Edit
Superman (1978) Poster

(1978)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Donner

Writing Credits  

Jerry Siegel ... (creator) &
Joe Shuster ... (creator)
 
Mario Puzo ... (story)
 
Mario Puzo ... (screenplay) and
David Newman ... (screenplay) and
Leslie Newman ... (screenplay) &
Robert Benton ... (screenplay)
 
Tom Mankiewicz ... (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
1st Elder
...
...
Non
...
...
...
...
...
...
...
...
...
2nd Elder
Vass Anderson ...
3rd Elder
John Hollis ...
4th Elder
James Garbutt ...
5th Elder
Michael Gover ...
6th Elder
David Neal ...
7th Elder
William Russell ...
8th Elder
Penelope Lee ...
9th Elder
John Stuart ...
10th Elder
Alan Cullen ...
11th Elder
Lee Quigley ...
Aaron Smolinski ...
...
Lana Lang (as Diane Sherry)
Jeff Atcheson ...
Coach
Brad Flock ...
David Petrou ...
Team Manager
Billy J. Mitchell ...
1st Editor
Robert Henderson ...
2nd Editor
...
1st Reporter
James Brockington ...
2nd Reporter
John Cassady ...
3rd Reporter
John F. Parker ...
4th Reporter
Antony Scott ...
5th Reporter
Ray Evans ...
6th Reporter
Sue Shifrin ...
7th Reporter (as Su Shifrin)
Miquel Brown ...
8th Reporter
Vincent Marzello ...
1st Copy Boy
...
2nd Copy Boy
Lise Hilboldt ...
1st Secretary
Leueen Willoughby ...
2nd Secretary
Jill Ingham ...
Perry's Secretary
Pieter Stuyck ...
Window Cleaner
Rex Reed ...
Rex Reed
Weston Gavin ...
Mugger
Steve Kahan ...
Officer 1 (as Stephen Kahan)
Ray Hassett ...
Officer 2
Randy Jurgensen ...
Officer 3 (as Randy Jurgenson)
Matt Russo ...
News Vendor
Colin Skeaping ...
Pilot
Bo Rucker ...
Pimp
Paul Avery ...
TV Cameraman
David Baxt ...
Burglar
George Harris II ...
Patrolman Mooney
Michael Harrigan ...
1st Hood
John Cording ...
2nd Hood
Raymond Thompson ...
3rd Hood
Oz Clarke ...
4th Hood
...
Desk Sergeant (as Rex Everhardt)
Jayne Tottman ...
Little Girl
Frank Lazarus ...
Air Force One Pilot
Brian Protheroe ...
Co Pilot
Lawrence Trimble ...
1st Crewman
Robert Whelan ...
2nd Crewman
...
3rd Crewman
Norwich Duff ...
Newscaster (as Norwick Duff)
Keith Alexander ...
Newscaster
...
Newscaster
...
Paul Tuerpe ...
Graham McPherson ...
Lieutenant
David Yorston ...
Robert O'Neill ...
Admiral
Robert MacLeod ...
General
...
1st Controller
Alan Tilvern ...
2nd Controller
Phil Brown ...
State Senator
Bill Bailey ...
2nd Senator
Burnell Tucker ...
Agent
Chief Tug Smith ...
Norman Warwick ...
Superchief Driver
Chuck Julian ...
Assistant
Colin Etherington ...
Power Co. Driver
Mark Wynter ...
Mate
Roy Stevens ...
Warden
Rest of cast listed alphabetically:
Kirk Alyn ...
General Sam Lane (uncredited)
Bruce Boa ...
General (extended version) (uncredited)
Robert Dahdah ...
Newspaper Customer (uncredited)
David de Keyser ...
Warden (voice) (uncredited)
...
Man in Street (extended version (uncredited)
Harry Fielder ...
Policeman (uncredited)
Edward Finneran ...
Special Football Player (uncredited)
...
Little Boy with Mom (uncredited)
...
Ella Lane (uncredited)
...
Naval Transport Commander (uncredited)
Pam Rose ...
Reporter (uncredited)
Tony Selby ...
Hood (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Charles F. Greenlaw ... associate producer
Ilya Salkind ... executive producer
Pierre Spengler ... producer
Richard Lester ... producer (uncredited)

Music by 

John Williams

Cinematography by 

Geoffrey Unsworth ... (photographed by)

Film Editing by 

Stuart Baird
Michael Ellis

Casting By 

Lynn Stalmaster

Production Design by 

John Barry

Art Direction by 

Ernest Archer
Philip Bennet
Stuart Craig
Leslie Dilley ... (as Les Dilley)
Norman Dorme
Tony Reading
Norman Reynolds

Set Decoration by 

Peter Howitt

Costume Design by 

Yvonne Blake

Makeup Department 

Jamie Brown ... makeup artist: Canada
Sylvia Croft ... makeup artist
Iloe Elliott ... hairdresser: Canada
Graham Freeborn ... makeup artist
Kay Freeborn ... makeup artist
Stuart Freeborn ... creative supervisor of makeup & special visuals
Darby Halpin ... hairdresser: USA
Cathy Kevany ... hairdresser
Louis Lane ... makeup artist: USA
Nick Maley ... makeup artist
Patricia McDermott ... hairdresser (as Pat McDermott)
Basil Newall ... makeup artist
Connie Reeve ... makeup artist
Phil Rhodes ... makeup artist (as Philip Rhodes)
Stella Rivers ... hairdresser
Joan White ... hairdresser

Production Management 

Timothy Burrill ... production supervisor: North America
Tim Hampton ... production supervisor: New Mexico
Austen Jewell ... production manager: New Mexico
Les Kimber ... production manager: Alberta
Peter A. Runfolo ... production manager: New York
Robert Simmonds ... production supervisor
Dusty Symonds ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

John Barry ... second unit director
Peter L. Bergquist ... second assistant director: USA (as Peter Bergquist)
Roy Button ... second assistant director
Patrick Cadell ... second assistant director
Michael Dryhurst ... assistant director
Dominic Fulford ... assistant director
John Glen ... second unit director
Bud Grace ... assistant director: USA
Jerry Grandey ... assistant director: USA
Michael Green ... second assistant director
Michael Hook ... second assistant director
Peter Jacobs ... second assistant director
Allan James ... assistant director
David Lane ... second unit director
Steve Lanning ... second assistant director
Keith Lund ... second assistant director
Robert Lynn ... second unit director
Charles Marriott ... second assistant director
Simon Milton ... second assistant director
Michael Murray ... second assistant director
Kieron Phipps ... second assistant director
Michael Rauch ... assistant director: USA
Vic Smith ... second assistant director
Candace Suerstedt ... second assistant director: USA
Gareth Tandy ... assistant director
David Tomblin ... assistant director / second unit director
Vincent Winter ... assistant director
André De Toth ... second unit director (uncredited)
Peter Duffell ... second unit director (uncredited)
Gerry Gavigan ... second assistant director (uncredited)

Art Department 

Ted Ambrose ... draughtsman
George Ball ... property master
Bill Beavis ... scenic artist
Ivor Beddoes ... illustrator
Dennis Bosher ... draughtsman
Reg Bream ... draughtsman
Bill Brodie ... supervising art director: Canada and New Mexico
Roy Carnon ... illustrator
Jack Carter ... construction manager
Alan Cassie ... draughtsman
John Chisholm ... prop man
Larry Cleary ... construction manager
Steve Cooper ... set designer
Roy Evans ... assistant construction manager
Maurice Fowler ... supervising art director: England and New York
Eddie Francis ... props
Ed Gimmel ... star ship
Norman Hart ... decor & lettering artist
Reg Hill ... illustrator
Stan Jolley ... art director: USA
Harry Kersey ... construction manager: USA
John Lanzer ... production buyer
Herman Lowers ... construction manager: USA
Peter Palmer ... production buyer
Michael Redding ... model construction manager
Tony Rimmington ... draughtsman
Gene Rudolf ... art director: USA
Danny Skundric ... property master
Ernest Smith ... scenic artist
Janet Stevens ... modeller (as Jan Stevens)
Paul Vale ... painter (as Wiggy Fruntwick)
Peter Voysey ... modeller
Frederic C. Weiler ... set decorator: USA (as Fred Weiler)
Gari Bacon ... props (uncredited)
Mick Chubbock ... plasterer (uncredited)
Peter Fern ... construction engineer (uncredited)
Robert Jackson ... carpenter (uncredited)
Paul James ... plasterer (uncredited)
David Ned Kelly ... carpenter (uncredited)
Peter Mann ... construction carpenter (uncredited)
Tony McVey ... sculptor (uncredited)
Tony Musk ... carpenter (uncredited)
Italo Tomassi ... set designer (uncredited)

Sound Department 

Max Bell ... stereo sound consultant: Dolby
Norman Bolland ... sound mixer
Pat Brennan ... assistant dubbing editor (as Patrick Brennan)
Geoff R. Brown ... assistant dubbing editor (as Geoff Brown)
Roy Charman ... sound mixer
Des Edwards ... assistant sound mixer
Stan Fiferman ... sound editor: footsteps and effects
David L. Fisher ... assistant dubbing editor (as David Fisher)
John Foster ... sound editor: footsteps and effects
Pat Foster ... dialogue editor
Leonard Green ... assistant dubbing editor
Chris Greenham ... supervising sound editor
Graham V. Hartstone ... assistant dubbing mixer (as Graham Hartstone)
Mike Hopkins ... dialogue editor (as Michael Hopkins)
Chris Large ... sound mixer: Canada
Nicolas Le Messurier ... assistant dubbing mixer (as Nicholas Le Messurier)
Brian Marshall ... sound mixer
Gordon K. McCallum ... sound mixer / sound re-recording mixer
Jay Nierenberg ... supervising sound editor (2000 Restoration)
Tony Orton ... assistant dubbing editor
Keith Pamplin ... assistant sound mixer
Peter Pennell ... sound effects editor
Richard Raguse ... sound mixer: USA (as Dick Ragusa)
George Rice ... assistant sound mixer
Charles Schmitz ... sound mixer: USA
Jupiter Sen ... assistant dubbing editor
Otto Snel ... assistant dubbing mixer
Mike Tucker ... boom operator
Bernard Weiser ... supervising sound editor: special edition re-release
Peter Desbois ... sound playback operator (uncredited)
Chris Gurney ... boom operator: day-play (uncredited)
Dennis Nisbett ... sound (uncredited)

Special Effects by 

Peter Biggs ... special effects technician
Derek Botell ... flying effects
Ron Burton ... special effects technician
Colin Chilvers ... creative supervisor & director of special effects
Michael Dunleavy ... special effects technician
Joe Fitt ... special effects technician
Dominic Fulford ... flying unit coordinator
Rodney Fuller ... special effects technician
Robert Harman ... flying effects (as Bob Harman)
Jimmy Harris ... special effects technician
Norman Kerss ... special effects technician
Robert MacDonald ... special effects: New Mexico (as Bob MacDonald)
Robert Nugent ... special effects technician (as Bob Nugent)
Peter Pickering ... special effects technician
Frank Richardson ... special effects technician
John Richardson ... special effects: Canada and New York
Terry Schubert ... special effects technician
Roy Spencer ... special effects technician
Brian Warner ... special effects technician
Lawrie Ayres ... special effects crew (uncredited)
Neil Corbould ... special effects runner (uncredited)
Michael Dawson ... flying unit assistant (uncredited)
John Inglis ... flying unit assistant special effects supervisor (uncredited)
Bob Keen ... model maker (uncredited)
Robert Schofield ... wire effects (uncredited)
John Thomas ... special effects (uncredited)
Michael White ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Darrell A. Anderson ... additional model photography: USA (as Darrell Anderson)
James Aspinall ... zoptic operator
Dennis Bartlett ... travelling matte supervisor
Les Bowie ... creative supervisor of mattes & composites
Ray Caple ... matte artist
Denys N. Coop ... creative director of process photography (as Denys Coop)
Chris Crowell ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
Ken Dackermann ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
Leslie Dear ... additional model photography
Mike Drew ... zoptic operator
Tony Dunsterville ... model maker
Sheldon Elbourne ... title & special optical sequences photographer
Doug Ferris ... matte artist
Roy Field ... creative supervisor of optical visual effects
Cyril Forster ... model maker
Mark Freund ... visual effects supervisor: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
George Gervan ... digital roto artist: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
Richard Gervan ... digital roto artist: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
George Gibbs ... additional model effects
Martin Hall ... digital paint artist: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
Peter Hammond ... matte camera operator
Peter Harman ... matte camera operator
Maureen Healy ... digital paint artist: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
Veronica Hernandez ... digital paint artist: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
Heather Hoyland ... lead digital compositor: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
Andrew Kelly ... model maker
Bob Kindred ... additional model photography
Tad Krzanowski ... model maker (as Tadeusz Krzanowski)
Liz Lettman ... assistant matte artist
Jeff Luff ... model maker
Darin McCormick-Millett ... digital producer (2000 restoration)
Derek Meddings ... model effects director & creator
Sean Morris ... optical sequences
Harry Oakes ... additional model photography
Roy Pace ... title & special optical sequences photographer
Peter Parks ... optical sequences
Zoran Perisic ... zoptic special effects
Terry Reed ... model maker
Denis Rich ... special visual effects designer
Martin Shortall ... optical liaison (as Martin Shorthall)
Brian Smithies ... additional model effects
David Speed ... zoptic operator
Charles Staffell ... process systems
Lynn Tigar ... digital paint artist: Pacific Title & Art Studio (2000 restoration)
Wally Veevers ... flying systems & process projection
Peter Watson ... supervising editor of optical & special effects
Paul Wilson ... model photography
Russ Woolnough ... assistant editor of optical & special effects (as Russell Woolnough)
Andy Aitken ... model maker (uncredited)
Keith Holland ... visual effects camera operator (uncredited)
John Inglis ... visual effects supervisor (uncredited)
Gary Pearlman ... titles & optical effects (uncredited)
Philip Sharpe ... model maker (uncredited)
David Smith ... optical cameraman: Camera Effects Ltd (uncredited)

Stunts 

Vic Armstrong ... stunt coordinator
Richard E. Butler ... additional stunts: Canada (as Dick Butler)
George Lane Cooper ... additional stunts (as George Cooper)
Stuart Fell ... additional stunts
Richard Hackman ... additional stunts: Canada
Alf Joint ... stunt coordinator
Wendy Leech ... additional stunts
Alex Stevens ... stunt coordinator: New York
Bill Weston ... additional stunts
Paul Weston ... additional stunts
Vic Armstrong ... stunt double: Christopher Reeve (uncredited)
Marc Boyle ... stunts (uncredited)
Ellen Bry ... stunts (uncredited)
Cyd Child ... stunts (uncredited)
Tim Condren ... stunts (uncredited)
Sue Crosland ... stunts (uncredited)
Billy Dean ... stunts (uncredited)
Jim Dowdall ... stunts (uncredited)
George Fisher ... stunts (uncredited)
John Gallant ... stunts (uncredited)
Romo Gorrara ... stunts (uncredited)
Martin Grace ... stunts (uncredited)
Reg Harding ... stunts (uncredited)
Terry Hill ... stunts (uncredited)
Nick Hobbs ... stunts (uncredited)
Billy Horrigan ... stunts (uncredited)
Arthur Howell ... stunts (uncredited)
Alf Joint ... stunts (uncredited)
George Leech ... stunts: Man in burglar's office (uncredited)
Wendy Leech ... stunt double: Margot Kidder (uncredited)
Scott Leva ... stunts (uncredited)
Mark McBride ... stunts (uncredited)
Bronco McLoughlin ... stunts (uncredited)
Peter Munt ... stunts (uncredited)
Peter Pocock ... stunts (uncredited)
Greg Powell ... stunts (uncredited)
Nosher Powell ... stunts (uncredited)
Doug Robinson ... stunts (uncredited)
Kiran Shah ... stunts (uncredited)
Tony Smart ... stunts (uncredited)
Roy Street ... stunts (uncredited)
Rocky Taylor ... stunts (uncredited)
Johan Thorén ... stunts (uncredited)
Terry Walsh ... stunts (uncredited)
Malcolm Weaver ... stunts (uncredited)
Chris Webb ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Peter Allwork ... aerial photographer
Howard A. Anderson III ... camera operator: USA (as Howard Anderson III)
Ronald Anscombe ... assistant camera
Jack Atcheler ... additional photographer
Bob Bailin ... process plate photographer: New York
Lou Barlia ... camera operator: USA
Bert Bosher ... electrician: Pinewood
John Campbell ... assistant camera
Mike Chevalier ... camera operator: USA (as Michael Chevalier)
Ken Coles ... camera operator
Robert E. Collins ... additional photographer: New Mexico
James A. Contner ... camera operator: USA (as Jim Contner)
Trevor Coop ... assistant camera
Jack Courtland ... camera operator: USA
John Deaton ... assistant camera
James Devis ... camera operator (as Jimmy Devis)
Ray Evans ... electrician: Lee Electric
Roy Ford ... camera operator
Mike Fox ... camera operator: co-first unit
Alan Gatward ... assistant camera
Ginger Gemmel ... camera operator
Maurice Gillett ... chief electrician: Lee Electric
Geoff Glover ... camera operator
Ron Goodman ... Wesscam photographer (as Ronald Goodman)
John Harris ... camera operator
Gordon Hayman ... camera operator
Brian King ... video operator
David Lenham ... assistant camera
Jack Lowen ... camera operator
Douglas Luke ... still photographer
Peter MacDonald ... camera operator
Domenic Mastrippolito ... assistant camera: USA
John May ... electrician: Pinewood
Stan McClain ... assistant camera: second unit and aerial USA
Ray Meehan ... electrician: Lee Electric
John Morgan ... camera operator
Reginald H. Morris ... additional photographer: Alberta (as Reginald Morris)
Sol Negrin ... additional photographer: New York
Rod Parkhurst ... camera operator: Canada
Bob Penn ... still photographer
George Pink ... camera operator
Cervin Robinson ... process stills: New York
Ronnie Fox Rogers ... camera operator
Thom Ryan ... assistant camera: Canada (as Tom Ryan)
Nick Schlesinger ... assistant camera
Jonathan Taylor ... assistant camera
Jack Thetford ... electrician: Pinewood
Alex Thomson ... additional photographer
John Tythe ... chief electrician: Pinewood
Peter Versey ... assistant camera
Chris Warren ... video operator
Freddie Webster ... electrician: Pinewood (as Fred Webster)
Micky Wilson ... best boy
Harry Woodley ... electrician: Pinewood
David Wynn-Jones ... first assistant camera
Steve Barron ... clapper loader (uncredited)
Dennis Borrow ... second assistant camera (uncredited)
Bob Bridges ... video assist operator (uncredited)
Tony Brown ... assistant camera (uncredited)
Peter Clarson ... gaffer: special effects, UK (uncredited)
John Fenner ... lighting technician (uncredited)
Wick Finch ... electrician (uncredited)
Maxim Ford ... second assistant camera (uncredited)
Dave Friedman ... still photographer: action unit (uncredited)
Michael Ginsburg ... still photographer (uncredited)
Phillip Grosvenor ... assistant camera (uncredited)
Geoff Mulligan ... aerial camera operator (uncredited)
John R. Shannon ... still photographer (uncredited)
Owen Stephens ... electrician: Lee Electric (uncredited)
Chris Williams ... effects cameraman (uncredited)

Casting Department 

Mary Selway ... casting: English

Costume and Wardrobe Department 

Betty Adamson ... wardrobe supervisor & additional design
Elvira Angelinetta ... wardrobe assistant
Austin Cooper ... wardrobe assistant
Helen Gill ... wardrobe assistant
Barbara Gillett ... wardrobe assistant
Ruth Morley ... additional costumes
Eddie Silva ... wardrobe assistant
Janet Tebrooke ... wardrobe assistant
Colin Wilson ... wardrobe assistant

Editorial Department 

George Akers ... assistant editor
Elaine C. Andrianos ... first assistant editor: special edition 2000
Olivier Assayas ... editorial intern
David Beesley ... assistant editor
Neil Farrell ... assistant editor
Tim Jordan ... assistant editor
Christopher Morris ... assistant editor
Bob Mullen ... first assistant editor
Mike Round ... assistant editor
Gary Shepherd ... assistant editor
Colin Wilson ... assistant editor
Steve Pickard ... assistant plate editor (uncredited)

Music Department 

Robert Hathaway ... music editor (as Bob Hathaway)
Arthur Morton ... orchestrator
Ken Ross ... assistant music editor
Herbert W. Spencer ... orchestrator (as Herbert Spencer)
Eric Tomlinson ... music mixer / music recordist
Angela Morley ... additional orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Donald P. Desmond ... transportation co-captain (uncredited)

Other crew 

Patti Allen ... production assistant: Canada
Diane Appleby ... production assistant
Gordon Arnell ... publicist
Trudy Balen ... secretary to producer
Sally Ball ... production assistant
Joy Bayley ... production assistant
June Broom ... publicity assistant
Mike Campbell ... visual coordinator (as Michael Campbell)
Patricia Carr ... production assistant (as Pat Carr)
Al Cerullo ... helicopter pilot: New York
Chris Coles ... location manager: New York
Jane Cox ... special unit secretary
Rita Davison ... additional continuity
Jane Dixie ... special unit secretary
Michael J. Duthie ... production coordinator (as Michael Duthie)
Sue Edwards ... special unit secretary
Norman Enfield ... additional script material
Jeanne Ferber ... executive assistant to Richard Donner
Josie Fulford ... additional continuity
Norma Garment ... production assistant
Yves Gaumont ... trainee assistant
Ann Green ... production assistant
Liz Green ... production assistant
Jean Hall ... production assistant
Sue Hausner ... secretary to the executive producer
Norma Hazelden ... production assistant
Geoffrey Helman ... production executive
Graham Henderson ... assistant accountant
Katya Kolpaktchy ... assistant continuity
David Lane ... visual coordinator
Adeline Leonard Seakwood ... production assistant: USA (as Adeline Leonard)
Richard Liebegott ... production assistant: USA (as Dick Liebegott)
Tom Mankiewicz ... creative consultant
Angela Martelli ... additional continuity
Doris Martin ... continuity
Jennie McClean ... special unit secretary
Maria Monreal ... executive assistant to producers
Douglas Noakes ... production accountant
Betsy Norton ... continuity: USA
Patricia O'Reilly ... publicity assistant (as Pat O'Reilly)
Kay Rawlings ... continuity
Denis Rich ... title designer: main titles
Waldo Roeg ... trainee assistant
Armand Rubin ... sales consultant
Bill Rudgard ... trainee assistant
Alexander Salkind ... presenter
Elaine Schreyeck ... continuity supervisor
Jeannie Stone ... production assistant
Paul Storey ... trainee assistant
Ernest Walter ... visual coordinator
Marc Wolff ... helicopter pilot: New Mexico
Stanley Bielecki ... publicity and marketing (uncredited)
Robin Demetriou ... cast and crew chef (uncredited)
James Payne ... stand-in for jackie cooper (uncredited)
David Prowse ... physical trainer: Christopher Reeve (uncredited)

Thanks 

John Bodimeade ... in memory of
Terry Hill ... in memory of
Geoffrey Unsworth ... dedicated with love and respect to (as Geoffrey Unsworth O.B.E.)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page