Poster

Cody the Robosapien ()

Robosapien: Rebooted (original title)
Reference View | Change View


A robot boy and a human boy team up to save their respective parents, who are being held captive by the organization that funded the robot's creator.

Director:
Writers:
Reviews:

Photos and Videos

Cast

Edit
Rest of cast listed alphabetically:
...
Joanna
...
Porter
...
Allan
...
Mr. Esperenza
...
Admiral Victor
...
Cody the Robosapien (voice)
...
Henry
...
Meagan
...
James
...
Mrs. Jacobs
...
Charles
...
Angry little boy
Lacey Minchew ...
Dinah
...
Tony
Christian Pikes ...
Dirk
Gina Bernal ...
Sarah
Erin Woods ...
Jenna
...
Warren
Nick Lopez ...
Raul
...
Science Fair Parent (uncredited)
...
Dry Cleaner Customer (uncredited)
Kimberlane Clement ...
Middle School Parent (uncredited)
Sara Clement ...
Middle School Student (uncredited)
Robert M. Coleman Jr. ...
Military Guard (uncredited)
Doris Berg Coleman ...
Bratty boy's mom (uncredited)
...
Kinetech Employee / Kinetech Agent (uncredited)
Daurice Cummings ...
Mardi Gras Participant (uncredited)
Evan Feldman ...
Kinetech Employee (uncredited)
...
Kinetech Employee (uncredited)
Trey Fuller ...
Student (uncredited)
...
Security Guard (uncredited)
Topher Jones ...
Pedestrian (uncredited)
Cynthia LeBlanc ...
Noisy Neighbor (uncredited)
...
Kinetech Agent (uncredited)
Jason McKenzie ...
Security Guard 1 (uncredited)
...
Captain Dylan Patrick (uncredited)
...
Esperanza's Bodyguard (uncredited)
...
Parade Spectator (uncredited)
...
Middle School Student (uncredited)
Allison Robin ...
Science Fair Student (uncredited)
Henry Robin ...
Science Fair Student (uncredited)
Lonnie Schaffer ...
Parent (uncredited)
Louis St. Romain ...
Float Rider (uncredited)
Paul Stodolny ...
Security Guard 1 (uncredited)
Denise Sweet ...
Middle School Student (uncredited)
Andrew Tomarin ...
Robosapien video pitch announcer (uncredited) (voice)

Directed by

Edit
Sean McNamara

Written by

Edit
Avi Arad ... (story & screenplay)
 
Max Botkin ... ()

Produced by

Edit
Avi Arad ... producer
Eric M. Breiman ... line producer
Iddo Lampton Enochs Jr. ... associate producer
Kallan Kagan ... co-producer
Alissa M. Kantrow ... associate producer
Scott Karol ... executive producer
Kyla Kraman ... executive producer
Jamee Natella ... producer: pick-ups
Steven Paul ... producer
Karen Tameanko ... executive producer: second unit
Katherine Wilson ... line producer: second unit
Peter Yanofsky ... executive producer
Richard Yanofsky ... executive producer
Jeff Young ... executive producer (as Jeff Young)

Music by

Edit
John Coda ... score composer

Cinematography by

Edit
Christian Sebaldt

Film Editing by

Edit
Jeff Canavan

Editorial Department

Edit
Matt Ahrens ... additional editor
Julian Andraus ... assistant editor
Jonathan Brayley ... first assistant editor
Gavin Ebedes ... post-production assistant
Adam Garner ... additional editing
David Hefner ... assistant editor
Taylor Mahony ... digital intermediate editor
Michael Mintz ... digital color timer
Alan Pao ... digital intermediate producer
Sam Patterson ... vfx assistant editor
Sebastian Perez-Burchard ... digital intermediate editor
Heather Toll ... digital intermediate producer

Casting By

Edit
Fern Champion
Paul Ruddy ... co-casting director

Production Design by

Edit
Steve Arnold
Brad Wilson

Set Decoration by

Edit
Corey McGilliwary
Lia Thompson Roldan ... (as Lia Roldan)

Costume Design by

Edit
Bernadene Morgan

Makeup Department

Edit
Kimberly Amacker ... makeup artist
Theresa A. Fleming ... hair stylist
Kim Perrodin ... makeup department head
Kent Richard ... hair department head
Kellie Robinson ... key makeup artist

Production Management

Edit
Eric M. Breiman ... unit production manager
Allison Gardner ... assistant production manager
Rankin Hickman ... production supervisor
Kelly Hirano ... unit production manager: reshoots
Alan Kennedy ... post production supervisor: Arc Productions
Joel MacDonald ... assistant production manager
Matthew Teevan ... head of production
Damian Temporale ... assistant production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
George Bott ... second assistant director
Dennis Maguire ... first assistant director
Sarah Nahas ... first assistant director: second unit
Matt Paull ... second second assistant director

Art Department

Edit
Danny Akers ... painter
Scott Bauer ... property master
Bryan Belair ... construction coordinator
William P. Broussard ... carpenter
Christopher Catanese Sr. ... carpenter
Aaron Clause ... carpenter
David Coleman ... on-set prop master
Victor Cook ... scenic gang boss
Dale Cooper ... painter
John Fox ... storyboard artist
Jeff Garbacz ... carpenter
Sonia L. Garcia ... key scenic (as L. Sonia Garcia)
Collin Grant ... storyboard artist
Marcio Grasso ... carpenter
Caleb Guillotte ... set decoration buyer
Kim Harris ... carpenter
Mark T. Henderson ... carpenter
James J. Hershey ... carpenter
Jeff Hinds ... props
Justin C. Hosp ... props
Tim Jackson ... construction foreman
Patrick S. Johnson ... props
Ellen Lampl ... graphic designer
Michelle Marie LeBlanc ... art department production assistant
Nikolai Loveikis ... on-set dresser
Steve Martemucci ... carpenter
Carl Mastio ... set dresser
Augustine Mendez Jr. ... construction gang boss (as Augustine Mendez)
Jason Milito ... carpenter
Matthew Mitchell ... carpenter
Chris O'Sullivan ... set dresser
Eric Patrick ... art department production assistant
Michael Ray ... carpenter
Aaron Reichert ... carpenter
Sonda L. Rowland ... painter
Joe Royston ... set dresser
Troy Schnell ... utility
Jamie Souza ... standby painter
William F. Sterling ... painter
David Stoten ... storyboard artist
Marcus Turchi ... carpenter
Bill Walters ... leadman: set dressing
Thomas 'Noe' Welch ... set dresser
Simeon Wilkins ... storyboard artist
Andrew Woodhouse ... head of art

Sound Department

Edit
Jimmy 'Coach' Armstrong ... boom operator
Jenna Dalla Riva ... foley recordist
Paul Germann ... supervising sound editor
Patrick Giraudi ... re-recording mixer
Goro Koyama ... foley artist
Eric Ledet ... sound mixer: EPK
Andy Malcolm ... foley artist
Jamey Osborne ... sound utility
Richard Schexnayder ... sound mixer
Billy Theriot ... adr mixer
Robert Warchol ... sound effects editor
Don White ... foley recording mixer

Special Effects by

Edit
Andy Ng ... motion graphic design: robo-vision
Neil Stockstill ... special effects supervisor
Rebecca Walker ... special effects technician

Visual Effects by

Edit
Andrew Alzner ... lighting td
Daniel Arkin ... visual effects editor
Dave Baas ... artistic supervisor
Riley Benard ... digital compositor: Arc Productions
Dan Bissell ... technical director
Mark Bodanis ... technical director
Kyle Boylen ... digital compositor
Terry Bradley ... visual effects supervisor
Justin Brekke ... visual effects editor
Brian Burks ... post-viz artist
Christopher Buzon ... matchmover
Freddy Chaleur ... artistic supervisor / head of surfacing
Lih Chang ... technical director
Piero D'Aloisio ... lighting and compositing artist / matchmover
James Deschenes ... technical director
Ryan Dufrene ... visual effects coordinator
Alexander Feigin ... visual effects artist
Rafael Fernandez-Stoll ... lighting and compositing artist
Peter Fiala ... previs artist
David Fix ... render manager: Arc Productions
Genevieve Forte ... lighting and compositing artist
Heather Gagnier-Souliere ... surfacing lead (as Heather Gagnier)
Annemarie Griggs ... visual effects producer
Chase Handley ... visual effects production assistant
Amir Honarmand ... lighting and compositing artist
Brian Howald ... compositing lead
Inna Itkin ... senior lighting/compositing
Avi Katz ... technical director
Rob Kennedy ... lighting and compositing artist
Cameron Kerr ... lighting and compositing artist
Min Young Kim ... effects
Casey Kirkpatrick ... modeler and rigger
Keren Kurtz ... lighting and compositing artist
Adam Lagattuta ... digital production manager
Warren Lawtey ... effects supervisor
Juhyun Daniel Lee ... software developer
Kang Sub Lee ... senior lighting/compositing
So Hyeon Lee ... visual effects artist: lighting and compositing artist
Soh Yeon Lee ... lighting and compositing artist (as Soh Yeon 'Soh' Lee)
Joe Levac ... matchmover
Meng Angel Li ... matchmove artist
Jing Jing Liu ... lighting and compositing artist
Lu Liu ... technical director
Gabriel Lopez ... finaling artist: camera setup and scene
Philip Luk ... technical director
Brian Mathews ... visual effects assistant
Vicken Mavlian ... technical director
Iain McLuckie ... artistic supervisor
Trevor Morgan ... surfacing artist
Aleksi Moriarty ... technical director
Eric Murray ... camera animator
Markus Ng ... technical director
Sam Nixon ... post-vis animator
Ken Ouellette ... CG supervisor
Zebulon Pike ... lighting/compositing
Ryan Quaglia ... post production assistant
Angad Jot Singh Rangar ... matchmover
Ram Ravichandran ... lighting/compositing artist
Rogelio Rodriguez ... tracking lead (as Roger Rodriguez)
Ted Rogers ... visual effects associate producer
Casey Rolseth ... previs artist
Kevin Rostant ... lighting and compositing artist
Matthew Rubin ... visual effects coordinator (as Matt Rubin)
Daryl Shail ... match move supervisor / roto/prep supervisor
Rene Stakenborg ... technical director
Paul Stodolny ... lighting and compositing supervisor
Jacques Stroweis ... visual effects supervisor
Sean Sullivan ... modeler and rigger (as Sean 'Dark Lord' Sullivan)
Christopher Sunthgolam ... matchmover
Sumit Suri ... lighting and compositing artist
Rak Tafarodi ... surfacing artist
Matthew Teevan ... head of production
Ben Tillmann ... lighting and compositing artist (as Benjamin Tillmann)
Curtis Tsai ... visual effects coordinator: CIS Vancouver
Damian Upton ... senior systems administrator
Nye Warburton ... post-visualization artist
Kym Watts ... lighting td
Geoff Wigmore ... lighting and compositing artist
Steve Wigmore ... digital compositor
Brad Willis ... fx artist
Hock Wong ... post-visualization artist
Yungsiow Yang ... software developer
Eugene Yue ... surfacing artist

Stunts

Edit
John Bernecker ... stunt performer
Emily Brobst ... stunt double
Jeff Galpin ... stunt double
Michael R. Long ... stunt coordinator
Deven MacNair ... stunt performer
Rudolf Weber ... utility stunts
Elton LeBlanc ... precision driver (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Grayson Austin ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Paul D. Beard ... rigging best boy
Jacob Borck ... electric
Matt Braun ... second assistant camera
Sal Camacho ... first assistant camera: second unit
Cameron Cannon ... additional assistant camera
Buddy Carr ... a dolly grip
Joe Cassano ... grip
Rick Coulumbe ... data technician
Ryan Czyzewski ... vtr operator
Steve Dietl ... still photographer
Mark Dorsey ... rigging electric
Cougar Easley ... rigging electric
David C. Edwards ... second assistant camera: "a" camera
Ryan Eustis ... second assistant camera: "c" camera, second unit
Coby Garfield ... first assistant camera: "b" camera
Melanie Gates ... second assistant camera
Kevin Gazdik ... best boy electric
James Gordon ... key grip: second unit
Andre Green ... best boy rigging electrician
Robert Hayes ... director of photography: second unit and visual effects unit
James Holloway ... gaffer: second unit
Renaldo Jackson ... rigging electric
Kevin Luster ... grip
Scott Luttrell ... grip
Jeff Mart ... a camera operator
Elhanan Matos ... digital imaging technician
Andrew McDowall ... first assistant camera: "c" camera, second unit
Mike McLaughlin ... gaffer (as Michael McLaughlin)
Lee McLemore ... best boy grip / best boy
Jerome Miller Jr. ... rigging best boy (as Jerome Miller)
Erskin Mitchell ... rigging gaffer
Allen Parks ... electric
Meiklejohn Pate ... grip
Luke Porterfield ... additional key grip (as Lucas Porterfield)
Ian Quigley ... electrician
James Schlittenhart ... second assistant camera: "b" camera
Christopher Taylor ... camera operator
James Teevan ... first assistant camera
Thomas Thompson ... video assist (as Thomas 'TJ' Thompson)
Daniel Tkaczyk ... electric
Paul Tolton ... second unit director of photography
Jason Vowell ... video assist
Jeremy Webre ... dolly grip
Gary Webster ... first assistant camera
Gerard Martin ... second assistant camera: "b" camera (uncredited) / second assistant camera: second unit (uncredited)
Scott Saltzman ... still photographer (uncredited)

Animation Department

Edit
Radoslav Bakalov ... key pre-vis animator
Patrice Berube ... animator
Renee Brunton ... animator
Graham Finley ... animator
Rob Gennings ... animator
Daryl Graham ... animator
Scott Heatherley ... animator
Paul Kohut ... animator
Jesse Lickman ... animation lead
Christie Moore ... animator
Douglas Sayre ... pre-vis animator
Hyunsook Shim ... animator (as Hyunsook 'Sue' Shim)
Rob Silvestri ... animation lead
Archie Villaverde ... animator

Casting Department

Edit
James Bearb ... casting
Melissa Caudle ... extras casting assistant (as Dr. Melissa Caudle)
Elizabeth Coulon ... casting director: louisiana
Andrew Crusse ... casting associate
Lauri David ... background casting
Leigh Fisher ... extras casting assistant
Nina Lyo ... extras casting assistant
Matthew Paul Spriggs ... casting assistant
Brent Waffle ... additional casting

Costume and Wardrobe Department

Edit
Alice Daniels ... key costumer
Alexandra Eagle ... set costumer
Annette Farnsworth ... costumer
Courtney Hoffman ... costume production assistant
Paula Truman ... costume supervisor
Lesley D. Wickham ... costume ager/dyer

Location Management

Edit
Dana A. Hanby ... location manager
Jonathan Porter ... locations production assistant
Chris Quackenbush ... assistant location manager (as Christopher J. Quackenbush)

Music Department

Edit
Tim Kelly ... composer: additional music
Gina La Piana ... composer: theme music

Transportation Department

Edit
David Bullard ... driver
Donald Burdett ... driver
Gerard Callahan Jr. ... driver
Dawn Cook ... driver
Dwight Craft ... driver
George Gowing ... driver
Jeffrey Gowing ... transportation captain
Lionel A. Johnson Sr. ... driver
Andrew Laing ... driver: second unit
A. Welch Lambeth ... transportation coordinator (as Arthur Welch Lambeth)
Bruce Lane ... driver
Andrea L. McGufee ... driver
Jesse Quiet ... driver
Albert Samson ... transportation captain
Christy Zeller ... transportation office coordinator

Other crew

Edit
Heather A. Allen ... craft service assistant
Cheryl Ann Asico ... production assistant
Melanie Aymami ... craft service assistant (as Melanie Burck)
Kristen Barrett ... dancer
Tod Raymond Baudais ... CG Software Supervisor
Matthew Berkowitz ... associate: sales and development
Amanda Bezugly ... dancer
Jackie Bissley ... unit publicist
Bret Borgeson ... production assistant
Christina Botticchio ... dancer
Owen Bradley ... intern
Aaron Burr ... systems administrator
Rob Burton ... head of technology
James L. Cavalier ... studio teacher
Simon Chang ... senior systems administrator
Gregory Chapin ... chef assistant
Ariane Chatman ... payroll accountant
Baher Chouhaiber ... finance
Jamie Clancy ... systems administrator
Sarah Coppin ... production assistant
James Coyne ... assistant: to Steven Paul
Marissa Creed ... accountant clerk
Murphey Crotwell ... intern
John R.C. Davis ... production coordinator
Alyssa Fan ... dancer
Wendy Fleetwood ... acting coach (as McField Windy Coleman) / additional assistant to director (as McField Windy Coleman)
Jessica Fleming ... production coordinator
Ashley Foster ... additional production assistant
Gavin Franks ... production controller
Courtney Freeman ... cast assistant
Sara Garcia ... accounting assistant
James L. Gowdy ... first assistant accountant
Mercer Hathorn ... set production assistant
Spike Allison Hooper ... completion guaranty provider
Ali Hopper ... production assistant
Trameka Howard ... security coordinator (2008)
Sofia Hujabre ... production secretary
David Hutkin ... production financing
Rachel Jacob ... key set production assistant
Chris Jennings ... basketball coach
Patrick Johnson ... production assistant
Charles Kim ... production financing
Vedrana Krzman ... dancer
John Landers ... craft service
Lance LeFort ... recruitment administrator
Tara Linn ... second accounting assistant
Ryan Andrej Lough ... production assistant (as Ryan Lough)
Audrey Lynn ... stand-in: female lead
Sandra Maglieri ... recruiter
Monica Mal ... assistant to producer
Kool Marder ... completion guaranty provider
Tommy Marnell ... assistant to director
Leslie Maughan ... production assistant
Monique McAlliser ... business and legal affairs
Jason McKenzie ... operations: and facilities
Amanda McNeice ... production coordinator
Michelle Miller ... completion guaranty provider
Fred Milstein ... completion guaranty provider
Jean-François Montminy ... head chef
Daniel A. Murray ... manager of production: engineering
Sandy Parker ... additional script supervisor
Eric Patterson ... intern
Vanessa Pedersen ... dancer
Ben Pomeroy ... completion guaranty provider
Katie Weiss Porter ... assistant to line producer (as Katie Weiss)
David Richards ... craft service
Adam Ryan ... key set medic
Codie Scott ... stand-in
Billie Silvestri ... choreographer
Jesse Smith ... production assistant
Olivia Stadler ... dancer
Darcy Stewart ... dancer
Adam M. Stone ... product placement coordinator
Cat Stone ... product placement coordinator
Ashley Storms ... choreographer
Dave Sullivan ... production management: software
Sam Sullivan ... script supervisor (as Samuel W. Sullivan)
Veronica Szabo ... finance
Senthuran Thayalan ... production accountant
Leonard Thompson ... chef assistant
Damian Upton ... senior systems administrator
Drew Rin Varick ... green suit
Larry Weinberg ... Production Counsel
Greg Williams ... operations: and facilities
Phillip Williams ... recruiter
Olivia Worona ... dancer
Glen Yu ... systems administrator
Jane Ziegler ... travel secretary
Amy Zubyck ... human resources generalist
Drew Rin Varick ... stand-in (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

The story begins when a scientist is working on an intelligent robot for humanitarian purposes, who discovers the company he works for is intends to use the robots for military purposes. The scientist steals one of the robots which ends up being lost and broken, then is fixed by a lonely 11-year-old boy. A robot boy and a human boy team up to save their respective parents, who are being held captive by the organization that funded the robot's creator. The two become friends and embark on adventures while being pursued by the authorities. Written by Anthony Pereyra {hypersonic91@yahoo.com}

Plot Keywords
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Cody the Robosapien (United States)
  • Cody the Robosapien (World-wide, English title)
  • Robosapien (World-wide, English title)
  • Cody le Robosapien (France)
  • Robosapien - O Meu Melhor Amigo (Brazil)
  • See more »
Runtime
  • 86 min
Official Sites
Country
Language
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia The actors playing siblings Henry and Meagan are siblings in real life. See more »
Goofs At the end of the movie we are shown a USA Today newspaper. There's a cover story with the headline, "Funds Allotted To Preserve Historic Sites", but the article text below it has nothing to do with that headline. The text is all about "pulse for processor technician feedback" and other technical things unrelated to that headline. See more »
Movie Connections Featured in Robosapien Rebooted (2014). See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed