IMDb > Planet of the Apes (2001)
Planet of the Apes
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Planet of the Apes (2001) More at IMDbPro »

Photos (See all 89 | slideshow) Videos (see all 11)
Planet of the Apes -- Trailer for Planet of the Apes
Planet of the Apes -- Captain Leo confronts Limbo the human trader.
Planet of the Apes -- An astronaut lands on a planet inhabited by human-like apes, who rule the planet with an iron fist.
Planet of the Apes -- An astronaut lands on a planet inhabited by human-like apes, who rule the planet with an iron fist.
Planet of the Apes -- An astronaut lands on a planet inhabited by human-like apes, who rule the planet with an iron fist.

Overview

User Rating:
5.7/10   155,330 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 15% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Pierre Boulle (novel)
William Broyles Jr. (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Planet of the Apes on IMDbPro.
Release Date:
27 July 2001 (USA) See more »
Tagline:
The battle begins November 20th See more »
Plot:
An Air Force astronaut crash lands on a mysterious planet where evolved, talking apes dominate a race of primitive humans. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for 2 BAFTA Film Awards. Another 9 wins & 22 nominations See more »
User Reviews:
AWFUL!!! See more (1353 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Mark Wahlberg ... Captain Leo Davidson

Tim Roth ... Thade

Helena Bonham Carter ... Ari

Michael Clarke Duncan ... Attar

Paul Giamatti ... Limbo

Estella Warren ... Daena

Cary-Hiroyuki Tagawa ... Krull

David Warner ... Sandar

Kris Kristofferson ... Karubi

Erick Avari ... Tival

Lucas Elliot Eberl ... Birn (as Luke Eberl)

Evan Parke ... Gunnar (as Evan Dexter Parke)

Glenn Shadix ... Senator Nado

Freda Foh Shen ... Bon

Chris Ellis ... Commander Karl Vasich

Anne Ramsay ... Lt. Col. Grace Alexander

Andrea Grano ... Major Maria Cooper

Michael Jace ... Major Frank Santos

Michael Wiseman ... Specialist Hansen

Lisa Marie ... Nova
Eileen Weisinger ... Leeta

Deep Roy ... Gorilla Kid / Thade's Niece
Chad Bannon ... Red Ape Soldier / Man Hunt Ape

Kevin Grevioux ... Limbo's 1st Handler / Ape Commander / 2nd Ape Soldier

Isaac C. Singleton Jr. ... Limbo's 2nd Handler / 1st Ape Soldier
Quincy Taylor ... Ape Soldier

John Alexander ... Ape Dinner Guest / Old Man Servant / Old Ape #1

Jay Caputo ... 1st Ape Teenager / 2nd Ape Soldier

Philip Tan ... 2nd Ape Teenager / Gossiping Male Ape

Callie Croughwell ... Little Human Girl
Allie Habberstad ... Girl Pet

Brett Smrz ... Human Kid #1

Howard Berger ... Gorilla

Rick Baker ... Old Ape #2
Cameron Croughwell ... Ape Soccer Kid
Joshua Croughwell ... Ape Soccer Kid
Hannah Peitzman ... Ape Soccer Kid
Molly Peitzman ... Ape Soccer Kid

Jesse Tipton ... Ape Soccer Kid
Shane Habberstad ... Ape Soccer Kid
Chet Zar ... Fruit Vendor

Linda Harrison ... Woman In Cart
Eddie Adams ... Friend At Leo's Party

Todd Babcock ... Friend At Leo's Party
Lorenzo Callender ... Friend At Leo's Party

Shonda Farr ... Friend At Leo's Party

Kam Heskin ... Friend At Leo's Party

Jim Holmes ... Friend At Leo's Party
Todd Kimsey ... Friend At Leo's Party

Candace Kroslak ... Friend At Leo's Party

Joanna Krupa ... Friend At Leo's Party

Elizabeth Lackey ... Friend At Leo's Party

Mark Christopher Lawrence ... Friend At Leo's Party

Melody Perkins ... Friend At Leo's Party

Tate Taylor ... Friend At Leo's Party

Jonna Giovanna ... Friend At Leo's Party (as Jonna Thompson)
rest of cast listed alphabetically:
Craig Appel ... Ape Warrior (uncredited)
Spitfire Brown ... Ape Warrior #7 (uncredited)

Paul Bunnell ... Red Army Chimp (uncredited)
Adam Carrera ... Human Slave (uncredited)
Jeffrey Clark ... (uncredited)
Toby Cockerell ... Ape Warrior (uncredited)
Johnny Drocco ... Orangutan (uncredited)
Dragon Dronet ... Red Army Gorilla #2 (uncredited)

Patrick Coleman Duncan ... Orangutan with Briefcase (uncredited)
Orlando Estrada ... Red Army Chimp #2 (uncredited)

Charlton Heston ... Zaius (uncredited)
Marc Joseph ... Red Army Chimp (uncredited)

Martin Klebba ... Monkey Grinders Pet (uncredited)

Jesse Kristofferson ... Starving Human (uncredited)
Eric Lichtenberg ... Red Army Chimp (uncredited)
Daren Palacio ... Ape Warrior (uncredited)

Nils Allen Stewart ... Scar (uncredited)

Directed by
Tim Burton 
 
Writing credits
(WGA)
Pierre Boulle (novel "La Planète des Singes")

William Broyles Jr. (screenplay) and
Lawrence Konner (screenplay) &
Mark Rosenthal (screenplay)

Produced by
Ross Fanger .... associate producer
Katterli Frauenfelder .... associate producer
Iain Smith .... line producer: London
Ralph Winter .... executive producer
Richard D. Zanuck .... producer
 
Original Music by
Danny Elfman 
 
Cinematography by
Philippe Rousselot (director of photography)
 
Film Editing by
Chris Lebenzon 
 
Casting by
Denise Chamian 
 
Production Design by
Rick Heinrichs 
 
Art Direction by
John Dexter (supervising art director)
Sean Haworth 
Philip Toolin 
 
Set Decoration by
Rosemary Brandenburg 
 
Costume Design by
Colleen Atwood 
 
Makeup Department
David Abbott .... additional makeup artist
Lance Anderson .... ape makeup artist
Art Anthony .... human makeup crew
Richard Arguijo .... mold department: Cinovation Studios (as Rich Arguijo)
Rick Baker .... makeup artist
Rick Baker .... special makeup effects designer and creator
Terry Baliel .... hair stylist
Ken Banks .... mold department: Cinovation Studios
Ela Barczewska .... makeup artist (as Elizabeth Barczewska)
Jason Barnett .... foam latex technician: Cinovation Studios
Kate Biscoe .... ape makeup artist (as Kate Morgan Biscoe)
John Blake .... makeup supervisor: human makeup
Roland Blancaflor .... foam department supervisor
Fred C. Blau Jr. .... ape makeup artist
Vanessa Browning .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Vanessa Dionne)
Brigitte Bugayong .... ape makeup artist
Barney Burman .... ape makeup artist
Norman Cabrera .... designer/sculptor: Cinovation Studios (as Norman Cabrerra)
Rosemary Campbell .... makeup artist
Diana Choi .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Diana Yunsoo Yoo)
Bill Corso .... ape makeup artist (as William Corso)
Carl Crandall Jr. .... mold department: Cinovation Studios
Richard Davison .... foam latex technician: Cinovation Studios
Gabriel De Cunto .... ape makeup artist (as Gabriel DeCunto)
Yvonne Depatis-Kupka .... hair stylist: second unit (as Yvonne Depatis Kupka)
Mitch Devane .... designer/sculptor: Cinovation Studios
Leslie Devlin .... makeup artist
Earl Ellis .... ape makeup artist
Bill Fesh .... foam latex technician: Cinovation Studios
Linda D. Flowers .... key hair stylist: human unit
Robert Freitas .... mold department: Cinovation Studios
Toni G .... makeup supervisor: ape makeup (as Toni G.)
Jane Galli .... ape makeup artist
Connie Grayson Criswell .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Connie Grayson)
Glen P. Griffin .... dentures: Cinovation Studios (as Glen Griffin)
Kevin Haney .... ape makeup artist
Karin Hanson .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios
Audrey Harelik .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios
Isabel Harkins .... ape makeup artist
Joel Harlow .... ape makeup artist
Moto Hata .... designer/sculptor: Cinovation Studios
Ursula Hawks .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Ursula Ward)
Donna-Lou Henderson .... ape makeup artist (as Donna Henderson)
Justin B. Henderson .... ape makeup artist (as Justin Henderson)
Teressa Hill .... hair stylist
Will Huff .... ape makeup artist
Karen Iverson .... ape makeup artist
Steve Katz .... mold department: Cinovation Studios
Karen Keener .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios
Jamie Kelman .... ape makeup artist
Jamie Kelman .... makeup artist
Michael Key .... makeup artist
Steve Koch .... designer/sculptor: Cinovation Studios
Heather Koontz .... ape makeup artist
Margie Latinopoulos .... ape makeup artist
Denise Leibee .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Denise L. Baer)
Gilbert Liberto .... mold department: Cinovation Studios (as Gil Liberto)
Felicia Linsky .... makeup artist
Mike Manzel .... mold department: Cinovation Studios
Clayton Martinez .... mold department: Cinovation Studios (as Clay Martinez)
Robert Maverick .... makeup artist
Cass McClure .... foam latex technician: Cinovation Studios
James McLoughlin .... mold department: Cinovation Studios (as Jim McLoughlin)
Patricia Miller .... department head key hair stylist (as Patty Miller)
Bart Mixon .... project supervisor: Cinovation Studios
Vera Steimberg Moder .... ape makeup artist (as Vera Steinberg Moder)
Geneva Nash Morgan .... ape makeup artist (as Geneva Nash-Morgan)
Donald Mowat .... makeup artist: Mr. Wahlberg (as Donald J. Mowat)
Sylvia Nava .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios
Christy Ann Newquist .... ape makeup artist (as Christy Newquist)
Douglas Noe .... ape makeup artist
Michael O'Brien .... mold department: Cinovation Studios (as Mike O'Brien)
Michael S. Pack .... dentures: Cinovation Studios
Mimi Palazon .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios
Paul Palos .... mold department: Cinovation Studios
Cristina Patterson .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Cristina Haines)
Denise Paulson .... ape makeup artist
Joni Powell .... additional makeup artist
Margaret Prentice .... ape makeup artist
Alex Proctor .... key prosthetic makeup
Stephen Prouty .... ape makeup artist
Ben Rittenhouse .... foam latex technician: Cinovation Studios
Jill Rockow .... ape makeup artist
Malanie J. Romero .... makeup artist (as Malanie Romero)
Matt Rose .... designer/sculptor: Cinovation Studios
Deborah Rutherford .... ape makeup artist (as Deborah Patino)
Don Rutherford .... paint department: Cinovation Studios
Frank Rydberg .... mold department: Cinovation Studios
Johnnie Saiko .... mold department: Cinovation Studios (as Johnnie S. Espiritu)
Yoichi Art Sakamoto .... dentures: Cinovation Studios (as Yoichi 'Art' Sakamoto)
Randy Sayer .... hair stylist
Amy Schmiederer .... ape makeup artist
Martie Schribner .... ape makeup artist (as Martie Scribner)
Bob Scribner .... ape makeup artist
James R. Scribner .... ape makeup artist (as Jim Scribner)
Matt Shirey .... mold department: Cinovation Studios
Robin Slater .... makeup artist
Mike Smithson .... key makeup artist
James Spinner .... mold department: Cinovation Studios
Justin Stafford .... special makeup effects artist
Mitchell Stone .... hair stylist: Lisa Marie (as Mitch Stone)
Mitchell Stone .... hair stylist: Ms. Bonham Carter (as Mitch Stone)
Bill Sturgeon .... production supervisor: Cinovation Studios
Jackie Tichenor .... ape makeup artist
Rita Troy .... hair stylist
Kazuhiro Tsuji .... designer/sculptor: Cinovation Studios
Kazuhiro Tsuji .... makeup designer: Thade
Kazuhiro Tsuji .... makeup designer: ape makeup
Brian Van Dorn .... mold department: Cinovation Studios
Michelle Vittone .... ape makeup artist
Chris Walker .... foam latex technician: Cinovation Studios
Steve Wang .... designer/sculptor: Cinovation Studios
Chad Washam .... special makeup effects technician
Kevin Wasner .... foam latex technician: Cinovation Studios
Chad Waters .... project supervisor: Cinovation Studios
Lynne Watson .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios
Phyllis Williams .... additional makeup artist
Stephanie Williams .... wigs and hairpieces: Cinovation Studios
Derik Wingo .... foam latex technician: Cinovation Studios (as Derek Wingo)
Hiroshi Yada .... mold department: Cinovation Studios
Eddie Yang .... designer/sculptor: Cinovation Studios
Chet Zar .... designer/sculptor: Cinovation Studios
Donna Cicatelli-Lewis .... makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Charlie Davis .... post-production supervisor
Ross Fanger .... unit production manager
Gerrit V. Folsom .... production supervisor: Hawaii (as Gerrit Folsom)
Jason D. McGatlin .... production supervisor (as Jason McGatlin)
Michelle Morrissey .... production supervisor: second unit
Mary Richards .... unit production manager: London
Dara Weintraub .... unit production manager: Washington D.C.
Patrick Esposito .... post-production manager (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Andy Armstrong .... second unit director
Stacy Christenson .... second second assistant director
Katterli Frauenfelder .... first assistant director
Jennifer A. Giancola .... second second assistant director (as Jennifer Giancola)
Basil Grillo .... second second assistant director (as Basil Bryant Grillo)
Stephen V. Johnson .... second second assistant director: second unit (as Steve Johnson)
David Kelley .... second assistant director: second unit
Mark Layton .... second assistant director: London
Steve Love .... first assistant director: second unit
Michael J. Malone .... assistant director (as Michael Malone)
Matt Rebenkoff .... second assistant director
Robert 'Skid' Skidmore .... dga trainee
Jack Steinberg .... second assistant director: second unit (as Jack G. Steinberg)
Sunday Stevens .... second second assistant director
Alex Streeter .... assistant director: London
Eddie Thorne .... assistant director
Mark Trapenberg .... additional second second assistant director
James Armstrong .... assistant director (uncredited)
 
Art Department
Tim Ackers .... paint foreman
Tim Ackers .... painter (as Timothy D. Ackers)
Alex Aitken .... plasterer
Joseph Allan .... laborer: set decorator/prop shop (as Joseph 'Chris' Allan)
Tony Allard .... laborer: set decorator/prop shop
David Allday .... art director: London (as Dave Allday)
Steve Assony .... laborer foreman
Jim Bandsuh .... illustrator: decorator
James R. Bayliss .... lead set designer
Abu Bekka .... sculptor (as Adu Bekka)
Brent W. Bell .... laborer: set decorator/prop shop
Luis G. Benavides .... purchaser (as Luis Benavides)
Greg Benge .... assistant props
Earl Benton .... prop shop foreman
Earl Benton .... set decorator
Andrew Berentis .... laborer: set decorator/prop shop
Erik Berentsen .... set dresser
Michael Binczek .... mold maker foreman (as Mike Binczek)
Russell Bobbitt .... property master
Bill Boes .... model builder
Kurt Bohney .... laborer: set decorator/prop shop
Mauro Borrelli .... illustrator
Raymond Borton .... laborer foreman (as Ray Borton)
Adam Braid .... set dresser
Mariko Braswell .... assistant art director
Doug Brode .... prop illustrator
Steve Broders .... painter (as Steve D. Broders)
Dawn Brown .... set designer: set dressing (as Dawn Brown Manser)
Patricia L. Brumbaugh .... prop sculptor
Michael B. Bunch .... propmaker foreman (as Mike Bunch)
Tom Callinicos .... set dresser
Antonio Carrillo .... upholsterer
Michael Carroll .... mold maker
Peggy Casey .... props
Ted Castrellon .... laborer foreman
Tom Cengr .... laborer: set decorator/prop shop (as H. Thomas Cengr)
Clete Cetrone .... propmaker foreman (as Clete F. Cetrone)
Todd Cherniawsky .... set designer: set dressing
Tim Christensen .... laborer: set decorator/prop shop
Peter C. Clarke .... assistant property master
Richard Clendenen .... laborer foreman
John Cluff .... constructor
Matt Codd .... illustrator
Bill Coggon .... prop master: second unit
David Cohen .... mold shop supervisor (as Dave Cohen)
Tony Cope .... mold maker foreman
Lisa Cornellier .... greensman
David Corral .... greensman
Richard Crain .... foreman
Emily Crupper .... set dressing coordinator
Michael A. Cruz .... plasterer foreman
James E. Day III .... laborer foreman
Yann Denoual .... sculptor
Sylvain Despretz .... illustrator
Darryl B. Dodson .... laborer: set decorator/prop shop (as Darryll B. Dodson)
Linda Draves .... construction office coordinator
Guy Hendrix Dyas .... illustrator: decorator (as Guy Dyas)
Colleen Emry .... assistant accountant: construction (as Colleen R. Emry)
Dan Engle .... sculptor foreman (as Daniel Engle)
Marcus Epps .... on-set dresser: second unit
Francesco Ferrara .... painter
Michael P. Finnegan .... tool technician (as Michael Finnegan)
Luke Freeborn .... set designer
Jeff Frost .... sculptor foreman
Sara Gardner-Gail .... set dressing buyer
Neil Garland .... propmaker gangboss
Kenneth Garrett .... sculptor foreman
Brian J. Geary .... propmaker
Edward Gettis .... laborer: set decorator/prop shop (as Edward T. Gettis)
Martin J. Gibbons .... welding supervisor (as Marty Gibbins)
Raymond Ginther .... plasterer foreman
Bryan J. Goetzinger .... laborer foreman
Donald Goodman .... drapery gang boss (as Don Goodman)
Sam Greenmun .... concept artist
John Guliano .... propmaker foreman (as John J. Giuliano)
Steve Harris .... carpenter
William Hawkins .... assistant art director
Paul Hearn .... set dresser
Chris Herrington .... paint foreman
Grey Hill .... sculptor
Gregory S. Hooper .... set designer
Chris Hopkins .... sculptor foreman (as Chris G. Hopkins)
Michael Hosch .... sculptor foreman
John Hoskins .... construction coordinator (as John W. Hoskins)
Thomas W. Houk .... laborer: set decorator/prop shop
Tim Huchthausen .... laborer: set decorator/prop shop
Michael Anthony Jackson .... storyboard artist (as Michael Jackson)
David James .... sculptor
Tim Jensen .... laborer: set decorator/prop shop
Stuart John .... propmaker foreman (as Stewart John)
Kent Jones .... paint foreman
Kristin Frances Jones .... on-set dresser (as Kristin Jones)
Jermaine E. Kelly .... set dresser
Mark David Kersey .... greensman
Jeff Khachadoorian .... prop shop foreman
Jeff Khachadoorian .... set decorator
Jeff Khachadoorian .... set decorator: London (as Jeff 'Khach' Adoorian)
Dave Kilby .... plasterer
Jonas Kirk .... construction foreman (as C. Jonas Kirk)
Mark Knapton .... propmaker foreman
John Knox .... laborer: set decorator/prop shop
Sam P. La Fata .... prop shop foreman
Sam P. La Fata .... set decorator
Steven Ladish .... set dresser (as Steve-O Ladish)
Robert Lambert .... propmaker foreman
Susanne Lariviere .... construction accountant (as Susanne B. Lariviere)
Dwight Lowell .... propmaker foreman (as Dwight T. Lowell)
Joe Lozano .... greensman
Josh Lusby .... set designer (as Joshua Lusby)
Gregory Lynch Jr. .... carpenter
Jennifer N. MacLeod .... research assistant (as Jennifer Macleod)
John Maher .... construction manager: London
Jeff Manning .... mold maker foreman
Jim McPherson .... orangutan test make-up sculptor
Joe Meshelski .... laborer foreman
Michael Mikita .... stand-by painter
James Miller .... lead sculptor (as Jamie Miller)
James Miller .... supervising sculptor: London (as Jamie Miller)
Kirstin Mooney .... art department coordinator
Dave Morales .... paint foreman (as David Morales)
Gary A. Moreno .... set dresser
Brian Muir .... supervising sculptor: London
Nick Navarro .... assistant art director (as Nick S. Navarro)
Robert Neves .... laborer: set decorator/prop shop (as Robert W. Neves)
Jeff O'Bannon .... laborer (2001)
Steven O'Bannon .... hod carrier
Jeff Ogg .... prop shop foreman
Jeff Ogg .... set decorator
Jeff Ogg .... set decorator: London
Ivonne Olguin .... property department coordinator
James Oxford .... illustrator
Neville Page .... props
Doug Passarelli .... laborer: set decorator/prop shop
Tom Pelton .... prop shop foreman
Tom Pelton .... set decorator
Derek Pendleton .... sculptor foreman (as Derek C. Pendleton)
Kevin Phipps .... art director: London
Steve Pinney .... sculptor: set decorator
Roger Prater .... greensman
Edward J. Protiva .... gang boss
John Puglisi .... conceptual illustrator
Edward J. Quinn .... mold maker foreman (as Eddie Quinn)
Jamie Rama .... illustrator: decorator
Scott Reiber .... stand-by painter: reshoots
Richard Reynolds .... set designer
Greg Rocco .... assistant prop master: second unit (as Gregory Rocco)
Brian Rock .... labor supervisor
Jason Rosene .... laborer: set decorator/prop shop
Liza Rudolph .... set dressing buyer
Paul Ryan .... laborer: set decorator/prop shop
Mark Sakamoto .... set dresser
David Saltzman .... assistant property master (as David E. Saltzman)
Sal Sanchez .... plasterer foreman
Lawrence V. Sanders .... laborer: set decorator/prop shop
Kenny Sanford .... propmaker foreman
Jerry Sargent .... propmaker foreman (as Jerry L. Sargent)
George Sartiano .... property creator
Frederique Schafer .... prop sculptor (as Frederique Gallen)
Jordu Schell .... conceptual artist
Steven Schwartz .... set designer
Ugo Serrano .... armour designer
Jamie Shelley .... painter
Steve Sickle .... greensman (as Stevie Sickels)
Brett C. Smith .... leadman (as Brett Smith)
Jay Smith .... drapery foreman
Wayne Strong .... prop sculptor
Mike Suhy .... assistant props
Deborah Sullivan .... construction medic
Gerald Sullivan .... set designer
Miles Teves .... concept artist
Richard Thomas .... sculptor
Leslie Tomkins .... art director: London (as Les Tomkins)
Paul Trachtenberg .... painter
Jason Vanover .... key greensman
J.R. Vasquez .... set dresser
Tom Vukmanic .... propmaker
Wendy Weaver .... set dressing buyer
Mark Weber .... propmaker foreman
Andy Weder .... prop shop supervisor
Jason Weil .... set designer (as Jason R. Weil)
Terry Wells .... property master: London
William Wheaton .... laborer foreman
Robert Wilbanks .... plasterer supervisor (as Rob Wilbanks)
Helen Wilson .... props
Dean Wolcott .... set designer
Lyndell Wolff .... carpenter
Lyndell Wolff .... propmaker foreman (as Lindell Wolff)
John M. Wood .... welding foreman (as John Wood)
Donald B. Woodruff .... set designer
Peter Young .... set decorator: London
Clyde Zimmerman .... paint supervisor
Paul Couch .... stand-by painter (uncredited)
Michael Denering .... lead scenic artist (uncredited)
J. Bryan Holloway .... sculptor/shop steward (uncredited)
Jay Koiwai .... stand-by painter: second unit (uncredited)
Michael F. Loomer .... props production assistant (uncredited)
John Naulin .... specialty props/weapons (uncredited)
Jon Neill .... props: The Hand Prop Room (uncredited)
Sid Nicholson .... props (uncredited)
Mark William Robinson .... painter (uncredited)
Marco Rubeo .... set designer (uncredited)
Constantine Sekeris .... conceptual designer (uncredited)
Jack White .... food stylist (uncredited)
 
Sound Department
Richard L. Anderson .... supervising sound effects editor
Anna Behlmer .... sound re-recording mixer
David Betancourt .... foley mixer
James Bolt .... additional sound re-recording mixer (as Jim Bolt)
David Boulton .... adr mixer: Sound One, NY
Ted Caplan .... foley editor
Blake R. Cornett .... second assistant sound editor (as Blake Cornett)
Tony Dawe .... production sound mixer: UK
Susan Dawes .... dialogue editor (as Susan Shackelford)
Dawn Fintor .... foley artist
Carl Fischer .... boom operator
Donald Flick .... sound effects editor
Avram D. Gold .... sound effects editor
Michael Haight .... dialogue editor
Scott G.G. Haller .... sound editor
Craig Heath .... sound recordist (as Craig 'Pup' Heath)
Petur Hliddal .... production sound mixer
R.J. Kizer .... adr supervisor
Sean Landeros .... sound recordist
John A. Larsen .... supervising sound editor
Skip Longfellow .... first assistant sound editor
David Lucarelli .... adr recordist: LA
Gilles Missir .... adr mixer: Sonodi, France
John Murray .... foley supervisor
Andy Nelson .... sound re-recording mixer
Alan L. Nineberg .... adr editor
Matt Patterson .... sound recordist
John Pospisil .... special sound effects designer (as John Popisil)
Rocky Quiroz .... cableperson
Robert Renga .... sound recordist
Charleen Richards .... adr mixer: LA
Curt Schulkey .... sound effects editor: ape voices (as Curt Shuckey)
Denis St. Amand .... sound re-recording engineer (as Dennis St. Amand)
Alicia Stevenson .... foley artist (as Alicia Irwin)
Ralph Stuart .... assistant sound effects editor
Marvin Walowitz .... sound effects editor
David A. Whittaker .... sound effects editor
Dan Yale .... foley editor
Rick Canelli .... adr recordist (uncredited)
Derek Casari .... adr engineer (uncredited)
Lucy Coldsnow-Smith .... adr editor (uncredited)
Ronny Cox .... adr mixer (uncredited)
Wendy Czajkowsky .... adr mixer (uncredited)
Christopher Flick .... foley editor (uncredited)
Gannon Kashiwa .... adr mixer (uncredited)
Shawn Ian Kerkhoff .... digital sound assistant (uncredited)
Steve Lee .... sound effects wrangler (uncredited)
Leslie Mona Mathis .... adr mixer (uncredited)
Thomas J. O'Connell .... adr mixer (uncredited)
Alex Raspa .... adr recordist (uncredited)
John Rodd .... additional sound recording engineer (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
Larry Spotts .... adr recordist (uncredited)
Kevin Tayler .... adr mixer (uncredited)
 
Special Effects by
Connie Angland .... seaming and patching department: Cinovation Studios (as Connie Anglund)
Steve Austin .... special effects technician
Kirk Barton .... special effects technician
Douglas Calli .... special effects technician (as Doug Calli)
John Calpin .... special effects technician
Wes Campbell .... special effects crew
Roy K. Cancino .... welding foreman
Kyle Ross Collinsworth .... special effects technician
Steve Cremin .... special effects coordinator: second unit
Arturo Guzman .... mold maker
Jurgen Heimann .... special effects
David Heron .... special effects technician
Garth Inns .... special effects supervisor: London
Steven D. Jensen .... special effects technician
Joe Judd .... special effects technician (as Joseph Judd)
Jay King .... special effects technician (as Jay B. King)
Jay King .... special effects technician: second unit
Joe Klein .... special effects technician (as Joe W. Klein)
Jeremy Lovett .... special effects senior technician: UK shoot
Tim Mizicko .... model maker (as Timothy Lee Mizicko)
Brian Montgomery .... special effects stage technician: ILM
Hector Moreno .... mold maker
Mauricio Moreno .... mold maker
Gary Pawlowski .... moldmaker
Jane E. Pepiot .... special effects office coordinator
Ken Pepiot .... special effects coordinator
John Peyser .... special effects technician (as John R. Peyser)
Jeff G. Rack .... special effects crew
Gintar Repecka .... special effects foreman
Alan Rifkin .... special effects technician (as Al Rifkin)
Bill Roth .... sculptor
Paul Sabourin .... special effects technician
John Shea .... seaming and patching department: Cinovation Studios
Ross Shuman .... model maker
Kirsten Simitzi .... seaming and patching department: Cinovation Studios
Sherri Simmons .... effects department assistant
James Slavin .... mold maker (as Jim Slavin)
Paul Stewart .... special effects foreman
Keith Suzuki .... special effects technician
Carl Swanson .... seaming and patching department: Cinovation Studios
Frank W. Tarantino .... special effects technician: ILM
Kenneth Van Order .... special effects technician (as Ken Van Order)
Barry Vine .... mold maker
John Cluff .... special effects crew (uncredited)
Mayumi Shimokawa .... special effects technician: TransFX (uncredited)
Phil Weisgerber .... design engineer (uncredited)
 
Visual Effects by
Daniel Ardilley .... director of photography: Asylum Visual Effects (as Daniel Ardilly)
Lance Baetkey .... digital paint & roto artist: ILM
Katharine Baird .... digital paint & roto artist: ILM
Hector Balcacer .... digital painter: Pacific Title & Art Studio
Travis Baumann .... Inferno artist: Asylum Visual Effects
Chris Bayz .... digital paint & roto artist: ILM
Dennis Becker .... greensman: ILM
Duncan Blackman .... 3D camera matchmover: ILM
Justin Blampied .... designer: Asylum Visual Effects
Patricia Blau .... senior staff: ILM
Stella Bogh .... digital compositor: ILM (as Stella Bough)
Cosmas Paul Bolger Jr. .... visual effects producer: Digital Filmworks
Robert Bourgeault .... artist: rebel unit, ILM
Brigitte Bourque .... digital compositor: ILM
Greg Bradner .... systems administrator: Rhythm & Hues Studio
Barbara Brennan .... digital compositor: ILM
Phil Brennan .... Inferno artist: Asylum Visual Effects
Ronn Brown .... digital matte artist: ILM
Mark Buck .... model maker: ILM
Colin Campbell .... digital compositor: ILM
Kevin Carney .... digital artist
Mei-Ming Casino .... visual effects production coordinator: ILM
Kathy Chasen-Hay .... visual effects producer: Asylum Visual Effects
Robbie Clot .... practical effects foreman: ILM
Grady Cofer .... computer graphics artist: Sabre, ILM
Daniel Aristoteles Collins .... systems/operations: Rhythm & Hues
Brice Cox Jr. .... animatic artist: ILM
Andy Davis .... Inferno artist: Asylum Visual Effects
C. Marie Davis .... executive visual effects producer: CIS Hollywood
Gilbert De La Garza .... film scanning: Digital Filmworks (as Gilbert Dela Garza)
Gilbert De La Garza .... laser recording: Digital Filmworks (as Gilbert Dela Garza)
Bernie Demolski .... stage technician: ILM (as Richard Demolski)
John Duncan .... model maker: ILM
Nika Dunne .... digital paint & roto artist: ILM
Camille Eden .... visual effects production coordinator: ILM
Anastasia Emmons .... projectionist: ILM (as Anasastia Emmons)
Eric Fernandes .... artist: rebel unit, ILM
Norris Fong .... stage technician: ILM
Adam Francis .... motion control technician
Scott Frankel .... digital compositor: ILM
Mark Freund .... visual effects supervisor: Pacific Title & Art Studio
Jason Gandhi .... r&d
Larry Gaynor .... digital paint supervisor: CIS Hollywood
Bill George .... visual effects supervisor
George Gervan .... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Richard Gervan .... digital painter: Pacific Title & Art Studio
Ray Gilberti .... effects director of photography: ILM
John Goodson .... modelshop supervisor: ILM
Cam Griffin .... digital paint and rotoscope artist
James Hagedorn .... digital compositor: ILM (as James Hagerdorn)
Lindsay Hallett .... visual effects producer: Asylum Visual Effects (as Lindsay Burnett)
Maureen Healy .... digital painter: Pacific Title & Art Studio
Veronica Hernandez .... digital painter: Pacific Title & Art Studio
Geoff Heron .... key pyro: ILM
Pascale Hery .... digital paint & roto artist: ILM (as Pascalle Hery)
Brent Heyning .... model maker: ILM
Clark Higgins .... video assist: ILM
Robert Hill .... first assistant camera: ILM (as Bob Hill)
Phil Holland .... scanning & recording operator
Heather Hoyland .... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Dorne Huebler .... compositing supervisor: ILM
Tom L. Hutchinson .... CG supervisor: ILM (as Tom Hutchinson)
Erich Ippen .... supervisor: rebel unit, ILM
Michael G. Jackson .... artist: rebel unit, ILM
David Janssen .... first assistant camera: ILM
Rod M. Janusch .... visual effects
Jon Jarvis .... visual effects: ILM
Patrick Jarvis .... lead digital paint & roto artist: ILM
Eileen Jensen .... senior lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Kenneth Jones .... visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Dr. Ken Jones)
Kristopher Kasper .... editor: Asylum Visual Effects (as Kris Kasper)
Ryan Kautzman .... technical support: ILM
Michael Kennedy .... digital compositor: ILM
Tim R. Kerrison .... live action producer: Asylum Visual Effects
Kristy King .... visual effects production assistant: ILM
Ed Kramer .... computer graphic artist: ILM
Richard Kratt .... digital compositor
Geoffrey Lake .... greensman: ILM
Bill Laverty .... engineer: Asylum Visual Effects
Tad Leckman .... animatic artist: ILM
Jacqui Livingston .... production coordinator: Asylum Visual Effects
Anthony Lucero .... assistant editor: ILM
Robert Lukacs .... film scanning: Digital Filmworks
Robert Lukacs .... laser recording: Digital Filmworks
Kathleen Lynch .... visual effects production assistant: ILM (as Katie Lynch)
Margaret B. Lynch .... visual effects production coordinator: ILM (as Margaret Lynch)
Douglas R. MacMillan .... computer graphic artist: ILM (as Douglas Macmillan)
Greg Maloney .... digital compositor: ILM
Jules Mann .... art director: ILM
Ethan Marak .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Kevin May .... Sabre artist: ILM
Emma McGuinness .... executive producer: Asylum Visual Effects
Nathan McGuinness .... visual effects supervisor: Asylum Visual Effects
Sal Migliore .... assistant colorist
Mark S. Miller .... visual effects executive producer: ILM
Richard Miller .... model maker: ILM
Tim Miller .... Inferno artist
Suzanne Mitus-Uribe .... digital compositing supervisor: CIS Hollywood
Mark Moore .... concept artist
Steve R. Moore .... visual effects editor
Sébastien Moreau .... digital compositor: ILM (as Sebastian Moreau)
Tim Morgan .... stage technician: ILM
Jim Morris .... senior staff: ILM
Dani Morrow .... 3D camera matchmove lead: ILM
Michelle Motta .... digital paint & roto artist: ILM
Peter W. Moyer .... visual effects supervisor: Digital Filmworks
Michael Muir .... digital compositor: ILM
George Murphy .... visual effects co-supervisor: ILM
Robert Nall .... digital artist
Gregory Oehler .... digital compositing supervisor: CIS Hollywood
Dan Oken .... 3D lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Randy Ottenberg .... model maker
Marco S. Paolini .... rotoscope artist: Digital Filmworks (as Marco Paolini)
Tom C. Peitzman .... visual effects producer
Scott Penningroth .... 3D lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Luke Ployhar .... visual effects
Evan Pontoriero .... animatic artist: ILM
Brian Pope .... digital matte painter
Declan Quinn .... technical consultant
Edward Quirk .... rotoscope artist: Digital Filmworks
Christopher Raimo .... visual effects coordinator
Dean Rasmussen .... digital artist
Mark P. Renton .... Inferno artist: Asylum Visual Effects (as Mark Renton)
Will Robbins .... digital effects
Dennis Rogers .... first assistant camera: ILM
Jody Rogers .... visual effects editor
Martin Rosenberg .... effects director of photography: ILM (as Marty Rosenberg)
James Rowell .... computer graphic artist: ILM
David Saccheri .... digital matte artist: ILM
Nicole Samarron .... technical support: ILM
David Santiago .... effects technical director
Gunther Schatz .... 3D visual effects artist: ASYLUM
Robert Scifo .... digital matte artist: ILM (as Bob Scifo)
Sandra Scott .... visual effects producer: ILM
Carl Seibert .... visual effects producer
Craig Shumard .... motion control technician
Mark Siegel .... model maker: ILM
Christopher Sjoholm .... digital effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Dan Smiczek .... digital artist: Rhythm & Hues
Dan Smiczek .... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Kenneth Smith .... digital color timing supervisor: ILM
Kim Smith .... model maker: ILM
Colleen Smith-Brattesani .... Inferno artist: Rhythm & Hues Studios (as Colleen Smith Brattesani)
Rick Sparr .... visual effects producer: Pacific Title & Art Studio
Simon Staines .... graphics supervisor: London
Chris Stillman .... artist: rebel unit, ILM (as Christopher Stillman)
Frank Strzalkowski .... stage technician: ILM
Roy Sutherland .... visual effects
Doug Swam .... computer systems engineer
David Tanaka .... visual effects editor: ILM
Catherine Tate .... computer graphics artist: Sabre, ILM
Chad Taylor .... Sabre artist: ILM
Marty Taylor .... Inferno artist: Asylum Visual Effects
Rich Thorne .... production executive
Tommy Tran .... rotoscope artist: Digital Filmworks
Alette Vernon .... digital compositor: ILM (as Allette Vernon)
Pascale Ville .... digital compositor: ILM (as Pascalle Villa)
Ben Vonzastrow .... artist: rebel unit, ILM (as Ben Von Zastrow)
Danny Wagner .... model maker: ILM (as Daniel Wagner)
Christopher Waters .... visual effects production accountant
Susan M. Weeks .... digital compositor: ILM (as Susan Weeks)
Colie Wertz .... artist: rebel unit, ILM
Jeff Wozniak .... digital compositor: ILM
Yuichiro Yamashita .... 3D animator: Asylum Visual Effects
Kit Young .... digital system manager: CIS Hollywood
Rita E. Zimmerman .... computer graphics artist: Sabre, ILM (as Rita Zimmerman)
Scot Byrd .... publicist: Rhythm & Hues (uncredited)
Zachary Cole .... technical support: ILM (uncredited)
Brandon Craig .... render supervisor (uncredited)
Fon Davis .... model maker: ILM (uncredited)
Kenneth Gimpelson .... technical assistant (uncredited)
Lloyd Hess .... technical support (uncredited)
Stuart Lowder .... manager (uncredited)
Rob Menapace .... motion control operator (uncredited)
Kristen Millette .... sabre artist (uncredited)
Roger Nall .... digital artist (uncredited)
George Sakellariou .... production engineering: ILM (uncredited)
Kevin Tengan .... systems administrator (uncredited)
Tristan Tom .... digital matte technical support: ILM (uncredited)
Alex Tropiec Jr. .... Sabre artist: ILM (uncredited)
Simon Wakley .... motion control operator (uncredited)
Michael Wick .... model maker: ILM (uncredited)
Scott Younkin .... Sabre artist: ILM (uncredited)
 
Stunts
Kevin Abercrombie .... stunt player
Bobby Aldridge .... stunt player
Bart Allsup .... stunts
Joey Anaya .... stunt player
Tony Angelotti .... stunt player
David Anthony .... stunt player
Greg Anthony .... stunt player
Christopher 'Critter' Antonucci .... stunt player (as Chris Critter Antonucci)
Andy Armstrong .... stunt coordinator
Joni Avery .... stunt player
Clayton J. Barber .... stunt player (as Clayton Barber)
William Bergin .... stunt player
Cheryl Bermeo .... stunt player
Kamuela Bertelman .... stunts
Richard L. Blackwell .... stunt player
Simone Boisseree .... stunt player (as Simone Boissereé)
Dotan Bonen .... stunt player
Steve Boyles .... stunt player
Jake Brake .... stunt player
Jon Braver .... stunt player
Brian Brown .... stunt player (as Brian Lee Brown)
David E. Brown .... stunt player
Spitfire Brown .... stunt performer (as Percy 'Spitfire' Brown)
Tony Brubaker .... stunt player
Jack Carpenter .... stunt player
Darryl Chan .... stunt double (as Darryl 'Wo-Wo' Chan)
Alex Chansky .... stunt player
Mark Chapman .... stunt player
Alan C. Coleman .... stunt player
Eliza Coleman .... stunt player
Ingrid Coree .... stunt double
Brycen Counts .... stunt player
Charles Croughwell .... stunt coordinator
Michelle Croughwell .... stunt player
Danny Downey .... stunt player
Shauna Duggins .... stunt double
Jayson Dumenigo .... stunt player
Thomas DuPont .... stunt player
Sammy Escobar .... stunt player (as Sam Escobar)
Corey Michael Eubanks .... stunt player (as Corey Eubanks)
Clay Donahue Fontenot .... stunt player
Kevin Foster .... stunt player
Precious Garrett .... stunt player (as Othell Garrett)
J. Armin Garza II .... stunt player
Ransom Gates .... stunt player
Christian Golecki .... stunt player
Sean Graham .... stunt player
Deborah Habberstad .... stunt player (as Deborah J. Habberstad)
Tabby Hanson .... stunt player
R. Dana Harlow .... stunt player (as Dana Harlow)
Christie Hayes .... stunt player
Leigh Hennessy .... stunt player
Alisa Hensley .... stunt player
David Heron .... stunt player
Lisa Hoyle .... stunt player
Sonia Izzolena .... stunt player (as Sonia Jo McDancer)
Jesse V. Johnson .... stunt player (as Jesse Johnson)
John Johnson .... stunt player
Godfrey Kainoa Sr. .... stunt player
Sonny Keakealani .... stunt player
Dennis Keiffer .... stunt player
Martin Klebba .... utility stunts
Brian La Rosa .... stunt player
Kevin LaRosa .... stunt player (as Kevin La Rosa)
Al Leong .... stunt player
James Lew .... stunt player
Clay M. Lilley .... stunts
Clint Lilley .... stunt player (as Clint 'Burkey' Lilley)
Sidney S. Liufau .... stunt player (as Sidney Liufau)
Jake Lombard .... stunt rigger
Ron McCord .... stunts
Garon Michael .... stunt player
Ryan Miningham .... stunt player
Mark R. Miscione .... stunt player
Gallyn Mitchell .... stunt player (as Gallyn Bugger Mitchell)
Chris Monberg .... stunt player
Dorenda Moore .... stunt player
Jim Morse .... stunt player
Mark Munoz .... stunt player
Paul Naylor .... stunt player
Carol Neilson .... stunt player
Terry Notary .... stunt player
Daniel T. O'Brien .... stunt player
Gloria O'Brien .... stunt player (as Gloria O'Brien-Fontenot)
Casey O'Neill .... stunt player
Carrick O'Quinn .... stunt player
Brad Orrison .... stunt player
Jim Palmer .... stunt player
Chase Penny .... stunt player
J.J. Perry .... stunts
K.C. Peterson .... stunt player
Rich Piana .... stunt player
Denney Pierce .... stunt player
Robert Powell .... stunt player
James Pratt .... stunt player (as Jim Pratt)
Austin Priester .... stunt player
David Ramos .... stunt player
C. Alan Rawlins .... stunt player
Pamela Rittelmeyer .... stunts
Jason Rodriguez .... stunt player
Thomas Rosales Jr. .... stunt player
John Ross .... stunt player (as John D. Ross)
David Rowden .... stunt player (as David S. Rowden)
Con Schell .... stunt player
Dana Schick .... stunts
Ben Scott .... stunt player
Keith Shindoll .... stunt player
Brian Simpson .... stunt player
Tim Sitarz .... stunt player
Brett Smrz .... stunts
Shirley Smrz .... stunt player
Scott Sproule .... stunt coordinator: second unit
David St. Pierre .... stunt player
Erik Stabenau .... stunt player
Patrick J. Statham .... stunt player
Nils Allen Stewart .... stunt player
Wayne Tachera .... stunt player
Davey Thompson .... stunt player
Sonny Tipton .... stunt player
Mike Watson .... stunt player
Tim Werner .... stunts
Darlene Ava Williams .... stunt player (as Darlene Williams)
Jerry Wills .... stunt player
Raliegh Wilson .... stunt player
Keith Woulard .... stunt player
Leo Arroyo .... stunts (uncredited)
Erik Aude .... stunts (uncredited)
James Embree .... stunt double: Mark Wahlberg (uncredited)
Glen Hambly .... stunts: Human Survivor (uncredited)
Terry Notary .... stunt double: Tim Roth (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Jared Abrams .... additional second assistant camera
Robert Arredondo .... grip: second unit (as Bobby Arredondo)
James Babineaux .... assistant chief lighting technician (as James R. Babineaux)
John Bonnin .... libra head technician: second unit
Bryan Booth .... electrician
John Bratlien .... set lighting technician: second unit
Branch M. Brunson .... assistant chief rigging technician
John S. Campbell .... grip
Lloyd Campbell .... technician: BeBee, second unit
Dan Carpluk .... grip (as Daniel Carpluk)
Joseph V. Cicio .... camera operator: "a" camera, second unit (as Joseph Cicio)
Xiomara Comrie .... second assistant camera: "a" camera
Loren Corl .... key grip: second unit
John Crimins .... electrician: second unit
Julia Curtin .... camera trainee: UK
Jeffrey De La Rosa .... rigging electrician
Ric Delgado .... assistant chief lighting technician: second unit
Louie DeMarco .... second assistant camera: "a" camera, second unit (as Louis DeMarco)
David E. Diano .... camera operator: "a" camera, second unit (as David Diano)
Brent Ellingwood .... video assistant
Sam Emerson .... still photographer (as Sam Y. Emerson)
Jack English .... chief lighting technician
Erik A. Erichsen .... electrician
Sammy Escobar .... grip: second unit (as Sam Escobar)
Curtis Failor .... additional rigging electrician
Chuck Finch .... gaffer: London
Erin Franklyn .... rigging grip
Roy Gittens .... electrician: second unit (as Roy Gitlens)
Scott Graves .... electrician
Mark Gutterud .... first assistant camera: Vista Vision
R. Dana Harlow .... grip (as Dana Harlow)
Blake Hill .... electrician
Steve House .... grip: second unit
Paul Hughen .... additional director of photography: second unit
Mark Hyde .... grip: second unit
Ryan Jay .... loader: second unit (as Ryan A. Jay)
April Kelley .... additional loader
Gary Kelso .... grip
Terry Kramer .... electrician
Jamie Lagerhausen .... grip: second unit
Bob Leitelt .... rigging key grip (as Robert Leitelt)
Dennis J. Lootens .... chief rigging technician (as Dennis 'DJ' Lootens)
Marcos O. Lopez .... second assistant camera: Vista Vision (as Marcus O. Lopez)
Dave Lujan .... electrician: second unit
Kenji Luster .... Steadicam operator: second unit
Kenji Luster .... camera operator: "b" camera, second unit
Bill-Brady Majors .... rigging grip (as Brady Majors)
Jerry L. Marshall .... dolly grip
Jerry L. Marshall .... grip: second unit (as Jerry Marshall)
Jesse Mather .... rigging technician
Scott McGeo .... best boy grip: second unit
Eamon McGillicuddy .... dolly grip: second unit
Roger Meilink .... electrician: second unit
Robin Melhuish .... camera operator: "b" camera
Richard Merrell .... best boy: London
Jamie Mills .... electrician
E.J. Misisco .... second assistant camera: "c" camera (as Emil J. Misisco Jr.)
Glenn E. Moran .... electrician (as Glenn Moran)
Juan Morse .... electrician
Chris Moseley .... camera operator: "c" camera
Charles Newhart .... electrician: second unit (as Charley Newhart)
Katie Nilson .... electrician: second unit
Steven T. Nolan .... megamount technician: second unit
Jonathan K.E. Norton .... rigging technician (as Jonathan Norton)
Neal Norton .... Steadicam operator
Neal Norton .... camera operator: "a" camera
Pat O'Mara .... grip
Vince Onken .... grip
Bonnie Osborne .... first assistant camera: "b" camera (as Bonnie L. Osborne)
Justin Owen .... video supervisor: London
Tripp Pair .... grip
Jesse Wayne Parker .... best boy grip (as J. Wayne Parker)
Derek Paulin .... electrician
Kevin C. Potter .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Mark Rappaport .... electrician: second unit (as Mark Rappoport)
Mark Rappaport .... rigging technician (as Mark Rappoport)
Chris Rauch .... grip
C. Alan Rawlins .... key grip
David Richert .... camera operator: "a" camera, second unit
Dan Riffel .... chief lighting technician: second unit
Pamela Rittelmeyer .... first assistant camera: "a" camera
Pete Romano .... underwater photographer
Patrick Romero .... second assistant camera: "b" camera
Scott Romsos .... electrician: second unit (as Scott Romsas)
Alan M. Rowe .... dimmer board operator
Landon Ruddel .... grip
Mark Sadler .... electrician
Riko Schatke .... best boy grip
Renee Schuyten .... camera loader
Bruce Sharp .... electrician: second unit
Charles Smith .... rigging best boy (as Charlie Smith)
Robert Sterry .... video assist: second unit (as Bob Sterry)
C. Ashley Sudge .... dolly grip (as Ashley Sudge)
Jonathan Taylor .... director of photography: second unit
Stephen Thorp .... electrician (as Steve Thorp)
Wayne Tidwell .... video assist
Kelly Marie Uchimura .... second assistant camera: "c" camera (as Kelly M. Uchimura)
John Waldo .... additional first assistant camera: "b" camera, second unit
Scott Whitbread .... second assistant camera: "b" camera, second unit (as Scott A. Whitbread)
Michael White .... electrician: London unit
Abbe Wool .... electrician: second unit
Bennie Zura .... electrician (as Benjamin Zura)
Robert J. Reilly .... grip (uncredited)
Phillip Todd .... additional assistant camera (uncredited)
Michael J. Walker .... camera operator: blue screen unit (uncredited)
 
Casting Department
Sherry Aude .... extras casting: Trona
Laura Bollinger .... extras casting: Hawaii
Charity Green-Burril .... extras casting assistant: Hawaii
Barbara Harris .... voice casting
Michael Hothorn .... casting associate
Steve Spiker .... extras casting
Mary E. Turner .... extras coordinator (as Mary Turner)
Corbin Bronson .... casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Deborah Ambrosino .... specialty costumer
Susan Anderson .... costumer
Carlos A. Araiza .... costumer (as Charlie A. Araiza)
Carlo Arellano .... costume illustrator
Laura Baker .... key specialty costumer
Jim Beinke .... specialty costumes: Cinovation Studios
Bryan Birge .... costumer
Sandra Bojin-Sedlik .... costumer (as Sandra Bojin-Sedlac)
Dorothy Bulac .... specialty costumer (as Dorothy Bulac Eriksen)
Christine L. Cantella .... costume buyer (as Christine Cantella)
Roberto Carlos .... mold maker: costume department
Jane Clive .... assistant costume designer
Jeff Cobos .... costumer
Kevin A. Cobos .... mold maker: costume department
Mike Cobos .... mold maker foreman: costume department
Ralph Cobos .... mold shop supervisor: costume department (as Ralph Arthur Cobos)
Carol Demarti .... fabric painter
Daniel Dirks .... costumer (as Danny Dirks)
Brenda Donoho .... set costumer (as Brenda Donaho)
Lisa A. Doyle .... dresser: Mr. Wahlberg
Beate Eisele .... specialty costumes: Cinovation Studios
Horacio Fernandez .... head/foam latex: costume department
Jose Fernandez .... head sculptor: costume department
Claire Flewin .... set costumer
Wendy J. Greiner .... costumer
Myles Grimsdale .... assistant costume designer
Al Harp .... costume textile artist
Annie Hill .... costumer (as Annie Garrity)
Amy Jo Hoppenfeld .... costumer
Nancy Jarzynko .... costumer
Barry Kellogg .... key costumer (as Baron C. Kellogg)
Lillian Lanette Little .... costumer (as Lanette Little)
Esther Lopez .... table lady (as Esther B. Lopez)
Lisa Lovaas .... costume supervisor (as Lisa Lövaas)
John Marshall .... sculptor: costume department
Melissa Moody .... specialty costumer
Bryan H. Moss .... costumer (as Brian Moss)
Karen Naser .... cutter/fitter
Donna O'Neal .... key costumer
Donna O'Neal .... key costumer: second unit
Rob Phillips .... costumer
Diane Puhalla .... cutter/fitter
Grace Pyke .... costumer (as Grace Lambert)
Lisa D. Quercioli .... PR costumer
Haydee Ramirez .... table lady
Matt Reitsma .... costume textile artist
Carlos Rosario .... costume illustrator
Lori Jean Sacks .... costumer
Scheris Shephard .... costumer
Michelle Skoby .... assistant costume designer
Patricia Smith .... head seamstress
Douglas J. Stewart .... costume maintenance (as Doug Stewart)
Maria K.M. Sundeen .... set costumer (as Maria Sundeen)
Jack Taggart .... assistant textile artist
Tommy Thee .... costume maintenance
Jill Tomomatsu .... specialty costumer
Jeanne Vosloo .... specialty costumes: Cinovation Studios
Dale Wibben .... principal costume cutter
John M. 'Jack' Wright .... set costumer (as Jack Wright)
Tim Larsen .... additional designs (uncredited)
George Sartiano .... specialty costumes (uncredited)
 
Editorial Department
Meredith Apel .... second assistant editor
Gary Burritt .... negative cutter
Jonathan Chibnall .... first assistant editor
Heather Collier .... second assistant editor
Dennis McNeill .... color timer (as Denny McNeill)
Joel Negron .... additional film editor
Frank Roman .... digital intermediate color timer
 
Music Department
Pete Anthony .... score conductor
Steve Bartek .... supervising orchestrator
Karen Bennett .... assistant music editor
Tom Boyd .... musician: oboe soloist
Julian Bratolyubov .... music preparation
Celeste Chada .... music licensing
Debbi Datz-Pyle .... orchestra contractor: The Music Team
Tomás Hradcky .... music element creator (as Tomas Hart)
Mike Knobloch .... music executive
Joe Lisanti .... temp assistant music editor
Frank Macchia .... music preparation
Marc Mann .... midi preparation
Marc Mann .... midi programmer
Mark McKenzie .... orchestrator
Peter Myles .... music editor (as Pete Myles)
Nic Ratner .... temp music editor (as Nicolas Ratner)
John Rodd .... music recordist
Dennis S. Sands .... score mixer (as Dennis Sands)
Dennis S. Sands .... score recordist (as Dennis Sands)
Ellen Segal .... supervising music editor
Edgardo Simone .... orchestrator
David Slonaker .... orchestrator
Noah Scot Snyder .... music production assistant (as Noah Snyder)
Tom Steel .... scoring stage crew
Emerson Swinford .... musician
Bill Talbott .... music engineer
Damon Tedesco .... scoring stage crew
James Thatcher .... musician: french horn
Ron Vermillion .... additional music preparation
Nick Vidar .... additional music programmer
Tommy Johnson .... musician: tuba (uncredited)
Richard Nash .... musician: trombone soloist (uncredited)
 
Transportation Department
Michael Allegro .... production van driver operator
William Ballard .... transportation captain (as William K. Ballard)
Richard Burch .... driver
Mike Davis .... transportation coordinator: second unit (as Michael Davis)
Bryan Dirickson .... transportation
Myles Kawakami .... transportation coordinator: Hawaii
Pamela Monroe .... transportation office coordinator
Gary Shephard .... transportation coordinator
Larry Shephard .... transportation coordinator
Jerry Sidwell .... driver
Gary Thomas Williams .... driver: Mr. Burton (as Gary Williams)
Jay Wylie .... driver
Kenny Youngblood .... driver
Alberto Coto .... driver (uncredited)
Ken Farnell .... driver (uncredited)
 
Other crew
Donovan Ahuna .... craft service: Hawaii (as Donovan K. Ahuna)
Michael Alexander .... head animal trainer
Bart Allsup .... horse wrangler (as Bart A. Allsup)
Kokayi Ampah .... location manager: Washington D.C.
Lea Anderson .... craft service
Jeffrey Arwine .... additional medic (as Jeff Arwine)
Billy Badalato .... marine supervisor
Scottie Bairstow .... production assistant: second unit (as Scott Bairstow)
Eugene Bass Jr. .... production assistant
Jordan Batty .... production assistant
Christopher E. Bennett .... production assistant
Erica Bensly .... production coordinator: London
Brenda Berrisford .... assistant: Mr. Zanuck
Crista Birgy .... location assistant accountant (as Crista M. Birgy)
John Francis Black II .... production assistant
Justin Blampied .... title designer
Allen M. Bowen .... additional medic
Nicholas Brandt .... production assistant
Scott Brines .... facilities: Cinovation Studios
Melinda Bullion .... animal trainer
Belen Burditte .... accounting assistant
Ian Calip .... production assistant
Dea Cantu .... script supervisor: second unit
Laura Carrubba .... production assistant
Simon Cassels .... title designer
Alissa R. Chulack .... clerk (as Alissa Chulack)
Robin Citrin .... location manager (as Robin A. Citrin)
P.J. Connelly .... assistant location manager: Arizona (as P.J. Connolly)
Ricky Cuevas .... assistant accountant
Ian Davis .... production assistant
Robert Dawson .... title designer: main title sequence
Darlene A. DiDonato .... assistant locations: Washington D.C. (as Darlene A. Didonato)
Doris Donnenberg .... production coordinator: second unit
Cody Dorkin .... adr voice
Brian Dott .... set supervisor
Melinda Eichberg .... animal trainer: chimp
Brent Ekstrand .... video and computer engineer
Moumen El Haji .... catering: Hawaii (as Moumen Elhajji)
Cyrus Faryar .... production assistant: Hawaii
Kyle Feeley .... clerk (as Kyle P. Feeley)
Damien Fitzpatrick .... filtration engineer
Tau Flagg .... production assistant
Dylan Forer .... production assistant
Derek Frey .... assistant: Mr. Burton
Jamala Gaither .... production assistant
Ramon Galvez .... assistant craft service
Marc C. Geschwind .... extras coordinator
David Gorder .... assistant: Mr. Winter
Shira Gotshalk .... production assistant
Victoria Gregory .... production accountant
Stephanie Fitch Groff .... production assistant
Tuba Guvelioglu .... assistant production coordinator: Washington D.C.
Raine Hall .... assistant location manager: Trona (as Raine M. Hall)
Steve Hanna .... horse wrangler (as Steve J. Hanna)
Peter Hansen .... caterer: pastry chef
R. Dana Harlow .... diver
Marie Healy .... key assistant location manager
Matthew Heffernan .... production assistant
Ida Lee Henderson .... supervising production accountant
Michael Hendrickson .... production executive: Fox
Carly Hirsch .... production assistant
Matthew Hirsch .... assistant production coordinator
Heidi Holicker .... assistant: Mr. Baker, Cinovation Studios (as Heidi J. Holicker)
Peter Hollocker .... production assistant
Jody Hummer .... location scout
Henry Humphreys .... additional medic
Jason Inman .... set medic: second unit
Nicki Johnson .... assistant production coordinator: second unit
Jon W. Johnston .... production assistant: Hawaii
Michael Judd .... production assistant
Elizabeth Jurado .... production assistant (as Elizabeth A. Jurado)
Johnny Kim .... provider: yak hair (as Derek Kim)
Robert M. Kinstle Jr. .... location production assistant: second unit
Jared Kurt .... on-set assistant location manager
Christie Kwan .... production assistant: second unit
Alex Lerner .... assistant accountant
Michael Levine .... production consultant
Clay M. Lilley .... head wrangler: second unit (as Clay Lilley)
Clay M. Lilley .... horse wrangler: gang boss (as Clay Lilley)
Jack Lilley .... head horse wrangler
Elizabeth MacGregor-Scott .... facilities: Cinovation Studios
Bryan Earl Machowsky .... location production assistant: second unit
Scott Macleod .... production assistant
Tamara Maellaro .... set medic
Benny Manning .... horse wrangler (as Benny S. Manning)
Kathy Mattes .... assistant accountant
Robert Mazaraki .... assistant production coordinator
Patrick McDonald .... production assistant
Monica McLeod .... SAG auditor
Robert Medina .... assistant craft service: second unit
Ryan Miningham .... production assistant
Tom Mitchell .... horse wrangler (as Thomas Mitchell)
Pamela Monroe .... office manager
Brian Morishita .... facilities: Cinovation Studios
Norman Mull .... wrangler gang boss: second unit
Marie Nashold .... additional medic (as Ree Nashold)
Andrew Neujahr .... production assistant
Jeffrey Neumeier .... assistant accountant (as Jeffrey A. Neumeier)
Terry Notary .... choreographer
Terry Notary .... coach: ape movement
Terry Notary .... movement coach
Jess Nunez .... payroll accountant
Bill Oaks .... second assistant accountant: wrap
Marc Pattavina .... production assistant
Blake Perkinson .... production assistant: second unit
Eileen Peterson .... unit publicist
Eric Trevor Pettit .... production assistant
Nerissa Politzer .... head chimp trainer
Stephanie Portnoy Porter .... production assistant (as Stephanie Portnoy)
Diane Puhalla .... assistant cutter/fitter
Lauren Raquel Pusich .... production assistant (as Lauren Pusich)
Judy Richardson .... production secretary: Hawaii
Aaron Roberts .... production assistant
Leslie Roberts .... production assistant: second unit
Dave Rodgers .... horse wrangler
David C. Romano .... payroll accountant
Kim Romero .... production assistant (as Kim 'Little Bit' Romero)
Denise Rosen .... assistant accountant
Mika Saito .... production coordinator
Steve Salada .... assistant production coordinator (as Stephen Salada)
Donald Shawn-baker .... additional medic: Hawaii (as Donald Shawn Baker)
Alexa Sheehan .... production assistant (as Alexa Motley)
Patrick Shiffrar .... location assistant accountant
Zena Shteysel .... assistant accountant
Suzanne Shugarman .... production secretary
Sherri Simmons .... production assistant
Ben Smith .... key set production assistant: UK
Jim Smith .... assistant craft service
Jim Smith .... craft service: second unit
Dan Spaethe .... horse wrangler
Wesley Staples .... studio teacher
Janna Stern .... script supervisor
Lynn Struiksma .... production assistant
Jim Swidarski .... payroll accountant
Michele Tandy .... production accountant: London
Michele Tedlis .... assistant production accountant
Scott Tuft .... production assistant
Gerald Uchida .... production assistant: Hawaii
Ken Ungrodt .... assistant production coordinator
Louis Videgain .... horse wrangler
Lisa J. Watters .... production coordinator: second unit
Eric Weinstein .... assistant: Mr. Wahlberg
J. Wilfrid White .... production assistant (as Will White)
Sue White .... production assistant (as Susie White)
Mark Wyrick .... first assistant accountant
Ted Yonenaka .... craft service (as Teddy Yonenaka)
Dean Zanuck .... production executive
Wes Campbell .... laboratory technician (uncredited)
James Embree .... double: Mark Wahlberg (uncredited)
Lisha Hocking .... accounting clerk (uncredited)
Jesse Kaltenbach .... production assistant (uncredited)
Jason Mack .... security (uncredited)
Chris Randall .... production assistant (uncredited)
Greg Reed .... production assistant (uncredited)
 
Thanks
Rod Serling .... acknowledgment: 1968 "Planet Of The Apes" theatrical motion picture adapted by
Michael Wilson .... acknowledgment: 1968 "Planet Of The Apes" theatrical motion picture adapted by
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for some sequences of action/violence (Approved No. 38373)
Runtime:
119 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
DTS | Dolby Digital | SDDS (uncredited)
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Brazil:12 | Canada:PG (Canadian Home Video rating) | Chile:TE | Finland:K-11 | France:U | Germany:12 (w) | Hong Kong:IIA | Iceland:12 | Ireland:12PG (original rating) | Ireland:PG (video rating) | Malaysia:U | Netherlands:12 | Norway:11 | Peru:PT | Philippines:PG-13 | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Korea:12 | Spain:T | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | UK:12 | USA:PG-13 (Approved No. 38373)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
Tiffany Smith was cast as Ari and also did make-up tests before being replaced by Helena Bonham Carter. She has an uncredited appearance as Thade's sister in the final film.See more »
Goofs:
Plot holes: How did the other villages hear about Leo? He was hardly noticed by anyone but the group he was with, and a few apes. The apes wouldn't spread word that a human was defying them, so how did word of his presence spread??See more »
Quotes:
Sandar:Senator Nado, good evening!
Senator Nado:[Mutters]
Sandar:My dear, you look lovely!
Nova:Thank you, but I'm having a bad hair day.
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Old FlamesSee more »

FAQ

How much sex, violence, and profanity are in this movie?
How did apes take over the world?
Will there ever be a sequel to this?
See more »
21 out of 29 people found the following review useful.
AWFUL!!!, 31 July 2001
Author: windegg from New Haven

"Why can't we all get along?" the Rodney King ape asks. Maybe it's because Hollywood insists on doing awful re-makes of classic movies! There is NOTHING worth seeing in this film (except, maybe, Charlton Heston's cameo). The remake is cliché-ridden, wholly predictable, and the ending makes no sense whatsoever . Why would anyone even THINK of tampering with a work of art like the original version of the Planet of the Apes? Avoid this travesty of a movie and rent the video of the 1968 classic.

Was the above review useful to you?
See more (1353 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Planet of the Apes (2001)
Recent Posts (updated daily)User
Where the did Horses come from ? frankzamorano
The actual intent of the ending (and why no one wants to accept it) D'OH
Visually Stunning CaffeineAddict84
Which ape villain phillipsdan83
Originally was to be a James Cameron + Arnold Schwarzenegger film ToonsTent
Did it happen like this disloyal-dog
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Planet of the Apes Avatar Star Wars Beneath the Planet of the Apes The War of the Worlds
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.