Directed by
Phillip J. Roth |
Writing Credits (in alphabetical order)
Michael Johnston | ... | (screenplay) (as Micheal Baldwin) |
Phillip J. Roth | ... | (screenplay) (as Phillip Roth) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Dean Cain | ... | Capt. David Carver | |
Kristine Byers | ... | Dr. Meredith Winter | |
Robert Zachar | ... | Dr. Ian Drackovitch | |
Marcus Aurelius | ... | Dr. Greg Travis | |
Robert DiTillio | ... | Kevin Korisch | |
Vesela Dimitrova | ... | Bailey Kent (as Vassela Dimitrova) | |
Hristo Shopov | ... | Capt. Sergei Petrov | |
Chuck Eckert | ... | Cookie | |
Kelly Wilborn | ... | Dying Mother | |
Hector Kleist | ... | Knight #1 | |
John Barnsall | ... | Knight #2 | |
Chad Boyer | ... | Knight #3 | |
Matthew Coe | ... | Knight #4 | |
Matt Harris | ... | Knight #5 | |
Darius Kerns | ... | Knight #6 | |
Harold McBain | ... | Knight #7 | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Hristo Dimitrov | ... | Radiation man (uncredited) |
Produced by
Jeffery Beach | ... | producer |
Dean Cain | ... | producer |
John Capilla | ... | line producer |
Janine M. Clark | ... | line producer |
Melanie J. Elin | ... | producer |
James Hollensteiner | ... | executive producer (as Jim Hollensteiner) |
Thomas J. Niedermeyer Jr. | ... | executive producer |
Ken Olandt | ... | executive producer |
Phillip J. Roth | ... | producer |
T.J. Sakasegawa | ... | associate producer |
Richard Smith | ... | executive producer |
Plamen Voynovsky | ... | co-producer |
Music by
Anthony Riparetti | ... | (as Tony Riparetti) |
Cinematography by
Todd Barron |
Editing by
David Flores | ||
Christian McIntire |
Production Design by
Kes Bonnet |
Art Direction by
Boris Michaels |
Costume Design by
Irina Kotcheva | ... | (as Irene Sinclair) |
Makeup Department
Francie Hart | ... | makeup department head |
Mariana Love | ... | key hair stylist / key makeup artist |
Production Management
Vladimir Voynovsky | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Victor Bojinov | ... | first assistant director |
Todor Chapkanov | ... | second assistant director |
Hristo Dimitrov | ... | assistant director |
Alexander Kossev | ... | second second assistant director |
Art Department
Kory Angels | ... | set dresser |
John Ayerman | ... | set dresser |
Bogdan Bogdanov | ... | carpenter |
Bodie Bran | ... | carpenter |
Dean Chevys | ... | set dresser |
Marvin Dresser | ... | set dresser |
Fred Flutie | ... | foreman |
Steve Georgie | ... | construction coordinator |
Oliver Johnson | ... | lead set dresser |
Petar Lozanoff | ... | set dresser (as Petar Lozanov) |
John Miter | ... | property master |
Dina Ogden | ... | set dresser |
Mike Oslan | ... | set dresser |
Piper Penderghast | ... | set dresser |
Danny Peters | ... | carpenter |
Dimiter Petkov | ... | set dresser (as Dorian Peters) |
Vladimir Petkov | ... | carpenter |
Boris Planter | ... | swing |
Nikolay Popov | ... | assistant property master (as Nicholas Belvedere) |
John Prolen | ... | set dresser |
Marvin Rankin | ... | swing |
Theo Shiner | ... | carpenter |
Todor Tunov | ... | set dresser |
George Valerie | ... | set dresser |
Lad Valient | ... | set dresser |
Marion Valkerie | ... | swing |
Visual Effects by
Ulysses Argetta | ... | digital compositor |
Steven M. Blasini | ... | visual effects coordinator |
Yancy Calzada | ... | visual effects supervisor: American team |
David Chan | ... | digital compositor: American team |
Vince Di Meglio | ... | digital compositor |
Harry Eisenstein | ... | 3d animation |
Steve Graves | ... | digital compositor |
Bradley Mullennix | ... | digital artist: consultant |
James Perry | ... | visual effects supervisor: American team |
Iva Petkova | ... | visual effects |
Jason Shulman | ... | digital artist: American team |
Alvaro Villagomez | ... | visual effects supervisor |
Stunts
Raicho Vasilev | ... | stunt performer |
Kaloian Vodenicharov | ... | stunts |
Yordan Zahariev | ... | stunt coordinator (as Jordan Harris) |
Camera and Electrical Department
John Angelo | ... | best boy electric |
Tony Basil | ... | loader |
Fidel Canstro | ... | electrician |
George Carter | ... | second assistant camera: "b" camera |
Jesus Chavez | ... | second assistant camera |
Georgy Dimitrov | ... | first assistant camera: "b" camera (as George Dimitrov) |
Vasil Galabov | ... | key grip |
Val Gavin | ... | key grip |
Robert Grekov | ... | electrician (as Robert Gecko) |
Alexander Johnson | ... | first assistant camera |
Angel Johnson | ... | gaffer |
Jimmy Johnson | ... | grip |
Kurt Johnson | ... | best boy grip |
Liam Kibbutz | ... | lighting technician |
Erwin Lanzensberger | ... | steadicam operator |
Donny May | ... | first assistant camera: "b" camera |
Alexander Rummy | ... | second assistant camera: "b" camera (as Alexander Crummy) |
Miroslav Stoilov | ... | video assist (as Ross Stanley) |
Simon Varsano | ... | still photographer |
Boris Vassilev | ... | electric trainer (as Bobby Vase) |
Casting Department
Alexander Kossev | ... | extras casting director |
Costume and Wardrobe Department
Lana Gersh | ... | set costumer |
Anna Stephanie | ... | wardrobe supervisor |
Editorial Department
Greg Babor | ... | assistant editor |
David Block | ... | colorist (uncredited) |
Script and Continuity Department
Krasimira Karachorova | ... | script supervisor (as Krassimira Carmen) |
Transportation Department
Nikolai Milev | ... | driver: cast |
Alexander Peytchev | ... | transportation captain |
Additional Crew
Cherise Honey | ... | assistant: Mr. Beach |