Edit
The Twilight Saga: New Moon (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Chris Weitz

Writing Credits (WGA)  

Melissa Rosenberg ... (screenplay)
 
Stephenie Meyer ... (novel "New Moon")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Christina Jastrzembska ...
...
...
...
...
...
Christian Serratos ...
...
...
...
Russell Roberts ...
...
James (archive footage)
...
Aro
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Chet
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Corinna Russo ...
Italian Child
Mariagrazia Pompei ...
Italian Mother (as Maria Grazia Pompei)
Roberto Marchetti ...
Italian Father
Alessandro Federico ...
Police Officer
...
...
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
Brando Improta ...
Extra (uncredited)
Peter Lambert ...
Romeo (voice) (uncredited)
Rana Morrison ...
Lady Leaving Theatre / Lady Attending Festival (uncredited)
...
(voice) (uncredited)
...
Biker (uncredited)
Tom Townsend ...
Grath (uncredited)
...
Native American (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Bill Bannerman ... co-producer
Marty Bowen ... executive producer
Guido Cerasuolo ... line producer: Italy
Wyck Godfrey ... producer
Kerry Kohansky-Roberts ... co-producer (as Kerry Kohansky)
Greg Mooradian ... executive producer
Mark Morgan ... executive producer
Guy Oseary ... executive producer
David Roker ... associate producer
Karen Rosenfelt ... producer

Music by 

Alexandre Desplat

Cinematography by 

Javier Aguirresarobe

Film Editing by 

Peter Lambert

Casting By 

Sean Cossey
Rene Haynes
Joseph Middleton

Production Design by 

David Brisbin

Art Direction by 

Susanna Codognato
Catherine Ircha

Set Decoration by 

Lesley Beale

Costume Design by 

Tish Monaghan

Makeup Department 

Laura Borselli ... makeup artist: Italy (as Laura Borzelli)
Stacey Butterworth ... wigs
Claudia Catini ... key hair stylist: Italy
Dorothee Deichmann ... assistant makeup artist
Calla Syna Dreyer ... assistant makeup artist: second unit (as Calla-Syna Dreyer)
Paul Edwards ... key hair stylist: secont unit
Joann Fowler ... key makeup artist: second unit
Artie Glackin ... special makeup effects coordinator: Mastersfx inc.
Norma Hill-Patton ... makeup designer
Tanya Hudson ... makeup artist
Federico Laurenti ... key makeup artist: Italy
Thom MacIntyre ... key hair stylist (as Thom McIntyre)
Clayton Martinez ... makeup effects technician
Todd Masters ... special makeup effects artist
Robin Mathews ... makeup designer: Kristen Stewart / personal makeup artist: Kristen Stewart
Zabrina Matiru ... assistant makeup artist
Aniello Piscopo ... hair stylist: Italy
Janice Rhodes ... first assistant hair stylist: secont unit
Gina Sherritt ... assistant hair stylist
Jeny Cassady ... special makeup effects coordinator: Vancouver (uncredited)

Production Management 

Bill Bannerman ... unit production manager
Barbara Kelly ... production manager
Roberto Leone ... unit manager: Italy
Gianluca Leurini ... production supervisor: Italy
Colleen Mitchell ... production manager: second unit
Andrea Wertheim ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul Barry ... first assistant director: second unit
Franco Basaglia ... second second assistant director
Chad Belair ... third assistant director
Barbara Bevacqua ... third assistant director
Sara Durante ... additional assistant director
Rachel Fortier ... third assistant director: second unit
Alessandra Fortuna ... second second assistant director: Italy
Rocco Gismondi ... first assistant director: Italy
Fabrizio Imparato ... assistant director
Sara Irvine ... second assistant director: second unit
Phil Neilson ... second unit director
Andrea Pagani ... third assistant director
Barbara Pastrovich ... second assistant director: Italy
Cindy Smith ... second assistant director
Mike Topoozian ... first assistant director
Alessandro Guida ... trainee assistant director (uncredited)
Amanda Petura ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Aaron Alexander ... props
Cal Barnett ... lead greens
Alistair Bell ... carpenter
Bob Bottieri ... lead hand
Aharon Bourland ... technical art director: Tippett Studio
Kurt Bruun ... assistant property master
Christian Cordella ... props
Jean-Paul Costaz ... paint coordinator
James Dickson ... art department
Jordan Dobbie ... second unit property master
Hoka Duquette ... plasterer
Terry Foerster ... lead carpenter
Ellen Freund ... property master
Andrew Glavina ... signwriter
Simone Gore ... art coordinator
David Hadaway ... set designer
Doug Hardwick ... construction coordinator
Salmon Harris ... storyboard artist
Gideon Hay ... sculpture
Jan Holmsten ... construction buyer
Sally Hudson ... graphic designer
Jasmin Jakupovic ... scenic artist
Paul Jenkinson ... lead set dresser
Iesza Jessica Jordan ... tattoo designer (as Iesza Snowdon)
Carmen Lee ... art assistant
Janis Lee ... lead scenic artist
Cheryl Marion ... assistant art director
Mike McLeod ... construction foreman
Len Morganti ... storyboard artist
Antonio Murer ... set dresser
Sebastiano Murer ... property master: italy
Rick Newsome ... storyboard artist
Peter Ochotta ... set designer
Massimo Pauletto ... assistant art director / set designer
Lorenzo Sartor ... carpenter
Andrew Semple ... plasterer
Mark Stainthorpe ... construction foreman
Gary Thomas ... storyboard artist
Joanne Totten ... art assistant
Matthew Versteeg ... set decoration buyer
David Paul Hewitt White ... on-set dresser: second unit
Files Wicken ... set buyer
Macleod Sinclaire ... on set dresser (uncredited)

Sound Department 

Andy Bishop ... sound assistant
Darren Brisker ... production sound mixer
Matt Dawson ... adr recordist
Christopher Flick ... foley editor
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Gary A. Hecker ... supervising foley artist
Scott Hecker ... supervising sound editor
Rick Hromadka ... sound effects designer
Andy Koyama ... sound re-recording mixer
Martin Lacroix ... boom operator
Jon Lavender ... boom operator: second unit
Ai-Ling Lee ... sound effects designer
Bill Meadows ... sound recordist
Derek Pippert ... supervising foley editor
Kira Roessler ... dialogue/adr supervisor
Philip Rogers ... adr recordist
Roy Seeger ... assistant sound editor
Greg Steele ... adr mixer
Greg Zimmerman ... adr recordist

Special Effects by 

Jason Babin ... special effects technician
Dave Dunaway ... stunt rigger
Franz Fraitzl ... special effects technician
Katherine Fraser ... special effects key rigger
Alan Hawes ... special effects technician
Mike Splatt ... special effects technician
Cameron Waldbauer ... special effects coordinator (as Cam Waldbauer)

Visual Effects by 

Nathan Abbot ... digital compositor: Tippett Studio
Heather Abels ... matte painter: Prime Focus
Yogesh Badhe ... rotoscope artist: Anibrain Digital Tech
James Baldanzi ... visual effects assistant coordinator
Riley Benard ... digital compositor: Prime Focus World VFX
Mannix Bennett ... digital matte painter: Prime Focus VFX
Magda Bernal ... visual effects digital coordinator
Melissa Best ... compositor
Annalyn Betinol ... roto artist
Alex Blatt ... visual effects editor
Hans Brekke ... character animator: Tippett Studio
James W. Brown ... animator
Howard R. Campbell ... lead technical director/lighting: Tippett Studio
Claudia Candia ... senior texture painter
Elohim Cervantes Tampus ... roto artist
Dominic Cheung ... lighting techical director: Prime Focus
YouJin Choung ... compositor: Tippett Studio
Patrick Clancey ... digital opticals
Rif Dagher ... research & development
Russell Darling ... computer graphics supervisor
Heather Davis Baker ... digital compositor
Alessandra de Souza ... visual effects producer: pre-production
Yoshi DeHerrera ... 3d scanning & modeling
Gus Dizon ... lead digital painter
Brennan Doyle ... head of creative operations: Tippett Studio
Gus Duron ... digital opticals editor
Charlene Eberle Douglas ... visual effects producer
Devin Fairbairn ... tracking supervisor
Brian Fisher ... senior compositor
John Follmer ... visual effects executive producer: Prime Focus VFX Mumbai
Q. Fortier ... head of technology
Page Frakes ... color pipeline supervisor: Tippett Studio
Fortunato Frattasio ... digital effects artist: Wildfire VFX
Nate Fredenburg ... art director
Sigurjón F. Gardarsson ... digital compositor
Andrew Gardner ... research and development: Tippett Studios
Allan Gersten ... visual effects technical director
Mathew Giampa ... digital compositor
Lee Hahn ... digital production manager
Greg Hansen ... visual effects artist
Chris Harvey ... visual effects consultant: Prime Focus
Holly Gregory Horter ... digital painter
Lubo Hristov ... visual effects designer
Christoffer Hulusjö ... visual effects technical director
Jennifer Hutcheon ... visual effects editor: Tippett Studio
Amanda Instone ... visual effects artist
Elbert Irving IV ... visual effects coordinator: Wildfire VFX
Matt Jacobs ... co-visual effects supervisor: Tippett Studio
Jean Jardeleza ... rotoscope artist
Henry Jefferson ... digital compositor
Nicholas Johnson ... visual effects coordinator: Wildfire VFX
Dana Jurcic ... visual effects coordinator
Jin Yong Kim ... matchmove artist: Tippett Studio
Louis Kim ... senior compositor: Prime Focus
SeungJang 'Jack' Kim ... modeling supervisor
Martin Allan Kloner ... visual effects editor
Ken Kokka ... visual effects producer: Tippett Studio
Mathew Krentz ... digital compositor: Frantic Films
Tom Lamb ... digital compositor
Jean Lapointe ... compositing supervisor: Prime Focus VFX
Eric D Legare ... visual effects technical director
David Legault ... production visual effects editor
Joel LeLièvre ... digital effects artist
Andrew H. Leung ... visual effects
Shelly Lloyd-James ... visual effects coordinator
Russell Lum ... visual effects coordinator: Prime Focus
Susan MacLeod ... visual effects supervisor
Philippe Majdalani ... digital intermediate assistant producer
Paul Maples ... motion control operator
Eric Marko ... location matchmove supervisor: Tippett Studio
Claire McLachlan ... digital compositor: Prime Focus
Ximena Melendez ... visual effects assistant
Ryan Mintenko ... visual effects artist
Jonathan Mitchell ... lead 3D artist
Stephen Moros ... matchmove artist: Tippett Studio
Jesh Murthy ... visual effects: Anibrain
Kenneth Nakada ... matte painting supervisor: Prime Focus VFX
Marie-Laure Nguyen ... technical director/lighting
Bruce Nicholson ... digital compositor
Sam Nixon ... senior matchmove artist
Miguel Ortega ... creature modeler: Tippett Studios
Rui Padinha ... cg artist: Prime Focus
Chris Paizis ... matchmove supervisor: Tippett Studio
Blaise Panfalone ... visual effects coordinator
Eric Pascarelli ... visual effects supervisor: Prime Focus VFX
Gauri Patil ... digital compositor
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Carmen Pollard ... visual effects editor
Felix Pomeranz ... data wrangler
Andrew Poole ... visual effects coordinator
Shaun Anthony Portillo ... roto artist
Janet Quen ... senior Flame artist
Steven Quinones-Colon ... senior technical director: lighting
McMurphy Quito ... visual effects artist
Jonathan S. Ramos ... effects animator: Tippett Studio
Satish Ratakonda ... digital compositor: Tippett Studio
Salahuddin Razul ... roto artist
Jonathan Reynolds ... visual effects artist
Lauren Ritchie ... visual effects producer: Wildfire VFX
Brian Ritz ... digital effects artist
Cabral Rock ... on-set vfx coordinator
Greg Rodin ... lead camera: Pacific Title and Art Studio
Jules Roman ... president: Tippett Studio
Niketa Roman ... visual effects production assistant
Robert Rossello ... digital compositor: Tippett Studio
Mohit Salunke ... digital compositor
Jordan Schilling ... digital compositor: Tippett Studio
Richard Schipper ... simulation artist
David Schnee ... lead digital compositor: Tippett Studio (as David Logan Turner Schnee)
Charles Schwartz ... matchmove artist: Tippett Studio
Randal Shore ... visual effects executive producer: Prime Focus
Craig Shumard ... motion control technician
Scott Singer ... visual effects
Brian Smith ... roto/paint artist
Dottie Starling ... visual effects supervisor: Wildfire VFX
Susan Stewart ... lead matte painter: Prime Focus VFX
Alex Stockwell ... digital resource wrangler
Frederick George Stuhrberg ... 3D scanning
Tammy Sutton ... rotoscope artist: Prime Focus VFX
Mark Tamny ... lighter
George Taylor ... compositor
Anna Terekhova ... digital compositor
Jeff Tetzlaff ... lead modeler: Prime Focus
Mark Theriault ... visual effects
Joel Thompson ... visual effects editor
Phil Tippett ... visual effects supervisor
Travis Tohill ... animator
Yimi Tong ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Kraig Tytus ... visual effects assistant
Randy Ui ... cg artist
Stephen Unterfranz ... character CG supervisor
Martijn van Herk ... technical director / visual effects artist
Jayme Vandusen ... compositor
Frederick B. Vega ... pipeline technical assistant: Tippett Studio (as Frederick Vega)
Kenneth Voss ... roto/paint lead: Tippett Studio
Darren Wall ... digital compositor
Aaron Weldon ... previz supervisor
Chad Wiebe ... digital effects supervisor: Frantic Films
Matt Yeoman ... digital compositor
Sanjay Das ... chief technology officer: Tippett Studio (uncredited)
Garritt Hampton ... motion control technician (uncredited)
Kirk Jung ... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Patrick Kavanaugh ... digital compositor: Prime Focus (uncredited)
Alberto Ludeña ... digital artist (uncredited)
Trevor Wide ... fur artist: Tippett Studio (uncredited)

Stunts 

Lloyd Adams ... stunts
Trevor Addie ... stunts
Loyd Bateman ... stunts
Chad Bellamy ... stunts
Chris Bignell ... stunts
Dustin Brooks ... stunt rigger
Richard Brooks ... stunts
Simon Burnett ... assistant stunt coordinator / stunt double: Robert Pattinson
Clint Carleton ... stunt double: Peter Facinelli
Kimberly Chiang ... stunts
Allistair Collis ... stunt rigger
Emanuel Comanducci ... stunts
Laura Lee Connery ... stunts
Brent Connolly ... stunts
Alessandro D'Alessandro ... stunts
Crystal Dalman ... stunt double
Colin Decker ... stunt rigger
Mike Desabrais ... fight choreographer
Duane Dickinson ... stunt driver
André Dominguez ... stunt rigger
Dave Dunaway ... stunt rigger
Leif Havdale ... stunt double: Robert Patinson / stunts
David Jacox ... stunts
Trevor Jones ... stunt double: Edi Gathegi
Ken Kirzinger ... stunts
Jon Kralt ... assistant stunt coordinator / stunt double: Taylor Lautner
Frabrizio Lenci ... stunts
Brad Loree ... stunts
J.J. Makaro ... stunt coordinator
Alberto Martello ... stunts
Cotton Mather ... stunts
James Michalopolous ... stunt safety
Atlin Mitchell ... stunt double: Rachelle Lefevre
Phillip Mitchell ... stunts
Marco Molinaro ... stunts
Tony Morelli ... stunts
Gaston Morrison ... stunts
Anthony Moyer ... stunts
David Mylrea ... stunt safety
Jennifer Mylrea ... stunts (as Jen Mylrae)
Doug O'Dell II ... stunt driver
Jeffery Ong ... utility stunts
Francesco Petrazzi ... stunts
Gianluca Petrazzi ... stunt coordinator: Italy
Angelo Ragusa ... stunt performer
Gabriele Ragusa ... stunt performer
Jeffrey C. Robinson ... stunts
Jeff Sanca ... stunts
Chad Sayn ... stunt safety
Todd Scott ... stunts
Walter Siccardi ... stunt driver
Rafael Sola ... stunt rigger
Maja Stace-Smith ... stunt double: ashley greene
Hugo Steele ... stunts
Heath Stevenson ... stunts
Ty Trand ... stunt rigger
Jen Viens ... stunt double
David Zamperla ... stunt double
Mirko Zamperla ... assistant stunt coordinator: Italy
Ken Zilka ... stunts
Shawn Beaton ... co-fight choreographer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Skylar Almas ... grip
Carlos Avila ... rigging grip
Werner Bacciu ... key grip: italy unit
Marcello Bernardi ... video assist operator; second unit, Italy
Dane Bjerno ... aerial camera technician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Jeffery Bjorgum ... video assistant
Enrico Bortignon ... electrician
Alessandro Brambilla ... steadicam operator: second unit
Fabio Capozzi ... electrician
Arnaldo Catinari ... cinematographer: Italy unit
Mark Cohen ... first assistant camera: "b" camera
Douglas Craik ... camera operator: "b" camera
David Crone ... camera operator
Tony Derkach ... grip
Herb DeWaal ... underwater key grip
Jacob Egglestone ... set lighting technician
Damon J. Evans ... lighting technician
Jim Filippone ... helicopter pilot: camera
Kimberly French ... still photographer
Brent Gies ... best boy rigging lighting
David Giorgio ... video assist operator; main unit Italy
Marco Graziaplena ... second assistant camera: "b" camera, main unit Italy
Ian Guns ... super technocrane operator
Sean M. Harding ... first assistant camera
Sandra Hardy ... rigging lamp operator
Russell Hawkes ... dolly grip: second unit (as Russ Hawkes)
Dean Heselden ... Steadicam operator: second unit / camera operator: "a" camera: second unit
Gaetan Jalbert ... chief rigging gaffer
Carl Jensen ... best boy grip
Justin Johns ... second unit: video assist
Gene Keigher ... key rigging grip
Harvey LaRocque ... camera operator: second unit
Doug Lavender ... first assistant camera: second unit
John Le Roy ... key rigging grip
Emiliano Leurini ... operator: second unit
Paolo Leurini ... head rigging electrician: italy unit
Ross Long ... best boy rigging grip
Neil Macdonald ... best boy
Matt Margolis ... grip
Paul Martins ... lamp operator: second unit
Álex Martínez ... second assistant camera: "b" camera
Adam McDonald ... grip
Ed McMahon ... dolly grip
David Norris ... aerial camera operator: Italy (as Dave Norris) / aerial director of photography: Italy Unit (as Dave Norris)
Robert L. O'Hara ... dolly grip
Kevin O'Leary ... generator operator
Elvis Pasqual ... gaffer: italy unit
Ivor Pedersen ... grip (as Ivor Peterson)
Giorgio Perluigi ... second assistant camera: "a" camera, main unit Italy
Robert Petrin ... ultimate arm operator
Dana Powers ... lighting technician: second unit (as Dana Wutzke)
Dean Reca ... best boy grip: second unit
Neil Rowe ... rigging lamp operator
Ralph Rutherford ... rigging grip
Jean-Marc Saldini ... assistant camera
Vance Vegas Salvalaggio ... console programmer/operator
Emanuele Salvatore ... rigging grip: Italy unit
Christian Schauz ... lighting technician
Ed 'Animal' Schulz ... rigging grip
Ian Seabrook ... underwater director of photography
Pawel Sedzimir ... set lighting technician
Jack Serino ... rigging grip
Winona Sim ... video playback coordinator
Bill Stefandis ... grip
Andrew Sych ... space camera technician
Giovanni Tancredi ... electrician
Owen Taylor ... gaffer
Tony Thorpe ... grip
Alberto Torrecilla ... first assistant camera: "b" camera, main unit Italy
Max Torroba ... video playback coordinator
Daniele Traettino ... camera loader: main unit Italy
Hamed Vaghayenegar ... grip
Roger Vernon ... director of photography: second unit
Tom Waldman ... set lighting technician
Scott Wallace ... video playback operator
Mitch Warner ... set lighting technician
Roger Wells ... rigging best boy electric
John Westerlaken ... key grip
Lance White ... digital video assist operator
Tony Whiteside ... key grip: second unit
Carrie Wilson ... second assistant camera
Tyler Woeste ... second assistant camera
Adriene Wyse ... second assistant camera: second unit
Giacomo Zampieri ... key camera loader; main unit Italy
Davide Zanetti ... second assistant camera: "c" camera, main unit Italy
Massimiliano Zenga ... first assistant camera: "c" camera: Italy
Ryan Kunkleman ... red camera consultant (uncredited)

Animation Department 

Miguel A. Fuertes ... animator
Tom Gibbons ... animation supervisor: Tippett Studio
Dennis Kang ... animator
Randy Link ... animator
Amy Lu ... senior animator
Travis Tohill ... animator
Keith Patrick Turner ... animator
Jeff Vacanti ... animator

Casting Department 

Damian Barret ... casting assistant (as Damian Ambach)
Tineka Becker ... casting associate
Andrea Brown ... extras casting director
Sara Brown ... extras casting assistant
Kathryn Calogero ... casting assistant
Maurizio Cusano ... casting coordinator / extras casting
Robert Ellsworth ... casting assistant
Rhonda Fisekci ... search casting
Barone Francesca ... extras casting assistant
Lia Gotti ... extras casting assistant
Jeff Ham ... casting associate
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting
Hollie Meyer ... casting assistant
Romani Nadia ... casting assistant
J.J. Ogilvy ... casting assistant
Marco Tosti ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Giovanni Casalnuovo ... wardrobe supervisor
Daevina Danyluck ... truck costumer: second unit
Serena Fiumi ... set costumer
Aieisha Li ... costume set supervisor: second unit
Karin Nosella ... assistant costume designer
Kurtis Reeves ... costume coordinator

Editorial Department 

Tony Bacigalupi ... second assistant editor
Michael G. England ... assistant editor
Michael Hatzer ... digital intermediate colorist:Efilm
Thom Kyle ... assistant editor
Joshua Raymond Lee ... editorial production assistant
Marc Lulkin ... digital color assist
Michael MacDonald ... colorist: dailies
Kindra Marra ... first assistant editor
Harry Muller ... color timer
Neri Nazzareno ... colorist
Lisa Tutunjian ... digital intermediate editor
Leslie Adkins-Garza ... post-production coordinator (uncredited)
Evan Henke ... assistant editor (uncredited)
Lara Ramirez ... assistant editor (uncredited)
Jonathan Smiles ... digital consultant (uncredited)

Music Department 

Cyril Atef ... musician: drums
Jean-Pascal Beintus ... orchestrator
Christine Bergren ... music legal and clearance
Nicolas Charron ... orchestrator
Huw Davies ... musician: guitar
Alexandre Desplat ... conductor / orchestrator
Andrew Dudman ... music scoring mixer
Xavier Forcioli ... music production coordinator
Charles Martin Inouye ... music editor
Paul Katz ... music consultant
Gerard McCann ... music editor
Sylvain Morizet ... orchestrator
Alexandra Patsavas ... music supervisor
Steve Schiltz ... composer: additional music
Vincent Segal ... musician: electric cello
Kasey Truman ... music coordinator
Ginger Whitman ... music coordinator
Brittany Whyte ... music coordinator (as Brittany Warfield)
Lasse Enersen ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Daniele Abeille ... transportation coordinator
Lawrence Albright ... driver
Chris Baldwinson ... driver: cast
Rodney Beech ... transportation captain
Dave Greenbaum ... driver: 2nd unit cable truck
Matthew Habgood ... picture car coordinator
Edoardo Moracci ... transportation captain

Other crew 

Rachel Aberly ... unit publicist
Sheila Allen ... production accountant: italy
Peter Arpesella ... voice-over artist
Robin Auckland ... key craft service/first aid
John Balfour ... background coordinator
Enrico Ballarin ... location supervisor
Lynell Bangs ... production accountant
Bill Bannerman ... aerial unit director: Italy
Luke Barlow ... production assistant: second unit
David Beaumont ... production assistant
Bob Bedard ... head chef
Matteo Bertocchi ... assistant location manager: italy
Jeny Cassady ... puppeteer
John Charles ... software manager: Sony DAC
Claudia Cimmino ... production coordinator: Italy
Rick Coffee ... assistant production accountant
Jason Crosby ... marine coordinator: second unit
Charles Crossin ... set containment
Darius de Andrade ... key production assistant: second unit
Jason Delesalle ... production assistant
Ken Dhaliwal ... production legal counsel
Simonetta Di Fresco ... production coordinator assistanr
Rachael Dudley ... production assistant: second unit
Sara Durante ... set production assistant
Steven Eddy ... physical production executive
Kelsey Evans ... key office production assistant
John Fahrendorf ... assistant: Ms. Stewart
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema
Erik Feig ... production executive
Shayne Fiske ... production executive
Abraham Fraser ... location manager
Bernardo Galli ... assistant accountant: Italy
Synnove Godeseth ... production assistant (as Synnöve Godeseth)
Elspeth Grafton ... script supervisor: second unit
Rachel Diane Graham ... on-set tutor (as Rachel Graham)
Cameron Grierson ... clearance coordinator / clearance/product placement coordinator
Julie Hansen ... post production accountant
Kerry Hansen ... horse wrangler
Michael J. Harker ... completion bond representative
Lauren Henry ... animal trainer
Danny Ho ... playback supervisor
Jessica Hoyles ... office production assistant
Jerrold McKinley Ivery ... studio accountant
Paul Jasper ... animal trainer
Braden Jennings ... miscellaneous crew
Quanita Johnson ... production finance manager
Jill Kabush ... production assistant
Isaac Klausner ... assistant to Mr. Godfrey
Jedrzej Kowalski ... location scout
Nathan Larsen ... production assistant
Michael J. LeGresley ... first assistant location manager
Samuel Leung ... dailies film assistant: Deluxe Vancouver
Adam C. Londy ... assistant: Mr. Bowen (as Adam Londy)
Giovanni Lopez ... insurance broker
Ken MacAlpine ... location scout
Bonita Mackay-Larson ... petty cash accountant
Otto Mak ... assistant location manager
Brett McDermid ... second assistant production coordinator
Shaun Mckay ... assistant accountant
Jill McQueen ... first assistant production coordinator
James Moffat ... asst chef
Claudia Morgado ... script supervisor (as Claudia Morgado Escanilla)
Dina Morrone ... adr voice
Tim Moshansky ... location scout
Alexandra Muirhead ... production assistant
Anna Offelli ... co-producer assistant: Italy
Mike Park ... production legal counsel
Harley Pasternak ... personal trainer
Andrea Piria ... production accountant: italy
Paul Puzzella ... stand-in
Alison Rasberry ... accounting clerk (as Alison Low)
Benjamin R. Reder ... production legal counsel
Marc Richards ... production assistant
Russ Riggins ... production financing: Comerica Entertainment Group
Mick Rochon ... location scout
Weatie Rosenlehner ... assistant: Mr. Bannerman
Allan J. Ross ... location: preparation
Kathie Singh ... production assistant
George Slivarich ... production assistant
Kristina Slivarich ... production assistant
Roland Sonnenburg ... animal provider
Ryan Steacy ... cast security
Todd Steiner ... production financing
Antonia Tammaro ... assistant production accountant
Nina Teso ... production assistant
Matthew Topoozian ... production assistant
Kelli Turner ... on-set paramedic
Chanda Venable ... production assistant
Minn Vo ... male stand-in
Alex Voong ... production assistant
Kathleen Whelan ... production coordinator
Konrad Damian Wieclawski ... production assistant
Sean Wolput ... key production assistant
Blair Woodruff ... chef: second unit
Amanda Wowryk ... production assistant
Tamara Young ... sous chef
Jackson Zhao ... production assistant
Umberto Francia ... set production assistant (uncredited)
Luca John Rosati ... set production assistant: Italy (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page