Edit
"Spartacus" Spoils of War (TV Episode 2013) Poster

(TV Series)

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mark Beesley

Writing Credits  

Jed Whedon ... (written by)
 
Steven S. DeKnight ... (created by)
 
Allison Miller ... (staff writer)

Cast (in credits order) verified as complete  

Liam McIntyre ... Spartacus
Manu Bennett ... Crixus
Dustin Clare ... Gannicus
Daniel Feuerriegel ... Agron (as Dan Feuerriegel)
Cynthia Addai-Robinson ... Naevia
Simon Merrells ... Crassus
Ellen Hollman ... Saxa
Pana Hema Taylor ... Nasir (as Pana Hema-Taylor)
Jenna Lind ... Kore
Christian Antidormi ... Tiberius Crassus
Anna Hutchison ... Laeta
Todd Lasance ... Caesar
Heath Jones Heath Jones ... Donar
Barry Duffield ... Lugo
Vince Colosimo ... Heracleo
Gwendoline Taylor ... Sibyl
Colin Moy ... Senator Metellus
Blessing Mokgohloa ... Castus
Roy Snow ... Commander Rufus
Jason Lambert ... Brictius (as Jason Hassell)
Sacha Stejko Sacha Stejko ... Pregnant Rebel
Ayse Tezel Ayse Tezel ... Canthara
Rest of cast listed alphabetically:
Tineke Ann Robson ... Opelia (uncredited)
Kelvin Taylor ... Kraynos (uncredited)

Produced by 

Jeffrey Bell ... consulting producer
Steven S. DeKnight ... executive producer
Joshua Donen ... executive producer
Seamus Kevin Fahey ... co-producer
Brent Fletcher ... producer
Moira Grant ... associate producer
Paul Grinder ... associate producer
Aaron Helbing ... co-producer
Todd Helbing ... co-producer
Rick Jacobson ... producer
Charles Knight ... co-producer
Aaron Lam ... co-producer
Sam Raimi ... executive producer
Chloe Smith ... producer
Rob Tapert ... executive producer
Melanie Turner ... line producer (as Mel Turner)
Jed Whedon ... producer

Music by 

Joseph LoDuca ... (as Joseph Loduca)

Cinematography by 

John Cavill ... director of photography

Film Editing by 

Gary Hunt

Production Design by 

Iain Aitken

Art Direction by 

Nick Bassett ... supervising art director

Costume Design by 

Barbara Darragh

Makeup Department 

Ana Ah Kuoi ... hair trainee / makeup trainee
Hayley Atherton ... hair stylist / makeup artist
Jo Baker ... background key hair stylist / background key makeup artist
Kyra Dawkins ... hair stylist / makeup artist
Tamara Eyre ... hair stylist / makeup artist
Kendal Ferguson ... hair design assistant / makeup design assistant
Jo Fountain ... hair stylist / makeup artist
Lucy Gargiulo ... makeup artist daily
Susie Glass ... hair on set supervisor / makeup on set supervisor
Deanna Highstead-Jones ... hair assistant (as Deanna Highsted-Jones) / makeup assistant (as Deanna Highsted-Jones)
Matt Huckstep ... background hair stylist / background makeup artist
Vanessa Hurley ... hair supervisor / makeup supervisor
Stefan Knight ... hair on set supervisor / makeup on set supervisor
Denise Kum ... makeup/hair/prosthetics designer
Shay Lawrence ... prosthetics key makeup artist
Samantha Lee ... second unit hair assistant (as Samantha Lees) / second unit makeup assistant (as Samantha Lees)
Natasha Lees ... second unit hair supervisor / second unit makeup supervisor
Jacqui Leung ... hair stylist / makeup artist
Carly Marr ... makeup artist
Carmen Te Moananui ... background hair stylist / background makeup artist
Roger Murray ... prosthetic supervisor
Hayley Oliver ... prosthetics makeup artist
Danielle Orme ... background hair assistant / background makeup assistant
Jasmine Papprill ... hair department coordinator / makeup department coordinator
Jane Petersen ... second unit hair stylist / second unit makeup artist
Charlotte Rogers ... hair stylist (as Charlie Rogers) / makeup artist (as Charlie Rogers)
Lauren Steward ... background hair supervisor / background makeup supervisor
Ally Williams ... hair stylist (as Aly Webby) / makeup artist (as Aly Webby)
Pippa Woods ... hair stylist / makeup artist
Levonne Scott ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Kylie Harris ... post-production supervisor
Tara Landry ... production manager
Jason Seitu ... unit manager (as Jason Sietu)

Second Unit Director or Assistant Director 

Edd Bennetto ... first assistant director: second unit
Andrew Burfield ... third assistant director
Ant Davies ... third assistant director
Hamish Gough ... first assistant director
Paul Grinder ... second unit director
Lynn Hargreaves ... second second assistant director: second unit
Katie Hutchinson ... second assistant director: second unit
Stuart Morrice ... second second assistant director
Rachael Rowe ... second assistant director
Nick Spry ... third assistant director
Katie Tate ... second assistant director
Tref Turner ... third assistant director: second unit

Art Department 

Bruce Allen ... carpenter
Francis Askwith ... carpenter
Robert Bavin ... property master (as Rob Bavin)
Zach Becroft ... standby props (as Zac Becroft)
Dan Blanshard ... prop maker
Ed Butler ... storyboard artist
Nick Connor ... assistant art director
Mei Ling Cooper ... prop finisher
Raoul Darlington ... props
Caleb Dempsey ... poly carver
Patricia Dennis ... set decorating textiles
Colin Elms ... set dresser
Mark Grenfell ... on set art director
Zane Grey ... head plasterer
Corry Grieg ... plasterer (as Corry Greig)
Joseph Griffin ... art department runner
Tane Griffin ... scenic artist (as Tane Griffen)
Jon Hall ... steel worker
Simon Hall ... second unit standby art director
George Hamilton ... on set art director
Sarah Bailey Harper ... lead set decorating textiles
Graham Harris ... lead hand
Tom Holden ... second unit standby art director
Janelle Hope ... art department estimator
Max Janezic ... carpenter
Tane Jarrett ... standby carpenter
Gabriel Kearney ... on-set dresser
Angus Kerr ... set dresser
Neil Kirkland ... set designer
Tasha Lang ... property buyer
Ryan Leggatt ... greensman
Daniel Lloyd ... illustrator
Eliza Meldrum ... set decorator coordinator
Michael Morgan ... prop assistant
Roger Murray ... props supervisor
Robbie Penny ... greensman
Paul Radford ... head scenic artist
Alaric Smith ... standby carpenter
Todd Smythe ... art department coordinator
Olly Southwell ... standby props assistant
Troy Stephens ... scenic artist (as Troy Stevens)
Murray Sweetman ... construction manager
Ryan Sweetman ... carpenter
Caterina Vanzi ... construction runner
Hamish Wain ... lead fabricator
Dave Wishart ... head greensman
Caterina Vanzi ... props (uncredited)

Sound Department 

Amy Barber ... sound editor
Bruno Barrett-Garnier ... re-recording mixer / supervising sound editor
Jonathan Bruce ... foley artist
Lloyd Canham ... loop group mixer
Damian Del Borrello ... foley artist
Fred Enholmer ... second unit sound mixer
William Freesh ... re-recording mixer (as Bill Freesh)
Bruce Langley ... sound designer / sound effects editor
David Madigan ... sound mixer
Chris O'Shea ... boom operator
Carl Smith ... sound editor
Chris Stewart ... adr supervisor
Gareth Van Niekerk ... dialogue editor
Sandy Wakefield ... sound utility
Glen Bullen ... dialogue editor (uncredited)
Brendon Morrow ... sound editor (uncredited)
Onofre Ortega ... dubbing mixer (uncredited)
Ben Parker ... assistant foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Tanya Bidois ... special effects office coordinator
Brinsley Compton ... special effects technician (as Brin Compton)
Brendon Durey ... special effects supervisor
Dagan Jurd ... special effects senior technician
Eliot Naimie ... special effects assistant
John Towe ... special effects senior technician
Steve Yardley ... special effects senior technician
George Buckleton ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Francine Almeida ... visual effects matte painter
Sean Ames ... data wrangler / visual effects assistant
Remo Balcells ... digital effects supervisor
Peter Baustaedter ... visual effects art director
Amanda Boock ... visual effects on-set coordinator
Tim Capper ... visual effects on-set supervisor
Sophie Cherry ... visual effects episodic coordinator
Stephanie Chung ... visual effects post assistant
Anna Cottle ... visual effects on-set coordinator
Dan Cummings ... visual effects editor assistant
Thomas Devereaux ... visual effects previsualisation layout artist
Paul Dickson ... visual effects artist
Simon Dye ... senior compositor
David Gibbons ... visual effects
Nick Hamilton ... visual effects on-set technical assistant
Ryan Heelan ... visual effects post schedule coordinator
Zane Holmes ... visual effects on-set supervisor
Paul Jones ... visual effects previsualisation layout artist
Romola Lang ... visual effects producer
Charlie McClellan ... executive visual effects supervisor
Stephen McHardy ... visual effects editor
Nanette Miles ... visual effects producer
Berrin Moody ... visual effects lead production artist
Zac Morris ... digital post
David Myles ... digital compositor
Dale Pretorius ... visual effects compositing key artist
Mike Robinson ... visual effects artist
Cameron Rule ... visual effects concept compositor
Remus San Diego ... compositor
Andrew Shanks ... visual effects concept compositor
Elisabeth Topping ... visual effects episodic coordinator
Jean-Baptiste Verdier ... visual effects matte painter
John Walters ... visual effects lead concept artist
Anu Webster ... visual effects editor
Matt Westbrooke ... compositor: Digital Post
Alyssa Zarate ... visual effects junior matte painter
Rob Zohrab ... visual effects compositing artist
Richard Betts ... compositor (uncredited)
Nicholas Hurst ... digital compositor (uncredited)
Emrys Plaisted ... visual effects (uncredited)
Olin Turrall ... visual effects coordinator (uncredited)

Stunts 

Tyrone Bell ... stunts
Shane Blakey ... stunts (as Shayne Blaikie)
Antoni Botica ... additional stunts
Damien Bryson ... stunts
Shaughan Campbell ... stunts
Ryan Carey ... fight coordinator
Andrew Cottle ... additional stunts
Tom Cotton ... additional stunts
Shane Dawson ... stunts
Craig Dunn ... additional stunts
Clint Elvy ... stunt coordinator
Ashlee Fidow ... stunts
Michael M. Foster ... stunts (as Michael Foster)
Stephen Grey ... additional stunts
Taran Howell ... stunts
Alex Kuzelicki ... stunts (as Alex Kuzeliki)
Glen Levy ... stunts
Amber McAllister ... stunt department coordinator
Wayne McCormack ... horse master
Tim McLachlan ... additional stunts
Steve McQuillan ... stunt coordinator
Fernandes Pacheco ... additional stunts
Lachlan Parkinson ... stunts
Joshua Randall ... stunts (as Josh Randall)
Nicholas Schodel ... stunts
Paul Shapcott ... supervising stunt coordinator
Andrew Stehlin ... fight coordinator
Raicho Vasilev ... stunts (as Raycho Vasilev)
Graham Vincent ... stunts
Beau Weston ... stunt assistant
Robert Young ... additional stunts
Saeed Zamiri ... additional stunts

Camera and Electrical Department 

Dave Anderson ... second unit generator operator (as David Anderson)
Kane Asher ... key grip (as Kayne Asher)
Todd Bilton ... "b" camera operator
Tony Blackwood ... gaffer
Adam Clark ... second unit director of photography
Peter Cleveland ... grip technician / second unit best boy grip
Caleb Delacy ... greenscreen rigger assistant
Jared Edley ... head greenscreen rigger
John Enright ... second unit gaffer
David Fisher ... second unit lighting desk operator
Alex Glucina ... second assistant camera
David Hammond ... first assistant camera
Imagezone ... video assist
Jason Kerekere ... lighting rigging technician
Tane Kingan ... lighting best boy
Matt Klitscher ... unit photographer
Michael Lougheed ... second unit lamp operator
Chris Lucas ... digital operator
Simon Lythgoe ... greenscreen rigger
Luke Macready ... second unit lighting best boy
Tom Markham-Short ... second assistant camera (as Tom Markham Short)
John Paul McDonnell ... second unit lamp operator
Dominic Miles ... grip trainee
Ben Montgomery ... junior lighting technician
Robert O'Connor ... second unit digital operator
Evan Pardington ... second unit key grip
Hadley Parsons ... digital assistant
Willy Pearce ... second unit first assistant camera
Chris Rawiri ... grip assistant
Ulric Raymond ... "a" camera operator / steadicam operator
Steve Renwick ... lighting desk operator (as Stephen Renwick)
Karl Richard-Worth ... techno crane operator (as Karl Rickward-Worth)
Aidan Sanders ... generator operator
Allen Solly ... lighting rigging supervisor (as Allan Solly)
Andy South ... best boy grip
Andrew Stroud ... second unit camera operator
Jason Tidswell ... lighting trainee
Gray Turner ... second unit second assistant camera
Marcus Upton ... lighting technician
Neal Wagstaff ... third assistant camera: phantom
Henry West ... first assistant camera
Te Oranga Witehira ... grip assistant
Daimon Wright ... dolly grip

Casting Department 

Rosemary Abel ... extras casting assistant
Honor Byrne ... key cast coordinator
Anita Corcoran ... extras casting
Marjan Gorgani ... extras coordinator
Timothy Judson ... cast coordinator (as Tim Judson)
Annabel Lomas ... casting: New Zealand
Faith Martin ... casting: Australia
Kesha Robertson ... extras casting assistant
Miranda Wilson ... casting assistant
Cinzia Coassin ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Monica Anderson ... costume production assistant
Sara Beale ... costume buyer
Katy Bottomley ... costume standby
Zoe Boyle ... costume extras dresser
Stacey Brummer ... costume standby assistant
Moira Campbell ... launderer
Naomi Campbell ... costume standby
Tim Castelow ... armour finisher
Tessa Cross ... art finisher
Olivia Dobson ... assistant costume designer
Ruth England ... costume standby assistant
Amanda Fityus ... costume administrator
Ryan Freeman ... costume runner
Troy Garton ... costume standby
Louise George ... costume props assistant
Irene 'Pida' Gleeson ... dyer (as Irene Gleeson) / textile artist (as Irene Gleeson)
Sarah Goodhue ... costume background standby
Rosemary Gough ... costume builder
Shani Gyde ... costume supervisor
Jo Hawke ... key cutter
Luke Hollis ... illustrator
Alistair Johns ... key costume standby
Katie Jones ... costume standby
Matt Kleinhans ... textile art finisher
Sally Maingay ... key costume props
Minerva Mallette ... costume builder (as Minerva Malette)
Andrea Matysik ... costume builder
Natalie McAndrews ... key costume props
Ashleigh McDonnell ... costume background assistant
Ylona McGinty ... key costume standby (as Ylona McGinity)
Nick Mignacca ... costume props assistant
Ymre Molnar ... costume props maker / costume props painter
Debi Moore ... costume standby assistant
Codey Morris ... leather assistant
Matt Morris ... leather craftsman (as Matt 'Wildman' Morris)
Andy Mowbray ... costume props assistant
Jess Neff ... costume background standby
Marion Olsen ... costume workroom supervisor
Vajra Papp ... leather assistant
Amethyst Rose Parker ... costume background standby (as Amethyst Parker)
Jasmine Rogers-Scott ... costume extras dresser
Laura Schneemann ... costume background assistant
Emma Schoombie ... costume extras dresser
Rabdeep Singh ... art finisher (as Rab Bains)
Vicky Stark ... leather worker
Steven Starkey ... key art finisher / set costumer
Angela Sumner ... workroom assistant
Noella Thompson ... cutter / stitcher
Joan Wilson ... key costume standby
Lisa Worley ... workroom assistant

Editorial Department 

Tori Bindoff ... senior assistant editor
Anthony Butters ... post-production runner
Alex Hammond ... post-production coordinator
Ben Joss ... action editor
Ilya Klarich ... first assistant editor
Daisy Lawless ... second assistant editor
Alex Liu ... post data wrangler
Margaux Peach ... post-production coordinator
James Schoning ... on-line editor
Hamid Slaimankhel ... senior assistant editor
Antony Wackrow ... post delivery assistant
Francis Wheeler ... assistant editor
Peter Williams ... digital colorist (as Pete Williams)

Music Department 

Scott Davidson ... mix engineer: LoDuca Music
Joshua Mathews ... engineer: LoDuca Music / sound design: LoDuca Music
Jason Smith ... music editor

Transportation Department 

Alan Drum-Garcia ... cast driver
Tim Foley ... cast driver
Aaron Gibson ... transportation captain
Julie Gunson ... cast driver

Other crew 

Maya Abu-Mansour ... second assistant accountant
Romel Adam ... assistant: Mr. Rob Tapert
Alicia-Lee ... payroll accountant (as Alicia Lee)
Tim Armstrong ... assistant to producers
Annie Baines ... accounts assistant
Meredith Black ... assistant production coordinator
Daniel Blundell ... assistant horse trainer (as Dan Blundell)
Andy Brown ... production assistant
Jason Burstein ... production intern
Michelle Crowley ... craft service coordinator
Ruben Ferguson ... financial accountant
Nick Fryer ... safety officer
Petra Gray ... production assistant
Clinton Haugh ... behind the scenes
Sebastian Hurrell ... set production assistant / stand-in
Aaron Irvin ... historical consultant
Melinda Jackson ... set production assistant / stand-in
Abby Jones ... craft service manager
Monique Knight ... script supervisor
David Kob ... writers assistant
Zander Lehmann ... assistant: Mr. Joshua Donen
Mark Leitner ... script coordinator
Scott Litchfield ... production runner
Bren MacKenzie ... art department accounts (as Bren Mackenzie)
Brian Mahony ... insurance broker
Olivia Marshall ... production secretary
Dianne Moffatt ... script supervisor
Sharla Oliver ... writers production assistant (as Sharla Roberts)
Claire Ollerenshaw ... assistant horse trainer
Rebecca Rowe ... assistant to producers
David Sa'ena ... unit best boy (as David Saena)
Dan Shanahan ... craft service assistant
Clayton Smith ... accounts assistant
Karl Smith ... studio manager
Lissa-Mia Smith ... first assistant accountant
Joseph Stankovich ... security supervisor
Jeffrey Stevens ... historical consultant
Guy Strachan ... script supervisor: second unit
Helen Urban ... production coordinator
Fiona Wadman ... rigging coordinator
Amber Wakefield ... production coordinator
Sherie Wikaira ... production accountant
Alexandra Zimbler ... assistant: Mr. Steven S. DeKnight
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed