Edit
Gravity (2013) Poster

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

Alfonso Cuarón

Writing Credits  

Alfonso Cuarón ... (written by) &
Jonás Cuarón ... (written by)
 
George Clooney ... (script collaborator) (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Mission Control (voice)
Orto Ignatiussen ...
Aningaaq (voice)
...
Shariff (voice)
...
Basher Savage ...

Produced by 

Alfonso Cuarón ... producer
Christopher DeFaria ... executive producer (as Chris DeFaria)
David Heyman ... producer
Stephen Jones ... executive producer
Nikki Penny ... executive producer
Gabriela Rodriguez ... associate producer

Music by 

Steven Price

Cinematography by 

Emmanuel Lubezki ... director of photography

Film Editing by 

Alfonso Cuarón
Mark Sanger

Casting By 

Richard Hicks
David Rubin
Lucinda Syson

Production Design by 

Andy Nicholson

Art Direction by 

Mark Scruton ... supervising art director

Set Decoration by 

Rosie Goodwin
Joanne Woollard ... (as Joanne Woodlard)

Costume Design by 

Jany Temime

Makeup Department 

Janine Rath ... hair stylist: Sandra Bullock (as Janine Thompson)
Waldo Sanchez ... hair stylist: George Clooney
Pamela S. Westmore ... makeup artist: Sandra Bullock (as Pamela Westmore)
Ann Fenton ... hair stylist: additional photography (uncredited) / makeup artist: additional photography (uncredited)
Richard Glass ... contact lens optician (uncredited)
Natasha Ladek ... wig maker: Sandra Bullock (uncredited)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician (uncredited)
Natalie Wickens ... hair daily (uncredited)

Production Management 

Steve Harding ... unit production manager: additional photography (as Steven Harding)
Marianne Jenkins ... post production executive
David Siegel ... unit production manager: Arizona
Jessie Thiele ... post-production supervisor (as Jessie Thiele Schroeder)
Emma Zee ... post-production supervisor
Jennifer Corey ... production supervisor: Lake Powell (uncredited)
Afnahn Khan ... post production executive (uncredited)
Jason Pomerantz ... production manager: IMAX (uncredited)
Barbara Russo ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Edward Brett ... first assistant director: additional unit
Tom Brewster ... third assistant director
Marcia Gay ... second assistant director: additional unit
Stephen E. Hagen ... first assistant director: Arizona (as Stephen Hagen)
Toby Hefferman ... first assistant director: additional photography
Ben Howard ... second assistant director
Josh Robertson ... first assistant director
Leonardo Corbucci ... second assistant director day player (uncredited)
Emma Horton ... second assistant director: additional photography (uncredited)
James McGrady ... third assistant director: additional photography (uncredited)
Emily Perowne ... additional third assistant director (uncredited)

Art Department 

David Allum ... prop modeller
Chris Baker ... concept artist
Jim Barr ... senior prop modeller (as James Barr)
Pierre Bohanna ... head of department modeller
Peter N. Brown ... construction manager (as Peter Brown)
Dan Bryant ... dressing propman (as Daniel Bryant)
Jon Bunker ... concept artist
Julian Caldow ... concept artist
Sarah Clamp ... prop modeller
Jane Clark ... illustrator
Temple Clark ... illustrator
Sophie Coombes ... assistant set decorator
Jim Cornish ... illustrator
Chris Cull ... property master
Dan Curtis ... prop modeller
Billy Edwards ... production buyer
Chris Eldridge ... senior prop modeller
Marianne Elgaard-Bendtsen ... prop modeller (as Marriane Bendtsen)
Neil Ellis ... prop modeller
Gary Faulkner ... prop modeller
Neil Floyd ... graphic artist
Ruth George ... prop modeller
Adrian Getley ... senior prop modeller
Tamzine Hanks ... prop modeller
Jessica Harris-Freeth ... prop modeller (as Jessica Harris Freeth)
Chris Hayes ... prop modeller
Darren Hayward ... standby carpenter
Jonathan Jackson ... prop modeller
Harriet Johnson ... prop modeller
Andrew Joslin ... prop modeller
Tiffany Kearsley ... prop modeller
Stephen Kill ... supervising prop modeller
Helen Koutas ... graphic artist
Catriona Maccann ... prop modeller (as Catriona MacCann)
Jamie Martin ... 3d concept modeller
Kevin Mathews ... standby wireman (as Kevin Matthews)
Daniel May ... 3d concept modeller (as Dan May)
Stuart Meridew ... prop buyer
David Merryweather ... prop modeller
Maja Meschede ... prop modeller
Day Murch ... supervising prop modeller
Heather Noble ... art department coordinator
Martin O'Connor ... standby stagehand
Bill Pearson ... prop modeller (as William Pearson)
Alan Perez ... standby rigger
Jez Plumridge ... prop modeller
Caroline Pool ... art department assistant
Rhys Pugh ... 3d concept modeller
Darren Reynolds ... chargehand standby props
Matt Sims ... 3d draughtsman
Dean Smith ... standby rigger
William Sumpter ... prop modeller
Frances Sweeney ... senior prop modeller
Rob Thompson ... prop modeller
Paul Threadgold ... 3d concept modeller
Lloyd Vincent ... props storeman
Stuart Walpole ... standby propman
Chan Chi Wan ... prop modeller (as Chanchi Wan)
Danny Webster ... standby rigger
Ivan Weightman ... 3d concept modeller
John Weller ... supervising prop modeller
Grant Wiesinger ... standby wireman
Andrew Williamson ... concept artist
Steve Wotherspoon ... prop modeller (as Stephen Wotherspoon)
Sophie Allen ... junior modeller (uncredited)
Grant Armstrong ... stand-by art director (uncredited)
Emily Bick ... junior modeller (uncredited)
Chris Cook ... lead layout (uncredited)
Chris Costello ... props (uncredited)
Steve Dring ... prop modeller (uncredited)
Robert J. Dugdale ... scenic artist (uncredited)
Thomas Goodwin ... junior draughtsman (uncredited)
Joseph Harlow ... prop modeller (uncredited)
Alison Harvey ... additional props buyer (uncredited)
David Hewitt ... props (uncredited)
Karen Krizanovich ... art department researcher (uncredited)
Jules Newman ... junior modeller (uncredited)
Daniel Nussbaumer ... junior draughtsman (uncredited)
Danny O'Keefe ... props (uncredited)
Skot Reynolds ... work experience (uncredited)
Simon Riley ... standby props: additional photography (uncredited)
Mark Rocca ... prop modeller (uncredited)
Richard Van Den Bergh ... model maker (uncredited)
Terry Whitehouse ... prop maker (uncredited)

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Niv Adiri ... sound design editor / sound re-recording mixer
Ben Barker ... sound design editor
Nicolas Becker ... foley artist
Christopher Benstead ... sound re-recording mixer
Nick Del-Molino ... mix technician (as Nick Del Molino)
Mark DeSimone ... adr mixer (as Mark Desimone)
Gillian Dodders ... dialogue editor
Steve Finn ... boom operator
Danny Freemantle ... sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Nina Hartstone ... supervising dialogue/adr editor
Eilam Hoffman ... sound design editor
Skip Lievsay ... sound re-recording mixer
Jim McBride ... sound playback operator
Chris Munro ... production sound mixer
Chris Navarro ... adr mixer
Emilie O'Connor ... dialogue editor
Ric Schnupp ... adr mixer
Andy Stallabrass ... adr mixer
William Towers ... pro tools operator (as Will Towers)
Nick Watson ... sound consultant: Dolby
Shayna Brown ... re-recording mixer (uncredited) / sound re-recording mixer (uncredited)
Paul Buscemi ... epk sound (uncredited)
Vincent Cosson ... re-recording mixer: temp mix (uncredited)
Robert Edwards ... adr mixer (uncredited)
Max Hilliard ... mix assistant (uncredited)
James Hyde ... adr recordist (uncredited)
Andy Kennedy ... sound effects editor: temp mix (uncredited)
Nick Kray ... adr mixer (uncredited)
Adam Mendez ... foley mixer (uncredited)
Paul Munro ... sound mixer additional photography (uncredited)
Thomas J. O'Connell ... adr mixer (uncredited)
Keith Tinman ... sound editor (uncredited) / sound effects editor (uncredited)
Ryan Young ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Vince Abbott ... special effects senior technician (as Vincent Abbott)
Vanessa Bastyan ... special effects modeller (as Vanessa Bastyon)
Jonathan Bickerdike ... special effects technician
Fiona Cazaly ... special effects modeller
Ian Corbould ... special effects floor supervisor
Neil Corbould ... special effects supervisor
Steve Cullane ... special effects lead senior technician
Manex Efrem ... special effects supervisor
Mark Grew ... special effects technician
Terry Jones ... special effects senior technician
Stuart Kerr ... special effects technician
Samantha Knox-Johnston ... special effects coordinator
Chris Lovegrove ... special effects senior technician
Kevin Lumley ... special effects technician
Dave Poole ... special effects senior technician
Robin Schoonraad ... special effects senior technician
Kate Alexandra Smith ... special effects modeller (as Kate Smith)
Karol Stachowicz ... special effects technician
Matt Wood ... special effects technician
Alan Young ... special effects floor supervisor
Tim Ambridge ... special effects crew (uncredited)
Julia Gottlieb ... executive producer: Bot & Dolly (uncredited)
Luke Marcel ... special effects technician (uncredited)
Tony Moore ... rigger (uncredited)
Ian Murray ... rigger (uncredited)
Graham Riddell ... special effects senior technician (uncredited)
James Willis ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Tarik Abdel-Gawad ... motion control robots: Bot & Dolly
Ben Aickin ... compositor: Framestore
Tolu Aina ... pipeline technical director: Framestore
Vladislav Akhtyrskiy ... lead compositor: Framestore
William Alexander ... cg lighting lead: Framestore
Nikhil M. Anand ... simulation artist: Framestore
Valeria Andino ... stereo manager: Prime Focus Film (as Valeria Ardino)
Nigel Ankers ... cg effects lead: Framestore
Daniele Antinolfi ... simulation artist: Framestore
Kristian Antonelli ... previsualisation artist: Framestore
Andrea Arghinenti ... simulation artist: Framestore
Charlie Armstrong ... lead compositor: Framestore
Myles Asseter ... cg modeller: Framestore
Sven Assmuss ... animator: Framestore
Atanas Atanasov ... cg modeller: Framestore
Vincent Aupetit ... previsualization artist
Matthias Baas ... research and development: Framestore
Emma Bacon ... visual effects coordinator: Framestore
Tigran Badalyan ... compositor: Framestore
Negin Bairami ... texture artist: Framestore
Michael Baker ... rotoscope lead: Framestore
Richard Baker ... senior stereographer: Prime Focus Film
Mark Bakowski ... compositing supervisor
Manjusha Balachandran ... technical previsualisation: Framestore
Harry Bardak ... cg sequence supervisor
Benoit Bargeton ... animator: Framestore
Matthew Barnett ... render support: Framestore
Tom Baskaya ... lead compositor: Framestore
David Bates ... cg modeller: Framestore
Dan Batt ... rotoscope artist: Framestore (as Daniel Batt)
Matt Beale ... cg modeller: Framestore
Paul Beilby ... cg lighting supervisor
Adrian Bell ... shading: Framestore
Kevin Bell ... lead compositor: Framestore
Laurent Benhamo ... animator: Framestore
Charlie Bennett ... matte painter: Framestore
Jeremy Berruel ... cg modeller: Framestore
Mark Berry ... render support: Framestore
Jourdan Biziou ... previsualisation artist: Framestore
Michael Blain ... research and development: Framestore
Francois Bleibel ... pipeline technical director: Framestore
Vincent Bonnet ... research and development: Framestore
Michael Borhi ... texture artist: Framestore
Michele Bosi ... pipeline technical director: Framestore
Scott Bourne ... rotoscope lead: Framestore
Tim Bowman ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Timothy Bowman)
William Brand ... cg modeller: Framestore
Matthew Bristowe ... head of production: Prime Focus Film
Laurie Brugger ... rigging lead: Framestore
Michael Brunet ... lead animator: Framestore
Lukasz Bukowiecki ... visual effects editor: Framestore
Helen Bunker ... compositor: Framestore
Will Burdett ... cg modeller: Framestore
Kate Burgess ... compositor: Framestore
Paul Burton ... environment technical director: Framestore
Lexie Busby ... visual effects production manager: Framestore
Henry Bush ... pipeline technical director: Framestore
Billy Butler ... cg modeller: Framestore
Kendra Byrne ... motion control robots: Bot & Dolly
Bryon Caldwell ... animator: Framestore
Alexander Cameron ... matchmove artist: Framestore
Angus Cameron ... additional stereographer
Felipe Canfora ... environment technical director: Framestore
Pete Capelluto ... pipeline technical director: Framestore
Miguel Carballal ... compositor: Framestore
Simon Carlile ... technical previsualisation: Framestore
Ronan Carr Fanning ... cg modeller: Framestore
Sophie Carroll ... visual effects coordinator: Framestore
Fiona Carruthers ... visual effects coordinator: Framestore
Óscar Carámbano ... animator: Framestore (as Oscar Carambano)
Mark Casey ... lead compositor: Framestore
Tom Castellani ... stereo manager: Prime Focus Film (as Tom Castellini)
Jeremy Celeste ... cg lighting artist: Framestore
Manjoe Chan ... matchmove artist: Framestore
Phoenix Chan ... simulation artist: Framestore
Blandine Chanteur ... cg lighting artist: Framestore
Anthony Chappina ... cg effects artist: Framestore
Ching-Yi Chen ... rotoscope artist: Framestore
Albert Cheng ... previsualisation artist: Framestore
Eddie Chew ... previsualisation artist: Framestore
Sebastien Chort ... cg lighting artist: Framestore (as Sebastian Chort)
Tony Clark ... visual effects: Rising Sun Pictures
Joel Clarke ... technical robot assistant
Chris Clough ... cg modeller: Framestore
Esme Coleman ... stereoscopic compositor
Ian Comley ... look development lead
Chris Cook ... cg modeller: Framestore
Mathew Cooling ... cg modeller: Framestore
Ian Cope ... visual effects: Rising Sun Pictures
Richard Courtman ... rotoscope artist: Framestore
Antonio Covelo Peleteiro ... matchmove artist: Framestore (as Antonio Covelo)
Tylie Cox ... assistant visual effects coordinator
Jean-Baptiste Cumont ... animator: Framestore
Eoghan Cunneen ... cg effects artist: Framestore
Gordon Curtis ... cg lighting lead: Framestore
Amy Davis ... compositor: Framestore
Scott Dawkins ... rotoscope artist: Framestore
Mario de Dios ... animator: Framestore
Gordon Spencer De Haseth ... cg lighting artist: Framestore
José Luis de Lucas ... animator: Framestore (as Jose Luis de Lucas 'Pepe')
Jo De Mey ... rotoscope artist: Framestore (as Joe De Mey)
Michelle Dean ... simulation artist: Framestore
Tabitha Dean ... visual effects editor: Framestore
Virginie Degorgue ... texture artist: Framestore
Sylvain Degrotte ... cg simulation supervisor
Laura Dias ... cg lighting lead: Framestore
Sara Diaz ... cg effects artist: Framestore / cg modeller: Framestore
Sylvan Dieckmann ... cg lighting artist: Framestore
Rico Dober ... pipeline technical director: Framestore
Clym Dodds ... data operator: Framestore
Oz Dolphin ... matchmove artist: Framestore
Kye Dorricott ... rotoscope artist: Framestore
Wayde Duncan-Smith ... simulation artist: Framestore
Yann Dupont ... cg lighting artist: Framestore
Florence Durante ... matte painter: Framestore
Thomas Dyg ... lead compositor: Framestore
Carl Edlund ... matte painter: Framestore
Dadi Einarsson ... previsualisation supervisor: Framestore
Phil Eldridge ... visual effects editor: Framestore
Marco Aurélio Engelmann Santos ... compositor: Framestore (as Marco Engelmann Santos)
Selcuk Ergen ... cg effects artist: Framestore
Lars Erik Eriksen ... rotoscope artist: Framestore
Alexander Eriksson ... compositor: Framestore
Karl Erlandsen ... animator: Framestore
Daniel Evans ... head of shading: Framestore
Matthew Evans ... assistant technical director: Framestore
Robert Evans ... rotoscope artist: Framestore
Shayne Farrier ... stereo manager: Prime Focus Film
Federico Favaro ... rigging artist: Framestore
Daniel Favini ... texture artist: Framestore
Jonathan Fawkner ... additional visual effects supervisor: Framestore
Daniele Federico ... pipeline technical director: Framestore
Eric Feng ... motion capture technical director: Framestore
Oliver Fergusson-Taylor ... rotoscope artist: Framestore
David Fish ... cg lighting artist: Framestore
James D. Fleming ... lead compositor: Framestore (as James Fleming)
Nicola Fontana ... cg lighting artist: Framestore
Guillaume Fradin ... cg effects lead: Framestore
Roland Friedrich ... compositor: Framestore
Ben Frost ... cg effects artist: Framestore
Kai Gadd ... rotoscope artist: Framestore
Aldo Gagliardi ... animator: Framestore
Graham Gallagher ... animator: Framestore
Claire Galpin ... visual effects coordinator: Framestore
Rob Garner ... compositor: Framestore
Sarah Gatefield ... matchmove artist: Framestore
Daniel Gerhardt ... animator: Framestore
Danny Geurtsen ... texture artist: Framestore
Mauro Giacomazzo ... rigging artist: Framestore
Luke Gibbard ... matchmove artist: Framestore
Thomas Girdwood ... matchmove artist: Framestore
Alessandro Gobbetti ... simulation artist: Framestore
Jose Luis Gomez Diaz ... pipeline technical director: Framestore (as Jose Gomez)
Antoine Goncalves ... matte painter: Framestore
Marcus Goodwin ... visual effects production manager: Framestore
Sam Gordon ... cg modeller: Framestore
Matthieu Goutte ... rigging artist: Framestore
Richard Graham ... visual effects producer: Framestore
Adeline Grange ... animator: Framestore
Eoin Greenham ... stereo manager: Prime Focus Film
Theodor Groeneboom ... lead compositor: Framestore
Ben Guthrie ... motion capture supervisor: Framestore
Christopher Haldane ... matchmove artist: Framestore (as Chris Haldane)
Jonny Hall ... animator: Framestore
Robert J. Hall ... stereo manager: Prime Focus Film (as Robert Hall)
Asa Hammond ... motion control robots: Bot & Dolly
Pierre-Loic Hamon ... rigging lead: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director: Framestore
Sam Hancock ... visual effects: Rising Sun Pictures
Steve Hardy ... cg effects artist: Framestore (as Stephen Hardy)
James Harmer ... stereo camera layout: Framestore
Ben Harrison ... stereo manager: Prime Focus Film
Michael Haslam ... cg modeller: Framestore
Jack Hawkes ... lead matchmover / visual effects coordinator
Geoff Heatley ... technical previsualisation: Framestore
Karsten Hecker ... systems engineer: Framestore
Eoin Hegan ... visual effects coordinator: Framestore
Ngoc Heng ... texture artist: Framestore (as Ngoc Hoa Heng)
Warwick Hewett ... visual effects production manager: Framestore
Mark Hills ... systems engineer: Framestore
Sam Hodge ... visual effects: Rising Sun Pictures
Victoria Hodson ... matchmove artist: Framestore
Adam Holmes ... technical robot assistant
Daren Horley ... texture artist: Framestore
Jason Horley ... matte painting supervisor: Framestore
Max Horton ... digital colorist
Vincent Houze ... cg effects artist: Framestore
Andy Howard ... systems engineer: Framestore
Charles Howell ... visual effects producer: Framestore
Shawn Hull ... previsualisation artist: Framestore
Jess Hunt ... rotoscope artist: Framestore
Jessica Amber Hurst ... simulation artist: Framestore
Paul Hurwitz ... simulation artist: Framestore
Paul Ingram ... matchmove artist: Framestore
Jamie Isles ... cg lighting lead: Framestore
Sasha Leigh Izadpanah ... rotoscope artist: Framestore (as Sasha Izadpanah)
Alex Jackson ... production tools: Framestore
Abby Jacobsen ... rotoscope artist: Framestore
Jakub Jezek ... rotoscope artist: Framestore
Christopher Django Johnston ... technical previsualisation: Framestore (as Christopher Johnston)
Aled Rhys Jones ... compositor: Framestore
Dennis Jones ... visual effects: Rising Sun Pictures
Gareth Jones ... rotoscope artist: Framestore
Joao Jorge ... research and development: Framestore / shading: Framestore
Christian Kaestner ... compositor: Framestore
Per Karefelt ... research and development: Framestore
Ravi Krishna Kasumarthy ... rotoscope artist: Framestore (as Ravi Kasumarthy)
Ervin Kaszap ... simulation artist: Framestore
Aristomenis Katzagiannakis ... production tools: Framestore
Lucinda Keeler ... visual effects coordinator
Oliver Kellmann ... motion control operator
Uzma Khalid ... cg lighting lead: Framestore (as Uzma Curtis)
Andy Kind ... cg lighting lead: Framestore
Paul Kirwan ... visual effects: Rising Sun Pictures
Noah Klabunde ... cg lighting lead: Framestore
Bastian Klucker ... simulation artist: Framestore
Rikki Knight-Trembath ... rigging artist: Framestore (as Rikki Knight Trembath)
Lauren Knowlton-Parry ... visual effects coordinator: Framestore
Aziz Kocanaogullari ... animator: Framestore
Kubilay Kocaoglu ... animator: Framestore
Sidney Kombo ... animator: Framestore
Jakob Kousholt ... cg modeller: Framestore
Dan Kunz ... motion capture technical director: Framestore
Laurent Laban ... animator: Framestore
Arianna Lago ... compositor: Framestore
Ben Lambert ... cg modelling supervisor
Jorel Latraille ... cg modeller: Framestore
Chris Lawrence ... cg supervisor
Daniel Lawrence ... systems engineer: Framestore
Jose Lazaro ... cg modeller: Framestore
Rick Leach ... compositor: Framestore (as Anthony Richard Leach)
Aaron Lear ... compositor: Framestore
Claudia Lechen ... compositor: Framestore
Shahar Levavi ... animator: Framestore
Jami Levesque ... shading: Framestore
Beren Lewis ... systems engineer: Framestore
Aysha Ley ... visual effects coordinator: Framestore
Bonnie Lin ... visual effects coordinator: Framestore
Jeff Linnell ... motion control robots: Bot & Dolly
Henrik Linnet ... rotoscope artist: Framestore
Sarah Lister ... visual effects coordinator: Framestore
Fiona Liu ... research and development: Framestore
James Liu ... pipeline lead technical director: Framestore
Jose 'Pep' Llado ... animator: Framestore (as Pep L. Llado)
Russell Lloyd II ... simulation lead: Framestore (as Russell Lloyd)
Stein Lotveit ... animator: Framestore (as Stein Loetveit)
Gregory Louden ... cg effects artist: Framestore (as Greg Louden)
David Louis ... cg effects artist: Framestore
Patrick Lowry ... environment technical director: Framestore
Christina Lum ... texture artist: Framestore
Stephen MacKershan ... cg lighting lead: Framestore
Steve MacPherson ... chief technology officer: Framestore (as Steve Macpherson)
Benjamin Magaña ... cg lighting artist: Framestore (as Benjamin Magana)
Emil Malm ... cg modeller: Framestore
Trisha Manbeck ... motion capture technical director: Framestore
Brett Margules ... animator: Framestore
Antonio Marra ... pipeline technical director: Framestore
Gary Marshall ... motion capture technical director: Framestore
Jose Martin ... rigging artist: Framestore
Paul Martin ... systems engineer: Framestore
Olivier Martiny ... cg lighting artist: Framestore
Ian Mathews ... texture artist: Framestore
Giacomo Matteucci ... compositor: Framestore
Richard McBride ... visual effects supervisor
Kyle McCulloch ... additional compositing supervisor: Framestore
Declan McGuire ... pipeline technical director: Framestore
Scott McInnes ... matte painter: Framestore
Gavin McKenzie ... compositor: Framestore
Sarah McLauchlan ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jan Meade ... visual effects coordinator: Framestore
Alex Meddick ... visual effects: Rising Sun Pictures
Horacio Mendoza ... cg effects lead: Framestore
Ian Menzies ... motion control operator
Aron Merritt ... motion capture technical director: Framestore
Christophe Meslin ... systems engineer: Framestore
Adrian Metzelaar ... lead compositor: Framestore
Ellie Meure ... compositor: Framestore
Claire Michaud ... cg lighting lead: Framestore
Jarl Midelfort ... rigging artist: Framestore
Mark Millena ... rotoscope artist: Framestore
Adrian Millington ... previsualisation artist: Framestore
Chirag Mistry ... simulation artist: Framestore
Yann Moalic ... cg effects artist: Framestore
László Molnár ... texture artist: Framestore (as Laszlo Molnar)
Steven Moor ... environment technical director: Framestore
Danielle Morley ... visual effects production manager: Framestore
Ben Morris ... additional visual effects supervisor: Framestore
Michael Mulholland ... additional cg supervisor: Framestore (as Mike Mulholland)
Adriano Mulè ... compositor: Framestore (as Adriano Mule)
Irene Navarro ... matte painter: Framestore
Leo Neelands ... compositor: Framestore
Bruce Nelson ... lead compositor: Framestore
Devdatta Nerurkar ... simulation artist: Framestore
Nick Newberry ... matchmove artist: Framestore
Dale Newton ... lead animator
Jeff Newton ... cg environment lead: Framestore
James Nicholl ... simulation artist: Framestore
Gary Noble ... assistant technical director: Framestore
David J. Nolan ... rotoscope artist: Framestore (as David Nolan)
Barry O'Brien ... stereo manager: Prime Focus Film
Robert O'Neill ... environment technical director: Framestore
Richard Ollosson ... associate visual effects producer: Framestore
Mark Osborne ... cg lighting artist: Framestore
Sam Osborne ... lead compositor: Framestore
Marcus Ottosson ... simulation artist: Framestore
Premamurti Paetsch ... visual effects: Rising Sun Pictures
Guo Kun Pan ... render support: Framestore (as Kun Pan)
Steve Pang ... visual effects editor
Anna Panton ... visual effects production manager
Emanuele Paris ... cg effects artist: Framestore
Jasper Parker Trenfield ... animator: Framestore (as Jasper Parker-Trenfield)
Adam Parker ... compositor: Framestore
Chris Parks ... stereoscopic supervisor
Florian Parrot ... animator: Framestore
James Parsons ... data operator: Framestore
Adam Paschke ... visual effects: Rising Sun Pictures
Ben Paschke ... visual effects: Rising Sun Pictures
Diego Pastor Bartoli ... matchmove artist: Framestore (as Diego Pastor)
Bhaumik Patel ... technical previsualisation: Framestore
Lorna Paterson ... visual effects producer: Framestore
Russell Pawson ... visual effects editor: Framestore
John Peck ... lead compositor: Framestore
Stuart Penn ... cg sequence supervisor
Manuel Perez ... compositor: Framestore
Billy Perry ... cg modeller: Framestore
Rajiv Perseedoss ... assistant technical director: Framestore
Max Persson ... cg lighting artist: Framestore
Andy Phillips ... rigging artist: Framestore
Nick Pill ... visual effects: Rising Sun Pictures
Adrian Pinder ... simulation artist: Framestore
Milen Piskuliyski ... rotoscope artist: Framestore
Jean Poh ... animator: Framestore
Marine Poirson ... cg lighting lead: Framestore
Rick Poley ... visual effects coordinator: Framestore
Lee Chan Popo ... rotoscope artist: Framestore
Adam Potter ... visual effects: Rising Sun Pictures
Martin Preston ... head of research and development: Framestore
Eddie Prickett ... animator: Framestore
Duncan Ransom ... animator: Framestore
Sagar Rathod ... simulation artist: Framestore
Adam Redford ... texture artist: Framestore
Siân Rees ... rotoscope artist: Framestore (as Sian Rees)
Sam Remfry ... cg modeller: Framestore
Robin Reyer ... cg lighting artist: Framestore
Marc Rice ... compositor: Framestore
Rob Richardson ... cg effects artist: Framestore
Johannes Richter ... cg effects artist: Framestore
Reinhold Rittinger ... cg effects artist: Framestore
Bjarni Robert Bragason ... lead compositor: Framestore (as Bjarni Bragason)
Paul Roberts ... render support: Framestore
Dave Robinson ... systems engineer: Framestore
Philip J. Robinson ... simulation artist: Framestore
Raul Rodriguez Romeo ... motion control operator (as Raul Rodriguez)
James Rose ... systems engineer: Framestore
Nick Ross ... production tools: Framestore
Eryn Roston ... motion capture technical director: Framestore
Alex Rothwell ... shading: Framestore
Rajat Roy ... stereo manager: Prime Focus Film
Ryan Rubi ... simulation artist: Framestore
David Russell ... research and development: Framestore
Liam Russell ... lead animator: Framestore
Stephanie Saillard ... compositor: Framestore
Freddy Salazar ... cg lighting lead: Framestore
Juan Salazar ... compositor: Framestore
Sam Salek ... plate dimensionalisation lead: Framestore
Juan-Luis Sanchez ... simulation lead: Framestore (as Juan Luis Sanchez)
Steven Sandles ... simulation artist: Framestore
Anthony Santoro ... lead compositor: Framestore
Joaquim Santos ... rotoscope artist: Framestore
Nico Scapel ... rigging supervisor: Framestore
Romain Bivar Segurado ... cg modeller: Framestore (as Romain Segurado)
Prathap Sekar ... rotoscope artist: Framestore
Armando Sepulveda ... cg modeller: Framestore
Steven Sexton ... systems engineer: Framestore (as Steve Sexton)
Matthew Shaw ... visual effects: Rising Sun Pictures
Ken Shimizu ... simulation artist: Framestore
David Shirk ... senior animation supervisor
Poya Shohani ... cg effects artist: Framestore
Alfonso Sicilia ... animator: Framestore
Andrew Silke ... previsualisation artist: Framestore
David Simpson ... compositor: Framestore
Kishore Singh ... simulation artist: Framestore
Matina Skouteri ... visual effects coordinator: Framestore
Anthony Smith ... compositing supervisor
Laurence Smith ... texture artist: Framestore
Maxwell Smith ... matchmove artist: Framestore (as Max Smith)
Max Solomon ... animation supervisor
Donia Sonkor ... rotoscope artist: Framestore
Henry South ... texture artist: Framestore
Penn Stevens ... simulation artist: Framestore
Jamie R. Stewart ... cg lighting artist: Framestore (as Jamie Stewart)
Jack Straw ... assistant technical director: Framestore
Elwaleed Suliman ... animator: Framestore
Sandy Sutherland ... cg effects artist: Framestore
Alexander Swann ... rotoscope artist: Framestore (as Alex Swann)
Stefano Tabacco ... pipeline technical director: Framestore
Hollie Taylor ... matchmove artist: Framestore / rotoscope artist: Framestore
Mark Taylor ... texture artist: Framestore
Vincent Techer ... cg modeller: Framestore
Jacob Telleen ... pipeline technical director: Framestore
Damien Thaller ... visual effects: Rising Sun Pictures
Simon Thistlethwaite ... lead animator: Framestore
Daniel Thompson ... visual effects: Rising Sun Pictures
Ian P. Thompson ... pipeline technical director: Framestore (as Ian Thompson)
Michael Adam Thompson ... simulation artist: Framestore (as Michael Thompson)
Otto Thorbjørnsen ... compositor: Framestore (as Otto Thorbjornsen)
Gunnhildur Thorkelsdottir ... rotoscope artist: Framestore
Michael Todd ... rotoscope artist: Framestore
Thanos Topouzis ... cg effects artist: Framestore
Elena Topouzoglou ... compositor: Framestore
Andrea Tozzo ... simulation artist: Framestore
Gareth Tredrea ... rotoscope artist: Framestore
Kris Tucknott ... systems engineer: Framestore
Mark Tudor-Williams ... matchmove artist: Framestore
Altug Tumer ... rotoscope artist: Framestore
Jonathan Turner ... rotoscope lead: Framestore
Matthew Twyford ... lead compositor: Framestore
Arda Uysal ... previsualisation artist: Framestore
Leigh van der Byl ... texture artist: Framestore
John van Leeuwen ... pipeline technical director: Framestore
Lars Vanderbijl ... pipeline technical director: Framestore
Jim Vanns ... systems engineer: Framestore
Jon Veal ... cg modeller: Framestore
Dan Victoire ... rotoscope artist: Framestore
Duarte Victorino ... cg effects artist: Framestore
Mathieu Vig ... lead animator
Lars Vinther ... visual effects editor: Framestore
Maximilian-Gordon Vogt ... cg modeller: Framestore (as Max Vogt)
Mark Wainwright ... texture artist: Framestore
Alexis Wajsbrot ... cg effects supervisor
Andy Walker ... additional cg supervisor: Framestore
Claire Walker ... matchmover
Fiona Walkinshaw ... visual effects producer: Framestore
Nathan Walster ... senior r&d artist
Adam Ward ... render support: Framestore
Dan Warder ... simulation artist: Framestore
Timothy Webber ... visual effects supervisor (as Tim Webber)
Daphna Wegner ... pipeline technical director: Framestore
Holger Wenzel ... texture artist: Framestore (as Holger Wenzl)
Bernard Wicksteed ... matchmove artist: Framestore
Max Williams ... pipeline technical director: Framestore
Susannah Marie Williams ... simulation artist: Framestore (as Sue Williams)
Dan Wills ... visual effects: Rising Sun Pictures
Mark Wilson ... cg lighting artist: Framestore
Sally Wilson ... texture artist: Framestore
Katherine Wisdom ... cg modeller: Framestore
Jasmine Wong ... texture artist: Framestore
Graham Wood ... cg lighting artist: Framestore
Tom Woodall ... visual effects editor: Framestore
Joe Worthington ... assistant technical director: Framestore (as Joseph Worthington)
Wei Xing Yong ... animator: Framestore
Natalie Young ... matchmove artist: Framestore
Xavier Zahra ... previsualisation artist: Framestore
Christian Zeh ... lead compositor: Framestore (as Wolf Christian Zeh)
Dioni Zhong ... pipeline technical director: Framestore
Valur Zophoníasson ... rotoscope artist: Framestore (as Valur Zophonias)
Ajesh.k.t ... paint lead (uncredited)
Maria Asim Ali ... stereo compositor: stereoscopic conversion (uncredited)
Oliver Allen-Wielebnowski ... stereoscopic lead (uncredited)
John Anderholm ... pipeline technical director (uncredited)
Arunraj ... paint/prep artist (uncredited)
Stefan Ash ... paint & roto artist: Framestore (uncredited)
Davey Atkinson ... stereo artist: Prime Focus World (uncredited)
Adam Azmy ... digital compositor: Framestore (uncredited)
Jesse Balodis ... texturing and modeling (uncredited)
Hernan Barros ... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Peter Bartfay ... stereoscopic compositor (uncredited)
Tyler Bartley ... concept artist (uncredited)
Eric Bates ... animator: Rising Sun Pictures (uncredited)
Jeremy Bazin ... stereoscopic compositor (uncredited)
Olivier Beierlein ... shader writer: Rising Sun Pictures (uncredited)
Siobhan Bentley ... production manager: Framestore (uncredited)
Moti Biran ... compositor (uncredited)
Frederik Valentin Bjerre-Poulsen ... rigger (uncredited)
Gabriel Blanco ... pipeline engineer (uncredited)
Zachary Bloom ... scanning and digital film mastering: Framestore (uncredited)
Daniel Borg ... prep artist (uncredited)
Damien Bouvier ... matchmove artist: Peanut FX (uncredited)
Louise Brand ... head of operations: 4DMax (uncredited)
Sheldon Brathwaite ... stereo compositor (uncredited)
Andrew Brittain ... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Bragi Brynjarsson ... roto artist: Framestore (uncredited)
Marc Brzezicki ... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Daniel Buhigas ... lighting technical director (uncredited)
Charles Bunnag ... digital colorist (uncredited)
Francesco Canonico ... animator (uncredited)
Francesco Capone ... stereo technical director (uncredited)
Marie Castrie ... visual effects line producer: Framestore CFC (uncredited)
Anthony Chadwick ... previz (uncredited)
Mike Chambers ... visual effects consultant: Bot & Dolly (uncredited)
Kavitha Chockalingam ... stereo conversion artist (uncredited)
Hyemee Choi ... senior lighting artist (uncredited)
Pranjal Choudhary ... visual effects artist (uncredited)
Sean Ip Fung Chun ... assistant reference photographer (uncredited) / visual effects production assistant (uncredited)
Ross Clark ... visual effects production assistant (uncredited)
Emma Lian Cooper ... visual effects coordinator (uncredited)
Stephanie Cooper ... stereoscopic compositor (uncredited)
John Cruise ... view-d editor (uncredited)
James Cundill ... senior view-d editor (uncredited)
Jose Augusto David ... view-d artist (uncredited)
Cara Tallulha Davies ... visual effects coordinator (uncredited)
Emmanuel De Lange ... digital artist (uncredited)
Jake Delaney ... stereoscopic coordinator (uncredited)
Krystal Delany ... visual effects production assistant: Rising Sun Pictures (uncredited)
Michael Dillon ... digital intermediate producer (uncredited)
Harriet Donington ... business development producer: Nvisible (uncredited)
Karen Elliott ... stereoscopic conversion compositor (uncredited)
Andrew Emmerson ... stereoscopic lead (uncredited)
Zsuzsanna Erdei ... matchmove artist: Peanut FX (uncredited)
Fathima Feminò ... digital paint artist: prime focus (uncredited)
Juan Flores ... colorist assist (uncredited)
Steven Forrester ... additional visual effects editor: Framestore (uncredited)
Pawl Fulker ... pre-visualization artist (uncredited)
Aron Galabuzi ... senior paint artist (uncredited)
Eric Gambini ... head of layout (uncredited)
Frederikke Glick ... paint artist (uncredited)
Rui Gomes ... system administrator: Framestore Iceland (uncredited)
Alex Goodfellow ... matchmove artist: prime focus (uncredited)
Luke Gray ... technical director: Prime Focus World (uncredited)
Aoife Greenham ... lead stereoscopic compositor (uncredited)
Benjamin Guy ... matchmove artist (uncredited)
Amélie Guyot ... matchmove supervisor: Peanut FX (uncredited)
Charlie Habanananda ... digital grading artist (uncredited)
Faraz Hameed ... previs artist: The Third Floor (uncredited)
Jon Hartley ... assistant technical director: Framestore (uncredited)
Jason Hayes ... stereoscopic compositor (uncredited)
Jeremy Hey ... digital compositor (uncredited)
Sean Robert Hogan ... pre-visualization: design (uncredited)
Levon Hudson ... render wrangler (uncredited)
Albena Ivanova ... stereo conversion artist (uncredited)
Carl Jackson ... technical director (uncredited)
Sam Jackson ... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Gilbert James ... visual effects producer: Nvizible (uncredited)
Daniel Jeantou ... system engineer: Framestore (uncredited)
Mikael Jaeger Jensen ... reference photographer (uncredited)
Nicolas Joyen-Conseil ... matchmove artist: Peanut FX (uncredited)
Gregory Kalaitzis ... prep artist (uncredited)
Matt Kasmir ... visual effects supervisor: Nvizible (uncredited)
Kat Kelly ... stereo conversion colead (uncredited)
Brandie Konopasek ... digital intermediate assistant producer (uncredited)
Allie Koppel ... previsualization accountant: The Third Floor (uncredited)
Rohit Korgaonkar ... stereoscopic conversion compositor (uncredited)
Alexander Kubinyi ... visual effects (uncredited)
Sean Lahiff ... visual effects editor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Alain Lalanne ... animation producer: Framestore (uncredited)
Greg LaSalle ... facial motion capture supervisor (uncredited)
Delphine Laurent ... stereoscopic compositor: Prime Focus World (uncredited)
Andrew Lawson ... digital artist (uncredited)
Charles Le Guen ... sequence lead: Rising Sun Pictures (uncredited) / sequence technical director: Rising Sun Pictures (uncredited)
Duncan Lees ... head of 3D services: 4DMax (uncredited)
Chun Ho Ray Leung ... modeller (uncredited)
David Lieberman ... stereoscopic conversion compositor (uncredited)
Gabriel Lopez ... stereo compositor (uncredited)
Gianluca Lopez ... stereoscopic conversion compositor (uncredited)
Lydia Lopez-Arteaga ... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Timmy Lundin ... effects technical director: Rising Sun Pictures (uncredited)
Sophie Luto ... prep artist (uncredited)
David Lyon ... matchmove artist: Framestore (uncredited)
Philip Maddock ... head of match move: Prime Focus (uncredited)
Rajendra Maharana ... prep artist (uncredited) / visual effects artist (uncredited)
Tytus Majerski ... digital compositor (uncredited) / matte painter (uncredited)
Sandeep Mane ... visual effects producer (uncredited)
Chen Mao ... r & d software engineer (uncredited)
Runyararo Mapfumo ... visual effects production assistant (uncredited)
Natanya Marks ... previsualization production coordinator: The Third Floor (uncredited)
Dora Maud ... photographer: 4DMax (uncredited)
Peregrine McCafferty ... matchmove supervisor: Peanut FX (uncredited)
Ben McEwan ... stereo compositor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Andrew McGregor ... roto artist: Framestore (uncredited)
Campbell McGrouther ... lighter: Rising Sun Pictures (uncredited)
Dan McRae ... prep artist (uncredited)
Joel Meire ... pre-visualisation: Framestore (uncredited)
Gus Melton ... view-d editor (uncredited)
Simon Mercer ... matchmover: Framestore CFC (uncredited)
Adam Miels ... pipeline technical director: nvizible (uncredited)
Udit Mohan ... digital compositor (uncredited)
Sandrine Moniez ... prep artist (uncredited)
Victoria Mowlam ... visual effects line producer: Framestore (uncredited)
Atyeb Muneer ... digital compositor (uncredited)
Patrick Muylkens ... concept artist: Framestore (uncredited)
Danielle Nadal ... production support: Framestore (uncredited)
Tristan Nieto ... stereoscopic artist (uncredited)
Alena Nikitina ... roto artist: Framestore (uncredited)
Ole-Aleksander Nordby ... prep/paint artist (uncredited)
Sam Norman ... digital compositor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Luis Pages ... senior effects technical director: Framestore CFC (uncredited)
Atul Palande ... visual effects artist (uncredited)
Prakash Parmar ... paint artist (uncredited)
Radhika Patel ... matchmove artist: Framestore (uncredited)
William Phillips ... matchmove artist (uncredited)
Marc Picco ... visual effects artist (uncredited)
Kevin Power ... stereo conversion artist (uncredited) / stereoscopic compositor (uncredited)
Daniel Pozo ... animator (uncredited)
Diego Prilusky ... visual effects artist (uncredited)
Richard Pring ... view-d editor (uncredited)
Simon-Pierre Puech ... digital compositor: Nvizible (uncredited)
Sinisa Radosavljevic ... prep artist: Prime Focus Film (uncredited)
Adrian Raistrick ... visual effects assistant (uncredited)
Chandraji Tharanga Rajakaruna ... stereoscopic compositor (uncredited)
Janhavi Ramaswamy ... stereoscopic compositor (uncredited)
Natwar singh Rathore ... visual effects artist (uncredited)
Florent Revel ... rough layout artist (uncredited)
Jonathan Rhodes ... editorial assistant: View-d (uncredited)
Diego Riestra ... digital compositor: Framestore CFC (uncredited)
Niels Roscher ... rigger (uncredited)
David Ross ... runner: visual effects (uncredited)
Justin R. Rotolo ... technical director (uncredited)
Rosi Ruiz ... stereoscopic conversion lead (uncredited)
Jean-Marc Rulier ... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Jasdip Sagar ... prep artist (uncredited)
Alessandro Salis ... digital paint artist (uncredited)
Lucy Salter ... visual effects artist (uncredited)
Nathan Santell ... previsualization producer: The Third Floor (uncredited)
Raphael Santos ... prep artist: Prime Focus London (uncredited)
Patrick Sarell ... animator (uncredited)
Chris B. Schnitzer ... director of visual effects (uncredited)
Katysha Seng ... 3d modeller: Rising Sun Pictures (uncredited) / pipeline/tech administrator: Rising Sun Pictures (uncredited) / render wrangler: Rising Sun Pictures (uncredited)
Roger Serrabassa Vilar ... prep artist: Prime Focus (uncredited)
Felix Serwir ... prep artist (uncredited)
Nidhi Seth ... visual effects coordinator (uncredited)
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore (uncredited)
Ian Simms ... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Glenn Snyder ... technical director (uncredited)
Nick Soothill ... 3D scanning specialist (uncredited)
Richard Sowerby ... visual effects artist (uncredited)
Clay Sparks ... producer/artist: Lightstage (uncredited)
Deepak Surendran ... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Jeff Taylor ... first assistant director: visual effects elements (uncredited)
Paul Taylor ... visual effects editor: Rising Sun Pictures (uncredited)
David Tesch ... research & development software engineer (uncredited)
Andrew K. Thompson ... prep artist (uncredited)
Nick Thompson ... stereoscopic vfx coordinator (uncredited)
Alan Tormey ... stereoscopic compositor (uncredited)
Iva Trajkovic ... stereo conversion artist: Prime Focus (uncredited)
Taylor Tulip-Close ... lead data wrangler (uncredited)
Lee Twohey ... 3D colorist assist (uncredited)
Pan Vafeiadis ... digital compositor (uncredited)
Arturs Vaitilavics ... lead stereoscopic compositor (uncredited)
Vladimir Valovic ... digital compositor: Framestore (uncredited)
John Van Der Zalm ... creature technical director: RSP (uncredited)
Mohit Varde ... stereoscopic conversion artist: Prime Focus (uncredited)
Ruochen Wang ... compositing intern (uncredited)
Chris Watts ... visual effects consultant (uncredited)
Glenn Wells ... matchmove artist (uncredited)
Mark Wendell ... animation supervisor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Daniel Wennerholm ... lead stereoscopic conversion artist (uncredited)
Christoph Westphal ... digital artist (uncredited)
Kenneth H. Wiatrak ... animator (uncredited)
Guido Wilden ... workflow consultant (uncredited)
Stephen Willey ... senior systems engineer (uncredited)
Robert A. Willis ... roto/paint supervisor (uncredited)
Julia Zahner ... paint and roto artist: Framestore (uncredited)
Jennie Zeiher ... bidding producer: Rising Sun Pictures (uncredited)

Stunts 

Gary Arthurs ... stunts
Shelly Benison ... stunts
Nellie Burroughes ... stunts (as Eleanor Burroughes)
Stephanie Carey ... stunts
Juliette Cheveley ... stunts
David Cronnelly ... stunts
Mark Henson ... stunt coordinator (as Franklin Henson)
Paul Kennington ... assistant stunt coordinator
Kim McGarrity ... stunts
Belinda McGinley ... stunts
Jo McLaren ... stunts
Casey Michaels ... stunts
Sian Milne ... stunts
James O'Donnell ... assistant stunt coordinator (as James O'Dee)
Bean Peel ... stunts
Diz Sharpe ... stunts
Andy Smart ... stunts
Arran Topham ... stunts
Greg Dela Riva ... stunt rigger (uncredited)
Mike Martinez ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

George Bird ... lighting technician
Melissa Byers ... additional stereographer
Kevin Edland ... best boy
Pat Garrett ... key grip
Jamie Harcourt ... camera operator
John Higgins ... chief lighting technician
Darren Howton ... lighting technician
Dora Krolikowska ... second assistant camera
Wayne Leach ... rigging gaffer
Carl Martin ... led lighting technician
Stephen Mathie ... lighting technician
Terry May ... chief lighting technician: additional unit
Phil Murray ... dolly grip
Bernard O'Brien ... lighting technician
Ashley Palin ... lighting supervisor: additional unit
Tony Rowland ... dolly grip
Michael Seresin ... additional photography
Dan Soave ... led lighting technician
Brian Taylor ... dolly grip
Peter Taylor ... camera operator
Olly Tellett ... first assistant camera
Alf Tramontin ... steadicam operator
Tom Wade ... second assistant camera: additional unit
Jack Warrender ... video operator: additional unit
Susie Allnutt ... still photographer (uncredited)
David Armstrong ... grip (uncredited)
Simon Baker ... additional camera operator (uncredited) / lighting programmer: dailies (uncredited)
Hatti Beanland ... digital imaging technician assistant (uncredited)
Louise Ben-Nathan ... second assistant camera: dailies (uncredited)
Alex Bender ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Neil Blackman ... underwater electrician (uncredited)
Alasdair Boyce ... camera trainee (uncredited)
Robin Brigham ... lighting technician (uncredited)
Hamish Doyne-Ditmas ... camera operator: dailies (uncredited)
Robert Eberlein ... cinematographer: 65mm US Unit (uncredited)
Chad Eshbaugh ... crane tech (uncredited)
Alex Golding ... digital imaging technician: additonal photography (uncredited)
Robert Gray ... key grip: US unit (uncredited)
Luke Andrew Haddock ... video assistant: additional photography (uncredited)
Matthew Hall ... hod practical electrician (uncredited)
Jay Hardie ... film loader: Lake Powell Unit - 65mm (uncredited)
Laura Jean Healey ... digital imaging technician assistant: additional photography (uncredited)
Robert Hooven ... dolly grip (uncredited)
Larry Hurt ... crane technician (uncredited)
Oliver Kellmann ... remote head technician (uncredited)
Alison Lai ... second assistant camera: dailies (uncredited)
Andrew Nolan ... second unit: gaffer (uncredited)
Gary Nolan ... best boy: re-shoots (uncredited)
Nick Paige ... camera operator: "a" camera, additional photography (uncredited)
Bernie Prentice ... second unit (uncredited)
Ben Casciello Rogers ... camera trainee (uncredited)
James Sams ... trainee grip (uncredited)
David Schmalz ... video assist operator (uncredited)
Stuart Sheppard ... electrician (uncredited)
Robert Skinner ... electrician (uncredited)
Paul Snell ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Richard Thomas ... spark: dailies (uncredited)
Kirk Thornton ... grip (uncredited)
Michael Wacker ... grip: dailies (uncredited)
Nick Wall ... still photographer (uncredited)

Casting Department 

Vilborg Einarsdottir ... casting: Greenland
Kristjan Fridriksson ... casting: Greenland

Costume and Wardrobe Department 

Tamsin Flower ... costumer: George Clooney
Jenny Hawkins ... costumer: Sandra Bullock
Jemma Jessup ... costumer: Sandra Bullock
Emily-Rose Yiaxis ... costume coordinator
Sallyann Dicksee ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Siobhan Boyes ... post-production coordinator
Leon Buckley ... hd playback operator
Tania Clarke ... first assistant editor (as Tania Goding)
Marc Dando ... digital acquisition producer
Ian Dobbs ... hd playback operator
James Eggleton ... digital acquisition supervisor
Ross Fall ... codex operator
Greg Fisher ... look development colorist
Gonzalo García Barcha ... titles designer (as Gonzalo Garcia Barcha)
Alastair Grimshaw ... 3d conform editor
Todd Kleparski ... digital intermediate producer
Piers Leighton ... codex operator
Peter Marsden ... digital recording/color technician
Steven Mates ... visual effects assistant editor
Rob May ... digital lab technician
Ben Perry ... digital acquisition coordinator
Laura Redpath ... codex operator
Debs Richardson ... first assistant editor (as Deborah Richardson)
Steven J. Scott ... supervising digital colorist
Dominic Thomson ... digital intermediate editor (as Dom Thomson)
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)
Alex Fenn ... assistant editor (uncredited)
Tom Forletta ... colorist: final video (uncredited)
Wes Nike ... editorial assistant: ViewD stereo conversion (uncredited)
Daniel Paress ... post-production coordinator (uncredited)
Jim Passon ... color timer (uncredited)
Adrian Raistrick ... post-production assistant (uncredited)
Tashi Trieu ... digital intermediate editor (uncredited)
Tim Weyers ... post-production coordinator (uncredited)

Music Department 

Geoff Alexander ... conductor
Robin Baynton ... assistant music editor
Christopher Benstead ... music editor
David Butterworth ... orchestrator
Gareth Cousins ... score mixer / score recordist
Andrew Dudman ... score mixer / score recordist
Katherine Ellis ... vocals
Haley Glennie-Smith ... vocals
Lisa Hannigan ... vocals
Martin Hollis ... score mixer / score recordist
Toby Hulbert ... score mixer / score recordist
Lewis Jones ... score mixer / score recordist
Matt Jones ... score mixer / score recordist
Joe Kearns ... score mixer / score recordist
Sam Okell ... score mixer / score recordist
Gareth Cousins ... music programmer (uncredited)
Alejandro de la Llosa ... music supervisor (uncredited)
Isobel Griffiths ... orchestral contractor (uncredited)
Alastair King ... orchestrator (uncredited)
Jill Streater ... supervisor music copyist (uncredited)
Andrew Townend ... music copyist (uncredited)

Transportation Department 

Mark Dilliway ... second driver: Sandra Bullock (uncredited)
D'Aldo Fazzone ... transportation (uncredited)
Jerry Hamshar ... unit driver (uncredited)
Simon Jones ... driver: Sandra Bullock (uncredited)
Jim Petti ... transportation (uncredited)
David Rosenbaum ... driver: cast (uncredited)
Chris Uren ... unit driver (uncredited)

Other crew 

Betty Ainslie ... assistant accountant
Ruth Antoine ... production assistant
Simone Ayesa ... physical trainer: Sandra Bullock
Kevin Baulcomb ... production secretary
Maggie Biggar ... executive assistant: Sandra Bullock
Michael Brett ... movement artist (as MIkey Brett)
Chorley Bunce ... caterer
George Campbell ... loop group
Glenn Diot ... assistant production coordinator
Shannon Elphick ... unit medic
Dann Fink ... loop group
Johnny Gayner ... medical advisor (as Dr. Johnny Gayner)
Robin Guiver ... movement artist
Andy Hennigan ... financial controller
Annie Hitchcock ... set production assistant
Sammy Horton ... assistant accountant
Amy Irvine ... set production assistant
Craig Jamieson ... production assistant
Francesca Jaynes ... movement coach
Mark Kingston ... health and safety advisor
Sara Krieger ... loop group
Avye Leventis ... movement artist
Phoebe Vale Markham ... production assistant (as Phoebe Markham)
Aaron Matthews ... environmental steward
Angel McConnell ... assistant: George Clooney
Stephen McConnell ... assistant accountant
Fiona May McLaren ... assistant accountant (as Fiona McLaren)
Laura Miles ... script supervisor (as Laurajane Miles)
Al Nedjari ... movement artist
Kiattiyot Panichprecha ... pipeline technical director: Framestore (as Boon Panichprecha)
Dilip Patel ... production accountant
Chris Popham ... support staff: Alfonso Cuarón
John Ray ... render support: Framestore
Frances Richardson ... assistant accountant
Valerie Rosewell ... assistant accountant
Cenay Said ... production assistant
Jonathan Scott ... production coordinator
David A. Smith ... set production assistant (as David Smith)
Andrew Thomas ... astronaut advisor
Ben Thompson ... movement artist
Gemma Todd Smithers ... assistant accountant (as Gemma Todd)
Peter Weireter ... security
Bruce Winant ... loop group
Alison Winter ... production assistant
Oliver Wiseman ... assistant: David Heyman
Tom Woods ... movement artist
Deone Zanotto ... physical trainer: Sandra Bullock
Giovanni Zeqireya ... security
Janis Ahern ... motion capture artist (uncredited) / voice stand-in (uncredited)
Thom Berryman ... digital production services (uncredited)
Kate Braithwaite ... body double: Sandra Bullock (uncredited)
Nick Corbett ... digital cinema mastering manager (uncredited)
Tylie Cox ... assistant production coordinator: additional photography (uncredited)
Laura Cubbitt ... puppeteer (uncredited)
Scott Ennis ... creative marketing (uncredited)
Alyssa Feener ... assistant production coordinator: Los Angeles (uncredited)
Kya Garwood ... adr (uncredited)
Sasha Gibson ... unit publicist (uncredited)
Kevin R. Grazier ... science advisor (uncredited)
Jason Huberman ... post production accountant (uncredited)
Catherine P. Jackson ... production runner (uncredited)
Adam Lawrence ... production runner (uncredited)
Cameron Lawther ... set production assistant: additional photography (uncredited)
Ann Lukacs ... location manager: US (uncredited)
Lee Moulds ... stand-in: George Clooney (uncredited)
Declan O'Brien ... production coordinator: additional photography (uncredited)
Marc Page ... production assistant (uncredited)
Michael Roccuzzo ... post production accountant (uncredited)
David Seaton ... location manager (uncredited)
Emma Siegel ... office production assistant: LA (uncredited)
Rob Silva ... assistant: Mr Heyman (uncredited)
Lisa Wakeley ... production assistant (uncredited)
Richard Wild ... weather consultant (uncredited)
Jhonny Zurita ... set production assistant: dailies (uncredited)

Thanks 

James Cameron ... the producers would like to thank
Guillermo del Toro ... the producers would like to thank
David Fincher ... the producers would like to thank
Alejandro González Iñárritu ... the producers would like to thank
Ryan McGuire ... the producers would like to thank
Robert Richardson ... the producers would like to thank
Timothy R. Sexton ... the producers would like to thank (as Tim Sexton)
Fred Waldman ... the producers would like to thank
Martin Wickman ... the producers would like to thank (as Marty Wickman)
Bobby Wotherspoon ... the producers would like to thank (as Bob Wotherspoon)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page