IMDb > Elysium (2013/I)
Elysium
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Elysium (2013/I) More at IMDbPro »

Photos (See all 61 | slideshow) Videos (see all 10)
Elysium -- Set in the year 2154, where the very wealthy live on a man-made space station while the rest of the population resides on a ruined Earth, a man takes on a mission that could bring equality to the polarized worlds.
Elysium -- Watch a clip featuring Jodie Foster and Sharlto Copley from the upcoming film Elysium
Elysium -- Matt Damon and Jodie Foster describe the worlds of Elysium.
Elysium -- Watch a TV spot for Elysium.
Elysium -- Set in the year 2154, where the very wealthy live on a man-made space station while the rest of the population resides on a ruined Earth, a man takes on a mission that could bring equality to the polarized worlds.

Overview

User Rating:
6.7/10   229,858 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 14% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writer (WGA):
Neill Blomkamp (written by)
Contact:
View company contact information for Elysium on IMDbPro.
Release Date:
9 August 2013 (USA) See more »
Genre:
Plot:
In the year 2154, the very wealthy live on a man-made space station while the rest of the population resides on a ruined Earth. A man takes on a mission that could bring equality to the polarized worlds. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 win & 7 nominations See more »
User Reviews:
Set in a dystopian future, Max De Costa fights to survive and get to Elysium. See more (749 total) »

Cast

  (in credits order)

Matt Damon ... Max

Jodie Foster ... Delacourt

Sharlto Copley ... Kruger

Alice Braga ... Frey

Diego Luna ... Julio

Wagner Moura ... Spider

William Fichtner ... John Carlyle
Brandon Auret ... Drake

Josh Blacker ... Crowe

Emma Tremblay ... Matilda

Jose Pablo Cantillo ... Sandro

Maxwell Perry Cotton ... Young Max

Faran Tahir ... President Patel

Adrian Holmes ... Manuel

Jared Keeso ... Rico

Carly Pope ... CCB Agent

Ona Grauer ... CCB Agent

Michael Shanks ... CCB Agent

Christina Cox ... CCB Agent

Terry Chen ... Technician

Catherine Lough Haggquist ... Representative Burrard
Chris Humphreys ... Representative Penny
Yolanda Abbud L. ... Nun
Valentina Giron ... Young Frey

Mike Mitchell ... Foreman
Chris Shields ... Dr. Faizel
Johnny Cicco ... Vincente
Josefina Mora ... Old Woman
Adrian Vazquez ... Carlo

Derek Gilroy ... Pablo
Jose Moises ... Thug
Iñaki Goci ... Bus Station Gangster

Christian Vazquez ... Gangster

Alejandro Rae ... Gangster

Mario Corona ... Spider's Techie (as Mario Pérez)

Alejandro Belmonte ... Spider's Techie
Emiliano Menchaca ... Street Child
Francisco Aguilar ... Street Child
Patrick Benoit ... Street Child
Alexander Raymond ... Street Child

Tracy Waterhouse ... Nurse

Sofía Sisniega ... Carlyle's Secretary

Kendall Cross ... Armadyne Investor
Julian Christopher ... Armadyne Investor

Simon Leung ... Armadyne Investor
Robert Gauvin ... Party Guest

Dominika Zybko ... Party Guest

Fraser Aitcheson ... Spider's Ship Rider

Taras Kostyuk ... Spider's Ship Smuggler
Angelina Pratap ... Illegal Daughter

Jackson Berlin ... HS Agent
Hoa Nguyen Bao Huynh ... Supermodel

Dalias Blake ... Father
Amari Lewis ... Daughter
Carlos Leal Moreno ... Bouncer

Mike Carpenter ... Android
Heath Stevenson ... Android
Lloyd Adams ... Android

Cody Laudan ... Android
rest of cast listed alphabetically:

Stephen Chang ... Asian Boss (uncredited)

Alan Del Castillo ... Gangster (uncredited)

Claude Duhamel ... Head Smuggler (uncredited)

Pauline Egan ... Patel's Wife (uncredited)
Clayton Haskell ... Crew Member (uncredited)

Lexie Huber ... Party Guest 6 (uncredited)
Billy James ... French Party Guest (uncredited)
Brie Lunn ... French Party Guest 3 (uncredited)

Michael Mando ... Rico (uncredited)

Kathrina Moehlman ... Reporter (uncredited)
Barry Ostash ... Gangster / Drug Dealer (uncredited)

Alejandro Peraza ... Warren (uncredited)

Sean O. Roberts ... Hacker (uncredited)

Jeffrey C. Robinson ... Soldier (uncredited)

Claire Smithies ... Crew member (uncredited)

Talisa Soto ... (uncredited)

Hugo Steele ... Illegal #21 (uncredited)
Christopher Vivanco ... Party Guest (uncredited)

Directed by
Neill Blomkamp 
 
Writing credits
(WGA)
Neill Blomkamp (written by)

Produced by
Sue Baden-Powell .... executive producer
Bill Block .... producer
Neill Blomkamp .... producer
Victoria Burkhart .... associate producer
Simon Kinberg .... producer
Stacy Perskie .... co-producer: Mexico
 
Original Music by
Ryan Amon 
 
Cinematography by
Trent Opaloch (director of photography)
 
Film Editing by
Julian Clarke 
Lee Smith 
 
Casting by
Francine Maisler 
 
Production Design by
Philip Ivey 
 
Art Direction by
Don Macaulay (supervising art director)
 
Set Decoration by
Peter Lando 
Gena Vazquez (uncredited)
 
Costume Design by
April Ferry 
 
Makeup Department
Gitte Axen .... key makeup artist
Lucy Bentancourt .... hair stylist: Mexico
Teresa Chávez .... hair stylist: Mexico (as Teresa Chavez)
Teresa Chávez .... key hair stylist: second unit, Mexico (as Teresa Chavez)
Tara Colledge .... hair stylist: Canada
Joe Dunckley .... on-set special makeup effects supervisor: Weta Workshop
Mike Fields .... key prosthetic makeup artist
Jorge Fuentes .... prosthetic makeup artist: Mexico
Alfredo Garcia .... prosthetic makeup artist: Mexico
Terry Hansen .... hair stylist: Canada
Michelle Hrescak .... makeup artist: Canada (as Michelle Hreshak)
Michelle Lemieux .... key makeup artist: second unit, Canada
Kandace Loewen .... key hair stylist: second unit, Canada
Todd Masters .... additional dummy manufacturer & tattoo printing: Canada
Hayley Miller .... makeup artist: Canada
Luis Felipe Moreno .... prosthetic makeup artist: Mexico
Connie Parker .... makeup department head
Nicholas Podbrey .... special effects makeup coordinator
Jessica Rain .... hair stylist: Canada
Geoff Redknap .... prosthetic makeup artist: Canada
Sarah Rubano .... prosthetic makeup supervisor
Carlos Sanchez .... co-key makeup artist: Mexico
Sanna Seppanen .... hair department head
Tim Tozer .... on-set special effects makeup: Weta Workshop
Marnie Wong .... hair stylist: Canada
Patrick Baxter .... prosthetic lab technician (uncredited)
Leeann Charette .... makeup artist (uncredited)
Hil Cook .... special makeup effects artist (uncredited)
Chris Devitt .... creature lab (uncredited)
Connie Grayson Criswell .... special makeup effects artist (uncredited)
Harlow MacFarlane .... special makeup effects artist (uncredited)
Andrea Manchur .... assistant makeup artist (uncredited)
Russell Sharp .... special makeup effects artist (uncredited)
Adina Shore .... assistant hair stylist (uncredited)
Fay von Schroeder .... makeup artist (uncredited)
Vince Yoshida .... special makeup effects artist (uncredited)
 
Production Management
Sue Baden-Powell .... unit production manager
Rafael Cuervo .... unit production manager: Mexico
Fuad Abed Dalton .... assistant unit manager: second unit, Mexico
Brad Goodman .... post-production supervisor (as Bradley Goodman)
Gildardo Martinez .... unit manager: Mexico
Carlos Taibo .... unit manager: second unit, Mexico
Mary Anne Waterhouse .... production manager
Cecil O'Connor .... production manager: additional photography (uncredited)
Jason Pomerantz .... production manager: IMAX version (uncredited)
Steven St. Arnaud .... unit production manager: additional photography, South Africa (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Oscar Almengor .... second second assistant director: Mexico
Nadia Ayala Tabachnik .... second assistant director: second unit, Mexico (as Nadia Ayala)
Sebastián Barrera .... second second assistant director: second unit, Mexico
James Bitonti .... first assistant director
Javier Clave .... first assistant director: second unit, Mexico
Stephanie 'Tuty' Correa .... first assistant director: Mexico (as Stephanie Correa)
Rachel Fortier .... third assistant director: second unit, Canada
Gary Hawes .... second second assistant director: Canada
David Klohn .... first assistant director: second unit, Canada
Dan Mansfield .... second assistant director (as Daniel Mansfield)
Miguel Necoechea Jr. .... second assistant director: Mexico (as Miguel Necoechea)
Tracey Poirier .... key second assistant director: second unit, Canada
Simon Raby .... second unit director
Eddy Santos .... second assistant director: second unit, Canada (as Eddie Santos)
Megan M. Shank .... third assistant director (as Megan Shank)
Conrad Janzen .... trainee assistant director: second unit (uncredited)
 
Art Department
Irma Avila .... set decoration coordinator: Mexico
J.P. Bagshaw .... set decoration dresser: Canada (as JP Bagshaw)
Dean Barker .... property master: Canada
Wayne Berarducci .... lead medal fabricator: Canada (as Wayne Berzrducci)
Brent Boates .... storyboard artist: Canada
Craig Brisker .... construction foreman: Canada
Nancy Anna Brown .... set designer: Canada (as Nancy Brown)
Alida Castelan .... art department coordinator
Mira Caveno .... set designer: Canada
Jason Claridge .... paint coordinator: Canada
David Clarke .... set designer: Canada
Steve Coutu .... paint foreman: Canada
German Cruz .... on-set dresser: Mexico
Patricia Cuevas .... property master: Mexico
Ross Dempster .... art director: Canada
Joe Dunckley .... on-set special effects props supervisor: Weta Woekshop
Neil Fairall .... on-set property master
Glenn Foerster .... lead greensman: Canada (as Glenn Foerester_)
Miguel Gelinas .... lead man: Canada
Mariano Grimaldo .... scenic painter: Mexico
Jack Guppy .... lead painter: Canada
Jason Hedley .... on-set builder: Weta Workshop
Jason Hedley .... on-set buyer: Weta Workshop
Catherine Ircha .... assistant art director: Canada
Rob Jensen .... illustrator: Canada
Ray Lai .... illustrator: Canada
Peter Lando .... set decorator: Canada
Cody Larson .... on-set dresser: Canada
Lisa Leung .... art department coordinator: Canada
Israel Lopez Mera .... construction foreman: Mexico
Gabriela Matus .... set decorator: Mexico (as Gabriela Matus Lopez)
Syd Mead .... conceptual artist
Liz Medrano .... on-set dresser: Mexico (as Maria E. Medrano)
J.J. Mestinsek .... paint foreman: Canada (as JJ Mestinsek)
Natalie Michalchyshyn .... construction buyer: Canada
Mila Ojeda .... graphics: Mexico
Melissa Olson .... assistant set decorator: Canada
Luis Antonio Ordoñez .... assistant art director: Mexico (as Luis Ordoñez)
Luis Antonio Ordoñez .... on-set dresser: second unit, Mexico
Tyler Page .... on-set first assistant property master: Weta Workshop
John Panozzo .... lead metal fabricator: Canada
Yvonne Peddemors .... painter
Robert Pratt .... storyboard artist: Canada
Hania Robledo .... art director: Mexico
Daniela Rojas .... on-set assistant: WETA Workshop, Mexico
Guy Roland .... set decoration dresser: Canada
Bruce Seto .... on-set property assistant: Weta Workshop
Kristin Shanski .... assistant prop master: second unit
Slava Shmakin .... graphics designer
Dennis Simard .... set decoration lead dresser: Canada
Susy Tavares .... on-set property assistant: Weta Workshop (as Suzy Travares)
Mark Tompkins .... on-set painter: Canada
Tim Tozer .... on-set special effects props: Weta Workshop
Pedro Trejo .... leadman: Mexico
Joel Turner .... on-set greensman: Canada
Alberto Villaseñor .... construction coordinator: Mexico (as Alberto Villasenor)
John Watson .... assistant property: Canada
Glenn Woodruff .... construction coordinator: Canada
Levi Woods .... on-set assistant property master: Weta Workshop
Tony Xeros .... assistant property master: Canada
Carlos Yanez .... on-set dresser: Mexico (as Carlos Yañez)
Michael A. Billings .... set dec buyer (uncredited)
Martine Bilodeau .... scenic painter (uncredited)
Martin P. Blaine .... scenic carpenter (uncredited)
Nancy Anna Brown .... art director: reshoots (uncredited)
Kurt Bruun .... property master: second unit (uncredited)
Melanie Cassidy .... sculptor (uncredited)
Janice Lynn Coats .... carpenter (uncredited)
Nick Connor .... assistant art director (uncredited)
TyRuben Ellingson .... conceptual designer (uncredited)
Jo Ann Frappier .... construction laborer (uncredited)
Lisa Godwin .... props builder (uncredited)
George Hull .... conceptual designer (uncredited)
Jasmin Jakupovic .... scenic painter (uncredited)
Brad Jansen .... sign painter fabricator (uncredited)
Jon Jarema .... uncredited (uncredited)
Aaron Jordan .... head sculptor (uncredited)
Patrick Kearns .... set dresser (uncredited)
John Kobylka .... on-set carpenter (uncredited)
Felipe Linares .... assistant decorator (uncredited)
Michael Love .... assistant property master: second unit (uncredited)
René Marquéz .... props (uncredited)
Marilyn May McKay .... sculptor (uncredited)
Leo Aza O'Leary .... prop person (uncredited)
Ken Palkow .... prop fabricator (uncredited)
Moises Pineda .... production buyer (uncredited)
Roberto Pizarro .... props (uncredited)
Emmanuel Shiu .... concept artist (uncredited)
Shmakin Slava .... graphic designer (uncredited)
Andrew Smith .... set dec buyer (uncredited)
Paul Wagner .... property master: second unit (uncredited)
 
Sound Department
Kristian Bailey .... sound mixer: second unit, Canada
Craig Berkey .... sound re-recording mixer
Craig Berkey .... supervising sound editor
Hennie Britton .... adr engineer
Ricardo Cabrera .... boom operator: second unit, Mexico
Michelle Child .... sound effects editor
Toby Craig .... additional adr recordist
Graham Crowell .... boom operator: second unit, Canada
Jenna Dalla Riva .... foley recordist
Chris Duesterdiek .... sound mixer: second unit, Canada
Sandra Fox .... foley artist
Dean Giammarco .... foley editor
Jack Heeren .... foley recording mixer
David Husby .... production sound mixer
Darryl Isaacs .... re-recording mix technician
Goro Koyama .... foley artist
Matt Kunau .... dolby representative (as Matthew Kumau)
Andy Malcolm .... foley artist
Stephen Muir .... foley recordist
Santiago Núñez .... sound mixer: second unit, Mexico
Charles O'Shea .... boom operator (as Charlie O'Shea)
Vince Renaud .... sound re-recording mixer
Vince Renaud .... supervising adr editor
Vince Renaud .... supervising dialogue editor
Christopher Scarabosio .... sound re-recording mixer
Candice Todesco .... sound assistant: Canada
Don White .... foley recording mixer
Dave Whitehead .... sound designer
Matthew Wilson .... sound effects editor
P.J. Corvus .... audio technical support (uncredited)
Matt Dawson .... adr mixer (uncredited)
Peter Eliuk .... audio post technical support (uncredited)
Peter Eliuk .... mix technician (uncredited)
Jesse Kees .... adr recordist (uncredited)
Kyle D. Krajewski .... adr recordist (uncredited)
Patrick Meza .... digital audio transfer (uncredited)
Michael Miller .... adr mixer (uncredited)
Leon Sandoval .... sound (uncredited)
Jon Vogl .... adr mixer (uncredited)
 
Special Effects by
Charlotte Adams .... painting department: Weta Workshop
Joel Ahie-Drought .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Cara E. Anderson .... special effects buyer: Canada (as Cara Anderson)
Matt Appleton .... specialty costumes & props model making supervisor: Weta Workshop
Richard Athorne .... design studio manager: Weta Workshop
Cat Auburn .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop (as Catherine Auburn)
John Baster .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Patrick Baxter .... special makeup & prosthetics department: Weta Workshop
Aaron Beck .... concept designer: Weta Workshop
Grant Bensley .... head of production: Weta Workshop
Tyler Bilodeau .... special effects technician: Canada
Ian Binnie .... special effects technician: Canada
Stewart Bradley .... special effects coordinator: second unit, Canada
Sean Douglas Brennan .... electronics department: Weta Workshop (as Sean Brennan)
Jonathon Brough .... painting department: Weta Workshop (as Johnny Bough)
Andrew Campion .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Sourisak Chanpaseuth .... painting department supervisor: Weta Workshop
Marty Chung .... painting department: Weta Workshop (as Marty T C Chung)
Nicole Connelly .... special effects buyer: Canada
Alan Curreri .... painting department: Weta Workshop
Bryce Curtis .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Edward Denton .... 3d modeling & model making department: Weta Workshop
Jason Docherty .... special makeup & prosthetics supervisor: Weta Workshop
Kim Docherty .... special makeup & prosthetics department: Weta Workshop
André Dominguez .... special effects lead rigger (as Andre Dominguez)
Kirsty Dovey .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Andrew Durno .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Christopher Dwan .... 3d modeling & model making department: Weta Workshop
Genelle Eaglen .... painting department: Weta Workshop
Stephen Edwards .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Jon Ewen .... purchasing officer: Weta Workshop
Jeremy Faiers .... molding department: Weta Workshop
Alex Falkner .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Shari Finn .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
James French .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Andrew Gillespie .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Robert Gillies .... workshop supervisor: Weta Workshop (as Rob Gilles)
Leri Greer .... concept designer: Weta Workshop
George Grove .... electronics department: Weta Workshop
Lans Hansen .... 3d modeling & model making department: Weta Workshop
Brad Harding .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Alan Hawes .... special effects technician: Canada
Luke Hawker .... special makeup & prosthetics department: Weta Workshop
Trevor Hill .... special effects technician: Canada
Marty Huculiak .... special effects fabricator: Canada
Greg Hunt .... corporate services: Weta Workshop
Ruby Lee Hutton .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop (as Ruby Huton)
Alex Ingle .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop (as Alexander Ingle)
Jason James .... special makeup & prosthetics department: Weta Workshop
Charlotte Kay .... 3d modeling & model making department: Weta Workshop
Daniel Kelly .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Jordan Kidston .... special effects senior technician
Chris Lakeman .... design studio coordinator: Weta Workshop
Stephen Lambert .... 3d modeling & model making department: Weta Workshop
Davina Lamont .... special makeup & prosthetics department: Weta Workshop
Lars Lenander .... special effects best boy: Canada
Callum Linegard .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop (as Callum Lingard)
Peter Lyon .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Pietro Marson .... electronics department supervisor: Weta Workshop
Ben Mauro .... concept designer: Weta Workshop (as Benjamin Mauro)
Tristan McCallum .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Anna McKendry .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Matthew G.P. Mills .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop (as Matthew Mills)
Dordi Moen .... prosthetics painter: Weta Workshop
Lewis Morley .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Samantha Elizabeth Mott .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop (as Samantha Mott)
Peter Osborne .... engineering department supervisor: Weta Workshop
Kiri Packer .... painting department: Weta Workshop
Shaun Patten .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Christian Pearce .... concept designer: Weta Workshop
Katherine Pepperell .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Mary Pike .... 3d modeling & model making supervisor: Weta Workshop
Claire Prebble .... special effects technician
Danielle Prestidge .... production manager: Weta Workshop
Darryl Reeves .... special effects technician: Canada (as Darrly Reeves)
Robert Rockhill .... special effects technician: Canada (as Rob Rockhill)
Tania Rodger .... workshop manager: Weta Workshop
Simon Rose .... special makeup & prosthetics department: Weta Workshop
Michael Ross .... special makeup & prosthetics department: Weta Workshop
Mauro Santini .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Bas Schwarz .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop: Weta Workshop
Philip Sharpe .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Roderick Sheehy .... electronics department: Weta Workshop
Samuelu Tevita Siilata .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Carlos Slater .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Steven Smart .... engineering department: Weta Workshop
Jayme Smith .... special effects technician
Rafael Sola .... special effects rigger
Mike Splatt .... special effects floor supervisor
Brian Stendebach .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Natalie Stevens .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Ri Streeter .... assistant: Richard Taylor, Weta Workshop
Bridget Strobl .... assistant spcial effects buyer: Canada
Richard Taylor .... specialty costume, weapons, props, special makeyp effects and design supervisor: Weta Workshop
Stuart Thomas .... concept designer: Weta Workshop
Jordan Thompson .... 3d modeling & model making department: Weta Workshop
Steve Unwin .... imaging department: Weta Wprkshop
Paul Van Ommen .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Kate Venables .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Jamin Vollebregt .... 3d modeling & model making department: Weta Workshop
Cameron Waldbauer .... special effects coordinator
Kevin Waldbauer .... special effects technician: Canada
Michael Wallace .... molding department supervisor: Weta Workshop
Fiona Walsh .... special makeup & prosthetics department: Weta Workshop
Paul Wickham .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Lee Williams .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Lorraine Willis .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Jorgelina Yeme .... specialty costume & props model making department: Weta Workshop
Brad Zehr .... special effects senior technician
Andrea Dulmage .... special effects makeup technician: MastersFX (uncredited)
Katherine Fraser .... special effects technician (uncredited)
Simon Godsiff .... photography: Weta Workshop (uncredited)
Chris Hampton .... special effects makeup (uncredited)
Dar Hicks .... spfx set supervisor: second unit (uncredited)
Mark Keetch .... special effects technician (uncredited)
Jenny Kess .... special effects crew (uncredited)
Rob Krauzig .... special effects assistant (uncredited)
Nick Krützfeldt .... special effects technician (uncredited)
Joaquin Loyzaga .... mold maker: Weta Workshop (uncredited)
John MacCuspie .... special effects coordinator (uncredited)
Jonathan Martin .... special effects technician (uncredited)
Joel McGowan .... special effects assistant (uncredited)
Lizanne Proctor .... prosthetics technician (uncredited)
Jamie Rencen .... special effects technician: WETA Workshop (uncredited)
Dale Shippam .... special effects technician (uncredited)
 
Visual Effects by
Lauren Abrams .... modelmaker: Kerner Optical
Brian Adler .... executive producer: Gentle Giant Studios
Shane Aherne .... look development artist: Image Engine
Pontus Albrecht .... compositor: Image Engine
Ben Alepko .... lighting artist: Image Engine
Santo Alex M. .... lighting artist: Image Machine (as Alex Santo)
Lee Alexander .... matchmove lead: Image Engine
Nikolas Orion Alixopulos .... assistant technical director: Whiskytree (as Nicholas Alixopulos)
Juan Pablo Allgier .... matte painter: Image Machine (as Juan Pablo Zllgeier)
Donald Altamirano .... matchmove artist: Image Engine
Jon Anastasiades .... compositor: The Embassy
Chris Anderson .... visual effects producer: Method (as Christopher Anderson)
Lori Arnold .... visual effects producer: ILM
Andrew Bain .... lighting artist: Image Machine
Dmitri Bajenov .... matchmove artist: The Embassy
Sandra Balej .... compositor: Method
Ravi Bansal .... concept artist: Image Engine
Miles Barry .... visual effects editor: MPC
Austin Basile .... visual effects editor: The Embassy
Eric Bates .... animator: Image Engine
Joseph Bates .... assistant modeler: Whiskytree
Mannix Bennett .... matte painter: Image Engine
Jordan Benwick .... compositing lead: Image Engine
Beth Bernhardt .... modelmaker: Kerner Optical
Sumriti Bhogal .... visual effects producer: Whiskytree (as Sumriti Bhogal Keller)
Denny Bigras .... animator: Image Machine
Michael Billette .... layout artist: Image Engine
Patricia Binga .... animator: Image Engine
Michael Blackbourn .... cg supervisor: The Embassy
Richard Bluff .... digital matte supervisor: ILM
Tim Bobyk .... motion capture systems operator: Animatrik Film Design
Stefanie Boose .... motion capture producer: Animatrik Film Design
Cody Bosia .... effects technician: Kerner Optical
Jared Bosse .... modeler: Image Engine
Kyle Botha .... lighting artist: Image Machine
Chris Bott .... assistant technical director: Whiskytree (as Christopher Bott)
Robert Bourgeault .... lighting lead: Image Machine
Peter Bowmar .... Head of Technology: Method Studios, Vancouver
Nina Brautigam .... effects department manager: MPC Vancouver
Mark Breakspear .... visual effects supervisor: Method
Justin Brekke .... production operations team lead: MPC
Dan Brittain .... compositor: Method
Lisa Brodie .... visual effects coordinator: Image Engine
Nicholas Brooks .... visual effects consultant: Image Engine (as Nick Brooks)
Hugo Brunet Gauvreau .... matchmove artist: Image Engine (as Hugo Brunet)
Shauna Bryn .... visual effects executive producer: Method (as Shauna Bryan)
Shaun Bullied .... effects animator: MPC
Brian Burritt .... lighting artist: Image Machine
Brendan Byrd .... visual effects coordinator: ILM
Luke Spence Byrd .... matchmove artist: Image Machine
Shannon Caldwell .... compositor: Image Engine
Xavier Callamand .... motion capture systems operator: Animatrik Film Design
Ryan Calloway .... texture artist: Image Engine
Sara Cameron .... motion capture systems operator: Animatrik Film Design
Josh Cardenas .... technical director: Whiskytree
Steven Caron .... technical director: Whiskytree
David Casey .... compositor: The Embassy
Sean M. Casey .... modelmaker: Kerner Optical (as Sean Casey)
Cynthia Rodriguez del Castillo .... rotoscope artist: Whiskeytree (as Cynthia Rodriguez)
Joe Ceballos .... lead digital matte painter: Whiskytree
Camille Cellucci .... visual effects producer: Kerner Optical
Luis Fernando Centurión Figueroa .... rotoscope artist: Image Engine
Stephen Chan .... visual effects data coordinator: Image Engine
Alexis Chapman .... compositor: Method
Andrew Chapman .... visual effects associate supervisor: Imagine Engine
Freddy Chavez Olmos .... compositor: Image Engine
David Chen .... compositor: Method
Jane Chen .... assistant matte painter: Whiskytree
Crystal Choo .... visual effects coordinator: Image Engine
Goby Hsiao Yun Chou .... effects animator: MPC
Mei Chu .... rotoscope artist: Image Engine
Johnson Chuang .... matchmove artist: Image Engine
Andy Chung .... previsualization artist: Image Engine (as Andrew Chung)
Rhys Claringbull .... cg asset supervisor: Image Engine
Kristy Clarke .... motion capture systems operator: Animatrik Film Design
Grady Cofer .... visual effects supervisor: ILM
Michael Conte .... compositing supervisor: ILM
Paul Copeland .... modeling lead: The Embassy
Ryan Cromie .... texture artist: Image Engine
Sam Cuttriss .... technical director: Whiskeytree
Robert Cvengros .... matchmove artist: Image Engine
Rhea Darch .... matchmove artist: Method
Steven Davies .... paint artist: MPC (as Stephen Davies)
Fon Davis .... miniature & model supervisor: Kerner Optical
Frans de Vries .... matchmove artist: Image Engine
Ayse Dedeoglu .... visual effects production manager: Kerner Optical (as Ayse Dedeoglu Arkali)
Gino del Rosario .... systems manager: Image Machine
Josh Destiny .... effects technician: Kerner Optical
Bryan Dewe .... effects technician: Kerner Optical
Ivan DeWolf .... lead effects animator: The Embassy
Natalia Diaz .... compositor: Image Engine
Caine Dickinson .... lighting artist: Image Engine
Pete Dionne .... cg supervisor: MPC
Anand Dorairaj .... compositor: Image Engine
Keegan Douglas .... compositor: Image Engine
Peter Dudley .... compositor: MPC
John Duncan .... modelmaker: Kerner Optical
Moriba Duncan .... modeler: Image Engine
Janeen Elliott .... compositor: Image Engine
Jennie Elliott .... visual effects coordinator: Whiskytree
Edmond Engelbrecht .... lighting artist: Image Machine
Alexandra Ernst .... visual effects coordinator: Image Engine
Neil Eskuri .... cg sequence lead: Image Machine
Adam Estey .... visual effects editor: Image Engine
Earl Fast .... animator: Image Engine
Todd Fellows .... modelmaker: Kerner Optical
Aaron Ferguson .... digital artist: ILM
Marilyne Fleury .... matte painter: Image Engine
Niall Flinn .... effects animator: MPC
Tim Forbes .... rigging artist: Image Engine
Chad L. Fox .... modeler: Image Engine (as Chad Fox)
Sigurjón F. Gardarsson .... compositor: Image Engine (as Sigurjon Gardarsson)
Alec Geldart .... rotoscope artist: Image Engine
Gillian George .... matte painter: Image Engine
Sirak Ghebremusse .... rotoscope artist: Image Engine
Tristam Gieni .... effects animator: The Embassy
Jami Gigot .... texture artist: Image Engine
Rich Grande .... compositor: MPC
Marc-André Gray .... compositor: The Embassy Visual Effects (as Marc-André Gray)
Julian Green .... previsualization artist: Image Engine
Michael Grivett .... modelmaker: Kerner Optical
Jason Gross .... lighting artist: Image Engine
Alex Guri .... compositor: Image Engine
Va Ha .... technical director: Whiskeytree
Robin Hackl .... compositing lead: Image Machine
Christian Haley .... matte painter: Whiskytree
Jonathan Harb .... visual effects supervisor: Whiskytree
Peter Hart .... matchmove lead: Method
Steve Hawken .... compositor: Image Machine (as Stephen Hawken)
Lionel Heath .... compositor: Image Engine
Ian Heathcock .... rotoscope artist: The Embassy
Winston Helgason .... visual effects producer: The Embassy
Geoff Heron .... practical effects supervisor: Kerner Optical
Anita Ho .... visual effects coordinator: Image Engine
Tuan Ho .... matte painter: Whiskytree
Chris Hogstead .... rigging artist: Image Engine (as Christopher Hogstead)
Julie Holmes .... layout artist: MPC
Justin Holt .... texture artist: Image Engine
Paul Hudson .... technical director: Whiskeytree
Vivien Hulbert .... visual effects coordinator: Image Engine
Neil Impey .... visual effects data coordinator: Image Engine
Brett Ineson .... motion capture supervisor: Animatrik Film Design
Felipe Infante .... rotoscope artist: Image Machine
Marco Iozzi .... matte painter: Image Engine
Marius Andre Jacobsen .... matchmove artist: Image Engine (as Marius Jacobsen)
Stephen James .... compositor: Image Engine
Alex Jenyon .... matte painter: MPC
Zahid Jiwa .... roto lead: Method
Jared Jones .... compositor: Method
Tim Jones .... compositor: Image Machine
Himanshu Joshi .... matchmove artist: The Embassy VFX
Dana Jurcic .... visual effects coordinator: Image Engine
Jennifer Kelly .... assistant matte painter: Whiskytree
Annabelle Kent .... compositor: Image Engine
Suchitra Keshri .... texture artist: Image Engine
So Jin Kim .... assistant modeler: Whiskytree
Bernhard Kimbacher .... compositing lead: Image Engine
Danielle Kinsey .... visual effects coordinator: Image Engine
Alana Kjelgren .... motion capture systems operator: Animatrik Film Design
Aaron Kramer .... texture artist: Image Engine
Scott Kravitz .... animation lead: Image Engine
Benjamin Krebs .... compositor: Method
Nicha Kumkeaw .... compositor: Image Engine
Alex Lama .... compositor: Image Machine
Lana Lan .... digital artist: ILM
John LaNoue .... effects technician: Kerner Optical
Jean Lapointe .... compositing supervisor: Image Engine
Niña Laureles .... effects animator: The Embassy (as Nina Laureles)
Jesus Lavin .... compositor: Image Engine
Thuan Le .... assistant modeler: Whiskytree
David Legault .... visual effects editor
Marco Leone .... rotoscope artist: Image Engine
Votch Levi .... visual effects supervisor: Whiskytree
Simon Lewis .... effects animator: Image Machine
Sean Lewkiw .... cg artist: Method
Claudia Li .... visual effects coordinator: MPC
Lionel Lim .... compositor: The Embassy
Ryan Sunghun Lim .... modeler: MPC (as Ryan Lim)
Jacqueline Lopez .... visual effects executive producer: ILM
Michael Lowes .... effects animator: The Embassy
Chris Lucas .... rotoscope artist: Image Engine
Ben Lumsden .... motion capture stage manager: Animatrik Film Design
Raul Luna .... visual effects data coordinator: Image Engine
Susan Ma .... visual effects associate producer: The Embassy
Sruart MacRae .... compositor: MPC
Angela Magrath .... rigging artist: MPC (as Angela McGrath)
Greg Maloney .... visual effects producer (32Ten Studios)
Gabriel Mandala .... compositor: Method
Adam Marisett .... animator: The Embassy
Muhammad Marri .... texture artist: MPC
Andy Martinez Calzadilla .... texture artist: Image Engine (as Andy Martinez)
Jaydene Maryk .... visual effects coordinator: Image Engine
Abner Marín .... modeler: Image Engine (as Abner Marin)
Greg Massie .... effects animator: Image Engine
Kent Matheson .... visual effects art director: Image Engine
Tomoka Matsumura .... modeler: Image Engine
Dirk Mauche .... modeler: Image Engine
Pierre Maurer .... modelmaker: Kerner Optical
Dan Mayer .... cg supervisor: Method
Jack McAllan .... rotoscope artist: Image Engine (as Madeleine McAllan)
Steve McLeod .... visual effects editor: Method studios
Brandon McNaughton .... compositor: Whiskytree
Brian Meanley .... matte painter: Whiskytree
Kiran Menon .... rotoscope artist: The Embassy
Ken Mieding .... effects technician: Kerner Optical
Petar Milacic .... motion capture pipeline engineer: Animatrik Film Design
Abel Milanes .... compositing supervisor: Method (as Abel Milanés)
Marko Milicevic .... compositor: MPC
Carl Miller .... visual effects director of photography: Kerner Optical
Jackie Mills .... rotoscope lead: Image Engine
Harsh Mistry .... cg artist: Method
Tamara Mitchell .... compositor: Image Engine
Juan Pablo Monroy .... matte painter: Whiskytree
Hailey Moore .... texture artist: Image Engine
Brendon Morfitt .... modeler: Image Engine
David Manos Morris .... digital artist: ILM (as David Morris)
Henrique Moser .... compositor: Image Engine
Reynold Mosley .... modeler: Image Engine (as Bo Mosley)
Tyler Murray .... model maker: Kerner Optical
Peter Muyzers .... visual effects supervisor
Minh Nguyen-Ba .... lighting artist: Image Machine (as Minh Nguyen Ba)
Alex Nice .... matte painter: Image Engine
Bruce Nicholson .... compositor: Image Engine
Asal Nikkhah .... visual effects coordinator: Image Engine
Reika Nishio .... matchmove artist: Method
Lisa Nolan .... cg artist: Method
Erik Nordby .... visual effects supervisor: MPC
Daniel Norlund .... compositor: Image Engine
Mark Norrie .... senior lighting technical director: Image Engine
Brett Northcutt .... digital artist: ILM
Thomas Nugent .... compositor: The Embassy
Conrad Olson .... compositor: Image Engine
Joshua Ong .... lead digital matte painter: Whiskytree
Randy Ottenberg .... modelmaker: Kerner Optical
Jinnie Pak .... visual effects associate producer: Method
Claudio Jimenez Palomar .... visual effects data coordinator: Image Engine (as Claudio Jiménez-Palomar)
Steve Parish .... technical director: Whiskeytree (as Stephen Parish)
Geoff Pedder .... look development artist: Image Engine
Stephen Pepper .... visual effects supervisor: The Embassy
Christine Petrov .... compositor: Method
Darryl Pfiel .... previsualization artist: Image Engine
Jake Pokorny .... modeler: Image Engine
Eric Ponton .... compositor: Image Engine
Andrew Poole .... visual effects production manager: MPC
Barry Poon .... cg asset supervisor: Image Engine
Reo Prendergast .... modeler: Whiskytree
Esdras Prudente .... roto artist: Method
Ricardo Quintero .... compositor: Image Engine
Peter Rabel .... rigging artist: Image Engine
Ollie Rankin .... visual effects associate supervisor: Method
Philippe Rebours .... digital production supervisor: ILM
Mike Rhone .... effects animator: Image Engine
James William Roberts .... lighting artist: Image Engine (as James Roberts)
Liz Roberts .... visual effects producer: MPC
Pau Rocher .... compositor: Image Engine
Cabral Rock .... visual effects associate producer: Image Engine
Xavier Roig .... 3D sequence lead: Image Engine
Casey Rolseth .... cg artist: Method
Kuba Roth .... cg artist: Method (as Cuba Roth)
Marc Roth .... effects animator: The Embassy
Maya D. Roza .... compositor: Image Engine (as Maya Roza)
Katya Ruslanova .... compositor: Image Machine (as Katye Ruslanova)
Katya Ruslanova .... digital compositor (as Ruslanova Katya)
Ian Sachs .... digital artist: ILM
Rakesh Sandhu .... texture artist: Image Engine
M.J. Sarmiento .... assistant matte painter: Whiskytree
Kim Savory .... animator: The Embassy
Jakob Schmidt .... effects animator: MPC
Hamish Schumacher .... compositing supervisor: MPC
Ty Shelton .... modeler: Image Engine
David Shirk .... technical director: Whiskeytree
Marcela A. Silva .... rotoscope artist: Image Engine (as Marcela Silva)
David Skorepa .... texture artist: Image Engine
Nik Slotiuk .... effects animator: Image Engine
Nicole Smith .... rotoscope artist: Image Engine
Nicholas Smolyn .... layout artist: Image Engine
Jason H. Snell .... digital artist: ILM (as Jason Snell)
Jason Snyman .... animator: MPC
Darryl Stawychny .... visual effects data coordinator: Image Engine
Derek Stevenson .... matchmove artist: Image Engine
Michael Steward .... matte painter: Image Machine
Michael Stewart .... compositor: The Embassy VFX
Naomi Stopa .... visual effects production manager: Method
Mitchell Stuart .... concept artist: Image Engine Design
Atilla Szapek .... compositor: Image Machine
Matthew Talbot-Kelly .... cg sequence lead: Image Machine
Larry Tan .... modelmaker: Kerner Optical
Stacy Tang .... assistant matte painter: Whiskytree
Masahiko Tani .... digital artist: ILM
George Taylor .... compositor: Image Engine
Jenn Taylor .... animator: Image Engine
Rafael Tchetyshov .... matte painter: Image Machine
Jeff Tetzlaff .... modeler: Image Engine
Damien Thaller .... matte painter: Image Engine Design
Shivas Thilak Anthikkat .... rotoscope artist: Image Engine (as Shivas Thilak)
Patrick Thompson .... compositing lead: Method
Kazuma Tonegawa .... matchmove artist: Image Engine
Rene Toye .... assistant visual effects editor: Image Engine
Delio Tramontozzi .... animation supervisor: ILM
Hoa Tran .... lighting artist: Image Machine
Thiago Teles Trilux .... roto artist: Method
Curtis Tsai .... visual effects coordinator: Method
Donald Tse .... compositor: The Embassy
Jerry Tung .... lighting artist: Image Engine
Ron Turner .... concept artist: Image Engine
Robert J. Urban .... effects technician: Kerner Optical (as Robert Urban)
Simon van de Lagemaat .... lighting lead: The Embassy
Jozef van Eenbergen .... software developer: MPC
Niklas Vargas .... texture artist: Image Engine
Ruslan Vasylev .... modeler: Image Engine
Biren Venkatraman .... senior lighting artist: Image Engine
Pranjal Verma .... rotoscope artist: Image Machine
Andres Vitale .... compositor: Image Engine
Koen Vroeijenstijn .... lead effects animator: Image Engine
Tom Vukmanic .... modelmaker: Kerner Optical
Ross Wallis .... lighting artist: Image Engine
Shawn Walsh .... visual effects producer
Jessica Wan .... compositor: Image Engine
Sebastian Weber .... animator: Image Engine
Mark Wendell .... effects animator: Image Engine
Jeremy West .... effects animator: Image Machine
Ryan Weston .... effects animator: Image Engine
Cameron Widen .... previsualization supervisor: Image Engine
Sam Willing .... visual effects editor: ILM
Trevor Wyatt .... matchmove/roto coordinator: Method
Gus Yamin .... lighting artist: Image Engine (as Gustavo Yamin)
Tim Yang .... modeler: Image Engine
Jesús L. Yapor .... compositor: Image Engine (as Jesus Yapor)
Matt Yeoman .... compositor: Image Engine
Susumu Yukuhiro .... lead digital matte painter: Whiskytree
Adam Zanotto .... compositor: Method
Eric Zhang .... texture artist: Image Engine
Rajesh Babu .... production manager: botvfx (uncredited)
Sreyans Bardia .... head of production: Botvfx (uncredited)
Tom Becker .... visual effects artist (uncredited)
Valerie Bernard .... research & development: Image Engine (uncredited)
Niall Booker .... digital effects artist (uncredited)
Neal Bradshaw .... 3d scan technician: Gentle Giant Studios (uncredited)
David Cameron .... lead technical assistant: image engine (uncredited)
Ben Case .... compositor: The Embassy (uncredited)
Andrew Chapman .... visual effects plate supervisor: second unit (uncredited)
Freddy Chavez Olmos .... on-set vfx data wrangler: first unit (uncredited)
Andrea Chlebak .... visual effects colorist: Digital Film Central Vancouver (uncredited)
Paul Copeland .... visual effects artist (uncredited)
Michelle Cornwall .... data wrangler i/o: Method (uncredited)
Mark Curtis .... compositing head of department: MPC Vancouver (uncredited)
Todd D'Amario .... miniature models (uncredited)
Joe C. D'Amato .... technical assistant supervisor: Image Engine (uncredited)
Yoshi DeHerrera .... 3d scanning supervisor: Gentle Giant Studios (uncredited)
Stanley A. Dellimore .... global head of layout: MPC (uncredited)
Yannick Dewes .... visual effects production coordinator (uncredited)
Jessica Dhillon .... visual effects production: Kerner Optical (uncredited)
Jason Dowdeswell .... head of studio: Image Engine (uncredited)
Scott Eade .... head of layout: MPC (uncredited)
Joshua Galbincea .... compositor (uncredited)
Kunal Ghosh Dastider .... senior effects technical director: MPC (uncredited)
Wendy Gipp .... visual effects producer: Raynault VFX (uncredited)
Derik Gokstorp .... pipeline technical director (uncredited)
James Greig .... visual effects coordinator (uncredited)
Neil Grey .... pipeline developer: Image Engine (uncredited)
James G. Hebb .... managing director: The Embassy (uncredited)
Ivan Imanishi .... research & development: Image Engine (uncredited)
Brad Isdrab .... technical support (uncredited)
Hetal Jain .... visual effects producer: Botvfx (uncredited)
Manovigianek Jehman .... pipeline technical director: Method Studios Vancouver (uncredited)
Lince K.F. .... digital artist (uncredited)
Mahesh Kannan .... senoir paint/prep artist: Botvfx (uncredited)
Andrew Kaufman .... research & development: Image Engine (uncredited)
Alexis Kellum-Creer .... studio manager: The Embassy (uncredited)
Cyryl Koshyk .... visual effects coordinator: Cirux Render (uncredited)
Sujay Kumar G. .... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Brian La France .... td environment (uncredited)
Samuel Leung .... render technical assistant: MPC (uncredited)
Bryan Litson .... lead lighting artist (uncredited)
Melanie Lowe .... digital artist: MPC (uncredited)
Chris Luce .... r&d technical director: Image Engine (uncredited)
Jennifer Maillet .... senior roto artist (uncredited)
Zuzana Mikus .... technical assistant (uncredited)
Stéphanie Morin .... cg artist: Raynault VFX (uncredited)
Patrick Nanton .... lighting technical director (uncredited)
James P. Noon .... tracking (uncredited)
Hojin Park .... compositor: MPC (uncredited)
Chi Pham .... visual effects systems administrator (uncredited)
Travis Pinsonnault .... cg artist: Raynault VFX (uncredited)
Stephanie Pocklington .... digital modeler: MPC (uncredited)
Prashant Raj .... roto/paint artist (uncredited)
Mathieu Raynault .... senior matte painter: Raynault VFX (uncredited)
Angel Gil Ruiz .... matchmove lead (uncredited)
Saravanan Sala .... paint lead: Botvfx (uncredited)
Sankarasubramanian .... visual effects (uncredited)
Ran Sariel .... pipeline supervisor: The Embassy (uncredited)
Sasikumar .... paint lead: Botvfx (uncredited)
Hitesh Shah .... visual effects producer: BOT VFX (uncredited)
Shareef Shanawany .... effects technical director (uncredited)
Matt Shapiro .... cg artist: Raynault VFX (uncredited)
Srikanth .... lead compositor: BOT VFX (uncredited)
Frederic St-Arnaud .... matte painter: Raynault VFX (uncredited)
Katelyn Takens .... render wrangler (uncredited)
Katelyn Takens .... technical support: Whiskytree (uncredited)
Sylvain Theroux .... senior cg artist: Raynault VFX (uncredited)
Michael Tsai .... technical support: Whiskytree (uncredited ) (uncredited)
Kevin Wallace .... manager of operations: Kerner Optical (uncredited)
Garrett Wilson .... visual effects editorial: mpc (uncredited)
Pat Wong .... senior compositor (uncredited)
Jose Yapor .... visual effects artist (uncredited)
 
Stunts
James Bamford .... stunts
Nickolas Baric .... stunts
Shawn Beaton .... stunt double: Matt Damon
Mike Carpenter .... stunts
Raymond Chan .... stunts
Laura Lee Connery .... stunts
Bruce Crawford .... stunts
Julio Cuellar .... stunts
Eclilson de Jesus .... stunts
Victor Favrin .... stunts
Caroline Field .... stunts
Lani Gelera .... stunts
Lars Grant .... stunts
Robert Hayley .... stunts (as Rob Hayley)
Rob Hayter .... stunt double: Sharlto Copley
Andrew Jette .... stunt rigger: second unit, Canada
André Jette .... stunts (as Andre Jette)
Trevor Jones .... stunts
Alistair King .... stunts
Enrique Mitchell .... stunts (as Enriques Mitchell)
Mike Mitchell .... stunt coordinator
Gerardo Moreno .... stunt coordinator: Mexico
Jennifer Mylrea .... stunts
Matthew Mylrea .... stunts (as Matt Mylrea)
Matt Reimer .... stunts
Alex Rockhill .... stunts
Jordan Sammel .... stunts
Raymond Sammel .... stunts
Jeff Sanca .... stunts
Hugo Steele .... stunts
Heath Stevenson .... stunts
Sylvesta Stuart .... stunts
Monte Thompson .... key stunt rigger: second unit, Canada
Monte Thompson .... stunts
Angela Uyeda .... stunts
Chris Webb .... stunts
Nilo Williams .... stunt performer
Rhys Williams .... stunts
Fraser Aitcheson .... stunt actor (uncredited)
Mark Behar .... stunt performer (uncredited)
Curtis Braconnier .... stunts (uncredited)
Brett Chan .... stunt performer (uncredited)
Raymond Chan .... stunt double (uncredited)
Lauro Chartrand .... stunt performer (uncredited)
Laura Lee Connery .... stunt double: Jodi Foster (uncredited)
Brent Connolly .... stunt performer (uncredited)
Andy Fosmark .... stunt double (uncredited)
Lani Gelera .... stunt double: Alice Braga (uncredited)
Nilo Ghajar .... stunt performer (uncredited)
Dar Hicks .... stunt performer (uncredited)
Leanne Hindle .... stunt performer (uncredited)
Jay Jauncey .... stunt performer (uncredited)
Cody Laudan .... stunts (uncredited)
Matthew Mylrea .... stunt rigger (uncredited)
Jeffrey C. Robinson .... stunt performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Victor Acosta .... rigging gaffer: Mexico
Benito Aguilar .... gaffer: second unit, Mexico
Will Arnot .... camera operator: Kerner Optical
Dave Askey .... key grip: second unit, Canada
David Bahena .... video assist: Mexico
Robert Barcelona .... camera operator: Kermer Optical
Julian Baños .... digital imaging technician: second unit, Mexico
Jeffery Bjorgum .... video assist: Canada
Stephanie Blomkamp .... still photographer
Brian Broz .... digital imaging technician
Stephen Buckingham .... camera operator: Kerner Optical (as Steve Buckingham)
Luke T. Campbell .... digital imaging technician: second unit, Canada (as Luke Campbell)
Arturo Castañeda .... first assistant camera: "b" camera, Mexico
Joaquin Cervera .... first assistant camera: "c" camera, second unit, Mexico
Mark Cohen .... first assistant camera: "b" camera, Canada
Alan Costa .... best boy: Mexico
Gustavo Covarrubias .... dolly grip: Mexico
Gustavo Covarrubias .... key grip: Mexico
Ricardo Covarrubias .... best boy: Mexico
Fernando Diaz .... second assistant camera: "b" camera, second unit, Mexico
Torbin Doege .... best boy electric: Canada
Cameron Drinkle .... computer and video playback artist: G Creative Productions
Mannie Ferreira .... additional photography
Kimberly French .... still photographer: Canada
Steven Genser .... on-set electronics technician: Weta Workshop
Chris Gibbins .... first assistant camera: "b" camera, second unit, Canada
Dylan Goss .... aerial director of photography: aerial unit
Peter Graf .... eclipse technician: aerial unit
Spiro Grant .... utility second assistant camera: Canada
Tyler Guenther .... rigging grip
Hector Gutierrez .... second assistant camera: "b" camera, Mexico
Ricardo Hernandez .... dolly grip: second unit, Mexico
Dean Heselden .... camera operator: "a" camera
Mike Hrycan .... best boy grip: Canada
Edgar Hurtado .... first assistant camera: "b" camera, second unit, Mexico
Rod M. Janusch .... gaffer: Kerner Optical (as Rod Janusch)
Justin Johns .... video playback: second unit, Canada
Norbert Kaluza .... camera operator: "a" camera, second unit, Canada
David Kershaw .... dolly grip: second unit, Canada (as Dave Kershaw)
Finn King .... key grip
Phil Klapwyk .... board operator: Canada
Steve Krasznai .... second assistant camera: "b: camera, second unit, Canada
Ian R.C. Levine .... second assistant camera: "a" camera, second unit, Canada (as Ian Levine)
David Lourie .... first assistant camera: "a" camera, second unit, Canada
Leonardo Magdaleno .... best boy: second unit, Mexico
Stephen Maier .... camera operator: "b" camera, Canada
Alex Martinez .... second assistant camera: "a" camera
Sarah Mather .... second assistant camera: "b" camera, second unit, Canada
Taylor Matheson .... first assistant camera: "a" camera
Jamie McCallen .... computer and video playback artist: G Creative Productions
Robert 'Boomer' McCann .... key grip: Kerner Optical (as Boomer McCann)
Chris Meakes .... gaffer: second unit, Canada
Andrés Medina .... key grip: second unit, Mexico (as Andres Medina)
Israel Orozco .... h camera 1st pmit: second unit, Mexico
Sean Oxenbury .... rigging gaffer: Canada
Quincy Paglaro .... camera operator: "b" camera, second unit, Canada
Vince Phillips .... key grip: second unit, Canada (as Vincent Phillips)
Simon Raby .... second unit director of photography
Fernando Reyes Allendes .... camera operator: "a" camera, second unit, Mexico (as Fernando Reyes)
Jaime Reynoso .... camera operator: "b" camera, second unit, Mexico
Chris Rumak .... gaffer
Bippen Kumar Sammy .... key rigging grip: Canada (as Bippen Sammy)
Bryce Shaw .... dolly grip: Canada
Carlos Silva .... additional second camera assistant: second unit, Mexico
Krista Stumph .... second assistant camera: "b" camera, Canada (as Kista Stumpf)
Pat Sweeney .... camera operator: Kerner Optical
Carlos Sánchez .... gaffer: Mexico (as Carlos Sanchez)
Diego Sánchez .... video assist: second unit, Mexico
Gerardo Sánchez .... video assist: second unit, Mexico (as Gerardo Sanchez)
Gladys Tong .... video playback supervisor
Gabriel Trujillo .... video assist: Mexico
Ed Turner .... best boy: second unit, Canada
Marisa Velez .... second assistant camera: "a" camera, second unit, Mexico
Dale Vrba .... best boy rigging grip: Canada
Scott Wallace .... computer and video playback artist: G Creative Productions
Justin Webber .... eclipse technician: aerial unit
Lance White .... video assist: Canada
Darren Wong .... dolly grip
Jack Yang .... computer and video playback artist: G Creative Productions
Kurt Zelmer .... best boy rigging electrics
Dustin Allen .... lighting technician (uncredited)
Alejandro Arballo .... d.i.t assistant: second unit (uncredited)
Hans Bjerno .... aerial director of photography: second unit (uncredited)
Chris Cove .... libra head technician (uncredited)
Virgile Dean .... grip (uncredited)
Dave Ferreira .... rigging grip (uncredited)
Bob Findlay .... camera and steadicam operator (uncredited)
Lee Gibeau .... grip (uncredited)
Curt Griebel .... rigging grip (uncredited)
Rod Haney .... rigging grip (uncredited)
Dean Heselden .... steadicam operator (uncredited)
Marius Henry Hoyo .... additional digital imaging technician: second unit (uncredited)
Karim Iglesias .... first assistant camera (uncredited)
Karim Iglesias .... second unit dit (uncredited)
James M. Jackson .... lighting technician (uncredited)
Norbert Kaluza .... steadicam operator: second unit, Canada (uncredited)
Ryan Ketchum .... rigging electrician (uncredited)
Anthony Kwan .... digital imaging technician: aerial unit Los Angeles (uncredited)
Brent Lister .... rigging grip (uncredited)
Paul Stoker Mayne .... lighting technician (uncredited)
Christian Olivares .... assistant camera (uncredited)
Ian Prince .... rigging grip (uncredited)
Vance Vegas Salvalaggio .... console operator: second unit/action unit (uncredited)
Christian Schauz .... rigging electrician (uncredited)
Jonathan Smiles .... pre-production consultant (uncredited)
Troy James Sobotka .... camera grip (uncredited)
Jason Tidsbury .... light balloon technician (uncredited)
Kris Tobiasson .... lighting technician (uncredited)
Steve Unwin .... still photographer (uncredited)
Michael Wale .... c cam operator (uncredited)
Pat Waller .... rigging grip (uncredited)
Lee Washburn .... generator operator: second unit (uncredited)
Lance White .... digital video assist coordinator (uncredited)
Brook Willard .... red camera supervisor: miniatures (uncredited)
Tyler Woeste .... a camera first assistant: additional photography (uncredited)
Darin Wong .... a dolly grip (uncredited)
Jayden York .... libra head operator (uncredited)
 
Animation Department
Yuhon Ng .... animator (uncredited)
 
Casting Department
Elizabeth Chodar .... casting assistant
Kathy Driscoll .... casting associate (as Kathy Driscoll-Mohler)
Kara Eide .... casting associate: Canada
Candice Elzinga .... casting: Canada
James Forsyth .... extras casting: Canada
Andy Henry .... casting associate
Alejandro Reza .... casting: Mexico
Martina Side .... casting associate: Canada
Denton Douglas .... extras casting (uncredited)
Susanne Scheel .... casting assistant (uncredited)
Martina Smyth .... casting associate (uncredited)
Sharon Waugh .... extras casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Giorgio Armani .... costume provider: Jodie Foster's wardrobe
Anne Burke .... set costumer: Canada
Pamela Cameron .... set costumer: Canada
Courtney Daniel .... assistant costume designer: Canada
Joe Dunckley .... on-set special effects costume supervisor: Weta Workship
Bárbara González Monsreal .... costume supervisor: Mexico (as Barbara Gonzalez)
Ismael Jardon .... set costumer: Mexico
Jana MacDonald .... costume coordinator
Brenn Moore .... set costume supervisor: Canada
Susan O'Hara .... set costume supervisor: Canada
Heather Osborne .... truck costumer
Barnaby Smith .... costumer: Mr. Damon
Tim Tozer .... on-set special effects costumer: Weta Workshop
Levi Woods .... on-set special effects costumer: Weta Workshop
Carolyn Bentley .... set costumer (uncredited)
Donna Berwick .... assistant costume designer (uncredited)
Phuong Chau .... breakdown artist (uncredited)
Luisa Dalmagro .... costume buyer (uncredited)
Karen Durrant .... key breakdown artist (uncredited)
Flo Foxworthy .... costume maker: Weta Workshop (uncredited)
Carole Griffin .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
William Bartlett .... digital intermediate coordinator: Digital Film Central Vancouver
Andrea Chlebak .... digital intermediate colorist: Digital Film Central Vancouver
Chris Davies .... digital intermediate technical director: Digital Film Central Vancouver
Marlisa Fruehauf .... post-production assistant
Gary Lam .... first assistant editor
Adriana Martínez .... second assistant editor: Mexico (as Adriana Martinez)
Warren Mazutinec .... second assistant editor
Michael Pedraza .... additional editor
Ken Smith .... assistant editor
Alex Taylor .... digital intermediate conform editor: Digital Film Central Vancouver
Sam Trounce .... digital intermediate producer: Digital Film Central Vancouver
Dave Wilkinson .... colorist: dailies
Lance Spindler .... color timer (uncredited)
Mykel Thuncher .... colorist (uncredited)
 
Music Department
Drew Bayers .... music clearance
Liz Gallacher .... music supervisor
Francesca Genco .... musician: solo vocalist
Kathleen Hasay .... music supervision assistant
Penka Kouneva .... orchestrator
Dave Lawrence .... music editor
Alain Mayrand .... conductor
Alain Mayrand .... orchestrator
Jill Meyers .... music clearance
John Rodd .... score mixer
John Rodd .... score recordist
Paul Talkington .... contractor
Rich Walters .... supervising music editor
Allan Wilson .... copyist
John Barrett .... scoring protools engineer (uncredited)
Patrick Spain .... assistant scoring engineer (uncredited)
 
Transportation Department
Ron Irvine .... transportation captain: Canada
Scott Irvine .... transportation coordinator: Canada
Alfredo Nonato .... transportation captain: Mexico
Nicole Soriano .... transportation coordinator: Mexico
Clint Wilcox .... transportation co-captain: Canada
Ben Derrick .... driver: cast (uncredited)
Sergio Galicia .... unit driver (uncredited)
Ricardo Gallarzo Jr. .... picture car coordinator (uncredited)
Dave Greenbaum .... driver: honeywagon (uncredited)
Matthew Habgood .... picture car coordinator (uncredited)
Ian-Peter Jacobi .... transportation (uncredited)
Herb Langill .... driver: hair/makeup (uncredited)
Dave Miller .... driver (uncredited)
 
Other crew
Doug Abrahams .... dialect coach
Carlos Aguilar .... security coordinator: Trust Group, Mexico
Jesús Almontes .... armorer: Mexico (as Jesus Almontes)
Armando Amador .... production accountant: Mexico
Eva Arriaga .... sub-fiscal accountant: Mexico
Emma Baksi .... assistant: Ms. Foster
Ana Ballesteros .... caterer: Mexico, Alimentación En Locación
Jose Manuel Ballesteros .... craft service: Mexico
Daniel Biagi .... production assistant: Canada
Richard Biederman .... assistant accountant
Maï Boiron .... French translator
Glen Brooks .... production assistant: Canada
Victoria Burkhart .... assistant: Mr. Blomkamp
Benjamin Cairns .... production assistant (as Ben Cairns)
Simon Carrigan .... 1st Assistant Coordinator: Canada
Alana Comeau .... production assistant: Canada
Alejandro Peke Aguado Correa .... production assistant: Mexico (as Alejandro Aguado)
James Robert Crockett .... production assistant: Cnada (as James Crockett)
John DeMarco .... brand integration consultant
Marion Dobson .... chef: Canada, Season's Fine Foods
Jason Elsworth .... first assistant accountant
Brad Erickson .... trainee assistant location manager: Canada
Pat Erickson .... production assistant: Canada (as Patrick Erickson)
Erica Fabian .... production assistant
Brenda Fernández .... catering supervisor: second unit, Mexico (as Brenda Fernandez)
Tara Fournier .... craft service: Canada
Tara Fournier .... first aid: Canada
Abraham Fraser .... location manager: Canada
Milenco Galipienzo .... location manager: second unit, Mexico
Kim Goddard-Rains .... assistant production coordinator: Canada
Synnove Godeseth .... assistant: Ms. Baden-Powell
Carol Green-Lundy .... script supervisor: second unit, Canada
Gabriela Herrera .... script supervisor: second unit, Mexico
Andrea Hughes .... extras wrangling: Canada
Antonio Islas .... medic: Mexico
Jay Johnson .... title designer
Ma'ayan Kaplan .... assistant: Mr. Kinberg
Leslie Knoll .... accounting clerk
Rachel Korn .... assistant: Mr.Block
Ashley Kravitz .... clearances
Patricia LaMagna .... assistant: Ms.Foster (as Patty LaManga)
Michael J. LeGresley .... assistant location manager: Canada (as Michael LeGresley)
Alejandra Limon .... production assistant: Mexico
Laura Livingstone .... production coordinator: Canada
Sandra Matossi .... financial controller
Mario Mayen .... set security coordinator: Olkan, Mexico
Monica Montella .... assistant accountant
Regina Montemayor .... production assistant: Mexico
Claudia Montero .... location coordinator: Mexico
Victor Moran .... production assistant: Mexico
Frédéric North .... coordinator: aerial unit (as Fred North)
Frédéric North .... pilot: aerial unit (as Fred North)
Bronwyn North-Reist .... assistant: Mr. Kinberg
Juan Pablo Noval .... location manager: Mexico
Colin J. O'Hara .... assistant: Mr. Damon (as Colin O'Hara)
Peggy Pere .... coordinator: aerial unit (as Peggy North)
Ihxel Perez .... props mx department coordinator
Brigitte Prochaska .... unit publicist
Nicole Reid .... production assistant: Canada
Israel Rocha .... crew security: Mexico
Charles Rodrigue .... production assistant: Canada
Pamela Ruiz .... production assistant: Mexico
Maricarmen Ruíz .... sub-fiscal accountant: Mexico
Fernando Santoyo .... production assistant
Andres Sepulveda .... armorer: Mexico
Mark Shultz .... production coordinator: Mexico
Doug Sinclair .... craft service: second unit, Canada
Doug Sinclair .... first aid: second unit, Canada
Colette Sissons .... construction accountant
Jessica Terrowski .... assistant accountant (as Jessica Ternowski)
Lindi Joy Theron .... production assistant: Canada
David Scott Thomson .... production assistant: Canada (as Dave Thompson)
Portia Tickell .... script supervisor
Ryan Toal .... chef: Mr. Damon
Gladys Tong .... computer playback supervisor
Ernesto Trejo .... medic: Mexico
Veronica Valdes .... production secretary: Mexico
Efrén Valladares .... travel coordinator: Mexico (as Efren Valladares)
N'Cee Van Heerden .... behind the scenes producer
A.J. Vesak .... aerial coordinator: Canada (as AJ Vesak)
Jason Walsh .... trainer: Mr. Damon
Jordan Yospe .... brnd integration consultant
Dustin Lee Abram .... production assistant (uncredited)
Daniela Sanchez Battenberg .... production assistant (uncredited)
Karen Bergen .... accountant: reshoots (uncredited)
Kofi Boateng .... production assistant (uncredited)
Karen Bushnell .... key production assistant (uncredited)
Andrew Buziak .... first assistant accountant (uncredited)
Eric Calatayud .... production assistant (uncredited)
Lesly Cazares .... production assistant: Image Engine (uncredited)
David Aaron Cook .... production assistant (uncredited)
Abel Cruz .... location assistant (uncredited)
Vincent Dela Luna .... assistant location manager (uncredited)
Erin Dixon .... production assistant (uncredited)
Catherine Dunne .... production assistant (uncredited)
Rob Evans .... projectionist (uncredited)
Boyd Ferguson .... stand in: male utility (uncredited)
Scott Firth .... location scout (uncredited)
Laura Fuller .... on-set location assistant (uncredited)
Vicente Gil .... assistant: aerial unit (uncredited)
Vicente Gil .... production office assistant (uncredited)
Evan Godfrey .... key office production assistant: reshoots (uncredited)
Julie Hansen .... pre-production accountant (uncredited)
Michael J. Harker .... completion bond representative (uncredited)
Ken Hovgaard .... production assistant: pre-production (uncredited)
Eva Jensen .... studio teacher (uncredited)
Brynn Kinnee .... background coordinator (uncredited)
Kyle Leydier .... assistant: Brent O'Connor (uncredited)
Danny McWilliams .... location manager: additional photography (uncredited)
Carlos Muñoz Portal .... location assistant (uncredited)
Dave T. Nall .... wrangler (uncredited)
Steve Porohowski .... security (uncredited)
Walter Vega Puig .... production assistant (uncredited)
Alex Raiman .... production assistant (uncredited)
Jonathan Smiles .... pre-production consultant (uncredited)
Alejandro Sánchez de la Peña .... location assistant (uncredited)
Alejandra Treviño .... set production assistant (uncredited)
Kelli Turner .... paramedic (uncredited)
Peter Wentzel .... finance executive (uncredited)
Kelsey Wheeler .... aerial pilot (uncredited)
Darren C. Wong .... production assistant (uncredited)
Mariela Zapata .... production assistant (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated R for strong bloody violence and language throughout
Runtime:
109 min
Country:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
The main role was first offered to Ninja (Ninja), a South African rapper, who despite being a fan of District 9 (2009) (he has a D9 tattoo on his inner lip) did not take the role. The role was then offered to rapper Eminem, but he wanted the film to be shot in Detroit. That was not an option for the two studios, so Neill Blomkamp moved on to Matt Damon as his next choice.See more »
Goofs:
Audio/visual unsynchronized: There are numerous changes in Delacourt's dialog that are clearly visible after Max and Frey are on Elysium. She says "Get these two out of here." while looking at Frey and her daughter but she clearly says something else. You can hear the difference between the lines that are changed and those that aren't.See more »
Quotes:
[first lines]
Title Card:Earth's wealthiest inhabitants fled the planet to preserve their way of life.
[pan from earth to an orbiting wheel world]
See more »
Movie Connections:
References Minority Report (2002)See more »
Soundtrack:
Twitch (It Grows and It Grows)See more »

FAQ

How could Elysium maintain the oxygen in their atmosphere?
How does Elysium maintain gravity similar to Earth?
See more »
116 out of 211 people found the following review useful.
Set in a dystopian future, Max De Costa fights to survive and get to Elysium., 8 August 2013
Author: Nick Lee

'Elysium' starring Matt Damon is the perfect summer popcorn movie. It has everything you would want in a movie; a great cast that serves their purpose and visceral special effects that might even land the team an Oscar. Everything including all the fight scenes were executed flawlessly. Coming out of this movie I had close to no complaints. The writing was a bit dodgy in some areas, but the great acting and effects quickly draw you back into the story. Neil Blomkamp, who dazzled audiences with district nine 4 years prior, does a fantastic job once again with this flick. His vision made the story very real to movie goers everywhere. Overall 'Elysium' is worth every penny to watch in theater.

Was the above review useful to you?
See more (749 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Elysium (2013)
Recent Posts (updated daily)User
Not bad for left-wing propaganda red95king
Which was better: Elysium or District 9? rocketrider231
Liberal Propaganda Film makes a Mockery of Liberalism teddyunderhill
What was the point of Jodie in this? vrdoljak_666
This movie could have been a masterpiece but...... cansiz93
but why were the Med Beds exclusive to Elysium? graffix0-449-396310
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.