Edit
Kung Fu Panda (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mark Osborne
John Stevenson

Writing Credits  

Jonathan Aibel ... (screenplay) &
Glenn Berger ... (screenplay)
 
Ethan Reiff ... (story) &
Cyrus Voris ... (story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Po (voice)
...
Shifu (voice)
...
Tigress (voice)
...
Tai Lung (voice)
...
Monkey (voice)
...
Mantis (voice)
...
Viper (voice)
...
Crane (voice)
...
Oogway (voice)
...
Mr. Ping (voice)
...
Zeng (voice)
...
...
Gang Boss (voice)
...
KG Shaw (voice)
...
JR Shaw (voice)
...
Awed Ninja (voice)
...
Smitten Bunny (voice)
...
Gong Pig / Grateful Bunny (voice)
...
Pig Patron (voice)
...
Rhino Guard (voice)
Jeremy Shipp ...
Blind Gator (voice)
...
Bunny Mom (voice)
...
Pig Fan (voice)
Emily Burns ...
Bunny Fan 1 (voice)
Stephanie Harvey ...
Bunny Fan 2 (voice)
...
Baby Tai Lung (voice)

Produced by 

Jonathan Aibel ... co-producer
Glenn Berger ... co-producer
Melissa Cobb ... producer
Bill Damaschke ... executive producer
Lorne Orleans ... IMAX version
Kristina Reed ... associate producer

Music by 

John Powell
Hans Zimmer

Cinematography by 

Yong Duk Jhun

Film Editing by 

Clare De Chenu ... (as Clare Knight)

Casting By 

Leslee Feldman

Production Design by 

Raymond Zibach

Art Direction by 

Tang Kheng Heng

Production Management 

James Beshears ... post-production executive
Mary Bills ... production manager
Andrew Birch ... post-production manager
Corrie Coughlin ... additional production supervisor: story
Amanda Cramer ... stereoization production supervisor: supervised 3D conversion of original flat Kung Fu panda
Rene Harnois Jr. ... production supervisor
Jeff Hermann ... production manager
April Lawrence ... production supervisor (as April Struebing)
Maude Lewis ... production supervisor
Daniela Mazzucato ... production supervisor: animation / production supervisor: story
Robyn Mesher ... production supervisor
Susan Slagle Rogers ... senior production manager
Dave Rosenbaum ... production supervisor
Jeremy Shipp ... production supervisor: story
David Yanover ... post-production supervisor
Patrice Avery ... production supervisor (uncredited)

Art Department 

Damon Bard ... sculptor
Max Boas ... visual development artist
Christopher Brock ... visual development artist (as Chris Brock)
Devin Crane ... storyboard artist
Philip Craven ... story artist
Joel Crawford ... story artist
Richard Daskas ... visual development artist
Derek Drymon ... additional story artist
Tianyi Han ... additional visual development artist
Bill Kaufmann ... visual development artist
Christophe Lautrette ... visual development artist
Buck Lewis ... character design (as H.B. 'Buck' Lewis)
Caprice Ann Ridgeway ... art researcher
Ritchie Sacilioc ... visual development artist
Christian Schellewald ... visual development artist
Jean-Luc Serrano ... additional visual development artist
Pat Sito ... matte painting coordinator
Henrik Tamm ... additional visual development artist
Kathleen Thorson Good ... storyboard artist
Rachel Tiep-Daniels ... visual development artist
Ennio Torresan ... additional story artist
Zhaoping Wei ... visual development artist
Melchior Zwyer ... visual development artist
Michael Bovberg ... paint supervisor: Technicolor (uncredited)
Gary Damian Thomas ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Erik Aadahl ... sound designer / supervising sound editor
James Ashwill ... foley mixer
Panos Asimenios ... dubbing supervisor
Anna Behlmer ... re-recording mixer
Derek Casari ... adr engineer
Blake R. Cornett ... sound recordist
John T. Cucci ... foley artist
Simon Ellegaard ... re-recording mixer
Craig Heath ... sound recordist (as Craig 'Pup' Heath)
P.K. Hooker ... sound effects editor
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Mike Hopkins ... adr supervisor
Jonathan Klein ... supervising foley editor
Roy Latham ... original dialogue mixer
Wayne Lemmer ... adr editor
Cory Mandel ... re-recording mixer
Michael Miller ... original dialogue mixer
Andy Nelson ... re-recording mixer
Morten Folmer Nielsen ... adr editor / adr recordist
Dan O'Connell ... foley artist
Jordan O'Neill ... DTS Sound Mastering Engineer
Paul Pirola ... sound effects editor
Zachary C. Ross ... sound intern
Chad Roucroft ... sound recordist
Carlos Sotolongo ... original dialogue mixer
Ethan Van der Ryn ... sound designer / supervising sound editor
Larry Winer ... original dialogue mixer

Visual Effects by 

Fernanda S. Abarca ... surfacing artist
Motohisa Adachi ... effects developer
Karla M. Alvarado ... visual effects production assistant
Sean Amlaner ... compositing supervisor: Technicolor
Richard Aponte ... stereoscopic conversion compositor
William E. Arias ... lighter
Shinsaku Arima ... effects animator
Michael Aucoin ... technical director
David Bailey ... matte painter
Zsoka Barkacs ... character technical director
Tricia Barrett ... lead stereoscopic compositor
Jeannie Ben-Hain ... stereo compositor: Technicolor
Brad Blackbourn ... head of pre-viz
Andrew Bonello ... visual effects compositing engineer
Silviu Borac ... senior research & development engineer
Eric Bouffard ... matte painter
Christopher R. Bradley ... character effects artist (as Chris Bradley)
Jess Bressler ... lighting artist
Daniel J. Brick ... matte painting technical director
Scott Brisbane ... lead matte painter
Ronn Brown ... matte painting supervisor
Jason Brubaker ... compositor
Mike Brumit ... stereoscopic compositor
Wendell Bruno ... assistant DMR editor (IMAX version)
Wes Burian ... surfacing supervisor
Brooks Campbell ... stereo artist
Stuart Campbell ... final layout artist
Craig Cannon ... paint fixer
Jessica Canter ... surfacing artist
Brian Carney ... rotoscope artist
Kevin Carney ... character effects technical director
Gregg Carrier ... software engineer
Jason Carter ... layout artist
Zachary Carter ... animation technical director
Chloe Chao ... research and development
Aaron Chiesa ... stereoscopic compositor
Wes Chilton ... effects animator/developer
Jennifer Cho ... stereoscopic compositor: Technicolor
Sebastien Chort ... lighting artist
Tim Christensen ... stereoscopic supervisor: Technicolor
Matthew Clubb ... lighting artist
James Cockerham ... character technical director (as Mitch Cockerham)
Shaun Collaco ... lead lighting and compositing artist: Dreamworks Animation
Clint Colver ... digital lighter
Eve Wong Colvin ... lighting technical director (as Eve Wong)
Elliot Contreras ... stereo compositor
Simon Corbaux ... cg modeler
Daniel Craemer ... stereoscopic conversion lead
Jonathan R. Cummings ... technical director
Samuel M. Dabbs ... stereoscopic compositor
Kwesi Davis ... production engineer
Gilbert Davoud ... character technical director
Chris Del Conte ... 3D conversion executive producer: Technicolor
Barry Dempsey ... surfacing/lighting technical director
Adam Deutsch ... stereo artist
Caine Dickinson ... lighter: DreamWorks Animation SKG
Sandy Dong ... surfacing artist
Dale Drummond ... additional lead lighting
Gregory Duncan ... senior stereoscopic roto artist: Technicolor
Adam J. Ely ... digital matte painter: PDI/Dreamworks
Kolja Erman ... effects technical director
Aaron Estrada ... lighting and compositing
Ken Faiman ... character effects animator
Cassandra Fanning ... digital effects artist
Peter Farson ... character technical director
Mark Fattibene ... cg supervisor
Sean Fennell ... lead crowd artist
Eric Fernandes ... cg supervisor
Adrian Ferrnandes ... additional CG supervisor (as Adrian Fernandes)
Oliver Finkelde ... character effects technical director: DreamWorks
Louis Flores ... visual effects lead
Ted Forgrave ... character technical director
Emmanuel C. Francisco ... technical manager
Jennifer Fung ... research and development
T.J. Galda ... character technical director
Ashraf Ghoniem ... crowds artist
Chelsea Goodchild ... stereoscopic compositor
Jason Gottlieb ... stereoscopic compositing technical director: Technicolor
Darin K. Grant ... head of production technology
Caroleen Green ... matte painter
Alex Gurevich ... lighting technical director
Craig Halperin ... digital effects artist
Michael P. Hamler ... lead lighter
Lei Han ... lighting artist
Andy Harbeck ... surfacing artist
Clark Harding ... roto supervisor: stereoscopic
Christian Hatfield ... effects animator (as Christian A. Hatfield)
Marty Havran ... modeler
Matt Head ... visual effects artist
Edward Helmers ... lighter
Corey Hels ... layout artist: Dreamworks Animation
Ronald D. Henderson ... research and development
Pamela Hobbs ... matte painter
David Hochstadter ... stereo compositor: Technicolor
Robert Holder ... lighter: DreamWorks
Cindy Hong ... lead lighter
Nicholas Sanger Hoppe ... character effects animator
Robbin Huntingdale ... surfacing artist
Lok Ming Hwa ... lighting / technical director
Katya Isichenko ... additional character effects
James Jackson ... visual effects artist
Vahram Jacobs ... compositor
Lucas Janin ... effects animator
Yong Duk Jhun ... head of layout
Chris Jolly ... digital artist
Tobin Jones ... senior fx animator
David Jordan ... lighting artist
Julia Jordanova ... visual effects
Jeff Kasunic ... lead lighter: DreamWorks
Louis Katz ... lead matte painting compositor
Andrew Young Kim ... effects animator
Lisa Kim ... lead lighting artist
Soo Kyung Kim ... lighter
Takumi Kimura ... lighting artist
Jennifer Leigh King ... digital artist
Gokhan Kisacikoglu ... digital effects artist
Amy Sun Kwa ... technical director
Andy Lawler ... stereoscopic compositor
April Lawrence ... production supervisor: Character Effects (as April Struebing)
Domin Lee ... visual effects
Gary H. Lee ... layout/previs artist
Jaemin Lee ... visual effects artist
Jaewon Lee ... modeler
Li-Ming 'Lawrence' Lee ... lead effects animator
Greg Lev ... lead lighter
Dan Levy ... lighter
Victor Lew ... visual effects artist
Kirk Lilwall ... third assistant editor: DMR (IMAX version)
Benjamin Lippert ... surfacing artist
Benjamin Lishka ... lead lighter
Fabio Lissi ... production engineer
Sunshine Lliteras ... stereoscopic roto artist: Technicolor
Nathan Loofbourrow ... character technical director supervisor
Juan David Lopez ... stereo compositing td
Alberto Ludeña ... digital effects artist / digital stereoscopic compositor
Arman Mafi ... stereoscopic compositor
Markus Manninen ... visual effects supervisor
Charlotte Manning ... render engineer: Dreamworks Animation
Mariette Marinus ... character technical director
Jeffrey Martin ... character effects animator
Mark J. Matthews ... research and development fx engineer
Jason Mayer ... effects artist
Matthew McCrory ... lighting artist
John McGee ... digital artist
Steve McGrath ... modeler
Josh McGuire ... stereoscopic compositor
Mark A. McGuire ... head of global technical direction
Clare Ann McKenna ... lighting/compositing artist
Phil 'Captain 3D' McNally ... stereoscopic supervisor
Antonio Meazzini ... digital effects artist
Landon Medeiros ... lead stereo compositor: Technicolor
Zeki Melek ... visual effects
Jacob K. Melvin ... technical director
Lewis Menga ... stereoscopic conform editor
Midhun ... stereo artist
Tom Molet ... character technical director
Laura Yonker Myers ... stereoscopic vfx coordinator (as Laura Yonker)
Ori Neidich ... media tools & post-production technology engineer
Rob Nitsch ... character effects technical director: Dreamworks
Betsy Nofsinger ... lighting supervisor
Kiem Ching Ong ... visual effects artist
William Opdyke ... visual effects
Michael J. Pan ... production engineer
Rupali Parekh ... lighting artist
Alex Parkinson ... character effects supervisor / crowds supervisor / effects supervisor
Dean Parks ... stereo compositor
Jennifer L. Patrick ... compositor
Nikita Pavlov ... visual effects
Mary Payne ... lighting artist
Andrew Pearce ... director of reseach and development
Drew Perttula ... pipeline engineer
Tricia Pifer ... stereo conversion producer
Joseph Vincent Pike ... stereo compositor: Technicolor
Sven Pohle ... character technical director
Bryan Poon ... character effects
Dagan Potter ... visual effects
Travis Price ... surfacing
Leandro Pucci ... paint artist
Andrew Pungprakearti ... stereoscopic compositor
Gene Ragan ... technical lead
Jeff Ranasinghe ... lighting and compositing artist
Marie Rheinschild-Jordan ... stereo conversion coordinator
Paul Rivera ... matte painter
Kevin Rodgers ... character technical director
Craig Edward Rogers Jr. ... film recording
Eric Roth ... lighting artist
Renato M. Ruiz ... stereoscopic compositor: Technicolor
Christopher Russell ... stereoscopic coordinator: Technicolor
Brian Rust ... stereoscopic conversion
Amy McDonald Sandjideh ... production engineering supervisor
Nico Scapel ... character technical director
Paul Schoeni ... modeler
David Schoneveld ... visual effects
Patrick Schultz ... stereoscopic compositor
Scott C. Sells ... digital effects artist
Sameer Shah ... lighting technical director
Gaurav Shenai ... character technical director
Josh Shuman ... lead stereoscopic compositor
Chris Simmons ... digital artist: lighting
Christopher Sinnott ... visual effects coordinator
Marty Sixkiller ... media tools supervisor / software engineer
Aaron Smith ... CG supervisor
Karen Smith ... visual effects artist
Drew Solodzuk ... DMR editor (IMAX version)
Young Song ... surfacing artist
Matt Steele ... character technical director
Curt Stewart ... effects artist
Francois Sugny ... effects animator
Joe Ark Sun ... character effects animator
Ka Yaw Tan ... lighting artist
Olcun Tan ... effects developer
Marla Tanigawa ... matte painting compositor (as Marla Valentine)
Hector Dante Tantoco ... digital artist (as Hector Tantoco)
Andranik Taranyan ... senior compositor
Munira Tayabji ... lead technical director (as Munira M. Bhaiji)
Amy Taylor ... character effects technical director
Don Taylor ... lead lighter
Neil Thompsett ... digital artist
Dave Tidgwell ... visual effects lead
Rachel Tiep-Daniels ... modeler
Matt Titus ... visual effects
Pragya Tomar ... stereo compositor
Ryan Trenhaile ... digital compositor
John Truong ... character effects animator
Ozgur Ustundag ... lighting artist
George Vajna ... second assistant DMR editor (IMAX version)
David Valdez ... surfacing artist
David Patrick Valera ... layout artist
Pablo Valle ... lighting supervisor
Brent Villalobos ... production engineer
Juvenal Vique ... stereoscopic depth artist: Technicolor
Koen Vroeijenstijn ... visual effects animator
Dick Walsh ... character technical director
Dave Walvoord ... CG supervisor
Liang-Yuan Wang ... lead lighter
Matthew Wang ... layout technical director
Gina Warr ... lead lighting artist
Jason P. Weber ... character effects developer
Joshua West ... modeler
Gabriel White ... lighting artist
Rhiannon Leffanta Wilhelmi ... layout artist
C. Jerome Williams ... stereoscopic compositor: Technicolor
Lori Williams ... digital artist
Ron Williams ... character effects animator
Jesse Wolfe ... stereoscopic compositor
Laura Wood ... production engineer
Stephen Wood ... visual effects animator
Joanna Wu ... additional lighter
Greg Wuller ... supervising technical director
Zhang Xiao ... visual effects animator
Emily Yi ... digital artist (as Emily How)
Ji Hyun Yoon ... visual effects
Melva Young ... lead lighter
Can Yuksel ... visual effects animator
Erubeth Avila ... digital compositor (uncredited)
Sophie Burie ... character effects animator (uncredited)
Michael Scott Hutchinson ... character technical director (uncredited)
Karthikeyan Karuppasamy ... roto/stereoscopic compositor (uncredited)
Michael Leu ... paint artist (uncredited)
Wytt Lusanandana ... stereoscopic compositor: Technicolor (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Eric Liebowitz ... still photographer

Animation Department 

Manuel Almela ... animator
Manuel Aparicio ... animator
Kelly Asbury ... additional story artist
Isabel Auphan ... additional animator (as Isabelle Auphan)
Tommy Bacorn ... artistic development
James Baxter ... animation director: dream sequence, James Baxter Animation
Kendra Baxter ... general manager: dream sequence, James Baxter Animation
Jeremy Bernstein ... animator
Liz Borges-Herzog ... digital paint artist
Justin Brandstater ... matte painter
Wee Brian ... animator
Deter Brown ... animator
Jason Brubaker ... assistant animator / compositor: dream sequence, James Baxter Animation
Sue Campbell ... additional animator (as Susan Campbell)
Guillermo Careaga ... additional animator
Alessandro Carloni ... animation supervisor / story artist
David Couchariere ... animator
Denis Couchon ... additional animator
Devin Crane ... additional character design
Robert Edward Crawford ... layout artist / layout/previs artist
Eric Deuel ... animator
Jed Diffenderfer ... story artist
Roberto Espanto Domingo ... animator (as Robert Espanto Domingo)
Raymond Fabular ... assistant clean-up artist: dream sequence, James Baxter Animation (as Raymond Flores Fabular) / rough inbetweener: dream sequence, James Baxter Animation (as Raymond Flores Fabular)
Raffaella Filipponi ... animator
G. Mark Fitzgerald ... animation production assistant
Emmanuel Fragelus ... senior modeler
Alfred Gimeno ... story artist
Steven Pierre Gordon ... animator
Carlos Grangel ... additional character design
Rex Grignon ... additional animator
Ron Griswold ... animation rig engineer
Rodolphe Guenoden ... animation supervisor / story artist
Bret Haaland ... story artist
Jennifer Hager ... animator
Alexandre Heboyan ... animator
David Hofmann ... layout artist
Li Hong ... additional story artist (as Hong Li)
Gabe Hordos ... additional animator
Steven Hornby ... animator
Hyun Huh ... Lead character modeler
Nora Johnson ... additional story artist (as Nora M. Johnson)
Michael Kiely ... animator
Chris Kirshbaum ... animator
Mark Koetsier ... story artist
Robert Koo ... additional story artist
Philippe Le Brun ... animation supervisor
Marisa Ledina ... animation scanner
Gary H. Lee ... previs artist
Bonnie Lemon ... global department manager
Buck Lewis ... additional character design (as H.B. 'Buck' Lewis)
Philip K. Livingston Jr. ... character effects animator
Marci Mack ... animation staff
Kevin MacLean ... animator
Mary Ann Malcomb ... animator
Olivier Malric ... additional character designer
Nicolas Marlet ... character designer
Paul McEvoy ... story artist
Brian McGrath ... animator
Hezekiah McMurray ... layout artist
Helen Michael ... key clean-up artist: dream sequence, James Baxter Animation
Pia Miniati ... animation rig engineer
Ken Morrissey ... animator
Anna Newman ... animation research and development
Fredrik Nilsson ... animator
Mark Nonnenmacher ... digital matte painting
Brendan O'Connor ... production coordinator
Simon Otto ... additional animator
Tom Owens ... additional story artist
David Pate ... animator
Gabriele Pennacchioli ... animator
Pierre Perifel ... additional animator
Noah Peterson ... character effects animator
Jason Reisig ... supervising animator
Kimberly Rice-Bogdan ... CP Creative Director
Bill Riling ... additional story artist
Bonnie Robinson Stewart ... Matte Painting Intern
Ben Rush ... animator
William Salazar ... supervising animator
Matthew Schmidt ... layout artist
Hameed Shaukat ... producer: dream sequence, James Baxter Animation
Jeremy Shaw ... animator
Toby Shelton ... additional story artist
Chris Sherrod ... rough layout artist
Tal Shwarzman ... animator
Tony Siruno ... additional character design
Chris Sonnenburg ... assistant animation director: dream sequence, James Baxter Animation
Jason Spencer Galsworthy ... additional animator (as Jason Spencer-Galsworthy)
Olivier Staphylas ... animator
Tina Staples ... ink and paint artist: dream sequence, James Baxter Animation
Mike Stern ... animator
Paul Theren ... senior modeler
Kathleen Thorson Good ... additional story artist (as Kathleen Thorson)
Erik Tillmans ... assistant animator / compositor: dream sequence, James Baxter Animation
Jason C. Turner ... modeling supervisor
Theodore Ty ... animator
Athanassios Vakalis ... additional story artist (as Nassos Vakalis)
Jim Van der Keyl ... animator
Christopher Vigil ... animation production assistant
Dan Wagner ... head of character animation
Makiko Wakita ... animation production coordinator
Alexis Wanneroy ... animator
Zhaoping Wei ... background designer / visual development artist
Simon Wells ... story artist / supervisor: action sequences
Claire Williams ... color modeler: dream sequence, James Baxter Animation
Mark Williams ... animator (as Mark A. Williams)
Benjamin Willis ... animator
Jennifer Yuh Nelson ... director: dream sequence / head of story / supervisor: action sequences
Kathy Zielinski ... animator
Guido Zimmermann ... character technical director
Alessandro Carloni ... traditional animator: "Mr.Ping" end credits (uncredited)
Rodolphe Guenoden ... traditional animator: Opening Dreamworks Logo, "Tigress" end credits, "Viper" end credits (uncredited)
Gabe Hordos ... traditional animator: "Monkey" end credits (uncredited)
Marek Kochout ... animator (uncredited)
Philippe Le Brun ... traditional animator: "Tai Lung" end credits (uncredited)
Ken Morrissey ... traditional animator: "Mantis" end credits, "Oogway" end credits (uncredited)
Simon Otto ... traditional animator: "Crane" end credits (uncredited)
Gabriele Pennacchioli ... traditional animator: "Po" end credits (uncredited)
Pierre Perifel ... traditional animator: "Zeng" end credits, "Commander Vachir" end credits (uncredited)
William Salazar ... traditional animator: "Shifu" end credits (uncredited)
Spyros Tsiounis ... story artist (uncredited)

Casting Department 

Ania O'Hare ... casting assistant (as Ania Kamieniecki)
PoPing AuYeung ... casting: Asia (uncredited)

Editorial Department 

James Beshears ... editorial and post-production executive
Mary Blee ... additional editor (as Mary Margaret Blee)
William J. Caparella ... additional editor
John K. Carr ... additional editor
Terry Claborn ... color timer
Doug Cooper ... digital colorist
Gregory Creaser ... 3D conversion colorist
Wayne Hellinger ... post-production coordinator
Mo Henry ... negative cutter
C.K. Horness ... editorial department
James D. Kirkpatrick ... assistant editor
Robert J. Lemos ... assistant editor
Darrin Ly ... assistant editor
Kelly Matthews ... editorial production assistant
Paul Neal ... editor: high definition
Kyle Pascucci ... film and color supervisor (as Kyle D. Pascucci)
Timothy Peeler ... digital colorist (as Tim Peeler)
Anna Solorio-Catalano ... first assistant editor
Allison Bernardi Stauth ... media coordinator
Robert Stone ... production coordinator (Rob Stone)

Music Department 

Slamm Andrews ... additional score recordist
Chris Barrett ... score assistant engineer
Mark Berrow ... musician: violin
Jeffrey Biggers ... additional score recordings (as Jeff Biggers)
Rachel Bolt ... viola
Tom Boyd ... oboe
Tom Broderick ... score technical engineer (as Thomas Broderick)
Julie Butchko ... music clearances
Dan Butler ... music business affairs
Chris Clad ... violin
John A. Coleman ... orchestrator
Jane Antonia Cornish ... orchestrator
Germaine Franco ... orchestrator
Gavin Greenaway ... conductor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Karen Han ... soloist: erhu
Charlene Ann Huang ... music coordinator
Henry Jackman ... composer: additional music
Kevin Kliesch ... orchestrator
Steven Kofsky ... music production services
Daniel Lerner ... score technical engineer
James S. Levine ... additional overdub production
Katia Lewin Jablonsky ... score assistant engineer (as Katia Lewin Palomo)
James McKee Smith ... composer: additional music
Liz McNicoll ... music business affairs
Dave Metzger ... orchestrator
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Michael John Mollo ... music assistant
Perry Montague-Mason ... orchestra leader
Shawn Murphy ... additional score recordist
Sunny Park ... executive in charge of music
Jake Parker ... orchestrator
Ben Parry ... choir master
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Michael Ripoll ... guitarist
Richard Robson ... score technical engineer
Adam Milo Smalley ... music editor (as Adam Smalley)
Ken 'Kaz' Smith ... music coordinator
Peter Oso Snell ... assistant music editor
John Ashton Thomas ... orchestrator
Greg Vines ... score mixing assistant
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Bruce White ... musician: viola
Jonathan Williams ... musician: cello
Nick Wollage ... score engineer / score recordist
Andrew Zack ... score coordinator
Dave Foster ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Adam Fox ... driver: dustin hoffman (uncredited)

Other crew 

Adam Agardy ... training and technical development
Newell Alexander ... adr group
Holly Allen ... production engineer
Steve Alterman ... adr group
Massimiliano Alto ... Italian dubbing: Zeng
Terri Anderson ... finance: accounting and operations (as Terri Vicdomino)
Rain Angeles ... systems administrator (as Cherilee Angeles)
Tiziana Avarista ... Italian dubbing: Master Viper
Steve Baker ... research and development
Alain Banas ... hardware engineer
Joe Bauman ... technology coordinator
Paolo Bernardini ... Italian dubbing
Dante Biagioni ... Italian dubbing: Oogway
Will Bilton ... research and development
Stewart Birnam ... senior software engineer
Michael C. Bolds ... technical resource administrator
Giuliano Bonetto ... Italian dubbing
Marty Brenes ... hardware engineer
Jacen Bridges ... virtual studio coordinator
Robert Briggs ... production coordinator: story (as Robert C. Briggs)
Steve Bulen ... adr group
Greg Bulman ... engineering system administrator
Michael Cady ... editorial systems engineer
Grant Callaghan ... technical resource administrator
Roberto Calvo ... manager: digital training and artistic development
Mark T. Carlson ... effects engineer
Lans Carstensen ... systems engineering manager
Mitch Carter ... adr group
Ariandy Chandra ... title designer
Scott Chapin ... engineering system administrator
Jeff Chasin ... production coordinator
Eric Chen ... martial arts consultant
Zach Clairville ... production assistant
Rick Clifton ... film marketing
Robert Clotworthy ... adr group
Michael Coronado ... hardware engineer
Sarah Counnas ... technology production manager
Whitney Crane ... marketing (as Whitney Pentzer)
Michael Cutler ... system architect
Patrick Danford ... hardware engineer
Danilo De Girolamo ... Italian dubbing: Master Crane
Jayson DeLancey ... production engineer
John Detke ... engineering system administrator
Holly Dorff ... adr voice
Roberto Draghetti ... Italian dubbing: Gang Boss
Moosie Drier ... adr group
Holly Edwards ... studio executive
Zain Effendi ... samples coordinator
Christopher Ell ... production coordinator
Sean Ellis ... engineering system administrator
Anthony Fabrizio ... facilities/operations
Rylee Fansler ... adr group
Claudio Fattoretto ... Italian dubbing: Vachir
Bart Feliciano ... systems administrator
Florentino Fernández ... voice dubbing: Po (spanish version)
Francesca Fiorentini ... Italian dubbing: Master Tiger
Rachel Fite ... training coordinator (as Rachel Hanson)
Marc Fleury ... engineering system administrator
Paul Franz ... technical resource administrator
Elisa Gabrielli ... adr group
Spencer Lacey Ganus ... adr group
Reid Gershbein ... research and development
Adnan Ghani ... hardware engineer
Tiffany Giddens ... intern
Thomas Goddard ... technical resource administrator
Jorge Juan González ... senior system administrator
Daniel D. Gregoire ... previsualization supervisor
Darin Grimes ... marketing
Rodolphe Guenoden ... choreographer: kung fu
Juli Gumbiner ... technical resource supervisor
David Hail ... unit publicist
Guthrie S. Hennessey ... training and technical development
Hi-Hat ... choreographer
Beth Hofer ... head of global character development: DreamWorks Animation Studio Production
Bridget Hoffman ... adr group
Audrey Genevieve Holland ... production assistant
Tiffany Hopper ... engineering system administrator
Tiffany L. Hopper ... engineering system administrator
Stephanie Huber ... administrative assistant
Vicki Hunter ... finance/accounting: administration & finance
Brent Hutchins ... production coordinator
Rif Hutton ... adr group
Joseph Izzo ... production coordinator
Mark Jackels ... production engineer
Geoffrey Jarrett ... technical resource administrator
Moises Jimenez ... film recordist
Pietro Juliano ... Italian dubbing
Sean Kamath ... system architect
Jason Kankiewicz ... infrastructure engineer
Simon Kidess ... adr group
Scott Kilty ... systems administrator
Ross Krothe ... technical resource administrator
Hans Ku ... alliance manager
Ben H. Kwa ... technical lead
Michael Lachance ... creative executive
Tracy Larson ... production coordinator
Jeff Lee ... engineering system administrator
Mark Lelles ... engineering system administrator
Edwin R. Leonard ... chief technology officer (as Ed Leonard)
Jim Leuper ... effects engineer
Hope Levy ... adr group
Jason Lloyd ... hardware engineer
Nicholas Long ... technical lead
Michael Lynn ... production coordinator
Mark Macready ... technical resource administrator
Angelo Maggi ... Italian dubbing: Master Monkey
Mauro Magliozzi ... Italian dubbing
Jim Mainard ... special projects
Dan Malone ... technology coordinator
Derek Mann ... systems administrator
Rich Marco ... Digital Operations (as Richard J. Marco)
Traci Tolman Mars ... global department manager
Kelly Matthews ... story production assistant
Mark J. Matthews ... research and development fx engineer
Peter McCown ... production assistant
Dan Meehan ... title designer
Rezk Mekhael ... engineering system administrator
Brandon Miles ... engineering system administrator
Corrin Milewski ... research and development supervisor
John R. Miller ... systems administrator
Peter C. Miller ... software quality assurance
Edie Mirman ... adr group
Mike Mitchell ... creative consultant: story
Logan Molnar ... recruiting
Laura Monteiro ... studio operations
Stacey Moreno ... global department manager
Simone Mori ... Italian dubbing: Master Mantis
Olivier Mouroux ... unit publicist
Adria Munnerlyn ... Credits and Titles Administrator
Brendan Murphy ... assistant to producers
Paul Newell ... infrastructure engineer
John O'Sullivan ... systems administrator
Eros Pagni ... Italian dubbing: Shifu
Raffi Parikian ... engineering system administrator
Paul Parmer ... editorial systems engineer
Harbor Peoples ... office manager: technology
Matt Pomeroy ... script supervisor
Jason Lee Pope ... engineering system administrator
Travis Price ... surfacer
Fabrizio Pucci ... Italian dubbing: Tai Lung
Ernesto Quiroz ... hardware engineer
Paul Replicon ... technical resource administrator
Daniel Rich ... engineering system administrator
Joshua F. Richards ... research and development
Michael Riley ... title designer
Francesca Rinaldi ... Italian dubbing
Lashana Rodriguez ... production technology assistant
Roberto M. Romo ... engineering system administrator
Stephen E. Ross ... engineering system administrator
Michelle Ruff ... adr group
Donald Schmidt ... research and development
Jeremy Shipp ... editorial production supervisor
Evan Smyth ... staff software engineer
Mark Soraparu ... production assistant: story
Warren Sroka ... adr group
Morgan J. Steele ... administative assistant
Allen Stetson ... lead technical director
Siouxsie Stewart ... scheduling & strategy: Dreamworks Animation Studio Production
Stuart Sumida ... consultant: animal anatomy (as Dr. Stuart Sumida)
Michael Svihura ... research and development
Bob Swensen ... title producer: main title
Kenichiro Tanaka ... research and development
Philip Tanzini ... adr group
Munira Tayabji ... lead technical director (as Munira M. Bhaiji)
Ben Taylor ... technical resource administrator
Byron Thames ... adr group
Hudson Thames ... adr group
Mark M. Tokunaga ... manager of digital resources
Tim Toll ... engineering system administrator
Tina Tseng ... production accountant
Cathy Twigg ... film development (as Cathy Twigg-Blumel)
Francesco Vairano ... diver outliner: Mr. Ping
Daniele Valenti ... Italian dubbing
Ivan Van Norman ... production assistant
Simone Veltroni ... Italian dubbing
Jennifer Vogt ... production staff
Fabio Volo ... Italian dubbing: Po
Lorraine Vos ... first assistant production accountant
Makiko Wakita ... production coordinator
Charley Walters ... dubbing supervisor
Diana C. Weng ... dialogue coach
Madeleine Whittle ... adr group
Michael J. Wilhelmi ... Technical Director (as Michael Wilhelmi)
Alissa Rowinsky Wright ... business & legal affairs
Jon Young ... media coordinator
Daniel Yu ... research and development
Darci Zalvin ... global department manager
Brian Chacon ... manager of systems operations (uncredited)
Sanjay Das ... director of research and development (uncredited)
Molly Hansen ... business & legal affairs (uncredited)
Karen A. Oliver ... product development (uncredited)
Shaun Potts ... technical resource administrator (uncredited)
Cathy Sitzes ... technical resource administrator (uncredited)
Loren White ... post production intern (uncredited)

Thanks 

Ellen Coss ... special thanks
Jane Hartwell ... special thanks
Michael Lachance ... special thanks
Debbie L. O'Keeffe ... special thanks
Stuart Sumida ... special thanks
Gary Trousdale ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page