Outlander (TV Series)
Blood of My Blood (2018)
Full Cast & Crew
Directed by
Denise Di Novi |
Writing Credits
Diana Gabaldon | ... | (based on the series of books written by) |
Ronald D. Moore | ... | (developed by) |
Shaina Fewell | ... | (written for television by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Caitríona Balfe | ... | Claire Randall (as Caitriona Balfe) | |
Sam Heughan | ... | Jamie Fraser | |
Duncan Lacroix | ... | Murtagh Fraser | |
David Berry | ... | Lord John Grey | |
Oliver Finnegan | ... | Lord William Ransom | |
Ajuawak Kapashesit | ... | Raven of Keowee | |
Jacob Pratt | ... | Cherokee Warrior |
Produced by
David Brown | ... | producer (produced by) |
Karen Campbell | ... | co-executive producer |
Shaina Fewell | ... | producer |
Shannon Goss | ... | supervising producer |
Toni Graphia | ... | executive producer |
Ben McGinnis | ... | associate producer |
Ronald D. Moore | ... | executive producer |
Michael O'Halloran | ... | producer |
Matthew B. Roberts | ... | executive producer |
Luke Schelhaas | ... | co-executive producer |
Jennifer Yale | ... | producer |
Music by
Bear McCreary | ... | composer |
Cinematography by
Alasdair Walker |
Editing by
Fabienne Bouville |
Casting By
Suzanne Smith | ... | (as Suzanne M. Smith) |
Art Direction by
Chris Cornwell | ... | (art direction) |
Emer O'Sullivan |
Set Decoration by
Stuart Bryce | ||
Lydia Farrell | ||
Justyn Jacobs |
Costume Design by
Nina Ayres |
Makeup Department
Shelley Blair | ... | hair stylist / makeup artist |
Kim Brown | ... | trainee hair and makeup artist |
Julie-Ann Devine | ... | makeup trainee |
Kylie Jonkman | ... | daily makeup/hair: crowd |
Amy Carter Mason | ... | crowd makeup trainee (as Amy Carter) |
Alex Rouse | ... | wigmaker |
Paula Rebanks | ... | crowd daily hair and makeup artist (uncredited) |
Production Management
Cameron Angeli | ... | executive in charge of post production |
Chris Cameron | ... | unit manager |
Lucy Fowler | ... | post-production supervisor |
Olivia Gifford | ... | assistant production manager |
Pauly McCluskey | ... | unit manager |
Steven Moore | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Mark James Osborne | ... | trainee assistant director (as Mark Osborne) |
Zoe Smith | ... | second assistant director |
Oliver Tummel | ... | third assistant director: second unit |
Katri A. Vanhatalo | ... | daily floor runner |
Art Department
Kimberley Bright | ... | graphic designer |
Hugo Dias | ... | chargehand greensman |
Sara Dillon | ... | petty cash buyer |
Roddy Dolan | ... | prop daily |
Jasper Fitzgerald | ... | junior draughtsperson |
Kelly Fitzsimmons | ... | set dec accounts assistant |
Claire Flanagan | ... | draughtsperson |
Kirsty Glover | ... | scenic painter |
Justyn Jacobs | ... | drapesperson |
Kirsty McCabe | ... | art department trainee |
Eona McCallum | ... | art department coordinator |
Craig McIntosh | ... | assistant graphic designer |
Kevin Mitchell | ... | dressing props |
Darrel Morland | ... | plasterer |
Claire Pidgeon | ... | assistant set decorator |
Andrea Porteous | ... | prop maker |
Mike Pricket | ... | chargehand stagehand |
Iveta Smidtaite | ... | junior draughtsperson |
Ghillie Smith | ... | assistant art director |
Neil A. Stone | ... | greens standby |
David Thomson | ... | props |
Sound Department
Vince Balunas | ... | dialogue editor / sound effects editor / supervising sound editor |
Alan Decker | ... | re-recording mixer |
Paul Hartmann | ... | epk sound recordist |
Javi López | ... | sound assistant |
Brian Magerkurth | ... | sound mix technician |
Matthew Manselle | ... | foley editor / foley mixer |
Brian Milliken | ... | production sound mixer |
Jackson Milliken | ... | 1st assistant sound |
Jordan Milliken | ... | first assistant sound: second unit |
Alex Parker | ... | assistant sound editor |
Brian Straub | ... | foley artist |
Nello Torri | ... | re-recording mixer |
Special Effects by
Dominic Blake | ... | senior special effects technician |
Trevor Butterfield | ... | senior special effects technician |
Aaron Close | ... | sfx trainee: Creative Scotland |
Kieran McCallum | ... | special effects assistant / special effects |
Ross McCluskey | ... | special effects technician |
Jordan Washington | ... | special effects technician (credit only) |
Visual Effects by
Lucy Ainsworth-Taylor | ... | executive visual effects producer: BlueBolt / visual effects executive producer: BlueBolt |
Paul A. Baccam | ... | compositor: Sony Pictures |
Angela Barson | ... | visual effects executive supervisor: BlueBolt |
Richard Briscoe | ... | visual effects supervisor |
Josh Bryson | ... | compositor |
Andie Eikenberg | ... | digital compositor / visual effects coordinator |
Steve Ernst | ... | roto/paint artist |
Mariel Folmer | ... | compositor |
Camille Geier | ... | vfx executive producer / vfx executive producer: BOT VFX |
Gabriela Hadová | ... | senior matte painter |
Tomas Kalhous | ... | head of 2d: UPP |
Robert Laughlin | ... | digital compositor |
Nikki Jieun Lee | ... | compositor: Sony Pictures |
Shiying Li | ... | digital compositor: Barnstorm VFX |
Jonathan McClintic | ... | compositor |
Michaela Mladá | ... | visual effects coordinator |
Victoria Moreno | ... | visual effects editor: Barnstorm VFX |
Tony Noel | ... | digital compositor: Sony's Body Shop |
Nicholas Puhala | ... | compositor |
Pavel Rehak | ... | digital compositor |
Michelle Rose | ... | visual effects producer |
Peppe Russo | ... | pipeline developer: Bluebolt |
Jana Antalová | ... | roto artist (uncredited) |
Vaclav Kostun | ... | matchmove artist: DNEG (uncredited) |
Worth Bjorn Walters | ... | visual effects supervisor (uncredited) |
Stunts
Dominic Preece | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Michael Carstensen | ... | b camera steadicam |
Sandra Coulson | ... | focus puller: dailies |
Tim Critchell | ... | key grip |
Fergus Cruickshank | ... | camera trainee |
Radka Filipská | ... | camera/video Trainee |
Simon Hay | ... | epk camera operator |
Les Hinks | ... | second assistant camera |
Jonny Mackenzie | ... | lighting technician |
Alan Maxwell | ... | camera operator |
Grant McPhee | ... | digital imaging technician |
'Kis Gromek' László Molnár | ... | rigging chargehand |
Colin Price | ... | best boy |
Mark Ritchie | ... | gaffer: second unit |
Chris Shaw | ... | first assistant camera |
Archie Short | ... | aerial cinematographer |
Aimee Spinks | ... | still photographer |
Jon Towler | ... | console operator |
Mihail Ursu | ... | video assist |
David Wilson | ... | lighting technician |
Pavol Wolf | ... | second assistant camera: second unit |
Maros Zilincan | ... | assistant camera: second unit |
David Martin | ... | camera trainee dailies (uncredited) |
Casting Department
Anna Dawson | ... | casting assistant |
Caitlin Joseph | ... | casting assistant |
Simone Pereira Hind | ... | casting: Scotland |
Costume and Wardrobe Department
Sarah Elizabeth Bennie | ... | stock coordinator |
Mark Bouman | ... | assistant costume designer |
Ali Bremner | ... | costume set supervisor |
Olivia Carnera | ... | principal trainee |
Daniel Cruden | ... | assistant costume designer |
Helena Deerwater | ... | costume design assistant |
Julia Forrester | ... | textiles and embroidery |
Mhairi Gibb | ... | costume coordinator |
Emma Jane Green | ... | costume prop maker |
Laura Gunning | ... | senior breakdown artist |
Megan Guthrie-Wedemeyer | ... | costume assistant |
Sophie Holloway | ... | costume trainee |
Basia Kuznar | ... | assistant costume designer |
Anna Lau | ... | costume supervisor |
Lloyd Middleton | ... | wardrobe supervisor |
Catriona Muir | ... | junior dye/breakdown artist |
Stephen O'Rawe | ... | crowd costume supervisorr |
Gayle Playford | ... | costume cutter |
Rachel Robinson | ... | costume maker |
Kirsty Steel | ... | senior dye/breakdown artist |
Kate Thomson | ... | dye/breakdown supervisor |
Amy Wallace | ... | principal costume standby |
Elle Wilson | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Reby Keszycki | ... | post-production assistant |
Kaljeven Singh Lally | ... | assistant editor: UK |
Ben McKinstrie | ... | dailies colorist supervisor |
Colin Monie | ... | editor: UK |
Dionisis Sarakinis | ... | assistant editor: UK |
Jacob Tishler | ... | assistant editor |
Ben McKinstrie | ... | additional editor (uncredited) |
Location Management
Fionn Corbett | ... | location assistant |
Hugh Gourlay | ... | supervising location manager |
Juraj Molnár | ... | location manager and scout: Slovakia |
Lyndsay Tannahill | ... | location assistant |
Cindy Thomson | ... | location manager |
Music Department
Jason Akers | ... | scoring assistant |
Sean Barrett | ... | orchestrator |
Michael Beach | ... | composer: additional music |
Omer Ben-Zvi | ... | additional music / scoring assistant |
Cooper Fuqua | ... | technical music assistant |
Marisa B. Gunzenhauser | ... | Assistant to Composer / assistant to composer |
Jesse Hartov | ... | composer: additional music |
Benjamin Hoff | ... | orchestrator |
Jan Holzner | ... | score recording engineer |
Justin Hopfer | ... | music editor |
David Matics | ... | scoring assistant |
Bear McCreary | ... | music by |
Skylar Hyunsoo Nam | ... | additional music (as Skylar Nam) / additional music |
Joanna Pane | ... | composer: additional music |
Nicholas Steinbach | ... | composer: additional music |
Jamie Thierman | ... | orchestrator |
Ryan Sanchez | ... | additional mixing engineer (uncredited) |
Leo Tee | ... | music clearance (uncredited) |
Ryan Walsh | ... | additional recording engineer (uncredited) |
Script and Continuity Department
Kirsty Auld | ... | assistant script supervisor / continuity |
Justin Geldzahler | ... | script coordinator |
Margaret Graham | ... | script supervisor |
Angela Miller | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Clinton du Preez | ... | unit manager |
Andy Finnie | ... | transportation co-captain |
Paul Stewart | ... | unit driver |
John Wright | ... | unit driver |
Additional Crew
David Atkinson | ... | production safety manager |
Louise Bannerman | ... | second assistant accountant |
Ashley Black | ... | assistant production coordinator: accommodations |
James Burke | ... | accounts clerk |
Trevor Butterfield | ... | technical supervisor |
Marina Campbell | ... | exec producers'/writers' assistant |
Julie Clark | ... | production executive: |
Tom Cox | ... | assistant horsemaster / stunt performer |
Sam Dent | ... | horse supplier |
Marija Dievkocina | ... | location coordinator |
Kirsty Dyer | ... | production assistant |
Emily Eslami | ... | researcher |
Jamie Fleming | ... | payroll accountant |
Maeve Foley | ... | stand-in / stand-in: Caitriona Balfe |
Laura Foy | ... | photo double and stand in |
David Goodall | ... | loop group performer |
Lon Haber | ... | pr consultant |
Franki Hackett | ... | horse dept |
David Hodgkinson | ... | studio design consultant |
Nick Hornung | ... | assistant: Ronald D. Moore & Maril Davis |
Evan Iwata | ... | writers assistant |
Kathleen Lambie | ... | second assistant accountant (as Kathleen MacLeod) |
Lauren Lambie | ... | production trainee |
Shona Mackenzie | ... | production coordinator: second unit |
Ellen McDonald | ... | financial controller |
Katie Mullally | ... | junior legal & business affairs executive |
Nikki Murray | ... | runner |
Clara O' Keeffe | ... | production assistant |
Louisa Radcliffe | ... | publicist |
Mairi Ritchie | ... | health and safety advisor |
Dana Schneider | ... | jeweler: Claire's silver ring |
Kirstin White | ... | producer's assistant |
Stephanie Kate Jones | ... | accounts trainee (uncredited) |