Edit
Taboo (TV Series 2017– ) Poster

(2017– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Anders Engström ... (4 episodes, 2017)
Kristoffer Nyholm ... (4 episodes, 2017)

Series Writing Credits  

Chips Hardy ... (created by) (10 episodes, 2017-2018)
Tom Hardy ... (created by) (10 episodes, 2017-2018)
Steven Knight ... (created by) (10 episodes, 2017-2018)
Emily Ballou ... (1 episode, 2017)
Ben Hervey ... (1 episode, 2017)

Series Cast  

Tom Hardy ...  James Keziah Delaney 10 episodes, 2017-2018
David Hayman ...  Brace 8 episodes, 2017
Jonathan Pryce ...  Sir Stuart Strange 8 episodes, 2017
Oona Chaplin ...  Zilpha Geary 8 episodes, 2017
Richard Dixon ...  Pettifer 8 episodes, 2017
Leo Bill ...  Wilton 8 episodes, 2017
Edward Hogg ...  Godfrey 8 episodes, 2017
Ruby-May Martinwood Ruby-May Martinwood ...  Winter 7 episodes, 2017
Jessie Buckley ...  Lorna Bow 7 episodes, 2017
Stephen Graham ...  Atticus 7 episodes, 2017
Franka Potente ...  Helga 7 episodes, 2017
James Greaves James Greaves ...  Strange's Clerk 7 episodes, 2017
Michael Kelly ...  Dumbarton 7 episodes, 2017
Louis Ashbourne Serkis ...  Robert 6 episodes, 2017
Jefferson Hall ...  Thorne Geary 6 episodes, 2017
Jason Watkins ...  Solomon Coop 6 episodes, 2017
Danny Ligairi ...  Martinez 6 episodes, 2017
Scroobius Pip ...  French Bill 6 episodes, 2017
Tallulah Haddon ...  Pearl 6 episodes, 2017
Tom Hollander ...  Cholmondeley 5 episodes, 2017
Nicholas Woodeson ...  Robert Thoyt / ... 5 episodes, 2017
Mark Gatiss ...  Prince Regent 5 episodes, 2017
Lewin Lloyd Lewin Lloyd ...  Temple 4 episodes, 2017
Edward Fox ...  Horace Delaney 4 episodes, 2017
Lucian Msamati ...  George Chichester 4 episodes, 2017
Fiona Skinner ...  Brighton 4 episodes, 2017
Rob Parker Rob Parker ...  Cole 3 episodes, 2017
Christopher Fairbank ...  Ibbotson 3 episodes, 2017
Marina Hands ...  Countess Musgrove 3 episodes, 2017
Evelyn Van Marle Evelyn Van Marle ...  Mudlark Girl 2 episodes, 2017
Alfie Mackay Alfie Mackay ...  Mudlark Boy 2 episodes, 2017
Donovan Louie Donovan Louie ...  The Malay 2 episodes, 2017
Larrington Walker ...  Street Beggar 2 episodes, 2017
David Houston David Houston ...  Ship's Captain 2 episodes, 2017
Brian Nickels ...  Luis 2 episodes, 2017
Daniel Tuite ...  Palace Servant 2 episodes, 2017
James Oliver Wheatley ...  Tower Guard 2 episodes, 2017
Jordan Long ...  Walsall 2 episodes, 2017
Tom Godwin Tom Godwin ...  Surgeon 2 episodes, 2017
The Hanover Band The Hanover Band ...  Concert Musicians 2 episodes, 2017
Jak Ford-Lane ...  Junior Clerk 2 episodes, 2017
Raj Ghatak ...  Musgrove's Butler 2 episodes, 2017
Richard Katz ...  Priest 1 episode, 2017
Morgan Walters ...  Gaoler 1 episode, 2017
Martin Wimbush Martin Wimbush ...  Funeral Caller 1 episode, 2017
Oliver Powell ...  Hope 1 episode, 2017
Gabrielle Downey Gabrielle Downey ...  Gypsy Woman 1 episode, 2017
Philip Philmar ...  Auctioneer 1 episode, 2017
Anton Alexander ...  Code Duello 1 episode, 2017
Richard Syms ...  Priest 1 episode, 2017
Richard Teverson ...  Doctor 1 episode, 2017
Peter Yapp Peter Yapp ...  Old Man 1 episode, 2017
Jo Cameron Brown ...  Old Lady 1 episode, 2017
Paul Bigley Paul Bigley ...  Delf 1 episode, 2017
Eleanor Hafner ...  Bluestocking 1 episode, 2017
Andrew Greenough ...  Mace 1 episode, 2017
Dudley Rogers Dudley Rogers ...  Old Man 1 episode, 2017
Barney White ...  EIC Soldier 1 episode, 2017
Tim Plester ...  Passerby 1 1 episode, 2017
Frederick Schmidt ...  Pursuer 1 episode, 2017
Sophie Ablett ...  Nurse 1 episode, 2017
Ben Moor ...  Thoyt's Assistant 1 episode, 2017
Roger Ashton-Griffiths ...  Appleby 1 episode, 2017
Henry Pettigrew Henry Pettigrew ...  Commanding Militia Officer 1 episode, 2017
Alex Ferns Alex Ferns ...  Hall 1 episode, 2017
John Barr John Barr ...  Priest 1 episode, 2017
Jamie de Courcey ...  Palace Servant 1 episode, 2017
Robert Morgan Robert Morgan ...  Gent 1 episode, 2017
Elizabeth Conboy ...  Lady Littlewood 1 episode, 2017
Tom Durant Pritchard ...  EIC Officer 1 episode, 2017
Susan Kyd Susan Kyd ...  Lady Hamilton 1 episode, 2017
Jonathan Milshaw Jonathan Milshaw ...  Footman 1 episode, 2017
John McManus John McManus ...  Molly 1 episode, 2017
Helen Monks ...  Zilpha's Maid 1 episode, 2017
Sarah Thom ...  Stage Maid 1 episode, 2017
Tim Charles ...  Butler 1 episode, 2017
Ian Conningham ...  Officer Dragoon Guards 1 episode, 2017
Michael Shaeffer ...  Dr. Powell 1 episode, 2017
Richard Cant Richard Cant ...  Magician 1 episode, 2017
Anthony Kaye ...  African Man 1 episode, 2017
Gareth Snook Gareth Snook ...  Compere 1 episode, 2017
Pearl Appleby ...  Nerissa 1 episode, 2017
Andy Gillies ...  Mr. Arrow 1 episode, 2017
Nick Harris Nick Harris ...  EIC Spy 1 episode, 2017
David Nellist ...  Thomas Brooke Esq. 1 episode, 2017
Sam Parks ...  Audience Member 1 episode, 2017
Clare Foster ...  Maria 1 episode, 2017
Nicholas Blane ...  Duke of Richmond 1 episode, 2017
Albert Welling ...  Count Musgrove 1 episode, 2017
Matthew Marsh ...  Exorcist 1 episode, 2017
Tamara Sharpe Tamara Sharpe ...  Helga's Girl (uncredited) 3 episodes, 2017
Martyn Mayger Martyn Mayger ...  Gent at Theatre / ... (uncredited) 2 episodes, 2017
Francesca Papagno Francesca Papagno ...  Helga's Girl (uncredited) 2 episodes, 2017
Neil Ashton Neil Ashton ...  Driver (uncredited) 1 episode, 2017
Gintare Beinoraviciute ...  Guest (uncredited) 1 episode, 2017
Jamie B. Chambers ...  Prince Barry (uncredited) 1 episode, 2017
Gary Douglas Gary Douglas ...  Butcher (uncredited) 1 episode, 2017
Jason Grangier Jason Grangier ...  Boat Salesman (uncredited) 1 episode, 2017
Shane Griffin Shane Griffin ...  Molly (uncredited) 1 episode, 2017
Phil Hodges ...  Drunk (uncredited) 1 episode, 2017
Sophie Karl ...  Featured Pheasant Handler (uncredited) 1 episode, 2017
Lachlan Moyle Lachlan Moyle ...  East India Company Director (uncredited) 1 episode, 2017
Ruth Emily Plaxton Ruth Emily Plaxton ...  Featured Dancer / ... (uncredited) 1 episode, 2017
Danielle Saunders Danielle Saunders ...  Funeral and Wake Attendee (uncredited) 1 episode, 2017
Vinita Sharma Vinita Sharma ...  Street Food Seller (uncredited) 1 episode, 2017
Janette Sharpe Janette Sharpe ...  Helga's Girl (uncredited) 1 episode, 2017
Violet Verigo ...  Elizabeth (uncredited) 1 episode, 2017

Series Produced by 

Dean Baker ... executive producer (8 episodes, 2017)
Tim Bricknell ... producer (8 episodes, 2017)
Kate Crowe ... executive producer (8 episodes, 2017)
Carlo Dusi ... executive producer: Scott Free (8 episodes, 2017)
Chips Hardy ... consulting producer (8 episodes, 2017)
Tom Hardy ... executive producer (8 episodes, 2017)
Steven Knight ... executive producer (8 episodes, 2017)
Tom Lesinski ... executive producer (8 episodes, 2017)
Liza Marshall ... co-executive producer (8 episodes, 2017)
Erica Motley ... executive producer: Sonar (8 episodes, 2017)
Tori Parry ... line producer (8 episodes, 2017)
Matthew Read ... executive producer: BBC (8 episodes, 2017)
Jenna Santoianni ... co-producer: Sonar (8 episodes, 2017)
Ridley Scott ... executive producer (8 episodes, 2017)
Stewart Till ... executive producer: Sonar (8 episodes, 2017)

Series Music by 

Max Richter ... (9 episodes, 2017-2018)

Series Cinematography by 

Mark Patten ... (8 episodes, 2017)

Series Film Editing by 

Beverley Mills ... (3 episodes, 2017)
Katie Weiland ... (3 episodes, 2017)
Guy Bensley ... (2 episodes, 2017)
Mark Davis ... (1 episode, 2017)
Matt Platts-Mills ... (1 episode, 2017)

Series Casting By 

Lauren Evans ... (8 episodes, 2017)
Nina Gold ... (8 episodes, 2017)

Series Production Design by 

Sonja Klaus ... (8 episodes, 2017)

Series Art Direction by 

Jos Richardson ... (8 episodes, 2017)
Lucienne Suren ... supervising art director (8 episodes, 2017)

Series Set Decoration by 

Mike Britton ... (8 episodes, 2017)

Series Costume Design by 

Joanna Eatwell ... (8 episodes, 2017)

Series Makeup Department 

Jan Archibald ... hair designer (8 episodes, 2017)
Rachel Buxton ... crowd hair & makeup supervisor (8 episodes, 2017)
Mary Cooke ... hair & makeup artist: dailies (8 episodes, 2017)
Audrey Doyle ... makeup & prosthetics designer: Tom Hardy (8 episodes, 2017)
Skorutyak Lidia ... hair and make up artist (8 episodes, 2017)
Siobhán McGrath ... crowd hair and makeup artist / daily hair & makeup artist (8 episodes, 2017)
Bea Millas ... hair and make up artist (8 episodes, 2017)
Lara Prentice ... makeup and prosthetics assistant (8 episodes, 2017)
Naomi Spurr ... hair and makeup junior crowd (8 episodes, 2017)
Erika Ökvist ... makeup & prosthetics designer (8 episodes, 2017)
Demi Amat ... trainee (1 episode, 2017)
Rachel Lennon ... make up/hair dailies (1 episode, 2017)
Nathaniel De'Lineadeus ... dental effects design and manufacture (uncredited) / dental FX design and manufacture (uncredited) (3 episodes, 2017)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited) (3 episodes, 2017)
Waldo Mason ... prosthetics sculptor: Mr Hardy (uncredited) / prosthetics sculptor: Tom Hardy (uncredited) / prosthetics: Tom Hardy (uncredited) (3 episodes, 2017)
Alison Hanken ... daily hair & makeup artist (uncredited) (2 episodes, 2017)
Stefanie Kemp ... main team makeup and prosthetics trainee (uncredited) (2 episodes, 2017)
Samantha Lammond ... makeup and hair crowd trainee (uncredited) (2 episodes, 2017)
Jess O'Shea ... make up/hair dailies (uncredited) (2 episodes, 2017)
Laura Allen ... crowd hair and make up (uncredited) (1 episode, 2017)
Ella Burton ... crowd hair and makeup work experience (uncredited) (1 episode, 2017)
Helen Chesworth ... make-up and hair trainee (uncredited) (1 episode, 2017)
Georgina Conway ... makeup and prosthetics trainee (uncredited) (1 episode, 2017)
Carly Guy ... makeup and hair intern (uncredited) (1 episode, 2017)
Rebecca Hall ... crowd makeup (uncredited) (1 episode, 2017)
Naomi Tolan ... makeup trainee daily work exp (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Production Management 

Clint Brench ... unit manager (8 episodes, 2017)
Clare Maclean ... post-production supervisor (8 episodes, 2017)
Darin McLeod ... production manager (8 episodes, 2017)
Richard Ruck ... second unit manager (8 episodes, 2017)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Tim Bricknell ... second unit director (8 episodes, 2017)
Ben Harrison ... second assistant director (8 episodes, 2017)
Joe Payne ... third assistant director (8 episodes, 2017)
Olly Robinson ... first assistant director (8 episodes, 2017)
Laurence Cooper ... daily assistant director / floor runner: daily (4 episodes, 2017)
Andrew Heard ... crowd third assistant director (4 episodes, 2017)
Malinda Kaur ... crowd second assistant director (4 episodes, 2017)
Caroline O'Reilly ... script supervisor (4 episodes, 2017)
Sylvia Parker ... script supervisor (4 episodes, 2017)
Gary Richens ... crowd second assistant director (uncredited) (4 episodes, 2017)
Amy Ajeto ... base runner (uncredited) (1 episode, 2017)
Mac Montero ... base runner (uncredited) (1 episode, 2017)
Siggy Stone ... daily third assistant director (uncredited) (1 episode, 2017)
Michael Llewellyn Williams ... daily third assistant director (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Art Department 

Alain Bety ... stand-by props: Daily (8 episodes, 2017)
Dan Burke ... graphic designer (8 episodes, 2017)
Harriet Claridge ... art department assistant (8 episodes, 2017)
Oliver Dance ... prop storeman (8 episodes, 2017)
Laurent Ferrie ... drapes master (8 episodes, 2017)
James Gemmill ... scenic artist (8 episodes, 2017)
Sam Lorimer ... construction manager (8 episodes, 2017)
Rob MacPherson ... property master (8 episodes, 2017)
Chris Melgram ... assistant graphic designer (8 episodes, 2017)
Gillian Morris ... draughtsperson (8 episodes, 2017)
Graham Robinson ... stand-by props (8 episodes, 2017)
Eric Sain ... dressing props (8 episodes, 2017)
Matt Wells ... stand-by props (8 episodes, 2017)
Marlow Hope ... assistant buyer (5 episodes, 2017)
Candice Marchlewski ... assistant set decorator (5 episodes, 2017)
Hannah Storm Miles ... stand-by painter (5 episodes, 2017)
James Wright ... stand-by carpenter (5 episodes, 2017)
Susie Baty ... stand-by art director (4 episodes, 2017)
Charlie Lynam ... production buyer (4 episodes, 2017)
Owen Mann ... stand-by art director (4 episodes, 2017)
Libby Morris ... production buyer (4 episodes, 2017)
Jean-Louis Riols ... assistant drapes (4 episodes, 2017)
Robert J. Dugdale ... stand-by painter (3 episodes, 2017)
Amrita Ghir ... petty cash buyer (3 episodes, 2017)
Lee Hosken ... stand-by carpenter (3 episodes, 2017)
Maggie Ogden ... assistant buyer (3 episodes, 2017)
Paloma Hernandez Santos ... scenic artist (uncredited) / scenic assistant (uncredited) (8 episodes, 2017)
Jason Virok ... boat builder (uncredited) (4 episodes, 2017)
Laura Livingstone ... daily props painter (uncredited) (3 episodes, 2017)
Robert Marwood ... daily dressing props (uncredited) (3 episodes, 2017)
Rob Brandon ... set dresser (uncredited) (2 episodes, 2017)
Grant Greenaway ... scenic painter (uncredited) (2 episodes, 2017)
Douglas Ingram ... storyboard artist (uncredited) (2 episodes, 2017)
Charlie Marie Austin ... creative skillset trainee (uncredited) (1 episode, 2017)
Oona Brown ... graphic assistant (uncredited) (1 episode, 2017)
Yigit Isik ... poster art concept (uncredited) (1 episode, 2017)
Piotr Micyk ... daily dressing props (uncredited) (1 episode, 2017)
Amandeep Rahi ... assistant set decorator (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Sound Department 

Fraser Barber ... production sound mixer (8 episodes, 2017)
Saoirse Christopherson ... sound effects editor (8 episodes, 2017)
Rory de Carteret ... assistant re-recording mixer (8 episodes, 2017)
Steve Hancock ... boom operator (8 episodes, 2017)
Stuart Hilliker ... re-recording mixer (8 episodes, 2017)
Andy Kennedy ... sound effects editor (8 episodes, 2017)
Jeff Richardson ... dialogue editor (8 episodes, 2017)
Catherine Thomas ... foley artist (8 episodes, 2017)
Lee Walpole ... supervising sound editor/ re-recording mixer (8 episodes, 2017)
Mhairi Wyles-Lang ... adr bookings coordinator (8 episodes, 2017)
Philip Clements ... foley recordist (6 episodes, 2017)
Anna Wright ... foley recordist (5 episodes, 2017)
Barney Brookes ... sound assistant (4 episodes, 2017)
James Sawyer ... sound assistant (4 episodes, 2017)
Jim Goddard ... sound effects editor (3 episodes, 2017)
Duran Darkins ... boom operator: dailies (2 episodes, 2017)
Alex Ellerington ... sound effects editor (2 episodes, 2017)
Matt Jones ... playback operator: dailies / second sound assistant (1 episode, 2017)
Mitch Dorf ... adr mixer (uncredited) (2 episodes, 2017)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited) (2 episodes, 2017)
Hugh Sherlock ... second unit sound assistant (uncredited) (2 episodes, 2017)
George Atkins ... adr mixer (uncredited) (1 episode, 2017)
Andie Derrick ... foley artist (uncredited) (1 episode, 2017)
Rachel Park ... adr assistant (uncredited) (1 episode, 2017)
Karl Sveinsson ... adr assistant (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Special Effects by 

Colin Gorry ... special effects supervisor (8 episodes, 2017)
Ed Smith ... senior special effects technician (8 episodes, 2017)
Leon Wright ... special effects technician (8 episodes, 2017)
Russ Perkin ... special effects technician (4 episodes, 2017)
James Bainger ... special effects technician (uncredited) (4 episodes, 2017)
Joe White ... special effects technician (uncredited) (4 episodes, 2017)
David Rigley-Williamson ... special effects technician (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects executive producer: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Henry Badgett ... visual effects supervisor: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Angela Barson ... visual effects executive supervisor: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Theo Burley ... visual effects assistant: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Samuel Dubery ... visual effects coordinator: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Sascha Fromeyer ... visual effects supervisor: LenscareFX (8 episodes, 2017)
Michael Harden ... visual effects editor (8 episodes, 2017)
Leonid Karachko ... visual effects production manager: LenscareFX (8 episodes, 2017)
Tracy McCreary ... visual effects producer: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Francesco Russo ... digital compositor: Bluebolt (8 episodes, 2017)
Victoria Webbley ... visual effects editor (8 episodes, 2017)
Tony Abejuro ... lead matchmover: BlueBolt (6 episodes, 2017)
Sebastian Hesselsjö ... digital compositor: BlueBolt (5 episodes, 2017)
Tamara Toppler ... digital matte painter: BlueBolt (2 episodes, 2017)
Yannick Cibin ... effects artist: BlueBolt (1 episode, 2017)
Daniel Gardiner ... digital compositor: BlueBolt (1 episode, 2017)
Maris Abolins ... digital compositor: BlueBolt (uncredited) (6 episodes, 2017)
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt (uncredited) (6 episodes, 2017)
Phillip Charles-Sweeting ... junior compositor: BlueBolt (uncredited) (6 episodes, 2017)
Finlay Duncan ... digital compositor: BlueBolt (uncredited) (6 episodes, 2017)
Paul Bongiovanni ... data wrangler (uncredited) (5 episodes, 2017)
Catriona Falla ... roto/paint artist: BlueBolt (uncredited) (5 episodes, 2017)
Guillaume Ménard ... digital compositor: BlueBolt (uncredited) (5 episodes, 2017)
Phil Smith ... digital compositor: BlueBolt (uncredited) (4 episodes, 2017)
Kai Gadd ... digital compositor: BlueBolt (uncredited) (2 episodes, 2017)
Nic Birmingham ... visual effects (uncredited) (1 episode, 2017)
Richard Frazer ... digital compositor: BlueBolt (uncredited) (1 episode, 2017)
Simon Rowe ... visual effects (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Stunts 

Andy Piers Morris ... safety diver (8 episodes, 2017)
Julian Spencer ... stunt coordinator (5 episodes, 2017)
Sean Adames ... stunt performer / stunt double (4 episodes, 2017)
Gary Arthurs ... stunt coordinator (4 episodes, 2017)
Katy Bullock ... stunt performer (2 episodes, 2017)
Dan Hartley ... stunt performer (1 episode, 2017)
Matt Hermiston ... stunt performer (1 episode, 2017)
Al Holland ... stunt performer (1 episode, 2017)
Andy Smart ... stunt performer (1 episode, 2017)
Sam Stefan ... stunt performer (1 episode, 2017)
Reuben Williams ... stunt performer (1 episode, 2017)
Chey Anich ... stunt player (uncredited) (1 episode, 2017)
Luke Gomes ... stunt player (uncredited) (1 episode, 2017)
Freddie Mason ... stunt player (uncredited) (1 episode, 2017)
Chris Morrison ... stunt player (uncredited) (1 episode, 2017)
Matt Sherren ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Camera and Electrical Department 

Chris Bain ... camera operator: "b" camera/steadicam (8 episodes, 2017)
Jay Burr ... stand-by rigger (8 episodes, 2017)
Peter Davies ... best boy (8 episodes, 2017)
Carlos De Carvalho ... second unit director of photography (8 episodes, 2017)
Brandon Evans ... gaffer (8 episodes, 2017)
Dale Evans ... electrician (8 episodes, 2017)
Jac Hopkins ... "b" camera grip (8 episodes, 2017)
Russell Kennedy ... focus puller (8 episodes, 2017)
Aaran Lewis Leach ... clapper loader (8 episodes, 2017)
Tim Morris ... focus puller (8 episodes, 2017)
Jim Philpott ... key grip (8 episodes, 2017)
Luis Reggiardo ... digital imaging technician (8 episodes, 2017)
Adrian Stephens ... clapper loader (8 episodes, 2017)
Pacu Trautvetter ... video operator (8 episodes, 2017)
Steve Fox ... generator operator (4 episodes, 2017)
Andy Green ... electrician (4 episodes, 2017)
Alan Millar ... generator operator (4 episodes, 2017)
Hamish Saks ... Camera Trainee: second unit: dailies (4 episodes, 2017)
Bradley Wilson ... electrician (4 episodes, 2017)
Oli Couch ... underwater electrician (3 episodes, 2017)
Mark Silk ... underwater director of photography (3 episodes, 2017)
Tom Aldcroft ... shotover operator / aerial cameraman (2 episodes, 2017)
Matthew Challenger ... electrician (1 episode, 2017)
Max Turpin ... Video Assistant Trainee Dailies (1 episode, 2017)
Emmet Cahill ... second unit key grip (uncredited) (2 episodes, 2017)
Ruy De Carvalho ... second unit assistant camera (uncredited) (2 episodes, 2017)
Patrick Gledhill ... daily electrician (uncredited) (2 episodes, 2017)
Steffan Hill ... still photographer (uncredited) (2 episodes, 2017)
Steve Minett ... still photographer (uncredited) (2 episodes, 2017)
Robert Viglasky ... still photographer (uncredited) (2 episodes, 2017)
Tim Battersby ... second unit steadicam (uncredited) (1 episode, 2017)
Rogan Brown ... additional grip (uncredited) (1 episode, 2017)
Callum Just ... lab supervisor (uncredited) (1 episode, 2017)
Lorena Pagés ... video trainee (uncredited) (1 episode, 2017)
Korsshan Schlauer ... dit trainee (uncredited) (1 episode, 2017)
Des Willie ... still photographer (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Casting Department 

Hannah Marie Williams ... extras casting (2 episodes, 2017)

Series Costume and Wardrobe Department 

John Laurie ... costume stand-by (8 episodes, 2017)
Gayle Playford ... costume cutter (8 episodes, 2017)
Clare Vyse ... assistant costume designer (8 episodes, 2017)
Emma Kate Wood ... principal costume standby (8 episodes, 2017)
Viveene Campbell ... crowd costume supervisor (4 episodes, 2017)
Jennifer Lander ... crowd costume supervisor (4 episodes, 2017)
Heather Leat ... costume supervisor (4 episodes, 2017)
Eleanor Landgrebe ... crowd costumer (3 episodes, 2017)
Claudia Bradbury ... costumer (2 episodes, 2017)
Stephanie Laing ... costume trainee (1 episode, 2017)
Maria Scarey ... principal costume, dailies (1 episode, 2017)
Poppy Skillman-Wilson ... costume daily (1 episode, 2017)
Anne T. Delaney ... second unit costumer (uncredited) (2 episodes, 2017)
Harriet Ferris ... crowd daily costume stand-by (uncredited) / crowd daily costumer (uncredited) (2 episodes, 2017)
Lucy Thaxter ... costume trainee (uncredited) / daily costume trainee (uncredited) (2 episodes, 2017)
Anne Thomson ... costume trainee (uncredited) (2 episodes, 2017)
Leanne Geddes ... costume breakdown artist (uncredited) (1 episode, 2017)
Carly Griffith ... costume assistant daily (uncredited) (1 episode, 2017)
Maia Herzog Lee ... costume trainee (uncredited) (1 episode, 2017)
Olivia Hulme ... costume assistant (uncredited) (1 episode, 2017)
Selene Pearson ... crowd costume assistant (uncredited) (1 episode, 2017)
Frances Roughton ... crowd costume assistant (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Editorial Department 

Maria Chamberlain ... assistant colourist (8 episodes, 2017)
Sinéad Cronin ... digital on-line editor (8 episodes, 2017)
Aggela Despotidou ... first assistant editor (8 episodes, 2017)
Nadiya Luthra ... post-production coordinator (8 episodes, 2017)
Sam Margaritis ... dailies producer (8 episodes, 2017)
Mandy Miller ... post-production paperwork (8 episodes, 2017)
Serkan Nihat ... assembly editor (8 episodes, 2017)
Victoria Webbley ... first assistant editor (8 episodes, 2017)
Lindsey Woodward ... first assistant editor (8 episodes, 2017)
Adam Glasman ... digital colourist (4 episodes, 2017)
Kate McCoid ... second assistant editor (4 episodes, 2017)
Rob Pizzey ... digital colourist (4 episodes, 2017)
James Weedon ... creative consultant: editing (4 episodes, 2017)
Raphi Hill ... assembly editor (2 episodes, 2017)
Beverley Mills ... creative consultant: editing (2 episodes, 2017)
Karenjit Sahota ... assembly editor (2 episodes, 2017)
Jonathan Collard ... digital intermediate producer (uncredited) (8 episodes, 2017)
Tom Corbett ... digital film bureau (uncredited) (8 episodes, 2017)
Finlay Reid ... digital film bureau (uncredited) (8 episodes, 2017)
Fiorella Santaniello ... second assistant editor (uncredited) (4 episodes, 2017)
Georgina Cranmer ... digital intermediate assistant (uncredited) (2 episodes, 2017)
Rob Farris ... digital intermediate head of production (uncredited) (2 episodes, 2017)
Gianluca Ferrari ... digital film bureau (uncredited) (2 episodes, 2017)
Lawrence Hook ... digital intermediate assistant (uncredited) (2 episodes, 2017)
Gemma McKeon ... digital intermediate assistant producer (uncredited) (2 episodes, 2017)

Series Location Management 

Lauren Chambers ... location assistant (8 episodes, 2017)
Tom Howard ... supervising location manager (8 episodes, 2017)
Saoirse Knight ... location coordinator (8 episodes, 2017)
Duncan Laing ... location manager (8 episodes, 2017)
Elena Vakirtzis ... assistant location manager (2 episodes, 2017)
Carn Burton ... location manager: Cornwall (1 episode, 2017)
Adriene Whitwell ... assistant location manager (uncredited) (2 episodes, 2017)

Series Music Department 

London Voices ... choir (10 episodes, 2017-2018)
Laurence Love Greed ... music editor (8 episodes, 2017)
Joe Rubel ... music editor (6 episodes, 2017)
Daniel Elms ... additional music (5 episodes, 2017)
Ben Parry ... choir director (2 episodes, 2018)
Rupert Coulson ... score engineer and mixer (uncredited) (3 episodes, 2017)
Dave Foster ... orchestrator (uncredited) (3 episodes, 2017)
Henning Fuchs ... composer assistant (uncredited) (3 episodes, 2017)
Steve Mair ... musician: double bass (uncredited) (2 episodes, 2017)
Peter Gregson ... musician: solo electric and acoustic cello (uncredited) (1 episode, 2017)
Alex Khaskin ... additional music by (uncredited) (1 episode, 2017)
Robert Ziegler ... conductor (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Transportation Department 

Mark Beeton ... transportation captain (8 episodes, 2017)
Ted Leaning ... driver (2 episodes, 2017)
Emma Savin ... 4x4 driver (2 episodes, 2017)
Ed McLean ... unit driver (uncredited) (4 episodes, 2017)
Nigel Willson ... minibus driver (uncredited) (4 episodes, 2017)

Series Other crew 

Akwasi Amponsah ... language consultant: Twi (8 episodes, 2017)
Joseph Atkinson ... assistant: Tim Bricknell (8 episodes, 2017)
Emily Ballou ... creative consultant (8 episodes, 2017)
Hana Bluchova ... horse dept (8 episodes, 2017)
Julie Brinkman ... assistant: Steven Knight (8 episodes, 2017)
Richard Carless ... marine coordinator (8 episodes, 2017)
Donna Chang ... programme associate: Scott Free (8 episodes, 2017)
Emma Dale ... animal coordinator (8 episodes, 2017)
Matteo de Castello ... programme associate: Scott Free (8 episodes, 2017)
Lucy Dow ... researcher (8 episodes, 2017)
Anthony Dwomo ... language consultant: Twi (8 episodes, 2017)
Tallulah Fairfax ... development executive: Hardy Son & Baker (8 episodes, 2017)
Naomi Fletcher ... language consultant: Twi (8 episodes, 2017)
Luke Hampton ... stand-in: Tom Hardy (8 episodes, 2017)
Natalie Hicks ... assistant: Tom Hardy (8 episodes, 2017)
Emily Iredale ... development assistant: Scott Free (8 episodes, 2017)
Nick Jeffries ... supervising armourer (8 episodes, 2017)
Emma Johns ... assistant: Ridley Scott (8 episodes, 2017)
Amy Jones ... stand-in (8 episodes, 2017)
Jessamyn Keogh ... first assistant accountant (8 episodes, 2017)
Brett C. Leonard ... creative consultant (8 episodes, 2017)
Louise O'Malley ... production accountant (8 episodes, 2017)
Daniel Pemberton ... floor runner (8 episodes, 2017)
Robert Price ... production coordinator (8 episodes, 2017)
Ian Thomson ... unit publicist (8 episodes, 2017)
Derek Warman ... fire officer (8 episodes, 2017)
Haydn Webb ... horse master (8 episodes, 2017)
Amelia Southgate ... assistant production coordinator (7 episodes, 2017)
Stephanie Johnson ... production secretary (4 episodes, 2017)
Natalie Malla ... script editor (4 episodes, 2017)
Matthew Wilson ... script editor (4 episodes, 2017)
Scarlett Mackmin ... choreographer (1 episode, 2017)
Imogen Perreau ... assistant production coordinator (1 episode, 2017)
Joanna Allsop ... payroll accountant (uncredited) (8 episodes, 2017)
Cassie George ... accounts assistant (uncredited) (8 episodes, 2017)
Stewart Allen ... base runner (uncredited) (4 episodes, 2017)
Tony Morgan ... supervising armourer (uncredited) (4 episodes, 2017)
Daniel Rogers ... health and safety officer (uncredited) (4 episodes, 2017)
Richard Ruck ... head of security (uncredited) (4 episodes, 2017)
Paul Biddiss ... armourer (uncredited) (3 episodes, 2017)
Liam Byrne ... key armourer (uncredited) (3 episodes, 2017)
Amin El-Bekry ... production assistant (uncredited) / production runner (uncredited) (3 episodes, 2017)
Jack Millar ... floor runner (uncredited) (3 episodes, 2017)
Josh Northover ... production runner (uncredited) (3 episodes, 2017)
Kristian Turnbull ... production assistant (uncredited) (3 episodes, 2017)
Jack Cain ... floor runner (uncredited) (2 episodes, 2017)
John Capel ... double: Stephen Graham - Ep6 (uncredited) / double: Stephen Graham - Ep8 (uncredited) (2 episodes, 2017)
Vlad Cirdeiu ... floor runner (uncredited) (2 episodes, 2017)
Alain Gales ... epk producer (uncredited) (2 episodes, 2017)
Alice Hunter-Vernazza ... studio executive (uncredited) (2 episodes, 2017)
Laura King ... assistant to the producer (uncredited) (2 episodes, 2017)
Tilly O'Hara ... cashier (uncredited) (2 episodes, 2017)
Ben Croft ... daily production assistant (uncredited) (1 episode, 2017)
Miles A. Fletcher ... aerial camera pilot (uncredited) (1 episode, 2017)
Dan Osborne ... armourer (uncredited) (1 episode, 2017)
JP Sarni ... studio executive (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Thanks 

Jason Krasucki ... the producers would like to thank (1 episode, 2017)
Julie Payne ... in memory of (1 episode, 2017)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed