Atlantis (TV Series)
Touched by the Gods: Part Two (2013)
Full Cast & Crew
Directed by
Jeremy Webb |
Writing Credits
Johnny Capps | ... | (created by) & |
Julian Murphy | ... | (created by) & |
Howard Overman | ... | (created by) |
Howard Overman | ... | (by) |
Cast (in credits order)
Mark Addy | ... | Hercules | |
Jack Donnelly | ... | Jason | |
Robert Emms | ... | Pythagoras | |
Sarah Parish | ... | Pasiphae | |
Juliet Stevenson | ... | The Oracle | |
Ken Bones | ... | Melas | |
Aiysha Hart | ... | Ariadne | |
Joe Dixon | ... | Ramos | |
Oliver Walker | ... | Heptarian | |
Lou Broadbent | ... | Ione | |
Alexander Siddig | ... | Minos | |
John Hannah | ... | Tychon | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Kate Speak | ... | Atlantean | |
Marko Bennachimo | ... | Gladiator / Fighter (uncredited) | |
Steve Brunton | ... | Undead Soldier (uncredited) | |
Jonathan Crow | ... | Noblemen (uncredited) | |
Omar Kalik | ... | Atlantean Guard (uncredited) | |
Pino Maiello | ... | (uncredited) | |
Martyn Mayger | ... | Atlantean (uncredited) | |
Adam Rabinowitz | ... | Atlantean Soldier (uncredited) | |
Shelby James Williams | ... | Atlantean Guard (uncredited) |
Produced by
Johnny Capps | ... | executive producer |
Rachel Knight | ... | co-producer |
Julian Murphy | ... | executive producer |
Howard Overman | ... | executive producer |
Amanda Wilkie | ... | co-producer |
Gareth Williams | ... | associate producer |
Music by
Rob Lane | ||
Rohan Stevenson |
Cinematography by
Ashley Rowe | ... | director of photography |
Editing by
Simon Reglar |
Casting By
Andy Pryor |
Production Design by
Paul Cripps |
Art Direction by
Stacey Dickinson | ||
Tristan Peatfield |
Costume Design by
Jane Spicer |
Makeup Department
Nel Bat | ... | makeup artist |
Mary Cooke | ... | hair stylist: dailies / makeup artist: dailies |
Betsan Dafydd | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Victoria Nugent | ... | makeup trainee (as Vicky Nugent) |
Rosie Octon | ... | makeup artist |
Leon Smikle | ... | special makeup effects artist |
James Spinks | ... | makeup artist |
Jody Williams | ... | hair designer / makeup designer |
Maria Zimmerman | ... | makeup artist |
Production Management
Atlantis | ... | production manager |
Clare Buxton | ... | post-production supervisor |
Alexandra Kosevic | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Simon .J. Aguirre | ... | first assistant director (as Simon Aguirre) |
Adam Byles | ... | second assistant director |
Louisa Fielden | ... | second unit director |
James Mountain | ... | second assistant director |
Tyrone Ridler | ... | first assistant director |
Delmi Thomas | ... | third assistant director |
Gareth Webb | ... | additional floor runner |
Art Department
Matthew Clark | ... | art department assistant |
Joseph Craig | ... | construction manager |
Peter Davis | ... | head painter |
Ron Dawling | ... | standby props |
Jonathan James Evans | ... | dressing propman |
Mair Jones | ... | standby props |
Tom Major | ... | standby props daily |
Huw Pearce | ... | dressing props |
John Pinkerton | ... | scenic artist |
Jo Sansom | ... | draughtsman |
Gabriel Schucan | ... | storyboard artist |
Katie Scopes | ... | production buyer (as Kate Scopes) |
Andrew Shepherd | ... | stage hand |
Mark Stonehouse | ... | draughtsman |
Silas Gee Williams | ... | standby props |
Jason Wood | ... | property master |
Eddie Murphy | ... | carpenter (uncredited) |
Sound Department
Ben Baird | ... | dubbing mixer |
Adrian Bell | ... | sound recordist |
Mark Elson | ... | additional boom operator |
Jamie McPhee | ... | dubbing editor |
Alexej Mungersdorff | ... | dubbing editor |
Pip Norton | ... | dubbing mixer |
Ric Perrin | ... | boom operator: additional unit |
Rob Price | ... | foley mixer |
Adam Ridge | ... | sound recordist: second unit |
Special Effects by
Andy Adam | ... | special effects floor supervisor |
David Caunce | ... | special effects assistant |
Leon Wright | ... | special effects assistant |
Visual Effects by
David Emeny | ... | compositor: Vine FX |
John Hardwick | ... | digital compositor |
Michael Illingworth | ... | visual effects supervisor / visual effects supervisor: Vine FX |
Martin Lake | ... | visual effects coordinator: Vine FX |
Thomas Müller | ... | look development and lighting lead: Vine FX |
Clare Norman | ... | visual effects producer |
Alexandra Papavramides | ... | senior digital compositor |
Tim Potter | ... | 3d generalist: Vine FX |
Andy Stevens | ... | awards editor: Vine fx |
Ben Turner | ... | compositor |
Tom Whittington | ... | compositor: vine vfx |
Annabel Wright | ... | visual effects coordinator |
Stunts
Frank Bakker | ... | stunt performer |
Matthew Cawley | ... | rider |
Nicholas Daines | ... | Stunt Double: Jack Donnelly / stunt performer |
Levan Doran | ... | stunt performer |
Dylan Jones | ... | horse master |
Robert Lease | ... | rider |
Ginger McCarthy | ... | wire stunt rigger |
Jo McLaren | ... | stunt coordinator |
Erol Mehmet | ... | stunt performer |
Rory Mulroe | ... | stunt performer |
Jason Oettle | ... | head stunt rigger |
Pete Olivant | ... | stunt performer |
James Pavey | ... | stunt performer |
Ian Pead | ... | stunt performer |
Justin Pearson | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Youssef Ahbid | ... | grip |
Craig Atkinson | ... | key grip |
Nick Briggs | ... | still photographer / unit photographer |
Gary Chaisty | ... | gaffer |
Mark Day | ... | best boy |
Fred Foster | ... | rigging electrician |
Max Friswell | ... | camera trainee |
Dave Garbett | ... | 2nd unit director of photography / second unit director of photography |
Matt Grace | ... | electrician |
Katy Kardasz | ... | second camera assistant (as Kathy Kardasz) |
Ivan Meagher | ... | camera person |
Ed Moore | ... | second unit: cinematographer: dailies |
Danny O'Brien | ... | electrician |
Sam Reeves | ... | assistant grip |
Owen Richards | ... | electrician |
Tom Rowe | ... | camera trainee |
Chris Samworth | ... | first assistant camera: b camera |
Simon Tanner | ... | electrician |
Animation Department
Steve James Brown | ... | animator |
Rachel Ward | ... | animator: Vine FX |
Casting Department
Johnny Lynch | ... | extras casting |
Ri McDaid-Wren | ... | casting assistant |
Alice Purser | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Amy Clarke | ... | costume mistress: crowd |
Eleanor Cornford | ... | costume trainee (as Ellie Cornford) / costume trainee |
Samantha Cousins | ... | costume supervisor |
Andrea Davies | ... | costume assistant |
Zakia Essouci | ... | costume supervisor: Morocco |
Rosi Flood | ... | chief breakdown artist/dyer |
Kate Jeanne | ... | costume maker |
Beth Johnson | ... | costume standby |
Lloyd Middleton | ... | costume standby |
Claire Polydorou | ... | costume daily |
Charlie Poole | ... | costume maker |
Pam Verran | ... | costume maker |
Joanna Nicholls | ... | principal costume maker (uncredited) |
Editorial Department
Dean Harding | ... | assistant editor |
Scott Hinchcliffe | ... | on-line editor |
Kevin Horsewood | ... | colorist |
Damion Katwaroo | ... | digital intermediate editor |
Ben McIlveen | ... | telecine |
Robert Scammell | ... | colorist: dailies |
James Slattery | ... | colorist: dailies |
Ram K Tripathi Samaveda | ... | dailies assistant (uncredited) |
Location Management
Midge Ferguson | ... | location manager |
Music Department
Richey Rynkowski | ... | composer assistant |
Jonny Sims | ... | orchestrator (uncredited) |
Mark Wyllie | ... | score recordist |
Script and Continuity Department
Claire Elizabeth Alberie | ... | script supervisor: second unit |
Lucy Enfield | ... | script supervisor |
Karen Jones | ... | script supervisor |
Delyth Scudamore | ... | assistant script editor |
Transportation Department
Hannah Cooke | ... | driver |
Rachid Hajam | ... | transportation |
El Mahjoub Najma | ... | transportation captain |
Brian Scott | ... | unit driver |
Lauren Smith | ... | driver |
Dave Williams | ... | transport facilities manager |
Additional Crew
Paul Atkinson | ... | rushes runner |
Helenka Boden | ... | drama assistant |
Hannah Cooke | ... | runner: assistant director |
Mohammed El Meziane | ... | production coordinator |
Hannah Featherstone | ... | production assistant |
Sara Hamill | ... | head of production: Urban Myth |
Camilla Laing | ... | rider |
Jessie Mayall | ... | base runner |
Jane Montgomery | ... | language consultant |
Owen Neary | ... | second assistant accountant |
Nicholas Oster | ... | language consultant |
Laurence Parker | ... | production accountant |
Chris Rankin | ... | production secretary |
Claire Riley | ... | production coordinator |
Helen Searle | ... | assistant accountant |
Andrew Shepherd | ... | stage hand |
Lauren Smith | ... | runner |