Edit
Batman Forever (1995) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Joel Schumacher

Writing Credits (WGA)  

Bob Kane ... (characters)
 
Lee Batchler ... (story) &
Janet Scott Batchler ... (story)
 
Lee Batchler ... (screenplay) &
Janet Scott Batchler ... (screenplay) and
Akiva Goldsman ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Elizabeth Sanders ...
...
...
...
...
...
...
Margaret
...
Executive
...
Assistant
...
Aide
Ramsey Ellis ...
Michael Scranton ...
Eileen Seeley ...
David U. Hodges ...
...
Fisherman
Tim Jackson ...
Municipal Police Guard
Daniel Reichert ...
Ringmaster
Glory Fioramonti ...
Larry A. Lee ...
...
Handsome Reporter
...
...
Electronic Store Owner
...
Teenage Girl
...
Gang Leader
Sydney D. Minckler ...
Teen Gang Member
Maxine Jones ...
Girl on Corner #1
...
Girl on Corner #2
Cindy Herron ...
Girl on Corner #3
Dawn Robinson ...
Girl on Corner #4
Gary Kasper ...
Pilot
Amanda Trees ...
Paparazzi Reporter
Andrea Fletcher ...
Reporter
...
Socialite
...
Chubby Businessman
William Mesnik ...
Bald Guy
...
Journalist (as Marga Gomez)
...
Showgirl
John Fink ...
Deputy
...
Trapeze Act
Marlene Bologna ...
Trapeze Act
Danny Castle ...
Trapeze Act
Troy S. Wolfe ...
Trapeze Act
...
Gary Clayton ...
...
Keith Graham ...
...
...
Harvey's Thug (as Mark A. Hicks)
Corey Jordan ...
Harvey's Thug (as Corey Jacoby)
Randy Lamb ...
Maurice Lamont ...
Sidney S. Liufau ...
...
Deron McBee ...
Mario Mugavero ...
Joey Nelson ...
...
...
Harvey's Thug (as Robert Pavell)
...
Peter Radon ...
François Rodrigue ...
...
Mike Sabatino ...
Harvey's Thug (as Mike Sabatino)
Ofer Samra ...
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Fred Stickley (uncredited)
...
Solo Singer (uncredited)
...
Lab Techician (uncredited)
Marshall Dancing Elk Lucas ...
Guest (uncredited)
Petunia Phillips ...
Hooker (uncredited)
...
Hooker (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tim Burton ... producer
Mitchell E. Dauterive ... associate producer (as Mitchell Dauterive)
Peter Macgregor-Scott ... producer
Benjamin Melniker ... executive producer
Kevin J. Messick ... co-producer: second unit
Michael E. Uslan ... executive producer

Music by 

Elliot Goldenthal

Cinematography by 

Stephen Goldblatt ... director of photography

Film Editing by 

Mark Stevens
Dennis Virkler

Casting By 

Mali Finn

Production Design by 

Barbara Ling

Art Direction by 

Christopher Burian-Mohr ... (as Chris Burian-Mohr)
Joseph P. Lucky

Set Decoration by 

Cricket Rowland ... (as Elise 'Cricket' Rowland)

Costume Design by 

Ingrid Ferrin
Bob Ringwood

Makeup Department 

Rick Baker ... special makeup designer and creator
Wade Daily ... makeup artist
Leonard Engelman ... makeup artist
Edouard F. Henriques ... makeup artist (as Edouard Henriques)
Julie Hewett ... makeup artist
Barbara Lorenz ... hair stylist
Ve Neill ... key makeup artist
Janna Phillips ... makeup artist
Sheryl Ptak ... makeup artist
Jill Rockow ... makeup artist
Kim Santantonio ... hair stylist
Yolanda Toussieng ... key hair stylist
David LeRoy Anderson ... special makeup effects artist (uncredited)
Belinda Bryant ... makeup artist (uncredited)
Rick Stratton ... makeup artist (uncredited)
Chad Waters ... creature effects crew (uncredited)
Buffy Zerefski ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Ralph Burris ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve Buck ... first assistant director: second unit
Alan Edmisten ... second assistant director
William M. Elvin ... first assistant director
David Hogan ... second unit director
Molly M. Mayeux ... second second assistant director
Eric Oliver ... additional second assistant director
Conrad E. Palmisano ... underwater unit director (as Conrad Palmisano)
Jerram A. Swartz ... first assistant director: second unit (as Jerram Swartz)
Darrell Woodard ... dga trainee
Paul B. Pedreira ... second second assistant director (uncredited)

Art Department 

Yarek Alfer ... head sculptor
James R. Bayliss ... set designer (as James Bayliss)
John Berger ... set designer
Chas. Butcher ... assistant art director (as Chas Butcher)
Greg John Callas ... construction coordinator (as Greg Callas)
James Carson ... illustrator
Robert Consing ... illustrator
Jill DuDeck ... art department coordinator (as Jill Dudeck)
Brad Einhorn ... property master
Jann K. Engel ... assistant art director (as Jann Engel)
Giovanni Ferrara ... lead paint foreman
Tim Flattery ... illustrator
Joe Griffith ... illustrator
Sean Hargreaves ... illustrator
Sean Haworth ... set designer
Peter J. Kelly ... set designer (as Peter Kelly)
Patricia Klawonn ... set designer
Martin A. Kline ... illustrator (as Marty Kline)
Tasha Le Mel ... art department staff assistant (as Tasha Lemel)
David Lowery ... illustrator
Chuck McSorley ... leadperson
Gene Nollman ... set designer (as Gene Nollmann)
Peter Ramsey ... illustrator
Eli Richbourg ... art department staff assistant
Brad Ricker ... set designer
David Ronan ... on-set dresser
Christopher S. Ross ... illustrator (as Chris Ross)
Oliver Scholl ... illustrator
Stephen Andrew Schwartz ... assistant property master (as Stephen Schwartz)
Andrew M. Siegel ... assistant property master
Timothy S. Wiles ... assistant property master (as Tim Wiles)
Ernie Alvarez ... construction metal fabricator (uncredited)
John Alvin ... poster artist (uncredited)
Greg Aronowitz ... concept model maker (uncredited)
Kinney Booker ... set dresser (uncredited)
Mauro Borrelli ... illustrator (uncredited)
Chris Buchinsky ... storyboard artist (uncredited)
Tony Chavez ... propmaker (uncredited)
Michael A. Contreraz ... laborer (uncredited)
Denis Cordova ... foreman (uncredited)
Michael Denering ... scenic artist (uncredited)
Frank Didio ... head carpenter (uncredited)
Wayne Eaton ... propmaker (uncredited)
Elizabeth Flaherty ... art department coordinator (uncredited)
Jimmy Flores ... propmaker gangboss (uncredited)
Martin J. Gibbons ... welding gangboss (uncredited)
Phillip A. Henry ... propmaker (uncredited)
Geoff Hubbard ... assistant art director (uncredited)
Kevin Ishioka ... set designer (uncredited)
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist (uncredited)
John Kasarda ... art director: New York (uncredited)
Julia K. Levine ... modelmaker (uncredited)
Robert Lindores ... prop fabricator (uncredited)
James MacDonald ... scenic artist (uncredited)
Lou Mouneu Sr. ... plasterer (uncredited)
Kris Nagle ... welder foreman (uncredited)
Ron Petagna ... construction coordinator (uncredited)
Clare Scarpulla ... set designer (uncredited)
Ari David Schwartz ... set dresser (uncredited)
Andrew M. Siegel ... property master: second unit (uncredited)
Joseph Yuss Simon ... special makeup effects fabricator (uncredited)
Tony Swatton ... sets and props (uncredited)
Nathan L. Truman ... graphic artist (uncredited)
Jack White ... food stylist (uncredited)

Sound Department 

Douglas Axtell ... production sound mixer: second unit
Keith Bewick ... assistant sound editor
Mary Blee ... assistant sound editor
Lance Brown ... sound designer
Kevin E. Carpenter ... additional sound re-recording mixer
Jeffrey Cranford ... adr assistant
Zack Davis ... adr editor
Marc Deschaine ... adr assistant
Michael Dressel ... foley editor
Gordon Ecker ... sound effects editor
Shawn Egan ... assistant sound editor
Carl Fischer ... boom operator
Sukey Fontelieu ... dialogue editor
Steven Gerrior ... assistant sound editor
Douglas Greenfield ... stereo sound consultant: Dolby
Jeffrey J. Haboush ... additional sound re-recording mixer
Michael Herbick ... sound re-recording mixer
Petur Hliddal ... production sound mixer (as Peter Hliddal)
Glenn Hoskinson ... sound effects editor
Gib Jaffe ... foley editor
Stephen Janisz ... adr editor (as Steven Janisz)
Frank Kniest ... sound designer
Lance Laurienzo ... assistant sound editor
Lee Lemont ... adr editor
John Leveque ... supervising sound editor
James Likowski ... foley editor (as Jim Likowski)
Kimberly Ellen Lowe ... dialogue editor (as Kimberly Lowe Voigt)
Steve Mann ... sound effects editor
Anthony Milch ... dialogue editor (as Anthony R. Milch)
Donald O. Mitchell ... sound re-recording mixer
Frank A. Montaño ... sound re-recording mixer
Jay Nierenberg ... sound effects editor
Steve Richardson ... foley editor
Kim Secrist ... sound effects editor
Fred Stafford ... supervising adr editor
Bruce Stambler ... supervising sound editor
Becky Sullivan ... supervising dialogue editor
Shawn Sykora ... supervising foley editor
Roland N. Thai ... sound designer (as Roland Thai)
Tim Tuchrello ... assistant sound editor
Donald L. Warner Jr. ... sound effects editor
Bernard Weiser ... sound effects editor
Richard E. Yawn ... sound effects editor
Cory Coken ... additional adr artist (uncredited)
Scott Houle ... adr recordist (uncredited)
Ken S. Polk ... sound re-recording mixer (uncredited)
Troy Porter ... adr mixer (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Craig Barnett ... special effects
Janna Crawford ... costumer: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Mitch Devane ... sculptor: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Denise Dillion ... hair puncher: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
John J. Downey ... special effects
Winston M. Elizalde ... animatronics/puppeteer: Rick Baker/Cinovation Studio Crew (as Winston Elizalde)
Brian Engebretsen ... mold maker: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Paula D. Fisher ... special effects (as Paula Fisher)
Scott R. Fisher ... special effects foreman
Thomas L. Fisher ... special effects coordinator (as Tommy Fisher)
Ronald D. Goldstein ... special effects
Jurgen Heimann ... animatronics/puppeteer: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Todd Heindel ... head foam technician: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Jay King ... special effects (as Jay Bee King)
Carol Koch ... patcher: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Claire Manion ... head costumer/puppeteer: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
James McLoughlin ... head mold maker: Rick Baker/Cinovation Studio Crew (as Jim McLoughlin)
Gregory L. McMurry ... underwater effects supervisor
Jim McPherson ... sculptor: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Andrew Miller ... special effects (as Andrew J. Miller)
Bruce Minkus ... special effects (as Bruce L. Minkus)
Gary Pawlowski ... mold maker: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Debbie Perillard ... assistant to Mr. Baker: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Allen Pike ... vehicle production supervisor
Sarah Ray ... painter: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Jim Rollins ... special effects (as James Rollins)
Matt Rose ... head sculptor: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Russell Seifert ... mold maker: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Mark Setrakian ... head animatronic designer/puppeteer: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Aaron Sims ... sculptor: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Bill Sturgeon ... shop foreman: Rick Baker/Cinovation Studio Crew
Steve Townsend ... special effects
Eddie Yang ... sculptor: Rick Baker/Cinovation Studio Crew (as Eddit Yang)
Charley Zurian ... vehicle production supervisor
Greg Aronowitz ... model maker (uncredited)
Paul Barnes ... specialty costume crew (uncredited)
Robert Cole ... special effects (uncredited)
Chris Davis ... special effects crew (uncredited)
Roy Goode ... underwater effects (uncredited)
Donald Krause ... special effects technician (uncredited)
Kent W. Luttrell ... model maker (uncredited)
Mark Roemmich ... special effects coordinator: Batcave (uncredited)
Phil Weisgerber ... vehicle fabrication (uncredited)
Bryan Wohlers ... vehicle fabrication (uncredited)
Dennis Yeager II ... special effects technician (uncredited)
George Zamora ... special effects foreman (uncredited)

Visual Effects by 

Mimi Abers ... digital artist: Pacific Title Digital
Andrew Adamson ... visual effects supervisor
Tim Angulo ... visual effects director of photography: The Chandler Group
Curtis Augspurger ... computer graphics city designer: Warner Bros. Imaging Technology
Don Baker ... effects supervisor: The Chandler Group
James Balsam ... visual effects camera operator
Jennifer C. Bell ... visual effects associate production supervisor (as Jennifer Bell)
Les Bernstien ... visual effects director of photography (as Les Bernstein)
Steve Bowen ... digital compositing supervisor: Composite Image Systems
Richard Bugge ... scanning and recording: Pacific Title Digital (as Rich Bugge)
Teresa Cheng ... digital effects producer: Rhytm & Hues
Richard Chuang ... visual effects supervisor: Pacific Data Images
Terry Clotiaux ... visual effects executive producer: The Chandler Group
Michael Condro ... visual effects camera assistant
Kate Crossley ... visual effects assistant editor
Jean M. Cunningham ... lighting supervisor: Pacific Data Images (as Jean Cunningham)
C. Marie Davis ... visual effects producer: Composite Image Systems
Nick Davis ... post production visual effects supervisor
Larry DeUnger ... model maker (as Larry Deunger)
Miller Drake ... visual effects editor
Eric Durst ... visual effects supervisor
Syd Dutton ... special visual effects
John Dykstra ... visual effects supervisor
John Eaves ... model maker: Grant McCune Design
David Emery ... model maker
Alan K.M. Faucher ... model maker (as Alan Faucher)
Mark Franco ... visual effects executive producer: The Post Group
Joe Gareri ... executive producer: Pacific Title Digital
Larry Gaynor ... mac artist: Composite Image Systems
Gary George ... scanning and recording: Pacific Title Digital
Pete Gerard ... model maker (as Bryson Gerard)
Philippe Gluckman ... technical supervisor: Pacific Data Images (as Phillipe Gluckman)
Dawn Guinta ... computer imaging supervisor: Composite Image Systems
Lance Hammer ... computer graphics city designer: Warner Bros. Imaging Technology
Mark Hardin ... motion control camera operator: The Chandler Group
Amy Harrington ... production manager: Warner Bros. Imaging Technology
James Hegedus ... art director: visual effects
Tripp Hudson ... production coordinator: EFilm
Raman Hui ... animation supervisor: Pacific Data Images
Les Hunter ... visual effects producer: Pacific Data Images
Don Hurt ... additional modelling: Acclaim Motion Studios
Joni Jacobson ... digital compositor/artist: Composite Image Systems
Michael Joyce ... model shop supervisor
Ron Kallsen ... digital artist: Composite Image Systems
Jason Kaufman ... model maker
Lisa Kelly ... producer: Pacific Title Digital
JoAnn Knox ... visual effects production supervisor (as Jo Ann Knox)
Peter Koczera ... digital compositor/artist: Composite Image Systems
Don Lee ... digital compositing supervisor: Composite Image Systems
Mary Locatell ... computer graphics artist
Bruce Logan ... visual effects director of photography
Karey Maltzahn ... visual effects editor: Composite Image Systems
Joe Matza ... visual effects executive producer: Composite Image Systems (as Joe L. Matza)
Don McCall ... key grip: The Chandler Group
Grant McCune ... supervisor: Grant McCune Design
James M. McEwen ... chief lighting technician: The Chandler Group (as James McEwen)
John Merritt ... model supervisor: Private Gardens
Suzanne Mitus-Uribe ... digital compositor/artist: Composite Image Systems
Richard Moc ... technical supervisor: EFilm
Terry Moews ... visual effects first assistant camera
Danny Mudgett ... digital compositor/artist: Composite Image Systems
Andrew Mumford ... digital compositor/artist: Composite Image Systems
Gregory Oehler ... digital artist: Composite Image Systems
Drew Olbrich ... technical animator: Pacific Data Images
Patrick Phillips ... digital artist: Pacific Title Digital
Craig Ring ... animator: Pacific Data Images
Wendy Rogers ... technical supervisor: Pacific Data Images
Greg Rostami ... digital artist: Pacific Title Digital
Leah Sachs ... coordinator: Pacific Title Digital (as Jennifer Scheer)
Olivier Sarda ... digital artist: Pacific Title Digital
Clark Schaffer ... model maker: Grant McCune Design
John Scheele ... supervisor: Warner Bros. Imaging Technology
Robert Scifo ... art director: Warner Bros. Imaging Technology (as Bob Scifo)
Steven J. Scott ... digital compositor: The Post Group
Apurva Shah ... technical animator: Pacific Data Images
Boyd Shermis ... visual effects supervisor
Monty Shook ... chief model maker: Grant McCune Design (as Montgomery Shook)
William Shourt ... chief engineer: Private Gardens (as Bill Shourt)
Suponwich Juck Somsaman ... computer graphics supervisor: Rhythm & Hues (as Suponwich 'Juck' Somsaman)
David Sosalla ... supervisor: Pacific Title Digital
Peter Sternlicht ... visual effects compositor: The Post Group
Smokey Stover ... chief model maker: Grant McCune Design
Greg Stuhl ... model maker
David Stump ... visual effects supervisor
Ken Swenson ... model maker (as Kenneth Swenson)
Bill Taylor ... special visual effects
Jim Thibo ... first assistant camera: The Chandler Group
Wes Trager ... technical consultant: Acclaim Motion Studios
Scott B. Valdes ... model shop: supervising scenic artist (as Scott Valdes)
Dick Walsh ... technical supervisor: Pacific Data Images
Jerry Weil ... technical supervisor: Metrolight Studios
Kathy White ... digital effects supervisor: Rhythm & Hues
Kurt Williams ... producer: The Chandler Group
Victor Abbene ... chief lighting technician: visual effects (uncredited)
David Wallace Allen ... visual effects coordinator (uncredited)
James G. Anka ... model maker (uncredited)
François Audouy ... visual effects associate (uncredited)
Alan Barnett ... digital effects supervisor: Sight Effects (uncredited)
Jim Berney ... technical director: Metrolight (uncredited)
Oana Bogdan ... model shop assistant (uncredited)
Thomas Boland ... visual effects (uncredited)
Stephen Brand ... visual effects supervisor (uncredited)
Tamara Choi ... visual effects coordinator (uncredited)
Andrea D'Amico ... digital visual effects producer: POP film (uncredited)
Melissa Davies ... digital effects supervisor: Sight Effects (uncredited)
Tim Donahue ... art director: VIFX (uncredited)
Matt Farell ... digital artist (uncredited)
Mark R.R. Farquhar ... visual effects (uncredited)
John Follmer ... visual effects producer (uncredited)
Sautai Fred ... technical director (uncredited)
Gian Ganziano ... visual effects (uncredited)
Brian Gardner ... software development (uncredited)
Jim Gorman ... digital compositor (uncredited)
Jack M. Guberman ... lamp operator (uncredited)
John Hanashiro ... lead film recordist: Pacific Data Images (uncredited)
Rudy Hassen ... digital effects supervisor: Sight Effects (uncredited)
Jack Holland ... production assistant: VIFX (uncredited)
Rob House ... digital compositor (uncredited)
Adam Howard ... compositor (uncredited)
Tom Jensen ... additional first assistant camera: visual effects unit (uncredited)
Thomas Roland Johnson ... digital artist (uncredited)
John B. Josselyn ... visual effects assistant (uncredited)
Zack Judson ... digital artist (uncredited)
Elizabeth Maxwell Keith ... digital compositor (uncredited)
Bill Kent ... visual effects supervisor: MetroLight Studios (uncredited)
Mark Kolpack ... visual effects supervisor: previz comps (uncredited)
James W. Kristoff ... executive in charge of production: MetroLight Studios (uncredited)
Christopher Kutcka ... film scanning operator (uncredited)
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Metrolight Studios (uncredited)
Tom Martinek ... digital effects artits/modeler: Pacific Data Images (uncredited)
Terrence Masson ... CG supervisor (uncredited)
Paul McGhee ... film scanning and recording (uncredited)
Juniko Moody ... visual effects (uncredited)
Richard Murken ... assistant display graphics coordinator (uncredited)
Raj Naiksatam ... visual effects (uncredited)
Luc G. Nicknair ... visual effects first assistant camera (uncredited)
Shawna Olwen ... lead modeler: Warner Bros. Imaging Technology (uncredited)
Eric Pascarelli ... motion control camera operator (uncredited)
Stacy Pinhas ... visual effects coordinator (uncredited)
Maureen Reggie ... model shop coordinator (uncredited)
Edwin Rivera ... digital compositor: VIFX (uncredited)
Dobbie Schiff ... visual effects executive producer: MetroLight Studios (uncredited)
Scott Schneider ... miniature crew chief (uncredited)
Samrod Shenassa ... technical assistant: MetroLight Studios (uncredited)
Wayne A. Shepherd ... Henry artist (uncredited)
Janette Shew ... digital effects producer (uncredited)
Chris Simmons ... model maker (uncredited)
David J. Smith ... digital artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Doyle Smith ... digital artist (uncredited)
Kevin Andrew Smith ... systems administrator: Warner Brothers Imaging Technology (uncredited)
Stephen Sobisky ... project manager: Viewpoint Datalabs (uncredited)
Brad Spencer ... film scanning and printing: VIFX (uncredited)
Rpin Suwannath ... digital artist: Warner Bros. Imaging Technology (uncredited)
Paul Taglianetti ... production coordinator: VIFX (uncredited)
David Taritero ... visual effects coordinator: Warner Bros. Imaging Technology (uncredited)
Mike Wassel ... matte artist: Illusion Arts (uncredited)
Tamara Watts Kent ... digital effects producer (uncredited)
Peter Webb ... digital compositor (uncredited)
Guy Williams ... digital artist (uncredited)
Brian Windsor ... motion capture technician (uncredited)
Gary Young ... model builder (uncredited)

Stunts 

G.A. Aguilar ... stunts (as George Aguilar)
Bruce Paul Barbour ... stunts (as Bruce Barbour)
Dana D. Bertolette ... stunts (as Dana Bertolette)
Richard L. Blackwell ... stunts (as Richard Blackwell)
Cynthia J. Blessington ... stunts (as Cynthia Blessington)
Keith Campbell ... stunts
Tim Chitwood ... stunts
Blaise Corrigan ... stunts
Leah Creed ... stunts
Roger Creed ... stunts
Douglas Crosby ... stunts
Diana Cuevas ... stunts
Alex Daniels ... stunts
Kiante Elam ... stunts
Ousaun Elam ... stunts
Diamond Farnsworth ... stunts
Scott R. Fisher ... stunts
Mitchell Gaylord ... stunts (as Mitch Gaylord)
Jeffrey Lee Gibson ... stunt coordinator: motion capture (as Jeff Gibson)
Dick Hancock ... stunt coordinator: second unit
Dana Hee ... stunts
Barbara Anne Klein ... stunts
Scott McElroy ... stunts
Julie Michaels ... stunts
Gary Morgan ... stunts
Conrad E. Palmisano ... stunt coordinator (as Conrad Palmisano)
Patricia M. Peters ... stunts (as Tricia Peters)
Alex Plasschaert ... stunts
Allen Robinson ... stunts
Jeff Smolek ... stunts
Tony Snegoff ... stunts
Jack West ... stunts
Michael Worth ... stunts
Harry Wowchuk ... stunts
Tony Angelotti ... utility stunts (uncredited)
John Ashker ... stunts (uncredited)
Emanuel Camacho ... stunts (uncredited)
John Cann ... utility stunts (uncredited)
Jay Caputo ... stunts (uncredited)
Jennifer Caputo ... stunts (uncredited)
Darryl Chan ... stunts (uncredited)
Phil Chong ... stunts (uncredited)
Doug Coleman ... stunts (uncredited)
Dana Dru Evenson ... stunts (uncredited)
Linda Fetters ... stunts (uncredited)
Mitchell Gaylord ... stunt double: Mr. O'Donnell (uncredited)
Clifford Happy ... stunt double: Mr. Lee Jones/Two-Face double (uncredited)
Anita Hart ... stunts (uncredited)
Jimmy Hart ... stunts (uncredited)
Dana Hee ... stunt double: Ms. Kidman (uncredited)
Kane Hodder ... stunts (uncredited)
Donna Keegan ... stunts (uncredited)
Steve Kelso ... stunts (uncredited)
Kim Robert Koscki ... stunts (uncredited)
John Koyama ... stunts (uncredited)
Larry A. Lee ... stunts (uncredited)
Will Leong ... stunts (uncredited)
Brad Martin ... martial arts double: Chris O'Donnell (uncredited) / stunts (uncredited)
Jim McConnell ... stunt double: Mr. O'Donnell/Robin fight and acrobatic double (uncredited)
Bob McGovern ... stunt performer (uncredited)
Bobby Porter ... stunt double " Young Bruce Wayne" (uncredited)
Robert Powell ... utility stunts (uncredited)
Allen Robinson ... stunt double: Jim Carrey (uncredited)
J.P. Romano ... stunt double: Joe Grifasi (uncredited)
Don Ruffin ... stunts (uncredited)
Rick Sawaya ... stunts (uncredited)
Mike Smith ... stunts (uncredited)
Jeff Smolek ... stunt double: Batman (uncredited)
Jayleen Sun ... stunts (uncredited)
Clark Tucker ... stunt double: Chris O'Donnell (uncredited)
Eddie L. Watkins ... stunts (uncredited)
Scott Waugh ... stunts (uncredited)
Ron Yuan ... stunts (uncredited)
George Zamora ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mike Amorelli ... assistant chief lighting technician: second unit
Wayne Baker ... assistant camera: underwater unit
Greg Cantrell ... rigging chief lighting technician
Ray De La Motte ... camera operator: "a" camera
Eric Dyson ... assistant camera: underwater unit
Michael Garrett ... theatrical lighting designer (as Mike Garrett)
Antonio V. Garrido ... dolly grip (as Tony Garrido)
Peter Gulla ... camera operator: "b" camera, second unit
Robert Heine ... first assistant camera (as Robert J. Heine)
Frank M. Holgate ... aerial photographer: second unit (as Frank Holgate)
Chris Holt ... second assistant camera: second unit
Gary Holt ... director of photography: second unit
Kenneth J. Holt ... chief lighting technician: second unit (as Ken Holt)
Gregory Irwin ... first assistant camera: second unit (as Greg Irwin)
Leslie J. Kovacs ... chief lighting technician (as Les Kovacs)
Vincent Mata ... second assistant camera
Steve McLean ... first assistant camera: second unit
Benny McNulty ... assistant chief lighting technician
Mark Mele ... rigging chief lighting technician
Hal Nelson ... best boy grip
Ralph Nelson ... still photographer
Ken Nishino ... first assistant camera (as Kenneth Kenny Nishino)
Alan L. Porter ... video engineer (as Alan Porter)
Pete Romano ... director of photography: underwater unit (as Peter Romano)
Bob Rose ... key grip: second unit (as Bobby Rose)
Erich O. Rose ... best boy grip: second unit (as Erich Rose)
Charles Saldana ... key grip
George Sanchez ... second assistant camera: second unit
Dennis Seawright ... second assistant camera
Monte Swann ... video engineer
John Tedesco ... theatrical lighting designer
Joseph E. Thibo ... camera operator: "a" camera, second unit (as Joseph Thibo)
Neil Toussaint ... second assistant camera: second unit
Robert Ulland ... camera operator: "b" camera (as Robert K. Ulland)
Mark Van Loon ... camera operator: "c" camera, second unit
Martin Weight ... video assist operator
Earl Wiggins ... aerial rigger
James Wirosko ... assistant chief lighting technician
Harry Zimmerman ... first assistant camera: second unit
Robert Zullo ... rigging best boy grip (as Bob Zullo)
Rob Abbey ... visual effects video assist (uncredited)
Ben Betts ... video engineer (uncredited)
Billy Craft ... lighting technician (uncredited)
Daniel Galiardi ... assistant camera (uncredited)
Renée George ... rigging electrician (uncredited)
Vinnie Gerardo ... assistant camera (uncredited)
Ron Goodman ... camera operator: SpaceCam (uncredited)
Jim Gordon ... grip (uncredited)
Tim Guinness ... gaffer: second unit (uncredited)
Timothy Healy ... electrician: New York (uncredited)
Jimmy E. Jensen ... assistant camera: second unit (uncredited)
Michael A. Jones ... camera operator (uncredited)
Jerry D. Knight ... electrician (uncredited)
Christopher J. Lama ... electrician (uncredited)
Larry Markart ... video playback operator (uncredited)
Hugh McCallum ... grip: miniature visual effects (uncredited)
Louis Niemeyer ... first assistant camera (uncredited)
David Schmalz ... video assist operator (uncredited)
Kenny Schneider ... lighting technician (uncredited)
Brian Tilden ... electrician: effects unit (uncredited)
Tony Tortolano ... electrician (uncredited)
Joseph D. Urbanczyk ... camera operator: "c" camera (uncredited)

Animation Department 

Brian Callier ... computer animator
Chris Hummel ... animator: main title animation
David Watkinson ... computer animator

Casting Department 

Meredith Jacobson ... extras casting: New York
Emily Schweber ... casting associate
Louie Soeder ... extras casting (as Louis Soeder)
Franklyn Warren ... extras casting (as Franklin Warren)
Matthew Messinger ... casting: New York (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Myron Baker ... key set costumer
Brenda Donoho ... costumer
Randy Gardell ... costume coordinator (as Randy Gardull)
Geoff Lawrence ... costumer
Dawn Y. Line ... key costumer
Elaine Maser ... costume supervisor
David Mayreis ... costumer
Janis Mekaelian ... costumer
Jennifer Morrison ... costumer
Gary Sampson ... set costumer: second unit
Stayc Smith ... costumer (as Stacey Smith)
Bill Tiegs ... costumer
James W. Tyson ... costume supervisor (as Jim Tyson)
Lyle Glazer ... set costumer (uncredited)
Patrick Halm ... costume department manager (uncredited)
Wingate Jones ... costumer (uncredited)
Carl Robarge ... mold maker: costume department (uncredited)
Miles Teves ... designer: Robin costume (uncredited)
Kacy Treadway ... specialty costumes (uncredited)
Dale Wibben ... costume cutter (uncredited)

Editorial Department 

Adam Boome ... assistant editor
Mo Henry ... negative cutter
Dawn Michelle King ... assistant editor
Bob Putynkowski ... color timer
Gina Zappala ... assistant editor
Jonathan Alvord ... apprentice editor (uncredited)
Jason O'Donovan ... editor: main title (uncredited)
Jim Suhy ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Christopher Brooks ... supervising music editor
Jolene Cherry ... music supervisor
Robert Elhai ... orchestrator
Tass Filipos ... assistant music editor
Art Ford ... music consultant
Matthias Gohl ... music score producer
Elliot Goldenthal ... orchestrator
Zigmund Gron ... music editor (as Zig Gron)
Joel Iwataki ... music score mixer / score recordist
Frank Macchia ... music preparation
Richard Martinez ... electronic score producer
Stephen McLaughlin ... music score mixer (as Steve McLaughlin) / score recordist (as Steve McLaughlin)
David John Olsen ... additional orchestrator
Joe E. Rand ... music editor
Jonathan Sheffer ... conductor
Tony Blondal ... additional orchestrator (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Neil S. Bulk ... soundtrack producer (uncredited)
Debbi Datz-Pyle ... music contractor (uncredited)
Bruce Dukov ... musician: violin solos (uncredited)
M.V. Gerhard ... soundtrack producer (uncredited)
Dan Goldwasser ... soundtrack producer (uncredited)
Michael Higham ... music programmer (uncredited)
Tommy Johnson ... musician: tuba (uncredited)
Randy Kerber ... additional orchestrator (uncredited)
Michael McCuistion ... additional orchestrator (uncredited)
Lolita Ritmanis ... additional orchestrator (uncredited)
Paul Shure ... musician: theremin (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)
Shirley Walker ... additional orchestrator (uncredited)
Patti Zimmitti ... music contractor (uncredited)

Transportation Department 

Dick Johnson ... transportation captain
Craig Pinkard ... transportation coordinator
Louis Rodriguez ... transportation captain: second unit (as Louie Rodriguez)
David Diaz ... driver: stunt unit (uncredited)

Other crew 

Wendy Altman-Cohen ... principal eyewear (as Wendy Altman)
Benjamin Ballard ... staff assistant
Anna Baltimore ... medic
Jackie Baugh ... production accountant
Nick Berreau ... assistant: Mr. Schumacher
Lisa J. Bloch ... staff assistant (as Lisa Bloch)
Lisa M. Bock ... staff assistant (as Lisa Boch)
James S. Burns ... assistant: Mr. Jones (as Jim Burns)
Adam M. Duthie ... staff assistant (as Adam Duthie)
Linda Fields ... assistant: Mr. Carrey
Ed Fincher ... wrangler: robinsuit
Stacy Foot ... staff assistant (as Stacey Foot)
Christine C. Fransen ... assistant production secretary
Anthony Goldschmidt ... title designer: main title
Moby Griffin ... marine coordinator: second unit (as John 'Moby' Griffin)
Courtney Henley-Anderson ... production assistant
Maureen Higgins ... assistant production accountant
Aaron Kahn ... staff assistant (as Aaron A. Kahn)
Bob Kane ... project consultant
Valerie Y.O. Kim ... assistant location manager (as Val Kim)
Sarah Knight ... assistant: Mr. Macgregor-Scott
Scott R. Kowalchyk ... staff assistant (as Scott Kowalchyk)
Cynthia LaPointe ... staff assistant (as Cynthia Lapointe)
Jodi Leesley ... assistant: Ms. Kidman
Sean Martin ... staff assistant
Gladys Kaye McCall ... assistant production accountant
Carla Meyer ... dialect coach: Ms. Kidman
John Monsour ... 24 frame computer engineer
Nancy Mott ... craft service
Robin Mulcahy Fisichella ... assistant production secretary (as Robin Mulcahy)
Day Murch ... wrangler: batsuit
Connie Papineau ... script supervisor: second unit
Jane Payne ... assistant: Mr. Kilmer
Bart Rachmil ... staff assistant
Liz Radley ... video and computer supervisor (as Elizabeth Radley)
Michael Randolph ... craft service
Lisa Reardon ... staff assistant
Sharron Reynolds ... script supervisor (as Sharron Reynolds-Enriquez)
Bettina Rose ... assistant: Mr. Schumacher
Ron Senkowski ... staff assistant
Marc Siegel ... staff assistant
Michael Singer ... unit publicist
Laura Sode-Matteson ... location manager
James Spadafore ... staff assistant
David Stancil ... diver: underwater unit, USA
Wally Uchida ... assistant location manager
Lisa Ullmann ... assistant: Mr. Schumacher
Martine White ... assistant location manager
Bob Yerkes ... technical advisor: circus
Adam Baer ... location scout (uncredited)
Richard Castro ... payroll accountant (uncredited)
Betty Chin ... production coordinator: New York (uncredited)
Kathleen Corgan ... assistant location manager: New York (uncredited)
Bill Daly ... post-production accountant manager (uncredited)
Gabe de Kelaita ... production assistant (uncredited)
Derek Decelles ... location assistant (uncredited)
Mike Elizalde ... puppeteer (uncredited)
Alan Forbes ... location scout (uncredited)
Bruce Gray ... sculpture art provided by (uncredited)
Johnny Kim ... batmobile crew (uncredited)
David Lanphier Jr. ... key set production assistant: New York (uncredited)
Harry Lu ... armorer (uncredited)
Diane Puhalla ... assistant cutter/fitter (uncredited)
Saty Raghavachary ... computer programmer (uncredited)
Troy Waters ... marine crew (uncredited)
Katie Zaslaw ... first assistant accountant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page