IMDb > Rise of the Planet of the Apes (2011)
Rise of the Planet of the Apes
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Rise of the Planet of the Apes (2011) More at IMDbPro »

Photos (See all 40 | slideshow) Videos (see all 12)
Rise of the Planet of the Apes -- Rise of the Planet of the Apes: Trailer #2
Rise of the Planet of the Apes -- Rise of the Planet of the Apes: Don't Get Too Close
Rise of the Planet of the Apes -- The "story" featurette for Rise of the Planet of the Apes
Rise of the Planet of the Apes -- Interview: "Freida Pinto On Performing With Performance Capture Actors"
Rise of the Planet of the Apes -- A promo for Rise of the Planet of the Apes

Overview

User Rating:
7.6/10   320,765 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 11% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Rick Jaffa (written by) &
Amanda Silver (written by) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Rise of the Planet of the Apes on IMDbPro.
Release Date:
5 August 2011 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Evolution Becomes Revolution
Plot:
A substance, designed to help the brain repair itself, gives rise to a super-intelligent chimp who leads an ape uprising. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for Oscar. Another 16 wins & 30 nominations See more »
User Reviews:
The most emotional Planet of the Apes film. See more (629 total) »

Cast

  (in credits order)

Andy Serkis ... Caesar

Karin Konoval ... Maurice / Court Clerk

Terry Notary ... Rocket / Bright Eyes
Richard Ridings ... Buck

Christopher Gordon ... Koba (as Chris Gordon)

Devyn Dalton ... Cornelia

Jay Caputo ... Alpha

James Franco ... Will Rodman

Freida Pinto ... Caroline Aranha

John Lithgow ... Charles Rodman

Brian Cox ... John Landon

Tom Felton ... Dodge Landon

David Oyelowo ... Steven Jacobs

Tyler Labine ... Robert Franklin

Jamie Harris ... Rodney

Ty Olsson ... Chief John Hamil

David Hewlett ... Hunsiker

Joey Roche ... Todd Hunsiker
Madison Bell ... Alice Hunsiker

Makena Joy ... Alice Hunsiker (Teen)

Kevin O'Grady ... Animal Control Officer #1

Sean Tyson ... Animal Control Officer #2
Kyle Riefsnyder ... CHP #1
Anthony McRae ... CHP #2

Jesse Reid ... Donnie Thompson
BJ Harrison ... Dottie

Leah Gibson ... Party Girl #1

Tracy Spiridakos ... Party Girl #2
Ivan Wanis-Ruiz ... Handler @ Lab #1 (as Ivan Wanis Ruiz)
Trevor Carroll ... Handler @ Lab #2

Chelah Horsdal ... Irena

Mattie Hawkinson ... Linda

James Pizzinato ... Lab Tech

Ryan Jefferson Booth ... South Side Commander (as Ryan Booth)

Gordon Douglas Myren ... Local Guy

Elizabeth Weinstein ... Mom in Muir Woods

Jeb Beach ... Dad in Muir Woods
Jack Kuris ... Boy in Muir Woods
Meredith Grantier ... New Aide (as Meredith Canby)
Javier Caballero Cano ... Newspaper Dad

Peter Bundic ... Newspaper Boy #1
Dylan Nouri ... Newspaper Boy #2

Derek Morrison ... Security Guard #1

Dean Redman ... Security Guard #2
Hector Johnson ... Security Guard #3

David Richmond-Peck ... Board Member #1

Adrian Hough ... Board Member #2

Evans Johnson ... Board Member #3
Riel Hahn ... Zoo Guide

Michael Kopsa ... Jerk Driver
Steve Lawlor ... SFPD #1
Chris Shields ... SFPD #2
Sandy Robson ... SFPD #3

Mike Dopud ... Northside Officer
Stacey Schmidt ... Jogger
Willy Miles ... Guy with Newspaper

Adrian Hein ... Sharp Shooter
rest of cast listed alphabetically:
Camille Atebe ... Playground Mom (uncredited)

Sonja Bennett ... Mother on Sidewalk (uncredited)
Charles L. Campbell ... News Voice (uncredited)
Richard Darwin ... Baby Caesar (Puppeteer) (uncredited)
Qayam Devji ... Todd's Buddy (uncredited)

Rufus Dorsey ... CHP #3 (uncredited)
Juliette Goodrich ... KPIX News Anchor (uncredited)

Mark Henriques ... Driver (uncredited)
Tammy Hui ... Bridge Driver (uncredited)
Matteo Mazziotti ... Child in Car (uncredited)
Monica Mustelier ... Lab Tech. #3 (uncredited)
Hal Myshrall ... Suit (uncredited)

Syn Narula ... Lab Tech. #4 (uncredited)
Robin Nielsen ... Lab Tech. #2 (uncredited)

Frédéric North ... Camera Ship Pilot (uncredited)

Panou ... SFPD #4 (uncredited)

Sean Connor Roche ... Teen Todd Hunsiker (uncredited)

Luc Roderique ... SWAT (uncredited)

Lauren Watson ... Scared Girl in Stairway (uncredited)

Linda Watters ... Primate Lab Technician (uncredited)
Timothy Webber ... Janitor - Stan Timko (uncredited)

Kis Yurij ... Worker (uncredited)

Directed by
Rupert Wyatt 
 
Writing credits
Rick Jaffa (written by) &
Amanda Silver (written by)

Pierre Boulle (novel "La planète des singes") (suggestion)

Produced by
Peter Chernin .... producer
Dylan Clark .... producer
Thomas M. Hammel .... executive producer
Rick Jaffa .... producer
Mike Larocca .... co-producer
Amanda Silver .... producer
Kurt Williams .... co-producer
 
Original Music by
Patrick Doyle 
 
Cinematography by
Andrew Lesnie (director of photography)
 
Film Editing by
Conrad Buff IV  (as Conrad Buff)
Mark Goldblatt 
 
Casting by
Debra Zane 
 
Production Design by
Claude Paré 
 
Art Direction by
Dan Hermansen 
Helen Jarvis (supervising art director)
Grant Van Der Slagt 
 
Set Decoration by
Elizabeth Wilcox 
 
Costume Design by
Renée April 
 
Makeup Department
Naomi Bakstad .... assistant makeup artist
Victoria Down .... head makeup artist
Debra Johnson .... hair stylist
Sherry Linder-Gygli .... head hair stylist (as Sherry Gygli)
Thom MacIntyre .... first assistant hair stylist (as Thom McIntyre)
Frida Norrman .... 1st assist. special make up effects technician
Michele Perry .... motion capture makeup
Christopher Mark Pinhey .... first assistant makeup artist (as Christopher Pinney)
Bill Terezakis .... special makeup effects designer: WCT Productions
Emanuela Daus .... makeup artist (uncredited)
Vanessa Giles .... makeup artist: second unit (uncredited)
Emma Jacobs .... makeup artist (uncredited)
Emma Jacobs .... motion capture makeup (uncredited)
Emma Jacobs .... special makeup effects artist (uncredited)
Michael Nickiforek .... animal effects fabrication (uncredited)
Vicki Syskakis .... animal effects fabrication (uncredited)
 
Production Management
Bonnie Benwick .... unit manager: second unit (as Bonnie R. Benwick)
John Catron .... production supervisor: Hawaii
Heidi Erl .... production supervisor: San Francisco
Thomas M. Hammel .... unit production manager
Wendy Williams .... unit production manager (as Wendy S. Williams)
Aaron Downing .... executive in charge of post-production (uncredited)
Frank Macfarlane .... animation production manager (uncredited)
Mahria Sangster .... production manager (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Amanda Bartley .... third assistant director: second unit
James Bitonti .... first assistant director: second unit (as James A. Bitonti)
Brendon Breese .... second assistant director
Mathew Dunne .... first assistant director: Golden Gate
Gary Hawes .... second assistant director: Golden Gate
Kris Krinkle .... first assistant director: Hawaii
Dan Mansfield .... second assistant director: second unit (as Daniel Mansfield)
Shaun Moskie .... trainee assistant director: second unit
Cindy Smith .... second assistant director
Brian Smrz .... second unit director
Haylee Thompson .... third assistant director
Mark Vargo .... second unit director
Pete Whyte .... first assistant director
A.A. Wintringham .... assistant director trainee (as Aaron Wintringham)
Wainani Young-Tomich .... second assistant director (as Wainani Young Tomich)
Michael Bendner .... additional assistant director: background coordinator (uncredited)
 
Art Department
Mohamed AbouAhmed .... set plasterer
Slavik Anishchenko .... previsualization
J.P. Bagshaw .... set dresser (as JP Bagshaw)
Britt Bancroft .... set decoration coordinator
John Beatty .... sculptor (as John William Beatty)
Robert Bedier .... sculptor
Silviu Bejan .... sculptor
Eli Best .... art department assistant
Michael A. Billings .... set decorator: reshoots
Derek Bobroff .... on-set painter
Carlos Bolbrugge .... graphic artist
Graham Brown .... metal fabricator
Gordon Brunner .... lead set dresser
Timothy Burgard .... storyboard artist
Scott Callow .... metal fabricator
Chad W. Chilibeck .... set dresser (as Chad Chilibeck)
Rian Codd .... lead carpenter
J. Geoff Crosby .... scenic carpenter
J. Geoff Crosby .... tool maintenance
Brian Cunningham .... concept illustrator
Brian Cunningham .... graphic illustrator
John Dale .... construction coordinator
Jordan Dobbie .... on-set props
Jordan Dobbie .... property buyer
Warren Drummond .... storyboard artist
David E. Duncan .... animatic artist
Dean Eilertson .... property master
Mark Ennis .... lead carpenter
Keith Esch .... lead painter
Nancy Ford .... assistant art director
Bill Foster .... construction foreman
Bruce Frankel .... lead painter
Kirsten Franson .... illustrator
David 'Pops' Fukakusa .... construction foreman (as David Fukakusa)
Thomas J. Gaudet .... lead carpenter
Jack Gauvreau .... head sculptor
Ceco Georgiev .... character designer: The Aaron Sims Company
Harvey Gibbons .... lead carpenter
Marc Giroux .... lead carpenter
Todd Handel .... lead carpenter
Michelle Hendriksen .... assistant property master
Peter Hinton .... set dresser
Terry Jarretti .... on-set greensman (as Terry Jarrette)
Brian Kaiser .... lead carpenter
Christian Kearney .... property assistant: second unit
Jan Kobylka .... supervising construction coordinator
John Kobylka .... on-set carpenter
Eric Langstroth .... metal fabrication foreman
John Lavoie .... lead painter
Aaron Leslie .... lead metal fabricator
Terry Lewis .... set decoration buyer
Andrew Li .... assistant art director
Rohan Lyal .... head greensman
Tracy Lynch .... sculptor
Bruno Maganic .... sculptor
Diego Maia .... character designer: The Aaron Sims Company
Alexander Mandradjiev .... character designer: The Aaron Sims Company
Jerad Marantz .... character designer: The Aaron Sims Company
Josette Martinet .... sculptor
Ignacio McBurney .... assistant set decorator
Sheila Millar .... set designer
Rob Nicholson .... construction foreman (as Bob Nicholson)
Tyler Page .... property assistant: second unit
Claudio Palavecino .... on-set props
Ken Palkow .... prop fabricator
Jacques Paradis .... construction foreman
Dan Petrescu .... paint foreman
Hamish Purdy .... assistant set decorator
J.J. Reddy .... set dresser (as JJ Reddy)
Matt Reddy .... lead set dresser
Mike Reddy .... set dresser
Steffen Reichstadt .... character designer: The Aaron Sims Company
Steve Reintjes .... paint foreman (as Steven Reintjes)
Rory Rennison .... metal fabricator
Tullis Rose .... assistant property master: second unit
James Rothwell .... animatic
Sandrina I.A. Sacco .... set dresser
Erroll C. Salewski .... lead carpenter
Richard Schultz .... lead greensman (as Rick Schultz)
Roger Schultz .... lead carpenter (as Rodger Schultz)
Tudor Serban .... sculptor
James Silver .... metal fabricator
Dennis Simard .... set dresser
Aaron Sims .... character designer: The Aaron Sims Company
Gordon Stewart .... set dresser
James Summers .... lead greensman
Sharon Thompson .... art department coordinator
Bruce Timko .... lead carpenter
Mario Tomas-Niedworok .... paint coordinator
Kazuhiro Tsuji .... character designer: The Aaron Sims Company (as Kazu Tsuji)
Bruce Van Slyke .... sculptor
Ross Wahl .... on-set dresser (as Ross Joseph Wahl)
Sandy Walker .... set decoration buyer
Ric Walkington .... property master: second unit
William Weigand .... animatic assistant
Vernon Winn .... metal fabricator
Patrick Zahorodniuk .... graphic artist
Leon Zarry .... metal fabricator
Milena Zdravkovic .... illustrator
Matthew Clancy .... scenic carpenter (uncredited)
Doug Girling .... set designer (uncredited)
Adrian Hrytzak .... graphic designer (uncredited)
Patrick Kearns .... set dresser (uncredited)
Andrew Li .... art director: second unit (uncredited)
Bryan Sutton .... set designer (uncredited)
Michael Toby .... model maker (uncredited)
Gary Young .... set sculptor (uncredited)
 
Sound Department
Ron Bartlett .... sound re-recording mixer
James Bolt .... additional re-recording mixer (as Jim Bolt)
Simon Bright .... sound assistant
Jim Brookshire .... adr editor
Derek Casari .... adr engineer
Smokey Cloud .... first assistant sound editor (as Matt 'Smokey' Cloud)
Scott Curtis .... foley mixer
Susan Dawes .... dialogue editor
Dawn Fintor .... foley artist
Dustin Freeman .... sound effects recordist
Destin E. Gautier .... sound effects recordist (as Destin Gautier)
Tim Gomillion .... sound stage engineer
David Grimaldi .... sound effects editor
Matthew Harrison .... foley editor
Doug Hemphill .... re-recording mixer (as D.M. Hemphill)
David Husby .... sound mixer
Mildred Iatrou .... adr supervisor (as Mildred Iatrou Morgan)
Laura Kaysen .... sound editorial intern
R.J. Kizer .... adr editor
John A. Larsen .... supervising sound editor
Wayne Lemmer .... sound effects editor
David Lucarelli .... adr recordist
Helen Luttrell .... dialogue supervisor
Darryl Marko .... boom operator
Chuck Michael .... additional sound re-recording mixer
Chuck Michael .... sound designer
Chuck Michael .... supervising sound editor
John Morris .... sound effects editor
John Murray .... foley supervisor
Charleen Richards .... adr mixer (as Charleen Richards Steeves)
Dennis Rogers .... sound recordist
Thomas W. Small .... foley editor (as Thomas Small)
William Stein .... sound re-recording engineer (as Bill Stein)
Alicia Stevenson .... foley artist
Bruce Tanis .... foley editor
Chris Ward .... adr mixer
Craig Weintraub .... assistant sound editor
James Ashwill .... foley mixer (uncredited)
David Betancourt .... adr mixer (uncredited)
Wendy Czajkowsky .... adr mixer (uncredited)
Kathryn He .... sound assistant (uncredited)
Beauxregard Neylon .... adr mixer (uncredited)
Mark Noda .... sound mixer: second unit (uncredited)
Rob Nokes .... sound effects field recordist (uncredited)
Erin Michael Rettig .... sound engineering (uncredited)
Jonathan Rimas .... adr mixer (uncredited)
Mark Sheffield .... sound mix technician (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
Cara E. Anderson .... special effects buyer
Todd Bilawchuk .... special effects site foreman
Michael Bolan .... rigger: mechanical effects
Michael Bolan .... special effects assistant
Jeffrey Butterworth .... special effects best boy (as Jeff Butterworth)
Jeffrey Butterworth .... special effects first assistant (as Jeff Butterworth)
Kelly Coe .... special effects assistant
Kelly Coe .... special effects fabricator
Steve Collins .... special effects assistant
Steve Collins .... special effects fabricator
Steve Davis .... special effects assistant
Steve Davis .... special effects fabricator
Carl DeBoer .... special effects assistant
Carl DeBoer .... special effects fabricator
Chris Flemington .... special effects on-set lead
Katherine Fraser .... special effects technician
James Gawley .... special effects machinist
Kurt Jackson .... special effects assistant
Kurt Jackson .... special effects best boy: second unit
Mark Kalaugher .... special effects: Hawaii
Tony Lazarowich .... special effects coordinator
Chris Link .... special effects assistant
Eric Milner .... special effects technician
Kim Mortensen .... special effects lead hand
Mark Obedinski .... special effects shop foreman (as Mark Obedzinski)
Bill Pankiw .... special effects technician
James Paradis .... special effects site foreman
Randy Parks .... special effects technician
Rae Reedyk .... special effects assistant
Rae Reedyk .... special effects fabricator
Clay Scheirer .... special effects assistant (as Clayton Orr)
Clay Scheirer .... special effects fabricator (as Clayton Orr)
Jeremy Simons .... special effects assistant
Jerry Simons .... special effects fabricator
Matt Sleep .... special effects shop laborer (as Matthew Sleep)
Curt Storms .... special effects fabricator (as William C. Storms)
Curt Storms .... special effects machinist (as William C. Storms)
Harry Tomsic .... special effects assistant
Harry Tomsic .... special effects fabricator
Steve Tressel .... special effects assistant
Steve Tressel .... special effects fabricator
Eric Vrba .... special effects assistant
Eric Vrba .... special effects electronics
Richard Darwin .... animatronic designer (uncredited)
Colin Decker .... special effects (uncredited)
Tibor Farkas .... special effects makeup (uncredited)
Alan Hawes .... special effects assistant (uncredited)
Vance Vegas Salvalaggio .... special effects technician (uncredited)
Andrew Verhoeven .... motion base operator (uncredited)
Dan Youngs .... special effects assistant (uncredited)
 
Visual Effects by
Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' .... animation technical director: Weta Digital (as Shaun Friedberg)
Seb Abante .... reference photographer: Weta Digital
David Abbott .... shader writer: Weta Digital
John Aberdein .... motion capture pipeline manager: Weta Digital
Eva Abramycheva .... previs coordinator
Alberto Abril .... animator: Weta Digital
Giovanni Acchione .... motion capture setup: first unit, Weta Digital (as John 'Gio' Acchione)
Gino Acevedo .... textures supervisor: Weta Digital
Holly Acton .... compositor: Weta Digital
Holly Acton .... texture artist: Weta Digital
Kate Adams .... layout technical director: Weta Digital
Richard Addison-Wood .... senior software developer: Weta Digital
Michael Aerni .... senior animator: Weta Digital
Kevin Aguirre .... lead previsualization artist
Gustav Ahren .... lead and senior facial modeler: Weta Digital
Malcolm Aitchison .... technical support lead: Weta Digital
Tim Alexander .... data center facilities manager: Werta Digital
Stuart Allan .... postviz artist: PLF
Mark Edward Allen .... model groomer: Weta Digital
Stan Alley .... senior on-set visual effects technical director: Weta Digital
Stephen Allison .... render wrangler: Weta Digital
Jon Allitt .... massive supervisor: Weta Digital
Marcus Alqueres .... animator: Weta Digital
Jan Althaus .... research and development: Weta Digital
Svend Andersen .... systems and technical support: Weta Digital
Glenn Anderson .... systems and technical support: Weta Digital
Raine Anderson .... lead texture artist: Weta Digital
Eric Antoine .... lead body mocap technician: second unit, Weta Digital
Lucy Appleby .... visual effects production assistant: Weta Digital
Jane Apthorp .... texture artist: Weta Digital
Christine Arboit .... lighting techical director: Weta Digital
Ryan Arcus .... layout technical director: Weta Digital
Georgy Arevshatov .... senior texture artist: Weta Digital
Vincent Argentine .... body mocap technician: second unit, Weta Digital
Elisabeth Arko .... motion editor: Weta Digital
Yalda Armian .... models production manager: Weta Digital
Shannon Armstrong .... visual effects production assistant: Weta Digital
Jeffrey Arnold .... lighting technical director: Weta Digital
Dan Ashton .... digital imaging lead: Weta Digital (as Daniel Ashton)
Mia Askew .... senior texture artist: Weta Digital
Andrew Atkinson .... database administrator
Andrew Atkinson .... visual effects systems tools manager: Weta Digital
Kevin Atkinson .... software developer: Weta Digital
Jean-Marie Aubry .... research and development: Weta Digital
Derrick Auyoung .... animation technical director: Weta Digital
Patrice Avery .... previs producer: HALON
Sergio Ayrosa .... compositor: Weta Digital
Jean-Luc Azzis .... compositing supervisor: Weta Digital
Sindharmawan Bachtiar .... creature technical director: Weta Digital
Tim Baier .... compositor: Weta Digital
Simon Baker .... visual effects technical director: Weta Digital
Robert Baldwin .... senior texture artist: Weta Digital
Marco Barbati .... senior creature facial technical director: Weta Digital
Mark Barber .... lighting technical director: Weta Digital
Ned Barraud .... senior texture artist: Weta Digital
Daniel Barrett .... animation supervisor: Weta Digital
Jacob Barrow .... creature technical director: Weta Digital
Teresa Barsall .... motion editor: Weta Digital (as Teresa Barsali)
Bryn Bayliss .... visual effects technical director: Weta Digital
Stephen Bayliss .... visual effects accounts supervisor: Weta Digital (as Steve Bayliss)
Daniel Bayona .... matte painter: Weta Digital
Hamish Beachman .... modeler: Weta Digital
Kelly Bechtle-Woods .... lighting technical director: Weta Digital
Lyse Beck .... lead and senior compositor: Weta Digital
Kathleen Beeler .... texture artist: Weta Digital
Babak Beheshti .... active marker technology: Weta Digital
Brittany Bell .... facial tracker: Weta Digital
John Bellas .... title sequence designer/animator
Daniel Bennett .... texture artist: Weta Digital
David Bennett .... facial motion editor manager: Weta Digital
Michael Benton .... visual effects production runner: Weta Digital
Renaud Bergeron .... lighting technical director: Weta Digital
Pravin Bhat .... research and development: Weta Digital
Erik Bierens .... camera technical director: Weta Digital
Graham Binding .... senior animator: Weta Digital
Helen Blake .... visual effects technical director: Weta Digital
Moragot Bodharamik .... animator: Weta Digital
Philip Boltt .... motion capture pipeline supervisor: Weta Digital
Alessandro Bonora .... lead facial modeler: Weta Digital
Nick Booth .... digital imaging supervisor: Weta Digital
Jonathan Bot .... compositor: Weta Digital
Jake Botting .... motion capture stage manager: Weta Digital
Antoine Bouthors .... software developer: Weta Digital
Katreena Erin Bowell .... texture artist: Weta Digital
Chris Bowers .... previsualization artist
Adam Bradley .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Derek Brady .... layout technical director: Weta Digital
Lee Bramwell .... visual effects camera supervisor: Weta Digital
Jason Breneman .... previs artist: Blind Squirrel Digital
Benjamin Brenneur .... lead and senior motion editor: Weta Digital
Benjamin Brenneur .... motion editor: Weta Digital
Kristie Breslin .... creatures department manager: Weta Digital
Robert Bridson .... research and development: Weta Digital
Ryan Brooks .... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Andrew P. Brown .... visual effects accountant (as Andrew Brown)
David Brunette .... compositor: Weta Digital
Tanya Buchanan .... visual effects recruitment manager: Weta Digital
Sam Bui .... lead lighting technical director: Weta Digital
Joerg W. Bungert .... digital colourist: Weta Digital
Sophie Burbery .... visual effects production runner: Weta Digital
Clare Burgess .... digital effects producer: Weta Digital
Sebastian Burke .... research and development: Weta Digital
Brian Burks .... previsualization artist
Andy Burmeister .... camera technical director: Weta Digital
Hans Butler .... lead and senior motion editor: Weta Digital
Julian R. Butler .... lead creature technical director: Weta Digital (as Julian Butler)
Kurt Butler .... modeler: Weta Digital
Hamza Butt .... digital artist
Sam Buys .... visual effects asset manager: Weta Digital
Tom Buys .... visual effects production runner: Weta Digital
Robert Byrne .... lighting technical director: Weta Digital
Thelvin Cabezas .... digital effects supervisor: Weta Digital (as Thelvin Tico Cabezas)
Regina Cachuela .... animation technical director: Weta Digital (as Regina Paula Cachuela)
David Caeiro Cebrián .... visual effects technical director: Weta Digital (as David Caeiro Cebrian)
Djordje Cakovan .... modeler: Weta Digital
Andrew Calder .... senior animator: Weta Digital
Sonia Calvert .... lead and senior compositor: Weta Digital
Charlie Camp .... visual effects production runner: Weta Digital
Ben Campbell .... lighting technical director: Weta Digital
Zac Campbell .... compositor: Weta Digital (as Zachary Campbell)
Cedric Canlas .... modeler: Weta Digital (as Cedric Enriquez Canlas)
Chris Cantero .... previs lead animator: Blind Squirrel Digital
Jeff Capogreco .... digital effects supervisor: Weta Digital
Caleb Carr .... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Taylor Carrasco .... animation technical director: Weta Digital (as Taylor J. Carrasco)
Oliver Castle .... senior software developer: Weta Digital
Tim Catchpole .... camera technical director: Weta Digital
Norman Cates .... lead and senior compositor: Weta Digital
Myriam Catrin .... senior texture artist: Weta Digital
Nick Cattell .... matte painter: Weta Digital
Bernard O. Ceguerra .... lighting technical director: Weta Digital
Luke Chamberlain .... systems and technical support: Weta Digital
Scott Chambers .... compositor: Weta Digital
Johnny Chan .... facial motion editor
Johnny Chan .... motion editor: Weta Digital
Yuk Ting Chan .... creature technical director: Weta Digital
Jung Min Chang .... senior modeler: Weta Digital
Matthieu Chardonnet .... senior effects technical director: Weta Digital
Hamish Charleson .... technical support lead: Weta Digital
Tim Cheng .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Jason K.S. Cheung .... production engineer: Weta Digital (as Jason Cheung)
Eddie Chew .... animator: Weta Digital
Anthony Chiang .... layout technical director: Weta Digital
Ben A. Chisholm .... visual effects assistant (as Ben Chisholm)
Sujesh V. Chitty .... matte painter: Soho VFX
Jong Jin Choi .... lighting technical director: Weta Digital
Pamela Choules .... visual effects editor
Amy Christensen .... lead lighting technical director: Weta Digital
Andrea Christie .... lighting technical director: Weta Digital
Glen Christie .... lighting technical director: Weta Digital
Julia Jooyeon Chung .... animator: Weta Digital
Matthew Cioffi .... facial modeler: Weta Digital
Patrick Clancey .... digital opticals
Rhys Clapcott .... creature technical director: Weta Digital
Joseph Clark .... model groomer: Weta Digital
Mike Clark .... animator: Weta Digital
Craig D. Clarke .... layout technical director: Weta Digital
Raymond Clarke .... visual effects facilities technician: Weta Digital
Gerald Clevy .... senior animator: Weta Digital
Simon Clutterbuck .... digital creatures supervisor: Weta Digital
Johann Francois Coetzee .... creature technical director: Weta Digital
Michael Comfort .... lead previs artist
Peter Connelly .... lighting technical director: Weta Digital
Gemma Cooper .... compositor: Weta Digital
Jeremy A. Cooper .... previs lead: Blind Squirrel Digital
Shane Cooper .... senior software developer: Weta Digital
Michael Corcoran .... lead creature technical director: Weta Digital
Justin Cornish .... visual effects supervisor: Atomic Arts
Michelle Cornwall .... body mocap technician: first unit, Weta Digital
Brenton Cottman .... matte painter: Weta Digital
Alasdair Coull .... code department supervisor: Weta Digital
Fran¸ois Coulon .... creature technical director: Weta Digital
Andrei Coval .... facial modeler: Weta Digital
Dan Cox .... senior lighting technical director: Weta Digital
Michael Cox .... textures technical supervisor: Weta Digital
Michael Cozens .... lead animator: Weta Digital
Christine Cram .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Doug Cram .... compositor: Weta Digital
Nick Craven .... lead animator: Weta Digital
Jim Croasdale .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Rob Crone .... data wrangler
Steve Cronin .... senior compositor: Weta Digital
Steve Crown .... lead and senior compositor: Weta Digital
Alan Cruz .... motion editor: Weta Digital (as Alan Salmorin Cruz)
Aaron Cubis .... visual effects editor: Weta Digital
Glenn Curry .... layout technical director: Weta Digital
John Curtis .... motion capture pipeline engineer: Weta Digital
Eugene d'Eon .... research and development: Weta Digital
Ken Dackermann .... compositor: Weta Digital
Marion Davey .... previs production manager: Weta Digital
Ed Davis .... modeler: Weta Digital
Juliette Davis .... visual effects production manager: Weta Digital
Joanna Davison .... lighting technical director: Weta Digital
Shinji Dawson .... creature technical director: Weta Digital
Mario de Dios .... motion editor: Weta Digital (as Mario de Dios Barbero)
Daphne De Jesus .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Sarah de Schot .... visual effects production runner: Weta Digital
Tom Del Campo .... senior animator: Weta Digital
Anna Delany .... visual effects production runner: Weta Digital
Graeme Demmocks .... shots r&d technical director: Weta Digital
Anthony Di Ninno .... previs artist
Tamir Sammy Diab .... lighting technical director: Weta Digital (as Tamir Diab)
Tamir Sammy Diab .... lighting technical director: Weta Digital
Gareth Dinneen .... compositor: Weta Digital
James Dinsdale .... systems and technical support: Weta Digital
Jennifer Docherty .... r&d coordinator: Weta Digital
Richard Dorling .... creature lead software developer: Weta Digital
Tim Douglas .... model groomer: Weta Digital
Rebecca Downes .... information systems lead: Weta Digital
James Doyle .... visual effects technical director: Weta Digital
Loring Doyle .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Samuel Doyle .... texture artist: Weta Digital
Nebojsa Dragosavac .... motion capture coder: Weta Digital
Warren Drummond .... visual effects storyboard artist
Ryan Duhaime .... lighting technical director: Weta Digital
Georgia Dumergue .... facial tracker: Weta Digital
Georgia Dumergue .... motion tracker
Eamon Samuel Duncan .... camera technical director: Weta Digital
Samuel Duncan .... systems and technical support: Weta Digital (as Samuel J. Duncan)
Simeon Duncombe .... lead animator: Weta Digital
Gord Dunick .... data wrangler: Canada
Shawn Dunn .... head of layout/animation technologies: Weta Digital
Gus Duron .... digital opticals editor
Areito Echevarria .... visual effects technical director: Weta Digital
Abdullah Ecirli .... digital compositor
Austin Eddy .... senior animator: Weta Digital
Erich Eder .... compositor: Weta Digital
Benny Edlund .... senior motion capture technical director: Weta Digital
Christopher Edwards .... visual effects technical director: Weta Digital (as Chris Edwards)
Samuel Edwards .... shots r&d technical director: Weta Digital
Christopher Egden .... visual effects production assistant: Weta Digital
Yasmine El-Ghamrawy .... compositor: Weta Digital (as Yasmine Scott El-Ghamrawy)
Sharif Elcott .... research and development: Weta Digital
Jack Elder .... research and development: Weta Digital
Marcus Endean .... visual effects storyboard artist
Jeffrey Engel .... animator: Weta Digital
Joe Engelke .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Paul Everitt .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Campbell Taylor Fairweather .... visual effects tech support manager: Weta Digital (as Campbell Taylor-Fairweather)
Nathan Farquhar .... model groomer: Weta Digital
Luca Fascione .... r&d supervisor: Weta Digital
Earl Fast .... previs animator: Image Engine
Christine Feistl .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Oliver Ferguson .... visual effects technical director: Weta Digital
Florian Fernandez .... lead modeler: Weta Digital
Andrew Fitchett .... visual effects production runner: Weta Digital
Kristina Flach .... on-set visual effects production manager: Weta Digital
Warren Flanagan .... visual effects storyboard artist
Liana Fleming .... research and development: Weta Digital
Ryan Flick .... additional visual effects assistant: Canada
Duane Floch .... previsualization supervisor
Shawn Florchak .... visual effects assistant
Rémi Fontan .... shader writer: Weta Digital
Michael Forot .... creature technical director: Weta Digital
Ludovic Fouche .... camera technical director: Weta Digital
Nikki Fraei .... visual effects facilities coordinator: Weta Digital
Richard Frances-Moore .... previs supervisor: Weta Digital
Rod Fransham .... lead body mocap technician: first unit, Weta Digital
Guillaume François .... shader writer: Weta Digital (as Francois Guillaume)
Nick Fredin .... animator: Weta Digital (as Nocholas Fredin III)
Garrett Fry .... matte painter: Weta Digital
Johan Fröjd .... motion editor: Weta Digital
Anthony Fung .... visual effects artist
Nick Gabchenko .... shader writer: Weta Digital (as Nikolay Gabchenko)
Kenneth Garcia .... lighting technical director: Weta Digital
Nicholas Gaul .... lead fur groomer: Weta Digital
Mark Gee .... lead lighting technical director: Weta Digital
F. Gendron .... lighting technical director: Weta Digital (as Francois Gendron)
Chris George .... shader writer: Weta Digital (as Christopher George)
Yannick Gillain .... creature technical director: Weta Digital
Jen Gillespie .... technology coordinator: Weta Digital
Magali Gillon-Krizaj .... additional visual effects assistant: Canada (as Magali Gillon)
Kenneth Gimpelson .... shots r&d technical director: Weta Digitals (as Kenneth C. Gimpelson)
Kiril Gizdov .... compositor: Atomic Arts
Evgeny Glazyrin .... creature technical director: Weta Digital
Peter Godden .... lead layout technical director: Weta Digital
Diana Godo .... visual effects production runner: Weta Digital (as Diana Good)
Thomas Goldblatt .... creature technical director: Weta Digital
Daniel Gonzalez .... texture artist: Weta Digital
Sergio A. Gonzalez .... motion editor: Weta Digital (as Sergio Gonzalez)
Demian Gordon .... motion capture supervisor: second unit, Weta Digital
Josh Gotto .... compositor: Atomic Arts
David Gouge .... visual effects head of marketing: Weta Digital
Agnes Gould .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
David Gould .... creature technical director: Weta Digital
Nick Grace .... creature technical director: Weta Digital
Elizabeth Gray .... animator: Weta Digital
Tom Greally .... visual effects general manager: Weta Digital
Tom Greene .... animation coordinator: Weta Digital
John Griffith .... pre-visualization director
Jason Grindlay .... systems and technical support: Weta Digital
Eitan Grinspun .... research and development: Weta Digital
Greg Groenekamp .... lead and senior compositor: Weta Digital
Martin Groezinger .... senior layout technical director: Weta Digital (as Martin Grözinger)
Matthew Grueber .... creature technical director: Weta Digital
Kathy Gruzas .... cio: Weta Digital
Leonhard Grünschloß .... research and development: Weta Digital
Rebs Guarina .... systems and technical support: Weta Digital
Signy Bjorg Gudlaugsdottir .... modeler: Weta Digital (as Signý Björg Gublaugssóttir)
Mike Gunn .... visual effects facilities manager: Weta Digital
Paul Gunn .... systems and technical support: Weta Digital
Claire Hackett .... creature technical director: Weta Digital
Bassim Haddad .... lead and senior motion editor: Weta Digital
Mark Haenga .... lead and senior facial modeler: Weta Digital
Tim Haigh .... motion capture stage assistant: Weta Digital
Ben Hall .... systems and technical support: Weta Digital
Simon Halpern .... previsualization artist
Nick Hamilton .... creature technical director: Weta Digital
David Hampton .... effects department manager: Weta Digital
Johannes Hanika .... research and development: Weta Digital
Jayse Hansen .... screen graphics designer
Rachel Faith Hanson .... visual effects coordinator
Joshua Hardgrave .... facial tracker: Weta Digital
Stacy Harding .... visual effects production runner: Weta Digital
Yoshihiro Harimoto .... creature technical director: Weta Digital
Adam Harriman .... camera technical director: Weta Digital
Michael Harrison .... digital compositor
Toby Haruno .... senior animator: Weta Digital (as Toby M. Haruno)
Ben Hatton .... visual effects editor: Weta Digita;
Kelly Haysom .... sequence coordinator: Weta Digital
G.G. Heitmann Demers .... lead and senior compositor: Weta Digital (as G.G. Heitmann)
Quentin Hema .... paint supervisor: Weta Digital
Allan Henderson .... lighting technical director: Weta Digital
Joe Henderson .... previz artist
Patrick Henry .... witness reference lead: first unit, Weta Digital
Rachel Herbert .... layout technical director: Weta Digital (as Rachel E. Herbert)
Jon Hertzig .... research and development: Weta Digital
Afif Heukeshoven .... camera technical director: Weta Digital
Dean Hewison .... visual effects asset coordinator: Weta Digital
Tim Hey .... lead and senior compositor: Weta Digital (as Timothy Hey)
Matthew Hicks .... lighting technical director: Weta Digital
Anna Hill .... camera technical director: Weta Digital
Erin Hill .... animation coordinator: Weta Digital
Martin Hill .... senior shader writer: Weta Digital
Peter Hillman .... software developer: Weta Digital
Christian Hipp .... software developer: Weta Digital
Timothy Hoffman .... lighting technical director: Weta Digital (as Tim Hoffman)
Chad Hofteig .... pre-visualization artist
Matt Holland .... lead and senior compositor: Weta Digital
Robin Hollander .... lead and senior compositor: Weta Digital
Jeremy Hollobon .... animation technical director: Weta Digital
Mark L. Holmes .... motion editor: Weta Digital
Matt Holmes .... supervising visual effects editor: Weta Digital
Teijo Holzer .... production engineer: Weta Digital
Tom Holzinger .... lead and senior motion editor: Weta Digital
John Homer .... lead creature technical director: Weta Digital
David Houghton-Williams .... compositing supervisor: Weta Digital (as David Houghton Williams)
Katie Houston .... creatures coordinator: Weta Digital
Sandy Houston .... rotoscope supervisor: Weta Digital
Susan Howard .... software developer: Weta Digital
Francis Hsu .... senior texture artist: Weta Digital
Florian Hu .... visual effects technical director: Weta Digital
Nikki Hughes .... senior texture artist: Weta Digital (as Nikki Hayley-Hughes)
Radford Hurn .... creature technical director: Weta Digital
Chris Husson .... lighting technical director: Weta Digital
Ryan Hutchings .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Rachel Hydes .... motion editor: Weta Digital
Cajun Hylton .... modeler: Weta Digital
Corrado Ianiri .... motion capture editor: Weta Digital
Nikolay Ilinov .... creature technical director: Weta Digital
Changeui Im .... lighting technical director: Weta Digital
Andreas Jablonka .... compositor: Weta Digital
Ian Jack .... visual effects accountant: Weta Digital
Myles Jackson .... shots r&d technical director: Weta Digitals (as Myles Elliott Jackson)
Mel James .... senior texture artist: Weta Digital
Malik Jayawardena .... motion capture operator: first unit, Weta Digital
Paul Jenness .... lead modeler: Weta Digital
Bradley John .... layout technical director: Weta Digital
Michael Johns .... render wrangler: Weta Digital
Jeff A. Johnson .... lighting technical director: Weta Digital
Nathan Johnson .... lighting technical director: Weta Digital
Danny Jones .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Dave Jones .... visual effects purchasing officer: Weta Digital
Michael P. Jones .... software developer: Weta Digital
Henrik Jonsson .... 3d artist, Atomic Arts
Vanessa Joyce .... visual effects production manager: Weta Digital
Simon Jung .... compositing supervisor: Weta Digital
Kory Juul .... compositor: Weta Digital (as Kory Martin Juul)
Sandip Kalsy .... lead lighting technical director: Weta Digital
Miae Kang .... lead lighting technical director: Weta Digital
Matt Kapfhammer .... motion editor: Weta Digital (as Matthew Kapfhammer)
Kaveh Kardan .... research and development: Weta Digital
Mike Kelly .... camera technical director: Weta Digital
Patrick Keogh .... facial tracker: Weta Digital
Tessa Kershaw .... visual effects runner and events coordinator: Weta Digital
Anthar Kharana .... compositor: Atomic Arts
Yasmin Khudari .... facial modeler: Weta Digital
Christian Kickenweitz .... motion editor: Weta Digital
Sigtor Kildal .... motion capture operator: second unit, Weta Digital
Sigtor Kildal .... motion editor: Weta Digital
Ben Kilgore .... creature technical director: Weta Digital
John Kilkenny .... visual effects executive
Ki-Hyun Kim .... motion editor: Weta Digital
Heather Kinaston-Smith .... visual effects accounts assistant: Weta Digital
Joel Kittle .... previs artist
Dorian Knapp .... animator: Weta Digital
Mark Kobrin .... facial modeler: Weta Digital
Michael Kokich .... render wrangler: Weta Digital
Sergei Koudriautsev .... senior camera technical director: Weta Digital
Makoto Koyama .... senior animator: Weta Digital
Lonnie Kraatz .... lead creature technical director: Weta Digital
Alex Kramer .... senior camera technical director: Weta Digital
Lars Kramer .... camera technical director: Weta Digital
Dmitri Krasnokoutski .... shader writer: Weta Digital
Jan Kruse .... compositor: Weta Digital
John Kubiak .... previs artist: Blind Squirrel Digital
Fryderyk Kublikowski .... motion capture production coordinator: Weta Digital
Dave Kujawski .... production engineer: Weta digital
Martin Kulig .... camera technical director: Weta Digital
Paul Kulikowski .... compositor: Weta Digital
Ayako Kuroda .... visual effects technical director: Weta Digital
Todd Labonte .... senior animator: Weta Digital
Keith Lackey .... animation technical director: Weta Digital
Genevieve Lacombe .... lighting technical director: Weta Digital
Laure Lacroix .... lead and senior compositor: Weta Digital
Ken Lam .... compositor: Weta Digital
Andrew Lambert .... technical support lead: Weta Digital
Nathaniel Lane .... lighting technical director: Weta Digital
Charlotte Laney .... creatures coordination: Weta Digital
Michael Lanzensberger .... compositor: Weta Digital
Mathias Larserud .... shader writer: Weta Digital
Shandy Lashley .... additional visual effects coordinator: Canada
Rachel Laurenson .... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Luisma Lavin .... lead and senior motion editor: Weta Digital
Jason Lazaroff .... lead and senior visual effects technical director: Weta Digital
David Leach .... systems and technical support: Weta Digital
James Leaning .... software developer: Weta Digital
Alison Learned Wolf .... visual effects editor: Weta Digital (as Alison Learned-Wolf)
Evelyne Leblond .... compositor: Weta Digital
Isabelle Leduc .... assistant mocap coordinator: Canada
Alexander K. Lee .... animator: Weta Digital (as Alexander Lee)
Seong Kyun Lee .... visual effects technical director: Weta Digital
Carmelo Leggiero .... animator: Weta Digital
Simon Legrand .... visual effects technical director: Weta Digital (as Simon LeGrand)
Leo Leiner .... motion capture setup: first unit, Weta Digital
Dan Lemmon .... visual effects supervisor
Iva Lenard .... senior reference photographer: Weta Digital
Mark Leone .... research and development: Weta Digital
Fabio Leporelli .... model groomer: Weta Digital
Joe Letteri .... senior visual effects supervisor
Dean Lewandowski .... layout technical director: Weta Digital
J.P. Lewis .... r&d supervisor: Weta Digital
Carlos Lin .... creature technical director: Weta Digital
Mingzhi Lin .... senior lighting technical director: Weta Digital (as Mingzhi Victor Lin)
Randy Link .... animator: Weta Digital
Benjamin Liu .... previs artist
Chishan Liu .... lighting technical director: Weta Digital
Wendy Lloyd .... research and development: Weta Digital
Eung Ho Lo .... fur/hair artist: Weta Digital
Eung Ho Lo .... modeler: Weta Digital
Thomas Sing Wai Lo .... modeler: Weta Digital (as Thomas Lo)
Jason Locke .... camera technical director: Weta Digital
Daniel Lond .... software developer: Weta Digital
Nick Long .... systems and technical support: Weta Digital
Sophie Lord .... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Jade Lorier .... motion editor: Weta Digital
Blaine Lougheed .... visual effects coordinator
Jennifer Loughnan .... compositing production manager: Weta Digital
Ruth-Anne Loveridge .... modeler: Weta Digital
Daniel Lowenberg .... camera technical director: Weta Digital
David Luke .... facial mocap recordist: second unit, Weta Digita;
Ben Lumsden .... motion capture body technician: first unit, Weta Digital
Brooke Lyndon-Stanford .... visual effects supervisor: Atomic Arts
Daniel Macarin .... lead lighting technical director: Weta Digital
Frank Macfarlane .... animation production manager: Weta Digital
Sam Maclennan .... render wrangler: Weta Digital
Merlin Bela Wassiij Maertz .... animator: Weta Digital
Allan Magled .... visual effects supervisor: Soho VFX
Oleg Magrisso .... creature technical director: Weta Digital
Alastair Maher .... texture artist: Weta Digital
Kate Makarow .... witness reference assistant: first unit, Weta Digital
Mary E. Manning .... pre-visualization lead: Pixel Liberation Front
Jade Mansueto .... shader writer: Weta Digital
Jason Marlow .... camera technical director: Weta Digital
John Marnewick .... camera technical director: Weta Digital
Shaun Marnewick .... camera technical director: Weta Digital
Jan Maroske .... compositor: Weta Digital
Nic Marrison .... shader writer: Weta Digital
John Martin .... character technical director
Daniel Marwick .... visual effects building maintenance coordinator: Weta Digital
Jaydene Maryk .... additional visual effects coordinator: Canada
Ray Massa .... facial mocap recordist: first unit, Weta Digital (as Raymond L. Massa)
Sherryn Matthews .... visual effects recruitment assistant: Weta Digital
Kirk Mawhinney .... facial modeler: Weta Digital (as Kirk G. Mawhinney)
John Mayhew .... motion capture pipeline manager: second unit, Weta Digital
Neil Mayo .... editorial team: Weta Digital
David McCormick .... creature technical director: Weta Digital
Bradley McFlinn .... production runner: weta digital (as Brad McFlinn)
Bradley McFlinn .... visual effects production runner: Weta Digital (as Brad McFlinn)
Steve McGee .... compositor: Weta Digital
Steve McGee .... lighting technical director
Steve McGillen .... compositor: Weta Digital
Peter James McGrattan .... systems and technical support: Weta Digital
Matt McGuinness .... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Anthony McIndoe .... animator: Weta Digital
Jeremy McKenzie .... layout technical director: Weta Digital (as Jeremy Ball)
Nick McKenzie .... shots r&d supervisor: Weta Digital
Richard McKenzie .... render wrangler: Weta Digital
Nigel McKissock .... textures department manager: Weta Digital (as Nige McKissock)
Steve McLafferty .... post-viz artist
Chloe McLean .... motion editor: Weta Digital
Tristan McMahon .... systems and technical support: Weta Digital
Brian McMillin .... camera technical director: Weta Digital
Donal McMullan .... production engineer: Weta Digital
Renton McNeill .... render wrangler: Weta Digital
Louise McNicholl .... layout department coordinator: Weta Digital
Mark McNicholl .... lighting technical director: Weta Digital
Ross McWhannell .... systems and technical support: Weta Digital
Tom Meade .... animation technical director: Weta Digital (as Thomas Meade)
James Meikle .... visual effects editor: Weta Digital
Neal Melancon .... witness reference lead: second unit, Weta Digital
Ronnie Menahem .... visual effects technical director: Weta Digital
Kim Menaster .... previs coordinator: Pixel Liberation Front
Kim Menaster .... visual effects coordinator: Pixel Liberation Front
Martin L. Mercer .... visual effects storyboard artist
Andrea Merlo .... creatures simulation supervisor: Weta Digital
Miklós Mesterházy .... lighting technical director: Weta Digital (as Miklos Mesterhazy)
Orlando Meunier .... animator: Weta Digital
Barbara Meyers .... lighting technical director: Weta Digital
John Meyers .... visual effects assistant
Goran Milic .... motion capture technical director: Weta Digital
Jessica Millar .... lighting technical director: Weta Digital
Tobin Millen .... render wrangler: Weta Digital
Ron E.J. Miller .... creature facial lead technical director: Weta Digital
Seth F. Miller .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Chris Millett .... visual effects production runner: Weta Digital
Adrian Millington .... animator: Weta Digital
Amy Minty .... visual effects production assistant: Weta Digital
Perry Miotto .... witness reference assistant: second unit, Weta Digital
Saki Mitchell .... lead and senior compositor: Weta Digital
Mahito Mizobuchi .... previs/postvis animator
Andrew Moffett .... previs artist
Chad Moffitt .... animator
Terry Molatore .... senior texture artist: Weta Digital
Dejan Momcilovic .... motion capture supervisor: Weta Digital
Alberto Montañés .... compositor: Weta Digital
James Moore .... modeler: Weta Digital
Richard John Moore .... creature technical director: Weta Digital
Eileen Moran .... visual effects executive producer: Weta Digital
Ben Morgan .... compositor: Weta Digital
Simon Dean Morley .... production engineer: Weta Digital (as Simon Morley)
Carla Morris .... research and development: Weta Digital
Zac Morris .... compositor
Zac Morris .... compositor: Weta Digital
Reynold Mosley .... modeler: Weta Digital (as Bo Mosley)
Chris Moss .... motion editor: Weta Digital
Daniel Moy .... modeler: Weta Digital (as Daniel Goncalves Moy)
Alessandro Mozzato .... senior lighting technical director: Weta Digital
Matt Mueller .... senior on-set visual effects technical director: Weta Digital
Yvonne Muinde .... matte painting hod: Weta Digital
Nicky Muir .... animation production manager: Weta Digital
Arwen Munro .... layout department manager: Weta Digital
Matthew Muntean .... creatures supervisor: Weta Digital
Daryl Munton .... lighting technical director: Weta Digital
Laura Murillo .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Ben Murray .... motion capture supervisor: first unit, Weta Digital
Jun Zee Myers .... animator: Weta Digital
Alfred Mürrle .... lead and senior compositor: Weta Digital
Alfred Mürrle .... lighting technical director: Weta Digital
Kiyoyuki Nakagaki .... senior software developer: Weta Digital
Daniel Naughton .... lighting technical director: Weta Digital (as Dan Naughton)
Tony Neal .... 3d artist, Atomic Arts
C. Michael Neely .... previs supervisor: Blind Squirrel Digital
Tim Nicholas .... systems and technical support: Weta Digital
Wolfgang Niedermeier .... lead camera technical director: Weta Digital
Bryce Nielsen .... visual effects production manager: Weta Digital
Michael B. Nielsen .... research and development: Weta Digital
Ben Nightingale .... texture artist: Weta Digital
Peti Nohotima .... matte painting manager: Weta Digital
Keven Norris .... lead texture artist: Weta Digital
Greg Notzelman .... texture artist: Weta Digital
Alexander Nowotny .... visual effects technical director: Weta Digital (as Alex Nowotny)
Anders Nyman .... lighting technical director: Weta Digital
Pete O'Connell .... compositor: Weta Digital
Cyndi Ochs .... visual effects producer: Weta Digital
Mike Ocoboc .... compositor: Weta Digital (as Michael Ocoboc)
James Ogle .... lead modeler: Weta Digital
Anton Ognyev .... visual effects technical director: Weta Digital
Grant Okita .... main title designer: Picture Mill
Tyler Olson .... motion capture setup: second unit, Weta Digital (as Tyler Olsen)
Tyler Olson .... motion capture technician
Brandon Onstott .... shader writer: Weta Digital
Benjamin Orange .... systems and technical support: Weta Digital
Sasha Ortega .... sequence coordinator: Weta Digital
David A. Ostler .... lighting technical director: Weta Digital
Filippo Paganoni .... render wrangler: Weta Digital
Michael Paget .... layout technical director: Weta Digital
Sathyan Panneerselvam .... animator: Weta Digital
John Papafotiou .... lighting technical director
John Papafotiou .... lighting technical director: Weta Digital
Jonathan Paquin .... animator: Weta Digital
Rodrigo Carcamo Parga .... motion capture setup: second unit, Weta Digital
Andrew Park .... animator: Weta Digital
Helen Paul .... lighting technical director
Helen Paul .... senior compositor
Mitch Paulson .... digital colorist
Stephen J. Pavelski .... previsualization artist
Carlos Pedroza .... lead previs artist
Hannah Peirce .... compositor: Weta Digital
Angelica Perez .... compositor: Weta Digital
Mike Perry .... digital effects supervisor: Weta Digital
Ron Perry .... motion capture setup: second unit, Weta Digital (as Ronald Perry)
Patrick Peterson .... layout technical director: Weta Digital
Shaun Peyman .... lighting technical director: Weta Digital
David Phillips .... lead and senior compositor: Weta Digital
Shosh Phillips .... visual effects production runner: Weta Digital
Timothy Pick .... systems and technical support: Weta Digital
Carles Piles .... texture artist: Weta Digital
Teresa Alvarez Pino .... creature technical director: Weta Digital
Danila Pogalov .... lighting technical director: Weta Digital
Ron Pogue .... visual effects coordinator
Bruno Pollet .... lead and senior motion editor: Weta Digital
Jessica Ponte .... textures coordinator: Weta Digital
Tylah Pratt .... visual effects production runner: Weta Digital
Sam Prebble .... creature technical director: Weta Digital
Thomas Prebble .... systems and technical support: Weta Digital
Alan Precourt .... lighting technical director: Weta Digital
Niklas Preston .... modeler: Weta Digital
Matthew Provost .... visual effects systems manager: Weta Digital
Robin Prybil .... visual effects executive: Weta Digital
Lucas Putnam .... visual effects editor: Weta Digital
Simon Quach .... motion editor: Weta Digital
Inge Rademeyer .... visual effects travel coordinator: Weta Digital
Ula Rademeyer .... lead texture artist: Weta Digital
Paul Raeburn .... compositor: Weta Digital
Kade Ramsey .... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Troy Ramsey .... senior paint artist: Weta Digital
Shane Rangi .... visual effects production runner: Weta Digital
Pavani Rao .... lead lighting technical director: Weta Digital
Ellen Rappenecker .... facial motion editor: Weta Digital
Andres Rascon .... compositor: Weta Digital
Craig Douglas Rattray .... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Jen N. Ray .... previs artist: Blind Squirrel Digital
Paul Redican .... compositor: Weta Digital
Chris Reece .... systems and technical support: Weta Digital
Greg Reed .... assistant visual effects editor
Phillip Reed .... data resource coordinator: Weta Digital
Saul Reid .... lighting technical director: Weta Digital
Leigh H. Rens .... previs animator
Marco Revelant .... models supervisor: Weta Digital
Thomas Revill .... layout technical director: Weta Digital
Eric Reynolds .... animation supervisor: Weta Digital
Nicholas Richter .... senior motion editor: Weta Digital
Kim Rickard .... visual effects recruitment consultant: Weta Digital
Clarence Robello .... animation lead
Paul Roberts .... software developer: Weta Digital (as Paul-George H. Roberts)
Cesar Rodriguez Bautista .... digital paint artist: Weta Digital
Cesar Rodriguez Bautista .... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Ryan Rogers .... lighting technical director: Weta Digital
Kevin Romond .... effects supervisor: Weta Digital
Elliot Rosenstein .... model groomer: Weta Digital
Stephen Roucher .... digital imaging technician: Weta Digital
Sam Rowan .... modeler: Weta Digital
Luaan Ruaine .... visual effects facilities coordinator: Weta Digital
Jance Rubinchik .... lead animator: Weta Digital
Frank Rueter .... lead and senior compositor: Weta Digital (as Frank Rüter)
Jesús Ruiz Torres .... motion editor: Weta Digital (as Jesus Ruiz Rorres)
Bill Ryder .... systems and technical support: Weta Digital
Marilyn Ryder .... visual effects housing coordinator: Weta Digital
Jalil Sadool .... lead animator: Weta Digital
Mark Sagar .... special projects supervisor: Weta Digital
Karim Sahai .... lead and senior compositor: Weta Digital
Christoph Salzmann .... compositing supervisor: Weta Digital
Adrian Samuels .... data resource manager: Weta Digital
Ben Sanders .... animator: Weta Digital
Kyle Sandilands .... witness reference: first unit, Weta Digital
Mahria Sangster .... lighting production manager: Weta Digital
Victor Sanz Fernandez .... texture artist: Weta Digital
Michael Sarkis .... senior on-set visual effects technical director: Weta Digital
Daryl Sawchuk .... previsualization supervisor: The Moving Picture Company
Jeremy Schichtel .... facial mocap technician: second unit, Weta Digital (as Jeremy Schichtek)
Caterina Schiffers .... compositor: Weta Digital
Caterina Schiffers .... texture artist: weta digital
Sebastian H. Schmidt .... visual effects technical director: Weta Digital
Jennifer Schoo .... systems and technical support: Weta Digital
Marcus Schoo .... software developer: Weta Digital
Florian Schroeder .... compositor: Weta Digital
Jens Schwarz .... lead creature technical director: Weta Digital
Rob Sclater .... shots r&d technical director: Weta Digital
David Scott .... lead compositor: Weta Digital
Kristin Sedore .... lighting td
Brad Selkirk .... facial tracker: Weta Digital
Carsten Seller .... animator: Weta Digital
Keith Sellers .... lead compositor: Soho VFX
Paolo Emilio Selva .... software developer: Weta Digital
Paul Seyb .... motion editor: Weta Digital
Amir Shachar .... shader writer: Weta Digital
Thrain Shadbolt .... digital effects supervisor: Weta Digital
Behnam Shafiebeik .... compositor: Weta Digital
Sally Shanahan .... visual effects contracts coordinator: Weta Digital
Amy Shand .... it production manager: Weta Digital
Glen Sharah .... senior shader writer: Weta Digital
Sam Sharplin .... modeler: Weta Digital
Aurynn Shaw .... production engineer: Weta Digital
Martin Shelton .... r&d project manager: Weta Digital
Dean Sherriff .... visual effects storyboard artist
Kevin L. Sherwood .... on-set visual effects production manager: Weta Digital
Tomoko Shin .... compositor: Weta Digital
Jennifer Shoesmith .... modeler: Weta Digital
Robert Shrider .... senior shader writer: Weta Digital
Poppy Sinclair-Lockhart .... production assistant: Weta Digital
Chrystia Siolkowsky .... motion editor: Weta Digital
Gershom Sissing .... modeler: Weta Digital
Anna Sitjà .... texture artist: Weta Digital (as Anna Sitja Mir)
Navin Sk .... render wrangler: Weta Digital
Brett Skinner .... texture artist: Weta Digital
Kim Slattery .... shaders coordinator: Weta Digital
Matt Sloan .... facial mocap technician: first unit, Weta Digital
Nik Slotiuk .... previs artist
Howard Sly .... facial modeler: Weta Digital
Layne Small .... render wrangler: Weta Digital
Lori Smallwood .... animation technical director: Weta Digital
Stephen Smart .... render wrangler: Weta Digital
Adam Brett Smith .... motion editor: Weta Digital (as Adam Smith)
Cole Smith .... models coordinator: Weta Digital
Daniel Jacob Smith .... shots r&d technical director: Weta Digital (as Daniel Smith)
Jeremy Smith .... visual effects technical director: Weta Digital
Kevin Andrew Smith .... shader writer: Weta Digital (as Kevin Smith)
Marc Smith .... camera technical director: Weta Digital (as Marc J. Smith)
Mark Smith .... animator: Weta Digital
Sean Snyders .... motion capture production engineer: Weta Digital
Perry Hyunwoo Sohn .... camera technical director: Weta Digital
John Sore .... lead animator: Weta Digital
Eric Soulvie .... software developer: Weta Digital
Tom Southall .... sequence coordinator: Weta Digital
Jonas Sperl .... layout technical director: Weta Digital
Doug Spilatro .... visual effects
Holger Spill .... shader writer: Weta Digital
Christoph Sprenger .... head of effects r&d: Weta Digital
Ryan Stafford .... associate visual effects producer
Brett Stapleton-French .... compositor: Weta Digital (as Brett Dix)
Cam Steel .... systems and technical support: Weta Digital
Justin Steel .... modeler: Weta Digital
Albrecht Steinmetz .... lead camera technical director: Weta Digital
Grace Stephens .... texture artist: Weta Digital
Mark Stern .... visual effects production executive: Lola Visual Effects
John Stevenson-Galvin .... senior modeler: Weta Digital
Matteo Stirati .... facial modeler: Weta Digital
Bobby Stockport .... visual effects artist
Justin Stockton .... layout technical director: Weta Digital
Rosalind Stratton .... layout technical director: Weta Digital
Petra Stueben .... texture artist: weta digital
Jesse Sturdy .... witness reference: second unit, Weta Digital
Francois Sugny .... visual effects technical director: Weta Digital
Richard Sur .... lighting technical director: Weta Digital
Sandy Sutherland .... visual effects technical director: Weta Digital
Malino Suzuki .... lead and senior motion editor: Weta Digital
Masaya Suzuki .... senior texture artist: Weta Digital
Raqi Syed .... lighting technical director: Weta Digital
Sebastian Sylwan .... chief technology officer: Weta Digital
Peter Syomka .... lead and senior facial modeler: Weta Digital
Gaku Tada .... lead lighting technical director: Weta Digital
Giuseppe Tagliavini .... compositor: Weta Digital
Charles Tait .... compositing supervisor: Weta Digital
Michael Takarangi .... visual effects production runner: Weta Digital
Eric Tang .... lead creature technical director: Weta Digital
Anne Taunga .... motion edit department manager: Weta Digital
Jochen Tautges .... research and development: Weta Digital
Andrew Taylor .... shader writer: Weta Digital (as Andrew R. E. Taylor)
Sandy Taylor .... camera department manager: Weta Digital (as Sandy Coco Taylor)
Sompong Teekasathien .... modeler: Weta Digital
Sunny Teich .... lead creature technical director: Weta Digital
Felix Telfer .... visual effects technical director: Weta Digital
Eteuati Tema .... lead and senior motion editor: Weta Digital
Chris Templeman .... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Tim Teramoto .... creature technical director: Weta Digital
Ali Tezel .... previs animator
Amy Thomas .... assistant technical director
Craig Thomas .... visual effects production runner: Weta Digital
Shannon Thomas .... senior modeler: Weta Digital
Ben Thompson .... senior lighting technical director: Weta Digital
Phyo Thu .... facial tracker: Weta Digital
Jonas Thörnqvist .... modeler
Edwina Ting .... animator: Weta Digital
Pär Tingström .... digital modeler
Vladimir Tkachenko .... visual effects technical director: Weta Digital
Philip To .... animator: Weta Digital
Geoff Tobin .... lead massive technical director: Weta Digital
Glenn Tocher .... render wrangler: Weta Digital
Audrea Topps Harjo .... creatures department manager: Weta Digital (as Audrea Topps-Harjo)
Chris Tost .... animator: Weta Digital
Daniele Tosti .... lead lighting technical director: Weta Digital
Mariko Tosti .... shaders coordinator: Weta Digital
Adrien Toupet .... visual effects technical director: Weta Digital
Diego Trazi .... lead and senior visual effects technical director: Weta Digital (as Diego Trazzi)
Sebastian Trujillo .... animator: Weta Digital
Kazuhiro Tsuji .... "Caesar" concept artist
Kazuhiro Tsuji .... "Caesar" scan head artist
Keith Patrick Turner .... previs artist
Natasha Turner .... vusial effects publicity coordinator: Weta Digital
Brent Tyler .... previs artist
Jon Tyler .... lead and senior motion editor: Weta Digital (as Jonathon Tyler)
Miquel Ubeda .... compositor: Weta Digital
Riaan Underwood .... creature technical director: Weta Digital
Ryan Valade .... visual effects editor: Image Engine
James Van Der Reyden .... motion capture studio technical director: Weta Digital
Phil Van Der Reyden .... modeler: Weta Digital
Adrien Van Viersen .... visual effects storyboard artist
Kara Vandeleur .... texture artist: Weta Digital
John Vassallo .... animator
Amy Vatanakul .... pre-visualization artist
Jenny Vial .... visual effects housing coordinator: Weta Digital
Marco Vidaurre .... creature technical director: Weta Digital
Kris Vieringa .... render wrangler: Weta Digital
Andreja Vuckovic .... digital modeler: weta digital
Sean Noel Walker .... lead lighting technical director: Weta Digital
Brenda R. Wallace .... production engineer: Weta Digital (as Brenda Wallace)
Ange Waller .... visual effects contracts manager: Weta Digital
Kelly Walsh .... lighting technical director: Weta Digital
Gwyneth Walton .... modeler: Weta Digital
Brian Ward .... animator: Weta Digita;
Martin Ward .... render wrangler: Weta Digital
Tim Ward .... lighting technical director: Weta Digital
Romy Webster .... visual effects production runner: Weta Digital
Shraga Weiss .... facial modeler: Weta Digital
Pete Wellington .... information systems
Kenneth Wells .... systems and technical support: Weta Digital
Ari Wheoki .... visual effects assistant purchasing officer: Weta Digital
R. Christopher White .... visual effects supervisor: Weta Digital
Cameron Widen .... previsualization supervisor: Image Engine
Lisa Wildermoth .... motion capture production manager: Weta Digital
Ed Wilkie .... creature technical director: Weta Digital
Joseph Wilkie .... wrangler manager: Weta Digital (as Joe Wilkie)
Alicia Williams .... visual effects relocation manager: Weta Digital
Clare Williams .... animator: Weta Digital
Gavin Williams .... motion editor: Weta Digital
Kevin J. Williams .... previs artist
Pete Williams .... digital imaging hod: Weta Digital
James Willingham III .... animator: Weta Digital
Nicholas Wilson .... lead and senior groomer: Weta Digital
Stephen Wilson .... compositor: Weta Digital
Tracey Wilson .... visual effects storyboard artist
Greg Wilton .... massive technical director: Weta Digital (as Gregory N. Wilton)
Erik Winquist .... visual effects supervisor: Weta Digital
Chris Winter .... systems and technical support: Weta Digital
Teresa Winters .... layout technical director: Weta Digital (as Teresa L. Hooper)
Jedrzej Wojtowicz .... shaders supervisor: Weta Digital
Brian Wolf .... compositor: Weta Digital
Carolyn Wong .... creature technical director
Jasmine Wong .... texture artist: Weta Digital
Paul Marcus Wong .... sequence coordinator: Weta Digital
Roger Wong .... creature technical director: Weta Digital
Ross Woo .... assistant visual effects coordinator: Canada
Clare Woodford-Robinson .... modeler: Weta Digital
Michael Wortmann .... visual effects technical director: Weta Digital
Andy Wright .... render wrangler: Weta Digital
David Wright .... visual effects manager finance and corporate services: Weta Digital
Marta Wysocka .... modeler: Weta Digital
Piotr Fox Wysocki .... senior texture artist: Weta Digital
Xian Xiao .... software developer: Weta Digital
Junying Xu .... texture artist: Weta Digital
Kelvin Yee .... digital compositor: Weta Digital
Viki Yeo .... texture artist: Weta Digital
Dennis Yoo .... animator: Weta Digital
Craig Young .... animator: Weta Digital
John Young .... technical support lead: Weta Digital
Joyce Young .... lighting techical director: Weta Digital
Mark Young .... senior texture artist: Weta Digital
Daniel Zamora .... previs artist
Marzena Zareba .... camera technical director: Weta Digital
Matthias Zeller .... lead creature technical director: Weta Digital
Mohand Zennadi .... senior lighting technical director
Daniel Zettl .... senior animator: Weta Digital
Johan Åberg .... visual effects technical director: Weta Digital (as Johan Aberg)
James Albiez .... visual effects artist (uncredited)
Colin Cunningham .... lighting lead: SOHO VFX (uncredited)
Kerstin Herold .... visual effects production runner: Weta Digital (uncredited)
Steven Lo .... previsualization animator (uncredited)
 
Stunts
Lloyd Adams .... stunts
Trevor Addie .... stunts: ape
Charles Andre .... stunts
Brett Armstrong .... stunts
Jeffery Aro .... stunts: ape (as Jeffery Ong)
Charlie Attrill .... stunts
Nickolas Baric .... stunts
Loyd Bateman .... stunts: ape
Shawn Beaton .... stunts
Chad Bellamy .... stunts
Guy Bews .... stunts
Dustin Brooks .... stunts
Simon Burnett .... stunts: ape
Yves Cameron .... stunts
Raymond Chan .... stunts: ape
Douglas Chapman .... stunts (as Doug Chapman)
Lauro Chartrand .... stunts
Dean Choe .... stunts
Brent Connolly .... stunts
Janina Dall .... stunts (as Janina Nenadic)
Crystal Dalman .... stunts
Mike Desabrais .... stunts
Duane Dickinson .... stunts
Mike Dobbin .... stunts
Caroline Field .... stunts (as Carolyn Field)
Jim Finkbeiner .... stunts
Bruce Fontaine .... stunts
Corbin Fox .... stunts
Lani Gelera .... stunts
Corry Glass .... stunts
Christopher Gordon .... stunt double: David Hewlett )
Greg Hanson .... stunts
Leif Havdale .... stunts
Robert Hayley .... stunts (as Rob Hayley)
Adrian Hein .... stunts
Dave Hospes .... stunts
Carol Jackson .... stunts
Ernie Jackson .... stunts (as Ernest Jackson)
Trevor Jones .... stunts: ape
Alistair King .... stunts
Jon Kralt .... stunts
Scott Lang .... stunts: ape
William Lawrence .... stunts (as Bill Lawrence)
Dave Leader .... stunts (as David H. Leader)
Randy Lee .... stunts
Don Lew .... stunts
Cotton Mather .... stunts
Reg Milne .... stunts
Mike Mitchell .... stunt coordinator
Phillip Mitchell .... stunts
Tony Morelli .... stunts
Gaston Morrison .... stunts
Jennifer Mylrea .... stunts
Terry Notary .... stunt coordinator
Efosa Otuomagie .... stunts
Gerald Paetz .... stunts
Tarah Paige .... stunts
Jamie Payton .... stunts
Rex Reddick .... stunts (as Rex J. Reddick)
Raymond Sammel .... stunts
Jeff Sanca .... stunts
Chad Sayn .... stunts
Darryl Scheelar .... stunts
Greg Schlosser .... stunts
Marc Scizak .... stunts
Sharon Simms .... stunts
Kimani Ray Smith .... stunts
Heath Stevenson .... stunts
John Stoneham Jr. .... stunts
Sylvesta Stuart .... stunts
Melissa R. Stubbs .... stunts
Philip Tan .... stunts (as Phil Tan)
Monte Thompson .... stunts
Cody Thomson .... stunts
Rorelee Tio .... stunts
Angela Uyeda .... stunts
Clay Virtue .... stunts
Mike Vézina .... stunts (as Mike Vezina)
Chris Webb .... stunts
Dwayne Wiley .... stunts
Brent Woolsey .... stunts
Eli Zagoudakis .... stunts
Mike Desabrais .... stunt double: John Lithgow (uncredited)
Corbin Fox .... stunt rigging coordinator (uncredited)
Charles Jarman .... stunts (uncredited)
Jon Kralt .... stunt double: Tom Felton (uncredited)
Terry Notary .... stunt double: Andy Serkis (uncredited)
Terry Notary .... stunt double: Richard Ridings (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Joe Aleck .... crane technician (as Joey Aleck)
Mark G. Alexander .... lamp operator
Matt Almas .... grip: second unit
Kevin Arone .... rigging lamp operator (as Kevin Arnone)
Tim Bellen .... camera operator: San Francisco unit
Brett Bird .... rigging lamp operator
Larry Blanford .... aerial director of photography: San Francisco
Larry Blanford .... director of photography: action unit, Golden Gate (as Lawrence Blanford)
Jeff Bonny .... grip
Jonathan Bosse .... rigging grip
Julian Bosse .... best boy rigging grip (as Julien Bosse)
David Cameron .... grip: second unit
Rob Cantin .... lamp operator
Nelson Caseley .... rigging lamp operator
Dave Childers .... key grip: San Francisco (as David Childers)
Jay Clennan .... dolly grip
Sean Davis .... best boy electric
Dean Des Jarais .... gaffer: Hawaii
Kevin Doyle .... set wireman
Sean Edmiston .... rigging lamp operator
Jacob Egglestone .... rigging lamp operator
Trevor Fast .... rigging lamp operator
William L. Flanagan .... grip: second unit (as William Flanagan)
Niall Fraser .... best boy: second unit
Harry K. Garvin .... camera operator: Hawaii
Alex Godfrey .... lead grip
Spiro Grant .... second assistant camera: "b" camera, second unitunit
Paul Guenette .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Tyler Guenther .... rigging grip
Ian Guns .... super technocrane operator
Stuart Haggerty .... gaffer: second unit
Robin Hall .... lamp operator (as Robin Craig Hall)
Derek Harding .... rigging lamp operator
David Harris .... lamp operator: second unit
Russell Hawkes .... dolly grip: second unit
Dean Heselden .... camera operator: "a" camera, second unit
Kieran Humphries .... first assistant camera - "a" camera: action unit
Kieran Humphries .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Sierra Hurst .... rigging best girl
Carl Jensen .... best boy grip
Justin Johns .... video assistant
Jordan Johnson .... lighting technician
Craig Jones .... lamp operator: second unit
Dave Joshi .... video coordinator
Barry Kaiser .... video assistant: second unit
Alexandra Kanal Matheson .... camera loader: second unit (as Alexandra Kanal)
Joshua Kjorven .... second assistant camera
Steve Krasznai .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Burton 'Joe' Kuchera .... gaffer: Golden Gate (as Burton Kuchera)
John Kuchera .... key grip: Golden Gate
Richard LaBossiere .... best boy rigging grip
Joseph Lederer .... still photographer
Josh Lovig .... rigging grip (as Joshua Lovig)
Stephen Maier .... camera operator: Golden Gate
Christopher Mapes .... technocrane technician
Matt Margolis .... company grip
Alex Martinez .... second assistant camera
Sarah Mather .... camera loader
Taylor Matheson .... first assistant camera: "a" camera
Steve Mathis .... gaffer
Kevin McCloy .... key rigging grip
Adam McDonald .... company grip
David McKnight .... video playback: second unit
Hugh Meikle .... generator operator
Athan Merrick .... rigging lamp operator
Randal W. Morton .... libra head technician (as Randy Morton)
Colin Noel .... best boy rigging grip
Robert L. O'Hara .... dolly grip (as Robert O'Hara)
Simon Oliver .... grip
Jonathan Osland .... rigging grip
Peter Pacula .... lead rigging grip: re-shoots
Phil Pastuhov .... aerial director of photography: San Francisco
Larry Portmann .... focus puller: "b" camera
Dana Powers .... lamp operator: second unit (as Dana Wutzke)
Dean Reca .... best boy grip: second unit
Robert Redford .... generator operator: second unit
Rob Riendeau .... board operator (as Robert Riendeau)
Ian Roscorla .... grip: second unit (as Ian Roscola)
Danny Rosner .... key grip: Hawaii
John Spencer-Phillips .... crane technician
Gary Stamford .... dolly grip
Bill Stefanidis .... company grip
Jarrod Tiffin .... rigging gaffer
Gladys Tong .... video playback coordinator
Matt Tuffin .... mocap reference camera operator
Todd Turner .... rigging best boy
Mark Vargo .... director of photography: second unit
Steve Vincent .... set wireman
Jason Weir .... lamp operator: second unit (as Jason R. Weir)
John Westerlaken .... key grip
Tony Whiteside .... key grip: second unit
Peter Wilke .... camera operator
Peter Wilke .... steadicam operator
James J. Williams .... libra head technician: second unit
David Zimmermann .... rigging grip
Skylar Almas .... grip (uncredited)
Skylar Almas .... rigging grip (uncredited)
Scott Andrew Armstrong .... rigging grip (uncredited)
Paul Arnel .... grip: action unit (uncredited)
Dan Ax .... lighting technician (uncredited)
Ian Beer .... second assistant camera: second unit (uncredited)
Jacob Bond .... rigging electric lighting technician (uncredited)
Chris Cove .... libra head technician: second unit (uncredited)
Virgile Dean .... grip: action unit (uncredited)
Geoffrey James Dixon .... rigging electrician (uncredited)
David Dolsen .... still photographer: second unit (uncredited)
Cameron Drinkle .... video coordinator (uncredited)
Bill Earle .... rigging grip (uncredited)
Henry Fordham .... co-key grip: Hawaii (uncredited)
Rod Haney .... rigging grip (uncredited)
Frank Helbig .... gaffer: San Francisco (uncredited)
Andy Hodgson .... grip: action unit (uncredited)
Richard A. Hunt .... grip: San Francisco (uncredited)
Gilbert Jamault .... generator operator: action unit (uncredited)
Ryan Ketchum .... lighting technician (uncredited)
Sigtor Kildal .... still photographer (uncredited)
Phil Klapwyk .... console programmer/operator (uncredited)
Jan Klompje .... second assistant camera (uncredited)
Mathew Knight .... mocap reference camera operator (uncredited)
Todd Kristianson .... lighting technician (uncredited)
Alex Kuchera .... grip: action unit (uncredited)
Milton Loo .... lighting technician (uncredited)
Daryl Makortoff .... rigging grip (uncredited)
Dan Morrison .... second assistant camera: action unit (uncredited)
Joern Christian Novotny .... lighting technician (uncredited)
Matty Reed .... rigging lamp operator (uncredited)
Christian Schauz .... electrician (uncredited)
Paul Schmidt .... key grip: additional photography, Los Angeles (uncredited)
Rob Sperling .... rigging grip (uncredited)
Jason Tidsbury .... light balloon technician (uncredited)
Adam Uttley .... grip (uncredited)
Jim Van Dijk .... camera operator: additional photography (uncredited)
Shamus Whiting-Hewlett .... electrician (uncredited)
John Woods .... lighting technician: action unit, Golden Gate (uncredited)
Alex Worster .... camera loader: San Francisco second unit (uncredited)
 
Animation Department
Adam Chaput .... previs animator
Tom Del Campo .... senior animator
Brian Eyre .... animator
Jerry Kung .... animator: Weta Digital
Christian Liliedahl .... animator: Weta Digital
Merlin Bela Wassiij Maertz .... animator
Tom Meade .... animation technical director
Adrian Millington .... senior animator
Mike Mulock .... on-set previs animator
Karl Rapley .... animator
Mark Smith .... animator
Caroline Ting .... animator
Brian Ward .... animator
Matt Weaver .... animator
 
Casting Department
Heike Brandstatter .... casting: Canada
Andrea Brown .... extras casting
Johnny Gidcomb .... adr voice casting
Coreen Mayrs .... casting: Canada
Amy Nygaard .... casting associate: Canada
Pamela Pearl .... casting associate: U.S.
Lisa Zambetti .... casting associate: U.S.
Colleen Kenneavy .... extras casting: San Francisco (uncredited)
Laura Obenaus .... casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Kristen Bond .... prep costumer
Andre Brouwer .... truck costumer
Anne Burke .... set costumer
Pamela Cameron .... set costumer
Phuong Chau .... breakdown artist
Courtney Daniel .... assistant costume designer
Karen Durrant .... head breakdown artist
Tamaryn Lang .... prep costumer
Rosalie Lee .... background costume coordinator
Julia Linn .... cutter (as Julia Lin)
Jana MacDonald .... costume supervisor (as Jana Rayne MacDonald)
Eilidh McAllister .... set costumer
Monique McRae .... prep costumer
Karen McVey .... seamstress
Diane Nosella .... mocap costumer
Susan O'Hara .... costume set supervisor
Nicola Ryall .... prep costumer
Lynette Schlichting .... seamstress
Nino .... set costumer (uncredited)
Heather Osborne .... truck costumer: additional photography (uncredited)
Shelly Shaw .... action unit set supervisor (uncredited)
Shelly Shaw .... second unit set supervisor (uncredited)
 
Editorial Department
Jennifer Anderson .... dailies project manager (as Jennifer Lynne Anderson)
Steve Ansell .... first assistant editor
Pamela Choules .... visual effects editor
Jason Dale .... first assistant editor: Canada
Eileen Godoy .... digital intermediate project manager
Élodie Ichter .... assistant colorist
Mark 'Jonesy' Jones .... assistant editor (as Mark Jones)
Carole A. Kenneally .... first assistant editor (as Carole Ann Kenneally)
Curtis Lindersmith .... digital intermediate editor
Yvan Lucas .... supervising colorist
Cody McDonald .... editorial production assistant: Canada
Mitch Paulson .... colorist
Tyler Ruocco .... first assistant editor: Canada
Eric Stapf .... editorial production assistant
James Telfer .... colorist: dailies
JoAnne Yarrow .... second assistant editor
George Chavez .... color timer (uncredited)
Claire Duthie .... dailies digitizer: Deluxe Vancouver (uncredited)
Matt Hull .... digital intermediate assistant producer: Efilm (uncredited)
Alison Learned Wolf .... assistant editor (uncredited)
 
Music Department
Christopher Benstead .... music editor: UK
Samuel Karl Bohn .... assistant music programmer (as Sam Bohn)
Joseph Bonn .... additional music editor
Belinda Broughton .... concert master
Vincent Cirilli .... digital score recordist
Luis Conte .... musician: ethnic percussion
Rupert Cross .... music programmer
Greg Dennen .... scoring stage manager
Patrick Doyle .... orchestrator
Pedro Eustache .... musician: ethnic woodwind
Michael Fisher .... musician: ethnic percussion (as Mike Fisher)
Bruce Fowler .... additional orchestrator
Kevin Globerman .... digital score recordist
Joel Iwataki .... music scoring mixer
Joel Iwataki .... score recordist
Tim Lauber .... score recordist
Alan Meyerson .... score recordist
Jerome Pangelinan .... music assistant
Jasper Randall .... vocal contractor
Maggie Rodford .... score coordinator
James Shearman .... conductor
James Shearman .... orchestrator
Patrick Spain .... mix assistant
Denis St. Amand .... music stage engineer
Tom Steel .... scoring stage manager
Roger Suen .... assistant music programmer
Jeanette Surga .... music editor
Jeanette Surga .... music editor: temp music
Joel Virgel .... musician: solo voice
Bob Zimmitti .... musician: ethnic percussion
Gina Zimmitti .... musicians contractor
Gregory Clark .... musician: male ensemble singer (uncredited)
Patrick Houlihan .... music executive (uncredited)
Patrick Jonsson .... assistant to composer (uncredited)
Alan Meyerson .... music recording engineer (uncredited)
Danita Ng .... music preparation (uncredited)
Jason Poss .... music preparation (uncredited)
 
Transportation Department
Maureen Caine .... transportation coordinator assistant
Stephen Carr .... personal driver
Ben Derrick .... transportation captain
Nick Diomis .... transportation captain
Jonathan Reed .... transportation gang boss: Hawaii (as John Reed)
Anthony R. Sacco .... transportation captain: San Francisco (as Tony Sacco)
Rob Vreugde .... transportation coordinator
Robert Buxton .... transportation (uncredited)
Terence Chase .... driver (uncredited)
David Holm .... transportation captain: action unit (uncredited)
Dave Miller .... driver: director (uncredited)
Fred Stephens .... driver: camera car (uncredited)
Mike Witherington .... transportation (uncredited)
 
Other crew
Mike Aichholz .... assistant accountant
Steve Alterman .... adr voice
Jackie Andrade .... chef
Stephen Apostolina .... adr voice (as Steve Apostolina)
Kimberly Bailey .... adr voice
Kirk Baily .... adr voice
Ildiko Barritt .... craft service
Ildiko Barritt .... first aid
Renee Bella .... assistant location manager
Patrice BelleRose .... helicopter pilot: Golden Gate
Stephen Benabo .... assistant production coordinator
Mariano Blanc .... software developer
Jason Blattler .... facilities manager
Daniel Booko .... adr voice
Susan Boyajian .... adr voice
Richard Cansino .... adr voice
Simon Carrigan .... assistant production coordinator
John Catron .... production accountant (as John C.R. Catron)
Samantha Chisari .... assistant: Mr. Hammel
Breanna Christie .... production assistant
Sam Chung .... production it
Jessica Clothier .... script supervisor
Fiona Crossley .... assistant location manager
Tina Dawson .... key first assistant accountant
Andrzej Dec-Williams .... production assistant
Andrea Devaux .... script supervisor: San Francisco
Holly Dorff .... adr voice
Kevin Doyle .... set wireman
Dana Dubé .... animal coordinator
Richard Epcar .... adr voice
John Fletcher .... post-production accountant
Patricia Foster .... production coordinator
Cara Marie Furlan .... instructor: sign language
Elisa Gabrielli .... adr voice
Weyen George .... production assistant
Jessica A. Gihon .... assistant accountant (as Jessica Gihon)
Selena Ginger .... payroll accountant: second unit
Elspeth Grafton .... script supervisor: visual effects elements unit
Christopher J. Green .... construction accountant (as Christopher Green)
Amanda Greenblatt .... assistant: Mr. Chernin
Kasandra Greene .... assistant production coordinator (as Kasandra Greene-Griebel)
Florian Halbedl .... production assistant
Stephanie Hamilton .... production assistant
Shannon Harron .... crew payroll
Danielle Hartnett .... adr voice (as Danielli Hartnett Whittaker)
Matt Holland .... lead compositor
Brandon Hollyer .... first assistant accountant: US
Brian Jansen .... medic: construction
Kirk Jarrett .... horse wrangler
Catou Kearney .... location manager
Sue Kittler .... location scout
Peter Klassen .... location manager: second unit (as Peter J. Klassen)
Craig J. Lane .... assistant production coordinator (as Craig Jordan Lane)
Valerie G. Langlais .... talent liaison
Rob Larson .... on-set coordinator: extras
Michele Lee .... assistant accountant (as Michele Lee Shellenberg)
Luisa Leschin .... adr voice
Susan Leslie .... adr voice
Samuel Leung .... dailies film assistant: Deluxe Vancouver
Laura Livingstone .... assistant production coordinator
Sarah Long .... office production assistant
Henry Kariuki Mburu .... voice looping: multiple characters
Randall Montgomery .... adr voice
Rob Munro .... helicopter pilot: Golden Gate
Rick Negron .... adr voice (as Rick Négron)
Joseph Nicholls .... on-set coordinator: extras
Jonathan Nichols .... adr voice
Frédéric North .... aerial coordinator: Golden Gate (as Fred North)
Resho Ollek .... head chef
Dana Olson .... production assistant
Jamie Payton .... horse wrangler
Ric Perada .... production assistant
Peggy Pere .... ground coordinator: Golden Gate (as Peggy North)
Korey Petrie .... production assistant
Mike Phillips .... helicopter pilot: San Francisco
Juan Pope .... adr voice
Linda Rea .... research coordinator
Michael J. Reid .... consultant: primate
Art Rivers .... location manager: Hawaii
Al Rodrigo .... adr voice
Montague Rudolph .... production assistant (as Montaque Rudolph)
Becca Sadowsky .... assistant: Mr.Clark
Charles Saldana IV .... assistant post-production accountant (as Charles Saldana)
Alan Shearman .... adr voice
Jonathan Shedd .... location manager: San Francisco
Jamie Skelton .... production assistant
Linda Strathdee .... script supervisor: second unit
Natalie Sutcliffe .... office production assistant
Mike Thompson .... craft service
Mike Thompson .... first aid
Ryan Todd .... assistant: Rupert Wyatt (as Ryan Goldstein)
Ryan Todd .... director assistant (as Ryan Goldstein)
Wayne Toews .... production assistant
Iris Torres .... production assistant
Zoe Robyn Turner .... production assistant (as Zoe Robyn-Turner)
Steve Vincent .... set wireman
Matt Vreugde .... production assistant
Dave Walsh .... adr voice
Dean Wein .... adr voice
Christine Wilson .... script supervisor: Golden Gate
Larry Woodhouse .... security captain
Blair Woodruff .... chief of unit
Steve Wright .... ground coordinator: Golden Gate (as Steven Wright)
Xian Xiao .... software developer
Craig Young .... motion capture performer
Robert 'Bobby Z' Zajonc .... helicopter pilot: San Francisco
Rachel Ziegler .... chef
Diana Argos .... assistant production coordinator: San Francisco (uncredited)
Kristian Bakstad .... stand-in (uncredited)
John Balfour .... background coordinator (uncredited)
Paul Basker .... production assistant (uncredited)
Brad Beedle .... production medic (uncredited)
Nick Bergstedt .... location scout (uncredited)
Michael Bishop .... key production assistant (uncredited)
Theodore Bocolas .... production assistant (uncredited)
Gregg Brilliant .... unit publicist (uncredited)
Josée Brodeur .... production accountant: additional photography (uncredited)
Adrian Casas .... assistant production coordinator: additional photography (uncredited)
Shams Charania .... production assistant (uncredited)
Alan Chu .... IT tech: second unit (uncredited)
Gregory Earls .... post production coordinator (uncredited )
D.R. Farquharson .... project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited)
Susana Inés Fattorini .... location accountant (uncredited)
Kelsey Fonda .... production assistant (uncredited)
Jonathan Fox .... key production assistant: second unit (uncredited)
Lukasz Gosek .... production assistant (uncredited)
Zane Grewer .... first aid assistant: second unit (uncredited)
Wes Hagan .... location manager: additional photography (uncredited)
Michael Aaron Keith .... production assistant (uncredited)
Brynn Kinnee .... background coordinator (uncredited)
Justin Lauzon .... production assistant (uncredited)
Willan Leung .... key production assistant: action unit (uncredited)
Kelli Lundy .... office production assistant: San Francisco (uncredited)
Ryan Mains .... trainee assistant location manager (uncredited)
Nicole Mak .... dailies film assistant: Deluxe Vancouver (uncredited)
Henry Kariuki Mburu .... voice looping (uncredited)
David Midgen .... titles producer (uncredited)
Cara Miller .... production assistant (uncredited)
Terry Notary .... movement choreographer (uncredited)
Erin Ochi .... production assistant: San Francisco (uncredited)
Benjamin Ochieng .... voice looping: multiple characters (uncredited)
Laura Pena .... production secretary: reshoot (uncredited)
Peter Rodbell .... location rep: fake trailer segment (uncredited)
Charlotte Schaeffer .... additional set production assistant (uncredited)
Serena Shen .... office production assistant: Los Angeles (uncredited)
Jay St. Louis .... assistant location manager: action unit (uncredited)
Jay St. Louis .... assistant location manager: second unit (uncredited)
Ryan Steacy .... armorer (uncredited)
L. La Mar Stewart .... production assistant: San Francisco (uncredited)
Laura May Taylor .... production assistant: action unit (uncredited)
Gladys Tong .... computer and video playback supervisor (uncredited)
Sasha Veneziano .... production coordinator: additional photography (uncredited)
Amy Greene Vines .... production coordinator (uncredited)
Alex Voong .... office production assistant (uncredited)
 
Thanks
Brandon Alexander .... grateful acknowledgment
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for intense and frightening sequences of action and violence
Runtime:
105 min
Country:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Brazil:12 | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Manitoba/Ontario) | Canada:G (Quebec) | Finland:K-13 | Germany:12 | Ireland:12A | Japan:G | Malaysia:PG-13 | Netherlands:12 | Norway:11 | Peru:PT | Philippines:PG-13 (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Korea:12 | Spain:7 | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #46468)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
The "in-flight footage" from the Icarus mission is actually a clip of on-board film from the 1968 flight of Apollo 8.See more »
Goofs:
Continuity: During the Golden Gate fight, the Fog vanishes and reappears during some of the cuts.See more »
Quotes:
[first lines]
Robert Franklin:[administering chimp intelligence test] Okay, okay. Here you go. And let's go again.
[gives Bright Eyes treat and clocks timer]
Will Rodman:Which one's this? Number nine?
Robert Franklin:Yeah, this is number nine. Bright Eyes, we call her. Are you watching this? This is unbelievable.
[Bright Eyes does the tower fast]
Robert Franklin:Oh, my God. Oh, my God.
Bright Eyes:[grabs treat and eats it]
Will Rodman:How many moves was that?
Robert Franklin:20.
[...]
See more »
Movie Connections:
Referenced in "The Office: Spooked (#8.5)" (2011)See more »
Soundtrack:
Food FightSee more »

FAQ

Initially apes were running around everywhere but no men shooting them, what is up with that?
Will this film eventually lead to a sequel that includes some aspects of the Liberty 1 expedition from the original "Planet of the Apes"?
Is there anything after or during the closing credits?
See more »
316 out of 466 people found the following review useful.
The most emotional Planet of the Apes film., 5 August 2011
Author: Dragonsouls from New York, NY

To sum it up, a very powerful film falling just short of being a masterpiece. However, the only flaw in the film is that the film could have been just a bit longer! I am really hoping for a director's cut because there should have been a few more character development scenes between father and son, boyfriend and girlfriend, and even Ape and Human. I felt the movie was paced a bit too quickly but nevertheless, still contains very fleshed out characters driven by excellent performances throughout, from Lithgow, to Franco, to Cox and especially by Andy Serkis.

Cesar is by far the best animated character in the history of cinema. His facial expressions tell it all! You feel his rage, his fear, and his child like innocence through his wonderfully animated eyes. Not only is the C.G.I. good, but the character is written very well in general. You will go through all of those emotions yourself as you witness his journey. All I can say is that I now know why I try to walk my dog without a leash as much as possible. This movie just confirmed it for me! Through the film, you will understand what Cesar is feeling and why. The invisible character of the film is humanity itself, and at times, feels like a study of human nature.

Plot wise, it is very well told. I thought there was nothing cheesy about the script, although not as intelligent as the original, but not dumb either. There is some science fiction in the film, and other than the experimental drug, there was some other surprising Science fiction plot elements in it too which might lead into the sequel; if there is one of course, and I think there will be.

For the skeptics who think the film would be cheesy seeing all the apes battle armed policemen then think again. I too, was a bit skeptical at first, wondering how the apes would defeat an entire police force, but when you watch the film your doubts would dissipate. Just remember the physical ability of apes and how powerful the apes are, and how much more powerful they would be if they had brains! The action was very good, but as good as it was, I'd trade it in for more plot development. There were a bit too many plot jumps in the last 30 minutes, but all in all, it was directed very, very well. Coupled with a good score, mellow at times, but highly dramatic which heightens the tension. Speaking of tension, there is a lot of it in this film. If you're an animal lover like I am, then be warned; You will be in tears 30 seconds into the opening scene.

I also wanted to mention the original film even though it's tough to compare the two. This is an origins story that actually makes the original better. The original was more about the plot than the characters and they each stand apart and alone with their own merits and flaws. It was nice to see a few homages to the old classic, and don't be surprised if you see a character from the original as well. I highly doubt this film will disappoint the fans of the original and TV series! It will have you climbing trees!

Was the above review useful to you?
See more (629 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Rise of the Planet of the Apes (2011)
Recent Posts (updated daily)User
I don't understand the hate? Wackiest
I like the several references to orig film series jonjax71
Not even theoretically feasible... Albino_Hyena
Tom Felton's accent arkayenether
I didn't *SPOILERS* knnthln0-556-861648
When Ceaser first said 'NOOO' to Felton.. adithyan-r2
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Dark Knight Machete Dreamcatcher Transformers: Dark of the Moon Avatar
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.