Edit
Mulan (2020) Poster

(2020)

Full Cast & Crew

Directed by 

Niki Caro

Writing Credits  

Rick Jaffa ... (screenplay by) &
Amanda Silver ... (screenplay by) and
Elizabeth Martin ... (screenplay by) &
Lauren Hynek ... (screenplay by)
 
Anonymous ... (suggested by: the narrative poem "The Ballad of Mulan") (uncredited)

Cast (in credits order)  

Yifei Liu ... Mulan
Donnie Yen ... Commander Tung
Li Gong ... Xianniang
Jet Li ... Emperor
Jason Scott Lee ... Böri Khan
Yoson An ... Honghui
Tzi Ma ... Zhou
Rosalind Chao ... Li
Pei-Pei Cheng ... Matchmaker
Xana Tang ... Xiu
Ron Yuan ... Sergeant Qiang
Jun Yu ... Cricket
Chen Tang ... Yao
Doua Moua ... Po
Jimmy Wong ... Ling
Nelson Lee ... Chancellor
Hoon Lee ... Village Magistrate
Crystal Rao ... Young Mulan
Elena Askin Elena Askin ... Young Xiu
Vincent Feng Vincent Feng ... Longwei
R.J. O'Young ... Young Soldier
Roger Yuan ... Duba Tegin
Jenson Cheng ... Tulugui Tegin
Arka Das ... Red Fez
Jen Sung ... Kilifu Tegin (as Jen Kuo Sung)
King Lau ... Bati Tegin
Zhaidarbek Kunguzhinov ... Stallion Tegin
Gary Young ... Garrison Commander
Wolf Chen Wolf Chen ... Garrison Scout
Owen Kwong ... Senior Officer
Jo Lo Jo Lo ... Fong Lin
Heidi Chen Heidi Chen ... Frightened Girl
Michael Chun Long Yip Michael Chun Long Yip ... Garrison Guard #1
Peter Qi Peter Qi ... Garrison Guard #2
Jia Yang Jia Yang ... Scout #1
Dante Pang Dante Pang ... Imperial Gate Guard #1
Young-H. Lee Young-H. Lee ... Imperial Gate Guard #2
Utkarsh Ambudkar ... Skatch
Chum Ehelepola ... Ramtish
Mary Wong Mary Wong ... Old Village Woman
Audrey Chan Audrey Chan ... Anxious Mother
Jasmine Zhou Jasmine Zhou ... Young Mother
Elizabeth Quan Shang Elizabeth Quan Shang ... Laundry Woman
K.Y. Chan K.Y. Chan ... Village Rice Man #1
David T. Lim David T. Lim ... Village Rice Man #2
Rest of cast listed alphabetically:
Ming-Na Wen ... Esteemed Guest
Jackie Cheng Jackie Cheng ... Commander Tung's Soldier (uncredited)
Cindy Choi ... Tulou Villager (uncredited)
Kenneth De Abrew ... Inn Keeper (uncredited)
Adrian Dev ... Red Fire Rouran (uncredited)
Jay Neal ... Young Rouran Warrior (uncredited)
Noah Segura Noah Segura ... Ancestor (uncredited)
Nicholas Walker ... Rouran Warrior (uncredited)

Produced by 

Chris Bender ... producer (p.g.a.)
Peter Clews ... line producer: Motion Character Shoot
Tim Coddington ... executive producer
Mario Iscovich ... executive producer
William Kong ... executive producer
Tendo Nagenda ... producer
Barrie M. Osborne ... executive producer
Jason Reed ... producer (p.g.a.)
Liz Tan ... co-producer
Jessica Virtue ... development producer
Jake Weiner ... producer (p.g.a.)

Music by 

Harry Gregson-Williams

Cinematography by 

Mandy Walker

Film Editing by 

David Coulson

Casting By 

Debra Zane

Production Design by 

Grant Major

Art Direction by 

Jason T. Clark
Jill Cormack
Damien Drew
Ian Gracie ... supervising art director
George Hamilton
Gabriel Kearney ... on set art director
Mark Robins
Calvin Tsoi
Thomas P. Wilkins

Set Decoration by 

Anne Kuljian
Amber Richards

Costume Design by 

Bina Daigeler

Makeup Department 

Cici Andersen ... additional makeup artist
Bianca Appice ... key makeup artist: Los Angeles, 2nd unit
Orlando Bassi ... wigmaker
Rachel Beedell ... Assistant to Makeup Designer
Louise Bryan ... additional hair stylist/makeup artist
Jacinta Driver ... Crowd Makeup and Hair Artist
Susan Durno ... makeup artist
Tamara Eyre ... Makeup and Hair Artist
Daisy Faulkner ... Crowd Makeup and Hair Artist
Rick Findlater ... makeup and hair supervisor
Heather Galipo ... additional Makeup artist
Susie Glass ... Crowd Makeup Supervisor
Verity Griffiths ... additional hair and makeup
Kala Harrison ... additional crowd makeup and hair artist
Lara Hawker ... prosthetic makeup assistant
Leanne Hoare ... makeup artist
Frankie Karena ... Key Stunts Makeup and Hair
Michael Krehl ... make up and hair supervisor 2nd unit
Denise Kum ... hair designer / makeup designer / prosthetics designer
Shay Lawrence ... hair artist / makeup artist
Jacqui Leung ... hair artist / makeup artist
Georgia Lockhart-Adams ... hair artist / makeup artist
James MacKinnon ... dept.head makeup artist reshoots
Micheala Macrae ... additional hair stylist / additional makeup artist
Marc Mapile ... additional hair stylist
Elizabeth McCarthy ... crowd hair supervisor
Hayley Ness ... Crowd Makeup and Hair Artist
Jose Noriega ... hair assistant / makeup assistant
Charlie Oswin ... Hair Stylist
Michele Perry ... makeup artist
Jacqueline Priem ... crowd makeup and hair artist
Claire Rutledge ... hair artist / makeup artist
Levonne Scott ... Additional Crowd Makeup and Hair Artist
Chloe Sens ... Additional makeup artist: LA reshoots
Warren Dion Smith ... Additional Crowd Makeup and Hair Artist
Chiara Tripodi ... hair stylist / makeup artist
Quinton Wallace ... additional makeup hair artist
Ally Williams ... hair artist / makeup artist
Hannah Wilson ... additional crowd hair and makeup
K. Troy Zestos ... additional hairstylist
Hanny Eisen ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Simon Ambridge ... production manager
Bonnie Blake ... Unit Production Manager Intern
Andrew Cochrane ... production supervisor
Jared Connon ... production manager: South Island
Carol Kim ... unit production manager
Chris Kuhl ... Production Liason
Christie Kwan ... production supervisor: Los Angeles Unit
Liz Richards ... post-production supervisor
Sol Ye ... assistant production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Nadeem Ashayer ... second second assistant director
Harry Ashby ... second second assistant director
Zoë Helen Boyle ... cast assistant (as Zoe Boyle)
Andrew Burfield ... third assistant director
Guy Campbell ... second assistant director: second unit
Dino Castelli ... first assistant director: Promo
Ivy Yu-li Chiang ... second unit
Bridie Collins ... on set production assistant
Kevin Collins ... additional second assistant director
Teuila Field ... second assistant director
Alexander H. Gayner ... first assistant director: additional photography
James Andrew Haven ... second assistant director
Monique Hoseason ... Set PA
Matt Johnston ... third assistant director
Axel Kremer ... additional third assistant director: second unit
Simon Lam ... second unit
Clarissa Langley Coleman ... Key Set PA
Aaron Leone ... trainee assistant director
Vanessa Ching-Lan Li ... second unit
John Mahaffie ... second unit director
Sophie Massey Broadbery ... third assistant director (as Sophie Broadbery)
Luke Maxcy ... second assistant director: 2nd Unit Los Angeles
Justin Muller ... first assistant director: 2nd Unit Los Angeles
Joe Nolan ... first assistant director: second unit
Scott Rogers ... second unit director
Liz Tan ... first assistant director
Katie Tate ... key second assistant director: second unit
Dyanna Taylor ... Scenic Unit Director China
Abran Trujillo ... second second assistant director: second unit
Simone Warrick ... dga trainee
Joshua Watkins ... Battle Sequence second assistant director
Amand Weaver ... first assistant director: Promo unit
Ngaire Woods ... second second assistant director
Helen Wu ... Set PA

Art Department 

Cathy Adams ... construction coordinator
Scott Anderson ... Construction Rigger
Zahra Archer ... set designer
Rebecca Asquith ... set designer
Francis Baker ... carpenter
Mathieu Baptista ... senior props painter: Weta Workshop
Jarl Benzon ... greensperson
Daniel Birt ... key props buyer: China
Mela Blackwell ... scenic artist
Kyle Brown ... concept artist
Richard K. Buoen ... concept artist
Sarah Cathie ... design assistant
Lok Yiu Chan ... assistant art director
Jillian Chitty ... textile artist
Phil Chitty ... construction supervisor
David Chow ... set designer
Thomas Collier ... Barding HOD
Rachael Cooper ... art department coordinator
Matt Cornelius ... property master
Meighan Desmond ... construction office assistant
Andrea Dopaso ... concept artist
Paul Drebing ... carpenter
Tony Drew ... assistant art director
Joe Dunckley ... Weapons Master
Lisa Dunn ... props buyer
Sarah Dunn ... graphic designer
W. Therese Eberhard ... Set Dec painter
Gareth Edwards ... Set Dec Designer
Colin Ferguson ... construction manager
Dimitri Frost ... art department model maker
Leyla Gashe ... paint technician
Alistair Gillies ... concept illustrator
Cody Gillies ... costume/props / standby props
Corry Greig ... plaster foreman
Rosie Guthrie ... assistant set decorator
Matthew Handscomb ... greens foreman
Troy Hannett ... scenic chargehand
Wade Hannett ... scenic foreman
Guja Healy ... plaster foreman
Anna Henry ... 2U standby-painter
Nori Honda ... lead sculptor
Janelle Hope ... art department coordinator
Mathew Hunkin ... concept illustrator
Benton Jew ... storyboard artist
Andrew Kim ... senior concept illustrator
Lizzy Jane Klein ... researcher: set decoration
Eric Knight ... Scenic Paint supervisor
Nancy A. Knight ... Scenic Paint Foreman
Robert E. Knight ... Scenic Paint supervisor / head scenic painter
Sakol Konkian ... Scenic Painter
Allison Krumwiede ... art department assistant
Natalija Kucija ... props
Bryan Lane ... set designer: additional photography
Hamish Laurie ... fabrication assist
Andrew H. Leung ... concept artist
Simon Lowe ... key greens
Keri Manuel ... Practical Lighting Technician
David Masson ... Concept artist
Susanna McGougan ... Scenic Painter and Textiles Fabricator
Ella McInnes ... weapons assistant
Sebastian Meyer ... creature designer
Michele Moen ... concept illustrator
Ethan Montgomery-Williams ... scenic artist
Jenny Morgan ... set decoration coordinator
Guy Mulligan ... props
Roger Murray ... props manufacture
Simon Murton ... senior illustrator
Andrew Nowling ... Key Greens: LA Unit
Paul Ny ... head of department: scenic artist/set painter
Tyler Page ... key weapons standby/on set armourer
Kris Peck ... property master: additional photography
Dan Perry ... props
David Peters ... assistant art director
Norah Plum ... Sculptor
Tanika Pratt ... set designer
Grant Redwine ... assistant property master: reshoots
Steffen Reichstadt ... concept artist
Karijus Schlogl ... set designer
Ryan Schubert ... previs artist: Day for Nite
Houston Sharp ... concept artist
Katie Sharrock ... assistant set decorator
Jake Sheets ... art department pa: additional photography
Aaron Sims ... concept artist
Mark Stainthorpe ... construction foreman
Mark Stephen ... assistant art director
Lauren Stewart ... on-set weapons assistant / painter
Marina Stojanovic ... set designer
Helen Strevens ... assistant art director
Shannon Stride ... design assistant
Michael Swingle ... key scenic artist: China/Scenic Unit
Gui Taccetti ... set decoration assistant: swing gang
Richard Thurston ... lead weapons standby
Filippo Valsecchi ... concept designer
Rachel van Baarle ... set designer
Nicola Verdon ... props assistant
Gavin Walker ... swing
Zammia Weatherall ... Sculpt Plasterer
Tim Wells ... plasterer
Victoria Wevers ... construction buyer
Ben Whale ... standby dresser
Darren Wilcock ... construction manager
Kevin Willcocks ... construction foreman
Florence Wilson-Reilly ... Set Dec
Abi Wollcombe ... assistant props master
Michael Wong ... construction manager
Joe Worley ... props painter
Rose Worley ... key props buyer
Jane Wu ... storyboard artist
Rebecca Young ... art department coordinator: LA
Karin Åberg ... Scenic artist

Sound Department 

Dan Abrams ... sound engineer
Francis Aitken ... I.T. Engineer
Marco Alicea ... supervising sound assistant
Christopher Barron ... foley editor
Anna Behlmer ... Sound Re-Recording Mixer
Jonathan Borland ... Sound Effects Editor (as Jon Borland)
Jeannette Browning ... adr recordist
Feodor Chin ... additional voices
Brian Chumney ... dialogue editor
Vincent Cosson ... adr mixer
Scott Curtis ... foley mixer
Nick Docter ... foley editor (as Nicholas Docter)
Corrin Ellingford ... boom operator
Eric Flickinger ... mix technician
Pascal Garneau ... Sound Effects Editor
Scott Guitteau ... Sound Effects Editor
Chris Hall ... Cableman: Los Angeles Unit
Steve Harris ... sound mixer: second unit
Matthew Hartman ... dialogue editor (as Matt Hartman)
Annlie Huang ... adr recordist
Dusty Jermier ... Engineering Services
Tony Johnson ... production sound mixer
Doc Kane ... adr mixer
Noah Katz ... digital editorial support
Chet Leonard ... pro tools mixer
Mark Lindauer ... sound engineer
Josh Lowden ... general manager
Chris Manning ... foley editor (as Christopher Manning)
Kyrsten Mate ... Sound Designer / Supervising Sound Editor
Steve Morris ... Head of Engineering
Jonathan Null ... Head of Production (as Jon Null)
Larry Oatfield ... foley editor (as E. Larry Oatfield)
Katie Paterson ... sound utility
Carrie Perry ... scheduling
Mike Peters ... post production finance manager
Eva Porter ... client services
Terry Porter ... Sound Re-Recording Mixer
Chris Quilty ... sound mixer: second unit
Shelley Roden ... foley artist
John Roesch ... foley artist
Renee Russo ... post production sound accountant (as Renée Russo)
Jordan Smith ... adr mixer
Ryan Stern ... sound engineer
Burnard To ... adr mixer (as Davy To)
Brett Voss ... adr recordist
Cloud Wang ... sound recordist: second unit, China Part
Andy Winderbaum ... sound engineer
James Wright ... consultant: Dolby Stereo (as Jim Wright)
Gwendolyn Yates Whittle ... Supervising Sound Editor
Danielle Adams ... assistant re-recording mixer (uncredited)
Ronni Brown ... foley artist (uncredited)
Blake Collins ... foley mixer (uncredited)
Shaun Farley ... foley editor (uncredited)
Ryan Green ... adr engineer (uncredited)
Chris Manning ... foley supervisor (uncredited)
Victor Mercader ... mix tech: Int. theatrical trailers (uncredited) / sound editor: Int. theatrical trailers (uncredited)
Brendon Morrow ... adr mixer (uncredited)
Brad Semenoff ... dialogue editor (uncredited)
Sarah Shaw ... assistant editor (uncredited)
Jana Vance ... foley artist (uncredited)
Qianbaihui Yang ... foley supervisor (uncredited)

Special Effects by 

Clayton Byers ... special effects technician: Additional photography
Mark R. Byers ... special effects supervisor: additional photography
Karl Chisholm ... special effects coordinator
Andrew Durno ... workshop supervisor
Will Furneaux ... 3d modeller: Weta Workshop
Oliver Gee ... Special Effects Senior Technician
Lea Golding ... special effects technician
John Howard ... mould maker: Weta Workshop
Martin Jago ... special effects technician
Trevor Kiely ... special effects technician
Adam Lewando ... special effects technician
Jacqueline Makkee ... paint department: Weta Workshop
Rita Maxim ... production assistant: Weta Workshop
Phil McLaren ... floor supervisor: main unit
Dordi Moen ... Paint team leader: Weta Workshop
Scott Oshita ... mechanical designer
Felix Pelletier-Marion ... production assistant
Danielle Prestidge ... supervising production manager: Weta Workshop
Joel Savage ... special effects
Karoliina Varcoe ... production assistant: Weta Workshop
Ryan Verrall ... special effects technician
Marco Wuest ... props and modelmaking department supervisor: weta workshop

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... lead motion r&d technical director
Jose Gregorio Aguilar ... matchmove artist
Lydia Aguilar ... compositor: Dneg
Ben Alepko ... effects technical director
Lee Alexander ... matchmove artist: Image Engine
Nigel Allan ... previs
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Alexandre Allman ... matchmove artist: Framestore
Mario Anger ... character/creature modeler: Image Engine
Ndosi Anyabwile ... digital compositor
Chris Armsden ... lookdev r&d pipeline: Weta Digital
Kyle Ashley ... previs
Dan Ashton ... digital imaging technician
Myles Asseter ... models head of department: Weta Digital
Jason Astley ... visual effects artist
Dan Ayling ... camera td
Zaid Babeel ... visual effects coordinator: Framestore
Matthias Backmann ... digital compositor: Framestore
Michael Bain ... senior lookdev artist: Weta Digital
Michael Jeff Baldemoro ... background prep supervisor: Image Engine
Jon Baldwin ... post-visualization artist/pre-visualization artist
Jasper M. Baltzersen ... compositor: Crafty Apes
Michael Balzer ... digital compositor
Tom Barrett ... visual effects editor
Maxime Bastonnais ... visual effects artist
Daniel Batt ... digital compositor: framestore
Pete Baxter ... digital compositor: Framestore
Mélanie Beaunoyer ... enviroment technical director
James Bell ... visual effects artist: Weta Digital
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Steven Benjamin ... digital compositor: Crafty Apes
Daniel Berkowitz ... : Crafty Apes / compositor
Greg Berridge ... training department manager
Romain Besnard ... fx td: Sony Pictures Imageworks
Alain Bignet ... lead compositor
Caleb Bomysoad ... compositor
Nick Booth ... digital imaging supervisor: weta digital
Kevin John Bos ... visual effects
Adam Bradley ... rotoscope hod
Ryan Brassington ... visual effects editor: Framestore
Lilian Bravo ... Visual Effects Producer: Image Engine
Adam Brenn ... technology support
Hugh Brompton ... visual effects production manager
John Brubaker ... visual effects supervisor: Crafty Apes
Joerg Bruemmer ... lead digital compositor: Weta Digital
Shauna Bryan ... visual effects executive producer: SPI
Julian Bryant ... digital compositor
Isaac Buono ... VFX Compositor: in-house
Brian Burks ... previsualization
Andy Cadzow ... Previs Artist
Djordje Cakovan ... digital modeler: Weta Digital
David Cam ... roto and paint: Image Engine
Ismael Camarillo ... compositor
Andy Campion ... camera department manager: weta digital
Daniela Campos Little ... lead layout artist: SPI
Cedric Enriquez Canlas ... Senior Modeler
Caleb Carr ... compositor
Brendan Carroll ... Previsualization Artist
Sean Castle ... layout department trainer: Weta Digital
Jordan Catracchia ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Jake Cenac ... senior on-set technical director: Weta Digital
Chris Chadwick ... matchmove artist: Framestore
Stephen Chan ... lead visual effects data wrangler
Phillip Kai Chang ... lighting technical director: weta digital
Tse-Yuan Chao ... visualization artist
Marine Chene ... visual effects line producer
Andy Kong Mei Cheung ... production services technician
Yi-Hsuan Kent Chiu ... senior texture artist: Image Engine
Wonmok Mark Choi ... paint artist: weta digital
Youngwoo Choi ... visual effects artist
Tina Thitinuch Chongko ... paint artist: weta digital
Pamela Choules ... Visual Effects Editor
Erik Christensen ... environment artist
Alan Chung ... post-visualization artist: Day For Nite
Erik Classen ... compositor: DNEG
Hannah Clink ... production assistant: Weta Digital
Lilia Collar ... digital compositor: Framestore
Silvia Colonna Romano ... modeler: Weta Digital
Luke Colson ... main titles
David Conley ... visual effects executive producer: Weta Digital
Stephanie Cooper ... digital compositor: Framestore
Simon Corbaux ... cfx supervisor
Tyler Cordova ... visual effects production manager
Sebastien Corne ... senior environment generalist technical director
Tommaso Corona ... digital compositor: Weta Digital
Louis Corr ... compositor
Juan Francisco Correa Diaz ... creature td: Weta Digital
Thomas Cosolito ... Lighting Technical Director: SPI
Gareth Cowen ... lead previs artist: Day for Nite
Roslyn Craig ... assistant visual effects coordinator
Fiona Crawford ... visual effects producer: Sony Pictures Imageworks
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital
Nicholas Cross ... senior lighting artist
Nicholas Daniels ... compositing supervisor
Philippe David ... lead lighting technical director: Framestore
David R. Davies ... effects technical director: Weta Digital
Gayanath Dayasundara ... digital compositor
Daphne De Jesus ... digital compositor
Stanislas de Lesquen ... show production manager: Weta Digital
Mathieu De Saint Jores ... lead assistant technical director: framestore
Sarah Delguste ... Digital compositor: Framestore
Quentin Delsart ... digital compositor: Framestore
Marie-Charlotte Derne ... visual effects artist: weta digital
Kristi Dick ... Previs Producer
Andrew Dohan ... digital compositor
Steven Donnet ... Lead Environment TD: Framestore
Thomas Dotheij ... effects technical director: Framestore
Matthew Dravitzki ... visual effects producer: Weta Digital
Laurence Drouilly ... paint & roto artist: Framestore
Robyn Ducharme ... digital compositor
Eamon Samuel Duncan ... senior camera technical director: Weta Digital
Denny Ertanto ... digital compositor: Weta Digital
Josh Evans ... Matte Painter
Sean Andrew Faden ... visual effects supervisor
Lawrence Fagan ... spydercam flight control
Kalima T. Farris ... rotoscope artist: Weta Digital
Chloe Feodoroff ... visual effects coordinator
Dru Fickling ... visual effects coordinator
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Jane Fletcher ... digital asset manager: weta digital
Melyssa Forget Turcotte ... visual effects coordinator: Weta Digital
Jerome Fortin ... digital compositor
Lucien Fostier ... compositing technical director
Ludovic Fouche ... senior camera td
Alexandre Francoeur-Barbeau ... tracking artist: Framestore
Philip Fraschetti ... senior paint artist: Weta Digital
Natalie Fritz ... executive assistant: Weta Digital
Tomohiko Fukuda ... digital compositor
Aron Galabuzi ... digital compositor
Megan Galbraith ... Associate Production Manager
Rafael Garrido ... senior production manager: weta digital
Sheik Ghafoor ... senior rigging td
Diana Giorgiutti ... visual effects producer
Sébastien Girard ... rigger
Darwin Go ... visual effects supervisor: Park Road VFX
Frédéric Godbout ... layout artist
Ziya Goncu ... visual effects artist
Maria Eugenia González ... Character FX Technical Director
Hanna Goodman ... compositor: framestore
David Goubitz ... senior layout td: Weta Digital
Arthur Grandjean ... Environment TD
Luke Gray ... pipeline technical director: Framestore
Benjamin Guay ... Framestore
Rodrigo Guerechit ... texture artist: Weta Digital
Carlota Gutiérrez Pou ... Framestore
Charlie Habanananda ... digital grading artist: Framestore
Zach Hamelton ... visual effects coordinator: crafty apes
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Angela Han ... digital compositor: Framestore
Morgan Hardy ... digital compositor: Framestore
Paul Harling ... Data Resource Management Lead: Weta Digital
Jefri Haryono ... Creature FX TD
Jared Hasselbach ... visual effects artist
Oliver Hearsey ... lead layout artist: Image Engine
Oliver Heinrich ... digital compositor: Weta Digital
Quentin Hema ... digital paint hod: Weta Digital
Benjamin Hendricks ... cg supervisor
Rachel Herbert ... Senior lighting technical director: Weta Digital
Cody Hernandez ... postvis supervisor: day for nite
Jake Hetzel ... visual effects production assistant
Emily Fay Higgins ... visual effects coordinator
Hamish Hill ... visual effects artist
Barbra See Wai Ho ... rotoscope artist: Weta Digital
Fern Hodgson ... art department production manager: framestore
Amir Honarmand ... lighting technical director: SPI
Bran Hopkins ... rotoscope artist: weta digital
Sam Horgan ... digital compositor: Framestore
Joe Howes ... production engineer: Weta Digital
Lauren Hulsey ... compositor
Aélis Héraud ... digital compositor: Framestore
Yosuke Inomata ... senior modeler: Image Engine
Christian Irles ... visual effects supervisor: Image Engine
Michael G. Jackson ... post visualization artist: Day For Nite
Hetal Jain ... VFX Executive Producer
Nikita Jain ... lead creature FX TD
Prerana Jaiswal ... Weta Digital
Antoine Jannic ... digital compositor: Image Engine
Woojo Jeon ... vfx bidding producer
Tianlun Jiang ... digital compositor
Alexander Johnson ... digital compositor: Crafty Apes
Katie Johnson ... visual effects coordinator
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Danny Jones ... lead paint artist
Marc Jones ... matchmove supervisor: SPI
JaeHee Jung ... Digital Matte Painter
Riki Kahi ... visual effects data wrangler
Andrew Kalicki ... senior production coordinator: Crafty Apes
Erik Kallin ... compositor
Stephen Karl ... camera TD: Weta Digital
Vivek Karmarkar ... compositor: weta digital
Kate Kazokas ... Production Manager
Ian Kelly ... Production Manager
Itamar Keren ... Layout Artist
Dániel Keresztes ... camera technical director: Weta Digital
Simran Khalsa ... effects department manager
Mason Khoo ... post-visualization artist / pre-visualization artist
Matthew Kiefer ... Lead Lighting TD: Image Engine
Haetsal Kim ... tracking/matchamove artist: Image Engine
Louis Kim ... digital compositor: Image Engine Design Inc.
Marvin Kim ... modeling supervisor
Young Min Kim ... digital compositor
Ashleigh-Jean King ... optical pipeline td: Weta Digital
John Kitching ... digital compositor: Weta Digital
Keith Knight ... layout technical director: Weta Digital
Jason Koh ... Lighting TD
Laura Krause ... previs modeler
Yadu Krishnan ... paint & roto artist: Sony Pictures Imageworks
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: Weta Digital
Mala Lal ... visual effects artist
Marc Landrain ... visual effects artist
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
Morgan Lang ... digital matte painter
Anders Langlands ... visual effects supervisor: Weta digital
Mathias Larserud ... visual effects artist
Sinead Lau ... motion capture: Weta Digital
Patricia Leblanc ... visuel effects line producer: Framestore
April Leckie ... camera technical director (weta digital)
Christie Lee ... lighting td: framestore
Jooyong Lee ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Eric D Legare ... senior rigging td
Diana Li ... fx td: Sony Pictures Imageworks
Jason Locke ... matchmove lead
Gustav Lonergan ... visualization artist and visualization asset builder: day for nite
Darryl Longstaffe ... art director: weta digital
Philippe Lord-Durocher ... creature fx td: framestore
Brad Lucas ... digital compositor
Rob MacBride ... digital paint artist
Laura Macfadyen ... concept artist: Image Engine
Buthaina Mahmoud ... software engineer
Mike Makara ... previsualization
Alessandro Mameli ... visual effects artist
Dean Mangion ... Matchmove Artist
Jason Marlow ... Matchmove Supervisor
Graham Martin ... Line Producer
Michael A. Martinez ... digital compositor
Einar Martinsen ... matte painter: weta digital
Hubert Maston ... visual effects supervisor
Richard Matsushita ... previs asset builder
Seth Maury ... visual effects supervisor: Sony Imageworks
Portia McLean ... paint artist
Ricky McLennan ... visual effects coordinator
Rick McMahon ... lead VFX artist
Scott McPhate ... visual effects senior coordinator
David Meikle ... compositor
Kyle Mercer ... paint & roto artist: framestore
Kyle Merola ... compositor
Raven Midkiff ... visual effects coordinator
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Jackie Mills ... roto/paint supervisor
Jerome Moo ... senior matte painter: Weta Digital
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital
Isabelle Morello ... senior digital matte painter: Framestore
Neil Roy Moss ... shotgun project manager
Ourania Mourta ... fur groomer: Weta Digital
Shane Mulholland ... Layout Department Manager: Weta Digital
Duncan Nairn ... paint artist
Farzad 'Fuzz' Namdjoo ... compositor
Gabriel Naveau ... digital compositor: Framestore
Amber Marie Naveira ... wrangler manager: Weta Digital
Makarand Nazirkar ... senior rigging technical director
Jarrod Nesbit ... visual effects producer / visual effects producer: spi
Carolyn Newes ... Production Assistant
Samantha Nield ... animation department manager: Weta Digital
Ruthie Nielsen ... motion r&d technical director: Weta Digital
Ryan Olliffe ... layout artist: framestore
Andrea Umberto Origlia ... character look development cg supervisor: One Of Us
Chelsea Osborne ... rotoscope artist: Weta Digital
Naoki Otsuki ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Naoki Oyagi ... digital compositor
Filippo Paganoni ... lighting technical director: WETA Digital
Camille Paleni ... Lead compositor: Framestore
Amanda Pamela ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Ian Parra ... digital compositor
James Parsons ... lighting artist: framestore
Tilman Paulin ... lead compositor: Image Engine
Cara Payne ... art dept production manager: weta digital
Julian Payne ... roto artist: Weta Digital
Corin Pearce ... visual effects artist
Jennifer Pearson ... visual effects editor: Sony Pictures Imageworks
Geoff Pedder ... look development: Image Engine
Jared Pejkovic ... digital artist: Weta Digital
Adam Pere ... visual effects producer: Crafty Apes
Emanuele Pescatori ... creature TD: Weta Digital / creature TD: Weta digital
Christine Peterson ... Senior Compositor: Sony Imageworks
Valerie Pic ... Lighting TD: Framestore
Sebastien Pincin ... digital compositor
Adrian Pinder ... cloth simulation artist: Image Engine
James Pollard ... senior rotoscope artist: Weta Digital
Cornelius Porzig ... shader technical director: Weta Digital
Christian Poullay ... camera technical director: weta digital
Sonya Proehl ... training coordinator
Laurianne Proudhon ... digital compositor: framestore
Jeanne-Élise Prévost ... visual effects producer: Framestore
Darren Quah ... matte painter: Sony Pictures Imageworks
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital
Heribert Raab ... Lead Effects TD
Ula Rademeyer ... digital modeler: Weta Digital / virtual art department junior artist: Weta Digital
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Ruchika Rawat ... visual effects coordinator
Patience Rector ... visual effects line producer
Paul Redican ... digital compositor
Florent Revel ... lead matchmove
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant
Romain Rico ... Compositing supervisor
Marc D. Rienzo ... 2nd Visual Effects Supervisor: Disney
Benoit Rimet ... digital artist
Joao Rosa ... visual effects artist
Rajat Roy ... senior compositor
Lucita Rule ... digital paint artist: Weta Digital
Hossein Sabouri ... stereo compositor
Peter Salter ... senior camera technical director: weta digital
Christoph Salzmann ... compositing supervisor: Weta Digital
Syna San ... visual effects set pa
Jorge Sanchez Fresno ... digital compositor: Framestore
Florian Sanchez ... digital compositor: Framestore
Jared Sandrew ... Stereoscopic Supervisor
Nick Saucedo ... visualization artist
Sven Schwarz ... lookdev artist: Weta Digital
Nick Seabright ... digital compositor
Sebinsaji ... Roto artist: Bot vfx (as Saji Sebin)
Wakako Sekine ... compositor
Rene Sekula ... visual effects producer: Weta Digital
Paolo Emilio Selva ... head of software engineering
Todd Semmes ... Spydercam coordinator
Andres Sempronii ... creature fx td: framestore
Patricia Serrano San Julián ... layout technical director: Weta Digital
James Shaw ... lead environment modeler
Dan Sheerin ... software engineer
Greg Shimp ... paint & roto lead
Leonardo Sierra ... digital compositor: Framestore
Daniel L. Smith ... digital compositor: Crafty Apes
Mark Smith ... Animation Supervisor: weta digital
Nara Smith ... digital compositor
Jordan Soler ... grooming artist
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Ashley Souza ... previs artist: Day for Nite
Jonas Sperl ... layout technical supervisor: Weta Digital
Ian Spriggs ... lead character modeller: Image Engine
Jacob Stephens ... layout head of department: Weta Digital
Orde Stevanoski ... pipeline architect
Iryna Sumanova ... roto/paint artist: Image Engine
Rpin Suwannath ... previs supervisor
Matsune Suzuki ... asset
Michael J. Sweetser ... lead compositor: Dneg
Reynold Tagore ... Texture Artist
James Tam ... Stereo Production Coordinator
Benjamin Tan ... tracking artist
Cornelia Tan ... paint artist: Weta Digital
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Rachel Tay ... Shader TD: Weta Digital
Jamie Telfer ... camera technical director: Weta Digital
Seye Tesfazgy ... Compositor: Crafty Apes
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Prajeesh Thomas ... Weta Digital
Brian Thomason ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Daniel Thomson ... rotoscope artist: Weta Digital
Simona Tositti ... modeler: Weta Digital
Daniele Tosti ... cg supervisor: WETA Digital
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Tyler Usie ... digital compositor
Cas van den Bergh ... Render Wrangler
Jack Van Nuis ... digital compositor
Trish Van't Hul ... Paint Artist
Louise Vanhelle ... VFX production coordinator: Framestore / visual effects coordinator
Maurizio Vanolo ... visual effects artist
Beck Veitch ... Shots Lead
Armando Velazquez ... senior vfx compositor
Marion Voignier ... compositor
Dhawal Vora ... Camera Technical director: Weta Digital
Tarquin Vosper ... paint artist
Ben Walker ... Lead Matte Painter
Chris Walker ... lighting technical director
Isaiah Walker ... roto/paint artist: Image Engine
Shawn Walsh ... visual effects executive producer: Image Engine
Wuyang Wang ... visual effects
Joe Weidenbach ... creature puppet technical director: Weta Digital
Kimberley Wells ... visual effects coordinator
Florian Werzinski ... shading technical director: weta digital
Daniel West ... pre-visualization artist
Brittany Wetzel ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Todd Whalen ... Visual Effects Production Manager
Matt E. Whyte ... rotoscope artist: Weta Digital
Valerie Wicks ... visual effects coordinator
Cameron Widen ... layout artist: Image Engine
James Willingham III ... Postvis Supervisor / previs supervisor
Martin Wiseman ... bidding producer: Weta Digital
Alex Wolfe ... digital compositor
Christine Wong ... finance director: Image Engine
Casey Yahnke ... senior compositor
Donmill Yip ... modeler: Image Engine
Vladimir Yordanov ... digital compositor: WETA Digital
Sarah K. Young ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Ngnodjom Yvan ... lead effects technical director: Framestore
Alyssa Zarate ... Senior Matte Painter
Marteinn Örn Óskarsson ... software developer
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Darya Bakun ... visual effects coordinator (uncredited)
Ryan Coleman ... Rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Alice Collins ... senior rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Michael Dolan ... color scientist: SPI (uncredited)
Larry Gritz ... software architect (uncredited)
Kay Hoddy ... Senior Roto Artist (uncredited)
Hanna Marijke Hurndell ... senior rotoscope artist (uncredited)
Chris Kessler ... production services technician (uncredited)
Minjung Kim ... matchmove artist: Image Engine (uncredited)
Colton Kirkegaard ... post-visualization artist: Day For Nite (uncredited)
Tim Lehr ... r&d developer: Image Engine (uncredited)
Chiaki Matsubayashi ... visual effects (uncredited)
Andrea Lackey Pace ... executive director of editorial: production services & resources (uncredited)
Addison Pauli ... associate editorial/on-set manager: Sony Pictures Imageworks (uncredited)
Graham Saxby ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)
Vanessa Velasquez ... double negative: technology (uncredited)
Josiah Warbrick ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)

Stunts 

Lee Adamson ... stunt rigger
Byambadorj Altanhuyag ... translator
Daniel Andrews ... stunt performer
Cory Beeston ... stunt performer
Matt Berberi ... stunt performer
Hu Bing ... stunt performer
Bryant Burnett ... stunt rigger: additional photography
Dekun Cao ... stunt performer
Ryan Carey ... stunt performer
Gao Ce ... stunt performer
Shan-Mei Chan ... stunt performer
Baoxin Chang ... stunt performer
Justin Chang ... stunt performer
Longji Chen ... stunt performer
Jimmy Chhiu ... stunt performer
Bruce Concepcion ... stunt double: jun yu / stunt performer
Ben Cooke ... stunt coordinator
Rhye Copeman ... stunt rigger
Jonathan Costelloe ... stunt performer
Longlong Cui ... stunt performer
Phillip Dang ... stunt double
Luciano Domingues ... stunt performer
Yi Dong ... stunt performer
Sheng Du ... stunt performer
Clint Elvy ... assistant stunt coordinator
Pedro Fernandes ... stunt performer
Guy Fernandez ... stunt rigger
Ashlee Fidow ... stunt double: Yifei Liu / stunt performer
Bodie Fitzpatrick ... stunt rigger
Andrew Franklin ... utility stunts
Dayna Grant ... stunt rigger / stunts
Stephen Grey ... Stunt Performer: Stunt Rigger
Winham Hammond ... stunt performer
Zheng Hao ... stunt performer
Allan Henry ... stunt performer
Selkie Hom ... additional photography stunt double: Yifei Liu / stunt double: Yifei Liu
Huang Hu ... stunt performer
Delphine Huang ... young mulan wushu double
Logan Huang ... young mulan wushu double
Zhao Jie ... stunt performer
Lu Junchang ... stunt performer
Zhaidarbek Kunguzhinov ... horse trainer
Jay Kwon ... stunts: chinese infantry/rouran warrior
Zhao Lang ... stunt performer
Thomas J. Larsen ... utility stunts
Michael Lehr ... stunt double: Yoson An
Xiangyang Li ... stunt performer
Yahui Li ... stunt performer
Yiqi Li ... stunt performer
Jiang Sha Liao ... stunt performer (as Jiang Liao)
Suo Liu ... stunt performer
Weichao Liu ... stunt performer
Xiyang Liu ... stunt performer
Yaxi Liu ... Mulan Stunt Double: Yifei Liu
Kenny Low ... stunt riding double: Jason Scott Lee
Sam Ly ... stunt performer
Tony Marsh ... stunt performer
Tori Marsh ... stunt double: Utkarsh Ambudkar / stunt performer
Heidi Moneymaker ... Fight Coordinator
James Moontasri ... stunts
Jim Ng ... stunt performer: additional photography
Kiera O'Connor ... Stunt Double: Yifei Liu additional photography
Andy Owen ... stunt wire coordinator
Brett Praed ... stunt rigger: Additional photography
Jiaowei Qi ... stunt performer
Ming Qiu ... Stunt performer
Armand Rabanal ... stunt performer
Simon Rhee ... stunt double: Donnie Yen / stunts
Anthony Rinna ... stunts
Scott Rogers ... stunt coordinator
Vincent Roxburgh ... stunt rigger
Li Shaoyan ... stunt performer (as Shaoyan Li)
Wenhui Shi ... stunt performer
Ben Siemer ... stunt rigger
Dustin Stern-Garcia ... utility stunts: Additional Photography
Nuo Sun ... fight coordinator
Don Thai Theerathada ... stunt double: Doua Moua
Stuart Thorp ... stunt performer
Hao Tian ... stunt performer
Kaiser Tin-u ... stunt performer
Jacob Tomuri ... stunt performer
Deming Wang ... stunt performer
Feiyang Wang ... stunt performer
Haiqi Wang ... stunts
Hongshuai Wang ... stunt performer
Mengyao Wu ... stunt performer
Wang Xian ... stunt performer
Qixin Xing ... stunt performer
Guangxin Xu ... stunt performer
Jinzhang Xue ... stunt performer
Shane Yan ... Fight coordinator
Eva Yang ... stunt department coordinator
Hongzhi Yang ... stunt performer
Kazuhiro Yokoyama ... stunt performer
Xin Yu ... stunt performer
Zhezhe Yu ... stunt performer
Chaojie Zhai ... stunt performer
Yulei Zhang ... stunt performer
Peigang Zhao ... stunt performer
Xuanlong Zhao ... stunt performer
Jianmeng Zheng ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Dominic Adame ... Lighting technician: additional photography
Charlie Adams ... lighting technician
Wan Yat Foo Andre ... v camera: shotover focus puller
Eric Androvich ... lighting console programmer: additional photography
Joshua Atkin ... lighting technician: additional photography
Sam Bailey ... b camera first ac
Laetitia Belen ... second assistant camera: "a" camera
Ruby Bell ... Assistant to the Cinematographer
Todd Bilton ... camera operator: second unit
Jasin Boland ... still photographer
Jimmy Bollinger ... main unit truck loader
Davis Bonner ... Camera PA
David Brown ... Rigging Gaffer
Sanja Bucko ... stills photographer china
Nicola Caruso ... loader: additional photography
Louis Cassells ... c camera second assistant camera second unit
Mischa Chaleyer-Kynaston ... video assist / video operator: splinter unit
Shaun Conway ... gaffer
Craig Cooper ... grip
Aaron Cordery ... lighting technician
Jamie Couper ... offset best boy electrics: second unit
Dominic Crossman ... lighting cad draughtsman / lighting rigging console operator
John Curran ... grip
Lukas Davidson ... digital imaging technician: scenic unit
Christopher Dawson ... second assistant "a" camera additional photography
Brendan Dee ... Near-Set Data Manager
Thomas DeRose ... rigging gaffer: Los Angeles Unit
Jason Ellson ... a camera/steadicam operator
David Emmerichs ... additional photography
Roger Feenstra ... aerial operator
Michael Craig Ferguson ... aerial drone pilot
Jake Ferrero ... Lighting technician: additional photography
Jeff Ferrero ... gaffer: additional photography
Troy Finan ... Senior Rigging Grip
Samuel Fraser ... a camera second assistant camera second unit / c camera 1st assistant camera second unit / underwater assistant camera
Christian Gower ... digital imaging technician: second unit
Oren Graham ... additional lighting assistant
Seb Graham ... grip
Campbell Gray ... second unit video assistant
Craig Grossmueller ... A Camera First Assistant: Additional Photography
Scott Harman ... Main Unit Electrics Offset Best Boy
Winston Harris ... dolly grip
Mathew Harte ... lighting technician
Dion Hartley ... key grip: 2nd unit
Logan Heaney ... scorpio 45' crane assistant
Effron Heather ... lighting technician: credited
Brenden Holster ... A camera 1st AC
Bogdan Iofciulescu ... technocrane operator
Dennis Ivarsson ... Lighting technician: additional photography
Lukasz Jogalla ... director of photography: 2nd Unit
Alexander A. Joseph ... oculus head tech: second unit
Maurice Kapua ... on set best boy: second unit
Jan Kleinheins ... grip
Joe Kocsis ... drone technician
Evan Krogh ... spydercam rigger
James On Hong Lee ... remote head tech/China unit
Frederick Leota ... grip
Matthew Linfoot ... Best Boy Lx Main Unit
Richard Allan Litt ... Video assistant
Luke Macready ... Senior Lighting Technician
John Mang ... dolly grip
Mark Mann ... best boy electric: additional photography
Ryan Manning ... Rigging Electric Gang Boss / Rigging Electric Gang Boss: additional photography
Sam Mathews ... first assistant camera: day player
Peter McCaffrey ... additional camera operator: 2nd unit
Cameron McLean ... camera and steadicam operator: second unit
Mike Mcrae ... grip
Josh Medak ... b camera: additional photography
Michael Milella ... Best Boy Grip
Holden Miller ... DIT Utility: additional photography
Corey Moana ... onset best boy
Reuben Morrison ... lighting technical manager
Aaron Morton ... director of photography: second unit
Jay Munro ... Key Grip
Boon Shin Ng ... data manager
Shahrouz Nooshinfar ... Video Assist: 2nd Unit
Sean O'Neill ... second unit gaffer
Pasquale Paolo ... digital imaging technician: USA
Phil Pastuhov ... drone unit dp
Sam Peacocke ... drone operator / drone pilot
Mickey Petersen ... Lighting technician: additional photography
Jay Pope ... rigging grip gang boss / underwater grip
Jeff Porter ... first assistant camera: "b" camera, second unit, additional photography
Mike Prior ... camera loader: additional photography
Luke Ripley ... lighting technician
Finn Roelants ... Video Assistant
Ben Rowsell ... first assistant camera: B Camera
Christopher Rudkin ... d.i.t
Francesco Sauta ... Digital Imaging Technician: additional photography
Todd Semmes ... Spydercam coordinator
Robert Shoemaker ... Rig Electric Best Boy: Los Angeles unit
Jared Slater ... drone technician
Basil Smith ... first assistant: "a" camera, second unit, additional photography
Kenny Solomon ... Lighting technician: additional photography
Ryan Spearman ... first assistant camera
Andrew Sykes ... rigging grip
Justin Sykes ... b dolly grip
Alex Szuch ... Lighting technician: additional photography
Dyanna Taylor ... director of photography: scenic unit
Blair Teesdale ... Senior Lighting Technician: second unit
Callum Thomas ... video assistant
David Thomson ... head rigger
Jason Tidswell ... generator operator/electrician: second unit
David Tilburey ... senior lighting technician
Marcus Upton ... senior lighting technician: second unit
Jason Waguespack ... Rigging Grip
Snowy Richard Ward ... dolly grip (as Richard Ward)
Jacob Watts ... fixtures foreman: LA Unit
Michael Webber ... Offset Best Boy: NZ Replacement
Jay Weston ... video assist operator: Main Unit
Peter Whitby ... lighting desk operator
Nick Willoughby ... "c" camera second assistant camera
Niki Winer ... additional second assistant camera (as Nicole Winer)
Jeannie Yeung ... Data Manager

Animation Department 

Jazmin Evans ... animator
David Gimenez ... senior animator
Julius Kwan ... animation supervisor
Ryan Sivley ... senior animator
Nicholas St. Clair ... senior animator
David Wesch ... animator

Casting Department 

PoPing AuYeung ... Casting Consultant
Zoë Helen Boyle ... casting chaperone (as Zoe Boyle) / children (as Zoe Boyle)
Holly Dorff ... adr voice casting
Sarah Hart ... extra casting coordinator
Nina Henninger ... search casting director: San Francisco
Arnika Howard-Lawrence ... extras casting assistant
Dylan Jury ... casting associate
Sarah Kliban ... casting search / search casting associate
Anna P. McCarthy ... casting assistant
Ariella Segal ... casting assistant
Stu Turner ... casting: New Zealand

Costume and Wardrobe Department 

Matt Appleton ... Armour master
Katherine Aspinall ... assistant buyer
Cathryn Avison ... embroidery designer/maker
Daniela Backes ... assistant costume designer
Paul Booth ... extras supervisor
Lucy Bowring ... assistant costume designer
Hetty Boyd-Wallis ... costume trainee
Sam Brown ... workroom supervisor
Naomi Campbell ... key cast costumer
Graeme Carlisle ... leather footwear construction: Meniscus NZ
Ana Cuerda ... wardrobe assistant
Zarna Deed ... costume runner
Yen Do ... costumer: additional photography - los angeles
Thea Dumitriu ... concept artist
Sjølander Embroidery ... embroidery
Ruth England ... lead dresser: second unit
Lisa Gardner ... costumer
Louise George ... key crowd costumer: second unit
Sarah Goodhue ... set costumer
Victoria Gridley ... costume maker: Weta Workshop
Agnes Grzybowski ... manufacturing foreperson
Alexandra Guillot ... personal assistant to costume designer
Anna Hagmann ... costume cutter
Anna Haigh ... concept artist
Sophie Hart-Walsh ... assistant costume designer
Shelley Hazell ... costume cutter
Katie Jenkinson ... costumer: additional photography
Holly Johnson ... crowd costumer: second unit
Sanit Klamchanuan ... armour maker: Weta Workshop
Simone Knight ... key standby
Natalija Kucija ... millinery assistant
Jonathan Lousich ... breakdown artist
Kelly Marumaru ... set costumer
Hayley May ... milliner
Liz McGregor ... assistant costume designer
Ella McInnes ... armour and costume maker: Weta Workshop
Gilberto Mello ... costumer: additional photography
Natalie Miskin ... Stitcher
Andy Mowbray ... costume propmaker
Melissa Mundt ... Stitcher
Phoebe Newman ... costume coordinator: pre-production
Hilary Niederer ... costume buyer: India & New Zealand
Philippa O'Brien ... set costumer
Shaylyn O'Grady ... additional costumer (additional photography)
Jee Ok ... costumer
Patrick Pabalan ... costume assistant
Genevieve Packer ... textile graphics
Alison Reichert ... costume maker
James Rogers ... textiles and breakdown supervisor
Diego Andrés Rojas Ortiz ... junior assistant costume designer
Grace Rufin ... costumer: additional photography
Jenny Rushton ... costume supervisor
Lori Jean Sacks ... costumer: additional photograpy
Evelyn Santana Paz ... wardrobe assistant
Molly Scott ... junior buyer
Bettina Seifert ... costume supervisor
Marie Silberstein ... costume props coordinator: Meniscus NZ
Kalya Sowden ... armour costumer: Weta Workshop
Jack Taggart ... ager/dyer
Behnam Taheri ... costume office coordinator
Darrell Warner ... costume concept artist
Sunshine Yuen ... key costumer
Jeannine Bourdaghs ... day player costumer (uncredited)
Meredith Lee ... costume co-ordinator: Singapore (uncredited)

Editorial Department 

James Andrykowski ... first assistant editor
Debajit Barman ... editorial supervisor: DNEG
Keyhan Bayegan ... digital media technician: Dailies Color
Patrick Clancey ... post finishing editor
Pete Harrow ... colorist: dailies
Lily Henry ... digital color assistant
Lisa Lassek ... additional editor
Natasha Leonnet ... digital intermediate colorist
Christopher McDonald ... dailies technician: additional photography
Leslie Quan ... post-production coordinator
Paul Rubell ... additional editor
Ray Ruotolo ... digital colorist assistant
Mariah K. Shields ... post-production coordinator
John St. Laurent ... colorist: dailies: additional photography
Eric Stapf ... Assistant VFX Editor
David Stone ... assistant editor
Michael Urban ... dailies producer
Jonny Winograd ... first assistant editor
Joachim Zell ... supervising color and calibration technician

Location Management 

Shelly Armstrong ... key assistant location manager: additional photography
Turara 'Junior' Bates ... security coordinator
Gina Deakin ... location coordinator
Cole Ebeling ... location assistant
Landon Ebeling ... location assistant
Weiyi Feng ... location manager: China/scenic unit
Ryan Freeman ... assistant location manager
Andy Futter ... assistant location manager
Mathew Gordon ... location manager: South Island
Yong Han ... location manager: China/scenic unit
Ronald M. Haynes ... assistant location manager: additional photography (as Ron Haynes)
Brett Higginson ... location scout
Natalia Le Bas ... environmental production assistant
Jesse Lorber ... location manager: additional photography
Allan MacGillivray ... location scout
Chris Marazzo ... key assistant location manager: additional photography
Manaia Matafeo ... location assistant
Jason A. McCauley ... key assistant location manager: additional photography (as Jason McCauley)
Bailey Mitchinson ... location assistant
Mike Munro ... assistant location manager: South Island
Roger Preston ... location scout
Peta Sinclair ... location manager
Andy South ... assistant location manager
Paul Stieglbauer ... assistant location manager: South Island
Michael Toki-Pangari ... assistant location manager (as Mike Toki-Pangari)
Sarah Tosone ... environmental steward
Phil Turner ... location manager: 2nd unit
Harry Whitehurst ... assistant location manager: South Island / location scout
Jake Whiting ... location assistant
Tommy Woodard ... key assistant location manager: additional photography 2nd unit
Jozef Wright ... location assistant
Ellen Xu ... location manager: China/scenic unit
Chengqiang Yang ... location manager: China/scenic unit
Dashuang Yang ... unit manager: China/scenic unit
Dow Griffith ... location manager: pre-production (uncredited)
Michael Munro ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Amanda Achen ... score vocalist: "Reflection"
Michael Bannett ... singer
Monika Beal ... score vocalist: "Reflection"
Erin Bentlage ... score vocalist: "Reflection"
Bence Bobák ... additional music recording assistant
Úyanga Bold ... vocalist
Karen Hogle Brown ... score vocalist: "Reflection"
David Campbell ... Arranger / Orchestrator
Chad Cannon ... Chinese Music Consultant
Halli Cauthery ... orchestral arranger: "Honor To Us All"
Kenton Chen ... score vocalist: "Reflection"
Jessica Childress ... score vocalist: "Reflection"
Lyndsie Chlowitz ... music manager: studio
Ingrid Chun ... musician: violin
Nathan Cole ... musician: violin
Chris Craker ... music producer
Wade Culbreath ... musician: percussion
Laura Dickinson ... score vocalist: "Reflection"
Monique Donnelly ... Singer / score vocalist: "Reflection"
Stephanie Economou ... Conductor / composer: additional music
Allie Feder ... score vocalist: "Reflection" / singer
Claire Seely Fedoruk ... score vocalist
Harriet Fraser ... score vocalist
Jessica Freedman ... score vocalist: "Reflection"
Ross Gasworth ... musician: cello
Kevin Globerman ... digital score recordist
William Kenneth Goldman ... score vocalist
Jennifer Graham ... score vocalist: "Reflection"
Kelci Hahn ... Singer / score vocalist: "Reflection"
Jon Robert Hall ... score vocalist: "Reflection"
Mathieu Hallouin ... Trailer Composer/Trailer music
Jennifer Hammond ... orchestrator
James Harper ... score vocalist: "Reflection"
Richard Harvey ... composer chinese instruments / musical director
Ayana Haviv ... score vocalist: "Reflection" / singer: ensemble
Jennifer Haydn-Jones ... Singer
Nayanna Holley ... score vocalist: "Reflection" / singer
Jim Honeyman ... orchestrator
Tom Howe ... Additional Composer
Katharine Hoye ... score vocalist: "Reflection"
Laura Jackman ... score vocalist / score vocalist: "Reflection"
Angie Jaree ... score vocalist: "Reflection"
Michael Kaufman ... musician: cello
Jon Lee Keenan ... score vocalist: "Reflection"
Amy Keys ... score vocalist: "Reflection"
Michael Larco ... musician: viola
Sharmila Guha Lash ... score vocalist
Briana Lee ... score vocalist: "Reflection" / singer
Edie Lehmann Boddicker ... vocalist/vocal contractor
Michael Lichtenauer ... score vocalist: "Reflection"
Nick Lok ... musician
JJ Lopez ... score vocalist
David Loucks ... score vocalist: "Reflection"
Sarah Lynch ... singer: choir
Jie Ma ... performer
Michael Werner Maas ... trailer music
Chris Mann ... score vocalist: "Reflection"
Sara Mann ... score vocalist: "Reflection"
Abhay Manusmare ... score recordist
Stephanie Matthews ... musician: violin
Baraka May ... choir singer / score vocalist: "Reflection" / singer: demo vocals / singer: soloist
Ken McGrath ... musician: percussion
Esther McIntosh ... orchestration coordinator
Ladd McIntosh ... lead orchestrator
Ryder McNair ... score recordist
Aaron Meyer ... music preparation
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Lika Miyake ... score vocalist: "Reflection"
György Mohai ... additional music recorded by
David Allen Moore ... musician: bass
Jamal Moore ... score vocalist
Marc Daniel Nelson ... Trailer Music Mixer
Beth Peregrine ... score vocalist: "Reflection"
Jason Poss ... music transcription
Meredith Pyle ... score vocalist / score vocalist: "Reflection"
Jaclyn Rainey ... musician: french horn
Jasper Randall ... score vocalist: "Reflection"
Eva Reistad ... score mix assistant
Diane Freiman Reynolds ... score vocalist: "Reflection"
Brianna Rhodes ... composer's assistant
Zanaida Robles ... score vocalist: "Reflection"
Michelle Rogel ... Manager: International Film Music
Hal Rosenfeld ... orchestrator
Jessica Rotter ... score vocalist: "Reflection"
Peter Rotter ... orchestra contractor / score vocalist: "Reflection"
Maximilian Rubell ... assistant music editor
Gaby Santinelli ... score vocalist: "Reflection" / singer
Rob Schaer ... musician: trumpet
Anna Schubert ... Singer / score vocalist: "Reflection"
Holly Sedillos ... score vocalist: "Reflection" / vocalist
Ann Marie Sheridan ... score vocalist / score vocalist: "Reflection"
Fletcher Sheridan ... score vocalist / score vocalist: "Reflection"
Jessie Shulman ... singer
Kathryn Shuman ... score vocalist: "Reflection"
Jonah Sirota ... musician: viola
Connor Warren Smith ... score vocalist: "Reflection"
Mark Edward Smith ... score vocalist
Todd Strange ... score vocalist
Ho Ling Tang ... composer's assistant
Paul Thomason ... assistant music editor
Martin Tillman ... solo electric cello
Carrie Tretteen ... Music Clearance
Marijke van Niekerk ... Singer / score vocalist: "Reflection"
Karl Vincent ... musician
Suzanne Waters ... score vocalist: "Reflection" / singer: choir
Alvin Wee ... score recordist
Greg Whipple ... score vocalist: "Reflection"
Booker White ... head of music preparation
Gerald White ... Singer / score vocalist: "Reflection"
Sherry Whitfield ... music editor
Robin Whittaker ... music editor
Elyse Willis ... score vocalist / score vocalist: "Reflection"
Ivone Wu ... Solo Erhu
Raya Yarbrough ... score vocalist: "Reflection"
David Yousefi ... Composer: TV Spot
Monica Zierhut ... music production supervisor
Andrea Zomorodian ... score vocalist: "Reflection" / singer

Script and Continuity Department 

Sarah Backhouse-Smith ... script supervisor coordinator
Sarah Hinch ... script supervisor
Ana Lydia Monaco ... script coordinator

Transportation Department 

Aaron Gibson ... Transportation Manager
Isaac Lane ... transportation captain
Eleanor Lefever ... driver
Matthew Malley ... Transportation
Linda Musson ... Assistant Transport Co-Ordinator
Sharon Ninness ... transportation coordinator
Ryan Oliver ... waste transfer technician
Simon Rebis ... transportation captain
Hayden Robinson ... truck driver (uncredited)

Additional Crew 

H. Leah Amir ... Key Craft Service: Los Angeles Additional Photography
Helen Ashton ... dialect coach
Mei Ling Au ... Set PA
Asad Ayaz ... president of marketing
Devon Baclawski ... Set Production Assistant
Cam Banfield ... Assistant (Jason Reed)
Connie Beatson-Smith ... horse department coordinator
Tony Beetsma ... production assistant
Grant Bensley ... Head of Production: Weta Workshop
Nicola Benton ... second assistant accountant
Luke Park Bower ... set production assistant (as Luke Bower)
Anthony Calvert ... technical assisstant
Melissa Chan ... Second Assistant Accountant
Scott Chiplin ... Personal Assistant/Driver to Ms Gong Li
James Cowling ... Assistant to John Mahaffie
Lucien Coyle ... locations labourer
Keith L. Craig ... Distribution
Judy Dale ... Accommodation Liason
Kimberly Domínguez ... senior digital operator
Abdel Eleish ... production assistant
Miriam Emerson ... set production assistant
Erin Engman ... Additional Photography
Brianna Erkman ... production assistant
Heather Fortin ... production assistant
Evan Foster ... production assistant
Rosie Galvin ... senior recruiter
Kylie Gaudin ... China Production Coordinator
Sonia Gilmore ... associate recruiter
Cole Greenfield ... production assistant: 2nd Unit/Stunt Unit
Amy Gurr ... 2nd assistant accountant
Duyen Hackett ... caterer and craft service: china
Jonty Hall ... locations hammerhand
Jonathan Harding ... construction accountant
Aaron Anthony Harper ... Catering PA second unit additional photography
Willy Heatley ... Safety Manager
Alana Henderson ... assets coordinator
Emily Ann Horton ... assistant media planner
Jackson Houlihan ... assistant production coordinator
Moira Houlihan ... unit publicist
Stephanie Hsueh ... assistant: Yifei Liu
Huai Hsuan Huang ... assistant to producer / translator
Francesca Hunt ... first assistant accountant: UK
Seamus Kavanagh ... production assistant
Tom Kelly ... advance facilities coordinator
Nick Komornicki ... archery instructor
Natalia Le Bas ... environmental p.a
Chris Lucas ... IT Support
Kev Magee ... assistant production coordinator: additional photography
Camille Marquez ... production assistant
Sebastian Marr ... paymaster
Logan Marshall ... production runner
Marialyse Martiney ... client services: The Walt Disney Studios
Averil Mawhinney ... financial controller
Wayne McCormack ... horse master
Daniel McGraw ... production staff
Rachael McMahon ... clearance co-ordinator
Kalila McMillan ... Key Unit Assistant
Armando Tomas Mulato ... 2nd unit: production secretary add'l photo'
Cindy Nevins ... Payroll Accountant: Additional Photography
Robert Newton ... Puppeteer
Chris O'Riley ... production assistant
Miya Okabayashi ... production assistant
Kelli Parsons ... assistant office production coordinator: R & D
Pete Pharazyn ... locations builder
Justin Pollard ... historic consultant
Jason Ren ... set pa
Christine Robson ... financial controller
Greg Sager ... construction safety officer
Sokhan Kevin Sar ... stand-in
Brian Schrider ... Carpenter
Grace Olivia Shaw ... production assistant
Sarah Shepherd ... Dialect coach
Erik Singer ... dialect coach
Guin Solomon ... Animal Trainer / animal trainer
Steve Solomon ... Animal Trainer / animal trainer
Tameka Sowman Vahatau ... Assistant Production Coordinator: second unit (as Tameka Sowman)
Marissa Spencer ... Director's Assistant
Gerard Spowart ... production assistant
Paul Stieglbauer ... assistant location manager
David Strong ... military advisor
Michael J Tamburro ... production safety: LA Unit / safety advisor: LA re-shoots
Paul Taylor ... locations builder - foreman
Lee Tolley ... assistant production coordinator
Lukas Tomsik ... horse trainer
Eduardo Torres Collado ... production assistant
Sarah Tosone ... environmental steward
Luca Turner ... south island videographer
Tency Tyler ... yifei liu: riding double
William Wallace ... production rigger
Anna Wang ... Liaison to Gong Li
Chris Whitaker ... medic / set medic
Sandra J. White ... 2nd Assistant Accountant: Additional Photography
Jake Whiting ... Location Assistant
Chris Winter ... IT consultant
Michelle Chan Wong ... assistant to producer (as Michelle Chan)
Jonathan Zelefsky ... production assistant
Matthew Rhode ... voice-over (uncredited)

Thanks 

Hank Orion ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed