Edit
Who Loves the Sun (2006) Poster

(I) (2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Matt Bissonnette

Writing Credits  

Matt Bissonnette ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Lukas Haas ... Will Morrison
Molly Parker ... Maggie Claire
Adam Scott ... Daniel Bloom
R.H. Thomson ... Arthur Bloom
Wendy Crewson ... Mary Bloom

Produced by 

Matt Bissonnette ... producer
Karen Lee Hall ... executive producer
Corey Marr ... producer
Brendon Sawatzky ... producer

Music by 

Mac McCaughan

Cinematography by 

Arthur E. Cooper ... director of photography

Film Editing by 

Michele Conroy

Casting By 

Wendy O'Brien

Production Design by 

Patricia Christie

Set Decoration by 

Robb Paraskevopoulos
Remi Verfaillie

Costume Design by 

Heather Neale

Makeup Department 

Shelly Bargenda ... daily hair stylist
Lori Caputi ... key hair stylist
Stacey Iseman ... key makeup artist
Brenda Magalas ... daily makeup artist
Gwen Trutnau ... daily makeup assistant

Production Management 

Allan Levine ... production manager
Lori A. Waters ... post-production supervisor (as Lori Waters)

Second Unit Director or Assistant Director 

John Board ... first assistant director
Reed Makayev ... third assistant director
Eve Stewart ... second assistant director (as Colleen Wowchuk)

Art Department 

Karen Eull ... artwork: Summer Babe book cover
Tim Jansen ... head carpenter
Alison Nutt ... greens assistant
Ingrid Paulson ... graphic designer
Jody Persaud ... property buyer
Michael Powell ... set painter
Dan Walechuk ... property master
Burkhard Weiss ... key greens
Lawrence Zglobicki ... scenic artist
Burton Canan ... daily set dresser (uncredited)

Sound Department 

David W. Barr ... adr mixer: Los Angeles (as David Barr)
Jean Bot ... sound effects editor
David Caporale ... assistant sound editor
Steph Carrier ... re-recording mixer
Sue Conley ... dialogue editor
Erik Culp ... foley recordist
John Elliot ... foley assistant
Melanie Fuerst ... boom operator (as Melanie D. Fuerst)
Ronayne Higginson ... dialogue editor
Thomas Kodros ... dolby sound consultant
Bob Lacivita ... adr mixer: Los Angeles
Jeana Lasser ... adr recordist: Los Angeles
Justin Laughlin ... adr recordist: Los Angeles
Mandy Ley ... assistant sound re-recording mixer
Sid Lieberman ... foley artist
Kirk Lynds ... re-recording mixer
Brent MacClean ... sound effects editor
Stan Mak ... daily sound recordist
David McCallum ... sound supervisor
Steve Medeiros ... assistant sound editor
Katie Quanz ... assistant sound editor
Jeff Wilston ... sound recordist
Dale Yonson ... adr recordist: Toronto

Stunts 

Matt Kippen ... stunts
Chuck Robinson ... stunt coordinator
Sam Robinson ... stunts
Dan Skene ... stunts (as Daniel Skene)
Rick Skene ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

François Balcaen ... daily rigging grip
Tom Barak ... third electric
Jefferson Bruyere ... daily grip (as Jeff Bruyere)
Greg Crawford ... key grip
Ron Dini ... third grip
Jonathan Edwards ... daily electric (as Jonathan R. Edwards)
Allen Fraser ... still photographer
John Gilmore ... gaffer
Cory Lekopoy ... daily grip
John Lunil ... daily generator operator
Mike Maryniuk ... camera trainee (as Michael Maryniuk)
Jim McNulty ... generator operator
Shannon Ottarson ... daily electric
Len Peterson ... first assistant camera
Daniel Quesnel ... second assistant camera
Michael Roy ... best boy electric
Rebecca Sandulak ... still photographer
Julian Saray ... best boy grip
Jason Tuesday ... daily grip

Costume and Wardrobe Department 

Brent Neale ... daily wardrobe assistant
Heather Neale ... wardrobe department head
Yvonne Rempel ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Ross Cole ... colorist: dailies
Hugh Elchuk ... first assistant editor
Michael Ellis ... vice president digital film: Technicolor Creative Services
Jim Fleming ... colorist: tape to tape
Pietro Gallo ... on-line editor
Rob Gyorgy ... on-line editor
Heidi Holm ... digital film post coordinator: Technicolor Creative Services
Eric Myles ... digital film supervisor
Andrew Pascoe ... digital film technician
Arthur Tarnowski ... trailer editor
Louis Casado ... film timer (uncredited)

Location Management 

Milt Bruchanski ... location scout
Dennis Compayre ... location manager
Melanie Fuerst ... location scout (as Melanie D. Fuerst)
Emmanuel Gan ... location security
Antony Papetti ... location production assistant
Daniel Powell ... location production assistant
Cuttis Riddell ... location security
Marianne Smith ... location scout
Greg Van Den Ham ... location production assistant
Alexandra Wilson ... locations consultant: Kenora
Kelly Wolfman ... location scout

Music Department 

Matt Brandau ... musician
Jil Christensen ... musician
Chris Eubank ... musician
Zeno Gill ... music recording engineer
Mac McCaughan ... arranger / musician
Carrie Shull ... musician
Tim Smith ... musician
Laura Thomas ... musician
Lee Waters ... musician
David Caporale ... music editor (uncredited)
Mario Sévigny ... trailer score by (uncredited)

Transportation Department 

Lorne J. Allen ... driver
Jared Cantor ... driver: boat
Isaac Friesen ... driver
Greg Gilfix ... driver: boat
Karver Kaminsky ... transportation coordinator
Rhys Cameron Lassin ... driver: boat
Simon Maerov ... driver: boat
Marlow ... driver (as Greg Marlow)
Michael Mayman ... driver: boat
Stephen McGuire ... driver (as Steve McGuire)
James McPhearson ... driver: boat
Donald Menzies ... driver
Jeffrey Myren ... driver: boat
Bryan Rheault ... driver: boat
Curtis Riddell ... driver
Martin Samoiloff ... driver
Pete Schmidt ... driver
Laura Shore ... driver: boat
Leslie 'Ange' Simpson ... driver: boat
Franklin Swark ... driver
Max Thumbler ... transportation captain
Corey Walker ... driver

Other crew 

Bob Alcorn ... water search and rescue team
Michael Atkins ... daily production assistant
Ruth Atkinson ... story consultant
Derek Cottle ... production assistant
Laura Crispe ... lifeguard
Barb DeJonge ... production coordinator
Ivan Dolynskyj ... production auditor
Kevin Gamble ... water search and rescue team
Kevin Gault ... water search and rescus administrator
Indira Guha ... legal and business affairs: Telefilm Canada
Brandy Hagborg ... assistant production coordinator
Joe Hurlburt ... production assistant
Stephanie Ideh ... daily craft service
Ross Ikeda ... post-production accountant / production accountant
Ingrid Kampff ... eater search and rescue team
Nick Kokil ... water search and rescue team
Keith Alan Kozak ... caterer (as Keith Kozak)
David Lapp ... assistant production accountant
Allan Magee ... story consultant (as Al Magee)
Tanya Mazur ... script supervisor
Bill McKinnon ... water search and rescue team
Bobbi Morin ... daily craft service
Tina Prodon ... craft service: Winnipeg Beach
Markian Saray ... production assistant
Jeremy Shell ... production assistant
Dave Shelvey ... snake wrangler
Kenton Smith ... production assistant
Leslie Stafford ... unit publicist
Michelle Walker ... craft service: Kenora
Danny Webber ... legal counsel
Matthew Wilson ... photo double (uncredited)

Thanks 

David Berman ... thanks
Anne Frank ... thanks
Matthew Hannam ... special thanks
Dan Lyon ... thanks
Roeg Sutherland ... thanks
Carole Vivier ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed