Poster

Shanghai Knights ()


Reference View | Change View


When a Chinese rebel murders Chon's estranged father and escapes to England, Chon and Roy make their way to London with revenge on their minds.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Chon Wang
...
Roy O'Bannon
...
Charlie (as Aaron Johnson)
Tom Fisher ...
Artie Doyle
...
Rathbone
...
Chon Lin
...
Wu Chow
...
Jack the Ripper
...
Prostitute
...
The Mayor
Jonathan Harvey ...
Fagin #1
Richard Haas ...
Street Preacher
...
Debutante (as Anna Louise Plowman)
...
Debutante
...
Server
...
Master at Arms
...
Chon Wang's Father (as Kim S. Chan)
...
Queen Victoria
...
Front Desk Clerk
...
Cigarette Girl
...
Head Waiter
...
Deputy
Terry Howson ...
Shotgun
Ryan James ...
Waiter
...
Lord Chancellor
Matthew Storey ...
Fagin #2
...
Lead Boxer Liu
...
Imperial Guard
Charlie G. Hawkins ...
Newspaper Boy
Gerard Whelan ...
Rathbone Guard
Rene Hajek ...
Rathbone Guard #2 (as René Hajek)
Ho Ban Le ...
Palace Guard (as Le Ho Ban)
Van Hai Bui ...
Palace Guard
Vladimír Hrbek ...
Old Man with Cane (as Vladimir Hrbek)
Jirí Mojzís ...
Old Couple, Man (as Jiri Mojzis)
Marta Andresová ...
Old Couple, Woman
David Listvan ...
Palace Guard with Rifle (as David Listván)
Petra Jezková ...
Toothless Flower Girl
...
Debutante #3 (as Barbora Nedeljáková)
Eva Ruzicka ...
Debutante #4
Hanka Scudlová ...
Cleopatra Model (as Hanka Scudlova)
Hana Jouzová ...
Harpist
Tom Klar ...
Quartet (as Tom Klár)
Jan Petrik ...
Quartet
Milolas Cech ...
Quartet (as Milolás Cech)
Karel Urban ...
Quartet
Rest of cast listed alphabetically:
...
Street Thug / Library Thug (uncredited)
Paul Andreovski ...
England Policeman / Library Thug (uncredited)
...
Old Man (uncredited)
David Decio ...
American Tourist (uncredited)
Ray Donn ...
Villager (uncredited)
...
Street Thug (uncredited)
Jun He ...
Boxer Swordsman (uncredited)
...
Clara (uncredited)
Chung Chi Li ...
Boxer Swordsman (uncredited)
...
Additional ADR Voice (uncredited)
Mirek Lux ...
Random Guy in Pillow Fight (uncredited)
...
Torch Thug on Boat (uncredited)
Hyun Jin Park ...
Boxer Swordsman (uncredited)
Gang Wu ...
Boxer Swordsman / Torch Thug on Boat (uncredited)

Directed by

Edit
David Dobkin

Written by

Edit
Alfred Gough ... (characters) &
Miles Millar ... (characters)
 
Alfred Gough ... (written by) &
Miles Millar ... (written by)

Produced by

Edit
Stephanie Austin ... executive producer
Gary Barber ... producer
Roger Birnbaum ... producer
Jackie Chan ... executive producer
Willie Chan ... executive producer
Jonathan Glickman ... producer
Edward L. McDonnell ... executive producer (as Edward McDonnell)
David Minkowski ... associate producer
Solon So ... executive producer
Matthew Stillman ... associate producer
Scott Thaler ... associate producer

Music by

Edit
Randy Edelman

Cinematography by

Edit
Adrian Biddle

Film Editing by

Edit
Malcolm Campbell

Editorial Department

Edit
James A. Brewer ... first assistant editor
Richard Chew ... additional editor
Peggy Eghbalian ... assistant editor
Jeff Etcher ... first assistant film editor
Dale E. Grahn ... color timer (as Dale Grahn)
Andrew Haigh ... assistant editor
Mark Helfrich ... additional editor
Martin Hubacek ... assistant editor
Deidre Leonard ... assistant editor
Nadia Naimi ... assistant editor
Andrea Pugner ... assistant editor (as Andrea Pugnerová)
Mary Beth Smith ... negative cutter

Casting By

Edit
Priscilla John
Donna Morong

Production Design by

Edit
Allan Cameron

Art Direction by

Edit
Giles Masters
Tony Reading
Jaromír Svarc

Set Decoration by

Edit
Barbora Bucharova
Peter Young

Costume Design by

Edit
Anna B. Sheppard

Makeup Department

Edit
Lisa Belyea ... first assistant makeup artist
Tricia Cameron ... key hair stylist
Fiona Connon ... makeup artist: Mr Wilson
Linda Eisenhamerova ... assistant makeup artist
Tania El Zahr ... second assistant makeup artist
Darlene Forrester ... hairdresser
Susan Howard ... painter and fabricator
Aileen Seaton ... key makeup artist
Hana Surkalova ... hair stylist: second unit
Jeanette Redmond ... hair stylist (uncredited)

Production Management

Edit
Tom Benz ... unit production manager: Alberta
Jeremy Johns ... production supervisor: London
Tom Karnowski ... unit production manager
Charles Rapp ... production supervisor: Spyglass Entertainment
Gary R. Wordham ... production supervisor
Scott Thaler ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Leon Thomas Braun ... trainee assistant director: Calgary crew
Jan Chalupa ... third assistant director: Czech Republic
Jakub Dvorak ... second assistant director: second unit
E.J. Foerster ... second unit director
Helena Frankova ... second second assistant director: Czech Republic
Lorie Gibson ... trainee assistant director: Canada
Martina Götthansova ... third assistant director: second unit
Ben Howarth ... second assistant director: United Kingdom
Lukas Libal ... third assistant director
Mirek Lux ... first assistant director: Czech Republic
Matt Maloney ... second assistant director: Canada (as Matthew Maloney)
Jan Mensík ... first assistant director: second unit
Christopher Newman ... first assistant director: United Kingdom (as Chris Newman)
Martin Sebik ... second assistant director: Czech Republic
Scott Thaler ... first assistant director
Kym Trowell ... third assistant director: Canada
Mike Valentine ... second unit director: underwater unit
Lenka Wimmerová ... third assistant director: second unit

Art Department

Edit
David Balfour ... property master
Bara Barova ... assistant to propmaster
Kate Biddell ... set dresser: Alberta
Alex Cameron ... assistant art director
Rob Cameron ... assistant set decorator
Marketa Dankova ... assistant set decorator
Bryony Foster ... set decorator: second unit
Mark Geeson ... dressing prop
James Gemmill ... head scenic artist / scenic artist
Pavel Hartmann ... leadman
Robert Hill ... chargehand stand-by
Jiri Hrubes ... assistant to production buyer
Karel Jinda ... stand by props
Jan Kodera ... leadman
Lukas Lehoucka ... stand-by props
Radek Lehoucka ... property buyer
Peter Liska ... set dresser
Jiri Macke ... buyer / set dressing
Chris MacRae ... lead dresser
Petr Marousek ... set dresser
Duncan McDevitt ... modeller
Marketa Puzmanova ... art department coordinator
Mike Stallion ... assistant art director
Michal Svoboda ... storeman
Sophie Tarver ... propmaker
Gary Damian Thomas ... storyboard artist (as Gary Thomas)
Martin Vackár ... assistant art director
Billy Wells ... dressing prop: uk
Jack Garwood ... dressing props (uncredited)

Sound Department

Edit
Carmen Baker ... co-supervising sound editor
Odin Benitez ... sound effects editor
Jim Brookshire ... adr supervisor
Claudia Carle ... adr recordist
Tomas Cervenka ... second boom operator
Tim Chau ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Andy D'Addario ... re-recording mixer
Linda Di Franco ... adr editor / dialogue editor
Patrick Dodd ... additional adr editor
Simon Firsht ... boom operator
Linda Folk ... adr editor / dialogue editor
Petr Forejt ... production sound mixer: second unit
Albert Gasser ... dialogue editor / sound effects editor
Nerses Gezalyan ... sound mixer
David Grimaldi ... sound effects editor
Randall Guth ... first assistant sound editor
Chris Ingram ... assistant sound editor
Nils C. Jensen ... co-supervising sound editor
Michael Jonascu ... sound effects editor
Magic A. Moreno ... Mag and Optical Transfer Engineer: Todd Hollywood
James Moriana ... foley artist
Piero Mura ... foley editor
Ryan Murphy ... sound recordist
Bruce Tanis ... foley editor
Eric Thompson ... adr mixer
Dylan Voigt ... daily sound assistant
Ian Voigt ... production sound mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Stan Yau ... adr recordist
Greg Zimmerman ... foley recordist
Stephen W. Potter ... stage engineer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Nick Allder ... special effects supervisor
Kelly Coe ... fabricator
Garry Cooper ... special effects technician
Kevin Draycott ... special effects floor supervisor: second unit
David Ford ... senior special effects technician
Dan Frye ... special effects technician
Mathew Horton ... special effects technician (as Matthew Horton)
Barbora Kolarova ... special effects coordinator
Jem Lovett ... special effects mechanical supervisor
Wade Maurer ... special effects technician: Canada
Petr Nusek ... armour weapons/standby
Alan Poole ... special effects technician: Canada
Terry Schubert ... senior special effects technician: second unit
Roman Tudzaroff ... senior special effects technician (as Roman Tudgaroff)
Dominic Tuohy ... special effects floor supervisor
Jirí Vater ... special effects technician
Leo Wieser ... special effects supervisor: Calgary Canada

Visual Effects by

Edit
Lizzie Bentley ... digital matte painter (as Elizabeth Bentley) / matte painter
Ali Bernard ... digital I/O: Cinesite
Libi Bowles ... digital I/O: Cinesite
Simon Bunker ... digital I/O: Cinesite
Steve Caldwell ... digital compositor: Custom Film Effects
Chas Cash ... 3D animator: Cinesite
Mike Castillo ... composite designer: Cinesite
Lee Chidwick ... digital I/O: Cinesite
Kirsty Clark ... digital compositor: Cinesite (as Kirsty Lamb)
Debra Coleman ... digital compositor: Cinesite
Laurent Cordier ... 3D animator: Cinesite
Shane Costar ... composite designer: Cinesite
Chetan Deshmukh ... digital compositor: Custom Film Effects
Keith Devlin ... composite designer: Cinesite
Gavin Digby ... digital compositor: Cinesite
Harriet Donington ... development: Cinesite
Dennis Dorney ... digital and optical lineup: Custom Film Effects
Mark Dornfeld ... visual effects supervisor: Custom Film Effects
Catherine Duncan ... visual effects producer: Cinesite
James Eggleton ... digital I/O: Cinesite
James Eisler ... 3D animator: Cinesite
James D. Etherington ... digital artist
Adam Gass ... digital and optical lineup: Custom Film Effects
Gavin Graham ... effects animator
Dan Harrod ... digital compositor: Cinesite
Simon Haslett ... composite designer: Cinesite
Katja Hollmann ... scanning and recording operator: Cinesite
Shaina Holmes ... digital compositor: Custom Film Effects
Gill Howe ... development: Cinesite (as Gillian Roberts)
Dag Ivarsoy ... lead artist: Cinesite
Lorraine Johnson ... scanning and recording: Cinesite
Matt Johnson ... visual effects supervisor
Simon Johnson ... scanning and recording: Cinesite
Ilyas Kaduji ... digital effects artist / head of 3D effects / lead 3D computer animator: Cinesite
Mathias Larserud ... 3D animator: Cinesite
Phillip Leonhardt ... composite designer: Cinesite
John Lockwood ... composite designer: Cinesite
Charlie Lovett ... cg animator
Marian Mavrovic ... digital compositor: Cinesite
Gavin McCarron ... scanning and recording: Cinesite
Lori C. Miller ... digital compositor: Custom Film Effects (as Lori Miller)
Jonathan Neill ... 3D animator: Cinesite
Donal Nolan ... digital compositor
Clare Norman ... visual effects line producer: Cinesite
Janet Ogletree ... assistant editor: visual effects
Stuart Pearson ... scanning and recording: Cinesite
L. Elizabeth Powers ... digital compositor: Custom Film Effects (as Laurie Powers)
Mark Richardson ... digital compositor: Cinesite
Olivier Sarda ... composite designer: Cinesite
Mark Sawicki ... optical camera: Custom Film Effects
Jeremy Sawyer ... data operator
Susan Shin George ... producer: visual effects, Custom Film Effects
Alex Smith ... composite designer: Cinesite
Mary C. Snyder ... digital compositor
Sarah Soulsby ... digital compositor: Cinesite
Steve Street ... head of 3D
Åsa Svedberg ... digital artist: Cinesite
Giuliano Dionisio Vigano ... digital compositor (as Giuliano Dionisio Vigano')
Tara Walker ... data operator
Karen Wand ... composite designer: Cinesite
Dan Warder ... digital I/O: Cinesite
Bob Wiatr ... digital compositor
Amani Williams ... digital compositor: Custom Film Effects
Aviv Yaron ... 2D technical director: Cinesite
Christian Zeh ... digital compositor
Johan Åberg ... composite designer: Cinesite
Keith Barton ... technical services (uncredited)
Darren Christie ... digital artist (uncredited)
Martin R. Davison ... digital I/O (uncredited)
Paul Oakley ... digital artist (uncredited)
Paula Pope ... digital systems manager (uncredited)
Courtney Vanderslice ... head of production: Cinesite (uncredited)

Stunts

Edit
Bradley James Allan ... action co-choreographer
Paul Andreovski ... stunts
Jackie Chan ... action choreographer
Steve M. Davison ... stunt coordinator
Guanhua Han ... stunts
Jun He ... stunts
Petr Hynek ... rider
Baz Karbouris ... stunts
Shawn Kautz ... stunts
In Seob Lee ... stunts
Chung Chi Li ... action co-choreographer
Dimo Lipitkovsky ... stunts (as Dimo Liptkovsky)
Hyun Jin Park ... stunts (as Hyung Jin Park) / stunts (as Jung Jin Park)
Jaroslav Peterka ... stunt coordinator
Jimmy N. Roberts ... stunt double: Owen Wilson (as Jimmy Roberts)
Shawn Robinson ... stunts
Troy Robinson ... stunts
Gang Wu ... stunt performer
Hao Er Yu ... stunts
Bradley James Allan ... additional stunt double: Jackie Chan (uncredited) / martial arts double: Donnie Yen (uncredited) / stunts (uncredited)
Pavel Bousek ... stunts (uncredited)
Radek Bruna ... stunt cast (uncredited)
Jackie Chan ... stunt actor (uncredited) / stunt coordinator (uncredited)
James Embree ... stunts (uncredited)
Guanhua Han ... additional stunt double: Jackie Chan (uncredited)
Jiri Horky ... stunts (uncredited)
Dusan Hyska ... stunts (uncredited)
Blanka Jarosova ... stunts (uncredited)
Jindrich Klaus ... stunts (uncredited)
Miroslav Lhotka ... stunt double: Aidan Gillen (uncredited)
Ken Lo ... stunts (uncredited)
Jan Loukota ... stunts (uncredited)
Chris Manger ... horse master (uncredited)
Mars ... stunts (uncredited)
Jan Petrina ... stunts (uncredited)
Gary Robert ... stunts (uncredited)
Pavel Vokoun ... horse master (uncredited)
Rudolf Vrba ... stunts (uncredited)
Peter White ... horse master (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Andrew Bako ... still photographer: Canada
Ashley Bond ... focus puller: second camera
Dean Brkic ... key rigging gaffer
Joe Buxton ... libra head technician
Václav Cermak ... gaffer: second unit
Milan Chadima ... camera operator: second unit
Karel Charvat ... dolly grip: second unit
Kriz David ... electrician: second unit
Kevin Day ... gaffer
John Flemming ... key grip
Sandro Garcia ... video assist operator
Jiri Gazda ... key grip: second unit
Rasto Gore ... electrician
Ivo Gresak ... key rigging grip
Martin Grosup ... camera operator: second unit
Harvey Harrison ... director of photography: second unit
Ladislav Hruby ... first assistant camera: second unit
Dave Joshi ... digital video assist operator: Canada
Vaclav Kares ... camera loader: second unit
Petr Konrád ... gaffer
Michal Krbecek ... second assistant camera
Pavel Kurak ... second assistant additional camera: second unit
Clive Mackey ... assistant camera
Pat Miller ... rigging gaffer: UK
Philip Murphy ... grip
Stewart Nick ... video assist operator
Miroslav Pavlik ... camera trainee
Ben Perry ... assistant camera
Marek Radolf ... balloon technician
Jan Rehanzl ... best boy grip: second unit, Czech Republic
Jaromir Sedina ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Alex Soria ... video assist operator
Carsten Thoms ... balloon light technician
Martin Tichy ... electrician
Mike Valentine ... underwater director of photography
Steven J. Winslow ... camera technician: Wescam camera
Rick Youck ... best boy electric: Alberta
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Casting Department

Edit
Faith Allbeson ... casting assistant
Michelle Allen ... casting: Canada
Nancy Bishop ... casting: Czech Republic
Marcy Dichter ... extras casting
Deb Green ... casting associate: Alberta
Jirí Hrstka ... extras casting
Priscilla John ... casting: UK
Jim Renteria ... casting associate
Zdenek Vrubel ... assistant extras casting: cashier

Costume and Wardrobe Department

Edit
Daryl Bristow ... wardrobe supervisor
Jane Clive ... assistant costume designer
Peter Edmonds ... wardrobe assistant
Bela Friedlová ... wardrobe
Maria Hubackova ... set costumer
Hana Kucerova ... costume supervisor: Czech Republic
Larisa Sramkova ... seamstress
Branislav Stredák ... wardrobe assistant
Jitka Svecova ... costumer
Petra Trachtmanova ... costume assistant
Haffner Wendy ... costume supervisor: Canada
Mark Wyndham ... costume props
Sarka Zvolenska ... costume supervisor: second unit
Viera Zvonarova ... costumer: second unit
Tanya Aanderaa ... costume maker (uncredited)
Edwin Francis ... costume consultant (uncredited)

Location Management

Edit
Sam Breckman ... location manager
Markéta Maková ... assistant location manager
Pavel Mrkous ... location manager
Petr Skvor ... assistant location manager
Darryl Solly ... location manager: Alberta
Petr Splichal ... location manager: second unit

Music Department

Edit
Elton Ahi ... score engineer
Stuart Balcomb ... orchestrator
Christine Bergren ... music clearance
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Randy Edelman ... conductor
Ralph Ferraro ... orchestrator
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Daryl B. Kell ... music editor (as Daryl Kell)
Mitchell Leib ... music consultant
Scott Schirle ... assistant music editor
Bruce White ... musician: viola
Gavyn Wright ... orchestra leader

Transportation Department

Edit
Jiri Husak ... transportation coordinator
Václav Kocman ... driver
Jiri Kotlas ... unit transportation coordinator
James Lockwood ... carriage driver (as Jim Lockwood)
Ondrej Modry ... driver
Rene A. Poissant ... driver
Pavel Voracek ... transportation captain

Other crew

Edit
Ota Bares ... animal handler
J.B. Benna ... production assistant
Bianca Bezdek-Goodloe ... legal representative
Christian Black ... stand-in
Mauro Blanco ... dubbing artist
Jessica Bouz ... production coordinator: second unit
Karolina Cerna ... accounting assistant
Vladimir Chaloupka ... stand-in: Jackie Chan
Jackie Chan ... action choreographer / action director
Jeffrey Chernov ... production executive
Hudson Cooley ... assistant production coordinator
Steve Eckelman ... assistant to owen wilson
Norman Edge ... head wrangler: Calgary
Danica Fleischerova ... assistant production coordinator (as Danica Matulayova)
Steve Fletcher ... tutor
Stephen French ... liaison: UK
Larry Garrison ... unit publicist
Greg Garthe ... assistant: Mr. Dobkin
Gary Gillingham ... production controller
Doug Green ... diving supervisor: underwater unit
Helen Gregory ... assistant coordinator: London
Anne Hannan ... production accountant
Emma Hepple ... horse master: London
Florenz Kee ... personal assistant: Fann Wong
Oliver Kersey ... set production assistant: dailies
Ali Keshavji ... floor runner: UK
Sarka Kindlova ... assistant accountant
Lucie Kozena ... production assistant
Ashley Kravitz ... script clearance
Michael Lichtenegger ... assistant production coordinator
Gary Lowe ... assistant marine coordinator
William Loyd-Holmes ... set runner
James McLaren ... production runner
Rob Meisenholder ... first assistant accountant
James Mitchell-Clyde ... water safety (as James Mitchell Clyde)
Tristan Murphy ... stand-in: Thomas Fisher
Hilde Odelga ... production coordinator
Geoff Palmer ... helicopter pilot: Calgary
Nada Pinter ... script supervisor
Lucie Pokorná ... assistant: Stephanie Austin
Rebecca Rae ... production assistant
Benjamin R. Reder ... production counsel
Jason Reed ... production executive
Lenka Rock ... production assistant
Stephan Rothman ... post-production accountant
Katryna Samut-Tagliaferro ... production coordinator: UK
Roman Spacil ... fencing coach / sword master / sword trainer
Jan Strasik ... production assistant
Jiri Tichacek ... production accountant: Czech Republic
Goran Uljanic ... production assistant
C. Ransom Walrod ... marine coordinator (as Ransom Walrod)
Patricia A. Walrod ... assistant marine coordinator (as Patti Walrod)
Diana C. Weng ... dialogue coach: Mr. Chan
Jay Williams ... content producer
Lori Wyant ... script supervisor
John Yarmchuck ... production assistant
Chris Yen ... assistant: Donnie Yen
Garson Yu ... title designer
Peter Ziak ... assistant accountant
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)
James O'Donnell ... safety diver: underwater unit (uncredited)
Robert E. Phillips ... production assistant (uncredited)
Tomas Rotnagl ... production coordinator: second unit (uncredited)
Jesse Wagler ... production assistant: yU+Co. (uncredited)

Thanks

Edit
Christine Bergren ... special thanks
Ashley Kravitz ... special thanks
Billy Weber ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

When a Chinese rebel murders Chon's estranged father and escapes to England, Chon and Roy make their way to London with revenge on their minds. Chon's sister, Lin, has the same idea, and uncovers a worldwide conspiracy to murder the royal family but almost no one will believe her. Written by Yocke

Plot Keywords
Taglines A Royal Kick In The Arse See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Shanghai Noon 2 (United States)
  • Shanghaï Kid 2 (France)
  • Shanghaï Kid II (France)
  • Los rebeldes de Shanghai (Spain)
  • Huang jia wei long (China, Mandarin title)
  • See more »
Runtime
  • 114 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $50,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $19,603,630, 09 Feb 2003
Cumulative Worldwide Gross $88,323,487

Did You Know?

Edit
Trivia This movie marks the first on-screen battle between Jackie Chan and Donnie Yen, who have had success in Hong Kong, but never fought each other on-screen. See more »
Goofs When Chon and Roy are talking following being picked up by Lin on the way from Stonehenge, Chon calls Roy "Owen". See more »
Movie Connections Featured in Episode #30.13 (2003). See more »
Soundtracks Gangway Charlie See more »
Crazy Credits Outtakes from the movie run during the ending credits. See more »
Quotes Roy: Guys, do whatever you want to the kid, but that's my watch you're holding.
Fagin #1: Well, there's a load of us, and only two of you, so piss off!
Roy: Easy fellas, you lost one war this way, don't make the same mistake twice.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed