Edit
Breaking and Entering (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Anthony Minghella

Writing Credits (in alphabetical order)  

Anthony Minghella ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Liv (as Robin Wright Penn)
...
Sandy
...
...
...
Zoran
Serge Soric ...
Driver
...
Vlado
Rad Lazar ...
Dragan
...
Wei Ping (as Ting-Ting Hu)
...
Orit
Poppy Rogers ...
Beatrice
...
Ruby
...
Kate
...
PC Primus
Dado Jehan ...
Bingo Caller / Musician
...
Rosemary
...
Legge
...
Erika
...
Joe (as O-T Fagbenie)
...
Bruno
Daon Broni ...
Yakubu
...
Oana
Eddie Sicoli ...
Paul (as Eddie Joseph)
...
Tanya
Emma Buckley ...
PC Erin Carter
Helen Baker ...
PC Lorna Pearce
Ellen Thomas ...
Judge
Rest of cast listed alphabetically:
Kwesi Asiedu-Mensah ...
PC James (uncredited)
James Cook ...
Architect (uncredited)
...
Luca (uncredited)
Ian Houghton ...
Police Desk Sergeant (uncredited)
Michael Shaeffer ...
Soho Media Man (uncredited)
...
Thaddeus (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Steve E. Andrews ... associate producer
Tim Bricknell ... producer (as Timothy Bricknell)
David Greenbaum ... production executive
Anthony Minghella ... producer
Anita Overland ... line producer
Sydney Pollack ... producer
Colin Vaines ... executive producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

Karl Hyde ... (as Underworld)
Rick Smith ... (as Underworld)
Gabriel Yared

Cinematography by 

Benoît Delhomme ... director of photography

Film Editing by 

Lisa Gunning

Casting By 

Michelle Guish
Gaby Kester

Production Design by 

Alex McDowell

Art Direction by 

Andy Nicholson ... supervising art director

Set Decoration by 

Anna Pinnock

Costume Design by 

Natalie Ward

Makeup Department 

Laura Blount ... make up trainee
Abi Brotherton ... hair stylist / makeup artist
Julie Dartnell ... hair stylist / makeup artist
Ivana Primorac ... hair designer / makeup designer
Julie Thom ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

Tim Clawson ... executive in charge of production: The Weinstein Company (as Timothy Clawson)
Clare Maclean ... post-production supervisor
Lisa Parker ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve E. Andrews ... first assistant director
Paul Bennett ... additional assistant director
Tim Bricknell ... second unit director (as Timothy Bricknell)
Caroline Chapman ... third assistant director
Todd Embling ... assistant director
Emily Perowne ... daily trainee assistant director
Anthony Wilcox ... second assistant director

Art Department 

Barry Abbot ... carpenter (as Barry Abbott)
Alex Aitken ... chargehand plasterer
David Allday ... stand-by art director
Ronald Bede ... stagehand
Paul Beeson ... stand-by carpenter
Tim Browning ... draughtsman
Dan Burke ... graphic artist (as Daniel Burke)
Sophia Chowdhury ... prop buyer
Temple Clark ... storyboard artist
Roger Dawson ... carpenter
Daniel Elias ... props
Lucy Eyre ... set decoration trainee
Gordon Fitzgerald ... property master
Matthew Foster ... dressing props (as Matt Foster)
Jonathan Graham ... pre-visualization artist
Joe Hansford ... apprentice painter
Roy Hansford ... chargehand carpenter
Ralph Harrison ... carpenter
Andrew Harvey ... painter
Lee Hedges ... dressing prop daily
Mark Hedges ... prop storeman
Jim Kerr ... carpenter
Dougie Lankston ... dressing prop daily
Alex Lemonis ... graphics assistant
Chris Lunney ... assistant graphic designer
John Maher ... construction manager
Rob Malloch ... trainee stand-by prop (as Robert Malloch)
Tony Marks ... carpenter
Garry Marriott ... construction medic
Chloe Dewe Matthews ... art department coordinator
Paul Anthony McGill ... architectural illustrator (as Paul McGill)
John McGolderick ... carpenter (as John McGoldrick)
Joe Monks ... chargehand painter
Wolfgang Osterholzer ... carpenter
Steve Payne ... daily props
Richard Perry ... pre-visualization artist
Clare Pidgeon ... assistant prop buyer
Terry Royce ... chargehand stand-by props
Lee Sandales ... assistant set decorator
Bob Sherwood ... chargehand dressing props (as Robert Sherwood)
Nic Stubbings ... dressing props
Micky Swift ... stand-by props
Paul Wescott ... painter
Andrew Williamson ... illustrator
James Smith ... modelmaker (uncredited)

Sound Department 

James Bennett ... adr recordist
Jason Bennett ... sound assistant
Martin Cantwell ... sound effects editor
Simon Chase ... ADR editor / dialogue editor
Michael Fentum ... dialogue editor
Peter Gleaves ... adr mixer
Matthew Gough ... sound re-recording mixer
Jim Greenhorn ... sound mixer
Mark Hackett ... foley mixer
Paul Hanks ... foley artist
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Carol Jones ... head of operations
Alex Joseph ... foley editor
Eddy Joseph ... supervising sound editor
Mark Levinson ... adr editor: US
David Mackie ... assistant sound editor (as Dave Mackie)
Stuart Morton ... sound editor
Mike Prestwood Smith ... sound re-recording mixer
Colin Ritchie ... dialogue editor
Jamie Roden ... sound re-recording mixer
Sven Taits ... sound re-recording mixer
William Towers ... boom operator (as Will Towers)
Ian Waggott ... foley artist
John Warhurst ... sound effects editor
Rachael Tate ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Richard Conway ... special effects supervisor
Sam Conway ... special effects coordinator
Robin Earle ... stunt rigger
Stephen Paton ... special effects supervisor (as Steve Paton)
Mark White ... special effects technician

Visual Effects by 

Louie Alexander ... digital cleanup artist
Tim Baxter ... film recording
Andy Burrow ... scanning & recording manager: Framestore CFC
Oliver Deen ... digital effects artist
Jerome Dewhurst ... di engineer
Ian Differ ... visual effects editor
Alec East ... video graphics designer
Miro Gal ... Flame operator
Adam Glasman ... colourist: Framestore CFC
Jonathan Edward Graham ... pre-visualization artist (as Jonathan Graham)
Alistair Hamer ... film mastering engineer
Adam Hawkes ... digital restoration supervisor
Jan Hogevold ... executive producer: Framestore CFC
Charles Howell ... visual effects producer: Framestore CFC
Tomas Kalhous ... digital compositor: UPP
Vít Komrzý ... visual effects producer
Brian Krijgsman ... digital assembly: Framestore CFC
Kevin Lowery ... high definition engineer
Petr Masek ... digital compositor / digital frame touch-up
Claire McGrane ... senior producer: Framestore CFC
Maria Michalopoulou ... data operator: Framestore CFC
Viktor Muller ... visual effects supervisor
Richard Perry ... pre-visualization artist
Robert Pik ... digital compositor
Cristina Puente ... compositor: Framestore-CFC
Dave Robinson ... systems engineer
Nick Stanley ... digital cleanup artist
Maria Stroka ... producer: Framestore CFC
Petr Vcelicka ... digital compositor
Jan Vseticek ... visual effects coordinator
Steve Wagendorp ... digital assembly: Framestore CFC
Rus Wetherell ... digital artist: CFX
Stephen Willey ... senior systems engineer
Kim Wiseman ... rotoscope artist

Stunts 

Andy Bradshaw ... stunt double: Zoran (as Andrew Bradshaw)
Michael Byrch ... stunt performer
Bruce Cain ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt double: Sandy
Bill Davey ... stunt performer
Steve Dent ... stunt coordinator
Frank Henson ... stunt performer
Mark Henson ... stunt performer
Gary Hoptrough ... stunt double: Miro
Rob Inch ... stunt performer
Ben Milner ... freerunning performer
Brian Nickels ... stunt performer
Matthew Sampson ... stunt department coordinator
C.C. Smiff ... stunt performer
Reg Wayment ... stunt performer
Pete White ... stunt double: Bruno
Len Woodcock ... stunt double: Bea (as Leonard Woodcock)
Paul Corkery ... freerunning coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Anthony Benjamin ... trainee grip
Robert Binnall ... focus puller: "b" camera
Paul Borg ... electrician
Bill Bullpitt ... electrician (as Bill Bulpitt)
Andy Cole ... generator operator
John Colley ... gaffer
Benjamin Croce ... camera trainee
Justin Denchfield ... best boy
Jason Dully ... additional second assistant camera
Charlie England ... clapper loader
Simon Finney ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit
Amelia Hashemi ... video playback operator
Dai Hopkins ... grip
Stuart Hurst ... rigging gaffer
Brigitte Lacombe ... special still photographer
Mark Milsome ... focus puller
Robert Palmer ... clapper loader: "b" camera
Gary Parnham ... electrician
Mike Parsons ... electrician
Alastair Rae ... Steadicam operator
Tom Scott ... stand-by rigger
Laurie Sparham ... still photographer
Thomas Thomas ... electrician
Dean Thompson ... first assistant camera: additional filming unit
Nick Wall ... still photographer
Andrew Watson ... rigger
Dennis Watson ... chargehand rigger
Paul Wheeldon ... second assistant camera
Mat Wilson ... electrician
Matt Wilson ... electrician

Casting Department 

Vanessa Baker ... voice casting
Grace Browning ... casting assistant (as Grace Brown)
Brendan Donnison ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Mark Ferguson ... assistant costume designer
Michael Weldon ... wardrobe master
Abbie Woods ... costume trainee
Tamsin Wright ... wardrobe assistant
Esme Young ... seamstress

Editorial Department 

Chris Andrews ... negative cutter
Ravi Desai ... editor trainee: FT2
Ian Differ ... film conform editor
Adam Glasman ... digital film colorist
Jan Hogevold ... digital intermediate executive producer
Claire McGrane ... senior digital intermediate producer
Laura Morrod ... assistant editor / editor trainee: FT2
Thy Quach ... editor trainee: FT2
Kelly Smith ... negative cutter
Maria Stroka ... digital intermediate producer
Angus Wallace ... editing technical supervisor
Claus Wehlisch ... film conform editor
Katie Weiland ... first assistant editor

Music Department 

John Bell ... orchestrator
Peter Cobbin ... music score mixer
Malcolm Corbitt ... music assistant: Underworld
Mike Gillespie ... music supervisor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Robert Houston ... score pro tools recordist
Nick Ingman ... conductor
Dado Jehan ... composer: additional music / consultant: Bosnian music / music arranger / music consultant
Allan Jenkins ... music editor
Rachel Levy ... executive in charge of music: The Weinstein Company
Darren Price ... music assistant: Underworld
Kirsty Whalley ... music editor
Bruce White ... viola
Rolf Wilson ... orchestra leader

Transportation Department 

Steve Agius ... unit driver
Noel Allen ... unit driver
Steve Bignall ... driver: mini-bus (as Steve Bignell)
John Boy ... driver: dressing props
Bill Clarke ... driver: stand-by construction
Ian Clarke ... driver: grip truck (as Ian Clark)
Nobby Clarke ... driver: mini-bus
Mark Crowley ... unit driver
Danny Effelman ... driver: mini-bus
Stuart Haste ... driver: construction
Rob Hempenstall ... transportation captain
Gary Hopwood ... unit driver
Graham Kelly ... action vehicle coordinator
Colin Kiddell ... unit driver
Geoff McCracken ... driver: mini-bus
Johnny Ott ... driver: camera truck
Steve Rogers ... unit driver
Nina Ruhkala ... action vehicle assistant
Joe Savino ... unit driver
Chris J. Smith ... assistant action vehicle coordinator (as Chris Smith)
Marcus Ward ... driver: Jude Law
Mike Wheller ... unit driver
George Andrews ... unit driver (uncredited)
Mickey Davie ... vehicle technician (uncredited)

Other crew 

Simon Adams ... security officer
Guy Barker ... production accountant
John Barnes ... security officer
Holly Bates ... accounts trainee
Ilka Becker ... chef
Jo Beckett ... script supervisor
Andy Bird ... security officer
Jarrod Bolton ... health and safety
Boris Boscovic ... voice-over
Nicole Carmen-Davis ... set production assistant
Karen Cattini ... assistant: Mr Minghella, Mirage Enterprises
William Charrington ... production runner
Sue Church ... kitchen assistant
Kim Cook ... kitchen assistant
Jonah Coombes ... location manager
Guy Cowan ... head chef
Eran Creevy ... stand-in
Tom Crooke ... location scout
Joss Crowley ... runner: additional photography
Sue Darley ... animal trainer
Rebecca Davis ... location trainee
Lorenzo Demarco ... head of facilities: Translux
Sophie Dow ... consultant: child psychiatry
Dianne Dreyer ... script supervisor
Tom Edmunds ... assistant to director and producer
Todd Embling ... runner
Francesca Farran-Lee ... runner
Lydia Farrell ... kitchen assistant
Penny Frost ... daily production runner
Christopher Gillberg ... consultant: child psychiatry (as Professor Christopher Gillberg)
Ben Gladstone ... location scout
Jacqueline Goldenstein ... production assistant
Anne Marie Gormley ... first assistant accountant
David Greenbaum ... production executive: Miramax
John Hadity ... executive vice president production finances: The Weinstein Company
Caroline Harvey ... development: Mirage Enterprises
Wade Hinkley ... facilities coordinator: Translux
Sarah Hood ... additional set runner
Sonia Hooper ... animal trainer
Ian Hoskin ... tutor/chaperone
Sarah Hughes ... clearance
Ben Jackson ... assistant: Mr. Law
Vinnie Jassal ... location assistant (as Vinod Jassal)
John Kerr ... runner (as John 'Kirbie' Kerr)
David Lobatto ... production runner
Natalie Malla ... development assistant: Mirage Enterprises
Vesna Marich ... consultant: Bosnia
Lina Martins ... assistant: Juliette Binoche
Gill McArthur ... unit nurse
Ciara McGowan ... production coordinator
Amelia McNeil ... location assistant
John McVeigh ... kitchen assistant
Ben 'Sam' Miller ... runner
Liz Miller ... publicist: McDonald & Rutter
Sharon Milton ... tutor/chaperone
Lumumba Mosquera ... executive in charge of business and legal affairs: The Weinstein Company
Miran Norderland ... consultant: Bosnia
Terry O'Neil ... insurance services: AON/Albert G. Rubin (as Terry O'Neill)
Richard Perry ... pre-visualization artist
Steve Pirolli ... facilities coordinator: Translux
Reg Poerscout-Edgerton ... crowd coordinator
Mirsad Purivatra ... consultant: Bosnia
Gill Raddings ... animal coordinator
Bill Ridealgh ... unit nurse
Indire Rizvo ... consultant: Bosnian dialect
Eric Roth ... executive in charge of business and legal affairs: The Weinstein Company
Asha Sharma ... daily location assistant
Carly Shear ... kitchen assistant
Barney Smith ... chef
Shane Stanfield ... security officer
Jane Steele ... assistant accountant
Darren Stock ... head of security
Eve Swannell ... assistant production coordinator
George Taylor ... stand-in
Gemma Todd Smithers ... assistant accountant (as Gemma Smithers)
Branko Tomovic ... voice-over
Aminta Townshend ... script supervisor: second unit
Michael D. Walsh ... assistant production coordinator
Marcus Ward ... security: Mr. Law
Joan Washington ... dialogue coach
Laura Windebank ... floor runner / stand-in
Douglas Yates ... advisor: health and safety (as Dougie Yates)
Josh Yudkin ... location unit manager / unit manager
Garry Marriott ... medic: construction (uncredited)
Zelda Tinska ... voice (uncredited)

Thanks 

Kwesi Asiedu-Mensah ... thanks
Mick Caldwell ... thanks
Marc Carter ... thanks
Isabel Coman ... thanks
Rob David ... thanks (as Roberto Purvis)
Lisa Doughty ... thanks
Gerard Horan ... thanks
Ken Livingstone ... thanks
Frank Luke ... thanks
Roger Madelin ... thanks
Tony Rocco ... thanks
Michael Shaeffer ... thanks
Michael Smiley ... thanks
Vesna Urosevic ... thanks
Martin Wells ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page