Edit
Merlin's Apprentice (TV Mini-Series 2006) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

David Wu ... (2 episodes, 2006)

Series Writing Credits (WGA)  

Christian Ford ... (1 episode, 2006)
Roger Soffer ... (2 episodes, 2006)

Series Cast  

John Reardon ...  Jack 2 episodes, 2006
Jennifer Calvert ...  Mistress Deborah 2 episodes, 2006
Clint Carleton ...  Swimming Knight 2 episodes, 2006
Lindsay Collins ...  Captive Woman 2 episodes, 2006
Garvin Cross ...  Colin 2 episodes, 2006
Michael Daingerfield ...  Pig 2 episodes, 2006
Duncan Fraser ...  Sir Thomas 2 episodes, 2006
Gertie Gertie ...  Pig 2 episodes, 2006
Mark Gibbon ...  Gare 2 episodes, 2006
Teach Grant ...  Stromnian 2 episodes, 2006
Mackenzie Gray ...  One-Eye 2 episodes, 2006
Jeremy Guilbaut ...  William 2 episodes, 2006
Andrew Jackson ...  Master Burton 2 episodes, 2006
Christopher Jacot ...  Graham 2 episodes, 2006
Woody Jeffreys ...  Arthur 2 episodes, 2006
Alexander Kalugin Alexander Kalugin ...  Rauskaug 2 episodes, 2006
Andrew Kavadas ...  King Griffyth 2 episodes, 2006
Jessica King Jessica King ...  Young Yvonne 2 episodes, 2006
Gary Lauder Gary Lauder ...  Hugh 2 episodes, 2006
Tegan Moss ...  Yvonne 2 episodes, 2006
Sam Neill ...  Merlin 2 episodes, 2006
David Nykl ...  Brianna's Father 2 episodes, 2006
Brenna O'Brien ...  Young Brianna 2 episodes, 2006
Meghan Ory ...  Brianna 2 episodes, 2006
Louis Plottel Louis Plottel ...  Young Boy 2 episodes, 2006
Linda Quibell Linda Quibell ...  Somber Woman 2 episodes, 2006
Sabine Raskin Sabine Raskin ...  Youngest Yvonne 2 episodes, 2006
Miranda Richardson ...  Lady of the Lake 2 episodes, 2006
Garwin Sanford ...  Weston 2 episodes, 2006
Darren Shahlavi ...  Chester 2 episodes, 2006
Evan Smith Evan Smith ...  Young Jack 2 episodes, 2006
Connor Stanhope ...  Young Arthur 2 episodes, 2006
Mike Wasko Mike Wasko ...  Scribe 2 episodes, 2006
Chris Woodcock Chris Woodcock ...  Innkeeper 2 episodes, 2006
Fagin Woodcock Fagin Woodcock ...  Innkeeper 1 episode, 2006
Bart Anderson Bart Anderson ...  Worker (uncredited) 1 episode, 2006

Series Produced by 

Christian Ford ... associate producer (2 episodes, 2006)
Robert Halmi Sr. ... executive producer (2 episodes, 2006)
Robert A. Halmi ... associate producer / executive producer (2 episodes, 2006)
Matthew O'Connor ... producer (2 episodes, 2006)
Michael O'Connor ... producer (2 episodes, 2006)
Roger Soffer ... associate producer (2 episodes, 2006)

Series Music by 

Lawrence Shragge ... (2 episodes, 2006)

Series Cinematography by 

John Spooner ... (2 episodes, 2006)

Series Film Editing by 

David Wu ... (2 episodes, 2006)

Series Casting By 

Stuart Aikins ... (2 episodes, 2006)
Sean Cossey ... (2 episodes, 2006)

Series Production Design by 

Clyde Klotz ... (2 episodes, 2006)

Series Art Direction by 

Vicky Peters ... (2 episodes, 2006)

Series Set Decoration by 

Ian Nothnagel ... (2 episodes, 2006)

Series Costume Design by 

Nancy Bryant ... (2 episodes, 2006)

Series Makeup Department 

Jill Bailey ... first assistant makeup artist (2 episodes, 2006)
Andrea Simpson ... key hair (2 episodes, 2006)
Heather Tillson ... assistant hair (2 episodes, 2006)
Noriko Watanabe ... makeup & hair designer: for Mr. Neill (2 episodes, 2006)
Jacky Wilkinson ... key makeup (2 episodes, 2006)

Series Production Management 

Holly Redford ... production manager (2 episodes, 2006)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Robyn Gelka ... third assistant director (2 episodes, 2006)
Ian Jarvis ... trainee assistant director / dga trainee (2 episodes, 2006)
Darren Robson ... second assistant director (2 episodes, 2006)
Rob Vouriot ... first assistant director (2 episodes, 2006)

Series Art Department 

Kristin Agi ... art department assistant (2 episodes, 2006)
Carole Alexander ... lead dresser (2 episodes, 2006)
Herman Alexander ... lead hand (2 episodes, 2006)
Bobbi Allyn ... assistant set decorator (2 episodes, 2006)
Kevin Brown ... props buyer (2 episodes, 2006)
David Clarke ... draftsman (2 episodes, 2006)
Rick De Coine ... paint lead hand (2 episodes, 2006)
Gavin De West ... assistant property master / assistant props master (2 episodes, 2006)
Moira Fentum ... prop builder (2 episodes, 2006)
Harry Griffin-Beale ... construction coordinator (2 episodes, 2006)
Mervyn Hope ... construction buyer (2 episodes, 2006)
Todd Keller ... on-set dresser (2 episodes, 2006)
Jennifer Kom-Tong ... props buyer (2 episodes, 2006)
Rick Kramer ... lead greens (2 episodes, 2006)
Nancy C. Lee ... assistant art director (2 episodes, 2006)
James Letham ... on-set greens (2 episodes, 2006)
John McIntosh ... head greensman (2 episodes, 2006)
Wojciech Nowakowski ... scenic artist (2 episodes, 2006)
John Quesenberry ... construction foreman (2 episodes, 2006)
Dorian Reese ... on-set greens (2 episodes, 2006)
Barry Rennie ... lead hand (2 episodes, 2006)
Brad Shemko ... prop builder: and truck / props builder: and truck (2 episodes, 2006)
Norm Spence ... head painter (2 episodes, 2006)
Wendy Subity ... set buyer (2 episodes, 2006)
Shawn Tucker ... on-set greens (2 episodes, 2006)
David Valentine ... property master (2 episodes, 2006)
Steve Vandenmaagdenberg ... scenic painter (2 episodes, 2006)
Ling Yang ... storyboard artist (2 episodes, 2006)
Rob Zanata ... paint foreman (2 episodes, 2006)
Scott Riddell ... set dresser (unknown episodes)

Series Sound Department 

Anke Bakker ... sound supervisor (2 episodes, 2006)
Ken Cade ... sound effects editor (2 episodes, 2006)
Kris Casavant ... assistant sound editor (2 episodes, 2006)
Jay Cheetham ... backgrounds editor (2 episodes, 2006)
Dario DiSanto ... foley editor (2 episodes, 2006)
Greg Hannas ... sound assistant (2 episodes, 2006)
Eric Holmgren ... boom operator (2 episodes, 2006)
Graeme Hughes ... re-recording mixer (2 episodes, 2006)
Kirby Jinnah ... dialogue editor (2 episodes, 2006)
Mark Klausmayer ... foley mixer (2 episodes, 2006)
Kevin Konarzewski ... adr mixer (2 episodes, 2006)
Devan Kraushar ... sound designer (2 episodes, 2006)
Eric Lamontagne ... sound mixer (2 episodes, 2006)
Laurie Melhus ... audio post coordinator (2 episodes, 2006)
Maureen Murphy ... foley artist (2 episodes, 2006)
Mike Paprocki ... sound effects editor (2 episodes, 2006)
Iain Pattison ... re-recording mixer (2 episodes, 2006)
Paul A. Sharpe ... re-recording mixer (2 episodes, 2006)
Shane Shemko ... foley artist (2 episodes, 2006)
Steve Smith ... sound designer (2 episodes, 2006)
Janice Thompson ... assistant sound editor (2 episodes, 2006)
Ann Townshend ... additional sound effects / assistant sound editor (2 episodes, 2006)
Cam Wagner ... foley artist (2 episodes, 2006)
Kris Fenske ... sound designer (unknown episodes)
Chris Glyn-Jones ... boom operator (unknown episodes)
Don Painchaud ... sound mixer (unknown episodes)
Adam Sharpe ... adr mixer (unknown episodes)
Joshua Stevenson ... assistant dialogue editor (unknown episodes)
Todd R. Mason ... sound effects recordist (uncredited) (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Kevin J. Andruschak ... fabricator (2 episodes, 2006)
James Kozier ... special effects best boy (2 episodes, 2006)
Ron Kozier ... on-set special effects (2 episodes, 2006)
Paul Noël ... special effects coordinator (2 episodes, 2006)
Mark Woods ... on-set special effects (2 episodes, 2006)
Tim Storvick ... special effects supervisor (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Steve Au ... cg artist (2 episodes, 2006)
Matt Belbin ... digital effects editor (2 episodes, 2006)
Sébastien Bergeron ... digital effects supervisor (2 episodes, 2006)
John Cairns ... digital compositor (2 episodes, 2006)
Jayson Castro ... production assistant (2 episodes, 2006)
Adrian Chan ... cg artist (2 episodes, 2006)
Paul Chapman ... digital compositor (2 episodes, 2006)
Sean Chou ... cg artist (2 episodes, 2006)
Frederick Fowles ... cg artist: senior / senior cgi artist (2 episodes, 2006)
Michael Goddard ... cg artist (2 episodes, 2006)
Annabelle Kent ... digital compositor (2 episodes, 2006)
Muzaffer Korkut ... cg artist (2 episodes, 2006)
Jean Lapointe ... lead digital compositor (2 episodes, 2006)
Ken Lee ... cg artist (2 episodes, 2006)
Jason Macza ... cg artist (2 episodes, 2006)
Mathieu-Xavier Mauser ... system engineer (2 episodes, 2006)
Stu McRae ... digital compositor (2 episodes, 2006)
Alessandro Nardini ... cg artist: senior / senior cgi artist (2 episodes, 2006)
Stephen Paschke ... cg artist (2 episodes, 2006)
Lisa K. Sepp ... visual effects producer (2 episodes, 2006)
Trevor Strand ... digital compositor (2 episodes, 2006)
Lee Wilson ... visual effects supervisor (2 episodes, 2006)
Michael Goldfarb ... senior cgi artist (1 episode, 2006)
Kahye Hwang ... cg artist (1 episode, 2006)
Mladen Miholjcic ... cg artist: senior (1 episode, 2006)
Philippe Thibault ... digital compositor (unknown episodes)
Darren MacKay ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2006)

Series Stunts 

James Bamford ... stunt performer (2 episodes, 2006)
Simon Burnett ... stunt performer (2 episodes, 2006)
Larry Lam ... stunt performer (2 episodes, 2006)
Don Lew ... stunt performer (2 episodes, 2006)
Jeffrey C. Robinson ... stunt performer (2 episodes, 2006)
Marshall Virtue ... stunt coordinator (2 episodes, 2006)
Paul Wu ... stunt performer (2 episodes, 2006)
Shawn Beaton ... utility stunts (unknown episodes)
Chad Bellamy ... stunt performer (unknown episodes)
Kirk Caouette ... utility stunts (unknown episodes)
Janene Carleton ... stunt double: Meghan Ory (unknown episodes)
Raymond Chan ... stunt performer (unknown episodes)
Christopher Gordon ... stunts (unknown episodes)
Rob Hayter ... stunt performer (unknown episodes)
Brian Ho ... stunt performer (unknown episodes)
Paul Lazenby ... stunt performer (unknown episodes)
Kit Mallet ... stunts (unknown episodes)
Phillip Mitchell ... stunt double / stunts (unknown episodes)
Darryl Quon ... stunt performer (unknown episodes)
Dan Rizzuto ... stunt performer (unknown episodes)
Ty Trand ... stunt rigger (unknown episodes)
Clay Virtue ... stunts (unknown episodes)
Eli Zagoudakis ... stunt performer (unknown episodes)
Mike Desabrais ... stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2006)
Ashlea Earl ... stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2006)

Series Camera and Electrical Department 

Clayton Bachynsky ... b camera first assistant (2 episodes, 2006)
Andrew Bako ... stills (2 episodes, 2006)
Ian Beer ... camera trainee (2 episodes, 2006)
Sean Davis ... best boy (2 episodes, 2006)
Robert Dyck ... lamp operator (2 episodes, 2006)
Aaron Haesler ... camera trainee (2 episodes, 2006)
Nova Hanen ... grip (2 episodes, 2006)
John-David Hutchison ... rigging gaffer (2 episodes, 2006)
Brian Johnson ... camera operator: "b" camera (2 episodes, 2006)
Mark Jungclaus ... grip (2 episodes, 2006)
William Kassis ... gaffer (2 episodes, 2006)
Martin Kostian ... grip (2 episodes, 2006)
Tenzin Lhalungpa ... steadicam operator: "a" camera (2 episodes, 2006)
Heather London ... key grip (2 episodes, 2006)
Garth Longmore ... b camera second assistant (2 episodes, 2006)
Geoff Marples ... lamp operator (2 episodes, 2006)
Lee Mills ... lighting technician (2 episodes, 2006)
Mark Neville ... dolly grip (2 episodes, 2006)
Sergio Petre ... rigging grip (2 episodes, 2006)
Douglas Pruss ... first assistant camera (2 episodes, 2006)
Raj Sangha ... second assistant camera (2 episodes, 2006)
Johnny Sca ... best boy grip (2 episodes, 2006)
Jase Tanner ... generator operator (2 episodes, 2006)
Tom Vogt ... lamp operator (2 episodes, 2006)
Trevor Wiens ... second assistant camera (2 episodes, 2006)
John Brown ... rigging lamp operator (unknown episodes)
Sacha Fassaert ... first assistant camera: aerial unit (unknown episodes)
Stephen J. McKnight ... first assistant camera (unknown episodes)

Series Casting Department 

Elisa Bayley ... casting assistant (2 episodes, 2006)
Kit Hayward ... extras casting (2 episodes, 2006)
Rachael Taylor ... extras wrangler (2 episodes, 2006)
Stacy Vaughan ... extras wrangler (2 episodes, 2006)

Series Costume and Wardrobe Department 

Phuong Chau ... stitcher (2 episodes, 2006)
Eliza Lau ... prep costumer: breakdown (2 episodes, 2006)
Julia Linn ... additional costumer (2 episodes, 2006)
Mitchell Mackey ... additional costumer (2 episodes, 2006)
Anthea Mallinson ... dyer breakdown artist / dyer: breakdown (2 episodes, 2006)
Marie Jeanne Melanson ... boot maker (2 episodes, 2006)
Keith Parent ... truck costumer (2 episodes, 2006)
Ute Porath ... additional costumer (2 episodes, 2006)
Lauren M. Walker ... set costumer (2 episodes, 2006)
Audrey Wong ... set supervisor (2 episodes, 2006)
Melissa Woods ... assistant costume designer (2 episodes, 2006)
Angela Bright ... costumer (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Michael G. England ... assistant editor (2 episodes, 2006)
Nancy Elizabeth McKenzie ... post coordinator (2 episodes, 2006)
James Telfer ... colourist (2 episodes, 2006)

Series Location Management 

Mike Doiron ... trainee assistant locations (2 episodes, 2006)
John Dreyer ... assistant location manager (2 episodes, 2006)
Tom Hoeverman ... assistant location manager (2 episodes, 2006)
Tracey Renyard ... location manager (2 episodes, 2006)

Series Music Department 

Hoong Bee Lim ... music assistant (2 episodes, 2006)
Rich Walters ... music editor (2 episodes, 2006)
Sonia Wisgo ... music editor (2 episodes, 2006)
Richard Bronskill ... orchestrator (unknown episodes)
Michael Stern ... additional scoring mixer (unknown episodes)
Jeff Wolpert ... scoring mixer (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Rob Allen ... driver (2 episodes, 2006)
Phil Chiu ... driver (2 episodes, 2006)
Peter Elves ... driver (2 episodes, 2006)
Ian Fong ... driver (2 episodes, 2006)
Wally Janzen ... driver (2 episodes, 2006)
John Johnston ... transportation coordinator (2 episodes, 2006)
Jeff Wakahara ... driver (2 episodes, 2006)
Kevin Weber ... captain (2 episodes, 2006)

Series Other crew 

Doug Abrahams ... dialect coach (2 episodes, 2006)
Hannah Rita Rose Amar ... office assistant (2 episodes, 2006)
Christine Barrie ... stand-in (2 episodes, 2006)
Eliana Bavli ... intern: Hallmark (2 episodes, 2006)
Laura Clarke ... production assistant (2 episodes, 2006)
Jacqueline Dallamore ... accounts payable (2 episodes, 2006)
Sylvia Daws ... production assistant (2 episodes, 2006)
Kyle Doig ... pig trainer (2 episodes, 2006)
Mark Dumas ... animal wrangler (2 episodes, 2006)
Michael Farias ... production assistant (2 episodes, 2006)
Shannon Fell ... first aid craft service (2 episodes, 2006)
Trish Fell ... first aid craft service (2 episodes, 2006)
Barb Foster ... chef (2 episodes, 2006)
Selena Ginger ... payroll (2 episodes, 2006)
Anna Kilch ... pig trainer (2 episodes, 2006)
Dale Kipling ... groom (2 episodes, 2006)
Christine Lalande ... script supervisor (2 episodes, 2006)
Dean Lange ... production accountant (2 episodes, 2006)
Bradley Lauder ... groom (2 episodes, 2006)
Gary Lauder ... groom (2 episodes, 2006)
Lauren Lauder ... groom (2 episodes, 2006)
Sonia Levesque ... assistant: to Miranda Richardson (2 episodes, 2006)
Tracy MacLeod ... chef (2 episodes, 2006)
Rebecca Martin ... intern: Hallmark (2 episodes, 2006)
Keith McQuiggan ... assistant coordinator (2 episodes, 2006)
Christina O'Shea-Daly ... executive in charge of production - Hallmark (2 episodes, 2006)
Lei Leng Ong ... assistant to producers / producers asssistant (2 episodes, 2006)
Michael Rosser ... production coordinator (2 episodes, 2006)
Greg Scott ... stand-in (2 episodes, 2006)
James Shanaham ... key production assistant (2 episodes, 2006)
Larry Sostad ... security captain (2 episodes, 2006)
Danny Virtue ... horse wrangler (2 episodes, 2006)
Mike Wasko ... assistant: to Sam Neill (2 episodes, 2006)
James Wood ... studio security (2 episodes, 2006)
Dennis Wu ... assistant: to David Wu (2 episodes, 2006)
Bohdan Jakiwczyk ... production assistant (1 episode, 2006)
Bill Mitchell ... stock footage (1 episode, 2006)
Bill Mitchell ... stock footage (1 episode, 2006)
Kerry Hansen ... horse wrangler (unknown episodes)
Rachael Taylor ... extras wrangler (unknown episodes)
Stacy Vaughan ... extras wrangler (unknown episodes)
Michael Bendner ... production assistant (unknown episodes)
Eunice Choi ... extras wrangler (unknown episodes)
Genessa Davis ... assistant production coordinator (unknown episodes)
Garnett Humenick ... production assistant (unknown episodes)
Tara Hungerford ... script coordinator (unknown episodes)
Kirk Jaques ... martial arts instructor / special skills (unknown episodes)
Krista Johnston ... clearance (unknown episodes)
Jonathan Krauth ... production assistant (unknown episodes)
Nathan Lomax ... key production assistant (unknown episodes)
John Poliquin ... production assistant (unknown episodes)
Dylan Staniforth ... production assistant (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed