Edit
Jack the Giant Slayer (2013) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Bryan Singer

Writing Credits  

Darren Lemke ... (screenplay) and
Christopher McQuarrie ... (screenplay) and
Dan Studney ... (screenplay)
 
Darren Lemke ... (story) &
David Dobkin ... (story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
Simon Lowe ...
...
...
Joy McBrinn ...
Old Maid
Chris Brailsford ...
Blacksmith
...
Old Hamm
Craig Salisbury ...
Panto Erik the Great
Peter Bonner ...
Panto Monk
...
Lee Whitlock ...
Small Drunk
Jody Halse ...
Fat Drunk
Richard Dixon ...
King's Artiste
...
Young Guardian
...
...
General Fallon's Small Head
Cornell John ...
Fee (as Cornell S. John)
...
Fye
Angus Barnett ...
Foe
...
Philip Philmar ...
Cook Giant
...
Sentry / Bugler Giant
Don McCorkindale ...
Tongue Giant
Tayler Marshall ...
1st Child
...
2nd Child
...
Tour Guide (as Alex MacQueen)
...
Roddy (as Joseph Salazar)
Hattie Gotobed ...
...
Master of Secrets (as Steve Williams)
John Lebar ...
Panto Giant 1
...
Panto Giant 2
Steve Haze ...
Panto Musician
Michael Self ...
Young Jack
Tim Foley ...
Jack's Father
Sydney Rawson ...
Young Isabelle
Tandi Wright ...
Queen
Byron Coll ...
Soldier
...
Soldier
Rest of cast listed alphabetically:
Mark Badham ...
King's Foot Soldier (uncredited)
...
Upper Class Merchant (uncredited)
...
King's Foot Soldier (uncredited)
...
King's Foot Soldier (uncredited)
Chris Bowe ...
King's Guard (uncredited)
Kai Boyce ...
Panto Peasant Boy (uncredited)
Stephen Brocklehurst ...
King's Foot Soldier (uncredited)
Alfred Camp ...
Soothsayer (uncredited)
Robert Clayton ...
King's Guard (uncredited)
...
Farmer (uncredited)
...
The King's Foot Soldier (uncredited)
Joseph Dewey ...
The King's Paige (uncredited)
...
Motion Capture Actor (uncredited)
Anthony Errington ...
King's Archer (uncredited)
...
King's Foot Soldier (uncredited)
Philip Harvey ...
Fire Arrow Archer (uncredited)
...
Jack's Mum (uncredited)
Matthew David Hearn ...
Mitch Hill ...
Baker / Peasant (uncredited)
Matthew Hodgkin ...
King's Juggler (uncredited)
Kevin Hudson ...
Seargent of the Gate (uncredited)
Charli Janeway ...
Palace Guard (uncredited)
...
King's Guard (uncredited)
Andy Joy ...
King's Paige (uncredited)
...
Young Jack (uncredited)
...
Jack's Dad (uncredited)
Darren Lynch ...
Johnathan (uncredited)
Celina Macdonald ...
Merchant 1049 (uncredited)
...
King's Foot Soldier (uncredited)
Martyn Mayger ...
Upper Class Gentleman (uncredited)
...
Giant (uncredited)
...
Kings Minister and Upper Class Gentleman (uncredited)
Michael St Omer ...
Gloria Riccio ...
Farmer / Peasant (uncredited)
Jd Roth-round ...
Kings footsoldier (uncredited)
Santi Scinelli ...
Soothsayer (uncredited)
James Thomas Scott ...
Farmer (uncredited)
Nick Shaw ...
King's Minister (uncredited)
Simon Steggall ...
Farmer (uncredited)
...
Motion Capture Actor (uncredited)
Paul Stockman ...
Townsman (uncredited)
Tony Sweeney ...
Archer (uncredited)
Sebastian Tarlach ...
King's Foot Soldier (uncredited)
Dan Twine ...
Soldier (uncredited)
Paul Warren ...
The Not So Strong Man (uncredited)
Josh Wichard ...
King's Guard (uncredited)
Simon John Wilson ...
Monk Hand Double (uncredited)
...
Horse Merchant (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Richard Brener ... executive producer
Michael Disco ... executive producer
David Dobkin ... producer
Toby Emmerich ... executive producer
Alex Garcia ... executive producer
Jon Jashni ... executive producer
Ori Marmur ... producer
Patrick McCormick ... producer
Neal H. Moritz ... producer
John Ottman ... associate producer
John Rickard ... executive producer
Bryan Singer ... producer
Thomas Tull ... executive producer

Music by 

John Ottman

Cinematography by 

Newton Thomas Sigel ... director of photography

Film Editing by 

Bob Ducsay
John Ottman

Casting By 

Roger Mussenden
Jeremy Rich

Production Design by 

Gavin Bocquet

Art Direction by 

Mark Harris
Phil Harvey
Rod McLean
Peter Russell
Gary Tomkins

Set Decoration by 

Richard Roberts

Costume Design by 

Joanna Johnston

Makeup Department 

Belles Berry ... crowd junior hair and makeup artist
Jennie Cooper ... trainee make-up & hair
Sally Crouch ... junior hair & makeup artist: second unit
Natalie Guest ... makeup artist: dailies
Alison Hanken ... crowd junior hair and makeup artist
Lynn Jackett ... makeup and hair: dailies
Suzanne Jansen ... makeup and hair artist: crowd
Camilla Kirk-Reynolds ... makeup artist
Ailbhe Lemass ... key makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Caroline Martini ... makeup artist: second unit
Roo Maurice ... crowd makeup artist
Kirsty Mcqueen ... junior makeup artist
Sarah Monzani ... makeup designer
Flora Moody ... hair and makeup artist: crowd
Nicola Mount ... makeup artist
Fran Needham ... makeup artist
Debbie Ormrod ... daily crowd trainee
Jeanette Redmond ... hair stylist
Alex Rouse ... wig maker
Sophie Slotover ... makeup artist: daily
Bunny Stanway-Mayers ... hair and makeup artist: daily
Hovette Stephanie ... hair stylist: dailies / wig maker
Tegan Taylor ... makeup department head: Los Angeles
Lucybelle Thompson ... hair and make up trainee
Gemma Waugh ... makeup artist: dailies
Lucy Willis ... daily makeup artist
Tom Woodruff Jr. ... character design consultant
Lacey Rixson ... daily makeup trainee (uncredited)

Production Management 

Benjamin Greenacre ... production unit manager: second unit
Tim Grover ... post-production supervisor
Marianne Jenkins ... unit production manager
Paul LaMori ... post-production supervisor
Duncan Muggoch ... production manager: second unit
Jason Pomerantz ... production manager (IMAX version)
Adam Teeuw ... unit manager
Ty Warren ... executive in charge of production: Legendary Pictures

Second Unit Director or Assistant Director 

Tom Browne ... third assistant director: second unit
Glen Carroll ... additional crowd assistant director
Jamie Christopher ... first assistant director
Mark Cockren ... third assistant director
Arabella Constance-Churcher ... floor assistant director
Simon Downes ... second assistant director: second unit
Dominic Fysh ... first assistant director: second unit
Mark Gillespie ... additional third assistant director
Stewart Hamilton ... second assistant director: floor
Alex Kaye-Besley ... third assistant director: crowd
Martin Krauka ... first assistant director: visual effects unit
Peter MacDonald ... second unit director
Alex Reid ... assistant director
Jane Ryan ... second assistant director: crowd
Ronny Schröder ... additional assistant director: dailies
Matthew Sharp ... key second assistant director
Toby Spanton ... additional third assistant director
Amy Stares ... runner: assistant director

Art Department 

Andrew Ainscow ... props
Nick Ainsworth ... concept artist
Fatiha Aitbadi ... greensman (as Fatiha Aitbadi Holden)
John Allen ... carpenter
Rebecca Amissah ... art department assistant
Will Ayres ... chargehand standby greensman
Nicola Barnes ... art department researcher
Fiona Barty ... prop modeller
Louise Begbie ... assistant graphic artist
Mark Beverton ... senior prop modeller
Steve Bohan ... construction manager
Alex Boswell ... chargehand stand-by prop
Simon Bradbury Philip ... props
Sophie Bridgman ... junior draughtsman
Faye Brinkworth ... painter
Adam Brockbank ... concept artist
Matthew Broderick ... stand by props
Charlotte Bushnell ... prop coordinator (as Charlie Bushnell)
Rob Cameron ... assistant set decorator
Dean Coldham ... supervising plasterer
Deano Harry Coldham ... plasterer
Dylan Cole ... concept artist
Graham Cole ... supervising carpenter
Vanessa Cole ... set dresser
Jon Colson ... greensman
Keith Connolly ... painter / stand by painter
Emma Coppin ... props
Bryn Court ... sculptor
Lily Currie ... prop maker
Tracey Curtis ... prop modeller
Emma Denby ... trainee props painter
John Dickenson ... concept artist
Sean Downey ... props
Paul Duff ... head carpenter
W. Therese Eberhard ... painter
Joshua Eggins ... greensman
Joshua Eggins ... greenman
Colin Ellis ... props
Scott Elms ... carpenter / propmaker
James Enright ... props
Gregory Fangeaux ... draughtsman: 3D/CAD
Patrick Faulwetter ... concept artist
Stefano Ferrara ... prop maker
Jeff Finch ... plasterer
John Fisher ... assistant armourer
Darren Fitzsimons ... sculptor
Richard Flower ... propmaker
Martin Foley ... assistant art director
Matthew Foster ... props
Anthony Francisco ... concept artist
Martin Goddard ... standby rigger
Darek Gogol ... storyboard artist
Mark Goodman ... standby stagehand
Bruce Gordon ... art department sculptor
Gavin Gordon ... supervising carpenter
Trevor Goring ... previsualization storyboard artist: The Third Floor
Neil Griffiths ... greens
David Haberfield ... hod painter
Jake Hall ... junior draughtsperson
Wesley Harland ... props
Toby Hawkes ... supervising prop maker
Justin Hayzelden ... stand-by greens
Bernie Hearn ... prop supervisor
Terry Heggarty ... painter
Sophie Hervieu ... art director: set decoration
Tom Hignett ... greensman
Scott Hiller ... supervising rigger
Robert Hochstoeger ... 3D generalist / digital modeller
Jonathan Holbrook ... painter
Roger Holden ... key greensman
Will Holden ... chargehand greensman
Richard Hooper ... armourer
Mathew Hunkin ... illustrator
Peter James ... on-set art director
Gavin Johnson ... greensman
Beatrix Jones ... digital modeller
Jesse Jones ... drapesmaster
John Jones ... armourer
Martin Kane ... stand-by dressing greens
Michael Kelm ... concept modeller (as Micky Kelm)
Tom Kilbourne ... art pa
Martin Kingsley ... assistant property master
Thomas Kingsley ... painter
Declan Lambert ... greensman
Jen Lambert ... construction medic (as Jennifer Lambert)
Dominic Lavery ... concept artist
Richard Law ... standby wireman
Doug Lefler ... previsualization lead storyboard artist: The Third Floor
Adam Lewis ... greensman
Chris Lewry ... drapesman
Katie Lodge ... prop modeller
David London ... prop modeller
Stephen Low ... standby plasterer
Ben Mahoney ... standby wireman
Johnny Mann ... foam technician
Annika Mantle ... assistant buyer
Brian Matyas ... concept artist
Iain McCaig ... concept artist
Richard Mccarthy ... hod plasterer
Peter McKinstry ... concept artist
Chris Meed ... prop modeller
Steven Messing ... concept designer
Richard Mills ... sculptor
Mark Moretti ... storyboard artist
Debbie Morgan ... construction coordinator
Bruce Morris ... storyboard artist: The Third Floor
Bruce Morris ... previsualization storyboard artist: The Third Floor
Eddie Murphy ... carpenter
Neil Murrum ... chargehand dressing prop
Jeff Nentrup ... concept artist (as Jeffrey Nentrup)
Desmond O'Boy ... hod stagehand (as Des O'Boy)
Philip O'Connell ... props
John O'Connor ... supervising carpenter
John O'Shaughnessy ... production buyer
Seamus O'Sullivan ... assistant construction manager
Michael Parkin ... props
Alan Payne ... graphic artist
Nick Pelham ... storyboard artist
Elliott Polley ... trainee prop
Josh Polley ... props
Mitch Polley ... trainee prop
Rose Pomeroy ... painter
Steven Ponting ... supervising plasterer (as Steve Ponting)
Caroline Pool ... art department assistant
Peter Popken ... concept artist
Thomas Power ... model maker
Peter Russell ... supervising art director
Michael Sarley ... storyboard artist
Elicia Scales ... art department assistant
Josh Sheppard ... storyboard artist
John Simpson ... greensman
Tom Sinden ... prop modeller
Alex Smith ... draftsperson
Nick Smith ... standby carpenter
Thomas Smith ... trainee mould maker
Thea Soady ... construction assistant
Molly Sole ... art director: second unit
Codrina Spataru ... props
James M. Spencer ... art department assistant
Gert Stevens ... concept artist
Eric Strange ... prop storeman
Sarah Stuart ... assistant art director
Stephen Swain ... assistant art director
Howard Swindell ... concept artist
Jackson Sze ... concept illustrator
Ty Teiger ... property master
Miles Teves ... concept artist
Richard Thomas ... senior prop modeller
Richard Thomas ... prop modeller
Eric Tiemans ... concept artist
Vladimir Todorov ... concept artist
Joel Venti ... storyboard artist
Keith Vowles ... dressing propman
Christopher Michael Walker ... props
Matt Walker ... scenic artist
Oliver Walpole ... trainee prop
Norman Walshe ... concept artist
Amanda Ward ... props painter
Dicken Warner ... set dresser
Lavinia Waters ... art department coordinator
Peter Watson ... chargehand dressing prop
Billy Wells ... chargehand prop manufacturer / prop modeller
Peter Wells ... props
Alan Williams ... hod rigger
Andrew Williamson ... concept artist
Mal Zawadzki ... stand-by painter: second unit
Mauricio Ruiz ... concept artist (uncredited)
Simon Webber ... concept artist (uncredited)
Tom Whitehouse ... concept artist (uncredited)

Sound Department 

Richard L. Anderson ... sound effects editor
Tony Bell ... boom operator: second unit
Mark Coffey ... first assistant sound editor
Ben Collinson ... sound assistant: additional photography
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Gary Dodkin ... boom operator
Joel Dougherty ... supervising dialogue editor
Ezra Dweck ... sound editor
Nick Foley ... adr mixer
Sandra Fox ... foley artist
Tim Fraser ... sound mixer: additional photography
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Elliott Gilhooly ... sound assistant: second unit
Gary A. Hecker ... foley artist
Russell Heeks ... adr mix technician: London
Rob Humpage ... adr assistant
Christian Joyce ... production sound mixer (second unit)
Greg Junovich ... a.d.r. recordist
Daniel R. Kerr ... sound effects recordist
Rick Kline ... sound re-recording mixer
Goro Koyama ... foley artist
Kyle D. Krajewski ... adr recordist
Gregg Landaker ... sound re-recording mixer
Tim LeBlanc ... sound re-recording mixer
Perry Levy ... adr recordist
Peter Lindsay ... production sound mixer
Travis MacKay ... adr mixer
Andy Malcolm ... foley artist
Mark A. Mangini ... supervising sound editor
Gary Marullo ... foley artist
Michael Miller ... adr mixer
Kate Morath ... boom operator
Piero Mura ... sound effects editor
Ryan Murphy ... sound mix technician
Timothy Nielsen ... additional sound designer
Ric Schnupp ... sound recordist
Unsun Song ... sound re-recording mix technician
Michael Lee Taylor ... cable person
Tim Walston ... additional sound design
Chris Ward ... adr supervisor
Don White ... foley recording mixer
Dave Whitehead ... additional sound designer
Ryan Young ... adr mixer / adr recordist
Jenna Dalla Riva ... foley recordist (uncredited)
Lloyd Dudley ... boom operator (uncredited)
Lauren Hadaway ... adr editor (uncredited)

Special Effects by 

Adam Aldridge ... special effects senior technician
Phil Ashton ... special effects senior technician (as Philip Ashton)
Ian Biggs ... special effects senior technician
Nick Bonathan ... special effects crew
Richard Brown ... special effects senior technician
Ryan Conder ... special effects technician
Jamie Corbould ... special effects assistant
Ricky Farns ... special effects senior technician (as Richard Farns)
David Ford ... special effects senior technician
Carmila Gittens ... special effects coordinator
Garth Gutteridge ... senior technician
Darrell Guyon ... special effects floor supervisor
Mark Haddenham ... special effects senior technician
Simon Hewitt ... senior special effects technician
Stephen Hutchinson ... floor supervisor: second unit
Dave Keen ... special effects senior technician (as David Keen)
Sean Leeson ... special effects assistant
Jess Lewington ... assistant special effects coordinator
Jeremy Lovett ... special effects workshop supervisor
Roger Mann ... special effects technician
Noah Meddings ... special effects technician
John Morris ... special effects senior technician
Joe Patti ... special effects
John Pilgrim ... special effects technician
Stuart Prior ... special effects technician
Mark Roberts ... special effects
Dominic Tuohy ... special effects supervisor
Kevin Wescott ... special effects technician
Lianna Weidle ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Kate Adams ... visual effects artist
Matthew Adams ... lead digital compositor: Digital Domain
Alexandra Added ... visual effects
Nidhi Agarwal ... matchmove artist: MPC
Gus R. Aguilera ... rotoscope artist: Digital Domain
Kieran Ahern ... witness camera operator
James Albiez ... visual effects artist
Kaevski Aleksandar ... roto artist: Fx3x
Ben Alepko ... lighting artist
Lee Alexander ... layout artist: MPC
Omaikel Alfaro ... rotoscoping artist: DDMG
Sophie Anderson ... visual effects data wrangler / visual effects production assistant
Paul Arion ... layout artist: MPC
Gabriel Arnold ... effects technical director: MPC
Tricia Henry Ashford ... visual effects producer
Jose Astacio ... previs artist: The Third Floor
Hunter Athey ... previsualization artist: The Third Floor
Steve Au ... visual effects artist
Kelsey Ayukawa ... roto/paint artist
Nithin Babu ... roto artist: MPC
Esther Bailey ... assistant visual effects editor
Cheryl Bainum ... executive producer: HATCH
James Baker ... previsualization artist: The Third Floor
James Ballan ... prop maker
James Bancroft ... rigging supervisor
Berj Bannayan ... visual effects supervisor
Jennifer-Jo Barker ... visual effects coordinator
Suzette Barnett ... digital compositor
Leonard Barrit ... virtual art department lead
Miles Barry ... visual effects editor: MPC
Bayard Baudoin ... modeler: Digital Domain / visual effects artist
Matt Bauer ... previsualization artist: The Third Floor
Geoffrey E. Baumann ... on set computer graphics supervisor
Monica Rodriguez Bautista ... digital paint and roto artist
Greg Baxter ... visual effects producer
Dugan Beach ... senior character effects artist
Ryan Beagan ... visual effects artist
Ken Beauchamp ... effects technical director
Michael Becki ... layout td
Paula Bell ... lead prep artist
Tim Belsher ... computer graphics supervisor: Digital Domain Vancouver
Ronaldo A. Benaraw ... motion capture artist
Frank Benton ... stereo production manager
Mattias Bergbom ... visual effects consultant
Greg Berridge ... lighting artist
Alex Berson ... roto/paint artist: MPC
Melissa Best ... stereo compositing lead: Gener8
Ashley Bettini ... assistant visual effects coordinator
Shidhyesh Bhogle ... lighting artist
Robert Bock ... visual effects director of photography: Rodeo FX
David Bohorquez ... previsualization artist: The Third Floor
Jeremy Boissinot ... matte painter: Rodeo FX
Austin Bonang ... previsualization co-supervisor: The Third Floor
Amanda Bone ... texture artist: MPC
Ricardo Bonisoli ... modeler and texture artist
Rachel Borkow ... previsualization production coordinator: The Third Floor
Mark Bortolotto ... compositor
Jelmer Boskma ... character modeler: Digital Domain
Marie-Pierre Boucher ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Patrick Boucher ... programmer: Rodeo FX
Michael Bovberg ... digital compositor: Digital Domain
Christopher Bozzetto ... digital artist
Dhiraj Brahma ... senior paint/prep artist: MPC
Matthew Bramante ... compositor
Dan Breckwoldt ... lead compositor: MPC
Justin Brekke ... production operations team lead: MPC
John Brennick ... compositor: digital domain
Margaret Bright-Ryan ... lighting artist
Pankaj Brijlani ... matchmover
Dean Broadland ... pipeline technical director
Blair Brownlee ... visual effects coordinator: MPC
Boris Bruchhaus ... senior effects technical director: MPC
Jeff Bruneel ... senior compositor
Izet Buco ... digital compositor
Jeffrey Burt ... lead layout artist: MPC
Ivan Busquets ... digital compositor
Greg Butler ... visual effects supervisor: MPC
Howard Cabalfin ... roto/paint lead: Digital Domain
Florent Cadel ... lighting artist
Daniel Cairnie ... digital compositor: MPC
David Cameron ... lead data/render operations: MPC
Huseyin Caner ... Cyber and Lidar scanning supervisor / head of visual effects: Plowman Craven
Simon Carlile ... cg lighting artist
Christine Carnegie ... rotoscope artist: DDMG
Eric Carney ... previsualization supervisor: The Third Floor
Angel Carrasco ... matchmove artist
Beau Casey ... technical director
Shoghi Castel De Oro ... previsualization artist: The Third Floor
Vaughn Cato ... technical director
Zac Cavaliero ... previsualization artist: The Third Floor
Tyler Cayce ... cloth technical director
Christophe Chabot-Blanchet ... digital compositor: Rodeo FX
Chris Chalaire ... digital paint: DDMG
Ryan Champney ... simulcam supervisor
Viki Chan ... on-set survey and data integration
Barish Chandran ... senior pipeline developer: MPC
Kirk Chantraine ... pipeline software engineer
Chun-Ping Chao ... digital compositor
Paul Chapman ... compositor: Digital Domain
Sahil Chawla ... stereo matchmove artist
Albert Cheng ... previsualization artist: The Third Floor
Vincent Cheng ... layout artist: digital domain
Mark Chernausek ... digital production administrator
Georgios Cherouvim ... effects technical director: MPC
Arun P. Chidambaram ... lightning td
Jesse James Chisholm ... on-set/data integration lead
Sujesh V. Chitty ... matte painter: Soho VFX
Borae Jungsuk Cho ... pipeline td
Steve Cho ... senior digital compositor
Charles Chorein ... lighting technical director
Goby Hsiao Yun Chou ... fx technical director: MPC
Tim Chou ... stereo artist: Gener8
Mei Chu ... roto/paint artist
Po-Ming Chu ... modeler: Digital Domain
Mihai Cioroba ... effects technical director: Digital Domain
Suzanne Cipolletti ... previsualization artist: The Third Floor
Francis Clément ... rotoscopy: Rodeo FX
Adam Coggin ... previsualization artist: The Third Floor
Kathryn Cole ... assistant visual effects editor
Chad E. Collier ... digital intermediate data technician: Company 3
Crystal Compton ... visual effects coordinator
Patrick Conaty ... sequence lead
Natalie Conliffe ... visual effects artist
Brian Conlon ... flame artist
Traian Constantinescu ... digital compositor: MPC
Jacqueline Cooper ... digital compositor
Alexander Costa ... digital paint lead: DDMG
Evelyn Cover ... virtual production lead
Jan Philip Cramer ... animation director: Digital Domain
Samuel Craven ... visual effects editor
Ryan Cronin ... animator: Digital Domain
Francois Croteau ... matte painter: Rodeo FX
Jonathan Cubas ... assistant visual effects editor
Niall Cullinane ... witness camera operator
Mark Curtis ... compositing head of department: MPC Vancouver
Poprizov Cvetan ... roto artist: fx3x
Scott Dace ... senior animator: Digital Domain
Mikaël Damant-Sirois ... CG supervisor: Rodeo FX
David Dame ... digital effects artist
Rhea Darch ... match move lead
Mehernosh Dastoor ... VFX Producer: Tata Elxsi
Steven Davies ... prep artist
Stephen Davis ... digital artist (as Stephen R. Davis)
Ian Dawson ... visual effects producer: opening sequence
Maurizio De Angelis ... cg modeler
Hugo Debat-Burkarth ... look development/lighting: Digital Domain
Michael DeBeer ... integration artist: Digital Domain
Valerie Delahaye ... visual effect producer: make inc
Stanley A. Dellimore ... head of layout: MPC
Yannick Dewes ... visual effects production assistant
Marco Di Lucca ... senior development modeler: Digital Domain
Brian Dickett ... digital compositor
Eric J. Dima-ala ... digital matte artist: MPC
Dejan Dimovski ... roto artist
Andreane Dodier-Villeneuve ... digital compositor
Megan Dolman ... digital artist: Digital Domain
Ferran Domenech ... animation supervisor: MPC
Raul Dominguez ... senior modeler
Alia Dong-Stewart ... motion capture artist
Jason Donnelly ... previsualization artist: The Third Floor
Matthew Dorazio ... visual effects artist
Morenike Dosu ... visual effects production: MPC (as Morenike Dosu-Rotherham)
Christopher Downs ... lead lighting technical director
Jerome Drese ... character technical director: Digital Domain / lead hair technical director: Digital Domain
Lucy Drewett ... fx department coordinator: MPC
Sean Dsouza ... lighting technical director
Monette Dubin ... visual effects consultant
Stéphanie Dubé ... senior character texture painter
Peter Dudley ... compositor
Jonathan DuGuay ... digital production administrator
Rob Dunbar ... visual effects
Chris Duncan ... matte painter: Digital Domain
Daniel Dupre ... digital painter
Edgar Díaz ... digital artist: Digital Domain
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
Scott Edelstein ... 3D environments supervisor: Digital Domain, Venice (as Scott Ljij Edelstein)
Brent Elliott ... look development
Fabian Elmers ... senior character effects artist
Jordan Emerick ... previsualization artist: The Third Floor
Marlon Engel ... stereo compositor: Gener8
Nathan Englbrecht ... lighting technical director: Soho VFX
Nick Epstein ... lighting lead
Ana Laura Esperón ... digital compositor: MPC
Joe Eveleigh ... look development
Jeremy Ezekiel ... digital compositor: Digital Domain
Steven Fagerquist ... digital compositor
Jordan Fast ... texture & lighting artist
Ryan Fear ... motion control producer
John Feather ... facial lead: Digital Domain
Eric Fernandes ... digital effects supervisor
Via Fernandez ... digital artist: The Base Studio
Victor Manuel Fernandez ... digital paint: DDMG
Deak Ferrand ... matte painter: HATCH
David Feuillatre ... senior cloth technical director: MPC
John Fielding ... previsualization artist: The Third Floor
Alex A. Fleming ... technical director: Digital Domain
Marilyne Fleury ... matte painter: Rodeo FX
Ivy Mar Flores ... previsualization artist: The Third Floor
David Fox ... visual effects production manager: MPC
Sebastien Francoeur ... digital artist: Rodeo FX
Ron Frankel ... previs supervisor: Proof, Inc.
Thomas H. Frederick ... 3D integration camera assistant: Digital Domain / mocap camera operator: Digital Domain
Josh Frontino ... previsualization artist: The Third Floor
Belinda Fung ... stereo compositor: Gener8
Kristina Gacova ... roto artist
Jean-Francois Gagne ... digital compositor: Rodeo FX
Carl Gagnon ... digital artist: Rodeo FX
Danny Garcia ... integration artist
Juan Jesús García ... lead 3d matte artist: MPC
Michael Garrett ... compositing technical director: MPC
Steve Gazo ... systems & support
Gillian George ... senior digital matte painter
Jack George ... visual effects coordinator
Sheik Ghafoor ... digital production administrator: digital domain
Nader Gholipour ... visual effects artist
Abhishek Ghorui ... digital artist
Kunal Ghosh Dastider ... senior effects technical director: MPC
Nick Giassullo ... matte painter: Digital Domain
Swen Gillberg ... visual effects on set supervisor
Ben Gillingham-Sutton ... digital compositor
Charlyn Go-Giampa ... visual effects coordinator (as Charlyn Go)
Annie Godin ... visual effects producer: Rodeo FX
Jitesh Gohil ... digital artist: MPC
Jose Luis Gomez Diaz ... software: Digital Domain
Juan S. Gomez ... lead lighter
Claudio Gonzalez ... digital paint lead: DDMG
Brooks Gordon ... pipeline technical director
Monika Gosch ... visual effects coordinator
Sofus Graae ... visual effects coordinator
Christina Graff ... consultant: Crazy Horse Effects
Paul Graff ... consultant: Crazy Horse Effects
Melissa Gray ... visual effects coordinator
Stephen Greenberg ... previsualization artist: The Third Floor
James Greig ... visual effects coordinator
Josh Gridley ... pre-visualization artist
Annemarie Griggs ... digital producer: Digital Domain
Erik Griott ... previsualization artist: The Third Floor
Erik Gronfeldt ... lead texture technical director
Jakub Grygier ... digital matte painter / environment artist
Diego Guerrero ... senior lighting technical director: MPC
Nicolas Guiraud ... visual effects artist
Patrik Hadorn ... lighting technical director: MPC London
Gustav Hagerling ... visual effects artist
Steven Hall ... visual effects cinematographer
Scott Hankel ... previsualization artist: The Third Floor
Matt Hansen ... cg artist
Michael S. Harbour ... compositing supervisor
Paul Michael Hargrave ... previsualization artist: The Third Floor
Peter Hartless ... visual effects coordinator
Emile Harvey ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Patrick Haskew ... previsualization artist: The Third Floor
Albert Hastings ... motion capture lead
Alex Hatfield ... 2D technical director: DDMG
Daniel Heder ... previsualization artist: The Third Floor
Darren Hendler ... digital effects supervisor
Peter Herlein ... compositor: Digital Domain / environments artist: Digital Domain
Hans Heymans ... lead rigger
Matt Hicks ... visual effects plate photography
Nicholas Hiegel ... digital compositor
Niki Hillier ... digital coordinator: visual effects
Jim Hillin ... compositing supervisor: Prologue Films
Michael Hipp ... lighting td: MPC
Luke Hippely ... digital coordinator: Digital Domain
Kit Ho ... visual effects coordinator
Robert Hochstoeger ... digital modeler
Alan Hodges ... motion editor
Eva Hoentzsch ... visual effects
Julie Holmes ... layout artist: MPC
Justin Holt ... senior texture painter: Digital Domain
Jae Cheol Hong ... creature technical director: Digital Domain
Daniel Horgan ... software developer: MPC
Daryn Houston ... digital production administrator
Bryan Howard ... rigger: Soho VFX
Jeffrey John Howard ... production coordinator: Digital Domain
Konstantin Hristozov ... compositing technical director: Digital Domain
Manuel Huertas Marchena ... cg artist
Shawn Hull ... previsualization artist: The Third Floor
Stu Hunter ... roto artist
Andrew Hwang ... previs modeler / texture artist
Jung Rock Hwang ... creature developer
Sho Igarashi ... character effects supervisor
Todorovski Ilija ... roto artist: Fx3x
Daniel J. Ingram ... digital production administrator: Digital Domain
Scott Inkster ... animation layout
Aruna Inversin ... digital compositor: Digital Domain
Lia Ioanniti ... digital artist
Rusty Ippolito ... visual effects artist
Isaac Irvin ... lighting artist
Andreas Jablonka ... lighting technical director: Digital Domain / senior digital compositor: Digital Domain
Carl Jackson ... fx technical director
Stephen James ... lead compositor: Digital Domain Vancouver
Montu Jariwala ... digital artist: Digital Domain
Jean-Sebastien Jasenovic ... system administrator: Rodeo FX
Rick T. Jaynes ... digital production manager
Sven Jensen ... modeling supervisor: Digital Domain
Alex Jenyon ... digital matte painter: MPC
Woojo Jeon ... visual effects coordinator
Eugene Jeong ... rigging td: Digital Domain
Steven Qi Jin ... previsualization artist: The Third Floor
Jimmy Johansson ... rigging td: MPC
John Johansson ... software engineer: Digital Domain
Jeremy Johnson ... digital compositor
Sam Johnston ... digital compositor
Bryan Jones ... compositor: MPC
Keith Jones ... digital compositor
Shahen Jordan ... senior matte painter
Felix Jorge ... previsualization artist: The Third Floor
Uday Joshi ... visual effects production assistant
Igor Jovanovic ... effects technical director: MPC
Mladen Jovicic ... digital modeler: MPC
Andrew Juano ... digital effects artist / paint & roto artist
Robert Junggeburt ... digital matte painter: MPC
Mark Justison ... compositor: Digital Domain / paint/roto artist: Digital Domain
Dinesh K. Bishnoi ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Dimitry Kachkovski ... rigging td: MPC
Serguei Kalentchouk ... character technical director
Noushad Kallingal ... visual effects artist
Georg Kaltenbrunner ... fx lead: Digital Domain
Changbae Kang ... lighting technical director: MPC
Henrik Karlsson ... senior groom technical director: MPC
Patricia Kavanaugh ... visual effects artist
Paul Keating ... witness camera operator
Tomi Keeling ... motion control operator
Dan Keller ... previs artist
Stéphane Keller ... matte painter: Rodeo FX
Stephen Kelloway ... animator
Adam Kelway ... stereo compositor
Connie Kennedy ... project manager
Cheryl Kerr ... production coordinator: Digital Domain
Jenna Kerr ... digital production coordinator
Richard Ketteridge ... visual effects editor
Suraj Kaur Khalsa ... assistant visual effects coordinator (as Isha Sunflower Downs)
Ara Khanikian ... associate vfx supervisor: Rodeo FX
Filip Kicev ... visual effects artist
Tom Kilbourne ... vfx pa
Louis Kim ... digital compositor: Digital Domain
Sunny Hj Kim ... digital artist
Woonam Kim ... layout artist: Digital Domain
Ken Satchel King ... senior character animator
Raymond C. King ... visual effects artist
Shilpa Kirpalani ... lighting technical director
Sashi Kissoon ... witness camera operator
Scott Ko ... production coordinator: Digital Domain
Lev Kolobov ... compositing supervisor: The Moving Picture Company
Arek Komorowski ... compositing supervisor: MPC Va
Allie Koppel ... previsualization accountant: The Third Floor
Anna Koziol ... visual effects production assistant: MPC
Zsolt Krajcsik ... visual effects
Sara Jane Kramer ... senior texture artist: MPC
Ross Krothe ... lighting artist: Digital Domain
Magnolia Ku Lea ... animator
John Kubasco ... previsualization artist: The Third Floor
Daniel Kuehn ... senior staff
Prabhudas Kunden ... digital artist
Jim Kundig ... headcam supervisor
Evan Kwan ... roto/paint artist: Digital Domain
Jasmine Labelle ... accounting & payroll
Jonathan Laborde ... digital artist: Rodeo FX
Matthew Lajoie ... visual effects artist
Erran Lake ... on-set assistant
Pat Lun Lam ... look development/lighting: Digital Domain
Paul Lambert ... digital effects supervisor
Nancy Lamontagne ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Donna Lanasa ... lighting technical director: Digital Domain
Josh Lange ... previsualization artist: The Third Floor
Isabelle Langlois ... head of production: Rodeo FX
Annie-Claude Lapierre ... visual effects production assistant: MPC
Greg LaSalle ... facial motion capture supervisor
Miles Lauridsen ... compositor: MPC
Noel Le ... visual effects motion capture digital script supervisor
Adam 'Mojo' Lebowitz ... previsualization artist: The Third Floor
Emanuele Lecchi ... lighting technical director: The Moving Picture Company
Christine Leclerc ... digital artist: Rodeo FX
Patrick Ledda ... cg supervisor: MPC
Daniel Lee ... digital compositor: Digital Domain / digital compositor: digital domain
Robin Lee ... systems administrator: Digital Domain Vancouver
Sam Lee ... compositor: Digital Domain
Stephanie C. Lee ... associate production manager
Pier Lefebvre ... matte painter
Paul Lemeshko ... visual effects artist
Snowy Leo ... lighting artist
Nicolas Leroy ... lighting technical director: MPC
Raphael Letertre ... cg artist: Rodeo FX
Samuel Leung ... Render Technical Assistant: MPC Vancouver
Julian Levi ... visual effects executive producer
Adam Levy ... character effects artist
Adam Reed Levy ... character effects artist
Dean Lewandowski ... previsualization artist: The Third Floor
Claudia Li ... visual effects coordinator: MPC
Lighting ... visual effects artist
Neil Lim Sang ... senior animator: Digital Domain
Devin Lim ... visual effects artist
Kevin Lingenfelser ... digital effects supervisor: Digital Domain
Kimberley Liptrap ... lighting lead: Digital Domain
Bryan Litson ... senior technical director: lighting
Jonathan Litt ... cg supervisor: Digital Domain
Darren Little ... senior modelling technical director and grooming specialist: MPC
Roger Liu ... previsualization artist: The Third Floor
Clementine Lo ... effects technical director: MPC
Dave Lo ... lead creature technical director: Digital Domain
Arthur Lobo ... digital compositor: Soho VFX
Troy Lochner ... visual effects data coordinator
Jacob Long ... cloth technical director
Juan David Lopez ... digital compositor
Kimberly Lorang ... cloth & hair
Geoff Lou ... virtual art department artist
David Loucas ... digital compositor: Soho VFX
Gregory Louden ... crowd technical director
Benjamin Love ... VAD artist: The Third Floor
Steven Lovell ... layout
Andrew Lowell ... visual effects artist
Sam Loxton ... effects technical director
Daniel Lu ... lead modeller/rigger: Soho VFX
Tarin Lucas ... rotoscope artist: DDMG
Susan Luciani ... visual effects coordinator
Xi Luo ... digital compositor
Danie Lupovici ... previsualization artist: The Third Floor
Andreas Maaninka ... lead environment artist: Digital Domain
Brynn Macpherson ... systems support
Carol Madrigal ... motion editor
Gabe Munn Magill ... texture artist
Allan Magled ... visual effects producer
Brett Magnuson ... previsualization artist: The Third Floor
Angela Magrath ... rigging head of department
Kevin Mah ... lead effects technical director: MPC
Andrea Maiolo ... senior character technical director
Sophie Marfleet ... lead roto/prep artist
Nicholas Markel ... previsualization co-supervisor: The Third Floor
Natanya Marks ... previsualization production manager: The Third Floor
Muhammad Marri ... texture artist: MPC
Matt Marshall ... digital production administrator
Olivier Martin ... concept artist: Rodeo FX
Aldo Martinez Calzadilla ... junior modeler: MPC
Claude Martins ... pipeline supervisor
Mario Maruska ... digital compositor: MPC
Abner Marín ... visual effects artist
Novaira Masood ... pipeline technical director: Digital Domain
Francisco Massanet ... rotomation assistant lead
David Masure-Bosco ... visual effects coordinator
Roger Mathews ... previsualization artist: The Third Floor
Oliver McCluskey ... visual effects artist
Ian McCormack ... previsualization artist: The Third Floor
Lindsay McFarlane ... visual effects co-producer
Jason McKeeman ... creature effects technical director
Chris McLeod ... visual effects coordinator
James McPhail ... effects technical director: MPC
Melody Mead ... digital coordinator
Chad Meire ... digital compositor
Michael Melchiorre ... compositing supervisor
Armen Melkonian ... previsualization artist: The Third Floor
Ian Menzies ... motion control operator
Jeremy Mesana ... animation supervisor
Stephanie Meyerink ... visual effects coordinator
Tadao Mihashi ... cg lighting artist: Digital Domain
Alexandre Millet ... lighting artist: Digital Domain
Warren J. Mills ... data wrangler
Damon Milman ... visual effects
Meherzad Minbattiwala ... digital compositor: Soho VFX
Giacomo Mineo ... digital compositor
Natt Mintrasak ... technical director: Digital Domain
Dhaval Mistry ... matchmove artist
Tamara Mitchell ... digital compositor: Digital Domain
Jambunatha Mn ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Jason Mohan ... visual effects artist
Elizabeth Montes ... visual effects coordinator
Jim Moorhead ... digital artist
Sébastien Moreau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Hiroshi Mori ... previsualization artist: The Third Floor
Jean-Francois Morissette ... lead matchmover: Rodeo FX
Farzin Mottaghi ... digital compositor
Thomas Mouraille ... environment technical director: MPC
Elizabeth Muhm ... mocap assistant technical director
Rémi Munier ... cloth technical director: Digital Domain
Gayle Munro ... visual effects producer: MPC
Ken Murano ... motion editing technical director
Priyank Murarka ... stereo compositor
Connor Murphy ... motion capture operator
Devan Mussato ... rigging lead: MPC
Leona Naidoo ... visual effects editor: mpc
Patrick Nanton ... lighting technical director: MPC
Todd Napier ... stereo supervisor: DDSG
Timothy Naylor ... character technical director
Matthew Ness ... visual effects production assistant
Maia Neubig ... character effects artist
Stephen Newbold ... digital compositor: MPC
Marcelino Newquist ... previsualization artist: The Third Floor
Vinh Nguyen ... compositor
Chris Nichols ... character modeler/texturer
John Niforos ... lead character fx technical director
Marcin Nikiforuk ... matte painter: Soho VFX
Jamie Nimmo ... digital compositor: MPC
Sam Nixon ... lead layout artist
Stephen Nixon ... effects department manager
Donal Nolan ... compositor
James P. Noon ... head of tracking: Yannix
Matthew Novak ... render technical assistant: MPC
Chris Patrick O'Connell ... senior modeler: MPC Vancouver
Brendan O'Connor ... visual effects coordinator
Ciaran O'Connor ... digital compositor: Digital Domain
Christos Obretenov ... senior look development technical director
Andrew Ogawa ... animator: MPC
Dave Olivares ... visual effects technical director
Conrad Olson ... compositor
Sonny Ong ... modeler/animator
Sai Win Myint Oo ... fx artist: Digital Domain
James Orlik ... animator / motion editor
Carolyn Oros ... previsualization head of pipeline: The Third Floor
Miguel Ortega ... model lead: Digital Domain
Marc Ostroff ... visual effects production accounting manager: DD
Lauralea Otis ... technical director
Sumit Pabbi ... effects technical director
Brian Pace ... previsualization artist: The Third Floor
Rui Padinha ... texture artist: MPC
Oliver Palmer ... pipeline technical director: Digital Domain
Sanjay Panchal ... senior lighting technical director
Joan Panis ... effects technical director
Gurpreet Singh Pannu ... matchmove artist: MPC
Vincent Papaix ... digital compositor: Digital Domain
Rajendra Parab ... matchmove artist
Stephen Parker ... cg supervisor
Stephen Paschke ... Naiad technical director: Digital Domain
Anuj Patil ... senior compositor: Digital Domain
Stephen J. Pavelski ... previsualization artist: The Third Floor (as Stephen Pavelski)
Aragon Pawson ... compositor
Dan Pearson ... data wrangler
Tony Peck ... digital compositor: MPC
Benoit Pelchat ... visual effects art director: Rodeo FX
Enrico Perei ... senior compositing artist
Samuel Perez ... visual effects artist
Elliott Perrigo ... motion capture stage manager
Kalle Peterson ... digital compositor
Eric Petey ... lead animator: Digital Domain
Diego Piccinato ... digital compositor: MPC
Navin Pinto ... cloth and hair technical director: Digital Domain
Anthony Pintor ... motion editor : Giant Studios
Mairin Platt ... associate visual effects coordinator
Miguel Ponce ... digital compositor
Gligor Postolovski ... matchmove artist: fx3x
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmover: Rodeo FX
Dave Preciado ... motion editor
Holly Price ... visual effects production coordinator
David Pritchard ... visual effects
Howard Protheroe ... compositor: Moving Picture Company
Stefan Puschendorf ... stereo supervisor: MPC
Francis Puthanangadi ... digital compositor: Digital Domain
Shannon Pytlak ... previsualization artist: The Third Floor
Philip Quaglino ... digital artist
Ryan J. Quinlan ... compositor
Ricardo Quintero ... compositor
Crystal Rainone ... motion capture editor
Vikas Rajput ... asset supervisor
Karthic Ramesh ... digital compositor: Soho VFX
Gerardo Ramirez ... previsualization artist: The Third Floor
Guillermo Ramos ... digital compositor
Pablovsky Ramos-Nieves ... lighting technical director: Digital Domain
Mayec Rancel ... effects technical director
Daniel Raymond ... animation layout
Jorge Razon ... research and development
Saul Reid ... technical director
Thomas Reppen ... fx lead: Digital Domain
Daniel Rhein ... environment artist: Digital Domain
Mauricio D. Ricaldi ... roto/paint artist
Emily Rifkin ... previsualization artist: The Third Floor
Tim Riley ... fx artist
Benoit Rimet ... visual effects artist
Gary Roberts ... virtual production supervisor
Tracey Roberts ... creature rigger
Gary Robertson ... visual effects
Grant Robertson ... digital compositor
Gwendelyn Robson ... previsualization artist
Gaspard Roche ... creature fx td: The Moving Picture Company
Matt Rock ... production support
Cesar Rodriguez Bautista ... digital paint and rotoscoping supervisor: Digital Domain
Mark Rodziewicz ... compositor
Chad Roen ... previsualization artist: The Third Floor
Sherri Rogers ... senior texture artist: Digital Domain Vancouver / senior texture artist: MPC Vancouver
Emery Romero ... previsualization artist: The Third Floor
Stephen Rosenbaum ... visual effects supervisor: Digital Domain
Matthew Rouleau ... digital artist: Rodeo FX
Alvin Roxas ... digital production administrator: Digital Domain
Greg Ruane ... digital production administrator
Katya Ruslanova ... digital compositor: Digital Domain (as Ruslanova Katya)
Brian Rust ... digital compositor
James Rustad ... visual effects artist
Ryan Jae Wook Park ... visual effects artist
Moika Sabourin ... matte painter: Rodeo FX
Rafe Sacks ... pipeline and character effects technical director: Digital Domain
Ruben Salazar ... digital compositor
Santiago Salcedo ... visual effects artist
Kenneth Sales ... digital compositor
David Sanchez ... cg modeler
Gisele Sanchez ... digital coordinator: Digital Domain
Nathan Santell ... previsualization producer: The Third Floor
B.S. Rajkumar Sapate ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Lukas Sarralde ... digital painter
Steve Sayer ... visual effects artist
Casey Schatz ... simulcam supervisor
Jeremy Schichtel ... mocap td: Digital Domain
Dan Schick ... digital compositor: MPC
Jakob Schmidt ... lead effects technical director
Brian Schultz ... digital artist
Hamish Schumacher ... senior compositor: MPC Vancouver
Sandra Scott ... visual effects producer
Ryan Seaward ... rotoscope artist: DDMG
Kristin Sedore ... lighting lead
Oliver Seemann ... matte painter
Rene Segura ... integration artist: Digital Domain
Jason Selfe ... digital compositor: Digital Domain
Keith Sellers ... visual effects supervisor: Soho VFX
Alican Sesli ... stereoscopic compositor
Manesh Shafiei ... systems support: Digital Domain
Jeff Shank ... digital effects: Digital Domain
Som Shankar ... integration supervisor: Digital Domain
Jeff Shapiro ... visual effects accountant
Rahul Sharma ... digital artist: MPC
Ruchira Sharma ... digital compositor
Randolph Tucker Sharp ... previsualization artist: The Third Floor
Kerry Shea ... digital producer
Carolyn Shelby ... digital compositor
Eyal Shirazi ... digital compositor: MPC
Randal Shore ... head of production: Moving Picture Company
Davide Sibilia ... effects technical director: MPC
Joseph Silva ... visual effects artist: Digital Domain
Jennifer Silver ... digital visual effects producer: MoCap
Brad Simonsen ... digital producer
Dax Siplin ... visual effects artist
Eliot Sirota ... previsualization artist: The Third Floor
Christian Sjostedt ... lead lighting
Sally Slade ... visual effects
Bryan Smeall ... lead compositor: Digital Domain
Jonathan Smiles ... 3D workflow consultant
Jason Patrick Smith ... previsualization artist: The Third Floor (as Patrick Smith)
Nathaniel Smith ... previsualization artist: The Third Floor
R. Matt Smith ... lead compositor: Digital Domain
Rick Smith ... digital stereoscopic compositor: Soho VFX
Eva Snyder ... digital compositor: Prologue Films
Roland So ... digital compositor
Bongkee Sohn ... character fx artist: Digital Domain
Jordan Soles ... chief technology officer: Rodeo FX
Arvind Sond ... visual effects artist
Sepp Sonntag ... lead digital matte painter: MPC
Joseph A. Spano III ... digital compositor
Laurent Spillemaecker ... Flame compositor: RodeoFX / digital compositor: Rodeo FX
Clint Spillers ... associate production manager: Digital Domain
Daniel St-Amant ... digital compositor
Frederic St-Arnaud ... lead matte painter: Rodeo FX
Martin Stegmayer ... digital compositor: Digital Domain
Siouxsie Stewart ... production manager: Hatch
Susan Stewart ... matte painter: MPC
Andrew Stillinger ... digital paint: DDMG
Bobby Stockport ... visual effects artist
Julien Stuart-Smith ... texture artist
Thomas Stölzle ... lighting td: MPC
Sujil Sukumaran ... fx artist
Adrian Sutherland ... digital compositor: Soho vfx
Åsa Svedberg ... lighter
Sarah Swick ... visual effects producer: Soho VFX
Mike Swiegot ... visual effects artist
Attila Szalma ... environment td: MPC
Ronald Tacsion ... rotoscope artist
Joe Takai ... visual effects supervisor
Lori Talley ... digital coordinator: Digital Domain
Brian L. Tan ... production coordinator
Neil Russell Tan ... assistant rotoscope lead: Gener8
Hanzhi Tang ... cg supervisor
Trevor Tang ... modeler: MPC
Jm Tangsoc ... digital artist
Rob Tasker ... digital compositor: Soho VFX
Biljana Temelkova ... roto artist
Sebastien Tessier ... senior lighting technical director: MPC
Olivier Thibaut ... senior software developer: MPC
Jason Thielen ... previsualization artist: The Third Floor
Brandon Thomas ... lighting td: Prologue Films
Cameron Thomas ... compositor: Digital Domain
Robert Charles Thomas ... visual effects technical director: Digital Domain
Dan Tindell ... vfx previsualization artist
Blaine Toderian ... animator: Moving Picture Company
Kar Hung Tom ... system administrator: Rodeo FX
Josselin Tonnellier ... effects technical director: MPC
David Tonnesen ... visual effects
Alexis Torres ... visual effects coordinator
James Tottman ... visual effects: technical director. MPC
Benoit Touchette ... senior staff: Rodeo FX
Samantha Townend ... visual effects coordinator
Marjolaine Tremblay ... senior staff: Rodeo FX
Gabriel Tremblay-Beauvais ... digital artist: Rodeo FX
Jamie Tremelling ... lighting technical director: MPC
John Treusch ... visual effects artist
Ryan Trippensee ... digital compositor (Digital Domain)
Benjamin Tse ... digital production administrator
Anthony Tso ... previsualization artist
Chris W. Tucker ... visual effects coordinator
Graeme Tung ... senior lighting technical director: MPC
Andrew Ryan Turner ... visual effects editor
Simon Twine ... compositor
Ryan Valade ... visual effects editor: Digital Domain
Justin van der Lek ... on-set environments artist: Digital Domain
Van Phan ... previsualization artist: The Third Floor
Brian van Zanden ... rigging td: MPC
Olivier Van Zeveren ... digital artist
Ville-Matti Vasama ... effects technical director: MPC
Mathieu Veilette ... matte painter: Rodeo FX
Chad Vernon ... creature technical director
Fabrice Vienne ... digital artist: Rodeo FX
Luke Wakeford ... digital modeler
Erik Walker ... previsualization artist: The Third Floor
Tim Walker ... compositor: MPC
Christopher Walsh ... character animator
Kelly Walsh ... lighting technical director: DD
Ed Walters ... production coordinator: Digital Domain
K. Marie Walters ... visual effects coordinator
Alex Wang ... lighting lead
Nelson Wang ... rigger
Nye Warburton ... previsualization artist: The Third Floor
Nathan Warner ... previs supervisor: Proof, Inc.
Stephanie Warner ... layout coordinator: Digital Domain
April Warren ... lab supervisor
Keith Weilmuenster ... digital artist
Matt Welford ... on-set visual effects supervisor
Sean White ... cloth/hair technical director
Toby White ... visual effects coordinator: New Line Cinema
Chelsea Whittet ... character fx artist
Trevor Wide ... lead texture painter: Digital Domain
Bethany Wilksen ... digital production manager
Garrett Wilson ... assistant visual effects editor: MPC
Ian Wilson ... systems support: digital domain
Wade Wilson ... lead creature effects technical director: MPC
Blake Winder ... digital compositor: MPC
Arthur Windus ... visual effects producer
Barringer Fox Wingard III ... cg modeler
Greg Winhall ... cg modeler
Andrew Winters ... visual effects artist
Paul Wojdylo ... lighting artist
Megan Wong ... visual effects production assistant: Digital Domain
Sunny Wong ... digital compositor
Pornthep Wongkitigumjorn ... lighting & lookdev technical director: MPC
Andrew Wood ... visual effects
Terry Wu ... compositor
Josh Wyzykowski ... modeler / texture artist: Prologue Films
Reza Ghulam Yahya ... matchmove artist
Jesús L. Yapor ... compositor
Hoyt Yeatman ... visual effects supervisor
Kelvin Yee ... senior digital compositor: MPC Vancouver
Kwan Wayne Yu Yee ... technical support
Teh-wei Yeh ... lighting technical director: MPC
Michelle Yhan ... stereoscopic compositor: Soho VFX
Dong Yon Kang ... animation layout
Michelle Yu ... digital compositor: MPC
Julie Zackary ... visual effects producer: Digital Domain
Aslan Zamaev ... rotoscope artist
Chris Zammit ... senior texture artist: Digital Domain
Kian Zand ... compositor
Alessandro Zanforlin ... digital compositor: MPC
Hubert Zapalowicz ... matte painter: Rodeo FX
Khaled Zeidan ... digital compositor
Eric Zhang ... modeler: MPC / texture artist: MPC
Kai Zhang ... digital artist: Soho VFX
Xin Zhou ... digital matte painter: MPC
Pedram Ziaei ... visual effects artist
Roxanne Zuckerman ... digital artist
Fahed Alhabib ... visual effects coordinator (uncredited)
Luke Botteron ... visual effects editor: Gener8 (uncredited)
Christopher Cameron ... visual effects (uncredited)
Ethan Casper ... visual effects artist (uncredited)
Christopher Collis ... animation editor: MPC (uncredited)
Jorge Gonzalez de Cossio E. ... digital modeler: Digital Domain (uncredited)
Jonathan Harden ... software developer (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... rotomation artist (uncredited)
Michael Lori ... integration artist (uncredited)
Dawrath Phoue ... rotoscope artist: Digital Domain (uncredited)
Davee Ramos-San Diego ... compositor: Digital Domain (uncredited)
Sullivan Richard ... matte painter: Digital Domain (uncredited)
Diganta Saha ... systems administrator: Prologue (uncredited)
Chris B. Schnitzer ... director of visual effects (uncredited)
Karen N. Sickles ... recruiter: Digital Domain (uncredited)
Thomas Sydnor ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Mark Williams ... lead software engineer: MPC (uncredited)
Lindz Williamson ... stereoscopic production supervisor (uncredited)
Cobol Yu ... rotomation artist: Gener8 (uncredited)

Stunts 

Tom Aitken ... stunt performer
David Anders ... stunt performer
Mark Archer ... stunt performer
Esther Ashmore ... stunt performer
Joseph Baxter ... stunt performer
Tony Bayliss ... stunt performer
Darren Blanchard ... stunt performer
Richard Bradshaw ... stunt performer
Fred Brown ... stunt performer
Andy Butcher ... stunt performer
Michael Byrch ... stunt performer
Nick Chopping ... assistant stunt coordinator: second unit
Stuart Clark ... stunt performer
Jonathan Cohen ... stunt performer
Rob Cooper ... stunt performer
Christopher Cox ... stunt performer
Jake Cox ... stunt performer
James Cox ... stunt performer
Tom Cox ... stunt performer
Kelly Dent ... stunt performer
Steve Dent ... stunt coordinator
Will Dent ... stunt performer (as William Dent)
Ben Dimmock ... stunt performer
Levan Doran ... stunt performer
Jamie Edgell ... stunt performer
James Embree ... stunt performer
Rick English ... stunt performer
Dan Euston ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt double: Eddie Marsan
Pete Ford ... stunt performer
Oliver Gough ... stunt performer
Kirsty Grace ... stunt double
David R. Grant ... stunt double: Ewan mcgregor
Jimmy Green ... stunt performer
Lyndon S. Hellewell ... stunts
Casey Hendershot ... stunts
Paul Herbert ... stunt performer
Nick Hobbs ... stunt performer
Adam Horton ... stunt performer
Paul Howell ... stunt performer
Jason Hunjan ... stunt performer
Rob Hunt ... stunt performer
Rowley Irlam ... stunt coordinator
Roman Jankovic ... stunts
Laszlo Juhász ... stunt performer
John Kearney ... stunt performer
Tolga Kenan ... stunt performer
Jack the Giant Killer ... stunt medic
Adam Kirley ... stunt performer
Paul Kulik ... stunt performer
Maurice Lee ... stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt double / stunt performer
Paul Lowe ... stunt performer
Tony Lucken ... stunt performer
Kevin Lyons ... stunt rigger
Ben Mahoney ... stunt rigger
Chris Manger ... assistant horse master
Kai Martin ... stunt performer
Kim McGarrity ... stunt performer
Lee Millham ... stunt performer
Sian Milne ... stunt performer
Rory Mulroe ... stunt performer
David Newton ... stunt performer
Ray Nicholas ... stunt performer
Brian Nickels ... stunt performer
James O'Donnell ... stunt performer
Ian Pead ... stunt performer
Bean Peel ... stunt performer
Martin Pemberton ... stunt performer
Jan Petrina ... stunt double: Nicholas Hoult (stunt double: Nicholas Hoult) / stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer
Chris Pollard ... stunt performer
Dominic Preece ... stunt performer
Charles Ramsay ... stunt performer
Curtis Rivers ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Matthew Sampson ... stunt department coordinator
Marcus Shakesheff ... stunt performer
Matt Sherren ... stunt performer
Mark Slaughter ... stunt double: Nicholas Hoult / stunt performer
Tony Smart ... stunt performer
Shane Steyn ... stunt performer
Ryan Stuart ... stunt double / stunt performer
Roy Taylor ... stunt double / stunt performer
Owen Taylor-Roberts ... stunt performer
Arran Topham ... stunt performer
Tony Van Silva ... stunt performer
Pablo Verdejo ... stunt performer
Jamie lee Verne ... stunt double
Andy Wareham ... stunt performer
Calvin Warrington-Heasman ... stunt performer
Reg Wayment ... stunt performer
Haydn Webb ... stunt performer
Billie White ... stunt performer
Martin Wilde ... stunt performer
Annabel Elizabeth Wood ... stunt double: Eleanor Tomlinson
Len Woodcock ... stunt performer
Leo Woodruff ... stunt performer
Ben Wright ... stunt double
Eugenio Alonso Yenes ... stunt performer
Steen Young ... stunt performer
John Todd ... stunt actor (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Gabriel Albuquerque ... camera trainee: dailies, second unit
Jonathan Ames ... video assistant
Paul Apted ... data wrangler
David Armstrong ... grip: second unit
John Arnold ... dolly grip
Darren Bailey ... grips libra technician
Adam Baker ... lighting console programmer: second unit
Laetitia Belen ... second assistant camera: pick ups
Alex Bender ... camera trainee: dailies
Guy Bennett ... grip: second unit
Theo Berman ... daily second assistant camera: second unit
David Bird ... central loader: second unit
Neil Blackman ... underwater electrician
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Mike Brewster ... director of photography: second unit
Alex Bridges ... video assist trainee: second unit
Bob Bridges ... video assist operator: second unit
Stuart Bridges ... video assistant: second unit
Steve Brooke Smith ... vfx camera operator
Melissa Byers ... 3d stereographer: additional photography
Peter Byrne ... focus puller: dailies
Ruben Cardol ... lighting technician
William Carley ... video assistant: second unit
Robbie Chapman ... camera trainee: dailies
Dominique Cheung ... camera trainee: dailies
Chris Clarke ... additional second assistant camera
Barny Crocker ... first assistant camera (as Barnaby Crocker)
Adam Dale ... aerial director of photography: additional photography
Rana Darwish ... camera trainee
Claudio Del Gobbo ... dolly grip
Massimiliano Dessena ... best boy grip
Stefano Di Pasquali ... grip
Jason Dully ... second assistant camera: "b" camera
Andy Edridge ... dolly grip
Jonathan England ... camera trainee
Nick Everett ... camera trainee: dailies
Ants Farrell ... best boy: pick-up shots
Wick Finch ... gaffer: second unit
Conor Finlay ... lighting technician
Anna Fleischmann ... camera trainee: dailies, second unit
Ingo Gardner ... balloon light operator
Dan Garlick ... vfx unit grip
Leigh Gold ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Rodrigo Gutierrez ... camera operator: "a" camera, second unit
Ricky Hall ... dolly grip
Will Handley ... aerial technician
Steve Hideg ... flight head technician
Des Hills ... russian arm precision driver
Stuart Howell ... Steadicam operator: second unit / camera operator: second unit
Larry Hurt ... russian arm technician
Ian Jackson ... camera trainee: dailies
Ed Jones ... first assistant camera: second unit
Nye Jones ... digital imaging technician
Callum Just ... digital imaging technician: second unit
Ryan King ... camera trainee: second unit, dailies
Wayne King ... electrician: second unit
Jamie Knight ... best boy gaffer: additional photography
Jody Knight ... grip: additional photography
Cary Lalonde ... first assistant camera: "a" camera
Mary Lobb ... data wrangler: additional photography
Nathan Mann ... focus puller: "b" camera, second unit
Ben Manning ... digital imaging technician: dailies
Philip Martin ... 3d stereo assistant: "b" camera
John Marzano ... aerial director of photography: additional photography
David Maund ... key grip
Vince McGahon ... Steadicam operator / camera operator
Ray Meere ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Tommaso Mele ... key grip
Michael-Daniel-King ... rigging electrician
David Mills ... central loader: dailies
Nic Milner ... camera operator: second unit
Stewart Monteith ... best boy
Aaron Montgomery ... standby electrical rigger
Reuben Morrison ... lighting console operator: pickups unit
Claudio Napoli ... 3d stereo assistant: dailies
Gavin Overstall ... 3d stereo assistant
Chris Parks ... 3D stereographer
James Perry ... second assistant camera: "c" camera, second unit
Giorgio Pezzotti ... grip
Ronnie Phillips ... rigging gaffer
Sam Phillips ... best boy grip
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Rob Portus ... 3d stereo assistant: second unit
Steve Pugh ... grip: second unit
Michele Puricelli ... 3d stereo assistant: second unit
Christopher Raphael ... still photographer: additional photography
James Ray-Leary ... grip
Nick Rowson ... digital imaging technician
Sean Ruggeri ... red camera technician
Fulvio Segianni ... dolly grip (as Fulvio Sergianni)
Gordon Segrove ... first assistant camera: "b" camera, dailies
Louis Seresin ... 3D trainee
Cristiano Sergioli ... grip / technocrane technician
Ian Sinfield ... lighting technician
Robert Skinner ... electrician
Daniel Smith ... electrician / still photographer
Matthew J. Smith ... 3D stereographer: second unit (as Matt Smith)
Paul Snell ... second assistant camera: dailies
Adrian Spanna ... first video assist operator
Morgan Spencer ... camera trainee: dailies, second unit
James Starr ... video operator: splinter unit
Simon Surtees ... second assistant camera: "b" camera, dailies
Alex Teale ... camera trainee: second unit
Gregoire Thevenot ... second assistant "b" camera: second unit
Simon Thorpe ... dolly grip
Simon Tindall ... focus puller: dailies
Neil Tomlin ... crane/head technician
Angus Ward ... stereographer: pick ups
Benjamin Michael Wearing ... digital imaging technician assistant: additional photography
Dave Wells ... crane grip: additional photography
Matthew West ... video trainee
Laurence J. Wigfield ... 3d rig tech trainee: second unit
Paul Worley ... vfx grip
David Wright ... digital imaging technician: vfx unit
Jp Caldeano ... camera technical support (uncredited)
Graham Driscoll ... desk op (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Animation Department 

Daniel Lorenzo Alvarez ... technical animator
Victor Barbosa ... animator (credited on original issue)
Marc Beaujeau ... animator
Liz Bernard ... animator: Digital Domain
Jourdan Biziou ... previsualization animator: The Third Floor
Mattias Brunosson ... animator
Stephen A. Buckley ... animator (as Stephen Buckley)
Zac Cavaliero ... animator
Santiago Colomo ... animator
Ryan Cronin ... animator: Digital Domain
Scott Dace ... animator
Dave David ... animator
Brecht Debaene ... animator
Mark Della Rosa ... key animator
Rex Fang ... animator
Andrew J. Farrell ... animator
Cameron Folds ... senior animator: Digital Domain
Tim Gibson ... senior animator
Mitch Gonzalez ... supervising animator: Prologue Films
Emilie Goulet ... animator
David Humphreys ... animator
Damian Isherwood ... animator
Mariya Kalachova ... animator: Digital Domain
Stephen Kelloway ... animator
Matt Kowaliszyn ... senior animator
Magnolia Ku Lea ... animator
Kevin Labanowich ... senior animator
Ryan Leeper ... animator
Agata Matuszak ... animator
Hayley Monton ... animator
Andrew Ogawa ... animator
Jonathan Paquin ... animator
Jee Young Park ... lead development animator
Joe Smith ... animator: MPC
Jason Snyman ... creative animation lead
Frankie Stellato ... animator
Jeff Struthers ... animator
Nathan Thomas ... animator
Keith Patrick Turner ... animator
Terry Veer ... animator
Bernardo Warman ... animator
Sebastian Weber ... animator
Ed Wou ... animator
Clement Yip ... animation sequence lead
Evelyn Yoa ... animator

Casting Department 

Allison Bader ... casting assistant
Kharmel Cochrane ... casting assistant
Chuck Douglas ... extras casting
Nina Gold ... casting
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting
Roger Mussenden ... casting
Limelight People ... extras casting
Robert Sterne ... casting assistant
Emily Tilelli ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Alford ... costume maker
Stella Atkinson ... costume assistant
Jill Avery ... wardrobe mistress
Russell Barnett ... key costumer
Sue Casey ... key costumer
David Crossman ... costume supervisor
Anthony Drewett ... costume fitter
Peter Edmonds ... costume assistant
Simone Feulner ... costume maker
Nicola Foy ... costume maker
Susanna Fyson ... costume coordinator
Steve Gell ... key textile artist
Jane Gooday ... costume buyer
Georgina Gunner ... wardrobe supervisor
Sarah Higbid ... costume buyer: dailies
Nigel Hyams ... set costumer
Helen Jerome ... costume assistant: daily
Ian Jones ... costume props
Aimee Lisby ... costume assistant
Emma Lloyd ... costume assistant
Sharon Long ... assistant costume designer
Harriet Lyons ... costume production assistant
Ashwin Makan ... costume assistant
Whitaker Malem ... principal armour
Fiona McCann ... second assistant costume designer
Samantha Morley ... set costumer
Erich A. Muller ... set costumer
Neil Murphy ... military wardrobe master
Liv Murton ... textile artist/dyer
Hayley Nebauer ... costume maker: dailies
Margaret Pescott ... costumer
Gemma Rasmussen ... costume maker
Jessica Scott-Reed ... textile artist
Rebecca Sellors ... costume maker
Deirdre Sheehan ... freelance costume maker
Adrian Simmons ... set costumer
Thomas Sjolander ... embroidery
Joan Staley ... costume cutter
Rupert Steggle ... wardrobe assistant
William Steggle ... wardrobe master
Henrietta Sylvester ... costume assistant
John Usher ... costume assistant
Nat Van Halle ... stunt costumer
Jo Van Schuppen ... costume cutter
Holly Waddington ... key costumer
Jamie Harvey ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Michel Aller ... associate editor
Shaun Aprahamian ... assistant editor
Randall James Bol ... post-production coordinator
Todd Busch ... previsualization editor: The Third Floor
Herbert Butler ... dailies colourist: second unit
Paul Carlin ... digital intermediate editor
Tom Davis ... second assistant editor
Doiminic Evans ... digital lab operator: additional photography
Travis Flynn ... 3D convergence artist
Frédéric Geffroy ... daily processing editor: Park Road Post Production
Fady Hadid ... post-production coordinator
Joseph Kirkland ... first assistant editor
Christopher Lloyd ... first assistant editor
Danny Mears ... previsualization editor: The Third Floor
Ben Mills ... digital lab coordinator
Stephen Nakamura ... digital intermediate colorist
James Osborne ... senior dailies colorist
Nicoletta Perdikos ... editorial trainee
Christian Prejza ... digital intermediate producer
Zared Shai ... apprentice editor
Amber Marie Smith ... dailies: Park Road Post
Eric Stapf ... post-production assistant
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Kareem Hennawy ... post-production assistant (uncredited)

Music Department 

John Barrett ... scoring second engineer
Joseph Bonn ... music editor
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Amanda Goodpaster ... music editor
Mark Graham ... head of music preparation
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Larry Groupé ... orchestrator (as Larry Groupe)
Tom Hardisty ... music mix recordist
Jason Livesay ... orchestrator
Nolan Livesay ... orchestrator
Frank Macchia ... orchestrator
Larry Mah ... digital score recordist
Matt Mysko ... assistant recording engineer
Victor Pesavento ... music preparation
Jeffrey Schindler ... conductor
Linnea Snyder ... music preparation
Casey Stone ... music scoring mixer
Deborah Streeter ... orchestrator
John Ashton Thomas ... orchestrator
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello

Transportation Department 

Glenn Charter ... unit driver
Tony Cooper ... unit driver
Simon Essery ... driver
Darren Fenny ... transportation
Lee Isgar ... driver: Ewan McGregor
Marc Kelly ... production driver
Stephen Lawrence ... unit driver
David Lloyd ... unit driver
Danny Mitchell ... transportation
Tony Power ... construction driver
David Rosenbaum ... transportation captain
Lol Smith ... driver: cast
Gerry Turner ... transportation coordinator

Other crew 

Camrin Agin ... production attorney
Chris Jai Alex ... motion capture actor
Sam Barnett ... set production assistant
Kate Berry ... producer: prologue sequence - Prologue Films
Charles Bodycomb ... armorer
Finlay Bradbury ... location manager (as Finlay Pile)
Paul Brodie ... stand-in: Alex MacQueen
Julie Brown ... script supervisor
Valeria Bullo ... production secretary: second unit
Julie Burnham ... construction nurse
David A. Burt ... motion capture actor
Andy Butcher ... horses supplier
Unjoo Lee Byars ... prologue sequence executive producer: prologue films
David Campbell-Bell ... set location manager
James Chambers ... set production assistant: second unit
Jim Clarke ... health & safety advisor
Nicky Coats ... accountant
Kyle Cooper ... prologue sequence designer
Renee D. Czarapata ... post-production accountant / vfx accountant
Andrew Davidson ... additional set production assistant
Tim Davies ... location manager
Tony Davis ... production coordinator: second unit
Sam Dent ... assistant horse master
Laurie Deuters ... daily floor runner
Neil Dickson ... loop group actor
Lukas DiSparrow ... extra support
Lucy Drury ... additional floor runner: dailies
Helen Christine Dwyer ... assistant production coordinator
Jim Edmonds ... health & safety advisor
Peter Elliott ... choreographer
Trev Elliott ... security
Stuart Ewen ... production assistant
Larry Eydmann ... health & safety advisor
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema
Karen Fayerty ... key nurse
Hannah Featherstone ... location marshall
Nora L. Ferris ... insurance broker
Sue Field ... script supervisor: motion capture unit
John Fisher ... armory assistant
Scott Fisher ... security
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Henrietta Fuller ... production assistant
Nick Fulton ... location manager
Arabella Gilbert ... assistant production coordinator
Keith Goldberg ... project consultant
AnaMarie C. Gonzaga ... production controller
Maryllis Gonzalez ... assistant accountant
Henry Jay Gordon ... set production assistant: second unit (as Henry Gordon)
James Grant ... location manager
Matt Gregan ... security
Jodie Gregory ... studio manager
King Harris ... production assistant
Simon Hatt ... assistant: Bryan Singer
Victoria Hawden ... production coordinator: additional photography
Richard Hill ... location manager
Anna Hinds ... production assistant
Richard Hooper ... key armourer
Moira Houlihan ... unit publicist
Lucy Howell ... assistant accountant
Paul Howitt ... facilities hod
Jason Huberman ... post production accountant
Marianne Huet ... assistant script supervisor: second unit
Todd Christian Hunter ... motion capture actor
Jack Ivins ... floor runner: pick ups
Alexis James ... accomodation agent
Holly Johnson ... assistant script supervisor
Jamie Jones ... production assistant / production assistant: additional photography
John Jones ... assistant armourer
David Keadell ... production assistant: Base
John Kearney ... horse wrangler
Fred Kelly ... security
Georgina Kelly ... cashier
Jamie Kemp ... chef
Nichola Kerr ... asst accountant
Junie Kim ... location accountant
Lex Lang ... loop group actor
Peter Lavin ... loop group actor
Dongho Lee ... title sequence designer
Lisa R. Libatique ... mastering coordinator: Deluxe Digital Cinema
Kerrie Lloyd ... production secretary
Tom Ludlam ... production assistant: second unit
Hayley Lyon ... payroll accountant
Michela Marini ... set production assistant
Raine McCormack ... motion capture actor
Suzanne McGeachan ... script supervisor: second unit
Fiona May McLaren ... key assistant accountant
Alastair McNeil ... assistant accountant
Dean Mitchell ... stand-in: Stanley Tucci
Stephen Molloy ... stand-in
Stefania Monetti ... location runner
Chris Moore ... location manager
Lulu Morgan ... production coordinator
Madelyn Most ... assistant to second unit director
Michael Mungroo ... assistant accountant
Nicole Nicolaou ... mould maker
Jaesung Oh ... production assistant
Nick Page ... set production assistant
Scott Parker ... post accounting supervisor
Dilip Patel ... production accountant
Mark Payne ... horse rider
Tom Payton ... set production assistant
Jesse Peckham ... script co-ordinator
Berenice Percival ... assistant: Patrick McCormick
Colin Plenty ... security
Lindsey Powell ... location assistant
Ben Quirk ... floor runner: dailies
Moira Quirk ... loop group actor
Gill Raddings ... animal coordinator
Darren Richardson ... ADR Voice Artist
Anna Ringuet ... environmental assistant / environmental steward
Daniel Rivett ... production assistant
Linda Jayne Roberts ... construction set medic
Rickie-Lee Roberts ... key set production assistant
Alice Rowlinson ... crowd production assistant
Richard Ruck ... set security
Will Samuelson ... helicopter camera pilot
Steve Scott ... medic
Kate Selby ... set production assistant
Barney Shakespeare ... additional floor runner: dailies
Alan Shearman ... loop group actor
Charlie Simpson ... location unit manager
Rob Sipson ... security
Joss Skottowe ... armourer
Nick Smith ... standby carpenter
Ben Snowdon ... security
Jonathan Stein ... associate producer
Andy Stephens ... aerial operations manager
Yasmin Stewart ... production assistant
Julian Stone ... loop group actor
Neil Swain ... dialect coach: Stanley Tucci
Andy Symes ... security
Douglas Tait ... motion capture actor
Fred Tatasciore ... loop group actor
David Taylor ... location assistant
Ewan Taylor ... trainee: APATS
Helen Taylor ... production secretary: second unit
Gemma Todd Smithers ... first assistant accountant (as Gemma Smithers)
Julia Tomlinson ... location assistant
Rob Townsend ... fire safety officer
Sarah Townsend ... onset production assistant
Georgina Townshend ... daily floor runner
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician
Christopher Vincent ... production assistant
Ben Vokes ... assistant accountant
John R. Walker ... stand-in: Ewen Bremner
Roger Walker ... senior sculptor
Scott Walker ... production assistant
Sam Weeden ... set production assistant: second unit
Joely Weeks ... production assistant
Tony White ... floor runner: dailies
Richard Wild ... weather consultant
Vicki Wilson ... location runner
Marc Wolff ... aerial coordinator
Jhonny Zurita ... set production assistant: dailies
Samuel Martin Cook ... production assistant (uncredited)
Daniel Hillary ... crowd runner (uncredited)
Todd Von Joel ... stand-in: Mingus Johnston (uncredited)
Cameron Lawther ... set production assistant (uncredited)
Braeden Marcott ... motion capture actor (uncredited)
Teresa Orlando ... floor runner: dailies (uncredited)

Thanks 

Xavier Collin ... thanks
Kyle Leatherberry ... special thanks
Josh Loveman ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page