IMDb > The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)
The Hobbit: An Unexpected Journey
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

The Hobbit: An Unexpected Journey (2012) More at IMDbPro »

Photos (See all 256 | slideshow) Videos (see all 14)
The Hobbit: An Unexpected Journey -- A curious Hobbit, Bilbo Baggins, journeys to the Lonely Mountain with a vigorous group of Dwarves to reclaim a treasure stolen from them by the dragon Smaug.
The Hobbit: An Unexpected Journey -- Watch a deleted scene from The Hobbit: An Unexpected Journey.
The Hobbit: An Unexpected Journey -- Watch the first TV spot for The Hobbit: An Unexpected Journey
The Hobbit: An Unexpected Journey -- The hobbit Bilbo Baggins journeys to the Lonely Mountain accompanied by a group of dwarves to reclaim a treasure taken from them by the dragon Smaug.
The Hobbit: An Unexpected Journey -- Trailer 2 for The Hobbit: An Unexpected Journey

Overview

User Rating:
8.0/10   492,899 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 11% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Fran Walsh (screenplay) &
Philippa Boyens (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for The Hobbit: An Unexpected Journey on IMDbPro.
Release Date:
14 December 2012 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
From the smallest beginnings come the greatest legends. See more »
Plot:
A reluctant hobbit, Bilbo Baggins, sets out to the Lonely Mountain with a spirited group of dwarves to reclaim their mountain home - and the gold within it - from the dragon Smaug. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for 3 Oscars. Another 11 wins & 55 nominations See more »
User Reviews:
A visual feast but yet I wasn't gripped by the story or characters as much as I should have been See more (1323 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Ian McKellen ... Gandalf

Martin Freeman ... Bilbo

Richard Armitage ... Thorin

Ken Stott ... Balin

Graham McTavish ... Dwalin

William Kircher ... Bifur / Tom Troll

James Nesbitt ... Bofur

Stephen Hunter ... Bombur

Dean O'Gorman ... Fili

Aidan Turner ... Kili

John Callen ... Oin

Peter Hambleton ... Gloin / William Troll

Jed Brophy ... Nori

Mark Hadlow ... Dori / Bert Troll

Adam Brown ... Ori

Ian Holm ... Old Bilbo

Elijah Wood ... Frodo

Hugo Weaving ... Elrond

Cate Blanchett ... Galadriel

Christopher Lee ... Saruman

Andy Serkis ... Gollum

Sylvester McCoy ... Radagast

Barry Humphries ... Great Goblin

Jeffrey Thomas ... Thror
Michael Mizrahi ... Thrain (as Mike Mizrahi)

Lee Pace ... Thranduil

Manu Bennett ... Azog

Conan Stevens ... Bolg

John Rawls ... Yazneg
Stephen Ure ... Fimbul / Grinnah
Timothy Bartlett ... Master Worrywort

Bret McKenzie ... Lindir

Kiran Shah ... Goblin Scribe

Benedict Cumberbatch ... Necromancer
Glenn Boswell ... Dwarf Miner
Thomas Robins ... Young Thrain
rest of cast listed alphabetically:
Frazer Anderson ... Moria Orc (uncredited)
Jarred Blakiston ... Musical Elf (uncredited)
Shane Boulton ... Rivendell Court Elf (uncredited)
Melanie Carrington ... Elf (uncredited)
Brendan Casey ... King Thranduil's Lieutenant (uncredited)

Renee Cataldo ... Goblin (uncredited)

Andrew Fitzsimons ... Elf (uncredited)
Stephen Gledhill ... Old Gammidge (uncredited)
Tim Gordon ... Old Hobbit (uncredited)

Christian Hipolito ... Hunter Orc (uncredited)
Brian Hotter ... Otho Sackville-Baggins (uncredited)
Katie Jackson ... Hobbit (uncredited)

Cameron Jones ... Thranduil's Lieutenant (uncredited)

Dean Knowsley ... Elven Guard (uncredited)
Tim McLachlan ... Goblin (uncredited)
Nathan Meister ... Goblin (uncredited)

Joseph Mika-Hunt ... Hunter Orc (uncredited)

Terry Notary ... Goblin (uncredited)

Thomas Rimmer ... Goblin (uncredited)

James Trevena-Brown ... Goblin (uncredited)
Mark Trotter ... Goblin (uncredited)

Richard Whiteside ... Erebor Dwarf Guard (uncredited)

Directed by
Peter Jackson 
 
Writing credits
(WGA)
Fran Walsh (screenplay) &
Philippa Boyens (screenplay) &
Peter Jackson (screenplay) &
Guillermo del Toro (screenplay)

J.R.R. Tolkien (novel "The Hobbit")

Produced by
Carolyn Blackwood .... executive producer
Philippa Boyens .... co-producer
Carolynne Cunningham .... producer
Matthew Dravitzki .... associate producer
Toby Emmerich .... executive producer
Alan Horn .... executive producer
Peter Jackson .... producer
Ken Kamins .... executive producer
Eileen Moran .... co-producer
Amanda Walker .... associate producer
Fran Walsh .... producer
Zane Weiner .... producer
 
Original Music by
Howard Shore 
 
Cinematography by
Andrew Lesnie (director of photography)
 
Film Editing by
Jabez Olssen 
 
Production Design by
Dan Hennah 
 
Art Direction by
Simon Bright (supervising art director)
Brian Massey 
Andy McLaren 
Brad Mill 
 
Set Decoration by
Simon Bright 
Ra Vincent 
 
Costume Design by
Bob Buck 
Ann Maskrey 
Richard Taylor 
 
Makeup Department
Natalie Abizadeh .... prosthetic assistant
Georgia Allen .... additional prosthetic makeup artist
Michele Barber .... additional makeup artist
Alice Baueris .... prosthetic assistant
Ricci-Lee Berry .... makeup artist
Hayden Bloomfield .... makeup artist: second unit
Don Brooker .... senior prosthetic makeup artist
Katherine Brown .... senior prosthetic makeup artist
Valter Casotto .... senior prosthetic makeup artist
Sharlene Cassidy .... additional makeup assistant
Hil Cook .... additional makeup artist
Anna de Witt .... makeup assistant
Justin Ditter .... senior prosthetic makeup artist
Sondrya Dixon .... additional makeup artist
Jason Docherty .... special makeup and prosthetics supervisor: WETA Workshop
Jayne Donaldson .... makeup artist
Susan Durno .... makeup artist
Cody Dysart .... additional makeup assistant
Tamara Eyre .... additional makeup artist
Rick Findlater .... makeup and hair supervisor
Sean Foot .... senior prosthetic makeup artist
Lisa Foothead .... additional makeup assistant
Katy Fray .... senior prosthetic makeup artist
Lucy Gargiulo .... additional makeup artist
Kala Harrison .... prosthetic assistant
Natalie Henderson .... additional makeup assistant
Nancy Hennah .... additional makeup artist
Roman Illovsky .... horse makeup
Kerrin Jackson .... senior prosthetic makeup artist
Frankie Karena .... makeup supervisor: second unit
Paul Katte .... senior prosthetic makeup artist
Marie Kealy .... prosthetic assistant
Elizabeth Kefalas .... prosthetic assistant
Peter King .... makeup and hair designer (as Peter Swords King)
Michael Krehl .... senior prosthetic makeup artist
Tami Lane .... prosthetic supervisor
Vanessa Langford .... prosthetic assistant
Georgia Lockhart-Adams .... makeup artist
Catherine Maguire .... makeup artist
Zoe Marsden .... senior prosthetic makeup artist
Elizabeth McCarthy .... makeup artist
Renee McCarthy .... additional makeup assistant
Jaime Leigh McIntosh .... makeup assistant
Polly McKay .... prosthetic assistant
Amy McLennan .... makeup assistant
Heather McMullen .... prosthetic assistant
Tiffany Te Moananui .... additional makeup assistant
Angela Mooar .... key hair stylist
Angela Mooar .... key makeup artist
Flora Moody .... makeup artist
Richard Muller .... makeup artist
Anne Neilson .... additional makeup artist
Hayley Ness .... additional makeup artist
Rachelle O'Donnell .... prosthetic makeup artist
Matthew O'Toole .... senior prosthetic makeup artist (as Mat O'Toole)
William Perriam .... lens technician
Michele Perry .... additional makeup artist
Jess Reedy .... prosthetic makeup artist
Sarah Rubano .... senior prosthetic makeup artist
Allie Rutherford .... additional makeup artist
Claire Rutledge .... additional makeup artist (as Claire Wollburg)
Dannelle Satherley .... makeup artist
Warren Dion Smith .... additional makeup assistant (as Warren Smith)
Fiona Sole .... additional makeup artist
Jennifer Stanfield .... makeup artist
Lauren Steward .... makeup artist: second unit
Richard Taylor .... special makeup
Dara Wakely .... additional makeup artist
Elka Wardega .... additional prosthetic makeup artist
Deb Watson .... makeup artist
Noeline White .... additional makeup artist
Sonia Dolan .... daily makeup artist (uncredited)
Sonia Dolan .... daily makeup assistant (uncredited)
Ryk Fortuna .... senior prosthetic makeup artist (uncredited)
Davina Lamont .... workshop hair technician (uncredited)
Mark Landon .... senior prosthetic makeup artist (uncredited)
Tommy Opatz .... special makeup and prosthetics (uncredited)
Cristina Patterson .... contact lens painter (uncredited)
Daniel Phillips .... senior prosthetic makeup artist (uncredited)
Clare Ramsey .... senior prosthetic makeup artist (uncredited)
Sarah Weatherburn .... facial hair maker (uncredited)
Pippa Woods .... additional makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Belindalee Hope .... production manager: second unit
Nikolas Korda .... unit production manager: London (as Nik Korda)
Boris Kunac .... unit manager
Joshua Levinson .... post-production supervisor
Quentin Parr .... unit manager: second unit
Christian Rivers .... unit supervisor: splinter unit
Karl Stieglbauer .... unit manager: second unit
Dean Watkins .... head of production: Park Road Post Production
Zane Weiner .... unit production manager
Stephanie Weststrate .... production supervisor
Brigitte Yorke .... unit production manager
Jason Pomerantz .... production manager (IMAX Version) (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Matthew Baker .... second assistant director: London (as Matt Baker)
Danielle Blake .... second second assistant director
Guy Campbell .... key second assistant director
Emma Cross .... second assistant director
Carolynne Cunningham .... first assistant director
Bryon Darling .... second second assistant director (as Byron Darling)
Bruno Du Bois .... second second assistant director
Teuila Field .... third assistant director: second unit
Kendall Finlayson .... third assistant director
Brent Holden .... third assistant director: second unit
Richard Matthews .... second assistant director: second unit
Hannah McKenzie-Yates .... third assistant director
Joanne Pearce .... additional second assistant director
Andy Serkis .... second unit director
Rod Smith .... second second assistant director: second unit (as Rodney Smith)
Liz Tan .... first assistant director: second unit
Joshua Watkins .... additional second assistant director
 
Art Department
Tim Abbot .... saddle maker
Cliff Abbott .... carpenter
Finn Abbott .... greens
Taipua Adams .... offset props
Duane Agate .... set finishing leading hand
Daniel Aird .... sculpting foreman (as Dan Aird)
Anthony Allan .... concept artist
Jacqueline Allen .... assistant set decorator
Ruben Allen .... set dresser
Karl Anton .... leading hand
Werner Anton .... carpenter
Bob Asquith .... set finishing manager (as Bob Askwith)
Rebecca Asquith .... modelmaker
Chris Atkinson .... offset props
Matt Austin .... key standby props
Simon Barker .... carpenter
Matt Barnett .... engineer
Timothy Barnett .... leading hand (as Tim Barnett)
Benjamin Barraud .... on set art director: second unit
Joshua Barraud .... assistant art director (as Josh Barraud)
Louise Barry .... greens
Jess Bauer .... swing gang
Kobi Beck .... carver
Alexander Beere .... carver
Nicole Bell .... stand-by props: second unit
Stephen Belsten .... sculpting leading hand
Adrian Bennett .... props making leading hand
Jarl Benzon .... greens
Anneke Bester .... props sculptor
Martine Bijker .... props workshop coordinator (as Martine Blijker)
Brett Blenkin .... construction manager
Shaun Bolton .... greens
Garry Bonnar .... carpenter
Michael J. Bonnar .... rock and foam foreman (as Mike Bonnar)
Dion Boothby .... lead armorer
Lucy Bowden .... carver
Stuart Bowman .... carver
Terence Bowman .... carver
Maudie Brady .... sculptor (as Maude Brady)
Carol Brent .... greens
Donna Brooker .... greens
Luke Brough .... greens
Esther Bryant-Lindsay .... offset props
Will Buchanan .... carpenter
Garry Buckley .... modelmaker
Mark Burgoyne .... offset props
Angela Burns .... offset props
Anton Buys .... leading hand
Andrew Calder .... storyboard artist
Danny Caldwell .... carpenter
Aurelian Campbell .... on set dresser
Marie Campbell .... greens
Nicola Campbell .... props sculptor
Richard Carrington .... offset props
Wayne Carruthers .... mould making assistant
Anton Carter .... greens: second unit
Hazel Spencer Chapman .... props painter (as Spencer Chapman Hazel)
Justin Chappell .... stand-by carpenter
Richard Child .... carpenter
Phil Chitty .... construction supervisor: Hobbiton
Link Choi .... props designer
Jamie Churchouse .... plasterer: London
Edward Clark .... carpenter (as Eddie Clark)
Jonny Clark .... carpenter
Hayden Clavis .... carpenter
David Clement .... carpenter
Sol Clement .... swing gang
Ben Cochrane .... carpenter
Vanessa Cole .... set buyer
Erin Kate Collins .... set designer (as Erin Collins)
Ian Colquhoun .... carver
Roman Coltellaro .... greens
Genevieve Cooper .... standby painter
Holly Cooper .... offset props
Michael Corcoran .... greens
Stephen Crene .... set finishing leading hand (as Steve Crene)
Jack Cromie .... carpenter
Neil Cromie .... construction foreman
Isadore William Crooks .... set designer (as Will Crooks)
John Cruickshanks .... set finishing leading hand
Danielle Cullen .... scenic artist
John Currin .... carver
Raoul Darlington .... mould maker
Brent Davenport .... props making foreman
Steve Davenport .... carver
Paul Davey .... swing gang
Colin Davidson .... construction manager
Al Davies .... leading hand
Brendon Davies .... carpenter
Darryn Grass Davies .... greens (as Darryn Davies)
Nicole Day .... offset props
Guillermo del Toro .... project consultant
Ruth Doash .... standby painter: London
Chris Donnelly .... construction buyer
Joel Doran .... concrete leading hand
Andrew Driver .... swing gang (as Andy Driver)
Margi Drodrolagi .... carver
Hamish Drummond .... props maker
Stephen Dryden .... carpenter
Yasmin Du Pont .... offset props
Jared Duff .... carver
Fiona Duffy .... offset props
Marc Dutilloy .... props maker
Hilton Ellingham .... carpenter
Colin Elms .... on set dresser
Richard Fennell .... sculpting leading hand
Colin Ferguson .... leading hand
Tony Ferrier .... scenic artist
Jude Fieckert .... mould maker
Steven Firth .... carpenter
Marcus Fitzgerald .... scenic artist
Karen Flett .... art department coordinator
Kristos Focas .... carver
Natalie Forsythe .... swing gang
Gavin Fowler .... greens
Andrew Fraser .... greens foreman (as Drew Fraser)
Alistair Fyfe .... leading hand (as Al Fyfe)
Simon Garratt .... standby props
Ruth Gavey .... scenic artist
Sam Genet .... sculpting supervisor
Murray Gibson .... props maker
Darren Gilchrist .... carpenter
Jonny Gilks .... greens
Kris Gillan .... carver
Trevor Gillan .... construction foreman (as Trev Gillan)
Lois Girdwood .... soft furnishings lead hand
Matt Gordon .... carpenter (as Matthew Gordon)
Geoff Goss .... carpenter
Te Ngaru Grant .... carpenter
Andrew Gray .... carpenter
James Gray .... carpenter
Nathan Gray .... swing gang
Paul Gray .... prop making supervisor
Chris Green .... carpenter
Jim Grey .... carpenter
Rosie Guthrie .... set dresser (as Rose Guthrie)
Simon Guthrie .... carver
Peter Halvorsen .... props maker
Matthew Handscomb .... greens manager (as Matt Handscomb)
Garrett Haney .... carpenter
Kelly Harbott .... carver
John Harvey .... props maker
Leanne Harvey .... offset props
Ryan Harvey .... construction buyer
Andrew Hastings .... leading hand
Peter Hawke .... carpenter
Andrew Hawkes .... carpenter
Martin Hawkes .... carpenter
Guja Healy .... carver
Michael Heerey .... engineer (as Mike Heerey)
Mike Heffernan .... construction manager (as Mike Heffernan)
Conor Heneghan .... props maker
Chris Hennah .... art department manager
Anna Henry .... scenic artist
Bryce Henry .... carpenter
Fraser Hesketh .... greens
Jenny Hitchcock .... set designer (as Jennifer Hitchcock)
Carl Hobman .... offset props
Ross Hoby .... carpenter
Henry Hole .... greens
Jason Holland .... carver
Tim Holman .... leather worker
Daniel Horne .... carpenter
Thomas Hornig .... carpenter
Dan Horton .... standby greens (as Dan Horton)
Roger Houston .... carpenter
John Howe .... conceptual designer
Dean Hudson .... swing gang
Mathew Hunkin .... props designer
Dion Hunter .... upholsterer
Murray Hunter .... carpenter
Roland Hunter .... set finishing foreman
Aaron Huriwaka .... swing gang
Niki Matilda Hurliman .... scenic artist
Nickola Jacobs .... carpenter
Sian Jarrett .... greens
Jason Johnson .... construction foreman
Simon Johnson .... key standby props: second unit
Syd Johnson .... carpenter
Lee Johnston .... props buyer
Hal Jones .... swing gang
Michael S. Jones .... modelmaker
Florian Karp .... carpenter
Kay Karstaedt .... carver
Tyler Kemp .... leading hand
Alex Kennedy .... sculpting leading hand
Anita Keuning .... greens
Trevor Kiely .... carpenter
Ben King .... lead lighter
Jonny King .... carpenter
Trevor Koberstein .... carpenter
David Kolff .... leadman
Archie Koning .... carver
Jeffrey Koning .... scenic artist (as Jeff Koning)
Abraham Koti .... rock and foam operator
Nick Kraayvanger .... leading hand
David Lacey .... leading hand
Phil Lamberg .... carpenter
Merv Lambert .... construction foreman (as Merv Lambarth)
Matt Landreth .... greens
Brett Larsen .... sculpting leading hand
Alan Lee .... conceptual designer
Glenn Levy .... props maker
Terry Lewell .... leading hand
Kathryn Lim .... set finishing supervisor
Deborah Logan .... food stylist
Greg Long .... on set dresser: second unit (as Gregory Long)
Sinclair Lonsdale .... key standby props: second unit
John Lott .... set designer
Simon Lowe .... greens master
Steph Lusted .... offset props
Dean Lydiard .... concrete/plasterer
Liam Lynch .... swing gang
Patrick Mabey .... props maker (as Pat Mabey)
Garry MacDonald .... carpenter
Letty MacPhedran .... textiles designer
Aaron Maffey .... swing gang
Mark Maher .... modelmaker
Warren Mahy .... storyboard artist
Steve Manning .... leather worker
Julia Mansford .... workroom supervisor
Neil Marnane .... props maker
Lance Marryatt .... props maker
Jim Marsden .... art department estimator
Tom Marsh .... carpenter
Marjorie Marshall .... set finisher
Hamish Matthews .... carver
Alan Mayes .... engineer
Toby McCartney .... carpenter
Alexander McDougall .... greens (as Alex McDougall)
Basil McGahan .... greens leading hand
Francie McGirr .... set coordinator
Robert McGovern .... construction foreman (as Rob McGovern)
John McLeary .... offset props
Peter Melville .... carpenter
Candice Menara .... carver
Amy Miller .... art department assistant
Peter Milne .... steel props leading had
Ben Milsom .... on set art director
Masayasu Minoura .... modelmaker
Derek Misseldine .... construction manager (as Derrek Misseldine)
Vibol Moeung .... modelmaker
Raniera Morrison .... carpenter
Johno Morton .... carpenter
Sonja Moxham .... scenic artist
Lucy Muir .... scenic artist
Sarah Muir .... offset props
Ed Mulholand .... construction supervisor (as Ed Mulholland)
Alex Mulholland .... leading hand
Colette Mullin .... set designer
Timothy Munro .... scenic artist (as Tim Munro)
Neil Murray .... plaster leading hand
Sonia Murray .... fabric dyer
Robbie Nairn .... carver
Trish Nairn .... carver
Graeme Neal .... carpenter
Reece Nicol .... carpenter
Brett O'Fee .... carpenter
Masayuki Ohashi .... sculptor
Rhys Owen .... props maker
Josh Palmer .... scenic artist
Louis Panther .... offset props
Jason Paranihi .... carver
Tiernan Partington .... greens
Dante Passmore .... carver
Petar Petrovich .... carpenter
Pete Pharazyn .... greens
Kasia Pol .... soft furnishing supervisor
Tylah Pratt .... offset props
Wesley Priest .... carpenter
Kerry Priston .... sculpting leading hand
Anna Ralph .... greens
Michael Ramsey .... construction manager (as Mike Ramsey)
Benn Ratana .... carpenter
Daniel Reeve .... graphic designer
Jack Reid .... leading hand
Michael Reitterer .... props mould maker
Oliver Rench .... carpenter
Amber Richards .... set dresser
Dave Richards .... carpenter (as David Richards)
Hayden Robinson .... toolsman
Billy Roy .... carver
Craig Rush .... scenic artist
Tony Rush .... scenic artist
Pamela Russ .... greens
Anthony Russell .... swing gang
Bill Ryalls .... carver
Peter Sandland .... carpenter
Anna Saunt-Lord .... greens: London
Neil Schrader .... modelmaker
Jamie Scrafton .... props maker
Andrew Short .... set dresser
Tim Shortt-Smith .... additional standby greens
Darryn Sigley .... swing gang
Noel Simmonds .... offset props
Darryll Simpson .... carpenter
Michael Simpson .... swing gang
Belinda Sims .... offset props
Jaffray Sinclair .... props workshop manager
Michael Smale .... assistant art director
Donald Smith .... scenic artist (as Don Smith)
John Smith .... carpenter
Mark Smith .... boat building leading hand
Matthew Smith .... props designer (as Matt Smith)
Todd Smythe .... construction coordinator: Hobbiton
Melissa Spicer .... assistant property master
Mark Stephen .... set designer
Helen Strevens .... set designer
Cate Sutton .... scenic artist
Samuel Tack .... set finisher (as Sam Tack)
George Taingahue .... carpenter
Winiata Tapsell .... sculpting foreman
Brent Tasker .... greens leading hand
Phillip Telford .... carpenter
Steven Templer .... props designer (as Stephen Templer)
James Thompson .... greens
Nicholas Thorns .... greens
Richard Thurston .... lead standby armor & weapons
Summa Tickell .... scenic artist
Jack Tippler .... art department assistant coordinator
Ali Todd .... greens
Garry Tofts .... carpenter
Southern Turner .... carpenter
Terrence Turner .... carver (as Terence Turner)
Adam Twort .... greens
Lisa Twort .... greens
Gavin Urquhart .... set designer
Yohann Viseur .... paint laborer
Ivan Vostinar .... potter
Matt Ward .... scenic artist
Tim Watson .... props maker
Nick Weir .... property master
Gillian West-Walker .... set dresser
Ben Whale .... set dresser
Steve Wheeler .... props weapon maker
Kris Whitehead .... carpenter
James Wigmore .... carver
Talor Wikohika .... stand-by props: second unit (as Talor Wikohika)
Richard Wiles .... set designer
Kevin Willcocks .... leading hand
Max Willerton .... carpenter
Norman Willerton .... construction manager (as Norm Willerton)
Duane Williams .... construction buyer
Joanne Williams .... construction coordinator
Carl Wilson .... carver
Megan Wilson .... engineering supervisor
Nick Wilson .... carpenter (as Nic Wilson)
Linda Wing .... scenic artist
Ollie Wishart .... greens
Garth Wood .... furniture making manager
Grace Tye Wood .... on-set standby (as Grace Tye-Wood)
Louise Wright .... offset props
Zahra Archer .... painter (uncredited)
Zahra Archer .... swing gang (uncredited)
Wayne D. Barlowe .... conceptual designer (uncredited)
Honoré Buisson .... figurative sculptor (uncredited)
Steven Carroll .... set sculptor (uncredited)
Kirsty Dovey .... props (uncredited)
W. Therese Eberhard .... props painting forman (uncredited)
Sean Golding .... foreman: prop painting (uncredited)
Brendan Heffernan .... concept artist (uncredited)
Bill Hunt .... sculptor (uncredited)
Chris Lakeman .... design coordinator: Weta Workshop (uncredited)
Nadia M. .... conceptual designer (uncredited)
Margo Kaczynska McKenzie .... scenic artist (uncredited)
Margo Kaczynska McKenzie .... set finisher (uncredited)
Maxx McKenzie .... carver (uncredited)
Mike Mignola .... conceptual designer (uncredited)
Ryan Oliver .... greensman (uncredited)
Maria-Rose Payne .... props painter (uncredited)
Eduardo Pena .... concept designer (uncredited)
Francisco Ruiz-Velasco .... conceptual designer (uncredited)
Julian Steincke .... painter (uncredited)
Paul Taylor .... carpenter (uncredited)
 
Sound Department
Neil Aldridge .... adr editor
Joel Anscombe-Smith .... cable: second unit
Ray Beentjes .... dialogue editor
Christopher Boyes .... sound re-recording mixer
Brent Burge .... supervising sound editor
Jason Canovas .... supervising dialogue editor
Tim Chaproniere .... mix technician: Park Road Post Production
Hayden Collow .... sound effects editor
Justin Doyle .... assistant sound effects editor
Corrin Ellingford .... boom operator
David Farmer .... sound designer
Alexis Feodoroff .... mix technician: mix technician: Park Road Post Production
Buster Flaws .... assistant sound effects editor
Melanie Graham .... sound effects editor
Steve Harris .... cable (as Steven Harris)
Amanda Heatley .... sound producer: Park Road Post Production
Michael Hedges .... sound re-recording mixer
Russell Heeks .... adr mix technician: London
Chris Hiles .... sound mixer: second unit
Rob Humpage .... adr recordist
Tony Johnson .... sound mixer
Martin Kwok .... dialogue editor
Gilbert Lake .... additional sound re-recording mixer
Matthew Lambourn .... foley editor (as Matt Lambourn)
Toby Lloyd .... sound recordist: Park Road Post Production
Darren Maynard .... assistant sound effects editor
Jean McGrath .... adr recordist: London
Adrian Medhurst .... sound recordist: Park Road Post Production
Dan Morgan .... adr supervisor: London
Boo Motjuoadi .... adr coordinator: London (as Lebo 'Boo' Motjuoadi)
John Neill .... head of sound: Park Road Post Production
Stefanie Ng .... first assistant sound editor
Forbes Noonan .... adr recordist
Morgan Samuel .... assistant dialogue editor
Michael Semanick .... sound re-recording mixer
John Simpson .... foley artist
Peter D. Smith .... foley mixer (as Peter Smith)
Sam Spicer .... boom operator: second unit
Nigel Stone .... adr supervisor: London
Matt Stutter .... dialogue editor
Gary Summers .... additional re-recording mixer
Craig Tomlinson .... supervising foley editor
Chris Ward .... supervising sound editor
Rowan Watson .... assistant sound effects editor
Justin Webster .... sound effects editor
Dave Whitehead .... sound designer
James Carroll .... foley assistant (uncredited)
Sal Ojeda .... dubbing editor (uncredited)
Martin Oswin .... adr mixer (uncredited)
Bryan Pennington .... dolby atmos consultant (uncredited)
Carlos Solis .... re-recording mixer (uncredited)
Matt Vowles .... additional re-recording mixer (uncredited)
Ryan Young .... adr recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Charlotte Adams .... workshop technician: WETA Workshop
Joel Ahie-Drought .... workshop technician: WETA Workshop
Johnny Fraser Allen .... workshop technician: WETA Workshop (as Johnny Fraser-Allen)
Adam Anderson .... workshop technician: WETA Workshop
Ross Anderson .... special effects technician: second unit
Michael J. Asquith .... workshop technician: WETA Workshop (as Michael Asquith)
Richard Athorne .... design supervisor: WETA Workshop
Cat Auburn .... workshop technician: WETA Workshop
Yvonne Autridge .... workshop technician: WETA Workshop
Wendy Babro-Tilyard .... workshop technician: WETA Workshop (as Wendy Bambro-Tilyard)
Andrew Baker .... lead creatures designer: WETA Workshop
Grace Baker .... workshop technician: WETA Workshop
John Baster .... workshop technician: WETA Workshop
David Bawel .... workshop technician: WETA Workshop
Patrick Baxter .... workshop technician: WETA Workshop
Kim Beaton .... workshop technician: WETA Workshop
Bonne Becconsall .... workshop technician: WETA Workshop
Uli Beck-Schneider .... workshop technician: WETA Workshop
Grant Bensley .... head of production: WETA Workshop
Jamie Beswarick .... workshop technician: WETA Workshop
Dave Booth .... special effects technician (as David Booth)
Wendy Bown .... workshop technician: WETA Workshop
Steven Boyle .... workshop technician: WETA Workshop (as Steve Boyle)
Sean Douglas Brennan .... workshop technician: WETA Workshop (as Sean Brennan)
Carola Broekhoff .... workshop technician: WETA Workshop (as Carola Brockhoff)
Jonathon Brough .... workshop technician: WETA Workshop (as Johnny Brough)
Duncan Brown .... workshop technician: WETA Workshop
Elise Brown .... workshop technician: WETA Workshop
Mark Brownlie .... special effects technician: second unit
Dan Burnett .... workshop technician: WETA Workshop
Dean Bushby .... special effects technician
Luke Butters .... special effects technician
Bruce Campbell .... workshop technician: WETA Workshop
Craig A. Campbell .... workshop technician: WETA Workshop
Lucy Cant .... workshop technician: WETA Workshop
Sourisak Chanpaseuth .... painting supervisor: WETA Workshop
Karl Chisholm .... senior special effects technician
Marty Chung .... workshop technician: WETA Workshop (as Marty T.C. Chung)
Nick Cleverley .... workshop technician: WETA Workshop
Daniel Cockersell .... workshop technician: WETA Workshop
Eric Cotton .... workshop technician: WETA Workshop
Lindsey Crummett .... workshop technician: WETA Workshop
Brad Cunningham .... workshop technician: WETA Workshop
Alan Curreri .... workshop technician: WETA Workshop
Sheldon Currington .... special effects technician
Bryce Curtis .... workshop technician: WETA Workshop
Geoff Curtis .... senior special effects technician
Bridget Dash .... workshop technician: WETA Workshop
Paul Davenport .... special effects technician
Sarah Dee .... workshop technician: WETA Workshop
Alex Denton .... workshop technician: WETA Workshop
Edward Denton .... workshop technician: WETA Workshop (as Ed Denton)
Mark William Dewes .... workshop technician: WETA Workshop
Reece Dixon .... workshop technician: WETA Workshop
Kim Docherty .... workshop technician: WETA Workshop
Harry Domett .... workshop technician: WETA Workshop
Tim Domett .... workshop technician: WETA Workshop
Marly Doyle .... workshop technician: WETA Workshop
Brian Duff .... special effects technician
David Duke .... workshop technician: WETA Workshop
Joe Dunckley .... props model making supervisor: WETA Workshop
George Dunn .... special effects: London
Andrew Durno .... workshop technician: WETA Workshop
Christopher Dwan .... workshop technician: WETA Workshop
Stephen Edwards .... workshop technician: WETA Workshop
Warner Emery .... workshop technician: WETA Workshop
Jon Ewen .... workshop technician: WETA Workshop
Jeremy Faiers .... workshop technician: WETA Workshop
Daniel Falconer .... workshop technician: WETA Workshop
Doug Falconer .... special effects technician
Alex Falkner .... props model making supervisor: WETA Workshop
Shari Finn .... workshop technician: WETA Workshop
Sean Foot .... workshop technician: WETA Workshop
Rodney Ford .... special effects technician
Flo Foxworthy .... workshop technician: WETA Workshop
Robert Freitas .... workshop technician: WETA Workshop
James French .... workshop technician: WETA Workshop
Will Furneaux .... workshop technician: WETA Workshop
Oliver Gee .... special effects technician
Andrew Gillespie .... workshop technician: WETA Workshop
Robert Gillies .... workshop supervisor: WETA Workshop (as Rob Gillies)
Eve Gilliland .... workshop technician: WETA Workshop
Simon Godsiff .... workshop technician: WETA Workshop
C.J. Goldman .... workshop technician: WETA Workshop
Gina Goodwin .... workshop technician: WETA Workshop
Darin Gordine .... workshop technician: WETA Workshop
Hayley Gray .... workshop technician: WETA Workshop
Leri Greer .... workshop technician: WETA Workshop
Jonathan Roy Grindlay .... special effects technician
George Grove .... workshop technician: WETA Workshop
Chris Guise .... workshop technician: WETA Workshop
Cameron Hall .... special effects technician
Chris Hampton .... workshop technician: WETA Workshop
Lans Hansen .... workshop technician: WETA Workshop
John Harding .... workshop technician: WETA Workshop
Scott Harens .... senior special effects technician
Cathy Harris .... workshop technician: WETA Workshop (as Cathy 'Tree' Harris)
Olivia Harris .... workshop technician: WETA Workshop
Frances Hawker .... workshop technician: WETA Workshop
Luke Hawker .... workshop technician: WETA Workshop
Eric Heath .... workshop technician: WETA Workshop
Nori Honda .... workshop technician: WETA Workshop
Rosie Horsley .... workshop technician: WETA Workshop
Gary Hunt .... workshop technician: WETA Workshop
Greg Hunt .... workshop technician: WETA Workshop
Gus Hunter .... lead concept designer: WETA Workshop
Iain Hutton .... senior special effects technician
Ruby Lee Hutton .... workshop technician: WETA Workshop
Alex Ingle .... workshop technician: WETA Workshop
Amy Ingram .... special effects office coordinator
Steve Ingram .... special effects supervisor
Nadine Jaggi .... workshop technician: WETA Workshop
Martin Jago .... workshop technician: WETA Workshop
Jason James .... workshop technician: WETA Workshop
Carene Jenkin .... workshop technician: WETA Workshop
Jade Jolly .... workshop technician: WETA Workshop
Mark Keetch .... workshop technician: WETA Workshop
Nick Keller .... lead concept designer: WETA Workshop
Charlotte Key .... workshop technician: WETA Workshop
Adam Kinsman .... workshop technician: WETA Workshop
Aris Kolokontes .... workshop technician: WETA Workshop
Nick Krützfeldt .... workshop technician: WETA Workshop
Trevor R. Lamb .... workshop technician: WETA Workshop
Stephen Lambert .... workshop technician: WETA Workshop
Emmy Lennevald .... workshop technician: WETA Workshop
Callum Linegard .... workshop technician: WETA Workshop (as Callum Lingard)
Candace Little .... workshop technician: WETA Workshop
Joaquin Loyzaga .... workshop technician: WETA Workshop
Conor Lui-Fakaotimanava .... workshop technician: WETA Workshop
Peter Lyon .... master swordsmith supervisor: WETA Workshop
Caroline MacLeod .... workshop technician: WETA Workshop
Kelly Marie .... workshop technician: WETA Workshop
Pietro Marson .... animatronic creatures supervisor: WETA Workshop
Ben Mauro .... workshop technician: WETA Workshop
Kim McAuslan .... workshop technician: WETA Workshop
Tristan McCallum .... workshop technician: WETA Workshop
Mike McDonald .... special effects technician
Alistair McDougall .... workshop technician: WETA Workshop
Anna McKendry .... workshop technician: WETA Workshop
Phil McLaren .... main unit floor supervisor
John P. McMullen .... workshop technician: WETA Workshop (as John McMullen)
David Meng .... workshop technician: WETA Workshop
Matthew G.P. Mills .... workshop technician: WETA Workshop
Cathrine Mitchell .... workshop technician: WETA Workshop
Dordi Moen .... workshop technician: WETA Workshop
Tracey Morgan .... design department project coordinator: WETA Workshop (as Tracey-Lea Morgan)
Sarah Morris .... production manager: WETA Workshop
Samantha Elizabeth Mott .... workshop technician: WETA Workshop
Andrew Moyes .... workshop technician: WETA Workshop
Timothy Munro .... workshop technician: WETA Workshop (as Tim Munro)
Anni Nagel .... workshop technician: WETA Workshop
Peter Osborne .... engineering supervisor: WETA Workshop
Kiri Packer .... workshop technician: WETA Workshop
Max Patte .... sculpting supervisor: WETA Workshop
Shaun Patten .... workshop technician: WETA Workshop
Katherine Pepperell .... workshop technician: WETA Workshop
Mary Pike .... 3D modelling and model making supervisor: WETA Workshop
Vincent Michael Pirovano .... workshop technician: WETA Workshop
Claire Prebble .... workshop technician: WETA Workshop
Lizanne Proctor .... workshop technician: WETA Workshop
Jennifer Quinlin .... workshop technician: WETA Workshop
Allison Ralph-Smith .... workshop technician: WETA Workshop
Hynie Rasch .... workshop technician: WETA Workshop
Doug Redpath .... workshop technician: WETA Workshop
Jamie Rencen .... workshop technician: WETA Workshop
Tania Rodger .... workshop manager: WETA Workshop
Matthew Rodgers .... workshop technician: WETA Workshop
Ivan Rooda .... workshop technician: WETA Workshop
Simon Rose .... workshop technician: WETA Workshop
Ian Ruxton .... workshop technician: WETA Workshop
Cristina Salvoldi .... workshop technician: WETA Workshop
Rogier Samuels .... workshop technician: WETA Workshop
Mauro Santini .... workshop technician: WETA Workshop
Steven Saunders .... workshop technician: WETA Workshop
Derek Scherer .... workshop technician: WETA Workshop
Bas Schwarz .... workshop technician: WETA Workshop
Russell Sharp .... workshop technician: WETA Workshop
Philip Sharpe .... workshop technician: WETA Workshop
Roberta Shaw .... workshop technician: WETA Workshop
Raashi Sheehan .... workshop technician: WETA Workshop
Rod J. Sheehy .... workshop technician: WETA Workshop
Samuelu Tevita Siilata .... workshop technician: WETA Workshop
Carlos Slater .... workshop technician: WETA Workshop
Steven Smart .... workshop technician: Weta Workshop (as Steven Smart)
Warren Dion Smith .... workshop technician: WETA Workshop
Scott Spencer .... workshop technician: WETA Workshop
Brian Stendebach .... workshop technician: WETA Workshop
Ri Streeter .... workshop technician: WETA Workshop
Emily Sturrock .... hair supervisor: WETA Workshop (as Emily-Jane Sturrock)
Fred Tang .... chainmaille supervisor: WETA Workshop
Richard Taylor .... creatures
Sam Templeton .... workshop technician: WETA Workshop
Stuart Thomas .... workshop technician: WETA Workshop
Fiona Thomson .... workshop technician: WETA Workshop
Jordan Thomson .... workshop technician: WETA Workshop
Paul Tobin .... workshop technician: WETA Workshop
William Toft .... workshop technician: WETA Workshop
Jade Townsend .... workshop technician: WETA Workshop
Greg Tozer .... workshop technician: WETA Workshop
Tim Tozer .... workshop technician: WETA Workshop
Steve Unwin .... workshop technician: WETA Workshop
Peter van de Laar .... workshop technician: WETA Workshop
Richard van Dijk .... workshop technician: WETA Workshop
Paul Van Ommen .... workshop technician: WETA Workshop
Kate Venables .... workshop technician: WETA Workshop
Paul Verrall .... special effects on set coordinator: second unit
Frank Victoria .... workshop technician: WETA Workshop
Jamin Vollebregt .... workshop technician: WETA Workshop
Michael Wallace .... molding supervisor: WETA Workshop
Fiona Walsh .... workshop technician: WETA Workshop
Daniel Wickham .... workshop technician: WETA Workshop
Paul Wickham .... workshop technician: WETA Workshop
Kate Wilcox .... workshop technician: WETA Workshop
Lee Williams .... workshop technician: WETA Workshop
Lorraine Willis .... workshop technician: WETA Workshop
Zoe Wilson .... workshop technician: WETA Workshop
Beck Woolhouse .... workshop technician: WETA Workshop
Brigitte Wuest .... workshop technician: WETA Workshop
Jorgelina Yeme .... workshop technician: WETA Workshop
Warwick Yin .... special effects technician
Petar Zivkovic .... senior special effects technician (as Peter Zivkovic)
Genelle Eaglen .... workshop technician: Weta Workshop (uncredited)
Jenny Kess .... special effects crew (uncredited)
Simon Rose .... prosthetics technician: Weta Workshop (uncredited)
Sky Vega .... special effects makeup life casting and mold making (uncredited)
 
Visual Effects by
Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' .... animation technical director: WETA Digital (as Shaun Friedberg)
Seb Abante .... reference photographer: WETA Digital
David Abbott .... shader technical director: WETA Digital
John Aberdein .... motion capture pipeline manager: WETA Digital
Gino Acevedo .... creative art director: WETA Digital
Gino Acevedo .... textures supervisor: WETA Digital
Holly Acton .... texture artist: WETA Digital
Olivia Adams .... assistant lighting technical director: WETA Digital (as Olivia O. Adams)
Richard Addison-Wood .... senior software developer: WETA Digital
Glen Adlam .... camera technical director: WETA Digital
Michael Aerni .... senior animator: WETA Digital
Gerardo Aguilera .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Gustav Ahren .... senior facial modeler: WETA Digital
Malcolm Aitchison .... technical support lead: WETA Digital
Matt Aitken .... visual effects supervisor: WETA Digital
Tim Alexander .... data center facilities manager: WETA Digital
Laurent Alibo .... technical support: WETA Digital
Mark Edward Allen .... fur groomer: WETA Digital
Stan Alley .... senior onset visual effects technical director: WETA Digital
Stephen Allison .... render wrangler: WETA Digital
Jon Allitt .... massive supervisor: WETA Digital
Jan Althaus .... research and development: WETA Digital
David Alve .... visual effects artist: Park Road Post Production
Svend Andersen .... information systems: WETA Digital
Glenn Anderson .... programmer: Macintosh, WETA Digital
Nino Aniceto .... animator: WETA Digital (as Nino Kristoffer Aniceto)
Karen Ansel .... lighting technical director: WETA Digital
Lucy Appleby .... sequence production coordinator: WETA Digital
Jane Apthorp .... texture artist: WETA Digital
Christine Arboit .... lighting technical director: WETA Digital
Ryan Arcus .... layout technical director: WETA Digital
Georgy Arevshatov .... senior texture artist: WETA Digital
Elisabeth Arko .... texture artist: WETA Digital
Yalda Armian .... shots department atd coordinator: WETA Digital
Charlie Armstrong .... compositor: WETA Digital (as Charlie A.K. Armstrong)
Dan Armstrong .... motion editor: WETA Digital
Shannon Armstrong .... production assistant: WETA Digital
Nicole Ashford .... camera technical director: WETA Digital
Kyle Ashley .... previs artist: WETA Digital
Dan Ashton .... digital imaging technician: WETA Digital (as Daniel Ashton)
Mia Askew .... senior texture artist: WETA Digital
Andrew Atkinson .... systems tools manager: WETA Digital
Kevin Atkinson .... software developer: WETA Digital
Nicola Atkinson .... layout technical director: WETA Digital (as Nikki Atkinson)
Jean-Marie Aubry .... research and development: WETA Digital
Derrick Auyoung .... senior animation technical director: WETA Digital
Carl Ayala .... camera technical director: WETA Digital
Dan Ayling .... camera technical director: WETA Digital
Sergio Ayrosa .... compositor: WETA Digital
Jean-Luc Azzis .... compositing supervisor: WETA Digital
Sindharmawan Bachtiar .... creature software developer: WETA Digital
Tim Baier .... compositor: WETA Digital
Mike Bain .... lighting technical director: WETA Digital
Jonathan Baker .... production assistant: WETA Digital
Leslie Baker .... lighting technical director: WETA Digital
Simon Baker .... effects technical director: WETA Digital
Robert Baldwin .... senior texture artist: WETA Digital
Michael Baltazar .... lighting technical director: WETA Digital
Sam Balzer .... camera technical director: WETA Digital
Marco Barbati .... senior facial creature technical director: WETA Digital
Mark Barber .... lead lighting technical director: WETA Digital
Ned Barraud .... senior texture artist: WETA Digital
Phil Barrenger .... environments supervisor: WETA Digital
Jacob Barrow .... creature assistant technical director: WETA Digital
Bryan Bartlett .... compositor: WETA Digital
Sonia Bass .... camera technical director: WETA Digital
Scott E. Baxter .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Scott Baxter)
Bryn Bayliss .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Stephen Bayliss .... support services: WETA Digital (as Steve Bayliss)
Daniel Bayona .... matte painter: WETA Digital
Hamish Beachman .... modeler: WETA Digital
Kathleen Beeler .... senior texture artist: WETA Digital
Olivier Beierlein .... shader technical director: WETA Digital
Brittany Bell .... motion capture tracker: WETA Digital
Hamish Bell .... lighting technical director: WETA Digital
Kevin Bell .... compositor: WETA Digital
Gregory Bellis .... camera technical director: WETA Digital
Daniel Bennett .... texture artist: WETA Digital
James Bennett .... previs artist: WETA Digital
Stephen Bennett .... compositor: WETA Digital
Michael Benton .... facility production assistant: WETA Digital
Saïdou Bernabé .... lighting technical director: WETA Digital
Alex Berson .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Alexander A.B. Berson)
Pravin Bhat .... research and development: WETA Digital
Shweta Bhatnagar .... lead layout technical director: WETA Digital
Hannah Bianchini .... sequence production manager: WETA Digital
Erik Bierens .... camera technical director: WETA Digital
Kris Bieringa .... render wrangler: WETA Digital
Graham Binding .... senior animator: WETA Digital
Alicia Bissinger .... compositor: WETA Digital
Aaron Black .... texture artist: WETA Digital
Kathryn Jane Black .... motion capture tracker: WETA Digital
Helen Blake .... effects technical director: WETA Digital
Mariano Blanc .... software developer: WETA Digital
Robert Bloom .... lighting technical director: WETA Digital
Rufus Blow .... creature technical director: WETA Digital
Moragot Bodharamik .... previs artist: WETA Digital
Philip Boltt .... motion capture pipeline supervisor
Michael Bomagat .... animator: WETA Digital
Sebastian Bommersheim .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Alessandro Bonora .... lead facial modeler: WETA Digital
Nick Booth .... digital imaging supervisor: WETA Digital
Rene Borst .... matte painter: WETA Digital
Jonathan Bot .... compositor: WETA Digital
Jake Botting .... motion capture stage manager: WETA Digital
Zakaria Boumediane .... senior texture artist: WETA Digital
Antoine Bouthors .... research and development: WETA Digital
Katreena Erin Bowell .... texture artist: WETA Digital
Don Bradford .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Adam Bradley .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Derek Bradley .... creature assistant technical director: WETA Digital
Derek Brady .... layout technical director: WETA Digital
Lee Bramwell .... camera supervisor: WETA Digital
Benjamin Brenneur .... senior motion editor: WETA Digital
Kristie Breslin .... models department manager: WETA Digital
Robert Bridson .... research and development: WETA Digital
Andre Brizard .... compositor: WETA Digital (as André Brizard)
Tyson Brochu .... research and development: WETA Digital
Thomas Brodie .... facility production assistant: WETA Digital
Ryan Brooks .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Dan Brosnan .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Andrew D.W. Brown .... effects assistant technical director: WETA Digital
Joerg Bruemmer .... compositor: WETA Digital
David Brunette .... comp trainer
Julian Bryant .... senior compositor: WETA Digital
Tanya Buchanan .... support services: WETA Digital
Matt Beauchamp Buck .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Sam Bui .... senior lighting technical director: WETA Digital
Joerg W. Bungert .... head of grading: WETA Digital
Sebastian Burke .... software developer: WETA Digital
Andy Burmeister .... senior camera technical director: WETA Digital
Alex Burt .... lead animator: WETA Digital (as Alexander Burt)
Astrid Busser-Casas .... compositor: WETA Digital (as Astrid Busser Casas)
Hans Butler .... senior motion editor: WETA Digital
Julian R. Butler .... senior creature technical director: WETA Digital (as Julian Butler)
Kurt Butler .... modeler: WETA Digital
Sam Buys .... asset manager: WETA Digital
Robert Byrne .... lead lighting technical director: WETA Digital
Andreas Bystrom .... lead lighting technical director: WETA Digital (as Andreas Byström)
Miguel Diaz Cachero .... compositor: WETA Digital
Regina Cachuela .... animation technical director: WETA Digital
David Caeiro Cebrián .... lead effects technical director: WETA Digital (as David Caeiro Cebrian)
Cedric Cagniart .... research and development: WETA Digital
Djordje Cakovan .... modeler: WETA Digital
Andrew Calder .... senior animator: WETA Digital
Sonia Calvert .... senior compositor: WETA Digital
Charlie Camp .... facility production assistant: WETA Digital
Ben Campbell .... senior lighting technical director: WETA Digital
Jason Thomas Campbell .... creature assistant technical director: WETA Digital
Josh Canalini .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Cedric Canlas .... modeler: WETA Digital (as Cedric Enriquez Canlas)
Robin Stuart Cape .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Jeff Capogreco .... digital effects supervisor: WETA Digital
Caleb Carr .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Taylor Carrasco .... animation technical director: WETA Digital
Anthony Carter .... assistant lighting technical director: WETA Digital (as Anthony E. Carter)
Oliver Castle .... senior software developer: WETA Digital
Tim Catchpole .... camera technical director: WETA Digital
Myriam Catrin .... senior texture artist: WETA Digital
Bimla Chall .... compositor: WETA Digital
Erina Chamberlain .... support services: WETA Digital
Luke Chamberlain .... systems tools: WETA Digital
Matthew Chambers .... production engineer: WETA Digital
Scott Chambers .... compositing supervisor: WETA Digital
Arthur Chan .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Johnny Chan .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Leslie Chan .... previs models and textures artist: WETA Digital
Raymond Chan .... motion capture tracker: WETA Digital
Andy Chih-Jen Chang .... compositor: WETA Digital (as Andy Chang)
Jung Min Chang .... senior modeler: WETA Digital
Matthieu Chardonnet .... effects technical director: WETA Digital (as Mathieu Chardonnet)
Hamish Charleson .... technical support: WETA Digital
Peter Chen .... animator: WETA Digital
Tim Cheng .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Jason K.S. Cheung .... production engineer: WETA Digital
Simon Cheung .... senior modeler: WETA Digital
Anthony Chiang .... layout technical director: WETA Digital
Tessa Chisholm .... stereoscopic artist: Park Road Post Production
Gak Gyu Choi .... modeler: WETA Digital
Jong Jin Choi .... lighting technical director: WETA Digital
Sanchari Chowdhury .... textures department coordinator: WETA Digital
Andrea Christie .... lighting technical director: WETA Digital
Evan Christie .... layout technical director: WETA Digital
Glen Christie .... lighting technical director: WETA Digital
Kelly Roslyn Christophers .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Ria-Bella Chua .... paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Ria Bella Chua)
Douglas Chubb .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Jasper Chung .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Julia Jooyeon Chung .... previs artist: WETA Digital
Marty Chung .... paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Marty T.C. Chung)
Joe Churchill .... shader technical director: WETA Digital (as Joe W. Churchill)
Matthew Cioffi .... senior facial modeler: WETA Digital
Mike Clark .... animator: WETA Digital
Craig D. Clarke .... layout technical director: WETA Digital
Raymond Clarke .... support services: WETA Digital
David Clayton .... animation supervisor
Mike Clephane .... modeler: WETA Digital
Gerald Clevy .... senior animator: WETA Digital
Emma Clifton .... compositor: WETA Digital
Simon Clutterbuck .... digital creature supervisor: WETA Digital
Joe Coates .... facility production assistant: WETA Digital
Adam Cobabe .... lead creature technical director: WETA Digital
Johann Francois Coetzee .... creature technical director: WETA Digital
Sam Cole .... compositor: WETA Digital
Zachary Cole .... compositor: WETA Digital
Rosie Colligan .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Alice Collins .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Peter Connelly .... lighting technical director: WETA Digital
Paul Conway .... senior compositor: WETA Digital
Shane Cook .... compositor: WETA Digital
Vernessa Cook .... motion editor: WETA Digital (as Vernessa Cook Sakey)
Gemma Cooper .... compositor: WETA Digital
Shane Cooper .... senior software developer: WETA Digital
Brenton Cottman .... lead matte painter: WETA Digital
Alasdair Coull .... code department supervisor: WETA Digital
Andrei Coval .... facial modeler: WETA Digital
Christopher Cowan .... technical support: WETA Digital
Louis Cox .... camera technical director: WETA Digital (as Louis Scott Cox)
Michael Cozens .... senior animator: WETA Digital
Christine Cram .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Doug Cram .... compositor: WETA Digital
Robyn Crane-Campbell .... compositor: WETA Digital (as Robyn Campbell)
Nick Craven .... senior animator: WETA Digital
Jim Croasdale .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Ryan Cronin .... animator: WETA Digital
Steve Cronin .... senior compositor: WETA Digital
Nicholas Cross .... lighting technical director: WETA Digital
Christopher Crouzet .... creature technical director: WETA Digital
Noemie Cruciani .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Noemie Cruciani .... senior paint artist: WETA Digital
Aaron Cubis .... visual effects editor: WETA Digital
Alexia Cui .... lighting technical director: WETA Digital
Glenn Curry .... layout technical director: WETA Digital
John Curtis .... motion capture pipeline architect: WETA Digital
Richard Cuthbert .... assistant visual effects editor
Eugene d'Eon .... research and development: WETA Digital
Ken Dackermann .... compositor: WETA Digital
Marion Davey .... previs production manager: WETA Digital
Colin Davidson .... research and development: WETA Digital
Mark Davies .... creature technical director: WETA Digital
Gilles Daviet .... research and development: WETA Digital
Ed Davis .... modeler: WETA Digital
Juliette Davis .... lead production manager: WETA Digital
Joanna Davison .... lighting technical director: WETA Digital
Ana Mestre de Almeida Pereira .... compositor: WETA Digital (as Ana de Almeida Pereira)
Daphne De Jesus .... compositor: WETA Digital
Sarah de Schot .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Paul Debevec .... research and development: WETA Digital
Tom Del Campo .... senior animator: WETA Digital
Graeme Demmocks .... shots atd supervisor: WETA Digital
Aaron John Dey .... modeler: WETA Digital
Tamir Sammy Diab .... lighting technical director: WETA Digital
Sylvan Dieckmann .... lighting technical director: WETA Digital
James Dinsdale .... technical support: WETA Digital
Jennifer Docherty .... creatures production manager: WETA Digital
Jonny Doig .... sequence production manager: WETA Digital
Sean Dollins .... camera technical director: WETA Digital
Alana Douglas .... camera technical director: WETA Digital
Tim Douglas .... modeler: WETA Digital
Tom Downes .... motion pipeline engineer: WETA Digital
James Doyle .... effects technical director: WETA Digital
Samuel Doyle .... lead texture artist: WETA Digital
Nebojsa Dragosavac .... motion capture software developer: WETA Digital
Georg Duemlein .... effects technical director: WETA Digital
Ryan Duhaime .... lighting technical director: WETA Digital
Georgia Dumergue .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Eamon Samuel Duncan .... camera technical director: WETA Digital
Samuel Duncan .... systems tools: WETA Digital (as Samuel J. Duncan)
Simeon Duncombe .... lead animator: WETA Digital
Shawn Dunn .... head of layout/animation technologies: WETA Digital
Siobhan Durkin .... visual effects coordinator: Park Road Post Production
Frank Dürschinger .... lead lighting technical director: WETA Digital
Tim Ebling .... lead research and development effects technical director: WETA Digital
Areito Echevarria .... lead effects technical director: WETA Digital (as Areito Echavarria)
Austin Eddy .... senior animator: WETA Digital
Erich Eder .... senior compositor: WETA Digital
Benny Edlund .... senior motion capture technical director: WETA Digital
Christopher Edwards .... research and development effects technical director: WETA Digital (as Chris Edwards)
Samuel Edwards .... lighting technical director: WETA Digital
Christopher Egden .... sequence production coordinator: WETA Digital
Sharif Elcott .... senior software developer: WETA Digital
Jack Elder .... research and development: WETA Digital
Kane Elferink .... lighting technical director: WETA Digital
Daniel Elliott .... effects technical director: WETA Digital (as Daniel M. Elliott)
Joe Engelke .... compositor: WETA Digital
Kevin Estey .... lead animator: WETA Digital
Paul Everitt .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Gianpietro Fabre .... previs models and textures artist: WETA Digital
Campbell Taylor Fairweather .... technical support manager: WETA Digital (as Campbell Taylor-Fairweather)
Nathan Farquhar .... fur groomer: WETA Digital
John Farrow .... research and development effects technical director: WETA Digital
Luca Fascione .... rendering research lead: WETA Digital
Dan Feinstein .... compositor: WETA Digital
Christine Feistl .... compositor: WETA Digital
Oliver Ferguson .... effects assistant technical director: WETA Digital
Florian Fernandez .... lead modeler: WETA Digital
Andrew Fitchett .... production assistant: WETA Digital
Matt Fitzgerald .... modeler: WETA Digital
Kristina Flach .... production manager: second unit, WETA Digital
Jason Fleming .... lighting technical director: WETA Digital
Liana Fleming .... research and development: WETA Digital
Matthew Fogarty .... camera technical director: WETA Digital (as Matthew Thomas Fogarty)
Ben Folkman .... senior previs artist: WETA Digital (as Benjaman Folkman)
Rémi Fontan .... senior shader technical director: WETA Digital
Nicola Fontana .... lighting technical director: WETA Digital
Sally Ford .... reference photographer: WETA Digital
Chris Foreman .... senior effects technical director: WETA Digital (as Christopher Foreman)
Michael Forot .... creature technical director: WETA Digital (as Michaël Forot)
Ludovic Fouche .... senior camera technical director: WETA Digital
Nikki Fraei .... support services: WETA Digital
Richard Frances-Moore .... senior animator: WETA Digital
Migael Franken .... paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Migael Johannes Franken)
Rod Fransham .... facial motion capture technical director: WETA Digital (as Roderick Fransham)
Guillaume François .... senior shader technical director: WETA Digital (as Guillaume Francois)
Hamish Fraser .... systems: WETA Digital (as Hamish Freyberg Fraser)
Matt Fraser .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Nick Fredin .... animator: WETA Digital (as Nicholas Fredin III)
Anneka Fris .... animator: WETA Digital
Johan Fröjd .... motion editor: WETA Digital
Nick Gabchenko .... shader technical director: WETA Digital (as Nikolay Gabchenko)
Rita Garcia .... production engineer: WETA Digital
Elliot Gardner .... technical support: WETA Digital
Robb Gardner .... lighting technical director: WETA Digital
Nicholas Gaul .... senior modeler: WETA Digital
Mark Gee .... digital effects supervisor: WETA Digital
Robert Geist .... research and development: WETA Digital
Christoph Genzwürker .... motion capture software developer: WETA Digital (as Christoph Genzwuerker)
Chris George .... senior shader technical director: WETA Digital (as Christopher George)
Reece Geraghty .... technical support: WETA Digital
Chris J. Gerrard .... stereo assistant: WETA Digital
Storm Gezentsvey .... compositor: WETA Digital
Tim Gibson .... animator: WETA Digital
Yannick Gillain .... creature assistant technical director: WETA Digital
Jen Gillespie .... technology project manager and coordinator: WETA Digital
Aaron Gilman .... senior animator: WETA Digital
Kenneth Gimpelson .... lead shots research and development technical director: WETA Digital (as Kenneth C. Gimpelson)
Jordi Girones .... animator: WETA Digital
Geoffroy Givry .... compositor: WETA Digital
Evgeny Glazyrin .... creature technical director: WETA Digital
Paul Glubb .... visual effects producer: Park Road Post Production
Darwin Go .... visual effects artist: Park Road Post Production
Melissa Goddard .... compositor: WETA Digital
Diana Godo .... executive assistant: WETA Digital
Meetal Gokul .... lead stereoscopic artist: Park Road Post Production
Thomas Goldblatt .... creature assistant technical director: WETA Digital (as Thomas Jacob Goldblatt)
Daniel Gonzalez .... texture artist: WETA Digital
Marcus Goodwin .... models production manager: Weta Digital
Anna-Louise Gordon .... visual effects producer: Park Road Post Production
Jason Gordon .... modeler: WETA Digital
David Gouge .... support services: WETA Digital (as Dave Gougé)
Agnes Gould .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Nick Grace .... creature technical director: WETA Digital
Elizabeth Gray .... animator: WETA Digital
Tom Greally .... support services: WETA Digital
Paul Greenwood .... camera technical director: WETA Digital
Jason Grindlay .... technical support: WETA Digital
Eitan Grinspun .... research and development: WETA Digital
Nicholas Grobler .... assistant lighting technical director: WETA Digital (as Nicholas Michael Grobler)
Martin Groezinger .... senior layout technical director: WETA Digital (as Martin Grözinger)
Matthew Grueber .... modeler: WETA Digital
Kathy Gruzas .... chief information officer: WETA Digital
Leonhard Grünschloß .... research and development: WETA Digital
Rebs Guarina .... systems tools: WETA Digital
Signy Bjorg Gudlaugsdottir .... modeler: WETA Digital (as Signy Björg Gudlaugsdóttir)
Juan Jose Gulraldes .... animator: WETA Digital
Mike Gunn .... support services: WETA Digital
Paul Gunn .... systems: WETA Digital
Deepak Gupta .... lighting technical director: WETA Digital
David Gurrea .... texture artist: WETA Digital (as David Gurrea Hernández)
Claire Hackett .... creature assistant technical director: WETA Digital
Bassim Haddad .... motion edit supervisor: WETA Digital
Geoff Hadfield .... compositor: WETA Digital (as Geoffrey Hadfield)
Mark Haenga .... lead facial modeler: WETA Digital
Tim Haigh .... motion capture stage assistant: WETA Digital
Ben Hall .... systems: WETA Digital
Éric Hamel .... matte painter: WETA Digital
David Hampton .... effects department production manager: WETA Digital
Johannes Hanika .... research and development: WETA Digital
Joshua Hardgrave .... facial motion capture technical director: WETA Digital
Bryant Hardwick .... texture artist: WETA Digital
Yoshihiro Harimoto .... creature technical director: WETA Digital
John William Harnagel .... texture pipeline technical director: WETA Digital
Adam Harriman .... onset visual effects technical director: WETA Digital
Joey Harris .... camera technical director: WETA Digital
Paul Harris .... previs models and textures artist: WETA Digital
Toby Haruno .... senior animator: WETA Digital (as Toby M. Haruno)
Serena Hastie .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Martin Haughey .... previs artist: WETA Digital
Ed Hawkins .... compositor: WETA Digital
Mark Hawthorne .... visual effects editor
Kelly Haysom .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
G.G. Heitmann Demers .... senior compositor: WETA Digital (as G.G. Heitmann)
Nicole Hekel .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Quentin Hema .... paint supervisor: WETA Digital
Allan Henry .... facility production assistant: WETA Digital
Rachel Herbert .... layout technical director: WETA Digital (as Rachel E. Herbert)
Matthew Hermans .... lighting technical director: WETA Digital
Kerstin Herold .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Jon Hertzig .... research and development: WETA Digital
Afif Heukeshoven .... senior camera technical director: WETA Digital
Sean Heuston .... compositing sequence lead: WETA Digital
Dean Hewison .... asset manager: WETA Digital
Matthew Hicks .... lighting technical director: WETA Digital
Anna Hill .... camera technical director: WETA Digital
Erin Hill .... animation sequence manager: WETA Digital
Martin Hill .... digital visual effects supervisor: WETA Digital
Peter Hillman .... senior software developer: WETA Digital
Christian Hipp .... software developer: WETA Digital
Lucy Hodgins .... facility production assistant: WETA Digital
Claire Louise Hoey .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Caleb Holland .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Robin Hollander .... compositing supervisor: WETA Digital
Jeremy Hollobon .... senior animation technical director: WETA Digital
Aaron Holly .... senior creature technical director: WETA Digital
Mark L. Holmes .... motion editor: WETA Digital
Matt Holmes .... supervising visual effects editor: WETA Digital
Teijo Holzer .... production engineer: WETA Digital
Tom Holzinger .... lead motion editor: WETA Digital
John Homer .... lead creature technical director: WETA Digital
Lisa Hooper .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Katie Houston .... layout coordinator: WETA Digital
Sandy Houston .... rotoscope supervisor: WETA Digital
Susan Howard .... software developer: WETA Digital (as Susan L. Howard)
Jason Lei Howden .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Jason Lei Howden .... visual effects artist: Park Road Post Production
Barbara L. Howe .... production engineer: WETA Digital
Francis Hsu .... lead texture artist: WETA Digital
Sonya Hsu-Ya Chang .... previs artist: WETA Digital (as Sonya Chang)
Florian Hu .... lead effects technical director: WETA Digital
Victor Huang .... lead previs animator: WETA Digital
Nikki Hughes .... senior texture artist: WETA Digital (as Nikki Hayley-Hughes)
Nicholas Hull .... motion capture tracker: WETA Digital
Karen E.M. Hulse .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Alwyn Hunt .... senior texture artist: WETA Digital (as Alwyn A. Hunt)
Peg Hunter .... lighting technical director: WETA Digital
Philip Hunter .... senior software developer: WETA Digital
Aaron Hunwick .... modeler: WETA Digital
Radford Hurn .... creature technical director: WETA Digital
Ryan Hutchings .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Megan Hutchison .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Stephen Hutt .... camera technical director: WETA Digital (as Stephen R. Hutt)
Rachel Hydes .... facial motion editor: WETA Digital
Cajun Hylton .... senior modeler: WETA Digital
Corrado Ianiri .... motion capture editor: WETA Digital
Nikolay Ilinov .... creature software developer: WETA Digital
Susan Immonen .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Chris Ingersoll .... compositor: WETA Digital
Amy L.G. Ingram .... technology project manager and coordinator: WETA Digital
Laura Ingram .... compositor: WETA Digital
Andy Isaac .... previs models and textures artist: WETA Digital
Jonna Isotalus .... compositor: WETA Digital
Ian Jack .... support services: WETA Digital
Fergus Jack-Hinton .... visual effects artist: Park Road Post Production
Myles Jackson .... shots research and development/pipeline technical director: WETA Digital (as Myles Elliott Jackson)
Anthony Jacob .... layout technical director: WETA Digital
James Jacobs .... digital creature supervisor: WETA Digital
Ebrahim Jahromi .... creature technical director: WETA Digital
Wenzel Jakob .... software developer: WETA Digital
Mel James .... senior texture artist: WETA Digital
Malik Jayawardena .... motion capture technical director: WETA Digital
Paul Jenness .... lead modeler: WETA Digital
Braden Jennings .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Ry Jessup .... facility production assistant: WETA Digital
Carolina Jiménez .... layout technical director: WETA Digital (as Carolina Jiménez Garcia)
Kenneth Johansson .... modeler: WETA Digital
Martina Johansson .... texture artist: WETA Digital
Bradley John .... layout technical director: WETA Digital
Michael Johns .... render wrangler: WETA Digital
Carey Johnson .... textures department production manager: WETA Digital
Nathan Johnson .... lighting technical director: WETA Digital
Gios Johnston .... senior creature technical director: WETA Digital
Caleb S. Jones .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Danny Jones .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Dave Jones .... IT purchasing officer: Weta Digital
Marie A. Jones .... motion edit production manager: WETA Digital (as Marie Jones)
Michael P. Jones .... software developer: WETA Digital
Shobita Jones .... visual effects artist: Park Road Post Production
Simon Jung .... compositing supervisor: WETA Digital
Kory Juul .... compositor: WETA Digital (as Kory Martin Juul)
Jens Kafitz .... senior texture artist: WETA Digital
Sandip Kalsy .... lead lighting technical director: WETA Digital
Joshua Kamau .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Jason Kane .... modeler: WETA Digital (as Jason T. Kane)
Miae Kang .... lead lighting technical director: WETA Digital
Matt Kapfhammer .... motion capture technical director: WETA Digital (as Matthew Kapfhammer)
Kaveh Kardan .... senior software developer: WETA Digital
Stephen Karl .... camera technical director: WETA Digital
Andreas Bravin Karlsson .... compositor: WETA Digital
Mike Kelly .... camera technical director: WETA Digital
Kevin Kelm .... creature technical director: WETA Digital
Patrick Keogh .... motion capture tracker: WETA Digital
Simon Kershaw .... production assistant: WETA Digital
Tessa Kershaw .... support services: WETA Digital
Christian Kesler .... matte painter: WETA Digital
Yasmin Khudari .... modeler: WETA Digital
Christian Kickenweitz .... motion editor: WETA Digital
Sigtor Kildal .... motion editor: WETA Digital
Ben Kilgore .... senior creature technical director: WETA Digital
Ki-Hyun Kim .... camera technical director: WETA Digital
Heather Kinaston-Smith .... support services: WETA Digital
Adam King .... lead lighting technical director: WETA Digital
Oliver Kirchhoff .... senior camera technical director: WETA Digital
Balazs Kiss .... lead lighting technical director: WETA Digital
John Kitching .... compositor: WETA Digital
Alex Klaricich .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Tom Kloc .... animator: WETA Digital
Michael Kokich .... render wrangler: WETA Digital
Makoto Koyama .... senior animator: WETA Digital
Lonnie Kraatz .... creature technical director: WETA Digital
Jakub Krajcovic .... systems: WETA Digital
Alex Kramer .... senior camera technical director: WETA Digital
Lars Kramer .... camera technical director: WETA Digital
Dmitri Krasnokoutski .... shader technical director: WETA Digital (as Dmitri Krasnokutski)
Fryderyk Kublikowski .... motion capture coordinator: WETA Digital (as Fryderyk Leszek Kublikowski)
Dave Kujawski .... production engineering lead: WETA Digital
Martin Kulig .... senior camera technical director: WETA Digital
Paul Kulikowski .... compositor: WETA Digital
Jerry Kung .... senior previs animator: WETA Digital
Ayako Kuroda .... effects technical director: WETA Digital
René Kuys .... technical support: WETA Digital
Todd Labonte .... senior animator: WETA Digital
Keith Lackey .... senior animation technical director: WETA Digital
Laure Lacroix .... texture artist: WETA Digital
Kosta Lagis .... senior camera technical director: WETA Digital
Ken Lam .... compositor: WETA Digital
Andrew Lambert .... technical support lead: WETA Digital
Juan Pablo Lampe .... compositor: WETA Digital
Marc Landrain .... camera technical director: WETA Digital (as Marc A.J. Landrain)
Alexandra Lanzensberger .... assistant digital colorist: WETA Digital
Michael Lanzensberger .... senior compositor: WETA Digital
Mathias Larserud .... shader technical director: WETA Digital
Rachel Laurenson .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Theresa Laurenson .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Luisma Lavin .... lead motion editor: WETA Digital (as Luisma Lavin Peredo)
Kirsty Lawlor .... compositor: WETA Digital
David Leach .... technical support: WETA Digital
Greer G.J. Lean .... facility production assistant: WETA Digital
James Leaning .... software developer: WETA Digital
Alison Learned Wolf .... visual effects editor (as Alison Learned-Wolf)
Chet Leavai .... effects technical director: WETA Digital
Evelyne Leblond .... compositor: WETA Digital
Ken Lee .... texture artist: WETA Digital (as Wuchien Ken Lee)
Seong Kyun Lee .... effects technical director: WETA Digital (as Sean Seongkyun Lee)
Sun Jin Lee .... modeler: Weta Digital
Julian Legge .... animator: WETA Digital
Carmelo Leggiero .... animator: WETA Digital
Alex Lemke .... compositor: WETA Digital
Iva Lenard .... senior reference photographer: WETA Digital
Mark Leone .... research and development: WETA Digital
Fabio Leporelli .... shader technical director: WETA Digital
Steve Lesser .... software developer: WETA Digital
Joe Letteri .... senior visual effects supervisor
Dean Lewandowski .... layout technical director: WETA Digital
Greg Lewis .... senior animator: WETA Digital
J.P. Lewis .... virtual studio research lead: WETA Digital
Carlos Lin .... creature technical director: WETA Digital
Mingzhi Lin .... senior lighting technical director: WETA Digital (as Victor Mingzhi Lam)
Brad Lincoln .... animator: WETA Digital
Mattias Lindkvist .... motion editor: WETA Digital
Randy Link .... animator: WETA Digital
Wendy Lloyd .... research and development: WETA Digital
Eung Ho Lo .... modeler: Weta Digital
Thomas Sing Wai Lo .... modeler: WETA Digital (as Thomas Lo)
Zachary Lo .... compositor: WETA Digital
Jason Locke .... senior camera technical director: WETA Digital
Daniel Lond .... software developer: WETA Digital
Nick Long .... technical support: WETA Digital
Steven Longay .... research and development: WETA Digital
Jim Longhurst .... lighting technical director: WETA Digital
Owen Longstaff .... compositor: WETA Digital
Morgan Loomis .... senior animator: WETA Digital
Jade Lorier .... facial motion editor: WETA Digital
Jennifer Loughnan .... compositing department production manager: WETA Digital
Ruth-Anne Loveridge .... modeler: WETA Digital
Jacob Luamanuvae .... animator: WETA Digital (as Jacob Luamanuvae-Su'a)
David Luke .... facial motion capture technical director: WETA Digital
Matt Lumb .... assistant lighting technical director: WETA Digital (as Matthew Lumb)
Son T. Ly .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Wan-Chun Alex Ma .... research and development: WETA Digital
Daniel Macarin .... cg supervisor: WETA Digital
Rob MacBride .... paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Rob Macbride)
Sam Maclennan .... render wrangler: WETA Digital
Jason Madigan .... compositor: WETA Digital
Toshiyuki Maeda .... modeler: WETA Digital
Merlin Bela Wassiij Maertz .... animator: WETA Digital (as Merlin Maertz)
Oleg Magrisso .... creature technical director: WETA Digital
Alastair Maher .... lead texture artist: WETA Digital
Warren Mahy .... previs models and textures artist: WETA Digital
Samuel Maniscalco .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Jade Mansueto .... shader technical director: WETA Digital
James Marks .... technical support: WETA Digital
Jason Marlow .... camera technical director: WETA Digital
Shaun Marnewick .... camera technical director: WETA Digital
Jan Maroske .... compositor: WETA Digital
Sarah Marriott .... support services: WETA Digital
Nic Marrison .... shader technical director: WETA Digital (as Nick Marrison)
Steve Marschner .... research and development: WETA Digital
Christopher Marshall .... animator: WETA Digital (as Christopher G. Marshall)
John Martin .... creature technical director: WETA Digital
Thomas Martin .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Rafael Zabala Martinez .... modeler: WETA Digital
Seth Martiniuk .... compositor: WETA Digital
Daniel Marwick .... support services: WETA Digital
Jean Matthews .... lead shots research and development technical director: WETA Digital
Sherryn Matthews .... support services: WETA Digital
Kirk Mawhinney .... facial modeler: WETA Digital (as Kirk G. Mawhinney)
Vaughan Mayclair .... support services: WETA Digital (as Vaughan C. Mayclair)
Neil Mayo .... visual effects editor: WETA Digital
John McCarten .... creature software developer: WETA Digital
David McCormick .... creature software developer: WETA Digital
Bradley McFlinn .... paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Brad McFlinn)
Steve McGillen .... compositing supervisor: WETA Digital (as Steven McGillen)
Dave McGrath .... effects assistant technical director: WETA Digital (as Dave M. McGrath)
Peter James McGrattan .... software developer: WETA Digital
Matt McGuinness .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Anthony McIndoe .... animator: WETA Digital
Steven McKendry .... art/environments department manager: WETA Digital
Jeremy McKenzie .... layout technical director: WETA Digital (as Jeremy Ball)
Nick McKenzie .... shots research and development supervisor: WETA Digital
Richard McKenzie .... render wrangler: WETA Digital
Tiana McKenzie .... assistant lighting technical director: WETA Digital (as Tiana J. Mackenzie)
Nigel McKissock .... textures department manager: WETA Digital
Chloe McLean .... facial motion editor: WETA Digital
Jim 'Big Dog' McLean .... compositor: WETA Digital (as Jim McLean)
Robert K.O. McLeod .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Tristan McMahon .... systems: WETA Digital
Brian McMillin .... senior onset visual effects technical director: WETA Digital
Donal McMullan .... production engineer: WETA Digital
Michael McNeill .... cg supervisor: WETA Digital
Renton McNeill .... production engineer: WETA Digital
Louise McNicholl .... layout department manager: WETA Digital
Mark McNicholl .... lead lighting technical director: WETA Digital
Ross McWhannell .... information systems: WETA Digital
Tom Meade .... animation technical director: WETA Digital (as Thomas Meade)
Gagan Mehta .... lighting technical director: WETA Digital
James Meikle .... visual effects editor: WETA Digital
Shéa W.C. Melville .... motion capture tracker: WETA Digital
Marco Menco .... modeler: WETA Digital
Matthias Menz .... digital visual effects supervisor: WETA Digital
Andrea Merlo .... creature supervisor: WETA Digital
Miklós Mesterházy .... lighting technical director: WETA Digital (as Miklos Mesterhazy)
Stephanie Metcalfe .... facility production assistant: WETA Digital
Orlando Meunier .... animation technical director: WETA Digital
Christoph Meyer .... previs creatures technical director: WETA Digital (as Christoph Daniel Meyer)
Goran Milic .... lead facial motion capture technical director: WETA Digital
Jessica Millar .... senior lighting technical director: WETA Digital
Luke Millar .... cg supervisor: WETA Digital
Michael Miller .... compositor: WETA Digital (as Michael F. Miller)
Ron E.J. Miller .... creature facial lead: WETA Digital
Seth F. Miller .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Nicholas R.J. Mills .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Leighton Milne .... modeler: WETA Digital
Sarah Milnes .... sequence production manager: WETA Digital
Amy Minty .... support services: WETA Digital
Kaori Miyazawa .... modeler: WETA Digital
Chad Moffitt .... previs artist: WETA Digital
Mo Mohamoud .... compositor: WETA Digital (as Mahamoud Mohamoud)
Terry Molatore .... senior texture artist: WETA Digital
Dejan Momcilovic .... motion cature supervisor: WETA Digital
Carlo Monaghan .... compositor: WETA Digital
James Moore .... senior modeler: WETA Digital
Richard John Moore .... creature technical director: WETA Digital
Ben Morgan .... compositing sequence lead: WETA Digital
Steven Morgan-Hastie .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Simon Dean Morley .... production engineer: WETA Digital
Carla Morris .... research and development: WETA Digital
Hugo R.A. Morris .... production assistant: WETA Digital
Darren Mortillaro .... creature technical director: WETA Digital
Reynold Mosley .... senior texture artist: WETA Digital (as Bo Mosley)
Chris Moss .... camera technical director: WETA Digital
Daniel Moy .... modeler: WETA Digital (as Daniel Goncalvez Moy)
Alessandro Mozzato .... cg supervisor: WETA Digital
Matt Mueller .... senior reference photographer: WETA Digital
Rolf Muetze .... lighting technical director: WETA Digital
Yvonne Muinde .... head of matte painting: WETA Digital
Nicky Muir .... animation department production manager: WETA Digital
Arwen Munro .... production manager: WETA Digital
Matthew Muntean .... creature technical director: WETA Digital
Laura Murillo .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Tim Murphy .... texture pipeline technical director: WETA Digital
Jun Zee Myers .... animator: WETA Digital
Vanessa Mylchreest .... paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Vanessa Rose Mylchreest)
Dominica Myles .... camera technical director: WETA Digital
Alfred Mürrle .... compositing supervisor: WETA Digital
Duncan Nairn .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Kiyoyuki Nakagaki .... senior software developer: WETA Digital
Victor Naveira .... visual effects i/o: Park Road Post Production
Sehera Nawaz .... research and development: WETA Digital
Salima Needham .... compositor: WETA Digital
Leo Neelands .... compositor: WETA Digital
Nikora Ngaropo .... layout technical director: WETA Digital
Tim Nicholas .... systems: WETA Digital
Michael B. Nielsen .... research and development: WETA Digital
Ben Nightingale .... senior texture artist: WETA Digital
Kenichi Nishida .... modeler: WETA Digital
Peti Nohotima .... matte painting department coordinator: WETA Digital
Teni Noravian .... compositor: WETA Digital
Espen Nordahl .... shader technical director: WETA Digital
Sam Norman .... compositor: WETA Digital
Keven Norris .... lead texture artist: WETA Digital
Greg Notzelman .... senior texture artist: WETA Digital
Alexander Nowotny .... senior effects technical director: WETA Digital (as Alex Nowotny)
Brian Nugent .... compositor: WETA Digital
Pete O'Connell .... compositor: WETA Digital
Ciaran O'Connor .... compositor: WETA Digital (as Ciarán O'Connor)
Mike Ocoboc .... compositor: WETA Digital (as Michael Ocoboc)
James Ogle .... lead modeler: Weta Digital
Anton Ognyev .... effects technical director: WETA Digital
Brandon Onstott .... shader technical director: WETA Digital
Ray Ooi .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Benjamin Orange .... technical support: WETA Digital
Daniel Luke Orr .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
David A. Ostler .... lead lighting technical director: WETA Digital
David Owen .... texture artist: WETA Digital
Filippo Paganoni .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Michael Paget .... layout technical director: WETA Digital
Stephen Painter .... senior previs artist: WETA Digital
Amanda Pamela .... compositor: WETA Digital
Michael Pangrazio .... senior art director: WETA Digital
Sathyan Panneerselvam .... previs artist: WETA Digital
John Papafotiou .... lighting technical director: WETA Digital
Alexandra Papavramides .... compositor: WETA Digital (as Alexandra Papavramidis)
Jonathan Paquin .... animator: WETA Digital
Andrew Park .... animator: WETA Digital (as Andrew William Park)
Hunter Parks .... shader technical director: WETA Digital
Stuart Partridge .... compositor: WETA Digital
Anthony M. Patti .... modeler: WETA Digital
Helen Paul .... lighting technical director: WETA Digital
Ferand Peek .... visual effects artist: Park Road Post Production
Hannah Peirce .... compositor: WETA Digital
Craig Penn .... senior animator: WETA Digital
Paul Perrott .... animator: WETA Digital
Mike Perry .... cg supervisor: WETA Digital
Emily Fairlight Peters .... facility production assistant: WETA Digital
Patrick Peterson .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Nicolas Petit .... effects technical director: WETA Digital
Ignacio B. Peña .... previs artist: WETA Digital (as Ignacio Bayardo Peña)
David Phillips .... senior compositor: WETA Digital
Timothy Pick .... information systems: WETA Digital
Jeremy Pickett .... cg supervisor: WETA Digital
Carles Piles .... senior texture artist: WETA Digital
Danila Pogalov .... lighting technical director: WETA Digital
Bruno Pollet .... motion editor: WETA Digital
Jessica Ponte .... textures department manager: WETA Digital
James Porter .... camera technical director: WETA Digital
Christian Poullay .... camera technical director: WETA Digital
Oleksiy Pozikov .... shader technical director: WETA Digital (as Oleksiy Puzikov)
Sam Prebble .... creature assistant technical director: WETA Digital
Thomas Prebble .... information systems: WETA Digital
David Preece .... research and development effects technical director: WETA Digital
Niklas Preston .... modeler: WETA Digital
Matthew Provost .... systems manager: WETA Digital
Robin Prybil .... support services: WETA Digital
Eddy Purnomo .... effects technical director: WETA Digital
Lucas Putnam .... visual effects editor: WETA Digital
Simon Quach .... motion editor: WETA Digital
Cesar Quijada .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Cesar R. Quijada)
Inge Rademeyer .... support services: WETA Digital
Ula Rademeyer .... lead texture artist: WETA Digital
Pascal Raimbault .... lead modeler: WETA Digital
Richard Raimbault .... senior modeler: WETA Digital
Jay Rama .... technical support: WETA Digital
Matthew Rampias .... lighting technical director: WETA Digital (as Matthew George Rampias)
Kade Ramsey .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Troy Ramsey .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Shane Rangi .... digital reference performer: WETA Digital
Pavani Rao .... cg supervisor: WETA Digital (as Pavani Rao Boddapati)
Karl Rapley .... animator: WETA Digital
Ellen Rappenecker .... lead facial motion editor: WETA Digital
Craig Douglas Rattray .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Donny Rausch .... compositor: WETA Digital
Rebecca Ray .... information systems: WETA Digital
Paul Redican .... senior compositor: WETA Digital
George Rhodes Redmond .... facility production assistant: WETA Digital
Chris Reece .... systems tools: WETA Digital
Phillip Reed .... data resource coordinator: WETA Digital
Jonathan Regan .... facility production assistant: WETA Digital
Chloe Elise Reilly .... support services: WETA Digital
Markus Reithoffer .... compositor: WETA Digital
Stephan Remstedt .... senior camera technical director: WETA Digital
Jay Renner .... previs models and textures lead: WETA Digital
Marco Revelant .... models supervisor: WETA Digital
Eric Reynolds .... animation supervisor: WETA Digital
Nicholas Richter .... motion editor: WETA Digital
Kim Rickard .... support services: WETA Digital
Marc D. Rienzo .... compositor: WETA Digital (as Marc Dominic Rienzo)
Matthew Riordan .... lead animator: WETA Digital
Joshua Rivas .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Josh Rivas)
Christian Rivers .... previsualization supervisor: WETA Digital
Ben Roberts .... compositing supervisor: WETA Digital
Paul-George H. Roberts .... software developer: WETA Digital
Fraser Robertson .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Cesar Rodriguez Bautista .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Ryan Rogers .... lead lighting technical director: WETA Digital
Kevin Romond .... effects supervisor: WETA Digital
Nina Rongokea .... facility production assistant: WETA Digital
Campbell Rose .... compositor: WETA Digital
Robert Rossello .... compositor: WETA Digital (as Robert R. Rossello)
Sharuddin Rosunally .... compositing department production manager: WETA Digital
Stephen Roucher .... stereo team lead: WETA Digital
Robert Rowles .... compositor: WETA Digital
Jance Rubinchik .... animator: WETA Digital
Merrin Ruck .... visual effects coordinator
Jesús Ruiz Torres .... motion editor: WETA Digital (as Jesus Ruiz Torres)
Garry Runke .... lead effects technical director: WETA Digital
James Russell .... compositor: WETA Digital
Kristina Russo .... previs models and textures artist: WETA Digital
Bill Ryder .... systems: WETA Digital
Marilyn Ryder .... support services: WETA Digital
Karim Sahai .... compositing sequence lead: WETA Digital
Ai Saimoto .... lead lighting technical director: WETA Digital
Eric Saindon .... visual effects supervisor
Zoe Saker-Norrish .... facility production assistant: WETA Digital
Rosendo Salazar .... lighting technical director: WETA Digital
Christoph Salzmann .... compositing supervisor: WETA Digital
Jose Samson .... modeler: WETA Digital
Adrian Samuels .... data resource manager: WETA Digital
Mahria Sangster .... shots department production manager: WETA Digital
Victor Sanz Fernandez .... texture artist: WETA Digital
Alessandro Saponi .... lead lighting technical director: WETA Digital
Michael Sarkis .... senior onset visual effects technical director: WETA Digital
Horst Sarubin .... camera technical director: WETA Digital
Caterina Schiffers .... texture artist: WETA Digital
Jiri Schlemmer .... model/texture artist: WETA Digital
Markus Schneider .... compositor: WETA Digital
Rolf Schneider .... senior camera technical director: WETA Digital
Sebastian Schoellhammer .... modeler: WETA Digital
Jennifer Schoo .... information systems: WETA Digital
Marcus Schoo .... software developer: WETA Digital
Durant Schoon .... lighting technical director: WETA Digital (as B. Durant Schoon)
Florian Schroeder .... compositing supervisor: WETA Digital
Andreas Schulz .... camera technical director: WETA Digital
Andreas Schuster .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Jens Schwarz .... senior creature technical director: WETA Digital
Michael Schwarz .... research and development: WETA Digital
Jorge Schwarzhaupt .... research and development: WETA Digital
Rob Sclater .... shots research and development/pipeline technical director: WETA Digital
Penelope Scott .... previs production coordinator: WETA Digital (as Penelope Sarah Scott)
Brad Selkirk .... motion capture tracker: WETA Digital
Carsten Seller .... animator: WETA Digital
Paolo Emilio Selva .... software developer: WETA Digital
Jaewoo Seo .... research and development: WETA Digital
Miguel Sepulveda .... senior software developer: WETA Digital (as Miguel A. Sepulveda)
Adhir Sewambar .... motion capture tracker: WETA Digital
Paul Seyb .... facial motion editor: WETA Digital
Amir Shachar .... shader technical director: WETA Digital
Marnie Shachar .... texture artist: WETA Digital
Thrain Shadbolt .... cg supervisor: WETA Digital
Sally Shanahan .... support services: WETA Digital
Glen Sharah .... textures technical supervisor
Brian Sharpe .... software developer: WETA Digital
Sam Sharplin .... senior modeler: WETA Digital
Aurynn Shaw .... production engineer: WETA Digital
James Shaw .... modeler: Weta Digital (as James J.S. Shaw)
Adam Shelton .... texture pipeline technical director: WETA Digital
Martin Shelton .... technology project manager and coordinator: WETA Digital
Kevin L. Sherwood .... visual effects producer: WETA Digital
Holly Inyoung Shin .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Tomoko Shin .... compositor: WETA Digital
Jennifer Shoesmith .... modeler: WETA Digital
Nick Shore .... creature software developer: WETA Digital
Jayson Simpson .... creature assistant technical director: WETA Digital
Chrystia Siolkowsky .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Anna Sitjà .... senior texture artist: WETA Digital (as Anna Sitja Mir)
Navin Sk .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Brett Skinner .... senior texture artist: WETA Digital
Eván Skíbin .... render wrangler: WETA Digital
Matt Sloan .... senior onset visual effects technical director: WETA Digital
Howard Sly .... facial modeler: WETA Digital
Michael Smale .... art director: WETA Digital
Layne Small .... render wrangler: WETA Digital
Lori Smallwood .... senior animation technical director: WETA Digital
Stephen Smart .... render wrangler: WETA Digital
Adam Brett Smith .... facial motion editor: WETA Digital (as Adam Smith)
Breannan Smith .... research and development: WETA Digital
Cameron Smith .... senior compositor: WETA Digital
Cole Smith .... models department coordinator: WETA Digital
Daniel Jacob Smith .... shots research and development/pipeline technical director: WETA Digital (as Daniel Smith)
Kevin Andrew Smith .... visual effects supervisor: second unit, WETA Digital
Marc Smith .... camera technical director: WETA Digital
Mark Smith .... animator: WETA Digital
Eva Snyder .... compositor: WETA Digital
Sean Snyders .... senior mocap engineer: WETA Digital
Perry Hyunwoo Sohn .... camera technical director: WETA Digital
Michael Solon .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Na Song .... modeler: WETA Digital
John Sore .... senior animator: WETA Digital
Eddie Soria .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Jonathan Sothern .... assistant lighting technical director: WETA Digital (as Jonathan Kyle Sothern)
Gerrard Southam .... previs artist: WETA Digital
Jonas Sperl .... layout technical director: WETA Digital
Holger Spill .... shader technical director: WETA Digital
Marco Spitoni .... previs artist: WETA Digital
Christoph Sprenger .... effects research and development supervisor: WETA Digital
Mark Stanger .... animator: WETA Digital
Cameron F. Steel .... technical support: WETA Digital
Justin Steel .... modeler: WETA Digital
Deborah Stephens .... information systems lead: WETA Digital
Grace Stephens .... texture artist: WETA Digital
Jacob Stephens .... lead layout technical director: WETA Digital
John Stevenson-Galvin .... lead modeler: WETA Digital
Hanna Marijke Stewart .... facility production assistant: WETA Digital
Matteo Stirati .... modeler: WETA Digital
Justin Stockton .... layout technical director: Weta Digital
Carsten Stoll .... research and development: WETA Digital
Paul Story .... senior animator: WETA Digital
Petra Stueben .... senior texture artist: WETA Digital
Max Stummer .... compositor: WETA Digital
David Sudd .... camera technical director: WETA Digital
Rini Sugianto .... animator: WETA Digital
Francois Sugny .... lead effects technical director: WETA Digital
Malino Suzuki .... lead facial motion editor: WETA Digital
Masaya Suzuki .... lead texture artist: WETA Digital
Jonathan Swartz .... effects technical director: WETA Digital (as Jonathan S. Swartz)
Luke Swasbrook .... camera technical director: WETA Digital
Ben Swinbanks .... camera technical director: WETA Digital (as Benjamin M. Swinbanks)
Raqi Syed .... senior lighting technical director: WETA Digital
Sebastian Sylwan .... chief technology officer: WETA Digital
Peter Syomka .... senior creature technical director: WETA Digital
Krzysztof Szczepanski .... senior previs artist: WETA Digital
Andreas Söderström .... research and development: WETA Digital
Gaku Tada .... lead lighting technical director: WETA Digital
Giuseppe Tagliavini .... compositing supervisor: WETA Digital
Reynold Tagore .... texture artist: WETA Digital
Valerie Tai .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Charles Tait .... head of compositing: WETA Digital
Michael Takarangi .... reference photography assistant: WETA Digital
Hirofumi Takeda .... compositor: WETA Digital
Eric Tang .... lead creature technical director: WETA Digital
Anne Taunga .... motion edit department manager: WETA Digital (as Anne P. Taunga)
Jochen Tautges .... research and development: WETA Digital
Andrew Taylor .... shader technical director: WETA Digital (as Andrew R.E. Taylor)
Ben Taylor .... compositor: WETA Digital
Bridget M. Taylor .... compositor: WETA Digital
Kate Taylor .... sequence production coordinator: WETA Digital
Sandy Taylor .... camera department production manager: WETA Digital (as Sandy Coco Taylor)
Sharisse Teare .... facility production assistant: WETA Digital
Sompong Teekasathien .... modeler: WETA Digital
Sunny Teich .... effects technical director: WETA Digital
Felix Telfer .... effects assistant technical director: WETA Digital
Eteuati Tema .... lead facial motion editor: WETA Digital
Chris Templeman .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Sam Templeton .... facility production assistant: WETA Digital
Adrian Teng .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Adrian Caballeros Teng)
Tim Teramoto .... creature technical director: WETA Digital
Amy Thomas .... creature assistant technical director: WETA Digital
Craig Thomas .... sequence production coordinator: WETA Digital
Gareth Thomas .... paint and rotoscope artist: WETA Digital (as Gareth J.V. Thomas)
Shannon Thomas .... senior modeler: WETA Digital
Ben Thompson .... lead lighting technical director: WETA Digital
Caleb Thompson .... compositor: WETA Digital
Jon Thorsen .... camera technical director: WETA Digital
Phyo Thu .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Jonas Thörnqvist .... modeler: WETA Digital (as Jonas Törnqvist)
Caroline Ting .... animator: WETA Digital
Edwina Ting .... animator: WETA Digital
Pär Tingström .... modeler: WETA Digital
Philip To .... animator: WETA Digital
Geoff Tobin .... lead massive technical director: WETA Digital
Glenn Tocher .... render wrangler: WETA Digital
Jon Tojek .... lighting technical director: WETA Digital
Audrea Topps Harjo .... creatures department manager: WETA Digital (as Audrea Topps-Harjo)
Daniele Tosti .... cg supervisor: WETA Digital
Mariko Tosti .... shaders department manager: WETA Digital
Wayne Traudt .... matte painting conceptual artist: WETA Digital
Diego Trazi .... lead effects technical director: WETA Digital (as Diego Trazzi)
Sebastian Trujillo .... animator: WETA Digital
Natasha Turner .... support services: WETA Digital
Jon Tyler .... senior motion editor: WETA Digital (as Jonathon Tyler)
Riaan Underwood .... creature assistant technical director: WETA Digital
Stephen Unterfranz .... cg supervisor: WETA Digital
Roland Vallet .... animator: WETA Digital
James Van Der Reyden .... motion capture studio technical director: WETA Digital
Phil Van Der Reyden .... modeler: WETA Digital
Chris Van Dyck .... compositor: WETA Digital
Kara Vandeleur .... texture artist: WETA Digital
Bruce Vecchitto .... senior compositor: WETA Digital
Beck Veitch .... compositor: WETA Digital
Armando Velazquez .... compositor: WETA Digital (as Armando Velazquez Franco)
Adrian Vercoe .... facility production assistant: WETA Digital
Jenny Vial .... sequence production coordinator: WETA Digital
Marco Vidaurre .... creature technical director: WETA Digital
Douglas Peter Viljoen .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Antonis Voutsinos .... stereoscopic artist: Park Road Post Production
Andreja Vuckovic .... senior modeler: WETA Digital
Daniel Wade .... lighting technical director: WETA Digital (as Dan Wade)
Reed Wade .... production engineer: WETA Digital
Chris Walker .... lighting technical director: WETA Digital
Sean Noel Walker .... lead lighting technical director: WETA Digital
Faye Walkington .... motion editor: WETA Digital
Linda Wall .... support services: WETA Digital
Brenda R. Wallace .... production engineer: WETA Digital (as Brenda Wallace)
Ange Waller .... support services: WETA Digital
Gwyneth Walton .... modeler: WETA Digital
Brian Ward .... animator: WETA Digital
Martin Ward .... render wrangler: WETA Digital
Tim Ward .... lighting technical director: WETA Digital
Ryan Ware .... assistant lighting technical director: WETA Digital (as Ryan L. Ware)
Ben Warner .... compositor: WETA Digital
Hannah Bridget Warren .... facility production assistant: WETA Digital
Matt Weaver .... previs artist: WETA Digital
Matty Webling .... support services: WETA Digital
Romy Webster .... sequence production coordinator: WETA Digital
Shraga Weiss .... facial modeler: WETA Digital
Pete Wellington .... information systems: WETA Digital
Diana Marie Wells .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Kenneth Wells .... technical support: WETA Digital
Iraia Whakamoe .... facility production assistant: WETA Digital
R. Christopher White .... visual effects supervisor: WETA Digital
Tobias Wiesner .... compositor: WETA Digital
Lisa Wild .... massive technical director: WETA Digital (as Jane Lisa Wild)
Lisa Wildermoth .... motion capture production manager: WETA Digital
Joseph Wilkie .... wranger manager: WETA Digital (as WilkieJoe)
Fraser Wilkinson .... layout technical director: WETA Digital (as Fraser John Wilkinson)
Alicia Williams .... support services: WETA Digital
Angus D. Williams .... render wrangler: WETA Digital
Clare Williams .... animator: WETA Digital
Gavin Williams .... motion editor: WETA Digital
Lindsey B. Williams .... research and development: WETA Digital
Mark Cameron Williams .... effects assistant technical director: WETA Digital (as Mark C. Williams)
Pete Williams .... head of digital imaging: WETA Digital
James Willingham III .... previs artist: WETA Digital
Nicholas Wilson .... senior modeler: WETA Digital
Sarah Wilson .... sequence production manager: WETA Digital
Stephen Wilson .... compositor: WETA Digital (as Stephen L. Wilson)
Greg Wilton .... massive technical director: WETA Digital (as Gregory N. Wilton)
Sophie Wilton .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Erik Winquist .... lighting technical director: WETA Digital
Chris Winter .... systems: WETA Digital
Garrett Winters .... layout technical director: WETA Digital (as Garrett N. Winters)
Teresa Winters .... layout technical director: WETA Digital (as Teresa L. Hooper)
Jedrzej Wojtowicz .... shaders supervisor: WETA Digital
Brian Wolf .... compositor: WETA Digital
Paul Marcus Wong .... assistant lighting technical director: WETA Digital
Roger Wong .... creature technical director: WETA Digital
Clare Woodford-Robinson .... modeler: WETA Digital
Beck Woolhouse .... facility production assistant: WETA Digital
Karl J. Woollaston .... information systems: WETA Digital
Andy Wright .... render wrangler: WETA Digital
David Wright .... support services: WETA Digital
Jui-Min Remi Wung .... motion capture tracker: WETA Digital
Marta Wysocka .... modeler: WETA Digital
Piotr Fox Wysocki .... senior texture artist: WETA Digital
Xian Xiao .... software developer: WETA Digital
Junying Xu .... texture artist: WETA Digital
Casey Yahnke .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Hiromi Yoshihara Yang .... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Kareem Yassih .... IT production manager: WETA Digital
Kelvin Yee .... compositor: WETA Digital
Rayeon Yeem .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Viki Yeo .... senior texture artist: WETA Digital (as Viki Yunjeong Yeo)
Dennis Yoo .... senior animator: WETA Digital
Ariana Young .... assistant purchasing officer: WETA Digital
Craig Young .... animator: WETA Digital
Elliott Young .... systems tools: WETA Digital
John Young .... technical support lead: WETA Digital
Joyce Young .... lighting technical director: WETA Digital
Justin Young .... technical support: WETA Digital
Marvyn Young .... sequence production manager: WETA Digital
Chris Zammit .... senior texture artist: WETA Digital
Riccardo Zanettini .... lighting technical director: WETA Digital
Marzena Zareba .... onset visual effects technical director: WETA Digital
Matthias Zeller .... lead creature technical director: WETA Digital
Mohand Zennadi .... lighting technical director: WETA Digital
Daniel Zettl .... senior animator: WETA Digital
George Zwier .... compositor: WETA Digital
Rainer Zöttl .... senior modeler: WETA Digital (as Rainer Zoettl)
Pablo Ángeles Zuman .... previs models and textures artist: WETA Digital
Johan Åberg .... comp research and development: WETA Digital (as Johan Aberg)
Anjel Alcaraz .... stereoscopic artist: Stereo D (uncredited)
Jörg Baier .... compositor: WETA Digital (uncredited)
Shane Boulton .... motion capture actor (uncredited)
Adam Christensen .... render wrangler (uncredited)
Brandon Davis .... effects technical director (uncredited)
Amanda Dyar .... visual effects (uncredited)
Ben Folkman .... animator: Weta Digital (uncredited)
Jason Galeon .... lighting technical director: WETA Digital (uncredited)
Ros Gihan Williams .... reference camera operator (uncredited)
Peter Godden .... layout artist (uncredited)
Peter Godden .... matchmove artist (uncredited)
Faraz Hameed .... senior previz animator: WETA Digital (uncredited)
Allan Henderson .... modeller (uncredited)
Paul Ingegneri .... visual effects coordinator (uncredited)
Helen Khrustalyova .... visual effects artist (uncredited)
Robyn Luckham .... animator: WETA Digital (uncredited)
Daisuke Maki .... lighting technical director: WETA Digital (uncredited)
Paul Maples .... motion control operator (uncredited)
Scott McInnes .... concept artist (uncredited)
Alberto Montañés .... compositor: WETA Digital (uncredited)
Wolfgang Niedermeier .... camera lead: WETA Digital (uncredited)
Ian Plumb .... digital compositor (uncredited)
Paul Raeburn .... compositor (uncredited)
Saul Reid .... technical director (uncredited)
Albrecht Steinmetz .... camera lead: WETA Digital (uncredited)
Alice Sterre .... rotoscoping (uncredited)
Rosalind Stratton .... layout technical director: WETA Digital (uncredited)
Kieran Tether .... lighting technical director: Weta Digital (uncredited)
Mark Victor Trappett .... render technical assistant (uncredited)
Alyssa Zarate .... paint artist: Weta Digital (uncredited)
 
Stunts
Brett Beattie .... stunt performer
Matt Bennett .... stunt performer
Glenn Boswell .... stunt coordinator
Bob Bowles .... stunt rigger (as Bobby Bowles)
Sean Button .... stunt performer
Marky Lee Campbell .... stunt performer
Justin B. Carter .... stunt performer (as Justin Carter)
Desiree Rose Cheer .... stunt office coordinator (as Desiree Cheer)
Scott Chiplin .... stunt performer
Huckle Cleary .... stunt rigger
Jonathan Costelloe .... stunt performer
Andrew Cottle .... stunt performer
Tom Cotton .... stunt performer
Augie Davis .... assistant stunt coordinator
Mana Hira Davis .... stunt performer
Steven A. Davis .... stunt performer
Peter Dillon .... stunt performer
Aron Eastwood .... stunt performer
Morgan Evans .... stunt performer
Winham Hammond .... stunt performer
Isaac Hamon .... stunt performer
Jeremy Hollis .... stunt performer
Michael Homick .... stunt double: Gandalf (as Michael Homik)
Ingrid Kleinig .... stunt performer
Tony Marsh .... stunt performer (as Antonio Marsh)
Laura Matthews .... stunt performer
Lisa May .... stunt office coordinator
Jonny McBride .... stunt performer
Tim McLachlan .... stunt performer
Steven McMichael .... sword master
Jared Meehan .... stunt performer
Patrick Morrison .... stunt performer
David J. Muzzerall .... stunt performer
James O'Donnell .... stunt coordinator: London
Lachlan Parkinson .... stunt performer
Nooroa Poa .... stunt rigger
Shane Rangi .... stunts
Steve Reinsfield .... stunt performer
Vincent Roxburgh .... stunt performer
George Saliba .... key stunt rigger
Michael Saliba .... stunt equipment supervisor
Kiran Shah .... stunt performer
Paul Shapcott .... assistant stunt coordinator
Paul Shapcott .... stunt fight coordinator
Brett Sheerin .... stunt performer
Allan Smith .... stunt performer
Bronson Steel .... stunt performer (as Bronson Steele)
David Stella .... stunt performer
Mark Trotter .... stunt performer
Bernadette Van Gyen .... stunt assistant
Morne van Tonder .... stunt rigger (as Mornè Van Tonder)
James Waterhouse-Brown .... stunt performer
Gemma Weston .... stunt performer
Gavin Wild .... stunt rigger
Min Windle .... stunt performer
Tim Wong .... assistant stunt coordinator
Genevieve Aitken .... stunt performer (uncredited)
Daniel Andrews .... stunt performer (uncredited)
Mark Atkin .... stunt double: Thorin Oakenshield (uncredited)
Trevor Bau .... stunt performer (uncredited)
Joel Amos Byrnes .... stunt performer (uncredited)
Glenn Chow .... stunt performer (uncredited)
Rodney Cook .... stunt performer (uncredited)
Leroy Cross .... stunt performer (uncredited)
Shane Dawson .... stunt performer (uncredited)
Bodie Fitzpatrick .... stunt performer (uncredited)
Michael M. Foster .... stunt performer (uncredited)
Ben Fransham .... stunt performer (uncredited)
Amanda Graver .... stunt performer (uncredited)
Stephen Grey .... stunt performer (uncredited)
Brendan Guerin .... stunt performer (uncredited)
Albert Heimuli .... stunt performer (uncredited)
Neal Horton .... stunt performer (uncredited)
Terry Notary .... stunt double: Yazneg (uncredited)
John Osborne .... stunt performer (uncredited)
Philip Partridge .... stunt performer (uncredited)
Crystal Pratt .... stunt performer (uncredited)
Campbell Rousselle .... stunt performer (uncredited)
Gareth Ruck .... stunt double: Dwalin (uncredited)
Nicholas Schodel .... stunt performer (uncredited)
Stuart Thorp .... stunt performer (uncredited)
Rosalie van Horik .... stunt performer (uncredited)
Connor Van Vuuren .... stunt performer (uncredited)
Chris Weir .... stunt performer (uncredited)
Tim Wong .... stunt double: Radagast (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Dave Anderson .... technical utility
Matt Andrews .... lighting technician
Andrew Ayrton .... rigging best boy
Glen Ayrton .... rigging lighting technician
Sam Bailey .... second assistant camera
Ché Baker .... on set colourist
Saxon Ball .... lighting technician
Ian Barwick .... rigging gaffer: London
Laetitia Belen .... third assistant camera
Mark Binnall .... key grip: London
Richard Bluck .... director of photography: second unit
Darren Bradnock .... remote head operator
David Brown .... rigging gaffer (as Dave Brown)
David Brownjohn .... lighting technician: second unit
Nat Brunt .... third assistant camera: second unit
Matt Buchan .... lighting technician: London (as Mat Buchan)
Ed Burge .... technocrane operator
Jeanne Caldwell .... rigging lighting technician
Chris Chandler .... casual lamp operator
Nick Chester .... grip: second unit
Lee Clafferty .... lighting continuity: second unit
Giles Coburn .... gaffer: second unit
Philip Copley .... lighting continuity
Jamie Couper .... best boy: second unit (as James Couper)
Tim Cousins .... libra technician: second unit
Gareth Daley .... 3d camera supervisor
Tim Dallas .... rigging lighting technician
Colin Deane .... first assistant camera
Martin Duncan .... lighting technician: London
Joshua Dunn .... loadmaster: aerial unit
James Elliston .... assistant video split: second unit
Chris Emerre .... lighting technician
Mickaele Evans .... grip: second unit
Todd Eyre .... still photographer
Craig Farrand .... lighting technician
Ants Farrell .... best boy
James H. Fisher .... still photographer (as James Fisher)
Nick Flyvbjerg .... grip
Darren Foster .... video assistant
Brendon Frank .... generator operator: second unit
Lachlan French .... assistant video split: second unit
Alex Funke .... motion control supervisor
Jamie Garside .... lighting technician
Reg Garside .... gaffer
Scot Gill .... rigging grip: London (as Scot Gil)
Christopher Gough .... rigging grip: London (as Chris Gough)
Julia Green .... second assistant camera: aerial unit
Huw Griffiths .... best boy grip
Simon Harding .... camera operator
Simon Harding .... steadicam
Winston Harris .... grip
Dion Hartley .... head of technology
Grant Harvey .... grip
Conrad Hawkins .... grip
Logan Heaney .... lighting technician: second unit
George Hennah .... first assistant camera: second unit
Isaac Heron .... lighting technician: second unit
Richard 'Poss' Hogan .... lighting technician: second unit (as Richard Hogan)
Brenden Holster .... first assistant camera
James Hopwood .... grip: second unit
Nels Isrealson .... still photographer (as Nels Israelson)
Paul Jackson .... rigging lighting technician
Sam Jellie .... lighting technician: second unit
Craig Johnson .... grip: second unit
Ross Jones .... rigging grip
Simon Jones .... grip: second unit
Warren Jones .... key rigger
Maurice Kapua .... grip: second unit
James Kearney .... board operator: second unit
Tony Keddy .... key grip
Sean Kelly .... lead stereographer
James Kennedy .... lighting technician
James Killen .... rigging lighting technician
Jan Kleinheins .... grip: second unit
Mike Knudsen .... motion control first assistant camera
Nick Kramer .... rigging lighting technician
James Lainsbury .... lighting technician: second unit (as James Lainchbury)
Brett Lamerton .... assistant grip: second unit
Keri Manuel .... rigging lighting technician
Paul Maples .... motion control operator
Rob Marsh .... camera operator: second unit
Rob Marsh .... steadicam operator: second unit
Will Mathews .... grip
Peter McCaffrey .... camera operator: second unit
Peter McCaffrey .... steadicam operator: second unit
Dean McCarroll .... first assistant camera: second unit
Isaac McCormick .... rigging grip
Brett McDowell .... dolly grip: second unit
Bruce McKinlay .... rigging grip
Cameron McLean .... camera operator
Cameron McLean .... steadicam
Billy Mear .... best boy grip: second unit
Garth Michael .... second assistant camera
Joseph Michael .... motion control second assistant camera
Dusty Millar .... second assistant camera: second unit
Corey Moana .... grip
Tony Moore .... key rigger: London
Reuben Morrison .... board operator
Jay Munro .... key grip: second unit
Paul Murphy .... grip: second unit
Nigel Nally .... second assistant camera: second unit
Jason Naran .... video assist: second unit
Patrich Nash .... dolly grip: second unit
Mark Newnham .... lighting technician: second unit
Jens Normann .... motion control grip
David B. Nowell .... director of photography: aerial unit
Ryan O'Donnell .... lighting technician
Eamonn O'Keeffe .... focus puller: London (as Eamonn O'Keefe)
Jared O'Neale .... lighting technician: second unit
Luis Olivares .... video assist operator
Simon Oliver .... lighting technician
Chris Palmer .... rigging coordinator
Warrick Peace .... lighting technician (as Warwick Peace)
Rowan Peacock .... grip: second unit
Nigel Percy .... lighting rigging board operator
Chris Pert .... rigging lighting technician
Toloa Petaia .... video assistant
Eraihia Philips-Hakarala .... rigging grip
Mark Pokorny .... still photographer
Rajiv Raj .... remote head operator
Tony Reed .... technical utility
Jay Rei .... rigging grip
Mark Richards .... rigging grip: London
Melissa Ririnui .... dolly grip: second unit
Jason Robertson .... leading rigger
James Rua .... stereographer: second unit
Dave Russell .... technical utility (as David Russell)
Gus Salla .... lighting and grip coordinator (as Guss Salla)
David Sargison .... lighting coordinator: second unit
Horst Sarubin .... motion control operator
Rohan Satyanand .... video assistant
Luke Saulbrey .... grip
Lee Scott .... lighting technician
David Shaw .... dolly grip (as Dave Shaw)
Frank Shields .... board operator: London
Amber Marie Smith .... data wrangler: second unit
Oscar Smith .... rigging grip
Philip A.T. Smith .... lead stereographer: second unit (as Philip Smith)
Byron Sparrow .... casual lamp operator
Caleb Staines .... technical utility: second unit
James Starr .... video assistant: London (as Jamie Starr)
Andrew Sych .... spacecam technician: aerial unit
Kim Thomas .... data wrangler: second unit
Ben Thurston .... technical utility: second unit
Aline Tran .... stereographer (as Aline Trane)
Benjamin Vere-Jones .... best boy rigger
Hansel Verkerk .... rigging lighting technician
Michael Vivian .... dolly grip (as Mick Vivian)
Angus Ward .... stereographer
Richard Ward .... grip: second unit
Ants Warehouse .... generator operator
Callum Watson .... rigging grip: London
Anthony Weinberg .... technocrane operator
Daniel Wilson .... lighting technician: second unit (as Dan Wilson)
Grant Wilson .... off set best boy
Daimon Wright .... grip: second unit
Toby Conway .... grip assistant (uncredited)
Scott Harman .... lighting technician (uncredited)
Mathew Knight .... mocap reference camera operator (uncredited)
Andreas Mahn .... mocap reference camera operator (uncredited)
Shaun Mone .... electrician: UK (uncredited)
Grant Paulis .... second assistant camera (uncredited)
Nathaniel Peirson .... rigging electrician (uncredited)
Noor Razzak .... additional grip: second unit (uncredited)
Sarah Thompson .... lighting rigger (uncredited)
Matt Tuffin .... mocap reference camera operator (uncredited)
 
Casting Department
Nicola Benton .... casting assistant
Victoria Beynon-Cole .... extras casting director (as Victoria Cole)
Scot Boland .... casting: U.S.
Victoria Burrows .... casting: U.S.
Grace Cole .... extras casting assistant
Simon Cox .... casting assistant
Emma Dockery .... casting assistant
Toby Guidry .... casting associate
Amy Hubbard .... casting: U.K.
John Hubbard .... casting: U.K.
Lili Jenkins .... casting assistant
Liz Mullane .... casting: New Zealand
Miranda Rivers .... casting: New Zealand
Ann Robinson .... casting: Australia
Matthew Maisto .... casting associate: New York (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Lucy Adams .... textile artist
Matt Appleton .... costume and armour supervisor: WETA Workshop
Rosalind Atkinson .... off set costumes
Ryan Attwood .... additional costumer
Jeeda Barford .... off set costumes (as Jeda Barford)
Emily Barr .... costumer
Wendy Benseman .... leather stitcher
Renze Bijker .... art finisher
Jane Boocock .... costumer
Paul Booth .... extras costume supervisor
Chantelle Bowkett .... lead costume standby
Amy Brown .... costumer: London
Hamish Brown .... art finisher
Samantha Brown .... costumer
Daniel Calvert .... art finisher
Graeme Carlisle .... design graphics
Paul Christiansen .... footwear
Sarah Cole .... costumer
Sophie Collie .... costumer
Paula Collier .... key dyer
Paula Collier .... textile artist
Shannan Collier .... dyer
Fifi Colston .... off set costumes
Shanti Costar .... additional costumer
Phillipa Cowdrey .... costumer
John Cowell .... assistant costume designer
James Crane .... art finisher
Natalie Crane .... off set costumes
Amy Craven .... costumer
Daniel Cruden .... costume standby: dwarves (as Dan Cruden)
Mary Lou Da Roza .... off set costumes (as Mary-Lou Da Roza)
Marina Davis .... art finisher
Anna Deacon .... costumer
Libby Dempster .... textiles and finishing supervisor
Lisa Doherty .... costumer
Emma Evans .... additional costumer
Carolyn M. Fenton .... wardrobe supervisor (as Carolyn Fenton)
Robyn Forster .... costume props supervisor
Beverley Francis .... costumer
Helen Fuller .... additional costumer
Kerry Funnell .... costumer
Grant Gebbie .... art finisher
Jasmin Gibson .... lead costume standby
Hannah Goldblatt .... costumer
Sarah Goodhue .... extras costume standby
Peter Gouge .... art finisher
Sally Gray .... costume standby: dwarves
Sally Gray .... set costumer
Tammy Green .... costume standby: dwarves
Rupert Grobben .... additional costumer
Paul Hambleton .... art finisher
Beryl Hampson .... costumer
Sarah Bailey Harper .... art finisher (as Sarah Bailey-Harper)
Emma Harre .... key costumer
Kate Hawley .... additional costume designer
Charlotte Hayes .... costume standby: dwarves
Jake Hedley .... additional costumer
Joss Henry .... costume standby: dwarves
Sarah Howden .... leather stitcher
Emily Ireland .... off set costumes
Caroline Johnston .... art finisher
Rebecca Johnston .... extras costume standby
Pam Jones .... costumer
Bex Joyce .... costume standby: dwarves
Laki Laban .... additional costumer
Jennifer Langford .... costumer
Pauline Laws .... costumer
Cilla Leckie .... costume coordinator
Sophie Lewis-Smith .... jeweller
Emma Lodge .... costumer
Hayley May .... costumer
Lachlan Mayclair .... costumer
Amanda Kaye McBride .... costumer
Lucy McLay .... additional costume coordinator
Sophie Mills .... key costumer: second unit
Samantha Morley .... costume coordinator: dwarves
Melissa Mundt .... costumer
Pip O'Brien .... costume standby: second unit
Tira O'Daly .... costumer
Erin O'Neill .... off set costumes
Niall O'Shea .... costume standby: dwarves
Kelly Olatunji .... textile artist
Genevieve Packer .... textile graphics
Darilynn Palatin .... jeweller
Rowan Panther .... additional costumer
Ruth Paul .... off set costumes
Mirinda Penny .... extras costume standby
Andrea Plested .... key costumer
Craig Poll .... additional costumer
Dallas Poll .... key jeweller
Ben Price .... costume props supervisor
Matt Reitsma .... key textile artist (as Matthew Reitsma)
James Rogers .... costume props supervisor
Julie Zavala Ron .... costumer (as Julie Zavala Ron-Jackett)
Helle Rosenberg .... costumer
Sheree Roud .... costumer
Jenny Rushton .... key costumer
Paula Ryan .... costume supervisor
Rose-Marie Salmon .... art finisher (as Rose Salmon)
Hannah Shand .... costumer
Sarah Shepherd .... textile artist
Miriam Silvester .... off set costumes
Naomi Spicer .... additional costumer
Caroline Stephen .... art finisher
Hazelle Talby .... costume standby: second unit
Siosi Tamapoulu .... costume standby: dwarves (as Siosi Tamapolu)
Peter Thompson .... additional costumer
Heta Timu .... off set costumes
Kate Trafford .... costume standby: dwarves
Emma Turnbull .... costume standby: second unit
Simon Ward .... art finisher
Amy Wright .... key art finisher
Tom Caddy .... breakdown supervisor (uncredited)
Melissa Montague .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Jason Aldous .... assistant on-line editor: Park Road Post Production
Dan Best .... first assistant editor
Natalie Best .... data wrangler: Park Road Post Production
Ian Bidgood .... high frame rate development specialist: Park Road Post Production
Clare Brody .... data wrangler: Park Road Post Production
Tracey Brown .... post producer: Park Road Post Production
Andy Campion .... apprentice editor
Victoria Chu .... deliverables mastering supervisor: Park Road Post Production
Joyce Kamille Cristal .... data wrangler: main unit, Park Road Post Production
Francisco Cubas .... on-line editor: Park Road Post Production
Greg Daniels .... second assistant editor
Johanna Dixon-Didier .... projectionist: Park Road Post Production
Peter Doyle .... digital intermediate consultant
Stephen Duburguet .... deliverables mastering: Park Road Post Production
Siobhan Durkin .... lead data wrangler: main unit, Park Road Post Production
Daniel Eady .... workflow coordinator: Park Road Post Production
Martin Edwards .... senior laboratory post-production technician: Park Road Post Production
Gareth Evans .... deliverables mastering: Park Road Post Production
Frédéric Geffroy .... daily processing editor: Park Road Post Production (as Frederic Geffroy)
Rob Gordon .... senior on-line editor: Park Road Post Production
Michael Harris .... deliverables mastering: Park Road Post Production
Paul Harris .... projectionist: Park Road Post Production
Hamish Hill .... laboratory workflow coordinator: Park Road Post Production
David Hollingsworth .... head of picture: Park Road Post Production
David Hollingsworth .... supervising digital colorist
Julian Karehana .... second assistant editor
Nina Kurzmann .... delivery producer: Park Road Post Production
Tom McHattie .... data wrangler: main unit, Park Road Post Production
Wattana Moeung .... data wrangler: Park Road Post Production
Jon Newell .... assistant digital intermediate colorist: Park Road Post Production
Jon Newell .... lead dailies: Park Road Post Production
Phil Oatley .... head of technology: Park Road Post Production
Anthony S. Pratt .... workflow manager: Park Road Post Production
Vickie-Lynn Roy .... lead digital intermediate colorist: Park Road Post Production
Christopher Rudkin .... assistant digital intermediate colorist: Park Road Post Production
Christopher Rudkin .... dailies: Park Road Post Production
Brian Scadden .... head of laboratory: Park Road Post Production
Amy Shand .... digital lab manager: Park Road Post Production
Amber Marie Smith .... lead data wrangler: second unit, Park Road Post Production
Alexandra Sumner .... second assistant editor
Kim Thomas .... data wrangler: second unit, Park Road Post Production
Matthew Wear .... deliverables mastering: Park Road Post Production
Tim Willis .... deliverables mastering: Park Road Post Production
Erin Woolhouse .... assistant digital intermediate colourist: Park Road Post Production
Erin Woolhouse .... dailies: Park Road Post Production
Jeannie Yeung .... data wrangler: second unit, Park Road Post Production
David Thomas .... digital cinema producer (uncredited)
Lee Wimer .... color timer (uncredited)
 
Music Department
Amy Baer .... supervising score coordinator
Thomas Bowes .... concertmaster
Peter Cobbin .... music mixer
Peter Cobbin .... music recordist
Elizabeth Cotnoir .... score coordinator
Jennifer L. Dunnington .... supervising music editor (as Jennifer Dunnington)
Terry Edwards .... choir master
Karen Elliott .... music supervisor
Alan Frey .... score coordinator
Steve Gallagher .... music editor (as Stephen Gallagher)
Robert Houston .... score editor (as Rob Houston)
London Philharmonic Orchestra .... music performed by
London Voices .... choir
Laurence Love Greed .... music editor: London
Yann McCullough .... score editor
Sam Okell .... music mixer
Sam Okell .... music recordist
Ben Parry .... choir master
Michael Pärt .... music editor
Simon Rhodes .... music recordist
Pieter Schoeman .... concertmaster
Jonathan Schultz .... supervising score editor
Nigel Scott .... music editor
Howard Shore .... conductor
Howard Shore .... orchestrator
James Sizemore .... music conformer
James Sizemore .... music programmer
The Tiffin Boys' Choir .... choir (as Tiffin Boys' Choir)
Simon Toyne .... choir master
Kirsty Whalley .... score editor
Jonathan Williams .... musician: cello
Mark Willsher .... music editor
Antonio Andrade .... additional music programming (uncredited)
John Barrett .... assistant score mixing engineer (uncredited)
John Barrett .... scoring pro tools engineer (uncredited)
Patricio Castillo .... singer (uncredited)
Peter Clarke .... auricle operator (uncredited)
Gordon Davidson .... scoring pro tools engineer (uncredited)
Alejandro de la Llosa .... orchestrator (uncredited)
Joshua Green .... music preparation (uncredited)
Isobel Griffiths .... orchestral contractor (uncredited)
Toby Hulbert .... scoring protools engineer: end credits song (uncredited)
Steve Juliani .... music preparation (uncredited)
James Marangone .... music preparation assistant (uncredited)
Daniel Clive McCallum .... assistant to orchestrator (uncredited)
Matt Mysko .... assistant recording engineer (uncredited)
Jill Streater .... music preparation supervisor copyist: UK (uncredited)
Andrew Townend .... assistant music preparation (uncredited)
Theo Vidgen .... assistant to the conductor (uncredited)
Bruce White .... viola (uncredited)
Robert Ziegler .... music conductor (uncredited)
 
Transportation Department
Peter Devlin .... transportation captain: London
Royale Edward .... driver: Los Angeles
Bonnie Frires .... assistant transportation coordinator: second unit
Sophie Harris .... transportation coordinator
Tim Harris .... transportation captain
Leigh Karangaroa .... key traffic coordinator: second unit
Jules Lovelock .... transportation coordinator: second unit
Kevin Magill .... transportation captain: second unit
Glenn Shaw .... transportation manager
Alfie Speight .... helicopter pilot: aerial unit
Raewyn Wallace .... assistant transportation coordinator
Mark Crowley .... driver: Peter Jackson (uncredited)
Aaron Dickson .... transport office assistant (uncredited)
David O'Connor .... driver: producers (uncredited)
Heidi Watson .... swing driver wrangler (uncredited)
 
Other crew
Nils Ivar Agoy .... foreign translations of the novels provided by: Norwegian
Henry Aitken .... location
Carrie Alford .... offset armour and weapons
Sarah Allman .... location assistant: second unit
Don Anderson .... location
Monica Anderson .... production secretary: second unit
Tracy Anderson .... production massage therapist
Erik Andersson .... foreign translations of the novels provided by: Swedish
Paul Andreassend .... medic
Philip Arditti .... reader: London
Ben Armstrong .... horse wrangler
Mark Atkin .... scale double
John Bach .... picture double
Rick Baer .... art department accountant
Danielle Baneham .... set production assistant: second unit
Emma Bartlett .... production coordinator: Park Road Post Production
Trevor Bau .... scale double (uncredited)
Matt Bauckham .... armour and weapons lead standby
Julie-Anne Bayliss .... production assistant
Michael Beard .... paramedic: London
Brett Beattie .... scale double
Donna Beck .... riding double
James Becker .... unit
Susan Bell .... tutor
Teresa Berus .... IT coordinator
Sigurlaug Bjarnadóttir .... foreign translations of the novels provided by: Icelandic
Nick Blake .... scale double acting coach
Stuart Bollam .... scale double
Melissa Booth .... unit publicist
Dion Boothby .... armour and weapons lead standby
Zane Braid .... unit
Victoria Bravery .... craft service: London
Amy Brennan .... production assistant: Wingnut Films
Amy Bridson .... armour and weapons lead standby
Amy Brighton .... scale double
Andy Buckley .... health and safety coordinator
Helen Carr .... assistant: Philippa Boyens
Roisin Carty .... supervising dialect coach (as Róisin Carty)
Ali Chamberlain .... caterer: London
Daniel Chen .... assistant accountant
David Comer .... locations (as Dave Comer)
Jared Connon .... supervising location manager
Elena Heronimidis Conte .... foreign translations of the novels provided by: Italian
Rachael Cooper-White .... assistant location coordinator (as Rachel Cooper)
Elizabeth Cotching .... set production assistant
Gavin Cowan .... scale double
Bonny Crayford .... set production assistant
Janet Brennan Croft .... scholar: Tolkien
Leroy Cross .... scale double
Marty Culling .... unit: second unit
Brendon Cunningham .... scale double
Nour Dardari .... financial controller
Anne-Marie Davenport .... accounts supervisor
Rita Davies .... site supervisor
Shaun Davis .... second assistant accountant
Guillermo del Toro .... project consultant
Caleb Dempsey .... base camp coordinator: second unit
Vicky Alliata di Vilafranca .... foreign translations of the novels provided by: Italian
Judith Dick .... riding double
Natalie Doherty .... assistant accountant
Warwick Donald .... scale double
Blair Donovan .... medic
Emma Dougherty .... production assistant: Wingnut Films
Lisa Dunn .... armour and weapons standby
Jake Edmonds .... health and safety: London
Kitrina Edwards .... travel coordinator
Lenita Maria Rimoli Esteves .... foreign translations of the novels provided by: Portuguese Brazil
Mark Ford .... animal trainer
Angela Fraser .... production massage therapist
Luke Frater .... on set cast support
Ryan Freeman .... location
Katie Frost .... set production assistant: second unit
Mike Futter .... on set cast support
Mark Gabites .... medic
Sophie Gannon .... scale double
Elysia Gibb .... on set cast support
Lucy Gibson .... craft service
Brent Gilbert .... on set cast support
Rachel Gilkison .... production secretary
Justin Goh .... scale double
Mathew Gordon .... location manager
Charlotte Gover .... horse wrangler
Thea Govorko .... location travel coordinator
Julie Gower .... craft service
Branko Gradisnik .... foreign translations of the novels provided by: Slovenian
Helen Greenway .... fleet coordinator
Lana Gregory .... horse wrangler
Amy Gurr .... second assistant accountant
Daisy Hall .... offset armour and weapons
Matthew Hall .... riding double
Britt G. Hallqvist .... foreign translations of the novels provided by: Swedish
Jonathan Harding .... second assistant accountant
Sue Hardy .... facilities: Wingnut Films
Cameron Harland .... general manager: Park Road Post Production
Paul Harris .... riding double
Zo Hartley .... on set cast support
Jamie Haugh .... stand-in
Johnny Hawkins .... key armour and weapons standby (as John Hawkins)
Andrew Hawley .... reader: London
Stephen Heise .... scale double
Barratt Henry .... set production assistant
Nick Herbert .... location
Cale Hetariki .... travel coordinator
Jodie Hillock .... horse wrangler
Janelle Hinch .... craft service
Andrea Hinchey .... additional travel
Austin Hobson .... craft service
Orion Holder-Monk .... craft service
Tim Hope .... production assistant
Matt Hopkins .... offset armour and weapons
Shelley Hopkins .... second assistant accountant
Anna Houghton .... assistant to producers
Alistair Howden .... base camp coordinator (as Alastair Howden)
Sarah Howden .... armour and weapons standby
Sarah Howden .... pony suits
Steven Howlett .... scale double
Rewi Hudson .... unit: second unit
Juli Hunter .... pony suits
Torstein Bugge Høverstad .... foreign translations of the novels provided by: Norwegian
Roy Jamieson .... set production assistant: second unit
Carey Johnson .... location coordinator
Kersti Juva .... foreign translations of the novels provided by: Finnish
Cindy Kahu .... assistant production coordinator: second unit
Seamus Kavanagh .... cast liaison
Holly Keeman .... set production assistant
Andrew Kershaw .... horse wrangler
Russell King .... location
Heather Klein .... production accountant: Wingnut Films
Linda Klein-Nixon .... production accountant: Wingnut Films
Dean Knowsley .... stand-in (as Dean Knowsley-Kourbanbaev)
Chelsea Koelman .... riding double
Otakar Korinek .... foreign translations of the novels provided by: Slovakian
Kirill Mikhailovich Korolev .... foreign translations of the novels provided by: Russian
Howard Lacey .... tutor
Nikki Latham .... on set cast support
Jamie Lawrence .... on set cast support
Josie Leckie .... assistant: Fran Walsh
Francis Ledoux .... foreign translations of the novels provided by: French
Eleanor Lefever .... assistant accountant
Greg Lewis .... armour and weapons standby (as Gregory Lewis)
Brock Lewthwaite .... riding double
Pip Lingard .... advance locations coordinator
Leon Lovell .... unit: second unit
Sebastian Marr .... payroll accountant
Andrew Marshall .... assistant production coordinator
Dale Martin .... production assistant
Dale Martin .... production assistant
Gary Martin .... horse wrangler
Mary Martin .... foreign translations of the novels provided by: Serbian
Mark Matchett .... unit
Bruce Maunsell .... site supervisor
Averil Mawhinney .... production accountant
Scott McCauley .... location and unit coordinator: second unit
Jane McCurdy .... advance locations coordinator
Chris McGarry .... animal trainer
Clementine McGregor .... horse wrangler
James McKelvie .... IT support: Wingnut Films
Sharon McLean .... scale double
Callum McLeod .... scale double (as Callum MacLeod)
Kalila McMillan .... unit
Christopher McNeill .... key unit assistant
Leith McPherson .... dialect coach
Sebastian Meek .... assistant: Peter Jackson
Nathan Meister .... scale double acting coach
Stanislava Mensikova .... foreign translations of the novels provided by: Czech
Barry Menzies .... riding double
Eileen Menzies .... riding double
Polona Mertelj .... foreign translations of the novels provided by: Slovenian
Milan Milisic .... foreign translations of the novels provided by: Serbian
Mike Minogue .... facilities manager
Billy Mizer .... location production assistant: second unit
Grant Moffitt .... location
Carly Mohan-Druce .... armour and weapons standby
Honey Montazemi .... craft service: London
Melody Mulholland .... construction caterer
Kate Mulligan .... assistant production coordinator
Michael Munro .... on set cast support
Vladimir Muravev .... foreign translations of the novels provided by: Russian (as Vladimir Sergeevich Muravyev)
Linus Murphy .... first assistant accountant
Eilev Groven Myhren .... foreign translations of the novels provided by: Norwegian
Rohinal Ravinesh Narayan .... scale double
Rohinal Ravinesh Narayan .... scale double: Kili
Alex Nash .... riding double
Damion Nathan .... location: second unit
Lia Neilson .... armour and weapons lead standby
Alina Nemirova .... foreign translations of the novels provided by: Russian (as Alina Nemyrova)
Adrianne Ng .... assistant accountant
Jack Nicol .... production assistant
Lubomir Slavov Nikolov .... foreign translations of the novels provided by: Bulgarian
Duncan Nimmo .... IT development manager: Wingnut Films
Sharon Ninness .... location and unit coordinator
Phil Nixey .... on set cast support
Carter Nixon .... production assistant: Wingnut Films
Simon Noakes .... key locations assistant
Ian Nobin .... location accountant: second unit
Terry Notary .... movement choreographer
Petra Novotná .... animal wrangler (as Petra Novotna)
Poppy O'Dowd .... craft service
Andrea O'Fee .... assistant accountant
Caroline O'Fee .... assistant accountant
Zoran Obradovic .... foreign translations of the novels provided by: Slovenian
Clare Odell .... scale double
Åke Ohlmarks .... foreign translations of the novels provided by: Swedish
Les Old .... horse trainer
Steve Old .... head animal wrangler
Troy Old .... horse wrangler
Nate Oldwin .... on set cast support
Lotta Olsson .... foreign translations of the novels provided by: Swedish
Brent Ormsby .... on set cast support (as Brent 'Koro' Ormsby)
Gordon Paddison .... web coordinator
Ray Paewal .... veterinarian
Gabe Page .... craft service: second unit (as Gabriel Page)
Samuel Page .... craft service
Akshay Parbhu .... IT support
Francesc Parcerisas .... foreign translations of the novels provided by: Catalan
Paolo Paron .... foreign translations of the novels provided by: Italian
Bronwen Pattison .... pony suits
Primoz Pecovnik .... foreign translations of the novels provided by: Slovenian
John Pell .... on set cast support
Michael Pellerin .... behind the scenes documentarian
Ceris Price .... unit publicist
Natalya Leonidovna Rakhmanova .... foreign translations of the novels provided by: Russian
Carlos Ramírez Laloli .... on set cast support
Paul Randall .... scale double: Gandalf
Steven Ray .... picture double
Vanessa Redmond .... second assistant accountant
Matt Reid .... on set cast support
Yvette Reid .... on set cast support
Paul Rhodes .... location
Shane Richards .... unit
William Richardson .... horse wrangler
Barnaby Riggs .... set production assistant: second unit
Grant Roa .... on set cast support
Jay Rosenwink .... accountant: London
Gareth Ruck .... scale double
Merrin Ruck .... script supervisor: second unit
David Salo .... translator: Tolkien language
Kurt Sandtmann .... armour and weapons production assistant
Ross Sanford .... on set coordinator: second unit
Kina Scollay .... site supervisor
Stephanie Scott .... assistant: Jon Kuyper
Merlin Scott-Smith .... location
Ashley Seabright .... IT support
Moto Seta .... foreign translations of the novels provided by: Japanese
Nao Seta .... foreign translations of the novels provided by: Japanese
Teiji Seta .... foreign translations of the novels provided by: Japanese
Kiran Shah .... scale double: Bilbo Baggins
Hannah Shand .... scale double
Anna-Kate Shaw .... craft service
Mick Sheehan .... health and safety: London
Sarah Shippobotham .... additional dialect coach
Edward Sinclair .... location
Maria Skibniewska .... foreign translations of the novels provided by: Polish
Genevieve Smith .... set production assistant: second unit
Gregory Smith .... horse wrangler
Jordi Scott Smith .... location (as Jordi Scott-Smith)
Natalie Smith .... offset armour and weapons
Simon Smith .... picture double
Todd Smythe .... advance locations coordinator
Kimberly Sowter .... offset armour and weapons
Oliver Specht .... on set coordinator
Zoran Stanojevic .... foreign translations of the novels provided by: Serbian
Gabrielle Stern .... scale double
Paul Stieglbauer .... craft service
Paul Stroobant .... riding double
Emily Sturrock .... armour and weapons lead standby (as Emily Jane Sturrock)
Victoria Sullivan .... script supervisor
John Swedenmark .... foreign translations of the novels provided by: Swedish
Amelia Swift .... picture double
Nathan Taare .... offset armour and weapons
Helene Takacs .... production coordinator
Akiko Tanaka .... foreign translations of the novels provided by: Japanese
Lindsay Tapp .... riding double
Richard Taylor .... armour and weapons
Douglas Thomson .... riding double
Steve Thomson .... on set cast support
Richard Thurston .... armour and weapons lead standby
Clayton Tikao .... location manager: second unit
Craig Tikao .... location: second unit
Krasimira Vasileva Todorova .... foreign translations of the novels provided by: Bulgarian
Brenna Townshend .... cast liaison (as Brenna Wong)
Greer Townshend .... on set cast support
Jelena Trpkovic .... foreign translations of the novels provided by: Serbian
Nick Trugly .... IT systems manager
Roland Tuck .... scale double
Natasha Tucker .... double
Hannah Tuohy .... set production assistant: second unit
Devon Turei .... site supervisor
Dan Turner .... production coordinator: London
Mike Turner .... site supervisor (as Michael Turner)
Sarah Tyler .... horse department coordinator
Noah van Boxel .... horse wrangler
John van Stipriaan .... additional base camp coordinator
Marcus Vernon .... riding double
Druw Vickers .... unit
Chase Voss .... scale double
Tomas Vrba .... foreign translations of the novels provided by: Czech
Karina Wallace .... horse wrangler
Karla Wallace .... production coordinator: second unit
Richard Warwick .... location
Alicia Watson .... craft service
Jonathan Watt .... offset armour and weapons
Hayden Weal .... picture double
Dan Weatherley .... horse wrangler
Raewyn Weatherley .... horse wrangler
Terrance Whakatihi .... horse wrangler
Peter White .... location horse master
Harry Whitehurst .... site supervisor
Bradley Whitfield .... horse wrangler
Jennifer Whiting .... assistant production coordinator: second unit (as Jenny Whiting)
Emily Wiebel .... horse wrangler
Kelsie Wiki .... horse wrangler
Callie Wilhoit .... scale double
Jamie Wilson .... armour and weapons production manager
Robert Wilson .... horse wrangler
Chris Winter .... data wrangler
Philip Wong .... production physician (as Dr. Philip Wong)
Emma Worley .... assistant production coordinator
Hamish Wright .... scale double
Laurie Wright .... assistant: Andy Serkis, second unit
Craig Young .... motion capture performer
David Fraser Young .... set production assistant (as David Young)
Justin Young .... IT support
Xueheng Zhu .... foreign translations of the novels provided by: Simple Chinese
Darby Allen .... cast security (uncredited)
Katherine E. Beyda .... production executive (uncredited)
James Blake .... body double: Thorin Oakenshield (uncredited)
Charlie Bleakley .... body double (uncredited)
Shane Boulton .... body double: Lindir (uncredited)
Brendan Casey .... runner (uncredited)
Sophie Cherry .... production team (uncredited)
Andrew Cooke .... studio manager: UK (uncredited)
John Cubelic .... assistant to executive producer (uncredited)
Matthew Dravitzki .... executive assistant: Peter Jackson (uncredited)
Frank Edwards .... hand double (uncredited)
Ben Fransham .... motion capture actor: Weta Digital (uncredited)
Fiona Harper .... production assistant: UK (uncredited)
Jon Kuyper .... production executive (uncredited)
Kent Lambert .... picture double: Bombur (uncredited)
Veronique Lawrence .... additional script supervisor (uncredited)
Teariki Leonard .... second unit: production assistant (uncredited)
Billie Lusk .... on-set caterer (uncredited)
Freddie Martin .... studio production assistant: uk (uncredited)
Danielle Mason .... picture double: Galadriel (uncredited)
Randy Miller .... exotic animal supplier (uncredited)
Josh Nixon .... adr production runner (uncredited)
Sunita Parmar .... prosthetic makeup artist (uncredited)
Melissa Spratt .... armour and weapons assistant (uncredited)
Rachel Stewart .... assistant location coordinator (uncredited)
Tom Treasure .... production assistant (uncredited)
Jessica Walsh .... location assistant (uncredited)
Cara Louise Waretini .... armour and weapons (uncredited)
Jonathan Weber .... assistant to executive producer (uncredited)
 
Thanks
Mike Turner .... in memory of
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for extended sequences of intense fantasy action violence, and frightening images
Runtime:
169 min | 182 min (Extended Edition)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Trivia:
Thranduil, the father of Legolas, first appeared in the Hobbit book simply as "The Elven King" with no mention of his real name. Is it only in The Lord of the Rings, when Legolas first appears in the books, that he is identified as the Son of Thranduil of Mirkwood. When Legolas enters Lothlorien in The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001), Haldir greets him in Elvish as "Legolas Thranduillion."See more »
Goofs:
Continuity: The sharp end of Thorin's sword is lying parallel to his face, out of his reach on the boulder where the white warg flings him to. When the eagle flies Thorin off to the Carrock, it is carrying the sword gathered by his side with the handle pointing towards his face.See more »
Quotes:
[first lines]
Old Bilbo:My dear Frodo, you asked me once if I had told you everything there was to know about my adventures. And while I can honestly say I've told you the truth, I may not have told you all of it. I am old, Frodo. I am not the same hobbit as I once was. It is time for you to know what really happened.
See more »
Soundtrack:
Merry InnSee more »

FAQ

What were the Seven Kingdoms of the Dwarves?
Why don't the Eagles bring the heroes all the way to The Lonely Mountain?
Why do the three Trolls turn to stone?
See more »
156 out of 217 people found the following review useful.
A visual feast but yet I wasn't gripped by the story or characters as much as I should have been, 26 January 2013
Author: bob the moo from United Kingdom

When I heard that there was to be a film version of The Hobbit, I was quite looking forward to it as the big finish of Lord of the Rings was still in my mind and, unlike LotR, I had actually read The Hobbit several times many years ago. When I heard that it might be two films I wasn't surprised but the news that it was to be three did rather dampen my spirits as I don't know if I had the interest for this story to be concluded as 2016 rolls into town. Regardless I did of course watch the film because it is still a large blockbuster and, at a time of the year normally filled with overly earnest Oscar contenders, I did quite like the idea of returning to this world again.

With this in mind I did wonder why I watched it with a surprisingly detached air and why I wasn't able to get into it like I should have done. I had some reservations with the first film in the LotR trilogy but this seemed different because it certainly wasn't a lack of action and forward motion that gave me a problem here. Quite the opposite actually because, once the first 45 minutes or so are out of the way then the action set-pieces come thick and fast and noisy. The opening hints at the power of the dragon to come before settling down for a gentle reintroduction to the Shire and then the characters we will follow; this section I found a little longer than it should have been and I could have done with a bit less noisy banter from the Dwarfs, since the film would provide much more from them. The majority of the film is the journey (or at least that bit of it that this film covers) and it produces plenty of action with great special effects really well integrated into the live action. So visually and technically there is plenty here. Problem is that little of it felt urgent or tense and actually the delivery of the constant action does rather detract from it.

With Fellowship of the Ring, the group was smaller and the development of the plot better; additionally the action was more scaled down and comparatively simple. Here we have set-pieces where it feels like everything has been thrown at the screen and every inch of every frame has been filled with movement wherever possible. This tended to overwhelm me rather than draw me in though and in effect the noise prevented me really getting into it. Likewise by the time I had seen the characters survive impossible situations and defy gravity for the third or fourth time, the film sort of lost the ability to make me believe there was danger involved – which is a problem given I was already being pushed away by how busy and noisy it all was. Tellingly the scene that worked the best for me was with Gollum; this scene had tension, had uncertainity, had threat and did it all with small movements and dialogue; also worth noting that while Gollum is of course another special effect, you don't notice it in that scene because you are focused on the content instead of the visual.

The cast sort of fit into this approach as well. While everyone is fine and does as required, at times they do tend to become part of the noise and effects rather than being characters. Freeman is a good Bilbo and his mannerisms work well (which helps negate his limited range) while of course McKellen is always welcome. The dwarfs didn't make much of an impression on me though, even if they all looked the part and delivered a few laughs. The rest of the cast are all fine but to be honest the effects are the main stars here and technically it is very impressive even if it is a bit overdone at times.

I didn't dislike The Hobbit but at the same time I was disappointed in it. The action is noisy and busy but there isn't enough to draw me into the story or to make the action thrill me so much as it did overwhelm me. Hopefully the second film will see the characters and plots grow me on so that I am more emotionally bought into the films, but for this first one I must confess to being surprised by how much the film seemed content to have me watch from a distance rather than draw me in and engage me.

Was the above review useful to you?
See more (1323 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)
Recent Posts (updated daily)User
Don't they know looks can be deceiving objviewer
Galadriel's wardrobe bananabasket
The Nazgul theme was NOT a mistake bn_filmz
CGI orcs/goblins VS. actors in make-up kellyschawdaya
Terrible Visual Effects superlustfulamanda94
The Hobbit book rune question elliottstone75
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring The Lord of the Rings: The Return of the King The Hobbit The Lord of the Rings: The Two Towers The Lord of the Rings
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.