Edit
The Expendables 2 (2012) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Simon West

Writing Credits (WGA)  

Richard Wenk ... (screenplay) and
Sylvester Stallone ... (screenplay)
 
Ken Kaufman ... (story) &
David Agosto ... (story) and
Richard Wenk ... (story)
 
Dave Callaham ... (characters) (as David Callaham)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Amanda Ooms ...
...
...
Billy's Wife
George Zlatarev ...
Bojan
Alexander Moskov ...
Stephan
Nikola Dodov ...
Sick Man (as Nikolay Dodov)
Wenbo Li ...
Hostage - Dr. Zhou
Borislav Zahariev ...
Sang Leader / Sang Foreman
Penka Kodova ...
Bartender
Arkanay Boonsong ...
Rebel Leader (as Arkanae Boonsong)
Dimo Alexiev ...
Sang Soldier
Velislav Pavlov ...
Sang
Liubo Simeonov ...
Talking Sang
Anton Trendafilov ...
Miner #1
Marii Rosen ...
Miner #2
Julian Stanishkov ...
Miner #3
Velimer Velev ...
Miner #4
...
Lyudmila Slaneva ...
Village Woman 2 (as Ludmila Slaneva)
Silvia Petkova ...
Village Woman 3
Alexandra Spasova ...
Village Woman 4
Juliana Saiska ...
Village Woman 5
...
Village Woman 6
...
Village Woman 7 (as Bilyana Petrinska)
Diana Dobreva ...
Village Woman 8
Liubomir Simeonov ...
Giant Sang
Rest of cast listed alphabetically:
Aleksandar Belovski ...
Sang Soldier (uncredited)
...
Himself (uncredited)
...
Miner #5 (uncredited)
Antoaneta Yordanova ...
Rebel Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Guymon Casady ... executive producer
Jason Constantine ... executive producer
Boaz Davidson ... executive producer
Danny Dimbort ... executive producer
Robert Earl ... executive producer
Jon Feltheimer ... executive producer
Basil Iwanyk ... executive producer
Zygi Kamasa ... co-producer
Avi Lerner ... producer
Danny Lerner ... producer
Matthew O'Toole ... co-producer
Lonnie Ramati ... co-executive producer
J. Celeste Salzer ... associate producer
Trevor Short ... executive producer
Kevin King Templeton ... producer
John Thompson ... producer
David Varod ... executive producer in charge
Les Weldon ... producer

Music by 

Brian Tyler

Cinematography by 

Shelly Johnson ... director of photography

Film Editing by 

Todd E. Miller

Casting By 

Marianne Stanicheva

Production Design by 

Paul Cross

Art Direction by 

Alexei Karagyaur
Adam A. Makin ... supervising art director
Ivailo Nikolov
Keith Pain
Ivan Ranghelov
Sonya Savova

Set Decoration by 

Valentina Mladenova ... (as Valya Mladenova)

Costume Design by 

Lizz Wolf

Makeup Department 

Angela Angelova ... assistant makeup artist
Scott H. Eddo ... makeup department head
Sofi Hvarleva ... makeup artist
Dessislava Manassieva ... additional makeup artist
Paul Pattison ... personal makeup artist to jason statham
Melizah Schmidt ... key hair stylist
Petya Simeonova ... key makeup artist: second unit
Yana Stoyanova ... key makeup artist
Valentin Valov ... makeup artist
Nicole Venables ... department head hairstylist
Elena Zhekova ... assistant makeup artist

Production Management 

Valentin Dimitrov ... production manager
George Gale ... executive in charge of post-production
Gabriel Georgiev ... production manager
Todd Gilbert ... executive in charge of post-production
Veselin Karadjov ... production manager
Natalie Samanon ... post-production supervisor
Neha Samant ... production manager (as Neha Sharma)
Robert Van Norden ... production supervisor: New Orleans

Second Unit Director or Assistant Director 

Vessela Bannzurkova ... first assistant director: second unit
Ben Burt ... key second assistant director
Asya Chakarova ... third assistant director
Hristo Dimitrov ... first assistant director: additional photography / second assistant director
Petya Evtimova ... first assistant director
Galina Kyuchukova ... second second assistant director
Renee Marsella ... key second assistant director: New Orleans
Jayson Merrill ... first assistant director: second unit
Ivan Mitov ... first assistant director: second unit
Natasha Roth ... third assistant director: second unit
Tom Rye ... second assistant director: second unit
Nick Satriano ... first assistant director
Chad Stahelski ... second unit director
Hirotatsu Taniguchi ... second second assistant director: New Orleans (as Hiro Taniguchi)
Yana Viktorova ... third assistant director: second unit

Art Department 

Petar Alexandrov ... assistant workshop foreman (as Peter Alexandrov)
Liubomir Anachkov ... welder
Dimitar Anchev ... head welder
Angelo Andonov ... painter
Ivailo Angelov ... laborer
Petko Angelov ... set dresser
Atanas Apostolov ... stand-by props
Boris Arnaudov ... laborer (as Boris Aranudov)
Ivailo Asenov ... welder
Vladislav Asenov ... laborer
Peter Atanasov ... carpenter (as Petar Atanasov) / carpenter
Krasimir Balchov ... assistant carpenter
Vladislav Balchov ... assistant carpenter
Victor Bikarski ... carpenter (as Viktor Bikarski)
Blagoi Blagoev ... assistant carpenter
Bojidar Blagoev ... laborer
Vladimir Blagoev ... laborer
Simeon Boev ... carpenter
Bogdan Bogdanov ... carpenter
Borislav Bogdanov ... set dresser
Vasilena Boneva ... set dressing coordinator
Delyan Borisov ... laborer
Ivan Borushev ... welder
Willie Botha ... action vehicle fabricator / head prop fabricator
Stoyan Boyadjiev ... upholsterer (as Stoyan Boyadzhiev)
Dirk Buchmann ... property master
Kaloyan Bushev ... welder
Ivan Butanski ... laborer
Francesca Cross ... color styling
Ivaylo Dafinov ... laborer
Lyubomir Danailov ... welder (as Liubomir Danailov)
Anna Daverova ... art department assistant coordinator
Viktor Deiov ... assistant carpenter
Mladen Delchev ... plasterer
Vutyo Delchev ... welder
Mehmed Deniz ... carpenter
Mihail Devedzhiev ... welder (as Mihail Devedjiev)
Nikolai Dikov ... set dresser (as Niki Dikov)
Grigor Dimitrov ... sculptor
Ivan Dimitrov ... set dresser
Jivko Dimitrov ... laborer
Konstantin Dimitrov ... laborer
Plamen Dimitrov ... laborer
Zahari Dimitrov ... assistant painter
Kiril Dimov ... leadman
Desislav Dinev ... welder
Petar Dinev ... painter
Lachezar Dobrev ... carpenter (as Luchezar Dobrev)
Maria Doicheva ... painter / stand-by painter: second unit
Stoyan Doychev ... assistant painter / laborer (as Stoyan Doitchev)
Veselin Dragnev ... welder
Bozhidar Dragomirov ... laborer (as Bojidar Dragomirov)
Miroslav Evtimov ... carpenter
Bojidar Evtov ... carpenter (as Bojidar Evtimov) / leadman (as Bojidar Eftov)
Jaime Fernandez ... set dresser: reshoots
Plamen Filipov ... welder
Martin Genchev ... greenery
Borislav Georgiev ... laborer
Dimo Georgiev ... sculptor
Ivan Georgiev ... carpenter / welder
Ivan Ginchev ... sculptor (as Ivan Gichev)
Petar Gochev ... sculptor
Borislav Golev ... carpenter
Nikolay Goranov ... carpenter
Emil Grigorov ... welder
Ioana Grigorova ... construction manager assistant
Orlin Grozdanov ... key greensman
Valentin Hadzhiev ... carpenter (as Valentin Hadziev)
Anna Hadzhieva ... art department coordinator
Lubomir Harizanov ... assistant set dresser (as Liubomir Harizanov)
Jeff Hinds ... assistant property master
Hristo Hristov ... laborer
Stefan Hristov ... carpenter
Gergana Hristova ... painter
Dimitar Hristovich ... painter
Dimitar Iliev ... laborer
Peter Iliev ... welder (as Petar Iliev)
Sashko Iliev ... buyer
Svetoslav Iliev ... welder
Veselin Ilov ... assistant carpenter
Mario Iskrenov ... welder
Atanas Ivanov ... carpenter
Ivo Ivanov ... carpenter (as Ivo K. Ivanov)
Marin Ivanov ... carpenter
Martin Ivanov ... welder
Petko Ivanov ... buyer
Rositsa Ivanova ... assistant to head prop maker
Monislav Jeliazkov ... head sculptor
Teodorova Jeliazkova ... sculptor
Simeon Jivkov ... welder
Kent H. Johnson ... property master/weapons supervisor
Robert Jones ... chief production buyer
Alexander Kanchev ... welder
Rumen Kapitanski ... laborer
Valentin Kasabov ... laborer
Nikolai Katerinov ... sculptor (as Nikolay Katerinov)
Peter Kimov ... carpenter (as Petar Kimov)
Mihail Kitanov ... welder
Chavdar Klisurski ... carpenter
Vasil Konakchiev ... sculptor
Nikolay Kosharevski ... laborer
Kostadin Kostadinov ... carpenter / welder
Dimitar Kostakev ... laborer
Alexander Kotsev ... construction coordinator
Krastio I. Krastev ... laborer (as Krastio Krastev)
Metodi Krastev ... sculptor
Slavyan Nhi Kuak ... laborer
Georgi Lazarov ... sculptor (as Geogi Lazarov)
Genadi Lichev ... laborer
Liubomir Liubomirov ... welder
Andrei Lozanov ... welder
Vencislav Lukanov ... upholsterer (as Ventcislav Lukanov)
Konstantin Luskov ... carpenter
Malin Malinov ... sculptor
Stefan Manchev ... set designer
Rosen Marinkov ... greenery
Marin Marinov ... storeman
Alexander Markov ... carpenter
Georgi Markov ... carpenter
Neven Mastikov ... sculptor
Georgy Mehandjiisky ... welder (as Georgi Mehandjiiski)
Evgeni Mihailov ... assistant painter
Mihail Mihailov ... assistant painter
Miko Mikov ... welder
Veselin Milanov ... carpenter
Evgeni Milev ... laborer
Petar Mishev ... assistant painter
Elka Misheva ... sculptor
Veselin Mitev ... sculptor
Dimitar Mitkov ... carpenter
Georgi Mitov ... carpenter
Milush Mitushev ... laborer
Yossif Mladenov ... set designer
Kolio Nachev ... painter
Nikolai Nedev ... welder
Stanislav Nedev ... carpenter
Ivan Nedkov ... welder
Biser Nedyalkov ... assistant carpenter
Antoni Nenov ... sculptor
Ivanka Nenova ... painter
Pavel Nestorov ... carpenter
Axel Nicolet ... construction manager
Vasil Nikodimov ... plasterer
Bora Nikolaeva ... painter
Irena Nikolich ... head painter
Ivana Nikolich ... lead painter
Ivan Nikolov ... carpenter
Mladen Nikolov ... welder
Nikolai Nikolov ... assistant set decorator
Pavel Nikolov ... assistant carpenter
Nikolay Padeshev ... sculptor
Panayot Panayotov ... laborer (as Panaiot Panaiotov)
Slavka Paunska ... sculptor
Pavlin Pavlov ... carpenter
Svetlin Pavlov ... welder
Alexander Peshlov ... welder
Dimiter Petkov ... head painter foreman
Vladimir Petkov ... foreman / lead construction
Eli Petkova ... painter
Dimitar Petrov ... welder
Marian Petrov ... laborer
Petar Petrov ... laborer
Plamen Petrov ... sculptor
Svetlyo Petrov ... assistant set dresser (as Svetoslav Petrov)
Yordan Petrov ... carpenter
Radka Petrova ... painter
Violeta Petrova ... assistant painter
Petko Plachkov ... welder
Vlado Popov ... painter
Dobromir Radev ... laborer
Ivan Radev ... carpenter
Borislav Radovanov ... carpenter
Todor Raikov ... painter
Peter Rakovski ... lead stand-by props / welder
Kaloyan Ranov ... laborer
Lyubo Samardjiev ... set dresser
Peter Sandov ... welder
Diana Savova ... assistant painter
Hristo Sechensky ... welder
Metodi Sharkov ... welder
Oleg Sharkov ... laborer
Simeon Simeonov ... welder
Roman Sinapov ... carpenter
Nayden Slavchev ... workshop foreman
Dora Somova ... props
Biser Spasov ... laborer
Valentin Spasov ... welder
Nikolai Staikov ... welder (as Nikolay Staikov)
Dinko Stefanov ... painter
Kalin Stefanov ... set dresser
Kiril Stefanov ... laborer
Rosen Stefanov ... leadman: set dressing
Svilen Stefanov ... laborer
Teodor Stefanov ... laborer
Stelian Stelianov ... sculptor
Dimiter Stoikov ... assistant painter (as Dimitar Stoykov) / painter (as Dimitar Stoikov)
Kiril Stoimenov ... laborer
Borislav Stoyanov ... laborer
Dimitar Stoyanov ... carpenter
Kristian Stoyanov ... set dresser
Martin Stoyanov ... assistant painter
Stanimir Stoyanov ... welder
Yordan Stoyanov ... sculptor
Yuri Stoyanov ... set dresser
Mihaela Stoyanova ... painter
Strahil Strahilov ... carpenter
Nikola Sugurov ... welder
Julian Svilenov ... laborer
Yulian Svilenov ... greensman
Stefan Tassev ... carpenter (as Stefan Tasev)
Stanas Terziev ... welder (as Atanas Terziev)
Borislav Todorov ... carpenter
Ivan Todorov ... carpenter
Stoyan Todorov ... carpenter
Anatoly Tonev ... welder (as Anatoli Tonev)
Stilen Totev ... painter
Rumen Trankolov ... welder
Stoyan Tsakov ... set dresser (as Stoyan Tzakov)
Veronika Tsekova ... painter
Valentin Tsenkov ... welder
Nikolai Tsenov ... sculptor (as Nikola Tenev)
Peter Tsenov ... assistant painter (as Petar Tsenov) / assistant painter
Ilian Tunov ... welder
Boiko Tyankov ... sculptor
Martin Uchindolski ... welder
Borislav Vasilev ... welder
Ivan Vasilev ... welder
Kaloyan Vasilev ... laborer
Vladimir Vasilev ... laborer
Viktor Velinov ... carpenter
Petar Velitchkov ... welder (as Petar Velichkov)
Liudmil Videnov ... welder
Evgeni Vladimirov ... sculptor
Dan Walker ... concept artist
Ivan Yankov Kirov ... upholsterer (as Ivan Yankov)
Evgeni Yordanov ... construction manager
Georgi Yordanov ... welder
Toni Yordanov ... laborer
Vasko Yordanov ... sculptor
Nikolai Yosifov ... welder (as Nikolay Yosifov)
Plamen Yosifov ... sculptor
Valery Yovev ... carpenter (as Valeri Yovev)
Emanuil Zahariev ... welder
Todor Zarev ... carpenter
Nikolay Zhelev ... laborer
Dimitur Zlatev ... carpenter (as Dimitar Zlatev)

Sound Department 

Aziz Acar ... dubbing director
Alexander Bachvarov ... sound recordist: second unit
Velizar Bagarov ... second boom operator
Wade Barnett ... adr recordist
Chris David ... sound re-recording mixer
Brian Dunlop ... foley editor
Christopher Eakins ... supervising dialogue & ADR editor / supervising sound editor
Jesse Ehredt ... sound recordist
David Esparza ... supervising sound effects editor
Justin Herman ... sound engineer
Ellen Heuer ... foley artist
Kiril Kaloyanov ... boom operator
Vladimir Kaloyanov ... sound mixer
Sang Kim ... assistant sound editor
Tim Limer ... sound recordist
Travis MacKay ... adr mixer
Ivaylo Natzev ... boom operator: second unit
A. Josh Reinhardt ... sound mixer
Gabriel J. Serrano ... sound re-recording mixer
Krasimir Shtabekov ... sound mixer: second unit
Boris Tanchev ... second boom operator
Amanda Ayres ... adr recordist (uncredited)
Callie Thurman ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Stefan Alamanov ... special effects
Orlin Budinov ... special effects technician
Anthony S. Ciccarelli ... special effects technician
Garry Cooper ... workshop supervisor
Jovko Dogandjiski ... senior special effects technician: prep crew
Nikolay Fartunkov ... senior special effects technician: prep-crew
Alexander Gunn ... special effects supervisor
Matthew Horton ... senior special effects technician
Ivo Jivkov ... special effects supervisor: Bulgaria
Georgi Karadjov ... special effects technician
Sylvia Katsarska ... interpreter
Pini Klavir ... special effects supervisor
Dimitar Krustev ... workshop
Craig Leong ... special effects technician
Jeff Little ... senior special effects technician
Roger Mann ... special effects technician
Julian Marsh ... special effects technician
Doug McCarthy ... special effects technician
Mark Meddings ... effects consultant
Peter Nikolov ... special effects technician
Stefan Razlojki ... armourer
Marin Takov ... key armorer: Bulgaria
Jody Taylor ... floor supervisor: first unit
Kevin Turner ... senior special effects technician
Nadejda Tzvetkova ... special effects office coordinator
Elitsa Vutova ... special effects office coordinator (as Elitza Vutova)
Hayley J. Williams ... special effects technician
Danny Yordanov ... special effects technician

Visual Effects by 

Carlos Adarraga ... digital compositor
Kiril Altakov ... matchmove artist
Shudhdodhan Milind Ambhore ... roto artist: stereoscopic conversion: Reliance Media Works
Kantardjiev Anton ... digital compositor
Hazra Anup ... match move artist
Sonsoles Aranguren ... digital compositor
Abhishek Arya ... senior matchmove artist
Simeon Asenov ... visual effects art director
Yavor Asenov ... compositor (as Javor Asenov)
Svilen Aynadzhiev ... digital compositor
Yogesh Badhe ... digital compositor: Reliance Media Works
Prakash Bhoir ... digital compositor
Angelina Borisowa ... visual effects editor
Maria Boyuklieva ... digital compositor
Paco Castillo ... digital compositor: Worldwide FX
Martina Chakarova ... project coordinator
Vikas Chandel ... visual effects artist
Galina Chaneva ... digital compositor
Ronojoy Chatterji ... visual effects
Jayesh Chavan ... digital compositor
Rupesh Chetri ... compositing supervisor
Scott Coulter ... visual effects producer
Jaume Creus ... digital compositor
Mehernosh Dastoor ... VFX Producer: Tata Elxsi
Diego De Cata ... visual effects cgi artist: Malditochroma VFX
Aníbal del Busto ... digital compositor
Damien Delrue ... digital compositor
Paounka Dimitrova ... digital artist
Alexander Dimov ... visual effects artist
Dinko Dimov ... digital artist / matte painter
Tinko Dimov ... digital compositor
Ivelina Dobreva ... digital compositor
Daniel Donchov ... visual effects systems administrator
Stanislav Draganov ... visual effects
Stanislav Dragiev ... sequence lead
Florence Dubin ... matte painter
Domenico Ferraro ... lighting technical director
Pablo José Fuertes ... visual effects supervisor: Malditochroma VFX
Nikolay Gachev ... sequence lead: Worldwide FX
Vasil Galabov ... visual effects coordinator
Saul Galbiati ... compositor
Natali Gancheva ... roto artist
Kremena Ganeva ... lead compositor
Guillermo García Romero ... digital compositor
Soledad García ... visual effects digital artist: Malditochroma VFX
Georgi Gavanozov ... digital artist
Hristo Gebrev ... visual effects coordinator
Iñaki Gegúndez Vicente ... environment artist and crowds td
Georgi Georgiev ... digital matte painter
Kiril Georgiev ... visual effects coordinator
Martin Georgiev ... matchmove artist
Yana Georgieva ... visual effects coordinator
Sofia Gesheva-Aleksieva ... digital compositor (as Sofia Aleksieva)
María Milena Girini ... visual effects digital artist: Malditochroma VFX
Kiril Gizdov ... digital compositor
Oleksiy Golovchenko ... digital matte painter
Anup Gore ... roto artist / rotoscopy
Pradeep Gownipuram ... digital compositor
Metin Gungor ... digital environment supervisor
Danail Hadzhiyski ... visual effects supervisor: WorldwideFX
Pablo Hernández-Meléndez ... visual effects artist
Dobromir Hristov ... rotoscoping supervisor
Milena Hristova ... digital compositor
U-Sun I Hu ... digital compositor
Lauren Hulsey ... previs artist
Ilamuruguselvan ... digital compositor: Reliance Media Works VFX
Veress Kovács István ... senior matte painter
Ivan Gochev Ivanov ... visual effects artist
Ivaylo Mechkata Ivanov ... modeling supervisor
Rosen Ivanov ... digital compositor
Venera Ivanova ... matchmove artist
Ana Kaneva ... visual effects
Georgi Karantilski ... compositor
Pradeep Kumar Katta ... rigging td
Peter Keranov ... lead compositor
Delyan Ketipov ... lead compositing artist
Lyubomir Kirkov ... visual effects artist
Rumen Kirov ... visual effects artist
Guntuku Kishore ... lighting technical director
Sudheesh Kk ... compositor
Nikolay Kolev ... digital compositor
Stanislav Kolev ... senior compositor
Elena Koleva ... rotoscoping artist
Nikolay Kondarev ... technical support
Toni Kondev ... digital modeling and texturing artist
Ivo Konsulov ... visual effects artist
Jakub Kosmowski ... CG artist / lighting technical director
Lazarin Kouchev ... lighting artist
Zornitsa Krasteva ... digital compositor
Kalin Krumov ... digital compositor
Antonio Lado ... visual effects artist
Romina Lareu ... visual effects coordinator: Malditochroma VFX
Ezequiel Larrú ... digital compositor
Prashant Limkar ... camera matchmove artist
Harrison Ly ... digital compositor
Martin López Funes ... additional visual effects
Krisztian Majdik ... previs editor
Vasilena Makakova ... rotoscoping artist
Ajoy Mani ... visual effects supervisor
Ivailo Marinov ... digital compositor
Peter Marinov ... digital effects data manager
Petar Mariyanov ... digital compositor
Silviya Mariyanova ... visual effects project coordinator
Helen Martí Donoghue ... visual effects producer (as Helen Marti Donoghue)
Emanuel Melgarejo ... visual effects digital artist: Malditochroma VFX
Rudolf Menon ... lighting team lead / lighting technical director
Nikolay Mihailov ... digital compositor / visual effects editor / visual effects photographer
Kalin Mihaylov ... visual effects artist
Radoslav Misarokov ... visual effects project manager
Svetoslav Mitev ... visual effects coordinator
Diana Moneva ... digital compositor
Steve R. Moore ... visual effects editor
Nole Murphy ... rigging td
Inma Nadela ... digital compositor
Encho Nedevski ... digital compositor
Quoc Hung Nguyen ... previs artist
Vladimir Nikolov ... visual effects coordinator
Dayal Nishith ... digital compositor
Nikolay Pachov ... visual effects editor
Saurabh Pandey ... digital compositor: Reliance Media Works VFX
Amol Patil ... matchmove artist
Uppu Pavanrajesh ... senior compositor
Milena Peneva ... visual effects coordinator
Nick Peshunoff ... vfx coordinators and qc supervisor
Gabriela Petrova ... rotoscoping artist
Julia Petrova ... digital compositor
Joseph Vincent Pike ... digital compositor
Iasen Pisarov ... digital effects artist
Milen Piskuliyski ... visual effects artist
Haralan Popov ... roto and paint artist
Ivan Pulido Suarez ... visual effects artist
Stefan Rachev ... digital compositor
Maximiliano Daniel Radakoff ... visual effects digital artist: Malditochroma VFX
Iavor Radev ... lead visual effects coordinator
Sana Radeva ... visual effects artist
Victor Radulov ... digital compositor / visual effects artist
Raju ... lead cgi artist: VenSat Tech
Steven Ramirez ... visual effects editor
Sasmit Ranadive ... effects artist
Prabhamrit Raryan ... roto/paint artist
Thorsten Rienth ... digital compositor
Paula Rubio ... digital compositor
Dhumal Sagar ... digital compositor
Abhinav Sah ... visual effects supervisor
Champak Saha ... senior compositor
Benito Sanz ... digital compositor
Stalin Saravanan ... visual effects supervisor
Sathiyakumar ... matchmove artist
Yordan Savov ... visual effects artist
Agustin Schilling ... fx td
Taruna Sehgal ... visual effects
Amjad Shaikh ... senior 3D generalist
Ruchira Sharma ... digital compositor
Vaidehi Shinde ... matte painter
Nikola Simeonov ... visual effects artist
Marina Slatinska ... research & development engineer
Georgi Slavov ... visual effects
Ivailo Slavov ... matchmove artist
Boris Sokolov ... digital compositor
Sanjot Sonalkar ... visual effects producer
Ariel Hernán Sotomayor ... visual effects digital artist: Malditochroma VFX
Vivek Srivastava ... visual effects editor: Reliance Media Works Mumbai
Georgi Staikov ... visual effects artist
Plamen Statev ... visual effects coordinator
Boyan Stoyanov ... lead vfx
Stoimen Stoyanov ... digital compositor
Althea Suarez Gata ... previs artist
Ignacio Suárez Rubio ... visual effects lead compositor: Malditochroma VFX
Wilson Tang ... digital restoration
Stefan Tchakarov ... visual effects supervisor: Worldwide FX
Valentin Todorov ... visual effects systems administrator
Peter Tomov ... matchmove head of department / visual effects artist
Dimitrina Torneva ... visual effects
Carlos Trijueque ... compositing supervisor
Hardik Trivedi ... machmove artist
Adriyana Tsvetanova ... lighting artist
Venkat Karunakar Uday ... visual effects artist: Vensat Tech Services
Sarfaraz Uddin ... roto and paint lead
Desislava Valcheva ... digital compositing
Alexander Valev ... sequence supervisor
Valeria Valeva ... digital artist
Valentin Valkov ... rotoscoping and paint artist
Daniel Vasev ... digital compositor
Nikolay Velinov ... visual effects artist
Rahul Venugopal ... digital matte painter
Sachin Vishwas ... digital compositor
Shivaji Waikhom ... digital compositor
Kenneth Weide ... lighting technical director
Radoslav Yanudov ... digital compositor
Marcelo Santiago Yañes ... visual effects digital artist: Malditochroma VFX
Petko Zhivkov ... digital artist

Stunts 

Baurzhan Abishev ... stunts
Asim Ahmad ... stunt coordinator
Boyan Anev ... stunt performer
Angel Angelov ... stunts
Dejan Angelov ... stunts (as Dian Angelov)
Asen Asenov ... stunt double: Sylvester Stallone
Stanton Barrett ... stunts
Arkanay Boonsong ... stunts
Boris Borisov ... stunts
Dermot Brogan ... stunt rigger
Ratiwat Bubpsasawat ... stunts
Nikorn Chorpsuk ... stunts (as Nikorn Chobsuk)
Scott Cosgrove ... key stunt rigger
Tongiao Cui ... stunt double: Yu Nan
Jai Day ... stunt double: Randy Couture
Georgi Dimitrov ... driving stunt double: Sylvester Stallone (as George Dimitrov-Bomba) / stunts
Ivailo Dimitrov ... stunt performer
Dimiter Doichinov ... stunt double: Randy Couture (as Dimitar Doichinov)
James Embree ... stunt double: Jason Statham
Alan Fung ... assistant stunt choreographer: Hong Kong
Wai Lun Fung ... stunt rigger: Hong Kong
Jeff Galpin ... stunt performer
Genadiy Ganchev ... stunts (as Genadii Ganchev)
Jie Gao ... stunts: Hong Kong
Kyle Gardiner ... stunt performer
Alexander Gergov ... stunts
Francois Grobbelaar ... stunt rigger
Zahari Grozdanov ... stunt performer
Scott Helgert ... stunt performer
Daniel Hernandez ... stunts
Dian Hristov ... stunt coordinator: Bulgaria (as Diyan Hristov) / stunt double: Dolph Lundgren (as Diyan Hristov)
Radoslav Ignatov ... stunt performer / stunts
Borislav Iliev ... stunts
Ivan Iliev ... stunts
Danko Jordanov ... fight team / stunt double: Arnold Schwarzenegger (as Danko Yordanov) / stunt double: Liam Hemsworth (as Danko Yordanov)
Kasim Jumagujin ... stunts (as Kassym Zhumaguzhin)
Milen Kaleichev ... stunts (as Milan Kaleychev)
Svetoslav Kangalov ... stunts
George Karlukovski ... stunts
Seng Kawee ... stunts (as Kawee Sirikhanaerut)
Ivo Kehayov ... stunts
Yavor Kehayov ... stunts
Kalin Kerin ... driving stunt double: Bruce Willis
Supoi Khaowwong ... stunts
Krasimir Kolev ... stunts
Zhaidarbek Kunguzhinov ... stunts (as Zhavacerbek Kunguzhinov)
Todor Lazarov ... stunts
Megan Le ... stunt performer (as Megan Nguyen)
Samuel Le ... assistant stunt coordinator / stunt double: Jet Li
Bau Liang Li ... stunts: Hong Kong (as Bao Liang Li)
Ken Lin ... stunts
Pei Liu ... stunts: Hong Kong
Teng Fei Ma ... stunts
Georgi Manchev ... fight team / stunt performer
Krassimir Manov ... stunts
Jeremy Marinas ... stunts
Stilyan Mavrov ... stunt performer
Trayan Milenov-Troy ... fight team / stunt double: Jean Claude Van Damme (as Trayan Milenov)
Nikolay Minkov ... stunts
Jason Mueller ... stunts (as Damon T Dana)
Ivan Neshev ... stunts
Mark Anthony Newman ... stunt double: Terry Crews (as Mark Newman)
Ilichbek Nuraev ... stunts
Kai Nuuhiwa ... stunts
Noon Orsatti ... supervising stunt coordinator
Radoslav Parvanov ... fight team
Velizar Peev ... stunts
Dimiter Petkov ... stunts
Emil Petkov ... stunts
Radka Petkova ... utility stunts
Rumen Petrov ... stunts
Allan Poppleton ... fight choreographer / stunt double: Jason Statham
Elitsa Razheva ... stunt performer
Almaz Saltanbaev ... stunts
Toichubek Serkebayev ... stunts (as Toichubek Serkebaev)
Eric Shaipulov ... stunts
Stefan Shopov ... stunts
Krasimir Simeonov ... stunt performer
Vasil Simeonov ... stunts
Jackson Spidell ... fight team / stunt double: Chuck Norris / stunts
Surawoot Spiratana ... stunts (as Surawot Sriratana)
Chad Stahelski ... stunt coordinator
Stanimir Stamatov ... main and second unit stunt coordinator: Bulgaria / stunt double: Sylvester Stallone
Georgi Stanislavov ... stunt performer
Vencislav Stojanov ... stunt performer
Don Thai Theerathada ... fight coordinator (as Don Theerathada)
Carly Thomas ... stunt rigger
Nopparat Thongridsuk ... stunts
Kiril Todorov ... stunts
Todor Todorov ... stunts
Emil Tonev ... stunts (as Emil Tzonev)
Georgi Tonev ... stunts
Teodor Tsolov ... stunt unit director
Raicho Vasilev ... stunt performer
Snejina Vasileva ... stunts
Ivan Vodenicharov ... stunts
Kaloian Vodenicharov ... stunts
Ivo Vuchkov ... stunts
Mark Wickham ... stunt rigger
Stuart F. Wilson ... stunt double: Bruce Willis (as Stuart Wilson)
Krum Yapulov ... stunts
Vasil Yordanov ... stunts
Justin Yu ... stunts
Yordan Zahariev ... stunts
Chi Zhang ... stunts
Jin Zhang ... stunts
Yannick Ben ... stunt double: Jason Statham (uncredited)
Kyle Gardiner ... key stunt rigger (uncredited)
Nuo Sun ... stunt double: Jet Li (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Hristo Aleksandrov ... first assistant camera / focus puller
Ivan Aleksandrov ... key grip: second unit
Yavor Aleksandrov ... grip: second unit
Petar Anev ... grip
Nikola Angelov ... data manager
Mihail Apostolov ... grip rigger
Michael Applebaum ... camera operator: "a" camera, New Orleans
Jason Augustin ... electrician
Anton Bakarski ... camera operator: "a" camera, Hong Kong / camera operator: "c" camera / director of photography: second unit
Yonko Balevski ... camera production assistant (as Yonko Bolevski)
Borislav Belberov ... second assistant camera: second unit
Ian Bird ... key grip
Mitko Bonev ... a camera: second unit
Pepi Bonev ... second assistant camera: second unit
Miroslav Borisov ... grip: second unit
Danny Brazen ... key grip: New Orleans unit
Dermot Brogan ... cable cam operator
Julian Bucknall ... first assistant camera: "a" camera
Michal Chadima ... rf technician
Ross W. Clarkson ... camera operator: "b" camera, Hong Kong / steadicam operator: Hong Kong
Jake Czepiel ... grip
Tim Dean ... libra head technician
Nezben Deason ... camera and electrical department
Desislav Dimitrov ... grip
Dimitar Dimitrov ... grip
Stanislav Dimitrov ... electrician
Tonislav Dobrev ... electrician
Liudmil Donchev ... second assistant camera
Hristo Elandjiev ... electrician
Guy Fernandez ... best boy electric: re-shoots
Filip Filipov ... grip: rigging crew
Vasil Galabov ... grip
Hristo Genkov ... camera operator: second unit
Stoyan Georgiev ... grip
Michael Giannaccio ... grip
Everett Grant ... lighting technician
Harvey Harrison ... director of photography: second unit
Hristo Idakiev ... gaffer: second unit
Rumen Idakiev ... electrician
Sasho Idakiev ... electrician
Krasi Iliev ... electrician (as Krasimir Iliev)
Anton Ivanov ... electrician
Manol Ivanov ... grip
Plamen Jelyazkov ... focus puller: second unit
Michael D. Kennedy ... remote camera technician: scorpio head, New Orleans
Ivaylo Kirilov ... cable guy
Ivailo Kostov ... best boy electric (as Ivaylo Kostov)
Nikolai Kostov ... grip (as Nikolay Kostov) / rigging key grip
Peter Kostov ... electrician
Tsvetan Kostov ... best boy grip
Alexander Krumov ... camera operator: second unit
Grigor Kumitski ... first assistant camera: second unit
Kostadin Marinov ... video cable guy
John Marzano ... aerial director of photography
Frank Masi ... still photographer
Griffin McCann ... second assistant camera: "a" camera, New Orleans
David McGill ... camera operator
George Mihailov ... electrician (as Georgi Mihailov)
Nikolai Mihailov ... electrician (as Nikolay Mihailov)
Vihar Nikolov ... grip: second unit
Mike 'Chewie' Pappas ... electrician
Emil Petkov ... grip
Georgi Petkov ... key grip: Bulgaria
Radoslav Petkov ... video operator
Dimitar Petrov ... camera production assistant
Kiril Prodanov ... first assistant camera: second unit
Orlin Ruevski ... camera operator: "a" camera, second unit
Lorenzo Senatore ... steadicam operator: second unit
Wayne Sharp ... best boy grip
James Allen Sheppard ... video assist operator: New Orleans
Hristo Shterev ... video assistant
Chavdar Simeonov ... grip
Nikifor Sopov ... electrician
Mario Spanna ... libra head technician: second unit
Shawn Stone ... grip
Atanas Stoyanov ... grip
Dimitar Stoyanov ... electrician
Attila Szalay ... director of photography: second unit
Henry Tirl ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Emil Topuzov ... camera operator: "a" camera, second unit
Fyodor Tzanovski ... electrician
Mihail Velichkov ... electrician
Trajche Velichkovski ... grip: second unit
Dimitar Vuchkov ... grip
Des Whelan ... camera operator: "a" camera
Mihail Yanakiev ... second assistant camera: "a" camera
Adriana Yankulova ... epk
Iliya Yonev ... grip
Yavor Zahariev ... gaffer
Atanas Zapryanov ... grip: rigging crew
Borislav Zlatinov ... loader
Petar Anev ... grip: rigging crew (uncredited)
Nedialko Georgiev ... grip: rigging crew (uncredited)
Dimitar Nikolov ... grip: rigging crew (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Animation Department 

Zoran Donchev ... animator
Toma Genov ... animator
Tsvetan Ivanov ... animator
Sana Radeva ... animator

Casting Department 

Katerina Goranova ... casting assistant
Barbara Harris ... adr voice casting
Zoe Thompson ... casting director: China

Costume and Wardrobe Department 

Amanda Bujak ... assistant costume designer
Salette Corpuz ... costumer
Ina Damianova ... costume supervisor
Petar Dimitrov ... tailor
Marieta Duncheva ... costumer
Anna Gelinova ... costume supervisor: second unit
Patricia Gorman ... set costumer: New Orleans
Katya Ivanova ... costumer
Asen Karanikolov ... set costumer
Aneta Velizar Kounova ... set costumer
Mustapha Mimis ... key costumer
Maria Mladenoza ... costumer (as Maria Mladenova)
Mark Peterson ... costume supervisor
Boryana Stefanova ... ager/dyer (as Boriana Stefanova)
Elisa Taylor ... costumer
Maria Tzankova ... costumer
Ekaterina Valova ... assistant: Mrs. Wolf
Jasmina Vasileva ... key set costumer: Bulgaria (as Jasmina Vasileva-Stoichkova)
Stefka Vasileva ... laundry
Lora Velikova ... costumer
Georgi Petrov Yakimov ... costumer (as Georgi Yakimov)

Editorial Department 

Charles Irving Beale ... post-production assistant
Ken Blackwell ... additional editor
Jill Bogdanowicz ... digital film colorist
Jivko Chakarov ... assistant editor
Adam M. Duthie ... vfx assistant editor
Brian Hayashi ... post-production coordinator
Bruce Lomet ... digital intermediate producer
Steve Mirkovich ... additional editor
Steve R. Moore ... editor: visual effects
Harry Muller ... color timer
Mark Sahagun ... digital intermediate editor
Derek M. Schneider ... data management
Jim Schulte ... associate editor
Dan Williams ... digital intermediate assistant
Mathieu Reid ... color timer (uncredited)

Music Department 

Selena Arizanovic ... music supervisor
Jonathan Bartz ... score coordinator
Kyle Clausen ... assistant music editor
Robert Elhai ... orchestrator
Shannon Erbe ... temp music editor
Cassandra Howland ... music supervisor assistant
Joe Lisanti ... music editor
Matthew Llewellyn ... score coordinator
Robert Lydecker ... musical score arrangements
John McMillan ... music intern
Tony Morales ... musical score arrangements
Dana Niu ... orchestrator
Martin Roller ... music recordist
Sarah Schachner ... musical score arrangements
Marian Turner ... conductor
Brian Tyler ... conductor
Allan Wilson ... conductor
Frank Wolf ... score mixer

Transportation Department 

George Angelov ... driver (as Georgi Angelov)
Stefan Angelov ... driver
Ivaylo Avramov ... driver (as Ivo Avramov)
Kirk Baptiste ... driver
Blagoi Blagoev ... driver (as Blagoy Blagov)
Vasil Bojkov ... driver
Hristo Bonev ... driver
Boris Borisov ... driver
Kiril Boytchev ... driver
Milen Bozhichkov ... driver (as Milen Bojichkov)
Petar Chekov ... driver
Stefan Cheresharski ... driver
Danail Danailov ... driver
Valentin Danailov ... driver
Kiril Davidkov ... driver
Rosen Davidkov ... driver
Denislav Dimitrov ... driver
Dimitur Dimitrov ... driver (as Dimitar Dimitrov)
Ivan Dimitrov ... driver
Tzvetan Dimitrov ... driver
Yordan Dimitrov ... driver
Nikolai Dulev ... driver (as Nikolay Dulev)
Lubomir Evtimov ... transportation coordinator: 2nd unit
Ivaylo Georgiev ... driver
Traicho Georgiev ... driver
Georgi Grigorov ... driver
Galab Hadjiiski ... driver
Dimitar Hetimov ... driver
Pavel Ignatov ... driver
Ventzislav Ignatov ... driver
Boycho Ivanov ... driver
Kiril Kirilov ... driver
Hristo Kokalov ... driver
Angel Kolarov ... driver
Bojidar Kolarov ... driver
Nikolai Kolev ... driver (as Nikolay Kolev)
Kristian Konichev ... driver
Bojidar Kostov ... driver
Marian Kostov ... driver
Robert Kostov ... driver
Liuben Krastev ... driver (as Luben Krastev)
Plamen Manolov ... driver
Yavor Mantarkov ... driver
Marin Marinov ... driver
Rumen Marinov ... driver (as Rumen Marinov - Jackala)
Kosta Maslev ... driver
Pavel Metodiev ... driver
Teodor Metodiev ... driver
Jordan Milev ... driver
Valentin Nestorov ... driver
Boris Nikolov ... driver
Kalin Nikolov ... transportation coordinator
Lyudmil Nikolov ... driver (as Liudmil Nikolov)
Stoyan Nikolov ... driver
Plamen Petrov ... driver
Svetlyo Petrov ... driver (as Svetoslav Petrov)
Lozan Popov ... driver
Alexander Rafailov ... driver
Slavi Ranov ... driver
Kenneth Rester ... driver
Emil Serkedjiev ... driver (as Emil Serkedjiev)
Plamen Simeonov ... driver
Alexander Skerlev ... transportation assistant
Alexander Spasov ... driver
Vladimir St. Vasilev ... driver (as Vladimir Vasilev)
Georgi Stanchev ... driver
Alexander Stanislavov ... driver
Angel Stoyanov ... driver
Vladimir Stoyanov ... driver
Zahari Todorov ... driver
Nikolai Tomov ... transportation captain (as Nikolay Tomov - Astor)
Vasil Topalov ... driver
Nikolay Tsenov ... driver (as Nikolay Tzenov)
Borislav Tsvetkov ... driver
Galin Tsvetkov ... driver
Romeo Valchev ... driver
Dimitar Vasilev ... driver
Lyubcho Velkov ... driver (as Liubcho Velikov)
Angel Vladimirov ... driver
Antonio Yordanov ... driver

Other crew 

Amy Agzarian ... chief accountant
Ilina Alexandrova ... assistant to director
Lauren Beale ... production secretary
Delyan Borisov ... chief accountant
Svetoslav Borisov ... set production assistant
Josef Brandmaier ... product placement: watches Jacques Lemans
Gregg Brilliant ... unit publicist
David E. Burke ... security
Sam Cespedes ... production assistant
Andrei Chakalov ... location trainee (as Andrei Chakalov - Andy)
Galina Chakarova ... production assistant
Brian Coon ... intern
Christy M. Corb ... set medic: New Orleans
Bob Corff ... dialect coach
Ian Creed ... marine coordinator
Francesco Dagostino ... pilot: CL215
Denitza Daverova ... location manager
Tana David ... post facilities manager
Ismail Dogan ... pilot: CL215
Annie Domingo ... accounting: Millennium Films, No Image Inc.
Lilia Doychinova ... assistant to Kevin King Templeton (as Lilia Doytchinova)
Lilia Doytchinova ... assistant to kevin king-templeton
Brian Evans ... first assistant accountant: New Orleans unit
Tsvetanka Evstratieva ... assistant accountant
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Ashley Franklin ... production coordinator: new orleans unit
Milena Georgieva ... accountant
Moira Glace ... productions assistant: New Orleans Unit
Dimitar Goshev ... set production assistant
Lori Grabowski ... script supervisor
Jeffrey Greenstein ... executive assistant: Avi Lerner
Chris Gugisberg ... set production assistant
Daniela Gushtarova ... cashier
Matthew Logan Hood ... training instructor
Valentin Hristov ... set production assistant
Marcin Janowski ... executive in charge of marketing
'Rebecca' Qin Jiang ... script supervisor
Gleb Kaminer ... adr voice
Andrew Kim ... production staff
Georgi Kovachev ... set production assistant
Daniela Krasteva ... cashier
Jared Lambert ... production assistant
Malana Lea ... adr / voice actor
Shiri Lerner ... production coordinator: USA
Valeria Marinova ... assistant production coordinator
Diego J. Martinez ... production executive
Tzanko Matchukliski ... location manager (as Tzanko Matchukliiski)
Norman F. May ... production staff
Hristina Mechkova ... assistant accountant (as Kristina Mechkova)
Mihail Milanov ... set production assistant
Plamen Milanov ... set coordinator (as Plamen Milanov - Patso)
Travis Mitchell ... post production accountant
Tatyana Pedersen ... product placement: watches Jacques Lemans
Chad Peterson ... director's assistant new orleans unit
Yordan Peytchiev ... location assistant
Gianfranco Pierantoni ... miscellaneous
Violeta Piperevska ... production coordinator
Susan Pusateri ... production executive
Kristina Radicheva ... production staff
Albert Rahilov Yordanov ... set production assistant
Lonnie Ramati ... production business affairs
Kalan Ray ... assistant to mr. west
Tyler Samardick ... craft service: second unit
Tzvetislav Samardjiev ... stand-in
Ivan Sashov ... stand-in
Teodora Simova ... set production assistant
Dessy Sims ... production staff
Menko Stamekov ... set production assistant
Veselin Stankov ... accountant
Andy Stephens ... aerial operations manager
Shelly Stoyanova ... script supervisor second unit
Wentzel Stuart ... armorer
Marin Takov ... key armorer: Bulgaria
Ray Tamayo ... accountant
Tanya Thanadpojanamart ... distribution services
Antonia Tocheva ... assistant production office coordinator: second unit
Robert Van Norden ... production supervisor: New Orleans Unit
Vladimir Vladimirov ... location manager
Craig Walser ... production assistant
Brian Wentzel ... key armourer
Stuart Wentzel ... set armorer
Dana Wilkey ... product placement
Marc Wolff ... aerial coordinator
Ventsislava Yoveva ... production accountant
Jonathan Yunger ... assistant to mr. lerner

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page