IMDb > Ant-Man (2015)
Ant-Man
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Ant-Man (2015) More at IMDbPro »

Photos (See all 170 | slideshow) Videos (see all 31)
Ant-Man -- Armed with a super-suit with the astonishing ability to shrink in scale but increase in strength, con-man Scott Lang must embrace his inner hero and help his mentor, Dr. Hank Pym, plan and pull off a heist that will save the world.
Ant-Man -- Armed with a super-suit with the astonishing ability to shrink in scale but increase in strength, con-man Scott Lang must embrace his inner hero and help his mentor, Dr. Hank Pym, plan and pull off a heist that will save the world.
Ant-Man -- Paul Rudd fondly remembers his first entry-level jobs - the highlight being his time as a ham glazer! Yes, you read that correctly.
Ant-Man -- Armed with a super-suit with the astonishing ability to shrink in scale but increase in strength, con-man Scott Lang must embrace his inner hero and help his mentor, Dr. Hank Pym, plan and pull off a heist that will save the world.
Ant-Man -- Armed with a super-suit with the astonishing ability to shrink in scale but increase in strength, con-man Scott Lang must embrace his inner hero and help his mentor, Dr. Hank Pym, plan and pull off a heist that will save the world.

Overview

User Rating:
7.4/10   288,377 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Popularity: ?
Down 22% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Edgar Wright (screenplay) &
Joe Cornish (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Ant-Man on IMDbPro.
Release Date:
17 July 2015 (USA) See more »
Tagline:
Heroes don't get any bigger. See more »
Plot:
Armed with a super-suit with the astonishing ability to shrink in scale but increase in strength, cat burglar Scott Lang must embrace his inner hero and help his mentor, Dr. Hank Pym, plan and pull off a heist that will save the world. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for BAFTA Film Award. Another 2 wins & 26 nominations See more »
User Reviews:
Ant Man is astonishing. See more (536 total) »

Cast

  (in credits order)

Paul Rudd ... Scott Lang / Ant-Man

Michael Douglas ... Dr. Hank Pym

Evangeline Lilly ... Hope van Dyne

Corey Stoll ... Darren Cross / Yellowjacket

Bobby Cannavale ... Paxton

Anthony Mackie ... Sam Wilson / Falcon

Judy Greer ... Maggie Lang

Abby Ryder Fortson ... Cassie Lang

Michael Peña ... Luis

David Dastmalchian ... Kurt

T.I. ... Dave (as Tip 'T.I.' Harris)

Hayley Atwell ... Peggy Carter

Wood Harris ... Gale

John Slattery ... Howard Stark
Kevin Glen Kavanaugh ... Cop #2

Martin Donovan ... Mitchell Carson

Garrett Morris ... Cab Driver

Gregg Turkington ... Dale

Rod Hallett ... Hydra Buyer

Joe Chrest ... Frank

Joe Bucaro III ... Buyer #1

Jean Louisa Kelly ... Buyer #2

Dax Griffin ... Young Pym

Hayley Lovitt ... Janet Van Dyne / The Wasp
Norma Alvarez ... Spanish Woman

Darcie Isabella Cottrell ... Young Daughter

Teddy Williams ... Raver #1

Carol Anne Watts ... Raver #2

Chuck David Willis ... Raver #3

Diana Chiritescu ... Raver #4

Neko Parham ... Pool BBQ Dad

Onira Tares ... Pool BBQ Mom

Kylen Davis ... Pool BBQ Kid #1

Zamani Wilder ... Pool BBQ Kid #2 (as Zamani Wilder)

Jim R. Coleman ... Pym Tech Gate Guard

Desmond Phillips ... Pym Tech Security Guard #1

Aaron Saxton ... PYM Tech Security Guard #2
Michael A. Cook ... EMT

Ricki Lander ... Gorgeous Blonde (as Riki Noel Lander)

Rus Blackwell ... Superior Officer

Johnny Pemberton ... Ice Cream Store Customer

Nicholas Barrera ... Ernesto

Carlos Aviles ... Carlos

Lyndsi LaRose ... Emily

Robert Crayton ... Peachy
Ajani Perkins ... Cop on Speaker

Jessejames Locorriere ... Alpha Guard

Zack Duhame ... Beta Guard

Kevin Lacz ... Vault Guard #1

Michael Trisler ... Vault Guard #2

Daniel Stevens ... Armed Guard #1

Alex Chansky ... Armed Guard #2

Clay Donahue Fontenot ... Armed Guard #3
Michael Jamorski ... Armed Guard #4

Casey Pieretti ... Armed Guard #5

Antal Kalik ... Lab Guard #1

Adam Hart ... Lab Guard #2

Reuben Langdon ... Lab Guard #3

Todd Schneider ... Lab Guard #4

Kevin Buttimer ... Lab Tech

Danny Vasquez ... Ignacio

Anna Akana ... Writer

Stan Lee ... Bartender

Tom Kenny ... Hideous Rabbit (voice)

Rick Avery ... Helicopter Pilot #1

Erik Betts ... Helicopter Pilot #2
rest of cast listed alphabetically:

Natalie Stephany Aguilar ... Pedestrian (uncredited)
Shafayat Ahmed ... Pym Tech Employee (uncredited)

Leilani Amour Arenzana ... SF Tenderloin Resident (uncredited)
Joseph Aro ... Gangster (uncredited)
Tanner Baker ... Pym Technologies Employee (uncredited)
Charles Barden ... Pym Tech Employee / Valet / SWAT Team Member (uncredited)
Julio Mario Barriga ... Security Guard (uncredited)
Chace Beck ... PYM Tech Employee (uncredited)

Mike Benitez ... Dog Owner (uncredited)

Ray Benitez ... Shareholder / Buyer (uncredited)

Patrick Constantine Bertagnolli Jr. ... Prison Guard (uncredited)
Sean Boncato ... Nissan Truck Driver (uncredited)

Bradley Bowen ... CIA Agent (uncredited)

Alex Bretow ... Scott's Neighbor (uncredited)

DuRa Brown ... Uniformed Guard (uncredited)
Cabran E. Chamberlain ... Tourist (uncredited)

Raul Colon ... Prisoner (uncredited)
Joseph Craig ... Raver (uncredited)

John Crosby ... Detective (uncredited)
Vincent Cucuzza ... Detective (uncredited)

Thomas Dalby ... Fort Point Bicyclist (uncredited)

Brian Danker ... Opening Scene SFPD Arresting Officer (uncredited)

Varian David ... Laundry Man (uncredited)
Matthew Sleepy Davis ... Driver (uncredited)
Mike Dobbins ... Meter Man (uncredited)
Lori D. Dotson ... Pym Tech Employee / Personal Assistant (uncredited)
Garrett H. Dumas ... Uniform Police Officer (uncredited)

Patrick Engler ... Pedestrian (uncredited)

Chris Evans ... Steve Rogers / Captain America (uncredited)

Gregory Fears ... Detective (uncredited)

Terry M. Flowers ... Businessman (uncredited)

Hayley Gagner ... Pedestrian in Rain (uncredited)

Fred Galle ... Limo Driver (uncredited)

Neal Genys ... School Kid (uncredited)
Tahseen Ghauri ... Pym Technologies Employee (uncredited)

Jeff Glover ... PYM Tech Armed Guard (uncredited)
Trey Greene ... Armed Security Guard (uncredited)

Tim Halpin ... Ten Doors Tenderloin (uncredited)
Jas Hardy ... Latina Gangster (uncredited)
Roger A. Harrison ... Shareholder (uncredited)

Rory Healy ... Shareholder (uncredited)

Joel Hebner ... Pymtech Elite Security Guard (uncredited)

Walter Hendrix III ... Police Detective Brown (uncredited)
Pedro Nicanor Hoyos ... Prisoner (uncredited)

Alphonso A'Qen-Aten Jackson ... Prisoner (uncredited)

Kregg Janke ... Irish Softball Player (uncredited)

Marie Joelyn ... Scientist (uncredited)

Jonathan S. Kennedy ... Prison Guard Villegas (uncredited)
Brian Kim ... Pedestrian (uncredited)

Christina July Kim ... Jogger (uncredited)
Debi Kimsey ... Shareholder (uncredited)

Larry Kitagawa ... Fisherman (uncredited)

Andrew Koponen ... Police Officer (uncredited)
Eric Kshywonis ... SFPD Officer (uncredited)

Kevin Lapham ... Shopper (uncredited)
Scott Ledbetter ... Officer Green (uncredited)
John Lobato ... PYM Tech Employee (uncredited)

Fernando Martinez ... Bunker Guard #1 (uncredited)

Sam Medina ... Bunker Guard #2 (uncredited)
Cesar Mendoza ... Gabriel (uncredited)

Jordi Mollà ... Castillo (uncredited)
Mahal Montoya ... Tourist (uncredited)
Marc Moon ... Street Guy by Taco Truck (uncredited)
Kurt Morgan ... Man in Car (uncredited)

Ed Moy ... Delivery Man (uncredited)

Roger Neal ... Suited Guard (uncredited)

Steve Warky Nunez ... Homeless Man (uncredited)

Amor Owens ... Shareholder (uncredited)

Chris Pak ... Scientist (uncredited)

Richard Pis ... Panamaian Soldier (uncredited)
Zoie Quigley ... Young Mom (uncredited)

Adam Reeser ... Jogger (uncredited)

Vanessa Ross ... Jogger (uncredited)

Vidal Ruben ... Panamanian Guard #2 (uncredited)

Shaker Sangam ... Casino Player (uncredited)
Logan Schoenthal ... Party Boy (uncredited)

Benito M. Selim ... Street Vendor (uncredited)

Blake Sewell ... Prisoner (uncredited)

Christopher Shepard ... Prisoner (uncredited)
Jason Shwartz ... Neighbor (uncredited)

Jason Speer ... Pymtech Supervisor (uncredited)

Sebastian Stan ... Bucky Barnes (uncredited)

Ashante P.T. Stokes ... Prison Officer (uncredited)

Bari Suzuki ... Howard Stark Assistant (uncredited)

Jeremy Ray Taylor ... Bully (uncredited)
Maurice G. Thomas ... PYM Security Guard (uncredited)
Kimberly Tran ... Pym Tech Receptionist (uncredited)
Jordan Verroi ... Security Guard (uncredited)

Etienne Vick ... Jeep Driver (uncredited)

Diego Ward ... Panamanian Guard (uncredited)
Wenzell Washington ... Prisoner (uncredited)

Steven Wiig ... Lollipop Man (uncredited)

Aislinn Williams ... Cashier - Darby (uncredited)

Erick Wofford ... Pym Tech Employee (uncredited)
Andrew Yount ... San Francisco Cyclist (uncredited)

Bobby Ysip ... Taxi Driver (uncredited)

Michael Zovistoski ... Uniform Police Officer (uncredited)

Directed by
Peyton Reed 
 
Writing credits
Edgar Wright (screenplay) &
Joe Cornish (screenplay) &
Adam McKay (screenplay) &
Paul Rudd (screenplay)

Edgar Wright (story) &
Joe Cornish (story)

Stan Lee (comic book) &
Larry Lieber (comic book) &
Jack Kirby (comic book)

Produced by
Victoria Alonso .... executive producer
Louis D'Esposito .... executive producer
Kevin Feige .... producer
Alan Fine .... executive producer
David J. Grant .... co-producer
Michael Grillo .... executive producer
Stan Lee .... executive producer
Leo Thompson .... associate producer
Brad Winderbaum .... co-producer
Lars P. Winther .... associate producer
Edgar Wright .... executive producer
 
Original Music by
Christophe Beck 
 
Cinematography by
Russell Carpenter (director of photography)
 
Film Editing by
Dan Lebental 
Colby Parker Jr. 
 
Casting by
Sarah Finn 
 
Production Design by
Shepherd Frankel 
Marcus Rowland 
 
Art Direction by
Cameron Beasley 
Nigel Churcher (supervising art director)
Jann K. Engel 
David Lazan (Supervising Art Director)
Justin O'Neal Miller 
 
Set Decoration by
Leslie A. Pope 
 
Costume Design by
Sammy Sheldon  (as Sammy Sheldon Differ)
 
Makeup Department
Maurice Beaman .... additional hair
Brynn Berg .... additional hair stylist
Suzanna Boykin .... 2nd unit hair stylist
Kimberly Carlson .... hair stylist: San Francisco
Chris Diamantides .... makeup artist
Michelle Diamantides .... 3rd hairstylist
Michelle Diamantides .... wigmaker
Stephan Dupuis .... make-up artist: San Francisco
Jacqueline Fernandez .... 3rd makeup artist
Lane Holloway .... hair stylist
Tiffany Lord .... hair stylist (as Tiffany Bahr)
Chris Lyons .... special effects teeth
James MacKinnon .... department head makeup: second unit
Ashley McGuire .... makeup artist
Teresa Morgan .... key hair stylist: second unit
Teresa Morgan .... key hairstylist: second unit
Fawn Ortega .... makeup artist
Jill Oshry .... makeup artist: Michael Douglas
Lisa Patnoe .... makeup artist: San Francisco
Valerie Patterson .... makeup artist
Janine Rath .... hair department head
Bryan Reynolds .... key makeup artist: second unit
Tiffony Simpson .... hair stylist
Kerrie Smith .... hair stylist: Michael Douglas
Melanie Steele .... makeup artist
Heba Thorisdottir .... makeup department head
Ariane Turner .... makeup artist
 
Production Management
Bruce Markoe .... post production executive
JoAnn Perritano .... unit production manager
Akshay Ravi .... line producer: post production
Jason Tamez .... production supervisor
Jesse Torres .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Christopher Blackmore .... second second assistant director: second unit
Brendon Breese .... second assistant director: SF 2nd unit
Brendon Breese .... second second assistant director: San Francisco
Brian Avery Galligan .... second assistant director
Katy Galow .... staff additional second assistant director
Walter Gasparovic .... first assistant director
Jeff Habberstad .... second unit director
Jason Halley .... second second assistant director (san francisco)
Iran Kuykendall .... additional second assistant director: second unit
Steve Love .... first assistant director (macro unit)
John Mahaffie .... second unit director
Douglas Plasse .... second assistant director: second unit
Kate Pulley .... staff additional second assistant director: macrophotography unit
Nick Satriano .... first assistant director: second unit
Robin Spears .... additional second assistant director
Lars P. Winther .... first assistant director
 
Art Department
Susan Alegria .... assistant art director: SF crew
Russell R. Anderson .... leadman
Antonio Andraus .... leadman: additional photography
Antonio Andraus .... set dresser
Brett Andrews .... property master
Isidoro Avila .... set dresser
Carla Bailey .... foreman
Carla Bailey .... scenic artist
Chris Baker .... welding foreman
Todd Baranowski .... greens gang boss
Dustin Berry .... art dept coordinator
Mark Bialuski .... foreman
Michael C. Biddle .... set designer
Daniel W. Blaha .... propmaker
Rachel Block .... assistant art director
Russell Bobbitt .... property master
Claudia Bonfe .... set decoration buyer
Kim Breece .... art department coordinator
Rick Brondum .... paint gangboss
Susan A. Burig .... graphic designer
James Burke .... on-set greens: San Francisco
Robert J. Carlyle .... construction foreman
James Carson .... concept artist
Michael A. Casey .... asst props
Robert Castillo .... storyboard artist (interstitial segments)
A.J. Caulfield .... set dresser and onset dresser
Cristina Lucia Cesari .... construction buyer
Sarah Contant .... set designer
Dana Corbett .... set dresser
Allen Coulter .... set designer
Tim Croshaw .... set designer
Brad Curry .... drapemaster
Federico D'Alessandro .... storyboard artist
Danelle Davenport .... storyboard artist
Paul Detlefson .... set dresser
Faith Farrell .... painter foreman
Vincent Farrell .... art department assistant: preproduction
Lisa Fiorito .... art department researcher
Max Fisher .... digital asset manager
Andrew P. Flores .... standby painter
John S. Fore .... construction foreman
Anthony Francisco .... concept artist
Chad S. Frey .... set designer
Rodney Fuentebella .... concept illustrator
Donald Fulmer .... scenic artist
Neil Gahm .... propmakers foreman
Seth Gardner .... propmaker foreman
Kurt Gefke .... property department
Karen Gerbs .... set decoration buyer
Donald Goodman .... drapery gangboss
Kaitlyn Hamby .... utility
Rob Hamby .... mill shop foreman
Derek J. Hawthorne .... paint utility
Mike Helbig .... set dresser: San Francisco
Jane Henderson .... property assistant: San Francisco
Linda Herrera .... props assistant: 2nd Unit
Mike Herriage .... greensman
Loretta Hightower .... construction medic
Russell Hightower .... utility foreman
Byron Hilton .... propmaker
Elliot Holmes .... on set macro unit
Jason Hoobyar .... set dresser SF
Lawrence Hornbeck .... set dresser: San Francisco
Kristen Hunsicker .... painter: production assistant
Ayesha Janmohammed .... art assistant coordinator
Patrick S. Johnson .... set dresser
Scott Johnson .... on-set dresser
Ty Jones Jr. .... set dresser
Mark Keever .... set dressing warehouse manager
Nancy A. King .... art department coordinator: L.A. only
Calla Klessig .... assistant art director
Helen Kozora .... set decoration buyer
David Krentz .... storyboard artist
John Francis Kupfer .... greensmen
Blade Ladish .... set dresser
David Ladish .... set dresser
Perry Ladish .... set dresser and onset dresser
Steven Ladish .... gangboss
Amy Lehman .... set decoration coordinator
Devlin Lerew .... prop shop foreman
Jayme Leach Long .... set designer
Vincent Luizzi .... set dresser
Jim Magdaleno .... storyboard artist
Bryan McBrien .... head greensperson
Chuck McCourt .... set dresser
Brett McGinnis .... scenic
Barbara Mesney .... set designer
John Micheletos .... set dresser: San Francisco
Jonathan Mikita .... paint foreman
Russ Milligan .... greens gangboss: San Francisco unit
Katy Moore-Kozachik .... painter
John Moredock .... set designer
Sara R. Morris .... construction accountant
Liz Morrison .... Property Administrator
Kris Nagle .... metal foreman
LeShae Ann Nash .... scenic artist
Mark Nave .... metal foreman
Sonny Nguyen .... prop maker
James Nichols .... construction location foreman
James Nichols .... propmaker foreman: construction location foreman, San Francisco
Josh Nizzi .... senior illustrator
Roderick Nunnally .... paint supervisor
Jay Oliva .... storyboard artist
Stephen Ostien .... propmaker
Andy Park .... concept illustrator
Doug Pierce .... assistant art director: San Francisco
Jose F. Pineda Garcia .... propmaker
Jose F. Garcia Pineda .... prop/set maker
Manuel Plank-Jorge .... Concept Artist
Julien Pougnier .... set designer
Jessica Ripka .... set decoration coordinator
Lauren Robinson .... set decoration assistant
Aaron Rodriguez .... stand-by painter (as Aaron G. Rodriguez)
Lauren Rosenbloom .... assistant art director
James Rothwell .... animatics
T.J. Rottenberg .... stand-by greensman
John H. Samson .... construction coordinator
Joshua Sankar .... digital asset manager
Ralph Sarabia .... painter gangboss
Ben Schuler .... construction utility
Heath L. Sewell .... scenic foreman
Steven Spelman .... props assistant
Stephanie Spiegel .... art department assistant
Mike Stassi .... set designer
Jim Stubblefield .... assistant property master
Max Sweeney .... storyboard coordinator
Peter Swehla .... art assistant: San Francisco crew
Jackson Sze .... senior illustrator
Thomas T. Taylor .... set designer
Samuel J. Tell .... set decoration buyer
Yolande Thame .... art department pa
Caitlin Trost .... assistant props: second unit
Sean David Tyler .... painter
Monika van Schellenbeck .... set decoration buyer
Cuitlahuac Morales Velazquez .... sculptor
Charlie Wen .... Head of Visual Development
Jerry Wiskerson .... set dresser: San Francisco
Dean Wolcott .... set designer
Douglas Womack .... construction foreman
Jep Wyatt .... art department assistant
Lauren Abrams .... painter (uncredited)
 
Sound Department
James Ashwill .... foley mixer
Justine Baker .... ADR recordist
Christopher Barnett .... dialogue editor
Hunter Berk .... adr recordist
Jeremy Bowker .... sound effects editor
Ronni Brown .... foley artist
Nikita Budash .... sound recordist
C. Douglas Cameron .... boom operator
Scott Cannizzaro .... adr mixer
Kristin Catuogno .... a.d.r. recordist
Greg Crawford .... adr mixer
John T. Cucci .... foley artist
Mark DeSimone .... adr mixer
Brian Didsbury .... boom operator
Danielle Dupre .... assistant re-recording mixer
Sean England .... foley artist
David Farmer .... sound designer
Kim Foscato .... dialogue/adr editor
Ryan J. Frias .... assistant supervising sound editor
Jeff Gersh .... adr mixer
Josh Gold .... sound effects editor
Chris Gridley .... dialogue editor
Nia Hansen .... sound effects editor
Scott Hinkley .... re-recording mix technician
David C. Hughes .... sound designer
Tom Johnson .... re-recording sound mixer
Bob Kellough .... sound effects editor
Alana Knutson .... sound utility
Daniel Laurie .... supervising sound editor
Scott Levine .... engineering services
James Likowski .... foley editor (as Jim Likowski)
Colt Logan .... boom operator day player
Josh Lowden .... general manager: Skywalker Sound
Alexander Lowe .... pro tools playback
Michael Miller .... adr mixer
Shannon Mills .... sound designer
Shannon Mills .... supervising sound editor
Steve Morris .... head of engineering: Skywalker Sound
Nathan Nance .... additional re-recording mixer
Samson Neslund .... assistant sound editor
Whit Norris .... production sound mixer
Jonathan Null .... head of production: Skywalker Sound (as Jon Null)
Dan O'Connell .... foley artist
Juan Peralta .... re-recording sound mixer
Neil Riha .... sound utility: San Francisco unit
Frank Rinella .... foley mixer (as Frank Aglieri-Rinella)
Romana Samaritani .... technical services manager
Steve Schatz .... re-recording mix technician
Dee Selby .... foley editor
Brad Semenoff .... dialogue editor
Tony Sereno .... assistant re-recording mixer
Greg Townsend .... re-recording mix technician
Jack Whittaker .... sound effects editor
Vikram Biswas .... sound editor (uncredited)
Mike Lane .... client services (uncredited)
David Peifer .... digital editorial support (uncredited)
Andreas Rudroff .... sound designer (uncredited)
Billy Theriot .... a.d.r. mixer (uncredited)
 
Special Effects by
Joel P. Blanchard .... special effects technician
Tim Burton .... special effects technician
Steven Carlton Ficke .... special effects foreman
Damian Fisher .... mold shop supervisor
Allison Gainza .... special effects administrator
Allison Gainza .... special effects technician
Michael Gaspar .... special effects foreman
David Heron .... special effects foreman
Dan Hogg .... Stereo Conversion Production Co-Ordinator
Todd Jensen .... special effects technician
Joseph Livolsi .... pyrotechnician
Barry McQueary .... special effects
P. David Miller .... special effects crew
Joel Mitchell .... special effects foreman
Wayne Newland .... special effects
Darin O'Neill .... special effects technician
Carlo Perez .... mold shop supervisor
Daniel Sudick .... special effects supervisor
Gazal Tabrizipour .... contact lens technician: special effects makeup
Michael A. Tice .... special effects technician
 
Visual Effects by
Beverly Abbott .... digital production manager
Ian Abbott .... technology: Double Negative
Aileen Acayan .... stereoscopic compositor: Legend 3D
Brian Adler .... executive producer: Gentle Giant Studios
Soheil Afat Mirni .... digital/paint compositor
Alicia Aguilera .... digital compositor
Africa Aguirre Martín .... data management: double negative
Yunmi Ahn .... roto artist
Ben Aickin .... compositor
Alper Aksit .... animator: Double Negative
Hunter Albaugh .... stereo compositor
Silvio Alberti .... compositor: ILM
Kaevski Aleksandar .... matchmove: fx3x
Gergana Alexandrova .... digital compositor: Method studios
Carlos A. Alfaro Jr. .... stereoscopic compositor
Maria Asim Ali .... stereoscopic compositer
Corey Allen .... finaling artist: Stereo D
Juan Alvarez .... roto and paint
Michael Amato .... stereoscopic artist
Purvez Amirali .... visual effects artist
Erika Anderholm .... visual effects artist
Michael Anders .... element production supervisor
Dane Anderson .... senior io technician: Legend 3D
Scott R. Anderson .... senior paint and roto: ILM
Valeria Andino .... stereo conversion producer
Declan Andrews .... production support: Double Negative
Keith Anthony-Brown .... visual effects production assistant: ILM
Khan Arbaz .... matchmove artist
Tolga Ari .... visual effects artist
Kamran Arian .... lead stereo compositor: Legend 3D
Michael Armstrong .... previs coordinator
Michanol Arnaud .... prep compositor
Radu Arsith .... modeling and texturing: Trixter Film
Michael Asiman .... visual effects coordinator
James Aston .... lighting artist: Cinesite
Jayce Attewell .... visual effects coordinator: Method Studios
Peter Aversten .... texture artist: Cinesite
Ando Avila .... camera layout: Trixter Film
Elden Avila .... stereoscopic assistant coordinator
Remus Avram .... pipeline engineer: Trixter Film
Paul A. Baccam .... stereoscopic artist
Mathieu Bacchous .... stereo artist
Eric Bachtiar .... studio data assistant
Matthew Bacon .... roto paint artist: Luma Pictures
Lance Baetkey .... digital paint supervisor
Jessica Bagby .... stereo compositor
Randall Bahnsen .... creature technical director: ILM
Alexandre Bain .... digital compositor
Heath Baker .... compositor: double negative
James Baker .... previs/postvis supervisor: The Third Floor
Richard Baker .... Stereo Supervisor: Prime Focus
Priyanka Balasubramanian .... visual effects producer: BOT VFX
Michael Jeff Baldemoro .... roto/prep supervisor: Double Negative
Tony Baldridge .... vfx supervisor: Legend3D
Aleksander Ballo .... stereoscopic artist: Stereo D
Anthony Baptiste .... effects artist: method studios
Anthony Baptiste .... roto artist: Method Studios
William Barkus .... compositor
Peter Bartfay .... stereo generalist
Branko Basarovski .... digital artist
Jenny Basen .... visual effects production manager: double negative
Claudio Bassi .... digital compositor: Industrial Light & Magic
Mark Battle .... stereoscopic compositor
Sebastian Becker .... visual effects artist: double negative
Loïc Beguel .... matchmove/layout artist: ILM
Kevin Bell .... compositor: ILM
Andreas Bellon .... rigging trainee: Trixter Film
Jeannie Ben-Hain .... lead stereoscopic compositor
Michele Benigna .... senior compositor: Industrial Light & Magic
Nathan Benner .... stereo compositor
James Benson .... environments supervisor: double negative
Brian N. Bentley .... stereo compositor
Brian N. Bentley .... technical director
Prabir Bera .... Lead Stereoscopic Compositor
Aaron D. Beyer .... visual effects artist
Sameer Bhoyar .... stereo compositing supervisor: Stereo D
Jason Bidwell .... digital compositor: method studios
Daniele Bigi .... cg supervisor: ILM
Melih Bilgil .... motion graphics: Trixter Film
Thomas Biller .... look development/lighting artist
Kunal Biswas .... stereoscopic compositor: Prime focus world
Gabriel Blanco .... r&d engineer
Adam Blank .... layout artist: ILM
Jeff Bloch .... data coordinator
Stephen A. Bloch .... previs artist: The Third Floor
Christian Bohm .... lighting td: ILM
Kevin Bolivar .... tracking & matchmove: Luma Pictures
Don Boogert .... development team: Cinesite
Gregory Bossert .... layout artist: ILM
Russell Bowen .... generalist td: double negative
Jamie Bowers .... visual effects artist: method studios
Richard Boyle .... rigger: Cinesite
Ashley Bradford .... visual effects coordinator: Method Studios
Steve Braggs .... digital artist: ILM
James Braid .... technology: Double Negative
Paul Brannan .... look development artist & lighting TD: Double Negative
Sarah Breakwell .... digital compositor
Greg Breitzman .... previs artist: The Third Floor
Charles Brelaud .... digital compositor
Jamie Briens .... pipeline technical director: Double Negative
Lee Briggs .... visual effects production manager: ILM
Scott Brindley .... production support: Double Negative
Joshua Bristow .... stereoscopic compositor: Legend 3D
Matthew Bristowe .... Head Of Production, Prime Focus World
Colin P. Brown .... colourist
Nick Brown .... stereoscopic lead
Nik Brownlee .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Justin Brunett .... animator: Luma Pictures
Marc Brzezicki .... Stereo Supervisor: Prime Focus
Chad Buehler .... digital compositor
Charles Bunnag .... finishing artist/colorist
Lersak Bunupuradah .... modeling supervisor: Method Studios
Freddy Burgos .... animation lead: method studios
Blair Burke .... animator: Luma Pictures
Thomas J. Burton .... technical director
Maria Busco .... effects technical director
Eamonn Butler .... animation supervisor: Cinesite
Conor Byrne .... visual effects editor
Melanie Byrne .... vfx producer: Cinesite
Daniela Cabrera .... stereo compositor
Tony Cabrera .... previs artist: The Third Floor
Rachel Cadden .... visual effects production assistant: Double Negative
Francesco Cadoni .... compositor: Luma Pictures
Jay Caguioa .... stereo compositor
Michael Cairns .... pipeline technical director
Elle Callahan .... stereo production assistant
Josh Callahan .... stereo artist: Legend 3D
Sean Callahan .... lead stereo artist: legend 3d
Marc Calvelo .... animator: ILM
Alexandre Cancado .... 2d Supervisor: Luma Pictures
Hui Cao .... stereoscopic compositor
Jon Capleton .... visual effects supervisor
Francesco Capone .... stereo td
Marco Capparelli .... visual effects
Tasha Carlson .... finaling compositor
Antonio Carrasco Liadskikh .... stereo compositor: Legend 3D
Mark Carver .... stereoscopic compositor: Stereo D
Ferran Casas .... lead animator
Monica L. Castro .... element qc compositor
Sarah Cave .... stereo coordinator
Joe Censoplano .... Compositing & lighting: Luma Pictures
Fabio Cerrito .... effects technical director: Double Negative
Anthony Chadwick .... visual effects artist
Caroline Chai .... prep artist
Alexander Chaliovski .... visual effects technical director
Matthew Chan .... compositor
Wayne Chan .... digital compositor: Double Negative
Can Chang .... compositor: ILM
Star Chaplin .... stereo compositor
Benjamin Charles .... production support & technology: Industrial Light and Magic
Abhishek Chauhan .... visual effects editor: prime focus
Arvind Chaurasiya .... visual effects editor: prime focus
Jonathan Cheetham .... compositing supervisor: Method Studios
John Abraham Chempil .... digital artist: double negative
Jason Chen .... visual effects plate coordinator
Peter Chesloff .... digital compositor
Jon Chesson .... senior compositor: Method Studios
Derek Cheung .... fx td
Marisa Chin .... stereo compositor
Rachan Chirarattanakornkul .... tracking/layout
Laurence Chong .... matchmover: Cinesite
Kelly Chow .... visual effects coordinator
Bradley Chowning .... secondary lead stereo compositor
Maggie Yan Kay Chung .... stereo compositor
Ngan Chung .... animator: luma pictures
Alessandro Cioffi .... visual effects consultant: Trixter Film
Vincent Cirelli .... visual effects supervisor: Luma Pictures
Peter Claes .... effects supervisor
Sam Claitor .... visual effects coordinator: Gentle Giant Studios
Graham D. Clark .... head of stereography
Kirsty Clark .... digital compositor
Trent Claus .... visual effects supervisor: Lola VFX
Peter Clayton .... lead animator: Cinesite
Christine Clippinger .... senior stereo compositor: Legend 3D
James Clowater .... lead stereo artist: Stereo D
Michael Coldewey .... executive producer: Trixter Film
Tamira Coldewey .... production secretary: Trixter Film
Zachary Cole .... compositor
Esme Coleman .... stereoscopic compositor
Xavier Collos .... lighter/compositor: Luma Pictures
Aaron Colman-Hayes .... model & texture artist: Luma Pictures
Shaun Comly .... lead lighting/look development technical director
Carlos Conceicao .... digital compositor: ilm
Karen Therese Connolly .... stereo production coordinator: stereo d
Robert Connor .... lighting technical director: Double Negative
Tristan Connors .... modeling supervisor
Micah Conrad .... element qc
Pat Conran .... digital artist: ILM
Sorie Conteh .... junior compositor: Method Studios
Stephanie Cooper .... stereo generalist
Sarah Coppin .... stereoscopic coordinator
Matt Cordero .... stereoscopic compositor
Tyler Cordova .... visual effects coordinator
Adrian Corsei .... cg supervisor: Trixter Film
Danielle Costa .... visual effects executive
Krishnamurti Costa .... senior digital artist: ILM
David Crane .... stereoscopic compositor
Cynthia Crimmins .... Assistant Production Manager: ILM
Matthew Crnich .... visual effects supervisor: title design
Peter Cromwell .... stereoscopic artist
Thomas Crow .... compositor
Steven Crowe .... stereo production supervisor
Ryan Cummins .... lead stereo compositor
Rusty Currier .... visual effects artist
Grahame Curtis .... modelling artists: Cinesite
Martin Cutbill .... visual effects artist: Double Negative
Christiant D'Alberto .... Compositor: Method Studios
Marcello Da Silva .... senior matchmove artist
Samuel M. Dabbs .... stereoscopic compositor
Josh Dagg .... end credits layout supervisor
Paul Daiko .... visual effects artist
Michaela Danby .... digital compositor
Philipp Danner .... compositor: Trixter Film
Billy Dao .... animator: Luma Pictures: Luma Pictures
Cole Darby .... visual effects coordinator: Luma Pictures
Varuna Darensbourg .... stereoscopic compositor: Stereo D
Filippo Dattola .... visual effects: animator - London
Jonathan Davies .... fx supervisor: Cinesite
Francisco De Jesus .... Digital Supervisor
Jo De Mey .... stereo preparation supervisor: Cinesite
Sarah de Schot .... digital paint artist
Ruth Deane .... compositor: method studios
Josh Deason .... stereoscopic compositer
Michael DeBeer .... layout artist: ILM
Rachel Decker .... data i/o manager
Vincent Defebo .... executive assistant: stereoscopic conversion
Yoshi DeHerrera .... 3D Scanning Supervisor: Gentle Giant Studios
Ruy Delgado .... visual effects artist
Brian Delmonico .... sequence supervisor: Method Studios
Taylor Dempsey .... production support: double negative
Emily Denker .... visual effects assistant coordinator
Marie Victoria Denoga .... digital compositor
Ivy Depies .... digital compositor: method studios
Harsh Desai .... stereo compositor
Kunal Desai .... modeller: Cinesite
Nikhil Deshmukh .... animation artist: double negative
Rustin Devendorf .... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Iacopo Di Luigi .... visual effects artist
Alex Diaz .... stereo compositor: Legend 3D
Ben Dick .... digital compositor
Timothy Diem .... stereo artist: Legend 3D
Michael Dillon .... di producer
Gus Djuro .... lead stereoscopic compositor
Andrew Dohan .... stereoscopic compositor
Megan Dolman .... digital artist: ILM
Bea Domenge .... research and development: Double Negative
Rene Dominguez .... lead stereoscopic compositor
Fred Dossola .... stereo artist
Tom Driscoll .... vfx editor: Legend 3D
Geer DuBois .... pre-visualisation artist
Geer DuBois .... previs artist: The Third Floor
Sarvesh Dudhankar .... Sr. Stereoscopic Compositor
Peter Dudley .... digital compositor
Alexandru-Alin Dumitru .... digital compositor (as Alin Dumitru)
Rachael Dunk .... lighting technical director
Adam J. Dunn .... stereo compositor
Katherine Durant .... digital compositor
Eric Durante .... visual effects artist (as Eric T. Durante)
Eddy Durnan .... production support: Double Negative
Ümit Dönmez .... animation: Trixter Film
Thomas Døhlen .... visual effects artist
Frank Dürschinger .... shading and lighting: Trixter Film
Russell Earl .... visual effects supervisor: ILM
Dominic Edwards .... lead lighting and lookdev
Jason Edwards .... senior modeller
Richard Edwards .... production manager: Prime Focus World
Michael J. Egan .... visual effects
James Eggleston .... compositor
Kristen Eggleston .... visual effects artist
Leif Einarsson .... post-viz artist
Kelsey Elias .... stereo compositor: Legend 3D
Arslan Elver .... associate animation supervisor: ILM London
Robin Emerson .... Global Pipeline TD
Robin Emerson .... global pipeline td
Melissa Encinas .... visual effects production assistant
Stephen Enticott .... animation supervisor: Double Negative
Melissa Espina .... production assistant: stereo animation
Paul Faeldo .... stereo compositor: Stereo D
Nina Fallon .... visual effects producer: ILM
Finella Fan .... visual effects artist
Brian Fanska .... stereoscopic lead
Rob Farac .... visual effects production assistant: ILM
Melanie Farley .... visual effects coordinator
Liam Farnham .... layout technical director: Double Negative
Struan Farquhar .... visual effects editor
James Farrington .... animator: Cinesite
Ryan Faulkner .... stereoscopic artist
Alessandro Favale .... digital compositor: Cinesite
Andrew Fensom .... compositor: Double Negative
Diogo Fernandes .... rotoscope artist
Charles Fernandez .... depth artist
Victor Manuel Fernandez .... stereo compositor: Stereo D
Lauren Fernandez-Morrell .... paint artist
Limas Uribe Fernando .... stereo artist: Legend 3D
Marianna Ferrante .... research and development: Double Negative
Elisa Mar Ferre .... digital compositor
Alastair Ferris-Leak .... lighting/lookdev artist
Christopher Fillmore .... stereoscopic compositor
Fabrizio Fioretti .... visual effects artist: ILM
Lee Fisher .... roto artist: double negative
Tiku Fisher .... stereo coordinator
Tristan Fisher .... visual effects editor: method studios
Juan Flores .... senior finishing assist: Technicolor
Les Foor .... lead element qc artist
Jak Ford .... production support: Double Negative
Christian Foucher .... digital artist
David E. Franks .... associate digital-intermediate finishing artist
Simon Fraser .... stereoscopic production coordinator
Matthew Friedlander .... matte painter
Travis Fruci .... stereoscopic depth artist: Stereo D
Mara Fröhlich .... production coordinator: Trixter Film
Jason Fugh .... depth artist
Chris Fung .... lighter/compositor: luma pictures
Maximilian Funke .... vfx artist: digital compositor
Laetitia Gabrielli .... visual effects artist
Akash Gade .... matchmove artist: prime focus
Bradley Gaines .... stereo compositor
John J. Galloway .... compositing supervisor: Industrial Light and Magic
Ed Gammie .... roto/prep artist: double negative
Mayur Gangasagar .... senior stereo compositor
Mei Gangwen .... effects technical director: double negative
Richard Garnish .... technical support: Cinesite
Nikos Gatos .... lighting artist: Cinesite
Brannek Gaudet .... stereoscopic compositor
Andreas Gebauer .... compositor: Trixter Film
Roberto Genito .... paint & roto artist: Luma Pictures
Paolo Giandoso .... lead concept artist: Trixter Film
Ulf Gieseler .... modeling and texturing: Trixter Film
Matthew E. Gill .... Stereoscopic Production Coordinator: Stereo D
Laurent Gillet .... visual effects artist
Diana Giorgiutti .... visual effects producer: Marvel Studios
Alex Gitler .... digital compositor: method studios
Cyrus Jay Gladstone .... stereoscopic supervisor
Neil Glasbey .... animation supervisor: Double Negative
David Glover .... view-d editor
David Godwin .... senior lighting artist
Ankit Gokani .... visual effects coordinator
Jonathan Goldsmith .... producer: Stereo D
Harrison Goldstein .... visual effects line producer: Double Negative
Juan S. Gomez .... cg supervisor
Pam Gonzales .... paint artist - method studios
Daniel Gonzalez Solozabal .... digital compositor: double negative
Francisco E. Gonzalez .... visual effects artist
Catarina Gonçalves .... assistant colourist: Double Negative
Gopalarathinam .... lead matchmove artist at futureworks india
Lenny Gordon .... tracker: Luma Pictures
Philip Gordon .... stereo compositor: Legend 3D
Gabby Gourrier .... executive producer: method studios
Arushi Govil .... visual effects coordinator
Arushi Govil .... visual effects coordinator: prime focus
Duane Granger .... io production supervisor: Legend 3D
Anthony Grant .... lead model texture artist: Luma Pictures
Rene Grasser .... visual effects producer: Trixter Film
Luke Gray .... technical director
Jeff Grebe .... fx technical director: ILM
Pasquale Anthony Greco .... Macro 2nd Unit Plate Coordinator
Kat Greene .... visual effects coordinator: method studios
Ryan Greenwood .... stereo compositor
Steve Griffith .... visual effects producer: Luma Pictures
Jessica Grimshaw .... stereoscopic compositor
Dean Grubb .... senior effects technical director
Meghan Grube .... animator: Luma Pictures
Christopher Grutzmacher .... system administrator: Legend 3D
Krzysztof Grygowski .... digital compositor
Vinod Gundre .... lead stereoscopic compositor
Vikas Gusain .... senior prep artist
Michael Habenicht .... compositor: Trixter Film
Gil Hacco .... previs artist: The Third Floor
Lloyd Hackl .... paint and roto artist
Christian Hainmüller .... production accountant: Trixter Film
Alexis Hall .... fx technical Director: ILM
Andrew J. Hall .... stereo artist: Legend 3D
Miles Hall .... technical director: Legend3D
Tiffany Hall .... production support: Double Negative
Lisa Hallbauer .... visual effects coordinator: Method Studios LA
Tyler Halle .... senior stereo compositor
Jamie Hallett .... visual effects supervisor: capital T
Lindsay Hallett .... director: business relations - luma pictures
Karen Halliwell .... rigger: Cinesite
Katie Hamberger .... visual effects artist
Rob Hamilton .... paint/roto artist: Luma Pictures
Nick Hanks .... layout artist: Cinesite
Sam Hanover .... layout artist: Industrial Light & Magic
Reginald Harber Jr. .... Assistant Stereoscopic Editor: Stereo D
Dante Harbridge Robinson .... concept artist: Cinesite
Michael Harden .... visual effects editor
Kyle Hardin .... lead stereoscopic artist
Chris Hardman .... visual effects artist
Steve Hardy .... lighting technical director
Travis Harkleroad .... visual effects artist
Tim Harrington .... animation supervisor: ILM
Andrew Harris .... stereo compositor: Legend 3D
T.C. Harrison .... digtial artist: Industrial Light and Magic
Will Harrower .... research and development: ILM
Philip Hartmann .... visual effects artist
Alexander Hartwin .... lighting technical director: Double Negative
Candace Harvey .... stereo artist
John Hasbrook .... previs artist: The Third Floor
Fathy Hassan .... visual effects
Syuhada Hassan .... visual effects coordinator
Clive Haward .... technical support: Cinesite
Richard Hayward .... layout artist: double negative
Jessica Hee .... layout artist: ILM
Alex Heffner .... stereoscopic depth artist
Ewoud Heidanus .... digital compositor: Double Negative
Ngoc Heng .... texture artist
Sandro Henriques .... compositor: Cinesite
Mathias Herbster .... shading and lighting: Trixter Film
Josh Herman .... digital sculptor
Ashton Hertz .... visual effects editor: Method studios
Laurent Herveic .... modeller: double negative
Demitri Hidalgo .... stereo compositor: Legend 3D
Bryan M. Higgins .... tracking supervisor
Laura J. Hill .... digital compositor: Method Studios
Jesse Hiram .... digital compositor
Ryan Hirsh .... lead stereoscopic artist
Sherry Hitch .... senior compositor: ILM
Adam Hlavac .... visual effects
Wilson Ho .... stereoscopic compositor: Legend 3D
Sam Hodge .... visual effects coordinator: ILM
Chris Hogstead .... character td: Cinesite
Rebecca Holdstock .... matchmover: Cinesite
Paul Hopkins .... previs artist: The Third Floor
Mike Hopkinson .... technical director: legend 3D
Sam Horgan .... assistant colourist: Double Negative
Lyndsey Horton .... character td: Method Studios LA
Barry Howell .... previs creative director: The Third Floor
Pete Howlett .... digital compositor
Ritchie Hoyle .... matchmove artist
Cosmin Hrincu .... model & texture artist: luma pictures
Chen Kuang Hsu .... matchmove artist: Luma Pictures
Catherine Hughes .... lead digital coordinator: Luma Pictures
Zameer Hussain .... senior compositor: Double Negative
Jacqueline Hutchinson .... research & development manager: Legend 3D
Julius Ihle .... lighting td: double negative
Omkar Iyer .... visual effects editor: prime focus
Laura Jackloski .... production coordinator
Evan Jacobs .... stereoscopic supervisor
Evan Jacobs .... visual effects supervisor: Second Unit
Neh Jaiswal .... vfx line producer
Phillip James .... stereographic depth artist: Legend 3d
Srinivas Janapati .... finaling coordinator
Jess Jansen .... stereoscopic artist
Montu Jariwala .... technical director: Method Studios
Eli Jarra .... senior compositor
Jack Jenkins .... production support: Double Negative
Quan Jiang .... senior stereo compositor: Legend 3D
Erik Johnson .... stereoscopic compositor
Matt Johnson .... stereoscopic compositor
Tim Johnson .... Department Manager: StereoD
Romain Joly .... visual effects artist: Double Negative
Dennis Jorolan .... technology: double negative
Corey Just .... stereoscopic compositor
Aleks Justesen .... depth artist
Dinesh K. Bishnoi .... visual effects supervisor
Steven Kaelin .... stereoscopic compositor
Chelsea Kammeyer .... digital production manager: method studios
Barry Kane .... head of technology: Trixter Film
Andreas Bravin Karlsson .... digital compositor
Paul Katzen .... rigging td
Devika Kawle .... visual effects coordinator
Simon Kay .... motion capture supervisor
Rosie Keane .... production support and technology: ILM
Ashley Keeler .... digital coordinator: Luma Pictures
Elaine Kelley .... assistant manager visual effects
Ian Kelly .... stereoscopic roto lead
Daniel Kepler .... technical coordinator: Luma Pictures
Dulshan Keragala .... model & texture artist: luma pictures
Patrick Kern .... animation: Trixter Film
Jane Kernan .... depth artist: Stereo D
Christopher Kerr .... r&d coordinator: double negative
Alex Khan .... digital compositor: Luma Pictures
Alex Khan .... visual effects (as Alex Kahn)
Kendrick Khoo .... model & texture artist: luma pictures
Jia Kim .... digital compositor: Method Studios
Jieun Kim .... stereoscopic compositor
Jun Eun Kim .... lighting and compositing artist
Linda Y. Kim .... stereoscopic compositor
Sung Churl Kim .... modeler
Andrew Kinnear .... paint and roto: Cinesite
David Kirchner .... effects td: Industrial Light & Magic
Steven Knipping .... visual effects artist
Mike Knox .... technology manager
Prasanna Kodapadi .... finaling supervisor (as Prasanna Kodpadi)
Gerry Kodo .... stereo compositor: Stereo D
Kristofer Kody .... stereo compositor
Keith Kolod .... 2d paint supervisor: Legend 3D
John Koltai .... digital artist
Brandie Konopasek .... digital intermediate assistant producer
Allie Koppel .... previs accountant: The Third Floor
Igor Krasik .... motion graphics: Trixter Film
Benjamin Kratzin .... creative development: Trixter Film
Simone Kraus Townsend .... Visual Effects Supervisor (Trixter Film ) (as Simone Kraus Townsend)
Simone Kraus Townsend .... visual effects supervisor: Trixter Film
Laura Krause .... previs artist: The Third Floor
Heath Kraynak .... senior compositor: ILM
Andreas Krieg .... shading and lighting: Trixter Film
Anna Kriegl .... rigging: Trixter Film
Tarun Kripalani .... visual effects producer
Sumukh Sharadchandra Kulkarni .... element qc artist
Swapnil Kulkarni .... technical director
Ju Hee Kwon .... senior lighting technical director: Double Negative
François Lambert .... compositing supervisor: ILM
Donna Lanasa .... senior lighting artist: Method Studios
Jeremy Landers .... stereo production coordinator
Michael Launder .... digital compositor
James Travis Lawrence .... senior lighting artist
Ian Lawson .... research and development: Double Negative
Dan Lazarow .... lighting artist: method studios
Nha Hoan Le .... tracker/matchmover
Matthew Leach .... r&d
Leonardo j Ledesma .... Depth Artist
Daniel Lee .... compositor
Herman Lee .... previs artist: The Third Floor
James Jooyoung Lee .... visual effects supervisor: trailer title: Greenhaus GFX
Ji Young Lee .... stereoscopic compositor: Legend 3D
John Lee .... pre-viz & layout
John Lee .... previs artist: The Third Floor
Key Hyung Lee .... effects technical director: double negative
Nikki Jieun Lee .... stereoscopic compositor
Paul Lee .... animator: Cinesite
Erik Lehmann .... modeling and texturing: Trixter Film
Andrew Leighton .... data operator: Cinesite
Guillaume Lenoel .... lighting artist: Cinesite
Mohen Leo .... visual effects supervisor: ILM London
Zhihong Leo .... lighting technical director
Sergio Leon .... pipeline engineer: Trixter Film
Francis Leong .... fx technical director: Double Negative
John M. Levin .... layout supervisor: ILM
Linghao Li .... fx td
Seth Lickiss .... stereoscopic compositor
Matthew Lim .... stereo artist: Legend 3 D
Sky Lim .... compositor: Double Negative
Tong Jason Lin .... effects artist: Method Studios
Konstantin Listratov .... fx td
Adair Liu .... software development and pipeline: Stereo D (as Dai Liu)
Ziming Liu .... visual effects artist
Marc Llorin .... senior stereo artist
Steven Lo .... previs artist: The Third Floor
Gian Ignacio Lombardi .... compositing & lighting: Luma Pictures
Joe Long .... visual effects artist
Luke Longin .... digital artist
Javier Lopez Vega .... system administrator: Trixter Film
Yannick Lorvo .... visual effects artist
Andrea Losch .... previs artist: The Third Floor
Charlotte Loughnane .... Head of Production: Double Negative
Steven Lovell .... matchmove artist
Will Lovett .... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Son Lu .... stereoscopic lead
Thomas Luff .... visual effects
Kenneth Lui .... visual effects artist
Miguel Macaya .... digital compositor: Industrial Light and Magic
Peter Machuca .... lead stereoscopic compositor
Tobias Mack .... pipeline manager: Trixter Film
Garry Maddison .... colourist: Double Negative
Alexander Madsen .... stereoscopic compositor: Stereo D
Siddhartha Maganti .... finaling coordinator
David Magee .... stereo compositor
Felicia Mah .... stereo compositor: Legend 3D
Gokul Mahajan .... stereo compositing supervisor
Carson Majors .... stereoscopic compositor
Yael Majors .... senior stereoscopic compositor
Aron Makkai .... lighting artist: Cinesite
Sebastian Maldonado .... stereo compositor
Finbar Mallon .... data operator: Cinesite
Karey Maltzahn .... visual effects producer
John Mamikon .... stereoscopic compositor
Roy Vincent Mann .... depth supervisor
Andrew Manuel .... stereo compositor
Howard Margolius .... visual effects technical director: cinesite
Simon Marinof .... digital compositor
Mincho Marinov .... senior layout artist: ILM
Chulev Marko .... senior character modeler: ILM
Gordon Marshall .... paint & roto artist: industrial light & magic
Tia L. Marshall .... digital artist
Meza Pombo Martin A. .... depth artist
Andrew Martin .... visual effects production assistant: ILM
Damon Martinez .... stereoscopic compositor
Francisco Martinez .... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Marcel Martinez .... digital compositor
Mayra Martinez .... stereo artist: Legend 3D
Chiara Masini .... roto/prep artist: Cinesite
Tadao Masuyama .... modeler & texture artist: luma pictures
Jenna Mateo .... paint & roto artist
Dexter Matias .... stereo compositor: Legend3D
Martin Matzeder .... cg effects: Trixter Film
Michael C. May .... stereoscopic producer
Martinez Mayra .... stereo artist: Legend 3D
Brandon Jay McCartney .... stereoscopic compositor
Russell McCoy .... stereo compositing supervisor
Edward McDonough .... element qc compositor (Stereo D - uncredited)
Robert McInnis .... general manger: Legend3D
Rebecca McKee .... tracking artist: method studios
Zach McKellar .... previs artist: The Third Floor
Chris McLeod .... visual effects coordinator
Brandon McNaughton .... compositor
Scott McPhate .... visual effects coordinator
Himanshu Meena .... Senior Matchmove Artist
Crisanta Melendez .... digital coordinator: Luma Pictures
Gustav Melich .... senior creature td: ILM
Carlos Mendoza Jr. .... lead 2nd stereoscopic artist: stereoD
Lewis Menga .... senior stereoscopic editor
Szabolcs Menyhei .... cg environment artist: Double Negative (as Saby Menyhei)
Taylor Meraz .... stereo artist: Legend 3D
Tory Mercer .... digital compositor
Andre Metello .... rigging supervisor: double negative
Midhun .... visual effects artist
Luca Mignardi .... digital compositor: Industrial Light & Magic
Michael Milano .... element qc artist
David Miller III .... vfx element qc: digital compositor
Ariana Miller .... stereoscopic compositor
James A.J. Miller .... visual effects artist
Jed Miller .... production engineer: ILM
Robyn Milne .... systems engineer: ILM
Vladimir Minguillo .... character modeller: Double Negative
Scott Mitchell .... compositor: compositor
Effandi Mohamed .... lighting artist
Brittany Montero .... visual effects coordinator
Chris Montesano .... pipeline support supervisor
Eroc Moralls .... senior vfx artist
Erik Morgansen .... animator: Industrial Light & Magic
David Manos Morris .... visual effects artist
Immanuel Morris .... comp lead at exceptional minds
Jake Morrison .... visual effects supervisor
Jake Morrison .... visual effects supervisor: Marvel Studios
Melissa Mullin .... digital artist
Katy Mummery .... visual effects line producer: Double Negative
Carson Murdy .... stereoscopic artist
Krista Murphy .... asst technical director
Travis Murray .... stereo compositing supervisor
Scott Musselman .... stereoscopic depth artist
Jens Mårtensson .... visual effects artist
Kristine Nadal .... visual effects accountant
Farzad 'Fuzz' Namdjoo .... stereoscopic technical director
Masa Narita .... digital modeler: ILM
Gerardo Navarro .... finaling artist
Deepak Nayak .... junior technical director
Ben Neall .... senior texture artist
Sheldon Neill .... digital coordinator: Luma Pictures
Brandon Nelson .... sequence supervisor
Charlotte Nelson .... previs production manager: The Third Floor
Sebastian Ness .... Senior Matchmove artist
Sebastian Ness .... matchmover: Cinesite
Mark Nettleton .... digital artist
Christine Neumann .... production coordinator: Trixter Film
Daniel Neves .... visual effects artist
Pete C. Newbauer .... visual effects artist
Stephen Newbold .... 2d sequence supervisor
Thomas Newbury .... model & texture artist: luma pictures
Thomas Newbury .... modeler/texture artist: Luma Pictures
Wayne Newland .... visual effects artist
Ross Newton .... visual effects artist
Gregory Ng .... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Gloria Nguyen .... lead stereo artist: Legend 3d
Carlos-Christian Nickel .... cg supervisor
Tristan Nieto .... stereoscopic artist
Gustaf Nilsson .... compositor: Cinesite
Rajesh Nimje .... roto qc supervisor
Katharina Nimmervoll .... Production and Technical Support Method Studios
Thomas Nittmann .... Executive Visual Effects Producer: Lola Visual Effects
Tony Noel .... stereoscopic artist
Ronnie Noisuwan .... compositor: stereoscopic
David J. Nolan .... compositor: ILM
Rebekah Noulles-Smith .... visual effects coordinator
Onesimus Nuernberger .... concept artist: Method Studios
Candida Nunez .... previs artist: The Third Floor
Barry O'Brien .... stereoscopic supervisor: prime focus
Chris O'Connell .... stereoscopic compositor
Yvonne Oh .... roto/prep lead: double negative
Artemis Oikonomopoulou .... cg supervisor: double negative
Bartlomiej Olejniczak .... fx artist: Cinesite
Michael Ore .... stereoscopic compositor
Raphael Oseguera .... lead roto artist
Marta Padilla .... Method Studios London: Roto Prep Artist
George Palcut .... digital compositor
Roberto Palomeque .... stereo compositor
Eugene Paluso .... matchmover: and tracking
Ming Pan .... art director: Method studios
Shailendra Kumar Pandey .... digital compositor: double negative
Jessica Papstein .... matchmove artist
Rajendra Parab .... matchmove artist
Frederike Parenteau .... vfx coordinator: Cinesite
Bruno Parenti .... compositor: Lola VFX
Navarro Parker .... interface artist: Luma Pictures
Aaron Parry .... stereo executive producer: stereoscopic conversion
Ellis Parry .... machmove artist: double negative
Sudarson Parthasarathy .... machmove artist
Dana Passarella .... stereoscopic compositor
Harshna Patel .... research and development
Demetrios Patsiaris .... senior stereoscopic roto artist
Eion-Ray Patterson .... digital compositor
Kristin Patterson .... visual effects coordinator
Allison Paul .... visual effects producer: Lola Visual Effects
Daniel Paulsson .... cg supervisor
Carol Alynn Payne .... technical support (as Carol Payne)
Laurie Pellard .... studio assistant
Laurie Pellard .... visual effects
Philip Pendlebury .... studio: double negative
Lyndsey Pendley .... stereoscopic paint artist
Venetia Penna .... digital compositor: Cinesite
Doug Penner .... systems administrator
Caleb Pennypacker .... digital artist: ILM
Guy Penwill .... roto/prep supervisor: Double Negative
Miriam Pepper .... senior matchmove artist: Method Studios
Aymeric Perceval .... compositing supervisor: Cinesite
Michael Perdew .... visual effects producer: luma pictures
Enrico Perei .... elements break out compositing artist
Eddie Perez .... compositor
Eider Perez .... production secretary: Trixter Film
Marco Perez .... digital compositor
Samuel Perkins .... assistant visual effects editor: Double Negative
Chris Perschky .... technical support: Cinesite
Yordan Petrov .... matchmove artist
Jean Joseph Philip .... lighting technical director
David Jeffrey Phillips .... compositing supervisor
Phets Phonasa .... sr depth artist
Teddy Phuthanhdanh .... macro plate photographer
Brittany Piacente .... stereoscopic second lead
Tricia Pifer .... visual effects executive producer
Raphael A. Pimentel .... animation supervisor
Jovanka Placeres .... stereoscopic compositor
Leonel Plasencia .... stereo artist: Legend 3D
Ann Podlozny .... executive visual effects producer: double negative
Patrick Poelchau .... motion graphics: Trixter Film
John Polyson .... visual effects editor: Lola VFX
Justin Porter .... lead digital coordinator: Luma Pictures
Christian Poullay .... matchmove artist: Method Studios
Lucas Pozzey .... lighter/compositor: Luma Pictures
Pavel Pranevsky .... CG supervisor: Luma Pictures
Chris Preston-Barnes .... stereoscopic production coordinator
Chris Priscott .... visual effects artist
Derek N. Prusak .... stereoscopic editorial supervisor
Jakub Pruszkowski .... digital compositor: Method Studios
Michael Pugh .... stereoscopic artist
Mandy Hay Man Pui .... motion graphic artist
Giorgia Pulvirenti .... compositor: Method Studios
Franzisca Puppe .... visual effects producer: Trixter Film
The-Hung Quach .... texture painter
Adam Quattrociocchi .... stereo artist: Legend3D
Maickel Quinet .... digital compositor
Nigel Rafter .... animator: double negative
Søren Ragsdale .... shading supervisor: Double Negative
Austin Ramsey .... stereoscopic painter
Ryan Ramsey .... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Sagar Rathod .... visual effects artist: technical director
Justin Ray .... element qc artist
Oded Raz .... lead texture/shader artist: Luma Pictures
Kevin Razo .... Finishing Assist/Color Assist
Matthew Redding .... trailer title: Greenhaus GFX
Greg Reed .... vfx editor
Richard R. Reed .... compositing sequence supervisor
Jason Reese .... it help desk manager: Legend 3D
William Reges .... stereoscopic compositor: Stereo D
Matthias Reiche .... animation: Trixter Film
Jan Reichmann .... vfx editor: Trixter Film
Mick Reid .... lead stereoscopic compositor
Jonathan Reilly .... 3d character concept artist
Simeon Remedios .... compositor
Marie Rheinschild-Jordan .... visual effects producer
Maryam Riahi .... roto/paint artist
Daniel Ricwulf .... stereo production coordinator
Daniel Riddle .... modeler & texture artist: luma pictures
Egon Riedel .... sound design and mixing: Trixter Film
Pasquale Riefoli .... effects technical director: Double Negative
Nicolas Rigaud .... sequence lead compositor: Double Negative
Agustin Rios .... visual effects artist
Josef Risling .... motion graphics: Trixter Film
Genesis Rivas .... stereo compositor
Jaime Riveros .... finaling artist
Ariz Akhtar Rizvi .... stereo lead
Keith Roberts .... animation director: Method Studios
Grant Robertson .... stereo compositing supervisor
Filippo Robino .... cg effects: Trixter Film
Nathaniel Rodriguez .... stereo compositor
Raymond Rodriguez .... paint artist
Katie Roehrick .... visual effects line producer: Double Negative
Chad Roen .... modeling lead
Ryan J. Rogers .... rigger
Ryan J. Rogers .... technical animation lead
Karl Rogovin .... dynamics effects animator: Luma
Ryan D. Romero .... stereoscopic compositor
Steve Romero .... stereo compositor: Legend 3D
James Rose .... digital compositor: Method Studios
Zachary J. Rose .... systems admistrator: StereoD
Melissa Rosenzweig .... paint artist: Stereo D
Simon Ross .... fx artist: Luma Pictures
Stephanie Ross .... stereoscopic editor
David Rouxel .... digital compositor
Sean Rowe .... effects technical director: double negative
Andreas Rudroff .... sound editor
Nathan Rusch .... pipeline technical director: Luma Pictures
John Russell .... technical director: Legend 3D
Desiree Ryden .... fx artist: Cinesite
Wade Ryer .... character td: Method Studios LA
Jonathan Sabella .... organic modeler texture artist: Luma Pictures
Jasdip Sagar .... visual effects artist
Shawn Sahara .... roto & paint artist: Luma Pictures
Frida Sahono .... texture artist: Method Studios
Salar Salahi .... depth artist
Salar Salahi .... stereo compositor
Romain Salomone .... production support: Double Negative
Kevin San .... visual effects artist
Yandri Sanchez .... visual effects artist
Daniel Sandoval-Guillen .... lead compositor: legend3d
Marie Sanginesi .... junior stereo artist: Legend3D
Raphael Santos .... compositor: Cinesite
Hannes Sap .... assistant colourist: Double Negative
Sabin Sasidharan .... Lead Stereo Compositor
Andrei Satmarean .... system administrator: Trixter Film
Henry Sato Jr. .... previs artist: The Third Floor
Evan Saunders .... stereoscopic lead
Lisa Curtis Saunders .... pipeline ta (as Lisa Curtis)
Samuel Saxon .... pipeline td
Christopher Schlierf .... creative development: Trixter Film
Eduardo 'Lalo' Schmidek .... layout artist: Double Negative
Tanissa Potrovitza Schoen .... Stereoscopic Coordinator (as Tanissa Potrovitza)
Marc Schoenbeck .... lighting & compositing artist: Luma Pictures (as Marc Schönbeck)
Daniel Schrepf .... stereoscopic roto supervisor
Camille Schubert .... stereo compositor: Legend 3D
Brian Schultz .... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Eduard Schulze-Battmann .... fx technical director: Double Negative
Michele Sciolette .... development team: Cinesite
Abigail Scollay .... senior compositor: Method Studios
Jason Scott .... lighter: Method Studios
Steven J. Scott .... supervising finishing artist
Amanda Seah .... matchmove artist: Double Negative
Brendan Seals .... sequence supervisor: Luma Pictures
Robert Seaton .... visual effects artist
Nicolas Seck .... animator: Cinesite
Alvaro Segura .... visual effects artist
Igor Senkin .... stereoscopic compositor: Stereo D
Beth Senn .... digitial coordinator
Den Serras .... senior technical artist: Stereo D
Behnam Shafiebeik .... compositor: ILM
Nishet Shah .... systems administrator: Method Studios
Neetha Shankar .... digital compositor
Balakumaran Shanmugam .... stereo compositor
Jessica Sharp .... depth department manager: Stereo D
Paul Sharpe .... visual effects artist
Taylor Shaw .... visual effects
Kerry Shea .... previs producer: The Third Floor
Rob Shears .... visual effects producer: Double Negative
Gary Shelley .... digital effects artist
Brittney Sherman .... stereo production coordinator
Sainath Shinde .... international production: Stereo D
Michelle Shoukralla .... stereo compositor: Legend 3D
Adnan Siddique .... lead roto/prep artist
Joey Sila .... lighting and compositing artist (Luma Pictures)
Brian Silva .... effects technical director
Marcus Silvera .... stereoscopic compositor
Jared Simeth .... associate vfx supervisor: Luma Pictures
Ajit Singh .... stereo compositor: Stereo D
Harsimmar Singh .... stereo compositor
Thanapoom Siripopungul .... Character technical director supervisor: Luma Pictures
Kris Sison .... senior stereo artist: Legend 3D
John Sissen .... lead layout artist
Laila Sleiman Sanz .... recruiting: Trixter Film
Stephen J. Smith .... roto/prep artist: Method Studios
Jordan Sola .... stereoscopic compositor
Roman Sotola .... compositor: Cinesite
Bernardo Andrea Spadafora .... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Eliot Speed .... visual effects artist
Doug Spilatro .... visual effects artist
Derek Spriggs .... lighter/compositor: Luma Pictures
Daan Spruijt .... digital compositor
Luke Stabile .... stereo production coordinator: Stereo D
Mat Stace .... senior systems engineer: Method Studios
Elliot Staker .... visual effects artist
Simon Stanley-Clamp .... vfx supervisor: Cinesite
David Steed .... data operator: Cinesite
Greg Steele .... visual effects supervisor: Method Studios
Petter Steen .... environment td: Double Negative
Mark Stern .... visual effects executive producer: Lola Visual Effects
Andy Stevens .... Visual Effects Editor: Cinesite
Joe Woodward Stevenson .... layout artist: Industrial Light & Magic
Cody Stewart .... Senior Depth Artist
G. Allen Stewart .... stereo compositor
Naeem Stewart .... depth artist
Naeem Stewart .... visual effects artist
Mike Stillwell .... 3D sequence supervisor
Ben Stommes .... stereoscopic compositor
James Stone .... modeller
Mary Stroumpouli .... digital compositor: Double Negative
Damien Stumpf .... cg supervisor: method studios
Sudarson .... matchmove artist: futureworks
Parthasarathy Sudarson .... matchmove artist
Gustav Suguimoto .... previs artist: The Third Floor
Yanti Suryati .... texture artist
Chris Sutherland .... digital compositor
Richard Sutherland .... cg supervisor: Luma Pictures
Kaushik Swain .... stereoscopic compositor
Matthew Swanton .... stereoscopic compositor: Legend 3D
Nick Swartz .... technical assistant
Jeremiah Sweeney .... lead compositor: Lola VFX
Michael J. Sweetser .... stereo artist: Legend3D
Steve Swisher .... visual effects production assistant
Heiko Sülberg .... cg effects: Trixter Film
Brian Taber .... executive stereographer: Stereo D
Darcie Tang .... visual effects producer (Double Negative Singapore - as Darcie Muangman)
Dipak Tarpara .... stereo compositor: stereod
Ruggero Taschini .... senior creature technical director: ILM
Ryan Tatum .... paint and roto: Cinesite
Brandon Taylor .... digital compositor
Kenzo Tee .... matchmove artist
Natalie Tejada .... stereo coordinator: Legend 3D
Dan Tellwright .... render wrangler
Benoit Terminet Schuppon .... matchmove supervisor: Double Negative
Nizar Thabet .... VP, 3D Technologies
Jason Thielen .... previs/postvis lead artist: The Third Floor
Abraham Thomas .... visual effects editor: prime focus
Ben Thomas .... lighting artist
Adrian Thompson .... effects animation supervisor: double negative
Gavyn Thompson .... tools and pipeline: ILM
Lee Tibbetts .... visual effects artist: Industrial Light and Magic
Eric Timm .... stereoscopic compositor
Rohan Tirkey .... stereoscopic supervisor
Lachlan Tolley .... digital artist
Ruggero Tomasino .... digital compositor: Cinesite
Tyler Tometich .... compositor: tv campaign graphics: Greenhaus GFX
Messrob Torikian .... reference photographer: method studios
Alan Tormey .... senior stereo artist
Oscar Torres .... stereo artist: Legend 3D
Dennis Toufexis .... visual effects artist
Fabio Tovar .... previs artist: The Third Floor
Chris Treichel .... stereo line producer: north america - stereo d
Emerito Trevino .... lighting artist: Method Studios
Timothy Trimmings .... visual effects coordinator: ILM
Ankit Tripathi .... rotoscoping artist: Radix Loyal VFX
Ryan Trippensee .... lead compositor: Luma Pictures
John Trotter .... stereo artist: StereoD
Ervin Tuazon .... stereoscopic artist: Stereo D
Sam Tull .... lighter/compositor: Luma Pictures
Arron Turnbull .... lead matchmove: Cinesite
Kristin Turnipseed .... depth artist
Yuki Uehara .... digital compositor
Arturs Vaitilavics .... stereo compositor
Bojan Valjak .... matchmove
Bojan Valjak .... object track
Josiah Van Arsdel .... stereo compositor
Henry van der Beek .... technical director
Leigh van der Byl .... texture painter: Cinesite
Nick van Diem .... rigging td: Industrial Light & Magic
Jeremy Vanneman .... senior stereoscopic compositor
Mohit Varde .... stereo generalist: Prime Focus
Carl Vazquez .... Stereoscopic CG Artist Stereo D
Lies Veldeman .... digital compositor: double negative
Aaron Vest .... visual effects artist
Jared James Vest .... finaling outsource
Eric Vezinet .... shading supervisor: double negative
Helga Victoria .... digital artist: Double Negative
Mary Victoria .... animator: Cinesite
Valeri Vidakovic .... stereo compositor: Legend 3D
Sarah D. Vigil .... rotoscoping artist
Juvenal Vique .... paint artist: Stereo D
James William Visconti III .... computer playback engineer
Maximilian-Gordon Vogt .... digital modeler
Thomas von Kummat .... concept artist: Trixter Film
Oliver Vorderbrügger .... sound design and mixing: Trixter Film
Koen Vroeijenstijn .... cg supervisor: Method Studios
Jonathan Vuillemin .... lighting artist: Cinesite
Ghanshyam Sureshbhai Waghela .... Stereoscopic Paint Lead, StereoD
Johan Walfridson .... development team: Cinesite
Waikit Wan .... creature technical director: ILM
Pablo Wang .... stereo compositor
Sanford Warwick .... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
David Wasielewski .... sound design and mixing: Trixter Film
James Waterson .... lead compositor: Luma Pictures
Emma Webb .... stereographer: Stereo D
Mark Webb .... visual effects producer: Method Studios
Caroline Weidenhiller .... compositor: Trixter Film
Derek Weil .... digital coordinator: Luma Pictures
Kye Wein-Skeates .... lighting artist
Peter Welton .... visual effects artist
Erik Werlin .... rotoscope artist: visual effects
Kelly Wescott .... depth lead: Stereo D
Kyle Westphal .... depth artist
Huw Whiddon .... Roto Lead: Double Negative
Matthew White .... stereo compositor: Legend 3D
Kristofer Whitford .... roto/paint & prep artist: Double Negative
Kristofer Whitford .... senior paint & roto artist Industrial Light & Magic
Stu Whitten .... motion capture animator
Ruth Wiegand .... lead rigging: Trixter Film
Amber Wilkins .... fx artist: Cinesite
Amber Wilkins .... fx artist: double negative
Stephen Alan Willey .... research and development: Double Negative
Mark Williams Ardington .... character technical director
Aaron Williams .... lead stereo artist: Legend3D
Christy Williams .... stereo coordinator
Edson Williams .... Compositing Supervisor: Lola Visual Effects
J. Adam Williams .... lead stereo artist: Legend 3D (as Jason Williams)
Shanese Williams .... i/o technician: Legend 3D
David Michael Williamson .... voice over: Trixter Film
Johnny Wilson .... senior compositor
Matthew T. Wilson .... compositor
Ryan M. Wilson .... stereoscopic artist
Sally Wilson .... senior texture artist: Industrial Light & Magic
Jeff Winkle .... visual effects coordinator: Marvel Studios
Florian Witzel .... effects supervisor: ILM
Alex Wolfe .... stereoscopic artist
Eddy Wolfson .... stereo compositor
D'Lun Wong .... character fx
Sauyan Wong .... data i/o manger
Stephanie Woo .... stereoscopic compositor: Stereo D
Christian Wood .... digital compositor: method studios
Melody Woodford .... executive producer: Cinesite
Chih-yi Wu .... digital compositor
Alex Wuttke .... visual effects supervisor: double negative
Dane Wylie .... depth artist
Yoshiya Yamada .... visual effects artist: Industrial Light & Magic
Marvin Yanez .... stereoscopic roto lead
Jesús L. Yapor .... compositor
Cao Ye .... enviroment technical director
Erica Jean Yeager .... stereo compositor
Ryan Yeung .... stereo compositor: Legend 3D
Mark Young .... visual effects artist: senior texture artist
Anton Yri .... compositing supervisor: Double Negative
Sonia Yu .... lighter/compositor: Luma Pictures
Joseph A. Zaki .... visual effects
Fabio Zangla .... cg sequence supervisor: Double Negative
Fabio Zapata .... tracking/layout supervisor: Method Studios
Gina Zappala .... stereoscopic editor
Andy Zazzera .... cg supervisor: sarofsky
Greg Zdunek .... junior pipeline technical director: Luma Pictures
Eva Zemaitis .... stereo artist: Legend 3D
Mingquan Charles Zhou .... character td: Method Studios LA
Cleve Yilun Zhu .... lead compositor: Double Negative
Dominik Zimmerle .... visual effects supervisor: Trixter Film
Loic Zimmermann .... design supervisor: luma pictures
Fernando Zorrilla .... lighting & compositor
Susan Zwerman .... vfx executive producer (as Exceptional Minds [us])
Miriam Alvarez .... 3d depth artist: stereo d (uncredited)
Ken Anderson .... stereo compositor (uncredited)
Darren Bailey .... operations assistant: Stereo D (uncredited)
Daniel Baker .... technology: Double Negative (uncredited)
John Bashyam .... previs artist: The Third Floor (uncredited)
Richard Bendo .... finaling artist: StereoD (uncredited)
Dhiraj Brahma .... prep supervisor (uncredited)
Jack Brown .... Industrial Light & Magic: Production Support (uncredited)
Matt Brown .... character effects artist (uncredited)
Nicolás Casanova .... senior stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Michael Colburn .... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Gabe de Kelaita .... set production assistant: VFX / Plate / Aerial Unit / San Francisco (uncredited)
Anna Ford .... production support: Cinesite (uncredited)
Katie Godwin .... vfx recruiter (uncredited)
Josh Handley .... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul .... rotomation artist (uncredited)
Mike Jutan .... research & development: ILM (uncredited)
Matthew Lausch .... research & development: ILM (uncredited)
Sara Lynch .... production support: Cinesite (uncredited)
David O'Brien .... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Joo-Hwan Park .... lead stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Michael Pecchia .... director of global at prime focus development (uncredited)
Daniel Pettipher .... production support: cinesite (uncredited)
Srikanth .... 2D(Roto/Paint Supervisor: BOT VFX) (uncredited)
Ryan Urban .... compositor: Sarofsky (uncredited)
Yuri Vasilyev .... matchmove (uncredited)
Vanessa Velasquez .... tech department: Double Negative (uncredited)
Glenn Woodburn .... cyber scanning: Direct Dimensions (uncredited)
Colin Yu .... stereographer (uncredited)
 
Stunts
Kevin Abercrombie .... stunts
David Alessi .... precision driver
Hank Amos .... stunt rigger
Christopher 'Critter' Antonucci .... stunt performer
Randall Archer .... utility stunts
Rick Avery .... stunts: heli pilot #1
Jennifer Badger .... stunt performer
Jennifer Badger .... utility stunts
Dean Bailey .... edge system driver
Dean Bailey .... stunts
Sala Baker .... stunt performer
Sala Baker .... utility stunts
Thomas Baker .... utility stunts
Jeffrey G. Barnett .... stunts
Jeffrey G. Barnett .... utility stunts
Matt Berberi .... stunt performer
Matt Berberi .... utility stunts
Hannah Betts .... utility stunts
Chino Binamo .... stunts
Robin Lynn Bonaccorsi .... utility stunts
Nick Brandon .... stunt rigger
Damien Bray .... stunt performer
Damien Bray .... utility stunts
Keenen Bray .... stunts
Keenen Bray .... utility stunts
Steve Brown .... stunt performer
Steve Brown .... utility stunts
Joe Bucaro III .... stunt performer
Max Calder .... stunts
Rocky Capella .... stunt player
Rocky Capella .... utility stunts
Kevin Cassidy .... stunt double: Corey Stoll
David Castillo .... stunt driver
Alex Chansky .... stunts
Paul Chappell .... precision driver
Anis Cheurfa .... utility stunts
James M. Churchman .... stunt coordinator (San Francisco)
James M. Churchman .... stunt coordinator: second unit
Tye Claybrook Jr. .... precision driver
Geo Corvera .... stunt performer
Geo Corvera .... utility stunts
Brycen Counts .... stunt rigger
Brycen Counts .... utility stunts
George Crayton .... stunt performer
George Crayton .... utility stunts
Max Daniels .... stunt performer
Max Daniels .... utility stunts
Diego F. Diaz .... precision driver
Holland Diaz .... stunts
Holland Diaz .... utility stunts
Danny Downey .... stunt player
Danny Downey .... utility stunts
Kiante Elam .... utility stunts
Richard Epper .... stunts
Peter Epstein .... stunts
Peter Epstein .... utility stunts
Mike Escamilla .... stunt driver
Mike Escamilla .... utility stunts
Dane Farwell .... stunt rigger
Eddie J. Fernandez Jr. .... stunt performer
Eddie J. Fernandez Jr. .... utility stunts
Travis Fienhage .... stunt performer
Travis Fienhage .... utility stunts
Mike Fierro .... stunts
Andrew Fincher .... precision driver
Colin Follenweider .... stunt double: Paul Rudd
Jacob Garcia .... stunts
Jacob Garcia .... utility stunts
Walter Garcia .... fight coordinator
Shane Geraghty .... stunts
Shane Geraghty .... utility stunts
West Gibson .... stunt department assistant
West Gibson .... utility stunts
Travis Gomez .... stunts
Daniel Graham .... stunt performer
Daniel Graham .... utility stunts
Deborah Habberstad .... utility stunts
Jeff Habberstad .... stunt coordinator
Shane Habberstad .... stunt rigger
Trevor Habberstad .... stunt coordinator
Garrett Hammond .... stunt performer
Garrett Hammond .... utility stunts
Jessica Harbeck .... stunts
Jessica Harbeck .... utility stunts
Daniel Hargrave .... stunts
Daniel Hargrave .... utility stunts
Regis Harrington .... stunt camera bike rider
Regis Harrington .... stunts
Jenn A. Harris .... stunts
Jenn A. Harris .... utility stunts
Adam Hart .... stunt performer
Craig Henningsen .... stunt pre-viz
Toby Holguin .... stunts
Toby Holguin .... utility stunts
Jacob Hugghins .... stunts
Michael Hugghins .... stunt rigger
Michael Hugghins .... utility stunts
Isaac Hughes .... stunt double: T.I. / Dave
Gary Hymes .... stunt performer
Michael Jamorski .... stunts
Craig Johnson .... stunt double: Wood Harris
Brett A. Jones .... stunt rigger
Brett A. Jones .... utility stunts
Antal Kalik .... stunt performer
Steve Kelso .... stunt driver
Steve Kelso .... utility stunts
Keone Kim .... utility stunts
Richard King .... stunt performer
Richard King .... utility stunts
Reuben Langdon .... utility stunts
Victor Lopez .... utility stunts
Jared Losano .... stunts
Jared Losano .... utility stunts
David Brian Martin .... stunts
Renae Moneymaker .... stunt double: Evangeline Lily
T. Ryan Mooney .... stunts
Wanda Morganstern .... precision driver
David Morizot .... utility stunts
Dave Moro .... precision driver
Tristan Morts .... utility stunts
William Morts .... stunt rigger
Panuvat Anthony Nanakornpanom .... stunts
Panuvat Anthony Nanakornpanom .... utility stunts
Darlene Nesson .... precision driver
Aaron Norris .... utility stunts
Gabriel Nunez .... stunt performer
Gabriel Nunez .... utility stunts
Richard Nunez .... stunts
Richard Nunez .... utility stunts
Mickey Nuttall .... utility stunts
Lin Oeding .... stunt pre-viz
Becky Ohmes .... stunts
Marque Ohmes .... stunts
Jane Oshita .... stunt performer
Casey Pieretti .... stunt performer
Freddie Poole .... stunts
Freddie Poole .... utility stunts
Sarah Reagin .... stunts
Sarah Reagin .... utility stunts
Rex Reddick .... stunts
Rex Reddick .... utility stunts
J.C. Robaina .... utility stunts
Cody Robinson .... stunts
Michael Runyard .... stunt double: Michael Douglas/Hank Pym
Kelly Róisín .... precision driver (as Kelly Rose)
Eric R Salas .... stunt double: Michael Pena
Eric R Salas .... stunt performer
Con Schell .... stunt double: martin donovan
Todd Schneider .... stunts
Myke Schwartz .... stunt performer
Myke Schwartz .... utility stunts
Timothy Scott .... precision driver
Javier Serrano .... utility stunts
Larry M. Shorts .... stunt rigger
Brian Simpson .... stunt rigging coordinator
Tim Soergel .... stunt double: Bobby Cannavale
Daniel Stevens .... stunt performer
Melissa R. Stubbs .... utility stunts
Nuo Sun .... stunt performer
Sunny Sun .... stunt performer
Richard Tavernaro .... precision car driver
Aaron Toney .... stunt dbl: Anthony Mackie
Coleen M. Tracy .... precision driving coordinator
Sean Tracy .... precision driving coordinator
Ashley Rae Trisler .... stunt double: judy greer
Tony Vella .... stunt double: michael pena
Tony Vella .... utility stunts
Mark Aaron Wagner .... stunt double: Paul Rudd
Mark Aaron Wagner .... stunt performer
Pat Walker .... stunt performer
Pat Walker .... utility stunts
Willie Weber .... utility stunts: stunt driver
Chris White .... stunt pre-vis
Joe Williams .... stunts
Joe Williams .... utility stunts
Thom Williams .... stunt performer
Thom Williams .... utility stunts
Jessica Winther .... utility stunts
Shane Yan .... stunts
Bill Young .... precision driving coordinator
Lionel Zafar .... precision driver
Peng Zhang .... fight coordinator
Denny Ainsworth .... precision driver (uncredited)
Larry Lam .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Daniel Abbott .... grip: second unit
Nolan Aldridge .... lighting technician
Daniel Baas .... second assistant camera: special unit
Rebecca Baehler .... director of photography: macro unit
Scott Barnes .... lighting console programmer
Jesse Beaird .... grip
Matthew Berning .... Technocrane Op.
Gary Blair .... rigging grip
Joseph Blankinship .... technocrane technician
Stephen Buckingham .... camera operator: San Francisco
Kyle Buff .... rigging grip gang boss
Michael Ryan Burns .... rigging electrician: San Francisco (as Mick Burns)
Buzzy Burwell .... lighting technician
Jake Capistron .... MultiCamera Array technician
Richard L. Carden .... dolly grip: "a" camera
Taylor Case .... second assistant camera (day player)
Carlos Castrillon .... rigging electrian: day player
Aaron Cavazos .... playback media assistant
Stephen Ceci .... digital lab supervisor
Larry Cha .... rigging electric
Bill Chapman .... grip: day player
Jeffrey N. Civa .... a camera: first assistant camera
Tom Cloutier .... fixtures technician: San Francisco
Matt Cohen .... computer/video engineer
Marcus Cooley .... tie-down grip
Jesse Cooper .... rigging elec gang boss rigging elec tech
Catherine Cravens .... company fixtures technician
Sagar Desai .... loader: Macro Unit
Brent Egan .... assistant camera
Travis Elkins .... fixtures technician
Greg Etheredge .... ACLT Macro Unit
Bob Finley III .... director of photography: San Francisco 2nd unit
Chase Flowers .... digital utility
Daniel Friedberg .... second assistant camera (day player)
Mike Gerzevitz .... balloon lighting technician
Kerry Goodrum .... camera production assistant: second unit
Bob Gorelick .... second unit camera operator/steadicam operator
Peter Graf .... aerial camera system tech shotover
Joseph Graham .... rigging key grip
Catherine E. Greene .... digital utility: 2nd Unit
John Grubb .... company grip
Stephen Grum .... set lighting technician: macro unit
Peter Gulla .... a camera operator: second unit
Edward A. Gutentag .... D-Camera Operator
Mark Hadland .... Fixtures Lighting Technician
Bernie Hagadorn .... Rigging grip
Geoffrey Harper .... Rigging Grip
Kent Harvey .... second unit: b camera operator
Matthew Haskins .... second assistant camera: "b" camera
James Hatridge .... assistant chief lighting technician 2nd unit
Sam Hicks .... rigging grip
Zach Hilton .... digital imaging technician: macro unit
Jason Hooper .... rf technician
Robert Howie .... digital imaging technician: 2nd Unit
Andrew Ian Rice .... grip: macro unit
Steve Irwin .... video playback engineer
Patrick Istorico .... company grip
Elton Hartney James .... lighting console programmer: 2nd Unit
Dan Jarrell .... best boy grip
Timothy Jipping .... rigging grip
Evan Jones .... electrician
John Kairis .... first assistant camera
Michael Kelem .... aerial director of photography: Georgia
Gary Kelso .... grip
Rex Kenney .... best boy grip: additional photography
Michael Kim .... digital imaging technician: splinter unit
Hilary Klym .... best boy rigging grip
Adam Kogelman .... crane tech: Macro unit
Anne Lee .... second assistant camera: San Francisco
Jesse LeFevers .... grip (second unit)
Len Levine .... chief lighting technician
Joshua Lilly .... fixtures technician
Rick Linkowski .... dolly grip (second unit)
Jordan Livingston .... digital imaging technician (San Francisco Plate & Aerial Units)
Dennis J. Lootens .... rigging gaffer
Michael Lowrance .... best boy electric
Michael Lyon .... fixtures technician
John Mahaffie .... director of photography: second unit
Richard Mall .... Key Grip Second Unit
Michael Thomas Maloney .... grip
Babak Mansouri .... Si-2K Nano and Micro lens Tech advisor
Damon Marcellino .... set lighting technician: 2nd Unit
Dan Marrero .... phantom tech
Richard Masino .... "a" camera first assistant: second unit
Nick Masters .... rf technician
Evan Patrick McCliment .... video assist: motion capture unit
BJ McDonnell .... a cam operator/steadicam: additional photography
David McGrory .... lighting technician
David McLendon .... lighting technician: second unit
Samuel R. McMullen .... grip
Adam Meadows .... video assist
Matthew Mebane .... "a" first assistant camera: Macro Unit
Johnny Medeiros .... key video assist engineer los angeles unit
David Melhorn .... rigging electrician reshoots la
Erik Messerschmidt .... gaffer: additional photography
Brian Minzlaff .... set lighting technician
Sean Hunter Moe .... first assistant "b" camera
Rafel Montoya .... digital imaging technician
Sergio Munoz Jr. .... rigging electrician
Francine Natale .... set lighting technician: second unit
Henry Nguyen .... camera loader: San Francisco
Shahrouz Nooshinfar .... 24 Frame Video/Computer Engineer
Tom Novell .... rigging electrician
David B. Nowell .... aerial director of photography: San Francisco
Marlon O'Brien .... rigging electrician
Luis Pagan .... grip
Mike Pearce .... lighting technician: Macro Unit
Bobby Peretti .... pursuit crane operator
Luke Porterfield .... grip
Lisa Quinn .... rigging electrician: San Francisco
James H Razo .... Hydrascope operator
Brad Rea .... b dolly grip
Patrick Redmond .... edge head technician
Sam Rembert .... rigging electrician/2nd dimmer technician
Kyle Rice .... grip
Dan Riffel .... gaffer: second unit
Sean Roberts .... fixtures technician
Allen Robinson .... grip: day player (as Allen Christopher Robinson)
Dennis Rogers .... first assistant camera: San Francisco
Peter Rosenfeld .... "a" camera operator
Peter Rosenfeld .... steadicam operator
Zade Rosenthal .... still photographer
Omar Sabeh .... SF rigging electrician
Michael Sannuti .... grip
Mark Santoni .... first assistant camera
Christian Satrazemis .... first assistant camera
Cory Schulthies .... data manager: 2nd unit
David Scott .... fixtures Best Boy
Nick Seoane .... set lighting technician: 2nd Unit
Robert Settlemire .... first assistant camera
Jim Shelton .... key grip
Cricket Sloat .... best boy rigging electric
David Tregea Smith .... video assist utility: San Francisco
Kyle Spicer .... data management supervisor
James Stockton .... lighting technician
Brent Studler .... electrician
Stephen Stumberg .... video assist operator
Adam Sudtell .... grip
Jason Sutton .... libra head operator: second unit
Kelsey Symons .... d camera second assistant camera
Jeffery A. Taylor .... rigging grip
Taj J. Teffaha .... additional camera operator
Joshua D. Thatcher .... additional lighting console programmer
Nick Thompson .... video assist utility
Kevin Tiesiera .... lighting technician: re-shoots
Trey Twitty .... second assistant camera: "a" camera
Dorrie Van Winkle .... rigging grip
Mike Visencio .... set lighting fixtures design supervisor
Victoria K. Warren .... second assistant camera: "a" camera - macro unit
Jeremy Woods .... electrician
John Rex Woodward .... first assistant camera
Daniel Wurschl .... camera loader
Aaron G. York .... libra head operator
Jayden York .... libra head operator: main unit
Jason Young .... grip
Michael Zogleman .... lighting technician
Brian Adams .... lighting technician (uncredited)
Bonnie Briggs .... grip: san francisco (uncredited)
James O'Hara .... aerial camera system tech shotover (uncredited)
 
Animation Department
Stewart Alves .... animator
Amaury Coljon .... animator: ILM London
Bruce Creevey .... lead animator
Josh Dagg .... layout supervisor (as Exceptional Minds)
Nikhil Deshmukh .... animator
Oliver Exmundo .... animator
Ronny Gani .... animator
Monika Gelbmann .... animator
Grant Harris .... animator
Jason Herschaft .... animator: Method Studios
Bo-Yon Hwang .... animator
Josh Kent .... animator
Anthea Kerou .... animator
James King .... animator
Gábor Kiss .... animator
Will Kistler .... animator
Stafford Lawrence .... animator
Myung Lee .... animator
Brett Margules .... animator
Colin McEvoy .... animation lead
Jordan Miller .... animator
Matt Mitchell .... animator
Prasad Narse .... animator: Luma Pictures
Prasad Narse .... layout artist (uncredited)
Cafe Noir .... graphic design: epk
Daniel Rosales .... animator
Aaron Schultz .... lead animator
Howard Shih .... animator
Ryan Shovey .... end credit supervisor (as Exceptional Minds)
Althea Suarez Gata .... character animator
Zi Chao Tan .... animator
Justin Tirado .... animator
Oskar Urretabizkaia .... senior animator
Ben Wiggs .... lead animator
Bob Wilson .... animator
Quinton Woodson .... animator
 
Casting Department
Tanner Baker .... extras casting associate
Jackie Burch .... local casting
Barbara Harris .... adr voice casting
Claire Koonce .... casting assistant
Alex Mechanik .... local casting assistant (as Woody Mechanik)
Melanie Parkham .... extras casting: San Francisco
Jimmy Shaw .... extras casting associate
Jason B. Stamey .... casting associate
Ann Wittenberg .... extras casting
 
Costume and Wardrobe Department
Pam Aaron .... set costumer
Deborah Ambrosino .... specialty costume keyperson
Tiffany Amundson .... tailor: San Francisco
Laura Baker .... key costumer
Dana Joel Bogdanski .... set costumer
Pablo Borges .... assistant costume designer
Charelle Bronson .... buyer
Dorothy Bulac .... specialty costume manufacturer
David Butler .... set costumer
Gladys Cepeda .... table person
Andrea Cooper .... costumer: San Francisco
Ivo Coveney .... head specialty costume creator
Wendy M. Craig .... costume supervisor
Dominick De Rasmo .... specialty costume manufacturer
Carol Demarti .... dyer/ager
Charlie Dicus .... costumer: additional photography
Chris Donio .... specialty costume manufacturer
Sarah Falls .... specialty costume manufacturer
Andrea Francis .... seamstress
Edward T. Hanley .... key costumer
Jeff Himmel .... specialty costume manufacturer
Joni M. Huth .... key tailor: shop head
Jimari Jones .... costume production assistant
Erinn Knight .... shopper
Michael MacFarlane .... mold shop supervisor
Branden Marks .... key costumer
Melanie Mascioli .... set costumer (principals)
Danny Molaschi .... set costumer
Bob Moore Jr. .... set costumer
Chris Newlander .... costume assistant/ buyer
David Paulin .... ager/dyer
Rob Phillips .... specialty costume manufacturer
Chris Proctor .... costumer: San Francisco
Leticia Sandoval .... specialty costume manufacturer
Gina Scarnati .... specialty costume manufacturer
Heather Sease .... key costumer
Steven Spelman .... specialty costume manufacturer
Haik Tateossian .... fabric dyer & printer
Jill Thraves .... specialty costume manufacturer
Valerie White .... costumer: San Francisco
Dale Wibben .... cutter/fitter
Timothy A. Wonsik .... key costumer
Korii Young .... costumer
Nicole Young .... assistant costume designer
 
Editorial Department
Milton Adamou .... stereoscopic post executive
Julian Andraus .... Stereo Editor
Stephen Ceci .... dailies supervisor
Dhirendra Chhatpar .... stereoscopic editor
Sue-Ellen Chitunya .... Editorial Production Assistant
Adam Cole .... post-production coordinator
Marc Dando .... digital workflow consultant
Robert Drwila .... stereography editor
Greg Emerson .... senior stereoscopic on-line editor
Leigh Folsom Boyd .... additional editor
David E. Franks .... 3D home-video mastering colorist
Meetal Gokul .... Senior Stereo Editor
Michael Goldberg .... assistant editor
Edward Hobson .... senior digital cinema compressionist
Laura Holeman .... digital intermediate assistant producer
Alexander Johnson .... assistant editor
Adam Kimmerlin .... first assistant editor
Dawn Michelle King .... first assistant editor
Gray Marshall .... associate finishing artist
Emily Mason .... stereoscopic editor
Adam Nazarenko .... digital colorist: Marketing
Michael Hugh O'Donnell .... stereo editor
Carrie Oliver .... finishing editor
Bryan Parker .... digital asset manager
Stephen W. Potter .... avid engineer
Patrick Ready .... dailies producer
Rebecca Saunders .... post-production assistant
Bob Schneider .... digital intermediate senior editor: Technicolor
Derek M. Schneider .... data management
Steven J. Scott .... supervising finishing artist
John St. Laurent .... dailies operator: additional photography
Girish Takle .... dailies editor
Lorena Talpan .... assistant editor
Ed Twiford .... colorist: dailies
Smeet Vedant .... stereoscopic editor
Jack Watts .... senior digital cinema compressionist
Mindy Weissman .... post-production coordinator
Darin Wooldridge .... home video mastering colorist
Christine Dougherty .... home video project manager (uncredited)
Scott Fox .... colorist: dailies additional photography (uncredited)
Brent Koetter .... Editorial Engineer (uncredited)
 
Music Department
Jonathan Bartz .... music preparation
Candy Bilyk .... music preparation
Leo Birenberg .... composer: additional music
Fernand Bos .... music editor
Tim Davies .... conductor
Tim Davies .... orchestrator
Alejandro de la Llosa .... music supervisor
Luke Flynn .... music preparation
Dave Foster .... music librarian
Margaret Gardner .... music coordinator
Gareth Griffiths .... orchestra contractor
Greg Hayes .... music scoring mixer
Heavy Young Heathens .... trailer score by
Tanya Noel Hill .... music editor
Riley Hughes .... music preparation
Dave Jordan .... music supervisor
Lisa Joseph .... assistant to Christophe Beck
Dom Kelly .... musician: oboe & cor anglais
Kevin Kliesch .... supervising orchestrator
Thorsten Laewe .... composer: Trailer Music
Jeremy Levy .... orchestrator
Phil McGowan .... score mix recordist
Dave Metzger .... orchestrator
Jeff Morrow .... composer: additional music/score coordinator
Shannon Murphy .... music coordinator
Zach Robinson .... composer: additional music/score coordinator
Andrew Rowan .... music preparation
Darren Rutter .... musician
Steven L. Smith .... music preparation
Casey Stone .... music scoring mixer
Mike MacLennan .... source music: "Brave and True" (uncredited)
Trygge Toven .... music coordinator (uncredited)
 
Transportation Department
Anthony Anastole .... driver: San Francisco
John Armstrong .... picture car coordinator
Chris Basso .... production van driver operator
Beau Bean .... transportation co-captain: San Francisco (as Justin Beau Beane)
Richard Colarossi .... picture car mechanic/fabricator
Daniel Davis .... driver
Clark Dolan .... driver: San Francisco
David J. Duran .... edge transport driver
John Embry .... driver: cast
John F. Fahey .... driver: San Francisco
Erik Hattan .... driver: San Francisco
Wayne Hogan .... transportation
Tom Ingebertsen .... driver: San Francisco
Jimmy Kaminsky .... driver
Dan J. Latham II .... driver
Dannie Lenz .... driver: San Francisco
James A. Lundin .... generator operator
Danny Mabry .... driver: cast
Joel Marrow .... transportation coordinator
Mindi Martinez .... dispatcher
Margo Hunt McKay .... transportation office admin: reshoots
Jimmy Ray Pickens .... transportation captain
Graham Ready .... dot coordinator
Stephen Roland .... driver
Eric Sanchez .... driver: San Francisco
Jon Smith .... transportation
Sherry L. Stanley .... transportation
Hank Van Apeldoorn .... driver
Susan Van Apeldoorn .... driver
Tyson Weatherford .... transportation captain
 
Other crew
Ahku .... action double
Ahku .... stand-in
Jaden Alexander .... stand-in: Evangeline Lilly - San Francisco
Olivia Alva .... Disney Client Services
Ted Alvarez .... key assistant location manager
Moises Amaya .... stand-in: Michael Peña - San Francisco
Joaquin Aragon .... location assistant: San Francisco
Alexis Auditore .... manager: physical production
Vincent Befi .... production secretary: second unit
Hayden Bilson .... assistant armorer
Glenn Blakeslee .... information technology
Chelsea Bo .... assistant to Mr. Mahaffie
Mark Bosia .... set medic: San Francisco
Justin James Boykin .... production assistant
Alex Bretow .... production assistant
Quin Bryan .... stand-in
Chris Bryant .... production secretary: San Francisco Unit
Corey Burks .... set production assistant
Trisha Burton .... script supervisor: additional photography
Summer Cain .... stand-in
Karla Carnewal .... set production assistant: additional photography
Richard Castro .... production accountant
James Chandler .... key craft service: San Francisco
Brian Chapek .... assistant to the co-producer
Eric Chomyn .... Post Accountant: Marvel Studios
Cara Chooljian .... security production assistant
Tara K. Clark .... additional set production assistant: 2nd unit
Dawn Clounch .... Manager Of Physical Production: Marvel Studios
Deb Cole .... Specialty Product Placement Consulting
Bridget Colella .... location assistant
Bryce Colquitt .... office production assistant
Chase Colwell .... production assistant: reshoots
Rachel Coscia .... additional set production assistant: 2nd unit
Barry Curtis .... security manager
Savannah Cyree .... additional set production assistant: Second Unit
Anthony J. Davis .... second assistant accountant
Monique Davis .... stand-in photo double: Evangeline Lilly
Monique Davis .... stand-in: Hayley Atwell
Gabe de Kelaita .... set production assistant: san francisco
Steve Deering .... script coverage
Derron Delaney .... key set medic
Austin Demers .... production assistant
Thomas Deming-Henes .... assistant to Mr. Rudd
Erika Denton .... clearances
Kartik Deo .... senior it analyst
Charlie Dicus .... production assistant
Josh Dillard .... location assistant
Stephen Dirkes .... location scout
Joseph Dizon .... assistant to Mr. Grillo
Victoria Donchess .... stand-in: Abby Ryder Fortson
Sean Drummond .... production assistant
Sharlene Duale .... key assistant location manager: san francisco
Caitlyn Durkin .... production assistant
Britt Dvorak .... additional production assistant
Jennifer Elmore .... assets assistant
Duarte Elvas .... main title design: CG Artist
Jim Ely .... senior linux engineer
Rory Enke .... supervising location manager: San Francisco
Mike Fantasia .... Supervising Location Manager
D.R. Farquharson .... project manager: Deluxe Digital Cinema
Riley Flanagan .... set production assistant
Alessandro Folchitto .... standin
Alexander Gaeta .... Assistant to Ms. Alonso
Federico Ghetta .... runner
Nikhil Ghoorbin .... data operator
West Gibson .... production assistant
Larry Gilbert .... police security
Kerry Goodrum .... office production assistant
Bill Graver .... storage engineer
Marcy Guiragossian .... additional set production assistant: san francisco
Adam Hamilton .... craft service assistant
Jim Harnish .... it manager
Jeff Harper .... network engineer
Pauly Harper .... production assistant
Trent Harris .... additional production assistant
Sanford Hatcher .... craft service
Ted Hemberger .... production assistant
Caleb Hinshaw .... key assistant location manager
Shelley Hinson .... lead craft service
Kwan-Ting Ho .... production attorney
Michelle Holman .... production assistant: San Francisco Unit
Ray Horta .... Finishing Assist
Benjamin Hung .... SVP & General Manager, Marvel Studios
Eunita Isaac .... production assistant
Annie Jackson .... media specialist
Paul Jaffe .... assistant to Peyton Reed
Thomas Jerry .... technology
Cameron Johnson .... production support: Double Negative
Jacob Johnston .... visual development producer
Jeremiah Kelleher .... production assistant
Andrew C. Kirk .... location scout
Samantha C. Kirkeby .... 2nd unit script supervisor
Jenny Kissoon .... office production assistant
Renee Kitterman .... Key 2nd Assistant Accountant
Alexei Krassovsky .... digital assets coordinator
James Kreuzer .... production assistant: San Francisco unit
Dv Lane .... production assistant
Cody Lassiter .... movie security
Lee David Lee .... key assistant location manager: San Francisco
Eliot Lehrman .... production assistant
Talia Leone .... payroll accountant
Ashley Brooke Lewis .... production assistant
Ron Licari .... armorer
Will Liebenrood .... production assistant
Dani Light .... production coordinator
Ryan Littmann .... stand-in
Paul Lowe .... second unit: medic
Jeff Lowery .... set production assistant: 2nd Unit
Lee Philip Malin .... security cooridnator
Melanie Manning .... locations scout
Melinda Mascayano .... set pa
William Maursky .... key assistant location manager
Suzanne Mayger .... production assistant
Randy McGowan .... technical operations executive
Kerry Lyn McKissick .... Script Supervisor
Matthew Mckulsky .... set production assistant
Stanley McLaughlin II .... stand-in
Amalia Mesa-Gustin .... production assistant
Cara Miller .... production assistant
Dexter W. Mills .... second assistant accountant
Kelly Mokris .... assistant production office coordinator
Jack Montague .... additional set pa
Peter Moody .... key assistant location manager: San Francisco
Erin Morris .... first assistant accountant
Matthew Morrissey .... computer playback supervisor
Jesse Muick .... locations production assistant: San Francisco
Kristine Nadal .... key second assistant accountant
Ryan Neal .... location assistant
Joseph C. Nelson .... Michael Pena foot photo double
Jeffrey Neumeier .... first assistant accountant
Monica Ng .... construction accounting clerk
Tracy Oliver .... animal trainer
Paul E. Olivier Jr. .... second assistant accountant
Estevan Padilla .... set production assistant: San Francisco
Chris Page .... key production security
Richie Palmer .... production assistant
Leigh Paonessa .... set pa
Daniel A. Parker .... assistant production coordinator
Mitul Patel .... security
Nathaniel 'Nate' Patterson IV .... production assistant
Jordan Perez .... stand-in
Alexander Phoenix .... systems administrator
Courtney Pickens .... location assistant
Whitney Pickens .... accounting clerk
John M. Pisani .... unit publicist
Dustin Pitan .... key assistant location manager
Ryan Potter .... vice president of business and legal affairs
Kenneth Pratt .... production assistant
Jon Privett .... assistant craft services: second unit
Nicholas Reder .... Production Attorney
Frances Reyes-Bolinger .... locations PA: SF
Jason Robbins .... production assistant
Bruce Roberts .... production asst
Elida Rodriguez .... payroll clerk
Zakareth Ruben .... motion capture actor: Wasp stunt double
Jenny Sandell .... production coordinator
Shauna Sanders .... production coordinator: San Francisco Unit
Skyy Sandifer .... production assistant
Erin Sarofsky .... lead designer: main title
Eli Sasich .... production assistant
Tyler Semons .... production assistant
Enzo Silva .... stand-in
Matthew Slatoff .... security executive
Jejuan Smith .... stand in: Helicopter Pilot #2
Jejuan Smith .... stand in: Morris, Garrett
Jejuan Smith .... standin: T.I.
Michael C. Smith .... Police Coordinator
Michael C. Smith .... police coordinator
Jeff Snyder .... videoassist
Jill Somers .... additional production assistant
Robin Spears .... set production assistant
Andrew Stamm .... production assistant
Michelle Stegall .... production assistant
Gabrielle Stein .... additional production assistant
Gabrielle Stein .... production assistant
L. La Mar Stewart .... set production assistant: San Francisco
Laura Stoltz .... assistant to peyton reed
Kelly Strawinski .... production assistant
Lieren Stuivenvolt Allen .... production secretary
Sheilah Sullivan .... production controller
Aladdin Suqi .... windows engineer
Joel Thingvall .... researcher
Katy Tiemann .... production assistant
James Edward Tilden .... set production assistant
Richard Valencia .... production assistant
Rina Varughese .... assistant to Louis D'Esposito
Angie Ward .... office production assistant
Bruce Ward .... stand-in
Gabby Williamson .... location scout
Megan S. Willis .... production assistant
Mari Wilson .... script supervisor: Macrophotography Unit
Nancy Wong .... key assistant location manager: San Francisco
Sid Yost .... animal coordinator
Larry Zanoff .... armorer
Zac Zeff .... office production assistant
Susan Zwerman .... vfx executive producer (as Exceptional Minds [us])
Marina Conover .... production assistant (uncredited)
Aaron J. Ryder .... set production assistant: VFX / Plate / Aerial Unit / San Francisco (uncredited)
 
Thanks
John Buscema .... special thanks
John Byrne .... special thanks
Gene Colan .... special thanks
Robert Kirkman .... thanks
Greg Maxwell .... special thanks
David Michelinie .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for sci-fi action violence
Runtime:
117 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.85 : 1 See more »

Did You Know?

Trivia:
Judy Greer plays Maggie Lang. She also plays Karen, mother to the two boys that go to Jurassic World (2015) on vacation where they meet Owen Grady, played by Chris Pratt who plays Starlord/Peter Quill in Guardians of the Galaxy (2014).See more »
Goofs:
Plot holes: Ant-Man is repeatedly told that his mass does not change upon miniaturization. This means, however, that no ant or group thereof--crawling or flying--could support him.See more »
Quotes:
[first lines]
Hank Pym:Stark!
Howard Stark:He doesn't seem happy. Hello, Hank. You're supposed to be in Moscow.
Hank Pym:I took a detour... Through your defense lab.
[slams a vial of Pym particles on table]
Peggy Carter:Tell me that isn't what I think it is.
Hank Pym:That depends if you think it's a poor attempt to replicate my work. Even for this group, that takes nerve.
Mitchell Carson:You were instructed to go to Russia. May I remind you, Dr. Pym, that you're a soldier...
Hank Pym:I'm a scientist.
Howard Stark:Then act like one. The Pym Particle is the most revolutionary science ever developed. Help us put it to good work.
[...]
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Live It UpSee more »

FAQ

Who is Scott Lang?
Is 'Ant-Man' based on a book?
Where is Stan Lee's cameo?
See more »
279 out of 530 people found the following review useful.
Ant Man is astonishing., 1 July 2015
Author: Hal Aje

This movie is incredible. A ton of fun with brilliant action and hilarious dialogue this is another fantastic win for Marvel. Paul Rudd plays a likable and charismatic hero who really makes you root for him and his goals. Michael Pena is the real heist of this film as he steals every scene that he is in. Corey Stoll as the villain was a fantastic choice from Marvel. He can play the corporate business man and an intimidating villain. The visuals are stunning in this film. All of the tiny ant scenes are visually outstanding and hilarious. The are two post credit scenes which are fantastic and really tie into the larger universe. Ant Man is a fantastic movie which is worth your money and I suggest that you see it in cinemas.

Was the above review useful to you?
See more (536 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Ant-Man (2015)
Recent Posts (updated daily)User
He's supposed to be amazing in Civil War Darth_Sneville
A simple question. eXtractorx2
C'mon people!! drunkonglug-55132
Why was Peter Russo a homocidal maniac? omarpowermotivation
Physics all wrong? dotternetta-78014
Lame movie... Dont believe Im alone eliel77
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.