Poster

Das kalte Herz ()


Reference View | Change View


German tale, about a man, who sold his heart to some kind of a wood dwarf for money and power.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Peter Munk
Henriette Confurius ...
Lisbeth
David Schütter ...
Bastian
...
Holländer-Michel
...
Glasmännchen
...
Etzel
...
Löbl
...
Jakob Munk (as André M. Hennicke)
Jule Böwe ...
Barbara Munk
Lars Rudolph ...
Schui-Franz
Moritz Berg ...
Schultheiss
...
Jeckel (as Oli Bigalke)
...
Frieder
...
Kronenwirtin
Eva-Maria Kurz ...
Ahna Löbl (as Eva Maria Kurz)
...
Johann der Kutscher
Attila Borlan ...
Bürger Gottlieb (as Attila Georg Borlan)
Björn Bugri ...
Bürger Rauhbein
Tom Sielski ...
Amtsmann
Liane Düsterhöft ...
Witwe Winkfritz
Gréta Borlan ...
Esther Winkfritz
Rio Lommatzsch ...
Samuel Winkfritz
Marin Caktas ...
Bettler
Juliane Torhorst ...
Krämersfrau
Rest of cast listed alphabetically:
...
Holzfäller (uncredited)
Tobias Lauterberg ...
Extra (uncredited)

Directed by

Edit
Johannes Naber

Written by

Edit
Johannes Naber ... (screenplay) &
Christian Zipperle ... (screenplay) &
Steffen Reuter ... (screenplay) &
Andreas Marschall ... (screenplay)
 
Wilhelm Hauff ... (fairy tale) (uncredited)

Produced by

Edit
Christoph Fisser ... producer
Stefanie Groß ... commissioning editor: SWR (as Stefanie Gross)
Claudia Grässel ... commissioning editor: ARD Degeto
Philipp Hoepp ... co-producer
Henning Molfenter ... producer
Astrid Plenk ... commissioning editor: MDR
Steffen Reuter ... producer
Charlie Woebcken ... producer

Music by

Edit
Oli Biehler

Cinematography by

Edit
Pascal Schmit

Film Editing by

Edit
Ben von Grafenstein

Editorial Department

Edit
Matthias Albrecht ... on-line editor
Stefan List ... assistant editor
Moritz Peters ... colorist

Casting By

Edit
Suse Marquardt

Production Design by

Edit
Julian R. Wagner

Art Direction by

Edit
Jens Löckmann

Set Decoration by

Edit
Daniele Drobny

Costume Design by

Edit
Juliane Maier

Makeup Department

Edit
Julia Baumann ... additional makeup artist
Lena Brendle ... additional makeup artist
Sibylle Carpinelli ... special makeup effects artist
Nicole Durovic ... makeup artist
Heike Eger ... additional makeup artist
Lea Gerling ... makeup artist
Aylin Halman ... additional makeup artist
Ramona Heintz ... special makeup effects artist
Rudeina Konstantini ... makeup intern (as Rudeina Lilia Konstantini)
Kathi Kullack ... key makeup artist
Sandra Kunad ... additional makeup artist
Andrea Lange ... wigs
Julia Lechner ... additional makeup artist
Wiebke Madloch ... wigs (as Wiebke Sander)
Anna Katharina Michel ... additional makeup artist
Hanna Pfeiffer ... special makeup effects artist
Freya Rottländer ... additional makeup artist
Rebekka Schwark ... additional makeup artist
Katharina Thieme ... wigs
Kasia Vintrici ... special makeup effects artist
Lydia Zänisch ... additional makeup artist

Production Management

Edit
Dorissa Berninger ... production manager
Florian Caspar Richter ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Michael Kotschi ... second unit director
Sven Kämmerer ... second assistant director
Tom Sielski ... first assistant director
Sophia Wollschläger ... third assistant director

Art Department

Edit
Sven Adrian ... set dresser
Marcelo Alves ... storyboard artist
Matthias Bendlin ... set builder
Henryk Böhme ... construction coordinator
Jule Bünsche ... assistant set decorator
Michael Düwel ... managing director: art department studio babelsberg
Anna Eppstein ... art department assistant (as Anna-Sophia Eppstein)
Thomas Gelzinnes ... set dresser
Gregor Hees ... set builder
Leif Hendel ... concept artist
Dimitar Hristovich ... sculptor
Deborah Kohn ... set decoration intern
Mario Lojek ... head carpenter
Kristina Lonergan ... assistant art director
Annika Maas ... property master: indoor
Robert Makolies ... sculptor
Christoph Merg ... propmaker
Robson Missau Olbertz ... set designer
Alessio Nalesini ... painter
Felix Ott ... propmaker
Bora Petkova ... sculptor
Fabian Reber ... set dresser
Marius Rehm ... assistant property master: indoor
Melanie Reichert ... construction accountant/buyer
Mischa Reisewitz ... set dresser
Björn Ruppin ... set dresser
Matthias Röder ... set builder
Uwe Schaer ... construction manager
Christoph Sieber ... set builder
Ewa Sobczak ... drawer
Christian Stampfl ... assistant set decorator
Fryderyk Swierczynski ... assistant property master: outdoor
Saskia Tegethoff ... assistant property master: outdoor
Irman Thiessen ... set builder
Jakob Vonau ... junior set dresser
Ana Wall ... assistant set dresser (as Anastasia Wall)
Tobias Zeislmeier ... property master: outdoor

Sound Department

Edit
Lars Ginzel ... re-recording mixer
Benjamin Hörbe ... foley editor / sound designer
Wolfgang Liebig ... audio description mixer
Marcus Neuberger ... boom operator
Carsten Richter ... foley artist
Niclas-Robin Rosendahl ... boom operator
Marcus Sujata ... foley mixer
André Zacher ... dialogue editor / sound mixer / supervising sound editor

Special Effects by

Edit
Philipp Schmeling ... special effects
Jan Schulte ... special effects
Stuart Szymanski ... special effects supplier
Roland Tropp ... pyrotechnician

Visual Effects by

Edit
Jan Adamczyk ... visual effects supervisor: Chimney
Felix Angermaier ... vfx division coordinator: Chimney
Fah Anuntasomboon ... animator: Chimney
Oliver Arnold ... vfx division producer: Chimney
Georgi Atanasov ... compositor: Chimney: Chimney
Ando Avila ... compositor: Chimney
Ruken Baran ... visual effects producer: Chimney
Daniel Binder ... compositor: Chimney
Alex Bootz ... animator: Chimney (as Alexander Bootz)
Dominik Burbaum ... digital artist: Chimney
Mauricio de Oliveira ... compositor: Chimney
Lena Dickmann ... titledesign
Michael Druener ... vfx editorial: Chimney
Florian Franke ... compositor: Chimney
Patrick Franz ... vfx division producer: Chimney
Urs Franzen ... compositing supervisor: Chimney
Sascha Geddert ... digital effects artist: Chimney
Jessica Gens ... animator: Chimney
Martina Gismondo ... compositor: Chimney
Jan Glöckner ... compositor: Chimney / digital compositor
Daniel Goertz ... pipeline td: Chimney
Alex Gruszczyk ... animator: Chimney
Mark Haberpursch ... animator: Chimney
Rayk Hemmerling ... compositor: Chimney
Radoslaw Jamrog ... digital effects artist: Chimney
Hrafn Jonsson ... compositor: Chimney
Niko Junge ... compositor: Chimney
Martin Jurado ... matchmover: Chimney
Dag Kjetsa ... compositor: Chimney
Bastian Konradt ... digital artist: Chimney
Mathias Kroll ... digital artist: Chimney
Sebastian Leutner ... vfx executive producer: Chimney
Bernd Macht ... compositor: Chimney
Igor Majdandzic ... compositor: Chimney
Marco Masotti ... compositor: Chimney
Manuel Mastropirro ... compositor: Chimney
Eva Mularonek ... visual effects coordinator: Chimney
Stefan Müller ... compositor: Chimney
Sandra Neundorf ... project manager digital postproduction
Steve Parsons ... compositor: Chimney
Sean Raffel ... digital artist: Chimney
Sven Sauer ... matte painter: Chimney
Manon Schagen ... vfx division coordinator: Chimney
Felix Schaller ... animator: Chimney
Niklas Schneider ... matchmove artist: Chimney
Konstantinos Skrimizeas ... it: Chimney
Melanie Sorge ... vfx editorial: Chimney
Chris Stenner ... animation supervisor: Chimney
Jonas Stiltz ... compositor: Chimney
Lukas Thelen ... animator: Chimney
Oliver Vogel ... compositor: Chimney
Mortimer Warlimont ... compositor: Chimney / digital compositor: Chimney
Matthias Weigel ... it: Chimney
Johannes Weiss ... matchmover: Chimney
Sebastian Wernicke ... matchmover: Chimney
Johannes Wetzel ... visual effects producer: Chimney
Benita Winckler ... matte painter: Chimney
Michael Wortmann ... visual effects supervisor: Chimney
Marek Wozniak ... digital artist: Chimney
Ben-R. Zentek ... digital effects artist: Chimney
Dziga Kaiser ... digital matte painter: Chimney (uncredited)

Stunts

Edit
Eduard Burza ... fight choreographer
Alexander Mack ... stunt coordinator
Markus Pütterich ... stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Julia Baumann ... first assistant camera
Joris Bölt ... best boy
Matthias Börner ... assistant camera: second unit
Christoph Dehmel-Osterloh ... gaffer
Manuel Dietsche ... additional lighting technician
Annika Eysel ... second assistant camera
Ferdinand Fehlberg ... additional lighting technician
Florian Fischer ... additional lighting technician
Dominik Fischerkoesen ... lighting technician
Torsten Franke ... assistant grip
Matthias Ganghofer ... first assistant camera
Felix Harjans ... camera trainee
Ricarda Hibbeln ... second assistant camera
Yann Hinterthan ... junior lighting technician
Mandy Hofmann ... assistant camera: second unit
Leonhard Kairat ... additional lighting technician
Nik Konietzny ... still photographer
Alexis Kostudis ... first assistant camera
Michael Kotschi ... cinematographer: second unit
Dennis Krombach ... best boy
Bilal Kulac ... second assistant camera: second unit
Johannes Laidler ... assistant camera: second unit
Daniel Lasius ... lighting technician
Ole Nispel ... assistant light
Frank Pfeffer ... best boy
Julius Schall ... additional lighting technician
Michael Schreiber ... additional lighting technician
Meggy Schulze ... second assistant camera
Camilo Sottolichio ... grip
Alexander Suer ... digital imaging technician
Ruben Thöndel ... second assistant camera
Felix Wolf ... additional lighting technician
Patrick Wächter ... additional lighting technician
Constantin Zielske ... lighting technician

Casting Department

Edit
Maren Friedrich ... casting assistant
Natascha Zimmermann ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Nina Ballhause ... assistant costume designer
Agnés Claude ... additional wardrobe
Lutz Erkens ... additional wardrobe
Tini Fetscher ... wardrobe
Teresa Grosser ... additional wardrobe
Olga Knack ... costumer
Lena Nienaber ... additional wardrobe
Céline Pelé ... additional textile artist
Melanie Salfert ... assistant costume designer
Kerstina Schemmel ... additional wardrobe
Nina Regine Trautmann ... tailor (as Nina Trautmann)
Miriam van der Ham ... wardrobe

Location Management

Edit
Raidar Huber ... location scout
Rüdiger Jordan ... location scout
Stefan Noebel-Heise ... location scout
Sören von der Heyde ... location scout
Maria Wiesler ... location scout

Music Department

Edit
Lorenz Dangel ... conductor
Falko Duczmal ... score recording engineer
Tilo M. Heinrich ... orchestrator
Jörg Lemberg ... music producer
Felix Trawoeger ... pro tools operator

Transportation Department

Edit
Achim Kitiratschky ... production driver
Jasmin Moser ... production driver
André Schwarz ... production driver

Other crew

Edit
Lydia Baldwin ... dance choreographer
Katja Hoerstmann ... Business Affairs Studio Babelsberg
Reni Jordan ... continuity
Bianca Makarewicz ... publicist
Oliver Rebling ... production accountant
Steffen Reuter ... post-production coordinator
Stefan Rüll ... legal services
Felix Schreiber ... assistant to producer
Lies Schumandl ... production accountant
Marie Wildenhain ... assistant to producer: Mr. Molfenter
Miriam Zacheiss ... production coordinator

Thanks

Edit
Petra Müller ... thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Keywords
Genres
Parents Guide Add content advisory for parents »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Coração de Pedra (Portugal)
  • Kamienne serce (Poland)
Runtime
  • 119 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Movie Connections Version of Heart of Stone (1950). See more »
Soundtracks Bis ans Ende der Hölle See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed