Edit
Back to the Future Part III (1990) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Zemeckis

Writing Credits (WGA)  

Robert Zemeckis ... (characters) &
Bob Gale ... (characters)
 
Robert Zemeckis ... (story) &
Bob Gale ... (story)
 
Bob Gale ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Christopher Wynne ...
Buford Tannen's Gang / Needles' Gang
...
Buford Tannen's Gang (as Sean Gregory Sullivan)
...
Buford Tannen's Gang
Hugh Gillin ...
Burton Gilliam ...
Bill McKinney ...
...
Deputy
...
...
Needles' Gang
...
Needles' Gang
Marvin J. McIntyre ...
Mortician
Kaleb Henley ...
Strickland's Son
Todd Cameron Brown ...
Dannel Evans ...
Leslie A. Prickett ...
Celebration Man
...
Photographer
Jo B. Cummings ...
Pie Lady
Steve McArthur ...
Festival Man #1
John Ickes ...
Festival Man #2
James A. Rammel ...
Festival Dance Caller
Michael Klastorin ...
Townsman #1
Michael Mills ...
Townsman #2 (as Michael John Mills)
Kenny Myers ...
Townsman #3
Brad McPeters ...
Eyepatch
Phinnaes D. ...
Toothless
Rod Kuehne ...
Ticket Agent
Leno Fletcher ...
Conductor
Joey Newington ...
Joey
Larry Ingold ...
Train Fireman
Tim Konrad ...
Glenn Fox ...
Boy with Gun
Foster ...
Freddie ...
Rest of cast listed alphabetically:
Frank Beard ...
Party Band Member #1 (uncredited)
...
Party Band Member #2 (uncredited)
Dorothy Hack ...
Townswoman (uncredited)
Dusty Hill ...
Party Band Member #3 (uncredited)
Marion Tumen ...
Prostitute at Palace Saloon (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Neil Canton ... producer
Bob Gale ... producer
Kathleen Kennedy ... executive producer
Frank Marshall ... executive producer
Steven Spielberg ... executive producer
Steve Starkey ... associate producer

Music by 

Alan Silvestri

Cinematography by 

Dean Cundey ... director of photography

Film Editing by 

Harry Keramidas
Arthur Schmidt

Casting By 

Mike Fenton
Valorie Massalas
Judy Taylor

Production Design by 

Rick Carter

Art Direction by 

Margie Stone McShirley
William James Teegarden ... (as Jim Teegarden)

Set Decoration by 

Michael Taylor

Costume Design by 

Joanna Johnston

Makeup Department 

Ellis Burman Jr. ... additional makeup artist (as Ellis Burman)
Dorothy Byrne ... key hair stylist
Hazel Catmull ... key hair stylist
Dorothy D. Fox ... hair stylist: Michael J. Fox
Nancy J. Hvasta Leonardi ... additional makeup artist (as Nancy Hvasta)
Dale Miller ... additional hair stylist
Michael Mills ... key makeup artist
Kenny Myers ... key makeup artist
Bron Roylance ... makeup artist: Michael J. Fox
Brad Wilder ... makeup artist: Mary Steenburgen (as Bradley Wilder)
Joy Zapata ... hair stylist: second unit
Elizabeth Rabe ... hair stylist (uncredited)
Sharleen Rassi ... hair stylist (uncredited)
Brian Wade ... makeup effects technician (uncredited)

Production Management 

David L. Beanes ... unit production manager: second unit (as David Beanes)
Joan Bradshaw ... unit production manager
Martin Cohen ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Carla Corwin ... second second assistant director
Cara Giallanza ... second assistant director
Mark Hansson ... dga trainee
Max Kleven ... second unit director
F. Cameron MacRae ... dga trainee (as Cameron McRae)
David McGiffert ... first assistant director
Bruce Moriarty ... first assistant director: second unit
Jay Tobias ... second assistant director: second unit
Batan Silva ... additional second assistant director: action unit (uncredited)

Art Department 

Jeff Ackerman ... assistant property master
Scott M. Anderson ... assistant property master
Craig Baron ... assistant property master (as Craig Barron)
Daniel R. Bentley ... property master: second unit (as Dan Bentley)
Randy Bostic ... set dresser
Richard Brown ... greensman
Cary Conway ... painter
Erin M. Cummins ... assistant art director (as Erin Cummins)
Beverli Eagan ... set designer
Jerry Gadette ... standby painter
Walt Hadfield ... construction coordinator
Mike J. Hanrahan ... set dresser
Sean Haworth ... set designer
Ted Heimerdinger ... greensman
Martha Johnston ... set designer
Martin A. Kline ... production illustrator (as Marty Kline)
Mark Konkel ... painter
Tim R. Lafferty ... propmaker
Larry Lennert ... greensman
Kevin Mangan ... greensman: second unit
Tom McCown ... leadman
Nancy Mickelberry ... set designer (as Nancy Nickelberry)
Lisa Newman ... set designer
Dan Ondrejko ... greensman
Lee Orlikoff ... leadman
Joseph G. Pacelli Jr. ... set designer (as Joseph G. Pacelli)
Curt Powley ... paint foreman
David Robbie ... plaster foreman (as Dave Robbie)
Jerry Sargent ... construction foreman
Paul Sonski ... set designer
John Sweeney ... set dresser
Eugene M. Texeira ... greensman
John Tyrrell ... paint foreman
Ed Verreaux ... assistant art director
James F. Walker ... construction foreman (as Jim Walker)
John Warnke ... assistant art director
'Dangerous' Bob Widin ... assistant property master
John Zemansky ... property master
Glenn Forbes ... set dresser (uncredited)
Laura Molina ... props (uncredited)
Drew Struzan ... poster artist (uncredited)

Sound Department 

Rick Alexander ... sound re-recording mixer
Peter C. Barbour ... assistant sound editor
Kevin Bartnof ... foley artist
James Bolt ... sound re-recording mixer
Charles L. Campbell ... supervising sound editor
Paul Timothy Carden ... sound editor
Larry Carow ... sound editor
Louis L. Edemann ... supervising sound editor
D.G. Fisher ... cable person
Richard C. Franklin ... sound editor (as Richard Franklin)
Jessica Gallavan ... adr editor
Leonard T. Geschke ... sound editor
Nils C. Jensen ... sound editor
William B. Kaplan ... production sound mixer
Pamela G. Kimber ... assistant sound editor (as Pam Kimber)
Donald J. Malouf ... sound editor
Michael McGovern ... assistant sound effects editor
Colin C. Mouat ... sound editor
Gary Mundheim ... sound editor
Robb Navrides ... sound effects editor: restoration
Chuck Neely ... sound editor
Mel Neiman ... processed sound effects
Alan L. Nineberg ... adr editor
Bob O'Brien ... sound editor
Greg Orloff ... foley mixer
Charleen Richards ... adr mixer (as Charlene Richards)
John Roesch ... foley artist
Rod Rogers ... adr assistant
Albert Romero ... sound recordist
Joseph T. Sabella ... foley artist (as Joseph Sabella)
Earl Sampson ... boom operator (as Earl F. Sampson)
Dennis S. Sands ... sound re-recording mixer (as Dennis Sands)
Larry Singer ... adr supervisor
Stephanie D. Singer ... adr assistant
Carolyn Tapp ... foley recordist
Tom Gerard ... additional sound re-recording mixer (uncredited)
Alan Howarth ... special sound effects (uncredited)
Susumu Tokunow ... additional sound mixer (uncredited) / sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

David Blitstein ... special effects: second unit
Randy Cabral ... special effects: second unit
Donald Elliott ... special effects foreman
Joss Geiduschek ... special effects
Don Kerns ... mechanical effects
Louie Lantieri ... special effects
Michael Lantieri ... mechanical effects supervisor
William Lee ... special effects: second unit
Matt McDonnell ... special effects purchaser
Michael Meier ... pyrotechnician
Tim Moran ... special effects: second unit
Mark Noel ... special effects (as Mark T. Noel)
Dan Ossello ... special effects
Tom Pahk ... special effects (as Thomas Pahk)
Chuck Ray ... mechanical effects
Tom Ryba ... special effects: second unit
Michael Smith ... pyro technician (as Mike Smith)
Brian Tipton ... special effects
Judith Weaver ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Barbara Affonso ... chief model maker
Alia Agha ... production assistant
Jon Alexander ... optical camera operator
Carl Assmus ... stage construction
Charles Bailey ... model maker
Randall K. Bean ... computer graphics
Kathleen Beeler ... rotoscope artist
John Bell ... visual effects art director
Maggie Bell-Corbridge ... visual effects extra
Tom Bertino ... rotoscope supervisor
Patricia Blau ... visual effects producer
Barbara Brennan ... rotoscope artist
Kim Bromley ... visual effects coordinator
Lanny Cermak ... camera engineer
Donald Clark ... optical camera operator
Michael Cooper ... optical line-up
Gail Currey ... camera engineering coordinator
Giovanni Donovan ... model maker
Jeff Doran ... optical camera operator
Loring Doyle ... visual effects artist
Timothy Eaton ... visual effects editor (as Tim Eaton)
Selwyn Eddy ... vistaglide operator (as Selwyn Eddy III)
John Ellis ... optical photography supervisor: ILM
Scott Farrar ... visual effects supervisor
Bob Fernley ... optical processing
Robert Finley Jr. ... supervising pyro technician
Jon Foreman ... model maker
Jack Gallagher ... plate photography coordinator: ILM
George Gambetta ... optical line-up
Steve Gawley ... supervising model maker
Tim Geideman ... optical processing
Joanne Hafner ... rotoscope artist
James Hagedorn ... optical camera operator
Eleanor Harrold ... model maker
Jack Haye ... model maker
Rebecca Heskes ... rotoscope artist (as Rebecca Petrulli)
Sandy Houston ... rotoscope artist
Tony Hudson ... modeler: ILM
Peg Hunter ... optical line-up
Nancy Jencks ... assistant editor: ILM
Ken Jenkins ... model maker
Brad Jerrell ... supervising stage technician
Keith Johnson ... optical camera operator
Ed Jones ... executive in charge of post-production: ILM
David Karpman ... optical line-up
Sandra Ford Karpman ... computer graphics (as Sandra R. Ford)
Douglas S. Kay ... computer graphics
Ira Keeler ... model maker
Bill Kimberlin ... visual effects editor
Jennifer Knoll ... visual effects coordinator
Tad Krzanowski ... model mechanical designer
Brad Kuehn ... optical line-up
Greg Lake ... model maker
Jennifer Lee ... optical line-up
James Lim ... optical camera operator
Keith London ... model maker
Greg Maloney ... optical line-up
Scott McNamara ... chief model maker
Richard Miller ... model maker
Russell Mitchell ... stage construction
Terry Molatore ... rotoscope artist
Jack Mongovan ... rotoscope artist
Mark Moore ... mechanical model design
Mark Emery Moore ... model mechanical designer
Rodney Morgan ... model mechanical designer
Jim Morris ... executive in charge of production: ILM
Ellen Mueller ... rotoscope artist
Patrick T. Myers ... effects camera operator
Lori J. Nelson ... optical line-up
Kendall Nishimine ... visual effects
Buck O'Hare ... stage construction
Jeff Olson ... model maker
Dawn Oltman ... editorial coordinator
Randy Ottenberg ... model maker
Ken Ralston ... visual effects supervisor
Christopher Reed ... model maker (as Chris Reed)
Carolyn Ensle Rendu ... rotoscope artist (as Carolyn Rendu-Ensle)
Pat Repola ... optical camera operator
Scott Ross ... general manager: ILM
Susan Ross ... model maker
Thomas Rosseter ... optical line-up (as Tom Rosseter)
Mark Siegel ... model maker
Kenneth Smith ... optical camera operator
Thomas J. Smith ... optical camera operator (as Thomas Smith)
Douglas Smythe ... computer graphics
Eben Stromquist ... model mechanical designer
Eric Swenson ... effects camera operator
Wes Takahashi ... animation supervisor
Larry Tan ... model maker
Pat Turner ... visual effects director of photography
Wim van Thillo ... model maker
Lisa Vaughn ... optical coordinator
Bruce Walters ... effects camera supervisor
John Whisnant ... optical processing
Chuck Wiley ... model maker
Jeffrey Wilkins ... model mechanical designer
Randy Algoe ... visual effects technician (uncredited)
Susan Adele Colletta ... post production coordinator (uncredited)
Peter Daulton ... visual effects cameraman (uncredited)
Jenny Fulle ... visual effects coordinator (uncredited)
Michael Joyce ... model maker (uncredited)
Vance Piper ... plate camera assistant (uncredited)

Stunts 

Will Cascio ... stunts
Danny Costa ... stunts
Charles Croughwell ... stunts
Marguerite Happy ... stunts
Robert Jauregui ... stunts
Walt La Rue ... stunts (as Walt LaRue)
Mike H. McGaughy ... stunts (as Mike McGaughy)
Daniel K. Moore ... stunts (as Danny Moore)
Gary Morgan ... stunts
Daniel O'Haco ... stunts
Jeff O'Haco ... stunts
James Pratt ... stunts (as Jim Pratt)
Ben Scott ... stunts
Walter Scott ... stunt coordinator
Brian Smrz ... stunts
R.L. Tolbert ... stunts
Jennifer Watson-Johnston ... stunts (as Jennifer Watson)
Bob Yerkes ... stunts
Bobby Aldridge ... stunts (uncredited)
Charles Croughwell ... stunt double: Michael J. Fox (uncredited)
Debbie Evans ... stunt double: Elisabeth Shue (uncredited)
Marguerite Happy ... stunt double: Mary Steenburgen (uncredited)
Marco Paul ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael J. Bailey ... best boy: second unit (as Michael Bailey)
Bill Barr ... electrician
Josh Bleibtreu ... camera operator: second unit
Clyde E. Bryan ... first assistant camera
Don Burgess ... director of photography: second unit
Tom Cantrell ... lighting technician
Ron Cardarelli ... key grip
Sean M. Casey ... still photographer
Steve Chandler ... lighting technician
Steve Chase ... grip
Peter Clarson ... gaffer: second unit
Tom Cloutier ... electrician
Dwight Dalzell ... video playback: second unit
Peter Daulton ... camera operator
Larry D. Davis ... second assistant camera (as Larry Dean Davis)
Scott R. Davis ... grip best boy: second unit (as Scott Davis)
Marty Dobkousky ... grip
Dick Dova ... grip
Michael Ferris ... camera operator: second unit (as Mike Ferris)
Bob Finley III ... electrician
Ray Gilberti ... camera operator
David Hanks ... assistant camera
David Heron ... electrician (as Dave Heron)
Bobby Huber ... key grip: second unit
Larry Hunter ... electrician
Ian Kelly ... video engineer
Demetre Lagios ... camera engineer
Geoffrey Lake ... electrician
George Llerena ... first assistant camera: second unit
Sid Lucero ... best boy grip
Patrick McArdle ... assistant camera (as Pat McArdle)
Dave Murphy ... electrician
Ralph Nelson ... still photographer (as Ralph Bahnsen Nelson)
Kerry Nordquist ... still photographer
John O'Grady ... grip
Kate O'Neill ... assistant camera
Michael Ohta ... grip
Orlando Orona ... electrician
David Owen ... still photographer
Fred Perdue ... grip
Vance Piper ... assistant camera
Jim Rankin ... grip
Robin Roberts ... grip
Mark Soucie ... lighting technician
Scott Sproule ... second assistant camera: second unit
Raymond Stella ... camera operator (as Raymond N. Stella)
Duncan Sutherland ... assistant camera
Edward R. Thompson Jr. ... lighting technician (as Ed Thompson)
Jack Todd ... rigging gaffer
Pat Turner ... key camera operator
Dave Wachtman ... dolly grip
Mark Walthour ... chief lighting technician (as Mark D. Walthour)
Jolanda R. Wipfli ... camera loader
Anthony Wong ... assistant chief lighting technician
Peter Chrimes ... key grip: second unit (uncredited)
Peter Clarson ... chief lighting technician: second unit (uncredited)
Moshe Levin ... camera operator (uncredited)
Ron Newburn ... rigging electrician (uncredited)

Animation Department 

Gordon Baker ... animator
Peter Crosman ... animator
Sean Turner ... animator

Casting Department 

Joni Kearney ... casting assistant
Jay Newington ... extras casting: Sonora/Jamestown
Jennifer Thurman ... extras casting: Sonora/Jamestown

Costume and Wardrobe Department 

James P. Cullen ... costumer (as Jim Cullen)
Kelly Lindquist ... costumer
Maurice Palinski ... costumer: men, second unit (as Frank 'Maurice' Palinski)
Chuck Velasco ... costume supervisor: men
Barcie Waite ... assistant costume designer
Pamela Wise ... costume supervisor: women (as Pam Wise)

Editorial Department 

Jeffrey Cranford ... apprentice editor
Eric C. Daroca ... assistant editor
Ron Fode ... negative cutter
Alexandra Leviloff ... assistant editor
Peter Lonsdale ... associate editor
Janet Fiona Mason ... first assistant editor
Roberto McGrath ... negative cutter
Louis Rivera ... negative cutter
Stephen R. Sheridan ... color timer (as Steve Sheridan)
Carin-Anne Strohmaier ... first assistant editor
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)

Music Department 

David Bifano ... music programmer
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Julian Bratolyubov ... music prep
James B. Campbell ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... music contractor
Kenneth Karman ... music editor (as Ken Karman)
Dennis S. Sands ... music scoring mixer (as Dennis Sands)
Jacqueline Tager ... assistant music editor
James Thatcher ... musician: French horn solos
Chuck Domanico ... musician: bass (uncredited)

Transportation Department 

Denny Caira ... transportation captain: second unit
Steve Collins ... transportation captain
LeighAnna Frostad ... transportation coordinator
Dale Henry ... transportation captain
Russell McEntyre ... transportation coordinator
Keith O'Brien ... transportation co-captain
Bruce Richardson ... train transportation crew
Wayne Stone ... transportation co-captain
Tiny Trammell ... train transportation crew
Lyle Christensen ... shotmaker driver (uncredited)
Tom Marchetti ... driver (uncredited)
Lowell D. Smith ... driver: horse truck (uncredited)

Other crew 

Todd J. Adelman ... first aid
Alia Agha ... production assistant
Scott M. Anderson ... asst. prop master
Colleen Arnaud ... assistant accountant
Rebecca Baehler ... production assistant
Robert Bennett ... stand-in: Michael J. Fox
Michael J. Burmeister ... location manager
Leslie Cook ... assistant choreographer
Bret Culpepper ... technical advisor
Matilda de Cagny ... dog trainer (as Matilda De Cagny)
Mary Anne De Simone ... assistant: Mr. Gale
Thomas S. Dickson ... location projectionist (as Tom Dickson)
Dick Elder ... humane society
Roger Evetts ... location projectionist
Sharon Felder ... production assistant
Mark Forbes ... dog trainer
Spencer Franklin ... production assistant
Walt Freitas ... mechanic
Reuben Goldberg ... pyro technician
Tim Gonzales ... craft service: second unit
Scott Harris ... production assistant
Harry Hauss ... helicopter pilot: second unit
T.J. Healy II ... assistant: Christopher Lloyd
Ray Herbeck Jr. ... re-enactor coordinator
Michael Higgins ... dance double: Michael J. Fox (as Michael W. Higgins)
Kevin Holloway ... photo double: Marty
Joanna Hoyle-Davis ... production assistant
Don Immerman ... first aid: second unit
Brad Jeffries ... choreographer
Pam Kaye ... production accountant
Julie Kingsdale ... assistant: Mr. Zemeckis
Michael Klastorin ... unit publicist
Stevie Lazo ... production accountant
Tali Lipa ... construction accountant
Mike MacKenzie ... vistaglide engineer
Marc Madrick ... assistant accountant
Lorenzo Marchessi ... photo double / production assistant
Gary McClendon ... pyro technician
Hayley B. Miller ... assistant: Mr. Starkey
Mark Miller ... train location coordinator
Randy Miller ... bear supplier
Tim Monich ... dialect coach
Leanne Moore ... supervising production accountant
Arvo Ojala ... advisor: gunslinger
Paul Pav ... location manager
Brian Pulaski ... assistant: Michael J. Fox
Willie Radcliff ... craft service
Bonne Radford ... production controller
Mary T. Radford ... assistant: Mr. Marshall (as Mary Radford)
Corky Randall ... ramrod
Susan Spencer Robbins ... co-production coordinator
Richard Edgar Rollins IV ... production assistant (as Richards Rollins IV)
Brigette Roux-Lough ... assistant: Michael J. Fox (as Bridget Roux-Lough)
Lata Ryan ... supervising production coordinator
Rebecca Sanders ... production assistant
Jay Shapiro ... production assistant
Jacqueline A. Shea ... assistant production coordinator
Gordon A. Spencer ... wrangler (as Gordon Spencer)
Todd L. Thomas ... production assistant (as Todd Thomas)
Jack Tice ... studio teacher
Marion Tumen ... script supervisor (as Marion Tumen-Jones)
Gene Walker ... wrangler
Kelly C. Wallace ... assistant: Mr. Canton (as Kelly Carlyle Wallace)
Daniel Wheatcroft ... studio executive
Hope Williams ... script supervisor: second unit
Adam Pinkstaff ... vehicle fabricator (uncredited)
Alexander Xavier Ponce-Bonano ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Byron Berline ... thanks
Wendy Greene Bricmont ... thanks
Clint Eastwood ... thanks
Dennis Fetchet ... thanks
Mitch Holder ... thanks
Michael Jackson ... thanks
Frank Marocco ... thanks
Laura Perlman ... thanks
Steve Schaeffer ... thanks
Bob Smith ... thanks (as Buffalo Bob Smith)
Simon Wells ... thanks
Michael Winslow ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page