Poster

Final Destination ()


Reference View | Change View


After a teenager has a terrifying vision of him and his friends dying in a plane crash, he prevents the accident only to have Death hunt them down, one by one.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Alex Browning
...
Clear Rivers
...
Carter Horton
...
Valerie Lewton
...
Agent Weine
...
Agent Schreck
...
Tod Waggner (as Chad E. Donella)
...
Billy Hitchcock
...
Bludworth
...
Terry Chaney
...
George Waggner
...
Larry Murnau
...
Christa Marsh
...
Blake Dreyer
...
Barbara Browning
...
Ken Browning
...
Mrs. Waggner
Larry Gilman ...
Mr. Waggner
Guy Fauchon ...
Hare Krishna
...
Flight Attendant
...
Co-Pilot
Marrett Green ...
TV News Anchor
...
Howard Seigel
John Hainsworth ...
Minister
Pete Atherton ...
Student Singer
Nicole Robert ...
Ticket Clerk
Kristina Matisic ...
Reporter
Rest of cast listed alphabetically:
Dustin Brooks ...
Dustin (uncredited)
Martin Christopher ...
Principal (uncredited)
...
Paris Tourist (uncredited)
...
Paris Tourist (uncredited)
...
Guitar Player in Final Paris Scene (uncredited)
...
Kid at Airport (uncredited)
Mark Marriott ...
Scared Airline Passenger (uncredited)
Natasha Morley ...
Girl with Red Sweater at Airport (uncredited)
...
Scared Airplane Passanger (uncredited)
Troy Yorke ...
Lou Gehrig's Man (uncredited)

Directed by

Edit
James Wong

Written by

Edit
Glen Morgan ... (screenplay) &
James Wong ... (screenplay) and
Jeffrey Reddick ... (screenplay)
 
Jeffrey Reddick ... (story)

Produced by

Edit
Chris Bender ... associate producer
Richard Brener ... executive producer
Glen Morgan ... producer
Craig Perry ... producer
Art Schaefer ... co-producer
Brian Witten ... executive producer
Warren Zide ... producer

Music by

Edit
Adam Hamilton
Shirley Walker

Cinematography by

Edit
Robert McLachlan ... director of photography

Film Editing by

Edit
James Coblentz

Editorial Department

Edit
Carolle Alain ... assistant editor: Vancouver
Logan Breit ... first assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter: Kona Cutting
Bryan Lamoureux ... apprentice editor
Jody Levin ... executive in charge of post-production
George McCarthy ... assistant editor
Claudia Morgado ... assistant editor: Vancouver
Stephen R. Sheridan ... color timer (as Steve Sheridan)
Jeff Stroot ... international editor
Jeanie Won ... post-production assistant
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)
Matt Evans ... post-production coordinator (uncredited)
Mike Sowa ... digital color timer (uncredited)

Casting By

Edit
John Papsidera

Production Design by

Edit
John Willett ... (as John Willet)

Art Direction by

Edit
William Heslup

Set Decoration by

Edit
Mary-Lou Storey

Costume Design by

Edit
Jori Woodman

Makeup Department

Edit
Stacey Butterworth ... wig maker
Paul Edwards ... hair assistant
Mike Fields ... special makeup effects artist
Rachel Griffin ... assistant makeup artist
Iesza Jessica Jordan ... make-up effects (as Iesza Snowdon)
Lisa Love ... makeup department head
Harlow MacFarlane ... special makeup effects artist
Thom MacIntyre ... key hair stylist (as Thom McIntyre)
Shauna Magrath ... additional first assistant makeup artist
Holland Miller ... special makeup effects artist
Ryan Nicholson ... special makeup effects supervisor
Geoff Redknap ... special makeup effects artist
Christ Stanley ... special makeup effects artist
Bev Wright ... makeup first assistant
Leanne Rae Podavin ... lab technician (uncredited)

Production Management

Edit
Mary Eilts ... unit production manager
Carla Fry ... executive in charge of production
Jay Vinitsky ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Brent Crowell ... third assistant director
Jack Hardy ... first assistant director
Michael Magnusson ... second assistant director: second unit
Shirley-Anne Parsons ... first assistant director: second unit (as Shirley Parsons)
Velma Roberts ... third assistant director: second unit
Roger Scott Russell ... second assistant director
Lidia Stante ... first assistant director: second unit (as Lydia Stante)
Marianne Szabó ... third assistant director: second unit (as Marianne Szabo)
Carie Wallis ... trainee assistant director
Thomas J. Wright ... second unit director

Art Department

Edit
John Alvarez ... set designer
Travis J. Brooks ... best boy greens (as Travis J.)
Burpo ... storyboard artist (as Stephen Debonrepos)
Charlie Campbell ... carpenter
Joe Cavano ... scenic painter
Jason Claridge ... scenic artist
Janet Clark ... assistant set decorator
Vance Conway ... construction foreman
Graham Coutts ... property master
Stephen Coutu ... lead painter (as Stephen L. Coutu)
Kasia Dzieciolowska ... set dresser
Laurie Edmundson ... lead set dresser (as Laurie E. Edmundson)
Andrew Emde ... art department coordinator (as T. Andrew Emde)
Gillian Goodman ... assistant property master (as Gill Goodman)
Sally Hudson ... graphic designer (as Sally Hudson-Lawrence)
Larry Hurst ... stand-by carpenter
Brian Jansen ... carpenter's helper / construction first aid
Joey Jow ... set decorating buyer
Herminio Kam ... paint coordinator
David Lewis ... lead hand greens (as David A. Lewis)
Philip Lunt ... best boy greens (as Phillip Lunt)
Iain MacLeod ... set dresser (as Iain A. MacLeod)
Steve Martin ... lead carpenter (as Steven D. Martin)
Johanna Mazur ... art department production assistant
Doug McCord ... set dresser
Derick McLeod ... construction coordinator
Pam McLeod ... construction buyer
Bill McMahon ... assistant art director
Marc Messenger ... storyboard artist
Aoife O'Carroll ... on-set dresser
Rick Patterson ... set dresser
Bryan Pederson ... construction foreman
Marlow Pederson ... tool maintenance (as Marlow Pedereson)
Dan Petrescu ... scenic painter
Dale Priebe ... lead carpenter
Chris Richardson ... lead carpenter
Jay Robinson ... scenic painter
Kathie Sharpe ... props assistant: second unit
Mike Shoring ... signwriter
Judy Siver ... greensperson
Michael J. Siver ... head greensman (as Michael John Siver)
Dave Tennant ... greensperson (as Dave Tenant)
Mark Tompkins ... stand-by painter
Anneke Van Oort ... set designer
Geoff Wallace ... set designer
Ray Watts ... lead carpenter
Andrew Thompson ... greensman (uncredited)

Sound Department

Edit
Brian Basham ... adr recordist
Eric Batut ... sound mixer (as Eric J. Batut)
Ron Bedrosian ... adr mixer
Paul Timothy Carden ... sound effects editor
Dino Dimuro ... foley editor
Scott Martin Gershin ... co-supervising sound editor
Nerses Gezalyan ... foley mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor
Tony Gort ... adr mixer
Dan Hegeman ... dialogue editor (as Danny Hegeman)
Philip A. Hess ... foley editor (as Philip Hess)
Constance A. Kazmer ... dialogue editor
Dave McMoyler ... supervising sound editor (as David McMoyler)
James Moriana ... foley artist
Hugh Murphy ... digital sound assistant (as Hugh R. M. Murphy)
Tony Negrete ... adr assistant (as Tony R. Negrete)
Thomas O'Neil Younkman ... first assistant sound editor
Tom Ozanich ... sound effects editor
Michelle Pazer ... adr editor
Alan Rankin ... sound effects editor
Scott Sanders ... sound effects editor
Karen Schell ... sound assistant
Brad Sherman ... re-recording mixer
Melissa Sherwood Hofmann ... re-recording mixer (as Melissa Hofmann)
Drew Webster ... digital sound mix technician
Christopher T. Welch ... dialogue editor (as Chris Welch)
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Scott Wolf ... sound effects editor
Greg Zimmerman ... foley recordist
Peter Zinda ... sound effects editor
Kelly Zombor ... boom operator
Chris Glyn-Jones ... boom operator: reshoot (uncredited)

Special Effects by

Edit
Dillon Armitage ... assistant special effects/fabricator
David Barkes ... assistant special effects
Darcy Davis ... assistant special effects (as Darcy John Davis)
Troy Keepence ... fabricator/welder
Tony Kochan ... assistant special effects/fabricator
Bill Pankiw ... special effects assistant
John Pereira ... assistant special effects/fabricator
Brad Purser ... first assistant special effects coordinator
Ron Seida ... assistant special effects
Terry Sonderhoff ... special effects coordinator
Mike Splatt ... special effects technician
P. Eugene Thiessen ... assistant special effects
Louis Vassalos ... fabricator/welder
Andrew Verhoeven ... special effects technician
Adrian Stansfield ... special effects makeup (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Duane Acoba ... composite artist: Pixel Magic
Franklin Cofod ... digital effects coordinator: Pixel Magic
John Cornejo ... composite artist: Pixel Magic
Mark Dillon ... modelshop crew: Cinema Production Services, Inc.
Victor DiMichina ... scanning & recording: Pixel Magic
Mark Dornfeld ... opticals: Custom Film Effects
Charlene Eberle Douglas ... visual effects coordinator (as Charlene J. Eberle)
Roy Erickson ... systems administrator: Pixel Magic
Kevin Fisher ... scanning & recording: Pixel Magic
Patrick Flanagan ... composite artist: Pixel Magic
Tyler Foell ... composite artist: Pixel Magic
Pete Gerard ... lead modelmaker: Cinema Production Services, Inc. (as Bryson 'Pete' Gerard)
Jim Gorman ... 3D artist: Pixel Magic
Nathan Haggard ... composite artist: Pixel Magic (as Nate Haggard)
David R. Hardberger ... director of photography: Cinema Production Services, Inc. (as David Hardberger)
Bruce Harris ... composite artist: Pixel Magic
David Hibsher ... 3D artist: Pixel Magic
Ginger Joyce ... accountant: Cinema Production Services, Inc.
John Joyce ... lead modelmaker: Cinema Production Services, Inc.
Michael Joyce ... model shop supervisor: Cinema Production Services, Inc.
Jason Kaufman ... modelshop crew: Cinema Production Services, Inc. (as Jason O. Kaufman)
Aaron Kirsch ... first assistant camera: Cinema Production Services, Inc.
David Knudson ... key grip: Cinema Production Services, Inc.
Jennifer Hall Lee ... effects producer: Cinema Production Services, Inc. (as Jennifer Lee)
George Macri ... software development: Pixel Magic
James Marbas ... visual effects
Christopher McCormick ... modelshop crew: Cinema Production Services, Inc.
Dennis McHugh ... gaffer: Cinema Production Services, Inc.
Ray McIntyre Jr. ... visual effects supervisor: Pixel Magic (as Raymond McIntyre Jr.)
Karla McIntyre ... production coordinator: Pixel Magic
Heather J. Morrison ... visual effects editor (as Heather Morrison)
Patrick Murphy ... composite artist: Pixel Magic
Reid Paul ... digital operations manager: Pixel Magic
Jeryd Pojawa ... modelshop crew: Cinema Production Services, Inc.
A.J. Raitano ... first assistant camera: Cinema Production Services, Inc. (as Arthur J. Raitano)
Alfredo Ramirez ... composite artist: Pixel Magic
Gary Rhodaback ... modelshop crew: Cinema Production Services, Inc.
Stefan Rhys ... production coordinator: Cinema Production Services, Inc. (as Stefan P. Rees)
Lauren Ritchie ... executive in charge of visual effects
Mark Ross-Sullivan ... modelshop crew: Cinema Production Services, Inc.
Jim Sanfilippo ... key grip: Cinema Production Services, Inc. (as Jim V. Sanfilippo)
Ray Scalice ... general manager: Pixel Magic
Brian V. Siador ... production assistant: Cinema Production Services, Inc.
Richard King Slifka ... modelshop crew: Cinema Production Services, Inc. (as Richard K. Slifka)
Geordie Spradling ... composite artist: Pixel Magic
Ken Swenson ... lead modelmaker: Cinema Production Services, Inc.
Jon Tanimoto ... digital effects supervisor (as John Tanimoto)
Juan Carlos Vargas ... 3D artist: Pixel Magic (as Juan Vargas)
Ariel Velasco-Shaw ... visual effects producer (as Ariel Velasco Shaw) / visual effects supervisor (as Ariel Velasco Shaw)
Ken Wilder ... 3D artist: Pixel Magic
Xye ... visual effects
Lou Zutavern ... lead modelmaker: Cinema Production Services, Inc. (as Louis Zutavern)

Stunts

Edit
James Bamford ... stunts
Dustin Brooks ... stunts
Richard Brooks ... stunt double
Yves Cameron ... stunts
Dean Choe ... stunts
Jocelyn Clarke ... stunts (as Jocelyn Clark)
Duane Dickinson ... stunts
Marny Eng ... stunts
Alette Falle ... stunt double
Corry Glass ... stunt double
Alex Green ... stunts
Braden Haggerty ... stunts
Carol Jackson ... stunts
Ernie Jackson ... stunts
David Jacox ... stunts (as David Jacox Jr.)
Ron James ... stunts
Fred Jordan ... stunts
Yuka Kobayashi ... stunts
Michael Langlois ... stunt double
J.J. Makaro ... stunt coordinator (as JJ Makaro) / stunt double (as JJ Makaro)
Kit Mallet ... stunt double
Bev Martin ... stunts
Cotton Mather ... stunts
Leslie McMichael ... stunts (as Leslie Spongberg)
Steven McMichael ... stunts (as Steve McMichaels)
Gaston Morrison ... stunts (as Gaston Howard)
Cristina Mylrea ... stunts
David Mylrea ... assistant stunt coordinator / stunts
Scott Nicholson ... stunts
Fred Perron ... stunts
Patrick Pfrimmer ... stunt double
Fiona Roeske ... stunts
Trish Schill ... stunt double
Bill Stewart ... stunt double
Lori Stewart ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunts
Danny Virtue ... stunts
Marshall Virtue ... stunt double
Scott Nicholson ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
John Adams ... gaffer: second unit
Victor Aguirre ... still photography intern
William N.J. Barber ... rigging grip (as W.N.J. Barber)
Ariane Behrend ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Justin Bergler ... second assistant camera: "a" camera, second unit / second assistant camera: "b" camera
Fraser Boyle ... key grip
Dave Brown ... grip (as David Brown)
Cory Budney ... first assistant camera: "a" camera, second unit / first assistant camera: "b" camera
Trevor Butt ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Terry Calhoun ... gaffer / gaffer: second unit (as Terry P. Calhoun) / lighting best boy
Anthony Creery ... grip / key grip: second unit
Cam Esau ... lighting technician
Glen Forrieter ... dolly grip
Ron Goodman ... camera operator: SpaceCam
Bob Hall ... first assistant camera: "b" camera
Jeff Hall ... rigging best boy
Frank Halpenny ... rigging gaffer (as G. F. Halpenny)
Shane Harvey ... still photographer
Chris Helcermanas-Benge ... still photographer
Junichi Hosoi ... first assistant camera: "a" camera
Casey Hotchkiss ... camera operator: "a" camera
Stephen Jackson ... chief lighting technician
Gilbert Jamault ... generator operator
James Kantola ... grip
Julian Keyzer ... first assistant camera: "a" camera, second unit (as Julian Keyser) / first assistant camera: "b" camera (as Julian Ross Keyzer)
Anthony King ... lamp operator
Bud Lafaut ... video assist
Isabelle MacCrimmon ... second assistant camera: "a" camera, second unit (as Isabelle Rioux)
Carol Macdonald ... second assistant camera: "a" camera (as Carol MacDonald)
John Marilley-Bodner ... lamp operator (as John Morrilley Bodwen)
Klaus Melchior ... video playback
Clint Paglaro ... video assist
Shelly Papp ... lamp operator
Ivor Pedersen ... best boy grip
Brett Peterson ... best boy grip: second unit
Ron Precious ... camera operator: "b" camera, second unit (as Ronald J. Precious)
George Ramage ... lighting board operator
John Seale ... first assistant camera (as John Seale Jr.)
Tyler Woeste ... camera trainee (as Tyler L. Woeste)
Michael Wrinch ... camera operator: "a" camera, second unit / camera operator: "b" camera / director of photography: second unit
Derick Wyainsky ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Richard Zimmerman ... grip
Guy Barrett ... electrical rigger (uncredited)
George Ramage ... rigging best boy electric (uncredited)

Animation Department

Edit
Paolo G. Venturi ... computer animation playback

Casting Department

Edit
Heike Brandstatter ... casting associate: Canada
Andy Fraser ... casting assistant: Canada
Lonnie Mackenzie ... extras casting assistant
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Mandy Milicevic ... extras casting assistant (as Mandy Miliceic)
Wendy O'Brien ... casting assistant
Lisa Ratke ... extras casting coordinator
Laura Schneider ... casting assistant: Canada

Costume and Wardrobe Department

Edit
Marnie Ander ... set costumer
Scarlet D. Armstrong ... costumer: second unit
Andre Brouwer ... set costumer
Carolyn Cameron ... costumer (as Carolyn Pavelick)
Debbie Geaghan ... costume set supervisor
Kevin Knight ... assistant costume designer
Kathryn McPhie ... costumer
Kurtis Reeves ... costumer

Location Management

Edit
Terry Brooks ... location scout
Bill Burns ... location manager (as William M.S. Burns)
Trevor Fieldhouse ... assistant location manager: second unit
Ken Hovgaard ... location scout / trainee assistant location manager
Joel Hurley ... location scout: re-shoots
Terry Mackay ... assistant location manager
Lynda Mills ... location production assistant
Peter Pantages ... location manager: second unit
Dinean Stayk ... trainee location manager

Music Department

Edit
Vivian Aguiar-Buff ... music assistant: Shirley Walker
Bruce Babcock ... orchestrator
Andy Bass ... scoring crew
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Paul Broucek ... music executive
Kristopher Carter ... musician: electronic percussion
Debbi Datz-Pyle ... music contractor: The Music Team
Mike Deasy ... musician
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
Bruce Dukov ... concert master / musician
Mark Eshelman ... scoring crew
Robert Fernandez ... score mixer (as Bobby Fernandez) / score recordist (as Bobby Fernandez)
Michael Fisher ... musician: percussion
Alison Freebairn-Smith ... music administrator
Marc Gebauer ... scoring technician
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Mark Graham ... music copyist / music librarian
Richard A. Harrison ... assistant music editor
Jo Ann Kane ... music preparation
Mark Kaufman ... music clearance executive
Randy Kerber ... composer: additional music
Jason Lloyd ... scoring crew
Adam Michalak ... scoring crew
Thomas Milano ... music editor
Larry Rench ... orchestrator
Lolita Ritmanis ... orchestrator
John Rodd ... orchestra scoring recordist
Dennis Sager ... music engineer
Steve Schaeffer ... musician: percussion
Chris Seefried ... musician: end title song
Jay Selvester ... scoring crew
Lori Silfen ... music business affairs
Steven L. Smith ... music preparation
Mako Sujishi ... synth recordist
James Thatcher ... musician: French horn
Peter Tomashek ... orchestrator
Shirley Walker ... music conductor
Mike Watts ... score mock-ups
Pat Weber ... scoring technician
Joe Zimmerman ... music preparation
Patti Zimmitti ... music contractor: The Music Team
Charles Bernstein ... composer: additional music (uncredited)
Chris Boardman ... music arranger (uncredited)
Peter Davies ... musician (uncredited)
Chuck Domanico ... musician: bass soloist (uncredited)
Paul Kegg ... cello soloist (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Shirley Walker ... orchestrator (uncredited)
Rick Wentworth ... music conductor (uncredited)
Bruce White ... musician: viola (uncredited)

Transportation Department

Edit
David R. Anderson ... transportation coordinator (as David Anderson)
Jim Barley ... driver: Mr. Wong (as James Barley)
Elaine Barrett ... transportation captain (as Elaine Barret)
Don Bell ... picture vehicle coordinator
L. Michael Eddy ... driver
Harold Felhauer ... driver (as Harold Fehauer)
Grant Flack ... driver (as Grant Flak)
Jeff Gallen ... driver
Gary Ham ... driver
Dan Irwine ... driver
Ken C. Johnson ... driver (as Ken Johnson)
Jim Lauance ... driver
Philip Murray ... driver
W. Corky Murray ... driver
James Perenseff ... transportation captain (as James E. Perenseff)
Les Peters ... driver
Ken Reed ... driver

Other crew

Edit
Peter Almolky ... craft service: second unit (as Peter Anthony Almolky) / first aid: second unit (as Peter Anthony Almolky)
Cassandra Barbour ... rights and clearances: Entertainment Clearances, Inc.
Will Baum ... chef: Location Caterers (as Wilhelm [Wil] Baum)
Dana Belcastro ... production executive
Bruce Bennett ... set wireman
Rich Brown ... payroll accountant
Laurie Cartwright ... risk management
Terence Chase ... security
Jody Chow ... first assistant production coordinator
Jason Collier ... production assistant
Ennio Coltorti ... Italian dubbing: William Bludworth
Stefano Crescentini ... Italian dubbing: Alex Browning
Gloria Davies ... unit publicist
Sacha De Toni ... Italian dubbing: George Waggner
Enrico Di Troia ... Italian dubbing: Agent Schreck
Ian Doig ... animal trainer: wild animals
Phaedra Eccleston ... assistant production coordinator
Jeff Egan ... production safety
Karen Eisenstadt ... production accountant
Chloe Finch ... daily production assistant
Lara Fox ... script supervisor
Jennie Frankel ... assistant: Warren Zide
Christopher Furanna ... second chef assistant: Location Caterers
Emily Glatter ... supervising production coordinator
Benjamin Glenday ... stand-in (as Ben Glenday)
Kasandra Greene ... production coordinator (as Kasandra Greene Griebel)
Clear Hadden ... assistant: Glen Morgan & James Wong (as Clear Hadden-Gunther)
Micaela Incitti ... Italian dubbing: Christa Marsh
Marc Jacobs ... production resources
Lee Jenkinson ... assistant accountant
Mike Jocelyn ... stand-in
Georgia Lepore ... Italian dubbing: Clear Rivers
Mark J. Levenstein ... production supervisor: additional photography
Michael Lewis ... production attorney
Grace MacLeod ... animal trainer
Leona Maddeaux ... accounting trainee
Mauro Magliozzi ... Italian dubbing: Howard Seigel
Brooke K. McGill ... accounting clerk
Adam R. Mehr ... attorney
Lynda Mills ... production assistant: second unit (as Linda Mills)
Julia Minnie ... production office assistant
Jennifer Mount ... risk management
Julie Ng ... assistant: Glen Morgan
Alli Nowak ... assistant: James Wong
Stephanie Pecuch ... assistant: Dana Belcastro (as Stephanie Pecuch-Cathell)
Roberta Pellini ... Italian dubbing: Valerie Lewton
Paul Prokop ... production controller
Holly Amber Proulx ... second assistant production coordinator
Chito Queip ... chef assistant: Location Caterers (as Chit Queipo)
Steven John Reynolds ... accounting clerk (as Steve Reynolds)
Kyle Riefsnyder ... stand-in
Greg Scott ... stand-in
Laura Sevier ... rights and clearances: Entertainment Clearances, Inc.
Karen Simpson ... stand-in
Julie Slater ... assistant: Art Schaefer (as Julie A. Slater)
Bob Sobhani ... assistant: Craig Perry (as Robert Sobhani)
David Sporn ... contract administrator
Carla Swanson ... title designer
Robert Szita ... security
Karen Tan ... accounting clerk (as Karen A. Tan)
Lee Tucker ... preview technical supervisor
Beverly Turner ... stand-in
Kelli Turner ... production office assistant
Carlo Valli ... Italian dubbing: Larry Murnau
Ryf Van Rij ... stand-in
Marco Vivio ... Italian dubbing: Billy Hitchcock
Rita Whicker ... stand-in
Roger Williams ... EPK/BTS: Inspired Image Picture Company
Steve Woodley ... head animal trainer
Steve Wright ... helicopter pilot
Maureen Young ... craft service / first aid
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Dave Gilbert ... production assistant (uncredited)
Michael Mili ... production assistant (uncredited)
Derek Robinson ... stand-in (uncredited)
W. Scott Weston ... production assistant: Victoria, BC (uncredited)

Thanks

Edit
Vernon Geberth ... the film-makers wish to extend their personal thanks: for their contribution to the making of this movie

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Alex is boarding his plane to France on a school trip, when he suddenly gets a premonition that the plane will explode. When Alex and a group of students are thrown off the plane, to their horror, the plane does in fact explode. Alex must now work out Death's plan, as each of the surviving students falls victim. Whilst preventing the worst from happening, Alex must also dodge the FBI, which believes Alex caused the explosion. Written by simon

Plot Keywords
Taglines Most people have dreams. For Alex, this is real. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Flight 180 (United States)
  • Destination finale (France)
  • Destino final (Spain)
  • Destino final (Venezuela)
  • Destino final (Mexico)
  • See more »
Runtime
  • 98 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $23,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $10,015,822, 19 Mar 2000
Cumulative Worldwide Gross $112,880,294

Did You Know?

Edit
Trivia The story was originally the concept for an abandoned The X-Files (1993) television script, which was partially inspired on the main plot of Sole Survivor (1984). See more »
Goofs (at around 27 mins) During the memorial service at the high school, the speaker says that 39 students and teachers were lost. But there were 40 in the class, with four teachers, and seven people got off the plane so it would be 37 people who were lost on the plane. See more »
Movie Connections Featured in Erin Brockovich/Onegin/Final Destination/Deterrence (2000). See more »
Soundtracks Rocky Mountain High See more »
Crazy Credits The opening credits are done in a ghosting format. See more »
Quotes Bludworth: In death there are no accidents, no coincidences, no mishaps, and no escapes.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed