Edit
The Sound of Music (1965) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Wise

Writing Credits  

George Hurdalek ... (with the partial use of ideas by) (as Georg Hurdalek)
 
Howard Lindsay ... (from the stage musical book by) and
Russel Crouse ... (from the stage musical book by)
 
Ernest Lehman ... (screenplay)
 
Maria von Trapp ... (book "The Story of the Trapp Family Singers") (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Louisa (as Heather Menzies)
...
...
...
...
...
...
Portia Nelson ...
Ben Wright ...
Daniel Truhitte ...
...
Gilchrist Stuart ...
Franz (as Gil Stuart)
...
Evadne Baker ...
Sister Bernice
Doris Lloyd ...
Rest of cast listed alphabetically:
Gertrude Astor ...
Party Guest (uncredited)
Alan Callow ...
Nazi (uncredited)
Sam Harris ...
Party Guest (uncredited)
Jeffrey Sayre ...
Party Guest (uncredited)
Bert Stevens ...
Party Guest (uncredited)
Doreen Tryden ...
Sister Agatha (uncredited)
Maria von Trapp ...
Extra during 'I Have Confidence' number (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Saul Chaplin ... associate producer
Robert Wise ... producer
Peter Levathes ... executive producer (uncredited)
Richard D. Zanuck ... executive producer (uncredited)

Music by 

Richard Rodgers
Irwin Kostal ... (uncredited)

Cinematography by 

Ted D. McCord ... director of photography (as Ted McCord)

Film Editing by 

William Reynolds ... film editor

Casting By 

Lee Wallace ... (uncredited)

Production Design by 

Boris Leven

Set Decoration by 

Ruby R. Levitt ... (as Ruby Levitt) (set decorations)
Walter M. Scott ... (set decorations)

Costume Design by 

Dorothy Jeakins ... (costumes designed by)

Makeup Department 

Margaret Donovan ... hair stylist
Ben Nye ... makeup artist
Willard Buell ... makeup artist (uncredited)
Ray Forman ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Saul Wurtzel ... unit production manager
Pia Arnold ... assistant production manager: Bavaria (uncredited)
Laci von Ronay ... assistant production manager: Austria (uncredited)
Maurice Zuberano ... unit production manager: second unit (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ridgeway Callow ... assistant director
Richard Lang ... second assistant director (uncredited)
Maurice Zuberano ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Glenn 'Skippy' Delfino ... property master (uncredited)
Al Gaynor ... scenic artist (uncredited)
Ben Greenberg ... second assistant property master (uncredited)
Don B. Greenwood ... second unit property master (uncredited)
Leon Harris ... art illustrator (uncredited)
Ed Jones ... property master (uncredited)
Harry Kemm ... assistant art director (uncredited)
Paul Vale ... painter (uncredited)

Sound Department 

James Corcoran ... sound recording supervised by
Pamela Danover ... dialect coach
Bernard Freericks ... sound by
Fred Hynes ... sound recording supervised by
Murray Spivack ... sound by
Orrick Barrett ... boom operator (uncredited)
William Buffinger ... sound recordist (uncredited)
Jesse Long ... cable operator (uncredited)
Don Stern ... sound editor (uncredited)

Visual Effects by 

L.B. Abbott ... special photographic effects
Emil Kosa Jr. ... special photographic effects

Camera and Electrical Department 

Paul Beeson ... additional photography
Frank Bez ... still photographer (uncredited)
Jack Brown ... gaffer (uncredited)
Jack Dimmack ... best boy electric (uncredited)
Walter Fitchman ... key grip (uncredited)
Dave Friedman ... first assistant camera (uncredited)
Douglas Kirkland ... still photographer (uncredited)
Paul Lockwood ... camera operator (uncredited)
James Mitchell ... still photographer (uncredited)
Fred Richter ... best boy (uncredited)
Donald C. Rogers ... second assistant camera (uncredited)
Roger Shearman ... camera technician (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Josephine Brown ... costumer: women (uncredited)
Dick James ... costumer: men (uncredited)

Editorial Department 

Mark Griffith ... digital intermediate colorist (2010 digital restoration)
Larry Allen ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Oscar Hammerstein II ... from the stage musical with music and lyrics by
Irwin Kostal ... conductor / music arranger / music supervisor
Robert Mayer ... music editor
Richard Rodgers ... additional words and music by / from the stage musical with music and lyrics by
Robert Tucker ... vocal supervisor
Bill Lee ... singing voice: Christoper Plumber (uncredited)
Margery McKay ... singing voice: Peggy Wood (uncredited)
John Norman ... scoring mixer (uncredited)
Neely Plumb ... music producer (uncredited)
Douglas O. Williams ... music recordist (uncredited)

Other crew 

Bil Baird ... puppeteer
Cora Baird ... puppeteer
Marc Breaux ... choreographer
Richard Halliday ... originally produced on the stage by
Oscar Hammerstein II ... originally produced on the stage by
Leland Hayward ... originally produced on the stage by
Pamela Matthews ... dialogue coach (as Pamela Danova)
Richard Rodgers ... originally produced on the stage by
Dee Dee Wood ... choreographer
Maurice Zuberano ... second unit supervisor
Alan Callow ... production assistant (uncredited)
Darleen Carr ... additional voice (uncredited)
Gilbert Chomat ... helicopter pilot (uncredited)
Uta Herzog ... publicity assistant (uncredited)
Mike Kaplan ... unit publicist (uncredited)
Frances Klamt ... location teacher (uncredited)
Ralph M. Leo ... production accountant (uncredited)
Betty Levin ... script supervisor (uncredited)
Howard Liebling ... unit publicist (uncredited)
Harper MacKay ... rehearsal accompanist (uncredited)
Lynn McKee ... technical advisor (uncredited)
Jean Seaman ... studio teacher (uncredited)
Carol Shapiro ... publicity assistant (uncredited)
Larri Thomas ... stand-in: Julie Andrews (uncredited)

Thanks 

George Hurdalek ... acknowledgment: with the partial use of ideas by (as Georg Hurdalek)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page