Edit
Godzilla (2014) Poster

(2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

Gareth Edwards

Writing Credits  

Max Borenstein ... (screenplay)
 
Dave Callaham ... (story) (as David Callaham)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Jump Master
...
Bomb Tracker
...
HALO Jumper
...
PO #1 Martinez
...
Boyd
...
Mine Team Member
George Allen Gumapac Jr. ...
Lead Guerrilla Fighter
...
Takashi
...
Stan Walsh
...
Hayato
...
Nervous Engineer
...
Team Member #1 (as Kasey Mazak)
...
Team Member #2
Mas Morimoto ...
Team Member #3
...
Captain Freeman
Akira Takarada ...
Japanese Immigration Agent
Yuko Kiyama ...
Mom in Japanese Jail Waiting Room
Takeshi Kurokawa ...
Dad in Japanese Jail Waiting Room
James Yoshizawa ...
Goth Dressed Boy
Jason Furukawa ...
Gruff Smuggler
...
Whelan
...
Jainway
...
Huddleston
...
Fitzgerald
...
Crow's Nest Tech #2
...
Muto Crow's Nest Tech #1
...
Muto Crow's Nest Tech #2
Christian Tessier ...
Muto Crow's Nest Tech #3
Derrick Yamanaka ...
Muto Base Camp Guard
Peter Kawasaki ...
Muto Crane Operator
Jason Riki Kosuge ...
Muto Base Camp Security #1
Hiroyoshi Kajiyama ...
Muto Base Camp Security #2
Tetsuro Shigematsu ...
Muto Base Camp Security #3
...
Head Nurse
...
National Guard #1
...
Military Analyst
...
Thach
...
PO #3
...
Akio
...
Akio's Mother
Warren Takeuchi ...
Akio's Father
Chuck Church ...
Survivor
...
Missile Tech #1
...
Missile Tech #2
Todd Scott ...
Transport Vessel Soldier
Zoe Krivatsy ...
Young Girl on Beach
Serge M. Krivatsy ...
Father on Beach
Lise Krivatsy ...
Mother on Beach
...
Pilot
Steven M. Murdzia ...
Beret Leader
...
Airport Worker
Lynne Halevi ...
Older Woman at Beach Bar
Martin Kogan ...
Older Man at Beach Bar
Sandy Ritz ...
FEMA Worker
...
Lead Fighting Pilot
...
Army Soldier
...
Ordinance Tech
...
Evacuation Worker #1
...
Evacuation Worker #2
...
Officer
Dee Jay Jackson ...
Bus Driver
Kyle Riefsnyder ...
SFPD Cop
...
Golden Gate Navy Man on Deck (as Michael Denis)
...
SF School Bus Kid #1
...
SF School Bus Kid #2
...
SF School Bus Kid #3
Ben Harrison ...
SF School Bus Kid #4
...
SF School Bus Kid #5
Justin Blayne Lowery ...
Praying Soldier
...
Government Spokesperson
Chris Shields ...
Dispatch Officer
Zach Martin ...
Airman
Darren Dolynski ...
Civilian Analyst #1
P. Lynn Johnson ...
Civilian Analyst #2
Leif Havdale ...
SF Ground Troop #3
...
Airforce Loadmaster
...
Bucket Brigadier
Zachary Choe ...
Akio Photo Double
Rest of cast listed alphabetically:
Erik Aadahl ...
Godzilla (voice) (uncredited)
...
Mine Worker (uncredited)
Andrew Richard Anderson ...
Navy Sailor (uncredited)
...
Team Member #8 (uncredited)
...
Janjira Engineer (uncredited)
...
Runner (uncredited)
...
Mine Employee (uncredited)
Richard Broad ...
Soldier (uncredited)
Aaron Busch ...
Wheelchair Evacuee (uncredited)
Curtis Bush ...
FEMA Agent (uncredited)
Shahid Byrd ...
Runner (uncredited)
...
Distressed Emergency Center Citizen (uncredited)
...
Medic 1 (uncredited)
...
Halo Jumper (uncredited)
Max Clough ...
Soldier (uncredited)
...
Cheering Soldier (uncredited)
...
SF School Bus Kid (uncredited)
Oliver Drawson ...
Navy Soldier (uncredited)
...
Wheelchair Evacuee (uncredited)
...
Tsunami Survivor (uncredited)
...
Beach Bar Lady (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Julian Figueroa ...
Soldier / Survivor (uncredited)
James Edward Flynn ...
Runner (uncredited)
...
Military Family Member (uncredited)
...
Medic #2 (uncredited)
Matthew Hoglie ...
Soldier (uncredited)
...
Loadmaster (uncredited)
...
Trapped Woman (uncredited)
Hrvoje Klecz ...
Soldier (uncredited)
Yukari Komatsu ...
Teacher (uncredited)
...
Navy Surgeon (uncredited)
Evan Lee ...
Medic / Janjira technician (uncredited)
...
1950's Scientist (uncredited)
...
SF School Bus Kid (uncredited)
...
Frightened Tourist (uncredited)
Norman Martinez ...
Disaster Victim / FEMA Citizen (uncredited)
Shane McBride ...
Military son (uncredited)
...
Military Family Member (uncredited)
...
Nurse (uncredited)
...
Evacuation Worker (uncredited)
...
Voice Over / Tagalog (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Jerald M.S. Pang ...
Fleeing Tourist (uncredited)
...
National Security Chief (uncredited)
Bob Pepper ...
Disabled Gambler (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Diezel Ramos ...
Soldier (uncredited)
...
Tourist on Beach / Fleeing Tourist (uncredited)
Lisa Dawn Rogolsky ...
Civilian on Subway (uncredited)
Jeric Ross ...
Dying Man in Triage (uncredited)
...
Air Force #1 (uncredited)
...
Terrified Beach Tourist (uncredited)
Steven Shaffer ...
Tank Driver (uncredited)
...
1954 Civilian Scientist (uncredited)
...
Muto Team Member / Soldier (voice) (uncredited)
...
Runner (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
...
Angry Miner (uncredited)
...
Team Member #4 (uncredited)
...
Director of Transport Authority (uncredited)
Larry Wegger ...
Admiral Wells (uncredited)
...
SF Survivor (uncredited)
...
Casino Tourist (uncredited)
...
Wounded FEMA Citizen (uncredited)
Dan Zachary ...
Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Yoshimitsu Banno ... executive producer
Martin Cohen ... associate producer
Bob Ducsay ... producer
Alex Garcia ... executive producer
Jon Jashni ... producer
Kenji Okuhira ... executive producer
Mary Parent ... producer
Brian Rogers ... producer
Leeann Stonebreaker ... associate producer
Shannon Triplett ... associate producer
Thomas Tull ... producer
Patricia Whitcher ... executive producer

Music by 

Alexandre Desplat

Cinematography by 

Seamus McGarvey ... director of photography

Film Editing by 

Bob Ducsay

Casting By 

Heike Brandstatter
Katie Doyle
Sarah Finn
Coreen Mayrs

Production Design by 

Owen Paterson

Art Direction by 

Ross Dempster
Kirsten Franson
Dan Hermansen
Scott Meehan
Grant Van Der Slagt ... supervising art director

Set Decoration by 

Travis Logan ... (Set Decorating PA)
Elizabeth Wilcox

Costume Design by 

Sharen Davis

Makeup Department 

Diana Acrey ... hair stylist
Bert Reo Anderson ... hair stylist
Naomi Bakstad ... assistant makeup artist
Chantal Boom'la ... makeup artist
Susan Boyd ... hair stylist
Vincenza Celentano-Smith ... assistant makeup artist
Mahealani Diego ... hair stylist / makeup artist
Victoria Down ... makeup department head
Cayley Giene ... makeup effects lab technician
Céline Godeau ... assistant makeup artist
Maiko 'Mo' Gomyo ... special makeup effects artist
Debra Johnson ... hair stylist: 1st Assist
Connie Kallos ... hair dresser: additional photography
Alla Kornilov ... assistant makeup artist
Miia Kovero ... hair department head: additional photography
Howard Lau ... character designer
Melody Levy ... makeup artist
Sandy Lindala ... makeup effects studio
Toby Lindala ... special makeup effects artist
Sherry Linder-Gygli ... hair stylist
Doug Morrow ... prosthetic manufacture
Christopher Mark Pinhey ... assistant makeup artist
Jessica Rain ... key hair stylist
Richard Redlefsen ... prosthetic makeup artist: Hawaii
Laine Rykes ... makeup artist
Kendal Shannon ... makeup artist: Hawaii
Vince Yoshida ... special makeup effects artist
Louis Lazzara ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Renee Confair ... production supervisor: Hawaii
Luc Etienne ... unit production manager
Cellin Gluck ... unit production manager
Eric Hedayat ... production executive: Legendary Pictures
Don J. Hug ... production manager (aerial unit)
James K. Jensen ... post-production supervisor
Cory C. Myler ... production supervisor: visual effects unit
Jason Pomerantz ... production manager (IMAX version)
Jake Rice ... post production
Jim Rowe ... unit production manager
Adrienne Sol ... production supervisor
Leeann Stonebreaker ... unit production manager (as LeeAnn Stonebreaker)
Ty Warren ... executive in charge of production: Legendary Pictures
Mark Scoon ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ashley Bell ... third assistant director
Michael Bendner ... additional assistant director: background coordinator
Jim Brebner ... first assistant director: second unit
Misha Bukowski ... key second assistant director
Dennis Burrell ... second assistant director: second unit
Benjamin Cairns ... assistant director
Josy Capkun ... second assistant director: second unit
E.J. Foerster ... second unit director
Alexander H. Gayner ... first assistant director (as Alex Gayner)
Florian Halbedl ... trainee assistant director
Gavin Kleintop ... second second assistant director
Geoffroy Koeberle ... additional assistant director
Scott Kukurudz ... trainee assistant director: second unit
Jeremy Phoenix ... first assistant director: visual effects unit
Stockton David Porter ... additional second assistant director
Brian Sepanzyk ... third assistant director
Rhonda Taylor ... third assistant director
Marc Turchin ... second assistant director

Art Department 

Mohamed AbouAhmed ... set plasterer
Michael Acevedo ... key carpenter: New York
Joseph A. Alfieri Jr. ... construction coordinator: NY
Matt Allsopp ... concept illustrator/storyboard artist
Hector A. Arce ... concept sculptor
Karen Archibald ... on-set painter
Doreen Austria ... graphic designer
Britt Bancroft ... set decoration coordinator
Yaniv Bashan ... leadman
Chris Beach ... art director: second unit
Guy Belegaud ... propmaker gangboss
Laurel Bergman ... graphic artist / set designer
Kris Bergthorson ... set designer
Michael A. Billings ... set decoration buyer
Brent Boates ... storyboard artist
Derek Bobroff ... on set painter
Damon Bowden ... painter supervisor / second paint foreman
Greg Broadmore ... creature designer
Graham Brown ... metal fabricator
Jason 'Jay' Brown ... Leadman's 2nd
Nancy Anna Brown ... set designer
Shaun Bullied ... set painter
Alvin S. Cabrinha Jr. ... assistant property master
Matthew Campbell ... greensman
John Chaschowy ... lead greens
Lynn Chaulk ... scenic artist
Kelsey Chock ... art department coordinator: Hawai'i
Ryan Church ... concept artist
Jason Claridge ... key paint coordinator
David Clarke ... assistant art director
Hugh Conlon ... construction coordinator: additional photography
John Coven ... storyboard artist
James Robert Crockett ... graphic designer
Brian Cunningham ... illustrator
John Dale ... construction coordinator
Eddie Del Rio ... illustrator
John Dickenson ... senior illustrator
Dean Eilertson ... property master / supervising prop master
Alyce Fahsholtz ... painter
Neil Fairall ... assistant property master
Warren Flanagan ... illustrator
Jack Gauvreau ... head sculptor
Stephen Gibson ... set dresser (additional photography)
Jared Goldfeder ... set dresser
Thomas Goodwin ... junior draughtsman
Sean Hallock ... set dresser
Haida Harper ... props
Jason Hedley ... props: set
Michelle Hendriksen ... assistant property master
Linda Herrera ... on-set dresser (re-shoot)
Rob Hilson ... concept/storyboard artist
Craig Hoffmann ... set dresser
Frank Hong ... illustrator
Brad Jansen ... sign painter/fabricator
Kevin Kasper ... set dresser
Patrick Kearns ... set dresser
Jan Kobylka ... supervising construction coordinator
John Kobylka ... on set carpenter
Vance Kovacs ... illustrator
Nancy Ann Lai ... set dresser (additional photography)
Jason B. Landels ... on set props
Sebastien Larroude ... concept artist (as Rainart Sebastien Larroude)
Dominic Lavery ... concept artist
Craig K. Lewis ... set decorations shopper/buyer
Andrew Li ... assistant art director
Michael Love ... props
Harry Lu ... property master: Hawaii
Rohan Lyal ... head greensman
Tracy Lynch ... sculptor
Douglas T. Madison ... 2nd unit prop master
Ignacio McBurney ... assistant set decorator
Sean McGee ... on-set props assistant
Steven B. Melton ... property master
J.J. Mestinsek ... paint foreman
Kan Muftic ... concept artist
Shawn Mulligan ... construction best boy grip
Antony Nguyen ... concept sculptor
Ken Palkow ... prop fabricator
Michael Panevics ... assistant property master: second unit
Jordan Paul ... set dresser
Yvonne Peddemors ... painter
Michael Pennington ... prop maker / set builder
Roberto Pinoni ... tool technician
Marc Price ... props: second unit
Vicki Pui ... illustrator
Dave Righton ... assistant property master: second unit
Jessica Ripka ... art department coordinator: additional photography
Isaia Robins ... greens foreman
Aja Kai Rowley ... art department assistant
Andrey Ryabovichev ... concept artist
David Sandefur ... production designer: additional photography
Roger Schultz ... lead carpenter
Klaus Skovbo ... concept sculptor
Spencer Smith ... key on-set greens
Tyler Smith ... property master: second unit
Sam Sternthall ... on-set dresser
Shelley Surette ... set dresser
Bryan Sutton ... set designer
Darrell Tachibana ... greensman foreman
Kouji Tajima ... concept artist
Mark Tompkins ... on-set painter
Spencer Turley ... construction clerk
Chelsea Turner ... art department assistant: additional photography
Stella Vaccaro ... set designer
Ross Wahl ... on set dresser
Sandy Walker ... assistant set decorator
Jon Watson ... props (as Jonathan D. Watson)
Simon Webber ... creature designer
Kelly Westmiller ... construction coordinator
Jordy Wihak ... prop buyer: prep
Liloa Wong ... key greens foreman
Ronn Wong ... set dresser
Serena Wong ... greensman: second unit
Christopher J. Wood ... set dresser
Gary Young ... set sculptor
Harrison Yurkiw ... assistant art director
Andrew Thompson ... greensman (uncredited)

Sound Department 

Erik Aadahl ... sound designer / supervising sound editor
David Alvarez ... sound mixer
James Ashwill ... foley mixer
Paul Buscemi ... epk sound
David V. Butler ... dialogue/adr editor
Blake Collins ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist
Roberto Domínguez ... foley mixer
Steven Ghouti ... adr mixer
John Guentner ... foley mixer
Jason W. Jennings ... sound effects editor
Bob Kellough ... first assistant sound editor
Jonathan Klein ... supervising foley editor
Matt Klimek ... post-production sound assistant
Rick Kline ... sound re-recording mixer
Gregg Landaker ... sound re-recording mixer
Tim LeBlanc ... sound re-recording mixer
Ai-Ling Lee ... sound effects editor
John Marquis ... sound effects editor
Michael McGee ... sound mixer
Harrison Meyle ... adr editor: temp
Ryan Murphy ... mix technician
Nancy Nugent ... supervising dialogue & adr editor (as Nancy Nugent Title)
Dan O'Connell ... foley artist
Charles O'Shea ... boom operator
Diego Perez ... sound editorial production assistant
Eric Potter ... sound effects recordist
Jesse Rosenman ... second assistant sound editor
Jacob Farron Smith ... boom operator
Andy Stallabrass ... adr mixer
John C. Stuver ... adr editor
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Ethan Van der Ryn ... supervising sound editor
Lito Villareal ... ADR loop artist
Juniper Watters ... sound assistant
Ryan Young ... adr recordist

Special Effects by 

Cara E. Anderson ... special effects assistant
Paul Benjamin ... set supervisor
Matthew Borgatti ... assistant workshop supervisor: Amalgamated Dynamics Inc.
Roy K. Cancino ... special effects foreman
Dan Cervin ... special effects technician
Kelly Coe ... special effects technician
Damian Fisher ... mold shop supervisor
Eric Frazier ... special effects coordinator additional photography
Tommy Frazier ... special effects supervisor
Garnet Harry ... special effects buyer
Chris Hatchwell ... spfx fabricator for grips
John Kelso ... special effects foreman
Steve Koch ... designer: Amalgamated Dynamics Inc.
James Kozier ... special effects technician
Graphic Layout ... special effects coordinator: Amalgamated Dynamics
Eric Lemay ... special effects technician
Kyle T. Moore ... special effects technician
Mark Noel ... special effects foreman: Amalgamated Dynamics
James Paradis ... special effects coordinator: second unit coordinator
Randy Parks ... special effects technician
Ron Seida ... special effects technician
Corey Tornack ... special effects technician
Scott R. Treliving ... special effects technician
Andrew Verhoeven ... special effects motion base supervisor
Joel Whist ... special effects coordinator
Garth Winkless ... fabricator: Amalgamated Dynamics
Dan Youngs ... special effects technician

Visual Effects by 

David Abbott ... shader writer: Weta Digital
Nada Abdou ... stereoscopic compositor: StereoD
Borja Hernandez Abellan ... depth/roto artist
Michael Aceves ... senior 3D matte painter
Arpit Achha ... matchmove artist
Sean W. Adair ... stereo compositor: Gener8 (as Sean William Adair)
Olivia Adams ... art department atd
Nidhi Agarwal ... matchmove Artist: MPC
Rohit Agarwal ... digital artist
Carmine Agnone ... matchmove Artist: MPC
Zohaib Ahsan ... lighting td: double negative / lighting technical director: Dneg
Tosin Akinwoye ... effects technical director: Double Negative
Anjel Alcaraz ... lead stereoscopic artist: stereo d
Diccon Alexander ... digital matte painter: Double Negative
Marcus Alexander ... stereoscopic consultant: Legendary Pictures
Omaikel Alfaro ... stereoscopic artist: Stereo D
Stephen Allison ... wrangle coder: Weta Digital
Yasmine Altawell ... facial TD: The Imaginarium Studios
Juan Alvarez ... stereo depth artist
Miriam Alvarez ... 3d depth artist: Stereo D
Naline Amaral ... visual effects production assistant: MPC
Michael Amato ... stereoscopic artist
Purvez Amirali ... visual effects artist
Derek Anderson ... rotoscope artist: Gener8
Kris Anderson ... digital compositor
Andre Andrews ... Production Coordinator
Gerald Ang ... matchmove artist: Double Negative
Dwight Angelito ... stereoscopic compositor
Charise E. Angone ... visual effects coordinator
George Antonopoulos ... compositor
Yoichiro Aoki ... stereographer
Creighton Ashton ... stereo compositor: Gener8
K.H. Aslam ... matchmove artist
Adam Avery ... visual effects editor
Diego Avila ... rotoscope artist: Gener8
Karan Awasthi ... digital compositor @ MPC
Daniel Axelsson ... modeler / texture artist: Double Negative
Vishakh Babu ... stereoscopic artist
Alexandre Bain ... prep artist: Double Negative
Heath Baker ... compositor: Double Negative
Michael John Baker ... roto artist: Double Negative
Simon Baker ... effects technical director: WETA Digital
Michael Jeff Baldemoro ... prep artist: Double Negative
Luke Ballard ... digital compositor
Aleksander Ballo ... stereoscopic artist: Stereo D
Sam Balzer ... camera td
George Barbour ... lighting technical director
Jennifer-Jo Barker ... previsualization production manager: MPC
Adam Barnett ... tech support
Brandon Barney ... stereoscopic compositor: Stereo D
Aaron Barr ... visual effects artist
Judy Barr ... digital compositor
Silvia Bartoli ... creature modeller: The Imaginarium Studios
Kadel Barton ... motion capture TD: The Imaginarium Studios
Paul Barton ... junior programmer: The Imaginarium Studios
Jessica Bascom ... stereoscopic compositor
Alvaro Bataller ... lead stereo compositor: Gener8
Denis Baudin ... modeling and texturing artist: MPC
Ryan Bauer ... stereoscopic compositor: Stereo D
Brian Baxter ... texture artist: MPC
Daniel Bayona ... senior environment artist: weta digital
Jeremy Bazin ... stereoscopic compositor
Ken Beauchamp ... lead effects technical director
Paul F. Becker ... executive producer (stereoscopic conversion)
Tom Becker ... visual effects artist
Brittany Bell ... texture artist
Paula Bell ... roto prep supervisor
Ashley Bellm ... visual effects coordinator
Jeannie Ben-Hain ... lead stereoscopic compositor
Fredrik Bengtsson ... animator: Double Negative London
Brian N. Bentley ... stereo compositor / stereoscopic paint artist
Frank Benton ... stereo production manager
Alex Berson ... senior digital paint artist: weta digital
Romain Besnard ... visual effects artist
Melissa Best ... stereo compositing supervisor: Gener8
Aaron D. Beyer ... visual effects artist
Ediga c Bharath ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Sameer Bhoyar ... stereo compositing supervisor: Stereo D
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
Justin Thomas Billings ... visual effects assistant
Steven Bills ... assistant technical director: Double Negative
Jonathan Bird ... rendering td: Scanline VFX
Jourdan Biziou ... previsualization artist: The Third Floor
Cathy E. Blanco ... software development and pipeline: Stereo D
Brandon Blevins ... stereoscopic compositor: Stereo D
Jeff Bloch ... stereoscopic production assistant
Stephen A. Bloch ... post visualization artist: The Third Floor Inc
Mike Bodkin ... stereo executive producer: Stereo D
Lucian Boicu ... compositor
Florin Boieriu ... lead digital compositor
Sebastian Bommersheim ... senior digital paint artist: Weta Digital
Jason Bomstein ... stereoscopic artist
Axel Bonami ... compositing supervisor: MPC Vancouver
Mark Boorer ... research and development
Kyle Botha ... visual effects
Zakaria Boumediane ... senior environment artist: weta digital
Virginie Bourdin ... head of art department: MPC
S. Kai Bovaird ... visual effects data wrangler
Jason Bowers ... lead compositor
Adam Bradley ... lead paint artist: Weta Digital Ltd
James Braid ... technology: Double Negative
Michael Brako ... visual effects artist
Erik Bratlien ... stereoscopic artist: Stereo D
Nina Brautigam ... effects department manager: MPC Vancouver
Michael Brazelton ... compositing sequence supervisor
Ben Breckenridge ... stereoscopic supervisor
Justin Brekke ... production operations team lead: MPC
Kristie Breslin ... models department manager: Weta Digital
Hayes Brien ... digital compositor
Hugh Brompton ... visual effects coordinator
Colin P. Brown ... colourist (as Colin Brown)
Jason Brown ... previsualization artist: The Third Floor
Blair Brownlee ... visual effects coordinator: MPC
Boris Bruchhaus ... effects technical director: MPC
Stuart Bruzek ... digital compositor
Matthew Bullock ... previs asset builder: MPC Vancouver
Markus Burki ... visual effects artist
Maxx Burman ... senior matte painter
Benjamin Burr ... compositor: MPC
Jeffrey Burt ... senior crowd td: MPC
Thomas J. Burton ... technical director
Maria Busco ... effects technical director: Double Negative
Dorian Bustamante ... previsualization lead artist: The Third Floor
Luke Butler ... digital compositor: Double Negative
Simon Butler ... effects technical director
Daniela Cabrera ... stereo compositor
Tony Cabrera ... previs artist: The Third Floor
Serena Cacciato ... animator
Andrew Cadey ... visual effects technical director
Jay Caguioa ... stereo compositor
Ignacio Caicoya ... roto artist: Double Negative
Kristaan Cain ... senior fx td: MPC Vancouver
Daniel Cairnie ... compositor: Double Negative
Moray Caldwell ... roto prep supervisor
Stephen Camardella ... previsualization artist: The Third Floor
Matt Cameron ... assistant colourist
Athos Cammell ... motion capture tracker: The Imaginarium Studios
Zac Campbell ... digital compositor
Julia Canfora ... compositing production manager
Luca Cantani ... animator: double negative
Jeff Capogreco ... visual effects supervisor
Eric Carney ... previsualization supervisor: The Third Floor
Helen Carr ... digital compositor
Angel Carrasco ... matchmove artist
Jeremy P. Carroll ... lead stereoscopic compositor: StereoD LLC
Michael Cashmore ... visual effects artist
Ethan Casper ... rotomation artist
Shoghi Castel De Oro ... previsualization artist: The Third Floor
Monica L. Castro ... stereoscopic compositor
Galen Caulfield ... compositor: stereoscopic / stereoscopic compositor
Jonathan Cavendish ... performance capture producer: The Imaginarium Studios
Elohim Cervantes Tampus ... prep artist: Double Negative, Singapore
Gabe Cervantes ... stereoscopic artist: Stereo D
Anthony Chadwick ... sequence supervisor
Caroline Chai ... roto/prep
Saptarshi Chakraborty ... compositor: Double Ngative
Jaroslava Chalasova ... texture artist: mpc
Alexander Chaliovski ... visual effects technical director
Thomas Champon ... motion capture technical director: MPC
Po Yan Chan ... compositor
Solene Chan-lam ... modeler / texture artist
Andy Chih-Jen Chang ... Senior Compositor: Double Negative
Jae Young Chang ... stereoscopic compositor: Stereo D
Ray Chang ... digital compositor: MPC
Vincent Chang ... compositor: Double Negative
Edward Chaplin ... creature lead TD: The Imaginarium Studios / creature lead td: The Imaginarium Studios (as Ted Chaplin)
Alexis Chapman ... roto/paint supervisor: ScanlineVFX Vancouver
Josh James Chappell ... matchmove artist: Double Negative
Kate Chappell ... i/o coordinator (as Katherine Chappell)
Matthieu Chardonnet ... senior effects technical director: Weta Digital
Lai Lok Chau ... animator: Double Negative
Sahil Chawla ... Sr. Mathcmove Artist
Sophie Cherry ... production coordinator: weta digital
Wendy Chesebrough Lowe ... stereo supervisor
Peter Chiang ... visual effects supervisor: Double Negative
Anthony Chiarantano ... production assistant
Tagui Chilyan ... stereo production coordinator: Stereo D
Kunal Chindarkar ... compositor: Double Negative Visual Effects
Christopher Chinea ... stereoscopic artist: Stereo D
Steve Cho ... senior compositor
Jung-Yoon Choi ... lead texture artist
Julian Chong ... digital compositor
Caleb Choo ... matchmove artist: Double Negative
Tim Chou ... lead stereo artist: Gener8
Ann Chow ... visual effects coordinator
Bun Yue Choy ... prep artist: Double Negative
Sim Chuan Xiong ... roto lead
Suzanne Cipolletti ... post-visualization lead artist: The Third Floor
Graham D. Clark ... head of stereography: Stereo D
Jimi Clark ... visual effects element qc
Ryan B. Clarke ... lead artist: MPC
Cory Clarkson ... rotoscope artist: Gener8
Erik Classen ... compositor
Darrell Claunch ... stereoscopic compositor
James Clowater ... senior stereo artist: Stereo D
Alex Coble ... prep artist: Weta Digital
Gregory Coelho ... modeler / texture artist
Adam Coggin ... post-visualization artist: The Third Floor
Joshua E. Cohen ... visual effects artist
Webster Colcord ... previs artist: The Third Floor Inc.
J. Todd Constantine ... previsualization lead artist: The Third Floor
Traian Constantinescu ... digital compositor: MPC
Caitlin Content ... compositor: Hammerhead Productions
Sebastien Corne ... senior environment artist
Tommaso Corona ... digital compositor: Double Negative
Rick Cortes ... digital compositor
Andrew Cottingham ... previsualization coordinator: The Third Floor
Mike Coughlin ... production coordinator: Stereo D
Evelyn Cover ... post-visualization artist
David Crane ... stereoscopic compositor
Colin Cromwell ... previs artist: The Third Floor
Peter Cromwell ... stereoscopic artist
Steven Crowe ... stereo production coordinator
George Cuddy ... stereo compositor: Stereo D
Mark Curtis ... compositing head of department: MPC Vancouver
Anthony D'Agostino ... digital compositor: The Moving Picture Company
Samuel M. Dabbs ... stereoscopic compositor
Sagar Dabir ... matchmove artist
Varuna Darensbourg ... stereoscopic compositor: Stereo D
Russell Darling ... research and development: Double Negative
Brad Darrow ... depth lead
Colin Davidson ... research and development: The Imaginarium Studios
Sarah Davis ... stereoscopic compositor: Stereo D
Bruno Martins de Azevedo ... stereoscopic compositor
Aurore de Blois ... senior compositor
Alan De Castro ... stereoscopic artist: Stereo D
Alessandro de Cristofaro ... performance capture editor: The Imaginarium Studios
Rachel Decker ... data i/o manager
Ian Degner ... visual effects cinematographer: San Francisco / visual effects consultant: San Francisco
Christophe Dehaene ... digital compositor: MPC
Christian Deiß ... pipeline technical director: Scanline VFX (as Christian Deiss)
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Damien Delrue ... digital compositor
Sarah Delucchi ... post-visualization artist
Dominique Derrenger ... visual effects consultant
Harshal Deshpande ... tracking lead
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Adam Dewar ... rotomation artist
Rajbir Dhalla ... digital artist
Anthony Di Ninno ... previsualization supervisor: MPC
Dan Dixon ... mocap producer: The Imaginarium Studios
Gus Djuro ... lead stereoscopic compositor
Ryan Doell ... visual effects coordinator
Ferran Domenech ... animation supervisor: MPC
Rene Dominguez ... stereo compositing lead
Rodrigo Dorsch ... lead compositor: Double Negative
Fred Dossola ... stereo artist
Kim Doyle ... visual effects production manager
Dominic Drane ... pipeline technical director
Markus Drayss ... visual effects technical director: Double Negative
Gerard Dunleavy ... visual effects technical director
Yann Dupont ... lighting technical director
Daniel Dupre ... compositor
Daniel Duwe ... roto/prep artist: Double Negative
John Dykstra ... additional visual effects designer
Chris Dymond ... motion editor: The Imaginarium Studios
Kishan E. Chandran ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
William J. Earl ... lighting technical director: MPC
David Ebner ... digital effects: ComputerCafe/CafeFX
Areito Echevarria ... head of FX: Weta Digital
Christopher Edwards ... previsualization creative director: The Third Floor
Clwyd Edwards ... head of vfx
Chan Ee Jien ... visual effects coordinator: Double Negative
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Hammerhead
Jack Elder ... visual effects
Kane Elferink ... lighting technical director: Weta Digital
Jordan Emerick ... previsualization artist: The Third Floor
Brian Emerson ... previsualization artist: The Third Floor
Greg Emerson ... senior stereoscopic on-line editor
Brandon Endy ... data wrangler: new york
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator
Marlon Engel ... stereoscopic compositing supervisor: Gener8
Joe Engelke ... digital compositor (double negative)
Stephen Enticott ... animation supervisor: Double Negative
Jenn Epstein ... senior digital compositor: Double Negative
Alexander Eriksson ... digital compositor: MPC
Ana Laura Esperón ... digital compositor: Double Negative
Joe Eveleigh ... lighting lead
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Devin Fairbairn ... visual effects producer (Match the Motion)
Reza Fakharieh ... stereoscopic: Finaling Artist
Finella Fan ... visual effects artist
Brian Fanska ... stereoscopic lead
Liam Farnham ... visual effects artist
Marq Faulkner ... lighting technical director: MPC
Ryan Faulkner ... depth artist: StereoD
Paul Fedor ... matte painter
Jackie Fenton ... stereoscopic compositor: Stereo D
Victor Manuel Fernandez ... stereoscopic compositor: Stereo
Rogiero Fernández ... rotoscope artist: Gener8 (uncredited)
Alastair Ferris-Leak ... production operations
John Fielding ... previsualization artist: The Third Floor
Adam Fisk ... stereo production coordinator: Stereo D
Paul Flanagan ... digital artist
Juan Flores ... digital colorist assist: Technicolor
Brad Floyd ... sequence supervisor: Double Negative
Marvin Fonacier ... senior systems engineer
Les Foor ... lead element qc artist
Monica Forouzesh ... previsualization coordinator
David Forsbrey ... visual effects artist
James Foster ... digital compositor
Michael Fournier ... vfx editor: mpc
Jonathan Freisler ... effects technical director: MPC
Shaun Friedberg ... senior animation technical director: Weta Digital (as Shaun Friedberg)
Mathias Frodin ... visual effects
Carl Frytz ... postvis artist
Annamarie Fuchs ... pipeline technical assistant: Stereo D
Maximilian Funke ... visual effects artist / visual effects artist: Stereo Composeting
Martin C. Furman ... digital compositor: MPC (as Martin Furman)
William Gabriele ... Lead Creature TD / creature lead TD: The Imaginarium Studios
Jason Gagnon ... lead lighting technical director: MPC
Bradley Gaines ... finaling paint artist: StereoD
Vikas Ganer ... assistant rotoscope lead: stereo conversion
Mayur Gangasagar ... stereo compositor
Johl Garling ... studio manager: The Imaginarium Studios
Jesus Garrido ... digital compositor: MPC
Joan Gauna ... pipeline developer
Brad Gayo ... vfx production: Lead Compositor
Pätrick Gehlen ... previsualization lead artist: The Third Floor
Alec Geldart ... matte painter
Joshua Gengler ... digital compositor
Sotiris Georghiou ... lighting technical director: Double Negative
Judith Gericke ... visual effects line producer: Double Negative
Ahmed Gharraph ... fx technical director (Double Negative)
Safeer Ghaznavi ... digital compositor
Kunal Ghosh Dastider ... lead effects technical director: MPC
Shefali Ghosh ... chief financial officer: The Imaginarium Studios
Walter Gilbert ... compositing supervisor: Double Negative
Matthew E. Gill ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Aaron Gilman ... animation supervisor: weta digital
Paolo Giordana ... lighting td: Double Negative
Florian Girardot ... compositor
Clarke Godwin ... visual effects artist
Godzilla ... digital artist
Michelle Goh ... digital compositor: Double Negative
Walter Goh ... matchmove artist: double negative
James Going ... visual effects artist
Julien Goldsbrough ... compositor
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Oleksiy Golovchenko ... digital matte painter: MPC
Ana Gomes ... compositor: Double Negative
Michael Gomes ... techanim artist: mpc
Claudio Gonzalez ... cloth technical director
Elias Gonzalez ... matte painter
Dan Goodwin ... tech support
Marcus Goodwin ... senior visual effects production manager: MPC
Namita Gotephode ... modeling and shading manager
Lauren Elizabeth Gould ... previsualization production coordinator
A.B. Govardhan ... matchmove supervisor: matchmove supervisor
Alvin Grado ... visual effects artist
Kirk Gravatt ... visual effects artist (stereoscopic conversion)
Joel Green ... cg supervisor (double negative)
Sam j Green ... system administration: Stereo D
Philip Greenlow ... visual effects producer (MPC)
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
James Grummitt ... visual effects coordinator: MPC
Ummi Gudjonsson ... lead layout artist
Nicolas Guiraud ... visual effects artist
Holly Gunn ... depth artist: Stereo D
Gil Hacco ... previsualization artist: The Third Floor
Sharna Hackett ... visual effects line producer: Double Negative
Varun Hadkar ... visual effects: double negative
Nick Haines ... technical director
Jacob Halajian ... previsualization coordinator: The Third Floor
Shramana Haldar ... prep artist
Kirstin Hall ... lead compositor: Double Negative
Tyler Halle ... stereo compositor
Katie Hamberger ... visual effects artist
Qian Han ... digital compositor (double negative)
Scott Hankel ... previs supervisor: The Third Floor
Sam Hanover ... crowd animator: Double Negative
Derek Hanson ... stereo compositor: Stereo D
Jon Hanzelka ... lidar scanning: Lidar VFX
Reginald Harber Jr. ... stereo conversion lead: StereoD
Patrick Harboun ... visual effects artist
Rich Hardy Jr. ... stereo compositor: Gener8
Mick Harper ... effects artist: Double Negative
Brandon Harr ... lidar supervisor: LiDAR VFX
Ed Hawkins ... lead digital artist
Dustin Hayes ... stereoscopic artist
Richard Hayward ... matchmover: double negative
Daniel Heder ... previsualization artist: The Third Floor
Alex Heffner ... visual effects artist
Quentin Hema ... digital paint supervisor: weta digital
Ngoc Heng ... texture artist
Keith Herft ... sequence supervisor
Jon Hertzig ... visual effects
Ben Hicks ... digital compositor
Jose Manuel Hidalgo ... matchmove artist
Christopher Hiess ... fx td: Double Negative
Bryan M. Higgins ... tracking supervisor
John Hill ... previs artist / previsualization artist: The Third Floor
Srivastava Himanshu ... modeling and texturing lead: MPC
Laura Hitchcock ... lead compositor: stereo conversion: Gener8 (as Laura Fremmerlid)
Maung Maung Hla Win ... lighting technical director: Double Negative
Adam Hlavac ... visual effects
Tom Hocking ... digital effects artist: at Dneg
Aoife Hodnett ... visual effects coordinator: MPC
Rich Holleworth ... chief technical officer: The Imaginarium Studios
Edan Hopper ... visual effects coordinator: MPC
Rob Hopper ... visual effects artist
Matthew Horner ... previsualization artist: The Third Floor
Craig Houston ... stereo compositor: stereoscopic conversion
Gábor Hoványi ... technical director: MPC
Julia Hiroko Howe ... digital effects artist
Barry Howell ... previsualization artist: The Third Floor
Renee Howerton ... prep artist
Pavel Hristov ... digital compositor
Chung-Yin Hsieh ... background plate prep: scanline VFX
Graham Hudson ... asset lead
Nathan Hughes ... senior matte painter
Chris Huland ... lighting technical director: Double Negative
Michael Hull ... animator: Double Negative
Derek Hultquist ... depth artist
János Hunyadi ... modeler: Scanline VFX
Bilal Hussain ... tech support
Megan Hutchison ... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Andras Ikladi ... lead fx
Dhuha Isa ... visual effects editor: Double Negative
Damian Isherwood ... model shop supervisor
Muhammad Hidayat Bin Isnin ... roto artist: double negative
Francesc Izquierdo ... lead crowd technical director
Liana Jackson ... visual effects editor
Matthew Jacques ... digital compositor
Alexander Jacquet ... digital compositor
Prerana Jaiswal ... prep lead: Double Negative
Victoria James ... visual effects editor: Double Negative
Srinivas Janapati ... finaling coordinator
Josh Jefferies ... Motion Capture Artist
Colin Jenken ... technical director
Chris Jestico ... vfx company scheduler
Neil Jianoran ... prep artist: double negative
Jose Jijesh ... modeling and texturing: MPC
Qi Steven Jin ... previsualization artist: The Third Floor
Martina Johansson ... Senior Texture Artist: Weta Digital
Blake Kenneth Johnson ... previsualization artist: The Third Floor
Erik Johnson ... stereoscopic artist
Helen Johnson ... digital compositor
Jeff A. Johnson ... senior crowds artist: MPC
Matt Johnson ... stereoscopic compositor
Ross Johnson ... visual effects production manager
Tim Johnson ... Department Manager: StereoD
Amanda Johnstone-Batt ... lead artist: double negative
Jeremy Jones ... stereoscopic finaling artist
Brenainn Jordan ... motion capture TD: The Imaginarium Studios
Felix Jorge ... previsualization artist: The Third Floor
Soyeon Jung ... stereo compositor
Aleks Justesen ... depth artist
Dinesh K. Bishnoi ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Trilok Singh Kachhawa ... digital artist: digital artist
Lauren Kaczor ... depth artist: Stereo D
Sunil Kadam ... visual effects artist
Lindsey Kaiser ... creative services manager
Dong Hun Kang ... digital matter painter
Alihusen Kapadia ... effects artist
Chaitanya Kapu ... pipeline technical director: Double Negative
Ranajoy Kar ... lead digital artist: MPC
Syam Sundar Karumathil ... post visualisation artist
Damian Karwowski ... stereoscopic compositor
Simon Kay ... motion capture supervisor
Matthew Kee ... matchmove artist: Double Negative
Michelle Kee ... visual effects coordinator: MPC
Ryan Keely ... digital compositor
Stéphane Keller ... matte painter: mpc
Elaine Kelley ... stereo production coordinator
Ian Kelly ... stereoscopic roto lead
Stephanie C. Kelly ... digital compositor
Seth Kenlon ... visual effects
Michael Kennedy ... digital compositor
Jane Kernan ... depth artist: Stereo D
Steven Anthony Khoury ... lighting technical director: Double Negative
Hong Kim ... visual effects artist: Gener8
Yuko Kimoto ... digital compositor: Double Negative
Markus Kircher ... digital compositor
David Kirchner ... effects td: Double Negative
Alexander Kirk ... digital matte painter
Joel Kittle ... modeling supervisor: Scanline VFX
Dan Knight ... senior compositor: MPC Vancouver
Jonathan Knight ... 2d supervisor
Joshua Knobel ... compositor
Claver Knovick ... associate production manager: The Third Floor
Mike Knox ... systems engineering
Prasanna Kodpadi ... finaling supervisor (as Prasanna Kodapadi)
Edmund Kolloen ... cg sequence supervisor
Teréz Koncz ... visual effects production coordinator: Double Negative
Allie Koppel ... previsualization accountant: The Third Floor
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor
Sylvia Kratzsch ... lighting technical director / visual effects: Double Negative
David Krause ... vp of technology: Deluxe 3D
Ross Krothe ... sr. lighting technical director
Norman Krüsmann ... digital effects artist: Scanline VFX
Duncan Boon Kwang Kuah ... technical director
John Kubasco ... previsualization artist: The Third Floor
Amit Kumar ... matchmove artist
Madhav Kumar ... modelling and texturing artist
Nirmal Kumar ... stereo compositor: Gener8
Nitesh Kumar ... second lead rotoscopy: Stereo D
Sanjeev Kumar ... pipeline software developer: MPC
Thirumal Kumar ... digital artist
Dominique Kwiek ... software developer: MPC
Hyukil Kwon ... digital matte painter
Ju Hee Kwon ... lookdev/lighting technical director: Double Negative
Keith Lackey ... senior animation technical director: WETA Digital
Eric Lacroix ... Senior FX TD
Dave Ladner ... DN Artist: MPC
Felix Lafontaine ... compositor
Kosta Lagis ... visual effects artist
Leandre Lagrange ... visual effects artist
Sabine Laimer ... digital compositor: Weta Digital - uncredited
Alison Lake ... digital artist
Jaymie Lam ... compositor: MPC
Ken Lam ... digital compositor (weta digital)
Ganesh Lamkhade ... digital artist: MPC
Marc Landrain ... camera technical director: WETA Digital
Josh Lange ... previsualization artist: The Third Floor
Douglas Larmour ... head of compositing: MPC
Mathias Larserud ... shader writer
Shandy Lashley ... data wrangler
Claudia Lechen ... compositor: double negative
Youen Leclerc ... lighting technical director: Double Negative
Cory Lee ... digital compositor: Pixel Playground, Inc.
Daniel Lee ... senior compositor
Don Lee ... visual effects supervisor: Pixel Playground
Grant Lee ... lead stereo compositor: Stereo D
Herman Lee ... previsualization artist: The Third Floor
Jooyong Lee ... senior compositor: MPC
Kim Lee ... visual effects producer: Pixel Playground
Pier Lefebvre ... lead matte painter: MPC
Stephen Lefebvre ... visual effects artist
Thomas Lemoine ... rigger: MPC
Matt Leonard ... vfx trainer
Francis Leong ... fx technical director: Double Negative / matchmove artist: Double Negative
Jean-François Leroux ... digital compositor
Samuel Leung ... lighting technical director: MPC
Jamie Lewis ... visual effects coordinator
Rebecca-Louise Leybourne ... motion capture tracker: The Imaginarium Studios
Darryl Li ... visual effects production supervisor: Double Negative
Diana Li ... fx td: MPC
Xuelian Liane Li ... stereoscopic compositor
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Frederik Lillelund ... lead lighting technical director: Double Negative
Sky Lim ... compositor: Double Negative
William Lin Jiahui ... matchmove lead: double negative
Catherine Lin ... rotoscoping at gener8
Jacys Cheng-Yu Lin ... visual effects artist
Fredrik Lindbom ... visual effects
Yashasvi Lingutla ... stereo compositor
Mark Lipsmeyer ... camera/matchmove artist
Isaac Lipstadt ... vfx coordinator: Hammerhead Productions
Madison Littlefield ... stereo compositor: Gener8
Adair Liu ... software development and pipeline: Stereo D
Cindy Liu ... visual effects editor: mpc
Julie Liu ... visual effects coordinator
Wendy Lloyd ... visual effects
Steven Lo ... previsualization artist
Zachary Lo ... digital compositor
Kimberly Nelson LoCascio ... visual effects executive: legendary pictures
Esther Lopez Rodriguez ... matchmove artist / matchmove artist: double negative
Blaine Lougheed ... lead visual effects set coordinator
Charlotte Loughnane ... Visual Effects Producer: Double Negative
Boon Hean Low ... r&d engineer
Leah Low ... environment technical director
Ser En Low ... visual effects coordinator: Double Negative
Melanie Lowe ... environment technical director: MPC Vancouver
Bret Lu ... lighting artist
Son Lu ... stereoscopic lead
Will Lucas ... tech support
Ben Lumsden ... head of studio: The Imaginarium Studios
Rob Lutz ... stereoscopic painter
Demis Lyall-Wilson ... digital compositor: Double Negative
Rasely Ma ... layout td: mpc
Daniel Macarin ... cg supervisor: Weta Digital
Melaina Mace ... digital matte artist
Russell MacKenzie ... stereographic engineer
Quentin MacMillan ... software coordinator: MPC
Garry Maddison ... colourist
Simon Maddocks ... lighting technical director
Rajesh Madishetty ... stereo compositor
Alexander Madsen ... depth artist: Stereo D
Brett Magnuson ... previs artist: The Third Floor
Angela Magrath ... techanim head of department
Gokul Mahajan ... Finaling Supervisor
Bikash Kumar Mahanta ... visual effects artist
Ravi Mahapatro ... Finaling Manager: Stereo D
Mallory Mahar ... lighting td
Raj Mahendran ... tech support
Pravin Mahtani ... stereoscopic compositor
Les Major ... previsualization artist: The Third Floor
Carson Majors ... stereoscopic artist
Yael Majors ... stereoscopic artist
Suraj Makhija ... digital artist: MPC
David Maldonado ... lead stereoscopic depth artist: STEREO D
Sebastian Maldonado ... stereoscopic compositor
Sameer Malik ... lead digital artist
David Man ... lead compositor
Tony Man ... digital compositor
Alex Manita ... fx technical director: MPC
Thomas Mansencal ... digital artist
Charana Mapatuna ... stereoscopic compositor: Stereo D LLC
Pavan Maradia ... Pipeline Developer: Stereo D
Mitchell Marciales ... previsualization artist: The Third Floor
Sophie Marfleet ... lead envirocam plate artist
Giorgio Marino ... digital compositor: Double Negative
Allen Maris ... visual effects producer
Natanya Marks ... previsualization production manager: The Third Floor
Kindra Marra ... assistant visual effects editor
Nick Marshall ... lead environment artist: Double Negative
Tony Martin ... stereoscopic depth artist
Will Martindale ... digital compositor: Double Negative
Alex Martinez ... rotoscope artist: Gener8
Damon Martinez ... stereoscopic compositor
Rudy Massar ... senior modeller: MPC
Roger Mathews ... previsualization artist: The Third Floor
Matthew Crowe ... matchmove artist / matchmove artist: double negative
Michael Hall Mauritzen ... crowd td: Double Negative
Kindra McCall ... visual effects artist
Nathan McConnel ... animation sequence supervisor: Double Negative
Russell McCoy ... stereo compositing supervisor
Yves McCrae ... rotoscope artist
Ken McGaugh ... visual effects supervisor: Double Negative
Steve McGillen ... compositing supervisor: weta digital
Dave McGrath ... compositing technical director
Brody McIlveen ... matchmove & rotomation
Steve McLafferty ... matchmove artist
John McLaren ... digital compositor: Double Negative
Clare McLaughlin ... visual effects production coordinator: Double Negative / visual effects production coordinator: MPC
David McPhail ... visual effects
Victor F. Medel ... visual effects coordinator
Yvonne Mejia ... digital matte painter
Neal Melancon ... visual effects
Kevin Melia ... digital compositor
Juan Carlos Mendoza ... digital compositor
Rosanna Mennear ... visual effects coordinator: double negative
Szabolcs Menyhei ... digital matte painter/environment technical director: Double Negative
Steven Messing ... visual effects art director
Jobin Michael ... visual effects artist
Matt Middleton ... DFX supervisor: MPC
Karolis Mikalauskas ... depth artist
Michael Milano ... stereoscopic compositor
David Miller III ... senior stereoscopic compositor
Ariana Miller ... stereoscopic compositor
James A.J. Miller ... visual effects artist
Lizz Miller ... senior depth artist
Michael Miller ... lead modeler: Scanline VFX
Scott Miller ... studio manager - scanline vfx
Aung Min ... visual effects artist (double negative)
Phillip Minter ... previsualization artist: The Third Floor
Alejandro Miranda Palombo ... digital compositor
Scott Mitchell ... lead compositor
Jambunatha Mn ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Alejandra Moguel ... stereo compositor
Buhas Mohammedunny P. ... digital artist: MPC (as Buhas Mohammedunny)
James Mohan ... digital artist: dneg
Vikram Mohan ... matchmove artist: Double Negative
Massoud 'Ollie' Monsef ... matchmove artist (stereoscopic conversion)
Elizabeth Montes ... previsualization production coordinator
Chris Montesano ... software development and pipeline (as Christopher Montesano)
Alex Moon ... previs artist: The Third Floor
Sara Moore ... visual effects coordinator
Peter Moran ... lead compositor
Andrew Morley ... visual effects supervisor: The Imaginarium Studios
Carla Morris ... visual effects
Joseph Murad ... previsualization artist: The Third Floor
Hiroaki Muramoto ... senior environment td: MPC
Carson Murdy ... stereoscopic artist
Travis Murray ... stereo compositing supervisor
Sandra Murta ... layout artist: MPC
Jens Mårtensson ... digital effects artist
Nicole Nagata ... compositor
Naren Naidoo ... stereo compositor: Stereo D
Vivek Nair ... visual effects artist: mpc
Vivek v Nair ... visual effects artist: mpc
Hajime Nakamura ... CGI artist
Georges Nakhle ... senior effects technical director: Double Negative
Arslan Naqvi ... compositor
Gerardo Navarro ... stereoscopic compositor
Jason Navarro ... systems: Gener8
Katrina Navassartian ... visual effects associate producer
Anton Nazareth ... effects technical director
Marlene Nehls ... visual effects production manager: MPC
Mark Nelson ... previs artist: The Third Floor
Pete C. Newbauer ... digital effects artist
Elliot Newman ... asset supervisor
Marcelino Newquist ... previs artist: The Third Floor
Evan Ng ... matchmove artist: Double Negative
Jia-Hao Ng ... digital matte artist
Antony Nguyen ... digital artist
José Nieuwstad ... reference camera operator: The Imaginarium Studios
Katharina Nimmervoll ... data i/o technician: StereoD
Motoki Nishii ... previsualization artist: The Third Floor
Stephen Nixon ... effects department manager: MPC
Tom Nixon ... visual effects artist: Double Negative
Sverker Nordqvist ... senior motion editor: The Imaginarium Studios
Matthew Novak ... visual effects technical director: MPC
John O'Lone ... compositor
Braden Oberson ... previs editor: MPC Vancouver
Andrew Ogawa ... animator: MPC
Yvonne Oh ... roto artist: double negative
Sami Oms ... visual effects artist
Andreas Opferkuch ... compositor
Arturo Orgaz Casado ... senior look dev / lighting td
Carolyn Oros ... previsualization head of pipeline: The Third Floor
Daniele Orsetti ... digital artist
Tony Orsten ... chief executive officer: The Imaginarium Studios
Raphael Oseguera ... lead roto artist
Alex Ouzande ... digital effects artist
Jojan P M ... pipeline software developer: MPC
Nitheesh P.C. ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Sumit Pabbi ... senior effects technical director
Brian Pace ... previsualization artist: The Third Floor
Liana Padilla ... stereo artist
Suresh Padmaraj ... roto animator
Francisco Palomares Pozas ... senior compositor
Sanjay Panchal ... senior technical director: lighting
Bikas Panigrahi ... visual effects artist: modeling and texturing TD
Scott Paquin ... senior animator
Om Parab ... lead matchmover: prime focus
Ravi Pareek ... compositor: mpc
Jesse Parkhill ... digital compositor
Aaron Parry ... Stereo Executive Producer: Stereo D
Dana Passarella ... stereoscopic compositor
Daniel Pastore ... lead technical director: cg
Brett Paton ... CG artist: ComputerCafe/CafeFX
Demetrios Patsiaris ... stereoscopic roto artist
Niki Patterson ... data administrator
Jason Pauls ... visual effects production assistant: MPC
Uppu Pavanrajesh ... Digital Compositor: Double Negative VFX / digital compositor: Double Negative VFX
Andrew Paxson ... stereo compositor: Gener8
Javier Paz ... stereo production coordinator
Matt Pearson ... fx technical director (as Matthew Reid Pearson)
John Peck ... digital compositor
Arnaud Pecqueur ... texture artist
Kai Pedersen ... lighting technical director
Peter Pelisek ... rotomation supervisor: Gener8
Laurie Pellard ... studio: double negative
Brian Peluso ... digital compositor
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Lyndsey Pendley ... stereoscopic paint artist
Daniel Perez ... stereo compositor
Bailey Rae Phillips ... stereo visual effects coordinator
David Jeffrey Phillips ... stereo conversion supervisor
William Phillips ... matchmove artist
Phets Phonasa ... sr depth artist
Tananuch Phosri ... roto artist: Scanline VFX
Brittany Piacente ... depth artist: Stereo D
Gabriel Pires ... stereo compositor
Fred Place ... compositor
Stephanie Pocklington ... previsualization artist
Darren Poe ... visual effects supervisor
Louis Polak ... production assistant: Stereo D
Daniel Pomares González ... digital compositor
Andrew Poole ... visual effects assistant editor: Double Negative
Vladimir Popovic ... effects technical director
Cornelius Porzig ... effects technical director: MPC
Hannes Poser ... lighting lead
Andy Potter ... lighting artist
Jude Poyer ... motion capture performer
Kristin Pratt ... layout td
Holly Price ... visual effects production manager
John F. Prieto ... lighting technical director: Double Negative
Ankit Priya ... paint/prep artist: mpc
Jean-Colas Prunier ... head of department: MPC
Derek N. Prusak ... stereoscopic editorial supervisor: Stereo D
Jakub Pruszkowski ... digital compositor: Double Negative
Xinyi Puah ... visual effects editor: Double Negative
Michael Pugh ... stereoscopic artist
Ed Pulis ... texture artist: double negative
Tomas Pulmano ... software development and pipeline: Stereo D
James Purdy ... visual effects coordinator: MPC
Brett Purmal ... senior animator
Katherine Pursey ... visual effects artist
Toni Pykäläniemi ... digital compositor: MPC
Simon Pynn ... matchmove artist: double negative
Darren Quah ... concept artist: matte painter
Melissa Quintas ... stereoscopic compositor
Prashant Raj ... stereo compositor
Vikas Rajput ... asset supervisor
Lara Ramirez ... assistant visual effects editor
Antonio Ramos ... Senior digital compositor: MPC
Pablovsky Ramos-Nieves ... lighting technical director: MPC
Nick Rampling ... modeller
Tina Rangel ... stereo artist
Mohammad Rastkar ... layout td
Amardeep Rattan ... 3d artist
Thomas Ravi ... visual effects
Anil Reddy ... Matchmove Artist: MPC
Murali Krishna Reddy ... machmove artist: Primefocus
William Reges ... stereoscopic compositor: Stereo D
Mick Reid ... stereoscopic compositor
Shinichi Rembutsu ... visual effects artist
Gerard Retulla ... visual effects artist
Daniel Rhein ... lead environment artist: MPC
Maryam Riahi ... stereo compositor
Sullivan Richard ... matte painter: double negative
Cynthia Richards ... department manager: MPC
Mark Richardson ... digital compositor (Weta Digital)
Bryce Rieger ... compositor: Double Negative
Viktor Rietveld ... digital effects lead: double negative
Emily Rifkin ... previsualization artist: The Third Floor
Benoit Rimet ... visual effects artist
Adriano Rinaldi ... head of effects: MPC
Mathieu Ringot ... visual effects artist Rigging TD
Saysana Rintharamy ... fx td: Scanline VFX
Agustin Rios ... visual effects
Brian Ritz ... visual effects artist
Jeff Robinson ... previsualization artist: The Third Floor
Sophie Robinson ... layout artist
Samantha Rocca ... senior visual effects coordinator
Guillaume Rocheron ... visual effects supervisor: MPC
Matt Rock ... production support
Darren Rodriguez ... lead animator
Juan Rodriguez ... visual effects artist
Nathaniel Rodriguez ... stereo compositor
Raymond Rodriguez ... stereo compositor
Katherine Rodtsbrooks ... visual effects supervisor
Katie Roehrick ... visual effects line producer: Double Negative
Rebecca Rogers Cecot ... previsualization artist: The Third Floor
Emmanuel Rojas ... rotoscoping artist
Calvin Romeyn ... stereo roto artist: Gener8
Patric Roos ... visual effects supervisor: Double Negative Singapore
Andrea Rosa ... tech anim and cloth: MPC Vancouver
Zachary J. Rose ... technical support staff: Stereo D
Simeon Rowsell ... camera runner: Double Negative
Sandeep Roy ... roto animator: visual effects
Rachel Rubenstein ... depth artist
Wang Ruiting ... roto artist
Katya Ruslanova ... senior compositor (as Katye Ruslanova)
James Rustad ... visual effects artist
Jim Rygiel ... visual effects supervisor
Matt Sadler ... effects technical director: Double Negative
Subhasish Saha ... visual effects artist
Stephanie Saillard ... visual effects: Double Negative
Anjum Sakharkar ... lead visual effects artist
Thomas Salama ... digital compositor: Double Negative
Rhys Salcombe ... lead CG artist: Double Negative
Olov Samuelsson ... compositor: Double Negative
Dylan Sanchez ... visual effects artist
Gonzalo Sanchez ... digital compositor: Double Negative
Lui Sanchez-Fontillas ... prep artist: double negative
Sankarasubramanian ... roto/prep-comp supervisor
Sean Santiago ... visual effects producer
Satheesh Rangasamy ... digital compositor: MPC
James Sathre ... senior lighting technical director
Evan Saunders ... stereoscopic conversion
Aldo Scarella ... visual effects technical director: MPC
Gunther Schatz ... cg effects supervisor: Double Negative
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brian Schultz ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Brian Schumacher ... stereoscopic supervisor
Andrew Schwartz ... previs artist: The Third Floor
Sam Schwier ... lead lighting td
Steven J. Scott ... supervising digital colorist
Will Seaborn ... previsualization artist: The Third Floor
Peter Seager ... rendering supervisor
Miguel Perez Senent ... effects technical director: Double Negative
David Serrano ... stereoscopic compositor: Stereo D
Den Serras ... senior technical artist: Stereo D
Shafiuddin ... stereo compositor
Upasana Shanker ... roto artist: Double Negative
Stanislav Shapetskiy ... senior finaling artist
Scott Shapiro ... Additional Visual Effects Producer
Leona Sharkey ... visual effects artist
Kerry Shea ... previsualization producer: The Third Floor
Saurabh Shenai ... digital artist: MPC
Erik Shepherd ... visual effects artist
William Sherak ... stereo executive producer
Brittney Sherman ... stereo production coordinator
Swain Shiv ... visual effects artist
Davide Sibilia ... effects technical director: MPC
Adnan Siddique ... stereoscopic roto lead
Sebastian Munoz Silva ... rotomation artist
Richard Simko ... lighting technical director
Stacey Simmons ... production technology manager: Stereo D
Elvis Simon ... digital artist
Mark Simone ... producer: Stereo D
Karl Sisson ... digital matte painter
Pat Sito ... stereoscopic artist
Klaus Skovbo ... visual effects artist
Adam Slater ... animator: MPC
Catherine Slater ... script supervisor: The Imaginarium Studios
Howard Sly ... facial modeler
Stephen Smart ... production engineer: Weta Digital
Andrew Smith ... visual effects editor: Scanline VFX
Jonathan S. Smith ... visual effects artist: roto artist
Roberto Smith ... previs artist: The Third Floor
Shane Smith ... technology support: MPC
Sheldon Laverick Smith ... visual effects coordinator
Sanchit Soi ... visual effect production assistant
Jordan Sola ... stereoscopic compositor
Connie Solis ... visual effects
Cameron Sonerson ... layout artist
Sepp Sonntag ... environment supervisor: MPC
Budi Sotyawan ... lead roto and paint artist (2014) / rotoscope artist (2014)
Elisabeth Spielbichler ... rotomation artist: Gener8
Nathan Srigley ... visual effects
P. Sriram ... digital compositor: MPC
Himanshu Srivastava ... Modeling and Texturing Lead: MPC
Paul Stark ... stereographic engineer
Adrian Steel ... visual effects coordinator
Jim Steel ... senior digital compositor (Double Negative)
Thomas R. Steiner ... digital compositor
Andrea R. Stephens ... (department manager: Deluxe 3D)
Jia Long Lin Steven ... prep artist at gener8
G. Allen Stewart ... qc artist
Andrew Stillinger ... compositor
Michele Stocco ... lead effects technical director: MPC
Alex Stockwell ... lighting technical director
Jim Su ... rigger: Scanline Vfx
Mirek Suchomel ... digital compositor
Francois Sugny ... fx supervisor: Weta Digital
Monica Sun ... visual effects
Jenna Sunde ... stereoscopic compositor: Stereo D
Lubos Gerardo Surzin ... senior matte painter
Rpin Suwannath ... previs supervisor
Josh Swanson ... lead compositor
Ben Swinbanks ... camera technical director
Lionel Taillens ... environment artist: double negative
Alex John Tan ... lighting td: double negative
Cristina-Ioana Tanase ... production manager
Sahil Tandial ... senior matchmove artist
Eric Tang ... lead creature technical director: Weta Digital
Hantong Tang ... research and development
Tayhwah Tang ... matchmove artist: Double Negative
Abhimanyu Tanwar ... view-d roto artist
Tomaso Tartarotti ... digital compositor
Yang Ki Tay ... matchmove artist: Double Negative
Andy Taylor ... shader writer: Weta Digital (as Andrew R. E. Taylor) / visual effects producer: Double Negative
Brandon Taylor ... stereo compositor
Kenzo Tee ... matchmove artist / visual effects artist
Will Tennant ... story and character development: The Imaginarium Studios
Benoit Terminet Schuppon ... matchmove supervisor: Double Negative
Seye Tesfazgy ... stereoscopic depth artist: Stereo D (stereoscopic conversion)
Olivier Thibaut ... senior software developer: MPC
Joseph Thomas M. ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Jason Thomas ... stereo compositor
Prajeesh Thomas ... digital artist: Double Negative
Brian Thomason ... stereo compositor
Jeremy Thompson ... postvis artist
Jonathan W. Thompson ... depth artist
Mat Thompson ... visual effects production coordinator: Double Negative
Lee Tibbetts ... modeller: double negative
Mark Tica ... prep artist: Double Negative
Ashley Tilley ... lead digital artist
Eric Timm ... stereoscopic compositor
Dan Tindell ... previsualization artist: The Third Floor
Steve Tizzard ... digital compositor
Shermaine Toh ... roto/prep artist: Double Negative VFX
Steven Tom ... previsualization artist: The Third Floor
Helder Tomas ... matchmove artist: Weta Digital
Chris Tomkins ... tech support: The Imaginarium Studios / technical support
Shahin Toosi ... compositor: Double Negative
Oscar Tornincasa ... digital compositor
Attila Torok ... fx td
Fernando Tortosa ... research & development: Double Negative
Mariko Tosti ... shaders department manager: WETA Digital
Dennis Toufexis ... assistant technical director
Derek Tracy ... stereo compositor
Khuong Tran ... stereo compositor: Stereo D
Diego Trazzi ... visual effects artist: weta digital
Ryan Trenhaile ... visual effects
Timothy Trimmings ... visual effects coordinator: double negative
Pragyanand Tripathi ... rotoscope artist
Ervin Tuazon ... stereoscopic artist: Stereo D
Graeme Tung ... senior lighting technical director: MPC
Niki Turpin ... compositor: Double Negative
Jon Tyler ... motion capture supervisor: The Imaginarium Studios
Chris Ung ... digital effects artist: Double Negative
Aaron Urquhart ... motion capture tracker: The Imaginarium Studios
Johan Vagstedt ... digital artist
Jonny Vale ... visual effects marketing
Josiah Van Arsdel ... stereo compositor
Leigh van der Byl ... texture artist: MPC
Nick van Diem ... rigging technical director: Double Negative
Jozef van Eenbergen ... software developer: MPC
Brian van Zanden ... lead creature effects technical director
Jordan VanDina ... on set visual effects editor: Hydraulx
Jeremy Vanneman ... depth artist
Greg VanZyl ... visual effects artist
Yuri Vasilyev ... lead stereoscopic compositor: Gener8
Carl Vazquez ... Stereo D: Depth Artist
Neall Verheyde ... production technology: Gener8
Jared James Vest ... digital artist
Tracy Villeda Meneses ... rotoscope artist
Nitin Vinod ... modeling and texturing artist
Juvenal Vique ... paint artist: Stereo D
Mahadevan Vishal ... modeling and texturing artist: MPC
Aude Vitrant ... department manager: MPC
Laura Voglesong ... visual effects
Steven Wade ... stereoscopic compositor: Gener8
Nigel Wagner ... environmental artist: Double Negative
Victor Wagner ... td effect (technical director)
Sagar Wakankar ... paint/prep artist: mpc
Eric Walls ... previsualization artist: The Third Floor
Jo Walls ... animator: Double Negative
Kelly Walsh ... lead lighting technical director: MPC
Ed Walters ... roto/paint artist: Scanline VFX
Mengdi Wang ... effects artist / fx td
Pablo Wang ... stereo compositor (3D version)
Nye Warburton ... previsualization artist: The Third Floor
Jeffrey Warnhoff ... stereo compositor
Daniel Warom ... crowd supervisor: Scanline VFX
Natsuko Watanabe ... finaling compositor: Stereo D LLC
Robin Watson ... head of systems: The Imaginarium Studios
Romy Webster ... visual effects coordinator
David Weinstein ... previsualization artist: The Third Floor
Diana Marie Wells ... stereoscopic extraction
Susie Welstead ... project financial accountant: The Imaginarium Studios
Mattias Wernér ... visual effects artist
Kelly Wescott ... depth lead: Stereo D
Nathaniel West ... concept artist
Neil West ... lighting technical director
Todd Whalen ... visual effects coordinator
Ian W.S. White ... rotomation artist: Gener8
Stephanie Whitmarsh ... fx td
Shane Christopher Wicklund ... digital compositor: The Moving Picture Company
Tobias Wiesner ... digital compositor: WETA Digital
Michael Wilbourn ... matchmove artist: Double Negative
Amber Wilkins ... effects artist
Mark Williams ... lead software engineer: MPC
Monique Williams ... digital matte painter
Kim Wiseman ... compositor: MPC, London
Kai Wolter ... software developer: MPC
Steve Won ... vfx producer: Scanline VFX
Kai Wing Wong ... roto artist
Kross Wong ... roto artist / roto artist: double negative
Stephanie Woo ... stereoscopic compositor: Stereo D
Conrad Wood ... r&d, technology, studio, editorial & production support: Double Negative
Josh Wood ... stereo compositor
Ryan John Woodward ... lighting technical director: Double Negative
Andy Wright ... wrangling department lead
Amber Ng YingQi Wu ... lighting technical director: mpc
Piotr Fox Wysocki ... senior texture r&d and look dev artist
Junying Xu ... environment artist: Weta digital
Shyam V. Yadav ... additional data wrangler
Reza Ghulam Yahya ... matchmove artist
Yuichiro Yamashita ... CG Effects Artists
Marvin Yanez ... stereoscopic roto lead
Asuha Yasuda ... matte painter
Kelvin Yee ... senior compositor: MPC Vancouver
Ben Ying ... compositor
Leanne Young ... visual effects editor: Double Negative
Sarah K. Young ... lead stereo artist: Gener8
Ahmed Yousry ... visual effects artist
Anton Yri ... digital compositor (Double Negative)
Cobol Yu ... rotomation artist: Gener8
Yak Hong Yung ... lighting td: double negative
Riccardo Zanettini ... lighting supervisor: Scanline VFX
Alyssa Zarate ... concept artist
Dan Zelcs ... lead rigger: MPC
David Zeng ... compositor
Jun Zhang ... digital compositor: Double Negative
ZongGuang Zhao ... stereo compositor
Alan Zheng ... technical animator: MPC
Cleve Yilun Zhu ... lead compositor: Double Negative
Junjun Zhu ... stereoscopic rotoscope artist
Alfred Zhuo ... digital matte painter
Donaji Zuniga Rojas ... rotoscope
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Africa Aguirre Martín ... data managing: Double Negative (uncredited)
Erubeth Avila ... visual effects artist (uncredited)
Daniel Baker ... technology: Double Negative (uncredited)
Daniel Bigaj ... roto artist: Gener8 (uncredited)
Thomas Buckingham ... render/data support: MPC (uncredited)
Charles Bunnag ... digital colorist (uncredited)
Christopher Buzon ... stereo matchmover (uncredited)
Esteban Camacho ... compositor (uncredited)
Benjamin Carlson ... assistant visual effects colourist: Double Negative (uncredited)
Brendan Carroll ... research and development: Double Negative (uncredited)
Benjamin Charles ... tech support: double negative (uncredited)
Michael Colburn ... element qc compositor (uncredited)
Brandon Davis ... effects technical director: Weta Digital (uncredited)
Kyle Fawcett-Shell ... research and development: Double Negative (uncredited)
Lauren Fernandez-Morrell ... stereo compositor (uncredited)
Rino George ... stereo compositor (uncredited)
Huiying Goh ... roto/prep artist: Double Negative (uncredited)
Josh Handley ... compositor: element qc, Stereo D (uncredited)
Jonathan Harden ... software developer (uncredited)
Caleb Holland ... visual effects artist (uncredited)
William Jackson ... digital artist (uncredited)
Hetal Jain ... visual effects producer (uncredited)
Johannus Johansen ... stereo compositor: Gener8 (uncredited)
Sundar Krishnamurthy ... research and development: Double Negative (uncredited)
Ashwin Kumar ... rotoscoping artist (uncredited)
Ian Lawson ... research & development: Double Negative (uncredited)
Niall Lenihan ... production engineer (uncredited)
Tom Mangat ... stereo compositor (uncredited)
James Mann ... render data support: MPC (uncredited)
Mike Marcuzzi ... fx td: MPC (uncredited)
Jesse Mason ... rotoscope artist (uncredited)
Edward McDonough ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Pradeep Kumar Padmanabha ... stereo compositor: Gener8 (uncredited) / stereoscopic conversion (uncredited)
Joshil Patel ... stereo compositor (uncredited)
Prakash Pathak ... production support (uncredited)
Negin Paydarfar ... rotoscope artist (uncredited)
Alex Perlstrom ... systems administrator: Scanline VFX (uncredited)
Jovanka Placeres ... stereoscopic compositor (uncredited)
Konstantin Promokhov ... senior effects technical director: MPC (uncredited)
Cesar Quijada ... digital paint artist: Weta Digital (uncredited)
Pascal Raimbault ... models supervisor: Weta Digital (uncredited)
Daryl-Lynn Ramsay ... rotoscope artist (uncredited)
Grant Robertson ... digital compositor (uncredited)
Andrew Ross ... render wrangler: Weta Digital (uncredited)
Chris B. Schnitzer ... vice president of visual effects (uncredited)
Andy Serkis ... motion capture performer: Godzilla (uncredited)
Meng Shen ... stereo compositor (uncredited)
Srikanth ... lead paint/prep artist: BOT VFX (uncredited)
Sujil Sukumaran ... fx td: MPC (uncredited)
Peter Sumner ... research and development: Double Negative (uncredited)
Raymond Tan ... roto artist: Double Negative (uncredited)
Randy R. Tecson ... prep artist (uncredited)
Vanessa Velasquez ... r&d, technology, studio, editorial & production support: Double Negative (uncredited)
Sukumaran Lalithambika Vijin ... compositor: Double Negative Visual Effects (uncredited)
Angus Ward ... digital stereographer (uncredited)
Garrett Winters ... layout td: weta digital (uncredited)

Stunts 

Trevor Addie ... stunt player
Terry Ahue ... stunt player
Luke Aikins ... stunt player
Fraser Aitcheson ... stunt performer
Ed Anders ... stunt performer
Christopher Ang ... stunt performer
Maja Aro ... stunt player
Scott J. Ateah ... stunt player
Aaron Au ... stunt player
Brittney Banks ... stunt performer / stunt player / utility stunts
Nickolas Baric ... stunt performer
Loyd Bateman ... stunt player / stunts
Gary Baxley ... stunt player
Shawn Beaton ... stunt player
Jason Bell ... stunt player / stunts
Krista Bell ... stunt player / stunts
Curt Bonn ... stunt performer
Rob 'Sluggo' Boyce ... stunt player
Byron Briscoe ... stunt player
Emily Brobst ... stunt double / stunt player
Kenneth I. Brown ... stunt player (reshoots)
Todd Bryant ... stunt player
Clint Carleton ... stunt performer / stunt player
Janene Carleton ... stunt player / stunts
Mike Carpenter ... stunt performer
Raymond Chan ... stunt player / utility stunts
Philip Chang ... stunt performer
Steve Chang ... stunts
Douglas Chapman ... stunt player
Colby Chartrand ... stunt player
Lauro Chartrand ... stunt player
Alex Chiang ... stunt performer / stunts (stunts)
Kimberly Chiang ... stunt player
Andrew Chin ... stunt player / stunts
Mark Chin ... stunt player / stunts
Mike Ching ... stunt performer
Dean Choe ... stunt player
Brent Connolly ... stunt performer
Mike Cook ... stunt double
Fraser Corbett ... stunt performer
Bruce Crawford ... stunt player
Devyn Dalton ... stunt performer
Alex Daniels ... stunts
Craig H. Davidson ... stunt player / stunts
James D. Dever ... stunts
Jon Devore ... stunt player
Mike Dopud ... stunt player
Jayson Dumenigo ... stunt player / utility stunts
Tim Dutton ... stunt player
Ashlea Earl ... stunt double: Juliette Binoche / stunt player
Wade Eastwood ... stunt player / stunts
David Edgar ... stunt player
Marny Eng ... stunt player
Glenn Ennis ... stunt player
Ryan Ennis ... stunt player
Roel Failma ... stunt player
Andy Farrington ... stunt player
Dane Farwell ... stunt player
Victor Favrin ... stunt performer
Travis Fienhage ... stunts
Greg Fitzpatrick ... stunt player / stunts
Corbin Fox ... stunt rigger
Craig Fraser ... stunts
Darin Fujimori ... stunts
Monique Ganderton ... stunt performer
Chris Geisler ... stunt performer
Nicholas Glass ... stunt player
Christopher Gordon ... stunt double : Aaron Taylor-Johnson / utility stunts
Al Goto ... stunt player / stunts
Lars Grant ... stunt player
Kory Grim ... stunts
Rob Hayter ... stunt performer
Adrian Hein ... stunt player / stunts
Dar Hicks ... stunt performer
J.T. Holmes ... halo jump coordinator
Logan Hosie ... stunt player
James Hutchison III ... stunt performer
Jeff Imada ... stunt player
Ernie Jackson ... stunt player
David Jacox ... stunt player
Trevor Jones ... stunt player
Brian L. Keaulana ... stunt player
Norman Kent ... stunt player
Danny Kim ... stunts
Beverly Knight ... stunt player
Jon Kralt ... stunt player
Donavin Kuhl ... stunt performer
Paul Lacovara ... stunt player / stunts
Keanu Lam ... stunt player
Larry Lam ... stunts
Dave Lane ... stunt player / stunt rigger
Rob Lane ... stunt player / stunt rigger
Nito Larioza ... utility stunts
Cody Laudan ... stunt performer
Jaeson Lee ... stunt performer
Randy Lee ... stunt player
Irma Leong ... stunts (as Irma Evangelista)
Don Lew ... stunt performer / stunts
Michael Li ... stunt player / stunts
Candy Lind ... stunt player / stunts (as Candy Tjarks)
Nicole Lissner ... stunt player / stunts
Brock Little ... stunt player
Kurt D. Lott ... stunts
Victor Lozano ... stunt player
Brian Lydiatt ... stunt rigger
Sean MacCormac ... stunt player
Bryan Marsh II ... utility stunts
Jake Mervine ... stunt coordinator
Reg Milne ... stunt player / stunt rigger
Mike Mitchell ... stunt player
Giorgio Miyashita ... stunt player
Tony Morelli ... stunt player
Layton Morrison ... stunt coordinator: second unit
Crystal Mudry ... stunt performer
Jennifer Mylrea ... stunt performer
Matthew Mylrea ... stunts
Scott Nicholson ... stunt player
Craig O'Brien ... stunt player / stunts
Efosa Otuomagie ... stunt player
Gerald Paetz ... stunt driver / stunt player
Jason Patterson ... stunt player / stunts
Rick Pearce ... stunt player
Guy Pere ... stunts
Katie Wright Pere ... stunts
Fred Perron ... stunt player
Johnson Phan ... stunt double: Ken Yamamura / stunt player / stunts
Matt Phillips ... stunt player
Gary Price ... stunt performer
Jeffrey Provenzano ... stunt player
Rush Randle ... stunt player
Mark Rayner ... stunts
Rex Reddick ... stunt player / stunts
Dan Redford ... stunt performer
Kevin Reid ... stunt player / stunts
Mark Riccardi ... stunt player / stunts
Chad Riley ... stunt performer
Larry Rippenkroeger ... stunt player / stunts
Dan Rizzuto ... stunt performer
Jimmy N. Roberts ... stunt driver / stunt player
Ronald Robinson ... stunt player
Mike Rufino ... stunts
Keoki Sakata ... stunt player
Jeff Sanca ... stunt driver / stunt player
Darryl Scheelar ... stunt performer
Todd Scott ... stunt performer
Matt Shadden ... stunt rigger: re-shoots
Sonny Sison ... stunts
Jodi Stecyk ... stunt player / utility stunts
Heath Stevenson ... stunt player
John Stoneham Jr. ... stunt coordinator
Sylvesta Stuart ... stunt player / stunts
Melissa R. Stubbs ... stunt coordinator: reshoots
Justin Sundquist ... stunt player / stunts
Christopher Tardieu ... stunt player / stunts
Quay Terry ... stunt player
Monte Thompson ... key stunt rigger / stunt performer
Rorelee Tio ... stunts
Tierre Turner ... stunt player
Steve Upton ... stunt player / stunt rigger
Angela Uyeda ... stunt player
Clay Virtue ... stunt player
Marshall Virtue ... stunt player
Brennan Walstrom ... stunt performer
Kye Walstrom ... stunt performer
Owen Walstrom ... stunt performer
Alison Wandzura ... stunt player
Garrett Warren ... creature fight coordinator
Chris Webb ... stunt performer
Rhys Williams ... stunt performer
Nico Woulard ... stunt player / stunts
Paul Wu ... stunt player
Mathew Yanagiya ... stunt double: Victor Rasuk (as Mathew Toma Yanagiya) / stunt player
Eli Zagoudakis ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Norman Akau ... grip: Hawaii
Dustin Allen ... lamp operator
Skylar Almas ... grip
Jay Anderson ... rigging electrician
Scott Andrew Armstrong ... rigging grip
Stephen Arnott ... rigging grip
Stephen Bacquet ... lighting technician
Troy Bassett ... rigging grip
Maya Batten-Young ... second unit lighting technician
Harold Bernard ... second assistant camera: "b" camera
Jeffery Bjorgum ... video assist
Jacob Bond ... lighting technician
Jeff Bonny ... rigging grip
Ethan Brannon ... grip (los angeles)
Steve Brooke Smith ... camera operator / dop vfx
Keith Brookes ... set wireman
Brian Broz ... digital imaging technician
J.D. Burditt ... camera operator (opening title sequence)
Robert 'Boceno' Campbell ... second assistant camera
Rob Cantin ... rigging electrician
Jake Capistron ... eclipse technician
Chris Cavanaugh ... digital imaging technician: additional photography
Don Chong ... dolly grip
John Clothier ... camera operator: "b" camera
Bill Coe ... first assistant camera
Edward J. Cox ... rigging gaffer additional photography
Sean Patrick Crowell ... key grip (los angeles)
Rick Crum ... electrician
Steven Cueva ... "b" camera: additional photography
Lonny Danler ... digital imaging technician: second unit
Drew David ... second grip
Herb DeWaal ... underwater key grip
Gregory Doi ... electrician
Malcolm Doran II ... rigging best boy grip: los angeles
Bill Draheim ... set grip
Cameron Drinkle ... video coordinator
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera
Duke Duvauchelle ... rigging electrics
David Lloyd Edwards ... utility second assistant camera: second unit
Michael Enriquez ... best boy grip: los angeles
Cam Esau ... generator operator: second unit
Justin Ferk ... grip: Hydraulx
Xavier De Jesus Figueroa Jr. ... lighting technician
Xavier Figueroa ... lighting technician
Jeph Folkins ... second assistant camera (second unit)
Matt Fore ... camera operator: stunts
Darryl Foulds ... second unit
Scotty Frazer ... lighting technician
Kimberly French ... still photographer
Erik Galuppo ... video playback engineer
David Ghegan ... best boy electric: los angeles
Andre Gheorghiu ... video assist
Lee Gibeau ... grip
Christopher Glasgow ... dolly grip: los angeles
David Goyer ... rigging electrician
Peter Graf ... aerial camera technician: Eclipse
Jerry Gregoricka ... Rigging electrician: additional photography
Stuart Haggerty ... gaffer
Rod Haney ... rigging grip
Jeff Harvey ... rigging best boy
Dean Heselden ... a camera operator 2nd unit
Tony Hyland ... rigging grip best boy
Justin Johns ... video assist operator: second unit
Simon Jori ... digital imaging technician
Michael Kelem ... aerial director of photography
Jordan Keslow ... digital utility
Ryan Ketchum ... rigging lighting technician
Jerry Kim ... grip (re-shoots)
Mike Kirilenko ... key grip
Scott Kozak ... rigging grip
Steve Krasznai ... digital camera assistant
Doug Lavender ... first assistant camera (second unit)
David Leite ... dolly grip: vfx unit
Ian R.C. Levine ... second assistant: "A" Camera
Kevin Lheritier ... grip
Scott Lisetor ... grip
Brent Lister ... rigging grip
Allen Liu ... grip (los angeles)
Scott MacDonald ... camera operator
Kim Marks ... director of photography: second unit
Paul Martins ... lamp operator
Sarah Mather ... camera loader
Peter McAdams ... best boy grip
Annie McEveety ... camera operator
Ryan Monro ... dolly grip
Daniel P. Moore ... video operator
Christopher Moriarity ... grip: Los Angeles
Bryce Munro ... lead rigging grip
Charlie Murphy ... digital utility: additional photography
Joern Christian Novotny ... balloon light technician
Craig O'Brien ... aerial camera operator
Sean Oxenbury ... key rigging gaffer
Peter Pacula ... best boy rigging grip
Rodrigo Carcamo Parga ... video playback assistant
Phil Pastuhov ... aerial director of photography
Jerry Patton ... second assistant camera
Dylan Paul ... balloon light technician
Jon Philion ... libra head operator
Theo Pingarelli ... assistant camera
Eric Pool ... key grip: Las Vegas
Larry Portmann ... focus puller: "b" camera
Dana Powers ... lighting technician
Geoff Preston ... electrician
Manuel Rojas ... Steadicam operator: second unit
Michael Romano ... digital imagining technician: Hawaii Aerial Unit
Christian Schauz ... lighting technician
Ian Seabrook ... underwater camera operator
William Self ... lighting technician: Hawaii
Don Selsor ... rigging grip: los angeles
Leon Serginson ... grip
Eamon Shannon ... rigging grip: Hawaii
Todd Shelley ... grip
Lawrence Sher ... additional photography
Imanuel Smith ... loader: new york unit
Sepp Sonntag ... photographer: MPC
Shaun Stander ... digital loader
Danny Stephens ... rigging grip
Sean Talbott ... gaffer: additional footage
Jason Tidsbury ... light balloon technician
Charlie Tollefson ... dolly grip
Don Tomich ... rigging gaffer
Gladys Tong ... computer/video playback supervisor
Chris Updegrave ... grip (los angeles) / grip: Los Angeles
Raimar van den Bylaardt II ... dimmer board operator: hawaii unit / electrician: hawaii unit
Roger Vernon ... director of photography: second unit
Jarred Waldron ... gaffer: additional photography
Scott Wallace ... video playback operator
Jason Weir ... lighting technician
Roger Wells ... lighting console operator: 2nd unit
Lance White ... video assist
Rick Wiley ... best boy grip / rigging grip best boy
Carrie Wilson ... second assistant camera
Ann Wraith ... lighting technician
John Zivelonghi ... set lighting technician: los angeles
Ian Gledhill ... condor op (uncredited)
Prem Marimuthu ... lighting technician (uncredited)

Animation Department 

Daniel Lorenzo Alvarez ... animator
Mehta Apul ... Rotomation Supervisor
Andy Asperin ... pre-viz artist
David Badounts ... design/animation: title sequence
Jourdan Biziou ... previs animator
Auguste Chang ... animator
Paul Chung ... animation lead
Aaron Clement ... animator
James Dykeman ... animator
Rex Fang ... animator
Enrico Fioretti ... animator
David Gimenez ... animator
Sandy Heslop ... animator
Greg Klein ... animator
Kolby Krook ... animator
Seng Lau ... animator
Chris Lentz ... senior animator: Double Negavtive
Chaitanya Limaye ... animator
Fredrik Lindbom ... animator
Gary Mau ... animator: main title sequence
Andrew McEvoy ... animator
Vikram Mohan ... animator
Matthew Normand ... design/animation: title sequence
Andrew Ogawa ... animator
Scott Paquin ... senior animator
A. Martín Puentes ... animator
Puneethpb ... animator
Amy Sendon ... animator
Leona Sharkey ... animator
Ricardo Silva ... animator
Jason Snyman ... creative animation lead
Richard Spriggs ... lead animator
Nathan Thomas ... animator
Blaine Toderian ... animator
Keith Patrick Turner ... animator
John Vassallo ... animator
Craig Young ... animator (uncredited)

Casting Department 

Brent Anbe ... casting associate
Andrea Brown ... extras casting director
Elijah Cornell ... extras casting assistant
Katie Doyle ... additional casting director
Nadine Gillespie ... extras casting assistant
Nina Henninger ... background casting: San francisco
Tamara Hunter ... casting associate
Claire Koonce ... casting assistant
Mike Passine ... extras casting
Jason B. Stamey ... casting assistant
Steven Vago ... new york extras casting
Cera Ziegler ... casting coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Carolyn Bentley ... set costumer
Andre Brouwer ... truck costumer
Pamela Cameron ... set costumer
Rena Campbell ... costumer
Phuong Chau ... breakdown artist
Luisa Dalmagro ... costume buyer
Gina Dedomenico ... costume digital artist
Summer Dietz ... assistant costume designer
Karen Durrant ... key breakdown artist
Carole Griffin ... costume coordinator
Silke Guglielmo ... set costumer
Koreen Heaver ... costumer
Marylou Lim ... set costumer
Jana MacDonald ... costume supervisor
Corinne Mameli ... extras costume coordinator
Susan O'Hara ... costume supervisor
Jee Ok ... assistant wardrobe supervisor
Jana Reidel ... costumer
Ellie Schultz ... costume breakdown artist
Jodie Stern ... assistant costume designer
Hans Georg Struhar ... costumer
Lawrence Tarzy ... costumer
Susan Zaguirre ... costumer

Editorial Department 

Milton Adamou ... stereoscopic post executive
Shaun Aprahamian ... assistant editor
Mike Boers ... digital negative consultant
Michael Buck ... stereoscopic editor
Jason Dale ... assistant editor
Alessandro de Cristofaro ... performance capture editor: The Imaginarium Studios
Matt Gough ... editorial assistant
Michael Hatzer ... digital intermediate colorist
Kareem Hennawy ... editorial assistant
Chris Jensen ... Digital colorist: Technicolor
Joseph Kirkland ... first assistant editor
Amanda I. Kirpaul ... previsualization editor: The Third Floor
Bruce Lomet ... digital intermediate producer
Emily Mason ... stereoscopic assistant editor: StereoD
Jamal McLemore ... assistant editor
Dan Muscarella ... lab color timer
Tara Robinson ... sync dailies
Ron Rosen ... additional editor
Mark Sahagun ... Digital Intermediate Editor
Shae Salmon ... assistant editor
Adrian Scherger ... stereoscopic assistant editor: Stereo D
Brett Schlaman ... stereo editor
Tashi Trieu ... digital colorist assist
Michael Wilman ... digital image coordinator
Darin Wooldridge ... home video mastering colorist
Andrew M. Young ... editor: main title
Jim Passon ... color timer (uncredited)

Music Department 

Romain Allender ... music programmer
Chris M. Allport ... singer: ensemble
Jonathan Bartz ... music preparation
Jean-Pascal Beintus ... orchestrator
Christine Bergren ... music clearance and licensing
Joseph Bonn ... music editor
Jongnic Bontemps ... score programmer
Eric Bradley ... musician: singer
Chad Cannon ... additional orchestration
Bill Cantos ... singer: ensemble
Elin Carlson ... chorus
Peter Cobbin ... scoring engineer
Wade Culbreath ... musician: Principal Percussion / musician: percussion
Alexandre Desplat ... conductor
Jay Duerr ... auricle operator
Xavier Forcioli ... music coordinator
Christopher Gambol ... singer: ensemble
Margaret Gardner ... music coordinator
Mark Graham ... head of music preparation
Brad Haehnel ... score recording
Tom Hardisty ... music scoring recordist
Ayana Haviv ... singer: ensemble
Jennifer Haydn-Jones ... singer: ensemble
Todd Honeycutt ... choir vocalist
Dave Jordan ... music supervisor
Kenneth Karman ... supervising music editor
Risa Larson ... musician: vocalist
T.J. Lindgren ... additional arranging and programming
Denise Okimoto ... assistant music editor
Victor Pesavento ... music preparation
Conrad Pope ... orchestrator
Drea Pressley ... score vocalist
Jasper Randall ... choir conductor / choir contractor
Peter Rotter ... orchestra contractor
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Gaby Santinelli ... singer: ensemble
Jim Schultz ... music editor
Nan Schwartz ... orchestrator
Andrew Shulman ... musician (cello)
Mark Edward Smith ... score vocalist
Clifford J. Tasner ... orchestrator
Adam Wiltzie ... teaser music
Joe Zimmerman ... music librarian / music preparation
A.J. Teshin ... singer: soundtrack (uncredited)

Transportation Department 

Blue Angus ... transportation coordinator
Bob Cope ... transportation
William Cope ... transportation
Erik Coutts ... driver
Rafal Dybowski ... driver
Ray Evans ... unit driver: additional photography
Victor Formosa ... driver: special equipment: vancouver
Tim Fortin ... transportation captain
Paul Irvine ... transportation captain
Rock LeRoy ... transportation (D.O.T. Compliance)
Lori Maxwell ... transportation dispatcher
Dave Miller ... driver: cast
Antonio Molina ... transportation captain: additional photography
Barrie Poirier ... transportation co-captain
Rick Rasmussen ... picture car coordinator
Mike Sassen ... production driver
Larry Yampolsky ... unit driver

Other crew 

Dayne Ahuna ... hawaii key craft service
Ted Alvarez ... key assistant location manager: additional photography
Amy Murphy Anderson ... production coordinator: second unit (as Amy R. Murphy)
Peter Anderson ... project development
Yoshi Ando ... adr voice
Sean Aronson ... assistant location manager
David Badounts ... main title and monarch sequence designer
Karen Bergen ... production accountant
Noelle Bernhard ... office production assistant: San Francisco
Francois Bleibel ... research and development
Cathryn Blum ... key assistant location manager: SF VFX plate unit
Armando Boquiren ... key assistant location manager
Taylor Boyd ... key assistant location manager
Shirit Bradley ... assistant to executive producer
Christopher Britton ... production secretary: New York
Francie Brown ... dialect coach
Kimberly Buckham ... first assistant production coordinator
Jenny Lynn Burnett ... assistant accountant
Karen Bushnell ... production assistant
Unjoo Lee Byars ... main titles producer
Dylan Casanova ... photo double
Alexander Chen ... Main Title Coordinator
Michael A. Cheng ... stand-in
Sue Chipperton ... head animal trainer/coordinator
Alan Chu ... IT Tech (San Francisco)
Eudora Chu ... production assistant
Yamato Cibulka ... production assistant
Amiee Clark ... Production Coordinator: Additional Photography
Jessica Clothier ... script supervisor
Jessica Cole ... production coordinator
Bridget Colella ... locations production assistant
Jason Collier ... assistant location manager
Kyle Cooper ... title designer
Sandy Corddry ... dialect coach: additional photography
Ana Criado-Zahonero ... graphic artist: main title sequence
Jason Crosby ... marine coordinator
Rick Crum ... air conditioning technician
Carl Cunningham ... public relations
Colin J. Czarnecki ... production assistant
Ian Dalesky ... production assistant
Jacqueline Dallamore ... assistant accountant
Dani Dare ... adr voice
Bryan Davis ... production coordinator: visual effects unit
Patrick Dawn ... production assistant
Hanelize de Beer ... assistant production coordinator/shipping coordinator
Julie DeRose ... production assistant
Corey Deshon ... office production assistant: additional photography
James D. Dever ... technical advisor: military
John Dominic Drdek ... production officer
Catherine Dunne ... key production assistant
Andrea Dupras ... production coordinator (second unit, Joint Base Lewis-McChord)
Terry Edinger ... production controller
Marie Elder ... finance executive
Maggie Engelhardt ... production coordinator: additional photography New York
Mike Fantasia ... supervising location manager: US
Davina Faye ... production assistant
Taryn Feingold ... assistant to Bryan Cranston
Boyd Ferguson ... stand in: male utility
Trevor Fieldhouse ... on-set background wrangler
Johnny Fisk ... vp of production: animation and development
Cliff Fleming ... helicopter pilot
Cory Fleming ... helicopter pilot
Nick Fletcher ... production assistant
Portia Fontes ... assistant production coordinator: Hawaii
James Forrester ... photo double
Suzie Fox ... production assistant
Warren Dean Fulton ... production assistant
Katie Gallant ... production assistant
Leah Gallegos ... production assistant
Meredith Garstin ... production assistant
Nick Gervais ... production assistant
Erica Getler ... assistant to producer: Patty Whitcher
Brad Gibson ... dialect coach
Ty Gibson ... production support
Synnove Godeseth ... assistant to Bryan Cranston
Steve Gray ... pilot
Christopher J. Green ... construction accountant
Jean-Léon Groenewald ... production assistant
Patrick Guanzon ... production assistant
Randy Guiaya ... adr voice artist
Marcy Guiragossian ... set production assistant: SF Plate Unit
Sean P. Hale ... production assistant
Michael Hall ... production assistant: additional photography
Ali Hanson ... production assistant: San Francisco
Michael Harburn ... sculptor
Rowan Harland ... animal trainer
Ryan Hart ... Locations PA: Las Vegas
Kris Heller ... office production assistant: additional photography
Beth Henderson ... office production assistant
Ryce Hetherington ... production coordinator: naval unit
Brian C. Hirono ... japanese dialogue coach
Jeff Hotte ... water safety
Jessica Hoyles ... first assistant production office coordinator: second unit
Jason Huberman ... sr. estimator
Peter E. Jensen ... additional set production assistant: additional photography
Jina Johnson ... additional prep assistant location manager
Chelsi Johnston ... production assistant
Jessica Johnston ... production assistant
Keith Jones ... medic: live action
Mark Jopling ... key set production assistant (additional photography)
Bonnie Judd ... Animal Trainer/ Supplier
Leah Kaina ... production secretary: Hawaii
Paul Kalkman ... production assistant
Chizu Kanada ... Japanese dialogue coach
Darren Kelly ... key set production assistant: second unit
Hideo Kimura ... adr voice artist (uncredited)
Jane Victoria King ... production assistant
Samantha C. Kirkeby ... reshoot script supervisor
Jordan Kirkwood ... stand-in
Dan Kuzmenko ... assistant location manager
Eric Ladd ... end titles
Janet Lane ... payroll clerk
Nito Larioza ... movement choreographer
Kevin LaRosa Jr. ... pilot
Kevin LaRosa ... aerial coordinator/pilot
Andrea Larsen ... first assist accountant
Trent Lemke ... pilot
Brian Leone ... additional voices
Michael Leone ... additional voices
Laura Livingstone ... travel coordinator
Mele K.T. Locey ... second assistant accountant
Michael B. Louis ... key assistant location manager: Hawaii
Ernie Malik ... unit publicist
Kathryn Malm ... assistant to producer: additional photography
Donny Martino Jr. ... key assistant location manager: Hawaii and Nevada
Yuki Matsuzaki ... adr voice artist
Bryce McLaughlin ... production assistant
Emily-Claire McLaughlin ... digital asset administrator
Clea Mihalik ... production assistant
Kurt J. Miner ... risk manager
Yumi Mizui ... adr voice artist
Nick Mongoni Jr. ... office production assistant: additional photography
Mr. Monze ... production assistant
Matthew W. Morgan ... Assistant Military Advisor / assistant military advisor
Nicole Nakamoto ... second assistant accountant
Kazumi Nakamura ... adr voice artist
John O'Connor ... production assistant
Nate O'Mahoney ... production assistant
Kyle Otterstein ... production secretary: las vegas
Rino Pace ... location manager
Estevan Padilla ... set production assistant: second unit
Michael Paik ... production staff
Melissa Pawneshing ... production assistant
Christian Pearce ... godzilla creature designer
Korey Petrie ... production assistant
Stephen Petula ... set production assistant
Heather Phan ... office production assistant: San Francisco
Nicholas Peter Philippou ... production assistant
Jonathan Phoenix ... production assistant: visual effects unit
Emily Pierceall ... production coordinator: San Fransico
Julianna Politsky ... assistant to production controller / assistant to production executive
Michelle Poole ... assistant production coordinator (additional photography)
Leslie Quan ... production coordinator: San Francisco
Allison Quiller ... production assistant
Tristan Ringenoldus ... production assistant (additional photography)
Matthew Riutta ... location manager: san francisco
Alexandre Robichaud ... production assistant
Mick Rochon ... production assistant
David M. Rodriguez ... post production accountant
Katalin Rogers ... Assistant to the producer / Assitant to the Producer
Dana F. Rosendal ... pilot
S. Steven Sach ... location scouting
Nick Schwyter ... production assistant
Jenna Seger ... accounting assistant
Michael Shapiro ... production assistant
Dustin Shea ... production assistant
Yoshiaki Shioya ... english dialogue coach: Japan (as Yoshi Shioya)
Chloe Sizer ... story and character development: The Imaginarium Studios
Aaron R. Smith ... set production assistant: additional photography
Natalie Zara Smith ... studio teacher
Adrienne Sol ... production coordinator
Randy Spangler ... location manager: Hawaii
Priscilla Stafford ... production assistant
Joe Stargensky ... assistant location manager: Hawaii
Lane Stewart ... production assistant
Lydia Strojin ... production assistant
Alex Sundquist ... production assistant
Dorothea Swiac ... photo double: Sally Hawkins
Michael Teixeira ... production assistant
Randy Thomas ... second assistant production coordinator
David Scott Thomson ... key production assistant
Rikki Toth ... trainer to aaron taylor-johnson
Russell Totten ... english dialogue coach: Japan
Thomas Tran ... desktop administrator (as Tomas Tran)
Jodi Tripi ... stock footage researcher
Satoko Tsuji ... production coordinator
Kelli Turner ... paramedic
Ani Vanoyan ... second assistant accountant
Mark Voyce ... location manager
Frank Walker ... pilot
Ric Walkington ... armorer
Mike Warren ... production assistant
Stacia Warren ... production coordinator: San Francisco
Brian Wensel ... production controller
Sandra J. White ... post first assistant accountant
Serena Wong ... production assistant: San Francisco
Steve Wong ... stand-in: mr. watanabe
Tashia Wong ... production assistant
Steven Wright ... pilot
Gayle Yamamoto ... stand-in
Lyena Yonekura ... english dialogue coach: Japan
KiKi Yoshimoto ... production coordinator
Esteban Camacho ... stereo compositor (uncredited)
Michael Campbell ... craft service: background (uncredited)
Kelly J. Compeau ... production assistant (uncredited)
Nick Corbett ... digital cinema mastering manager (uncredited)
Matt Cross ... performance capture: Muto (uncredited)
Jenny Dent ... set tutor (uncredited)
Steven Johnson ... production assistant (uncredited)
Anthony Keating ... production assistant: additional photography, New York (uncredited)
T.J. Storm ... previsual motion reference (uncredited)
Erick Lee Stroy ... assistant to executive in charge of production (uncredited)
Steve Wong ... ken watanabe stand in (uncredited)

Thanks 

Brandon Alexander ... special thanks
Neil McGregor ... production assistant
James Schramm ... special thanks (as James P. Schramm)
Philip M. Strub ... thanks
Mark Yellen ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page