Edit
Salt (2010) Poster

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Phillip Noyce

Writing Credits (WGA)  

Kurt Wimmer ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Hunt Block ...
...
...
...
...
...
...
...
...
Zach Shaffer ...
...
CIA Technician
...
CIA Security Hub Tech (as Zoe Lister-Jones)
...
North Korean Torturer
...
Front Deskwoman
...
Security Supervisor
...
...
Advisor to U.S. President
Jordan Lage ...
National Security Advisor
...
President's Secret Service Agent
...
Lead Bunker Officer
...
...
KA Executioner
Steve Cirbus ...
FBI Agent
...
Neural Tech
Jeb Brown ...
Bunker Technician
Lara Apponyi ...
BBC Newscaster
...
New Russian President
Peter Weireter ...
Security Officer
...
Interrogation Tech
Colleen Werthmann ...
Secret Service Tactical Officer
Liam Joynt ...
White House Gate Officer
...
Portico Checkpoint Agent
...
Martin Crenshaw
...
Basayev
...
Secret Service Agent
...
One-Star General
...
Communications Agent
Jalil Jay Lynch ...
DC Taxi Driver
...
CIA Tactical Leader
Beverly Kirk ...
Barbara Harrison ...
DC Reporter
Lynn C. Sanders ...
Bishop
Theresa Caggiano ...
Subway Cop
...
Russian KA Agent
...
Russian KA Agent
...
Russian KA Agent
James Nuciforo ...
Military Aide
Jose L. Rodriguez ...
North Korean Border MP
Avis Boone ...
Rink Petroleum Security
...
Presidential Bunker Tech (as Scotty Dillin)
...
Presidential Bunker Tech (as Alex Jones)
Angelo Lopez ...
Presidential Bunker Tech
...
Police Captain (as Stephen Breach)
Mike Conneen ...
Washington Reporter
Greg Kelly ...
News Anchor (as Gregory R. Kelly)
Elizabeth Kaledin ...
NY1 Reporter
Angel David ...
Burly Agent
...
2nd Floor Secret Service Agent
Rest of cast listed alphabetically:
...
Orlov Lieutenant (uncredited)
Quarles Antoine ...
Navy P.O (uncredited)
Solima Arnold ...
Mourner (uncredited)
Gaetano Averella ...
Pedestrian in Tan Jacket (uncredited)
...
Man Waiting for Bus (uncredited)
Eddie Boaz ...
Swat Team (uncredited)
...
Well-Dressed Pedestrian and Driver (uncredited)
...
Nypd sgt.. (uncredited)
...
Street Witness (uncredited)
Clem Cheung ...
N. Korean Exchange Prisoner (uncredited)
...
U.S. Marshall (uncredited)
William D. Coleman ...
FBI Tactical (uncredited)
Thomas Joe Craig ...
White House Staff (uncredited)
...
Mourner (uncredited)
Julie E. Davis ...
News Reporter (uncredited)
Nick Diamantis ...
Russian KA Agent (uncredited)
...
Repoter (uncredited)
Angela Evans ...
Photojournalist (uncredited)
...
Hotel Guest (uncredited)
...
ER nurse (uncredited)
...
The Ritual Matchmaker (uncredited)
...
Russian Wrestler (uncredited)
...
White House Reporter (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Mourner (uncredited)
Amy Gieske ...
Pedestrian (uncredited)
Mika Gill ...
Reporter (uncredited)
Danielle Glick ...
Reporter (uncredited)
...
Businessman waiting for bus (uncredited)
...
Other Crew (uncredited)
Janis Grossman ...
Funeral Spectator (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
US Army MP on Humvee (uncredited)
Moe Hindi ...
Russian Wrestler (uncredited)
Paul Hope ...
USAF Master Sgt. (uncredited)
...
North Korean Soldier (uncredited)
...
CIA (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Russian Thug (uncredited)
Yasmin D. Kahn ...
Church Mourner (uncredited)
...
SWAT Officer (uncredited)
...
White House Military Aide (uncredited)
Dustin LaValley ...
Extra (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Fireman (uncredited)
...
Mourner (uncredited)
...
White House Intern (uncredited)
Lovari ...
Russian Thug (uncredited)
Tom Margiotta ...
FBI Agent (uncredited)
Richard Martini ...
Driver in North Korea (uncredited)
Cheryl Masterson ...
Funeral Attendant / Mourner (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Andrellos Mitchell ...
White House Intern (uncredited)
John Paul Morris ...
Mourner (uncredited)
Robert Myers ...
Man at Funeral (uncredited)
Martha Newman ...
NY hotel maid from whom Salt steals clothes (uncredited)
Chuk Ogbonna ...
Garment Worker (uncredited)
Rick Pantera ...
U.S. Marine (uncredited)
...
Secret Service Officer (uncredited)
...
Subway Passenger (uncredited)
Darren Ross ...
Congressman (uncredited)
...
Girl with red bike (uncredited)
John J. Schneider ...
BlackHawk Helicopter Pilot (uncredited)
James Schram ...
U.S. Military - Corporal Davis (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Elysia Segal ...
Subway Passenger (uncredited)
...
Russian Bodyguard (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Gilbert Soto ...
Funeral Attendant (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Extra (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
Vixit Thamboun ...
Altar Boy (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Young Shnaider (uncredited)
Chris Vaina ...
Photograher (uncredited)
Stephanie Valkanas ...
Funeral Attendee (uncredited)
...
Metro Commuter (uncredited)
Todd Travis Warrick ...
DC Police Officer (uncredited)
...
Russian Cabinet Minister (uncredited)
Deantre Williams ...
Air Force Tech Seargent (uncredited)
...
SWAT Team (uncredited)
...
CIA recruit (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

William M. Connor ... associate producer
Lorenzo di Bonaventura ... producer
Ryan Kavanaugh ... executive producer
Ric Kidney ... executive producer
Paul A. Levin ... associate producer
Sunil Perkash ... producer
Mark Vahradian ... executive producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Robert Elswit ... director of photography

Film Editing by 

Stuart Baird
John Gilroy

Casting By 

Avy Kaufman

Production Design by 

Scott Chambliss

Art Direction by 

Teresa Carriker-Thayer

Set Decoration by 

Leslie E. Rollins

Costume Design by 

Sarah Edwards

Makeup Department 

John Caglione Jr. ... makeup department head
Robert Chiu ... hair department head: second unit
Angel De Angelis ... hair department head (as Angelina DeAngelis)
Christine Domaniecki ... makeup department head: second unit
Rocky Faulkner ... special makeup effects artist: Angelina Jolie
Toni G ... makeup artist: Ms. Jolie (as Toni G.)
Colin Jamison ... hair stylist: Ms. Jolie (as Colin G. Jamison)
Stephen Kelley ... prosthetic makeup coordinator
Paula Kelly ... key makeup artist
Adruitha Lee ... hair stylist
Pamela May ... key hair stylist
Cristina Patterson Ceret ... contact lens painter
Alex Rouse ... wigmaker
Yoichi Art Sakamoto ... prosthetic dental appliances: Angelina Jolie
Cassandra Saulter ... makeup artist
Vincent Schicchi ... additional special makeup effects
Tomasina Smith ... key makeup artist: action unit
Oney Syers II ... makeup artist
Kazuhiro Tsuji ... prosthetic makeup designer: Ms. Jolie

Production Management 

Erica Kay ... production supervisor
Ric Kidney ... unit production manager
Shelly Kidney ... production supervisor: Washington D.C.
Lyn Pinezich ... unit production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Adam Bernard ... additional second assistant director
David Catalano ... assistant director: second unit / second second assistant director
Noreen R. Cheleden ... second assistant director
William M. Connor ... first assistant director
Simon Crane ... second unit director
Scott Foster ... additional second assistant director: Washington D.C. and New York City
Marcos González Palma ... additional second assistant director
Robert Grasmere ... additional second unit director
Joe Guest ... second second assistant director
Dylan Hopkins ... first assistant director: second unit
Sandeep Josan ... associate director
Takahide Kawakami ... second assistant director: second unit
Joshua Lucido ... dga trainee
Amy Lynn ... second assistant director: second unit
Casey Madigan ... additional second second assistant director
Kerry McCrohan ... additional second assistant director: additional photography
Patrick McDonald ... second assistant director: second unit
Andrea O'Connor ... second assistant director
Justin Ritson ... additional second assistant director
Jamie Sheridan ... first assistant director: second unit (as James E. Sheridan)
Christopher Surgent ... first assistant director: second unit (as Chris Surgent)
Derek Wimble ... second second assistant director
Vic Armstrong ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Joseph Alfieri ... co-head carpenter / construction coordinator
James C. Allen ... carpenter
Henry Antonacchio ... head carpenter
Phil Autelitano ... graphic designer
Brad Bachtell ... scenic shop person
Bryan Badman ... construction gang boss
Carl Baldasso ... assistant art director
Robert Barnett ... scenic artist
Stephen Barth ... scenic artist
Emily Beck ... assistant art director
Mark Bentley ... on-set dresser: Washington, DC
Katie Bova ... set decoration intern
Steve Brennan ... on-set dresser
Wendy Brown ... set dresser
Timothy Burgard ... storyboard artist
Kelley Burney ... assistant set decorator: second unit
Gabu Camilo ... props
Dan Caplan ... storyboard artist
Rebecca Castle ... scenic: Washington, DC
Carl Catanese ... leadman: Washington, DC
Patricia Colburn ... scenic artist
David Cooney ... storyboard artist
Abe Costanza ... scenic artist
Ronald J. Crouthamel ... carpenter
Abariss Culjak ... props
John Davis ... storyboard artist (part one)
Michael Davis ... construction coordinator
Michel DeAscentiis ... designer assistant
Liza Donatelli ... prop coordinator
Richard Bryan Douglas ... stand-by carpenter: second unit
Gustavo R. Ferreyra ... specialty props
Alison Ford ... assistant art director
Eric Friedewald ... shopcraft
Halina Gebarowicz ... art director: Washington, DC
Peter Gelfman ... property master
Fran Gerlac ... scenic foreman: Washington, DC
Scott Getzinger ... property master: second unit
Glen Gregory ... carpenter
Brian Harrison ... shop manager
Ryan Heck ... assistant art director
Randy G. Herbert ... construction foreman
Becky Herron ... art department coordinator: Los Angeles
Gavin Holmes Jr. ... construction grip
Gavin A. Holmes ... carpenter
Doug Huszti ... art director: reshoots
Alexander James ... scenic industrial
Derrick Kardos ... graphic designer
Hila Katz ... set decoration assistant
Kevin Kavanaugh ... production designer: additional photography
Lisa Kennedy ... scenic foreman
Erik Knight ... art department coordinator
Brian Kontz ... plaster foreman
Jessica Kosky ... scenic artist
Elizabeth Linn ... charge scenic
Daniel Lowry ... construction grip
Shaun Lowry ... construction grip
Nicholas Lundy ... production designer: Additional Photography
M.J. Marqua ... local prop master: DC unit
Robin McAllister ... props
Kathryn C. McGinnis ... scenic artist
Vanessa Merrill ... graphic designer
Mark Moretti ... storyboard artist
Shawn Mulligan ... construction grip
Michael Lee Nirenberg ... painter
Ted Nolan ... construction gangboss
Susan Perlman ... set decoration buyer / set decorator: reshoots
Mike Raybould ... greens foreman: Washington DC
Jennie Hill Robinson ... key greens
Christopher S. Ross ... illustrator
Sherryl Sachs ... scenic artist
Kyle Salvatore ... assistant property master
Chris Schait ... construction grip
David Scheper ... set dresser
Lisa Scoppa ... assistant set decorator
Theo Sena ... props
Max Sherwood ... additional property
Nithya Shrinivasan ... assistant art director
Stephen Siersema ... scenic artist
Annie Simeone ... art department assistant
Robert Thayer ... assistant art director
Paul Weathered ... assistant picture car coordinator
Keith Weaver ... scenic
E. Parker Webb ... on-set dresser: Washington, DC
Dave Weinman ... leadman
Jason Weinman ... set dresser
Jane Wuu ... set designer: Los Angeles
Tim Zydel ... on-set dresser
Michael Acevedo ... foreman (uncredited)
Peter Bulavinetz ... construction grip (uncredited)
Justin Corbett ... construction grip (uncredited)
Erik Knight ... additional graphic artist (uncredited)
Joanna Ogando ... construction pa (uncredited)

Sound Department 

Jamie Baker ... foley editor
Derek Casari ... adr stage engineer
Kam Chan ... foley editor
Michael Chobot ... sound intern
David Corcoran ... assistant sound editor (as Dave Corcoran)
Marko A. Costanzo ... foley artist
Chris Fielder ... assistant sound editor
Dann Fink ... adr coordinator
Charles Goon ... audio mixer: NY1 newscast
Jeffrey J. Haboush ... sound re-recording mixer
Paul Hsu ... supervising sound editor
Bobby Johanson ... adr mixer
Thomas W. Jordan ... sound utility (second unit)
Frank Kern ... foley supervisor
Dan Korintus ... dialogue editor
George A. Lara ... foley mixer
Allen Lau ... assistant sound editor
George Leong ... boom operator
Howard London ... adr mixer
David Lucarelli ... adr recordist
Tony Martinez ... adr editor
Scott Millan ... sound re-recording mixer
Branka Mrkic ... dialogue editor
Richard Murphy ... sound assist
Igor Nikolic ... first assistant sound editor
Dan O'Connell ... foley artist
Angela Organ ... adr editor
Eric Potter ... sound effects recording
Schavaria Reeves ... sound
Jacob Ribicoff ... sound effects editor
Jac Rubenstein ... dialogue editor
Greg P. Russell ... sound re-recording mixer
William Sarokin ... sound mixer
Steve Schwartz ... assistant sound editor
Warren Shaw ... supervising sound editor
Jason Stasium ... pro tools playback mixer
Peter Staubli ... sound effects editor
Philip Stockton ... supervising sound editor
Clémence Stoloff ... apprentice sound editor
Bill Sweeney ... sound editor (as William Sweeney)
Jon Title ... sound effects editor
Deborah Wallach ... supervising adr editor
Allan Zaleski ... sound effects editor
Gabriel Sanders ... additional sound mixer (uncredited)

Special Effects by 

Chris Brenczewski ... special effects technician
Douglas Calli ... special effects technician (as Douglas M. Calli)
Roy K. Cancino ... special effects technician
Terry Chapman ... special effects foreman / special effects technician
Jeremiah Cooke ... special effects assistant
Greg Curtis ... special effects foreman (as William G. Curtis)
Burt Dalton ... special effects coordinator
Curtis Decker ... special effects technician
Albert Delgado ... special effects foreman / special effects technician
Dale Ettema ... special effects general foreman
David Greene ... physical effects foreman
Bruce Y. Kuroyama ... special effects technician
Ian C. McArthur ... special effects technician
Donald Myers ... special effects shop foreman
Casey D. Noel ... special effects assistant
Doug Passarelli ... special effects technician
Arnold Peterson ... special effects assistant
David A. Poole ... special effects technician
José Páramo ... special effects assistant
Michael Roundy ... special effects technician (as Michael D. Roundy)
Robert J. Scupp ... special effects technician
John Stifanich ... pyrotechnician / special effects technician
Tim Walkey ... special effects technician

Visual Effects by 

Maxim Aksenov ... compositor: Tikibot
Lee Allan ... compositor: CIS Vancouver (as Allan Lee)
Antony Allen ... paint & roto artist
Laia Alomar ... production coordinator: Framestore London / visual effects coordinator
Denis Alymov ... animator
Peter Amante ... Flame artist
Katarzyna Ancuta ... digital paint and roto artist: Framestore London
Jörundur Rafn Arnarson ... compositor: Framestore (as Jorundur Arnarson)
Mandy Arnold ... digital restoration artist
Suzie Askham ... matchmove artist: Framestore London
Andrea Atwater ... visual effects coordinator: Framestore New York / visual effects production assistant: Framestore New York
David August ... interactive creative director: OOOii
Avtar Bains ... flame artist: Framestore London
John Bair ... visual effects supervisor: Phosphene
Graeme Baitz ... digital compositor: CIS Vancouver
Heath Baker ... digital paint artist: Framestore
Louise Baker ... previs supervisor: Proof, Inc.
Valdimar Baldvinsson ... animator: Framestore
Renuka Ballal ... visual effects producer: Phosphene
Rebecca Barbour ... visual effects producer: Framestore New York
Roman Batasov ... compositor: Tikibot
Romain Bayle ... matte painter
Kevin Bell ... digital compositor: Framestore New York
Jana Bergmanová ... digital compositor (as Jana Macenauerova)
Rodrigo Bernardo ... systems engineer
Annalyn Betinol ... roto artist
Jenny Bichsel ... lighting technical director: Framestore New York
Ella Boliver ... digital compositor: Framestore New York
Nicholas Boughen ... previs artist
Steve Bowen ... digital intermediate colorist
Emma Bowler ... digital paint and rotoscope artist: Framestore New York
Ron Bowman ... digital matte painter: Framestore London
Peter Bowmar ... 3D manager: CIS Vancouver
Mark Breakspear ... visual effects supervisor: CIS Vancouver
Cara Buckley ... visual effects producer: RhinoFX
Murray Butler ... compositor: Framestore New York
Daniel Cairnie ... digital compositor: CIS Vancouver
John Cairns ... digital compositor: CIS Vancouver
Helen Carr ... paint & roto artist
Carrie Cassada ... visual effects editor: Framestore New York
Chris Caufield ... animator: Framestore New York
Michal Cavoj ... digital effects artist
Camille Cellucci ... visual effects producer
Elohim Cervantes Tampus ... visual effects
Jaroslava Chalasova ... texture painter
Gregory Chalenko ... senior compositor: Tikibot
Malavika Chandrakanth ... digital paint and roto artist
Alexis Chapman ... rotoscope artist: CIS Vancouver
Manda Cheung ... digital compositor
Rebecca Clay ... lead digital paint and roto artist: Framestore London
John Scott Cook ... visual effects editor
Noemie Cruciani ... digital paint and roto artist: Framestore London
Martyn 'Moose' Culpitt ... compositing supervisor: CIS Vancouver (as Martyn Culpitt)
Alex Cumming ... digital compositor: Framestore London
Robert Cvengros ... visual effects artist
Dennis Dallen ... digital compositor
Amy Davis ... prep station operative: Framestore London
Graham Day ... digital compositor: Framestore London
Tabitha Dean ... editorial: Framestore London
Kent Demaine ... creative director: interactive design: OOOii
Arkadiy Demchenko ... lighting artist: Tikibot / rendering artist: Tikibot / visual effects artist: Tikibot
Jerome Dewhurst ... digital grading engineer: Framestore New York
Brian Di Noto ... 3d match move: Rhino
Eran Dinour ... digital compositor: Framestore New York
Ales Dlabac ... 3D manager: UPP
Clym Dodds ... data operator: Framestore London
Jason Dowdeswell ... digital production supervisor: CIS Vancouver
Sarah Dowland ... visual effects executive producer: Framestore New York
Michael Dunkley ... lighting and effects technical director: Framestore New York
Debora Dunphy ... compositor: CIS Vancouver
Petr Dvorak ... senior cgi artist: UPP
David Edwards ... digital matte painter: Framestore London
Richard Edwards ... data operator: Framestore London
Kevin Edzenga ... technical director: Framestore New York
Dadi Einarsson ... visual effects supervisor: Framestore Reykjavik
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Hammerhead
Zviah Eldar ... visual effects executive producer: RhinoFX
Christian Emond ... digital effects artist
Adam Estey ... visual effects editor: CIS Vancouver
David Feinsilber ... visual effects coordinator
Mitchell Ferm ... visual effects producer
Tamás Fiedler ... matchmove artist: UPP
Ben Fox ... animator: Framestore New York
Melissa Franco ... data wrangler / visual effects production assistant
Joshua Frankel ... previs artist: Proof, Inc.
Max Frankston ... visual effects
Richard Frazer ... digital paint and roto artist: Framestore London
Mark Scott Friedman ... digital compositor
Roland Friedrich ... lead compositor
Ales Gargulak ... visual effects artist
Rob Garner ... lead paint & rotoscope artist: Framestore (as Robert Garner)
Fernando Garza ... engineer: Framestore New York
Camille Geier ... visual effects executive producer: RhinoFX
Jonmundur Gislason ... paint & roto artist: Framestore
Piotr Glabinski ... matchmove artist: Framestore New York
Robert Grasmere ... visual effects supervisor
Aevar Gudmundsson ... pipeline engineer: Framestore Iceland
Brian Haimes ... digital compositor / visual effects artist
Christian Haniszewski ... lighting and effects technical director: Framestore New York (as Chris Haniszewski)
Peter Hart ... matchmove lead: CIS Vancouver
Petr Hastík ... senior compositor
Oliver Hearsey ... tracker: Framestore
Karsten Hecker ... film mastering engineer
Lukas Herrmann ... digital matte paint artist
Jason Horley ... digital matte painter: Framestore London
Fredrik Höglin ... compositor
Carl Jackson ... matchmove artist: Framestore
Kevin Jackson ... visual effects supervisor: Tikibot
Tara Marie Jacobson ... rotoscope artist (as Tara Jacobson)
Stephen James ... lead compositor: CIS Vancouver
Dalibor Janda ... digital compositor
Jean Jardeleza ... rotoscope artist
Jan Jinda ... senior cgi artist: UPP
Oliver Johnstone ... digital paint and roto artist: Framestore London
Theo Jones ... cg supervisor: Framestore New York
Tomas Kalhous ... 2D manager: UPP
Vladimir Kasian ... visual effects artist
Kelly Rae Kenan Green ... visual effects coordinator (as Kelly Rae Kenan)
Denis Khatin ... compositor: Tikibot
Timur Khodzhaev ... lead compositor: Tikibot (as Timur Hodzhaev) / lead digital effects compositor: Tikibot (as Timur Khodjaev)
Ales Killian ... compositor
Marta Knapik ... visual effects line producer: CIS Vancouver
Pavel Kolar ... visual effects artist
Robert Kolbeins ... technical director: Framestore Iceland
Vít Komrzý ... visual effects producer: UPP
Jan Konicek ... visual effects artist
Tomas Kral ... senior 3D artist: UPP
Linda Hronn Kristjansdottir ... visual effects production assistant: Framestore Iceland (as Linda Kristjansdottir)
Nicha Kumkeaw ... compositor
Helgi Laxdal ... digital paint and roto artist: Framestore Iceland
Kate Lee ... matchmover: CIS Vancouver
Karin Levinson ... visual effects executive producer: RhinoFX
Dan Levitan ... visual effects supervisor
Yuval Levy ... cg supervisor: RhinoFX
Lenka Likarova ... visual effects coordinator: UPP / visual effects producer
Isaac Lipstadt ... visual effects
Manuel Llamas ... digital compositor: Framestore New York
Keir Longden ... matchmove artist: Framestore London
R. Spencer Lueders ... effects technical director: Framestore New York (as Spencer Lueders)
William MacGhee ... visual effects electrician
Shira Mandel ... digital compositor
Ivo Marak ... technical director: UPP
Iain Marcks ... digital imaging technician: Deluxe New York (as Iain Stasukevich)
Luke Massingberd ... digital paint and roto artist: Framestore London
Ian Mathews ... digital paint and roto artist: Framestore London
Jaroslav Matys ... visual effects coordinator: UPP
Dan Mayer ... computer graphics artist: CIS Vancouver
Riley McDougall ... visual effects coordinator: CIS Vancouver
Dan McRae ... digital paint and roto artist: Framestore London
Bhavik Mehta ... visual effects
David Mellor ... lighting and effects technical director: Framestore New York
Bogdan Mihajlovic ... match move supervisor: Rhino
Semionov Mikhail ... modeler: Tikibot (as Mikhail Semionov)
Abel Milanes ... compositor
Farhad Mohasseb ... compositor: CIS Vancouver / rotoscope artist: CIS Vancouver
Jeanette Monero ... paint & roto artist
Thomas Montminy Brodeur ... digital paint & rotoscope artist: Framestore
Lauren Montuori ... visual effects production manager: RhinoFX
Ivan Moran ... visual effects supervisor: Framestore
Jesse Morrow ... visual effects artist
Nancy Mott ... executive visual effects producer: CIS Vancouver
Thierry Muller ... digital compositor: CIS Vancouver
Viktor Muller ... visual effects supervisor
Tomas Munzar ... digital compositor
Jesh Murthy ... visual effects: Anibrain
Jessenia Nauta ... modeller: Framestore New York
Jordan Nounnan ... previs artist: Proof, Inc.
Conrad Olson ... paint artist
Peter Orlicky ... digital compositor
Raul Ortego ... flame artist: Framestore New York
Dmitry Oskin ... compositor: Tikibot (as Dmitry Os'kin)
Marlo Pabon ... compositing supervisor: CIS-Vancouver
Thomas Panayiotou ... visual effects artist: PhospheneFX
Earl Paraszczynec ... cg supervisor
Adam Parker ... prep artist: Framestore
Jon Parker ... technical director: Framestore New York
Jesse Parkhill ... digital compositor: Framestore London
Monika Pavlickova ... visual effects coordinator: UPP
Joe Pavlo ... digital compositor: Framestore London
Alex Payman ... digital compositor: Framestore New York
Christine Petrov ... 2D manager: CIS Vancouver
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Andrew Pinson ... digital paint & roto artist: Framestore (as Andy Pinson)
Mike Pope ... digital compositor: Framestore London
Shaun Anthony Portillo ... roto artist / visual effects artist
Kevin Quinlan ... visual effects artist
Sirio Quintavalle ... digital compositor: Framestore New York
Salahuddin Razul ... roto artist
Marc Rice ... paint & roto artist
Jim Rider ... visual effects supervisor: RhinoFX
Bjarni Robert Bragason ... digital paint and rotoscope artist: Framestore New York (as Bjarni Bragason)
Scott Robertson ... digital paint and roto artist: Framestore London / rotoscoping artist
Greg Rodin ... imaging technician: Colorworks
Casey Rolseth ... visual effects artist
Justin Rosen ... pipeline td: CIS Vancouver
Cat Rowe ... digital colorist assist
Patrick Saint Jean ... visual effects production assistant
Tiago Santos ... digital compositor: CIS Vancouver
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore
Foad Shah ... digital compositor: Framestore London
Drew Shields ... matchmover: CIS Vancouver
Miyuki Shimamoto ... flame artist: Framestore New York
Mike Shirra ... digital compositor: Framestore London
Raven Sia ... visual effects coordinator: Framestore New York
Arnþruður Dögg Sigurðardóttir ... visual effects producer: Framestore Iceland (as Arnthrudur Sigurdardottir)
Michael Stewart ... digital compositor: CIS Vancouver
Ranko Tadic ... previs artist: Proof, Inc.
Sabrina Tenore ... digital paint and roto artist: Framestore New York
Stephen Tew ... digital paint and roto artist: Framestore London
Michael Adam Thompson ... lead matchmover: Framestore (as Michael Thompson)
Michael Todd ... paint & roto artist: Framestore
Linda Tremblay ... digital compositor
Chris Van Dyck ... digital compositor: CIS Vancouver
Biren Venkatraman ... visual effects artist
John Vielee ... animator: Framestore New York
Maggie Walby ... digital paint & roto artist: Framestore (as Margaret Walby)
Rick Walia ... technical director: Framestore New York
Andy Walker ... pipeline technical director: Framestore New York
Tara Walker ... digital compositor: Framestore London
Jessica Wan ... rotoscope artist: CIS Vancouver
Renannah Weinstein ... visual effects editor
Diana Marie Wells ... compositor: CIS Vancouver (as Diana Wells)
Nick Whiteley ... paint artist: Framestore
Joni Williams ... rotoscope artist: CIS Vancouver
Corrina Wilson ... digital compositor: Framestore New York
Scott Winston ... compositing supervisor
Janet Yale ... visual effects producer: CIS Vancouver
Victor Yudin ... programmer: Tikibot
Valur Zophoníasson ... paint & roto artist: Framestore (as Valur Zophonias)
Robert Cribbett ... compositor: Hammerhead Productions (uncredited)
Deborah Hiner ... rotoscope artist (uncredited)
Christophe Meslin ... head of systems (uncredited)
Victor Tang ... researcher (uncredited)

Stunts 

Ray Abbott ... stunt driver
Danny Aiello III ... stunts
Dennis Albanese ... precision driver
Wade Allen ... stunts: fight choreographer
Bill Anagnos ... stunt driver
Roy T. Anderson ... stunts
Scott Armstrong ... stunts
Dean Bailey ... stunts
Chris Barnes ... stunts / utility stunts
Joseph Basile ... precision driver coordinator
Johnny Becker ... stunt driver
Bobby Beckles ... stunt performer
Randy Beckman ... stunts (as Randy J. Beckman)
Stephan Bonnar ... stunt performer
Paul Borne ... stunts
Scott Burik ... stunts
Jared Burke ... stunts
Mike Burke ... stunts
Nicole Callender ... stunt performer
Janene Carleton ... stunt double: Angelina Jolie / stunts
Kevin Cassidy ... stunts
Chris Cenatiempo ... stunts
John Cenatiempo ... stunts
Rory Clarke ... stunt double: Chiwetel Ejiofor
Blaise Corrigan ... stunt double: Olek Krupa
Ned Corrigan ... stunt driver
Brycen Counts ... stunt performer
Simon Crane ... stunt coordinator
April Crisafulli ... precision driver
Vince Cupone ... stunts
Kalahiki Davidson ... utility stunts
Steve DeCastro ... stunt performer
Kevin Derr ... stunts
Wade Eastwood ... stunt coordinator
Peter Epstein ... stunts
Dana Dru Evenson ... stunts
John R. Favre ... stunts
Mark Fichera ... stunts
Jeff Galpin ... stunt performer
Shane Geraghty ... stunts
Christopher Gordon ... stunt performer
Sean Graham ... stunts
Matthew James Gulbranson ... precision driver (as Matt Gulbranson)
Gabriel Hansen ... stunt performer
Cort Hessler ... stunts
Eunice Huthart ... stunt double
Terry Jackson ... stunts
Craig Jensen ... utility stunts
Mardi Jones ... stunt performer
Sean Kelly ... stunt driver
Jess King ... stunts
Henry Kingi Jr. ... stunt performer
Pete Klein ... stunts
Efka Kvaraciejus ... stunt performer
Tim Lajcik ... stunts
Marcus LaRon ... stunt double: Andre Braugher
Drew Leary ... stunts
Cheryl Lewis ... stunts
Michael Li ... stunt performer
Benjamin Lott ... precision driver
Sabrina Lott ... precision driver
Bek Markas ... stunt performer
Brad Martin ... stunts
Erik Martin ... stunt performer
Tim McAdams ... stunts
Ian Mclaughlin ... stunt performer
Rick Miller ... stunts
Declan Mulvey ... stunts
Kimberly Shannon Murphy ... stunts
Eric Norris ... stunt driver
Matthew H. O'Connor ... stunt water safety
Vladimir Orlov ... stunts
Michael Peavey ... stunt player
Mark Pettograsso ... stunt driver
Heidi Philipsen ... precision driver
Christopher Place ... stunts
Rex Reddick ... stunt performer
Brieann Rich ... stunt driver
Michael Rich ... stunt driver
Nicholas Rich ... stunt driver
Scotty Richards ... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Tim Rigby ... stunts
Andrei Runtso ... stunts
Jeremy Sample ... stunts
Marc Scizak ... stunt performer
Kevin Scott ... stunt driver / stunts
Mancha Sherman ... stunt double
David Shumbris ... utility stunts
Nicole Signore ... precision car driver
Kimani Ray Smith ... stunt actor
Brian Smyj ... stunt driver
Jay Spadaro ... stunt performer
John Stoneham Jr. ... stunt performer
Patrick Michael Strange ... precision car driver
Melissa R. Stubbs ... stunt performer
Christopher Tardieu ... stunt performer
Vladimir Tevlovski ... stunts
Shawnna Thibodeau ... stunts
Rich Ting ... stunts
Coleen M. Tracy ... precision driving team coordinator
Matt Triplett ... stunts
Dave Van Zeyl ... stunts
Aaron Vexler ... stunts
Anthony Vincent ... stunts
Keith Volsky ... precision driver
Jim Wilkey ... stunt driver / stunts
Jimmy P. Wong ... utility stunts
Bill Young ... precision driving coordinator
Marcus Young ... stunt performer
Vic Armstrong ... stunt coordinator (uncredited)
Daniel B. Martin ... stunts (uncredited)
Jonah Young ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Greg Addison ... gaffer: 2nd Unit
John Alcantara ... electrician
Sebastián Almeida ... assistant camera
Michael Arisohn ... electrician
Ian Axilrod ... first assistant camera: second unit
Cesar Baptista ... grip
John C. Barber ... grip: Washington, DC (as John Barber)
Mike Barnett ... ultimate arm operator
Shawn Barron ... dolly grip: Washington, DC
Tanner Bayer ... rigging grip: Washington DC
Charlie Beyer ... first assistant camera
Eric Boncher ... generator operator: 2nd Unit
Ethan Borsuk ... key second assistant camera: second unit
Kelly Britt ... lighting console programmer
Joey Bruce ... rigging electrician: Washington D.C.
Frank Buono ... camera operator: doggicam
Geb Byers ... first assistant camera: "b" camera
Travis Cadalzo ... second assistant camera: "b" camera
Thomas Calandrillo ... super technocrane operator
Jeff Callow ... grip: Washington, DC
Brian Carmichael ... video assist operator
Peter Chrimes ... key grip: second unit
Rashad Clinton ... rigging grip: second unit
Fred Cohen ... shop electrician
Alisa M. Colley ... key second assistant camera: second unit
Jason Cortazzo ... libra head technician: second unit
Pat Crooks ... electrical best boy: action unit
Ralph G. Crowley ... best boy electric
Mark Cyr ... video assist: second unit
Jonathan Dahan ... grip
Andy Day ... gaffer
Moira Demos ... additional electrician
Robert DiGiacomo ... assistant camera: visual effects
John Donohue Jr. ... dolly grip (second unit)
Chris Drechsler ... electrician
David Dutkus ... additional electrician
Brian Edmiston ... grip
James Edmiston ... company grip
Jason Ellson ... camera operator: second unit / steadicam operator: second unit
Stanley Fernandez Jr. ... first assistant camera: "a"camera: second unit
Gavin Fernandez ... camera loader: second unit
James J. Ferris ... electrician
Glenn Fishel ... grip: second unit
McCord Fitzsimmons ... additional video assist
Justin Charles Foster ... additional electrician
Max Frankston ... video assist: second unit / video playback operator
Rodney French ... grip: Washington, DC
Jamie Gallagher ... generator operator
Anthony Gamiello ... key rigging grip
Christopher Gamiello ... b dolly grip
Dennis Gamiello ... key grip
John Gatland ... grip: second unit
John Gilgar ... electrician/dimmerboard operator
Spencer Gillis ... second assistant camera: second unit
Ted Goodwin ... electric
Paul Goroff ... super technocrane operator: second unit
Christopher F. Graneto ... grip
Andrew Greve ... rigging electric
Charlie Grubbs ... rigging gaffer
Chris Haarhoff ... a camera steadicam: additional photography
Emily Millay Haddad ... video assist
John Hamilton ... second assistant camera: "b" camera, D.C. unit
John R. Hamilton ... second assistant camera
Rob Harlow ... grip
Craig Paul Harris ... electrician
Christopher Heikel ... rigging electrician
Sarah L. Hendrick ... second assistant camera: "a" camera
Joel Holland ... key video assist operator
Barry Idoine ... first assistant camera: "a" camera
Steve Irwin ... video/computer playback coordinator
William T. Iversen ... grip: Washington, DC
Lukasz Jogalla ... camera operator
Christopher D. Jones ... grip
Kevin Kasarda ... second assistant camera: second unit
James Klayer ... camera loader
David Knox ... underwater camera operator
Tim Kossa ... additional electrician: Washington DC
Steve Koster ... aerial director of photography
Nina Kuhn ... electrician
Brian Leach ... grip: Washington, DC
Michael A. Leo ... best boy rigging electrics
Hamilton Longyear ... additional loader
Edward W. Lowry ... dolly grip
Kevin Lowry ... dolly grip: second unit
Patrick Lowry ... grip
Shaun Lowry ... grip
Bruce MacCallum ... camera operator: second unit
Richard MacDonald ... electrician
Alexander Martin ... electrician
Lance Mayer ... libra head technician: second unit
Peter McEntyre ... electrician
Eoin McGuigan ... camera production assistant: Washington DC
Paul C. McKenna ... technician: Technocrane: second unit
Travis McMunn ... techno crane technician: Washington, DC
Igor Meglic ... director of photography: second unit
Hollis Meminger ... first assistant camera: second unit
Christopher Moeller ... assistant camera
Mike Montgomery ... key rigging grip: second unit / rigging grip
Darin Moran ... camera operator: second unit
Evan Nelson ... techno crane technician
Maritza Norr ... additional loader
Onofrio Nino Pansini ... camera operator
Brent Poleski ... second unit: key grip
Antonio Ponti ... first assistant camera: second unit
Brendan Quinlan ... key grip: action unit
Ryan Quinlan ... lighting technician
Christopher Raymond ... first assistant camera
Guillaume Renberg ... remote camera operator / remote camera operator: second unit
Chris Reynolds ... first assistant camera: second unit
Lance Rieck ... scorpio head technician
Marcos Rodríguez-Quijano ... assistant camera: second unit
Bobby Roelofs ... grip: New York
Ethan Rosenduft ... grip: construction
P. Scott Sakamoto ... camera operator "a" camera
Jesse L. Saviola ... grip
Andrew D. Schwartz ... still photographer
John Schwartz ... first assistant camera: second unit
Paul Steinberg ... special effects lighting
Al Stetson ... additional key rigging grip
Jared Sturner ... best boy grip
Peter Taylor ... additional video assist: second unit
Wade Tyree ... electrician
Katie Waalkes ... camera trainee: first unit
John C. Walker ... additional camera trainee
Benton Ward ... rf technician: second unit
John Woods ... stage rigging gaffer
Richard Yacuk ... camera operator
Adriana Brunetto-Lipman ... camera loader: second unit (uncredited)
Robert Grasmere ... director of photography: additional second unit (uncredited)
Douglas Pellegrino ... additional camera operator (uncredited)
Steven Search ... additional first assistant camera: second unit (uncredited)
Nathan Spencer ... rf technician (uncredited)
Ernest Yurich ... grip: construction (uncredited)

Animation Department 

Chris Caufield ... animator
Bradford Plows ... animation graphic designer: Playback Technologies

Casting Department 

Lois J. Drabkin ... casting associate
Todd Feldman ... extras casting
LaQuana Peterson ... extras casting assistant
Betsy Royall ... extras casting: Washington, DC
Bruce Winant ... adr voice casting
Dagmar Wittmer ... extras casting
Alex Zahn ... casting assistant
Leeba Zakharov ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Pam Aaron ... wardrobe supervisor: 2nd unit
Gina Battoglia ... costume production assistant
Sabrina Calley ... costumer: Ms. Jolie
Deb Dalton ... costume supervisor: washington dc
Troy David ... costume ager/dyer
Alexandra Eagle ... costumer
Kate Edwards ... wardrobe supervisor
Melissa Gaeto ... wardrobe intern
Staci Greenbaum ... costume coordinator: reshoots
Emily Gunshor ... assistant costume designer
Constance Harris ... set costumer
Christina Hribar ... costume assistant
Mara Majorowicz ... on set costumer
Bryan Mathison ... costumer
Lauren Miller ... costume coordinator
David Michael Moore ... wardrobe assistant
David Paulin ... head costume ager/dyer
Yaneya Rovira ... costumer
Monica Russell ... costumer
Minerva Diann Savoy ... tailor/stitcher
Derek Sullivan ... set costumer
Meg Thornton ... ager/dyer

Editorial Department 

Steve Bowen ... colorist
Brian Boyd ... colorist
Pete Conlin ... post production
John Scott Cook ... first assistant editor
Aleks Gezentsvey ... apprentice editor
Ann Gray ... post-production coordinator
James W. Harrison III ... assistant editor
Michelle Harrison ... first assistant editor
Jonathan Hoffman ... post production
Steven Kemper ... additional editor
Ryan Knight ... post-production assistant
Aaron Marshall ... first assistant editor
Harry Muller ... color timer
George Papuashvili ... additional post-production services
Lee Percy ... additional editor
Mark Reaser ... hd mastering
Ron South ... first assistant editor
Kat Spiess ... assistant editor
Jami Villers ... post-production intern
Reza Amidi ... digital intermediate editor (uncredited)
Zahida Bacchus ... digital intermediate producer (uncredited)
Matt Breitenbach ... assistant telecine colorist (uncredited)
Aaron Marshall ... additional editor (uncredited)
Jay Rabinowitz ... additional editor (uncredited)
Benjamin Sutor ... digital intermediate editor (uncredited)
John Vladic ... colorist: dailies (uncredited)
Loretta Wallace ... post-production assistant (uncredited)

Music Department 

Ryeland Allison ... music programmer
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Jeff Atmajian ... orchestrator
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Robert Danzey-Persaud ... synth programmer / synthesizer programmer (as Rob Persaud) / technical score advisor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
Mark Graham ... head of music preparation
Dave Holden ... score synth programmer
Scott Hosfeld ... musician
Joel Iwataki ... music scoring mixer / score recordist
Alex Kharlamov ... musical sound designer
Jon Kull ... orchestrator
Shawn Murphy ... score mixer / score recording engineer / score recordist
Victor Pesavento ... music preparation
Conrad Pope ... orchestrator
Joe E. Rand ... music editor (as Joe Rand)
Peter Rotter ... orchestra contractor
Fletcher Sheridan ... playback singer
Steven L. Smith ... music preparation
Pamela J. Sollie ... scoring coordinator
Scott Stambler ... music editor
Jason Stasium ... pre record engineer
Stuart Michael Thomas ... musical score arrangements / synthesizer programmer
Greg Vines ... technical score engineer
Michael Mishaw ... score musician: vocalist (uncredited)

Transportation Department 

Michael Bortner ... transportation
Danielle Fredrickson ... transportation dispatcher
Robert Garcia Jr. ... driver: cast
Teresa Haney ... transportation coordinator
Patrick Hogan ... driver: reshoots
Amber R. Kirsch ... transportation
John R. Dove ... fuel truck driver (uncredited)

Other crew 

Joe Achard ... location assistant
Grey Adkins ... location assistant
Mara Alcaly ... location assistant: reshoots
Elise Aliberti ... assistant: Mr. di Bonaventura
Tyler Lee Allen ... production assistant
Malcolm Alston ... assistant stage manager
Stephen Ananicz ... set production assistant
Stephanie Angel ... vfx script supervisor
Sam Arthurs ... armorer
Brendan H. Banks ... production assistant
Eric Bannat ... key assistant location manager
Brian K. Barnes ... location scout
Ainsley Bartholomew ... location assistant
Griselda Benitez ... first accountant
Jeanne Bernhard ... set production assistant: second unit
Will Bigwood ... production assistant
David E. Bisson ... office production assistant
Seth Blackman ... location scout
Alex Blakeney ... additional set production assistant
Charles Boklan ... consultant: secret service
Matthew Bowman ... office production assistant: second unit
Patrick M. Bracey ... production assistant: second unit
Clay Broaddus ... additional production staff
Oliver Brooks ... production assistant: second unit
Theo Brooks ... production assistant: second unit, reshoots
David Michael Brown ... key craft service: Washington, DC
Patrick Burn ... location manager: Washington, DC
Jerome Butler ... dialect coach
Marcus Bykowsky ... production assistant
Kyle Campbell ... production assistant
Andrew Cavagnet ... computer/video playback
Al Cerullo ... helicopter pilot
Pierre Cheminat ... assistant: Vic Armstrong
Brian M. Chilcoat ... set production assistant
Beatrice Chisholm ... second assistant accountant
J. Chan Claggett ... location manager
Lisa Clark ... production assistant
Beverly Cole ... production secretary
Richard Connors ... location scout
Paul Conti ... computer/video playback supervisor
Andrew D. Cooke ... stage manager
Dana Corl ... production assistant
Jeff Cossaboom ... film runner
Mickey Cottrell ... publicist
Benjamin A. Craig ... production assistant
Peter Crevier ... film runner
Mark Cyr ... video/computer playback engineer
Shannon de Zeeuw ... assistant: Angelina Jolie
Dianne Dreyer ... script supervisor
Logan Wolfe Edler ... production assistant: second unit
John Edmundson ... production secretary
Brandon Endy ... production assistant
Halston Ericson-Bohager ... accounting clerk: Washington DC
Alexander Etseyatse ... production assistant
Nicole Evranian ... office production assistant
Steve Faughnan ... location coordinator
Todd Feaser ... location scout
Cory Feezer ... production assistant
Kathleen Fellegara ... set medic
Ryan Ferguson ... assistant location manager
Robert L. Fiks ... set production assistant
Marissa Fiore ... production assistant
Andrew Fischel ... assistant: Mr. Vahradian
Carol Flaisher ... production supervisor
Paige A. Flash ... office production assistant (as Paige Flash)
Sarah Follett ... assistant location manager: second unit
Joshua A. Friedman ... production assistant
Anouk Frösch ... travel coordinator
Vincent Giarratano ... set production assistant
Holly Goline ... assistant: Ms. Jolie
Duck Grossberg ... data wrangler
Jose F. Guerrero ... location assistant
Joe Guest ... location manager
Matthew James Gulbranson ... stand-in (as Matt Gulbranson)
Jennifer Hackney ... production assistant
Lisa Hagenmeyer ... production coordinator: Washington, DC
Erin Hallbauer ... production assistant
Justin Halstead ... production assistant
Diana Hammons ... production assistant
Berry Hatfield ... additional production assistant: VFX unit
Joyce Heftel ... script supervisor: pre-timing
Rich Heichel ... location scout
Rick Hicks ... technician
Greg Highsmith ... payroll accountant
Takina Holloman ... assistant production coordinator: second unit
Tyler Holtman ... office production assistant
Hannah Hoover ... set production assistant
Deirdre Horgan ... script supervisor: second/action unit
Charles Howard II ... production assistant
Katie Howard ... assistant location manager: second unit
Lauran Tracy Howard ... location assistant
Sheila Iniego ... production assistant
Jule Ann Jappe ... location assistant
Charles 'Man' Johnson ... film runner (as Man Johnson)
Paul Collins Johnson ... production assistant
Phyllis Johnson ... adr loop group
Tish Johnson ... production accountant
Kim Justice ... production secretary
Paul Kahil ... set production assistant: first team
Melissa Kalbfus ... script supervisor: action unit
Matthew Kania ... location assistant
Betsy Kelly ... production assistant: uncredited
Adam King ... production assistant
Joe Kobzan ... location assistant
Rich Koski ... production assistant
Samantha Kreitzer ... production coordinator: dc unit
Michael Kriaris ... location manager
Julie Kuehndorf ... unit publicist
Steven Lafferty ... set production assistant
Meghan Lechette ... production assistant: second unit
Angela S. Lee ... second assistant accountant: DC unit
Brendan Lee ... set production assistant
Adam Levy ... set medic
John Liang ... production assistant
Rebecca Lindsey ... set production assistant
Jeff Lock ... production assistant
Meredith Lockwood ... assistant: Mr. Noyce
Steve Loff ... payroll accountant
Anthony Lote ... production assistant
Keriene Lucas ... production assistant
Brendan C. Lynch ... additional production assistant
Sean MacIntyre ... production assistant
Casey Madigan ... background production assistant
Melissa Boyle Mahle ... technical advisor
Michael Mancuso ... aerial ground coordinator
Rick Marcena ... first assistant accountant
Colin Markowitz ... production assistant
Richard Martini ... associate: Mr. Noyce
Angelli Mateo ... production assistant
Brendan McCarthy ... set production assistant: second unit
Jennifer McCormick ... stand-in
Meghan Leigh McDonald ... production assistant
David M. McGuire ... assistant location manager
Kathleen McLaughlin ... associate: Mr. Noyce
Lisa McPherson ... set production assistant
John Merchant ... additional assistant production coordinator
Melissa A. Messick ... set production assistant: second unit
Bruno Michels ... key set production assistant
Janice Min ... production assistant
Elena Moscatt ... craft services assistant: washington dc
Melissa Mugavero ... production assistant
Sean Murray ... office production assistant
Christopher T. Nablo ... assistant: Mr. Noyce (as Chris Nablo)
Elizabeth Neveu ... production assistant: DC unit
Morgan Newell ... production office assistant
Robert Noonan ... location assistant: second unit
Matthew H. O'Connor ... assistant marine coordinator
Sean Oliver ... adr voice
Jessica Otto ... assistant: Mr. Kidney
Ellen Parnett ... production assistant
Derek Peterson ... set staff assistant: reshoots
Phuong-Thuy Pham ... location assistant: reshoots / additional photography
Becky Phillips ... additional production assistant
Linda Pianigiani ... associate to producer
Stephanie Pon ... office production assistant
Jakub Porembski ... production assistant
James Post ... production assistant
John Puccinelli ... additional set production assistant
Jason Quimby ... key set production assistant: second unit
Daniel Regner ... production assistant
Brad Reichel ... locations production assistant: second unit
Brad Reiter ... accounting production assistant
Bill Richards ... helicopter pilot
Bridgett Riley ... fight trainer: Angelina Jolie (uncredited)
Jennifer Roberts ... set production assistant: second unit
Buck P.B.D. Rodgers ... production assistant
Ulises Rodriguez ... assistant production coordinator: add'l photography
Marvin Ruffin ... assistant locations manager
Peter Sabat ... production coordinator: second unit
Corinne Saffell ... stand-in: Angelina Jolie
Howard Samuelsohn ... dialect coach: Mr. Olbrychki
Nina Saxon ... title designer
Nicholas E. Schepisi ... key set production assistant: second unit (as Nick Schepisi)
John J. Schneider ... helicopter pilot
Bridget Shaw ... production assistant
Jay Shepley ... production assistant
Michelle Skaneski ... set production assistant: DC unit
Daryl Sledge ... additional production assistant
Rachel Smith ... assistant: Mr. Perkash
Jacob Snider ... key office assistant
Julie Solomon ... location assistant / location scout
Scott Sullens ... assistant production coordinator / production coordinator: additional photography
Ryan Sweeney ... stage manager
Charles Swift ... production assistant
May Tam ... production secretary: Washington DC
Susana Torres ... assistant: Mr. Crane
Shane Tunney ... location assistant
Chad Tyler ... stand-in
Joshua David Vaile ... production assistant
Marilou Vetter ... second assistant accountant
David Vogel ... set production assistant
Daniel Wagner ... production coordinator
Judith Walder ... payroll accountant: location
John C. Walker ... additional set production assistant
Dan Walton ... key second asst accountant
Ryder Washburn ... armorer
Chad Welch ... production assistant
J. Wilfrid White ... marine coordinator
Rebecca White ... first assistant accountant
John Whitley ... first assistant accountant
Ralph A. Wilburn Jr. ... stand in/double
Joshua Williams ... production assistant
Sally Winters ... adr voice group
Oren Yaniv ... assistant production coordinator: second unit
Brenda Yoo ... construction accountant
Christopher Yoon ... production assistant
Will Zullo ... production assistant
Christian Glymph ... production assistant (uncredited)
Claude Jay ... photo double-chiwetel ejiofor (uncredited)
Howard Neustadt ... dailies projectionist (uncredited)
Peter Pamela Rose ... adr loop group (uncredited)

Thanks 

David T. Catapano ... very special thanks
Michael Storm Raven ... very special thanks (as Michael Raven)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page