Edit
Ant-Man and the Wasp (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Peyton Reed ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Chris McKenna ... (written by) &
Erik Sommers ... (written by) and
Paul Rudd ... (written by) &
Andrew Barrer ... (written by) &
Gabriel Ferrari ... (written by)
 
Stan Lee ... (based on the Marvel Comics by) and
Larry Lieber ... (based on the Marvel Comics by) and
Jack Kirby ... (based on the Marvel Comics by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Paul Rudd ... Scott Lang / Ant-Man
Evangeline Lilly ... Hope Van Dyne / Wasp
Michael Peña ... Luis
Walton Goggins ... Sonny Burch
Bobby Cannavale ... Paxton
Judy Greer ... Maggie
T.I. ... Dave (as Tip 'T.I.' Harris)
David Dastmalchian ... Kurt
Hannah John-Kamen ... Ava / Ghost
Abby Ryder Fortson ... Cassie
Randall Park ... Jimmy Woo
Michelle Pfeiffer ... Janet Van Dyne / Wasp
Laurence Fishburne ... Dr. Bill Foster
Michael Douglas ... Dr. Hank Pym
Divian Ladwa ... Uzman
Goran Kostic ... Anitolov
Rob Archer ... Knox
Sean Kleier ... Agent Stoltz (as Sean Thompson Kleier)
Benjamin Byron Davis ... Agent Burleigh
Michael Cerveris ... Elihas Starr
Riann Steele ... Catherine Starr
Dax Griffin ... Young Hank
Hayley Lovitt ... Young Janet
Langston Fishburne ... Young Bill
RaeLynn Bratten ... Young Ava
Madeleine McGraw ... Young Hope
Tim Heidecker ... Whale Boat Captain Daniel Gooobler
Stan Lee ... Shrinking Car Owner
Charles Justo ... Fireman
Brian Huskey ... Elementary School Teacher
Suehyla El-Attar ... Agent Pearson
Julia Vera ... Luis' Abuelita (as Julia Vera Andrews)
Jessica Winther ... Tourist Wife
Norwood J. Cheek Jr. Norwood J. Cheek Jr. ... Tourist Husband
Bryan Lugo ... Wharf Cop
Ana Maria Quintana Ana Maria Quintana ... Sister Ana Maria
Darcy Shean ... Nanny
Blake Vogt Blake Vogt ... Online Magic Instructor
Torrey Vogel ... Burch's Goon
Simon Potter ... Burch's Goon
Jon Wurster Jon Wurster ... Burch's SUV Driver
Tom Scharpling ... Burch's SUV Driver
Virginia Hamilton ... San Francisco News Announcer
Jessica Castro Jessica Castro ... San Francisco News Anchor
Reggie Aqui Reggie Aqui ... San Francisco News Anchor
Natasha Zouves Natasha Zouves ... San Francisco News Anchor
Mike Nicco Mike Nicco ... San Francisco News Anchor
Alexis Smith Alexis Smith ... San Francisco News Anchor
Rest of cast listed alphabetically:
Gary Agid Gary Agid ... Homeless Man (uncredited)
Halit Alptekin Halit Alptekin ... FBI Agent (uncredited)
Joseph Amey ... Pedestrian (uncredited)
Yianni Apostolopolous Yianni Apostolopolous ... Whale Watcher (uncredited)
Cassandra Areff Cassandra Areff ... Pier 39 Tourist (uncredited)
Danyel Areff Danyel Areff ... Pier 39 Tourist (uncredited)
Jace Areff Jace Areff ... Pier 39 Tourist (uncredited)
Andy Arness ... Whale Watcher (uncredited)
Danielle Baggett Danielle Baggett ... San Francisco Pedestrian (uncredited)
William W. Barbour ... Tourist (uncredited)
Stacy Beckly ... Bicyclist / Tourist (uncredited)
Kenny Beers Kenny Beers ... Police Officer (uncredited)
Reo Bell ... SF Police (uncredited)
Sarah Bennani ... Student (uncredited)
Emilee Bickert Emilee Bickert ... Pedestrian (uncredited)
Jennifer Black Jennifer Black ... Street Pedestrian (uncredited)
Marcella Bragio ... Tourist (uncredited)
Tarin Breuner Tarin Breuner ... Student (uncredited)
Forrest Briggs ... Pedestrian (uncredited)
Sergio Briones ... Firefighter (uncredited)
Joe Bucaro III ... Helmetless Biker (uncredited)
Phillip Caires ... Tourist (uncredited)
Joseph Camilleri ... Tourist (uncredited)
Timothy Carr ... Prison Guard (uncredited)
Kevin Carscallen ... Whale Watcher (uncredited)
Susan Case ... San Francisco Tourist / Ferry Passenger (uncredited)
Cabran E. Chamberlain ... Whale Watcher (uncredited)
Jamel Chambers ... Ped (uncredited)
Michael Chen ... Whale Watcher / Chinatown Resident (uncredited)
Sabrina Chicas Sabrina Chicas ... San Francisco Pedestrian (uncredited)
Carl Collanus ... Tourist (uncredited)
Hunter Cone Hunter Cone ... Street Pedestrian - Background (uncredited)
Talon Crow ... San Francisco Pedestrian (uncredited)
Derek Crowe ... Whale Watch Boat Crew (uncredited)
Zachary Culbertson Zachary Culbertson ... Man on Pier (uncredited)
Steve Dakota Steve Dakota ... Whale Watcher / Male Tourist (uncredited)
Steven J. Durham Steven J. Durham ... Whale Watcher / Tourist (uncredited)
Jason m Edwards ... FBI Agent (uncredited)
Christine Marie Evans ... Pedestrian (uncredited)
Jacob Evans Jacob Evans ... Pedestrian (uncredited)
Mark Falvo ... Dock Worker (uncredited)
Hayley Gagner ... Tourist (uncredited)
Gail Gamble ... Cafe Patron and Pedestrian (uncredited)
Chris Gann ... FBI agent (uncredited)
Damaris García ... Pedestrian (uncredited)
Jaydyn Gay Jaydyn Gay ... Pedestrian (uncredited)
John Gettier John Gettier ... Firefighter (uncredited)
Shannon Ghamghami Shannon Ghamghami ... Wet Pedestrian (uncredited)
Tahseen Ghauri Tahseen Ghauri ... San Francisco Pedestrian (uncredited)
Wil Gonzalez ... Fire Chief (uncredited)
Jake Hanson ... Precision Driver (uncredited)
Jeremy Harrington Jeremy Harrington ... The Slim-Jim Guy (uncredited)
Cassie Hendry ... Street Pedestrian (uncredited)
Linda Joy Henry ... Tourist (uncredited)
Dan Idov ... Street Performer - Pianist (uncredited)
Michael Inscoe Michael Inscoe ... Tourist (uncredited)
Cal Johnson Cal Johnson ... Burch Goon #1 (uncredited)
Sawyer Jones ... School Kid (uncredited)
Jay D. Kacho Jay D. Kacho ... FBI Suit (uncredited)
Henry Kingi ... Sonny Burch's Driver (uncredited)
Aleia Kristene ... College Student (uncredited)
Mika Kubo ... Tourist (uncredited)
Arianna Kurys ... Pedestrian (uncredited)
Brandon E. Lee ... Street Pedestrian (uncredited)
Elgin Lee Elgin Lee ... Policeman / Pedestrian (uncredited)
Chris Leong ... Tourist / Whale Watcher (uncredited)
Alejandro Lievano Alejandro Lievano ... Prisoner (uncredited)
Dale Liner ... San Francisco SWAT Team Leader (uncredited)
John Lobato John Lobato ... Tourist (uncredited)
Homero Lopez Homero Lopez ... San Francisco Pedestrian / Tourist (uncredited)
Anne Luna ... Chinatown Pedestrian (uncredited)
Alexis Ly ... Student (uncredited)
Teryn Macallan ... Street Pedestrian (uncredited)
Sophia Marcs ... Tourist (uncredited)
Santos Marley Santos Marley ... Whale Watcher (uncredited)
Mary Lu Marr ... Tourist (uncredited)
Van Marten Van Marten ... FBI Agent (uncredited)
Seth McCracken ... Whale Watcher / Tourist (uncredited)
Devon Mckelvin ... Pedestrian (uncredited)
Shaun McMillan ... FBI Agent (uncredited)
Heidi Michaelis Heidi Michaelis ... Pier 39 Tourist (uncredited)
Perla Middleton ... Waitress / Market patron (uncredited)
Joshua Mikel ... Sonny Burch's Bodyguard (uncredited)
Irena Miles Irena Miles ... Street Vendor / Tourist (uncredited)
Michelle Miller Michelle Miller ... Pedestrian (uncredited)
Yvette Miner Yvette Miner ... San Francisco Tourist (uncredited)
Ed Moy Ed Moy ... Tourist (uncredited)
Vaughn Myovich Vaughn Myovich ... Male Whale Watcher (uncredited)
Brad Napp ... Champagne CRV Driver (uncredited)
Travis Neal ... Tourist (uncredited)
Anne-Marie Olsen ... Tourist / driver (uncredited)
John Ozuna ... Tourist (uncredited)
Randel Justin Panlilio Randel Justin Panlilio ... Whale Watcher (uncredited)
Edward Parker Edward Parker ... San Francisco Pedestrian (uncredited)
Robert Payen Robert Payen ... San Francisco Pedestrian (uncredited)
Denney Pierce ... Flatbed Truck Driver (uncredited)
Mason Pike ... Pedestrian - 2nd unit (uncredited)
Paul Pillsbury Paul Pillsbury ... FBI Agent (uncredited)
Zach Prusak ... Shopping Patron (uncredited)
Andre Pushkin Andre Pushkin ... KGB Goon (uncredited)
Branson Quirke Branson Quirke ... College Student (uncredited)
Jeff Redlick Jeff Redlick ... Pedestrian with car (uncredited)
Michael Andrew Reed ... Tourist (uncredited)
Lindy Reed-Shukla ... Whale Watcher (uncredited)
Rick Richardson ... SF Police (uncredited)
Sandra Dee Richardson ... SF Street Pedestrian (uncredited)
Kayla Romans ... Tourist (uncredited)
Vanessa Ross ... Hot Jogger (uncredited)
James Haruo Saito James Haruo Saito ... Whale Watcher (uncredited)
David M Sandoval Jr. ... Tourist Pier 39 / Chinatown (uncredited)
Marley Santos ... Whale Watcher (uncredited)
Corey Semple Corey Semple ... Pier Bystander With Headphones (uncredited)
James Siderits ... Office Type (uncredited)
Patricia Simmons ... Street Pedestrian (uncredited)
Candido Soto III ... School Kid (uncredited)
Shawn South ... Garbage Man (uncredited)
Bailey Standley Bailey Standley ... Tourist (uncredited)
James Sterling James Sterling ... FBI Swat (uncredited)
Thomas W. Stewart Thomas W. Stewart ... Whale Watcher (uncredited)
Logan Taaffe ... Pedestrian (uncredited)
Kayko Thompson Kayko Thompson ... Cafe Patron / Pedestrian (uncredited)
Robert Tinsley ... FBI (uncredited)
Mallorie Vanghel Mallorie Vanghel ... Argentinian Street Vendor (uncredited)
Ronald Joe Vasquez ... Cafe Patron (uncredited)
Fatimah Eye'z Verrell Fatimah Eye'z Verrell ... Tourist (uncredited)
Etienne Vick ... Whale Watcher Tourist (uncredited)
Gary Watson ... FBI SWAT (uncredited)
Benjamin Weaver Benjamin Weaver ... San Francisco Pedestrian (uncredited)
Tyler j Weaver Tyler j Weaver ... BA Pedestrian (uncredited)
Adam Weber ... Tourist (uncredited)
James D. Weston II ... Whale Watching Boat Crew (uncredited)
Tanya Wheelock ... UC Berkeley Student (uncredited)
Steven Wiig Steven Wiig ... Pier 39 Fisherman (uncredited)
Shawn Yee Shawn Yee ... San Francisco Pedestrian (uncredited)
Ronnie Yelverton ... Dock Worker (uncredited)
Shawn Sakhan Yith ... Buenos Aires Presdestrian (uncredited)
Bobby Ysip Bobby Ysip ... Fisherman's Wharf Tourist (uncredited)
Perry Zulu Jr. ... FBI SWAT #4 (uncredited)

Produced by 

Victoria Alonso ... executive producer
Mitchell Bell ... co-producer (as Mitch Bell)
Stephen Broussard ... producer (produced by)
Louis D'Esposito ... executive producer
Kevin Feige ... producer (produced by)
Stan Lee ... executive producer
Charles Newirth ... executive producer
Laura Stoltz ... associate producer
Lars P. Winther ... co-producer
Kevin R. Wright ... associate producer

Music by 

Christophe Beck ... (music by)

Cinematography by 

Dante Spinotti ... director of photography

Film Editing by 

Dan Lebental ... (edited by)
Craig Wood ... (edited by)

Casting By 

Tara Feldstein ... casting director: Atlanta
Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)

Production Design by 

Shepherd Frankel

Art Direction by 

Rachel Block
Michael E. Goldman
Kiel Gookin
Calla Klessig
Jay Pelissier ... (Supervising Art Director)
Domenic Silvestri
Clint Wallace

Set Decoration by 

Gene Serdena
Christopher J. Wood ... (Hawaii Unit)

Costume Design by 

Louise Frogley

Makeup Department 

Jeri Baker ... hair department head
Karen Bartek ... hair stylist: Mr. Rudd, Los Angeles
Wyatt Belton ... key hair stylist
Darlene Brumfield ... hair stylist: Los Angeles
Kimberly Carlson ... hair stylist: San Francisco / hair stylist: second unit
Hil Cook ... hair stylist: Ms. Lilly / makeup artist: Ms. Lilly
Raqueli Dahan ... makeup artist: Los Angeles (as Rauqel Dahan-Gonen)
Stephan Dupuis ... key makeup artist: second unit / makeup artist: San Francisco
Jillian Erickson ... makeup artist
Greg Funk ... assistant makeup department head
Frances Mathias ... hair stylist: Ms. Pfeiffer / hair stylist: Ms. Pfeiffer, Los Angeles
Bill Myer ... key makeup artist: second unit
Joseph Negrete ... key hair stylist: second unit
Valli O'Reilly ... makeup artist: Ms. Pfeiffer
AL Payne ... hair stylist
Janine Rath ... hair stylist: Mr. Rudd, Los Angeles (as Janine Rath Thompson)
Björn Rehbein ... makeup artist: Mr. Douglas (as Bjorn Rehbein)
Thomas Richards ... hair stylist: San Francisco
Kerrie Smith ... hair stylist: Mr. Douglas
John Tarro ... assistant hair department head
Heba Thorisdottir ... makeup department head (as Heba Thorisdotter)
Robert Wilson ... hair department head: second unit
Shaquanta Green ... additional hair stylist (uncredited)
Forrest Hill ... makeup artist (uncredited)
Seidah Nichols ... makeup artist (uncredited)
Lisa Poe ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Renee Confair ... Hawaii
Ashish Kukian ... production manager
Robin Le Chanu ... unit production manager
Louis Polak ... production supervisor: Stereo D
Christopher Russell ... Post Production Executive
Debbie Schwab ... production supervisor
Steven S. Shapiro ... production technology executive
Sainath Shinde ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Rachel Caproni ... first assistant director: SF vfx unit
Brian Avery Galligan ... first assistant director: macro unit
Katy Galow ... second assistant director (as Katherine Galow)
West Gibson ... dga trainee
Jeff Habberstad ... second unit director
Jason Halley ... second assistant director splinter unit / second second assistant director: San Francisco units
Jeff Hubbard ... second second assistant director: los angeles
Jason Inman ... second assistant director: los angeles
Adam Lee ... additional second assistant director: second unit
Steve Love ... first assistant director: los angeles
Onofrio Nino Pansini ... camera operator
Ryan J. Pezdirc ... second second assistant director
Douglas Plasse ... first assistant director: second unit / second assistant director
Stockton David Porter ... second assistant director: Hawaii (as Stockton Porter)
Adam D. Powell ... Second second assistant director: macro unit
Kirk Michael Rogers ... first assistant director
Megan Schmidt ... second assistant director: second unit
Townson Wells ... second second assistant director: 2nd Unit
Cody Williams ... second second assistant director
Megan S. Willis ... additional second assistant director
Lars P. Winther ... first assistant director

Art Department 

Susan Alegria ... assistant art director: San Francisco
Stewart D. Allen ... set dresser: San Francisco
Jory Alvarado ... drapery & upholstery supervisor
Beau Anderson Sr. ... carpenter
A.J. Austin ... set dresser
C. Scott Baker ... set designer
Myke Bakich ... storyboard artist
Vincent Bates ... set designer
Jason Beale ... digital coordinator
Laurent Ben-Mimoun ... illustrator
Luis G. Benavides ... construction purchaser
Jennifer Bennes ... head scenic artist: San Francisco
Shawn Bidinger ... scenic artist: second unit/ standby painter
Aleksi Briclot ... concept artist
Kenneth Bryant ... set dressing gang boss
Jonathan Burdeshaw ... sculptor
Sam Carter ... set dresser
A.J. Caulfield ... set dresser
Katie Childs ... set decoration buyer
Andy Chung ... concept designer
Colton Comans ... set dresser
James Crain ... carpenter
Travis Craven ... sculpting supervisor
Julien Côté ... carpenter
Vincent D'Aquino ... greens coordinator
Alexandria Danya ... set dec assistant
John Dickenson ... illustrator
Patrick Dunn-Baker ... set designer
Timothy M. Earls ... lead set designer
John Eaves ... prop designer
Molly Ebner ... set dresser
James L. Eddy ... assistant property master: second unit
Gregory M. Edgar ... 2nd unit property master
Alonzo Edwards ... sculpture
Scot Erb ... senior model maker
Duncan Fletcher ... set dresser
Michael E. Goldman ... art director: San Francisco units
Christy Gray ... graphic designer
Clark Grimes ... props
Brittany Gutheim ... art department coordinator
Philip Hall ... props assistant: day player
Kemper Harris ... on set dresser
Melissa Harrison ... assistant property master
Mike Helbig ... leadman: San Francisco
Terry Hill ... set dresser
Daniel Holloway ... paint gang boss / standby painter 2nd unit
Christian Hoobyar ... set dresser / set dresser: San Francisco unit
Jason Hoobyar ... swing gang boss: San Francisco unit
Joe Hoogerhyde ... welder/propmaker: San Francisco
Michele Horn ... construction accountant
John Hoskins ... construction coordinator
Jessica R. Jackson ... set decoration coordinator (as Jessica Jackson)
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Ayesha Janmohammed ... art department coordinator: San Francisco
Patrick S. Johnson ... additional onset dresser / set dresser / splinter unit onset dresser
Robert Andrew Johnson ... digital set designer
Scott Johnson ... set dresser & 2nd unit gang boss
Kent Jones ... paint supervisor
Ian Joyner ... concept illustrator
Kevin Kalaba ... graphic designer: additional photography
Dave Kilby ... plasterer foreman
Michael Kutsche ... character designer
Blade Ladish ... set dresser
Mari Lappalainen ... assistant art director
Justin J. LaPresle ... general foreman
Colleen Larson ... assistant art director: additional photography
Tammy S. Lee ... set designer
Nathan Longest ... props
Lianir Lopez ... los angeles set dec buyer
Michael Luce ... props
Kristen Maloney ... art department researcher
Jeff Markwith ... set designer
William C. Martin ... assistant property master: San Francisco (as Bill C. Martin)
Mike Martino ... construction shop general / laborer: San Francisco
Edward J. McNicoll ... location foreman: San Francisco
Daniela Medeiros ... set designer
Justyn David Miller ... props
Ruth Mitchell ... scenic artist
Josh Moceri ... gang boss
Thomas A. Nelson ... storyboard artist
Ben Nichols ... general foreman: San Francisco / local construction coordinator: San Francisco
Katharina Nimmervoll ... art department coordinator
Samuel Pactol ... Painter
Andy Park ... visual development supervisor
Gregg Perez ... set dresser (location segments)
Melani Petrushkin ... art dept coordinator: additional photography
Emily Pietro ... art pa
Mark Rodriguez ... set dresser
Anna Rogers ... assistant property master: San Francisco
Jack Rogers ... propmaker: San Francisco
Jaime Rosegren ... on set dresser: second unit / set dresser
Adam Wesley Ross ... concept sculptor
Katrina Sainz ... art department coordinator
Robbie Sammons ... set dresser
Grant Samson ... leadman
Jenn Sandel ... set decoration buyer
Nikki Sass ... drapery assistant
Julian Scalia ... assistant art director
Stephen Schirle ... concept artist
Clint Schultz ... graphic designer: additional photography
Mark Sexton ... storyboard artist
Andrew M. Siegel ... property master
Shaquana Simmons ... graphic designer: additional photography
Bob Smith ... gang boss
Steele Smith ... art department assistant
Meg Hyatt Snow ... assistant property
Panagiotis Sotiras ... carpenter
Shea Soutar ... stand by painter
Tully Summers ... concept artist
David Swayze ... illustrator
Jackson Sze ... senior concept illustrator
Kouji Tajima ... concept artist
Evgeni Tomov ... senior illustrator
Tyler Wallace ... set dresser / set dresser: Savannah unit
Robert Wilbanks ... plasterer supervisor
Margaux Wilcox ... assistant art director
Dean Wolcott ... set designer
Sharod T. Woods ... draper
Mark Yang ... senior illustrator
Ashley Zipperman ... Art Production Assistant
Erin Choroszylow ... prop assistant (uncredited)
Emily K. Rolph ... graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Dan Abrams ... sound engineer: Disney
Ian Bender ... second unit: boom operator
Dawn Biro ... sound services manager: Walt Disney Studios
Stephanie Brown ... dialogue editor
Jeanette Browning ... adr recordist (as Jeannette Browning)
Blake Collins ... foley mixer (as Blake Collins CAS)
Peter J. Devlin ... sound mixer: LA Unit
David Farmer ... sound designer
Christopher Flick ... foley supervisor
Charles German ... sound mixer b unit
Lee Gilmore ... sound effects editor
Ben Greaves ... boom operator: LA Unit
Chris Hall ... sound utility: LA Unit (as Christopher Hall)
Scott Hinkley ... Additional Re-Recording Mixer: The Walt Disney Studios
Lora Hirschberg ... Additional Re-Recording Mixer
Jeffrey A. Humphreys ... boom operator
Tom Johnson ... Re-Recording Mixer
Doc Kane ... adr mixer
Noah Katz ... Digital Editorial Support
Scott Kinzey ... sound mixer: San Francisco stunt unit
Jason C. Lewis ... 2nd boom operator
Mark Lindauer ... Disney Sound Engineer
Will Loftin ... boom operator: second unit
Brian Long ... engineering services
Josh Lowden ... general manager
Christopher Mills ... sound mixer: additional photography
Steve Morris ... Head of Engineering
Douglas Murray ... sound effects editor
Jonathan Null ... Head of Production (as Jon Null)
Steve Orlando ... sound effects editor
Lee Orloff ... sound mixer
Greg Ortiz ... DVD Commentary mixer
Willard Overstreet ... foley editor (as Willard J. Overstreet)
Douglas Parker ... Re-Recording Mix Technician: The Walt Disney Studios
Juan Peralta ... Re-Recording Mixer
Carrie Perry ... scheduling
Mike Peters ... Post-Production Finance Manager
Daniela Pontoriero ... Post-Production Sound Accountant
Eva Porter ... client services
Jacob Riehle ... dialogue editor
Fred Runner ... boom operator: San Francisco stunt unit / sound utility: San Francisco
Lynn Sable ... first assistant sound editor
Brian Saunders ... vp sound post production: Walt Disney Studios
Tony Sereno ... Assistant Re-Recording Mixer
Ryan Stern ... Disney Sound Engineer
Gary Summers ... Additional Re-Recording Mixer
Addison Teague ... supervising sound editor
Michalianna Theofanopoulou ... International Versions
Stephen Urata ... Assistant Re-Recording Mixer
Jana Vance ... foley artist
Robert Vardaros ... boom operator: day player
Geoff Vaughan ... foley artist
Tony Villaflor ... Additional Re-Recording Mixer
Andy Winderbaum ... Disney Sound Engineer
Katy Wood ... supervising sound editor
James Wright ... Dolby Consultant
Dale Anchor ... additional adr recordist (uncredited)
Devin Donaghy ... assistant sound editor: trailer (uncredited)
Ellen Heuer ... foley artist (uncredited)
Shannon Mills ... sound designer (uncredited)
Marilyn Morris ... Assistant Re-Recording Mixer (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)

Special Effects by 

David J. Barker ... pyro foreman
Craig Tex Barnett ... on set coordinator
Jan Beran ... special effects technician
Charles Cooley ... special effects technician
Matt Dengel ... special effects technician
Scott Dwyer ... pyrotechnician
Allison Gainza ... special effects technician
Keith Haynes ... special effects technician
Benjamin Holden ... special effects production assistant
Pete Kelley ... special effects technician: Ironhead Studio
Jeffrey Knott ... special effects technician
Joel Mitchell ... special effects coordinator
Nick Oroz ... Special effects paint
Joshua Pinney ... special effects foreman
Brett Reeser ... special effects technician
Ric San Nicholas ... special effects foreman
Shannon Stecyk ... special effects paint foreman
Joel Studer ... special effects technician
Daniel Sudick ... special effects supervisor (as Dan Sudick)
Ben Woodworth ... special effects paint supervisor

Visual Effects by 

Carlos Acevedo ... fx artist: Rodeo FX
Kathleen Adams ... senior production assistant: industrial light and magic
Tasmin Adams ... production assistant (matchmove:double negative)
Tim Adams ... senior paint & roto artist: ScanlineVFX
Brian Adler ... visual effects
Stanley Joseph Aghori ... Technical Animator
Prashant Agrawal ... production/technical support: Cinesite
Lydia Aguilar ... compositor: dneg
Hector Aguirre ... visual effects artist: luma pictures
Habeeb Ahmed ... vfx lead
Adonis Ahogle-Bouchet ... lighting artist: Rodeo FX
Alexandre Aillet ... lead artist: Cinesite
Rachel Ajorque ... fx td: luma pictures
Frank Akrong ... senior compositor
Carlos A. Alarcon ... 2d/compositing artist: Cinesite
Ryan Albertson ... pipeline technical director
Anjel Alcaraz ... paint & compositing artist: Stereo D
Daniil Alikov ... senior lookdev artist: Double Negative
Azra Alkan ... visual effects compositor
Corey Allen ... assistant paint lead: Stereo D
Praveen Allu ... digital compositor
Chrisser Alvarez ... visualization artist: the third floor
Juan Alvarez ... visual effects artist: technicolor vfx
Rogerio Alves ... visual effects artist
Ohkba Ameziane-Hassani ... lead digital groomer: method studios
Cody Amos ... fx artist: Luma Pictures
Robert Anaya ... visualization artist: the third floor
Robert D. Anaya ... visualization artist: the third floor
Dane Anderson ... production support technician: Legend
Gerald Ang ... lighting td
Siau Yene Ang ... digital compositor
Khari Anthony ... compositor
Alexandra Antonovitch ... stereoscopic production coordinator
Syed Arafath Apsar ... visual effects
Alfredo Octavio Arango ... layout & matchmove artist: Double Negative
Andres Alvarez Argalle ... environment artist: Rodeo FX
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Jose Armengol ... vfx photographer
Jyoti Arora ... department coordinator: roto paint and outsource
Karen Arredondo Lopez ... digital compositor: Rodeo FX
Nanaware Arun ... Texture Artist
Ruth Asensio ... head of layout: Double Negative Vancouver
Suzie Askham ... 3d/vfx artist: Cinesite
Kenneth Au ... lead visual effects supervisor
Alex Aucoin ... digital artist
Alexy Auffeves ... digital compositor: Double Negative
Steve Avoujageli ... fx supervisor: Luma Pictures
Daniel Axelsson ... lead modeler: Double Negative
Corentin Bachelet ... environment artist: Rodeo FX
Mostafa Badran ... character technical director
Habini Bae ... visualization artist: the third floor
Austin Baerg ... layout artist: Rodeo FX
Lance Baetkey ... digital paint/roto supervisor
Jessica Bagby ... 2d/compositing artist: Cinesite
Cheryl Bainum ... head of la studio: Rodeo FX
James Baker ... visualization supervisor
Lucas Baker ... paint
Per Balay ... Fx Artist: ScanlineVFX
Tony Baldridge ... stereo supervisor
Philip Ballinger ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Jesse Balodis ... senior texture artist
Rajarshi Banerjee ... animator: Rodeo FX
Guillaume Baratte ... rigging artist: Rodeo FX
Reuben Barkataki ... digital compositing supervisor: Rodeo FX
William Barkus ... compositor
H.R. Barnett ... stereo editorial: Legend 3D
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios
Andrew Barrie ... digital compositor: Digital Domain
Tanner Bartlett ... compositor
Pradeep Barua ... fx artist: Rodeo FX
Rohan Barve ... visual effects artist
Ryan Basaraba ... lidar processing: DNEG VFX / mocap td: DNEG VFX
Sanyam Basran ... modeler
Addison Bath ... head of pipeline: the third floor
Ines Baumgartner ... visualization artist: the third floor
Sebastien Beaulieu ... 3d/vfx artist: Cinesite
Jesse Bechard ... modeling artist: Rodeo FX
Loïc Beguel ... matchmove artist: Rodeo FX
Joel Behrens ... digital effects supervisor: Digital Domain
Hugh Behroozy ... visual effects
Alexis Belanger ... digital compositing supervisor: Rodeo FX
Brian N. Bentley ... technical director
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Xavier Matia Bernasconi ... dfx supervisor
Paul Berry ... visualization artist: the third floor
Suzanne Bertrand ... chief financial officer: Rodeo FX
Francis Bezooyen ... modeler
Bargaje Bharat ... modeler
Jatin Bhavsar ... Department Production Manager: FX, CFX, Layout, Animation
Yogesh Bhavsar ... rigging td: double negative
Rachel Bianculli ... visual effects coordinator
Philippe Bienvenue ... digital compositor: Rodeo FX
Kris Bieringa ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Garret Biles ... visual effects artist: method studios
Steven Bills ... creature td: DNEG
Babak Bina ... visual effects artist
Patcha Binginapalli ... matchmove artist: Rodeo FX
Jonathan Bird ... creature technical director
David Bishop ... lighting artist: Rodeo FX
Tim Blake ... modeling artist: Rodeo FX
Olivier Blanchet ... digital compositing supervisor: Rodeo FX
Kevin Blaney ... ingest artist: Rodeo FX
Samuel Blouin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Robert Bock ... visual effects director of photography: Rodeo FX
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Jena Bodell ... visualization coordinator: the third floor
Nagender Raju Boga ... Fx Artist: Digital Domain
Melissa Boily ... texture artist: Rodeo FX
Julia Boldt ... office manager: RISE Visual Effects Studios
Jason Bomstein ... stereoscopic supervisor
Daisy Bonar ... 2d/compositing artist: Cinesite
Pierre Bonnette ... visual effects artist
Ryan Borah ... creature td
Nicolas Borens ... 2d supervisor: Cinesite
Felipe Borges ... Senior Lighting TD: Double Negative
Jelmer Boskma ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Rachel Bouchard ... matchmove artist: Rodeo FX
Marie-Pierre Boucher ... global production manager: Rodeo FX
Michael Bovberg ... digital compositor: Double Negative
Rigel Bowen ... fx td: Industrial Light and Magic
Richard Boyle ... 3d/vfx artist: Cinesite
Jason Bradbury ... 2d/compositing artist: Cinesite
Jon Bragado ... layout lead: Method Studios
Steve Braggs ... digital artist: ILM
Mark Braithwaite ... compositing supervisor: method studios
Alex Branton ... pipeline supervisor
Marissa Braun ... culture team: luma pictures
Jonathan Brayer ... production/technical support: Cinesite
Dan Breckwoldt ... digital artist: DNEG
Thibaut Breton ... production/technical support: Cinesite
Emilien Breuillier ... matchmove artist: Rodeo FX
Decharne Brian ... digital compositor
Lee Briggs ... Visual Effects Producer ILM
Dean Broadland ... pipeline supervisor
Jeremy Brown ... Animator
Lee Brunet ... digital compositor: Rodeo FX
Justin Brunett ... animator: Luma Pictures
Cody Brunty ... visual effects artist
Stuart Bruzek ... lead compositor
Laura Ludovica Buccinnà ... visual effects artist
Felix Bucella ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Ranjith Buddolla ... Texturing Artist
Isaac Buono ... In-House Compositor
Duncan Burbidge ... vp global operations, the third floor
Cuco Bures ... senior nuke technical director (as Jaime Burés Cuco)
Andrew Burles ... digital matte painter/environment artist: Double Negative
Rebecca Burnett ... visual effects coordinator
Kaitlen Burns ... qc artist
Benjamin Burr ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Lorie Bussières ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Simon Butler ... fx artist: Digital Domain
Brendan Byrd ... medusa performance capture technician
Gabriel Bégin ... animator
Anita Börcsök ... digital matte painter/concept artist
Nicholas Cabana ... animator: Rodeo FX
Philip Cabana ... visual effects coordinator
Anthony Cabula ... 3d/vfx artist: Cinesite
Craig Campbell ... stereo compositor: StereoD
Doug Campbell ... compositor
Nicole Campbell ... depth artist
Alexandre Cancado ... cg supervisor: luma pictures
Marco Cantaluppi ... digital compositor
Anna Carlsson ... lead artist: Cinesite
Brian Carney ... visualization lead: the third floor
Arthur Carnot ... lighting artist: Rodeo FX
Jessica Carrington ... visual effects coordinator
Yeri Casanova ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Jordan Catracchia ... digital compositor: Method Studios
Joe Censoplano ... lead look development compositing/lighting artist: luma pictures
Stephane Ceretti ... visual effects supervisor
Ieva Cerps ... stereo compositor
Chris Chadwick ... 3d/vfx artist: Cinesite
Julien Chagnon-Zimmerly ... element qc: Legend 3D
Yinghao Chai ... model/texture artist: luma pictures
Gregory Chalenko ... senior compositor: DNEG
Bruno Champagne ... 3d/vfx artist: Cinesite
Kai Chang ... digital artist: ILM
Marguerite Chantal ... 3d/vfx artist: Cinesite
Jetti Chanukya ... modeler: double negative
Anthony Charbonnier ... 2d/compositing artist: Cinesite
Moïse Charest ... environment artist: Rodeo FX
Diane Charlery ... environment generalist td: Double Negative
James Charles ... fx td: double negative
Abhisek Chatterjee ... creature td: double negative
Saket Chaudhary ... visual effects coordinator: DNEG
Florian Chauvet ... visual effects line producer: Cinesite
Meagan Chechalk ... production coordinator
Andrew Cheng ... visual effects coordinator
Sophie Cherry ... vfx production manager: method studios
Carly Cheung ... digital artist
Simon Chicoine ... texture artist: Rodeo FX
Tagui Chilyan ... 3D Stereoscopic Production Coordinator
Kunal Chindarkar ... compositor: DNEG
Jesse James Chisholm ... visual effects supervisor: additional photography
Hyemee Choi ... senior lighting artist
Soomin Chon ... fx td: double negative
Ann Chow ... visual effects department manager
Matthew Choy ... look development artist
Tim Christensen ... visual effects artist
Charles Christoforou ... digital compositor: Rodeo FX
Marvin Chua ... lighting artist
Janice Chun ... visual effects: Lola VFX
Ngan Chung ... lead animator: Luma Pictures
Suzanne Cipolletti ... visualization lead: the third floor
James Galen Clark ... environment td: Double Negative
Jimi Clark ... department manager roto/paint & outsource
Erik Classen ... digital compositor
Trent Claus ... visual effects supervisor: Lola VFX
James Clowater ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Valérie Clément ... quebec studio manager: Rodeo FX
Gregory Coelho ... cg modeller
Robert Cohen ... technical coordinator: luma pictures
Andrew M. Collins ... visual effects artist
Richard Collis ... 2d/compositing artist: Cinesite
Rafael Colon ... digital compositor: Digital Domain
Luke Colson ... main titles design
David Connely ... senior scanning technician: clear angle studios
Robert Connor ... lookdev technical director: Double Negative
Heather Conrad ... modeler: Method Studios
Sean Coonce ... digital compositor: Double Negative
Jay Cooper ... compositing supervisor
Matt Cordero ... visual effects artist
Gregory Corraze ... 2d/compositing artist: Cinesite
Lydia Cosgrave ... Layout Artist / matchmove artist
Maxime Cosseau ... 3d/vfx artist: Cinesite
Mirela Costache ... hr manager: RISE Visual Effects Studios
Ryan Coster ... fx artist
Pier-Olivier Cote ... animator: Rodeo FX
William Cote ... digital compositor: Rodeo FX
Aurelie Couble ... compositor
Francois Couette ... lighting lead: Rodeo FX
Christopher Courtland ... digital compositor: Scanline VFX
Patrick Couturier ... rotoscope artist: Rodeo FX
Marlon Cowan ... data i/o: DNEG
David Crane ... senior paint artist: Stereo D
Tim Crowson ... lighting artist: Method Studios
Xinyue Cui ... digital compositor / digital compositor: Crafty Apes (as Sally Cui)
Elliesse Cuniff ... sr. production coordinator
David Cunningham ... cg supervisor
Noelle Cyr ... Stereo Manager: Stereo D
Romain Côte ... texture artist: Rodeo FX
Dominic Daigle ... environment supervisor: Rodeo FX
Phil Dakin ... 3d/vfx artist: Cinesite / senior layout artist: Cinesite
Dave Dalley ... visual effects supervisor: ILM Singapore
Ashish Dani ... senior environment td: scanline VFX
Yuki Danura ... rigging artist: Rodeo FX
Billy Dao ... animator: Luma Pictures
Lance Darden ... visualization artist: the third floor
Varuna Darensbourg ... finaling supervisor: stereoD
Cory Darough-Hardekopf ... digital modeler: Method Studios
Avijit Das ... creature td: double negative
Lorelei David ... Visual Effects Editor: ILM
Samuel David ... 3d/vfx artist: Cinesite
Julian Davidson ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Martin Davies ... technical director
Jayson Davis ... visual effects artist: Lola VFX
Bora Dayioglu ... lighting supervisor: ILM
Martin de Coudenhove ... 3d/vfx artist: Cinesite
Jose Maria de la Puente ... Production Manager (as Jose María de La Puente)
Emmanuel De Lange ... integration artist: digital domain
Carlos Patrick De Leon ... layout lead
Chris Debski ... lighting artist: Rodeo FX
Rémi Decroix ... rigging artist: Rodeo FX
Jake Dee-McKoy ... manager ingest/delivery & final qc: Stereo D
Vance Dehne ... roto/paint artist
Christian Carlos Camacho del Carpio ... rotoscope artist: Rodeo FX
Michelle Del Rosario ... visualization artist: the third floor
Nicolas Delbecq ... effects supervisor: Industrial Light & Magic
Quimet Delgado ... senior matte painter: Luma Pictures
Julien Deragon ... animator: Rodeo FX
Mark Derksen ... digital compositor
Kunal Deshpande ... FX TD
Vincent Desjardins ... rigging supervisor: Rodeo FX
Marc Desmarais ... texture artist: Rodeo FX
Vuk Despotovic ... element qc manager: Stereo D
Louis Desrochers ... 3d/vfx artist: Cinesite
Eric Deuel ... visualization lead: the third floor
Joshua Devenyi ... digital compositor: DNEG
Lee Dexter ... 3d/vfx artist
Santosh Kumar Dey ... matchmove supervisor: Double Negative
Damien di Toro ... visual effects editor: RISE Visual Effects Studios
Michael Dillon ... di producer
Catherine Dion ... fx artist: Rodeo FX
Sachin Divkar ... texture artist: double negative
Van Le Do ... digital production manager: scanline vfx
Marian Dobrunz ... hr manager: RISE Visual Effects Studios
Andrew Dohan ... digital compositor
Brenna Dolan ... visual effects coordinator
Andrea Dongo ... cg modeler: Scanline VFX
Tim Donlevy ... VFX photographer/on-set VFX/VFX TD
Jeff Doran ... digital artist
Melanie Dorn Carter ... digital compositor: Double Negative
Ian Doss ... on set lead
Emeline Doumange ... digital compositor: Dneg
Kristen Drewski ... visual effects coordinator
Paz Drimer ... digital production administrator: digital domain
Robert Drwila ... visual effects editor
Florian Dubois ... digital compositor: Double Negative
Geer DuBois ... visualization artist: the third floor
Bogdan Dubovyk ... senior modeler: Scanline VFX
Julien Dubuisson ... production/technical support: Cinesite
Joseph Dubé-Arsenault ... animator: Rodeo FX
Brian Ducharme ... digital compositor
Pierre Dufour ... 2d/compositing artist: Cinesite
François Dumoulin ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Guillermot Dupinet ... 3d/vfx artist: Cinesite
Kassandra Dion Dupont ... texture artist: Rodeo FX
Basile Durieux ... 2d/compositing artist: Cinesite
Samuel Durocher ... rotoscope artist: Rodeo FX
William Dwelly ... lead layout technical director: Scanline VFX
Russell Earl ... visual effects supervisor: ILM
Christopher Edwards ... visualization executive producer: the third floor
Dominic Edwards ... lighting lead
Richard Edwards ... stereo producer: DNEG
Stephen Eisenmann ... visual effects artist
Hala El Morajji ... rotoscope artist: Rodeo FX
Christopher Elke ... digital producer: Digital Domain
Sebastian Elsner ... head of development: RISE Visual Effects Studios
Hiroshi Endo ... concept artist: Logan
Thomas Enjalbert ... 3d/vfx artist: Cinesite
Dan Enstrom ... digital compositor: ILM
David Entin ... lead digital coordinator: Luma Pictures
Zsuzsanna Erdei ... layout artist: Double Negative
Rachel Erdos ... visual effects editor: dneg
Todd Erickson ... visualization artist: the third floor (as Todd Allen Erickson)
Rahul Narayan Erla ... Roto Anim Double Negative India
Melissa Espina ... depth department manager: 3D conversion
Jeanne Esquilat ... rotoscope artist: Rodeo FX
Cederic Estevao ... 2d/compositing artist: Cinesite
Youngbin Eun ... cg generalist
Jason Evanko ... visual effects artist
Maggie Evans ... senior producer: method studios
Jeremy Ezekiel ... 2d/compositing artist: Cinesite
Guillaume Fabre ... 3d/vfx artist: Cinesite
Rebecca Fair-Lien ... visual effects coordinator
Marc Falardeau ... visual effects coordinator (as Marc Faladeau)
Irene Faminial ... visual effects artist
Ari Feblowitz ... visualization lead: the third floor
Jasmin Fedder ... 2d/compositing artist: Cinesite
Liz Feldstein ... lighting artist: Method Studios
Pedro Fernandes Santos ... cg environments and generalist supervisor: DNEG (as Pedro Santos)
Oniel Fernandes ... 2D Compositing Supervisor
Elisa Mar Ferre ... digital compositor
George Ferris ... digital compositor: Double Negative
Aaron Fickling ... creature lead: DNEG
Alex Filipov ... key animator: Method Studios
Gabriele Filippelli ... lighting/compositing artist
Nicolas Fillion ... texturing & look dev artist
Heather Fischer ... visual effects coordinator: method studios
Martin Fischer ... digital compositor: Dneg
Tiku Roemello Fisher ... department manager
Rob Fitzsimmons ... environment artist: Digital Domain
Niall Flinn ... effects head of department
Megan Flood ... lead visual effects supervisor
Juan Flores ... senior tech lead
David Fonti ... visual effects artist
Les Foor ... lead element qc artist
Christopher Ford ... environment td: Double Negative
Filippo Forno ... lighting supervisor
Eric Fortin ... 3d/vfx artist: Cinesite
Dom Francis ... matchmove lead: Luma Pictures
Sebastien Francoeur ... lighting supervisor: Rodeo FX
Marcos Francos ... fx artist
Dave Freeman ... concept artist: double negative
Paul Fruchet ... production/technical support: Cinesite
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Peng Fu ... digital compositor
Tomohiko Fukuda ... digital compositor
Kyoko Fukushima ... compositor: DNEG
Belinda Fung ... digital compositor: Method Studios
Alcaraz Arias Gabriel ... texture artist
Akash Gade ... visual effects
Emilie Gagnon ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Aurelie Gagnon-Morin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Aman Gahlot ... visual effects artist
Toby Gaines ... digital artist
Carlos Galan IV ... Stereo 3D Technical Coordinator
Micah Gallagher ... compositing supervisor: Scanline VFX
Jason Gandhi ... research and development
Vikas Ganer ... roto and paint lead: method studios
Julio Tovar Garcia ... element qc artist: stereo d
Wenceslao Herrera Garcia ... 3d/vfx artist
Stuart Gardiner ... visual effects artist: Clear Angle Studios
J. Ignacio Garrido ... 3d/vfx artist: Cinesite
Miguel Garção ... lighting technical director: double negative
Nacho Gasco ... digital artist
Manuel Gaudreau ... set dressing supervisor: Rodeo FX
Philippe Gaulier ... art direction Method Studios
Pätrick Gehlen ... visualization supervisor: the third floor
Alec Geldart ... lead matte-paint artist
Florian Gellinger ... executive vfx producer: RISE Visual Effects Studios
Sreejita Ghosh ... modelling td
Manon Ghys ... lighter/compositor
Jennifer Giandalone ... studio coordinator: for exceptional minds [us]
Angela Giannoni ... Senior Digital Compositor
Andreas Giesen ... fx supervisor: RISE Visual Effects Studios
Alexandre Giguère ... rotoscope artist: Rodeo FX
Gabriel Giguère ... rotoscope artist: Rodeo FX
K.G. Ginu ... modeling artist
Jose Gloria ... creature technical director: DNEG
Melissa Goddard ... compositor
Mathieu Godin ... 3d/vfx artist: Cinesite
Francois Godofe ... Fx Artist: ScanlineVFX
Akin Goecmenli ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Blake Goedde ... digital compositor
Kristin Goedicke ... jr pipeline technical director: luma pictures
Jonathan Goldsmith ... stereoscopic 3D producer
Joni Golley ... digital artist
Nathalie Gonthier ... digital artist
Danny Gonzalez ... visual effects
Moises Gomez Gonzalez ... Matchmove Artist
Zachary Goodson ... visual effects artist: luma pictures
Marcus Goodwin ... visual effects producer: scanline vfx
Mariana Gorbea ... senior modeller
Jimmy Gordon ... character effects supervisor
Megan Graham ... stereoscopic compositor/paint artist
Oded Granot ... digital compositor: Double Negative
Victor Grant ... lead artist
Kirk Gravatt ... visual effects artist
Kari-Lyn Gravel ... assistant stereo manager: Stereo D
Michael Grawert ... visualization artist: the third floor
Luke Gray ... technical director
Jeff Grebe ... fx technical director: ILM
Meagan Green ... lighter/compositor: Luma Pictures
Ryan Grobins ... look dev and lighting department supervisor
Meghan Grube ... animator: luma pictures
Glenn Guenette ... stereo compositor: Stereo D
Anna Guerin ... production/technical support: Cinesite
Jean-Sebastien Guillemette ... cg supervisor: Rodeo FX
Terence Guilpin ... digital compositor: Rodeo FX
Rohit Prakash Gujar ... visual effects supervisor
Shreyas Gujrati ... digital compositor
Xin Steve Guo ... layout td: double negative
Yair Gutierrez ... animator: ILM
Lloyd Hackl ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Jamal Hajlaoui ... 3d/vfx artist: Cinesite
Berk Hakguder ... senior fx technical director: ILM SF
Lev Hakobyan ... model/texture artist: Luma Pictures
Thomas Haley-Hermiz ... technical director: Stereo D
Alexis Hall ... senior fx technical director: ILM SF
David Hall ... animator: RISE Visual Effects Studios
Don Ho Han ... plates lab technician: marvel studios
Rikke Gjerløv Hansen ... cfx production manager: ScanlineVFX
Ryan D. Hansford ... lighting artist
Krishnadev Hariprasad ... line producer
Thomas Harmonson ... end title artist: For Exceptional Minds [us]
Heidi Kathrin Harnisch ... digital compositor: method studios
Rio Harrington ... stereo compositor
Dylan Harris ... visualization artist: the third floor
Alex Conor Harrison ... visual effects coordinator
John Hasbrook ... visualization artist: the third floor
Christoph Hasche ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Michael Haupt ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Michael Hedges ... 2d/compositing artist: Cinesite
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Gunnar Heiss ... compositor: Method Studios
Andrew Hellen ... visual effects supervisor: method studios
Ethan Helms ... assistant lead stereoscopic compositor
Jason Henrey ... visual effects
Gisela Hermeling ... production and technical support
David Hickey ... visualization artist: the third floor
Jeffrey Charles Higgins ... effects lead: Digital Domain
Paul Hill ... visual effects artist
Nina Helene Hirten ... previs editor: the third floor
Kang Yung Ho ... visualization artist: the third floor
James Hoang ... element qc artist: Legend 3D
Roy Hoes ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Oliver Hohn ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Scott Holmes ... animator supervisor: Cinesite
Justin Holt ... texture supervisor: Method Studios
Katie Hooten ... previs producer: the third floor / visualization producer: the third floor
Paul Hopkins ... visualization artist: the third floor
Russell Hopwood ... compositor
Niall Horn ... flowline td: Scanline vfx
Shailey Horton ... roto/paint artist
Heather Hoyland ... senior compositor: digital domain
Jiaxuan Hu ... visualization artist: the third floor
Xinjie Hu ... Technical Assistant: Industrial Light & Magic
Levon Hudson ... layout td: Double Negative
Jonas Huerta ... data wrangler: additional photography
Thomas Hullin ... head of munich studio: Rodeo FX
Lauren Hulsey ... digital compositor
Killian Huntley ... assistant data wrangler
Seung Rok Hwang ... matchmove artist: Method Studios
Sean Hyunin Lee ... senior digital compositor: Double Negative
Kolja Hübschmann ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Hiroki Iijima ... visual effect compositor
Simon Irvine ... 3d/vfx artist: Cinesite
Balakrishna Isunuri ... matchmove: DNEG
Sébastien Jacob ... digital compositor: Rodeo FX
Evan Jacobs ... senior stereoscopic 3D supervisor
Saurabh Sanjay Jadhav ... stereo compositor
Ebrahim Jahromi ... creature supervisor: ILM
Santosh Jakkam ... matchmove: Double negative visual effects
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor
Seok Ryan Jang ... compositor: Scanline VFX
Woonha Jang ... visualization artist / visualization artist: the third floor
Lucas Janin ... fx supervisor: Rodeo FX
Yvon Jardel ... animation supervisor: Rodeo FX
Eli Jarra ... senior visual effects artist
Naomi Jeanneteau ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Hanjoo Jeong ... senior effects technical director: Digital Domain
Kundan Kumar Jha ... Department Production Manager Roto & Prep
Carolina Jimenez Garcia ... layout technical director: Scanline
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Erik Johnson ... cg modeller
Djordje Jugovic ... visual effects coordinator
JaeHee Jung ... 2d/compositing artist: Cinesite / digital matte painter/environment artist
Kenneth Justo ... depth artist
Nikos Kalaitzidis ... visual effects supervisor
Andrew Kalicki ... digital coordinator: Luma Pictures
Sean Kalra ... compositor
Megumi Kanazawa ... senior compositor: double negative
Jinhyun Kang ... compositor
Anurag Kapil ... Matchmove and RotoAnim Artist
Michael Karp ... matchmove artist: Rodeo FX
Vinay Karunakar ... Line Producer
Dushyant Kashyap ... pipeline technical director: double negative
Manickam Kathirvel ... matchmove supervisor: double negative
Chris Keller ... 2nd unit visual effect supervisor: Double Negative
Dayna Kelly ... layout artist: method studios
Andrew Kennedy ... technical director: Stereo D
Xander Kennedy ... visual effects artist: luma pictures
Jai Kenway ... digital compositor
Dulshan Keragala ... model & texture artist: luma pictures
Marcel Kern ... fx lead: Scanline VFX
Damien Kessler ... visual effects artist: luma pictures
Sarah Keturah ... visual effects artist
Shanu Khalifa ... rotomation
Alex Khan ... lead lighting artist: Luma Pictures
Bumjun Jeremy Kim ... compositor: ScanlineVFX
Chaiwon Kim ... visual effects artist
Dongsoo Kim ... digital compositor: ILM
Haetsal Kim ... tracking/matchmove artist: luma pictures
Jini Mijin Kim ... stereoscopic compositor: Deluxe
Eric Kimelton ... visual effects producer: digital domain
Doron Kipper ... visual effects plate photography
Vemulapalli Sasi Kiran ... lighting artist
Oliver Kirchhoff ... layout artist: Industrial Light & Magic
Dominik Kirouac ... fx lead: Rodeo FX
Shilpa Kirpalani ... lighting artist
Lukas Tiberio Klopfenstein ... compositor: double negative
Zach Knue ... digital production manager
Kenneth Koh ... digital artist
Julianna Kolakis ... senior texture artist
Srinivasa Raghavendra Kondapuram ... Matchmove & RotoAnim Artist
Allie Koppel ... head of finance: the third floor
Michelle Korczak ... compositor: Method Studios
Makoto Koyama ... senior animator: DNeg
Aaron Kramer ... environment td: double negative
Alexei Krassovsky ... 3d stereo production coordinator
Yadu Krishnan ... senior paint & roto artist: ScanlineVFX
Václav Kubant ... compositor
Julie Kubbillun ... munich studio manager: Rodeo FX
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanimation technical director: Double Negative
Ashwin Kumar ... roto vfx/alien
Manish Magesh Kumar ... element qc artist: Stereo D
Nicha Kumkeaw ... digital compositor
Dan Kunz ... motion capture supervisor: Double Negative
Oliver Kurrle ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Evan Kwan ... compositor: digital domain
Federico La Tona ... lighting & compositing artist: luma pictures
Matthieu Labbe ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Daniel Labossiere ... fx td: DNEG
Jean-Francois Lafleur ... motion design artist: Rodeo FX
Estelle Lagarde ... environment artist: Rodeo FX
Hugo Lalonde ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Alan S.L. Lam ... environment artist: Rodeo FX
Damien Lam ... cg modeler: Scanline VFX
Alyson Lamontagne ... lighting artist: Rodeo FX
Andréanne Lamoureux ... digital compositor: Rodeo FX
Pascale Lamoureux-Miron ... digital compositor: double negative
Kevin Landry ... matchmove artist: Rodeo FX
Debbie Langford ... layout artist: Double Negative
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
Philippe Langlois ... lead artist: Cinesite
Rudy Langoux ... fx artist: Rodeo FX
Michael Lankes ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Mary Lapena ... compositor: Luma Picutres
Mathieu Lapierre ... environment artist: Rodeo FX
Maxime Laroche ... digital compositor: Rodeo FX
Mark Laszlo ... generalist: Scanline VFX
Victor Latour ... visualization artist: the third floor
Stephanie Lawrence ... visual effects coordinator
Christophe Le Derout ... 3d/vfx artist: Cinesite
Laurent Le Mettez ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Claire Le Teuff ... digital compositor
Marc Lebuis ... layout supervisor: Rodeo FX
Christine Leclerc ... texture artist: Rodeo FX
Derek Ledbetter ... senior in-house compositor
James Ledwell ... visual effects coordinator
Herman Lee ... visualization artist: the third floor
Jeeho Lee ... modeling artist: Rodeo FX
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Raphael Legros ... digital compositor
Erik Lehmann ... senior build td: Double Negative
Tati Leite ... visual effects artist: Lola VFX
Maxime Letertre ... matchmove artist: Rodeo FX
Raphael Letertre ... cg supervisor: Rodeo FX
Nicolas Leu ... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios
Veronique Levesque ... look development artist: Rodeo FX
Fangfei Li ... digital compositor: Double Negative
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Chi Jiajia Lim ... Stereoscopic Compositor: Stereo D
Edy Susanto Lim ... creature supervisor: method studios
Wayne Lim ... layout td: double negative
Ivan Lima ... digital compositor: Rodeo FX
Leon Lin ... 2d/compositing artist: Cinesite
Tong Jason Lin ... effects R&D
John Lindstein ... visual effects artist
Rachel Litz ... visual effects editor: Method Studios
Manuel Llamas ... digital compositor
Wassila Lmouaci ... visual effects producer: Rodeo FX
Samuel Locas-Meilleur ... 3d/vfx artist: Cinesite
Prasad Aaksha Lohith ... visual effects artist
Julian Lojek ... digital compositor: ILM
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Laura Lopez ... lead artist: Cinesite
Alexandra LoRusso ... Fx Artist: ScanlineVFX
Blaine Lougheed ... visual effects supervisor: 2nd unit
Will Lovett ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Valerie Loyer ... texture artist: Rodeo FX
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor
Alison Luong ... visual effects coordinator: digital domain
Daniel Lupien ... texture supervisor: Rodeo FX
Wanqi Lyu ... fx td: luma pictures
Michael Löffler ... senior pipeline td: ScanlineVFX
Susan Ma ... integration department manager: Method Studios
Melaina Mace ... environment artist: DNEG
Peter Machuca ... digital compositor
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
Symonne Madalena ... assistant vfx editor: Legend 3D
Renaud Madeline ... digital compositing supervisor: Rodeo FX
Amy Madigan ... production coordinator: Stereo D
Gokul Mahajan ... Creative Supervisor
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Jérémie Maheu ... digital compositor: Rodeo FX
Marion Mahu ... grooming artist: Rodeo FX
Dipen Majmundar ... matchmove & bodytracking artist: DNEG
Carson Majors ... rotoscope lead
Yael Majors ... assistant finaling supervisor
Vincent Febriyanto Mak ... assistant lead stereoscopic compositor
Laurent Makowski ... look development artist: Rodeo FX
Alexander Maldoff ... production/technical support: Cinesite
Melik Malkasian ... visualization artist: the third floor
Brad Malott ... paint artist: Stereo D
Marilou Marchand ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Kevin Martel ... animation supervisor: ILM
Olivier Martin ... concept artist & matte painter: Rodeo FX
Aldo Martinez Calzadilla ... modeler: scanline vfx
Jorge Armando Martínez Terán ... animator
Marc Mason ... line producer: double negative
Francisco Massanet ... 3d/vfx artist: Cinesite
Laura Massingham ... element qc
Tomoyo Matsuda ... 3d/vfx artist: Cinesite
Rylan Mattes ... animator: Rodeo FX
Natalia Matveenko ... visual effects artist: Lola VFX
Saurabh Maurya ... cg lead
Laurent Maynard ... build td / groom td
Tatiana Maziar ... Stereoscopic Compositor: Stereo D
Eric Mc Guire ... CG Supervisor: Rodeo FX
Kindra McCall ... visual effects artist
Samantha McConnell ... digital compositor: digital domain
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositer
Ambrose Mcduffy ... matchmove artist: Luma Pictures
Tim McGovern ... dfx supervisor: Double Negative Mumbai
Erin McGuire ... cg supervisor: Rodeo FX
Bradleigh McKay ... previs artist: Rodeo FX
Scott McPhate ... visual effects coordinator
Shane Meehan ... roto/prep supervisor: Double Negative
Natalie Meffert ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Pranay Meher ... 3d/vfx artist: Cinesite
Vishal Mehta ... texture paint lead
Tobias Meier ... environment td: double negative
Jennifer Giovanna Meire ... compositing supervisor: DNEG
Philipp Mekus ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Michael Melchiorre ... senior compositor
Juan Carlos Mendoza ... digital compositor
Lewis Menga ... visual effects editor: Rodeo FX
Kiran Menon ... digital compositor
Tory Mercer ... digital compositor
Simon Mercier ... environment artist: Rodeo FX
Lenny Mesina ... vfx editor: Logan
Steven Messing ... concept designer
Kaushik Metkar ... visual effects coordinator
Micheal Michaud ... production/technical support: Cinesite
Thomas Middleton ... digital compositor: Method Studios
Midhun ... visual effects artist
Amp Miller ... vfx coordinator: Scanline VFX
Andrew Miller ... visualization artist: the third floor
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Ankur Mishra ... visual effect artist: Double Negative
Shitikantha Mishra ... 3d digital artist. dneg
Harsh Mistry ... effects technical director: Method Studios Vancouver
Lauren Miyake ... visual effects associate producer
Vimal Raj Mohan ... Layout Artist: ILM
Eric Moliner ... creature td: double negative
Paul Molodowitch ... lead pipeline technical director: Luma Pictures
David Monfette ... rotoscope artist: Rodeo FX
Brittany Montero ... visualization coordinator: the third floor
Elizabeth Montes ... visualization senior production manager: the third floor
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Reuben Montgomery ... visual effects artist
Steven Moore ... modeler: Cinesite
Jim Moorhead ... integration artist
Eroc Moralls ... senior vfx artist
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Allan Morel ... visual effects artist
Scott Morgan ... visual effects artist
Emmanuelle Morin ... layout artist: Rodeo FX
Gabriel Morin ... look development artist: Rodeo FX
Olivier Barbes Morin ... visual effects shooting: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette ... matchmove artist: Rodeo FX
Immanuel Morris ... lead visual effects supervisor
Fabienne Mouillac ... digital compositor: Rodeo FX
Ourania Mourta ... creature fx artist: Scanline VFX / senior fx artist: Scanline VFX
Ivan Moutinho ... plate lab wrangler
Aileen Mu ... visual effects coordinator: Lola VFX
Harrison Muecke ... visualization coordinator: the third floor
Susan Mueller ... stereo 3d production manager
King Mugabi ... element qc artist and compositor
Eva Mularonek ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Oriane Mulleras-El Atmani ... lighting artist: Rodeo FX
Jass Mun ... layout artist: Rodeo FX
Gayle Munro ... visual effects producer: method studios vancouver
Jeremy Munro ... visualization artist: the third floor
Asuka Murata ... Fx Artist: ScanlineVFX
Adam Muratoff ... visual effects artist
Dennis Murillo ... visual effects coordinator
Melissa Murphy ... visualization artist: the third floor
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Ryan Musante ... visual effects coordinator
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist
Jason G. Myers ... data operations manager: cinesite / technical resource manager: DNEG
Nicole Myers ... visual effects production assistant
Alexandre Ménard ... previs lead: Rodeo FX
Charles-Eric Nadeau ... rotoscope artist: Rodeo FX
Jeff Nadwidny ... visual effects artist
Daisuke Nagae ... cg supervisor: digital domain
Raghavendra Naik ... fx td-dneg
Anoop M. Nair ... visual effects artist
Evan Nanou ... stereo compositor
Adam Nazarenko ... HDR finishing artist
Sheldon Neill ... digital coordinator: Luma Pictures
Charlotte Nelson ... head of production: the third floor
Jonathan R. Nelson ... fx td: Method Studios
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Daniel Paul Newman ... visual effects coordinator
Gregory Ng ... lead compositor: luma pictures
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Sheau Horng Ng ... digital artist: ILM
Vinh Nguyen ... lead compositor
Chris Nichols ... texture lead: Digital Domain
Jarrod Nichols ... stereo compositor
Carlos-Christian Nickel ... cg supervisor
Neela Nitesh ... stereo compositor
Thomas Nittmann ... VFX Executive Producer: Lola Visual Effects
Rajendra Nitturu ... stereo compositor
Chad Nixon ... visual effects producer: Cinesite
Sam Nixon ... digital artist
Conor Nolan ... layout artist: ScanlineVFX
Matthew Novak ... cg/lighting lead: Scanline VFX
Benjamin Nowak ... environment artist: digital domain
Emily Nudell ... production assistant
Sabrina Nunes ... lighting artist: Digital Domain
Barry O'Brien ... stereo supervisor: DNEG
Adam O'Brien-Locke ... global production supervisor: Rodeo FX
Skylar O'Flaherty ... assistant data wrangler: 2nd unit
Jeremy Oddo ... head of it: the third floor
Ken U. Ogbo ... senior roto/paint artist: Scanline VFX
Jaesung Oh ... vfx production manager
Jessica Oh ... visual effects coordinator
Simon Ohler ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Alessandro Ongaro ... visual effects supervisor: Double Negative
Mark Orme ... matte painter
Mihaela Orzea ... vfx supervisor: macro unit
Raphael Oseguera ... roto department manager
Marc Ostroff ... executive staff: digital domain
Lauralea Otis ... software developer: Marvel
Ben Outerbridge ... lead compositor
Sherin Padayatty ... production/technical support: Cinesite
Francesco Panzieri ... digital compositor: Digital Domain
Emese Papp ... character fx
Phanie Parent ... compositor
Stephane Paris ... visual effects supervisor: Cinesite
Adam Parker ... Production Assistant: ScanlineVFX
Junaid Parmar ... rigging td: double negative
Rohan Parmar ... Matchmove Artist
Vishal Parmar ... compositor
Steve Parsons ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Balasubramani Parthasarathy ... camera tracking td
Dana Passarella ... stereo compositing lead
Mitul Patel ... fx supervisor
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Saurabh Patel ... matchmove lead: double negative
Caprice Paxton ... stereo producer: Legend 3D
Negin Paydarfar ... digital compositor
Jessica Pearce ... production coordinator: stereo d
Bethany Pederson Onstad ... data wrangler
Martin Pedreira ... digital compositor: Rodeo FX
Jennyfer Pellerin ... 2d/compositing artist: Cinesite / rotoscope artist: Rodeo FX
Martin Pelletier ... head of quebec studio: Rodeo FX
Eric Pepin ... vp operations: Rodeo FX
Michael Perdew ... visual effects producer: luma pictures
Adam Pere ... visual effects producer: crafty apes
Raul Perez ... visual effects artist
Alex Perlstrom ... systems admistrator: Scanline VFX
Ann Perreault ... visual effects production assistant: Rodeo FX
John Perrigo ... fx td
Pablo Perugorria ... production/technical support: Cinesite
Josip Peterkovic ... matchmove artist: Luma Pictures
Eric Petey ... animator supervisor: Scanline VFX
Frank Petit ... digital compositor
Ignat Petrov ... rotomation artist
Mathieu Phaneuf ... modeling artist: Rodeo FX
Sandy Phetchamphone ... finaling manager: Stereo D
Phets Phonasa ... stereoscopic lead
Tananuch Phosri ... BG Prep Artist
Teddy Phuthanhdanh ... visual effects data wrangler
Dominic Piché ... modeling supervisor: Rodeo FX
Susan Pickett ... visual effects producer
Nicolas Pierquin ... concept artist: luma pictures
Ezra Pike ... Extraction Artist: Double Negative
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor
John Ployhar ... visualization artist: the third floor
Nilesh Pobatti ... modeling artist: double negative
Ugo Poinas ... rotoscope artist: Rodeo FX
François Poirier ... visual effects editor: Rodeo FX
Luca Poletto ... production assistant
Yash Polke ... FX TD at Double Negative
Monique Pollaehne ... visual effects producer
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX
Ipyana Ponder ... compositor
Eddie Porter ... lead compositor: Luma Pictures
Justin Porter ... digital production manager: Luma Pictures
Michael Porterfield ... compositing supervisor
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmove supervisor: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Gabrielle Powell ... 3d stereoscopic production coordinator
Kiran Prabhu ... model td
Mahajan Prashant ... Camera Tracking Artist
Jeremy Preissner ... legend 3d: sr. systems administrator
Quentin Prenant ... CFX artist at Scanline VFX
Brennan Prevatt ... lead compositor: Scanline VFX
Francis Prince ... digital compositor
Richard Pring ... senior stereo editor: dneg
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Jaime Provido ... technology resource administrator: Method Studios
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Jakub Pruszkowski ... lead compositor: Double Negative
Ivan Prvulj ... Lead Fx Artist: ScanlineVFX
Christopher Puchta ... effects technical director: Digital Domain
Lauren Puntillo ... head of marketing: the third floor
Robin Purdy ... Animator
Francis Puthanangadi ... compositing supervisor: Digital Domain
Yu Qin ... 2d/compositing artist: Cinesite
Paul Patrick Quinn ... visual effects
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Simon Rafin ... senior compositor: ILM
Jesper Rahlff ... visual effects
Imran Ahmed Raichuri ... 3D modeling artist: double negative
Yves Rainville ... modeling artist: Rodeo FX
Alma Ramirez ... visualization artist: the third floor
Guillermo Ramos ... digital compositor
Pablovsky Ramos-Nieves ... senior lighting technical director: Scanline VFX
Austin Ramsey ... visual effects compositor
Ryan Ramsey ... senior stereoscopic compositor: Deluxe
Atish Ranjan ... lighting td
Kisholay Ray ... production coordinator
David Raymond ... creature fx artist: Rodeo FX
Kevin Razo ... Technical Lead
Derek Rein ... 2d/compositing artist: Cinesite
Leslie Renaud ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jana Rexhausen ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Marie Rheinschild-Jordan ... visual effects producer
Mike Rhone ... fx artist
Jordan Rice ... 2D VFX Runner
Tyler Rice ... element qc
Steffen Richter ... digital compositor: Method Studios
Daniel Riddle ... modeler & texture artist: luma pictures
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Stéphane Rioux ... digital compositor: Rodeo FX
Bastien Rivas ... visual effects coordinator
Genesis Rivas ... visual effect artist
Martin Rivera ... visualization artist: the third floor
Alexandra Robert ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Charles G. Roberts ... compositor
Joshua Robertson ... pipeline td
Cabral Rock ... visual effects producer: ILM Singapore
Paulina Rodriguez Lemus ... 2d/compositing artist: Cinesite
Karl Rogovin ... FX TD: Luma Pictures
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Xavier A. Romo ... end credits artist: exceptional minds [us]
Marc A. Rousseau ... vfx executive producer: Cinesite
Pierre Rousseau ... fx artist: Rodeo FX
Marine Rousselet ... rotoscope artist: Rodeo FX
Viktoria Rucker ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Angel Gil Ruiz ... senior matchmover
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Darren Russell ... 2d/compositing artist: Cinesite
Brian Rust ... lead compositor
Sylvain Régnié ... rotoscope artist: Rodeo FX
Sanu Sagar ... designer: perception
Mandeep Singh Saini ... 2d/compositing artist: Cinesite
Ryo Sakaguchi ... cg supervisor: Scanline VFX
David Salamon ... lidar scanning supervisior: RISE Visual Effects Studios
Erick Salazar ... lighter: Method Studios
Azhar Salim ... digital artist
Celestin Salomon ... lead artist: Cinesite / texture artist: Rodeo FX
Mayur Samant ... Lead technical animator
Herbert Samson ... visualization artist: the third floor
Martin Gorbea Sanchez ... layout artist: Rodeo FX
Lui Sanchez-Fontillas ... Lead Roto Paint Artist
Theodore M. Sandifer ... stereo compositor
Jason Sanford ... visual effects executive producer: Crafty Apes
Ghosh Sanjay ... texturing: DNEG
Clement Sanna ... 2d/compositing artist: Cinesite
Raphael Santos ... digital compositor: DNEG Vancouver
Ashwin Sareen ... render technician/data io: Method Studios Vancouver
Tarkan Sarim ... lead grooming td: scanline vfx
Anthony Saturno ... visual effects artist: For Exceptional Minds [us]
Hemant Parshuram Sawant ... digital compositor
Casey Schatz ... technical supervisor: the third floor
Paul Schlie ... digital compositor: Rodeo FX
Yoann Schmid ... lighting artist: ScanlineVFX
Dennis Schmidt ... fx artist: Rodeo FX
Lisa Schmölzer ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Erik Schneider ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Tanissa Potrovitza Schoen ... 3D Stereoscopic Associate Producer
Marc Schoenbeck ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Yannic Schoof ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brett Schroeder ... lead animator: cinesite
Rayk Schroeder ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jan Schubert ... lookdev td: Double Negative
Eric Schultz ... mid lighting technical director: Double Negative
David Schuster ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Angelika Schweitzer ... Technology Resource Lead
Brendan Seals ... visual effects supervisor: luma pictures
Jérémie Sebban ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Flavio Segal ... lighting artist
Nupur Sehgal ... FX TD: Method Studios
Pedro Seixas ... digital compositor
Eric Senecal ... 3d/vfx artist: Cinesite
Joseph Severn ... senior lidar tech
Anastasia Sevrugina ... visualization artist: the third floor
Viren Shah ... lighting lead: DNEG
Yi Shan ... techanim artist
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Amrish Sharma ... cfx artist
Deepakkumar Sharma ... matchmove artist
Vineet Sharma ... fx td: DNEG
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Katryna Shattuck ... associate bidding producer: luma pictures
Taylor Shaw ... visual effects artist
Sufiyan Sheikh ... rigging td: double negative
Nishad Shelar ... modeler
Gary Shelley ... Roto/Paint Lead
Craig Sheppard ... Visual Effects Editor: DD
Drew Shields ... tracking lead: method studios
Terry Shigemitsu ... visualization artist: the third floor
Sammy Shikaze ... visual effects coordinator
Erik Shveima ... visualization artist: the third floor
Aleksandra Sienkiewicz ... lead lookdev compositor: Method Studios
Marcela A. Silva ... Lead Compositor
Jared Simeth ... associate vfx supervisor: Luma Pictures
Vishnu Simha ... 3d modeling artist: double negative
Christian Simon ... lead artist: Cinesite
Abhishek Singh ... lead compositor
Ambar Singh ... fx artist: luma pictures
Ankur Singh ... modeller: Double Negative
Neha Singh ... Modeler
Nitin Singh ... VFX department production manager
Ranjeet Singh ... visual effects artist
Korn Singprasong ... data i/o: Double Negative
Thanapoom Siripopungul ... character td supervisor: luma pictures
Maciej Skoluba ... compositor
Scott Slater ... visualization artist: the third floor
Andrew Slevin ... production assistant: Scanline VFX
Edmond Smith III ... visual effects artist
Connor Smith ... visual effects coordinator
Dane Allan Smith ... Global Head Of Business Development: The Third Floor
Jonty Smith ... visual effects artist: clear angle studios
Nikki Snider ... digital compositor: DNEG
Jordan Soler ... grooming artist
Jordan Soles ... vp development & technologies: Rodeo FX
Romain Sontag ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Satish Kanta Sorensangbam ... visual effects artist
Kevin Souls ... visual effects supervisor: luma pictures
Nelson Sousa ... model department supervisor: Digital Domain
Tommy Souza ... visualization coordinator: the third floor
Richard Sowerby ... lead artist: Cinesite
Doug Spilatro ... visual effects supervisor
Anshul Kumar Srivastava ... texture artist: DNEG
Anthony Stedman ... texture artist: Rodeo FX
Mark Stepanek ... lead artist: Cinesite
Mark Stern ... Visual Effects Executive Producer: Lola Visual Effects
Jeremy Stewart ... animation supervisor
James Stone ... lead modeller
Yesod Stone ... production support group: Legend
Andrew Stovesand ... visualization artist: the third floor
Jonas Stuckenbrock ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jim Su ... rigging supervisor: Scanline VFX
Nishant Subrahmanian ... visual effects production manager
Masaya Sugimura ... 3d/vfx artist: Cinesite
Michael Sullivan ... digital imaging technician: LOGAN
Troy Summersett ... vfx artist: Stereo D
Radhakrishnan Sundararaj ... digital compositor
Adrian Sutherland ... Senior Compositor
Mary Swain ... visual effects coordinator
Michael J. Sweetser ... compositor: dneg
Brian Sziklasi ... element qc artist: Stereo D
Mehdi Tadlaoui ... lead artist: Cinesite
Mark Joey Tang ... digital compositor: Rodeo FX
Daniel Tapia ... lighting lead
Dipak Tarpara ... vfx artist: Stereo D
Patrick Tasse ... lead artist: Cinesite
George Tatchell ... 3d/vfx artist: Cinesite
Eunice Taylor ... digital coordinator: luma pictures
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Elena Tchijakoff ... rigging artist: Rodeo FX
Jessica Teach ... executive staff: ILM
Randy R. Tecson ... 3d/vfx artist: Cinesite
Nicolas Teisseire ... lighting artist: Rodeo FX
Werner Ten Hoeve ... compositor: Digital Domain 3.0
Adrian Teng ... visual effects artist
Emily Tersigni ... stereo artist
Shashank Thakur ... Modeling TD: Double Negative
Marc-Antoine Thibault ... rotoscope artist: Rodeo FX
Olivier Thibaut ... head of software: Method Studios
Jason Thielen ... visualization supervisor: the third floor
Mat Thompson ... visual effects department production manager: dneg
Raghavi Arya Thota ... stereo compositor
Jan-Niklas Tille ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Heiko Tippelt ... lead artist: Cinesite
Rohan Tirkey ... stereoscopic supervisor
Tim Tobin ... digital compositor: Double Negative
Shermaine Toh ... compositor: ScanlineVFX
Beth Tomashek ... visualization artist: the third floor
Roohi Topgi ... 3d generalist: ScanlineVFX
Alexandra Torelli ... rotoscope artist: Rodeo FX
Mike Tosti ... engineer
Vincent Touache ... creature technical director
Jessica Toucoula ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Will Towle ... digital compositor
Victoria Tracconi ... senior visual effects coordinator
Mai-Anh Tran ... environment artist: Rodeo FX
Diego Trazzi ... visual effects
Amelie Tremblay ... visual effects production assistant: Rodeo FX
David Tremblay ... rotoscope artist: Rodeo FX
Merten Tremer ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
John Treusch ... visual effects artist
Esther Trilsch ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Christine Troianello ... compositor: Dneg
Kristina Truong ... production coordinator: ILM
Tom Truscott ... digital compositor
Tzung-Da Tsai ... flowline development lead
Graeme Tung ... senior lighting technical director
Aurore Turbé ... texture artist: Rodeo FX
Alexandra Turmel ... rotoscope artist: Rodeo FX
Patryk Urbaniak ... look development td: Double Negative
Tanzir Uzzaman ... digital compositor
Viral Vadalia ... technical support: Double Negative
Juan Francisco Valdivieso ... 3d/vfx artist: Cinesite
Adrien Vallecilla ... Lead lookdev & lighting
Rick van de Schootbrugge ... compositor
Marco van der Merwe ... FX Technical Director
Andrew Van Midde ... Shoot TD
Jack Van Nuis ... compositor
Daniel Ruiz Vargas ... 3d/vfx artist: Cinesite
Luis Vega ... visualization artist: the third floor
Maegan Veloso ... layout artist: method studios
Leiki Veskimets ... department production manager: Scanline VFX
Opale Vezina ... rotoscope artist: Rodeo FX
VikramSampath ... Line producer: Dneg
Joseph Villa ... roto/paint lead: Method Studios
Venugopal Vimal ... modelling td
Tiffany Nichole Vochatzer ... roto/paint artist: luma pictures
Johannes Vogt-Reimuth ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Jan Volckmann ... digital compositor: Rodeo FX
Holger Voss ... head of cg: Cinesite
Jean-Philippe Voyer ... matchmove artist: Rodeo FX
Samantha Wade ... visualization artist: the third floor
Thomas Dane Wagener ... stereo coordinator: Scanline VFX
Harrison Wang ... animator: Rodeo FX
Pablo Wang ... digital compositor
Ran Wang ... digital artist: Digital Domain
Rose Wang ... digital matte painter: ScanlineVFX
Varot Wanithanont ... fx technical director: Dneg
Thaddeus Warren ... matte painter
Jun Watanabe ... effects technical director: Industrial Light and Magic
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Jonathan Weber ... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Helena Wegmann ... studio manager stuttgart: RISE Visual Effects Studios
Zack Weiler ... cfx: scanline vfx
Jeff Wells ... digital compositor: Scanline VFX
Prasad Wharavadekar ... Matchmove Artist: DNEG
George Wharton ... Compositor: DNEG
Aric Whittom ... stereoscopic compositor
Shaina Wiarda ... visual effects coordinator
Shane Christopher Wicklund ... senior digital compositor: ScanlineVFX
Valerie Wicks ... visual effects coordinator
Rudy Wijaya ... visualization artist: the third floor
Michael Wilde ... Modelling TD: DNeg
Will Van Dao ... lead roto/paint artist: ScanlineVFX
Katie Williams ... roto/paint artist: Digital Domain
Chris A. Wilson ... lighting td: Method Studios
Johnny Wilson ... In-House Lead Compositor
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Matthias Winkler ... cg supervisor: RISE Visual Effects Studios
Sebastian Wirbelauer ... animator: RISE Visual Effects Studios
Florian Witzel ... fx supervisor: ILM
Eddy Wolfson ... senior paint artist
Tom Wolstenholme ... 3d/vfx artist: Cinesite
Eric Hp Wong ... lighting td
Pornthep Wongkitigumjorn ... VFX Artist: Method Studios
Glenn Woodburn ... cyber scanning: Direct Dimensions
Sierra Woodburn ... cyber scanning: Direct Dimensions
Gregg Wrenn ... visualization artist: the third floor
Wendi Harris Wu ... visual effects artist
Garrett Wycoff ... 2d lead: luma pictures
Dane Wylie ... assistant depth supervisor
Jiacheng Xu ... digital compositor: Dneg
Casey Yahnke ... Compositor: Double Negative
Janet Yale ... visual effects producer: DNEG
Hailie Yang ... vfx pa: additional photography
Kate Yang ... technology: ILM
Momo Yang ... senior matchmover
Jeen Yee ... associate production manager: ilm
Tiffany Yee ... visualization artist: the third floor
Louis Yeum ... animator: Rodeo FX
Ben Ying ... compositing supervisor: luma pictures
Aleksandar Yochkolovski ... Lead Lookdev TD CINESITE
Jacob Yorke ... visual effects artist
Andrew M. Young ... stereo supervisor: end title sequence
Asia Youngman ... visual effects artist
Ahmed Yousry ... CG supervisor
Sophia Yu ... visualization artist: the third floor
Wing Kit Yu ... fx td: DNEG
Volkan Yurdakul ... 2d/compositing artist: Cinesite
Christopher Lee Zammit ... senior character texture artist: Double Negative
Carles Zamorano ... Environment Generalist TD: DNEG
Céline Zapater ... visual effects editor: Rodeo FX
Alexandra Zedalis ... visualization artist: the third floor
Alvaro Zendejas ... digital compositor
Eric Zhang ... texture & shading artist
Kevin x.l Zhao ... stereo compositor: xiao zhao from stereoD
Cleve Yilun Zhu ... sequence lead compositor: Dneg
Andrew Zink ... cg supervisor: luma pictures
Susan Zwerman ... vfx executive producer: for Exceptional Minds [us]
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Lou Gatti ... visual effects coordinator (uncredited)
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios (uncredited)
Mike Jutan ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)
Tom Minor ... software developer: DNEG (uncredited)
Prakash Pathak ... visual effects coordinator (uncredited)
Brian Peluso ... compositor: Scanline VFX (uncredited)
Davis Scott Porter Saunders ... Creative Supervisor: StereoD (uncredited)
Jacob Telleen ... pipeline technical director: DNEG (uncredited)
Niel Vas ... software developer (uncredited)
Shawna Zegarra ... technical support: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Randall Archer ... stunt performer
Ben Aycrigg ... stunt performer
Adrienne Ballenger ... stunt performer
Charles Barden ... stunt double: Derek
Kelli Barksdale ... stunt double: Cassie (as Kelli Lynn Barksdale)
Danya Bateman ... stunt performer
Kelly Bellini ... stunt driver
Grady Allen Bishop ... Russian Arm Driver
Chris Brewster ... fight coordinator
Dan Brown ... stunt double: Sonny Burch / stunts: San Francisco Unit (as Dan W. Brown)
Tamiko Brownlee ... stunt double: Ghost
Kevin Cassidy ... stunt performer
Alex Chansky ... stunt performer (as Alex Chanskey)
Anis Cheurfa ... stunt performer
Stephen Conroy ... stunt performer
George Cottle ... stunt coordinator
Brycen Counts ... assistant stunt coordinator
Alan D'Antoni ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt double: Antilov
Chris Daniels ... stunt performer / stunt rigging coordinator
Liam Day ... stunt performer
Kent De Mond ... stunt double: Elihas Starr
J. Mark Donaldson ... stunts: San Francisco Unit
Danny Downey ... stunt performer
Stephen Dunlevy ... stunt performer
Kiante Elam ... stunt double: Bill Foster / stunt performer
David Elson ... stunt performer
Michael Endoso ... stunt performer (as Mike Endoso)
Marie Fink ... stunt performer
Stephane Fiossanangaye ... stunt performer
Scott R. Fisher ... stunts: San Francisco Unit
Alessandro Folchitto ... stunt performer
Colin Follenweider ... stunt double: Ant Man
Jeremy Fry ... stunt performer
Brenda Lorena Garcia ... stunt double: Cassie (as Brenda Garcia)
Anthony Genova ... stunt performer
Andy Gill ... stunt coordinator: second unit
Marian Green ... stunt performer
Dante Ha ... stunt performer
Shane Habberstad ... stunt performer
Barry Hanley ... stunt performer
Riley Harper ... stunt performer (as Riley Thomas Haper)
Casey Hendershot ... stunt performer
Zac Henry ... assistant stunt rigging coordinator: second unit (as Zachary Henry)
David Hugghins ... stunt rigging coordinator
Isaac Hughes ... stunt performer
Scott Hunter ... stunt performer
Terry Jackson ... stunt driver / stunt performer
Cal Johnson ... stunt driver
Juliene Joyner ... stunt performer
Abigail Jurewicz ... stunt performer
Keone Kim ... stunt performer (as Vernon Keone Kim)
Jess King ... stunt performer / stunts: San Francisco Unit
Henry Kingi ... stunt driver
Ingrid Kleinig ... stunt double: Hope Van Dyne
Will Leong ... stunt double: Woo (as William Leong)
Bethany Levy ... stunt double: Catherine
David Paul Lord ... stunt driver
Jared Losano ... stunt double: Uzman
Buddy Love ... stunts: San Francisco Unit
David Brian Martin ... stunt driver
Tony McFarr ... stunt performer
Renae Moneymaker ... Stunt Double: Janet Van Dyne / stunt double: Wasp
Robert Nagle ... Array Unit stunt car driver
Niko Nedyalkov ... stunt performer (as Nikolay Nedyalkov)
Daniel Norris ... stunt performer
Paul Andrew O'Connor ... stunt performer (as Paul O'Connor)
Casey O'Neill ... stunt performer / stunts: San Francisco Unit
Vladimir Orlov ... stunt performer
Chris Palermo ... stunt performer
Brian Philpot ... stunt performer
Vanessa Rael ... stunt office manager
Rex Reddick ... stunt driver (as Rex James Reddick)
Delmar Reyna ... stunt performer
Alice Rietveld ... stunt performer
Cody Robinson ... stunt performer
Corrina Roshea ... stunt driver
Michael Runyard ... stunt double: Hank Pym
Jordan Salmon ... stunt performer
Elena Sanchez ... stunt performer
Marc Scizak ... stunt performer
Paul E. Short ... stunt driver
Travis Steele ... stunt driver
Matt Sweeney ... stunts: San Francisco Unit
Nancy Thurston ... stunt driver
Ashley Rae Trisler ... stunt driver (as Ashley Trisler)
Mark Aaron Wagner ... stunts: San Francisco Unit (as Mark Wagner)
Marlow Warrington-Mattei ... stunt double: Luis / stunt double: Scott Lang
Jim Wilkey ... stunts: San Francisco Unit
Thom Williams ... stunt double: Big Agent
Eddie Yansick ... stunt performer
Marcus Young ... stunt performer
David Alessi ... precision driver (uncredited)
Dean Bailey ... utility stunts (uncredited)
Adrienne Ballenger ... utility stunts (uncredited)
Kelli Barksdale ... stunts (uncredited)
Kelly Bellini ... stunts (uncredited)
Joanna Bennett ... stunts: motion capture double (uncredited)
Girvan 'Swirv' Bramble ... utility stunts (uncredited)
Sergio Briones ... stunt double (uncredited)
Tamiko Brownlee ... utility stunts (uncredited)
Joe Bucaro III ... stunt driver (uncredited)
Arnold Chon ... stunts (uncredited)
Niko Dalman ... stunt double: Goran Kostic (uncredited)
Leesha Davis ... utility stunts (uncredited)
Greg Dela Riva ... stunt rigger (uncredited)
Danny Downey ... stunt driver (uncredited)
Joe Dryden ... utility stunts (uncredited)
Kevin Dyer ... utility stunts (uncredited)
Richard Epper ... utility stunts (uncredited)
Jimena Ferrante ... stunt performer (uncredited)
Alessandro Folchitto ... stunt double (uncredited)
Walter Garcia ... fight coordinator: second unit (uncredited)
George Giordano ... stunt performer (uncredited)
Travis Gomez ... stunts (uncredited)
Jared Leland Gore ... stunts (uncredited)
Jessie Graff ... Motion Capture Double (uncredited)
Marian Green ... utility stunts (uncredited)
Jef Groff ... stunt driver: hellcat goon (uncredited)
Riley Harper ... stunt driver (uncredited)
Regis Harrington ... stunts: Camera Bike Rider (uncredited)
Jacob Hugghins ... stunts (uncredited)
Duke Jackson ... stunt player (uncredited)
Michael Jamorski ... stunts (uncredited)
Juliene Joyner ... stunt utility: pedestrian, moped (uncredited)
Steve Kelso ... stunt driver (uncredited)
Keone Kim ... utility stunts (uncredited)
Matt LaBorde ... utility stunts (uncredited)
Tony Lazzara ... stunt driver (uncredited)
Danny Le Boyer ... utility stunts (uncredited)
Will Leong ... stunt performer (uncredited)
Jalil Jay Lynch ... Motorcycle Stunts & Car Stunts (uncredited)
David Brian Martin ... stunts (uncredited)
Anthony Martins ... stunts (uncredited)
Jessica Merideth ... utility stunts (uncredited)
Dave Moro ... precision driver (uncredited)
Prophet Muscle ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Niko Nedyalkov ... utility stunts (uncredited)
Allan Padelford ... utility stunts (uncredited)
Chris Palermo ... motorcycle stunts (uncredited)
Ricardo Perez ... precision driver (uncredited)
Ryan Rasberry ... precision driver (uncredited)
Jeff Redlick ... vehicle driver (uncredited)
Alice Rietveld ... utility stunts (uncredited)
Jimmy N. Roberts ... stunt rider (uncredited)
Rich Rutherford ... stunt driver (uncredited)
Jordan Salmon ... utility stunts (uncredited)
Myke Schwartz ... stunt driver (uncredited)
Robert Shavers ... stunt performer: motocycle stunt (uncredited)
Brandon M. Shaw ... utility stunts (uncredited)
Paul E. Short ... stunts (uncredited)
Brett Smrz ... driving stunt double: Paul Rudd (uncredited)
Eric Stratemeier ... stunts (uncredited)
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... utility stunts (uncredited)
Frank Torres ... stunts (uncredited)
Ashley Rae Trisler ... stunts (uncredited)
Jason Tubbs ... stunt driver (uncredited)
Keisha Tucker ... utility stunts (uncredited)
Torrey Vogel ... stunt performer (uncredited)
Mark Aaron Wagner ... stunt double: Paul Rudd, additional photography (uncredited)
Keith Ward ... stunt double: Walton Goggins (uncredited)
Thom Williams ... utility stunts (uncredited)
Eddie Yansick ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Daniel Abbott ... Grip: Los Angeles
Matt Alexander ... grip
Joseph J. Allen ... Second Grip Technician-San Francisco
Reid Andrews ... base camp generator operator
Stephen Bacquet ... lighting technician: Hawaii unit
Rebecca Baehler ... director of photography: macro unit
Kent Baker ... rigging key grip
Kevin Barnes ... best boy rigging electric: san francisco
Tigris Bergman ... rigging grip: San Francisco
John Betancourt ... edge arm operator
Mike Black ... grip
Tyler Blackwell ... digital imaging technician: vfx unit
Gabriel Blain ... rigging grip: San Francisco
Kenneth Bolton ... grip
Zavier Bolton ... grip
Bryan Booth ... lighting console programmer
Jeffrey Bordessa ... rigging electrician: San Francisco
Eddie Bowlin ... Additional Best Boy Electric Moco Unit
Shannon Bringham ... digital utility: San Francisco stunt unit
Jeremy Brussell ... key grip: additional photography
Stephen Buckingham ... camera operator: "d" camera, San Francisco
Nick Cannon ... second assistant camera: second unit
Alex Carr ... Camera Array Engineer
Bill Cendak ... rigging electrician: San Francisco
Dave Childers ... grip: San Francisco
Gregory M. Childers ... grip: San Francisco (as Greg Childers)
Peter Chrimes ... key grip: 2nd Unit
Ian Chriss ... electrician: San Francisco
Josh Cleland ... additional digital loader
Josh Coburn ... grip rigger
Gregory Collis ... grip: San Francisco
Daniele Colombera ... digital imaging technician
Michael J. Conner ... fixtures technician
Kevin Cook ... dolly grip: second unit
Mauricio Cornejo ... rigging grip: San Francisco
Bobby Costello ... Scarab base tech
Kelly A. Croke ... rigging electrician
Jeff Crumbley ... camera operator: second unit
Lauren Elizabeth Cummings ... loader: second unit / second unit loader
James 'Spud' Danicic ... edge head technician
Juvonn Daves ... grip
Evan Davies ... electrician: San Francisco / set lighting technician: SF
Nyssa Davison ... rigging electrician: San Francisco
Alessandro Di Meo ... first assistant c cam/splinter unit
Damon Doherty ... canvas grip
Fred Duffer ... video assist operator
Christopher Duskin ... camera operator
Duke Duvauchelle ... electrician
Eric Dvorsky ... drone technician
Noah Eagle ... electrician
Scott Eagle ... set lighting technician
Joshua Earles-Bennett ... fixtures technician
Blane Eguchi ... camera pa: Hawaii Unit
Jeremy Emerman ... epk
Geoff Ernst ... set lighting technician
Michael Craig Ferguson ... aerial drone pilot
Raul Flores ... electrician
Chase Flowers ... loader
Henry Fordham ... grip-hawaii unit
Donny Fowler ... Rigging Electric Best Boy
Rodell Francis ... Digital utility additional
Steven Frohardt ... best boy rigging grip
Scott Graves ... rigging gaffer
Zsolt P. Haraszti ... second assistant camera second unit
Rudy Harbon ... a camera operator: MOCO Unit
Jordan Harriman ... digital imaging technician: additional photography
Joe Heath ... grip: San Francisco stunt unit
Frank Helbig ... electrician: San Francisco unit
Jimmy Hendrix ... grip
Erik F. Hill ... grip: additional photography
Adam Hinson ... rigging electric
Robert Hoelen ... grip: splinter unit
Adam Horne ... rigging console programmer
Darryl Humber ... b camera grip
Nastasia Humphries ... camera production assistant
Richard A. Hunt ... grip: San Francisco
Jonathan Irizarry ... lighting technician
Matthew Kelly Jackson ... "b" camera second assistant, second unit
Milan Janicin ... "a" camera second assistant: additional photography
John Jernigan ... lighting technician
Brook Johnson ... key rigging grip: San Francisco
Michael Jordan ... russian arm operator
Dan Juenemann ... set lighting technician: San Francisco stunt unit
Hiro Kakuhari ... lead mount tech: second unit
Aaron Kirby ... second assistant camera: San Francisco stunt unit
Nick Kirkwood ... rigging electrician
Kiva Knight ... gaffer: San Francisco stunt unit
Steve Koster ... edge camera operator
Kalli Kouf ... camera utility: additional photography
Ernie Kunze ... set lighting technician: San Francisco stunt unit
Dean Labossiere ... electrician
Thomas D. Lairson Jr. ... second assistant camera: "b" camera
Lane Leagans ... grip
Nicholas Leone ... second assistant camera: "c" camera
Sam Lino ... digital loader: San Francisco stunt unit
Kevin Lippincott ... fixtures foreman
Kyle Lippincott ... electrician
Ryan L. Lizardi ... grip: second unit
Mathew Marden ... grip: San Francisco stunt unit
Raul J. Marin ... grip: second unit
Nick Masters ... rf technician
Kevin Matz ... lighting console programmer: second unit
Robert 'Boomer' McCann ... grip: San Francisco
Thomas McCarty ... lighting technician: additional photography
Jonathan McKeown ... electrician
Adam Meadows ... video assist operator
Igor Meglic ... director of photography: second unit
Cameron Mendel ... video and computer playback engineer
Luke Messick ... grip
Christopher D. Miller ... rigging grip: San Francisco
Dan Ming ... "a" camera first assistant: additional photography
Christopher William Moore ... canvas grip / rigging grip
Christofer Moscoso ... grip: San Francisco stunt unit
Allen Mozo ... lighting technician: Hawaii Unit (as Alan Mozo)
Spencer Mulcahy ... best boy electric: San Francisco stunt unit / electrician: San Francisco 1st local hire
Sergio Munoz Jr. ... lighting technician
Nino Neuboeck ... first assistant camera: second unit
Henry Nguyen ... second assistant camera: San Francisco unit
David B. Nowell ... aerial director of photography (as David Nowell)
Gary Oldknow ... grip
Nicolas 'Nico' Ortiz y Pino ... rigging grip: San Francisco
Kyle Padelford ... edge arm operator
Joseph Harold Page ... gaffer: second unit, Atlanta
Jamie Pair ... 2nd AC VFX Array Plate
Onofrio Nino Pansini ... camera operator
Joseph Parker ... grip
Phil Pastuhov ... drone director of photography
Haydn Pazanti ... B camera first assistant
Cory Pennington ... data manager
Brad Peterman ... first assistant camera: "a" camera
Morten Petersen ... Best Boy Electric: additional photography
Morty Petersen ... Best Boy Electric: additional photography
Mark Pickens ... camera dolly grip pickup shots
Brian A. Pitts ... plate car technician: second unit
Mark Polischeck ... video assist operator: 2nd unit
Paul Postal ... rigging gaffer: additional photography
Mila Puccini ... rigging electrician: San Francisco
C. Alan Rawlins ... key grip
Brad Rea ... a camera dolly grip
Patrick Redmond ... edge head technician
Eddie A. Reid IV ... rigging electric: additional photography
Nathan Rigaud ... mount fabricator: 2nd unit, atlanta
Jeff W. Rios ... second assistant array camera
Josh Rivenbark ... grip
Jason Robbins ... digital utility
John Robling ... video utility
Dennis Rogers ... first assistant camera: San Francisco stunt unit
Peter Rosenfeld ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Ben Rothstein ... still photographer
Nick Rowland ... dimmer tech
Robert M. Sagaser ... first assistant camera: second unit
Todd SanSone ... additional digital imaging technician: San Fransico unit
Kevin Sawicki ... video assist: Hawaii
Marc Schatalow ... set lighting technician: San Francisco stunt unit
Riko Schatke ... best boy grip
Christopher A. Schenck ... b camera operator
Cory Schulthies ... data manager: Additional Photography
Taylor Schultz ... dimmer tech
Matt Shearer ... rigging grip gang boss
Chris Shellenberger ... assistant chief rigging technician: San Francisco / local rigging gaffer: San Francisco
William Shore ... rigging electrician: San Francisco stunt unit
Michael Shortt ... rigging electrician: San Francisco
Harold Skinner ... gaffer: additional photography
Jared Slater ... aerial camera technician
David Tregea Smith ... video assist utility: San Francisco stunt unit
Roger Spain ... "b" camera second assistant: additional photography
Scott Sprague ... best boy electric
Shaun Stallard ... lighting technician
Jeff Sterner ... grip: stunt unit
Todd Stoneman ... first grip technician: San Francisco stunt unit
Cody Strong ... lighting technician: additional photography
George Sugar ... lighting technician: additional photography
Kevin Sun ... loader: additional photography
Steven Sutherland ... grip
Brandon Swain ... rigging electric
Rafael E. Sánchez ... gaffer
Ryan Thomas ... lighting technician
Erick Thundercloud ... Video Assist: 2nd Unit
Manning Tillman ... first assistant camera: second unit
Clark Todd ... electrician: San Francisco unit
Trey Twitty ... second assistant camera: "a" camera
Mike Tyson ... Rigging Gaffer
Grant Valentine ... dimmer tech
Alan Vance ... rigging electrician: San Francisco
Tej Virdi ... set lighting technician: San Francisco stunt unit
Greg Waddle ... grip: second unit
Andy Waldron ... dolly grip: San Francisco stunt unit
Benton Ward ... rf technician
Joel C. Warren ... Fixtures Gang Boss
Victoria K. Warren ... second assistant camera: second unit
Chris Weigand ... electrician
Aaron Welch ... electrician
James D. Wickman ... dolly grip: second unit
Brook Willard ... digital imaging technician: second unit
Billy Witherington ... rigging grip foreman
Theresa Wong ... second assistant camera: san francisco stunt unit
Gill Wright ... best boy rigging grip: San Francisco
Daniel Wurschl ... second assistant camera: "c" camera
Satoshi Yamazaki ... bestboy grip: second unit
Wilson Zhang ... set lighting technician: San Francisco
Kevin LaRosa Jr. ... drone pilot (uncredited)

Animation Department 

Florine Abad ... animator: Method Studios
Tyson Bradock ... animator
Stephen Clee ... animation supervisor
Evan Clover ... lead animator
Pier-Olivier Cote ... animator
Jeremy Dziewir ... animator
Richard J. Gillies ... animator
David Herfindahl ... senior animator
Karrina Hooper ... animator
Greg Klein ... animator
Joanna Lee ... animator
Alexander Melville ... animator
Daniele Mieli ... animator
Shawn Miller ... lead animator
Andrew Mills ... animator
Jack Preston ... animator
Dan Santos ... animator
Eugen Sasu ... animator
Byron Slaybaugh ... animator: title sequence
Alejandro Solorzano ... animator
Harrison Wang ... animator: Rodeo FX
Josh Wood ... animator
Brandon Yates ... motion capture retargeting

Casting Department 

Toni Avalos ... extras casting
Celia Becerra ... extras casting director
Brad Bittner ... extras casting: additional photography
Adriana Del Valle ... casting assistant
Alexandra Di Giacomo ... extras casting assistant
Molly Doyle ... casting assistant
Barbara Harris ... adr voice casting
Alyssa Jacobson ... extras casting
Nicholas A. Mudd ... associate casting director
Chase Paris ... casting: Atlanta
Jason B. Stamey ... casting associate
Brian Webb ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Anthony Almaraz ... key costumer
Sara Anderson ... set costumer
Jeanie Baker ... key costumer
Charelle Bronson ... set costumer
Chris Byrne ... key specialty costumer
Kelly Cercone ... table person
Ian Churchill ... ager/dyer
Allison Cirbus ... costumer
Allison E. Cohen ... set costumer: San Francisco
Christian Cordella ... costume illustrator
Wendy M. Craig ... marvel costume supervisor
Libby Culligan ... specialty costumer
Tom Cummins ... key costumer
Chris Donio ... key specialty costumer
Deb Downing ... costumer
Dawn Ehrich-Hopper ... specialty costume crew
Sarah Falls ... specialty costume fabricator
Sharon Fauvel ... key textile artist
Betsy Glick ... key costumer
Sarah Elizabeth Grant ... costumer
Stephanie Herrera ... ager/dyer
Yuan Anne Hua ... stitcher
Parrish Kennington ... set costumer
Jo Kissack ... assistant costume designer
Annika Emma Lawrence ... costumer
Riki LeCotey ... specialty costumer
Rosalie Lee ... specialty costume cutter
Mike Lutz ... set costumer: additional photography
Clayton Martinez ... key specialty costumer
Kelly Errigo Mason ... set costumer
Marian McColm ... costume assistant
April McCoy ... costume maker
Alyssa N. Miles ... specialty costumer (as Alyssa Miles)
Danny Molaschi ... 1st. unit specialty costumer
Bob Moore Jr. ... key costumer
Carlane Passman ... costume supervisor
Lily Scott ... set costumer
Georgia Sedmak ... specialty costumer
Duncan Shirah ... speciality costumer
Tamara Silbert ... costumer
Addy Steigerwalt ... set costumer
Raina Storer ... costumer
Elizabeth Thompson ... key specialty costumer
Valerie White ... set costumer: San Francisco (as Val White)
Edmund Woodward ... key specialty costumer

Editorial Department 

Stephen Ceci ... dailies producer
Daniele Colombera ... colorist: dailies
Jason Fabbro ... video colorist
D.R. Farquharson ... digital cinema producer: Deluxe Technicolor Digital Cinema
Max Fisher ... apprentice editor
Travis Flynn ... Stereo finishing artist
Michael Goldberg ... assistant editor
Jake Hammond ... post-production assistant
Laura Holeman ... digital intermediate producer
Jess Jansen ... assistant editor
Kayley Kemp ... post-production assistant
Andrei Klein ... dailies operator
Ken Lebre ... dailies producer
Jenny Lindamood ... editorial assistant
Stephan Marliss ... dailies operator
Gray Marshall ... finishing artist
Julian McDougald ... home video producer: technicolor
Simon Morgan ... first assistant editor
Carrie Oliver ... finishing editor
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic editor
Subodhana Ranatunga ... assistant editor
Steven J. Scott ... supervising finishing artist
Phelicia Sperrazzo ... marketing editor
Jessica T. Stone ... digital intermediate client services coordinator
Matthew Tomlinson ... imaging scientist
Matt Watson ... supervising dailies colourist
Montrice White ... assistant editor
Allana Williams ... post-production assistant
Joe Zappia ... assistant editor
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)

Location Management 

Jimmie Bullis ... key assistant location manager
Liza-Anne Cabral ... location production assistant
Kyle Carey ... key assistant location manager: 2nd Unit
Miranda Carnessale ... key assistant location manager: Los Angeles
RaShawn Cash ... assistant location manager
Darrick Chan ... assistant location manager: San Francisco
Dan Cooley ... location manager: San Francisco
Kirsten Cornay ... location coordinator
Peter Costelli ... key assistant location manager: San Francisco
Nick DaLonzo ... location production assistant
Rashod Edwards ... assistant location manager: San Francisco
Mike Fantasia ... location manager
Corey Gilbert ... key assistant location manager: 2nd Unit
Mariah Hall ... location production assistant
Adam Hardy ... assistant location manager: 2nd Unit
Ryan Hoke ... assistant location manager: Hawaii
Saisie M. Jang ... key assistant location manager: San Francisco unit (as Saisie Jang)
Paul Katsenis ... assistant location manager: San Francisco
Heather MacLean ... key assistant location manager: San Francisco
Donny Martino Jr. ... key assistant location manager
Tim McClure ... key assistant location manager
Paige Milne ... locations assistant: San Francisco
Alex Pearcy ... key assistant location manager: San Francisco
Willard Pennington ... assistant location manager: 2nd Unit
Matthew Riutta ... location manager: San Francisco plate unit
Isis Saucedo ... locations assistant: San Francisco
Michael Slack ... location production assistant
Samantha Sotos ... location production assistant
Rick Surad ... key assistant location manager: San Francisco
Jonathan Wymer ... location assistant
Sara Anders ... location production assistant: 2nd Unit (uncredited)
Ismael Castillo ... location production assistant (uncredited)
Sebastian Cerezo ... location scout assistant: Argentina (uncredited)
Mariano Cukar ... location scout: Argentina (uncredited)
Aubrey DeVaney ... assistant location manager (uncredited)
Lowell Lambert ... location assistant (uncredited)
Jessica Lee Malloure ... location assistant: San Francisco (uncredited)
Michael Raziano ... location scout: San Francisco (uncredited)
David Tennyson Thompson ... location production assistant (uncredited)
Taylor Whitehouse ... location assistant: San Francisco (uncredited)

Music Department 

John Barrett ... score recordist
Christine Bergren ... music clearance and legal
Fernand Bos ... music editor / score producer
Daniel A. Brown ... music preparation
Lorenzo Carrano ... orchestrator
Nick Cooper ... soloist: cello
Francesca Crowley ... assistant to Mr. Beck
Tim Davies ... conductor / orchestrator
Steve Durkee ... Score Supervisor/supervising music editor
Reginald Davis Dzmg ... music sourcing
Chris Fogel ... additional score mixing
Mark Graham ... head of music preparation
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Dave Hage ... music librarian
James Harrell ... composer: additional music
Greg Hayes ... recording engineer: rhythm section
Tanya Noel Hill ... music editor
Ryan Humphrey ... orchestrator
Matt Jones ... score assistant engineer
Dave Jordan ... music supervisor
Michael Hsiang Lee ... trailer music
Jeremy Levy ... orchestrator
Roger Linley ... musician: double bass
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Andres Montero ... orchestrator
Jeff Morrow ... composer: additional music
Shannon Murphy ... music coordinator
Dev Naini ... viola
Michael Paraskevas ... composer: additional music
Victor Pesavento ... music preparation
Tom Rees-Roberts ... musician: lead trumpet
Jordan Seigel ... orchestrator
Owen Slade ... soloist: tuba
Casey Stone ... score recorded and mixed by
Laurence Ungless ... musician: double bass
Richard Watkins ... soloist: French horn
Tyler Westen ... score coordinator
Joe Zimmerman ... music preparation

Transportation Department 

Donald Andrews ... driver
Fabian Arroyo ... transportation
Alison Biles ... driver
Connie Biles ... driver
Alex E. Burns ... san francisco unit
Christopher Butler ... driver
Mario Carrillo ... picture vehicles mechanic
Richard Colarossi ... picture car foreman mechanic
Rick Collins ... picture car captain: additional photography
Jonathan Curtin ... driver
Diana Curtis ... driver: San Francisco
Daniel Davis ... transportation co-captain
Gary Dionne ... array car technician
Clark Dolan ... driver: San Francisco
David J. Duran ... edge transport driver
Billy Joe Evans ... driver
Mary Anne Evans ... driver
John F. Fahey ... driver: San Francisco
Duke Groder ... driver
Richard Groder ... transportion captain: Hawaii
Curt Michael Grooms ... San Francisco unit
Vincent Maurice Harrison ... transportation
Pamela Hovies-Ivey ... driver: cast
Yvonne Kirkland ... driver: GA
Reggie Louque ... driver for michael douglas
John Lybrand ... transportation captain
Tommy M. Marquez ... driver
Dan Marrow ... transportation coordinator
David M Marrow ... dot administrator
Charlene Mathews ... driver
Chuck Mathews ... driver for laurence fishburne/michael peña
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
Grace Outlaw ... driver: cast
Ron Quitevis ... driver
Emilio Rodriguez ... driver: San Francisco
Greg Rogers ... driver: San Francisco
Claudia Rojas ... picture car dispatcher
Richard C. Ryan ... driver: generator operator
Anthony R. Sacco ... transportation captain: San Francisco (as Tony Sacco)
Eric Sanchez ... driver: San Francisco
Kenneth Sandlin ... driver
Shanda Scott ... driver
Logan Sigston ... picture car captain
Tim Sisson ... transportation: picture cars
Vernon Stacey ... transportation
Brian Wise ... driver: San Francisco
Rem Wyatt ... picture cars

Other crew 

Paul Abraham ... key craft service: San Francisco
Chris Adams ... computer video playback
Stephanie Adams ... production assistant
Dayne Ahuna ... key craft service hawaii
Suman Allakki ... production assistant: second unit
H. Leah Amir ... key craft service: additional photography
Alexis Auditore ... manager: physical production
Robert Avila ... information technology analyst
Asad Ayaz ... executive vice president: Head of Marketing
Danielle Baggett ... film extra
Courtney Baker ... executive assistant: Mr. Feige
Katherine Barber ... stand-in: Evangeline Lilly
Casey Barkhurst ... security
Allen Barry ... assistant: Mr. Douglas
Lorri Bearbower ... Studio Teacher
Burke Beardsley ... marine coordinator
Sean Becker ... key first assistant accountant
John D. Bert ... craft service
Amber Blackman ... accounting clerk
Tyler Blomstrom-Moore ... production assistant / set production assistant: San Francisco
Mark Bosia ... set medic: San Francisco
Christopher O. Brooks ... power/temperature technician
Yul Brynner ... Office Production Assistant
Phillip Buckley ... set medic: San Francisco
Bobby Burks ... medic
Allen Burry ... assistant: Mr. Douglas
Karen M. Cantley ... script supervisor: second unit
Dea Cantu ... 2nd unit
Eric Carlson ... asst chef
David Carney ... marvel security
Nicholas Carranza ... first assistant accountant: second unit
Kristin Chapman ... security production assistant
Cara Marie Chooljian ... security supervisor (as Cara Chooljian)
Steven Chrabaszcz ... production assistant
Jody Cieutat ... Visual Effects Ant Double
Bailey Clark ... production assistant
Brooke Clausen ... security assistant
Dawn Clounch ... Director, Physical Production for Marvel Studios
Langley Coleman ... office production assistant
Dan Cooley ... location manager: San Francisco
Chris Cossey ... information technology services
Kacie Craver ... set decoration production assistant
M. Shawn Cunningham ... production assistant
Barry Curtis ... marvel security
Tania Cuzmenco ... office production assistant
Hilton Jamal Day ... set production assistant
Matt Delmanowski ... Photography Manager
Thomas Deming-Henes ... assistant: Mr. Rudd
Erika Denton ... clearance executive
Arielle DePace ... production assistant
Andrea Devaux ... script supervisor
Kim Deyoe ... Construction Accounting Clerk
Eddie Drake ... head of technology: Marvel Studios
Helen Driftmier ... set production assistant: San Francisco Unit
Hannah Myvanwy Driscoll ... script supervisor: additional photography
Derek Ryan Duke ... stand-in
Merilee Durgan ... payroll clerk
Steven J. Durham ... film extra
Brian Eliassen ... senior systems engineer
Jim Ely ... Senior Linux Engineer / i.t. engineering
Nicky English ... assistant: Ms. Pfeiffer
Cam Everson ... staff production assistant: second unit
Kyana Fazeli ... executive assistant: Ms. Alonso
Fred Fein ... stand-in
Riley Flanagan ... set production assistant
Michael Frayeh ... production controller
Jay Galloway ... production assistant: second unit
Suzanne Garnett ... production staff (as Suzanne Mayger)
Brian Gay ... executive coordinator: Mr. Feige
Devan Gerlach ... Eco Production Assistant
Shannon Ghamghami ... film extra
Charlotte Gleason ... first team production assistant: additional photography
Stacey Gonillo ... physical asset assistant
Gerri Valentina Gonzalez ... marketing coordinator: luma pictures
Jared Leland Gore ... stand-in
Bill Graver ... Storage Engineer
Juerg Grieder ... media systems engineer
Marcy Guiragossian ... set production assistant: San Francisco, first & second units
James Lee Hardman ... production staff
Jeff Harper ... Prinicipal Optical/Network/Security/Wireless Engineer
Lindsay Hatcher ... assistant: Ms. Lilly
Greg Haynes ... assistant: Mr. Fishburne
Mark Hidalgo ... production assistant
Alicia Hines ... background actor
Jesse Hiram ... stereography operator
Letitia Hoaas ... studio teacher
Rares Hornet ... systems admin: Luma Pictures
Matt Hughes ... production accountant: Method Studios
Brendan Johnson ... trainer: Mr. Rudd
Dawayne Jordan ... stand-in: T.I
Robbie Julian ... set production assistant: San Francisco
Waléra Kanischtscheff ... voice actor
Jenifer Beth Kaplan ... credit & title administration
Dais Kasagawa ... key set production assistant: Hawaii Unit
Scott Christopher Kelly ... stand-in
Joy Y. Kim ... digital asset coordinator
Kristi King ... assistant payroll accountant: addl photog
George Kousaros ... technology project manager
Kevin LaRosa Jr. ... aerial ground coordinator
Kevin LaRosa ... aerial pilot
Cody Lassiter ... security supervisor
Carl Lawson ... assistant production coordinator
Cass Lawson ... craft service: key
Adam Lee ... key set production assistant: second unit
Cary Sato Lee ... crafts service: additional photography
Teresa Jolene Lee ... set production assistant: los angeles unit
Eliot Lehrman ... executive assistant: Mr. Bell
Cassandra Marie Leone ... environmental steward
Ashley Brooke Lewis ... production assistant
Steve Lim ... set production assistant
John Lindseth ... system engineer
Dale Liner ... Police/SWAT Tactical Advisor
Eli Logue ... Stand In: Hannah John-Kamen
Hajar Mainl ... script supervisor - second unit
Vada Majors ... production assistant
Jonathan Mallett ... production assistant: second unit
Christian Malouf ... key payroll accountant
Carla O. Mancini ... key 2nd assistant accountant
Santos Marley ... film extra
Sara Martin ... payroll clerk
Bill McAdams Jr. ... dialog coach
Deion McCarter ... key set pa: Los Angeles
Carol McConnaughey ... unit publicist
Sarah McCunney ... 2nd assistant accountant
Andrea McDougal ... key medic
Shane McGonnigal ... marvel security supervisor
Mimi N. McGreal ... travel coordinator
Brent McLain ... boat captain / marine rigger
Katherine Lucy McLure ... production coordinator: Luma Pictures (as Katherine McLure)
Bob Merrick ... assistant: Mr. Newirth (as Robert Merrick)
Robin Meyers ... script supervisor: VFX Unit
Spyridon Michalakis ... science consultant
Irena Miles ... film extra
Michelle Miller ... film extra
Zach Mitchell ... assistant: Mr. Douglas
Eric Morrow ... Westar marine services manager
Armando Tomas Mulato ... production assistant: additional photography
Forest Murnane ... production assistant
Travis Neal ... film extra
June Neely ... production assistant
Matt Nelson ... set production assistant: San Francisco
Tim Neven ... production assistant: second unit
Emma Newirth ... production assistant
Monica Ng ... second assistant accoutant
Jennifer Noland ... craft service
Christine K. O'Malley ... second assistant accountant: San Francisco
Rich Pagan ... production assistant
Kyndra Palinkas ... production assistant
Richie Palmer ... manager: production & development
Randel Justin Panlilio ... film extra
Simona Paparelli ... executive coordinator: Mr. D'Esposito
Bryan Parker ... digital operations manager
Madison Parker ... painter
Constance Parng ... voice actor
Nick Pepin ... production assistant
Darius Person ... production assistant: second unit
John M. Pisani ... unit publicist
Rob Porter ... police coordinator
Ryan Potter ... vice president: business and legal affairs
Jayme Powell ... additional set production assistant / production assistant: second unit
James Prince ... photo double: Laurence Fishburne
Carl S. Pyrdum Jr. ... police security
Ana Maria Quintana ... script supervisor
Branson Quirke ... film extra
Kendra Rasmussen ... Assistant Production Coordinator: additional photography
Natasha Rattray ... assistant: Ms. Pfeiffer
Laura Remington ... office manager
Joshua Remmele ... production assistant
Jesse Reynolds ... production assistant: Luma Pictures
Estefania Rivas ... production assistant: luma pictures
Patty Rivers Schisler ... 2nd assistant accountant
Thomas Roberts ... medic
Anna Robertson ... office production assistant
Richard Robles ... craft service
Stephanie Ann Rosen ... assistant payroll accountant: Los Angeles Pre-Production
Victoria Rupert ... second unit
Melinda Russell ... stand in: Michelle Pfeiffer
Michaela Russell ... photo double: Abby Ryder Fortson / stand-in: Young Evangeline Lilly
Romana Samaritani ... Localization & Mastering Executive
Brian Sampson ... stand-in: Scott, San Francisco
Juan Carlos Santiago ... network engineer
Anthony Santos ... intern
Marley Santos ... film extra
Lily Sassone ... production assistant: additional photography
Andrew Schark ... payroll accountant
Janine Schiro ... first assistant accountant: additional photography
Morgan Schlosser ... second assistant accountant
Warren F. Scribner II ... construction medic: savannah crew
C. Alexander Sears ... computer/video playback supervisor
Marcus Shamburger ... production assistant: second unit
Matthew Slatoff ... security executive
Jason Smallwood ... information technology analyst
Jason McRae Smith ... set production assistant
Robin Spears ... production assistant: second unit
Bailey Standley ... film extra
Jesse Stephens ... sous chef
Jon Stewart ... security production assistant
Laura Stoltz ... assistant: Mr. Reed
Erika Svensson ... set production assistant
Cynthia D. Tappy ... first assistant accountant: san francisco unit
Drew Taylor ... production assistant: 2nd unit day player
Daisy Tenorio ... assistant production coordinator: San Francisco
Matt Thompson ... office production assistant: second unit / set production assistant
Nicole Tiernan ... additional set production assistant
Gilly Tip ... assistant: Mr. Harris
Didi Tokova ... production accountant
Dwight Tolar ... stand-in
Gary Trentham ... production coordinator
Jan S. Utstein ... production finance
Lauren VanOrsdale ... production coordinator: marketing services
A.J. Vargas ... manager: Visual Development
Jim Velasco ... post production coordinator: digital operations
R. Dawn Vigil ... Accommodation Coordinator
Blake Vogt ... magic consultant
Bojan Vucicevic ... visual development coordinator
Thomas Ward ... production coordinator: second unit
Tyler j Weaver ... film extra
Jason Nathan M. Weiss ... production staff
Payton White ... production assistant
Rebecca Whiting ... executive assistant: stereo D
Whit Whitman ... stand-in
Paige Wiese ... second assistant accountant
Tiffany Wong ... production assistant: San Francisco, splinter unit
Wiley John Wright II ... production assistant
Kevin R. Wright ... Sr. Manager, Production & Creative Development
Mariam Yacoub ... assistant production coordinator
Shelby Young ... adr voice
Justin Yukon ... Network Engineer
Lionel Zafar ... computer video playback
Jamy Zink ... head of culture: luma pictures
Shane Birdsill ... Coordinator (uncredited)
Patrick Burleigh ... story consultant (uncredited)

Thanks 

Bill Bailey ... special thanks
Richard Bates ... special thanks
John Byrne ... special thanks
Olivier Coipel ... special thanks
Tom DeFalco ... special thanks
Al Feldstein ... special thanks
Ron Frenz ... special thanks
Ernest Hart ... special thanks (as Ernie Hart)
Don Heck ... special thanks
Tony Isabella ... special thanks
Bob Layton ... special thanks
Jorge Lucas ... special thanks
Joe Maneely ... special thanks
David Michelinie ... special thanks
John Jackson Miller ... special thanks
Ramon Rosanas ... special thanks
Nick Spencer ... special thanks
Jim Steranko ... special thanks
George Tuska ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed