Edit
The Kingdom (2007) Poster

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Berg

Writing Credits (WGA)  

Matthew Michael Carnahan ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Miss Ross
...
Lyla Fleury
Tj Burnett ...
Kevin Fleury (as T.J. Burnett)
...
Prince Ahmed Bin Khaled
...
Prince Thamer
Mahmoud Said ...
General Al Abdulmalik
Hezi Saddik ...
Abu Hamza
...
Izz Al Din
...
Haytham's Father
Ahmed B. Badran ...
35-Year-Old Son (as Ahmed Badran)
...
15-Year-Old Grandson (as Elie Georges El-Khoury)
...
Rex Burr
...
Aunt
...
Earl Ripon
...
Janine Ripon
Sarah Hunley ...
Maddy Ripon
Brody M. Tardy ...
Teddy Manner (as Brody Tardy)
Hope Fogle ...
Mick
Sidney Ortiz ...
LuLu
Noah Pittenger ...
Classmate
Damian Foster ...
Haytham Driver
...
Range Rover Driver
...
Pitcher
Martin Foxwell ...
Man at Game
Kavita Parbhakar ...
Mom at Game
...
Suicide Bomber
Munthir Salih ...
Suicide Bomber
...
Reporter
...
Reporter
Richard Klein ...
FBI Agent
John Paul Castorena ...
FBI Agent
Antonio Evans ...
FBI Agent
Maryellen Aviano ...
FBI Agent
...
FBI Agent
Brian Gehl ...
Stud in Bar
Ali Abboud ...
Irate Guard
...
Man at Hotel
Firas Salloum ...
Airport SANG Officer
...
Inner-Circle
Nabeel Kort ...
Police Officer
Shant Demirjian ...
Police Officer
Assad Mohamed ...
Bombsite Investigator
Yaser Alamoodi ...
Bombsite Worker
Haider Almosawi ...
Bombsite Worker
...
Bombsite Worker
Jasim Tahir ...
Tank Gunner
Maitham Al-Zubfidy ...
Main Gate Guard
Alawi Al-Bidery ...
Machine Gunner
Albara Awad ...
Humvee Gunner
...
Special Forces Officer
Waleed Alsadi ...
Guard at Cafe
Mohammed Mohammed ...
Internet Teenager
Fouad Al-Hamedany ...
Internet Teenager
...
Game Player
Yunus Hassan ...
Game Player
Charbel Touma ...
Game Player
Anthony Salibi ...
Game Player
Bassam O. Saeed ...
Al Ghazi Aid
Hasan Chaudhry ...
Al Ghazi Runner
...
Passport Officer
...
Kidnapper
...
Kidnapper
Kasem Al-Tamimi ...
Elderly Man
Damian Hajjar ...
Suweidi Resident
Mario Mercado II ...
Suweidi Resident
Gaith Al-Jaberi ...
Al Ghazi's Son
Rest of cast listed alphabetically:
...
Al-Ghazi Security (uncredited)
...
On Big Wheel (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Softball Player (uncredited)
Merek Browne ...
Kid at Softball Game (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Anthony Casanova ...
American Bomb Victim / Autopsy Subject (uncredited)
Ravi Devineni ...
Police Officer (uncredited)
Jeff Dolniak ...
Man on Bicycle (uncredited)
...
News Reporter (uncredited)
Jesilyn Figueroa ...
Background (uncredited)
Terrick Guindy ...
Saudi Soldier (uncredited)
...
Saudi Police Officer (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
Taylor Hogue ...
Softball Player (uncredited)
Bob Huff ...
FBI Agent (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
American Bomb Victim / Autopsy Subject (uncredited)
...
Al-Ghazi Security (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
...
Saudi Bombmaker (uncredited)
Ruby Malek ...
Saudi Arabian Woman (uncredited)
...
Mercedes Backseat Shooter (uncredited)
...
Mabahith (uncredited)
...
Officer's Relative (uncredited)
Aspen Ott ...
American Child (uncredited)
Daren Palacio ...
Man Running (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
Niko Pigott ...
FBI Agent (uncredited)
Paul Piriyaparnt ...
Concern Pedestrian (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Restaurant Patron (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Gloria Jean Robertson ...
Background (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
1st Baseman (uncredited)
Michael Robert Yeager ...
Tourist (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Sarah Aubrey ... executive producer
John Cameron ... executive producer
K.C. Hodenfield ... co-producer
Ryan Kavanaugh ... executive producer
Michael Mann ... producer
Mary Parent ... executive producer
Steven P. Saeta ... executive producer (as Steven Saeta)
Tim Smythe ... producer: Abu Dhabi
Scott Stuber ... producer
Maria Williams ... associate producer

Music by 

Danny Elfman

Cinematography by 

Mauro Fiore ... director of photography

Film Editing by 

Colby Parker Jr.
Kevin Stitt

Casting By 

Bruria Albeck
Amanda Mackey Johnson ... (as Amanda Mackey)
Cathy Sandrich ... (as Cathy Sandrich Gelfond)

Production Design by 

Tom Duffield

Art Direction by 

A. Todd Holland
Patrick M. Sullivan Jr. ... supervising art director

Set Decoration by 

Ronald R. Reiss ... (as Ron Reiss)

Costume Design by 

Susan Matheson

Makeup Department 

Lisa Bertuzzi ... hair stylist
Quin Davis ... special makeup effects artist
Deborah La Mia Denaver ... makeup artist: Ms. Garner (as Deborah LaMia Denaver)
Deidra Dixon ... hair stylist: Mr. Foxx (as Diedra Dixon)
Melissa Forney ... key hair stylist
Michael Germain ... makeup artist
Roxie Hodenfield ... hair department head
Carla Ibbotson ... additional hair stylist
Starr Jones ... shop supervisor
LaLette Littlejohn ... makeup artist: Mr. Foxx
Barbara Lorenz ... hair stylist: Ms. Garner
Bill Myer ... makeup department head
Jeffrey Sacino ... hair stylist
Jennifer Saeta ... assistant makeup department head (as Jennifer Suzanne Saeta)
Sherri Bramlett ... hair stylist: Washington, D.C. (uncredited)
Claudia Breckenridge ... assistant makeup artist (uncredited)
Andy Clement ... special prosthetics (uncredited)
Kim Collea ... assistant makeup artist (uncredited)
Teressa Hill ... personal hairstylist: Jeremy Piven (uncredited)
Dean Jones ... lab makeup effects (uncredited)
Jack Lazzaro ... lab technician (uncredited)
Tina Sims ... hair stylist (uncredited)
Dana Vargas ... hair stylist (uncredited)
Clint Zoccoli ... fabricator (uncredited)

Production Management 

Stephanie Antosca ... production supervisor: Washington DC
Leigh Clarke ... production manager: Abu Dhabi
Lyall Gardiner ... unit manager
Steven P. Saeta ... unit production manager
Robert West ... production supervisor
Sean T. Stratton ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve Battaglia ... first assistant director: second unit
Chris Castaldi ... second second assistant director
Christian Clarke ... second assistant director: second unit
K.C. Hodenfield ... first assistant director
David Murphy ... third assistant director: Abu Dhabi
Phil Neilson ... second unit director
Jeff Okabayashi ... second assistant director
Paul F. Bernard ... first assistant director: second unit (uncredited)
Chris Castaldi ... first assistant director: reshoots (uncredited)
Eugene Davis ... second second assistant director: additional photography (uncredited)

Art Department 

Salim Al Razouk ... props
Jerry Brooks ... location foreman
Jeff Brown ... greens coordinator
Craig Cheply ... scenic artist
Gary Clark ... head paint foreman
Matt Codd ... concept artist
Michael Diersing ... construction coordinator
Vicki Dittemore ... set dresser
Derek du Bellier ... propmaker gangboss
David Fencl ... property master: second unit
China Fox ... assistant property master (as China Iwata)
Douglas Fox ... property master
David Galvan ... painter
Lindsay Good ... art department coordinator / art department researcher
Robert Hale ... painter gang boss
Aaron Haye ... digital set designer
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Terry Kempf ... propmaker
Larry D. Koszakovszky ... prop assistant
Kim Lincoln ... graphic designer
Harry Lu ... property master: second unit
Xavier Luevano ... set construction laborer
Bruce L. Luizzi ... leadman
Linda Luizzi ... set decoration buyer
Scott Lukowski ... concept illustrator
G. Lynn Maughan ... propmaker
William S. Maxwell III ... set dresser
Bryan McBrien ... greens foreman
Fred O'Connor ... propmaker
John M. Oswald ... on-set dresser
Nick Papac ... assistant property master
Amandah Peting ... art department assistant
Bruce Richter ... carpenter
Michael Ruby ... supervising signwriter
Tanja Schaffenrath ... art buyer: Abu Dhabi
Jeff Shewbert ... propmaker foreman
Gregg Singer ... on-set dresser
Sarah Sprawls ... set decoration buyer
Gerald Sullivan ... assistant art director
Michael P. Sweeney ... assistant property master
Jana Treadwell ... set dresser
Karen Wakefield ... art director: Abu Dhabi
Sandra J. White ... construction accountant
Robert M. Bouffard ... props (uncredited)
Ralph Michael Brekan ... set construction laborer (uncredited)
Dustin Chittum ... construction laborer (uncredited)
Jim Halsband ... propmaker (uncredited)
Carl Robarge ... molder/caster (uncredited)
Karl Swauger ... propmaker (uncredited)

Sound Department 

Bill Banyai ... additional sound re-recordist
Bill Benwai ... additional sound re-recordist
Willie D. Burton ... sound mixer
Yann Delpuech ... sound designer / supervising sound effects editor
Dick Hansen ... b unit mixer
Shaughnessy Hare ... sound effects designer (as Shaughnessy Pancho Hare) / sound effects editor
Eric Harwood ... sound re-recordist
Darren King ... supervising sound editor
Gregory King ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
E. Niles Klein ... sound editorial technical consultant
Rick Kline ... sound re-recording mixer
Michael B. Koff ... sound mixer: second unit, Phoenix
Goro Koyama ... foley artist
Marvin E. Lewis ... boom operator
Rhys Maitland-Jones ... sound mix technician
Andy Malcolm ... foley artist
Anna Malkin ... foley recording assistant
Barbara Noren ... assistant sound editor
Fred Peck III ... sound re-recordist
Joel Shryack ... dialogue editor (as Joel Shyrack) (adr editor)
Robert Smith ... additional sound re-recordist
Greg Steele ... adr mixer
Don White ... foley recording mixer
Dan Yale ... foley supervisor
Greg Zimmerman ... adr recordist
Henry Dobson ... dubbing supervisor (international versions) (uncredited)
Mike McKone ... sound production assistant (uncredited)
Mark Sheffield ... sound mix technician (uncredited)

Special Effects by 

Matthew G. Armstrong ... special effects technician: Abu Dhabi
Marc Banich ... special effects technician
Richard Brown ... senior special effects technician: Abu Dhabi
Rodney M. Byrd ... special effects general foreman (as Rodney Byrd)
Douglas Calli ... special effects technician (as Doug Calli)
Terry Chapman ... special effects technician (as Terry P. Chapman)
Burt Dalton ... special effects coordinator
Albert Delgado ... special effects technician
Michael DePietro ... special effects technician
John Frazier ... supervising special effects coordinator
David Greene ... physical effects foreman
Greg Hendrickson ... special effects
Matthew Horton ... senior special effects technician: Abu Dhabi unit
Matthew Johnson ... special effects technician
David A. Poole ... special effects technician
Mark Stanton ... special effects technician
Sandra Stewart ... special effects technician
Michael A. Tice ... special effects technician
Mitch Toles ... pyrotechnician
Bruno Van Zeebroeck ... additional special effects coordinator (as Bruno VanZeebroeck)
Chris L. Ward ... special effects technician
David Watkins ... special effects supervisor: Abu Dhabi unit (as David G. Watkins)

Visual Effects by 

Amit Aidasani ... matchmove lead
Erik Akutagawa ... scan record manager
Danny Albano ... digital compositor: Technicolor Digital Services
Brad Alexander ... pre-visualization supervisor
Kenneth Au ... Inferno artist
Erika Bach ... 3D scanning assistant coordinator
Basel Bazlamit ... pre-visualization artist
Jeffery Beeland ... pipeline technical director
Eric Bonilla ... tracker
Chris Bowers ... pre-visualization lead
Tom Bradley ... lighter
Nathan Brunskill ... Inferno assistant: Rhythm & Hues
Harry Russell Brutsche ... lighter: Rhythm & Hues
Steward Burris ... animator
Tom Capizzi ... lighter
Jo-Wan Chao ... modeling technical director
Arun P. Chidambaram ... educator: Rhythm and Hues
Raymond Chih ... lead lighting artist
Vikas Chirate ... systems administrator
Sandesh Chonkar ... modeler
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues
Michael Conelly ... digital supervisor (as Michael Galen Conelly)
Michael Crane ... digital compositor: Rhythm & Hues
Caroline Dahllof ... texture painter
Rajdeep Dandekar ... roto/prep artist: Rhythm & Hues India
Paresh Dedhia ... digital compositor
Yoshi DeHerrera ... 3D laser scanning
Del DePierro ... on set integration
John 'D.J.' Des Jardin ... visual effects supervisor (as John DJ Desjardin)
Amol Dighe ... render engineer
Colin Elliott ... animator: Rhythm & Hues
Richard Enders ... lead tracker
Anders Ericson ... effects technical director (as Anders Eriksson)
John Follmer ... visual effects executive producer
Mike Frevert ... compositor
Alex Garcia ... texture painter
Andy Garcia ... texture artist: Rhythm & Hues
Bertha Garcia ... rotoscope/compositing liaison
David Geoghegan ... digital compositor
Divakar Ghodake ... digital artist (Lead Modeling TD)
Lisa Goldberg ... visual effects producer
Namita Gotephode ... digital production coordinator
Daniel D. Gregoire ... executive: Halon
Varun Hadkar ... rotoscope artist
Anthony Harris ... color timer
John Heller ... senior Inferno artist
Brad Hiebert ... rigger
Shweta Hirani ... rotoscope artist
Phil Holland ... scan-, record coordinator
Justin Holt ... texture painter: Rhythm & Hues
David Horsley ... lighter
Shih-hao Jason Huang ... modeler: Rhythm & Hues
Sean Hyunin Lee ... digital compositor: Rhythm & Hues (as Sean Lee)
Neeraj Ingle ... rotoscope artist: Rhythm & Hues, India
Yukiko Ishiwata ... Inferno artist
Vinita Iyer ... matchmove lead: Rhythm & Hues India
Jimmy Jewell ... digital compositor
Mabel John ... matchmove artist
Marvin Jones ... rotoscope artist (as Marvin F. Jones)
Tex Kadonaga ... modeling technical director: Rhythm & Hues
Kamalakkannan ... digital compositor
Snehal Kanchan ... production coordinator: Rhythm and Hues
Perry Kass ... compositor
David Y. Kim ... previsualization artist
Sijo Kolenchery ... pipeline technical director: Rhythm and Hues India (as Sijo Pappachan)
Gene Kozicki ... digital production manager
Radha Kulkarni ... match move technical director: Rhythm & Hues, India
Mukesh Kumar ... digital artist
Pavan Kumar ... digital compositor
Harry Lam ... 2D visual effects supervisor (as Hoiyue Harry Lam)
Jaemin Lee ... lighter
Matthew Leishman ... character rigger
Dave Lo ... modeler: Rhythm & Hues
Richard Mahon ... art director: visual effects / lead matte painter / visual effects art director
Shilpesh Mane ... background prep artist: Rhythm & Hues
Vangala Manoj ... modeler (as Manoj Vangala Venkata)
Jon Meier ... lighter
Chirag Mistry ... modeler: Rhythm & Hues, India
Derrick Mitchell ... visual effects editor
Rakesh More ... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India
Ram Mohan Nadam Reddy ... paint/roto artist
Rishikesh Nandlaskar ... modeling technical director
Paul Naveen ... digital compositor
Blake Nickle ... visual effects coordinator: 3D
Stephen Null ... lighting technical director / look development
Samuel Nunez ... tracker (as Samuel L. Nunez)
John Paszkiewicz ... lighter
Chaitali Patel ... modeler
Cedric Pereira ... rotoscope/compositing liaison
Pavan Rao ... compositor
Suryapal Rawat ... Bgprep Artist: Rhythm & Hues Studios
Patrick J. Rodriguez ... pre-visualization artist
Marc Rubone ... digital compositor
Karl Rumpf ... visual effects production manager: Rhythm & Hues
Josh Saeta ... senior compositor
Saswat Sahoo ... pipeline technical director: Rhythm & Hues
Mayuresh Salunke ... 3D artist / modeling technical director
Mayur Samant ... matchmove lead
Neha Samant ... visual effects coordinator (as Neha Sharma)
Arnab Sanyal ... paint/roto artist
Jeffrey Schaper ... data wrangler
Tiffany Schmitter ... visual effects coordinator: 2D
Vijay Selvam ... digital compositor: Rhythm and Hues
Seshaprasad ... digital production manager: Rhythm & Hues, India
Siddharth Shah ... prep/paint artist / roto artist
Shyamchand ... rotoscope artist
Murugan Siju ... roto/prep artist
Sadhna Singh ... modeler
Brad Smith ... render I/O administrator
Hitesh Solanki ... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India
Jateen Thakkar ... digital compositor: Rhythm and Hues
Arati Ullal ... modeler (as Arati Ulal)
Shraga Weiss ... modeler: Rhythm & Hues
Jeff Wells ... digital compositor: Rhythm & Hues
Sagar Zade ... digital artist / modeling technical director
Peter Zoppi ... modeler
Edward Derian Boyke ... render I/O coordinator (uncredited)
Harrison Hays ... render I/O lead: Rhythm & Hues (uncredited)

Stunts 

Layla Alexander ... stunt performer
Kaily Alissano ... stunts
Greg Anthony ... stunts
Daniel Arrias ... stunt performer
Sala Baker ... stunts
Zoë Bell ... stunts (as Zoe Bell)
Chino Binamo ... stunts
Jon Braver ... stunts
Sam Brodie ... stunts (as Samuel Brodie)
Brian Brown ... stunts
Jack Carpenter ... stunts
Eric Chambers ... stunts
Gokor Chivichyan ... stunts
Doug Coleman ... stunts
Douglas Crosby ... stunts
Max Daniels ... stunt performer
Steve Dent ... stunts
J. Mark Donaldson ... stunt double: Chris Cooper
Shauna Duggins ... stunt double: Jennifer Garner
Eyad Elbitar ... stunts
Paul Eliopoulos ... stunt performer
Eddie J. Fernandez ... stunt double: Ali Suliman / stunt performer
Jesus Lara Fierro ... stunts
J. Armin Garza II ... stunt driver: high speed camera car
Glenn Goldstein ... stunt performer
Tad Griffith ... stunt performer
Chris Guzzi ... stunt double: Jason Bateman / stunt driver
Nick Hermz ... stunt performer
Michael Hilow ... stunt driver
Michael Hugghins ... stunt double
Krisztian Kery ... stunts (as Christian Kery)
Alex Krimm ... stunts
Mark Kubr ... stunts
Theo Kypri ... stunts
Aaron Michael Lacey ... stunt driver: precision driving
Nito Larioza ... stunts
Sherry Leigh ... stunts
Brian Machleit ... stunt double: Jason Bateman
Anderson Martin ... stunts
Anthony Martins ... stunts / utility stunts
Eddie Matthews ... stunt player
Roman Mitichyan ... stunts
Damien Moreno ... stunts
Aryan Morgan ... stunt performer
Aladine Naamou ... utility stunts
Robert Nagle ... stunt driver
Phil Neilson ... stunt coordinator: second unit
Frédéric North ... stunt pilot
Jeff O'Haco ... stunts
David Ott ... assistant stunt coordinator / stunts
Chris Palermo ... stunt double
Carl Paoli ... stunt double: Jason Bateman
Peggy Pere ... helicopter stunt coordinator
Brieann Rich ... stunt driver
Nicholas Rich ... stunt driver
Allen Robinson ... stunt double
Jason Rodriguez ... stunts
Laurence Todd Rosenthal ... stunt performer
Franco Maria Salamon ... stunt driver
Kevin Scott ... stunt driver
Ray Siegle ... stunt performer
Lou Simon ... stunts
Mike Smith ... stunts
Keith Woulard ... stunt coordinator
David Pryce ... precision driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert Agee ... electrician
Joshua Anderson ... lighting technician
Todd Avery ... second assistant camera
Adam Barth ... video assist
John Beran ... rigging key grip
Lucas Bielan ... camera operator
Roy Carter ... stand-by rigger
Gregory Chater ... grip
Betty Chow ... second assistant camera
Frank Connor ... still photographer
Clint Covey ... best boy grip: Dubai
Eric M. Davis ... chief lighting technician: second unit
Louie DeMarco ... additional first assistant camera: second unit
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera
Ron Durant ... grip
Troy Felder ... electrician
Cory Geryak ... gaffer
Peter Graf ... aerial camera system tech super g
Andy Gribble ... grip
Mark Gutterud ... vistavision camera operator
Greg HecQ ... electrician
Danny Hernandez ... grip
Daniel Hipps ... grip
David Hirschmann ... second assistant camera
Drew Hoffman ... lighting temperature technician
John Holmes ... first assistant camera
Paul Hughen ... director of photography: second unit
Samuel Hughes ... lighting technician
Kevin Ivey ... second assistant camera: "a" camera
John Janusek ... key grip
Michael Kleiman ... assistant camera: second unit
David Knoblock ... lighting technician
Tobias Kownatzki ... second assistant camera: "c" camera, Middle East
Richard Latham ... assistant camera: Middle East
Damon Liebowitz ... electrician
Michael Listorti ... dolly grip
Xavier Luevano ... grip
Lee Lusby ... grip
Tamas Mack ... additional first assistant camera
Daniel L. Magat ... additional electrician
John Mang ... dolly grip
Diego Mariscal ... dolly grip
Richard Masino ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Byron McCulloch ... rigging grip
BJ McDonnell ... additional camera operator: second unit
David J. McGraw ... digital video assist operator: additional photography
Maurice K. McGuire ... camera operator
David J. McHugh ... pre-rigging electrician
Anthony T. Miles ... electrician
Marty Miller ... grip
Christopher Moats ... grip: Washington D.C.
Darin Moran ... camera operator: "b" camera, second unit
Ian Mussell ... grip
Geoff Nangle ... grip
Ryan Nelson ... best boy grip: second unit
Michael Nie ... film loader
Larry Nielsen ... first assistant camera: "a" camera
Robert S. Nielsen ... lighting technician
Dara Norman ... electrician
Patrick B. O'Brien ... camera operator
Mike 'Chewie' Pappas ... electrician
Matthew Pebler ... video assist production assistant
Nick Perfetto ... electrician: Washington D.C.
Andrea Quaglio ... first assistant camera: "d" camera, Abu Dhabi
Bradford Ralston ... video assist operator
Robert Robinson ... first assistant camera: "c" camera
Amishjim Schulze ... rigging grip
Christopher Scott ... video assist production assistant: Washington D.C.
Von Scott ... loader
David A. Seekins ... assistant camera
Mark Sherman ... gaffer
John P. Shine ... best boy grip
John Stewart ... best boy rigging electric
Randy Stone ... second assistant camera
Larry Sushinski ... assistant chief lighting technician
Kevin Tiesiera ... lighting technician
Conner Vandeer ... lighting technician
Chris Wagganer ... video assist operator: second unit
Michael J. Walker ... additional camera operator
Jarrod Wilson ... grip
Brian Woronec ... lighting programmer
Larry Blanford ... director of photography: second unit (uncredited)
Mustafa Tyebkhan ... camera trainee (uncredited)

Casting Department 

Maryellen Aviano ... extras casting
Kate Dowd ... casting: London
Patrice Farner ... extras casting assistant
Shaun Gerardo ... casting associate
William E. Johnson III ... casting assistant
Kirsty Kinnear ... casting associate: London
Terry L. Lamfers ... casting administrator
Thomas E. Marsh Jr. ... extras casting
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting
Jocelyn E. Thomas ... casting associate
Linda Mutawi ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jessica Albertson ... assistant costume designer
Yaa Boaa Aning ... costumer: Mr. Foxx
Maria Bradley ... costumer: Ms. Garner
Toby Bronson ... set costumer
Dominick De Rasmo ... costume ager
Carol Demarti ... head dyer and ager
David Fernandez ... set costumer
Ed Fincher ... key costumer
Catharine Fletcher Incaprera ... key costumer
Dana Kay Hart ... costume supervisor
Brenda E. Hayes ... costume production assistant
Jim Morse ... key military costumer
Marienne O'Brien ... set costumer
Marty Pavatea ... costumer
Tony Perri ... set costumer
Mark Peterson ... costume supervisor
Sally Roberts ... key set costumer
Amanda Sroka ... set costumer
Ivory Stanton ... costume ager/dyer

Editorial Department 

Jill Bogdanowicz ... digital film colorist
Karen M. Boyle-Anastasio ... digital film conformist (as Karen Boyle-Attanasio)
Gary Burritt ... negative cutter
Jamie Clarke ... post-production assistant
Kris Cole ... first assistant editor
Jason Fabbro ... video colorist
Jimmy Fusil ... digital intermediate producer
Katie Hedrich ... second assistant editor
Matthew Kuborn ... editorial production assistant
Dan Mitre ... colorist
Stephen M. Rickert Jr. ... first assistant editor
Darin Wooldridge ... additional digital colorist: Technicolor

Music Department 

Bill Abbott ... music editor
Pete Anthony ... conductor
Michael Atwell ... digital music recordist
Steve Bartek ... orchestrator (as Steven Bartek)
Julian Bratolyubov ... music preparation
Debbi Datz-Pyle ... music contractor
Greg Dennen ... scoring crew (as Greg Dennon)
George Doering ... musician
Richard Grant ... digital orchestral timing
Greg Hayes ... assistant music engineer
Ernest Lee ... midi preparation
T.J. Lindgren ... additional music programmer / midi preparation
Marc Mann ... midi preparation
Darren McKenzie ... midi transcriptions
Kathy Nelson ... music supervisor
Denise Okimoto ... assistant music editor
Jamie Olvera ... scoring crew
Ray Pyle ... score recordist
Ryan Robinson ... scoring crew
Tim Rodier ... music preparation
Shie Rozow ... music editor
Dennis S. Sands ... music scoring mixer (as Dennis Sands)
Edgardo Simone ... orchestrator
Noah Scot Snyder ... score recordist (as Noah Scott Snyder)
Scott Stambler ... music editor: temp
Ron Vermillion ... music preparation
Richard Wheeler Jr. ... scoring crew (as Richard Wheeler)
Gina Zimmitti ... music contractor

Transportation Department 

Michael Allegro ... production van driver operator
Ryan Thomas Andersen ... driver: Chris Cooper
Vaughn Bladen ... driver
Wesley S. Bloom ... transportation
Mark Brown ... production van operator
Denny Caira ... transportation coordinator
Kevin Caira ... driver
Charlie Carpenter ... driver
Karen K. Chang ... transportation office coordinator
Rick Collins ... picture car production assistant
Andersen Crine ... driver: Chris Cooper
David W. Dale ... driver: construction/rigging electric
Gabe Davila ... driver: mechanic
John Feinblatt ... picture car captain
Robert Foster Jr. ... driver: honeywagon
Wallace Frick ... transportation captain
Hal Gibson ... az driver
Teresa Haney ... transportation
William Hogue ... driver
Brian J. Louis ... picture car mechanic
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
William Powell ... picture car mechanic
Theresa M. Roehner ... teamster driver
Jose M. Sanchez ... driver
James Waitkus ... driver
Bryan Yaconelli ... picture car dispatcher
John R. Dove ... fuel truck driver (uncredited)

Other crew 

Sara Abu Zahra ... production assistant
Omar Adam ... adr loop group
Braden Aftergood ... assistant: Mr. Cameron / Ms. Aubrey
Robert Agee ... craft service
Ahd ... technical advisor (as Ahd Kamel)
Yamen Al Hajjar ... technical consultant: Arabic/Islam
Ahmed Al-Ibrahim ... technical consultant: Saudi Arabia, Arabic and Islam
Alexa Alden ... script supervisor
Ryan Andersen ... cast production assistant
Carrie Arnold ... assistant production coordinator
Polly Auritt ... assistant: Mr. Berg
Saddam Badreddine ... asisstant location manager: second unit
Sherry Barber ... production assistant
Anthony Batarse ... adr voice
Maï Boiron ... French translator
Rebecca Boyle ... script supervisor: second unit
Brendon Brooks ... production assistant
Stephan Burle ... title designer
Ryan Bushman ... craft service assistant
Cristal Calderon ... production assistant
Chris Campbell ... location manager: re-shoots
Kimberly Carbajal ... lead stand-in
Kristen Cascio ... assistant: Mr. Stuber
Cindy Ceglarek ... second assistant accountant
Ayesha Chagla ... assistant production coordinator: Abu Dhabi
Amanda Confavreux ... production coordinator: Abu Dhabi unit
Laura Connors ... location accountant: Abu Dhabi
Michele Cusick ... production assistant
Ravi Devineni ... production assistant
Brett Eidelman ... additional second assistant accountant
Tyler Elliott ... key assistant location manager
Dustin Ellis ... second craft service
Karen Faust ... second assistant accountant
David Fencl ... armorer: second unit
Christopher Geair ... assistant location manager: Washington DC unit
Dominique Generaux ... production assistant
Sara Ghaffar ... production assistant
David Giere ... paramedic
Karen Gilchrist ... assistant: Mr. Stuber (as Karen Johnson)
Marianne Gladwin ... production assistant
Rosemary Graham ... production assistant
Pamela B. Green ... producer: main titles
Juliana Guedes ... assistant: Mr. Mann
Pedro M. Guillen ... executive assistant: Maria Norman
Susan Hartmann ... travel coordinator
Kathleen Holland ... animal wrangler
Dallis Hughes ... production assistant
John Humber ... cast production assistant
Harry Humphries ... technical advisor
Nicholas Huynh ... production assistant: Washington D.C.
Sean R. Jackson ... production assistant
Rudy Joffroy ... location scout: México
Douglas M. Jones ... set production assistant: Washington D.C.
Samantha Jones ... assistant: Ms. Parent
Brandon Kihl ... moldmaker
Timber Kislan ... first accountant
Richard Klein ... international political advisor
Tim Kossa ... location assistant: Washington D.C.
Richard Kroll ... researcher: stock footage
Steven Lafferty ... set production assistant: Washington, DC
Ashley Lamont ... production assistant
John Latenser V ... location manager: Washington D.C.
Cori Lomonte ... production assistant
Michael B. Louis ... assistant location manager
Stephanie Lovell ... assistant auditor: Washington, DC
Ernie Malik ... publicist
Dylan Matlock ... set production assistant: Washington D.C.
Tommy McGrane ... cast production assistant
David J. McGraw ... computer/video playback operator
Brian McGuinn ... medic
Peter McKernan ... aerial coordinator
Don McKim ... set production assistant
Paul Moncrief ... production assistant
Michelle Montgomery ... adr voice: child
Linda Mutawi ... extras casting: Abu Dhabi
Joey Naber ... adr voice
Matthew Dillon Noonan ... key location assistant
Maria Norman ... executive: Forward Pass Inc.
Frédéric North ... aerial coordinator
April Novak ... production secretary
Shaun O'Banion ... cast production assistant
George O'Barts ... production assistant
David Paris ... helicopter pilot
Stephen Parsey ... accounting clerk
Ann Pattison-Bingham ... asset representative
Robert Paulsen ... key assistant location manager: re-shoots
Jared Pfeifer ... assistant: Mr. Stuber
Jeremy Phoenix ... production assistant
Jenny Pond ... accounting clerk
Alana Porter ... production assistant
Carlo Pratto ... post-production accountant
KB Pugliese ... assistant coordinator
Cris Rankin ... animal wrangler
Jonathan Reich ... key assistant location manager: Washington D.C.
Joe Russo ... intern
Alya Sako ... adr loop artist
Jane Sakowski Bell ... craft service assistant: Washington D.C. (as Jane Sakowski)
Lee J. Santillan ... second assistant accountant
Lori Scowley ... production accountant
Elaine Shannon ... technical advisor
Jay Shepley ... production assistant
Joel Shnowski ... production assistant
David Silverton ... assistant: Mr. Mann
Kerri Smeltzer ... assistant travel coordinator
David Soldinger ... assistant: Mr. Saeta
Jason Soule ... production assistant
Joanna St. Clair ... lead stand-in
Linda Stanley ... studio teacher
Scott Stravitz ... key construction medic
Max Sturgeon ... production assistant
David Thornsberry ... location manager
Jeremy Tiffin ... production assistant
Joel Tokarsky ... payroll accountant
Murray Josiah Tuia ... production assistant
Shermagne Umali ... production assistant
Craig W. van Gundy ... location scout
Jarik Van Sluijs ... title designer
Megan Van Wolvelaerd ... intern
Drew Vandervelde ... production coordinator: Washington D.C.
David Vogel ... production assistant: Washington D.C.
Steve Wargo ... supplier
Steve Weiss ... location scout
Stephanie Meredith Weyant ... set production assistant
Evie Wray ... publicity assistant
Donald E. Wygal ... production coordinator
Lee Zacharias ... assistant: Ms. Parent
Keven Braegger ... craft service (uncredited)
Kevin Du Toit ... executive: Halon Entertainment (uncredited)
Michael Giannantonio ... location assistant (uncredited)

Thanks 

Tom Aguilar ... in memory of (as Thomas Aguilar)
Lance Gunnin ... in memory of
Nick Papac ... in memory of (as Nicholas M. Papac)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page