IMDb > Transformers: Dark of the Moon (2011)
Transformers: Dark of the Moon
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Transformers: Dark of the Moon (2011) More at IMDbPro »

Photos (See all 110 | slideshow) Videos (see all 18)
Transformers: Dark of the Moon -- The Autobots learn of a Cybertronian spacecraft hidden on the Moon, and race against the Decepticons to reach it and learn its secrets, which could turn the tide in the Transformers' final battle.
Transformers: Dark of the Moon -- A clip from Transformers: Dark of the Moon
Transformers: Dark of the Moon -- A look at some of the crew performers who wore wing suits to capture footage for Transformers: Dark of the Moon.
Transformers: Dark of the Moon -- Interview: "Rosie Huntington-Whiteley On Her Character"
Transformers: Dark of the Moon -- TV Spot: Academy

Overview

User Rating:
6.4/10   258,116 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 24% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writer (WGA):
Ehren Kruger (written by)
Contact:
View company contact information for Transformers: Dark of the Moon on IMDbPro.
Release Date:
29 June 2011 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Earth goes dark See more »
Plot:
The Autobots learn of a Cybertronian spacecraft hidden on the moon, and race against the Decepticons to reach it and to learn its secrets. Full summary » | Full synopsis »
Awards:
Nominated for 3 Oscars. Another 8 wins & 33 nominations See more »
User Reviews:
Product Placements and Ducklips See more (886 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Shia LaBeouf ... Sam Witwicky

Rosie Huntington-Whiteley ... Carly

Josh Duhamel ... Lennox

John Turturro ... Simmons

Tyrese Gibson ... Epps

Patrick Dempsey ... Dylan

Frances McDormand ... Mearing

John Malkovich ... Bruce Brazos

Kevin Dunn ... Ron Witwicky

Julie White ... Judy Witwicky

Alan Tudyk ... Dutch

Ken Jeong ... Jerry Wang

Glenn Morshower ... General Morshower

Lester Speight ... Eddie

Buzz Aldrin ... Buzz Aldrin

Bill O'Reilly ... Bill O'Reilly

Ravil Isyanov ... Voshkod
Dustin Dennard ... Lennox Lieutenant

Markiss McFadden ... Lennox Team 'Baby Face' (as Markiss McFadden Jr.)
Nick Bickle ... Lennox Team 'Chapman'
Ajay James ... Lennox Team 'Atroui'
Brett Lynch ... Lennox Team 'Phelps'
Chris A. Robinson ... Lennox Team 'Bruno' (as Chris Robinson)

Scott C. Roe ... Lennox Team 'Nelson'

James D. Weston II ... Lennox Team 'Tuens' (as James Weston II)
Brian Call ... Lennox Team 'Taggart'
Aaron Garrido ... Epps Team 'Mongo'

Mikal Vega ... Epps Team 'Hooch' (as Mikal A. Vega)
Kenny Sheard ... Epps Team 'Marc L'

Josh Kelly ... Epps Team 'Stone'

Keiko Agena ... Mearing's Aide

LaMonica Garrett ... Morshower's Aide
Yasen Peyankov ... Voshkod Associate

Brett Stimely ... President Kennedy

John H. Tobin ... President Nixon (as John Tobin)

Drew Pillsbury ... Defense Secretary McNamara
Patrick Pankhurst ... Director of NASA

Larry Clarke ... NASA Scientist (1969)

Tom Virtue ... Black Ops NASA Technician (1969)

Thomas Crawford ... Black Ops NASA Technician (1969)

Kevin Sizemore ... Black Ops NASA Technician (1969)

Alan Pietruszewski ... NASA Mission Controller (1969)

Michael Daniel Cassady ... NASA Launch Technician (1969)

Peter Murnik ... Tracking Station Supervisor (1969) (as Peter B. Murnik)

Don Jeanes ... Neil Armstrong (1969)

Cory Tucker ... Buzz Aldrin (1969)

Lindsey Ginter ... Old NASA Scientist

David St. James ... Old NASA Scientist
Mitch Bromwell ... NASA Technician

Elya Baskin ... Cosmonaut Dimitri

Eugene Alper ... Cosmonaut Yuri

Inna Korobkina ... Russian Lady

Zoran Radanovich ... Russian Bouncer

Kathleen Gati ... Russian Female Bartender
Annie O'Donnell ... Human Resources Lady

Chris Sheffield ... Pimply Corporate Kid

Ken Takemoto ... Japanese Executive

Michael Loeffelholz ... Executive Interviewer

Mindy Sterling ... Female Insurance Agent

Stephen Taylor ... Mailroom Worker (as Stephen Monroe Taylor)

Andrew Daly ... Mailroom Worker (as Andy Daly)

Derek Miller ... Mailroom Worker
Leidy Mazo ... Mailroom Worker

Scott Krinsky ... Accuretta Executive

Katherine Sigismund ... Accuretta Worker

Maile Flanagan ... Accuretta Worker

Darren O'Hare ... Berated Scientist
Jack Axelrod ... Simmons Tileman
Rich Hutchman ... Engineer

Meredith Monroe ... Engineer's Wife

Charlotte Labadie ... Engineer's Daughter

Christian Baha ... Dylan's Executive
Jennifer Williams ... Dylan's Assistant

Danielle Fornarelli ... Dylan's Assistant
Danny McCarthy ... NEST Guard

John Turk ... NEST Guard
Pete Kelly ... NEST Guard (as Peter A. Kelly)
Mark Golden ... SEAL
Sean Murphy ... SEAL
Scott Paulson ... SEAL
Luis Echagarruga ... SEAL

Iqbal Theba ... UN Secretary General

Anthony Azizi ... Lt. Sulimani

Sammy Sheik ... Lt. Faraj

Mark Ryan ... Military Drone Operator
John S. McAfee ... GPS Tracking Coordinator

Jay Gates ... DC Mall Reporter
Rebecca Cooper ... DC Capitol Reporter
Bonecrusher the Mastiff ... Bones the Mastiff (as Bonecrusher)

Peter Cullen ... Optimus Prime (voice)

Hugo Weaving ... Megatron (voice)

Leonard Nimoy ... Sentinel Prime (voice)

Jess Harnell ... Ironhide (voice)

Charles Adler ... Starscream (voice) (as Charlie Adler)

Robert Foxworth ... Ratchet (voice)

James Remar ... Sideswipe (voice)

Francesco Quinn ... Dino (voice)

George Coe ... Que / Wheeljack (voice)

Tom Kenny ... Wheelie (voice)

Reno Wilson ... Brains (voice)

Frank Welker ... Shockwave / Soundwave (voice)

Ron Bottitta ... Roadbuster / Amp (voice)

John DiMaggio ... Leadfoot / Target (voice)

Keith Szarabajka ... Laserbeak (voice)
Greg Berg ... Igor (voice)
rest of cast listed alphabetically:

Rodney Luis Aquino ... Air Force Soldier (uncredited)

Eric Berlynn ... 1969 NASA Tech (uncredited)
Andrew Biesen ... Driver (uncredited)
Ian Bonner ... White House Aid (uncredited)
Larry Carter ... News Crew Reporter (uncredited)
Mike Ciannilli ... Launch Director (uncredited)

Matt Cinquanta ... Colonel (uncredited)

Vincent Conti ... Mailroom Worker (uncredited)

Jordan Michael Coulson ... Police Officer (uncredited)
Adam Critchlow ... White House Marine (uncredited)

Tony Cronin ... 4 Star General (uncredited)

Walter Cronkite ... Himself (archive footage) (uncredited)

Michael De Palma ... Accuretta Worker (uncredited)
Niko El Santo Zavero ... White House Marine (uncredited)

Gena Ellis ... Chicago Pedestrian (uncredited)
Jason Endicott ... Mearing's Second Aide (uncredited)
Joshua Farcone ... Police Officer (uncredited)

John Farrer ... U.N. Delegate (uncredited)

Liam Ferguson ... DC Cop (uncredited)

Colin Follenweider ... Astronaut Jumping on the Moon (uncredited)

Reese Foster ... Accuretta Worker (uncredited)

Frankie Fronk ... Nest Team Soldier (uncredited)
Zander Gerhardt ... Police Officer (uncredited)
Jennifer Gorka ... Accuretta Worker (uncredited)

Matthew James Gulbranson ... Whitehouse Staff (uncredited)

Alicia Hamilton ... Mansion Waitress (uncredited)

William Haze ... FBI agent #2 (uncredited)

Jesse Heiman ... Office Worker (uncredited)

Robert Herrick ... Josh (uncredited)

David Hill ... NEST Technician (uncredited)

WBBrown II ... NEST Officer (uncredited)

Matt Iwinski ... Driver - extra (uncredited)

Markus James ... Pedestrian (uncredited)

Waléra Kanischtscheff ... Voskhod (voice) (uncredited)

Bob Kaye ... Mearing's Secret Service (uncredited)

John F. Kennedy ... Himself (archive footage) (uncredited)

Kristoffer Kjornes ... Robert F. Kennedy (uncredited)

Elena Kolpachikova ... Russian (uncredited)

Erik Kowalski ... Nest Team Soldier (uncredited)

Eva Marie Lardani ... Police (uncredited)

Jillana Laufer ... Bruce's Executive Secretary (uncredited)

Kef Lee ... Police Officer (uncredited)

Won Hee Lee ... Interviewee (uncredited)
Ina Lereine ... Pedestrian (uncredited)
Lawrence G. Lozano ... Chicago Pedestrian (uncredited)

Mino Mackic ... Dylan's Henchman (uncredited)
Krzysztof 'Kris' Mardula ... Soldier (uncredited)

Taylor McCluskey ... Office Employee (uncredited)

Abi McKenzie ... Kid in Chicago (uncredited)
Jeremy McLain ... Pedestrian (uncredited)

Matt McVay ... Bill Anders - 1969 (uncredited)

Jim Meskimen ... John F. Kennedy (voice) (uncredited)

Keith Middlebrook ... Lieutenant Haze (uncredited)

Christopher Mur ... Film Crew (uncredited)

Dean Napolitano ... FBI Agent #3 (uncredited)
Jason Neisewander ... Extra (uncredited)

Jim Nieciecki ... NEST Scientist at Chernobyl (uncredited)

Richard Nixon ... Himself (archive footage) (uncredited)
Daniel Okeefe ... Engineer's Son (uncredited)
Michael Paul ... Honor Guard (uncredited)
Jeff Porter ... Background Executive (uncredited)
Christina Putnam ... Girl in the Elevator (uncredited)

Jessica Roth ... Bruce's Secretary (uncredited)

Michael Saglimbeni ... Lt. Colonel (uncredited)
Victor Saigh ... NEST Guard (uncredited)
Joel Thingvall ... Chicago Pedestrian (uncredited)

Amal Torich ... Pilot (uncredited)
Kaitlan Welton ... Dylan's Dinner Date (uncredited)
David Michael Williamson ... Job Applicant (uncredited)
William H. Worden ... Nest Soldier / NASA Security (uncredited)

Karen E. Wright ... Secretary to Head of NASA (uncredited)

Gracie Zane ... Extra (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Michael Bay 
 
Writing credits
(WGA)
Ehren Kruger (written by)

Produced by
Kenny Bates .... co-producer (as Ken Bates)
Michael Bay .... executive producer
Ian Bryce .... producer
Allegra Clegg .... co-producer
Matthew Cohan .... associate producer
Tom DeSanto .... producer (as Tom Desanto)
Lorenzo di Bonaventura .... producer
Brian Goldner .... executive producer
Michael Kase .... associate producer
Don Murphy .... producer
Steven Spielberg .... executive producer
Mark Vahradian .... executive producer
 
Original Music by
Steve Jablonsky 
 
Cinematography by
Amir Mokri (director of photography)
 
Film Editing by
Roger Barton 
William Goldenberg 
Joel Negron 
 
Casting by
Denise Chamian 
 
Production Design by
Nigel Phelps 
 
Art Direction by
Julian Ashby 
Benjamin Edelberg 
Kevin Ishioka 
Richard L. Johnson (supervising art director)
Ben Procter  (as Ben Proctor)
James F. Truesdale 
 
Set Decoration by
Jennifer Williams 
 
Costume Design by
Deborah Lynn Scott  (as Deborah L. Scott)
 
Makeup Department
Robin Beauchesne .... key makeup artist
Jennifer Bell .... hair stylist (as Jennifer M. Bell)
Greg Funk .... makeup artist
Lumas Hamilton Jr. .... hair stylist (as Lumas Hamilton)
Edouard F. Henriques .... department head makeup artist (as Edouard F. Henriques III)
Kathy Jeung .... makeup artist: Ms. Huntington-Whiteley (as Kathleen Jeung)
Giotis Panayiotou .... hair stylist: Ms. Huntington-Whiteley (as Yiotis Panayiotou)
Yolanda Toussieng .... department head hair stylist
Martin Astles .... makeup effects sculptor (uncredited)
Denise Baker .... assistant hair stylist (uncredited)
John JayBee Bivins .... barber (uncredited)
Deborah Brozovich .... additional hairstylist (uncredited)
Jacenda Burkett .... makeup artist (uncredited)
Emilie Cockels .... hair stylist (uncredited)
Nancy Cummings .... additional makeup artist (uncredited)
Lauri Cuppetilli .... makeup artist (uncredited)
Marcus Davis .... barber (uncredited)
Karri Farris .... makeup artist (uncredited)
Lee Gren .... specialty tattoo artist: Tinsley Studio (uncredited)
Lee Grimes .... makeup artist (uncredited)
Vivian Guzman .... makeup: Chicago (uncredited)
Christin Hanson .... makeup artist (uncredited)
Elizabeth Hoel .... makeup artist (uncredited)
Ann-Maree Hurley .... additional makeup artist: Florida (uncredited)
Robbin Kujus .... additional makeup artist (uncredited)
Rona Lamont .... makeup artist: Houston Crew (uncredited)
Jonah Levy .... makeup artist (uncredited)
Annabelle MacNeal .... additional makeup (uncredited)
Matthew Petty .... hair stylist (uncredited)
Kim Pineda .... makeup artist (uncredited)
Yoichi Art Sakamoto .... prosthetic dental appliances: John Malkovich (uncredited)
Vicki Vacca .... makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Allegra Clegg .... unit production manager
Daren Hicks .... production supervisor
Ralph Bertelle .... executive in charge of production (uncredited)
Jefferson Diaz .... unit manager (uncredited)
John Gerds .... production manager: Chicago (uncredited)
Debra James .... production manager: second unit, Switzerland (uncredited)
Mutita Na Songkla .... production manager (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Kenny Bates .... second unit director (as Ken Bates)
Steve Battaglia .... second assistant director
Kevin Berlandi .... additional second assistant director: Chicago (as Kevin Joseph Berlandi)
Randin Brown .... additional second assistant director: Chicago
K.C. Hodenfield .... additional first assistant director
Brian Relyea .... second assistant director (as Brian F. Relyea)
Andy Spellman .... additional second assistant director: Chicago
Simon Warnock .... first assistant director
Eugene Davis .... second second assistant director (uncredited)
Geoffroy Koeberle .... dga trainee (uncredited)
 
Art Department
Paul V. Allen Sr. .... set dresser: Chicago (as Paul V. Allen)
Jill Ambrosino .... previsualization artist
Rich Andrade .... additional set dresser (as Richard Andrade)
Ernie Avila .... model maker
Anthony Barracca .... set dresser: Chicago (as Tony Barracca)
Ty Beck .... labor foreperson
Tony Bohorquez .... model maker
Mike Bomar .... paint foreperson (as Michael Bomar)
John R. Boucher .... additional set dresser (as John Boucher)
Mark Boucher .... foreperson
Paul Boucher .... property sub foreperson
Max Bozeman .... foreperson (as Max K. Bozeman)
James Branaman .... art department coordinator
Gary A. Brewer .... property sub foreperson (as Gary Brewer)
Mark W. Brown .... assistant property master
Dominick Bruno .... assistant property master (as Dominick R. Bruno)
Bryan Buckler .... welding foreperson (as Bryan R. Buckler)
Susan A. Burig .... graphic designer
Brian Burks .... previsualization artist
Jonathan Carlos .... property coordinator
Dianne Chadwick .... graphic designer
Joel Chang .... illustrator
Todd Cherniawsky .... set designer
Ryan Church .... illustrator
Chris Cleek .... assistant art director: Chicago
Robert Consing .... storyboard artist
James E. Day III .... tool technician
Yann Denoual .... lead sculptor
John Dugan .... plaster supervisor (as John M. Dugan)
David Dunn .... additional set dresser (as David R. Dunn)
Alan Easley .... additional set dresser (as Alan Easly)
Phillip Ellman .... greens foreperson
Jann K. Engel .... set designer
David Gabrielli .... locations foreperson (as David D. Gabrielli)
Tom Gagnon .... set dresser: Chicago
Kristen Gassner .... buyer
Stuart H. Gates .... labor foreperson
Michael D. Gianneschi .... propmaster: Chicago (as Michael D. Gianneschi Sr.)
Sean Ginevan .... lead person
Robert Greenfield III .... on-set dresser
Robert M. Hagman .... mill foreperson (as Robert Hagman)
Jason Michael Hall .... previsualization artist
Erin Hennessey .... propmaker foreperson
John Holcombe .... propmaker foreperson
Kyle Holden .... on-set dresser: Chicago
John Horning .... additional set dresser
George Hull .... illustrator
James Jackson .... additional set dresser (as Jim Jackson)
Martha Johnston .... set designer
Michael Jones .... graphic designer
Jeff Khachadoorian .... property shop
Jonas Kirk .... construction coordinator (as C. Jonas Kirk)
Anthony Klaiman .... additional set dresser
Dean Lakoff .... set dresser
Bob Laux .... labor supervisor (as Robert Laux)
William J. Law III .... set designer (as William Law III)
George Lee .... set designer (as George R. Lee)
Tom Lifsey .... general foreperson: Chicago (as Thomas E. Lifsey)
Dwight Lowell .... propmaker foreperson (as Dwight T. Lowell)
Mike Makara .... previsualization artist (as Michael Makara)
James Malley .... additional set dresser
Warren Manser .... illustrator
Jeff Markwith .... digital set designer
Kevin McCullough .... assistant property master (as Kevin R. McCullough)
Jason McDonough .... set dresser
Michael Meyers .... 3d modeler
Freddie Mikels .... standby painter: Chicago (as Fred Mikels)
Elizabeth Morris .... buyer (as Libby Morris)
Ben Nelson .... previsualization artist
Josh Nizzi .... illustrator
Candida Nunez .... previsualization artist
Jeff Ogg .... property shop
Leah Palen .... set decorating coordinator
Greg Papalia .... set designer
Huan Phan .... previsualization artist
Alice Phelps .... set decorating production assistant
Frank Piercy .... paint supervisor
D.A. Piller .... property sub foreperson
Bryan A. Rapey .... buyer (as Bryan Rapey)
Andrew Reeder .... digital set designer
Marquee Reno .... buyer
Matthew J. Richards .... graphic designer (as Matt Richards)
Mark Rodriguez .... additional set dresser
Lauren Rosenbloom .... art department assets and researcher
Chuck Rousseau .... armorer
Skylar Schmidt .... additional set dresser
Brian Shupper .... buyer (as Bryan Hurley)
Aaron Sims .... illustrator
John J. Slove Jr. .... construction foreperson: Chicago
Andrew Smith .... drapery foreperson
Easton Michael Smith .... set designer (as Easton Smith)
Eric Smith .... paint foreperson
Rick Staves .... additional set dresser
Jordan Steinberg .... on-set dresser
Carl J. Stensel .... set designer (as Carl Stensel)
Craig Stoa .... property sub foreperson
Gary Tuers .... property master
Mark Tuttle .... set dresser
Juan Vela .... set dresser: Chicago
Jason Vercher .... propmaker foreperson
Michael Vojvoda .... additional set dresser (as Michael J. Vojvoda)
Jim Warren .... buyer
Mark Weber .... general foreperson
Chris 'Willie' Williams .... previsualization artist (as Chris Williams)
T.C. Williams .... lead mold maker
Robert W. Williamson .... propmaker foreperson
Dale Wilmarth .... mold shop supervisor
Dennis Winters .... on-set dresser (as Dennis L. Winters)
Steve Yamamoto .... previsualization supervisor (as Steven F. Yamamoto)
Daryl Ziemke .... set dresser: Chicago
Chris Zimmerman .... standby painter
William Allen Jr. .... set dresser (uncredited)
Scott M. Anderson .... assistant property master (uncredited)
Jeffrey Ault .... set dresser (uncredited)
Adam L. Barker .... plaster crew (uncredited)
Michael C. Biddle .... digital set designer (uncredited)
Jamie Bishop .... set dresser (uncredited)
David H. Bollman .... set painter (uncredited)
Robert M. Bouffard .... prop maker (uncredited)
Marcella Brennan .... art department assistant: Chicago (uncredited)
Jonathan Burdeshaw .... sculptor (uncredited)
David Carberry .... painter (uncredited)
Tom Castronovo .... art department coordinator: Chicago (uncredited)
Rex Christensen .... on-set dresser (uncredited)
Andy Chung .... concept designer (uncredited)
Matt Codd .... concept artist (uncredited)
Dylan Cole .... concept artist (uncredited)
Raymond Cruz .... set construction (uncredited)
Dean DeMatteis .... graphic designer: Chicago (uncredited)
Daniel M. Donato .... property assistant (uncredited)
Joe Dunckley .... props (uncredited)
Scott Ellsworth .... propmaker (uncredited)
Anthony Joseph Fatigato .... painter (uncredited)
James Fernandez .... set dresser (uncredited)
Chad Fontaine .... hod carrier (uncredited)
Chris Frankovich .... propmaker (uncredited)
Christy Gianneschi .... greenswoman (uncredited)
Veloz Gomez .... carpenter: Detroit (uncredited)
Michael A. Heath .... prop paperwork (uncredited)
Jason Helton .... painter (uncredited)
J. Bryan Holloway .... supervising sculptor (uncredited)
Chris Hopkins .... sculptor (uncredited)
David James .... sculptor (uncredited)
Allan Johnson .... propmaker (uncredited)
Billy 'Jilly Bones' Jones .... washington dc unit (uncredited)
Scott G. Jones .... set dresser: additional photography (uncredited)
Braun Keith .... construction laborer (uncredited)
Clark Kelly .... sculptor (uncredited)
Ryan Patrick Kelly .... set dresser (uncredited)
Kl Kenzie .... art department production assistant (uncredited)
Kent Kidman .... propmaker (uncredited)
Michael Leblovic .... painter (uncredited)
Robert McKinnon .... senior illustrator (uncredited)
Steven Messing .... concept artist (uncredited)
Gary Metzen .... painter (uncredited)
Adam Mull .... model maker (uncredited)
Dennis Ogle .... set dresser (uncredited)
Samuel Pactol .... paint foreman (uncredited)
Michael Papac .... armourer (uncredited)
Christopher Reams .... set dresser (uncredited)
Steffen Reichstadt .... concept artist (uncredited)
Jorge Rodriguez Jr. .... set dresser (uncredited)
Brian Russo .... set dresser (uncredited)
Steve Salazar .... welder (uncredited)
Mark Sejnowski .... set dresser (uncredited)
Bennet Silver .... set dresser (uncredited)
Keith Justin Smith .... set dresser (uncredited)
David Stasiak .... propmaker (uncredited)
Gary Stel .... propmaker (uncredited)
Elias Stern .... graphic designer (uncredited)
John Sweeney .... assistant property master (uncredited)
Naomi Treuherz .... signwriter (uncredited)
John Warner .... set dresser (uncredited)
Bruno Werneck .... concept artist (uncredited)
Wilson Wilkes .... painter (uncredited)
Mark Woodworth II .... painter (uncredited)
Ben Woodworth .... painter (uncredited)
 
Sound Department
Erik Aadahl .... supervising sound editor
Ulrika Akander .... dialogue editor
Jason Bales .... sound consultant: Dolby
Bill W. Benton .... temp mixer (as Bill Benton)
Courtney Bishop .... adr recordist
Tom Burns .... sound re-recordist (as Tom Y. Burns)
Kevin Cerchiai .... boom operator
Peter J. Devlin .... sound mixer
Joel Erickson .... post-production sound assistant
John P. Fasal .... sound effects field recordist (as John Fasal)
Jeffrey J. Haboush .... sound re-recording mixer
P.K. Hooker .... sound effects editor
Mike Hopkins .... supervising dialogue/adr editor
Iden Kamishin .... sound re-recordist
Jonathan Klein .... supervising foley editor
Mary Jo Lang .... foley mixer
Ai-Ling Lee .... sound effects editor
Tricia Linklater .... assistant sound editor
John Marquis .... sound effects editor
Michael Miller .... adr mixer
Alyson Dee Moore .... foley artist
Ralph Osborn .... dialogue editor
Willard Overstreet .... foley editor
Tobias Poppe .... sound effects editor
Eric Potter .... sound effects field recordist
Jacob Riehle .... assistant sound editor (as Jake Riehle)
John Roesch .... foley artist
Greg P. Russell .... sound re-recording mixer
Christian Schaanning .... temp mixer
Andy Sisul .... first assistant supervising sound editor
Scott Solan .... utility sound
Gary Summers .... sound re-recording mixer
Greg ten Bosch .... sound effects editor
Ethan Van der Ryn .... supervising sound editor (as Ethan Van Der Ryn)
Nick Offord .... sound recordist (uncredited)
David Raines .... additional sound re-recording mixer (uncredited)
Schavaria Reeves .... sound (uncredited)
Kevin J. Summers .... sound utility: Chicago (uncredited)
 
Special Effects by
H. Barclay Aaris .... special effects buyer
David Amborn .... special effects foreperson
Ryan Amborn .... special effects technician
Sean Amborn .... special effects technician
Robert M. Bell .... special effects technician (as Robert Bell)
Horacio Blanco .... special effects technician
Cynthia N. Braga .... special effects purchaser (as Cynthia Braga)
Steve Bunyea .... special effects foreperson: Chicago (as Steven Bunyea)
Helmer Claesson .... special effects technician: Chicago (as Helmer Ciaosson)
Kenneth C. Clark .... special effects technician (as Ken Clark)
Bill Cobb .... special effects technician
Jack Davis .... special effects technician
Kim Derry .... special effects technician
Al Di Sarro .... special effects foreperson
Randy Fitzgerald .... special effects technician
Howard Frazier .... special effects technician
John Frazier .... special effects supervisor
Bruce D. Hayes .... special effects technician (as Bruce Hayes)
Norbert Hernandez .... special effects technician
Anthony Ray Herrera .... special effects technician
David Anthony Jackson .... special effects technician (as David Jackson)
Joe Judd .... special effects technician (as Joseph Judd)
William Kennedy Jr. .... special effects technician: Chicago
William D. Kennedy .... special effects welder: Chicago (as William Kennedy)
Kyle Kinly .... special effects technician: Chicago
Louis Lindwall .... special effects technician (as Lou Lindwall)
Joseph Livolsi .... special effects technician
Michael Marnis .... special effects welder: Chicago
Fernando Massiel .... special effects technician (as Fernando Garcia Massiel)
Tyler Matson .... special effects technician
Ken Mieding .... special effects technician (as Ken C. Mieding)
John D. Milinac .... special effects supervisor: Chicago
Martin Montoya .... special effects foreperson
Casey D. Noel .... special effects technician (as Casey Noel)
Mark Noel .... special effects technician
Darin O'Neill .... special effects technician
Steven Pancake .... special effects technician (as Steven W. Pancake)
Jeff Pepiot .... special effects technician
Jim Schwalm .... special effects coordinator (as James Schwalm)
Richard Schwalm .... special effects technician
Danny Sokolowski .... special effects welder: Chicago (as Dan Sokolowski)
Jonathan Tang .... special effects technician
Tom von Badinski .... special effects technician (as Thomas Vanbadinski)
Mike Wever .... special effects technician (as Mike Weaver)
Bryan Wohlers .... special effects technician
John Wonser .... special effects technician
Ross Young .... special effects technician
John Ziegler .... special effects technician
Ken Anderson .... special effects (uncredited)
Chris Cline .... remote control vehicle technician (uncredited)
Robbie Clot .... special effects (uncredited)
Anthony Darin .... special effects crew (uncredited)
Lawrence Decker .... propshop technician (uncredited)
Ryan Evans .... special effects technician (uncredited)
Eric Frazier .... special effects (uncredited)
Loc Hong .... mold maker (uncredited)
Jeffrey Hurt .... special effects technician (uncredited)
Chris Jones .... pyrotechnician (uncredited)
Jacqueline Makkee .... fabricator: Ironhead Studios (uncredited)
Jason Negron .... special effects technician (uncredited)
Mark Nieman .... special effects makeup (uncredited)
Andrew Paulo .... special effects (uncredited)
Ken Pearce .... facial motion capture (uncredited)
Matt Reese .... special effects (uncredited)
Arthur G. Schlosser .... ash effects technician (uncredited)
George Stevens .... special effects technician (uncredited)
Dieter Sturm .... special effects snowmaker (uncredited)
James G. Thomas .... special effects foreman (uncredited)
Blumes Tracy .... pyrotechnician (uncredited)
Heath Winn .... special effects technician (uncredited)
 
Visual Effects by
Matthew Adams .... compositor: Digital Domain
Ritesh Aggarwal .... view-d stereoscopic supervisor: Prime Focus (as Ritesh Ricky Aggarwal)
Alia Agha .... digital artist: Industrial Light & Magic
Dan Akers .... compositor: Digital Domain
Ryan Albertson .... senior finisher: Legend 3D
Troy Alexiadis .... stereo artist: Legend 3D
Carlos A. Alfaro Jr. .... stereoscopic animator: In-Three (as Carlos Alfaro)
Charles Alleneck .... lead animator: Industrial Light & Magic
Juan Alvarez .... stereo artist: Legend 3D
Florent Andorra .... digital artist: Industrial Light & Magic
Ted Andre .... compositing lead: Digital Domain
David Andrews .... animation supervisor: Digital Domain
Siau Yene Ang .... digital artist: Industrial Light & Magic
Austen Armus .... production services supervisor: Digital Domain
Artin Aryaei .... compositor: Digital Domain
Natalie Austin .... stereoscopic animation lead: In-Three
Kwang Theng Aw .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Kelsey Ayukawa .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Trang Bach .... digital artist: Industrial Light & Magic
Joseph Bailey .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Joe Bailey)
Natalie Baillie .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Natalie Nolan)
Steve Baker .... character animator: Digital Domain (as Stephen Baker)
Tony Baldridge .... visual effects supervisor: Legend 3D
Chris Balog .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Christopher Balog)
Michael Balog .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic
Brad Banda .... stereo artist: Legend 3D
Leigh Barbier .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Brian Barlettani .... visual effects lead production manager: Industrial Light & Magic
Nicholas Barnes .... texture lead: Digital Domain
Shawn Barnett .... compositing supervisor: Legend 3D
Kevin Barnhill .... technical director supervisor: Industrial Light & Magic
Jacobo Barreiro .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Jacobo Barreiro Dominguez)
David Basalla .... digital artist: Industrial Light & Magic
Joel Bautista .... digital artist: Industrial Light & Magic
Monica Rodriguez Bautista .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Chris Bayz .... digital artist: Industrial Light & Magic
Eric M. Beaver .... compositing lead: Digital Domain
Aaron Beebe .... stereoscopic production coordinator: In-Three
Joel Behrens .... compositor: Digital Domain
Thad Beier .... 3d stereoscopic supervisor: Digital Domain
Scott Benza .... animation supervisor: ILM
Frank Berbert .... digital artist: Industrial Light & Magic
Lisa Beroud .... visual effects senior staff: Digital Domain
David Betten .... stereoscopic compositing lead: In-Three
Wayne Billheimer .... visual effects producer: ILM
Jason Billington .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Duncan Blackman .... visual effects location matchmove technician: Industrial Light & Magic
Richard Bluff .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic
David Blythe .... stereoscopic animation lead: In-Three
Jean Bolte .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Aron Bonar .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Patrick Bonneau .... character animator: Digital Domain
Siksit Boonyodom .... digital artist: Industrial Light & Magic
Landon Bootsma .... digital artist: Industrial Light & Magic
Matt Bouchard .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Matthew Bouchard)
Kevin Bouchez .... compositor: Digital Domain
Toma Bowen .... stereo compositor: Method Studios
Jamie Bowers .... texture artist: Digital Domain
Jason Bowers .... stereo artist: Legend 3D
Tatjana Bozinovski .... compositor: Digital Domain
Andrew Bradbury .... lighting artist: Digital Domain
Steve Braggs .... digital artist: Industrial Light & Magic
Timothy Brakensiek .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic
Erik Bratlien .... stereo artist: Legend 3D
Lee Briggs .... visual effects location coordinator: Industrial Light & Magic
Dean Broadland .... technical developer: Digital Domain
Chantell Brown .... production and technical support: Industrial Light & Magic
Tripp Brown .... digital artist: Industrial Light & Magic
Matt Brumit .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Tom Bruno Jr. .... character animator: Digital Domain
Scott Brust .... modeling artist: Digital Domain
Jacob Buck .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Sean Burgoon .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Jose Burgos .... digital artist: Industrial Light & Magic
Robert Burk .... lead stereo artist: Legend 3D
Cathy Burrows .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Catherine Burrow)
Matthew E. Butler .... visual effects supervisor: Digital Domain (as Matthew Butler)
Jeremy Buttell .... lighting artist: Digital Domain
Luis Calero .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Luis Calero Serrano)
Ryan Calloway .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Owen Calouro .... digital artist: Industrial Light & Magic
Sue Campbell .... character animator: Digital Domain (as Susan Campbell)
Curtis Carlson .... compositor: Legend 3D
Gary Carrillo .... stereoscopic production manager: In-Three
Toni Pace Carstensen .... stereo production executive: Legend 3D
Mark Carver .... stereoscopic animator: In-Three
Ben Case .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Mark Casey .... digital artist: Industrial Light & Magic
Sarah Cave .... digital coordinator: Digital Domain
Charles-Felix Chabert .... effects animator: Digital Domain
Henry Kwok Ho Chan .... digital artist: Industrial Light & Magic
Kien Geay Chan .... lead digital artist: Industrial Light & Magic (as Kien Gaey Chan)
Can Chang .... digital artist: Industrial Light & Magic
Mark Chataway .... digital artist: Industrial Light & Magic
Vincent Cheng .... 3d integration artist: Digital Domain
Steve Cho .... compositor: Digital Domain
Jeffrey Chodorow-Doris .... stereoscopic animator: In-Three
Kian Shyang Chong .... animator: Industrial Light & Magic
Terry Chostner .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic
Kelvin Chu .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Sun Chung .... texture artist: Digital Domain (as Eun-Sun Chung)
Vincent Chung .... stereo artist: Legend 3D
Brian Clark .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
James Clowater .... stereoscopic animation lead: In-Three
Mickael Coedel .... animator: Industrial Light & Magic
Michael Colburn .... stereo compositor: Method Studios
John Colt .... visual effects production coordinator: Industrial Light & Magic
Michael Comly .... lighting artist: Digital Domain
Shaun Comly .... lighting lead: Digital Domain
Brian Connor .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Nick Constantine .... concept artist: Industrial Light & Magic
Michael Conte .... digital artist: Industrial Light & Magic
Michael Cordova .... digital artist: Industrial Light & Magic
Michelle Cornwall .... digital production administrator: Digital Domain
Jennifer Coronado .... production and technical support: Industrial Light & Magic
David Corral .... effects animator: Digital Domain
Krishnamurti Costa .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Clara Coulter .... digital coordinator: Digital Domain
Louis Cox .... 3d integration artist: Digital Domain
Ryan Cronin .... character animator: Digital Domain
Ellen Cuny .... stereoscopic animation lead: In-Three (as Elleny Cuny)
Dave Dalley .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic (as David Dally)
Khuyen Dang .... senior staff: Industrial Light & Magic
Lorelei David .... visual effects editor: Industrial Light & Magic
Jeffrey de Guzman .... digital artist: Industrial Light & Magic
Daphne De Jesus .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Michael DeBeer .... 3d integration artist: Digital Domain
Matthew DeJohn .... stereoscopic supervisor: In-Three (as Matt DeJohn)
Mark Della Rosa .... character animator: Digital Domain (as Mark Della Rossa)
Ivy Depies .... stereo compositor: Method Studios
Feliciano di Giorgio .... compositor: Digital Domain
Brian Dickett .... compositor: Digital Domain
Jeff Dierstein .... lighting artist: Digital Domain
Eric J. Dima-ala .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Eric Dima-ala Jr.)
Mathieu Dimuro .... animator: Industrial Light & Magic (as Mathieu di Muro)
Aaron Dixon .... post conversion packaging artist: Digital Domain
Benoit Doidic .... stereoscopic senior technical advisor: In-Three
Jennifer Dolan .... lead stereo artist: Legend 3D
Matthew Doll .... digital artist: Industrial Light & Magic
Fred Dossola .... lead stereo artist: Legend 3D
Brennan Doyle .... visual effects supervisor: Singapore, Industrial Light & Magic
Jorik Dozy .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jonathan DuGuay .... digital production administrator: Digital Domain
Ryan Duhaime .... lighting artist: Digital Domain
Anthony Dunifer .... lead compositor: Legend 3D
Adam J. Dunn .... compositor: Legend 3D (as Adam Dunn)
Yanick Dusseault .... visual effects art director: Industrial Light & Magic
Edgar Díaz .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
C. Michael Easton .... animator: Industrial Light & Magic (as Michael Easton)
Rony Edde .... effects animator: Digital Domain
Joël Einhorn .... effects animator: Digital Domain
Brent Elliott .... lighting artist: Digital Domain
Brett Ellis .... effects animator: Digital Domain
Shaun Escayg .... animator: Industrial Light & Magic
Mark Philip Escobar .... lead compositor: Legend 3D (as Mark Escobar)
Steven Fagerquist .... compositor: Digital Domain (as Steven A. Fagerquist)
Devin Fairbairn .... digital artist: Industrial Light & Magic
Scott Farrar .... visual effects supervisor
Aaron Ferguson .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Judy Fernandez .... production coordinator: Method Studios
Kevin Field .... visual effects production manager: Industrial Light & Magic
Simon Fillat .... animator: Industrial Light & Magic
Brian Fisher .... compositor: Digital Domainga
Omar A. Flores .... stereoscopic animation lead: In-Three (as Omar Flores)
Dave Fogler .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic (as David Fogler)
Tim Fortenberry .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Robert A.D. Frick .... lighting artist: Digital Domain (as Robert Andrew David Frick)
Andreas Frickinger .... digital artist: Industrial Light & Magic
Rick Fuentealba .... effects animator: Digital Domain
David Fuhrer .... digital artist: Industrial Light & Magic
Cinthia Fujii .... character animator: Digital Domain
Matthew Fuller .... 3d integration artist: Digital Domain
Evan Fulton .... production coordinator: Method Studios
Leslie Fulton .... character animation lead: Digital Domain
Patrick Gagné .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic (as Patrick Gagne)
Michael Gaiser .... digital artist: Industrial Light & Magic
Rachel Galbraith .... visual effects production coordinator: Industrial Light & Magic
Kevin Gallegly .... stereoscopic animation lead: In-Three
Andy Garcia .... digital artist: Industrial Light & Magic
Anthony Garcia .... lead compositor: Legend 3D
Rene Garcia .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Sigurjón F. Gardarsson .... compositor: Digital Domain (as Sigurjon Gardarsson)
Michael Garrett .... digital artist: Industrial Light & Magic
Joana Garrido .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Scott Gastellu .... compositor: Digital Domain
Thibault Gauriau .... digital artist: Industrial Light & Magic
Denis Gauthier .... effects animator: Digital Domain
Lala Gavgavian .... visual effects senior staff: Digital Domain (as Lal Gavgavian)
Denise Gayle .... digital coordinator: Digital Domain (as Carolyn Denise Gayle)
Whitney Gearing .... stereo production manager: Method Studios
Tau Gerber .... digital artist: Industrial Light & Magic
Allan Gersten .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Adam Ghering .... additional compositing supervisor: Legend 3D
John Giang .... concept artist: Industrial Light & Magic
Tim Gibbons .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Timothy Gibbons)
Adrien Saint Girons .... digital artist: Industrial Light & Magic
Cyrus Jay Gladstone .... lead conversion stereographer: Legend 3D (as Cyrus Gladstone)
Rizza Go .... digital production manager: Digital Domain
Michael Goddard .... lighting artist: Digital Domain (as Mike Goddard)
Jeremy Goldman .... digital artist: Industrial Light & Magic
Nathalie Gonthier .... rotoscope and paint lead: Digital Domain
Joseph Christopher Gonzales .... stereoscopic animation lead: In-Three (as Joseph Gonzales)
Bridget Maria Goodman .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic (as Bridget Goodman)
Brooks Gordon .... technical developer: Digital Domain
David Gottlieb .... digital artist: Industrial Light & Magic
Trevor Graciano .... lead compositor: Legend 3Di
Robin Scott Graham .... compositor: Digital Domain (as Robin Graham)
Jeremiah Grant .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Kim Grassi .... stereoscopic compositing lead: In-Three
Jon Green .... matte painter: Digital Domain (as Jonathan Green)
Bryant Terrell Griffin .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic (as Bryant Griffin)
Pawel Grochola .... effects animator: Digital Domain (as Pav Grochola)
Ricardo Guevara .... stereo artist: Legend 3D
Holly Gunn .... stereoscopic animator: In-Three
Monica Hada .... conversion manager: Prime Focus
Michael J. Halsted .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Michael Halsted)
Jeremy Hampton .... effects animator: Digital Domain
Dae-Ho Han .... character set-up artist: Digital Domain
Giles Hancock .... digital artist: Industrial Light & Magic
John Hansen .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Jacob Harris .... stereo compositor: Method Studios
Marlan Harris .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Shizue Harrison .... lead stereo artist: Legend 3D
Jeff Hatchel .... digital artist: Industrial Light & Magic
Brian Hawkins .... stereoscopic animation lead: In-Three
Daniel Hayes .... digital artist: Industrial Light & Magic
Kimberly Headstrom .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Claas Henke .... visual effects concept artist: Digital Domain
Peter Herlein .... 3d integration lead: Digital Domain
John Hewitt .... lighting artist: Digital Domain
Hans Heymans .... character animator: Digital Domain
Craig Hilditch .... stereo compositor: Method Studios
Darin Hilton .... digital artist: Industrial Light & Magic
David Hirschfield .... digital artist: Industrial Light & Magic
David Hisanaga .... technical director supervisor: Industrial Light & Magic
Maung Maung Hla Win .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jason Ho .... animator: Industrial Light & Magic
David Hodgins .... digital effects supervisor: Digital Domain
Timothy Hoffman .... digital artist: Industrial Light & Magic
Robert Hoffmeister .... digital artist: Industrial Light & Magic
Glenn Holbrook .... digital environment artist: Digital Domain
Brian Holligan .... visual effects production coordinator: Industrial Light & Magic
Jason Holt .... production and technical support: Industrial Light & Magic
Julianne Holzschuh .... stereoscopic compositing lead: In-Three
Sunghwan Hong .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Sung Hwan Hong)
Jeffrey John Howard .... digital production administrator: Digital Domain (as Jeffrey Howard)
Jen Howard .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Heather Hoyland .... compositor: Digital Domain
Konstantin Hristozov .... compositor: Digital Domain
Shirley Hsiao .... production and technical support: Industrial Light & Magic
David Hsin .... visual effects editor: Digital Domain
Chia-Chi Hu .... compositor: Digital Domain
Benjamin Huber .... digital artist: Industrial Light & Magic
Peg Hunter .... digital artist: Industrial Light & Magic
Zameer Hussain .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jacqueline Hutchinson .... stereo technical director: Legend 3D
Tom L. Hutchinson .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Thomas Hutchinson)
Jung Rock Hwang .... modeling artist: Digital Domain
Kenneth Ibrahim .... effects animator: Digital Domain
Atsushi Ikarashi .... effects animator: Digital Domain
Ken Imura .... lead compositor: Legend 3D
Ayumu Ishii .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Alex Jaeger .... visual effects art director: Industrial Light & Magic
Ebrahim Jahromi .... character set-up artist: Digital Domain
Zaini Jalani .... animator: Industrial Light & Magic
Mike Jamieson .... lead digital artist: Industrial Light & Magic (as Michael Jamieson)
Jaime Jasso .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Jaime Hernandez Jasso)
Eric Jennings .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Eugene Jeong .... character set-up artist: Digital Domain (as Eugene Ilyoung Jeong)
Jeffrey Jones .... visual effects production assistant: Digital Domain
Justin Jones .... view-d stereoscopic supervisor: Prime Focus
Binoy T. Joseph .... view-d lead: Prime Focus
Jaimie Lee Jota .... senior digital production manager: Digital Domain
Josh Judd .... stereoscopic compositor: In-Three
Zoran Kacic-Alesic .... research and development: Industrial Light & Magic
Serguei Kalentchouk .... character set-up lead: Digital Domain
Georg Kaltenbrunner .... effects animator: Digital Domain
Chelsea Kammeyer .... production coordinator: Method Studios
Pei San Kang .... visual effects production coordinator: Industrial Light & Magic (as PeiSan Kang)
Jon Karafin .... production executive: In-Three
Nitant Karnik .... compositor: Digital Domain (as Nitant Ashok Karnik)
Prabu Kasireddy .... stereoscopic pipeline support: In-Three
John Kasprzak .... character animator: Digital Domain
Raechel Kasprzak .... digital coordinator: Digital Domain (as Raechel Rowland)
Maia Kayser .... lead animator: Industrial Light & Magic
Shawn Kelly .... lead animator: Industrial Light & Magic
Wayne Kennedy .... modeling supervisor: Digital Domain
Josh Kent .... animator: Industrial Light & Magic
Anthea Kerou .... character animator: Digital Domain
Khashayar Khalkhaly .... effects animator: Digital Domain
Yee Sang Khet .... animator: Industrial Light & Magic
Laura Killmaster .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
John Kilshaw .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic
Chansoo Kim .... animator: Industrial Light & Magic
Joo Kim .... stereo artist
Ki-bum Kim .... lead digital artist: Industrial Light & Magic (as Kibum Kim)
Louis Kim .... compositor: Digital Domain
Viviana Kim .... compositor: Digital Domain
Woonam Kim .... 3d integration artist: Digital Domain
Ken Satchel King .... character animator: Digital Domain (as Ken King)
Stephen King .... animator: Industrial Light & Magic
Brad Kinley .... animator: Industrial Light & Magic
Scott Ko .... visual effects production assistant: Digital Domain
Bastiaan Koch .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic (as Philip Koch)
Atsushi Kojima .... animator: Industrial Light & Magic
Keith Kolod .... lead compositor: Legend 3D
Brandon Kolpak .... stereo artist: Legend 3D
Justin Kosnikowski .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Aaron Kramer .... lighting artist: Digital Domain
Mathew Krentz .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Mat Krentz)
Swapnil Kulkarni .... view-d lead: Prime Focus
Jessica Lai .... digital artist: Industrial Light & Magic
Sweekim Lai .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Pat Lun Lam .... lighting artist: Digital Domain
Serena Lam .... digital artist: Industrial Light & Magic
Matthew Lane .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jean Lapointe .... digital artist: Industrial Light & Magic
Mårten Larsson .... computer graphics supervisor: Digital Domain (as Marten Larsson)
Kimberly Lashbrook .... digital artist: Industrial Light & Magic
Pei'an Lau .... visual effects production assistant: Industrial Light & Magic
Asier Lavina .... digital artist: Industrial Light & Magic
James Travis Lawrence .... lighting artist: Digital Domain (as J.T. Lawrence)
Michelle Ledesma .... digital coordinator: Digital Domain
Adam Lee .... digital artist: Industrial Light & Magic
Alexander K. Lee .... animator: Industrial Light & Magic
Anita Lee .... digital production manager: Digital Domain
Daniel Lee .... compositor: Digital Domain
Jaewook Lee .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jeeho Lee .... modeling artist: Digital Domain
Jooyong Lee .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Ryan Leeper .... character animator: Digital Domain
Pier Lefebvre .... matte painter: Digital Domain
Eric Mun Fai Leong .... animator: Industrial Light & Magic
Maggie Leung .... visual effects production coordinator: Industrial Light & Magic
Jami Levesque .... lighting artist: Digital Domain
Jeff Lew .... character animator: Digital Domain
Brenda Li .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Diana Li .... effects animator: Digital Domain
Gretchen Libby .... senior staff: Industrial Light & Magic
Todd Liddiard .... digital artist: Industrial Light & Magic
Lyon Liew .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Neil Lim Sang .... character animator: Digital Domain
Barry Lim .... animator: Industrial Light & Magic
Nelson Lim .... production and technical support: Industrial Light & Magic
Zeng Lin .... animator: Industrial Light & Magic
Kevin Lingenfelser .... compositor: Digital Domain
Robert Liscombe .... rotoscope and paint artist: Digital Domain (as Rob Liscombe)
Bryan Litson .... lighting artist: Digital Domain
Marko Ljubez .... digital artist: Industrial Light & Magic
Marc Llorin .... lead stereo artist: Legend 3D
Cedric Lo .... animation supervisor: Singapore, Industrial Light & Magic
Dave Lo .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Ting Lo .... texture artist: Digital Domain
Chris Longo .... stereo production manager: Legend 3D
Kim Lim Loo .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Kimlim Loo)
Bradley Lorimer .... animator: Industrial Light & Magic
Justin Louis .... digital artist: Industrial Light & Magic
Andrew Lowell .... effects animator: Digital Domain
Tran Ma .... modeling artist: Digital Domain
Marc Machuca .... digital artist: Industrial Light & Magic
Sean MacKenzie .... stereo supervisor: Industrial Light & Magic
Zach Mandt .... matte painter: Digital Domain
Dev Mannemela .... digital artist: Industrial Light & Magic
Mike Marcuzzi .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Michael Marcuzzi)
Patrik Marek .... digital artist: Industrial Light & Magic
Tyler Marino .... stereo artist: Legend 3D
Rachel A. Mariscal .... digital coordinator: Digital Domain (as Rachel A. Margolis Mariscal)
David Marsh .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Tom Martinek .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Novaira Masood .... technical developer: Digital Domain
Shoichi Matsubara .... lighting artist: Digital Domain
Kevin May .... digital artist: Industrial Light & Magic
Scott May .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Stuart McAra .... visual effects production supervisor: Singapore, Industrial Light & Magic
Will McCoy .... digital artist: Industrial Light & Magic
Steve McGillen .... digital artist: Industrial Light & Magic
Michelle McGonagle .... 3d producer
Matthew McGovern .... stereoscopic production coordinator: In-Three (as Matt McGovern)
Cory McMahon .... technical developer: Digital Domain
Lee McNair .... character animator: Digital Domain
Scott Mease .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jeremy Mesana .... character animator: Digital Domain
Joseph Metten .... digital artist: Industrial Light & Magic
Nikolai Michaleski .... compositor: Digital Domain
Jaymie Miguel .... effects animator: Digital Domain
Michael C. Miller .... stereoscopic visual effects supervisor: In-Three (as Mike Miller)
Natt Mintrasak .... technical developer: Digital Domain
Chris Mitchell .... animator: Industrial Light & Magic (as Christopher Mitchell)
Curt I. Miyashiro .... senior staff: Industrial Light & Magic (as Curt Miyashiro)
Mo Mohamoud .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
James Mohan .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jerome Moo .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Jerome Wen Han Moo)
Troy Moore .... stereo compositing supervisor: Method Studios
Ian Morehead .... rotoscope and paint lead: Digital Domain
Erik Morgansen .... lead animator: Industrial Light & Magic
Jean-Francois Morissette .... digital artist: Industrial Light & Magic
David Manos Morris .... digital artist: Industrial Light & Magic
Katie Morris .... digital artist: Industrial Light & Magic
Phil Morris .... animator: Industrial Light & Magic (as Philip Morris)
Michelle Motta .... digital artist: Industrial Light & Magic
Betsy Mueller .... lighting artist: Digital Domain
Colette Mullenhoff .... research and development: Industrial Light & Magic
Nick Mulrean .... production and technical support: Industrial Light & Magic
Abishek Nair .... digital artist: Industrial Light & Magic
Giovanni Nakpil .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Todd Napier .... senior stereographer: In-Three
Hayley Nenadal .... visual effects production assistant: Industrial Light & Magic
Jia-Hao Ng .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic (as Jiahao Ng)
Sheau Horng Ng .... digital artist: Industrial Light & Magic
Winston Ng .... visual effects production assistant: Industrial Light & Magic
Lam Nguyen .... production and technical support: Industrial Light & Magic
Thanh Nguyen .... character animator: Digital Domain (as Thanh John Nguyen)
Vinh Nguyen .... compositor: Digital Domain
Jeremy Nicolaides .... view-d senior stereographer: Prime Focus
Vincent Niebla .... stereo supervisor: Legend 3D (as Vince Niebla)
David Niednagel .... digital environment lead: Digital Domain
Sam Nixon .... digital environment artist: Digital Domain
Danielle Norgate .... digital artist: Industrial Light & Magic
Ian Northrop .... 3d integration artist: Digital Domain
Ben O'Brien .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Winfield O'Brien .... 3d integration artist: Digital Domain
Rick O'Connor .... associate animation supervisor: Industrial Light & Magic
Michael Hugh O'Donnell .... digital coordinator: Digital Domain
Jeff Olson .... stereo visual effects manager: Legend 3D
Sai Win Myint Oo .... effects animator: Digital Domain
James Orara .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Saro Orfali .... digital artist: Industrial Light & Magic
Michael Orlando .... digital artist: Industrial Light & Magic
Lauralea Otis .... technical developer: Digital Domain
Liana Padilla .... stereo artist: Legend 3D
Oliver Palmer .... technical developer: Digital Domain
Erik Pampel .... production and technical support: Industrial Light & Magic
Andrew Pan .... visual effects production assistant: Industrial Light & Magic
Jee Young Park .... animator: Industrial Light & Magic
Lou Pecora .... compositing supervisor: Digital Domain
Rafael Perez .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Hayley Perkins .... visual effects production assistant: Digital Domain
Joshua Perry .... associate stereo supervisor: Legend 3D (as Josh Perry)
Cristin Pescosolido .... digital artist: Industrial Light & Magic
Kiana Petersen .... stereo artist: Legend 3D
Chris Pettigrew .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Sandy Phetchamphone .... lead stereo artist: Legend 3D
Cary Phillips .... research and development: Industrial Light & Magic
Jacquelyn 'Jac' Piette .... lighting artist: Digital Domain (as Jacquelyn Piette)
Cesar Ploneda .... stereo artist: Legend 3D
Erik Ploneda .... lead stereo artist: Legend 3D
Cliff Plumer .... visual effects senior staff: Digital Domain
Darren Poe .... digital effects supervisor: Digital Domain (as Darren M. Poe)
Daniel Post .... digital artist: Industrial Light & Magic
Bruce Powell .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Phillip Prahl .... effects animation lead: Digital Domain
Alex Prichard .... digital artist: Industrial Light & Magicp
Bonnie Pritzker .... visual effects senior staff: Digital Domain
Andrew Proctor .... digital artist: Industrial Light & Magic
James Prola .... stereo supervisor: Legend 3D
Christopher Puchta .... digital artist: Industrial Light & Magic
Francis Puthanangadi .... compositor: Digital Domain
Philip Quaglino .... stereoscopic compositing lead: In-Three (as Phil Quaglino)
Kevin Quatman .... digital artist: Industrial Light & Magic
Christin Quek .... digital artist: ILM
Ryan J. Quinlan .... rotoscope and paint artist: Digital Domain (as Ryan Quinlan)
Ryan J. Quinlan .... stereo compositor: Method Studios (as Ryan Quinlan)
Michael Ralla .... compositor: Digital Domain
Francisco Ramirez .... visual effects editor: Digital Domain
Davee Ramos-San Diego .... compositor: Digital Domain
David Rand .... effects animation lead: Digital Domain (as Dave Rand)
James Reece .... view-d lead: Prime Focus
Thomas Reppen .... effects animation lead: Digital Domain
Megan Rible .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Megan Mendelson)
Analeah Ricchetti .... stereoscopic technical advisor: In-Three
Michael Rich .... digital artist: Industrial Light & Magic
Grover Richardson .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Grover L. Richardson III)
Anthony Rispoli .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Richard Rivera .... lead compositor: Legend 3D
Sean Rivet .... lighting artist: Digital Domain (as Sean Claude Rivet)
Loren Robinson .... digital artist: Industrial Light & Magic
Matthew M. Robinson .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Matthew Robinson)
Cesar Rodriguez Bautista .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Elsa Rodriguez .... digital artist: Industrial Light & Magic
Chad Roen .... modeling artist: Digital Domain
Petr Rohr .... digital artist: Industrial Light & Magic
Patric Roos .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic
Chris Root .... digital artist: Industrial Light & Magic
Alvin Roxas .... digital production administrator: Digital Domain
Daniel Rubin .... compositor: Digital Domain
Danielle Rubin .... visual effects production manager: Industrial Light & Magic
Jorge Ruiz .... animator: Industrial Light & Magic
George Saavedra .... character set-up artist: Digital Domain
Martin Sacramento .... production and technical support: Industrial Light & Magic
Toshihiro Sakamaki .... modeling artist: Digital Domain (as Toshi Sakamaki)
Eric Salituro .... technical developer: Digital Domain
Jeff Saltzman .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Jeffrey Saltzman)
Sameer Samant .... view-d lead: Prime Focus
Sina San .... stereoscopic compositing lead: In-Three
David Sanchez .... digital environment artist: Digital Domain (as David S. Sanchez)
Gisele Sanchez .... digital coordinator: Digital Domain (as Gisele R. Sanchez)
Daniel Sandoval-Guillen .... lead compositor: Legend 3D (as Daniel Sandoval)
Barry B. Sandrew .... senior conversion stereographer: Legend 3D (as Barry Sandrew Ph.D.)
Jared Sandrew .... additional visual effects supervisor: Legend 3D
Joey Santana .... production and technical support: Industrial Light & Magic
Steve Sauers .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Ronald Saw .... animator: Industrial Light & Magic
Elizabeth Schafer Knovick .... associate production manager: Digital Domain (as Elizabeth Schafer)
Christian Schermerhorn .... compositor: Digital Domain
Andrea Schimpl .... digital coordinator: Digital Domain
Kristine Schmitt .... lead stereo artist: Legend 3D
Walter Schulz .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic (as Walter Schultz)
Sean Schur .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Jeroen Schutte .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Christopher Root)
Charles Schwartz .... digital artist: Industrial Light & Magic
Eric Schweickert .... digital artist: Industrial Light & Magic
John Christopher Scott .... stereoscopic production coordinator: In-Three (as Christopher Scott)
P. Kevin Scott .... character animation lead: Digital Domain (as Kevin Scott)
Diana Sear .... lighting lead: Digital Domain
Kevin Sears .... lighting artist: Digital Domain
Misty Segura .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jason Selfe .... compositor: Digital Domain
Maureen Seng .... animator: Industrial Light & Magic
Nelson Sepulveda .... digital artist: Industrial Light & Magic
Steven S. Shapiro .... stereographer: Method Studios
Amy Shepard .... digital artist supervisor: Industrial Light & Magic
Erik Shepherd .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Eric Shepherd)
Kirk Shimano .... digital artist: Industrial Light & Magic
Dong Yeop Shin .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Dong Shin)
Tomoko Shin .... compositor: Digital Domain
Peter Shipkov .... effects animator: Digital Domain
Shervin Shoghian .... compositing lead: Digital Domain
Mark Siegel .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Emil Simeonov .... character animator: Digital Domain
Keith Sintay .... character animator: Digital Domain
Kris Sison .... lead stereo artist: Legend 3D
Bryan Smeall .... compositor: Digital Domain
Edmond Smith III .... effects animator: Digital Domain
Cameron Smith .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jeff W. Smith .... digital artist: Industrial Light & Magic
Marc Smith .... 3d integration artist: Digital Domain
Morgan Smith .... visual effects production coordinator: Industrial Light & Magic
R. Matt Smith .... compositing lead: Digital Domain
Tiffany Smith .... conversion manager: Prime Focus
Eva Snyder .... stereo compositor: Method Studiosq
Irang Son .... modeling artist: Digital Domain
Siyu Song .... production and technical support: Industrial Light & Magic
Tom Sorem .... character animator: Digital Domain
Jim Soukup .... digital artist: Industrial Light & Magic
Miles Southan .... animator: Industrial Light & Magic
Bill Spradlin .... lighting artist: Digital Domain
Scott Squires .... senior visual effects supervisor: Legend 3D
David Stephens .... effects animator: Digital Domain (as David J. Stephens)
Shaun Stephenson .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Daniel Stern .... effects animator: Digital Domain
Joe Woodward Stevenson .... digital artist: Industrial Light & Magic
Julien Stuart-Smith .... lighting artist: Digital Domain (as Julien Stuart Smith)
Nigel Sumner .... digital production supervisor: Industrial Light & Magic
Jeff Sutherland .... digital compositing supervisor: Industrial Light & Magic
Doug Sutton .... technical director supervisor: Industrial Light & Magic
Shuichi Suzuki .... modeling artist: Digital Domain
Lionel Taillens .... digital artist: Industrial Light & Magic
Tracy Takahashi .... conversion manager: Prime Focus
Chin Kok Tan .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Chinkok Tan)
Henri Tan .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Peter Tan .... animator: Industrial Light & Magic
Roy Tan .... animator: Industrial Light & Magic (as Roy Luck Loi Tan)
Woei Hong Tan .... animator: Industrial Light & Magic
Hanzhi Tang .... computer graphics supervisor: Digital Domain
Chin Siong Tay .... digital artist: Industrial Light & Magic
Dale Taylor .... visual effects production manager: Industrial Light & Magic
Jessica Teach .... senior staff: Industrial Light & Magic
Huai Yuan Teh .... digital artist: Industrial Light & Magic
Adrian Teng .... digital artist: Industrial Light & Magic
Corinne Teng .... visual effects production assistant: Industrial Light & Magic
John Teska .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Lindsay Thompson .... animator: Industrial Light & Magic
Meghan Thornton .... digital artist: Industrial Light & Magic
Daniel Thron .... matte painter: Digital Domain
ZiJing Toh .... lighting technical director
Andre Tong .... animator: Industrial Light & Magic
Anna Tonrungroj .... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Alexis Torres .... production executive: In-Three
Anthony Tovar .... stereo artist: Legend 3D (as Tony Tovar)
Greg Towner .... animator: Industrial Light & Magic
Alan Travis .... digital artist: Industrial Light & Magic
Alex Tropiec Jr. .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Alex Tropiec)
Hiroshi Tsubokawa .... effects animator: Digital Domain
Corey Turner .... stereographer/3d supervisor
Kate Turner .... digital artist: Industrial Light & Magic
Simon Twine .... digital artist: Industrial Light & Magic
Yusei Uesugi .... digital artist: Industrial Light & Magic
Balg Song Um .... character set-up artist: Digital Domain
Martin Usiak .... digital artist: Industrial Light & Magic
Jim Van Allen .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Chris Van Dyck .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Christopher Van Dyck)
Michael Van Eps .... production and technical support: Industrial Light & Magic (as Mike Van Eps)
Olivier Van Zeveren .... lighting artist: Digital Domain
Kevin Vanderjagt .... associate production manager: Digital Domain
Theo Vandernoot .... effects animator: Digital Domain
Todd Vaziri .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Jean Frédéric Veilleux .... compositor: Digital Domain (as Jean Frederic Veilleux)
Jared James Vest .... stereoscopic compositing lead: In-Three (as Jared Vest)
Yonghow Vong .... digital artist: Industrial Light & Magic
Tim Waddy .... animator: Industrial Light & Magic
Damian Wader .... production executive: In-Three
Thomas Dane Wagener .... post conversion packaging artist: Digital Domain
Melanie Walas .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
K. Marie Walters .... visual effects coordinator: Digital Domain (as Kmarie Walters)
Alex Wang .... lighting lead: Digital Domain
Kyle Ware .... digital coordinator: Digital Domain
Pieter Warmington .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Sharon Warmington .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Sharon Peng)
Tim Warnock .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Timothy Warnock)
Kimberly Wasson .... visual effects production assistant: Industrial Light & Magic (as Kim Wasson)
Tracy Watada .... digital production administrator: Digital Domain
Adrian Watkins .... digital artist: Industrial Light & Magic
Bret Watkins .... stereo artist: Legend 3D
Harold Weed .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic (as Howie Weed)
Alexandra Weir .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Kelly Wescott .... stereoscopic animation lead: In-Three
Tyler Wheeler .... stereo artist: Legend 3D
Jeff White .... co-visual effects supervisor: Industrial Light & Magic
Liam Whitehouse .... animator: Industrial Light & Magic
Jessica Whiteside .... texture artist: Digital Domain
Shane Christopher Wicklund .... stereo compositor: Method Studios (as Shane Wickland)
Trevor Wide .... texture artist: Digital Domain
Adam Will .... lead stereo artist: Legend 3D
Ronnie E. Williams Jr. .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Ronnie Williams Jr.)
Brian C. Williams .... stereoscopic compositing lead: In-Three (as Brian Williams)
Darren Williams .... lead stereo artist: Legend 3D
Jason Williams .... lighting artist: Digital Domain (as Jason Frank Hannen-Williams)
Aaron Wilson .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Kyle Winkelman .... animator: Industrial Light & Magic (as Kyle Winkleman)
Jeff Winkle .... visual effects coordinator: Digital Domain
Michelle Winze .... visual effects producer: Digital Domain
Eddy Wong .... digital artist: Industrial Light & Magic
Edmund Wong .... animator: Industrial Light & Magic (as Edmund Mun Lit Wong)
Eric Wong .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Manny Wong .... character set-up artist: Digital Domain
Samson Sing Wun Wong .... 3d integration artist: Digital Domain
Nick Woo .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Andrew Wood .... technical developer: Digital Domain
Jeff Wozniak .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Keiji Yamaguchi .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Sheen Wei Yap .... digital artist: Industrial Light & Magic (as Sheen-Wei Yap)
Jackson Yeoh .... animator: Industrial Light & Magic (as Jackson Lean Chiew Yeoh)
Dennis Yoshii .... stereo artist: Legend 3D
Scott Younkin .... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Lisa Yu .... digital plate restoration: Digital Domain
Vincent Yu .... animator: Industrial Light & Magic
Anthony Zalinka .... effects animator: Digital Domain
Chris Zammit .... texture artist: Digital Domain
Jorge Zarate Salas .... stereo artist: Legend 3D
John Zdankiewicz .... animator: Industrial Light & Magic
Edward Zhou .... animator: Industrial Light & Magic
John Zimmerman .... digital production administrator: Digital Domain
Roxanne Zuckerman .... 3d integration artist: Digital Domain (as Roxy Zuckerman)
Kristin Aasen .... asset technician: Legend 3D (uncredited)
Abraham Abdala .... stereo compositor: Legend 3 D (uncredited)
Rehan Abdulovski .... roto artist (uncredited)
Paolo Acri .... digital compositor: ILM (uncredited)
Michael Adkisson .... lead compositor: Prime Focus (uncredited)
Pranay Agarwal .... digital compositor: Prana Studios (uncredited)
Nikita Agrawal .... stereo production coordinator: Stereo D (uncredited)
Vipin Agrawal .... artist development (uncredited)
Vipin Agrawal .... stereo training (uncredited)
Matt Akey .... additional stereo production manager: Legend 3D (uncredited)
Israel Alatorre .... visual effects artist (uncredited)
Wiley Albright .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Anjel Alcaraz .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Julius F. Alexander .... finishing supervisor: Legend 3D (uncredited)
Omaikel Alfaro .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Christopher S. Allen .... stereoscopic compositor (uncredited)
Miriam Alvarez .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Claudia Amatulli .... stereo coordinator: Legend 3D (uncredited)
Shudhdodhan Milind Ambhore .... roto artist: stereoscopic conversion: Reliance Media Works (uncredited)
Jason Ambler .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Dwivedi Amit .... digital compositor (uncredited)
John Paul Amos .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Dane Anderson .... asset technician: Legend 3D (uncredited)
David Anderson .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
David Anderson .... stereo compositor: Legend 3 D (uncredited)
David V. Anderson .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Ken Anderson .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Tovonaina Andriamampionona .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Slavik Anishchenko .... previsualisation (uncredited)
Adrien Annesley .... animator (uncredited)
Kamran Arian .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Xavier Armendariz .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Taylor Armstrong .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Arunraj .... paint/prep artist (uncredited)
Creighton Ashton .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Viviane Assaad .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Andrew Astengo .... senior stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Tohda Asuka .... lighting lead: Digital Domain (uncredited)
Wardley Ataop .... stereo production assistant: Legend 3D (uncredited)
Melissa Austria .... stereo production supervisor (uncredited)
Daniel Avery .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Erubeth Avila .... matte painter (uncredited)
John Backer .... stereoscopic compositor (uncredited)
Swapnil Bagul .... matchmove artist (uncredited)
Kevin Baillie .... visual effects supervisor: atomic fiction (uncredited)
Santhoshi Balasubramanian .... digital artist: ILM (uncredited)
Kristopher Baldwin .... stereo compositor (uncredited)
Jasper M. Baltzersen .... digital paint & roto artist: ILM (uncredited)
Vishal Bansal .... stereo roto artist (uncredited)
Jeff Barnes .... vp/gm ddmg stereo dept (uncredited)
Abraham Barrera .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
James Basilio .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Simeon Bassett .... visual effects artist (uncredited)
Mark Battle .... digital compositor: Legend 3D (uncredited)
Carol Bauman .... model supervisor: Kerner Studios (uncredited)
Juan Bautista .... digital compositor (uncredited)
William Beaton .... post production coordinator (uncredited)
Dara Bedick .... stereoscopic paint artist (uncredited)
Claire Bee .... visual effects coordinator: Prime Focus (uncredited)
Nathan Behmlander .... stereo compositor: legend 3d (uncredited)
Kenneth Bell .... stereoscopic compositor (uncredited)
Stephanie Bell .... stereoscopic compositing coordinator: Legend 3D (uncredited)
Shraddha Belose .... digital artist: Prana Studios (uncredited)
Tim Belsher .... pipeline supervisor (uncredited)
Jeannie Ben-Hain .... stereoscopic compositor: Prime Focus (uncredited)
Ronaldo A. Benaraw .... motion capture artist: Digital Domain (uncredited)
Molly Bender .... stereoscopic compositing coordinator: Legend 3D (uncredited)
Stuart Benedict .... stereo compositor: Legend 3 D (uncredited)
Nestor Benito .... digital compositor: ILM (uncredited)
Kevin Bennett .... stereo compositing coordinator: Legend 3D (uncredited)
Tyler Bennink .... stereo production supervisor: Legend 3D (uncredited)
Prabir Bera .... senior stereoscopic compositor (uncredited)
Jerome Berglund .... rotoscope artist: Prime Focus (uncredited)
Mathew Berglund .... digital artist (uncredited)
Beth Bernhardt .... model maker: Kerner Optical (uncredited)
Paul Berry .... roto artist: Prime Focus (uncredited)
Rahul Bhatli .... stereo conversion artist (uncredited)
Yatin Bhave .... stereo compositor (uncredited)
Guido Biallo .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Abo Biglarpour .... lead digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Prasad Biki .... visual effects artist (uncredited)
Karen Blas .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Chris Bloom .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Jonathan Boden .... visual effects production assistant: Digital Domain (uncredited)
Allen L. Bolden .... lead digital compositor/supervisor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Porismita Borah .... stereoscopic compositor: Prime Focus (uncredited)
Joe Borelli .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Giselle Borromeo .... asset technician: Legend 3D (uncredited)
Giselle Borromeo .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Phil Bowen .... first assistant camera: kerner optical (uncredited)
Gavin Boyle .... layout: ILM (uncredited)
Anne Marie Breedlove .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Joshua Bristow .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
William Bronner .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Troy Brooks .... visual effects senior staff (uncredited)
J. Brown .... asset technician: Legend 3D (uncredited)
Sebastien Bruneau .... animator (uncredited)
Amy Brunolli .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Stuart Bruzek .... stereoscopic compositing lead (uncredited)
Ken Bryan .... digital modeler (uncredited)
Danilo Buendia .... stereoscopic compositor (uncredited)
Jared Buford .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Daniela Cabrera .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Gem Ronn Cadiz .... creature technical director: ILM (uncredited)
Jay Caguioa .... stereo compositor (uncredited)
Di Cai .... roto artist (uncredited)
Khue Cai .... stereo coordinator: Legend 3D (uncredited)
Sean Callahan .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Esteban Camacho .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
James Camacho .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Warwick Campbell .... digital compositor: ILM (uncredited)
Matt Candido .... data management: Legend 3D (uncredited)
Annie Caps .... visual effects coordinator (uncredited)
Josh Cardenas .... effects technical director (uncredited)
Christine Carnegie .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Dan Carpenter .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Steve Casa .... 3d scan technician (uncredited)
Anthony S. Castro .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Galen Caulfield .... stereoscopic compositor (uncredited)
Gabe Cervantes .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Craig Cesareo .... python developer: Legend 3D (uncredited)
Qian Hao Chai .... technical assistant (uncredited)
Chris Chalaire .... stereo compositor (uncredited)
Charmaine Chan .... assistant technical director: ILM (uncredited)
Ashish Chandok .... senior paint artist: stereoscopic conversion (uncredited)
Andrew Chapman .... digital production supervisor: ILM Singapore (uncredited)
Peter Charron .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Jayesh Chavan .... digital stereoscopic compositor (uncredited)
Cheah Chin Chee .... digital matte artist (uncredited)
Georgie Chen .... digital artist (uncredited)
Mark Chernausek .... stereo production assistant: Legend 3D (uncredited)
Nick Cherry .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Borae Jungsuk Cho .... pipeline technical director (uncredited)
Jennifer Cho .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Raymond Chou .... digital artist (uncredited)
Ian Chriss .... visual effects electrician: Kerner Optical (uncredited)
August Christman .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Kristy Chrobak .... associate stereographer (uncredited)
Zach Clairville .... stereoscopic production coordinator (uncredited)
Caleb Cleveland .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Ryan Cleveland .... senior stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Joshua E. Cohen .... visual effects artist (uncredited)
Aurelien Collard .... software engineering (uncredited)
Oscar Collazos .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Chad E. Collier .... digital intermediate data technician: Company 3 (uncredited)
Janice Barlow Collier .... render i/o administrator: Digital Domain (uncredited)
Brett Comer .... visual effects (uncredited)
Tony Como .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Jennifer Connaughy .... stereo artist (uncredited)
Benjamin Conner .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Caryn Cook .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Elissa Cordero .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Matt Cordero .... stereoscopic compositor (uncredited)
Alexander Costa .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
John Costa .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Joseph Costa .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Glenn Cotter .... matte painter: ILM (uncredited)
Kevin Crandell .... stereo assistant editor: Legend 3D (uncredited)
Dan Cregan .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Wesley Cronk .... post conversion packaging artist (uncredited)
Tyson Cross .... lighting technical director: ILM (uncredited)
Thomas Crow .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Daniel Cuadra .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Jason Cuenco .... assistant technical director: modeling (uncredited)
Frédéric Côté .... animator (uncredited)
Justin D'Angelo .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Tiffany Dailey .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Kristijan Danilovski .... visual effects producer (uncredited)
Pedram Daraeizadeh .... digital production administrator (uncredited)
Varuna Darensbourg .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Fon Davis .... lead model maker: Kerner Optical (uncredited)
Jayson Davis .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Rikk Davis .... visual effects artist (uncredited)
Anton Dawson .... visual effects artist (uncredited)
Amy Daye .... digital compositor: ILM (uncredited)
Elton de Leon .... stereo assistant editor: Legend 3D (uncredited)
Josh Deason .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Ayse Dedeoglu .... visual effects production manager: Kerner Optical (uncredited)
Kevin Del Colle .... digital film scanner (uncredited)
Ryan Delaney .... visual effects coordinator: Prime Focus Film (uncredited)
Kurt Deniz .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Rustin Devendorf .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Jessica Dhillon .... visual effects production: Kerner Optical (uncredited)
Jonathon Dickey .... asset supervisor: Legend 3D (uncredited)
Megan Dolman .... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Hugo Dominguez .... stereo conversion paint dept supervisor: Prime Focus (uncredited)
Alia Dong-Stewart .... mocap artist (uncredited)
Delphine Doreau .... view painter (uncredited)
Joshua Doud .... data integration artist (uncredited)
Jason Dourgarian .... stereoscopic compositor: Prime Focus (uncredited)
Lukas Drake .... visual effects artist: ILM (uncredited)
Tom Driscoll .... assistant vfx editor: Legend 3D (uncredited)
Wilfred Driscoll .... stereoscopic conversion artist: DeMille Productions (uncredited)
Robyn Ducharme .... stereoscopic compositor (uncredited)
Patricia Rose Duignan .... visual effects executive producer: Kerner Optical (uncredited)
Daniel Dupre .... stereoscopic compositor (uncredited)
Bruno Ebe .... visual effects artist (uncredited)
Bernie Ebue .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
James Eggleston .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Randahl Elkins .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Nino Ellington .... technical assistant (uncredited)
Erick Escobales .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
John Paul Escobar .... visual effects editor: Legend 3D (uncredited)
Neil Esoy .... stereo compositor (uncredited)
Duane Eues .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Paul Faeldo .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Lawrence Fagan .... spydercam flight control (uncredited)
Melanie Farley .... production coordinator (uncredited)
Justin Fecteau .... stereo production supevisor: Legend 3D (uncredited)
Dan Feinstein .... digital compositor: ILM (uncredited)
Phylicia Feldman .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Sebastian Feldman .... digital compositor (uncredited)
Brent Felix .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Todd Fellows .... modelmaker: Kerner Optical (uncredited)
Jackie Fenton .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Jessica Fernandes .... department manager: ILM Singapore (uncredited)
Oniel Fernandes .... digital compositor (uncredited)
Victor Manuel Fernandez .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Austin Fiare .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Landis R. Fields IV .... cg generalist (uncredited)
Anna Fields .... digital production manager (uncredited)
Rodney Figueroa .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Chris M. Flynn .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Marco Foglia .... animator (uncredited)
Cameron Folds .... animator: Digital Domain (uncredited)
Bridgette Foo .... digital artist: ILM (uncredited)
Ashley Forbito .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Kegan Fosdick .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
David Fox .... visual effects producer: Prime Focus (uncredited)
Aaron Franks .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Urs Franzen .... stereoscopic visual consultant (uncredited)
Urs Franzen .... stereoscopic visual effects consultant (uncredited)
Thomas H. Frederick .... 3d integration camera assistant: Digtial Domain (uncredited)
Travis Fruci .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Mike Fry .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Angus Funkhouser .... visual effects artist (uncredited)
Kristina Gacova .... roto artist (uncredited)
Robin Gala .... digital compositor (uncredited)
Aron Galabuzi .... digital paint artist: Prime Focus (uncredited)
Darnie Galloway .... visual effects production coordinator: Kerner Optical (uncredited)
Mei Gangwen .... visual effects artist (uncredited)
Anthony Garcellano .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Assunta Garruto .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Brent 'Clutch' Gaubatz .... stereoscopic compositor (uncredited)
Joshua Gengler .... digital compositor (uncredited)
McKenzy Germain .... stereoscopic production coordinator: DDMG (uncredited)
Emilio Ghorayeb .... animator (uncredited)
Abhishek Ghorui .... digital compositor (uncredited)
Lala Ghukasyan .... stereo matte painter/compositor (uncredited)
Jim Gibbs .... digital artist: Atomic Fiction (uncredited)
Brent Gilmartin .... visual effects artist (uncredited)
Lloyd Gilyard Jr. .... stereo coordinator: Legend 3D (uncredited)
Michael Glasco .... stereoscopic compositor (uncredited)
Frederikke Glick .... paint artist (uncredited)
Manoj Gohil .... compositor (uncredited)
Patti Gomes .... digital artist (uncredited)
Patti Gomes .... stereoscopic compositor: Digital Domain (uncredited)
Noel Gomez .... stereo artist (uncredited)
Claudio Gonzalez .... lead stereo compositor: DDMG (uncredited)
Chelsea Goodchild .... stereo conversion artist: Prime Focus (uncredited)
Philip Gordon .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Anup Gore .... rotoscopy (uncredited)
Ned Gorman .... visual effects consultant (uncredited)
Joanna N. Goslicka .... stereo layout artist: ILM (uncredited)
Ankur Goyal .... tech support (uncredited)
Stephane Grabli .... research and development: ILM (uncredited)
Carrie Grabowski .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
David Greenberg .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Jon Greenhalgh .... digital artist (uncredited)
Justin Greiner .... digital compositor (uncredited)
Raymond Griego .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Morgan C. Griffiths .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Jessica Grimshaw .... view-d compositor (uncredited)
Martin Gritschke .... visual effects artist (uncredited)
Ajay Gurram .... visual effects artist (uncredited)
David Gutierrez .... asset technician: Legend 3D (uncredited)
Robert Guzman .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Jean-Denis Haas .... animator: ILM (uncredited)
Solana Hagler .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Michael Hall .... effects artist: Atomic Fiction (uncredited)
Michelle Renee Hall .... stereoscopic compositor (uncredited)
Miles Hall .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Robert J. Hall .... paint/prep artist (uncredited)
Justin Hammond .... lighting technical director: ILM (uncredited)
Amanda Hampton .... software engineer (uncredited)
Jayse Hansen .... screen graphics designer (uncredited)
Zachary Hansen .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Derek Hanson .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Rich Hardy Jr. .... stereoscopic compositor (uncredited)
Ryan Harlow .... stereo artist (uncredited)
Brian Hartshorn .... stereo production assistant: Legend 3D (uncredited)
Alex Hatfield .... stereoscopic compositor: Digital Domain (uncredited)
Dan Hauck .... model maker (uncredited)
Kyle Hause .... rotoscope artist (uncredited)
Tom Heddell .... stereoscopic compositor (uncredited)
Benjamin Hendricks .... stereographic supervisor: Method (uncredited)
Kimberly Henry .... stereoscopic compositor: Legend 3D (uncredited)
Christopher Higginbotham .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Russell Hinton .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Adam Hlavac .... stereoscopic artist: Legend 3D (uncredited)
David Hochstadter .... stereoscopic compositor: Prime Focus (uncredited)
Travis Hoecker .... asset technician: Legend 3D (uncredited)
Eva Hoentzsch .... recruiter: Digital Domain (uncredited)
Chris Holmes .... production executive: ICO VFX (uncredited)
Yap Hon Wui .... digital artist (uncredited)
Michael Honrada .... digital artist: ILM (uncredited)
Samir Hoon .... visual effects supervisor: Prana Studio (uncredited)
Ryan Hopkins .... senior digital artist: ILM (uncredited)
Mike Hopkinson .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Kenton Hoppas .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Robert Horn .... finishing artist: Legend 3D (uncredited)
Darren Horwege .... data management: Legend 3D (uncredited)
Craig Houston .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Anna Huang .... stereo coordinator: Legend 3D (uncredited)
Wanghua Huang .... creature technical director: ILM (uncredited)
Natapon Huangsakuncharoen .... creature technical director: ILM (uncredited)
Lucas Hull .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Jill Hunt .... stereographer: Legend 3D (uncredited)
Stu Hunter .... roto artist (uncredited)
Paul Huston .... digital matte artist (uncredited)
Danny Huynh .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Ilamuruguselvan .... digital compositor (uncredited)
David Imperato .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Paul Ingegneri .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Daniel J. Ingram .... digital production administrator: Digital Domain (uncredited)
David Ireland .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Patel Irshad .... digital compositor: Prana Studios (uncredited)
Christopher Ivins .... stereoscopic compositor: ICO (uncredited)
Laura Jackloski .... production coordinator: DDMG (uncredited)
Jiri Jacknowitz .... digital artist (uncredited)
Larry Jackson Jr. .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Sherawn Jackson .... stereoscopic compositor: Legend 3D (uncredited)
Alexis Jacobson .... stereoscopic production coordinator (uncredited)
Tara Marie Jacobson .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Amanda M. Jessie .... production assistant: Legend 3D (uncredited)
Quan Jiang .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
John Johansson .... effects artist: Digital Domain (uncredited)
Andrew A. Johnson .... research and development: ILM (uncredited)
Scott Jones .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Grzegorz Jonkajtys .... visual effects (uncredited)
Ashwin Joshi .... cleanup artist: Prime Focus (uncredited)
Michael Kaelin .... digital compositor: Michael Kaelin & Associates, Inc. (uncredited)
Samapika Karmakar .... digital compositor: Prana Studio (uncredited)
Shraddha Kate .... visual effects artist (uncredited)
Sandro Kath .... stereoscopic consultant (uncredited)
Ryan Keely .... stereo compositor: Legend 3 D (uncredited)
Elaine Kelley .... stereo production assistant: Legend 3D (uncredited)
Cleotis Kelly .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Matthew Kemper .... stereoscopic senior compositor: Legend 3D (uncredited)
Michael Kennen .... digital artist (uncredited)
Christian Kesler .... digi matte artist: ILM (uncredited)
Hemant Khairnar .... prep artist (uncredited)
Alicia Kho .... animator (uncredited)
Greg Killmaster .... creature technical director: ILM (uncredited)
Christopher Kilshaw .... lead creature effects td: ILM Singapore (uncredited)
Jason Kimbrell .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Drew King .... junior visual effects editor: Legend 3D (uncredited)
Gerry Kodo .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Kris Kody .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Jean Le Koh .... digital artist: ILM (uncredited)
Teck Chee Koi .... visual effects artist: ILM Singapore (uncredited)
Dean Koonjul .... digital compositor: ILM Singapore (uncredited)
Makoto Koyama .... previs artist: ILM (uncredited)
Lauren Kramer .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Rebecca Kramp .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Jeff Kuecken .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Daniel Kuehn .... senior staff (uncredited)
Amit Kumar .... digital compositor (uncredited)
Raghunathan Kunal .... stereoscopic conversion (uncredited)
Thomas Kuo .... digital intermediate scanner (uncredited)
Josee Lalumiere .... visual effects executive producer (uncredited)
Zoe Lamaera .... senior compositor (uncredited)
Vanessa LaMarche .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Alvado Landaberde .... stereoscopic compositor (uncredited)
Les Lanphere .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
David Larochelle .... digital compositor: ILM (uncredited)
Yann Larochette .... digital compositor: ILM (uncredited)
Greg LaSalle .... facial motion capture supervisor (uncredited)
Adam Lauwers .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Gary Layug .... visual effects (uncredited)
Brent Le Blanc .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Brian Lee .... lead compositor: stereoscopic conversion (uncredited)
Cory Lee .... lead stereoscopic compositor (uncredited)
Grant Lee .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Kerry Lee .... visual effects artist (uncredited)
Mia Lee .... digital artist (uncredited)
SeungHun Lee .... creature technical director (uncredited)
Woei Lee .... compositor: Atomic Fiction (uncredited)
Joel LeLièvre .... visual effects artist (uncredited)
David Lenihan .... research and development: ILM (uncredited)
Keith Leung .... digital compositor: ILM (uncredited)
John M. Levin .... layout artist: ILM (uncredited)
Linghao Li .... technical director: Digital Domain (uncredited)
Davell Lee Libbett .... stereo coordinator: Legend 3D (uncredited)
Seth Lickiss .... stereoscopic compositor (uncredited)
Nicholas Lim .... assistant technical director: ILM (uncredited)
Alexander Limpin .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Kristin Link .... stereo production assistant: Legend 3D (uncredited)
Flip Livingston .... assistant visual effects yellow color artist (uncredited)
Laura Livingstone .... digital production manager: Atomic Fiction (uncredited)
Brendan Llave .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Daniel Loeb .... previsualization consultant (uncredited)
Michael Lori .... integration artist (uncredited)
Doug Luberts .... production & technical support: ILM (uncredited)
Tarin Lucas .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Wytt Lusanandana .... stereo compositor: In-Three, Inc. (uncredited)
Matthew Lutes .... stereoscopic compositor (uncredited)
Rob Lutz .... stereoscopic compositor (uncredited)
Raymon Macahilas .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Peter Machuca .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Daniel MacIsaac .... visual effects artist (uncredited)
Celeste Madrigal .... senior stereo artist: Legend 3D (uncredited)
David Magee .... stereo compositor: legend 3d (uncredited)
Yateen Mahambrey .... vfx lead artist (uncredited)
Rajendra Maharana .... digital matte paint artist (uncredited)
Simranjit Mahil .... compositor: Atomic Fiction (uncredited)
Simranjit Mahil .... digital artist: Atomic Fiction (uncredited)
Pranav Malasi .... cleanup artist (uncredited)
Ronald Mallet .... research and development: ILM (uncredited)
Jeffrey Manchester .... stereo coordinator: Legend 3D (uncredited)
Kim Mandilag .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Suchint Mandloi .... cleanup artist (uncredited)
Christian Mangual .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Michael Mansueto .... senior stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Jerad Marantz .... character designer (uncredited)
Mike Marbery .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Mark Marcin .... production & technical support: ILM (uncredited)
Jose Marin .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Robert Marinic .... digital artist: ILM (uncredited)
Josh Marlar .... asset technician: Legend 3D (uncredited)
Andrew Marquez .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Joseph Marut .... stereo artist: Legend 3 D (uncredited)
Stephen Mascarenhas .... head of production stereoscopic conversion prime focus (uncredited)
Tony Masiello .... asset technician: Legend 3D (uncredited)
Scott Mathews .... lead stereoscopic compositor (uncredited)
Anshul Mathuria .... digital compositor (uncredited)
Dexter Matias .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Aaron McBride .... concept artist (uncredited)
Brian McCann .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Sean McCarty .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Jonathan McClintic .... digital compositor (uncredited)
Jonathan McClintic .... stereoscopic conversion (uncredited)
Elizabeth McClurg .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Tom McCoy .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Ryan McDermid .... stereoscopic compositing lead: Digital Domain (uncredited)
Kyle McGill .... visual effects (uncredited)
Allan McKay .... lead effects (uncredited)
Adam McKee .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Chris McLeod .... stereo coordinator (uncredited)
David McMahon .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Christopher Medley-Pole .... technical assistant: ILM (uncredited)
Jordan Mendenhall .... stereoscopic compositor (uncredited)
Gavin Miljkovich .... visual effects artist (uncredited)
Christopher Michael Miller .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Jed Miller .... technical assistant (uncredited)
Lizandro J. Miramontes .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Ankit Mishra .... digital compositor (uncredited)
Eric A. Mitchell .... stereoscopic compositor (uncredited)
Souvik Mitra .... matchmove artist (uncredited)
Snehal Kumar Mohapatra .... digital compositor: Prime Focus (uncredited)
Robert Molholm .... color science/imaging r&d (uncredited)
Siddhartha S. Mondal .... compositor (uncredited)
Ismael Moran .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Pat Moreira .... layout: ILM (uncredited)
Jess Morris .... animator (uncredited)
Scott Morrissey .... software production manager (uncredited)
Jiun Yiing Mow .... lighting technical director: ILM (uncredited)
Timothy Mueller .... digital matte: ILM (uncredited)
Balaji Muppalla .... visual effects (uncredited)
Manoj Nagar .... tech support: Prana Studios (uncredited)
Sujit Nandurdikar .... compositor (uncredited)
Charlie Navarro .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Ed Navarro .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Hector Navarro .... associate stereographer: Legend 3D (uncredited)
Mike Navarro .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Kenneth Nelson .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Avadhut Nerurkar .... render wrangler/render support (uncredited)
Mark Neumann .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Yoon See Ng .... digital compositor: ILM (uncredited)
Vincent Vu Nguyen .... stereoscopic compositor: Prime Focus (uncredited)
Nirshid .... roto prep comp supervisor (uncredited)
Lavanya Nobishwaran .... digital artist: ILM (uncredited)
Brett Northcutt .... concept artist (uncredited)
Adam O'Brien-Locke .... visual effects line producer: Newbreed VFX (uncredited)
Travis O'Neill .... stereoscopic production assistant (uncredited)
Celine O'Sullivan .... production technical assistant (uncredited)
Corey Oesch .... senior stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Masaleen Ohama .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Seita Ohama .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Khatsho John Orfali .... digital artist (uncredited)
Glenn Osgood .... stereographer: Legend 3D (uncredited)
Chuck Ostlie .... it manager: Legend 3D (uncredited)
Aldo Osuna .... stereo artist (uncredited)
Robert Anthony Padilla .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Jaime Palmer .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Shailendra Kumar Pandey .... digital compositor (uncredited)
Justin Pangelinan .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Natalia Parcon .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Ryan Parker .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Shawn Parker .... visual effects artist (uncredited)
Prakash Parmar .... prep artist (uncredited)
Kartik Rajul Patel .... cleanup artist (uncredited)
Bhakti Patwardhan .... visual effects producer: Prana Studios (uncredited)
Uppu Pavanrajesh .... compositor (uncredited)
Jared Pecht .... digital film scanner (uncredited)
Brian Peluso .... stereoscopic compositor (uncredited)
Angelica Perez .... digital compositor (uncredited)
Javier Perez .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Marco Perez .... stereo artist (uncredited)
Phil Pham .... digital artist: ILM (uncredited)
John Pierce .... stereoscopic supervisor: Prime Focus (uncredited)
Vance Piper .... first assistant camera: kerner optical (uncredited)
Jerome Platteaux .... digital artist (uncredited)
Zoltan Pogonyi .... digital matte artist: ILM (uncredited)
Jason Pomerantz .... production supervisor: IMAX (uncredited)
Jason Porter .... compositor (uncredited)
Peter Provencio .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Nick Provenzano .... production & technical support (uncredited)
Christian Quickle .... senior coordinator: Prime Focus (uncredited)
Cesar Quijada .... stereo paint artist (uncredited)
Steven Quinones-Colon .... lighting technical director: ILM (uncredited)
Kyle Ragaller .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Rebecca Rakoncay .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Murali Ramachari .... effects technical director: ILM (uncredited)
Alfredo Ramirez .... digital artist (uncredited)
Mark Anthony Ramirez .... prep compositor (uncredited)
Mark Anthony Ramirez .... prep compositor: Legend 3D (uncredited)
Tina Rangel .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Prabhamrit Raryan .... compositor (uncredited)
Dipak Raval .... rotoscope artist (uncredited)
Reupal D. Rawal .... visual effects supervisor (uncredited)
James Rees .... lead stereoscopic compositor (uncredited)
Jason Reese .... visual effects (uncredited)
Nick Reid .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Ari Reisner .... stereoscopic compositor (uncredited)
Graeme Revell .... animator (uncredited)
Spencer Reynolds .... clonecam engineer: ILM (uncredited)
Morgan Rhodes .... digital artist (uncredited)
Maryam Riahi .... compositor (uncredited)
Dominic Ricci .... stereoscopic compositor (uncredited)
Agustin Rios .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Christian Rivera .... data management: Legend 3D (uncredited)
Christian Rivera .... render technical assistant: Legend 3D (uncredited)
Rjmaharana .... stereo paint artist (uncredited)
Gary Roberts .... motion capture (uncredited)
Shane Roberts .... digital artist (uncredited)
Charles Robeson .... stereo compositor (uncredited)
Erasmo Romero .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Steve Romero .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Scott Rose .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Peder Rottiger .... stereo compositor (uncredited)
Sean Rowe .... digital film scanner (uncredited)
Renato M. Ruiz .... stereoscopic compositor (uncredited)
Rupeshpatil .... visual effects (uncredited)
Josephine Rush .... compositing coordinator: Legend 3D (uncredited)
Jesse Russell .... senior compositor: Atomic Fiction (uncredited)
Chris Ryan .... senior technical director (uncredited)
Keith Rybaczyk .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Chris Rymer .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Alli Sadegiani .... animator (uncredited)
Christian Saenz .... creature technical director: ILM (uncredited)
Diganta Saha .... systems administrator: Prologue (uncredited)
Ali Said .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
James Salas .... stereo compositing coordinator: Legend 3D (uncredited)
Jared Salas .... visual effects production assistant: Legend 3D (uncredited)
Ronald Samson .... lighting technical director (uncredited)
Dylan Sanchez .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Jonathan Sanchez .... stereo compositor (uncredited)
Mike Sanders .... digital supervisor (uncredited)
Mike Sanders .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Sable Sanjiv .... senior stereoscopic compositor (uncredited)
Johnny Santos .... stereoscopic artist: Legend 3D (uncredited)
Lukas Sarralde .... digital artist (uncredited)
Vinod Sathe .... paint artist (uncredited)
Thomas Schad .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Adrian Scherger .... visual effects editor: Legend 3D (uncredited)
Stephen Schmidt .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Florian Schroeder .... digital compositor: ILM (uncredited)
Brian Schultz .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Alex Schworer .... lead developer: Atomic Fiction (uncredited)
Robert Scopinich .... digital artist (uncredited)
Ryan Seaward .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Gloria Sed .... stereoscopic compositor (uncredited)
Todd Semmes .... spydercam coordinator/rigging (uncredited)
David Serrano .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Nidhi Seth .... production coordinator: prep (uncredited)
David Settlow .... stereo artist: Legend 3 D (uncredited)
Bhavini Ashwinkumar Shah .... visual effects coordinator (uncredited)
Stanislav Shapetskiy .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Betty Shaw .... digital resource supervisor (uncredited)
Ravi Shekhar .... digital roto and paint supervisor: Prana Studio (uncredited)
Kodeeswaran Shenbagaram .... digital artist: Industrial Light & Magic (uncredited)
Brian Shows .... digital production manager (uncredited)
Shubham.Gupta .... stereoscopic matte painting artist (uncredited)
Avdesh Shukla .... paint/prep supervisor (uncredited)
Karen N. Sickles .... recruiter: Digital Domain (uncredited)
Jared Simms .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Abhishek Singh .... stereo paint artist: Pixion (uncredited)
Harsimmar Singh .... visual effects (uncredited)
Nitin Singh .... production coordinator: paint & prep (uncredited)
Raunaq Singh .... cleanup artist (uncredited)
Sarabjeet Singh .... stereo roto artist (uncredited)
Sally Slade .... visual effects (uncredited)
Matthew Smith .... stereo artist: Legend 3 D (uncredited)
Glenn Snyder .... stereoscopic compositor: Prime Focus (uncredited)
Roland So .... stereoscopic compositor (uncredited)
Michael Soledad .... stereo artist (uncredited)
Richard Soledad .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Kapil Soni .... camera matchmove artist (uncredited)
Mark Soraci .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Andrew Souvannarath .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Andrew Souvannarath .... stereo production assistant: Legend 3D (uncredited)
Carla Sparrow .... senior stereo artist: Legend3D (uncredited)
Jesse Squire .... python developer: Legend 3D (uncredited)
Scott Steyns .... graphics and animation (uncredited)
Jonathan Stone .... research and development: ILM (uncredited)
Yesod Stone .... data management: Legend 3D (uncredited)
Ian Strelsky .... stereo production supervisor: Legend3D (uncredited)
Mohinder Subramaniam .... digital compositor: ILM (uncredited)
Matt Sumney .... second assistant camera: kerner optical (uncredited)
Hao Sun .... roto artist (uncredited)
Shiv Sundar .... creature technical director: ILM (uncredited)
Sutrayepavankumar .... paint/compositor (uncredited)
Josh Swanson .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Kristen Swanson .... paint/rotoscope artist: Digital Domain (uncredited)
Scott Swaringen .... asset technician: Legand 3D (uncredited)
Pat Sweeney .... visual effects director of photography: Kerner Optical (uncredited)
Paul Sze .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Marc Taganas .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Laurent Taillefer .... technical director lead (uncredited)
Srikalyan Tallapragada .... digital artist: ILM (uncredited)
Aditya Talwar .... lighting technical director: Prana Studios (uncredited)
Matt Taylor .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Cecile Tecson .... visual effects artist (uncredited)
Biljana Temelkova .... roto artist (uncredited)
Christopher Terry .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Seye Tesfazgy .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Kieran Tether .... digital artist: ILM (uncredited)
John Textor .... executive: Digital Domain (uncredited)
Nicholas Tey Kai Guan .... modeler: ILM (uncredited)
Cheng Chan Tey .... digital artist (uncredited)
Prashant Thakur .... stereo prep supervisor (uncredited)
Jeremy Therrien .... technical assistant (uncredited)
Sunny Thipsidakhom .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Jason Thomas .... stereo compositor (uncredited)
Robert Charles Thomas .... visual effects artist: Digital Domain (uncredited)
Brian Thomason .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Neil Thompsett .... stereoscopic artist (uncredited)
Andrew K. Thompson .... stereo paint fix artist (uncredited)
David Thompson .... digital compositor: ILM (uncredited)
St. George Thompson .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Rohan Tirkey .... stereoscopic compositor (uncredited)
Nicholas Tocco .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Nick Tolve .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Pragya Tomar .... stereo compositor (uncredited)
Sujit Tone .... digital compositor (uncredited)
Carine Touraille .... technical director (uncredited)
Derek Tovar .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Ted Trabucco .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Delio Tramontozzi .... animator: ILM (uncredited)
Khuong Tran .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Tommy Tran .... visual effects artist (uncredited)
Patrick Trienta .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Bryan Trowbridge .... technical assistant: ILM (uncredited)
Denis Trutanic .... senior layout artist: ILM (uncredited)
Adrian Tsao .... lighting technical director (uncredited)
Chi Chung Tse .... digital artist (uncredited)
Pat Tubach .... production support: ILM (uncredited)
Crissie Tucker .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Ryan Tudhope .... visual effects producer: Atomic Fiction (uncredited)
Christian Turner .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Derrick Tuskan .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Ben Ussher .... stereo artist: legend 3d (uncredited)
Reuben Uy .... assistant technical director (uncredited)
John Vanderbeck .... digital compositor (uncredited)
Julie VanLoh .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Carl Vazquez .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Aurelio x. Vera Jr. .... stereoscopic compositor (uncredited)
Joseph Villa .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Yu Chun Wing Vincent .... animator: ILM (uncredited)
Eric Voegels .... simulation artist: ILM (uncredited)
Kinjal Vora .... digital compositor (uncredited)
Vinod Vyas .... stereo artist (uncredited)
Shamsher Walia .... associate visual effects producer: Prana (uncredited)
Denzel Walkes .... visual effects production assistant: Legend 3D (uncredited)
Kevin Wallace .... manager of operations: Kerner Optical (uncredited)
Waikit Wan .... creature technical director: ILM (uncredited)
Nancy Wang .... editorial manager: Legend 3D (uncredited)
Loicia Ware .... senior stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Ben Warner .... digital compositor: ILM (uncredited)
April Warren .... motion capture artist (uncredited)
Anastasia Watson .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Jarryd Watts .... stereoscopic compositor: DDMG (uncredited)
Gabrielle Waugh .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Brian Westgate .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Chelsea Whittet .... digital production administrator: Digital Domain (uncredited)
Jake Wicks .... stereo compositor (uncredited)
Nicole Wildfong .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Rebecca Su Wilkinson .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
Aaron Williams .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
J. Adam Williams .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Shanese Williams .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Ryan M. Wilson .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Richard Wojdynski .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Jessica Wolff .... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Eddy Wolfson .... stereo compositor (uncredited)
Don Wong .... effects artist: ILM (uncredited)
Mike Wood .... digital matte artist (uncredited)
Damon Woods .... digital compositor: Bit Theory, Inc. (uncredited)
Jonathan Wright .... lead stereo artist (uncredited)
Fu Xiao .... roto artist (uncredited)
Kamlesh Yadav .... visual effects artist (uncredited)
Casey Yahnke .... senior nuke compositor: Prime Focus (uncredited)
Jason Yanofsky .... lighting technical director: Industrial Light and Magic (uncredited)
Kwan Wayne Yu Yee .... technical support (uncredited)
Darrell Yeo .... visual effects production assistant (uncredited)
Long Yinghan .... digital artist (uncredited)
Nina Yoon .... stereoscopic conversion compositor (uncredited)
Colin Yu .... stereographer: Legend 3D (uncredited)
Walter Yuan .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Douglas Zablocki .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Carlos Zappen .... stereoscopic animator: DDMG (uncredited)
David Zbriger .... technical manager of global production: ILM (uncredited)
 
Stunts
Terry Ahue .... stunts
Simone Bargetze .... stunts
Kenny Bates .... stunt coordinator (as Ken Bates)
Paul Borne .... wingsuit safety
Julian Boulle .... wingsuit flyer (as Julian Robin Boulle)
Eddie Braun .... stunts
Jeff Bruno .... stunts
Brian Christensen .... stunts
Jon Devore .... wingsuit flyer
Jamal Duff .... stunts
Zack Duhame .... stunts (as Zachary Duhame)
Tom Erickson .... stunts
Andy Farrington .... wingsuit flyer (as Andrew J. Farrington)
Sierra Fisk .... stunts
Colin Follenweider .... stunts
Joey Freitas .... stunts
Chris Gann .... stunts
Mark Ginther .... stunts
Tom Harper .... stunts
Gene Hartline .... stunts
J.T. Holmes .... wingsuit flying coordinator (as JT Holmes)
Chris Howell .... stunts (as Christopher Howell)
David Hugghins .... stunts
Michael Hugghins .... stunts
Michael B. Johnson .... stunts (as Michael Johnson)
Michael Kase .... stunts
Steve Kelso .... stunts
Henry Kingi .... stunts
Brock Little .... stunts
Jess Lundgren .... stunts
Mike Majesky .... stunts
Brad McCabe .... stunts
Cole S. McKay .... stunts (as Cole McKay)
Frédéric North .... pilot (as Fred North)
Michael Owen .... stunts (as Mike Owen)
Carl Paoli .... stunts
Monte Rex Perlin .... stunts (as Monte Perlin)
Randy Peters .... stunts
Alan D. Purwin .... aerial coordinator (as Alan Purwin)
Alan D. Purwin .... pilot (as Alan Purwin)
Rex Reddick .... stunts
Shawn Robinson .... stunts
Troy Robinson .... stunts
Laurence Todd Rosenthal .... stunts
Tina Sen Gordon .... stunts (as Tina Sen)
Brian Simpson .... stunts
Russell Solberg .... stunts
Mike Swanson .... wingsuit flyer (as Michael Swanson)
C.C. Taylor .... stunts
Alicia Vela-Bailey .... stunts
Tom Vicini .... stunts
Newton Wimer .... stunts (as Newton R. Wimer)
Eddie Yansick .... stunts
Matthew Zolan .... stunts
Robert Alonzo .... stunts (uncredited)
Hank Amos .... stunts (uncredited)
Daniel Arrias .... stunts (uncredited)
Brian Avery .... stunts (uncredited)
Dean Bailey .... stunt driver (uncredited)
Matt Baker .... stunts (uncredited)
Ted Barba .... stunts (uncredited)
Perry Barndt .... stunts (uncredited)
John Patrick Barry .... stunt performer (uncredited)
Gary Baxley .... stunts (uncredited)
Dickey Beer .... stunt driver (uncredited)
Pete Bianco .... stunts (uncredited)
Phil Blackaby .... stunts (uncredited)
Jon Braver .... stunt performer (uncredited)
Ben Bray .... stunt driver (uncredited)
Bob Brown .... stunts (uncredited)
David Anthony Buglione .... stunt performer (uncredited)
Robert Sean Burke .... stunt double (uncredited)
Stacey Carino .... stunt performer (uncredited)
Ariel M. Carlson .... stunts (uncredited)
Chris Carnel .... stunt performer (uncredited)
Jay Carrado .... stunt performer (uncredited)
Mario Carter .... stunt performer (uncredited)
Kevin Cassidy .... stunts (uncredited)
Steve Chang .... stunt double: Ken Jeong (uncredited)
Alex Chansky .... stunts (uncredited)
Heather Charles .... utility stunts (uncredited)
Matt Cinquanta .... stunt performer (uncredited)
Ann Coccagnia .... stunt performer (uncredited)
Brycen Counts .... utility stunts (uncredited)
Aaron Crippen .... stunt performer (uncredited)
Clay Cullen .... stunts (uncredited)
Jahnel Curfman .... stunts (uncredited)
Max Daniels .... stunt performer (uncredited)
Tobiasz Daszkiewicz .... stunts (uncredited)
Steve M. Davison .... stunts (uncredited)
Dustin Dennard .... stunts (uncredited)
Kevin Derr .... stunts (uncredited)
Steve DuMouchel .... stunts (uncredited)
Chris Durand .... stunts (uncredited)
Justin Eaton .... stunt double: Alan Tudyk (uncredited)
Eyad Elbitar .... stunt performer (uncredited)
Paul Eliopoulos .... stunt performer (uncredited)
Corey Michael Eubanks .... stunts (uncredited)
Dane Farwell .... stunts (uncredited)
James Fierro .... stunt driver (uncredited)
Brent Fletcher .... stunt driver (uncredited)
Kevin Foster .... stunts (uncredited)
Michael Franck .... stunts (uncredited)
Precious Garrett .... stunt double: Markiss McFadden (uncredited)
Jessie Graff .... utility stunts (uncredited)
Charles Grisham .... stunts (uncredited)
Jef Groff .... utility stunts (uncredited)
Craig Gubert .... stunts (uncredited)
Jeri Habberstad .... stunt double: Frances McDormand (uncredited)
Michael Hansen .... stunts (uncredited)
Jay Hawkins .... utility stunts (uncredited)
William Haze .... stunts (uncredited)
Nick Hermz .... stunt performer (uncredited)
Nikki Hester .... stunts (uncredited)
Michael Hilow .... utility stunts (uncredited)
Steve Holladay .... stunts (uncredited)
Natascha Hopkins .... stunt performer (uncredited)
Lisa Hoyle .... stunts (uncredited)
Harry Humphries .... stunts (uncredited)
David Hutchison .... stunt performer (uncredited)
Precious Jenkins .... stunt double: Markiss McFadden (uncredited)
Josh Kemble .... stunts (uncredited)
Hubie Kerns Jr. .... stunt driver (uncredited)
Dorian Kingi .... utility stunts (uncredited)
Jonas Kirk .... stunt double: Patrick Dempsey (uncredited)
Kenji Knakamura .... stunts (uncredited)
Mandy Kowalski .... stunts (uncredited)
Cody Bo Kruger .... stunt performer (uncredited)
Shawn Lane .... stunt performer (uncredited)
Kevin LaRosa .... stunts (uncredited)
Cedric N. Lee .... utility stunts (uncredited)
Matthew LeFevour .... stunts (uncredited)
Jean Claude Leuyer .... stunt double: Marine (uncredited)
Christian Litke .... stunts (uncredited)
Frank Lloyd .... stunts (uncredited)
Tom Lowell .... stunts (uncredited)
Diana R. Lupo .... stunts (uncredited)
Khristian Lupo .... stunt double (uncredited)
Tom Lupo .... stunts (uncredited)
Ray Lykins .... stunt performer (uncredited)
Brett Lynch .... stunts (uncredited)
Shanna Lynn .... stunts (uncredited)
Alex Madison .... stunts (uncredited)
Daniel Maldonado .... stunts (uncredited)
Peter Mandel .... stunts (uncredited)
Justin Mann .... stunts (uncredited)
Bob Marrocco .... stunts (uncredited)
Aaron Matthews .... stunts (uncredited)
Eddie Matthews .... stunt performer (uncredited)
Matt McBride .... stunts (uncredited)
Aaron Michael McElligott .... utility stunts (uncredited)
Tony McFarr .... stunts (uncredited)
Cliff McLaughlin .... stunts (uncredited)
Tom McMurtry .... stunts (uncredited)
Travis Merindino .... utility stunts (uncredited)
Natalie M. Meyer .... stunts (uncredited)
Rick Miller .... stunt driver (uncredited)
Anthony Molinari .... stunt performer (uncredited)
Matthew Moss .... utility stunts (uncredited)
Marty Murray .... stunts (uncredited)
Robert Nagle .... stunt driver (uncredited)
Dean Napolitano .... stunts (uncredited)
Carl Anthony Nespoli .... stunt driver (uncredited)
Carl Anthony Nespoli .... utility stunts (uncredited)
Casey O'Neill .... stunts (uncredited)
Ho-Sung Pak .... stunts (uncredited)
Conrad E. Palmisano .... stunt driver (uncredited)
Heidi Pascoe .... stunts (uncredited)
Scott Paulson .... stunts (uncredited)
Anthony Pavelich .... stunts (uncredited)
Scott Philyaw .... utility stunts (uncredited)
Denney Pierce .... utility stunts (uncredited)
Gábor Piroch .... stunts (uncredited)
Jade Quon .... stunt performer (uncredited)
Suzanne Reed .... stunts (uncredited)
Tanoai Reed .... stunt performer (uncredited)
Simon Rhee .... stunts (uncredited)
Jimmy N. Roberts .... stunt driver (uncredited)
Scott C. Roe .... stunts (uncredited)
Jean Paul Ruggiero .... stunts (uncredited)
Rich Rutherford .... stunt driver (uncredited)
Sean C. Ryan .... stunts (uncredited)
Omar Apanco Salgado .... stunts (uncredited)
Michael J. Sarna .... stunts (uncredited)
Gaylynn Schmidt .... stunts (uncredited)
Brian Searle .... stunts (uncredited)
Kenny Sheard .... stunt performer (uncredited)
Todd Shoebotham .... aerial stunt rigger (uncredited)
Ray Siegle .... stuntman (uncredited)
Karin Silvestri .... stunts (uncredited)
Ben Skorstad .... stunts (uncredited)
Kevin Sorensen .... stunts (uncredited)
Monica Staggs .... stunt player (uncredited)
Jim Stephan .... stunts (uncredited)
Eric Stratemeier .... stunts (uncredited)
Lance Strumpf .... stunts (uncredited)
Bobby Stuart .... stunts (uncredited)
Justin Sundquist .... stunts (uncredited)
Jim Teachout .... stunts (uncredited)
Nancy Thurston .... stunt performer (uncredited)
Michael Trisler .... stunts (uncredited)
Steve Upton .... stunts (uncredited)
Mikal Vega .... stunt performer (uncredited)
Banzai Vitale .... stunts (uncredited)
Mark Aaron Wagner .... stunt performer: Lennox Team (uncredited)
Shelly Ward .... stunts (uncredited)
Garrett Warren .... fight choreographer (uncredited)
James D. Weston II .... stunts (uncredited)
Amber Whelan .... stunt player (uncredited)
Rich Wilkie .... stunts (uncredited)
Morgan Williams .... stunt double: Chuck (uncredited)
Stuart F. Wilson .... stunt double: John Malkovich (uncredited)
Scott Workman .... stunt double (uncredited)
Danny Wynands .... stunts (uncredited)
Merritt Yohnka .... stunts (uncredited)
America Young .... stunts (uncredited)
Alvin Zalamea .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Matthew Aeberhard .... additional photography: Africa (as Matt Aeberhard)
Robert Aguilar .... rigging electrician
James Alden .... rigging grip foreperson
Charles Anderson .... technocrane grip: Chicago
Audie Aragon .... grip
Adam Austin .... libra head technician (as Adam Devitt Austin)
Russell Ayer .... electrician
Carlos Baker .... rigging electrician
Dana Baker .... second company grip
James Barrett .... rigging electrician
Jerry Bertolami .... grip
Lucas Bielan .... "b" camera operator (as Lukasz Bielan)
Sarah Brandes .... film loader
Marc Brown .... epk camera
Rob Bruce .... wingsuit cinematographer: Chicago
Thomas J. Cabela .... 3d DI operator
David A. Canning .... 3d engineer
Ross Coscia .... 3d camera loader
Gary Dahlquist .... chief rigging electrician
Joshua Davis .... assistant chief rigging electrician (as Joshua I. Davis)
David Deever .... video assist operator (as Dave Deever)
Shannon DeWolfe .... "c" second assistant photographer: Chicago (as Shannon Dewolfe)
Ricardo F. Ferrat .... rigging electrician
John Garrett .... second assistant photographer
Jack Glenn .... dolly grip
Edward 'Gooch' Gutierrez .... rigging grip foreperson (as Eddie Gutierrez)
Brooks P. Guyer .... pursuit camera operator (as Brooks Guyer)
Josh Hackney .... rigging electrician
Rick Harris .... first company rigging grip
Walrus J.U.I.C.E. Howard .... second assistant photographer (as Walrus Howard)
Jacques Jouffret .... "a" camera operator
Jacques Jouffret .... steadicam operator
John Kairis .... first assistant photographer
Peter Kuttner .... "c" first assistant photographer: Chicago
Charles 'Woody' Lang .... rigging grip foreperson (as C.B. Woody Lang)
Jonathan Leary .... rigging grip foreperson
Rick Lupton .... playback graphics supervisor
Damon Marcellino .... electrician
Casey McClurken .... additional electrician
Niles McElroy .... electrician
Ronald A. Miller .... rigging grip foreperson
Kevin Mills .... 3d assistant engineer
Daisuke Dice Miyake .... grip (as Daisuke Miyake)
David B. Nowell .... aerial director of photography
Brian Perry .... pursuit arm operator
Brad Peterman .... first assistant photographer
Glen Purdy .... grip
Derek Schweickart .... 3d digital supervisor
C. Alexander Sears .... lead playback operator
Michael Shaw .... grip (as Mike Shaw)
Alan Shultz .... dolly grip
Donald A. Spadoni .... second company rigging grip
Jorge Sánchez .... first assistant camera pursuit (as Jorge Sanchez)
Daniel Taylor .... 3d ID/convergence
Manning Tillman .... 3d stereographer
Les T. Tomita .... first company grip (as Les Tomita)
Michael T. Travers .... grip (as Michael Travers)
Christopher Warren .... assistant chief lighting technician (as Chris Warren)
Joseph F. Warren .... chief lighting technician (as Joseph Warren)
Dave Watro .... 3d DI operator
Stephen Welch .... technocrane operator
Robert Zuckerman .... still photographer
Erik Adams .... computer/video engineer (uncredited)
Bryan Badman .... rigging grip (uncredited)
Chris Bangma .... libra head technician (uncredited)
Thomas Bango .... 3d system technician (uncredited)
Fernando Barrios .... rigging grip (uncredited)
Jose F. Barrios .... rigging grip (uncredited)
Michael Bay .... camera operator (uncredited)
Erik Bernstein .... rigger (uncredited)
Brian Bishop .... rigging grip (uncredited)
Eric Boncher .... gaffer: NY (uncredited)
Dane Brehm .... digital image technician: VFX/EPIC unit (uncredited)
Joey Bruce .... electrician (uncredited)
Alex Bunin .... remote head technician (uncredited)
Jon Nico Canino .... rigging electrician (uncredited)
Benjamin Cantler .... camera production assistant (uncredited)
Thomas S. Ciciura .... remote head technician (uncredited)
Rick Climenhaga .... rigging electrician (uncredited)
John Colorado .... grip (uncredited)
Dawn Copeland .... electrician (uncredited)
Dawn Copeland .... rigging electrician (uncredited)
Eric Arnold Cortez .... lighting technician (uncredited)
John Crimins .... lighting console programmer (uncredited)
Austin Cross .... lighting technician (uncredited)
Joseph Czerw .... grip (uncredited)
Tommy Daguanno .... grip: Detroit (uncredited)
Chris Dame .... additional first assistant camera (uncredited)
William DiCenso .... rf technician (uncredited)
James Dombey .... grip (uncredited)
Ronald Dragosh .... electrician (uncredited)
Patrick T. Eagan .... rigging electrician (uncredited)
Rolf Eberlein .... rigging electrician (uncredited)
Chad Eshbaugh .... remote head technician (uncredited)
Eric Felland .... rigging electric (uncredited)
Mark Fellman .... additional still photographer (uncredited)
John Finnerty .... key grip: New York (uncredited)
Andrew Fisher .... first assistant camera (uncredited)
Eric Fleetwood .... electrician (uncredited)
Bryan Fletchall .... technocrane operator (uncredited)
Claude Fortin .... skydive aerial rigger (uncredited)
James Gembala .... rigging electrician (uncredited)
Mike L. Germaine .... rigging electrician (uncredited)
Elisa Goad .... electrician (uncredited)
Bob Gomez .... rigging electric (uncredited)
Andrew Greve .... electrician (uncredited)
Billy Gunn .... rigging electrician (uncredited)
Francis Hanneman .... first assistant camera: 3D aerials unit (uncredited)
Charlie Harrold .... electrician (uncredited)
Adrian Hattingh .... lighting technician (uncredited)
Nathan Haugaard .... 3D assistant (uncredited)
Nate Heartt .... red camera technician (uncredited)
Tony Henley .... rigging electrician: Chicago (uncredited)
Sean Higgins .... rigging electric (uncredited)
Erik F. Hill .... grip (uncredited)
William T. Iversen .... grip: Washington DC (uncredited)
Timothy Jipping .... grip (uncredited)
Matt Johnson .... lighting technician (uncredited)
Matt Kennedy .... additional still photographer (uncredited)
Benjamin Kilmer .... grip (uncredited)
Jerry D. Knight .... electrician (uncredited)
Tim Kossa .... additional rigging electrician: Chicago (uncredited)
Chris Kroitor .... digital imaging technician: aerial unit (uncredited)
Zander Kroon .... electrician (uncredited)
Zander Kroon .... rigging electrician (uncredited)
Jim La Verde .... rigging grip (uncredited)
Colleen Lindl .... additional second assistant camera (uncredited)
Viktor Lonek .... 3D camera systems engineer: Kerner Optical (uncredited)
Samuel Clemens Long .... electrician (uncredited)
Mike Lubomski .... rigging electrician: Chicago (uncredited)
David 'Louie' Lukasik .... lighting technician (uncredited)
Leopold Lässing .... camera production assistant (uncredited)
Andrew Martin .... electrician (uncredited)
Jeremy McCann .... 3d systems technician (uncredited)
Timothy McCrary .... rigging electrician (uncredited)
Michael Melendez .... rigging electrician (uncredited)
Jamie Metzger .... digital imaging technician: VFX unit (uncredited)
Danial A. Miller Jr. .... rigging grip (uncredited)
Joe Miller .... additional grip (uncredited)
Christopher Moats .... electrician (uncredited)
David Morenz .... assistant camera: second unit (uncredited)
Peter Morenz .... second assistant camera (uncredited)
Brian Mussetter .... flight head technician (uncredited)
Ian Myron .... rigging electrician (uncredited)
Kate Nocks .... rigging electrician (uncredited)
Sandi Nowa .... grip (uncredited)
Ben Oliver .... rigging electrician (uncredited)
Justin Painter .... first assistant camera: Chicago (uncredited)
Jorge Parra .... grip (uncredited)
Andrew Paulo .... electrician (uncredited)
Todd 'Chin' Piepenbrok .... additional set electrician (uncredited)
James Plaxton .... lighting technician (uncredited)
Dylan Pomerleau .... electrician (uncredited)
Kurt Pomerleau .... rigging electrician (uncredited)
Sunni-Ali Powell .... electrician (uncredited)
James A. Ray .... electrician: Washington DC (uncredited)
Benoit Richard .... dimmer board operator (uncredited)
C.J. Roy .... digital imaging technician: aerial unit (uncredited)
Matt Rozek .... camera loader: second unit (uncredited)
P.J. Russ .... camera pa (uncredited)
Tim Ryan .... grip (uncredited)
Jason Selsor .... rigging grip (uncredited)
Barry Strickland .... electrician (uncredited)
Michael Strong .... rigging grip (uncredited)
Marcin Szalkowski .... electrician (uncredited)
Dave Thurlow .... balloon light technician (uncredited)
Shawn Torge .... rigging electrician (uncredited)
Michael Anthony Travers .... rigging grip (uncredited)
Timothy Troy .... electrician: Chicago (uncredited)
Wade Tyree .... lighting technician (uncredited)
Grant Valentine .... rigging electrician (uncredited)
Danny Vanzura .... 3D utility: Florida (uncredited)
Daniel P. Venti .... 3d rig tech (uncredited)
Matt Vossekuil .... rigging electrician (uncredited)
Tim Wicks .... local key grip (uncredited)
David Williamson .... electrician: rigging (uncredited)
Sean R. Wilson .... rigging electrician (uncredited)
Steven R. Wojcik .... ground aerial unit (uncredited)
Mark N. Woods .... crane technician: Technocrane (uncredited)
John Zivelonghi .... rigging electrician (uncredited)
 
Casting Department
Maryellen Aviano .... background casting
Ania Kamieniecki-O'Hare .... casting associate (as Ania O'Hare)
Ruth Lambert .... additional voice casting
Liz Ludwitzke .... casting assistant
Robert McGee .... additional voice casting
Ed Arenas .... casting: Florida (uncredited)
Amanda Bolger .... casting assistant (uncredited)
Lisa Chau .... extras casting assistant (uncredited)
Angela Demo .... casting associate (uncredited)
Ursula Ellis .... extras casting assistant (uncredited)
Kim Honnell .... extras casting assistant (uncredited)
Henry Jaderlund .... additional casting (uncredited)
Carla Lewis .... extras casting (uncredited)
Nick Martinolich .... extras casting assistant (uncredited)
Joan Philo .... extras casting (uncredited)
Melissa Pryor .... casting associate: Chicago (uncredited)
Betsy Royall .... extras casting (uncredited)
Christi Webb .... voice casting assistant (uncredited)
Leah Woodworth .... extras casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Fahima Atrouni .... table person
John Yehia Atrouni .... cutter/fitter (as John Atrouni)
Bren Cook .... ager/dyer
Phyllis Corcoran-Woods .... costumer
Lorraine Crossman .... set costumer
Holly Davis .... assistant costume designer
Emily Egge .... set costumer
Adrienne Greshock .... set costumer
Brandon Kelly .... costumes production assistant
Beth Koenigsberg .... key costumer
Brenda Lorimer .... set costumer
Lisa Lovaas .... costume supervisor (as Lisa Nora Lovaas)
Dani Phelps .... costumer
Hana Scott-Suhrstedt .... costumes production assistant
Ivory Stanton .... ager/dyer
Jack Taggart .... textile artist
Amanda Vinopal .... key costumer: Chicago (as Amanda Mae Vinopal)
Laura Wolford .... key costumer
Deborah Zimmerman .... costumer
Javier Arrieta .... key costumer (uncredited)
Jeanie Baker .... set costumer (uncredited)
Sarah Bowman .... costume assistant (uncredited)
Keith Christensen .... concept artist: Ironhead Studio (uncredited)
Ethan Meyer .... costume production assistant (uncredited)
Victor H. Soto .... costume assistant (uncredited)
 
Editorial Department
Edward Albolote .... apprentice editor
John Baer .... post-production assistant
Kamila Baghernejad .... 3d digital intermediate production manager: Company 3 LA
J. Cody Baker .... color assist: Company 3 LA (as James Cody Baker)
Matt Brooks .... 3d data i/o technician
Chrysta Marie Burton .... 3d production coordinator
Dylan Carter .... 3d pipeline technologist: Company 3 LA
Kenny Chapman .... 3d production assistant
Wendy Chesebrough Lowe .... 3d production coordinator
Mike Chiado .... digital intermediate technologist: Company 3 LA
Anthony Davis .... screening technical supervisor
Adrian DeLude .... dailies colorist: Company 3 LA (as Adrian Delude)
Travis Flynn .... color assist: Company 3 LA
Joe Galdo .... first assistant editor
Jason Gaudio .... 3d visual effects editor (as Jason Quentin Gaudio)
Dan Goslee .... color assist: Company 3 LA
Rick Grayson .... assistant editor
A.K. Hottman .... 3d production assistant (as AK Hottman)
Jennifer Ivy .... 3d production assistant
Matthew W. Johnson .... digital conform: Company 3 LA
Rudy Lopez .... digital conform: Company 3 LA
Kimberly Lorang .... 3d quality control technician (as Kim Lorang)
Rajeev Malhotra .... post-production coordinator
Tom Muldoon .... additional editor (as Thomas A. Muldoon)
William Paley .... 3d assistant visual effects editor
Alison Parraco .... 3d production coordinator (as Oopie Parraco)
Jim Passon .... color timer
Jamie Proctor .... post-production assistant
Erik Rogers .... 2d digital intermediate production manager: Company 3 LA
Paul Sage .... color assist: Company 3 LA
Jim Schulte .... assistant editor
Justin Shaw .... 3d assistant visual effects editor
Stefan Sonnenfeld .... colorist: Company 3 LA
Stefan Sonnenfeld .... executive producer: Company 3 LA
Phelicia Sperrazzo .... 3d production coordinator
Devin Sterling .... head of production: Company 3 LA
Arthur Tremeau .... dailies production manager: Company 3 LA
Reed Whorton .... post-production assistant
Calvin Wimmer .... associate editor
Jackson Yu .... first assistant editor
Michael Boggs .... scanning producer (uncredited)
Paul Carlin .... digital intermediate editor (uncredited)
Eduardo Cisneros .... data management i/o: Pixomondo (uncredited)
Jonathan Judelson .... on location services producer (uncredited)
Joe Ken .... digital intermediate editor: Company 3 (uncredited)
Michael Landon .... digital intermediate editor (uncredited)
Shane Lefler .... on-line editor (uncredited)
Priyal Mahadik .... stereoscopic conform editor (uncredited)
Neelkanth Mapara .... on-line stereoscopic editor (uncredited)
Stuart McCowan .... post-production coordinator (uncredited)
Sachin Patidar .... editorial: Prime Focus World (uncredited)
Rawli Rodriguez .... digital intermediate editor (uncredited)
Kevin Stermer .... assistant editor (uncredited)
Ian Sullivan .... digital intermediate accountant (uncredited)
Girish Takle .... on-line editor (uncredited)
Allen Tracy .... stereoscopic conform supervisor: Prime Focus Los Angeles (uncredited)
 
Music Department
Jeffrey Biggers .... additional recordist (as Jeff Biggers)
Wade Culbreath .... musician: percussion
Sandy DeCrescent .... music contractor
Erick DeVore .... technical score engineer (as Erick Devore)
George Doering .... musician: soloist - guitar
Bernie Dresel .... musician: percussion
Clay Duncan .... ambient music designer
Lori j Falzone chavez .... assistant orchestrator (as Lori Chavez)
Jay Flood .... synth programmer
Geoff Foster .... additional recordist
Bruce Fowler .... supervising orchestrator
Walt Fowler .... orchestrator (as Walter Fowler)
Alex Gibson .... supervising music editor
Rick Giovinazzo .... orchestrator
Tom Gire .... additional arranger
Nick Glennie-Smith .... conductor
Kevin Globerman .... pro tools operator
M.B. Gordy .... musician: percussion
Danny Greco .... musician: percussion (as Dan Greco)
Gavin Greenaway .... choir conductor
Isobel Griffiths .... choir contractor
Todd Haberman .... music programmer
Stephen Hilton .... ambient music designer
Jörg Hüttner .... additional recordist (as Joerg Huettner)
Kevin Kaska .... orchestrator
Andrew Kawczynski .... composer: additional music
Brian Kilgore .... musican: percussion
Steven Kofsky .... music production services
Penka Kouneva .... orchestrator
Peter Limonick .... musician: percussion
Frank Macchia .... music preparation
Metro Voices .... choir
Aaron Meyer .... music preparation
Alan Meyerson .... music recordist and mixer
Yvonne S. Moriarty .... orchestrator
Ed Neumeister .... orchestrator
Jenny O'Grady .... choirmaster
Peter Rotter .... music contractor
Ryan Rubin .... music editor
Pieter A. Schlosser .... music programmer (as Pieter Schlosser)
Nevin Seus .... assistant music editor
Jacob Shea .... composer: additional music
Martin Tillman .... musician: cello
Lucy Whalley .... assistant choir contractor
Booker White .... music preparation
Nathan Whitehead .... additional arrangements
Christopher Anderson-Bazzoli .... music preparation (uncredited)
Stephen Bullen .... studio assistant (uncredited)
Denise Carver .... music clearances (uncredited)
Maria Newman .... musician (uncredited)
Satoshi Mark Noguchi .... assistant music mixer (uncredited)
James Thatcher .... musician: french horn (uncredited)
Dave Wells .... music copyist (uncredited)
Hayley Williams .... singer: "Monster" (uncredited)
Ozgur Zoral .... assistant to orchestrator (uncredited)
 
Transportation Department
Donald Arnold Jr. .... driver (as Donald Arnold)
Pete Bianco .... driver (as Peter Bianco)
Phil Blackaby .... driver
Danny Bress .... driver
David Coffey .... driver (as Dave Coffey)
David W. Dale .... driver (as David Dale)
Joey Freitas .... transportation captain
Jon Gustafsson .... transportation captain: Chicago
James Hogan .... transportation coordinator: Chicago (as James A. Hogan)
Darrell Janson .... driver
Barry Kerns .... driver
Peter Mandel .... mechanic (as Pete Mandel)
Justin Mann .... mechanic
Willmont Matthew .... driver (as Matt Willmont)
David Morales .... transportation captain: Chicago
Kevin Norwood .... driver
William E. Palmer .... driver (as William Palmer)
Joseph Paoletti .... transportation captain: Chicago
Randy Peters .... transportation coordinator
Scott Philbrick .... driver
Billy Ramirez .... driver (as William Ramirez)
Claudia Rojas .... dispatcher
Sean C. Ryan .... driver
Bruce Shanahan .... driver
Cesar Solis .... driver
Martin Tajra .... driver
David Urich .... picture car coordinator
Ted Visser .... driver (as Teddy Visser)
Chris Waldoch .... driver (as Christopher M. Waldoch)
Robert Wallace .... transportation captain: Chicago (as Robert T. Wallace)
Candace Wells .... transportation captain
John Willoth .... dispatcher
Michael Ahasay .... driver: cast (uncredited)
Rob Bailey .... driver: cast (uncredited)
Archie Bane .... driver (uncredited)
Mike Bilkovic .... transport captain (uncredited)
Alex E. Burns .... construction driver (uncredited)
Michael R. Cairo .... driver (uncredited)
Bruce Callahan .... transportation (uncredited)
Jason Cullen .... driver (uncredited)
Lindsay Dougherty .... transportation dispatcher: Detroit (uncredited)
Jennifer Gonzalez .... driver (uncredited)
Sue Grasso .... driver (uncredited)
Ken Kupchick .... driver (uncredited)
David Labutte .... driver: honeywagon (uncredited)
Raymond Landino Jr. .... driver (uncredited)
John Lux Jr. .... driver: honeywagon (uncredited)
Terry Mack .... production driver (uncredited)
Bill Neckrock .... driver (uncredited)
Richard C. Ryan .... driver: re-shoots (uncredited)
Cara Sachse .... transportation (uncredited)
Lynette Scherzer .... driver (uncredited)
Nick Surma Jr. .... driver (uncredited)
Greg Urich .... vehicle services (uncredited)
Glenn Wagner .... prop truck driver (uncredited)
Ron Yakshe .... driver (uncredited)
 
Other crew
Alicia Accardo .... script supervisor
Kalie Acheson .... production assistant: Chicago
Elise Aliberti .... assistant: Mr. Lorenzo di Bonaventura
Evan Allen-Gessesse .... production assistant: Chicago
Michael Wesley Aycock .... assistant location manager (as Michael Wesley)
Andrew Barchus .... payroll clerk: Chicago
Philipp Besa .... second assistant accountant
Andrea Biklian .... visual effects accountant: Digital Domain
Raymond Bulinski .... craft service (as Raymond Bulinkski)
Casey Carmichael .... clerk
Yuriy Chernin .... production assistant: Chicago
Siobhan Claridy .... first assistant accountant
Al Cohn .... location manager: Chicago
Annie Connors .... assistant: Mr. Bay
David Cortez .... production assistant: Chicago (as David Cortes)
Brian Zachery Cote .... second assistant accountant
Jason De Meo .... second assistant accountant
Andrew Emilio DeCesare .... production assistant (as Andrew DeCesare)
Mandi Dillin .... assistant location manager
Edward J. Eberwine III .... assistant location manager: Chicago (as Edward Eberwine III)
Leann Emmert .... assistant location manager
Raul Esparza III .... assistant location manager: Chicago
Andrew Ewert .... production assistant
Brian L. Fairley .... production assistant: Chicago (as Brian Fairley)
Andrew Fischel .... assistant: Mr. Mark Vahradian
Colin Galloway .... second assistant accountant
Pablo Gambetta .... production assistant: Chicago
B. Patrick Goeke .... production assistant: Chicago (as Patrick Goeke)
Karen Golden .... script supervisor
Orlando R. Gonzales .... travel coordinator
Peter Gordon .... production assistant: Chicago
Betsey Grais .... location coordinator: Chicago
Gabriela Gutentag .... unit publicist
Sam Gutentag .... production assistant
David Halagarda .... production assistant
Hunter Hancock .... assistant: Mr. Tom DeSanto
Alison Harstedt .... construction accountant
Will Higgins .... production assistant: Chicago
Jonathan Hook .... location manager (as JJ Hook)
Brianna Hoskins .... production secretary
Harry Humphries .... military advisor
Nicholas Jamison .... assistant location manager: Chicago
Ilt Jones .... supervising location manager
Kim Ju .... second assistant accountant: Chicago
Cory Kaplan .... assistant: Mr. Don Murphy
Kristie Macosko Krieger .... assistant: Mr. Steven Spielberg
David Krudis .... payroll accountant
Melissa Krystofiak .... graphics assistant
Brandy Lakis .... executive assistant: Mr. Michael Bay
John Latenser V .... location manager: D.C.
Melisa Ledesma .... accounting clerk: Chicago
David B. Leener .... product placement coordinator
Lindsay Little .... second assistant accountant
Tory Littman .... craft service
Joshua Loiko .... second assistant accountant
Kathryn Madden .... set medic: Chicago (as Kathryn A. Madden)
Hiromi Marder .... payroll accountant
Gail Marinelli .... clerk
Nicki McCain .... first assistant accountant
Denise Morgan McGrath .... production accountant
Ola Mota .... visual effects accountant: Digital Domain
Patrick Muldoon .... assistant location manager: Chicago
Jeffrey Keith Negus .... production assistant
Matthew Dillon Noonan .... location manager: D.C. (as Matthew D. Noonan)
Yuichi Ohi .... trainer: Mr. Shia LaBeouf
Manny Padilla .... assistant location manager
Natasha Parker .... assistant location manager: Chicago
R. Ben Parker .... production assistant (as Ben Parker)
Linda Pianigiani .... associate: Mr. Lorenzo di Bonaventura
Andrew Promey .... assistant: Mr. Ehren KrugerLakis, Brandy
Nick Rafferty .... assistant location manager: Chicago
Susanne Ragnarsson .... assistant location manager
Jeff Rodgers .... medic
Patti Rotondi .... assistant: Mr. Brian Goldner
Maria C. Roxas .... assistant location manager: Chicago (as Maria Roxas)
David Rumble .... location manager: Detroit
Mika Saito .... production coordinator
Steve Salada .... assistant production coordinator (as Stephen Salada)
Ben Schoen .... end titles: Scarlet Letters
Jeff Shapiro .... visual effects accountant: Digital Domain (as Jeffrey Shapiro)
John Silvia .... operations and safety manager
Marcus Speaker .... production assistant
Keomanee Vilaythong .... assistant location manager
Sasa Watt .... second assistant accountant
Richard Wolgemuth .... assistant location manager: Chicago (as Rich Wolgemuth)
Katie Woolridge .... assistant: Mr. Ian Bryce
Jason Zorigian .... assistant production coordinator
Joe Achard .... assistant location manager (uncredited)
Ashley Adamczyk .... 3d stand-in (uncredited)
Ashley Adamczyk .... location assistant: Chicago (uncredited)
Ruben Alaniz Jr. .... production assistant (uncredited)
Nikolaus Aldrich .... production assistant (uncredited)
Aaron A. Alpert .... production assistant (uncredited)
Jordan Amandes .... production assistant (uncredited)
Christina Anderson .... production staff (uncredited)
Tamara Andrews .... animal trainer (uncredited)
Cynthia Appleby .... production assistant (uncredited)
Nathan A. Aronson .... assistant construction accountant (uncredited)
Kyle Arpke .... production assistant (uncredited)
Pouya Asadi .... production assistant (uncredited)
Michael J. Babcock .... set production assistant (uncredited)
Judy Bafaro .... production assistant (uncredited)
Matthew Balz .... production assistant (uncredited)
Samuel Barill .... production assistant (uncredited)
Jonathan Potter Barnes .... production assistant (uncredited)
Sarah Feriozzi Barnes .... production assistant (uncredited)
MeSun Barnett .... production assistant: Chicago (uncredited)
Christian Barr .... production assistant (uncredited)
Ali Baumann .... production assistant (uncredited)
Jodi Gabrielle Beals .... production assistant (uncredited)
Laurel Beck .... production assistant (uncredited)
Christopher Scott Bell .... production assistant (uncredited)
Christopher Scott Bell .... set production assistant: Washington D.C. (uncredited)
Stuart Berberich .... assistant location manager (uncredited)
Clinton Bistodeau .... production assistant (uncredited)
Margaret Blakemore .... production assistant (uncredited)
Ben Bloom .... production assistant (uncredited)
Jeff Botelho .... production assistant (uncredited)
Brian Bourne .... production assistant (uncredited)
William Bowling .... production consultant (uncredited)
Elizabeth Kate Branem .... production assistant (uncredited)
Damien Bray .... production assistant (uncredited)
Ernest Britt Jr. .... medic: rigging (uncredited)
Gretchen Brown .... key assistant location manager: chicago (uncredited)
Kevin Ray Brown .... production assistant (uncredited)
Anthony Buck .... production assistant (uncredited)
Emma Johnston Burton .... production assistant (uncredited)
Christian Butcher .... production assistant (uncredited)
Chris Calandro .... miscellaneous crew (uncredited)
Johnny Calloway .... additional set pa (uncredited)
Thomas W. Cameron III .... production assistant (uncredited)
Charles Cangianelli Jr. .... production assistant (uncredited)
Jay Cannavo .... set production assistant (uncredited)
Annie Caps .... training coordinator: Digital Domain (uncredited)
Bryant Cardona .... set production assistant: Washington, D.C. (uncredited)
Josh Carlascio .... production assistant: Chicago unit (uncredited)
Sam Carmichael .... production assistant (uncredited)
Eric Carthan .... location assistant (uncredited)
Nelson Carvajal .... additional production assistant (uncredited)
Laura Caulfield .... production legal (uncredited)
Francesca Cecil .... executive assistant: Michael Bay (uncredited)
Alexandre Chen .... key assistant location manager (uncredited)
Elena Chernock .... additional production assistant (uncredited)
Alexander Chiles .... production assistant (uncredited)
Chen On Chu .... production consultant: Hong Kong aerial unit (uncredited)
J. Chan Claggett .... location scout (uncredited)
Aaron Clark .... production assistant (uncredited)
Andrew D. Clark .... production assistant: Washington, DC (uncredited)
Tom Clippard .... site representative (uncredited)
Charlie Cooper .... production assistant (uncredited)
Adrian Cortes .... assistant: Mr. Bay (uncredited)
Andrea Crandall .... production assistant (uncredited)
Mike Crowley .... production assistant (uncredited)
Rory Cunningham .... production assistant (uncredited)
Arthur 'A.C.' Curran .... production assistant (uncredited)
Joseph Jajoe Davis .... pursuit driver (uncredited)
Yvette De Marco .... production assistant (uncredited)
Sarah DeBoer .... additional set production assistant (uncredited)
Ted Demski .... location assistant (uncredited)
Karin Dentamaro .... production assistant: Chicago (uncredited)
Nicholas Deroo .... location manager (uncredited)
Carrie Dole .... production assistant (uncredited)
Dave Donaldson .... production assistant (uncredited)
Chris Drake .... production assistant (uncredited)
Corey Drake .... production assistant (uncredited)
Brian Dunigan .... production assistant (uncredited)
Kyle Dunleavy .... production assistant (uncredited)
Brian Durling .... additional production assistant (uncredited)
Jason Dusenske .... set production assistant (uncredited)
Nina E. .... production assistant (uncredited)
Alex Eldridge .... additional production assistant (uncredited)
Basia Emano .... researcher (uncredited)
Kai Ephron .... assistant location manager (uncredited)
Caprice Ericson .... assistant location manager: Washington DC (uncredited)
Taylor Estell .... location assistant (uncredited)
Scott Fairchild .... production assistant (uncredited)
Kiamarz Fallahi .... additional set production assistant (uncredited)
Alan Farris .... production assistant (uncredited)
Todd Feaser .... location assistant (uncredited)
Jessica Feavel .... production assistant (uncredited)
Nicole Ferris .... production assistant (uncredited)
Robert L. Fiks .... location assistant: Washington DC (uncredited)
Karen Franco .... production assistant (uncredited)
Eric Frazier .... helicopter (uncredited)
Joshua A. Friedman .... production assistant: NY (uncredited)
Kit Garchow .... production assistant (uncredited)
Nadia Garofalo .... production assistant (uncredited)
Katie Gersch .... production assistant (uncredited)
Nicholas Glekas .... production assistant (uncredited)
Christian Glymph .... production assistant (uncredited)
Brad A. Grantham .... it technical support (uncredited)
Alfred 'Fred' Gundry .... production assistant (uncredited)
Dan Gutierrez .... set production assistant (uncredited)
Ken Haber .... location scout (uncredited)
Joe Hagg .... stereo supervisor consultant (uncredited)
Chris Hall .... additional location production assistant (uncredited)
Thomas Haring .... production assistant (uncredited)
Delwyn Harris .... production assistant (uncredited)
Megan Harris .... production assistant: Chicago (uncredited)
Jeffrey J. Hart .... set production assistant (uncredited)
Josh Haslup .... production assistant (uncredited)
Michael J. Hauser .... production assistant (uncredited)
Ronald M. Haynes .... key assistant location manager: Los Angeles (uncredited)
Jessica Heemskerk .... production assistant (uncredited)
Natalie Higgins .... production assistant (uncredited)
Landon Hill .... standby assistant (uncredited)
Anne Hirschmann .... production assistant (uncredited)
Ben Thomas Holley .... production assistant (uncredited)
Brett Houston .... production assistant (uncredited)
Lauran Tracy Howard .... location assistant (uncredited)
Sonya Hughes-Cooper .... production assistant (uncredited)
Aric Jackson .... production assistant (uncredited)
Fidel Jackson .... production assistant (uncredited)
Jonathan Jamison .... location assistant (uncredited)
Bradley Jones .... production assistant (uncredited)
Steve Karnes .... weapons armorer (uncredited)
Melissa Kaye .... production assistant (uncredited)
David J. Kennedy .... office production assistant (uncredited)
Ken Kern .... apoc (uncredited)
Ghee Kim .... assistant construction accountant (uncredited)
Andre King .... production staff (uncredited)
Shadow Peter Kingsley .... set production assistant (uncredited)
Chris Knauer .... production assistant (uncredited)
Lauren Knox .... production assistant (uncredited)
Jason Konopisos .... body double (uncredited)
Christina Kouyoumdzoglou .... production assistant (uncredited)
Alex Krochman .... production assistant (uncredited)
Allison Kuehn .... additional production assistant (uncredited)
Ross L. Kulma .... unit medic: Chicago (uncredited)
Christian Labarta .... additional set production assistant (uncredited)
Karim Lakhani .... production assistant (uncredited)
Robert Lamkin .... caterer (uncredited)
Ina Lereine .... production assistant (uncredited)
Cory S. Lewis .... set production assistant: Chicago (uncredited)
Jeffery Liberman .... production assistant (uncredited)
Tony Liccardello .... location assistant: Detroit unit (uncredited)
Alisha Lillion .... production assistant (uncredited)
YuanJing Lin .... technical assistant (uncredited)
Joe Lissuzzo .... production assistant (uncredited)
Jill S. Litwin .... production assistant (uncredited)
Nicole Llewellyn .... production assistant (uncredited)
Tony Lopez .... additional production assistant (uncredited)
Michael D. Lusby .... training supervisor: Digital Domain (uncredited)
Jessica Machen .... production assistant (uncredited)
Jerry Mack .... production assistant (uncredited)
Brent Madison .... production assistant (uncredited)
Nicole Malovany .... set staff assistant (uncredited)
Andrew Mangum .... production assistant (uncredited)
Christopher Marlowe .... production assistant: Chicago (uncredited)
Deborah R. Mathis .... production assistant (uncredited)
Glen McGee .... production assistant (uncredited)
Rhys McIntyre .... production assistant (uncredited)
Mack McKelvey .... craft service (uncredited)
Dane Mclean .... additional production assistant (uncredited)
Adam McNinch .... production assistant (uncredited)
Gil McRipley .... production assistant (uncredited)
Samuel Meadows .... production assistant: Chicago (uncredited)
Deborah Megel .... assistant accountant (uncredited)
Adam Meir .... language supervisor (uncredited)
Alejo Menendez .... location scout (uncredited)
Kenneth Mercier .... location assistant (uncredited)
Jeff D. Miller .... production coordinator: PACE (uncredited)
Marlon Montgomery .... technology project manager (uncredited)
Ralph Moran .... production assistant (uncredited)
Brian Morgan .... production assistant (uncredited)
Jeff Morris .... location scout (uncredited)
Aaron Moskal .... additional set production assistant (uncredited)
Michael B. Murrie .... production assistant (uncredited)
Neal Naito .... travel coordinator (uncredited)
Teresa Nance .... craft service (uncredited)
Jason Neisewander .... production assistant: aerial unit (uncredited)
John Nemec .... production assistant (uncredited)
Tien Nguyen .... production assistant: additional photography (uncredited)
Amanda Nye .... production assistant (uncredited)
Robert O'Quinn .... production assistant (uncredited)
Nicole Oesterle .... additional production assistant (uncredited)
Joanna Ogando .... payroll assistant (uncredited)
Bryan C. Ordman .... production assistant (uncredited)
Matt Ott .... production assistant (uncredited)
Christopher Pastenes .... production assistant (uncredited)
Doug Pearson .... production assistant (uncredited)
John F. Perez Jr. .... location assistant (uncredited)
Rick Peters .... production assistant: Chicago (uncredited)
Ina Petersen .... production assistant (uncredited)
Ian Sargent Phillips .... production assistant (uncredited)
Prashant Passy Pilley .... researcher (uncredited)
Greg Pitoniak .... location assistant (uncredited)
Catherine Pittman .... dog trainer (uncredited)
Rothwell Polk .... production assistant (uncredited)
Patricia Porter .... third payroll accountant (uncredited)
Jessica Potter .... production assistant (uncredited)
Maria Pretzl .... production assistant (uncredited)
Troy Proffitt .... production assistant (uncredited)
Joshua Ramos .... location assistant (uncredited)
Katie Rasmussen .... location site rep (uncredited)
Kendra Rasmussen .... assistant to executive in charge of production (uncredited)
Dawn Raymer .... production assistant (uncredited)
Russell Raymond .... production assistant (uncredited)
Shakena Reed .... production assistant (uncredited)
Bea S. Rembeczky .... cast assistant: Rosie Huntington-Whiteley (uncredited)
Angelo Renardo .... production assistant: Chicago, Detroit, Florida (uncredited)
Robert C. Rhodes .... production assistant (uncredited)
Rebecca Rogers .... additional set production assistant (uncredited)
Todd Rogers .... medic on set (uncredited)
Jordan Romero .... production assistant (uncredited)
Lauren Rosenbloom .... asset manager (uncredited)
Meghan Ruby .... production assistant (uncredited)
Catherine Russell .... production assistant: Washington DC (uncredited)
Henry Sandifer .... additional set staff assistant (uncredited)
Christiana Santos .... internship coordinator (uncredited)
Kenny Savoca .... production assistant (uncredited)
Nathan Schardin .... production assistant (uncredited)
Ross Scharphorn .... set production assistant: Los Angeles (uncredited)
Sarah Scher .... production assistant (uncredited)
Madalyn Schiller .... production assistant (uncredited)
Jim Schiro .... assistant travel coordinator (uncredited)
Steven Schlick .... assistant location manager: Michigan (uncredited)
Trevor Schliefer .... production assistant (uncredited)
Charlie Schmidlin .... production assistant (uncredited)
Jack Schmier .... production assistant (uncredited)
Kevin Schroeder .... staff assistant (uncredited)
Jason Seaton .... production assistant (uncredited)
Amanda See .... location assistant: Detroit (uncredited)
Amanda See .... production assistant (uncredited)
Anthony Sergio .... production assistant (uncredited)
Rohit Sharma .... production coordinator (uncredited)
Paul Sharpe .... production assistant (uncredited)
Jay Shepley .... additional set production assistant (uncredited)
Michael Shimon .... location assistant (uncredited)
Ryan Shuck .... production assistant (uncredited)
Brandon Sines .... project coordinator: mastering (uncredited)
Josh Slates .... assistant location manager: Washington, DC (uncredited)
Elliot M. Smith .... production assistant (uncredited)
Christopher Snow .... rigging medic (uncredited)
Mallory Squeo .... production assistant (uncredited)
Gene Starzenski .... medic (uncredited)
Matt Stemmley .... location assistant: Chicago (uncredited)
Jack Stern .... welfare/studio teacher (uncredited)
Richard Streeter .... key assistant location manager (uncredited)
Jamie Strunk .... set production assistant (uncredited)
Pete Swan .... supervising parachute packer (uncredited)
Victoria Swanson .... production assistant (uncredited)
Jeremy Tan .... location assistant (uncredited)
Alyssa Telford .... production assistant (uncredited)
Nick Teta .... military advisor (uncredited)
Dave Thomas .... production assistant (uncredited)
Kevin A. Thomas .... production assistant (uncredited)
Kate Tobia .... production assistant (uncredited)
Timothy Tranquill .... development manager: Legend 3D (uncredited)
Niraj Trivedi .... production assistant (uncredited)
Jennifer Tunberg .... production assistant (uncredited)
Joshua David Vaile .... production assistant (uncredited)
Rory Vavra .... production assistant (uncredited)
Hannah Vinson .... location assistant (uncredited)
B. Logan Walden .... production assistant (uncredited)
Aisling Warren .... location assistant (uncredited)
Tyler Warren .... production assistant (uncredited)
Chun Wei .... production assistant (uncredited)
Lauren Weingarten .... travel production assistant (uncredited)
William Whirity .... location assistant: Chicago (uncredited)
Chris Whitaker .... additional medic (uncredited)
Colleen White .... production assistant (uncredited)
Jake Wicks .... IT help desk technician (uncredited)
Justin Wiemer .... location assistant: Milwaukee (uncredited)
Brian Williams .... production assistant (uncredited)
Cornell Willis .... production assistant (uncredited)
Darren C. Wong .... production assistant (uncredited)
George Wong .... production assistant: Hong Kong (uncredited)
George Wong .... production assistant: hong kong (uncredited)
Christopher Jordan Woodring .... production assistant (uncredited)
Daniel Woods .... production assistant (uncredited)
Kenneth Yoder .... assistant production coordinator (uncredited)
Michael Zak .... production assistant (uncredited)
 
Thanks
Gary Borda .... the producers wish to thank: NASA Headquarters
Joshua Byerly .... the producers wish to thank: Johnson Space Center
Lisa Fowler .... the producers wish to thank: Kennedy Space Center
Francisco G. Hamm .... the producers wish to thank (as Lieutenant Colonel Francisco G. Hamm)
Kenneth Hawes .... the producers wish to thank: Department of Defense (as Lieutenant Colonel Kenneth Hawes)
Catherine Humphries .... the producers wish to thank
Holly Hunt .... the producers wish to thank (as Lynda Murray and Holly Hunt)
Robert Jacobs .... the producers wish to thank: NASA Headquarters
Jason Johnston .... the producers wish to thank (as Lieutenant Colonel Jason Johnston)
Lisa Malone .... the producers wish to thank: Kennedy Space Center
Lynda Murray .... the producers wish to thank (as Lynda Murray and Holly Hunt)
Laura Rochon .... the producers wish to thank: Johnson Space Center
Philip M. Strub .... the producers wish to thank: Department of Defense (as Philip Strub)
Bert Ulrich .... the producers wish to thank: NASA Headquarters
Omari Way .... the producers wish to thank (as MCI Omari K. Way)
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
"Transformers: Dark of the Moon - An IMAX 3D Experience" - USA (IMAX version)
"Transformers: Dark of the Moon 3D" - USA (3-D version)
"Transformer: Darkside Moon" - Japan (English title) (imdb display title)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for intense prolonged sequences of sci-fi action violence, mayhem and destruction, and for language, some sexuality and innuendo
Runtime:
154 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:

Did You Know?

Trivia:
A tilting office set was constructed to simulate the Driller's destruction of the skyscraper.See more »
Goofs:
Incorrectly regarded as goofs: When Optimus Prime merges the spark in Sentinel's chest, he immediately starts to speak after he is told he is safe. In the first film, the Transformers learned Earth language through the world wide web. Sentinel could not have been aware of this as he was in sleep mode since he crashed onto the moon, and, given he didn't know where he was, it was impossible to know how to speak English. However, an undetermined amount of time had passed between the moment Sentinel was retrieved and the moment he appears in the NEST base, and as Ratchet states, he was in low-power mode, so it's not entirely unreasonable to think that the Autobots might have uploaded language data to him while he was sleeping before reactivating him.See more »
Quotes:
[first lines]
Optimus Prime:We were once a peaceful race of intelligent mechanical beings. But then came the war between the Autobots, who fought for freedom and the Decepticons, who dreamt of tyranny. Overmatched and outnumbered, our defeat was all but certain. But in the wars final days, one Autobot ship escaped the battle. It was carrying a secret cargo, which would have changed our planet's fate. A desperate mission, our final hope...
[the Ark flies from Cybertron into space... and is gunned down]
Optimus Prime:A hope that vanished.
See more »
Movie Connections:
Edited from The Island (2005)See more »
Soundtrack:
DiscomalariaSee more »

FAQ

Is there a post-credits scene?
What happened to Jolt? Didn't he survive in the last movie?
Why isn't Megan Fox in this?
See more »
142 out of 238 people found the following review useful.
Product Placements and Ducklips, 11 August 2011
Author: elkabong-dd from Ontario, Canada

OK, let's be fair to this movie. The special effects were great -- assuming you can suspend your belief in physics long enough to enjoy them. The rest of this movie was awful.

The product placements for Lenovo, Cisco, Waste Management and Chevy Impala were overwhelming. There was a product placed in almost every scene, and the sheer SIZE of the logo overshadowed most scenes. It was brutal, even for Michael Bay.

And the leading woman (I refuse to look her name up for this review) - the giant implants she had in her lips gave her that permanent "duck- lip" look. Gross.

It's sad to see so much of Hollywood's money go to tripe like this. There must be better things to fund.

2/10, and all of the "2" is special effects.

Was the above review useful to you?
See more (886 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Transformers: Dark of the Moon (2011)
Recent Posts (updated daily)User
Question for old-school Transformers fans who liked this trilogy Xenomaster
Dylan Gould ?? kingkokko30
The good things marc-gorter
What is this thing in the movie called? NoReasonToLive
Carly and Megatron tg4210
What happened to mikaela? baileypointer
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Transformers G.I. Joe: The Rise of Cobra The Professional: Golgo 13 Captain America: The First Avenger Transformers: Revenge of the Fallen
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.