Edit
Hook (1991) Poster

(1991)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven Spielberg

Writing Credits (WGA)  

J.M. Barrie ... (books)
 
J.M. Barrie ... (play)
 
James V. Hart ... (screen story) (as Jim V. Hart) &
Nick Castle ... (screen story)
 
James V. Hart ... (screenplay) (as Jim V. Hart) and
Malia Scotch Marmo ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
Laurel Cronin ...
...
...
Isaiah Robinson ...
...
Ace
...
Raushan Hammond ...
...
...
Alex Zuckerman ...
Ahmad Stoner ...
Bogdan Georghe ...
Adam McNatt ...
René González Jr. ...
Additional Lost Boy
Brian Willis ...
Additional Lost Boy
Brett Willis ...
Additional Lost Boy
...
...
5-Year-Old Peter Pan (as Maxwell Hoffman)
...
Stephanie Furst ...
Shannon Marie Kies ...
...
Jewel Newlander Hubbard ...
Jeannine Renshaw ...
...
Jeannine Wagner ...
Francesca Serrano ...
Kevin Gasca ...
Andre Bollinger ...
Lauren Friedler-Gow ...
Bryce Armstrong ...
Margie Takeda ...
Alyson Healing ...
Zoe Koehler ...
Scott Williamson ...
Wayne Aten ...
Michael Hirshenson ...
...
Little League Player (as Jacob Hoffman)
...
...
Cameron Thor ...
Ron
...
Jim
...
Secretary (as Brenda Isaacs)
Jan Cobler ...
Ruth de Sosa ...
Stuart White ...
...
Don McLeod ...
Kim O'Kelley ...
...
...
Mary Bond Davis ...
...
...
...
...
Nick Ullett ...
Matthew Van Ginkel ...
Ray Tveden ...
Kim Robillard ...
Michael Runyard ...
Screaming Pirate (as Mike Runyard)
Gary Epper ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Pirate (uncredited)
...
Pirate (uncredited)
...
Shoe-Stealing Pirate (uncredited)
Lonnie Burr ...
Pegleg (uncredited)
...
Baseball Game Attendee (uncredited)
...
Pirate (uncredited)
...
...
Blacksmith (uncredited)
Tom Hodgins ...
Pirate (uncredited)
Rick Kleber ...
Pirate (uncredited)
Jeff Kroeger ...
Lost Boy (uncredited)
...
Man Kissing on Bridge (uncredited)
Bruce Mahler ...
Pirate (uncredited)
...
The Drunk Pirate (uncredited)
John Michael ...
Doctor (uncredited)
Casey Slade ...
Pirate (uncredited)
...
Baby Tinkerbell (uncredited)
...
Praising Pirate (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gary Adelson ... co-producer
Craig Baumgarten ... co-producer
Bruce Cohen ... associate producer
Dodi Fayed ... executive producer
James V. Hart ... executive producer (as Jim V. Hart)
Kathleen Kennedy ... producer
Malia Scotch Marmo ... associate producer
Frank Marshall ... producer
Gerald R. Molen ... producer

Music by 

John Williams

Cinematography by 

Dean Cundey

Film Editing by 

Michael Kahn

Casting By 

Janet Hirshenson
Michael Hirshenson
Jane Jenkins

Production Design by 

Norman Garwood

Art Direction by 

Andrew Precht
Thomas E. Sanders

Set Decoration by 

Garrett Lewis

Costume Design by 

Anthony Powell

Makeup Department 

Del Acevedo ... assistant makeup supervisor (as Adelbert Acevedo)
Linda Benavente-Notaro ... shop crew: Cannom Creations
Edwin Butterworth ... makeup artist
Greg Cannom ... special makeup
Caryl Codon-Tharp ... hair stylist
Judith A. Cory ... hair styles supervisor
Judy Crown ... hair stylist
Mitch Devane ... shop crew: Cannom Creations
George Edds ... makeup artist
Matt Falls ... shop crew: Cannom Creations
Dorothy D. Fox ... assistant hair supervisor
Ora Green ... hair stylist (as Ora Tillman Green)
Ginger Grievs ... hair stylist
Werner Keppler ... makeup artist
Gus Le Pre ... hair stylist (as Gus Lepre)
Norma Lee ... hair stylist
Melanie Levitt ... makeup artist
John Logan ... shop crew: Cannom Creations
Moni Mansano ... makeup artist (as Mony Mansano)
Terry Miles ... makeup artist
Mike Moschella ... makeup artist (as Michael Moschella)
Ve Neill ... makeup artist: Julia Roberts
Larry Odien ... shop crew: Cannom Creations
Janna Phillips ... makeup artist
Stephen Prouty ... shop crew: Cannom Creations (as Steve Prouty)
D.L. Roberson ... hair stylist
Stephen Robinette ... hair stylist (as Stephen F. Robinette)
Kim Santantonio ... hair stylist
Susan Schuler-Page ... assistant hair supervisor
Francine Shermaine ... hair stylist
Christina Smith ... makeup supervisor
Dulcie Smith ... makeup artist
Edward St. George ... hair stylist: Julia Roberts
Julie C. Steffes ... body makeup
Todd Tucker ... shop crew: Cannom Creations
Monty Westmore ... assistant makeup supervisor
Jeffrey Fetzer ... makeup designer (uncredited)
Keith VanderLaan ... makeup effects technician: Cannom Creations (uncredited)

Production Management 

Martin Cohen ... post-production supervisor
Gerald R. Molen ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Ronald Chong ... second second assistant director (as Ronnie Chong)
Jerri Churchill ... dga trainee (as Jerri Lucas)
Bruce Cohen ... first assistant director
Kate Davey ... additional second assistant director
Carla Reinke ... second assistant director (as Carla McCloskey)

Art Department 

Henry Alberti ... set designer
Thomas Betts ... set designer
Steven Braund ... construction foreman
Jeff Brown ... greensman
Clete Cetrone ... construction foreman (as Clete F. Cetrone)
Donald E. Chafey Jr. ... swing gang
Gary J. Coelho ... construction foreman
Nathan Crowley ... junior set designer
Gerard A. Dery ... greensman
Delbert Diener ... props
Daniel T. Dorrance ... assistant art director (as Danny T. Dorrance)
Paul Ecker ... action property painter
Ronald Elmer ... drapery foreman
Edward Eyth ... illustrator (as Edward C. Eyth)
Jack Forwalter ... swing gang
Tom J. Furginson ... swing gang (as Tom Furginson)
David Gabrielli ... construction co-coordinator (as David D. Gabrielli)
Scott Garrett ... swing gang
Anthony Gaudio ... stand-by painter: Los Angeles bluescreen unit
Adam Gelbart ... model maker
William N. Greene III ... construction foreman
Randy Gunter ... assistant property master
Kirk D. Hansen ... head paint foreman
Gary Hester ... construction foreman
Jay M. Hirsch ... construction foreman
Joseph A. Hodges ... set designer (as Joseph Hodges)
Gary Isbell ... swing gang (as Gary L. Isbell Sr.)
Roger M. Janson ... construction foreman
Kay Jordan ... construction accountant
Peter J. Kelly ... set designer
Mark Konkel ... paint foreman
Robert LaPrell ... construction foreman
Thomas W. Lay Jr. ... illustrator
Tony Leonardi ... stand-by painter (as A.J. Leonardi)
David Lowery ... illustrator
Jerry Luthart ... construction foreman
Kevin Mangan ... stand-by greensman
Mike Margaros ... construction equipment technician
Iain McCaig ... storyboard artist
Diane McKinnon ... art department assistant (as Diane K. McKinnon)
Robert Misetich ... paint foreman (as Bob Misetich)
Thomas Moran ... greensman
Dan Ondrejko ... head greens coordinator (as Daniel L. Ondrejko)
Joseph G. Pacelli Jr. ... set designer
Jacques Rey ... illustrator (as Jacques R. Rey)
Thomas Romansikth ... construction foreman
Marvin Salsberg ... construction coordinator
Alex Scutti Jr. ... staff shop supervisor (as Alexander Scutti Jr.)
Randy Syracuse ... construction foreman
Gus E. Tasso ... construction foreman
Peter F. Tegan ... tool foreman
Jeffrey Thomas ... greensman
Jacques Valin ... set designer
Gerald Wade ... props (as Gerald H. Wade)
Mark Wade ... property master (as Mark R. Wade)
Sheri Watson ... swing gang
Mark Woods ... leadman
John Alvin ... poster artist (uncredited)
Mike Brooks ... propmaker (uncredited)
Elizabeth M. Burhop ... art department research (uncredited)
Steve Cotroneo ... puppet fabricator, lab technician (uncredited)
Richard Crain ... propmaker (uncredited)
Kent Jones ... painter (uncredited)
Johnny Knight ... carpenter (uncredited)
Frank McEldowney ... greens foreman (uncredited)
Joseph Perugini ... plasterer foreman (uncredited)
Greg Richards ... construction grip (uncredited)
Carl Robarge ... molder/caster (uncredited)
Billy Salsberg ... carpenter (uncredited)
Robert Scutti ... plasterer (uncredited)
Bruce G. Smith ... paint foreman (uncredited)
Valerie Sofranko ... modelmaker (uncredited)
Drew Struzan ... poster artist (uncredited)
Tony Swatton ... hook and sword maker (uncredited)
Tom von Badinski ... welder (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
Kevin Bartnof ... foley artist
Raul A. Bruce ... boom operator: Los Angeles bluescreen unit
Charles L. Campbell ... supervising sound editor
Desmond Cannon ... adr assistant (as Desmond R. Cannon)
Paul Timothy Carden ... sound editor
Tim Chau ... sound editor
Jeffrey Cupernell ... foley artist
Dean Drabin ... adr mixer (as Dean M. Drabin)
Jerry Edemann ... sound assistant
Louis L. Edemann ... sound editor
Richard C. Franklin ... supervising sound editor (as Rick Franklin)
Hank Garfield ... sound mixer: Los Angeles bluescreen unit (as Henry W. Garfield)
Albert Gasser ... sound editor
Joseph Geisinger ... sound mixer: Los Angeles bluescreen unit
Leonard T. Geschke ... sound editor (as Lenny Geschke)
Marilyn Graf ... foley recordist
Hilda Hodges ... foley artist
Andrea Horta ... adr editor
Doug Jackson ... sound editor
Robert Jackson ... boom operator (as Bob Jackson)
William Jacobs ... sound editor (as Bill Jacobs)
Chris Jargo ... adr editor (as James C. Jargo)
Nils C. Jensen ... sound editor (as Nils Jensen)
Fred Judkins ... sound editor
Ron Judkins ... sound mixer
Samuel F. Kaufman ... sound re-recordist
David Kern ... sound editor
Andrea Lakin ... sound re-recordist
Mary Jo Lang ... foley mixer
Angie Luckey ... sound assistant
Larry Mann ... sound editor
Robert Morrisey ... sound assistant
Gary Mundheim ... sound editor
Shawn Murphy ... re-recording mixer
Chuck Neely ... sound editor
Mel Neiman ... processed sound effects
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Steve Pederson ... sound re-recording mixer
John Roeschi ... foley artist
Rod Rogers ... adr assistant (as Rodney C. Rogers)
Catherine Rowe ... foley artist
Brian Ruberg ... adr recordist
Joseph T. Sabella ... foley artist (as Joseph Sabella)
Jackson Schwartz ... foley mixer
Larry Singer ... adr supervisor
Steve F.B. Smith ... stereo sound consultant: Dolby
Carolyn Tapp ... foley recordist
Tove Blue Valentine ... cable operator
Bernard Weiser ... sound editor
Christopher T. Welch ... sound editor (as Chris T. Welch)
Craig Woods ... boom operator: Los Angeles bluescreen unit (as Craig L. Woods)
John Roesch ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

David Beasley ... special effects (as David B. Beasley)
Roland Blancaflor ... special effects technician: Cannom Creations
Steve Bunyea ... special effects (as Steve Bunyes)
Randy Cabral ... special effects
Kim Derry ... special effects
Larry DeUnger ... special effects
Donald Elliott ... special effects foreman (as Donald R. Elliott)
Garry Elmendorf ... special effects
Jonathan Geiduschek ... special effects
Pete Gerard ... special effects (as Bryson H. Gerard)
Erik Haraldsted ... special effects
Thomas R. Homsher ... special effects
Robert L. Johnston ... special effects
Louie Lantieri ... special effects
Michael Lantieri ... special effects supervisor
Matt McDonnell ... special effects
Dan Ossello ... special effects (as Daniel B. Ossello)
Tom Pahk ... special effects shop supervisor (as Thomas Pahk)
Kevin Pike ... special effects: custom props
Jon Porter ... special effects
E. Wayne Rabouin ... special effects
Tom Ryba ... special effects (as Thomas P. Ryba)
Gregory C. Tippie ... special effects (as Gregory Tippie)
Brian Tipton ... special effects foreman
Paul Barnes ... special props (uncredited)
Joanne Bloomfield ... model builder (uncredited)
Steve Cotroneo ... special effects props: puppet fabricator (uncredited)
Dan Frye ... effects technician: The Character Shop (uncredited)
Guy Himber ... creature shop supervisor (puppeteer) (uncredited)

Visual Effects by 

Jonathan Ackley ... digital department
Barbara Affonso ... model department
Jon Alexander ... optical department
Leah Anton ... computer graphics
Joel Aron ... digital department
Gordon Baker ... effects animator
Bill Barr ... stage department
Randall K. Bean ... scanning
Kathleen Beeler ... digital department
Tom Bertino ... rotoscope artist
David Biedny ... digital department
Jean Bolte ... model department
Eric Brevig ... visual effects supervisor
Kim Bromley ... visual effects production coordinator (as Kim Bromley Carson)
Anne Calanchini ... visual effects production coordinator
Colin Campbell ... effects camera
Cindy Canejo ... rotoscope artist
Dave Carson ... computer graphics
Eric Chauvin ... matte artist
Kristen D. Chidel ... visual effects production assistant (as Kristen D. Niederholzer)
Charlie Clavadetscher ... motion/wing supervisor
Susan Adele Colletta ... visual effects department coordinator
Michael Conte ... digital department: ILM
Michael Cummins ... model department
David Cutler ... effects animator
Debbie Denise ... visual effects department coordinator
Rob Doherty ... stage department
Giovanni Donovan ... model department
Jeff Doran ... optical department
Dick Dova ... stage department
Lisa Drostova ... rotoscope artist
Selwyn Eddy ... optical department (as Selwyn Eddy III)
Leslie Ekker ... chief model maker (as Leslie George Ekker)
John Ellis ... optical photography supervisor: ILM
Mike Ellis ... optical department
Christopher Evans ... matte artist (as Chris Evans)
Rachel Falk ... computer graphics
Stefen Fangmeier ... computer graphics supervisor (as Stefen M. Fangmeier)
Bob Fernley ... optical department
Bob Finley III ... stage department
Jonathan French ... computer graphics
Jack Gallagher ... plate photography coordinator: ILM
George Gambetta ... scanning
Tim Geideman ... optical department
Bruno George ... digital effects supervisor
Rocco Gioffre ... matte artist
Michael Gleason ... visual effects editor
James M. Goodman ... scanning
Diana Gorsiske ... computer graphics
Rae Griffith ... visual effects production coordinator (as Rae Ann Griffith)
James Hagedorn ... digital department (as Jim Hagedorn)
Andrew Haldeman ... effects animator
Nelson Hall ... optical department
David Heron ... stage department (as Dave Heron)
Geoff Heron ... stage department
Edward Hirsh ... bluescreen unit manager (as Edward T. Hirsh)
John Horn ... digital department
Sandy Houston ... digital department
Peg Hunter ... optical department
Tom L. Hutchinson ... computer graphics
Stephanie S. Jaffee ... visual effects production assistant
Brad Jerrell ... stage department
Harley Jessup ... visual effects art director
Victor Jimenez ... effects animator
George H. Joblove ... digital department
Keith Johnson ... optical department
Paul D. Johnson ... effects animator (as Paul Johnson)
Ed Jones ... visual effects executive in charge of post-production (as Ed L. Jones)
Sandra Ford Karpman ... CG fire removal supervisor (as Sandra R. Ford)
Suella Kennedy ... digital department
Jennifer Lee ... optical department
Jeffrey B. Light ... digital department
James Lim ... optical department
Kimberly Nelson LoCascio ... visual effects producer (as Kimberly K. Nelson)
Keith London ... model department
Shari Malyn ... visual effects department coordinator
Jim May ... visual effects editor
Roberto McGrath ... visual effects editorial
Richard Miller ... model department
Terry Molatore ... rotoscope artist
Jack Mongovan ... rotoscope supervisor
Ron Moreland ... computer graphics
Tim Morgan ... stage department
Jim Morris ... visual effects executive in charge of production
Ellen Mueller ... rotoscope artist
George Murphy ... digital department
Patrick T. Myers ... motion/wing supervisor
John Napier ... visual consultant
Dan Nelson ... stage department
Lori J. Nelson ... optical department
Michael Olague ... stage department (as Mike Olague)
Ease Owyeung ... model department
Lorne Peterson ... modelshop supervisor
Joshua Pines ... digital scanning supervisor
Ellen Poon ... computer graphics
James E. Price ... digital department (as James Price)
Steve Price ... digital department
Steve Reding ... effects camera
Carolyn Ensle Rendu ... digital department (as Carolyn Rendu-Ensle)
Pat Repola ... optical department
Louis Rivera ... visual effects editorial
Thomas Rosseter ... optical department (as Tom Rosseter)
Debbie Smith ... rotoscope artist (as Debra Bainum)
Kenneth Smith ... optical department
Tony Sommers ... model department
Anthony Stacchi ... effects animator
Mark Sullivan ... supervising matte artist
Eric Swenson ... effects camera
Wes Takahashi ... animation supervisor (as Wes Ford Takahashi)
David Tanaka ... visual effects production assistant
Yusei Uesugi ... matte artist
I.J. Van Perre ... stage department
Bruce Walters ... effects camera supervisor
Judith Weaver ... visual effects production coordinator
Robert Weaver ... digital department
John Whisnant ... optical department
Jeffrey Wilkins ... model department
Debra Wolff ... optical department
John Andrew Berton Jr. ... computer graphics supervisor (uncredited)
Brian Gernand ... model maker: ILM (uncredited)
Wade Howie ... digital effects artist (uncredited)
Al Magliochetti ... visual effects (uncredited)
Terrence Masson ... digital artist (uncredited)
Joe Pasquale ... digital compositor (uncredited)
Dan Platt ... sculptor (uncredited)
William Powloski ... visual effects (uncredited)
Daniel Alan Ross ... CGI technical assistant: ILM (uncredited)
Jon Warren ... model maker (uncredited)

Stunts 

Kenny Alexander ... stunts
M. James Arnett ... utility stunts (as James M. Arnett)
Seth Arnett ... utility stunts
Rick Avery ... stunts
Perry Barndt ... stunts
Daniel W. Barringer ... stunts (as Dan W. Barringer)
Dave Bartholomew ... stunts (as David Bartholomew)
Richard L. Blackwell ... stunts
Nathalie B. Bollinger ... stunts
Joey Box ... stunts (as Joey R. Box)
Nick Brett ... stunts
Charlie Brewer ... stunts (as Charles Brewer)
Jophery C. Brown ... utility stunts
Jim Burk ... stunts (as James H. Burk)
Bobby Burns ... stunts
Richard E. Butler ... stunts
Keith Campbell ... utility stunts
Mickey Cassidy ... stunts
Steven Chambers ... stunts (as Steve Chambers)
Doc D. Charbonneau ... stunts
Jim Connors ... stunts
Charles Croughwell ... stunts
Laura Dash ... utility stunts
Bud Davis ... utility stunts (as Bud George Davis)
Mike De Luna ... stunts (as Mike DeLuna)
Justin De Rosa ... stunts
Yannick Derrien ... stunts (as Yannick Derrian)
Christopher Durmick ... stunts (as Chris Durmick)
Tom Elliott ... stunts
Gary Epper ... stunts
Leonardo Esqueda ... stunts
Donna Evans ... utility stunts
Frank Ferrara ... stunts
George Fisher ... stunts
Alex Gaona ... stunts
Richie Gaona ... stunts
Andy Gill ... stunts (as Andrew R. Gill)
Jack Gill ... stunts
Gary Guercio ... stunts
James M. Halty ... stunts (as James M. Halt)
Tabby Hanson ... utility stunts
Steve Hart ... stunts (as Stephen Paul Hart)
Keith Harvey ... stunts
Chris Howell ... stunts
Norman Howell ... stunts (as Norm Howell)
Gary Hymes ... stunt coordinator
Loren Janes ... stunts (as Loren James)
Keii Johnston ... stunts
Matt Johnston ... stunts (as Matt Johnson)
Henry Kingi ... stunts
Jon W. Kishi ... stunts (as Jon Kishi)
Kim Robert Koscki ... stunts
Randy Lamb ... stunts
Les Larson ... stunts
Rick Le Fevour ... stunts
Lane Leavitt ... stunts
Will Leong ... stunts
Scott Leva ... stunts
Kurt D. Lott ... stunts (as Kurt Lott)
Patricia McFarlin-Mattson ... utility stunts (as Tricia McFarlin-Mattson)
Gary McLarty ... stunts
Gary Morgan ... stunts
Roger Morgan ... stunts
Larry Nicholas ... utility stunts
Manny Perry ... stunts
Patricia M. Peters ... stunts (as Tricia Peters)
Chuck Picerni Jr. ... stunts (as Charles Picerni Jr.)
Steve Picerni ... stunts
Chad Randall ... stunts (as Chad R. Randall)
Spiro Razatos ... stunts (as Spiro Razaton)
James N. Roberts ... stunts
Jimmy N. Roberts ... stunts
Shawn Robinson ... stunts
Danny Rogers ... stunts
Pat Romano ... utility stunts
Erik Rondell ... stunts
R.A. Rondell ... stunts
Deep Roy ... stunts
Michael Runyard ... utility stunts
Elliot Santiago ... stunts
Birgit K. Schier ... stunts
Myke Schwartz ... stunts
Frank James Sparks ... stunts (as Frank Sparks)
Erik Stabenau ... stunts
Jim Stephan ... stunts
Keith Tellez ... utility stunts
Mike Washlake ... stunts (as Michael J. Washlake)
Ric Roman Waugh ... stunts (as Ric Waugh)
Glenn R. Wilder ... stunts
Scott Wilder ... stunts
Richard Wright ... stunts
Bob Yerkes ... stunts (as Brayton Yerkes)
Atos Zamperla ... stunts
Jeff Bornstein ... stunt performer (uncredited)
Robert Chapin ... stunts (uncredited)
Clarke Coleman ... stunts (uncredited)
Geoffrey Donne ... stunt performer (uncredited)
Doc Duhame ... stunts (uncredited)
Jon H. Epstein ... stunts (uncredited)
Christian J. Fletcher ... stunts (uncredited)
David M. Graves ... stunt performer (uncredited)
James M. Halty ... stunt technician: high wire (uncredited)
John Kreng ... stunts (uncredited)
Luke LaFontaine ... stunts (uncredited)
Lane Leavitt ... stunt rigger: high wire (uncredited)
Gene LeBell ... stunts (uncredited)
Conrad E. Palmisano ... stunt pirate (uncredited)
Louis Roth ... stunt fighter (uncredited)
Gregg Sargeant ... stunts (uncredited)
Michael J. Sarna ... stunts (uncredited)
Tony Snegoff ... stunts (uncredited)
Keith Tellez ... stunt double: Dustin Hoffman (uncredited)
Scott Waugh ... stunts (uncredited)
Lisa Wilhoit ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Steven A. Antonie ... lighting technician
Mark Ballentine ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
David Barnett ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Bobby D. Bartlett ... grip: Los Angeles bluescreen unit
Clyde E. Bryan ... first assistant camera
Kat Bueno ... grip: Los Angeles bluescreen unit (as Katarino Bueno Sr.)
Ron Cardarelli ... key grip
Steven Cardarelli ... grip
Andrew Carroll ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Jaime A. Caudillo ... lighting technician
Steve Chandler ... lighting technician (as Steven M. Chandler)
Terry Chostner ... camera department
Murray Close ... still photographer
Rick Colosimo ... best boy grip: Los Angeles bluescreen unit
James F. Cornick ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
James M. Cox ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Gary Cyr ... grip
Larry D. Davis ... first assistant camera (as Larry Davis)
Marty Dobkousky ... grip
Wayne L. Duncan ... grip
Ernest R. Eells ... lighting technician
Brett Fletcher ... dolly grip: Los Angeles bluescreen unit
Chris Franco ... lighting technician
John Gazdik ... camera department
Ray Gilberti ... camera department
Vic Goss ... lighting technician (as Victor Goss)
Jeffrey Greeley ... assistant camera: Los Angeles bluescreen unit (as Jeffrey P. Greely)
Bud Heller ... key rigging grip
Robert Hill ... camera department
Martin Holloway ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Allan Scott Jackson ... grip
Roger C. Johnson ... video assist: Los Angeles bluescreen unit
Jeffrey Katelman ... grip / grip: Los Angeles bluescreen unit
David Katz ... video assist: Los Angeles bluescreen unit
Patricia J. Kean ... second assistant camera
Ian Kelly ... video engineer
Greg Kittelson ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Robert Knox ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Christopher J. Lama ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
John Layne ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Danald S. Lehman ... lighting technician
Sid Lucero ... best boy grip
Kim Marks ... key effects photographer
Allen Marshall ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Kurt Marshall ... rigging best boy (as Kurt W. Marshall)
Patrick Marshall ... rigging gaffer (as Patrick H. Marshall)
Thomas Marshall ... additional photographer: Los Angeles bluescreen unit
Patrick McArdle ... camera department
Randy McDonald ... playback operator
William T. McKane ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Robert W. Meyers ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Raymond Michels ... grip
Harold Muskatell ... lighting technician
Jonna Y. Newman ... rigging grip
John O'Grady ... grip
Jay Michael Pearce ... dolly grip: Los Angeles bluescreen unit (as Jay M. Pearce)
Danny Plante ... rigging grip
Thomas P. Powell ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
R. Bruce Prochal ... assistant chief lighting technician (as Bruce Prochal)
Jim Rodnunsky ... cablecam systems technician
Keith Roverud ... lighting technician
Bret Rubin ... grip: Los Angeles bluescreen unit
David Sharlein ... grip: Los Angeles bluescreen unit
Alan Shultz ... best boy grip
Stephen Shultz ... grip
Chuck Shuman ... additional photographer: Los Angeles bluescreen unit
Yang Smith ... lighting technician
Michael Sofronski ... assistant camera: Los Angeles bluescreen unit
Mark Soucie ... lighting technician
Jeff Stanman ... lighting technician
Raymond Stella ... camera operator
Pat Sweeney ... camera department
Edward R. Thompson Jr. ... lighting technician
Dave Wachtman ... dolly grip (as David Wachtman)
Mark Walthour ... chief lighting technician
Jolanda R. Wipfli ... second assistant camera (as Jolanda Wipfli)
Anthony Wong ... assistant chief lighting technician
Rhett Wooden ... rigging grip
Gale Zimmerman ... lighting technician: Los Angeles bluescreen unit
Jack Anderson ... director of photography: second unit (uncredited)
Billy Craft ... lighting technician (uncredited)
Adam Glick ... set lighting technician (uncredited)
Michael Guthrie ... grip (uncredited)
Mark Gutterud ... assistant camera (uncredited)
Jason Hicks ... rigging grip (uncredited)
Myron Hyman ... chief lighting technician (uncredited)
Kris Krosskove ... camera operator (uncredited)
David Norris ... camera operator: Wescam camera (uncredited)
Jim Phillips ... grip (uncredited)
Cynthia Pusheck ... second assistant camera (uncredited)
Geno Salvatori ... camera operator (uncredited)
Nigel Seal ... clapper loader (uncredited)
Bobby Thomas ... grip (uncredited)
Gary A. Williams ... grip (uncredited)
Scott C. Williman ... rigger (uncredited)
Robert Zullo ... rigging grip (uncredited)

Animation Department 

Rick Lazzarini ... animatronics and puppets creator

Casting Department 

Gregory Broussard ... extras casting assistant
Lois Evans ... extras casting assistant
Bean M. Garby ... extras casting assistant
Jacqueline King ... casting assistant
Mickie McGowan ... adr voice casting
Suzie Pelissier ... extras casting assistant (as Suzanne S. Pelissier)
Connie Shirk ... extras casting assistant
Ivy Weiss ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Cha Blevins ... costumer (as Deborah Cha Blevins)
James P. Cullen ... costumer
Marci R. Johnson ... costumer (as Marci Johnson)
David Le Vey ... assistant costume designer
Sue Moore ... costume supervisor: women
Tom Numbers ... costumer
Kelly Porter ... costumer
Eric H. Sandberg ... costume supervisor: men (as Eric Sandberg)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Alan Cody ... assistant editor
Patrick Crane ... assistant editor
Michael Fallavollita ... apprentice editor
Michelle Fandetti ... post-production coordinator
William Goldenberg ... additional editor
Debbie Goldsmith ... assistant editor
Jim Schurmann ... color timer
Mike Stanwick ... color timer
Scot Deer ... telecine colorist (uncredited)

Music Department 

Ethan Chase ... scoring crew
Alexander Courage ... orchestrator
Richard De Armas ... scoring crew (as Richard DeArmas)
Sandy DeCrescent ... orchestra manager
Greg Dennen ... scoring crew
Robin Haskins ... scoring crew
Jo Ann Kane ... music preparation (as JoAnn Kane)
Susan McLean ... scoring crew
Shawn Murphy ... music scoring mixer
John Neufeld ... orchestrator
Sharon Rice ... scoring crew
Bill Talbott ... scoring crew
Kenneth Wannberg ... music editor
Chris M. Allport ... singer: ensemble (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Greig McRitchie ... orchestrator (uncredited)
Angela Morley ... additional orchestrator (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Gregory Dultz ... driver
William Esparza ... driver
Wallace Galenn Frick Jr. ... driver
Gary Hardman ... driver
Al J. Hersh ... driver (as Al Hersh)
Russell H. Hoverson ... driver
Thomas G. Huegel ... driver
Lester James Huffey ... driver
Bob Johnson ... transportation captain
Maxwell R. Johnson ... driver (as Maxwell Johnson)
Lorin Jordan ... driver (as Lorin T. Jordan)
Steven R. Molen ... transportation coordinator
Richard Padgett ... driver (as Rick Padgett)
Jess Resendez ... driver
David N. Williams ... driver
Maxwell R. Johnson II ... transportation captain (uncredited)

Other crew 

Yarek Alfer ... chief sculptor
Philip A. Aromando ... production assistant
Craig Barnett ... production assistant
Kim Blank ... additional choreographer
Linda Booher-Ciarimboli ... armor technician (as Linda Ciarimboli)
Sarah Bowman ... associate to producer
Jon Boyden ... armor technician (as Jon M. Boyden)
Laurie Brandt ... assistant: Mr. Hoffman (as Laurie Becker-Brandt)
Scott Brody ... stand-in: Mr. Williams
Judith M. Brown ... teacher (as Judy Brown)
Jan Bryant ... sword technical advisor
Richard Brooks Burton ... gyrosphere technician: Los Angeles bluescreen unit (as Richard Burton)
Beth Cahn ... assistant: Ms. Kennedy
Mary Kay Campbell ... armor technician
Angelo Corallis ... craft service
Bonnie Curtis ... assistant: Mr. Spielberg
Maria DeVane ... assistant production accountant
Michael Doqui ... production liaison: Los Angeles bluescreen unit
Michael Fallavollita ... production assistant
David Fedele ... animatronics and puppets crew
Anne C. Ford ... payroll accountant
Carol Gans ... teacher
Laura Gary ... teacher
Tim Gonzales ... craft service
Rhona Gordon ... teacher (as Rhona Gordon-Jepsen)
Lee Gottsegen ... associate to producer
Michael D. Guilliatt ... head labor foreman
Ronald E. Hairston ... craft service
Michael Helfand ... production liaison: Los Angeles bluescreen unit
Carrie McLaren Hill ... production secretary
Rob Hirsh ... animatronics and puppets crew
Elena Holden Tuens ... assistant accountant (as Elena Holden)
Jeffery House ... mould maker
Gary Hymes ... action choreographer
Allan Johnson ... ship rigging consultant
Andrew P. Jones ... puppeteer
Andy Jones ... animatronics and puppets crew
Ted Katzoff ... sword technical advisor
William G. Kauffman ... armor technician
John Knoll ... post photography supervisor
Karen Bittenson Kushell ... secretary: Mr. Spielberg (as Karen Bittenson)
Adria Later ... supervising teacher
Rick Lazzarini ... puppeteer
Len Levitt ... armor technician
David Linck ... unit publicist
Molly M. Mayeux ... production assistant
Douglas G. Meyer ... production assistant
David Clayton Miller ... production assistant
Timothy Mooney ... production assistant
Julian Napier ... intern
Stuart Neumann ... location manager (as Stuart A. Neumann)
Kristen J. Nye ... assistant accountant
Joe Park ... production assistant
Vincent Paterson ... choreographer (as Vince Paterson)
Stacy Peralta ... skateboard technical advisor (as Stacey Peralta)
Michael Pulaski ... production assistant
Ana Maria Quintana ... script supervisor
Bonne Radford ... production controller
Mary T. Radford ... assistant: Mr. Marshall
Grey Rembert ... assistant: Ms. Kennedy
Kas Self ... stand-in: Mr. Hoffman
N. Theodore Shell ... armor designer
Brian Simpson ... animatronics and puppets crew
Elizabeth Smith ... dialect coach: Mr. Hoffman
Karen Solomon ... production secretary
Jackson Sousa ... fitness trainer: Mr. Williams
Dan Speaker ... sword technical advisor
Jay Steen ... production assistant
Linda Stone ... teacher
Jules Sylvester ... animal trainer
Hyle Talbott White ... assistant: Ms. Roberts
Frank Thibaudeau ... production assistant
Wayne Tidwell ... vide cable: Los Angeles bluescreen unit
Diana Tinkley ... production office coordinator
Anthony R. Turner ... unit security supervisor
Jim Turner ... production accountant (as James Turner)
Andrea E. Weaver ... armor technician (as Andrea Weaver)
James L. Wiggins ... assistant production coordinator
Marsha Garces Williams ... assistant: Mr. Williams (as Marsha Williams)
Colin Wilson ... production effects producer
Mark Bryan Wilson ... puppeteer
Smith Wordes ... additional choreographer
Ian Abercrombie ... adr loop group (uncredited)
Kevin Berman ... consultant (uncredited)
Sherrie Bradshaw ... assistant accountant (uncredited)
RaeAnn Emery ... stand-in (uncredited)
Trevor Eyster ... additional voices (uncredited)
Mark Harden ... animal trainer (uncredited)
June Jordan ... stand-in (uncredited)
Joe Krathwohl ... assistant bird wrangler (uncredited)
Christopher Raimo ... production assistant (uncredited)
Tony Swatton ... sword maker (uncredited)

Thanks 

Elliot Scott ... special thanks (as Elliott Scott)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page