Edit
Hostel (2005) Poster

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

Eli Roth

Writing Credits (WGA)  

Eli Roth ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Jay Hernandez ... Paxton
Derek Richardson ... Josh
Eythor Gudjonsson ... Oli
Barbara Nedeljakova ... Natalya
Jan Vlasák ... The Dutch Businessman
Jana Kaderabkova ... Svetlana
Jennifer Lim ... Kana
Keiko Seiko ... Yuki
Lubomír Bukový Lubomír Bukový ... Alex
Jana Havlickova Jana Havlickova ... Vala
Rick Hoffman ... The American Client
Petr Janis ... The German Surgeon
Takashi Miike ... Miike Takashi
Patrik Zigo ... Bubble Gum Gang Leader (as Zigo Patrik)
Milda Jedi Havlas Milda Jedi Havlas ... Desk Clerk Jedi
Martin Kubacák ... The Scarred Cab Driver
Miroslav Táborský ... The Friendly Police Officer
Paula Wild Paula Wild ... Monique
Vladimír Silhavecký Vladimír Silhavecký ... Yuri
Barbora Oboznenková Barbora Oboznenková ... Disco Girl
Daniel Frisch ... Fanny Pack Man
Radomil Uhlir Radomil Uhlir ... The Stoned Manager
Jan Spanbauer Jan Spanbauer ... Jacket Man
Mirek Navratil Mirek Navratil ... Dutch Bouncer
Vanessa Jungova Vanessa Jungova ... Saskia
Katerina Vomelova Katerina Vomelova ... Dominique
Lubos Vinicky Lubos Vinicky ... Angry Dutch Elf
Petr Sedlácek Petr Sedlácek ... The Toothless Cab Driver
Drahoslav Herzan Drahoslav Herzan ... Bob
Daniela Bakerová Daniela Bakerová ... Older Woman
Martina Kralickova Martina Kralickova ... Pretty Woman
Ota Filip Ota Filip ... Muttonchop
Jakub Habarta Jakub Habarta ... Slovak Bus Boy
Philip Waley ... Alfie
Mark Taylor ... Brucey
Nick Roe Nick Roe ... Stan
Roman Janecka Roman Janecka ... Bottle Thrower
Natali Tothova Natali Tothova ... Natalya Shemp
Sandy Style Sandy Style ... Svetlana Shemp (as Petra Kubesova)
David Baxa David Baxa ... Museum Tortury Guard (as Lord David Baxa)
Gabriel Roth Gabriel Roth ... Sir Robert Wappus
Miroslav Hanus ... The Nasty Police Officer
Christopher Allen Nelson ... Dutch Police Officer
Josef Bradna ... The Butcher
Zina Blahusova ... Girl
Katerina Cervenkova Katerina Cervenkova ... Girl
Veronika Petrová Veronika Petrová ... Girl
Kristina Kosunova Kristina Kosunova ... Girl
Karel Hrosek Karel Hrosek ... Girl
Mugi Lhagvadorj Mugi Lhagvadorj ... Girl
Ashley Robbins Ashley Robbins ... Girl (as Jana Semradova)
Hana Dibelkova Hana Dibelkova ... Girl
Anita Queen Anita Queen ... Girl (as Alena Chrastinova)
Klara Smetanova Klara Smetanova ... Girl
Petra Slavikova Petra Slavikova ... Girl
Katrina Henesova Katrina Henesova ... Girl
Hana Vitvarová Hana Vitvarová ... Girl (as Hana Vitvarova)
Mark Bakunas Mark Bakunas ... Rock God
Rest of cast listed alphabetically:
Stephanie Bauman Stephanie Bauman ... Axelle's Next Victim #1 (uncredited)
Anne Bergstedt Anne Bergstedt ... German Disco Girl (uncredited)
Martin Faltýn Martin Faltýn ... Senior Cozzi (uncredited)
Michaela Kaplanova Michaela Kaplanova ... Todd's Hooker (uncredited)
Eli Roth ... American Stoner (uncredited)
Iveta Rucka Iveta Rucka ... Stuart's Hooker (uncredited)
Karel Vanásek Karel Vanásek ... Devilku Puppet (uncredited)

Produced by 

Chris Briggs ... producer
Mike Fleiss ... producer
Daniel Frisch ... co-producer
Eli Roth ... producer
Scott Spiegel ... executive producer
Quentin Tarantino ... executive producer
Philip Waley ... co-producer
Boaz Yakin ... executive producer

Music by 

Nathan Barr ... (music by)

Cinematography by 

Milan Chadima ... director of photography

Film Editing by 

George Folsey Jr.

Casting By 

Kelly Wagner ... (as Kelly Martin Wagner) (casting by)

Production Design by 

Franco-Giacomo Carbone

Art Direction by 

David Baxa

Set Decoration by 

Karel Vanásek ... (as Karel Vanasek)

Costume Design by 

Franco-Giacomo Carbone

Makeup Department 

Jaremy Aiello ... art department: KNB EFX Group
Howard Berger ... on-set makeup effects artist: KNB EFX Group / special makeup effects designer and creator
Mark Boley ... hair department: KNB EFX Group
Chris Cera ... mold department: KNB EFX Group (as Christopher Cera)
Michael Deak ... shop supervisor: KNB EFX Group (as Michael S. Deak)
Alex Diaz ... art department: KNB EFX Group
Jana Dopitová ... makeup artist
Robert Freitas ... mold department: KNB EFX Group
Klaudie Havlova ... additional makeup artist
Kveta Holasová ... additional makeup artist (as Kveta Holasova)
Grady Holder ... mold department: KNB EFX Group
Tom Killeen ... art department: KNB EFX Group (as Thomas Killeen)
Rini Lemanova ... key makeup artist
James Leonard ... mold department: KNB EFX Group
Mike McCarty ... art department: KNB EFX Group (as Michael McCarty)
Christopher Allen Nelson ... on-set makeup effects artist: KNB EFX Group (as Chris Nelson)
Greg Nicotero ... special makeup effects designer and creator (as Gregory Nicotero)
Scott Patton ... art department: KNB EFX Group
Andy Schoneberg ... art department: KNB EFX Group
Shannon Shea ... shop supervisor: KNB EFX Group
Kevin Wasner ... on-set makeup effects artist: KNB EFX Group
Stuart Conran ... life casting (uncredited)
Lorraine Martin ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Mark Bakunas ... production supervisor
Philip Waley ... unit production manager
Pavlina Zipkova ... production manager: Czech Republic

Second Unit Director or Assistant Director 

Helena Frankova ... second assistant director: additional photography
Roman Janecka ... first assistant director: Czech Republic / second unit director
Petra Ratner ... third assistant director (as Petra Meisnerova)
Philip Seeger ... second assistant director
Mark Taylor ... first assistant director

Art Department 

Milan Babik ... property master
Jaroslav Fiala ... set dresser
Milan Janostik ... on-set property master
Radan Kapinos ... props
Martina Ter-Akopowá ... art department coordinator
Zbynek Trojan ... stand-by construction
Michal Turner ... stand-by construction
Jaromir Vaverka ... set dresser
Alice Cortes Kheilova ... assistant to art director (uncredited)

Sound Department 

Kami Asgar ... adr supervisor
Bob Beemer ... supervising sound mixer
Tomas Belohradsky ... sound mixer
Brian Best ... sound effects editor (as Brian T. Best) / sound supervisor (as Brian T. Best)
Vincent Guisetti ... foley artist
Scott G.G. Haller ... supervising dialogue editor
Pamela Kahn ... foley artist (as P.K. Spencer)
Tateum Kohut ... supervising sound mixer
Howard London ... adr mixer
Sean McCormack ... sound supervisor
Mark Onks ... stage engineer
Fred Peck III ... sound re-recordist (as Fred W. Peck III)
Kyle Rochlin ... foley mixer
Brian Smith ... adr mixer
P.K. Spencer ... foley artist (as 'PK' Spencer)
Petr Stuchlík ... boom operator
Marcelo Teson ... dialogue editor
Tim Tuchrello ... first assistant sound editor
Pavel Vencl ... boom operator
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
Herwig Maurer ... sound editor (uncredited)
Jordan O'Neill ... dts sound mastering engineer (uncredited)
Stuart Provine ... additional sound effects (uncredited)
Bernhard Vogl ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Ozzy Alvarez ... shop technician: KNB EFX Group
Ginger Anglin-Cervantes ... seaming and fabrication department: KNB EFX Group (as Ginger Anglin)
Chad Atkinson ... shop technician: KNB EFX Group
Randy Ball ... office staff: KNB EFX Group (as Brent Randall Ball)
Carey Jones ... shop technician: KNB EFX Group (as Carey L. Jones)
Louis Kiss ... foam department: KNB EFX Group
Kara Kransnoff ... office staff: KNB EFX Group (as Kara Krasnoff)
Derek Krout ... foam department: KNB EFX Group
Harrison Lorenzana ... shop technician: KNB EFX Group
Martin Mottl ... special effects senior technician
Clare Mulroy ... seaming and fabrication department: KNB EFX Group
Martin Pryca ... special effects supervisor
Ben Rittenhouse ... foam department: KNB EFX Group
Caleb Schneider ... shop technician: KNB EFX Group
Kathy Sully ... seaming and fabrication department: KNB EFX Group (as Katherine Sully)
Veronica Torres ... office staff: KNB EFX Group
Lindsay Vivian ... purchaser: KNB EFX Group (as Lindsey Vivian)
Jenny Wallace ... purchaser: KNB EFX Group

Visual Effects by 

Ulysses Argetta ... compositor: Precinct 13 Entertainment
Corinne Bogdanowicz ... digital intermediate artist: Pacific Title and Art Studio
Michael Bogen ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Kiley Bond ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Paul Bronkar ... digital intermediate artist: Pacific Title and Art Studio
Ozzie Carmona ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Jennifer Chantnicki ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Eduardo Cisneros ... digital intermediate artist: Pacific Title and Art Studio (as Eduardo Cisnernos)
Emily Fenster ... associate visual effects producer: Pacific Title and Art Studio
Mark Freund ... visual effects supervisor: Pacific Title and Art Studio
Miro Gal ... visual effects supervisor: Czech Republic
David Geoghegan ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Maureen Healy ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Patrick Keenan ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Anne Kurtzman ... project coordinator: Precinct 13 Entertainment
Robert Kurtzman ... visual effects supervisor: Precinct 13 Entertainment
Ladd Lanford ... visual effects producer: Pacific Title and Art Studio
Lisa Markou ... digital intermediate coordinator: Pacific Title and Art Studio
Boris Masník ... visual effects supervisor: Czech Republic (as Boris Masnik)
Dave Matherly ... visual key animator/compositor: Precinct 13 Entertainment (as David Matherly)
Matt Melis ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Robert Montgomery ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Jim O'Hagan ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Dolores Pope ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Franklin Purtiman ... compositor: Precinct 13 Entertainment (as Frank Purtiman)
Orson Rheinfurth ... projectionist: Pacific Title and Art Studio
Andrew Sagar ... compositor: Precinct 13 Entertainment
Matt Seckman ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Dave Simmons ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Ondrej Stibinger ... telecine colorist (as Ondra Stibingr)
James D. Tittle ... visual effects coordinator: Pacific Title and Art Studio (as Jim Tittle)
Alan Tuskes ... compositor: Precinct 13 Entertainment (as Al Tuskes)
Bob Wiatr ... digital artist: Pacific Title and Art Studio
Paul Hopkins ... matchmove artist (uncredited)
Greg Rodin ... lead camera: Pacific Title and Art Studio (uncredited)
Antonio Torres ... digital artist: Pacific Title (uncredited)

Stunts 

Petr Bozdech ... stunts
Zuzana Drdacka ... stunts
Zdenek Dvoracek ... stunts
Jiri First ... stunts (as Jiri Firt)
Rene Hajek ... stunts
Petr Hnetkovský ... stunts (as Petr Hnetkovsky)
Petr Horacek ... stunts
Blanka Jarosova ... stunts
Petr Kabrt ... stunts
Filip Kadlec ... stunts
Jindrich Klaus ... stunts
Martin Kraus ... stunts
Milos Kulhavy ... stunts
Miroslav Lhotka ... stunts
Dimo Lipitkovsky ... stunts
Marek Motlicek ... stunts
David Mottl ... stunts
Pavel Myslik ... stunts
Mirek Navratil ... stunts (as Miroslav Navratil)
Ales Putik ... stunts
Jiri Simberský ... stunts
Klara Slavikova ... stunts
Pavel Vokoun ... stunt coordinator
Kamila Zenkerová ... stunts (as Kamila Zenkerova)

Camera and Electrical Department 

Roman Bartos ... grip
Libor Bruha ... first assistant camera
Jan Brumlich ... electrician
Petr Cejka ... electrician
Milan Chadima ... camera operator
Honza Cmoli ... grip
Dan Cmolik ... key rigging grip
Shane Daly ... director of photography: additional photography
Vladimir Holzknecht ... rigging gaffer
Michal Houzvicka ... grip
Ludek Hynek ... key grip
Daniel Kafka ... electrician
Ales Kohout ... electrician
Petr Konrád ... gaffer (as Petr Konrad)
Zbynek Kunc ... first assistant camera: additional photography
Dan Kvarda ... grip
Filip Majer ... first assistant camera: second unit
Jan Matejka ... electrician
Zdenek Mrkvicka ... second assistant camera
Vlada Muller ... steadicam operator
Martin Nahodil ... video playback operator
Hynek Pantucek ... loader
Mirek Pavlik ... second assistant camera: additional photography
Jirka Pospisil ... grip
Werner Schelzig ... rigging best boy
Martin Schmarc ... company grip: additional photography / grip
Karel Schneiberg ... cctv: additional photography
Radek Skudrna ... first assistant camera: additional photography
Marek Snierer ... first assistant camera: "c" camera, second unit
Tomas Soucek ... crane operator
Lukas Srajer ... best boy grip
Martin Stepánek ... camera operator: "b" camera (as Martin Stepanek) / director of photography: second unit (as Martin Stepanek)
Dalibor Suchy ... electrician
Petr Sulc ... best boy electric
Stepan Svoboda ... second assistant camera: additional photography
Martin Tichy ... electrician
Rico Torres ... unit photographer
Martin Vejvoda ... crane operator
Petr Vladyka ... second assistant camera: "b" camera, second unit (as Petr 'Slon' Vladyka)

Casting Department 

Tamara Jovicova ... casting assistant
Jiri Rezac ... extras casting
Dasa Rezacova ... extras casting
Sona Tichácková ... casting director: Czech Republic (as Sona Tichackova)
Ivan Vorlícek ... casting director: Czech Republic (as Ivan Vorlicek)
Sigrún Sól Ólafsdóttir ... casting director: Iceland
Ineke de Vos ... casting: Netherlands (uncredited)
Jennifer Rudolph ... casting: New York (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jitka Fomínová ... key costumer (as Jitka Fominova)
Barbora Kodymova ... set wardrobe assistant: additional photography
Rouckova Michaela ... key costumer (as Michaela Rouckova)
Jitka Novotna ... costume supervisor
Eliska Petrovska ... set wardrobe assistant: additional photography (as Eliska Petrskovska)
Marketa Prochazkova ... key costumer
Hana Rambova ... key costumer (as Hanka Rambova)
Paloma Soledad ... additional costume designer (as Paloma Candelaria)

Editorial Department 

Rick Downey ... negative cutter
Charles Kaplan ... associate editor
Jacquelyn Karambelas ... post-production assistant (as Jacquelyn Dean)
Mark Scovil ... assistant editor
Stephen R. Sheridan ... color timer: Deluxe (as Stephen Sheridan)
Brad Wilhite ... associate editor (as Brad E. Wilhite)
Brano Danis ... colorist: dailies (uncredited)
Andrew Drapkin ... digital colorist (uncredited)
Ian Elias ... post-production assistant (uncredited)
Marc Fisher ... finishing editor (uncredited)
Michael T. Forrest ... on-line editor (uncredited)
Ivo Marak ... dailies supervisor (uncredited)
Lawrence Howard Williams ... post digital media operator (uncredited)

Location Management 

Honza Ondrovcak ... location manager
Peter Petrik ... assistant location manager
Jan Ondrovcak ... location manager (uncredited)

Music Department 

Tomas Belohradsky ... music supervisor: Czech Republic
Kotzman Cenda ... assistant engineer (as Cenda Kotzmann)
Gerry Cueller ... music supervisor
Greg Danylyshyn ... music supervisor (as Greg Danylynshyn)
Michael Farrow ... score mixer
The Filmharmonic Orchestra Prague ... orchestra
Karen Guthery ... additional orchestrations
Penka Kouneva ... orchestrations
Petr Pycha ... music contractor
Brian Richards ... music editor
Paul Talkington ... orchestra contractor
Junko Tamura ... music preparation
Allan Wilson ... conductor
Rick Hernandez ... musician (uncredited)
Thomas D. Mahoney ... music coordinator (uncredited)

Transportation Department 

Radek Benda ... unit driver
Radek Berka ... unit driver
Libor Muller ... unit driver
Tomas Pelc ... cast driver
Petr Podrouzek ... unit driver
Jan Strasik ... transportation coordinator
Pepino Svenek ... unit driver
Zdenek Vavra ... driver: director
Jiri Ventura ... unit driver
Honza Vojacek ... unit driver
Kamil Zimmer ... unit driver

Other crew 

Travis Baker ... researcher
Pavel Blecha ... chefs assistant
Dilshod Boltaeva ... production legal services: Czech Republic
Marketa Boruvkova ... dialogue coach
Helena Braumbrukrova ... chefs assistant
Tawnya Brown ... assistant: Mr. Fleiss
Veronika Brtova ... set production assistant
Marketa Dankova ... office production assistant
Eva Dvorakova ... set medic
Olina Edney ... production secretary
Jakub Eliasek ... set production assistant
David Felner ... chef
Majda Hajkova ... chefs assistant
Ken Hamilton ... production insurance
Milda Jedi Havlas ... office production assistant (as Milda Havlas)
Vlasta Hynek ... production coordinator
Kazi Kopecka ... script supervisor
Marianna Krenova ... stand-in: Mr. Richardson
Julie McLean ... assistant: Mr. Tarantino
Cheryl Nelson ... production legal services: US
Honza Nemet ... chefs assistant
Eda Raban ... caterer
Vlado Rick ... chefs assistant
Gabriel Roth ... documentarian (as Gabe Roth)
Pilar Savone ... assistant: Mr. Tarantino
Michal Snajdr ... first assistant accountant
Jan Soufek ... set production assistant
Jed Strahm ... assistant: Raw Nerve
Jan Suchy ... stand-in: Mr. Hernandez
Richard Tanne ... researcher
Quentin Tarantino ... presenter
Jirina Vavrova ... script supervisor: second unit
Petr Velebny ... chefs assistant
Alice Voborská ... script supervisor: second unit (as Alice Voborska)
Matthew Warren ... completion guarantor (as Matt Warren)
Kimberly Williams ... completion guarantor
Katherin-Ellen Zabehlicky ... production assistant: additional photography (as Katherin Zabehlicky)
Ondra Zach ... accounting clerk
Mark Bakunas ... production accountant (uncredited)
Peter Block ... acquisitions executive (uncredited)
Flax Glor ... publicist (uncredited)
Charles Heaphy ... production financing (uncredited)
Fabian Jonathan ... creative consultant (uncredited)
Vladimir Kesl ... computer technician (uncredited)
Kevin Mockrin ... intern (uncredited)
Tony Muro ... publicist (uncredited)
Jesse Rosenblatt ... legal services: co-production (uncredited)
Monica Sandstede ... story editor: Screen Gems (uncredited)

Thanks 

Mick Garris ... special thanks
Peter Jackson ... very special thanks
Richard Kelly ... special thanks
Harry Jay Knowles ... very special thanks (as Harry Knowles)
Sean McKittrick ... special thanks
Takashi Miike ... very special thanks
Fran Walsh ... very special thanks
Ísleifur Þórhallsson ... special thanks (as Isleifur Thorhallsson)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed