Edit
"Game of Thrones" Fire and Blood (TV Episode 2011) Poster

(TV Series)

(2011)

Full Cast & Crew

Directed by 

Alan Taylor

Writing Credits  

David Benioff ... (created by) &
D.B. Weiss ... (created by)
 
George R.R. Martin ... ("A Song of Ice and Fire" by)
 
David Benioff ... (written by) &
D.B. Weiss ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Eddard 'Ned' Stark (credit only)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Bronn (credit only)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Ros
...
...
...
...
Mia Soteriou ...
...
...
Ian Gelder ...
...
...
...
...
...
...
...
Steve Blount ...
Rickard Karstark (as Steven Blount)
...
Vinnie McCabe ...
Leo Lefford (as Vincent McCabe)
B.J. Hogg ...
Addam Marbrand (as BJ Hogg)
Faolan Morgan ...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Lord Galbart Glover (uncredited)
...
Lannister Guard (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Benioff ... executive producer
Jonathan Brytus ... associate producer
Guymon Casady ... co-executive producer
Frank Doelger ... producer
Jim Duggan ... co-producer: Ireland
Vince Gerardis ... co-executive producer
Mark Huffam ... producer
Christopher Newman ... line producer
Guy Tannahill ... line producer: Malta unit
D.B. Weiss ... executive producer

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

Alik Sakharov ... director of photography

Film Editing by 

Frances Parker

Casting By 

Nina Gold
Robert Sterne

Art Direction by 

Thomas Brown
Paul Inglis ... supervising art director
Ashleigh Jeffers
Tom McCullagh

Set Decoration by 

Richard Roberts

Costume Design by 

Michele Clapton

Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair designer
Candice Banks ... hair stylist
Liz Boston ... makeup artist
Tamara Burr ... make-up artist: Malta unit
Martina Byrne ... crowd make-up: Malta unit
Valter Casotto ... special makeup effects artist
Rosalia Culora ... hair assistant
Paul Engelen ... makeup designer
Dana Kalder ... hair assistant / hair stylist
Sarah Kelly ... hair stylist: Malta unit
Melissa Lackersteen ... makeup artist
Judith Laverty ... crowd makeup artist dailies
Daniel Lawson Johnston ... makeup assistant (as Daniel Lawson Johnson)
Tracey Lee ... key hair stylist: Malta unit
Aisling Nairn ... crowd makeup supervisor: Malta unit
Conor O'Sullivan ... prosthetic supervisor
Laura Pollock ... hair assistant
Clare Ramsey ... makeup artist
Valentina Visintin ... special makeup effects artist
Robyn Wheeler ... makeup artist
Sian Wilson ... makeup artist: Malta unit
Henrik Svensson ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Matthew Camilleri ... unit manager: Malta unit
Damien Glenholmes ... unit manager
Oliver Mallia ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Colin Azzopardi ... second assistant director: Malta
Frank Briffa ... third assistant director
Gerard Caruana ... floor assistant director
Ciaran Colton ... trainee assistant director
Paul George ... third assistant director
Daniel Gill ... third assistant director: crowd
Richard Goodwin ... first assistant director
Graham Kinniburgh ... trainee assistant director
Angélique Muller ... assistant director: cast
Adam Philpott ... second second assistant director

Art Department 

Sandra Banthorpe ... set decorator buyer: Malta unit
Sara-Jo Baugh ... junior draftsperson
Paul Brennan ... rigger
Shamison Busuttil ... assistant art director: Malta unit
Julian Caldow ... concept artist
Rob Cameron ... assistant set decorator: Malta unit (as Robert Cameron)
Daniela Camilleri ... construction coordinator: Malta unit
Philip Clark ... picture researcher
Emma Cunningham ... art department assistant: Malta unit
Charlo Dalli ... art director: Malta unit
James Debono ... stand-by props: Malta unit
Raymond Debono ... hod welder: Malta unit
Michael Eaton ... graphics assistant
Raymond Ellul ... assistant construction manager: Malta unit (as Ray Ellul)
Lucy Eyre ... production buyer
Martin Farrugia ... props chargehand: Malta unit
Redent Farrugia ... hod plasterer: Malta unit
Gordon Fitzgerald ... property master
Kevin Fraser ... scenic artist
Andrea Gauci ... art department coordinator: Malta unit
John Gerada ... stand-by props: Malta unit
Mike Gibson ... head greensman (as Michael Gibson)
Annie Gilhooly ... production buyer
Heather Greenlees ... assistant art director
Aziz Hamichi ... art director: Morocco
Emma Hanson ... hod sculptor
Sophie Hervieu ... set decorator art director
Roger Holden ... supervising greensman
Marc Homes ... concept artist
Gavin Jones ... propmaker
Jesse Jones ... drapesmaster
Rita Cilia La Corte ... stand-by props: Malta unit
David Lowery ... supervising carpenter: Malta unit
Mark Lowry ... assistant art director
Glenn Marsh ... propmaker
Brian Martin ... construction coordinator
Thomas Martin ... construction manager
Emma Mattei ... home economist: Malta unit
Kevin McCabe ... stand-by props
Lisa McDiarmid ... standby art director: Malta
Neil McNally ... props
Paul Murphy ... foam workshop supervisor
Laura Ng ... assistant art director
Danny O'Regan Jr. ... hod carpenter (as Danny O'Regan)
Steve Payne ... property master: Malta unit
Kimberley Pope ... concept artist
Marc Ridremont ... props chargehand: Malta unit
Paul Seisun ... hod carpenter: Malta unit
Seamus Sharkey ... rigger
John Simpson ... greensman
William Simpson ... storyboard artist
Sarah Speers ... assistant production buyer
Jim Stanes ... graphic artist
Adrian Start ... hod painter
Paul Stewart ... first assistant props
Steve Summersgill ... supervising art director: Malta unit
Sophie Tarver ... prop maker
Andrew Tombs ... supervising plasterer: Malta unit (as Andy Tombs)
Steve Transfield ... hod plasterer
David Weller ... hod rigger (as Dave Weller)
John Wilkinson ... rigger
Will Holden ... chargehand greensman (uncredited)
Gillian O'Brien ... buyer: Malta (uncredited)
Stefan Priehyba ... sculptor: art department (uncredited)
Mobsitte Saad ... assistant propman (uncredited)

Sound Department 

Peter Blayney ... dialogue editor
Tyler Blythe ... sound editor (documentary segment)
Morgan Carparelli ... foley assistant
Caoimhe Doyle ... foley artist
Iain Eyre ... adr editor
Steve Fanagan ... foley editor / sound effects editor
Garret Farrell ... mix tech
Tim Hands ... supervising adr editor
Paddy Hanlon ... additional sound mixer
Derek Hehir ... sound mixer: Malta unit
Stefan Henrix ... supervising sound editor
Ronan Hill ... production sound mixer
Andy Kennedy ... sound designer
Simon Kerr ... sound maintenance
Val Kuklowsky ... adr supervisor
Steve Little ... sound editor
Eoghan McDonnell ... foley artist
Jean McGrath ... foley recordist
Chris Navarro ... adr mixer
Forbes Noonan ... adr recordist
Billy Quinn ... sfx recordist
Mark Taylor ... sound re-recording mixer
Paul Tirone ... adr recordist
Jonny Waite ... sound utility
Sal Ojeda ... dubbing re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Stuart Brisdon ... special effects supervisor
Joe Calleja ... special effects technician: Malta unit (as Joseph Calleja)
Kenneth Cassar ... senior special effects technician
Walter Cassoto ... prosthetics effects technician
Gary Cohen ... special effects technician: Malta unit
Charles Debattista ... special effects props buyer: Malta unit
Graham Hills ... special effects supervisor: Malta unit
Christopher Hubbard ... special effects technician: Malta unit
Dave Keen ... senior special effects technician
Vincent Kivlehan ... special effects technician
Waldo Mason ... prosthetics effects technician
Matthew McCloskey ... special effects technician
Tez Palmer ... special effects buyer
Roderick Pulis ... special effects technician: Malta unit
Graham Riddell ... prosthetics effects technician
Valentina Visintin ... prosthetics effects technician
Kevin Wescott ... special effects technician
Albert Whiteside ... special effects technician
Nigel Wilkinson ... senior special effects technician
Tim Willis ... special effects supervisor
Steve Templeton ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects producer
Jaume Arteman ... lead digital compositor: Screen Scene
Angela Barson ... visual effects supervisor: BlueBolt
Jehan Bouazza ... matchmove artist: Peanut FX
Ed Bruce ... visual effects supervisor: Screen Scene
Stuart Bullen ... digital compositor: blue-bolt / on set vfx: blue-bolt
Andreas Cronström ... digital compositor: Screen Scene
Eric Demeusy ... compositor
Fabrice Di Cicco ... matchmove artist: Peanut FX
Vadim Draempaehl ... cg artist: Screen Scene
Samuel Edwards ... lighting technical director: BlueBolt
Fabrizio Fioretti ... visual effects artist
Tristan Fisher ... visual effects production assistant: Bluebolt
Attila Gall ... digital compositor: Screen Scene
Andrea Giordano ... vfx: BlueBolt
Björn Gottwald ... digital compositor: BlueBolt
Jan Guilfoyle ... visual effects production assistant: BlueBolt
Varun Hadkar ... compositor: BlueBolt
Peter Hartless ... visual effects coordinator
Charlotte Jacobson ... digital compositor: Screen Scene
Alexander Jacquet ... digital compositor: Screen Scene
Aled Rhys Jones ... digital compositor: Screen Scene
Paddy Kelly ... vfx producer: Bluebolt
Markus Kuha ... vfx: BlueBolt
Stewart Lambert ... rotoscope artist: Screen Scene
Luka Leskovsek ... compositor: BlueBolt
Justin Long ... vfx: BlueBolt
Damien Macé ... lead matte painting: BlueBolt
Keith Mason ... visual effects editor
Michael McCarthy ... matchmover: Screen Scene
Colin McCusker ... on-set visual effects coordinator / rotoscope artist: Screen Scene
Niall McEvoy ... on-set visual effects coordinator
Sarah McGrail ... visual effects producer
Adam McInnes ... visual effects supervisor
Sarah Mooney ... visual effects producer: Screen Scene
Nicholas Murphy ... visual effects production assistant: Screen Scene
Liam Neville ... digital compositor: Screen Scene
John O'Connell ... 3d technical director: Screen Scene
Daniel Rath ... cg artist: Screen Scene
Ashley Retallack ... pipeline engineer
Florian Schuck ... digital compositor
Sebastian Schütt ... digital compositor: Screen Scene
Jarmila Seflova ... digital compositor: Screen Scene
James Sutton ... visual effects artist: BlueBolt
Richard Sällqvist ... digital compositor: Screen Scene
Mihail Temelkov ... pipeline developer
Fani Vassiadi ... digital compositor: BlueBolt
Mark Webb ... visual effects coordinator: Bluebolt
Adina Wernstedt ... digital compositor: Blue Bolt
Dan Trezise ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Alexis Barron ... assistant stunt manager
Rachelle Beinart ... stunt performer
Ferenc Berecz ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt performer
Jonathan Cohen ... stunt performer
Robin Earle ... head stunt rigger
Balázs Farkas ... stunt performer
James Grogan ... stunt performer
Richard Hansen ... stunt performer
Paul Jennings ... stunt coordinator
László Kósa ... stunt performer
Balazs Lengyel ... stunt performer
Tina Maskell ... stunt performer
Kim McGarrity ... stunt performer
Lubomir Misak ... stunts
Brian Nickels ... stunt performer
James O'Donnell ... set supervisor (as James O'Dee)
Domonkos Pardanyi ... set supervisor: Malta
Buster Reeves ... assistant stunt coordinator
Matt Sherren ... stunt performer
Amie Stephenson ... stunt manager
Roy Taylor ... stunt performer
Géza Kovács ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Roberto Barbona ... best boy grip
Emmet Cahill ... crane grip
Vincenzo Carpineta ... "a" camera operator: Malta unit (as Enzo Carpineta)
Maria Caruana Galizia ... digital imaging technician assistant
Stephen Casey ... rigging gaffer (as Steve Casey)
Stephen Catney ... rigger trainee
Darren Chesney ... "b" camera trainee
Fabio Ciotto ... first assistant: Malta unit
Marcello Colaciello ... generator operator: Malta unit
Emmanuel Coquetou ... camera trainee: Malta unit
Niall Crawford ... electrician
Joshua Dempsey ... lighting technician
Ryan Douglas ... camera trainee
Brian Dungan ... "a" camera second assistant
Tom Elgar ... video assist: Malta unit (as Thomas Elgar)
Antonio Fortunati ... best boy electric: Malta unit
Andy Gardner ... "b" camera first assistant
Tom Gates ... gaffer
Francesco Luigi Giardiello ... digital image technician
Chris Gilbertson ... lighting desk operator
Alex Golding ... digital imaging technician
Eric Greenberg ... first assistant camera: "a" camera
Gareth Heatherington ... electrician
Kevin Heatherington ... electrician
James Holloway ... key grip
Ave Hughes ... electrician
Dwayne Jenkins ... electrician
Andrea Licitra ... "b" camera second assistant: Malta unit
Steven Livingstone ... electrician (as Stephen Livingstone)
Seamus Lynch ... electrician
Daire Mac an t-Saoir ... "b" camera second assistant
Ian Marrs ... digital imaging technician assistant
Brett McCrum ... electrician
Giancarlo McDonnell ... best boy electric (as Carlo McDonnell)
Liam McGill ... gaffer
Ian McGurrell ... grip assistant
Felix Milburn-Foster ... grip
Dean Morris ... "b" camera grip
Dennis Mulholland ... studio rigger
Ronan Murphy ... "a" camera grip
Christopher R. Nunn ... digital imaging technician: second unit
Ger O'Hagan ... electrician
Eugene O'Sullivan ... electrician
Jay Patel ... digital imaging technician (as Jay Patel)
Alessandro Rossi ... gaffer: Malta unit
Marco Rossi ... rigging gaffer: Malta unit
Roberto Ruzzolini ... "b" camera operator: Malta unit
Charles Scicluna ... rigging electrician: Malta unit
Keith Shanks ... lighting board operator / lighting console operator
Danilo Simott ... generator operator: Malta unit
Helen Sloan ... still photographer
Grace Sweeney ... "a" camera trainee
Paolo Tiberti ... key grip
Alberto Torrecilla ... "a" camera first assistant: Malta unit
Daniele Traettino ... "a" camera second assistant: Malta unit
Lisa Trinder ... video playback operator
Riccardo Umetelli ... "b" camera first assistant: Malta unit
Stephen Valletta ... rigging electrician: Malta unit
Gareth White ... studio rigger
Ben Wilson ... "b" camera operator (as Ben Fox Wilson)
Ernesto Natoli ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Kharmel Cochrane ... casting associate
Carla Mercer ... extras coordinator
Edward Said ... casting: Malta unit
Cathleen Tanti ... extras coordinator: Malta unit

Costume and Wardrobe Department 

Carmen Agius ... costume dresser: Malta unit
Chloe Aubry ... assistant costume designer
Susan Barras ... set costumer (as Susan Pollard)
Kathryn Blight ... wardrobe mistress
Gina Bonello ... costume dresser: Malta unit
Katarina Borosova ... costume stand-by: Malta unit
Simon Brindle ... costume armour supervisor
Katherine Cahill ... costume breakdown assistant
Ernest Camilleri ... costume coordinator: Malta unit
Melanie Carmichael ... costume maker
Michele Carragher ... principal cast embroiderer
Michele Clapton ... costumer
David Craig ... costume supervisor: Malta unit
Alex Fordham ... assistant costume designer (as Alexander Fordham)
Marcelle Giannakoudakis ... costume dresser: Malta unit
Kerry Gooding ... principal standby
Caroline Hill ... crowd costume assistant
Mia Hoffman ... crowd costumer: Malta unit
Donna Hughes ... principal standby
Nicky Jones ... senior costume armourer
Enda Kenny ... costume breakdown supervisor
Kate Lawes ... principal costume maker
Ashleigh Lennox ... costume trainee
Orla Marley ... costume assistant
Carolyn Marston ... costume extras supervisor
Edel McCarron ... principal standby
Catherine McNally ... costume coordinator
Mark Miller ... senior costume armourer (as Mark Millar)
Katie Newitt ... costume armour coordinator/maker (as Katharine Newitt)
Emma O'Loughlin ... costume trainee
Stephen O'Rawe ... crowd assistant supervisor
Josie Pledge ... key costume cutter
Stephen Ralphs ... costume armourer: Malta unit (as Steve Ralphs)
Vicky Salway ... assistant crowd supervisor: Malta unit
Claire Snoddy ... costume assistant
Caoimhe Stack ... crowd costumer: Malta unit
Kathryn Tart ... assistant costume supervisor
Katy Taylor ... costume trainee
Wyn Vaughan-Humphreys ... principal standby (as Wyn Vaughan)
Rachael Webb-Crozier ... costume supervisor
Ciara Winnington ... principal costume trainee
Lex Wood ... costume buyer
Jane Wrigley ... dyer
Sarah Yeoman ... wardrobe mistress
Nina Ayres ... head breakdown artist (uncredited)
Rebecca Hywel-Jones ... costume maker (uncredited)
John Jones ... costume armorer (uncredited)
Stephanie McCutcheon ... costume trainee (uncredited)
Hilary Niederer ... costume buyer (uncredited)
Darren Norris ... breakdown assistant (uncredited)

Editorial Department 

Lucy Caird ... post-production assistant
Jordan Campbell ... post-production assistant
Gary Curran ... final colorist
Warren Dowling ... on-line editor
Scott Ferguson ... second assistant editor
Moselle Foley ... post-production assistant
Raphi Hill ... first assistant editor
Thomas Lindsay ... digital dailies manager
Martin Mahon ... post-production coordinator
Lindsey Morrow ... first assistant editor
Danny Nash ... post-production assistant
Íde O'Rourke ... post-production assistant
Helen Sheridan ... first assistant editor
Padraic Sloan ... digital dailies assistant
Simon Thornton ... additional on-line editor
Robert Wright ... second assistant editor
Anton Capaldo-Smith ... assistant editor: opening title sequence (uncredited)
Peter Tighe ... digital intermediate producer (uncredited)

Music Department 

Brandon Campbell ... technical score advisor
Stephen Coleman ... orchestrator
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J. Klean)
David Klotz ... music editor
Janet Lopez ... music coordinator
Bobby Tahouri ... composer: additional music
Robin Whittaker ... music editor

Transportation Department 

Jeff Aiken ... driver
Johnny Anderson ... driver
Alex Azzopardi ... driver: Malta unit
Stanely Bates ... driver
Maurice Brown ... transportation captain
Charles Buhagiar ... driver: Malta unit
John Burns ... driver
Tom Byrons ... driver
Arthur Cassar ... driver: Malta unit
Ken Cathcart ... driver
Stephen Collins ... driver
Frazier Crawford ... driver
Johnny Crawford ... driver
Alan Crozier ... transportation coordinator
Joseph Cucciardi ... facility driver: Malta unit
Alfred DeGiorgio ... facility driver: Malta unit
Martin Dyer ... driver
Anthony Fava ... cast driver: Malta unit
Joseph Fenech ... costume driver: Malta unit
Brian Fox ... driver
Ian Vassallo Grant ... transportation coordinator: Malta unit
David Gray ... driver
Thomas Hamilton ... driver
Tom Heaney ... driver
Stephen Heron ... driver
Mark Jones ... driver: Malta unit
Billy Kerr ... driver
Ian Lewis ... driver
Chris Mallia ... transportation captain: Malta unit
Ryan Marshall ... unit driver
Tom McCrea ... unit driver
David McDonnell ... driver
John McDonnell ... driver
Lee McFadden ... driver
Gail McIlvenny ... transportation assistant
Dermott McKee ... driver (as Dermot McKee)
Trevor McKitrick ... driver
Roy McManus ... driver
Noel Micallef ... driver: Malta unit
David Miskelly ... driver
Jerry Pulis ... facility driver: Malta unit
John Quintano ... facility driver: Malta unit
James Sammut ... driver: Malta unit
Lawrence Sammut ... driver: Malta unit
Gary Walker ... driver
Jeff Walker ... driver
Phillip Wiggans ... driver (as Philip Wiggins)
Sam Wilton ... driver
Joseph Zammit ... driver: Malta unit

Other crew 

Rebecca Anastasi ... production coordinator: Malta unit
Khalid Asmour ... assistant location manager
Sarah Michelle Attard ... set production assistant
Julie Austin ... child acting coach
Sean Bailey ... health and safety
Cora Balzan ... assistant production coordinator: Malta unit
Joseph Barbara ... accounts assistant: Malta unit
Caroline Benoist ... animal wrangler (as Caroline Lois Benoist)
Robert Boake ... location manager
Alex Boyd ... assistant: Mark Huffam
Oliver Butler ... assistant: Frank Doelger
Lisa Byrne ... production coordinator
Frank Camilleri ... assistant production accountant: Malta unit
Neil Chaplin ... financial controller
Laurence Chisholm ... production secretary: Malta unit
Kathleen Debrincat ... production accountant: Malta unit
Tracy Ferguson ... set medic
Tal Fiala ... account executive
Joseph Formosa Randon ... location manager: Malta unit
Catherine Geary ... assistant location manager
Jennifer Graham ... assistant: Guymon Casady
Anna Maria Grima ... assistant location manager: Malta unit
Brendan Gunn ... dialogue coach
Zara Hamill ... production secretary
Elaine Harrison ... accountant
Nazha Kajja ... assistant production coordinator
Aleksandra Kaminska ... accounts cashier (as Aleksandra Kaminska-Omozik)
Yara Khakbaz ... assistant: Carolyn Strauss
Eli Kirshner ... assistant: Vince Gerardis
Natalia Lee ... armourer: Malta unit
Naomi Liston ... assistant location manager
Linda Marshall ... script supervisor (as Lynda Marshall)
Barry Maxwell ... location facilities
Paul McAnearney ... location coordinator
Lucy McCutcheon ... production trainee
Damian McDonald ... location trainee (as Damien McDonald)
Susie McIlwaine ... script co-ordinator / script coordinator
Christopher Micalleff ... assistant location manager: Malta unit
Ti Mikkel ... assistant: Vince Gerardis
Darren Murray ... stand-in
Chris Myers ... assistant location manager
Camilla Naprous ... horse master
Gerard Naprous ... horse wrangler
Mura O'Byrne ... accountant: Ireland
Lisa Orr ... accounts trainee
David J. Peterson ... creator: Dothraki, Ashai'i and Skroth language
Gianfranco Pierantoni ... miscellaneous crew (2103)
Felicity Pierce ... horse master
Anthony Pucillo ... assistant: Carolyn Strauss
Stacey Quigley ... assistant production co-ordinator
Alanna Riddell ... assistant: David Benioff & D.B. Weiss
Kevin Michael Schembri ... accounts clerk: Malta
Carla Self ... assistant accountant
Kerry Smith ... accountant: UK
Julie Tottman ... animal wrangler
Linda Vilhjálmsdóttir ... production assistant: Iceland
James P. Warren ... head animal trainer
M. Woods ... location assistant
Andrea Bamford ... script supervisor: splinter unit (uncredited)
Michelle Burns ... flight and accommodation coordinator (uncredited)
Kelley Carville ... network publicist (uncredited)
Wendy Ellerker ... location accountant (uncredited)
Stephen McConnell ... payroll accountant (uncredited)
Roisin McVeigh ... assistant accountant (uncredited)
Hameed Shaukat ... producer: main title sequence (uncredited)
Peter Stephenson ... production trainee (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page