Edit
"The Sopranos" All Due Respect (TV Episode 2004) Poster

(TV Series)

(2004)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Patterson

Writing Credits  

David Chase ... (creator)
 
David Chase ... (written by) and
Robin Green ... (written by) &
Mitchell Burgess ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Meadow Soprano (as Jamie-Lynn DiScala)
...
Adriana La Cerva (credit only)
...
Janice Soprano (credit only)
...
Bobby 'Bacala' Baccalieri (as Steven R. Schirripa)
...
...
...
...
...
...
Dan Grimaldi ...
...
...
...
Carlo Gervasi (as Arthur Nascarella)
George Loros ...
...
...
Paul Diomede ...
Jason Masucci
...
David Pasquale
...
...
...
Denise Borino-Quinn ...
Ginny Sacrimoni (as Denise Borino)
Jessica Dunphy ...
Devin Pillsbury (as Jessica R. Dunphy)
Cameron Boyd ...
...
Patrick Whaley (as Paul Franklin Dano)
...
...
Estela (as Bethany Pagliolo)
Vinny Vella ...
Jimmy Petrille (as Vinny Vella Sr.)
...
...
Bob Shaw ...
Ignatz Pravalkis
...
Charles Anthony Burks ...
Technician
...
FBI Agent #1
...
FBI Agent #2
...
Partygoer (as Mike Zegen)
Barret Wall ...
Football Player
Rest of cast listed alphabetically:
...
Party Girl (uncredited)
...
Partygoer (uncredited)
...
Partygoer (uncredited)
Greg Manning ...
Chris (uncredited)
Alex Revan ...
FBI Agent #3 (uncredited)
...
Partygoer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Henry Bronchtein ... co-executive producer (as Henry J. Bronchtein)
Martin Bruestle ... producer
Mitchell Burgess ... executive producer
David Chase ... executive producer
Robin Green ... executive producer
Brad Grey ... executive producer
Scott Hornbacher ... co-producer
Ilene S. Landress ... executive producer
April Lawrence ... associate producer
Gianna Maria Smart ... co-producer
Matthew Weiner ... supervising producer
Terence Winter ... executive producer

Cinematography by 

Phil Abraham ... director of photography

Film Editing by 

Sidney Wolinsky

Casting By 

Sheila Jaffe
Georgianne Walken

Production Design by 

Bob Shaw

Art Direction by 

Scott P. Murphy

Set Decoration by 

Janet Shaw

Costume Design by 

Juliet Polcsa

Makeup Department 

Kymbra Callaghan ... key makeup artist
Stephen Kelley ... makeup artist (as Stephen M. Kelley)
Darren Mills ... hair stylist
Karen Reuter Fabbo ... makeup artist
Anthony Veader ... key hair stylist (as Anthony F. Veader)
Lorraine Godfrey ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Henry Bronchtein ... unit production manager (as Henry J. Bronchtein)
Hans Graffunder ... production supervisor
Scott Hornbacher ... unit production manager
Mark Kamine ... assistant unit production manager
Ilene S. Landress ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Kristin Bernstein ... second assistant director
Michael DeCasper ... first assistant director
Charlie Foster ... dga trainee
John Silvestri ... second second assistant director

Art Department 

Troy R. Adee ... set dresser (as Troy Adee)
James J. Archer ... set dresser
Anthony Baldasare ... assistant property master
John Basile ... set dresser (as Jean Marc Basile)
Keith Berecz ... construction production assistant
Diana Burton ... property master
Rena DeAngelo ... assistant property master
George Drohan ... set dresser
Gary Grill ... construction coordinator
Anne Beiser Haywood ... on set scenic
Tom Heaps ... set dresser (as Tommy Heaps)
Christopher Hébel ... scenic foreman (as Christopher Hebel)
Miguel Jimenez ... shop electric
Glenn W. Jones ... set dresser
Kate Kennedy ... assistant set decorator
Christopher Lundy ... art department production assistant
Jeffrey M. Marchetti ... on set dresser
Chris Marzulli ... key construction grip
Eric M. Metzger ... set dresser (as Eric Metzger)
Ann Miller ... assistant property master
Lou Miller ... construction foreman
Dana Neuwirth ... assistant property master
Vincent J. Orofino ... set dresser
Gerard H. Pineo ... leadman
Geoffrey D. Pound ... construction grip (as Geoffrey Pound)
Miriam Schapiro ... art department coordinator
Kelly Solomon ... set decorating coordinator
Eric Stepper ... set dresser
Wolf-Dieter Stoeffelmeier ... scenic shop person
Michael Zansky ... scenic charge
Adam Jones ... scenic shopman (uncredited)
Bradley Rubenstein ... scenic artist (uncredited)
Joan Winters ... graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Tim Boggs ... adr supervisor
Kevin Patrick Burns ... sound re-recording mixer (as Kevin Burns)
Robert Deschaine ... adr mixer
Jed M. Dodge ... dialogue editor
Jason George ... supervising sound editor
Don Givens ... foley mixer
Chato Hill ... assistant sound editor
Paul Koronkiewicz ... boom operator
Jan McLaughlin ... sound utility
Todd Orr ... sound re-recording mixer
Mathew Price ... production sound mixer
Alex Raspa ... adr recordist
Brian Risner ... sound effects editor
Joseph T. Sabella ... foley artist (as Joe Sabella)
Greg Steele ... adr mixer
Paul J. Zydel ... adr mixer (as Paul Zydel)
Zane D. Bruce ... foley artist (uncredited)
Alfonso Calvo ... dubbing mixer (uncredited)

Special Effects by 

James R. Bilz ... special effects (as Jim Bilz)
Conrad V. Brink Jr. ... special effects (as Conrad V. Brink)

Visual Effects by 

Lesley Robson-Foster ... visual effects supervisor: post production, R!ot (uncredited)

Stunts 

Myra 'Dakota' Bown ... stunts (as Myra Dakota Bown)
Peter Bucossi ... stunt coordinator (as Pete Bucossi)
Jay Carrado ... stunts
John Cenatiempo ... utility stunts
John Copeman ... stunts
John DeBlasio ... stunts
Danny Downey ... stunts
Roy Farfel ... stunt coordinator
Frank Ferrara ... stunts
Bob Lake ... stunts
John Roney ... stunts
David Shumbris ... stunts
Anthony Vincent ... stunts
John Gilbert ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Tom Anderson ... best boy electric (as Thomas M. Anderson)
Joseph Baccari ... electrician
Timothy R. Boyce Jr. ... 24 frame playback (as T.R. Boyce)
William Coleman ... camera operator (as Bill Coleman)
John Corbett ... grip
Justin Corbett ... grip
Jeffrey A. Danielson ... electrician
Aaron Dawley ... best boy grip
James Domorski ... 24 frame playback
Robert Falcone ... electrician (as Robert A. Falcone)
Brian Fitzsimons ... grip (as Brian Fitzsimmons)
Anthony Gamiello ... grip
Christopher Gamiello ... grip
Dennis Gamiello ... key grip (as Dennis A. Gamiello)
Abbot Genser ... still photographer
Dennis Green ... 24 frame playback
Robert Gurgo ... base camp genny
Amanda Hudson ... b camera second assistant camera
Kevin Janicelli ... gaffer
Scott Koenigsberg ... camera loader
Jennifer Koestler ... b camera second assistant camera
Peter Koola ... rigging gaffer
Edward W. Lowry ... dolly grip
Hollis Meminger ... second assistant camera
Monique Mitchell ... grip
Richard Neumann ... electrician (as Richard C. Neumann)
Ben Noble ... best boy electric
Tim Norman ... first assistant camera
John L. Oates ... gaffer
Joseph M. Ori ... dimmer board operator
Douglas Pellegrino ... b camera operator
Louis Petraglia ... key rigging grip (as Louie Petraglia)
Phil Purificato ... best boy rigging grip (as Philip Purificato)
Patrick Quinn ... b camera first assistant camera
Darren Ryan ... 24 frame playback
Louis Sabat ... grip
Gerard Sava ... b camera operator
Frank Schumo ... grip (as Frank Schiumo)
James Thorne ... electrician (as James B. Thorne)
J. Dan Wright ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Kathleen Backel ... casting assistant
Anna Maniscalco ... background casting (as Anna Maniscalco-Blasi)
Meredith Tucker ... casting associate
Grant Wilfley ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Arlynn Abseck ... costumer
Micheline Brown ... costumer
Lorraine Calvert ... assistant costume designer (as Lorraine Z. Calvert)
Mildred Del Rio ... tailor
Elizabeth Feldbauer ... wardrobe supervisor
Irene Feldbauer ... costumer
Jennifer Ingram ... costumer
Joseph La Corte ... wardrobe supervisor
Jesse Lello ... wardrobe production assistant
Lauren Press ... assistant costume designer
Kelly Chambers ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Jason Altman ... dailies telecine
Sam Claypool ... post-production assistant (as Samuel Evan Claypool)
Joe Guzman ... post-production assistant
Owen Kaen ... post-production assistant
Scott Klein ... colorist
Peter Phillips ... post-production coordinator
Richard J. Rossi ... assistant editor
Keith Ponschock ... telecine assistant (uncredited)

Music Department 

Kathryn Dayak ... music editor
Jennifer C. Harper ... music clearance

Transportation Department 

Harry J. Leavey ... transportation co-captain
James Leavey ... transportation captain (as Jim Leavey)
David Phillip ... parking coordinator
Patrick Hogan ... driver (uncredited)

Other crew 

Jessica Archer ... location coordinator
Susan Aston ... dialogue coach: James Gandolfini
Jordan Bardach ... set production assistant
John Basile ... fish wrangler (as Johnny Basile)
Zoran Blazevic ... location scout
Melissa Brides ... set production assistant
Frank Carino ... stage production assistant
Salvatore Carino ... production auditor
Cheyanne M. Casey ... location assistant
David Chambers ... location assistant
James Cosper ... location scout
Stephen Defina ... accounting clerk
Kathleen Fellegara ... on set medic (as Kathy Fellegara R.N.)
Jennifer G. Fistere ... assistant to producers
Corey Fox ... set production assistant
Jason D. Frank ... fire operator
Christine Gee ... script supervisor (as Christine Gee-Lowrey)
Ginger Gonzalez ... set production assistant
Matthew Gordon ... set production assistant
Tosha L. Hawkins ... payroll auditor
Michael E. Hernandez ... chef
Selena Hernandez ... set production assistant
Regina Heyman ... location manager
Jesse Hove ... location assistant
Todd Judson ... office production assistant
Louis Katz ... production physician (as Louis A. Katz M.D.)
David Koch ... location assistant (as David A. Koch)
Steve Kornacki ... assistant production coordinator
Felicia B. Lipchik ... assistant to writers
Clare Lord ... location assistant
J.C. McIlwaine ... set production assistant
Josh Michael ... craft service assistant
Jason Minter ... assistant: David Chase (as Jason L. Minter)
Alison Norod ... set production assistant (as Ali Norod)
David Occhino ... location assistant
Eugenia Park ... office production assistant
Jill K. Perno ... set production assistant
Deborah Ricketts ... clip clearance
Leslie E.A. Rider ... script coordinator
Carmen Rodríguez ... accounting assistant (as Carmen Rodriguez)
Henri Sann ... set production assistant
Melissa Schneider ... writers office production assistant
Deidre Schrowang ... first assistant auditor
Jason Stant ... accounting assistant
April Taylor ... assistant location manager (as April R. Taylor)
Rebecca Thornell ... clearance
Kelly Trivigno ... accounting assistant
Sandra Vannucchi ... location scout
Tony Carey ... production executive (uncredited)
Ryder Washburn ... armorer (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page