Edit
The Insider (1999) Poster

(1999)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Mann

Writing Credits (WGA)  

Marie Brenner ... (article The Man Who Knew Too Much)
 
Eric Roth ... (written by) &
Michael Mann ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Norman the Cameraman
...
Mrs. Wigand
...
Mark Stern
...
FBI Agent Robertson
Pete Hamill ...
NY Times Reporter
...
Tobacco Lawyer
...
Sheikh Fadlallah (as Clifford Curtis)
...
Deborah Wigand
...
...
Sandefur's Lawyer
...
John Harris
Paul Butler ...
Charlie Phillips
Jack Palladino ...
Jack Palladino
Megan Odebash ...
Sandra Sutherland
...
Seelbach Hotel Manager
...
Hezbollah Interpreter (as Alan De Satti)
...
Hezbollah Head Gunman
...
Doug Oliver - FDA
...
Private Investigator
...
Intense Young Intern
...
Baldo the Editor
...
FBI Agent #1
Tim Grimm ...
FBI Agent #2
Paul Perri ...
Geologist / FBI Man
...
Geologist / FBI Woman
...
Policeman (as Robert Brink)
...
Bill Felling
...
FBI Agent #3
...
Lowell's Son
...
Sharon's Son
David Roberson ...
John Telefarro
Gregg E. Muravchick ...
Private Security Guard
William P. Bradford ...
Subpoena Man
David Carr ...
Local Newscaster
Ann Reskin ...
Seelbach Hotel Desk Clerk
Claire Slemmer ...
Edie Magnus
Steve Salge ...
Derrick Jones ...
Mississippi Reporter
Donald F. Burbrink ...
B & W Male Security Officer
...
Junior Lawyer
George R. Parsons ...
B & W Uniformed Security Officer
Isodine Loury ...
Mississippi Court Stenographer
Charlene Bosarge ...
Mr. Scruggs' Assistant
Saemi Nakamura ...
Japanese Waitress
Ronal G. Yokley ...
Police Detective
Bob Lazarus ...
Stage Manager
Robert J. Ragno Jr. ...
New Media Photographer
...
Judge
Nathan Lewis Hill ...
Production Assistant
Paula Bisbikos ...
Mike Wallace's Assistant
Christi Evans ...
CBS News Producer
Knox White ...
Soundman (as Knox Grantham White)
Amy L. Caudill ...
A Student
Rest of cast listed alphabetically:
...
A Student (uncredited)
Brian Canberg ...
Attorney on Street (uncredited)
...
Tobacco Executive (uncredited)
J.B. Flinn ...
Man with Drink (uncredited)
...
Businessman at Airport (uncredited)
...
Man at Airport (uncredited)
Dono Langley ...
Patron (uncredited)
Clyde Lee ...
Himself (uncredited)
...
Businessman at Airport (uncredited)
...
Al Pacino's Double (uncredited)
Robert D. Parham ...
Lawyer (uncredited)
Roger Phenix ...
TV Camera Crew at Trial (uncredited)
Ted Speaker ...
New Orleans murder scene onlooker (uncredited)
...
Courthouse Press Member (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Pieter Jan Brugge ... producer
Gusmano Cesaretti ... associate producer
Avi Kleinberger ... line producer: Israel
Michael Mann ... producer
Kathleen M. Shea ... associate producer
Shlomo Urbach ... line producer: Israel
Michael Waxman ... co-producer

Music by 

Pieter Bourke
Lisa Gerrard

Cinematography by 

Dante Spinotti ... director of photography

Film Editing by 

William Goldenberg
David Rosenbloom
Paul Rubell

Casting By 

Bonnie Timmermann

Production Design by 

Brian Morris

Art Direction by 

Margie Stone McShirley ... supervising art director (as Marjorie McShirley)

Costume Design by 

Anna B. Sheppard ... (as Anna Sheppard)

Makeup Department 

Esther Ben-Noon ... makeup artist: Israel (as Eti Ben Nun)
John Caglione Jr. ... makeup department head
Greg Cannom ... special makeup artist: Russell Crowe
Judith A. Cory ... hair stylist
Vera Mitchell ... hair designer
Michael Moore ... hair stylist
Bill Myer ... makeup artist
Jeni Lee Dinkel ... makeup artist (uncredited)
Heidi Kulow ... makeup artist (uncredited)
Keith VanderLaan ... makeup effects supervisor: Russell Crowe, Captive Audience Productions (uncredited)

Production Management 

Tim Healey ... production supervisor: Abaco, Bahamas
Erica L. Hiller ... post-production supervisor
Monica Levinson ... production supervisor: New York
Stephen Lim ... unit production manager
Sherry Marshall ... production supervisor
Art Schaefer ... unit production manager (as Arthur Schaefer Jr.)
Adi Shoval ... production manager: Israel

Second Unit Director or Assistant Director 

Julie Herrin ... second assistant director
Patrick Mangan ... second second assistant director: New York (as Patrick J. Mangan)
Daniel Oron ... second assistant director: Israel
Jody Spilkoman ... second second assistant director
Itai Tamir ... first assistant director: Israel
Jodie Thomas ... dga trainee
Basti Van Der Woude ... second second assistant director (as Thomas B. Van Der Woude)
Michael Waxman ... first assistant director
Louis Guerra ... second second assistant director (uncredited)
Tamar Ichilov ... additional second assistant director: Israel (uncredited)

Art Department 

Richard F. Anderson ... gang boss (as Richard Anderson)
Paige Augustine ... assistant set decorator
Anat Avivi ... assistant art director: Israel
Avishay Avivi ... art director: Israel (as Avi Avivi)
Shmulik Ben Shalom ... graphics: Israel
James Bittl ... stand-by greensman
Robert A. Blackburn ... construction coordinator (as Robert Blackburn)
Jonathan Bobbitt ... co-leadman: Los Angeles
Troy Borisy ... set dresser: Louisville, Kentucky
Marco A. Campos ... construction general foreman: Louisville, Kentucky (as Marco Campos)
Lynn Christopher ... set designer
Robert DiGrigoli ... construction coordinator: New York (as Robert Di Grigoli)
Ildefonso Goris ... greens foreman: Louisville, Kentucky
Nancy Haigh ... key set decorator
Ted Haigh ... computer graphics
Kelly Hannafin ... set designer
Michael Hansen ... assistant property master
Tom Holcomb ... paint foreman
John Holcombe ... construction foreman
Robert A. Jepsen ... draper (as Robert Jepsen)
John Kasarda ... art director: New York
Barbara A. Kastner ... property master: New York (as Barbara Kastner)
Boaz Katzenelson ... property master: Israel
Jonas Kirk ... construction foreman (as C. Jonas Kirk)
Anthony Klaiman ... set dresser
Selma Kora ... assistant property master
Gary B. Krakoff Jr. ... foreman propmaker: Louisville, Kentucky
Beth Kushnick ... set decorator: New York
Jennifer Lagura ... set dresser (as Jennifer LaGura)
Jack Laspada ... labor foreman: Louisville, Kentucky
J. Kelly Letter ... property department production assistant
Leslie 'Tinker' Linville ... assistant set decorator
Susan Linville ... art department administrator: Louisville, Kentucky
Wes Long ... set dresser
Miguel Markin ... set decorator: Israel (as Miguel Merkin)
James P. Meehan ... on-set dresser (as James Meehan)
Ron Mendell ... model maker
Christopher Nelson ... leadman: New York
Lisa Nilsson ... buyer: New York
Erik Olson ... assistant art director
Grant Osborn ... stand-by painter
Mark Perry ... location paint foreman
William H. Phen Jr. ... construction general foreman
Ruti Reichenshtein ... scenic artist: Israel
Mike Roth ... art department production assistant
Steven Schwartz ... assistant art director
Mike Seefus ... toolman (as Michael Seefus)
Sharon Shevach ... set decorator: Israel
Brian Shupper ... set dresser (as Bryan Shupper Hurley)
Jimmy Smith ... set dresser: Louisville, Kentucky
Grant Sparks ... paint foreman: Louisville, Kentucky
Chris L. Spellman ... set decorator: Los Angeles (as Chris Spellman)
Charles Stewart ... property master (as Chuck Stewart)
Robert L. Thompson ... construction foreman (as Robert Thompson)
James E. Tocci ... art director: Kentucky
Chandler Vinar ... set dresser
Kathleen Walker ... art department administrator
Mark Weber ... construction foreman
Mark Weissenfluh ... key leadman
Alyson Wellins ... art department administrator: New York
Darrell L. Wight ... set designer (as Darrell L. Wigh)
Rainer Wolf ... labor foreman
Bart Barbuscia ... set dresser (uncredited)
Adam L. Barker ... lead plaster foreman (uncredited)
Jack Blanchard ... set dresser (uncredited)
Damon Bowden ... paint gang boss (uncredited)
Doug Devine ... set dresser (uncredited)
Jim Drew ... props maker (uncredited)
Ted Haigh ... assistant art director (uncredited)
Michael Holcomb ... painter (uncredited)
Stephen Howard ... set foreman (uncredited)
Travis Huffman ... propmaker (uncredited)
Rich Koll ... carpenter (uncredited)
Thomas Lauifi ... carpenter (uncredited)
David Napoli ... set dresser (uncredited)
Thomas R. Wagner ... assistant property master (uncredited)

Sound Department 

Nicholas R. Allen ... boom operator (as Nicholas Allen)
James Ashwill ... foley mixer
Gregg Baxter ... supervising sound editor
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Yann Delpuech ... sound effects editor
Stephanie Flack ... dialogue editor
Linda Folk ... adr editor
Philip Harrelson ... engineer: digital sound editing
Craig Heath ... sound recordist (as Craig 'Pup' Heath)
Doug Hemphill ... sound re-recording mixer
Darren King ... dialogue editor
Gregory King ... supervising sound editor
Nicholas Vincent Korda ... adr editor (as Nick Korda)
Linda Lew ... foley recordist
David Lucarelli ... adr recordist
John Murray ... supervising foley editor
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Rob Nokes ... engineer: digital sound editing
Dan O'Connell ... foley artist
Lee Orloff ... production sound mixer
Thomas A. Payne ... cable person (as Tom Payne) / second boom operator (as Tom Payne)
Michelle Pazer ... first assistant sound
Jeena M. Phelps ... digital sound assistant (as Jeena Phelps)
Robert Renga ... sound recordist
Charleen Richards ... adr mixer (as Charlene Richards)
Nico Salvato ... digital sound assistant (as Monique Salvato)
Mary Ruth Smith ... dialogue editor
Denis St. Amand ... sound re-recording engineer
Donald Sylvester ... foley editor (as Donald Sylvestor)
Cherie Tamai ... digital sound assistant
Meg Taylor ... first assistant digital sound
Dan Yale ... foley editor
David Abrahamsen ... sound (uncredited)
Derek Casari ... adr engineer (uncredited)
Brian Risner ... sound effects editor (uncredited)
Dennis Sager ... adr engineer (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Del Spiva ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Dave Crownshaw ... snow effects
John E. Gray ... special effects coordinator (as John Gray)
Terry W. King ... special effects foreman (as Terry King)
Jay King ... special effects technician (uncredited)
Lisa Reynolds ... special effects assistant (uncredited)
Randy Southerland ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

James Balsam ... motion control camera operator
Craig Barron ... digital matte painter: Matte World Digital
Travis Baumann ... digital compositor
Jeff Burks ... plate photography (as Jeffrey Burks)
Matt Dessero ... digital compositor
Fortunato Frattasio ... digital compositor
Brett Northcutt ... digital matte painter: Matte World Digital
Liz Radley ... video & computer graphics supervisor
Erika Wangberg Burton ... plate photography
Chris Watts ... visual effects supervisor
Janet Yale ... digital compositor
Jackson Yu ... digital effects technical assistant
Michael Curtis ... digital trailer effects (uncredited)
Krystyna Demkowicz ... visual effects producer: Matte World Digital (uncredited)
Scott Dougherty ... digital effects producer: Cinesite (uncredited)
Adam Francis ... motion control technician (uncredited)
John Johns ... visual effects video (uncredited)
Nathan Lafionatis ... computer consultant (uncredited) / video consultant (uncredited)
Vincent Lavares ... digital asset manager: Cinesite (uncredited)
Richard Murken ... assistant display graphics coordinator (uncredited)
Jason Piccioni ... digital compositor (uncredited)
Jerry Pooler ... visual effects supervisor: Cinesite (uncredited)
Mark Robben ... Henry artist: Editel/LA (uncredited)
Michael Root ... digital compositor (uncredited)
Tiffany Smith ... visual effects production coordinator: Cinesite (uncredited)

Stunts 

Joel Kramer ... stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

James W. Apted ... second assistant camera: "b" camera (as Jimmy Apted)
Ehab Assal ... focus puller: Israel
Itzik Ben-Aroya ... key grip: Israel (as Itzik Ben Aroya)
Christopher Boddy ... electrician: Louisville, Kentucky
Glenn Brown ... second assistant camera: "a" camera
Eric Cochran ... electrician
Meredith Collins ... second assistant camera: "a" camera, New York
Frank Connor ... still photographer
Willard J. Crawford ... grip: Louisville, Kentucky
Allen De Silva ... grip (as Alan DeSilva)
Thomas Dolan ... best boy electric: New York (as Tommy Dolan)
Daniel Duggan ... best boy rigging grip (as Dan Duggan)
Robert Duggan ... key rigging grip
Paul Shane Durazo ... loader (as Shane Durazo)
Edward J. Egan III ... best boy grip: New York
Jeff Enneking ... electrician (as Jeffrey Enneking)
Javier Ferrer ... electrician
Pat Fitzpatrick ... best boy electric
Jay Fortune ... gaffer: New York
David Galbraith ... first assistant camera: "b" camera (as David Galbraith III)
Tom Gilligan ... key rigging grip: New York (as Thomas Giligan)
Hollywood Heard ... rigging electrician
Sean Higgins ... best boy rigger
Joel Holland ... video assist operator: New York
Gary Jay ... camera operator: "a" camera
Ian Kelly ... 24-frame video supervisor / video assist technician
Jay Kleinhesselink ... best boy grip
James Malone ... rigging gaffer: New York
Aran Mann ... camera production assistant
Duane Manwiller ... first assistant camera: "a" camera
Frank B. Maxwell ... electrician: Louisville, Kentucky
James M. McClure ... rigging electrician
Alan McKenzie ... electrician: Louisville, Kentucky
Roger Meilink ... rigging chief lighting technician (as Rodger Meilink)
James M. Muro ... Steadicam operator (as James Muro) / camera operator: "b" camera (as James Muro)
Ray Ochoa ... grip
Jeffrey W. Petersen ... chief lighting technician (as Jeffrey Petersen)
David Presley ... video assist operator
Ed Quinn ... key grip: New York (as Eddie Quinn)
Alberto S. Ramos ... dolly grip (as Alberto Ramos)
James Redman ... electrician: Louisville, Kentucky
Scott M. Robinson ... key grip (as Scott Robinson)
Chris Silano ... first assistant camera: "b" camera, New York
Patrick Skaggs ... grip: Louisville, Kentucky
Bobby Spalding ... grip: Louisville, Kentucky (as Bobbie Spaulding)
Yuda Tatarko ... gaffer: Israel (as Yehuda Tatarco)
Donnie Tucker ... grip: Louisville, Kentucky
Michael A. Walsh ... electrician
Deborah Brozina ... second assistant camera (uncredited)
Gregory Collis ... electrician (uncredited)
Keith Davis ... rigging electrician (uncredited)
Kenneth Estes ... computer and video playback operator (uncredited)
James Frederick ... electrician (uncredited)
Chris Gordon ... dolly grip (uncredited)
Craig Kvinsland ... electrician (uncredited)
Michael Mann ... camera operator (uncredited)
Ofer Margolin ... electrician: Israel (uncredited)
Larry Markart ... video playback operator (uncredited)
Greg G. Reeves ... rigging electrician (uncredited)
Peter D. Roome ... first assistant camera: "b" camera, Louisville (uncredited)
Walter 'Bud' Scott ... grip (uncredited)
Bruce Sharp ... electrician (uncredited)
Gaby Weismann ... second assistant camera: Israel (uncredited)

Casting Department 

Yael Aviv ... casting: Israel
Shirley Fulton Crumley ... location casting
Sylvia Fay ... extras casting: New York
Alison E. McBryde ... casting associate
Patricia Phillips ... extras casting assistant
Tammy L. Smith ... extras casting: Los Angeles/Berkeley (as Tammy Smith)
Andrew Storms ... casting assistant
Stephen Vincent ... casting assistant (as Steve Vincent)
Theresa Phillips ... location casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Leah Brown ... set costumer
Michael Castellano ... costumer: Mr. Crowe
Holly Davis ... key costumer
Carolyn Dessert ... key set costumer
Julie Glick ... set costumer
Cheryl Kilbourne-Kimpton ... wardrobe supervisor: New York
Christopher Lawrence ... associate costume designer
Emily Loreto ... assistant costume designer: New York
Michele Michel ... assistant costume designer
Ruta Shoudenishky ... key costumer: Israel (as Ruta Shaudinisky)
Susan J. Wright ... wardrobe supervisor: New York
Hugo Peña ... key costumer (uncredited)

Editorial Department 

Michel Aller ... first assistant film editor
Jason Hudak ... apprentice editor
Jennifer Neysa Jew ... assistant film editor (as Jennifer Jew)
Carole A. Kenneally ... assistant film editor (as Carole Kenneally)
Adam Kimmerlin ... post-production assistant
Bryan Lamoureux ... apprentice digital editor
Kevin Nolting ... first assistant digital editor
Devin O'Brien ... editorial production assistant
David Orr ... color timer
Gregory Plotkin ... first assistant digital editor (as Greg Plotkin)
Fabienne Rawley ... assistant film editor
Richmond Riedel ... first assistant editor: film (as Rich Riedel)
Adam P. Scott ... first assistant digital editor
Mary Beth Smith ... negative cutter
Chris Miller ... post-production services (uncredited)
Mark Scovil ... apprentice editor (uncredited)
Jason Solberg ... assistant editor (uncredited)
Scott K. Wallace ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Bob Badami ... music editor
Debbi Datz-Pyle ... orchestra contractor (as Debbie Datz)
Robert Fernandez ... score recordist
Tod Holcomb ... assistant music editor
John Kurlander ... score recordist
Frank Macchia ... music preparation
Thomas Milano ... music editor
Mike Morrison ... music consultant
Kathy Nelson ... executive in charge of music: The Buena Vista Motion Pictures Group
Graeme Revell ... composer: additional music
Tim Simonec ... orchestrator
Steven Scott Smalley ... orchestrator (as Scott Smalley)
Curt Sobel ... supervising music editor
Dan Wallin ... score recordist
Booker White ... music preparation
Patti Zimmitti ... orchestra contractor
Matthew Ferraro ... orchestrator (uncredited)
Geoff Foster ... score mixer (uncredited) / score recordist (uncredited)
Ciaran Hope ... orchestrator (uncredited)
John Rodd ... orchestral scoring recordist (uncredited)
David E. Russo ... music arranger (uncredited) / music programmer (uncredited)
Dennis Sager ... scoring engineer (uncredited)
Brian Williams ... music designer (uncredited)

Transportation Department 

Daniel B. Briggs ... transportation captain (as Daniel Briggs)
Roger Hanna ... transportation captain
Pat King ... transportation co-captain: New York (as Patrick King)
Paul Kuzmich ... driver
Edward O'Donnell ... transportation captain: New York (as Eddie O'Donnell Jr.)
Angelo J. Orefice ... transportation co-captain (as Angelo Orefice)
Tom Rebber ... transportation co-captain (as Thomas Rebber)
Rick Scheil ... transportation dispatcher
Joseph Sullivan ... driver
Bryce Guy Williams ... transportation coordinator (as Bryce Williams)
Eli Zioni ... picture vehicle coordinator: Israel (as Eli Zion)
Tom Briggs ... transportation co-captain (uncredited)
Mark Brown ... driver: production van (uncredited)
Jeff Kidman ... transportation office coordinator (uncredited)
John R. Lopez ... captain (uncredited)
Robert Nagle ... driver: Michael Mann (uncredited)
Frank Rocha ... captain (uncredited)
John H. Stephens ... local transportation captain: Mississippi (uncredited)

Other crew 

Trish Adlesic ... location manager: New York
Mark Aller ... accounting assistant
Gil Alon ... location manager: Israel
Chea Beckley ... production assistant: Louisville, Kentucky
Lowell Bergman ... consultant
Carlo Bernard ... production associate
Thomas Bianco ... post-production accountant
William Bowling ... supervising location manager (as Bill Bowling)
Marie Brenner ... consultant
Neville Brody ... title designer
Ricou Browning Jr. ... marine coordinator: Abaco, Bahamas (as Ricou Browning)
Eva Z. Cabrera ... script supervisor: New York
James D. Carter ... location projectionist (as Dan Carter)
Patricia Castellanos ... assistant location manager: New York
Maria K. Chavez ... location consultant: Bahamas (as Maria Chavez)
Deirdre Costa ... assistant location manager: Louisville, Kentucky (as Deidre Costa)
Lou Crisa ... assistant: Mr. Pacino
Shirley Davis ... production coordinator: New York
Vincent 'Buddy' De Vingo ... caterer: New York/Abaco (as Buddy De Vingo)
Jason Dean ... production assistant: New York
Michael DeSantis ... first assistant accountant (as Michael Desantis)
Robert Destolfe ... location projectionist (as Robert DeStolfe)
Judy Dickerson ... dialect coach
Thomas S. Dickson ... location projectionist (as Thomas Dickson)
Meredith Dixon ... office production assistant
Dan Dobson ... 24 frame engineer
Liz Dykhouse ... payroll accountant: New York (as Liz Dykehouse)
Harvey Edinoff ... accountant: Israel
Alex Edlin ... assistant marine coordinator: Abaco, Bahamas
Jennifer Emrick ... assistant: Mr. Mann
Kelly Erin ... assistant production coordinator: Abaco, Bahamas
Stuart Fink ... unit publicist
Alan Forbes ... assistant location manager
Kurt Greufe ... first assistant accountant
Barbara Gutman ... production accountant
Julie Hannum ... assistant location manager
Brian Hilburn ... assistant location manager (as Brian Hillburn) / location assistant: Mississippi (as Brian Hillburn)
Susan Hollander ... scenario coordinator
Josiah W. Hooper ... set production assistant (as Josiah Hooper)
William Mark Howard ... production assistant: Louisville, Kentucky (as Mark Howard)
Cindia Huppeler ... dialect coach
Maya Ivanir ... assistant production coordinator: Israel (as Maya Raz-Ivanir)
Eitan Ivgy ... military technical advisor: Israel
Teresa Jaime ... payroll accountant
Tim Judge ... executive assistant: Al Pacino
Beverly Jusi ... first assistant accountant (as Beverly L. Mink)
Lori Korngiebel ... travel coordinator
Paul Kuzmich ... chef
Marc Linquist ... production assistant: Louisville, Kentucky
Jeremy Logan ... set production assistant
Robert Long ... executive assistant: Mr. Crowe
Harvey Lowry ... operations manager: Captive Audience Productions Inc.
Todd Lubin ... assistant: Mr. Brugge
Orna Lusternic ... production secretary: Israel
Farkad Mahamid ... location manager: Israel
Jim McGivney ... set production assistant
Ryan Miller ... accounting assistant
A.J. Mink Jr. ... accounting assistant
Eric Monsky ... office production assistant
M. Michelle Nishikawa ... production coordinator
Eileen A. O'Donnell ... executive assistant: Mr. Brugge (as Eileen O'Donnell)
Aimee O'Shea ... key production office assistant
Nancy Peardon ... executive assistant: Mr. Mann
Shannon Petska ... office production assistant
Julie Pitkanen ... script supervisor
Luke Ployhar ... assistant production coordinator
Janice Polley ... supervising location manager
Anna Raisor ... production secretary: Louisville, Kentucky
Nathan Talbert Reimann ... assistant: Mr. Brugge (as Nathan Reimann)
Victoria Robinson ... assistant production coordinator: New York
Zed Rodgers ... production office set liaison
Christina Rollo ... production secretary
Edna Rosen ... production coordinator: Israel (as Edna Rozen Vaux)
Chanel Salzer ... assistant location manager
Aundrelyn Sasick ... key set production assistant
Lin Saunders ... assistant location manager: New York
Meir Sigura ... site manager: Israel (as Sigura Meir)
Bryan Single ... office production assistant
Barbara Smith ... scenario coordinator
Gail Stempler ... location manager: Berkeley
Michelle Stevens ... accounting assistant (as Michele Stevens)
Patrick Stewart ... island manager: Abaco, Bahamas
Curtiss Taylor ... production assistant: Louisville, Kentucky
Ray Utarnachitt ... production secretary
Jon-Paul Velasquez ... assistant: Mr. Mann
John Vidal ... set production assistant
Ginny Warner ... production coordinator: Abaco, Bahamas
David Waters ... set production assistant
Chris Winn ... craft service
Revital Zimering ... script supervisor: Israel (as Revital Tzimering)
Effi Agami ... stand-in (uncredited)
John Alfred ... first assistant accountant (uncredited)
Lori A. Balton ... location manager (uncredited)
Tiffany Bartlett ... assistant: Eric Roth (uncredited)
Mark Burnett ... engineering liaison: NBC (uncredited)
Kevin A. Canamar ... set medic (uncredited)
Matthew B. Chamberlin ... daily assistant location manager (uncredited)
Shannon Clark ... production assistant (uncredited)
Johnny Egan ... production assistant (uncredited)
Stan Eutsey ... production assistant: Bahamas (uncredited)
Louis Gendron ... technical consultant (uncredited)
Mari Gill ... production assistant (uncredited)
Alfonso Gomez-Rejon ... production assistant (uncredited)
Jack Hatten ... stand-in (uncredited)
Matthew Jerome ... production assistant (uncredited)
Brian R. Keathley ... production assistant (uncredited)
James Lin ... assistant location manager (uncredited)
Sandy Lizaola-Hernandez ... post-production accounting assistant (uncredited)
D. Scott Lumpkin ... location manager: Alabama (uncredited)
Joseph Martin ... location researcher: Washington D.C. (uncredited)
Mindy Miller ... stand-in (uncredited)
Christie Moreau ... adr loop group (uncredited)
Judd Nissen ... assistant production coordinator (uncredited)
Wayne Petrucelli ... security coordinator (uncredited)
Matt Pomeroy ... production assistant (uncredited)
Jonathan E. Robinson ... production assistant (uncredited)
Tracy Thomas ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Don Barrett ... acknowledgment
Walt Bogdanich ... acknowledgment
Steve Bozeman ... acknowledgment
Alix M. Freedman ... acknowledgment
Stanton A. Glantz ... acknowledgment
Beverly Keepers ... acknowledgment
David A. Kessler ... acknowledgment (as Dr. David A. Kessler)
Myron Levin ... acknowledgment
Ephraim Margolin ... acknowledgment
Andrew McGuire ... acknowledgment
Charles J. Mikhail ... acknowledgment
Jack Mitchell ... acknowledgment
Keith Summa ... acknowledgment
Jimmye Warren ... acknowledgment
Laura S. Wertheimer ... acknowledgment
Merrell Williams ... acknowledgment
Lee E. Young ... acknowledgment
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page