Edit
The Duchess (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Saul Dibb

Writing Credits (WGA)  

Jeffrey Hatcher ... (screenplay) and
Anders Thomas Jensen ... (screenplay) and
Saul Dibb ... (screenplay)
 
Amanda Foreman ... (book "Georgiana, Duchess of Devonshire")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Michael Medwin ...
Speechmaker
...
Richard McCabe ...
...
Devonshire House Servant
Hannah Stokely ...
Devonshire House Maid
Andrew Armour ...
Burleigh (as Andy Armour)
Emily Jewell ...
Nanny
Bruce Mackinnon ...
...
...
Eva Hrela ...
Charlotte (Age 3)
Poppy Wigglesworth ...
Charlotte (Age 9)
Emily Cohen ...
Mercy Fiennes Tiffin ...
Sebastian Applewhite ...
Angus McEwan ...
...
Laura Stevely ...
...
Lord Ambrose (as Ben Garlick)
Max Bennett ...
...
Fiona Sheehan ...
Sarah Wyatt ...
Servant Girl
Thomas Arnold ...
Dealer
Gilbert Wynne ...
Althorpe Servant
Richard Curzon ...
Heaton's Clerk
Sophia Johnston ...
Guest at Lady Melbourne's Ball
Katerina Tana ...
Guest at Lady Melbourne's Ball
Rest of cast listed alphabetically:
Ailsa Baker ...
Daniel Bardwell ...
Gamer (uncredited)
Philippa Burt ...
Party Guest (uncredited)
John K. Duncan ...
Devonshire Servant (uncredited)
James MacColl ...
Bath Servant (uncredited)
...
Bess's Dance Partner (uncredited)
Tobias Nicholls ...
Devonshire Servant (uncredited)
...
Footman 2 (uncredited)
John Robinson ...
Aristocrat at Theatre (uncredited)
Rose Romain ...
Maid (uncredited)
...
Devonshire House Servant (uncredited)
...
Red Coats Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Alexandra Arlango ... co-producer
Carolyn Marks Blackwood ... executive producer (as Carolyn Marks-Blackwood)
Amanda Foreman ... executive producer
François Ivernel ... executive producer (as Francois Ivernel)
Michael Kuhn ... producer
Christine Langan ... executive producer
Cameron McCracken ... executive producer
Malcolm Ritchie ... associate producer: QwertyFilms
Andrew Semans ... associate producer: Magnolia Mae Films
Gabrielle Tana ... producer
Jill Tandy ... associate producer: QwertyFilms
David M. Thompson ... executive producer
Andrew Warren ... line producer
Colleen Woodcock ... co-producer
Mark Woolley ... associate producer: QwertyFilms

Music by 

Rachel Portman

Cinematography by 

Gyula Pados ... director of photography

Film Editing by 

Masahiro Hirakubo

Casting By 

Lucy Bevan

Production Design by 

Michael Carlin

Art Direction by 

Karen Wakefield

Set Decoration by 

Rebecca Alleway

Costume Design by 

Michael O'Connor

Makeup Department 

Jo Adams ... daily crowd hairdresser
Jan Archibald ... hair designer
Corinne Bossu ... makeup artist
Gill Bunker ... daily crowd hairdresser
Anita Burger ... daily crowd hairdresser
Catherine Davies ... hairdresser
Louise Fisher ... makeup artist
Clarice Gill ... crowd hair trainee
Maureen Hetherington ... daily crowd hairdresser
Stephanie Hovette ... hairdresser / wig maker
Sue Ignatius ... crowd hairdresser (as Susan Ignatius)
Jane Logan ... makeup artist: crowd
Ruth Mitchell ... make-up artist: dailies
Fran Needham ... hair stylist
Daniel Phillips ... makeup designer
Marc Pilcher ... daily crowd hairdresser
Tapio Salmi ... makeup artist
Loulia Sheppard ... hairdresser: Miss Knightley (as Lou Sheppard)
Rachael Speke ... makeup artist
Manny Stirpe ... daily crowd hairdresser
Barbara Taylor ... hairdresser
Rosemary Warder ... crowd hairdresser (as Rose Warder)
Christine Whitney ... crowd hair supervisor
Camilla Kirk-Reynolds ... crowd hair trainee (uncredited)
Claire Matthews ... hair stylist: dailies (uncredited)
Rupert Simon ... hairdresser (uncredited)
Jo Wand ... makeup artist: dailies (uncredited)

Production Management 

Tania Blunden ... post-production supervisor
Nick Laws ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tom Brewster ... third assistant director
Paul Cathie ... additional assistant director
Toby Hosking ... second assistant director
Sandrine Loisy ... third assistant director: crowd
Iain B. MacDonald ... second unit director
Alistair Ramsden ... assistant director runner: crowd
Josh Robertson ... first assistant director
Nick Shuttleworth ... second assistant director: crowd

Art Department 

Viv Ball ... scenic painter
Bruce Barnes ... site supervisor
Andy Blore ... carpenter
Alex Boswell ... stand-by props
Matthew Broderick ... stand-by props
Tim Browning ... draftsman
Daniel Byrne ... carpenter
Gillian Campbell ... hod scenic painter
Christopher Chandler ... dressing props (as Chris Chandler)
Nic Clayton ... carpenter
James Collins ... assistant art director
Dave Cooper ... carpenter
Dan Crandon ... construction manager
Jim Dyson ... stand-by painter
James Enright ... props
Lucy Eyre ... assistant set decorator
Colin Fox ... drapesman
Lee George ... carpenter
Muffin Green ... property master
Dean Hawley ... scenic painter
Kathy Heaser ... graphic designer
Lisa Heathcote ... food stylist
Lewis Heaver ... carpenter
Lee Hosken ... stand-by carpenter
Jason Htay ... carpenter
Athene MacRae ... art department runner
Robert May ... carpenter (as Rob May)
Mark McCabe ... drapesman
Adam McCreight ... property storeman
Alex McDonald ... scenic painter
Ben Munro ... stand-by art director
Eddie Murphy ... construction supervisor: re-shoot
Tim Powis ... workshop supervisor
Ben Rai-Green ... carpenter
Jody Raynes ... scenic painter supervisor
Michael Standish ... production buyer
Kristin Theyers ... dressing props
Rebecca Thomas ... art department
Maira Vazeou ... assistant drapesmaster
Mark Wallis ... carpenter
Andrew Wilson ... dressing props
Ray Wilson ... stand-by rigger
Nick Wood ... scenic painter
Paul Couch ... stand-by painter (uncredited)

Sound Department 

Paul Botham ... boom operator
Grant Bridgeman ... boom operator: second unit
Jeremy Brown ... cable person: sound
Oliver Bunker ... sound assistant: second unit
Roberto Cappannelli ... sound re-recording mixer
Andie Derrick ... foley artist (as Andi Derrick)
Frederic Echelard ... adr recordist (as Fred Echelard)
Alex Ellerington ... sound editor
Simon Fraser ... sound mixer
Peter Gleaves ... adr mixer
Howard Halsall ... dialogue editor
Paul Hamblin ... sound re-recording mixer
Catherine Hodgson ... supervising sound editor
Marco Itta ... sound assistant: second unit
Andrea King ... foley artist
Forbes Noonan ... foley recordist
Ben Norrington ... foley editor
Jeff Richardson ... dialogue editor
Alexandros Sidiropoulos ... assistant sound re-recording mixer
Noel Thompson ... sound mixer: second unit
Mike Turner ... sound mixer: second unit
Martin Williams ... sound mixer: second unit

Special Effects by 

James Davis III ... special effects technician (as James Davis)
Hugh Goodbody ... special effects technician
Mark Holt ... special effects supervisor
Peter Kersey ... senior technician / special effects
Jan Staines ... special effects technician
Jamie Weguelin ... special effects technician
Oliver Guy-Watkins ... snow effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Zishaan Ajmal ... data operations
Simon Allmark ... visual effects editor: Double Negative
Bradley Bayliss ... data operations
Janice Body ... digital cleanup artist (as Jan Body)
Ed Cross ... visual effects editor: Double Negative (as Edward Cross)
Paul Doogan ... scanning and recording
Miles Drake ... studio: Double Negative
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor: CIS London
Adam Hammond ... compositor
Pete Hanson ... studio: Double Negative
Kristine-Joeann Jasper ... matchmove artist: Double Negative
Matthew Leach ... studio assistant
Steve Lynn ... technician: Double Negative
Fay McConkey ... visual effects producer: Double Negative
Mark Michaels ... compositor: Double Negative
Marc Neale ... scanning and recording
Timo-Pekko Nieminen ... effects technical director: Double Negative
Charlie Noble ... visual effects supervisor: Double Negative
Dan Perry ... scanning and recording
Paul Raeburn ... supervisor: 2d, Double Negative
Bob Roach ... scanning and recording
Becky Roberts ... visual effects producer: CIS London
Dave Scott ... technician: Double Negative
Nam Vu ... data operations
Faye Walkington ... data operations
Taz Lodder ... technical support: Double Negative (uncredited)
David Wahlberg ... digital compositor: Rainmaker UK (uncredited)

Stunts 

Marc Cass ... stunt performer
Stuart Clark ... stunt performer
Tidd James ... stunt performer
Gerard Naprous ... horse master (as Gerrard Naprous)
Seon Rogers ... stunt performer
Lee Sheward ... stunt coordinator
Maxine Whittaker ... stunt double: Miss Knightley

Camera and Electrical Department 

Pip Ayers ... epk
Roy Branch ... rigging electrician
Tommy Carlin ... rigging electrician
John Clarke ... shooting electric
Andy Cole ... best boy (as Andrew Cole)
John Colley ... gaffer
Elliot Dupuy ... camera trainee: FT2
Andy Edridge ... grip: "b" camera
Rodrigo Gutierrez ... additional camera operator
Rawdon Hayne ... first assistant camera
Dermot Hickey ... second assistant camera
Jon Hurley ... camera loader: "b" camera
Nick Kenealy ... video operator
Ben Kerr ... shooting electric
Adrian Mackay ... shooting electric
Iain Mackay ... camera loader: "a" camera
Vince Madden ... rigging gaffer
Chris McAleese ... additional clapper loader
Peter Mountain ... still photographer
Mike Parsons ... generator operator
Nick Ray ... key grip
James Ray-Leary ... grip trainee
Kenny Richards ... pre-rig electric
Adam Samuelson ... technician: louma 2
Alan Stewart ... additional lighting camera operator
Chris Tann ... shooting electric
Gerry Vasbenter ... camera operator: "b" camera/Steadicam
Marc Woodcock ... lighting technician
Rob Gilmour ... central loader: dailies (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)
Nick Wall ... still photographer (uncredited)

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Louis Elman ... adr voice casting
Ruth Key ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Kathryn Blight ... principal costume standby
Jane Bogunovic ... seamstress
Anthony Brookman ... crowd fitting supervisor
Sophie Bugeaud ... costume trainee
Lorraine Burn ... seamstress
Ann Cartwright ... seamstress
Estelle Cleary ... costume maker
Rosy Coppola ... seamstress
Saffron Cullane ... trainee seamstress
Sally Davis ... costume assistant
Lucy Donowho ... costume buyer
Ian Foweraker ... costume trainee
Gordon Harmer ... wardrobe supervisor
Carin Hoff ... costume assistant
Vandra Howard ... principal wardrobe stand-by
Andrew Joslin ... costume assistant
Jo Korer ... crowd fitting supervisor
Anna Kot ... assistant costume designer
Barbara Kuznar ... seamstress
Ashwin Makan ... costume assistant
Ann Maskrey ... chief costume cutter
Maja Meschede ... costume assistant
Tracey Millar ... costume assistant (as Tracy Millar)
Rosanna Normanton ... costume trainee
Jools Osborne ... costume assistant
Maggie Partington-Smith ... costume assistant
Luan Placks ... assistant costume designer
Marie Ross ... costume assistant
Daisy Thistlethwayte ... costume trainee: crowd
Jacqueline Thomas ... costume assistant
Sarah Touaibi ... set costume supervisor: crowd
John Usher ... costumer
Lupt Utama ... costume assistant
Cecile Van Dijk ... costumer (as Cecile Dauby)
Wyn Vaughan-Humphreys ... principal wardrobe stand-by
Dee Walsh ... wardrobe mistress: principals
Abbie Woods ... costume trainee: crowd
Gerald Moulin ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Marcus Alexander ... digital intermediate producer
Jonathan Dixon ... digital intermediate producer
Dale E. Grahn ... color timer
Élodie Ichter ... digital intermediate editor
Adam Inglis ... digital intermediate colorist
Jenny King ... editor trainee: FT2
Andrew Lim ... digital intermediate assistant colorist
Faye Morgan ... post-production coordinator (as Faye Stevens)
Clive Noakes ... laboratory contact
Ravinder Patria ... editor trainee: FT2
Josh Sutcliffe ... digital intermediate editor
Steven Waltham ... editor trainee: FT2
Neil Williams ... first assistant editor
Stephen Bearman ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Jonathan Allen ... on-set music recordist
Jeff Atmajian ... orchestrator
Pavel Belousek ... soloist: cello
Anne Collis ... on-set music contractor
Chris Cozens ... auricle control systems
Chris Dibble ... recording engineer
Andrew Dudman ... on-set music recordist
James Fitzpatrick ... orchestral contractor
Jan Holzner ... assistant recording engineer
Abbie Lister ... on-set music coordinator: Hothouse Music
Petr Matejak ... soloist: violin
Yann McCullough ... music editor
Nyree Pinder ... on-set music coordinator: Hothouse Music
Rachel Portman ... orchestrator / score producer
Jiri Simunek ... music preparation
David Snell ... conductor
Rick Wentworth ... musical director: pre-records
Bruce White ... viola
Youki Yamamoto ... music associate

Transportation Department 

Simon Barker ... transportation captain
Daniel Brown ... facilities transportation captain (as Danny Brown)
Simon Burgess ... generator driver
Alan Higman ... driver: grip truck
Franca Jade ... location driver
Nick Kenyon ... unit driver
Andy Levett ... stand-by prop driver
Steve Lewis ... driver: camera truck
Andy Lindley ... unit driver
Adam Steers ... driver: construction department
Peter Strachan ... unit driver
Marcus Ward ... driver: Miss Knightley
Barrie Williams ... driver: Mr. Fiennes
Dave Williams ... wardrobe truck driver
David N. Williams ... driver: costume (as David Willaims)

Other crew 

Geraldine Atlee ... legal and business affairs: BBC Films
Jon Baker ... armourer
Philip Ball ... utility stand-in
Linda Bowen ... assistant accountant: post-production
Andy Butcher ... horse supplier / horse trainer
Lee Bye ... technical director: Pathé
James Clarke ... financial director: Pathé
Jessica Cole ... assistant: Miss Knightley (as Jess Cole)
Jayne Copperwaite ... florist
Ryan Creely ... production assistant
Andrew Dalmahoy ... location scout
Emma Davie ... unit publicist
Rebecca Davis ... assistant location manager: Bristol/Bath
Noel Donnellon ... title sequence producer
Sam Donovan ... script supervisor
Pierre Du Plessis ... business affairs: Pathé
Simon 'Spike' Duke ... vt supervisor (as Simon Duke)
John K. Duncan ... floor runner
Nicky Earnshaw ... production coordinator
Fiona Gilbert ... caterer
Michael Gilbert ... caterer
Ben Gladstone ... location manager
Tania Gordon ... base runner
Mary Greenwell ... angel: Magnolia Mae Films
Hannah Greig ... historical advisor (as Dr. Hannah Greig)
John David Gunkle ... unit manager (as David Gunkle)
Harriet Harper ... assistant: Mr. Fiennes (as Hattie Harper)
Tarn Harper ... post-production accountant
Emma Hazell ... assistant production coordinator (as Emma Olrich-Smith)
Oliver Hazell ... floor runner
Lisa Heathcote ... food stylist
Robyn Henderson ... floor runner: dailies
Caroline Hewitt ... head of physical production: Pathé
Sarah Hunt ... assistant accountant
Mick Hurrell ... health and safety advisor
Amy Irvine ... utility stand-in
Ben Irving ... assistant: director and producers
Francesca Jaynes ... choreographer
Poss Kondeatis ... production assistant
Jamie Lengyel ... location manager: Bristol/Bath
Carly Lewisohn ... floor runner
Kim Li ... assistant to producers: Magnolia Mae Films
James MacFarlane ... production runner / rushes runner
Charlotte Macpherson ... assistant: Michael Kuhn, Qwerty Films (as Charlotte MacPherson)
Meg Mathisen ... publicity manager
Jill McCullough ... dialect coach
Dermot McDermott ... unit operations
Fiona McGuire ... head of physical production: Pathé
Ciaran Moran ... assistant accountant
Jo Morris ... production assistant: Rachel Portman
Charlotte Mukalazi ... management accountant: Qwerty Films
Max Murphy ... production assistant: Norfolk
Daniel Naprous ... assistant horse master
Tiffany Nilson ... assistant to producers: Magnolia Mae Films
Robert Norris ... production legal services: Qwerty Films
Jackie O'Sullivan ... assistant accountant
David Z. Obadiah ... title sequence producer
Charles Ornstein ... card play advisor (as Charlie Ornstein)
George Pank ... business affairs: Pathe
Bonnie Parker ... dancer
James Payton ... utility stand-in
Kate Penlington ... clearance and neg checking
Richard Philipps ... production legal services: Qwerty Films
Roger Phillips ... title designer
Rachel Plose ... production accountant
Gill Raddings ... animal handler / livestock handler
Gemma Louise Read ... floor runner (as Gemma Read)
Bill Ridealgh ... unit nurse
Mike Runagall ... international sales: Pathé
Muriel Sauzay ... international sales: Pathé
Richard Slinn ... accounts cashier
Tom Stourton ... assistant location manager
Peter Tullo ... location assistant
Helen Turpin ... second assistant coordinator
Matthew Vizard ... production and delivery coordinator: BBC Films
Jonathan Weisgal ... sage: Magnolia Mae Films
Michael Wood ... production executive: BBC Films
Sally Woodfield ... etiquette advisor
Carly Lewisohn ... set production assistant (uncredited)

Thanks 

Maggie Ainley ... special thanks
Jeannie Beha ... special thanks
Deborah Cavendish ... special thanks (as Duchess of Devonshire)
Peregrine Cavendish ... special thanks (as Duke of Devonshire)
Thomas Coke ... special thanks (as Viscount Coke)
Richard Curzon ... special thanks
Mike Daley ... special thanks
Victoria Flannagan ... special thanks
Gerry Fox ... special thanks
Bea Kuhn ... in memory
Grant Lee ... special thanks
Simon McCormack ... special thanks
William Middup ... special thanks
Polly M. Whately ... special thanks (as Viscountess Coke)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page