Edit
Pride & Prejudice (2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Joe Wright

Writing Credits  

Jane Austen ... (novel)
 
Deborah Moggach ... (screenplay)
 
Emma Thompson ... (additional dialogue) (uncredited)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
Sylvester Morand ...
...
...
...
...
Janet Whiteside ...
...
Roy Holder ...
...
...
...
...
Rosamund Stephen ...
...
Cornelius Booth ...
...
...
Meg Wynn Owen ...
...
Moya Brady ...
Rest of cast listed alphabetically:
Mark Arends ...
Dancer (uncredited)
Billy Burke ...
Dancer (uncredited)
Kate Copeland ...
Dancer (uncredited)
Stephen Humby ...
Soldier (uncredited)
No Name ...
Dancer (uncredited)
Liam Thomas ...
Gentleman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tim Bevan ... producer
Liza Chasin ... executive producer
Eric Fellner ... producer
Jane Frazer ... co-producer
Debra Hayward ... executive producer
Paul Webster ... producer

Music by 

Dario Marianelli

Cinematography by 

Roman Osin ... director of photography

Film Editing by 

Paul Tothill

Casting By 

Jina Jay

Production Design by 

Sarah Greenwood

Art Direction by 

Ian Bailie ... supervising art director
Nick Gottschalk
Mark Swain

Set Decoration by 

Katie Spencer

Costume Design by 

Jacqueline Durran

Makeup Department 

Fae Hammond ... hair designer / makeup designer
Tracey Lee ... hair stylist / makeup artist
Sarah Love ... hair stylist: Keira Knightley
Sharon Martin ... hair stylist / makeup artist
Sarah Owen ... makeup trainee
Gemma Richards ... hair stylist / makeup artist
Vivien Riley ... extras hair stylist (as Vivien J. Riley) / extras makeup artist (as Vivien J. Riley)
Rupert Simon ... additional hair stylist / additional makeup artist
Sue Westwood ... hair stylist (as Su Westwood) / makeup artist (as Su Westwood)

Production Management 

Simon Fraser ... production manager
Deborah Harding ... post-production supervisor
Claire Tovey ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Phil Booth ... second assistant director
Heidi Gower ... additional third assistant director
Guy Heeley ... first assistant director
Vicky Marks ... third assistant director
Candy Marlowe ... crowd second assistant director
Thomas Q. Napper ... second unit director (as Thomas Napper)
Emily Perowne ... trainee assistant director
Christian Rigg ... crowd third assistant director
Rupert Young ... additional third assistant director

Art Department 

Liz Ainley ... production buyer
Fatiha Aitbadi ... greensman (as Fatiha Aitbadi Holden)
Pat Bailey ... painter
Paul Bale ... painter (as Paul Ball)
Joshua Barraud ... stand-by props (as Josh Barraud)
Ronald Bede ... stagehand (as Ron Bede)
Ray Bell-Chambers ... carpenter
Mark Bewley ... chargehand plasterer
Mark Billingham ... dressing propman
Gary Bird ... carpenter
Warwick Boole ... propmaker
Anna Bregman ... junior draughtsperson
David Calitz ... carpenter (as Dave Calitz)
Antonio Calvo-Dominguez ... draughtsperson
Alex Cameron ... draughtsperson
Marie Campbell ... stand-by greensperson
Alison Cardy ... assistant buyer
Netty Chapman ... stand-by art director (as Jeanette Chapman)
Jamie Churchouse ... chargehand plasterer
Raymond Churchouse ... head of department plasterer (as Ray Churchouse)
Paul Emerson ... dressing propman
Dave Engelman ... carpenter
Dave Evans ... painter
Glyn Evans ... chargehand painter
James Fennessy ... painter (as Jim Fenessy)
Laurent Ferrie ... drapes assistant
Neil Ferris ... prop runner
Joanna Foley ... assistant art director
John Folly ... chargehand stagehand
Colin Fox ... drapesman
Lee Goddard ... painter
Jorn Goller ... greensman
Cliff Haynes ... plasterer
David Haynes ... head of department painter
John Hext ... painter
Roger Holden ... key greensman
Will Holden ... greensman
Nigel Hughes ... scenic artist
Guy Hunt ... carpenter
Simon Hutchings ... stand-by painter
Roger Hutt ... chargehand plasterer
Lyndon Johnston ... stand-by props
Roger Kiff ... chargehand carpenter
Daniel King ... stand-by greensperson
Marketa Korinková ... art department detailist (as Markéta Korínková)
Amanda Leggatt ... art department assistant
Pete Lennox ... stand-by carpenter
Nick Linden ... carpenter
Steve Marquiss ... painter
Gary Martin ... dressing propman
Peter McCarroll ... plasterer
John Mister ... plasterer
Esta Morris ... property store person
Adrian Platt ... dressing propman
Gert Rademeyer ... carpenter
Nigel Ross ... stand-by stagehand
Steve Sibley ... painter
Keith Smith ... stagehand
Lance Smith ... painter
David Stapleton ... painter (as Dave Stapleton)
Tony Statham ... set scenic
Peter Taylor ... carpenter (as Pete Taylor)
Leigh Thurbon ... chargehand carpenter
Sophie Tyler ... assistant set decorator
Rachele Verrecchia ... fabric buyer
Stephen Watts ... plasterer (as Steve Watts)
Len Wheeler ... propmaker
Chris White ... chargehand carpenter
Steven Wilson ... head of department carpenter
Dennis Wiseman ... property master
Lee Wiseman ... dressing propman
Lotta Wolgers ... draughtsperson
Alex Abelman ... carpenter (uncredited)
Justin Chappell ... carpenter (uncredited)
Nick Cosens ... dressing props (uncredited)
Martin Kane ... props (uncredited)

Sound Department 

Chris Atkinson ... cable person
Christopher Atkinson ... cableman
Martin Beresford ... sound playback operator
Steve Browell ... dialogue editor
Peter Burgis ... foley artist
Ed Colyer ... foley mixer
Andie Derrick ... foley artist (as Andi Derrick)
Alex Ellerington ... foley supervisor
Olga FitzRoy ... assistant sound engineer
Jamie Gambell ... playback operator
Peter Gleaves ... adr mixer
Marc Haefner ... foley editor / foley mixer
Paul Hamblin ... sound re-recording mixer
Danny Hambrook ... production sound mixer
Stuart Hilliker ... temp re-recording mixer
Catherine Hodgson ... sound supervisor
Jake Jackson ... assistant sound engineer
Martin Jensen ... re-recording mixing assistant
Adam Laschinger ... sound maintenance
Michael Miller ... adr mixer
Becki Ponting ... dialogue editor
Andre Schmidt ... dialogue editor
Richard Stockdale ... stereo sound consultant: Dolby
Nick Taylor ... assistant sound engineer
Gary Thomas ... pre-record engineer
Alexander Beddow ... adr recordist (uncredited)
Courtney Bishop ... adr recordist (uncredited)
Colin Cooper ... adr mixer (uncredited)
David Tyler ... sound (uncredited)

Special Effects by 

Hugh Goodbody ... special effects supervisor
Mark Holt ... special effects
Russell Pritchett ... special effects
Mickey Edwards ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Oliver Atherton ... compositor: Double Negative
Adrian Banton ... lead effects designer: Double Negative
Murray Barber ... compositor: Double Negative
Tim Baxter ... film recording: Capital FX
Jon Bowen ... compositor: Double Negative
Matthew Bristowe ... producer: MPC
Peter Chiang ... visual effects consultant: Double Negative
Sean Danischevsky ... compositor: Double Negative
Nick Dutton ... modeler
Michael Bruce Ellis ... lead effects designer: Double Negative (as Michael Ellis)
Richard Etchells ... online film editor: MPC
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Alex Hope ... executive producer: Double Negative
Max Horton ... colourist: MPC
Steve Hunter ... modeler
Sarah Lockwood ... compositor: Double Negative
Begoña Lopez ... producer: MPC
Helena Masand ... 3D artist: Double Negative
Steve McGee ... compositor: Double Negative (as Steve Mcgee)
Ivan Mena ... compositor: Double Negative (as Ivan Mena Tinoco)
Neil Miller ... matte painter: Double Negative
Alice Mitchell ... compositor: Double Negative
John Moffatt ... visual effects supervisor: Double Negative
Tristan Myles ... compositor: Double Negative
Gruff Owen ... compositor: Double Negative
Cristina Puente ... compositor: Double Negative (as Cristina Puente Raba)
Foad Shah ... compositor: Double Negative
Matthew Shaw ... compositor: Double Negative
William Skellorn ... visual effects editorial: Double Negative
Jim Steel ... compositor: Double Negative
Andy Taylor ... visual effects producer: Double Negative
Matthew Tinsley ... compositor: Double Negative (as Matt Tinsley)
Thomas Urbye ... online film editor: MPC
Niki Wakefield ... compositor: Double Negative (as Nikki Wakefield)
Pat Wintersgill ... online editor
Lisa Woodland ... compositor: Double Negative
Trevor Young ... compositor: Double Negative
George Zwier ... compositor: Double Negative
Denise Ballantyne ... visual effects consultant (uncredited)
Theo Diamantis ... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Andy Hague ... visual effects editorial (uncredited)
Steve Lynn ... technical support (uncredited)
Evonne Merlicek ... digital effects artist (uncredited)
Ben Morgan ... digital compositor (uncredited)
Alban Orlhiac ... lead texture artist: Double Negative (uncredited)
Xavier Roig ... technical director (uncredited)
Christopher Sweet ... studio assistant: Double Negative (uncredited)
Tara Walker ... digital artist (uncredited)
Sharon Warmington ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Alessandro Novelli ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Alex Bailey ... still photographer
Simon Baker ... Steadicam operator / camera operator
Jacob Barrie ... additional first assistant camera
Jon Beacham ... additional first assistant camera
Jessica Cole ... camera trainee
Jon Corbett ... rigging electrician
Tom Debenham ... director of photography: additional unit
Camilla Drennan ... camera trainee
Shay Gallagher ... rigger
Andy Gardner ... second assistant camera
Darren Grosch ... rigging electrician
Klaus Harnisch ... rigging gaffer
Garry Hedges Sr. ... rigging electrician (as Garry Hedges Snr.)
Gary Hedges ... electrician (as Garry Hedges)
Steve Hideg ... crane technician
Nick Kenealy ... video operator
Doug Lavender ... first assistant camera
Rupert Lloyd-Parry ... grip (as Rupert Lloyd Parry)
Adrian Mackay ... electrician
Tom McFarling ... additional second assistant camera (as Tom Mcfarling)
Liam McGill ... gaffer (as Liam Mcgill)
Brian Mcgivern ... generator operator
Ivan Meagher ... first assistant camera: "b" camera
Gary Nolan ... electrician
Ian Pape ... rigger
Greg Press ... stand-by rigger
Ron Shane ... rigging best boy
Thomas Townend ... camera operator (as Tom Townend)
Dave Wells ... trainee grip (as David Wells)
Iwan Williams ... best boy
Rene Adefarasin ... assistant camera: pick-up shots (uncredited)
Jason Coop ... daily second assistant camera (uncredited)
Niall Crawford ... electrician (uncredited)
Dai Evans ... grip (uncredited)
Andy Thomson ... crane technician (uncredited)

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Louis Elman ... adr voice casting
Robin Hudson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Alford ... costume maker
Andrea Cripps ... assistant costume designer
Lee Croucher ... stand-by costumer
Charlotte Finlay ... costume supervisor
Andrew Fletcher ... crowd wardrobe coordinator
Tim Guthrie ... stand-by costumer
Tracey Millar ... costume assistant
Joanna Weaving ... costume breakdown
David Wootton ... stand-by costumer
Peter k Christopher ... costume assistant (uncredited) / wardrobe assistant (uncredited)
Mark Ferguson ... costume assistant (uncredited)
Kirsty Wilkinson ... dresser: Judi Dench (uncredited)

Editorial Department 

Denton Brown ... conforming editor
Amar Ingreji ... editor trainee
Dave Rees ... color grader
Tina Richardson ... apprentice editor
Bridgette Williams ... assistant editor
Lawrence Howard Williams ... post digital media operator
Neil Williams ... conforming editor
Matthew Streatfield ... assistant editor (uncredited)
Jason Wheeler ... negative cutter (uncredited)

Music Department 

Nick Angel ... music supervisor
James Bellamy ... music editor
Christopher Benstead ... additional music editor
Aidan Broadbridge ... musician: fiddle and dance music
Caroline Dale ... musician: cello soloist
Lucy Evans ... assistant score producer
Isobel Griffiths ... pre-record musicians booked by
Alexandra Hill ... music coordinator: Working Title Films
Charles Lane ... music consultant: Right Music Ltd.
Kirsten Lane ... music consultant: Right Music Ltd.
Michael Lewis ... piano preparation
William Lyons ... historical music advisor / music arranger: historical dance arrangements
Kathy Nelson ... executive in charge of music: Universal Pictures
Jake Roberts ... musical recording
Maggie Rodford ... music coordinator: Air-Edel
Hilary Skewes ... music coordinator: Buick Production
Tony Stanton ... music copyist
Jean-Yves Thibaudet ... musician: piano
Benjamin Wallfisch ... conductor / orchestrator
Nick Wollage ... music engineer

Transportation Department 

John Atkins ... unit driver
Declan Barry ... costume truck driver
Mike Beaven ... transportation coordinator
Allan Bradshaw ... unit driver
Colin Bressington ... driver: costume
Alan Burrows ... stand-by driver: construction (as Allan Burrows)
John Fisher ... driver: construction department
Brian Heath ... stand-by driver: props
Peter Mercer ... unit driver
Shahin Moatazed-Keyvany ... unit driver
Enyo Mortty ... unit driver
Gavin Mullins ... driver: minibus
Ken Price ... camera driver
Eddie Rodmell ... driver: dressing props
Karen Russell ... driver: minibus
Colin Simmons ... driver: director
Barry Stone ... driver: makeup

Other crew 

Jeff Abberley ... liaison: Scion Films
Christina Angeloudes ... paralegal: Working Title Films
Isabel Baquero ... assistant to choreographer
Julia Blackman ... liaison: Scion Films
Nicole Carmen-Davis ... liaison: Scion Films (as Nicole Carmen Davis)
Ruth Chan ... assistant: Dario Marianelli
Amy Coop ... location assistant (as Adam Coop)
Josephine Davies ... assistant: Joe Wright
Lara Davis ... production assistant
Megan Davis ... liaison: Scion Films
Chloe Dorigan ... assistant: Tim Bevan, Working Title Films (as Chloé Dorigan)
Paul Dray ... laboratory contact
Anna Edwards ... floor runner
Trisha Faulkner ... unit nurse
Julie Furber ... groom
Linda Gamble ... unit publicist
Fiona Garland ... assistant production coordinator
Shefali Ghosh ... chief financial officer: Working Title Films
Jane Gibson ... choreographer
Andrew Gilbert ... groom
Daniel Gill ... floor runner
Flax Glor ... publicist
Amelia Granger ... development executive: Working Title Films
John Gray ... coachman
Tarn Harper ... post-production accountant
Sue Hills ... script supervisor
Aliza James ... assistant: Eric Fellner
Debbie Kaye ... horse master
Norman Kaye ... coachman
Pat Killeen ... supervising rigger (as Patrick Killeen)
Samantha Knox-Johnston ... production coordinator
Rowena Latiff ... floor runner
Sarah Lindfield ... production runner
Paul Lubicz ... trainer: Matthew Macfadyen
Ann Lynch ... co-executive coordinator: Working Title Films
Kenny MacDonald ... assistant coordinator: Working Title Films (as Kenny Macdonald)
Garry Marriott ... unit medic
Jill McCullough ... dialect coach (as Jill Mccullough)
Gráinne Mckenna ... senior legal and business affairs executive: Working Title Films
Suzanne Mills ... assistant: Paul Webster
Kay Mitchell ... rushes runner
Ben Morris ... business and legal affairs assistant
Angela Morrison ... chief operating officer: Working Title Films
Maggie Murray ... assistant accountant
Debbie Pursey ... advisor: Napoleonic Society
Charlie Reed ... floor runner (as Charles Reed)
Adam Richards ... location manager
Martyn Richmond ... location assistant
Liam French Robinson ... accounting assistant (as Liam Robinson)
Sheeraz Shah ... head of legal/business affairs: Working Title Films
Sarah Shepherd ... assistant location manager
Andy Slater ... stand-by health and safety officer
Albert Smith ... facilities captain
Charlie Somers ... location scout (as Charles Somers)
Rob Sorrenti ... behind-the-scenes
Claire Stewart ... production secretary
Ben Thomas ... liaison: Scion Films
Alistair Thompson ... financial controller
Mark Thompson ... security officer
Katharine Tidy ... home economist
Justin Trefgarne ... story editor
Jenny Uglow ... historical consultant
Lucy Wainwright ... business/legal affairs executive: Working Title Films
Marion Walton ... animal wrangler
Pam Weaver ... animal wrangler
Rachel Welch ... accounting assistant
Paul Williams ... stand-by health and safety officer
Nicki Willis ... groom
Ginnette Wilson ... production accountant
Michelle Wright ... head of production: Working Title Films
Sarah Jane Wright ... production executive: Working Title Films (as Sarah-Jane Robinson)
Lee Clyne ... unit medic (uncredited)
Guy Cowan ... caterer (uncredited)
Sandra Reis ... digital paint and rotoscope artist: Double Negative (uncredited)

Thanks 

Chung Chung ... thanks: Sands Films
Christine Edzard ... thanks
Kate Harwood ... thanks
Hua Hua ... thanks: Sands Films
Dixie Linder ... thanks
Andrew Reis ... thanks
Pippa Reis ... thanks
Olivier Stockman ... thanks
Emma Thompson ... special thanks
Paul Tory ... thanks
John Wright ... thanks
Lyndie Wright ... thanks
Sarah Wright ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page