Poster

We Were Soldiers ()


Reference View | Change View


The story of the first major battle of the American phase of the Vietnam War, and the soldiers on both sides that fought it, while their wives wait nervously and anxiously at home for the... See more »

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Lt. Col. Hal Moore
...
Julie Moore
...
Maj. Bruce 'Snake' Crandall
...
Sgt. Maj. Basil Plumley
...
2nd Lt. Jack Geoghegan
...
Barbara Geoghegan
...
Joe Galloway
...
Lt. Col. Nguyen Huu An
...
Sgt. Ernie Savage
...
1st Lt. Charlie Hastings
...
2nd Lt. Henry Herrick
...
Sp4 Robert Ouellette
...
Capt. Tony Nadal
...
Capt. Matt Dillon
...
Capt. Tom Metsker
...
Sp4 Bill Beck
...
Sp4 Galen Bungum
...
Sp4 Russell Adams
...
Capt. Robert Edwards
...
Capt. Ed 'Too Tall' Freeman
...
Pfc. Willie Godboldt (as Edwin Morrow)
...
Pfc. Jimmy Nakayama
...
Cecile Moore
...
Catherine Metsker
...
Alma Givens (as Simbi Kali Williams)
...
Maj. Gen. Henry Kinnard
Forry Smith ...
Sfc. Carl Palmer
...
Sp5 Charlie 'Doc' Lose
...
Capt. Robert 'Doc' Carrera
...
Col. Tim Brown
...
Diplomatic Spook
...
Army Intelligence Officer
...
General in Hallway
Mike White ...
Sfc. Bob White, Mortar Sergeant (as Michael John White)
...
Medevac CO
Maia Lien ...
Army Wife
Dan Beene ...
Cab Driver (as Danny Beene)
...
Daughter Julie Moore
Joshua McLaurin ...
Greg Moore (as Josh McLaurin)
...
Steve Moore
...
David Moore
Billinjer C. Tran ...
Viet Minh Sergeant
...
Mr. Nik
...
NVA Prisoner
Joseph Hieu ...
NVA Officer
...
NVA Soldier with Bayonet
Diep Bui ...
NVA Wife (as Zoë Bui)
Andrew Wallace ...
French Bugler
...
French Captain
Michael Giordani ...
French Lieutenant
...
Reporter (as Shep Koster)
Kate Lombardi ...
Reporter
Ingrid Semler ...
Reporter
...
Sgt. Robert Stokes
Doug C. Cook ...
Capt. Ray Lefebvre
Sean Bunch ...
Trooper on Fire (as Sean Thomas Bunch)
...
Chopper Crewman
Stephen Zapotoczny ...
Edwards' Radio Operator
Frank Kostenko Jr. ...
Foxhole Trooper
Rest of cast listed alphabetically:
...
Lt. Cochran (uncredited)
...
Sec. of Defense Robert McNamara (uncredited)
Chris Cate ...
Soldier (uncredited)
...
NVA Officer (uncredited)
Greg Craft ...
Soldier (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Cliff Fleming ...
Capt. Jon Mills (uncredited)
...
Jump Coordinator (uncredited)
Kelli Franklin ...
Mrs. Charlie Hastings (uncredited)
Christian Gibson ...
Soldier (uncredited)
Anthony Gilbert ...
Soldier (uncredited)
...
French Officer (uncredited)
...
Army Wife (uncredited)
...
Spectator (uncredited)
...
Himself (uncredited) (archiveFootage)
Derrell Keith Lester ...
Black Private (uncredited)
...
Private Davey (uncredited)
Matthew Lang ...
1st Lt. John Arrington (uncredited)
...
Sergeant (uncredited)
...
Pvt. Soprano (uncredited)
...
Young NVA Lieutenant (uncredited)
...
Lt. Col. List (uncredited)
...
White Private (uncredited)
...
Pvt. John Henry (uncredited)
Keni Thomas ...
Sergeant (uncredited)
...
North Vietnamese Soldier - South Vietnamese and vVillager (uncredited) (voice)

Directed by

Edit
Randall Wallace

Written by

Edit
Harold G. Moore ... (book "We Were Soldiers Once... and Young") (as Lt. Gen. Harold G. Moore) and
Joseph L. Galloway ... (book "We Were Soldiers Once... and Young")
 
Randall Wallace ... (screenplay)

Produced by

Edit
Eveleen Bandy ... associate producer
Bruce Davey ... producer
William Hoy ... associate producer
Jim Lemley ... executive producer
Stephen McEveety ... producer
Arne Schmidt ... executive producer (as Arne L. Schmidt)
Randall Wallace ... producer
Danielle Lemmon Zapotoczny ... co-producer (as Danielle Lemmon)
Stephen Zapotoczny ... co-producer

Music by

Edit
Nick Glennie-Smith

Cinematography by

Edit
Dean Semler

Film Editing by

Edit
William Hoy

Editorial Department

Edit
Steve Bowen ... digital color timer
Adam M. Duthie ... assistant editor
Michael Healey ... colorist
Danny Rafic ... first assistant editor
Mike Stanwick ... color timer
Craig Wood ... additional film editor
Kristopher Kasper ... editor: opening title sequence (uncredited)
Craig Tanner ... assistant editor (uncredited)

Casting By

Edit
Cathy Sandrich Gelfond
Amanda Mackey ... (as Amanda Mackey Johnson)

Production Design by

Edit
Thomas E. Sanders ... (as Tom Sanders)

Art Direction by

Edit
Daniel T. Dorrance ... supervising art director
Kevin Kavanaugh

Set Decoration by

Edit
Gary Fettis

Costume Design by

Edit
Michael T. Boyd

Makeup Department

Edit
Jane Aull ... makeup artist: second unit
Hallie D'Amore ... makeup artist: Ms. Stowe
Garrett Immel ... makeup artist
Kerry Mendenhall ... hair stylist
Beth Miller ... key hair stylist
Michael Mills ... character makeup creator / makeup supervisor
Craig Reardon ... key makeup artist
Dawn Turner ... hair stylist
Michael Burnett ... special makeup effects artist: dead soldier bodies (uncredited)

Production Management

Edit
Gregg Edler ... production supervisor
Angel Pine ... post-production supervisor
Arne Schmidt ... unit production manager (as Arne L. Schmidt)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Cliff Fleming ... director: aerial unit
Allan Graf ... second unit director
Frank Kostenko Jr. ... second second assistant director
Allen Kupetsky ... second assistant director
Michelene Mundo ... additional second second assistant director: second unit
Nilo Otero ... first assistant director
Bill Purple ... second assistant director: second unit (as William Purple)
Shannon Speaker ... dga trainee
Jey Wada ... second second assistant director: second unit
Kim H. Winther ... first assistant director (as Kim Winther)
Lars P. Winther ... additional second second assistant director (as Lars Winther) / first assistant director: second unit (as Lars Winther)

Art Department

Edit
Douglas Beale ... greensman (as Douglas Beal)
Richard J. Bell ... greensman
Scott Cockerell ... property assistant: second unit
Stan Cockerell ... assistant property master (as Stan W. Cockerell)
Richard Colwell ... scenic artist: Georgia
Daniel B. Foster ... set dresser: Georgia
Melissa Frye ... scenic artist: Georgia (as Melissa A. Frye)
Bryan D. Garofalo ... property assistant (as Bryan Garofalo)
Rick Glenn ... set dresser
Chuck Herrmann ... assistant property master: second unit
Bryan Hill ... set dresser
Bill Iiams ... construction coordinator
Ed Jones ... greensman
Richard W. Jones ... greensman (as Rick Jones)
Tyler Kettenburg ... set dresser
C.J. Maguire ... assistant property master
Kevin Mangan ... greensman
John Mann ... storyboard artist
Naaman Marshall ... set designer
Tom Miller ... property assistant
Robert Tate Nichols ... set dresser: Georgia
William Scot Noonan ... labor foreperson: Georgia
Dan Ondrejko ... greens supervisor (as Danny Ondrejko)
Jose Orozco ... greensman
Erik Polczwartek ... set dresser
Mark Rasmussen ... construction foreperson
Wendy Richardson ... chief art department coordinator
Rich Romig ... set designer (as Richard Romig) / set designer: Georgia
Nicholas Rymond ... set dresser (as Nick Rymond)
Greg Sanger ... lead man
Ralph Sarabia ... gangboss painter
Clint Schultz ... graphic designer
Terry J. Smith ... labor foreperson: Georgia
Dan Sweetman ... storyboard artist
Jeffrey Thomas ... greensman (as Jeff Thomas)
Lance Totten ... set dresser: Georgia (as C. Lance Totten)
James F. Truesdale ... art director: Georgia
David Tully ... greensman (as David V. Tully)
Joshua Warner ... on-set dresser (as Josh Warner)
Karl J. Weschta ... property assistant: second unit
Dean Wilson ... property master: second unit
Jim Zemansky ... property master
Carlo Basail ... greens foreman (uncredited)
Randy Bobbitt ... set decoration coordinator (uncredited)
Christopher Carlson ... assistant decorator (uncredited)
Gary Clark ... head paint foreman (uncredited)
James Diggs ... stand-by painter (uncredited)
Daren Dochterman ... production illustrator (uncredited)
Werner Hoetzinger ... set dresser (uncredited)
Alba Leone ... buyer: Georgia (uncredited)
Peter McGoran ... set dresser (uncredited)
William Scot Noonan ... labor foreman (uncredited)

Sound Department

Edit
Steve Bartkowicz ... sound engineer
Heidi Bender ... field recordist
Lon Bender ... sound designer / supervising sound editor
Tim Boggs ... adr editor
Weldon Brown ... adr mixer
Claudia Carle ... adr recordist
Matt Colleran ... sound recordist
Tim Cooney ... production sound mixer
John DiSante ... cable person
Victor Ray Ennis ... supervising assistant sound editor
Marc Fishman ... re-recording mixer
Paul Flinchbaugh ... assistant sound editor
Nerses Gezalyan ... foley mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor (as Hector Gika)
Ann Hadsell ... adr mixer
Gregory Hainer ... sound effects editor (as Greg Hainer)
Michael Hertlein ... dialogue editor (as Mike Hertlein)
Jeffrey A. Humphreys ... cable person
Craig Jurkiewicz ... foley editor
Michael Keller ... re-recording mixer
Randy Kelley ... sound effects editor
David Kudell ... assistant sound editor
Peter J. Lehman ... sound effects editor
Kimaree Long ... dialogue editor
James Moriana ... foley walker (as James M. Moriana)
Mark Ormandy ... field recordist
Willard Overstreet ... foley editor
Kelly Oxford ... supervising adr editor
Michelle Pazer ... adr editor
Andy Potvin ... stereo sound consultant: Dolby
Michael A. Reagan ... sound effects editor (as Mike Reagan)
Geoffrey G. Rubay ... sound designer
Kevin Sorensen ... boom operator
Wylie Stateman ... foley supervisor
Mark P. Stoeckinger ... sound designer (as Mark Stoeckinger) / supervising sound editor (as Mark Stoeckinger)
Jeffrey Wilhoit ... foley walker
Mark Choi ... sound effects editor (uncredited)
Richard Dwan Jr. ... sound editor (uncredited)
Michael McNerney ... adr recordist (uncredited)
Magic A. Moreno ... Mag and Opticle Transfer Engineer (uncredited)
Perry Robertson ... sound effects editor (uncredited)
Kevin Sorensen ... sound mixer: second unit (uncredited)
Bruce Tanis ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by

Edit
Stan Blackwell ... special effects foreperson
Joel P. Blanchard ... special effects technician
Thomas M. Craven ... special effects technician
Steve Dearth ... special effects technician (as Steven Dearth)
Dominik Dugandzic ... special effects technician
Terry Erickson ... special effects technician
John Fagan ... special effects technician
Jeff Frink ... special effects technician (as Jeffrey Frink)
Steve Galich ... special effects foreperson
Scott Garcia ... special effects technician
Jeremy Hays ... special effects technician
Kelly Kerby ... special effects foreperson
Randy Krohmer ... special effects technician
Matthew Lillis ... special effects technician
Paul J. Lombardi ... special effects coordinator (as Paul Lombardi)
Ronald W. Mathews ... special effects
Scott D. Mattson ... special effects technician
Jeff Miller ... special effects technician
George Paine ... special effects technician
David Peterson ... special effects foreperson
Jeff Rand ... special effects technician
Scott Roark ... special effects
Parry Willard ... special effects technician (as Parry D. Willard)
Dick Wood ... special effects supervisor (as Richard S. Wood)
Ian Eyre ... special effects assistant (uncredited)
Russ Herpich ... special effects technician (uncredited)
Chris Jones ... special effects crew (uncredited)
G. Peter King ... special effects technician (uncredited)
Daniel P. Murphy ... special effects technician (uncredited)
Brendon O'Dell ... special effects technician (uncredited)
Jake Valdez ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Paul Abatemarco ... visual effects coordinator: Digital Domain
Nancy Adams ... 3D integration lead: Digital Domain
Francois Antoine ... 3D effects animator: Cinesite
Randall Bahnsen ... visual effects editor: Cinesite (as Randy Bahnsen)
Lynn Basas ... CG supervisor: Cinesite
Nancy Bernstein ... visual effects executive producer: Digital Domain
Terra Bliss-Alvarez ... project manager: efilm
Cris Blyth ... 3D digital model lead: Digital Domain
Steve Bowen ... digital color timer: efilm
Tom Bristow ... digital asset management: efilm
Bob Buckner ... digital mastering technologist: efilm
Shannan Burkley ... digital paint artist: Digital Domain
Dick Caine ... digital mastering technologist: efilm
Martin Clark ... technical services supervisor: Digital Domain
Chad E. Collier ... scanning and recording operator: Digital Domain (as Chad Collier)
John Michael Courte ... 3d effects animator: Digital Domain (as John Courte)
C. Marie Davis ... visual effects executive producer: CIS
Aaron Dorn ... project manager: efilm
Jason Doss ... 3D integration artist: Digital Domain
Scott Edelstein ... 3D integration artist: Digital Domain
Christopher Edwards ... operations manager: efilm (as Chris Edwards)
Bob Eicholz ... executive in charge of production: efilm
Bill Feightner ... vice president of technology: efilm
Larry Gaynor ... digital paint supervisor: CIS
Swen Gillberg ... 3D integration artist: Digital Domain
David Goldberg ... visual effects supervisor
Kacie Haggerty ... editorial: efilm
Bruce Halstead ... film scanner and recorder operator: efilm
Jessica Harris ... digital compositor: Digital Domain
John Herndon ... film scanner and recorder operator: efilm
Christopher Holsey ... scan/record supervisor: Digital Domain (as Chris Holsey)
Chris Howard ... senior flame artist
Joni Jacobson ... lead digital compositor
Ken Jones ... digital effects supervisor: CIS (as Dr. Ken Jones)
Nikos Kalaitzidis ... 3d effects animator: Digital Domain
Jeffrey Kalmus ... digital imaging supervisor: Digital Domain
Michael Kanfer ... digital mastering supervisor: efilm (as Michael D. Kanfer)
Kelly L'Estrange ... visual effects producer: Digital Domain
Sophie Leclerc ... visual effects producer
Michael F. Lehman ... film scanner and recorder operator: efilm (as Michael Lehman)
Dan Lemmon ... computer graphics supervisor: Digital Domain
Kevin Lingenfelser ... visual effects supervisor: Cinesite
Dawn Llewellyn ... editorial: efilm
Chris Logan ... 3D integration artist: Digital Domain
Narbeh Mardirossian ... video I/O operator: Digital Domain
Craig Mathieson ... compositor: Cinesite
Joe Matza ... executive in charge of production: efilm
Bekki Misiorowski ... visual effects auditor: Digital Domain
Suzanne Mitus-Uribe ... digital compositing supervisor: CIS
Carl S.G. Moore ... visual effects associate producer: Cinesite (as Carl Moore)
Heather J. Morrison ... visual effects editor: Digital Domain (as Heather Morrison)
Robert Nederhorst ... digital compositor: Digital Domain (as Rob Nederhorst)
Gregory Oehler ... digital compositing supervisor: CIS
Martin Olah ... film scanner and recorder operator: efilm
Dan Patterson ... data I/O operator: Digital Domain
Darren Poe ... compositing supervisor: Digital Domain (as Darren M. Poe)
Erik Pope ... visual effects coordinator: Digital Domain
Kelly Port ... digital effects supervisor: Digital Domain
Dante Quintana ... digital artist: Cinesite
David Robinson ... visual effects coordinator: Cinesite
David Santiago ... effects technical director: titles
Steve Siracusa ... assistant visual effects editor: Digital Domain
Ken Sjogren ... compositor: Cinesite
Albert Soto ... digital mastering technologist: efilm
David Alec Stern ... digital compositor: Digital Domain (as Dave Stern)
Kenny Sutherland ... digital artist: Cinesite
Chris Taft ... digital mastering assistant: efilm
Amy Tompkins ... visual effects editor: efilm
Renée Tymn ... digital compositor: Cinesite (as Renee Chamblin)
Casey Vanover ... technical services coordinator: Digital Domain
Mary E. Walter ... visual effects editor
Jessica Dara Westbrook ... digital effects coordinator: Digital Domain (as Jessica Westbrook)
Bryan Whitaker ... 3D digital modeler: Digital Domain
Mark Wilson ... 3D digital modeler: Digital Domain
Jann Wimmer ... technical assistant: Digital Domain
Doug F. Wolf ... 3D digital modeler: Digital Domain (as Doug Wolf)
Adam Young ... digital asset management: efilm
Kit Young ... digital system manager: CIS
Jeffrey Edward Baksinski ... motion & tracking supervisor: Cinesite (uncredited)
Timothy Michael Cairns ... 2D paint artist: Matador, EFILM (uncredited)
Tom Daws ... Inferno artist (uncredited)
Thomas R. Dickens ... lead prop modeler: missiles, Digital Domain (uncredited)
Fred Jimenez ... 2D technical assistant: Cinesite Hollywood (uncredited)
Kama Moiha ... digital compositor: Cinesite (uncredited)
Alex G. Ortoll ... main title sequence compositor (uncredited)
Robert Rowles ... video I/O (uncredited)
Todd Sarsfield ... digital artist (uncredited)
Aaron Singer ... 3D data integrator (uncredited)
Orvis Slack ... construction medic: Monterey County (uncredited)
Tess Spaulding ... system administrator (uncredited)
Nick Swartz ... tape operator (uncredited)
Richard Wardlow ... technical director: Digital Domain (uncredited)
Bjorn Zipprich ... digital artist (uncredited)

Stunts

Edit
Todd Bryant ... stunts
Richard Bucher ... stunts
Matt Byrne ... stunts
Mark Chadwick ... stunts
Andy Cheng ... stunts (as Andy Cheng)
Mark De Alessandro ... stunts
Thomas DuPont ... stunts
Kiante Elam ... stunts (as Kiante K. Elam)
Kofi Elam ... stunts
Michael Endoso ... utility stunts
Jonathan Eusebio ... stunts
Eddie J. Fernandez ... stunts (as Eddie Fernandez)
Tom Jo-Jo Gianelli ... stunts
Lance Gilbert ... co-stunt coordinator
Al Goto ... stunts
Allan Graf ... stunt coordinator
Tad Griffith ... stunts
Steven Ho ... stunts (as Steven W. Ho)
Chuck Hosack ... stunts
Yoshio Iizuka ... stunt performer
Steve Martinez ... stunts
Eddie Matthews ... stunts
Dustin Meier ... stunts / utility stunts
John Meier ... stunts
Johnny Nguyen ... stunts
Hugh Aodh O'Brien ... stunts
Jim Palmer ... stunts
Eddie Perez ... stunts
Casey Pieretti ... stunts
Stuart Quan ... stunts
Kevin Reid ... stunts
Simon Rhee ... stunts
Justin Riemer ... stunts (as Justin Reimer)
Mario Roberts ... stunts
Gilbert Rosales ... stunts
Spencer Sano ... stunts
Lincoln Simonds ... stunts
Steve Stafford ... aerial stunts: helicopter pilot
C.C. Taylor ... stunts
Matthew Taylor ... stunts (as Matt Taylor)
Pete Turner ... stunts
Jon Valera ... stunts
Scott Waugh ... stunts
Danny Wong ... stunts
Tsuyoshi Abe ... stunts (uncredited)
Robert Alonzo ... utility stunts (uncredited)
Brian Avery ... stunts (uncredited)
Sean Bunch ... stunts (uncredited)
Arnold Chon ... stunts (uncredited)
Steve M. Davison ... stunts (uncredited)
Jayson Dumenigo ... stunts (uncredited)
Tanner Gill ... stunts (uncredited)
Steven Ito ... stunt performer (uncredited)
Hiro Koda ... utility stunts (uncredited)
John Koyama ... stunts (uncredited)
Paul Lacovara ... stunts (uncredited)
Lin Oeding ... stunts (uncredited)
Jon Sakata ... stunts (uncredited)
Mike Smith ... stunts (uncredited)
Charles A. Tam ... stunt performer (uncredited)
Stan Tinay ... stunts (uncredited)
Gary Toy ... stunts (uncredited)
Gary J. Wayton ... stunt performer (uncredited)
Alex Wen ... stunts (uncredited)
Billy Wong ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Lloyd Ahern II ... director of photography: second unit
Mike Akins ... assistant chief rigging electrician: Georgia (as Michael Akins)
Miles Anderson ... gaffer: second unit
Danny Barfield ... grip
Paul F. Barron ... grip: second unit
Micah Y. Bisagni ... film loader (as Micah Bisagni)
Kirk Bloom ... second assistant camera: second unit (as Kirk L. Bloom)
Kevin Boyd ... key video assist operator
Jerry G. Callaway ... camera operator: "c" camera
Stuart Campbell ... second assistant camera: "c" camera (as Stuart D. Campbell)
Michael Cassidy ... first assistant camera: second unit (as Mike Cassidy)
Michael P. Catanzarite ... grip
Michael A. Chavez ... camera operator: second unit
Charles S. Colegrove ... first assistant camera: second unit
Mark Connelly ... film loader
Ron Cooney ... first company grip: second unit (as Ronn Cooney)
Steven Cueva ... second assistant camera: second unit
Mike Culp ... camera operator: second unit
Thomas A. Curran ... grip
Shawn Duchscherer ... electrician
Doug Ednie ... electrician
Eddie Evans ... rigging grip: Georgia (as Eddie W. Evans)
Michael Fedack ... rigging grip: Georgia
Danny Fowler ... electrician: Georgia
Chris Garcia ... second assistant camera: second unit
Jason Gary ... grip
Todd M. Gavin ... second assistant camera: second unit (as Todd Gavin)
Michael Gershman ... director of photography: second unit
James J. Gilson ... chief lighting technician
Kirk Greenberg ... rigging grip
Jeff Hale ... rigging grip
Paul Hamacher ... dolly grip operator: second unit (as Paul B. Hamacher)
Dennis Hammermeister ... video assist operator
Kim Heath ... first company rigging grip / key rigging grip
Michael Herron ... video assist operator: second unit
Jeff 'Moose' Howery ... dolly grip (as J. 'Moose' Howery)
Matt Jackson ... grip
Casey Jones ... dolly grip operator: second unit (as Casey P. Jones)
Perry Karidis ... grip: second unit
David Katz ... video assist operator: second unit
Mark La Bonge ... camera operator: second unit (as Mark Labonge)
Brian Marincic ... rigging grip (as Bryan Marincic)
Joe Martens ... assistant chief lighting technician
John Martens ... chief rigging electrician
Fred L. McLane ... first assistant camera: "b" camera
Richard Merryman ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit
Bill Morris ... second company grip: second unit
John Murphy ... dolly grip (as John W. Murphy)
Reggie Newkirk ... first assistant camera: "c" camera (as Reginald J. Newkirk)
Kevin Nieliwocki ... second company grip: second unit
David B. Nowell ... aerial camera operator
John O'Connor ... second assistant camera: "b" camera
Mark O'Kane ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Sean J. O'Shea ... first assistant camera: second unit (as Sean O'Shea)
Frank Parrish ... second assistant camera: "a" camera (as Frank D. Parrish)
William 'Bear' Paul ... first company grip
William Eddie Paul ... second company grip
Beau Damon Richards ... electrician
Craig Steven Riley ... dolly grip
Tony Rivetti ... first assistant camera: "a" camera
Ingrid Semler ... camera loader
Rick Senteno ... assistant chief rigging electrician
Scott Smith ... film loader: second unit
Clifford Speary ... dolly grip operator: second unit
Tim Spicka ... grip: second unit
John E. Stephens ... grip: Georgia
Kevin Stewart ... second company rigging grip (as Kevin M. Stewart)
John Stradling ... first assistant camera: second unit
Steve Sudge ... electrician: Georgia
Paul Theriault ... first assistant camera: second unit
Neil Toussaint ... first assistant camera: second unit
Stephen Vaughan ... still photographer (as Stephen S. Vaughan)
Kelly Way ... electrician
Scott Whitbread ... film loader: second unit (as Scott A. Whitbread)
Steve Zigler ... electrician: Georgia
Tom Bradley ... electrician (uncredited)
Tony Bryan ... electrician (uncredited)
Richard Brooks Burton ... aerial first assistant camera (uncredited)
Glenn Cannon ... video assist operator: second unit (uncredited)
Jason Dannenberg ... grip (uncredited)
Ron Goodman ... camera operator: SpaceCam (uncredited)
Michael Guthrie ... key grip: second unit (uncredited)
Darren Langer ... electrician (uncredited)
Eric Leftridge ... additional assistant camera (uncredited)
Peter McAdams ... best boy grip: second unit (uncredited)
Greg Morse ... 24 frame video operator (uncredited)
Andrew Osborne ... assistant camera: second unit (uncredited)
Kelly Price ... grip (uncredited)
Mike Simko ... grip (uncredited)
Randy Tharpe ... rigging electrician (uncredited)
Mark Walpole ... camera loader: Washington D.C. (uncredited)

Casting Department

Edit
Sig De Miguel ... casting associate: New York
Denice Kumagai ... voice casting
Elizabeth Lang ... additional casting (as Liz Lang Fedrick)
Danny Le Boyer ... background casting: Vietnamese (as Danny Boyer)
Caitlin McKenna ... voice casting
Wendy Weidman ... casting associate
Anthony Gilbert ... extras casting (uncredited)
Christopher Gray ... extras casting (uncredited)
Kim McCray ... casting assistant: Georgia (uncredited)
Kim Petrosky ... casting: Georgia (uncredited)
Rebecca Quick ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Anthony Almaraz ... costumer
Javier Arrieta ... costumer
Frank Avanzo ... costumer
Myron Baker ... costumer: Mr. Gibson
James 'Mike' Balker ... costumer
Elizabeth Clark ... costumer
Carmen Cuebello ... tailor
Mike Evans ... costumer
Kirstin Gallo ... costumer
Debbie Holbrook ... costumer
Joe McCloskey ... costume supervisor
Stanley Moore ... costume supervisor (as Stanley L. Moore)
Suzy Perry ... set costumer (as Suzy Robertson)
Gerardo Rosette ... tailor
Barnaby Smith ... set costumer (as Barnaby Smith Jr.)
Larry Velasco ... chief costumer (as Lawrence Velasco)
Conan Castro Jr. ... costumer (uncredited)
Will James Moore ... costumer (uncredited)
Critter Pierce ... tailor (uncredited)
Linda N. Robinson ... tailor (uncredited)
Kate Sawyer ... seamstress (uncredited)
Mark Walcott ... set costumer (uncredited)

Location Management

Edit
Steve Dirkes ... assistant location manager: Georgia
Tyler Elliott ... assistant location manager
Carol Flaisher ... location manager
David Israel ... location manager (as David R. Israel)
Phill Kane ... assistant location manager (as Phil Kane)
Maida N. Morgan ... location manager
David Berthiaume ... location manager (uncredited)
Stephen Dirkes ... assistant location manager (uncredited)
Steve Dirkes ... location manager (uncredited)
Katherine Dorrer ... assistant location manager: Washington DC (uncredited)

Music Department

Edit
Catherine Bott ... musician: soprano
Nick Glennie-Smith ... conductor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Ashley Irwin ... orchestrator
Malcolm Luker ... music scoring mixer
Laura Perlman ... music editor
Gavyn Wright ... orchestra leader
John Beal ... composer: trailer (uncredited)
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Rachel Bolt ... viola (uncredited)
Karen Han ... musician: erhu solo (uncredited)
Bart Hendrickson ... additional composer: score (uncredited)
Michael Lustig ... music consultant (uncredited)
Lee Scott ... music editor: temp music (uncredited)
Bruce White ... musician: viola (uncredited)

Transportation Department

Edit
Charley Bob Burnham ... transportation coordinator
Edward O'Neal ... transportation co-captain / transportation co-captain: Georgia
Teddy J. Ritchie ... transportation captain: Georgia (as Teddy J. Richie)
Lee Stepp ... transportation captain
Morris Aroesti ... driver (uncredited)
Lance Cherniet ... driver (uncredited)
Michael Coady ... driver (uncredited)
Edward Cook ... driver (uncredited)
Tina Peterson ... driver (uncredited)
Yvette Peterson ... driver (uncredited)
Windi Robinson ... driver: cast trailer (uncredited)
Christina Rollo ... transportation office administrator (uncredited)
Patricia Sammons ... driver (uncredited)
Hank Van Apeldoorn ... driver: Georgia (uncredited)

Other crew

Edit
Emily Aaronson ... set production assistant
Rachel Aberly ... unit publicist
Coleen Aiello ... second assistant auditor (as Coleen 'Co-Co' Aiello)
Brian L. Aultman ... production assistant: Georgia
Bruce Benson ... pilot
Matthew Bernsen ... set production assistant
Tucker Bowen ... production assistant
Kaelee Brown ... set production assistant
Cory Cate ... set production assistant: Georgia
Erin Colbert ... production assistant
Bruce P. Crandall ... consultant: Huey helicopter
Robert Dawson ... title designer
Matt DiFranco ... assistant production coordinator
Benjamin Epps ... assistant: Mr. Gibson
Josh Ernstrom ... set production assistant
Gary Ferrel ... co-pilot
Nicholas Fitzgerald ... production assistant: second unit (as Nicholas S. Fitzgerald)
Vincent Joseph Flaherty ... weapons armorer (as Vincent Flaherty) / weapons specialist (as Vincent Flaherty)
Cliff Fleming ... aerial coordinator
Cory Fleming ... co-pilot
Kathy Leigh Fleming ... production coordinator: aerial unit
Tim Fleming ... co-pilot
Seth Fortin ... production assistant: Georgia
Sherry Gallarneau ... script supervisor: second unit
Joseph L. Galloway ... consultant
James W. Gavin ... pilot
James Gerlach ... pilot (as Jim Gerlach)
Al Guthery ... pilot
Cate Hardman ... script supervisor
Jalyn Henton ... office production assistant
Robert Hepburn ... medic: second unit (as Robert E. Hepburn)
Pamela Hilse ... travel coordinator (as Pam Hilse)
Steve Hinton ... pilot
Ethan Jensen ... co-pilot
Keii Johnston ... co-pilot
Paul Kane ... production assistant: second unit
Steve Karnes ... weapons armorer
Dea Valentin Kristensen ... animal trainer
Shauna L. Kroen ... production accountant
Amy Lowe ... set production assistant: Georgia
Paul Lowe ... medic
Jill Rytie Lutz ... assistant: Mr. Wallace (as Jill Rytie)
Loren MacDonald ... set production assistant
Ruth Maehara ... second assistant auditor (as Ruth T. Maehara)
Christos Michaels ... business and legal affairs for Icon Entertainment International
Joan Johnson Miller ... assistant to producer (as Joan Johnson)
Harold G. Moore ... consultant (as Lt. Gen. Harold G. Moore)
Kara Nelson ... production assistant
Rick Ojeda ... production assistant: second unit
Michael Papac ... master armorer
Jason Powell ... technical advisor: military
John Radcliff ... production assistant
Chad Rivetti ... stabilized remote head technician (as Chad L. Rivetti)
Dan Rudert ... co-pilot
Joe Rystrom ... medic
Janell M. Sammelman ... set production assistant (as Janell Sammelman)
Chris Saunders ... pilot
John T. Scanlon ... pilot (as John Scanlon)
Kristine Schroeder ... studio teacher: Georgia
Myke Schwartz ... co-pilot
Gary Sewell ... assistant auditor: Georgia
Rick Shuster ... pilot (as Rick Schuster)
Robert Sica ... weapons armorer
Morgan Smith ... set production assistant
Steve Stafford ... co-pilot
Haley Sweet ... production coordinator (as Haley B. Sweet)
Stan Swofford ... medic: Georgia
Keni Thomas ... military advisor: second unit
Dan Tipton ... production assistant
Roland Tomforde ... set production assistant
Tara Tovarek ... production assistant: Georgia
Jason Tracey ... assistant: Ms. Lemmon and Mr. Zapotoczny
Marc Turchin ... set production assistant: Georgia
Dana Kristen Vahle ... pilot (as Dirk Vahle)
Bonnie F. Watkins ... assistant: Mr. Davey
Michele Wolkoff ... assistant: Mr. Lemley
Michele Wright ... second assistant auditor (as Michelle Wright)
Heather Wusterbarth ... set production assistant
Sandra L. Yeary ... first assistant auditor (as Sandra Yeary)
Kristina Abbott ... stand-in (uncredited)
Julie Adams ... dialect coach: Mel Gibson (uncredited)
Justin Blampied ... title designer (uncredited)
Vanna Bonta ... additional voices (uncredited)
Josef Brandmaier ... sale and leaseback finance (uncredited)
RJ Casey ... military advisor (uncredited)
Paul Davison ... technical advisor: military (uncredited)
James D. Dever ... adr loop group (uncredited) / technical advisor: military (uncredited)
Cliff Fleming ... aerial unit director (uncredited)
Anthony Gilbert ... set coordinator (uncredited)
Kevin Gugle ... intern (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond representative (uncredited)
Vien Hong ... adr voice (uncredited)
Ehren Koepf ... production assistant (uncredited)
Katie McCaffrey ... assistant production coordinator: Central California (uncredited)
Stephen McCurry ... production assistant (uncredited)
Cathy Schweickhardt ... first assistant accountant (uncredited)
Thomas Shull ... production assistant (uncredited)
Susan Van Apeldoorn ... craft service: Georgia (uncredited)
Crew believed to be complete

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

A telling of the 1st Battalion, 7 Cavalry Regiment, 1st Calvary Division's battle against overwhelming odds in the La Drang valley of Vietnam in 1965. Seen through the eyes of the battalion's commander, Lieutenant Colonel Hal Moore (played by Mel Gibson), we see him take command of the battalion and its preparations to go into Vietnam. We also see how the French had, years earlier, been defeated in the same area. The battle was to be the first major engagement between U.S. and N.V.A. forces in South Vietnam, and showed the use of helicopters as mobility providers and assault support aircraft. Written by grantss

Plot Keywords
Taglines Father. Husband. Brother. No man is just a soldier. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • We Were Soldiers Once... and Young (United States)
  • The Lost Patrol (United States)
  • Wir waren Helden (Germany)
  • Once and Forever (Japan, English title)
  • Nous étions soldats (France)
  • See more »
Runtime
  • 138 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $75,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $20,212,543, 03 Mar 2002
Cumulative Worldwide Gross $36,538,066, 04 Jul 2002

Did You Know?

Edit
Trivia One of the real-life officers, who survived the battle, was Lieutenant Rick Rescorla, who is the main figure on the cover of General Moore's book, on which the movie was based. A biography of Mr. Rescorla's very interesting life was published in the mid 2000s, called "Heart of Lion". He died in the 9/11 attacks, while employed as Head of Security for Morgan Stanley, while making sure all of the company's employees had gotten out of the World Trade Center (they had). See more »
Goofs In the beginning, the French Group Mobile 100 is ambushed and killed to the last man. In reality, the group was ambushed several times and in all of them, they were able to escape, though only after suffering severe casualties. See more »
Movie Connections Featured in We Were Soldiers/40 Days and 40 Nights/Queen of the Damned (2002). See more »
Soundtracks Hold On I'm Coming See more »
Quotes Lt. Colonel Hal Moore: [Hal Moore speaks to his men before going into battle] Look around you. In the 7th cavalry, we've got a captain from the Ukraine; another from Puerto Rico. We've got Japanese, Chinese, Blacks, Hispanics, Cherokee Indians. Jews and Gentiles. All Americans. Now here in the states, some of you in this unit may have experienced discrimination because of race or creed. But for you and me now, all that is gone. We're moving into the valley of the shadow of death, where you will watch the back of the man next to you, as he will watch yours. And you won't care what color he is, or by what name he calls God. They say we're leaving home. We're going to what home was always supposed to be. Now let us understand the situation. We are going into battle against a tough and determined enemy.
[pauses]
Lt. Colonel Hal Moore: I can't promise you that I will bring you all home alive. But this I swear, before you and before Almighty God, that when we go into battle, I will be the first to set foot on the field, and I will be the last to step off, and I will leave no one behind. Dead or alive, we will all come home together. So help me, God.
See more »

Contribute to This Page