Poster

Bedtime Stories ()


Reference View | Change View


A hotel handyman's life changes when the lavish bedtime stories he tells his niece and nephew start to magically come true.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Skeeter Bronson
...
Jill
...
Kendall
...
Mickey
...
Barry Nottingham
...
Violet Nottingham
...
Aspen
...
Wendy
...
Patrick
...
Bobbi
...
Marty Bronson
...
Engineer
...
Mrs. Dixon
...
Ferrari Guy
...
Hot Girl
...
Young Barry Nottingham
Thomas Hoffman ...
Young Skeeter
...
Young Wendy (as Abigail Leone Droeger)
...
Young Mrs. Dixon
...
Young Mr. Dixon
...
Donna Hynde
...
Hokey Pokey Woman
Dana Goodman ...
Hokey Pokey Woman (as Dana Min Goodman)
...
Hokey Pokey Woman (as Sarah G. Buxton)
...
Hokey Pokey Woman
...
Hokey Pokey Woman
...
Biker
...
Biker
...
Hot Dog Vendor
Johntae Lipscomb ...
Birthday Party Kid
James Burdette Cowell ...
Birthday Party Kid
...
Angry Dwarf
Sebastian Saraceno ...
Gremlin Driver
Seth Howard ...
Cubby the Home Depot Guy
...
Lady Jacqueline
...
Sweetest Medieval Girl of All Time
Valerie Gervickas ...
Teacher
...
Booing Goblin (as Debbie Carrington)
Billy Tyler ...
Big Hairy Guy on Beach
...
Secretary
...
Tricia Sparks
...
Luau Waitress
...
Party Guest
...
Party Guest (as Bob Harvey)
Mike Andrella ...
Truck Driver
J.D. Donaruma ...
Nottingham Pool Waiter
Jon Schueler ...
Nobleman
Denverly Grant ...
Lady at Fountain
Rest of cast listed alphabetically:
...
Chief Running Mouth / Pickpocket
Justin Aguila ...
Justin (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Protesting Mom (uncredited)
Leann Bankowski ...
Little Person Alien (uncredited)
Veronica Bennett ...
Greek Goddess (uncredited)
Alberto Bosi ...
Rabbi (uncredited)
Pete Brown ...
Claudius Falisimus (uncredited)
Amanda Burrill ...
Jogger (uncredited)
Gina Cantrell ...
West Side Story Showgirl #2 (uncredited)
...
Tambourine Player Medieval Band (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
Paparazzi (uncredited)
Austin Honaker ...
A Spaceball (uncredited)
Mark Hunter ...
Daft Alien (uncredited)
Dani Jacoby ...
Western Girl (uncredited)
Danni Katz ...
Party Girl (uncredited)
Alina Kaufman ...
Party Guest (uncredited)
...
Coliseum / Space Station Vendor (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
John Radcliff ...
Kendall's Assistant (uncredited)
...
Roman Peasant (uncredited)
...
Damn Yankees Girl (uncredited)
Arne Starr ...
Nottingham Employee / Senator / Cowboy / Spaceman (uncredited)
Tai ...
Elephant (uncredited)
...
Showgirl (uncredited)
Kevin Vyce ...
Businessman #1 (uncredited)
Brian Waller ...
Record Producer (uncredited)
Shawna Wesley ...
Greek Goddess (uncredited)

Directed by

Edit
Adam Shankman

Written by

Edit
Matt Lopez ... (screenplay) and
Tim Herlihy ... (screenplay)
 
Matt Lopez ... (story)

Produced by

Edit
Jimmy Badstibner ... associate producer (as James Badstibner)
Jack Giarraputo ... producer
Jennifer Gibgot ... executive producer
Kevin Grady ... co-producer
Garrett Grant ... executive producer
Andrew Gunn ... producer
Ann Marie Sanderlin ... executive producer
Adam Sandler ... producer
Adam Shankman ... executive producer
Daniel Silverberg ... associate producer

Music by

Edit
Rupert Gregson-Williams

Cinematography by

Edit
Michael Barrett

Film Editing by

Edit
Tom Costain
Michael Tronick

Editorial Department

Edit
John Bartnicki ... editorial production assistant
Steve Bowen ... digital film colorist
Aaron Brock ... first assistant
Eileen Godoy ... digital intermediate producer
Arne Herrmann ... editor: german tv special
Sarah Lucky ... assistant editor
Christopher McDonald ... dailies operator
Greg Parsons ... additional editor
Amy Pawlowski ... digital intermediate editor
Keith Ponschock ... dailies assistant
Dylan Quirt ... second assistant editor
Stephen Shapiro ... first assistant editor
Jim Passon ... color timer (uncredited)
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant (uncredited)
Joe Zappia ... editorial assistant (uncredited)

Casting By

Edit
Roger Mussenden

Production Design by

Edit
Linda DeScenna

Art Direction by

Edit
Christopher Burian-Mohr

Set Decoration by

Edit
Nancy Gilmore

Costume Design by

Edit
Rita Ryack

Makeup Department

Edit
Gary Archer ... dental technician
Tammy Ashmore ... makeup artist
Shutchai Tym Buacharern ... makeup artist
Richard De Alba ... hair stylist
Corina C. Duran-Rabichuk ... additional makeup artist (as Corrina Duran)
Bonni Flowers ... makeup artist (as Bonnie Flowers)
Kathleen Freeman ... key makeup artist
Tony Gardner ... special makeup designer
Robert Hallowell II ... hair stylist: Ms. Cox (as Robert Hallowell)
Camille Henderson ... makeup artist
Laura Hill ... additional makeup artist
Timothy Huizing ... project supervisor
Katherine James ... makeup artist
Loretta James-Demasi ... makeup artist
Tracy Manzo ... additional makeup artist
Elisa Marsh ... makeup artist: Ms. Cox
Jacklin Masteran ... hair stylist
Jackie Masterson ... hair stylist: second unit
Maynard Matthews ... hair stylist
Lori McCoy-Bell ... hair stylist
Bill Myer ... makeup artist
Rhonda O'Neal ... hair stylist
Ann Pala ... makeup department head
Travis Pates ... special makeup effects artist
Denise Paulson ... makeup artist: second unit
Stephen Prouty ... special makeup effects artist (as Steve Prouty)
Thomas Real ... department head hair stylist
Thea Samuels ... additional makeup artist
Kim Santantonio ... hair stylist
Brad Scott ... additional hair stylist
Tina Sims ... hair stylist
Tatiana Thorpe ... makeup artist
Nancy Tong ... hair stylist (as Nanxy Tong-Heater)
Jennifer Tremont ... assistant hair stylist
Alexis Walker ... makeup artist
Roxy D'Alonzo ... special makeup effects artist (uncredited)
Raqueli Dahan ... additional makeup artist (uncredited)
Sean Kenney ... lens technician (uncredited)

Production Management

Edit
Patsy Bouge ... post-production supervisor
Garrett Grant ... unit production manager
Robert West ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Simon Crane ... second unit director
Leah King ... second second assistant director
Conte Mark Matal ... second assistant director (as Conte Matal)
John Nasraway ... second second assistant director
Matt Rebenkoff ... first assistant director: second unit
Kirk Michael Rogers ... second second assistant director
Daniel Silverberg ... first assistant director
Mark Trapenberg ... second assistant director: second unit

Art Department

Edit
Jeff Arndt ... greensman
Chuck Askerneese ... assistant property master
Dean Backer ... set dresser: Napa (as Dean Backer)
Jim Bandsuh ... illustrator
Jack Blanchard ... set dresser
Mauro Borrelli ... illustrator
Mark Boucher ... set dressing gangboss
John J. Bradley ... set dresser
Max E. Brehme ... propmaster: second unit (as Max Brehme)
J.C. Brown ... calligraphy
James Burke ... greensman
Marco A. Campos ... construction foreman
Walsh Carvalho ... set dresser / set dresser: day player
David B. Clark ... paint foreman
Darrin Clubb ... foreman
Ronald Cox ... propmaker
Craig T. Currie ... propmaker foreman
Alan Easley ... set dressing gangboss
Matt Emery ... prop maker
Mathias Fain ... set dresser
Jane Fitts ... graphic designer
Neil Gahm ... propmaker
Sara Ghaffar ... set decoration coordinator
Sean Ginevan ... leadman
Diana Goodwin ... art department coordinator
Lorne Grant ... assistant props (as Lorne G. Grant)
Will Grant ... props
James Hegedus ... illustrator
Kenneth Heimer ... propmaker
Mike Helbig ... set dresser: Napa (as Michael Helbig)
Darryl Henley ... storyboard artist
John Herbert ... paint gangboss
Bill Holmquist ... construction coordinator
Lawrence Hornbeck ... set dresser: Napa
Sean House ... set dresser: Napa
Bill 'Kauhane' Hoyt ... stand-by painter (as Bill Kauhane Hoyt)
Phil L. Hurst ... greensman
Philip C. Hurst ... greens coordinator
Billy Iiams Jr. ... construction foreman
Peter Jameson ... construction mill foreman
Mark Kelly ... assistant props
Terry Kempf ... propmaker
Anthony Klaiman ... set dresser
Jim Krase ... foreman
Julia K. Levine ... set designer (as Julia Levine)
Jerad Marantz ... concept artist
John Hammer Maxwell ... on-set dresser (as John Maxwell)
Jason McDonough ... set dresser
Ric McElvin ... set decoration buyer
John Micheletos ... co-leadman: Napa
Walt Mikolwski ... general foreman (as Walter Mikowlski)
Harry E. Otto ... assistant art director (as Harry Otto)
Alexander Panov ... paint decorator
Lauren E. Polizzi ... set designer (as Lauren Polizzi)
Lee Ross ... camera scenic: second unit
Craig Seamas ... propmaker: Napa
Craig T. Shordon ... decorator gang boss
Aaron Sims ... concept artist
John Snow ... paint supervisor
Meg Hyatt Snow ... scenic artist (as Meg Hyatt)
Jordan Steinberg ... on-set dresser
Tony Swatton ... armourer
Adam Tankell ... graphic designer
Mark Tuttle ... set dresser
Louis Visco ... set dresser: Napa
Leslie Warren ... set dresser/fabricator
Timothy S. Wiles ... property master (as Tim Wiles)
Helen Wilson ... props
Katherine Covell ... set decorating buyer: Napa (uncredited)
Daren Dochterman ... illustrator (uncredited)
Peter Flynn ... propmaker (uncredited)
Alexander Williams ... Visual Development (Cinesite) (uncredited)

Sound Department

Edit
David Bach ... supervising sound editor
Tom Balazs ... sound editor
Bill W. Benton ... supervising sound mixer
Glenn E. Berkovitz ... sound mixer: second unit (as Glenn Berkovitz)
Gary C. Bourgeois ... supervising sound mixer
Thomas Causey ... sound mixer
Nicolas Essig ... sound mixer
Russell Farmarco ... dialogue editor
Marc Glassman ... sound effects editor
Mark C. Grech ... boom operator: second unit
Matthew P. Hanson ... assistant sound editor
Catherine Harper ... supervising foley artist
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Mildred Iatrou ... adr supervisor (as Mildred Iatrou Morgan)
Orada Jusatayanond ... sound effects editor
Richard Kite ... sound utility
Darrin Mann ... foley mixer
Brandon Moncy ... sound mixer
Christopher Moriana ... foley artist
Bruce Nyznik ... dialogue editor
Anthony Ortiz ... boom operator
Fred Peck III ... mix technician
David H. Price ... sound editor
Lucifer Roesch ... foley artist
Cameron Steenhagen ... dialogue editor
Derek Vanderhorst ... sound effects editor
Clayton Weber ... supervising foley editor
Elmo Weber ... supervising sound editor
Rick Gould ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
Len Burge ... special effects
Robert Cole ... special effects
Val Crawford ... special effects: animatronic horse
Robert DeVine ... creature effects: guinea pig fat suit & dreadlocks
John J. Downey ... special effects gangboss
Scott R. Fisher ... special effects coordinator (as Scott Fisher)
Donald Frazee ... special effects foreman: second unit (as Don Frazee)
Melisa Frick ... special effects
Jonathan Gording ... contact lens consultant
Glen Hanz ... sculptor: Alterian, Inc.
Eric Harris ... puppeteer
Lisa Marie Harris ... SFX costume designer
Gene Heeter ... special effects: animatronic horse
Matt Heron ... special effects technician
Carol Koch ... designer/sculptor: Alterian
Susan Laprelle ... special effects: animatronic horse
Julian Ledger ... special effects: animatronic horse
Ali Miki ... special effects: animatronic horse
Todd Minobe ... special effects: animatronic horse
Robert Newton ... special effects: animatronic horse
Scott Oshita ... special effects: animatronic horse
Mark Rappaport ... creature effects supervisor
Jim Rollins ... special effects foreman
Thomas Sanders ... special effects: animatronic horse
John Shea ... special effects technician
Dan Smith ... special effects: animatronic horse
Tom Steves ... moldmaker
Hill Vinot ... special effects: animatronic horse
Charles C. Wills ... special effects technician
Zed ... puppeteer

Visual Effects by

Edit
Nathan Abbot ... digital compositor: Tippett Studio
Scott M. Adams ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Axel Akesson ... lead lighter: Cinesite
Casey Allen ... visual effects supervisor: Lola VFX
Damian Allen ... senior compositor
Simon J. Allen ... compositor: Cinesite
Terence Alvares ... compositor
Robert Alves ... animator: Tippett Studio
Adrienne Anderson ... digital production manager: Tippett Studio
Chris Antonini ... visual effects plate coordinator
Christopher Antoniou ... model & texture artist: Cinesite
Spencer Armajo ... rotoscope/digital clean-up artist: Hydraulx
Oliver Armstrong ... compositor: Cinesite
David Aughenbaugh ... compositing supervisor: RotoFactory, Inc.
Jim Aupperle ... lighter: Tippett Studio
Jarrod Avalos ... camera tracker: Hydraulx
Jörg Baier ... compositor: Fuel VFX (as Joerg Baier)
Joseph Bailey ... compositing supervisor: Tippett Studio (as Joe Bailey)
Dimitar Bakalov ... character technical director: Cinesite (as Dimitri Bakalov)
Eric Baker ... character set-up: Tippett Studio
Scott Balkcom ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Dave Bannister ... compositor: Cinesite
Jason Bath ... visual effects producer: Fuel VFX
Javier Bello ... lighting technician: Hydraulx
Michele Benigna ... compositor: Cinesite
John Andrew Berton Jr. ... visual effects supervisor
Guy Botham ... visual effects executive producer
Richard Boyle ... character technical director: Cinesite (as Rick Boyle)
Hans Brekke ... animator: Tippett Studio
John Brennick ... visual effects in-house compositor
Jared Brient ... lighting technician: Hydraulx
Kevin R. Browne ... dynamics effects animator: Hydraulx (as Kevin Browne)
Erik Bruhwiler ... 2D supervisor: Hydraulx
Sule Bryan ... compositor: Cinesite
Luke Bubb ... matte painter: Fuel VFX
Romain Buignet ... cg artist: Fuel VFX
Simon Bunker ... senior technical director: Cinesite
Andy Burmeister ... digital effects artist: luma pictures
Christopher S. Capp ... visual effects editor
Marco Capparelli ... visual effects artist
Michael Capton ... 3d supervisor
Joe Ceballos ... art director: Whiskytree
Nicholas Cerniglia ... digital effects supervisor: RotoFactory, Inc.
Lee Chidwick ... visual effects coordinator: Cinesite
Fiona Chilton ... visual effects producer: Tippett Studio
Trent Claus ... inferno artist: Lola VFX
Peter Clayton ... lead character animator: Cinesite
Sam Cole ... compositing supervisor: Fuel VFX
Andrew M. Collins ... camera tracker: Hydraulx (as Andrew Collins)
Emanuele Comotti ... compositor: Cinesite
Tristan Connors ... digital artist
Cameron Coombs ... rotoscope/digital clean-up artist: Hydraulx
Chase Cooper ... character technician: Hydraulx
Laurent Cordier ... lighting technical director: Cinesite
Daniel Craemer ... visual effects artist
Nicholas Cross ... CG artist: Fuel VFX
Grahame Curtis ... character animator: Cinesite (as Graham Curtis)
Sam Cuttriss ... technical director: Whiskytree
Steve Dellerson ... visual effects executive producer: Look Effects, Inc.
Clare Johanna Downie ... visual effects coordinator: Cinesite (as Clare Downie)
Brennan Doyle ... head of creative operations: Tippett Studio
Catherine Duncan ... visual effects producer: Cinesite
Eric Ebling ... dynamics effects animator: Hydraulx
Austin Eddy ... animator: Tippett Studio
Dustin Edwards ... production assistant: Hydraulx
Sam Edwards ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Tamer Eldib ... modeler: Hydraulx
Josh Elmore ... junior modeler: Gentle Giant
Jared Embley ... crowd technical director: Cinesite
Colin Epstein ... compositor: Tippett Studio
Marcus Erbar ... cloth simulations: Hydraulx
Lawrence Fagan ... spydercam flight control
Chad Fehmie ... modeler: asylum visual effects
Patrick Flannery ... visual effects stills photographer: Hydraulx
Matt Foster ... compositor: Cinesite
Marissa Fraering ... visual effects: [hy*drau"lx]
Page Frakes ... color pipeline supervisor: Tippett Studio
Fortunato Frattasio ... digital effects artist: Wildfire VFX
Nate Fredenburg ... art director: Tippett Studio (as Nathan Stinus Fredenburg)
Chris Fregoso ... compositor
Tony Gardner ... character design
Nikos Gatos ... lighting technical director: Cinesite
Chris Gibbons ... compositor: Tippett Studio
Tom Gibbons ... animator: Tippett Studio
Matthew Gilson ... matte painter: Hydraulx (as Matt Gilson)
Miles Glyn ... lighting technical director: Cinesite
Dianne Gordon ... data operations manager: Cinesite
Don Greenberg ... flame artist: hydraulx
Jon Grinberg ... visual effects editor: Hydraulx
Miguel A. Guerrero ... modeler: Hydraulx (as Miguel Guerrero)
Brian Hajek ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Chris M. Halstead ... compositor: Tippett Studio (as Chris Halstead)
Chris Haney ... technical supervisor: Hydraulx
Jason Hannen-Williams ... lighting technical director: Cinesite (as Jason Williams)
Jonathan Harb ... visual effects supervisor: Whiskytree
Joe Harkins ... character supervisor
Joseph M. Harkins ... character supervisor: Hydraulx
Joey Harris ... matchmover: Cinesite
John R. Hazzard ... pipeline technical director: Luma Pictures
Tulio Hernandez ... lighting technician: Hydraulx
Jotham Herzon ... previs artist: Proof, Inc.
Paul Hill ... visual effects producer: Tippett Studio
Richard Hirst ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Tom Hocking ... compositor: Cinesite
Gill Howe ... head of business development: Cinesite (as Gill Roberts)
Jean Huang ... visual effects coordinator
Robin Huffer ... lighting technical director: Cinesite
Marc Hutchings ... compositor: Cinesite
Annemieke Loomis Hutchins ... digital matte painter: Whiskytree
Atsushi Imamura ... model/texture artist: Hydraulx
Amanda Instone ... roto/paint artist: Tippett Studio
Christian Irles ... compositing supervisor: Cinesite
Anthony 'Max' Ivins ... visual effects supervisor: Look Effects, Inc. (as Max Ivins)
Zave Jackson ... compositor: Cinesite
Allan Torp Jensen ... compositor
Matt Johnson ... visual effects supervisor: Cinesite
Will Johnson ... visual effects in-house compositor (as William Johnson)
Nik Kacevski ... cg artist (as Nick Kacevski)
Ramin Kamal ... look development artist: Cinesite
Jung Jin Kang ... cg modeler
Steve Karski ... effects technical director: Cinesite
Josh Kent ... character animator: Hydraulx
Sevendalino Khay ... digital matte painter: Cinesite
Joseph Kim ... CG artist: Fuel VFX
SeungJang 'Jack' Kim ... CG modeler: Tippett Studio (as Seung Jang Kim) / modeling supervisor
Kate Knott ... character animator: Cinesite (uncredited)
Daniel Kruse ... shader technician: [Hy*drau"lx] (as Dan Kruse)
Dave Kujawski ... render technical assistant: tippett studio
Bill Kunin ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Sabine Laimer ... digital compositor: Fuel VFX
Billy-Vu Lam ... character animator: Hydraulx (as Billy Vu Lam)
Yann Larochette ... compositor: Cinesite
Kirsty Lawlor ... compositor: Cinesite
Kim LeBrane ... CG coordinator: Hydraulx
Claudia Lecaros ... visual effects coordinator: Fuel VFX
Paul Lee ... character animator: Cinesite
Erik Liles ... visual effects supervisor: Hydraulx
David A. Link ... compositor: Tippett Studio (as David Link)
Keir Longden ... matchmover: Cinesite
Daniel Loui ... digital compositor
Adam Lucas ... character technical director: Cinesite
Demis Lyall-Wilson ... compositor: Fuel VFX
Simon Maddison ... visual effects supervisor: Fuel VFX
Toshiyuki Maeda ... digital matte painter: Whiskytree
Roy Malhi ... CG supervisor: Fuel VFX
Indah Maretha ... sequence supervisor: RotoFactory, Inc.
Leonardo Martinez ... character animator: Hydraulx (as Nando Martinez)
Craig Mathieson ... digital compositor: Look Effects, Inc.
Morris May ... cg supervisor: Hydraulx
Mark 'Crash' McCreery ... creatures designer (as Crash McCreery)
Fergal McGivney ... technical assistant: Cinesite
Claire McGrane ... 3D supervisor: Cinesite
Jan Meade ... senior visual effects coordinator: Cinesite
Tony Meagher ... visual effects producer: Hydraulx
Anthony Meschi ... digital artist
David Michaels ... digital artist
Scott Michelson ... executive producer: Hydraulx
Steven Miller ... paint/roto artist: Hydraulx
Carlo Monaghan ... compositor: Fuel VFX
Juan Pablo Monroy ... digital matte painter: Whiskytree
Daisuke Morita ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Stephen Moros ... matchmove artist
Paul Murphy ... model & texture artist: Cinesite
Ross Nakamura ... lead roto/paint artist: Tippett Studio
Jon Neill VFX ... cg supervisor: Cinesite (as Jon Neill)
Liam Neville ... digital compositor
Helen Newby ... compositor: Cinesite
Chun Seong Ng ... modeler: Hydraulx
Marie-Laure Nguyen ... lighter: Tippett Studio
Clare Norman ... visual effects producer: Cinesite
Sarah Norton ... compositor: Cinesite
Pawel Olas ... lead technical director: Fuel VFX / lighting supervisor: Fuel VFX
Robert Olsson ... matte painter: Hydraulx (as Rob Olsson)
Joshua Ong ... matte painting supervisor: Whiskytree
Michael Orbing ... CG artist: Fuel VFX
Clark Parkhurst ... inferno artist: Lola VFX
Jim Parsons ... compositor: Cinesite
Stuart Partridge ... senior compositor
Chris Payne ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Miriam Pepper-Parsons ... matchmover: Cinesite (as Miriam Pepper)
Daniel Pettipher ... production supervisor: Cinesite (as Dan Pettipher)
Long-Hai Pham ... character animator: Hydraulx
Elena Pierides ... technical assistant: Cinesite
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor
John Polyson ... visual effects coordinator: Hydraulx
Steven Quinones-Colon ... lighter: Tippett Studio
Chris Radcliffe ... CG generalist: Hydraulx
John Rader ... CG painter: Tippett Studio
Scott Rader ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Dane Rapaport ... digital compositor
Steve Reding ... lighter: Tippett Studio
Gareth Repton ... compositor: Cinesite
Carrie Rishel ... visual effects line producer: Cinesite
Gizmo Rivera ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Karl Rogovin ... dynamics effects animator: Hydraulx
Jules Roman ... president: Tippett Studio
Campbell Rose ... compositor: Cinesite
Charles Rose ... CG supervisor: Tippett Studio
Jean-Paul Rovela ... lighting technical director: Cinesite
Adam Rowland ... compositor: Cinesite
Alexander Savenko ... senior technical director: Cinesite
Carlo Scaduto ... compositor: Cinesite
Brad Schaider ... title artist: Lumeni Productions
Thomas Schelesny ... visual effects supervisor: Tippett Studio
Claude Schitter ... effects technical director: Cinesite
Chad Schott ... digital compositor
Michele Sciolette ... r&d technical director: Cinesite
Shaun Scott ... model & texture artist: Cinesite
Richard Servello ... digital effects artist
Laura Sevilla ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Scott Shapiro ... visual effects producer
Andy Simonson ... visual effects coordinator: Look Effects, Inc.
John Sissen ... lead matchmover: Cinesite
Brian Smith ... roto/paint artist: Tippett Studio
John C. Sparks ... visual effects artist
Ross Stansfield ... lighting technical director: Cinesite
Adrian Steel ... technical assistant: Cinesite
James Stone ... model & texture artist: Cinesite
Colin Strause ... visual effects designer: Hydraulx
Greg Strause ... visual effects designer: Hydraulx
Dan Sukiennik ... matchmove artist: Tippett Studio
Jeremiah Sweeney ... inferno artist: Lola VFX / rotoscope/digital clean-up artist: Hydraulx
Jonathan Sykes ... data operations: cinesite
Mark Tamny ... compositor: Tippett Studio / lighting td
Andranik Taranyan ... digital compositor
Radley Teruel ... sequence supervisor: RotoFactory, Inc.
Kim Tobin ... compositor: Cinesite (as Kim Worrall)
Jon Tojek ... dynamics effects animator: Hydraulx
Shigeharu Tomotoshi ... lighting technician: Hydraulx
Jensen Toms ... lighting technical director: Cinesite
Bart Trickel ... lighter: Tippett Studio
Matthew Trivan ... visual effects artist
Emily Tucker ... matchmove artist: Fuel VFX
Jen Underdahl ... visual effects coordinator
Gert Van Dermeersch ... compositor: Cinesite
Courtney Vanderslice ... executive producer: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law)
Holger Voss ... senior technical director: Cinesite
Kenneth Voss ... roto/paint artist: Tippett Studio
Rachel Ward ... character animator: Cinesite
Chris Wells ... visual effects supervisor: Hydraulx
Karen A. White ... visual effects editor (as Karen White)
Lisa Wild ... lead crowd technical director: Cinesite (as Jane Lisa Wild)
C. Jerome Williams ... roto/paint artist: Hydraulx (as Jerome Williams)
Keith Wilson ... character animator: Hydraulx
Steven D. Wolff ... roto/paint artist: Hydraulx
Loeng Wong-Savun ... inferno/flame compositor: Hydraulx (as Loeng-Wong Savun)
Kai Woytke ... compositor: Cinesite
Gavin Wright ... previs designer: Proof, Inc.
Yoshiya Yamada ... modeling supervisor: Hydraulx
Dong Yon Kang ... matchmove artist: Tippett Studio
Shuichi Yoshida ... compositing supervisor: RotoFactory, Inc.
Susumu Yukuhiro ... digital matte painter: Whiskytree
Mohand Zennadi ... lighting technical director: Cinesite
Loic Zimmermann ... character artist: Luma Pictures
Ryan Zuttermeister ... associate visual effects producer: Lola Visual Effects
Keith Barton ... production support: Cinesite (uncredited)
Michael Baula ... digital artist (uncredited)
Roisin Byrne ... production accountant: Cinesite (uncredited)
Kevin Campbell ... r&d technical director: Cinesite (uncredited)
Dan Cayer ... compositing supervisor: The Layersmith Digital (uncredited)
Chris Clough ... technical assistant: Cinesite (uncredited)
Ed Coy ... visual effects artist: FuelVFX (uncredited)
Matthew D'Angibau ... matchmover: Cinesite (uncredited)
Geoffroy Givry ... digital compositor: Cinesite (uncredited)
Kirk Jung ... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Sun Lee ... matte painter: Hydraulx (uncredited)
Justin Long ... camera tracker: Cinesite (uncredited)
Michael Lori ... tracking artist (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
Nakia McGlynn ... lighting technical director: Cinesite (uncredited)
Ephraim Mwakandu ... compositor: Cinesite (uncredited)
Chris Paizis ... matchmove supervisor: Tippett Studio (uncredited)
Arnaud Pecqueur ... model & texture artist: Cinesite (uncredited)
Christian Perschky ... technical assistant: Cinesite (uncredited)
Thomas Rosseter ... digital compositor (uncredited)
Toshihiro Sakamaki ... modeler: Asylum (uncredited)
Richard Skelton ... matchmove & layout artist: Fuel VFX (uncredited)
Andrew Taylor ... cg artist: Fuel VFX (uncredited)
Micole Toyloy ... rotoscope artist (uncredited)
Kyle Ware ... visual effects coordinator (uncredited)
Kevin Wheatley ... r&d technical director: Cinesite (uncredited)
Royston Willcocks ... model & texture artist: Cinesite (uncredited)
Anthony Zwartouw ... model & texture artist: Cinesite (uncredited)

Stunts

Edit
Bradley James Allan ... fight choreographer (as Brad Allan)
Joey Anaya ... stunts
Joni Avery ... stunts
Bob Brown ... additional stunt coordinator (as Robert Brown)
Richard Bucher ... stunt double: "Skeeter" stunt coordinator horse unit
Anthony Centonze ... stunts
Alex Chansky ... stunt double: "Skeeter"
Brian Patrick Collins ... stunts (as Brian Collins)
Alex Daniels ... stunts
Darrell Davis ... stunts
Kevin Derr ... stunts
J. Mark Donaldson ... stunts
Thomas DuPont ... stunts (as Tom DuPont)
Andy Dylan ... stunt double: "Kendall"
Wade Eastwood ... stunt coordinator (as Wade L. Eastwood)
Norman Epperson ... precision driver
Jon H. Epstein ... stunts (as Jon Epstein)
Roel Failma ... stunts
Dane Farwell ... stunts
Colin Follenweider ... stunt double: "Kendall"
Bryan Friday ... stunt double: "Skeeter"
Tanner Gill ... stunts
Mark Ginther ... stunts
Gary Guercio ... stunts
Nick Hermz ... stunts
Lisa Hoyle ... stunt double: "Jill"
Dennis Keiffer ... stunts
Martin Klebba ... stunts
Mark Kubr ... stunts
Shawn Patrick Lane ... stunt double: Adam Sandler (as Shawn Lane)
Jake Lombard ... stunt rigger
William Morts ... stunts
Caryn Mower ... stunts
Brian Oerly ... stunts
Eddie Perez ... stunts
Greg Reynolds ... stunts
Scotty Richards ... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Con Schell ... stunts
Wesley Scott ... stunt double: "Skeeter"
Michelle Sebek ... stunt double: "Violet"
Larry M. Shorts ... stunts (as Larry Shorts)
Cody Smith ... stunts
Scott Sproule ... stunts
John Stoneham Jr. ... stunt performer
Monty Stuart ... stunt double: "Skeeter"
Justin Sundquist ... stunts
Tierre Turner ... stunts
Garrett Warren ... fight choreographer
Randy Beckman ... stunts (uncredited)
Jake Brake ... stunt rigger (uncredited)
Steve DeCastro ... stunt performer (uncredited)
Arturo Dickey ... stunt rigger (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Gary Dionne ... utility stunts (uncredited)
Paul Eliopoulos ... stunt coordinator (uncredited)
Brent Fletcher ... stunt driver (uncredited)
Mickey Giacomazzi ... stunt performer (uncredited)
Sean Graham ... stunts (uncredited)
Alex Huynh ... utility stunts (uncredited)
Linda Jewell ... utility stunts (uncredited)
Matt Jordon ... stunts (uncredited)
Hubie Kerns Jr. ... stunts (uncredited)
Ed McDermott II ... precision driver (uncredited)
Andy Owen ... utility stunts (uncredited)
Mark Rayner ... stunts (uncredited)
Dave Van Zeyl ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Joseph J. Allen ... grip: San Francisco
Tyler Anderson ... rigging electrician
Michael Bauman ... chief lighting technician
Tracy Bennett ... still photographer
John Beran ... rigging key grip
Matthew Berning ... technocrane operator: second unit
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Kirk Bloom ... second assistant camera
Marek Bojsza ... lighting technician
Mike Bonnaud ... best boy set lighting
Shane Brott ... grip
Chuck Brown ... dolly grip: second unit (as Charles Brown)
Kevin Brown ... lighting technician
Frank Buono ... camera operator: doggicam
Walter Burkhardt ... specialty rigger
Jerry G. Callaway ... camera operator: second unit (as Jerry Callaway)
Mark Carlile ... lighting technician
Ryan Carnahan ... grip
Nelson A. Castillo ... light balloon technician
Greg Chmura ... balloon light technician
Jason Cox ... set videographer (as Jason M. Cox)
Thomas M. Dangcil ... lighting technician
Donald D. Davidson ... lighting technician
Douglas A. Degrazzio ... digital imaging technician
Ryan DeGrazzio ... camera utility / second assistant camera
Sean Devine ... dolly grip
David E. Diano ... camera operator: "b" camera (as David Diano)
Tulio Duenas ... second assistant camera: "b" camera
Brad Edmiston ... first assistant camera
Jason Ellson ... camera operator: second unit
Michael FitzMaurice ... camera operator
Matt Fortlage ... second assistant camera
Cory Geryak ... chief lighting technician
Jon Gilson ... gaffer: second unit
Alan Gitlin ... digital imaging technician: second unit
Peter Graf ... rf technician
Michael Guthrie ... best boy grip: second unit (as Mike Guthrie)
Jay Hardie ... assistant camera: second unit
Robert Hatfield ... digital imaging technician: second unit (as Bobby Hatfield)
John Janusek ... key grip
Horace Jordan ... camera operator
Lawrence Karman ... additional steadicam operator
David Katz ... video assist operator
Matt Kubas ... rigging electrician
Damon Liebowitz ... electrician
Michael Listorti ... dolly grip (as Michael E. Listorti)
David Luckenbach ... camera operator
Michael Lyon ... lighting technician
Ami Mariscal ... camera loader (as Ami Howard)
Diego Mariscal ... grip
Aaron Marquette ... additional second assistant camera
Joe Martens ... best boy set lighting: second unit
Byron McCulloch ... rigging grip
Markus Mentzer ... assistant camera: second unit
Richard Merryman ... camera operator: second unit
Ryan Nelson ... grip
Daniel Nichols ... camera operator: second unit
Jason Michael Noel ... grip: San Francisco/Napa
Brian S. Osmond ... camera operator
Ray Patrick ... libra head technician
William 'Bear' Paul ... key grip: second unit (as William Paul)
Dawid Pietkiewicz ... grip
Brandon Ponticelle ... second assistant camera / second assistant camera: second unit
Joe A. Ponticelle ... first assistant camera: second unit (as Joe Ponticelle)
Thomas P. Powell ... lighting technician
Norbert F. Quiban ... rigging electrician
Tony Rivetti Jr. ... additional still photographer
Tony Rivetti ... first assistant camera: second unit
Mark Santoni ... first assistant camera: second unit
John Savedra ... lighting technician
Michael J. Schwartz ... lighting technician
Dean Semler ... director of photography: second unit
Jay Sheveck ... libra technician
John P. Shine ... best boy grip
Jeffrey P. Soderberg ... chief rigging electrician
Kevin Tiesiera ... lighting balloon technician
Michael Tolochko ... lighting technician
Renee Treyball ... loader: additional (second unit)
Karl Vindler ... video assist operator
Roger Wall ... second assistant camera: second unit
Michael D. Weldon ... first assistant camera (as Michael Weldon)
Neal Wilde ... grip
Michael Witczak ... lighting technician
Stephen Wong ... first assistant camera: second unit (as Steve Wong)
Brian Woronec ... lighting technician
Marc Wostak ... rigging electric
John Young ... first assistant camera
William DiCenso ... rf technician (uncredited)
Daniel Hernandez ... rigging grip (uncredited)
Michael E. Jacobson ... set videographer: second unit (uncredited)
David Richert ... camera operator (uncredited)

Animation Department

Edit
Cat Rowe Farquharson ... digital color assistant (as Kat Rowe)
Joseph Kim ... animator: fuel
Paul K. Lee ... animator: ending sequence

Casting Department

Edit
Maryellen Aviano ... background casting
Renee Henry ... casting intern
Melissa Kostenbauder ... casting assistant
Jessica Munks ... Casting Intern
Jeremy Rich ... casting associate
Karen Wood ... extras casting
Sarah Grace Johnson ... casting intern (uncredited)
Jessica Munks ... casting intern (uncredited)
Jeni Thornell ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Tanis Alexander ... costume assistant
Melissa Binder ... key textile artist / dyer
Paul Black ... costume assistant
Phillip Boutte Jr. ... costume illustrator
Corey Bronson ... costumer
Leslie Brown ... costumer: Mr. Sandler
Clint Bryant ... leather costume fabricator
Nanrose Buchman ... costume supervisor
William A. Campbell ... costumer (as William Campbell)
Eden Clark Coblenz ... costumer (as Eden Coblenz)
Cheryl Cravedi ... set costumer
John Patrick Doyle ... costumer
Roger J. Forker ... costumer
Allison Harvey ... costume assistant
Demetricus Holloway ... costumer
Mary B. Iannelli ... assistant costume designer (as Mary Iannelli)
Shanna Knecht ... additional assistant costume designer
Jennifer Lax ... costume supervisor
Noel Leonard ... costumer
Reiko Porter ... costumer: second unit
Dana Rosenberg ... costumer
Nancy Smytka ... key costumer: second unit
Ginger Anglin-Cervantes ... costumer (uncredited)
Kathleen Russo ... costumer (uncredited)

Location Management

Edit
Scott Bigbee ... location scout
Anna L. Coats ... key assistant location manager
W. Harry Fortuna ... assistant location manager (as William Harry Fortuna)
Rob Frank ... location manager (as Robert S. Frank)
Mario Gilbert ... key assistant location manager (as Mario A. Gilbert)
Jeffrey A. Hunter ... assistant location manager
Tom Lackey ... location scout
Robert Paulsen ... key assistant location manager
Kate Chase Pitzarella ... location coordinator (as Kate Chase)
Javier Robles ... key assistant location manager
Jason Stowell ... assistant location manager

Music Department

Edit
Brooks Arthur ... music supervisor
Bryan Bonwell ... associate music supervisor
David Butterworth ... orchestrator
Judy Chilnick ... musician: percussion
Tony Clarke ... composer: additional music
Richard Cooper ... additional music recordist
Rupert Coulson ... additional music recordist
Kevin Crehan ... music editor
Christian Davis ... composer's assistant
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Michael Dilbeck ... music supervisor
George Doering ... musician
Michael Dore ... singer
Rick Fleishman ... music coordinator
J.J. George ... supervising music editor
Kevin Globerman ... digital workstation operator
Daryl Griffith ... orchestrator
Opie Gruves ... music re-mixing coordinator
Betsy Hammer ... associate music supervisor
Brian Kilgore ... musician: percussion
Alastair King ... orchestrator
Carol Kleister-Castillo ... musician: viola
Tom Kramer ... temp music editor
Mitchell Leib ... executive in charge of music
Chet Leonard ... music playback operator
Katia Lewin Jablonsky ... additional music recordist (as Katia Lewin)
Dominic Lewis ... booth reader
Bradley Miles ... orchestrator
Mike Nowak ... conductor (as Michael Nowak)
Jenny O'Grady ... choir master
Peter Rotter ... orchestra contractor
Andrew Shulman ... musician
Jamie Talbot ... woodwinds
James Thatcher ... musician: french horn
Richard Thomas ... musician: trumpet
Don Welty ... music business and legal affairs
Booker White ... music preparation
Christopher Willis ... additional music / musician: piano
Nick Wollage ... score mixer / score recordist
Monica Zierhut ... score supervisor
Bradley Farmer ... assistant to orchestrator (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Nancy Karlin ... script supervisor
Tracey Merkle ... script supervisor: second unit

Transportation Department

Edit
Ronald Augustus ... production van driver
Michael W. Broomer ... driver
Mark Brown ... driver: production van
Daniel Canamar ... transportation dispatcher
Robert C. Cawley ... driver
James D. D'Amico ... transportation captain
Ken Farnell ... transportation
Chris Gorden ... picture car coordinator
Teresa Haney ... transportation
Stan Mataele ... transportation
Michael Menapace ... transportation coordinator
James Nordberg ... transportation
Yvette Peterson ... driver
Juan J. Rodriguez ... transportation captain (as Juan Rodriguez) / transportation captain
Richard C. Ryan ... transportation captain: second unit
Julio Salazar ... production driver
Lin C. Smith ... driver
Brian Stackhouse ... driver
Frank Valle ... transportation
George Williams Jr. ... driver (as George Williams)
Keegan Zall ... driver: cast

Additional Crew

Edit
Matthew J. Adams ... production staff (as Matthew Joseph Adams)
Ellen Adolph ... production accountant
Tanis Alexander ... production assistant
Jason Astor ... production assistant
Gloria Winship Ayon ... horse wrangler
Gali Barak ... production assistant
Lance Barton ... production assistant
Vanessa Bendetti ... clearances
Steve Berens ... animal coordinator / head trainer
Tina Berens ... animal trainer
Jared Bierylo ... production assistant (as J. Ubuntu Bierylo)
Paul Black ... production assistant
Diane Branagan ... animal trainer (as Diane Branigan)
Megan Brown ... second assistant accountant (as Megan Brown)
Marc Brunswick ... assistant: Ms. Sanderlin
Simon Cassels ... title designer
Nick Clark ... assistant to cast
Deborah A. Cornett ... payroll accountant
Tuesday Cowburn ... animal trainer
Jeanie Daniels ... post-production accountant
Lorenzo dela Rosa ... production assistant
J.D. Donaruma ... assistant: Mr. Sandler
Manrico Erasmi ... production assistant
Cassandra Federman ... production assistant (as Cassandra Waterman)
Larry 'Lenny' Friedman ... production assistant (as Larry Friedman)
Matthew Gabler ... medic
Fred Gabrielli ... chef
Trevor George-Fowler ... horse rider
Oscar Gonzalez ... chef
Rhona Gordon ... studio teacher
Marcy Guiragossian ... extras production assistant: Calistoga
Chris Hill ... video/computer playback
Dominique Jaramillo ... medic
Derek Johnson ... stand-in: Russell Brand
Jeff Ketcham ... assistant to production (as Jeffrey Ketcham)
Sunja Knapp ... assistant: Mr. Shankman
Tom Kuljurgis ... assistant: Ms. Gibgot
Ashley Lamont ... production secretary
Jessamyn Land ... set production assistant
Eloy Lara ... set medic
Nito Larioza ... Polynesian choreographer
William Lawrence ... title designer
Heidi Lewis ... second assistant accountant (as Heidi G. Lewis)
Courtney M. Lovell ... production assistant
Emilie Maison ... press attache france
Steve Martin ... rigging medic
Dave McComb ... first assist accountant
Kristi McConnell ... construction accountant
Michael Medina ... animal trainer
Tony Meister ... title designer
Matt Modica ... set production assistant: second unit
Bobby Morgan ... set production assistant
Michael D. Morris ... animal trainer
Brian E. Murphy ... assistant: Mr. Giarraputo (as Brian Murphy)
Holly Murray ... assistant: Mr. Gunn (as Holly C. Murray)
Prakash Nathan ... marketing: distribution & syndication
Jason Neudecker ... set production assistant: second unit
Travis Nicols ... production assistant (as Travis Nichols)
Danny O'Brien ... assistant: Mr. Shankman
Chris O'Falt ... assistant: Mr. Herlihy
Harley Pasternak ... fitness trainer
Jennifer Perkins ... assistant: Mr. Sandler
Cindy Pinzon ... production assistant
Francis Pollara ... production assistant
Jeff 'Doc' Porter ... set medic (as Jeffrey Porter)
Aurora Ann Quinones ... production assistant (as Aurora Quinones)
Jacoby K. Radcliff ... craft service (as Jacoby Radcliff)
John Radcliff ... production assistant (as Johnny Radcliff)
Shane Ralston ... stand-in: Mr. Sandler
Mark Rappaport ... puppeteer
Jason Reed ... production executive
Sandy Reed ... assistant craft service
Angie Ryan ... second assistant accountant
Sharon Sacks ... studio teacher
Loriel Samaras ... set production assistant
Tammy Sandler ... unit publicist
Will Sandoval ... production assistant
Anneke Scott ... production assistant
Charlie Scott ... craft service
Clifford Scott ... craft service
Emily Seaman ... photo double: Laura Ann Kesling
Erin Shelley ... animal trainer
Rhonda Sherman ... studio teacher
Bret Slater ... assistant: Garrett Grant
Alison R. Smith ... animal trainer (as Alison Smith)
Cody Smith ... animal trainer
Rita Smith ... production secretary
Kori Sparks ... production assistant: additional photography
Tabitha Spencer ... production assistant
Jen Stirling ... production assistant
Jeremy Tate ... assistant: Mr. Giarraputo
Gretel Twombly ... production coordinator
Michael P. Twombly ... assistant production coordinator
Elijah Waltz ... photo double: Jonathan Morgan Heit
Zachary Woodlee ... choreographer
Peter Woods ... production assistant
Donald E. Wygal ... production coordinator: second unit
Joy Yaholkovsky ... assistant payroll
Judith Babcock ... technical supervisor: dailies (uncredited)
Leann Bankowski ... stand-in: Jonathan Morgan Heit (uncredited)
Katherine Grace ... layout board (uncredited)
Jeff Miller ... production assistant (uncredited)
Jessica Pennington ... adr loop group (uncredited)
Ben Schoen ... end title crawl: Scarlet Letters (uncredited)

Thanks

Edit
Joan Aquado ... the producers wish to thank
Aurora Astoria ... the producers wish to thank
Tasha Day ... the producers wish to thank
Vee Gomez ... the producers wish to thank
Ralph Helmick ... the producers wish to thank
Pat Krueger ... the producers wish to thank
Rosella Locatelli ... the producers wish to thank
Lance McKee ... the producers wish to thank
Benita Miller ... the producers wish to thank
LeRoy Neiman ... the producers wish to thank
John Outterbridge ... the producers wish to thank
Ariel Penn ... the producers wish to thank
Wendy Petznick ... the producers wish to thank
Katy Ruff ... the producers wish to thank
Darryl Sattui ... the producers wish to thank
Stu Schechter ... the producers wish to thank (as Stuart Schechter)
Jody Strong ... the producers wish to thank
Andrew Witherspoon ... the producers wish to thank (as Andy Witherspoon)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

In 1974, Marty Bronson builds the Sunny Vista Motel in Los Angeles, California, with the intention of raising his son Skeeter and his daughter Wendy in the place where he works. However he is not a good businessman and the hotel goes bankrupt. Marty is forced to sell his motel to Barry Nottingham who promises to hire Skeeter in a general manager position when he has grown up. Years later, Barry builds a new hotel; forgets his promise to Marty; and Skeeter Bronson is only the handyman of his hotel. The general manager is the arrogant Kendall, who is engaged with the shallow Barry's daughter Violet Nottingham. When the Webster Elementary School where Wendy is the principal will be closed to be demolished, she needs to travel to Arizona for a job interview. Wendy asks her friend Jill, who is teacher in the same school, to watch her son Patrick and her daughter Bobbi during the day and Skeeter to watch them during the night. Skeeter meets the estranged kids with his best friend Mickey and makes up bedtime stories to help them to sleep but the kids add details to the stories, changing their endings. Soon Skeeter realizes that the plot of the stories are coming true and affecting his life. Meanwhile Barry Nottingham decides to give a change to Skeeter to dispute the manager position in his new hotel with Kendall like in one of his stories. But Skeeter has told to his nephew and his niece that stories do not have happy endings. Written by Claudio Carvalho, Rio de Janeiro, Brazil

Plot Keywords
Taglines Whatever they dream up... he has to survive. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Histoires enchantées (France)
  • Más allá de los sueños (Spain)
  • 睡前故事 (China, Mandarin title)
  • Приказки за лека нощ (Bulgaria, Bulgarian title)
  • Сказки на ночь (Russia)
  • See more »
Runtime
  • 99 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $80,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $27,450,296, 28 Dec 2008
Cumulative Worldwide Gross $212,874,442

Did You Know?

Edit
Trivia The bulldog shown in the movie is Adam Sandler's beloved pet, Motzaball. See more »
Goofs It is mentioned that Skeeter lives in Room 109, but above the door, the number is 111. See more »
Movie Connections Featured in Episode #41.8 (2009). See more »
Soundtracks Hokey Pokey See more »
Crazy Credits The Walt Disney logo turns into a pop-up page from a storybook. See more »
Quotes Luau Waitress: Kona coffee ice cream.
Skeeter Bronson: Yeah? What's the catch? You're gonna light it on fire? 'Cause I'm on to you, honey.
Luau Waitress: No fire. It would melt. Just take the ice cream and a chill pill.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed