Edit
Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Brad Bird

Writing Credits  

Josh Appelbaum ... (written by) &
André Nemec ... (written by)
 
Bruce Geller ... (television series "Mission: Impossible")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Pavel Kríz ...
...
...
...
Pavel Bezdek ...
Ladislav Beran ...
Jan Pavel Filipensky ...
Control Room Guard (as Jan Filipensky)
Jiri Kraus ...
Control Room Guard (as Jirí Kraus)
Ales Putik ...
Tomás Valík ...
Control Room Guard (as Tomas Valik)
Pavel Cajzl ...
Randy Hall ...
Vitaly Kravchenko ...
Scraggy Tooth (as Vitaliy Kravchenko)
Andrej Bestcastnyj ...
Kremlin Senate Building Desk Guard (as Andrey Bestchastney)
...
Kremlin Subcellar Hallway Guard (as Michael Dopud)
Martin Hub ...
...
Russian Agent (as Ivo Novak)
Anastasiya Novikova ...
Marek Dobes ...
Claudia Vaseková ...
Russian News Anchor (as Claudia Vasekova)
...
Petra Lustigová ...
Anna Lisenker (as Petra Lustigova)
Daniel Clarke ...
...
Gina Hirsch ...
Ghaleb El Saadi ...
Dock Worker (as Ghalib Al Saady)
...
...
Doctor Setting Sidorov's Nose (as Mustafa Al Yassri)
Michael Rys ...
Dmitry Chepovetsky ...
...
...
Keith Dallas ...
Julia's Friend (as Keith Blackman Dallas)
Tammy Hui ...
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Girl on the Red Square(voice) (uncredited)
...
Kremlin Guard (uncredited)
...
Julia Meade (uncredited)
...
Sheikh (uncredited)
...
Luther Stickell (uncredited)
...
IMF Secretary (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

J.J. Abrams ... producer
Josh Appelbaum ... co-producer
Bryan Burk ... producer
Jeffrey Chernov ... executive producer
Tom Cruise ... producer
David Ellison ... executive producer
Dana Goldberg ... executive producer
Tommy Harper ... co-producer
David Minkowski ... co-producer: Czech Republic
André Nemec ... co-producer
Tabrez Noorani ... line producer: India
Tom C. Peitzman ... co-producer (as Tom Peitzman)
Ben Rosenblatt ... associate producer
Pravesh Sahni ... associate producer: India
Yuriy Sapronov ... local producer: Russia (as Yuri Sapronov)
Evgeny Savostiyanov ... local producer: Russia
Paul Schwake ... executive producer
Tim Smythe ... facilitating producer: UAE
Matthew Stillman ... co-producer: Czech Republic

Music by 

Michael Giacchino

Cinematography by 

Robert Elswit ... director of photography

Film Editing by 

Paul Hirsch ... (edited by)

Casting By 

April Webster
Alyssa Weisberg

Production Design by 

James D. Bissell

Art Direction by 

Michael Diner
Helen Jarvis ... supervising art director
Christa Munro ... supervising art director
Michael Turner
Martin Vackár
Grant Van Der Slagt

Set Decoration by 

Rosemary Brandenburg
Andrew Del Rosario ... (as Andronico Del Rosario)
Elizabeth Wilcox

Costume Design by 

Michael Kaplan

Makeup Department 

Khaled Alami ... hair stylist
David LeRoy Anderson ... special f/x makeup creation
Heather Barreca ... hairstylist: second unit
Brian Blair ... makeup effects
Michael Broom ... tattoo designer: AFX studio
Michèle Burke ... makeup designer / makeup supervisor
Carmen Butts ... hair stylist: Mr. Cruise
Anne Carroll ... hair department head
Menka Chhinal ... assistant hair stylist: India
Diana Choi ... special makeup effects artist (as Diana Yun Soo Yoo)
Maiko 'Mo' Gomyo ... special makeup effects artist
Jonathan Gording ... contact lenses: special
Diane Holme ... assistant hair stylist
Tanya Hudson ... makeup artist: second unit
Monica Huppert ... makeup department head
Barbara Kichi ... hair stylist: Prague
Natasha Ladek ... wig maker
Joseph C. Pepe ... character makeup designer: AFX Studio
Gabriela Polakova ... makeup artist: Prague
Claire Roddie ... assistant make up artist
Yasmin Rogers ... assistant hair stylist: India (as Yasmin Rodgers)
Deborah Rutherford ... key makeup: Los Angeles unit
Forest Sala ... hair stylist: second unit
Kamlesh U. Shinde ... assistant makeup artist: India (as Kamlesh Shinde Sunita)
Bobo Sobotka ... additional makeup artist: Czech Republic
Sarah Jane Thompson ... makeup artist
Michelle Waldron ... makeup artist
Michael White ... hair supervisor
Krista Young ... assistant makeup artist
Kirsten Zäschke ... assistant makeup artist
Beverlie Austine Fernandes ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Lynn Andrews ... production supervisor
Bonnie Benwick ... unit manager: second unit
Stewart Bethune ... production manager
Leigh Clarke ... unit production manager: Dubai
Pavel Douvidzon ... production supervisor
Tommy Harper ... unit production manager
Jana Hrbková ... production manager: Czech republic
Silvie Janculová ... unit manager
Sanjay Kumar ... production supervisor / unit production manager
Aleksandr Samokhvalov ... unit production manager: Russia
Richard Stirling ... post-production executive
Scott Thaler ... unit production manager: action unit, Dubai

Second Unit Director or Assistant Director 

Udayan Baijal ... second assistant director: India
Chad Belair ... third assistant director
Dan Bradley ... second unit director
Misha Bukowski ... key second assistant director
Baris Cangokce ... third assistant director: Dubai
Chris Castaldi ... first assistant director: second unit, Dubai
Gauri Chadha ... assistant director
Leonardo Corbucci ... second assistant director crowd: second unit
Mimi Crowe ... third assistant director
Emma Day ... trainee assistant director
Geoff Dibben ... second assistant director: off set
Jakub Dvorak ... second assistant director
Tommy Gormley ... first assistant director (as Thomas Gormley)
Martina Götthansova ... second second assistant director
Geoffrey Hansen ... first assistant director
Kubhaer T. Jethwani ... second second assistant director: second unit, Dubai
Brandon Lambdin ... second assistant director
Mihir Lath ... assistant director
Manjari Makijany ... second second assistant director: India
Kevin O'Neil ... second second assistant director
Shelraj Patel ... assistant director
Gordon Piper ... second assistant director
Jason Roberts ... second assistant director: second unit
Ian Robinson ... assistant director
Samarth Sahni ... third assistant director: India
Michael Salven ... first assistant director: second unit
Eddy Santos ... third assistant director
Brian Sepanzyk ... trainee assistant director
Prince Shah ... third assistant director
Rhonda Taylor ... third assistant director
Aditya Tendulkar ... third assistant director (second unit)
Sunny Tiku ... assistant director
Kasia Trojak ... dga trainee: Los Angeles

Art Department 

Mohamed AbouAhmed ... set plasterer
Michal Abraham ... set dresser: Prague
Curtis Akin ... assistant property master
Salim Al Razouk ... property master
John Alvarez ... set designer
J.P. Bagshaw ... set dresser
Britt Bancroft ... set decoration coordinator: Canada
Chris Beach ... assistant art director
Richard Bennett ... storyboard artist
Laurel Bergman ... assistant art director
Michael A. Billings ... set dec buyer
Derek Bobroff ... on set painter
Peter Bodnarus ... set designer
Jozef Borik ... set dresser: Prague
Anneke Botha ... set dresser
Graham Brown ... metal fabricator
Nancy Anna Brown ... set designer
Kurt Bruun ... props
Miroslav Caslavka ... set dresser: Prague
Lubor Cencak ... scenic artist
Sunil Chhabra ... property master: India (as Sunil Chabra)
Randy L. Childs ... construction coordinator: additional photography
Jana Chovancova ... set dressing coordinator: Prague
David B. Clark ... stand-by painter: Dubai
Jason T. Clark ... standby art director: Dubai second unit
Dan Colegrove ... general foreman: additional photography (as Dan Colgrove)
Brian Cunningham ... illustrator
John Dale ... construction coordinator
Rick De Coine ... plasterer
Andrew Del Rosario ... swing gang boss (as Andronico Del Rosario)
Kirk Doman ... on-set art director
Lucille Doman ... graphic designer
Elena Dubova ... art department production assistant
Dean Eilertson ... prop master: Canada
Andrea Mae Fenton ... assistant set decorator: Los Angeles
Tim Flattery ... conceptual artist
Jo Stuart Fox ... set dresser
Bruce Frankel ... paint lead
Kirsten Franson ... graphic artist
Katerina Galova ... props coordinator: Prague, Dubai
Jack Gauvreau ... head sculptor
Brad Good ... assistant property master
Michael A. Heath ... prop paperwork
Zack Heath ... property department coordinator: Los Angeles
Michelle Hendriksen ... assistant property master
John Herbert ... paint supervisor: reshoots
Jim Hewitt ... set designer
Axel Hoebel ... leadman: Dubai
Jiri Hrubes ... picture cars coordinator: Czech Republic
Filip Kalina ... set dresser: Prague
Patrick Kearns ... set dresser
Stuart Kearns ... set designer
Jan Kobylka ... supervising construction coordinator
John Kobylka ... on set carpenter
Jan Kodera ... property master
Tani Kunitake ... illustrator
Ray Lai ... prop illustrator
Jason B. Landels ... assistant property master
Tyler Lavoie ... plasterer
Monica Leed ... set decorating researcher
Catherine Leighton ... prop buyer
Andrew Li ... assistant art director
Vladimir Lushnikov ... scenic artist
Rohan Lyal ... head greensman
Tracy Lynch ... sculptor
Cheryl Marion ... assistant art director
Petr Marousek ... leadman
Jaydene Maryk ... art department coordinator
Joe Mason ... art department assistant
Ignacio McBurney ... assistant set decorator
Andrew McCarthy ... assistant set decorator
Stacey S. McIntosh ... construction coordinator
Kounicky Milos ... dressing construction
David J. Negron Jr. ... storyboard artist (reshoots)
Jaroslav Novak ... set dresser: Prague
Ken Palkow ... prop fabricator
Greg Papalia ... set designer
Kris Peck ... property master
Dan Petrescu ... lead painter
Brett Phillips ... model maker: art department
Vaclav Pinkas ... set dresser: Prague
Roberto Pinoni ... lead labourer
Karel Pomahac ... construction
Jon Poole ... plasterer
Hamish Purdy ... assistant set decorator
Jelinek Radovan ... graphic designer
Margot Ready ... set designer
Steve Reintjes ... paint general foreman
Bruce Richter ... construction general foreman
Aaron G. Rodriguez ... stand-by painter
Francisco Rosa ... plasterer
Tanja Schaffenrath ... set dresser/buyer: Dubai
Roger Schultz ... lead carpenter
Douglas J. Scott ... art department assistant
Dean Sherriff ... illustrator
Jennifer Silver ... lead painter
Mark Stephen ... assistant art director
Bryan Sutton ... set designer
Zuzana Svobodova ... set designer: czech crew
Dan Sweetman ... storyboard artist
Pavel Tatar ... set designer
Martina Ter-Akopowá ... construction coordinator: Czech Republic
Mario Tomas-Niedworok ... head paint coordinator
Erica Van Den Raad ... set dressing coordinator
Bruce Van Slyke ... set sculptor
Adrien Van Viersen ... storyboard artist
Ross Wahl ... on set dresser
Sandy Walker ... set decoration buyer
Lori West ... graphic designer
Vernon Winn ... lead metal fabricator
Harrison Yurkiw ... art department assistant
Milena Zdravkovic ... illustrator
Cliff Zimowski ... set decoration administrator
Patrick Beals ... prop designer (uncredited)

Sound Department 

Shalini Agarwal ... sound mixer: India
Ron Bedrosian ... adr mixer
Donald D. Brown ... boom operator
Tom Caton ... boom operator: Los Angeles
Dustin Cawood ... sound effects editor
Lisa Chino ... assistant dialogue editor
Frank Clary ... sound effects asisistant
Robin Atkin Downes ... adr
Luke Dunn Gielmuda ... foley supervisor
Teresa Eckton ... sound effects editor
Sean England ... foley artist / foley recordist
Andre Fenley ... assistant supervising sound editor (as André Fenley)
Danny Ferraro ... adr sound
Will Files ... sound effects editor
Ken Fischer ... sound effects editor
Doug Ford ... engineering services
Jamie Gambell ... additional sound utility
Pascal Garneau ... foley editor
Nia Hansen ... assistant sound effects editor
E.J. Holowicki ... assistant sound designer
Richard Hymns ... supervising sound editor
Noah Katz ... digital audio engineer
Daniel Laurie ... adr editor
Michael Levine ... digital audio transfer
Denis Lisionok ... field recordist (as Denis Lisonok)
Zach Martin ... mix technician
Michael McGee ... sound mixer
Stuart Myers ... field recordist
Cheryl Nardi ... dialogue editor
Andy Nelson ... additional sound re-recording mixer / re-recording mixer
Beauxregard Neylon ... adr mixer
Drew Oliveras ... recordist
Juan Peralta ... additional re-recording mixer
Roman Rigo ... utility sound
Gary Rydstrom ... re-recording mixer / sound designer
Christopher Scarabosio ... additional sound re-recording mixer
Brad Semenoff ... adr editor
Tony Sereno ... assistant re-recording mixer
James Spencer ... mix technician
Greg Steele ... adr mixer
Dennie Thorpe ... foley artist (as Denise Thorpe)
Graham Timmer ... sound mixer: splinter unit / sound mixer: underwater unit
Corey Tyler ... foley recordist
Jana Vance ... foley artist
Juniper Watters ... sound assistant
David Wyman ... sound mixer: additional photography
Gwendolyn Yates Whittle ... supervising adr editor
Angie Yesson ... sound effects recordist
Greg Zimmerman ... adr recordist
Vikram Biswas ... sound technician (uncredited)
Henry Dobson ... dubbing supervisor (international versions) (uncredited)
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)
Ian Tarasoff ... sound mixer: second unit (uncredited)

Special Effects by 

Hamish Bennett ... special effects technician
James Bomalick ... special effects technician
Chris Brenczewski ... set foreman
Myriam Cournoyer ... special effects
Richard Darwin ... special effects assistant
Sam Dean ... special effects technician
Lawrence Decker ... special effects foreman
Ante Dugandzic ... special effects
Katherine Fraser ... special effects technician
Alan Hawes ... special effects technician
Anthony Julio ... special effects
Michael Kay ... special effects engineer
Rob Krauzig ... special effects technician
Lars Lenander ... special effects foreman
Eliska Malikova ... special effects assistant
Brent Meadows ... special effects technician
Michael Meinardus ... special effects coordinator
Ryan Meinardus ... special effects crew
Eric Milner ... special effects technician
David Nicholson ... mechanical effects assistant: New Deal Studios
Larry Odien ... mechanical designer: AFX Studios
Randy Parks ... fabricator
Doug Passarelli ... pyro coordinator
Jon Poole ... special effects assistant
José Páramo ... special effects technician
Darryl Reeves ... special effects assistant
Michael Rifkin ... special effects shop foreman
Mike Rotella ... special effects technician: AFX Studio
Mike Sasgen ... special effects foreman
J.D. Schwalm ... special effects coordinator: additional photography
Anthony Simonaitis ... pyrotechnics foreman
Marc Tantin ... special effects technician
Blumes Tracy ... special effects technician
Tom von Badinski ... special effects technician
Cameron Waldbauer ... special effects coordinator: Canada (as Cam Waldbauer)
Jim Waldbauer ... special effects technician
Kevin Waldbauer ... special effects technician
Daniel Yates ... special effects technician
Douglas D. Ziegler ... special effects pre-rigging foreman

Visual Effects by 

Paolo Acri ... digital compositor: ILM
Kevin Aguirre ... lead previsualization artist
Beverley Joy Ang ... technical assistant
Siau Yene Ang ... digital artist
Hazra Anup ... digital artist
Gilberto Arpioni ... digital compositor: Ghost VFX
Joel Ashman ... digital compositor: Prologue
David August ... interactive creative director: OOOii
Kate Auld ... digital compositor
Joseph Bailey ... digital compositor: ILM
Mike Bain ... cg supervisor: Fuel VFX
Santhoshi Balasubramanian ... digital artist: ILM
Geeta Basantani ... digital compositor
Simeon Bassett ... sequence supervisor
Jason Bath ... visual effects executive producer: Fuel VFX
Joel Bautista ... digital compositor: ILM
Gabriel Beauvais ... CG artist: Rodeo FX
Nestor Benito ... digital compositor: ILM
Frank Berbert ... digital compositor: ILM
Amy Beresford ... visual effects producer: ILM
Mathew Berglund ... digital artist
Jason Billington ... digital compositor: ILM
Jeremy Bloch ... lookdev technical director: ILM
Marten Blumen ... compositor
Peter Bogatsky ... digital artist: ILM
Florin Boieriu ... senior compositor: ILM
Mark Boorer ... pipeline programmer
Cris Borgnine ... best boy electric / visual effects
Marie-Pierre Boucher ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Patrick Boucher ... programmer: Rodeo FX
Xavier Bourque ... digital compositor: Fuel VFX
Gavin Boyle ... layout: ILM
Jill Brooks ... visual effects executive producer: ILM
Romain Buignet ... visual effects artist
Jeremy Burns ... in-house lead compositor
Brendan Byrd ... visual effects production assistant
Owen Calouro ... visual effects artist
Ben Campanaro ... lead compositor: Pixomondo
Charmaine Chan ... compositor & atd: ILM
Henry Kwok Ho Chan ... digital artist: ILM
Kien Geay Chan ... digital artist
Sarah Chang ... compositor: Base FX
Hunter Chase ... previz artist
Cheah Chin Chee ... digital matte artist
Georgie Chen ... digital artist
Jon Chesson ... compositor
Ahdee Chiu ... lead compositor: Base FX
Francis Clément ... rotoscopy: Rodeo FX
Alex Coble ... prep artist: Fuel VFX
David Codeglia ... visual effects artist
Gloria Cohen Shomo ... visual effects production assistant (as Gloria Cohen)
Sam Cole ... compositing supervisor: Fuel VFX
Cynthia Crimmins ... visual effects coordinator
Nicholas Cross ... lighting artist: Fuel VFX
Tyson Cross ... lighting technical director: ILM
Francois Croteau ... matte painter: Rodeo FX
Rocky Curby ... pre-visualization artist
Jiri Cvancara ... data operator
Patrick David ... digital compositor: Rodeo FX
Jeffrey de Guzman ... digital matte painter: Industrial Light & Magic
Kent Demaine ... creative director: interactive design
Lindy DeQuattro ... associate visual effects supervisor
Eric J. Dima-ala ... matte painter: ILM
Matthew Doll ... lead artist
Sean Dollins ... match move artist: Fuel VFX
Tyson Donnelly ... digital compositor: uncredited
Ian Doss ... location matchmove artist: ILM
David Dozoretz ... senior pre-visualization supervisor
Jorik Dozy ... digital matte painter: ILM
Lukas Drake ... visual effects artist: ILM
Pierre Drolet ... digital artist
Russell Earl ... visual effects supervisor
Bruno Ebe ... effects technical director
Kane Elferink ... lighting artist: Fuel VFX
Nino Ellington ... technical assistant
Shawn Ewashko ... visual effects artist
Devin Fairbairn ... layout: ILM
Dan Feinstein ... digital compositor: ILM
Sebastian Feldman ... digital compositor
Aaron Ferguson ... digital artist
Rodrigo Fiallega ... digital compositor: Ghost VFX
Michael Robinson Fleming ... production assistant: ILM (as Michael Fleming)
Bridgette Foo ... digital artist: ILM
Jean-Francois Gagne ... digital compositor: Rodeo FX
Thibault Gauriau ... effects technical director: ILM / fx technical director
Tau Gerber ... digital compositor: ILM
Bill Gilman ... digital artist: Prologue
Annie Godin ... visual effects producer: Rodeo FX
Mitch Gonzalez ... visual effects artist: Prologue Films
Bridget Maria Goodman ... visual effects artist
David Gottlieb ... digital compositor
Matthew Gratzner ... visual effects supervisor
Jeff Grebe ... fx technical director: ILM
Matt Greig ... digital compositor: Fuel VFX
Bryant Terrell Griffin ... lead matte painter
Natalia Gubareva ... lighting td: Fuel VFX
Jason Michael Hall ... pre-visualization artist
Emile Harvey ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Trevor Hazel ... digital paint and roto supervisor
Gisela Hermeling ... production support
Neil Herzinger ... digital artist: ILM
Kela Hicks ... compositor
Chad Hofteig ... pre-visualization artist
Sunghwan Hong ... digital compositor
Michael Honrada ... digital artist: ILM
Jen Howard ... digital artist
Nick Hsieh ... compositing supervisor: Base FX
Zameer Hussain ... digital artist: ILM
Brad Isdrab ... technical support
Alex Jaeger ... senior visual effects art director: ILM
Jeffrey Jasper ... technical lead: New Deal Studios
Ivan Kondrup Jensen ... digital compositor
Rikke Hovgaard Jørgensen ... visual effects coordinator
Daniel Karlsson ... digital compositor
Ara Khanikian ... compositing supervisor: Rodeo FX
Christopher Kilshaw ... senior creature effects technical director: ILM Singapore
John Kilshaw ... cg supervisor: ILM
Alex Kim ... fx technical director: ILM
Shilpa Kirpalani ... digital artist
John Knoll ... visual effects supervisor: ILM
Jean Le Koh ... digital artist
Teck Chee Koi ... effects artist: ILM
Teck-chee Koi ... fx technical director: ILM
TeckChee Koi ... effects artist: ILM
Dean Koonjul ... digital compositor: ILM Singapore
Justin Kosnikowski ... lead rotoscoper
Ruud Kouwenberg ... digital compositor: Ghost
Craig Kuehne ... compositor: Pixomondo
Frankie Kwak ... digital artist: ILM
Jasmine Labelle ... controller: Rodeo FX
Serena Lam ... digital compositor
Zoe Lamaera ... senior compositor
Nancy Lamontagne ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Xavier Lapointe ... programmer: Rodeo FX
Yann Larochette ... digital compositor: ILM
Pei'an Lau ... visual effects production assistant
Asier Lavina ... visual effects artist
Alex Lay ... digital compositor
Claudia Lecaros ... visual effects producer: Fuel VFX
Isabelle Leduc ... vfx assistant coordinator
Adam Lee ... effects artist: ILM
Mohen Leo ... visual effects supervisor: ILM Singapore
Keith Leung ... digital compositor: ILM
Lujia Li ... compositor: Base FX
Nelson Lim ... digital artist
Nicholas Lim ... assistant technical director: ILM
Katie Linahon ... production coordinator: New Deal Studios
Meng Liu ... compositor
Marko Ljubez ... matte painter: ILM
Owen Longstaff ... digital compositor: Fuel VFX
Doug Luberts ... production & technical support: ILM
Valy Lungoccia ... compositor
Matthew Lynch ... global producer: ILM
Mike Marcuzzi ... visual effects: ILM
Simon Marinof ... digital compositor
Chulev Marko ... digital modeler: ILM
Corey Robert Martinez ... digital opticals
Dale Matasovsky ... visual effects artist
Olivier Maury ... technical support: Industrial Light & Magic
George McCarthy ... visual effects editor
Daniel McCue ... pre-visualization artist
Kevin McTurk ... model maker: New Deal Studios
Tory Mercer ... digital compositor
Christopher James Miller ... senior digital artist: Prologue
James Mohan ... digital artist: ILM
Shawn Monaghan ... digital compositor
Thomas Montminy Brodeur ... digital compositor: Rodeo FX
Jerome Moo ... digital artist: ILM
Douglas L. Moore ... layout supervisor: ILM
Sébastien Moreau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Pat Moreira ... layout: ILM
Jean-Francois Morissette ... lead matchmover: Rodeo FX
Dave Morley ... visual effects supervisor: Fuel VFX
David Manos Morris ... digital effects artist
Michelle Motta ... digital paint and rotoscope artist
Jiun Yiing Mow ... lighting technical director: ILM
Guy A. Mussori ... visual effects artist
Abishek Nair ... digital compositor: ILM
Say Bin Neo ... production and technical support
Albin Ng ... technical assistant
Jia-Hao Ng ... digital matte artist: ILM
Sheau Horng Ng ... digital artist: ILM
Sonia Niu ... visual effects production manager: Base FX
Lavanya Nobishwaran ... digital artist: ILM
Thijs Noij ... digital compositor
Danielle Norgate ... digital compositor: ILM
Brett Northcutt ... digital matte artist
Greg O'Connor ... digital artist: modeling and texturing
Josiane O'Rourke ... project manager: Rodeo FX
Pawel Olas ... technical director
Jose A. Ortiz Jr. ... CG supervisor: Prologue Films
Shalena Oxley-Butler ... visual effects producer: Pixomondo
Russell Paul ... digital model supervisor
Kristian Pedlow ... digital artist
Tom C. Peitzman ... visual effects producer (as Tom Peitzman)
Jason Pelham ... digital intermediate visual effects producer
Dylan Penhale ... chief technical officer: Fuel VFX
Phil Pham ... digital artist: ILM
Ben Pickering ... visual effects production manager
Jason Pomerantz ... production supervisor (IMAX version)
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmover: Rodeo FX
Lucas Pozzey ... layout artist
Alex Prichard ... senior digital artist: ILM
Nick Provenzano ... production & technical support
Christopher Puchta ... effects technical director: ILM
Kevin Quatman ... compositor
Michael Queen ... digital compositor: Fuel VFX
Christin Quek ... digital artist: ILM
Murali Ramachari ... effects technical director: ILM
Leigh H. Rens ... previs animator
Steve Riera ... senior visual effects coordinator
Simone Riginelli ... digital compositor
Petr Rohr ... layout: ILM
Drew Rosen ... render farm technician
Johannes Saam ... effects technical director: Fuel VFX
Christian Saenz ... creature technical director: ILM
Diganta Saha ... systems administrator: Prologue
Juan Ignacio Salgado ... digital compositor: Fuel VFX
Ronald Samson ... digital artist
David Sanger ... visual effects producer
Steve Sauers ... lead digital artist
Victor Schutz ... lead artist: ILM
Denis Scolan ... senior compositor: Fuel VFX
Cameron Sharp ... visual effects editor: Fuel VFX
Betty Shaw ... digital resource supervisor
Kodeeswaran Shenbagaram ... digital artist: Industrial Light & Magic
David Shorey ... visual effects
Philip Sisk ... compositor / digital compositor
Richard Skelton ... matchmove artist
Lisa Skinner ... visual effects coordinator
Brian L Smith ... production and technical support: ILM
Cameron Smith ... senior compositor: ILM
Jeff W. Smith ... matchmove supervisor
Morgan Smith ... production coordinator: ILM
Rachel Elizabeth Smith ... visual effects coordinator: Fuel VFX
Jakris Smittant ... production coordinator: Industrial Light & Magic
Eric So ... digital compositor
Jordan Soles ... chief technology officer: Rodeo FX
Siyu Song ... digital artist: ILM
Laurent Spillemaecker ... digital compositor: Rodeo FX
Sam Stewart ... digital paint and rotoscope artist: ILM
Ondrej Stibinger ... telecine colorist dailies
Mohinder Subramaniam ... digital artist: ILM
Adam Swaab ... lead animator: Prologue (as Adam Schwab)
Tolly Swallow ... visual effects producer: Base FX
Lionel Taillens ... digital matte painter: ILM
Srikalyan Tallapragada ... digital artist: ILM
Chin Kok Tan ... digital artist
Jessica Teach ... senior staff: ILM
Huai Yuan Teh ... effects artist: ILM
Adrian Teng ... digital artist
Philippe Thibault ... digital compositor: Rodeo FX
Nicklas Thiesen ... digital compositor: Ghost VFX
Meghan Thornton ... digital artist
Daniel C.J. Todd ... matchmove artist
ZiJing Toh ... lighting technical director
Kar Hung Tom ... system administrator: Rodeo FX
Ruggero Tomasino ... digital compositor: Ghost VFX
Benoit Touchette ... senior staff: Rodeo FX
Marjolaine Tremblay ... senior staff: Rodeo FX
Matthew Trivan ... visual effects artist
Denis Trutanic ... senior layout artist: ILM
Reuben Uy ... assistant technical director (as Reuben Bulawin Uy)
Michael Van Eps ... digital artist
Amy Vatanakul ... pre-visualization artist
Todd Vaziri ... compositing supervisor: ILM
Randy Vellacott ... digital compositor: Fuel VFX
Diego Vida ... matte painting crew
Yonghow Vong ... digital artist: ILM
Colin Ware ... modeler and texture artist
Sharon Warmington ... digital compositor: ILM (as Sharon Peng)
Ben Warner ... digital compositor: ILM
Gregory Weiner ... creature technical director: ILM
Alexandra Weir ... creature technical director
Tom Westermann ... digital artist
Adrian Williams ... production and technical support: ILM
David B. Wolgemuth II ... digital compositor
Don Wong ... effects artist: ILM
Eric Wong ... creature technical director: ILM
Ross Woo ... data wrangler
Mike Wood ... digital matte artist
Joe Tsung-Yu Wu ... cg modeler: Fuel VFX
Matthew Wynne ... compositing supervisor: fuelvfx
Momo Yang ... layout artist
Ben Ying ... compositor: Fuel VFX
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Jason Michael Zimmerman ... compositing supervisor: Pixomondo
Thomas Øhlenschlæger ... visual effects supervisor: Ghost VFX
Anthony Barcelo ... compositor (uncredited)
Mikhail Bayder ... systems administrator: Prologue (uncredited)
Gregory Bellis ... matchmove artist: Fuel VFX (uncredited)
Dudley Birch ... matte painter (uncredited)
Ian Carr ... technical support (uncredited)
Tun-En Chen ... roto artist (uncredited)
Jason Cuenco ... assistant technical director: modeling, ILM (uncredited)
Carlos Fueyo ... cg supervisor: Svengali FX (uncredited)
Mei Gangwen ... effects artist: ILM (uncredited)
John Giang ... concept artist (uncredited)
Sebastian Greese ... lighting artist: Fuel VFX (uncredited)
Alex Holcombe ... vfx editor and i/o operator: Fuel VFX (uncredited)
John Kitching ... digital compositor (uncredited)
YuanJing Lin ... technical assistant (uncredited)
Cedric Lo ... lead animator: ILM Singapore (uncredited)
Kevin Martel ... animator (uncredited)
Lau E.H. Melvin ... technical assistant (uncredited)
Joseph Metten ... digital artist: ILM (uncredited)
Lori C. Miller ... compositor (uncredited)
Robert Molholm ... color science/imaging r&d (uncredited)
Nick Porcino ... research and development: ILM (uncredited)
Roberto Renzetti ... production and technical support: ILM (uncredited)
Rachel Rose ... production and technical support (uncredited)
Toshihiro Sakamaki ... modeler: Prologue (uncredited)
Nicholas Tey Kai Guan ... digital artist: ILM (uncredited)
Jeremy Therrien ... technical assistant (uncredited)
Pat Tubach ... production support: ILM (uncredited)
Long Yinghan ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Lee Adamson ... stunt driver: India unit
Robert Alonzo ... fight coordinator
Ed Anders ... stunt driver
Nickolas Baric ... stunt performer
Pavel Bousek ... stunts
Pavel Cajzl ... stunt coordinator: Czech Republic
Janene Carleton ... stunts
Garvin Cross ... stunts
Chris Daniels ... stunts
Anna Dvorscik ... stunts
Richard Epper ... stunts
Nilo Ghajar ... stunt performer
David Hugghins ... stunts
Keii Johnston ... stunts (as Keli Johnston)
Dave Lane ... stunts (as David Lane)
William Morts ... stunts
Casey O'Neill ... stunt double: Tom Cruise
Brett Praed ... stunt driver: India unit
Cedric Proust ... stunt driver: India unit
Markos Rounthwaite ... stunt coordinator
David Schultz ... stunts
Gregg Smrz ... stunt coordinator
Russell Solberg ... stunt coordinator: second unit
Scott Sproule ... stunts
Karl Van Moorsel ... stunt driver: India unit
Mick Van Moorsel ... stunt driver: India unit
Toni Varvasoudis ... stunt driver: India unit
Owen Walstrom ... stunt coordinator: Canada
Peter Weireter ... technical advisor
Lee Adamson ... utility stunts (uncredited)
Fraser Aitcheson ... stunts (uncredited)
Matt Baker ... utility stunts (uncredited)
Kenny Bates ... utility stunts (uncredited)
Krista Bell ... stunts (uncredited)
Michael T. Brady ... actor safety (uncredited)
Jake Brake ... utility stunts (uncredited)
Radek Bruna ... stunts (uncredited)
Janene Carleton ... stunt double: Paula Patton (uncredited)
Uros Certic ... stunt performer (uncredited)
Brett Chan ... stunt performer (uncredited)
Lauro Chartrand ... utility stunts (uncredited)
Miram Choi ... stunt assistant (uncredited)
Garvin Cross ... stunt double: Jeremy Renner (uncredited)
Chris Daniels ... stunt double (uncredited) / utility stunts (uncredited)
John Dixon ... utility stunts (uncredited)
Richard Epper ... utility stunts (uncredited)
Mickey Giacomazzi ... utility stunts (uncredited)
Randy Hall ... utility stunts (uncredited)
David Hooper ... stunt performer (uncredited)
Jiri Horky ... stunts (uncredited)
Jeff Hotte ... safety diver (uncredited)
Kim Howey ... stunt double (uncredited)
David Hugghins ... utility stunts (uncredited)
Patricia Isaac ... stunt performer (uncredited)
Martin Ivanov ... stunt driving double: Tom Cruise (uncredited)
Kris A. Jeffrey ... utility stunts (uncredited)
Marek Jelinek ... stunts (uncredited)
Michael B. Johnson ... stunts (uncredited)
Mike Johnson ... utility stunts (uncredited)
Keii Johnston ... utility stunts (uncredited)
Richard Jollymore ... stunt performer (uncredited)
Hubie Kerns Jr. ... utility stunts (uncredited)
Jindrich Klaus ... stunts (uncredited)
Andrei Kovski ... stunt performer (uncredited)
Dave Lane ... stunt rigger (uncredited)
Paul M. Lane ... utility stunts (uncredited)
Paul Lazenby ... stunt actor (uncredited)
Miroslav Lhotka ... stunts (uncredited)
Ray Lykins ... utility stunts: Dubai (uncredited)
Mike Majesky ... stunts (uncredited)
Sam Maloof ... utility stunts (uncredited)
Alexander Mandra ... stunts (uncredited)
William Morts ... utility stunts (uncredited)
Barry Nerling ... stunt performer (uncredited)
Denney Pierce ... utility stunts (uncredited)
Matt Reimer ... stunt performer (uncredited)
Dan Rizzuto ... stunt performer (uncredited)
Allen Robinson ... utility stunts (uncredited)
Rich Rutherford ... stunt driver (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Darryl Scheelar ... stunts (uncredited)
David Schultz ... utility stunts (uncredited)
Darren Shahlavi ... stunts (uncredited)
Brett Smrz ... utility stunts (uncredited)
Scott Sproule ... key stunt rigger (uncredited)
Mark Stefanich ... stunts (uncredited)
Mustapha Touki ... stunts (uncredited)
Slavek Vankat ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Brennan Walstrom ... stunt performer (uncredited)
Kye Walstrom ... stunt performer (uncredited)
Shelly Ward ... stunts (uncredited)
Peter Weireter ... utility stunts (uncredited)
Nilo Williams ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mark G. Alexander ... lighting technician
Dustin Allen ... lighting technician
Skylar Almas ... grip
Eric Amundsen ... assistant camera: second unit, Dubai, UAE
Mitchell Amundsen ... director of photography: second unit
Scott Andrew Armstrong ... rigging grip
Andrej Arnautov Jr. ... lighting technician: Prague, Dubai
Stephen Arnott ... rigging grip
Adam Austin ... libra head operator
Dan Ax ... lighting technician
Rocky Babcock ... libra head operator
Kent Baker ... rigging key grip
Dan Balzer ... first assistant camera
Chris Bamford ... grip
Jose F. Barrios ... rigging grip
Bill Baxter ... electrician
Ian Beer ... second assistant camera: second unit
Jeffery Bjorgum ... video assist
Larry Blanford ... director of photography: India
Jeff Bonny ... rigging grip
Bruce Borland ... lighting technician
Jan Boruvka ... rigging: Czech Republic
Rob Cantin ... lighting technician
Jake Capistron ... eclipse technician: Budapest aerial unit
Simon Cave ... rigging gaffer: Dubai
Václav Cermak ... gaffer
Michal Chadima ... video assist operator: Prague, Dubai
Bidhan Chanda ... best boy grip
Adam Dale ... aerial director of photography: Dubai
Drew David ... second grip
Christopher Davis ... electrician
Sean Davis ... best boy
Mulchand Dedhia ... gaffer: India
Nicholas Dent ... grip
Himmat Deol ... grip: second unit
Herb DeWaal ... underwater key grip
William DiCenso ... rf technician
Cameron Drinkle ... motion picture video coordinator
Jakub Dvorsky ... camera operator: Prague, Dubai
Sean Edmiston ... rigging lighting technician
Florian Emmerich ... camera operator: "a" camera, second unit / steadicam operator: second unit
Remi Epron ... aerial pilot & technician
Cam Esau ... lighting technician
Steven Finestone ... director of photography: Russian unit
Jesse Frank ... rigging lamp operator
Matthias Gelhausen ... stabilized head technician
Cory Geryak ... chief lighting technician
Clement Gharini ... flying camera operator
Lee Gibeau ... grip
Spiro Grant ... second assistant camera
Andy Gribble ... best boy rigging grip
Ian Guns ... super technocrane operator
Rod Haney ... rigging grip
Tim Heller ... lighting technician
Patrick Hogue ... film loader: second unit
Petr Hons ... rigging electrician
Derek Howe ... camera trainee
Thomas Hübener ... scorpio head technician
Barry Idoine ... first assistant camera: "a" camera
James M. Jackson ... lighting technician
Gilbert Jamault ... generator operator: second unit
David James ... still photographer
Justin Johns ... video assist: second unit
Dave Joshi ... video coordinator
Alexandra Kanal Matheson ... additional second assistant camera: Prague (as Alexandra Kanal) / camera loader: Dubai (as Alexandra Kanal)
Christopher Charles Kempinski ... lighting technician
Vladimir Kesl ... computer video playback
Ryan Ketchum ... lighting technician
János Kiss ... camera grip: aerial unit
Phil Klapwyk ... console programmer/operator
David Kohler ... rigging electrician
Michal Krbecek ... central loader: second unit
Todd Kristianson ... lighting technician
Burton 'Joe' Kuchera ... gaffer: India / gaffer: second unit
B. Durga Kishore Kumar ... film loader
Jeff Kunkel ... dolly grip: "a" camera
Bryce Larkin ... rigging lamp operator
Al LaVerde ... key grip
Martin Leahy ... electrician
Joseph Lederer ... still photographer: second unit
Ian R.C. Levine ... second assistant camera: "a" camera
Kevin Lheritier ... grip
Brent Lister ... rigging grip
Milton Loo ... lighting technician
Joe Macaluso ... best boy grip / key grip: second unit
Andrew Maccallum ... lighting technician
Chris Mack ... additional photography
Stephen Maier ... camera operator: 2nd unit a camera
Martin Maryska ... assistant camera
John Marzano ... aerial director of photography: additional photography
Sarah Mather ... camera loader
Taylor Matheson ... first assistant camera: "b" camera
Bruce McCleery ... cinematographer: additional photography
Adam McDonald ... grip
Jason McKinnon ... lighting programmer
Hugh Meikle ... generator operator
Regan Mitchell ... super techno crane operator
G. Monic Kumar ... camera operator: "c" camera, India
Ryan Monro ... dolly grip
Richie Moore ... camera operator: second unit
Clint Moran ... film loader: second unit
Bryce Munro ... rigging grip
Ian Mussell ... key rigging grip: Dubai
Martin Nahodil ... video operator assistant
Joern Christian Novotny ... lighting technician
Peter Pacula ... best boy rigging grip
Robert Palmer ... first assistant camera: second unit, Dubai
Phil Pastuhov ... aerial director of photography
Dylan Paul ... balloon light technician
Kevin Pereira ... assistant camera: India
Michelle Pizanis ... second assistant camera: additional photography
Zdenek Pozar ... rigging electrician: Prague
Jan Prokes ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Marek Radolf ... balloon lighting supervisor
Matty Reed ... rigging lamp operator (as Matt Reed)
Jan Rehanzl ... best boy grip
Pete Romano ... underwater director of photography
Andrew Rowlands ... camera operator
Sean Ruggeri ... red camera technician
Sanjay Sami ... key grip: India
Christian Schauz ... lighting technician
Tyler Scott ... rigging electric
Ian Seabrook ... underwater camera operator
Leon Serginson ... grip
Robert Settlemire ... first assistant camera (IMAX unit)
Mark Sherman ... electrician
Jan Simecek ... rigging electrician
Kathie Singh ... camera trainee
Jan Skriecka ... camera loader
Michael Smit ... electrician
Jeffrey P. Soderberg ... chief rigging electrician
Bjoern Susen ... gaffer
Monte Swann ... supervising video engineer
Jason Tidsbury ... light balloon technician
Kevin Tiesiera ... assistant chief lighting technician: Prague, Dubai
Jarrod Tiffin ... rigging gaffer
Henry Tirl ... camera operator: "a" camera, additional photography
Lionel Turner ... lighting technician
Mustafa Tyebkhan ... second assistant camera: Dubai
Rishi Umrania ... rigging gaffer: India
Jaroslav Ungr ... grip
Adam Uttley ... grip: second unit
Satish Venkataramana ... second assistant camera: India
Robert Walisko ... pursuit arm operator
Scott Wallace ... video playback operator
Jason Weir ... rigging lighting technician
Lance White ... digital video assist coordinator: second unit
Shamus Whiting-Hewlett ... gaffer / lighting technician
James Williams ... libra head technician
Tyler Woeste ... first assistant camera: second unit
Darin Wong ... dolly grip
Jayden York ... libra head operator
Nathan Spencer ... rf technician (uncredited)

Animation Department 

Joey Park ... animator
Onur Senturk ... title design and animation

Casting Department 

Maryellen Aviano ... extras casting coordinator: additional photography
Allison Bader ... casting assistant
Nancy Bishop ... casting: Europe
Heike Brandstatter ... casting: Canada
Andrea Brown ... extras casting director
Sara Brown ... extras casting assistant
Jax Dyer ... extras casting director: Dubai
Barbara Harris ... adr voice casting
Jirí Hrstka ... extras casting: Czech Republic
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Kevin Mockrin ... casting associate
Amy Nygaard ... casting coordinator
Laura Obenaus ... casting assistant
Jessica F. Sherman ... casting assistant
June E. Watson ... extras casting assistant
Ondrej Zlesak ... extras coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Carolyn Bentley ... set supervisor
Phillip Boutte Jr. ... costume illustrator
Andre Brouwer ... set supervisor
Dawn Climie ... costumer: Mr. Cruise (as Dawn Leigh Climie)
Luisa Dalmagro ... costume buyer
Jirina Eisenhamerova ... costumer
Sharon Fauvel ... ager/dyer
Alison Fraser ... costumer
Betsy Glick ... costumer
Emily Hoang ... costume assistant: additional photography
R.A. Hossie ... costume manufacturing foreperson (as Ruth Hossie) / costume manufacturing foreperson
Maria Hubackova ... costumer
Nancy Jones ... set costumer
Hana Kucerova ... costume supervisor: Czech republic
Dawn Y. Line ... key costumer
Jessica Lythgoe-Green ... costume supervisor: Canada
Corinne Mameli ... extras costume coordinator
Elisabeth Miller ... costume office coordinator
Karolina Morrison ... costume coordinator
Kieu Nguyen ... costume cutter
Karin Nosella ... assistant costume designer
Silvana Sacco ... key textile artist
Martin Slaboch ... costumer
Patricie Soptenková ... costumer
Nancy Thompson ... costumer: Mr. Cruise
Maria Tortu ... assistant costume designer
James W. Tyson ... costume supervisor
Stacy L. Tyson ... costumer
Lauren M. Walker ... truck costumer
Michael Welch ... costumer
Phyllis Thurber-Moffit ... costume textile artist (uncredited)

Editorial Department 

J. Cody Baker ... color assistant
Tom Dailey ... assistant editor
Joseph Derrico III ... assistant editor: opening title sequence
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate assistant
Ed Dobbs ... color timer: film dailies
Dan Goslee ... on-line editor
Gina Hirsch ... assistant editor
Jennifer Horvath ... additional editor
Matthew W. Johnson ... digital intermediate editor
Andy Kaplan ... senior digital intermediate producer
Dan Mitre ... colorist
Harry Muller ... color timer
Stephen Nakamura ... digital film colorist
Jess Park ... post-production assistant
Nathaniel Park ... editor: main title sequence
Jessica Parks ... post-production coordinator
Thor Roos ... colorist: dailies
Zack Rosenblatt ... post-production assistant
Evan Schiff ... associate editor
Julian Smirke ... assistant editor
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
Robert Stambler ... assistant editor
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Mark Tuminello ... assistant editor
Colin Walter ... post-production assistant
Dave Wilkinson ... colorist: dailies
Leah Zaharoff ... post-production assistant
Kyle Cunningham ... executive sales assistant: Technicolor Creative Services Vancouver (uncredited)
Paul McGhee ... digital intermediate services (uncredited)
Daniel Sessoms ... nextLAB operator (uncredited)

Music Department 

Michael K. Bauer ... music editor (as Michael Bauer)
Andrea Datzman ... score coordinator
Brad Dechter ... additional orchestrations
George Doering ... musician
Mark Gasbarro ... musician / orchestrator
Michael Giacchino ... additional orchestrations
Tom Hardisty ... score mixing recordist
Nicholas Jacobson-Larson ... additional score preparation
Mark LeVang ... musician: Hammond B3/keyboards
Alex Levy ... supervising music editor
Tommy Lockett ... music editor
Norman Ludwin ... musician / musician: bass
Frank Macchia ... music preparation
Aaron Meyer ... music preparation
Dermot Mulroney ... musician: cello
Bobbi Page ... choir contractor
Lalo Schifrin ... composer: theme music
Charles Scott IV ... additional music production
Tim Simonec ... conductor / orchestrator
Andrew Synowiec ... musician: guitar
Chris Tilton ... orchestrator
Dan Wallin ... music engineer
Reggie Wilson ... orchestra contractor
Michael Aarvold ... score engineer assistant (uncredited)
Denise Carver ... music clearances (uncredited)

Transportation Department 

Matt Brown ... transportation captain
Nick Diomis ... unit driver
Henry Dray ... transportation coordinator
Neville Dsouza ... transportation coordinator
Mark Hoeppner ... driver: cast
David Holm ... transportation coordinator
Lukas Kaplan ... transportation coordinator: Czech Republic
Rock LeRoy ... Los Angeles captain
John Lybrand ... driver: cast
Dave Miller ... driver: cast
Carrie O'Bray ... transportation co-captain
Boris Olomi ... picture vehicle mechanic: dubai
Rick Rasmussen ... picture car coordinator: Canada
Ryan Rasmussen ... mechanic shop labourer
Tana Tocher ... transportation
Lada Vacik ... driver: camera truck, Czech Republic
Tim Woods ... picture car coordinator
Larry Yampolsky ... picture cars

Other crew 

Daniel Adam ... extras wrangler: Czech Republic
Ahmet Ahmet ... main titles designer
Sameer al Jaberi ... production assistant
Fernández Frasquet Alexia ... production assistant
George Anthony Anisimow ... adr voice: child
Shelly Armstrong ... location coordinator: Los Angeles
Grant Babbitt ... behind the scenes crew / behind-the-scenes: production assistant / production assistant: behind-the-scenes / production assistant: promo
Ryan Babbs ... stand-in
Kristian Bakstad ... stand-in
Daniel Baxter ... production assistant
Dan Beal ... location scout
Tanner Bean ... office production assistant
Joe Beckwith ... first assistant accountant: Dubai
Melanie Berthelo ... production assistant
Ariana Biagi ... office production assistant
Daniel Biagi ... office production assistant
Theodore Bocolas ... production assistant
Kameron Bodaly ... production assistant
Maï Boiron ... French translator
Brooks Bonstin ... location scout
Bill Bost ... assistant: Mr. Ellison
Cole Boughton ... key production assistant
Brendon 'Moose' Boyd ... facilities manager
Taylor Boyd ... location scout
Karin Bracher ... locations co-ordinator: Dubai
Morgan Brady ... second assistant production coordinator
Becky Brake ... supervising location manager
Dale Ross Braun ... location accountant: Vancouver
Chris Bryant ... production assistant: additional photography
Kimberly Buckham ... first assistant production coordinator: second unit
Richard C. Burton ... stand In/photo double/Tom Cruise
Karen Bushnell ... production assistant
Dina Butti ... production assistant (as Dina El-Gamal)
Omar Butti ... production team leader: Dubai
Robert Cable ... production accountant: Dubai
Charlene Callihoo ... assistant accountant
Cass Capazorio ... assistant: Mr. Cruise
Laura Caulfield ... Production Legal
Maguy R. Cohen ... assistant to actor: Dubai (as Maguy J.B. Cohen)
Kyle Cooper ... title designer
David Hayes Cox ... assistant: Mr. Renner (as David Cox)
Peter Cummings ... research and clearance
Jamie Daddio ... first assistant accountant
Jacqueline Dallamore ... assistant accountant
Rahoul Daswani ... production assistant: india
Rajeev Daswani ... stand-in
Shiamak Davar ... choreographer
Ian Dawson ... main title sequence producer: prologue
Emma Day ... production assistant
Yasmeena Daya ... location department intern
Gina Deakin ... construction production assistant: Dubai
Shruti Desai ... production coordinator
Rachel Dewhurst ... production assistant
Allison Dillard ... production safety manager
Theuns Du Plessis ... location scout: Dubai
Hana Duplinska ... assistant: Mr. Chernov, Prague (as Hanka Duplinska)
Monal Dutia ... film courier
Navit Dutt ... location manager
Claudia Eastman ... location scout: reshoots
Joel Einhorn ... stand-in
Jamison Empey ... post production accountant
Michal Engrth ... assistant accountant
Jaco Espach ... key assistant location manager
Boyd Ferguson ... photo double
Anastasia Filatova ... set production assistant: second unit
Peter Foldy ... adr loop artist
Ken Forsberg ... set medic
Byron Fudge ... second assistant production coordinator
Henrietta Fuller ... production assistant
Chris Furia ... production controller
Driss Gaidi ... assistant location manager
Lyall Gardiner ... location manager: Dubai / location scout
Noah Gardner ... assistant: Mr. Burk
Kevin Gasca ... office production assistant
Weyen George ... production assistant
James Giddy ... production assistant
Paul Giordano ... key assistant location manager
Evan Godfrey ... script secretary
Ruslan Goj ... production assistant
Joel Goldes ... dialect coach
Matt Goldstein ... (Los Angeles) ((set production assistant)
Ann Goobie ... location manager: Canada
Matt Goodwin ... assistant: Mr. Pegg
Lukasz Gosek ... production assistant
Christopher J. Green ... construction accountant
Matt Grimm ... assistant: Ms. Goldberg
Braden Haggerty ... dive safety team / dive safety
J. Hanna ... assistant location manager: Dubai / researcher
Shannon Harron ... payroll accountant
Lucie Haslova ... assistant: Mr. Appelbaum & Mr. Nemec, Prague
Parker Haynes ... production assistant: additional photography
David Heffler ... script secretary
Ryan Hintz ... second assistant accountant
Veronika Hladikova ... cast liaison: Prague/Dubai
TaKnesha Hubbard ... production secretary: additional photography
Joel Hurley ... location scout
Jayyusi Husam ... production assistant
Vlastimil Hynek ... assistant: Mr. Pegg, Prague
David Israel ... location manager: additional photography
Luke A. Jackson ... production assistant
Deepak Jaitely ... production accountant
Lubomir Janci ... stand-in
Karen Jarnecke ... production coordinator
M. Faraz Javed ... production staff
Braden Jennings ... key production assistant
Sam Johnston ... location assistant: Dubai
Nick Jordan ... travel coordinator
Gleb Kaminer ... adr voice
Damiana Kamishin ... production coordinator: additional photography
David Karp ... assistant to executive producer: additional photography
Michael G. Kehoe ... craft service company: Los Angeles/Dubai (as Michael Kehoe)
Brynn Kinnee ... background coordinator
Leigh Kittay ... assistant: Mr. Burk
Peter Klassen ... assistant locations manager
Richard Klein ... political consultant: McLarty Media
Stevin Knight ... adr loop artist
Tessa Kovach ... production assistant
Andrei Kovski ... translator: dialect coach assistant
Steve Laneville ... production assistant
Sophia Lansky ... dialect coach: Russian
Mihir Lath ... set production assistant
Konstantin Lavysh ... adr artist
Lee David Lee ... key assistant location manager: additional photography
Tarryn Lee ... production assistant
Darron Leiren-Young ... travel coordinator
Ellexa Lemarie ... production assistant
Shane Lennox ... assistant location manager: second unit
Cory Bennett Lewis ... assistant: Mr. Harper
Tereza Mandic Listikova ... assistant production coordinator: travel and accommodation
Melonie Lloyd-Jones ... accounting clerk
Toby Lomas ... assistant location manager: Dubai
Harry Lu ... armorer
Spencer Hon Lui ... first assistant production coordinator
Bettina Lyster ... production coordinator: second unit, Dubai
Zuzana Machackova ... cashier
Paul Muite Macharia ... production assistant
Leona Maddeaux ... assistant accountant
Dmitri Makarov ... language consultant: Russian
Mohammed Mamdouh ... production assistant
A.J. Marbory ... assistant: Tabrez Noorani
Lora Markova ... set production assistant
Brad Dirk Martin ... boat captain
Emely Martin ... assistant/AD to mr. cruise
Natalie Masciale ... assistant: Mr. Schwake
Andrew Masterson ... helicopter pilot: Dubai
Jacob Mathew ... set production assistant / set production assistant: India
Kathy McCurdy ... location manager: Dubai
Brent McGee ... stand-in
Jacob McIntyre ... key assistant location manager: Dubai
Lee McNish ... head caterer
Christian McWilliams ... key assistant location manager
Sarita Mehra ... production intern
Adam Meir ... adr loop artist
Liam Meyer ... on set production assistant
Jed Miller ... technical assistant
Veronica Miller ... assistant accountant
Richard Momii ... safety consultant
Marlon Montgomery ... technology project manager
Eva Morgan ... production coordinator
Pavel Mrkous ... location manager
Lee Anne Muldoon ... unit publicist
Amanda Murphy ... production assistant
Heather Murray ... production assistant
Kiran Murty ... assistant production coordinator
Marketa Mutlova ... cashier
Irina Naydichev ... payroll accountant
Milton Ng ... production assistant
Ana Oparnica ... second unit script supervisor
Michael Paik ... production assistant
Daniel A. Parker ... assistant production coordinator: additional photography
Ryan Parrott ... assistant: Mr. Abrams
Anil Patadé ... location accountant: India
Kia Perry ... assistant: Ms. Patton
Gigi Potter ... production coordinator
Bryant Powell ... Stand-In for Mr. Cruise
Robert Pugh ... travel secretary
Amit Rastogi ... assistant accountant
Mandy Raubenheimer ... assistant accountant
Joshua Ravetch ... production resources
Miriam Ravkin ... russian language consultant
Michelle Rejwan ... assistant: Mr. Abrams
Kirk Renard ... location assistant
Lori Richardson ... assistant: Mr. Bird
'Little' Eddie Rochfort ... production assistant
Alida Rubens ... first assistant accountant: Dubai
Helena Safarikova ... set production assistant
Dania Salha ... assistant production coordinator
Yolanda Sangareau ... second unit: production assistant
Ian Schimpf ... production assistant: second unit
Steph Schroder ... travel and accommodation coordinator
Michael Schulz ... production assistant
Ozzie Scott ... assistant to executive producer
Sahirr Sethhi ... set production assistant: India
Sean Patrick Shaul ... production assistant
Dale Shelton ... technical consultant
Joecy Shepherd ... additional script supervisor
Katerina Silna ... production manager
Mahendra Singh ... assistant to location manager
Rakesh Singh ... location manager
Mona Sishodia ... adr loop group
Petr Skvor ... assistant location manager: CZ
George Slivarich ... production assistant: second unit
Swaroop Sreenivas ... script supervisor-India
Andy Stephens ... aerial operations manager
Kelly N. Stephens ... accounting production assistant (as Kelly N Stephens)
Samantha Stewart ... production assistant
Gene Strange ... supervising location accountant
Kimberley Sutton ... assistant: Mr. Chernov (as Kim Sutton)
Béla Szabó ... production assistant: Hungary, aerial unit
Selim Tascioglu ... set production assistant
Max Taylor ... assistant: Mr. Burk
Ruben Aram Ter-Akopow ... runner
Marta Tomkiw ... key assistant location manager
Gladys Tong ... computer and video playback supervisor
Matt Towstyka ... head caterer
Robert Trew ... production assistant
Scott Trimble ... location scout
Jodi Tripi ... stock footage research
Lee Trujillo ... glove technician
Anora Tukhsanova ... production assistant / set production assistant: second unit
Goran Uljanic ... assistant production coordinator
Beetle Van Graan ... facilities manager
Gino Vassallo ... location assistant: Dubai
Ross Vivian ... production assistant
Kimi Webber ... script supervisor
Tom L. Weir ... production staff
Marc Wolff ... aerial coordinator
Steve Woroniecki ... location manager: Los Angeles
Andrea Wrobel ... production assistant
Lori Wyant ... script supervisor: Dubai action unit
Trent Babbington ... location scout (uncredited)
Yasmeena Daya ... publicity intern: Dubai (uncredited)
Krysta Halliwell ... production assistant (uncredited)
Toshi Kobayashi ... production assistant (uncredited)
Brian Runnels ... office production assistant (uncredited)
Ahmed Yafei ... location coordinator: Dubai (uncredited)
Maahir Zaveri ... on set production assistant (uncredited)

Thanks 

James P. Schramm ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page