Poster

Thunderbirds ()


Reference View | Change View


When The Hood finds and invades International Rescue's secret base and traps most of the Tracy family, only young Alan Tracy and his friends can save the day.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Alan Tracy
Debora Weston ...
Teacher
...
Fermat
Lou Hirsch ...
Headmaster
Alex Barringer ...
Excited Kid
...
News Anchor
...
Lisa Lowe
...
Scott Tracy
...
Mullion
...
Jeff Tracy
Kyle Herbert ...
Know It All Kid
Dominic Colenso ...
Virgil Tracy
Ben Torgersen ...
Gordon Tracy
...
Lady Penelope
...
Parker
Johannes Zadrozny ...
Panhead
...
Panhead's Mother
...
The Hood
...
Brains
...
Onaha
...
Kyrano
...
Tintin
...
John Tracy
...
Transom
Stewart Howson ...
Engineer
Mark Nelmes ...
Ice Cream Man
Julian Spencer ...
Henchman
Andy Smart ...
Henchman & Oil Rig Worker

Directed by

Edit
Jonathan Frakes

Written by

Edit
Gerry Anderson ... (television series) &
Sylvia Anderson ... (television series)
 
Peter Hewitt ... (story) and
William Osborne ... (story)
 
William Osborne ... (screenplay) and
Michael McCullers ... (screenplay)

Produced by

Edit
Tim Bevan ... producer
Jo Burn ... co-producer
Liza Chasin ... executive producer
Chris Clark ... co-producer
Eric Fellner ... producer
Debra Hayward ... executive producer
Mark Huffam ... producer

Music by

Edit
Ramin Djawadi
Hans Zimmer

Cinematography by

Edit
Brendan Galvin

Film Editing by

Edit
Martin Walsh

Editorial Department

Edit
Alison Carter ... assistant editor
Ruth Coulson ... assistant editor
Lucie Graves ... post-production coordinator
Alastair Grimshaw ... first assistant editor
Keith Lowes ... conforming editor
Steve Maguire ... assistant editor
Doug Nolan ... promo editor
Sandeep Sheth ... post-production staff assistant
Jason Wheeler ... negative cutter

Casting By

Edit
Mary Selway

Production Design by

Edit
John Beard

Art Direction by

Edit
David Allday
Ray Chan
Paul Cross
John Frankish
Matthew Gray
Rod McLean
Stephen Morahan
Stuart Rose
Mark Harris ... (uncredited)

Set Decoration by

Edit
Joanne Woollard

Costume Design by

Edit
Marit Allen

Makeup Department

Edit
Joceline Andrews ... hair stylist: additional shooting / makeup artist: additional shooting
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Tamsin Dorling Barbosa ... hair stylist (as Tamsin Dorling) / makeup artist (as Tamsin Dorling)
Renata Gilbert ... hair stylist: additional shooting / makeup artist: additional shooting
Peter Swords King ... hair designer (as Peter King) / makeup designer (as Peter King)
Chris Lyons ... special effects teeth
Laura McIntosh ... makeup artist
Susan Parkinson ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Sarah Pickering ... hair stylist
Janine Schneider ... hair stylist / makeup artist
Lucy Willis ... hair stylist: additional shooting / makeup artist: additional shooting
Julia Wilson ... hair stylist: additional shooting (as Jules Wilson) / makeup artist
Petrona Winton ... hair stylist / makeup artist
Jeremy Woodhead ... hair stylist / makeup artist

Production Management

Edit
David Cain ... unit manager: second unit
James Grant ... unit manager
Jeanette Haley ... post-production supervisor
Angus More Gordon ... unit production manager
Paul Turcotte ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Terry Bamber ... first assistant director: second unit
David Cain ... second assistant director: second unit
Tatiana Cuvelier ... assistant director: Seychelles
William Dodds ... assistant director: dailies
Fraser Fennell-Ball ... third assistant director: second unit
Tommy Gormley ... first assistant director
Alice Grinomet ... assistant director: Seychelles
Hanna Haffenden ... additional assistant director
Jaques Harter ... assistant director: Seychelles
Jessica Hurles-Laws ... third assistant director: second unit (as Jessica Hurles)
Laurent Lévy ... assistant director: Seychelles (as Laurent Levy)
Shaun O'Dell ... second unit director
Sarah Purser ... second assistant director
Aoife Thunder ... assistant director
Sue Wood ... crowd 2nd assistant director / crowd assistant director

Art Department

Edit
Ted Ambrose ... draughtsman (as Edward Ambrose)
Alan Bailey ... property master
Ben Barrington-Groves ... set decorating assistant
Jerry Bingham ... storyboard artist
Thomas Brown ... draughtsman
James Buxton ... carpenter
Roy Chapman ... chargehand dressing props
Justin Chappell ... vehicle technician
Aaron Chetwynd ... draughtsman
Fergus Clegg ... assistant set decorator / buyer
Mike Cuddy ... props storeman
Laura Davison ... prop making buyer/coordinator
Robert J. Dugdale ... painter
Rick Dunning ... supervising stagehand (as Richard Dunning)
Colin Ellis ... dressing prop
James Enright ... prop making supervisor
Dave Fisher ... chargehand stand-by props
Dean Fisher ... stand-by prop
Gavin Fitch ... draughtsman
Joanna Foley ... stand-by art director
James Foster ... assistant art director
Katie Gabriel ... art department coordinator
Craig Gleeson ... chargehand
Gary Gleeson ... head of department painter
Gordon Grant ... property making assistant
John Greaves ... storyboard artist
Kate Grimble ... draughtsman
Steve Harris ... carpenter
Stuart Heath ... assistant prop maker
John C. Hill ... art director: Useful Companies
Marc Homes ... concept artist
Jason Hopperton ... dressing prop
Frank Howe ... drapesman
Paul Inglis ... assistant art director
Gary James ... plasterer
Carol Kupisz ... graphic designer
Dominic Lavery ... concept artist
Charlotte Leatherland ... draughtsman (as Charles Leatherland)
Peter Lee ... props
Alexis Lemonis ... art department assistant (as Alex Lemonis)
Tony Marks ... carpenter
Iain McFadyen ... assistant art director
Nathan Middleton ... painter
Rebecca Neville ... stand-by props: second unit
Tony O'Callaghan ... painter / scenic painter
Robert Park ... carpenter
Tyrone Reed ... stagehand
Daniel Rogers ... carpenter
Chris Seddon ... drapes master
Jamie Shelley ... chargehand painter
Michael Sinnott ... painters laborer
Anna Skrein ... art department coordinator
Mike Smith ... hod carpenter
Molly Sole ... art department assistant
Keith Stevenson ... set dresser
Lucinda Sturgis ... props buyer
Daniel Thompson ... carpenter
Steve Tranfield ... h.o.d. plasterer
John Whitby ... carpenter
Jamie White ... carpenter
Ian Whiteford ... greensman
Carl Wilson ... propmaker
Ashley Winter ... stand-by art director
Lotta Wolgers ... junior draughtsperson
Harvey Woodward ... painter
Helen Xenopoulos ... set designer
Ian Zawadzki ... stand by painter
Ian Bunting ... junior concept artist (uncredited)
Kun Chang ... concept artist (uncredited)
Roger Dengate ... CAD & steel fabrication (uncredited)
Jonathan Houlding ... draughtsman (uncredited)
Matthew Savage ... art department work experience (uncredited)
Josh Weston ... sculptor (uncredited)

Sound Department

Edit
Hugo Adams ... foley editor
Sandy Buchanan ... adr mixer
Mark DeSimone ... adr mixer
Henry Dobson ... dubbing supervisor: international versions
Steve Finn ... daily boom operator
Dylan A. Flores ... adr mixer (as Diana Flores)
Nick Foley ... adr recordist
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Peter Gleaves ... adr mixer
John Hayward ... re-recording mixer
Lee Herrick ... dialog & adr editor
Mark Heslop ... sound editor
Phil Heywood ... foley artist
Christian Joyce ... production sound mixer: second unit
Mark Kenna ... sound consultant: Dolby (foreign language versions)
Yann Legay ... french dubbing editor
Peter Lindsay ... production sound mixer
Adrian Medhurst ... foley artist
Martin Oswin ... foley recordist
Richard Pryke ... re-recording mixer
Malcolm Rose ... sound maintenance
Tom Sayers ... sound effects editor
Chris Sturmer ... stereo sound consultant: Dolby
Ted Swanscott ... adr mixer
John Taylor ... additional production sound mixer
Andrew Wilkinson ... sound effects editor
Andrew Caller ... re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Matthew G. Armstrong ... assistant buyer: physical effects
Scott Armstrong ... assistant technician
Jonathan Barrass ... special effects assistant
Paul Bentman ... special effects
Nick Bonathan ... special effects crew
Ben Broadbridge ... special effects crew
Jonathan Bullock ... special effects technician
Chris Corbould ... special effects trainee
Keith Dawson ... special effects technician
Ricky Farns ... special effects supervisor: second unit
David Ford ... workshop supervisor
Dean Ford ... special effects trainee
Garth Gutteridge ... special effects technician
Joe Halford ... special effects crew
Dan Homewood ... special effects technician
Jess Lewington ... special effects buyer / special effects coordinator
Jason Marsh ... special effects engineer
Jason McCameron ... special effects
Huw Millar ... special effects trainee
Tim Mitchell ... senior special effects technician
Bill Pearson ... modelshop supervisor
Dave Poole ... senior special effects technician
Stuart Prior ... special effects trainee
Peter Talbot ... cinematographer: model unit
Mike Trim ... vehicle designer
Steven Warner ... special effects technician
Josh Weston ... sculptor
Gareth Wingrove ... special effects technician
Michael Badley ... special effects trainee (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Ben Aickin ... digital compositor
Diccon Alexander ... digital texture artist
Michael Alkan ... effects technical director
Terence Alvares ... digital effects artist
Christoph Ammann ... effects technical director
Stella Ampatzi ... digital paint artist
Sergio Ayrosa ... digital paint artist
Avtar Bains ... lead sequence compositor
Rebecca Barbour ... sequence producer: wasp/scorpion
Giles Bartlett ... camera technical director
Paul Beilby ... lead technical director
Jenny Bichsel ... modeller
Joyce Brereton ... digital paint artist
Ronn Brown ... senior matte artist
Sule Bryan ... digital compositor (as Sule Bryan-Hurst)
Daire Bryne ... system support engineer
Delphine Buratti ... digital compositor
Derek Burgess ... visual effects editor
Ross Burgess ... technical director
Andy Burrow ... scan manager
Melissa Butler Adams ... digital paint artist
Michelle Camp ... visual effects editorial assistant
Alison Carter ... visual effects assistant editor
Mei-Ming Casino ... visual effects line producer: Framestore CFC
Frederic Cervini ... technical director: Framestore CFC
Edward Xi Chen ... data operator
Fiona Chilton ... senior visual effects producer
Craig Clarke ... digital compositor
James Clarke ... digital lab operator
Jerry Corda-Stanley ... effects technical director
Amy Crowther ... visual effects production assistant
Kate Cuffin ... digital paint artist
Tabitha Dean ... visual effects and digital lab editorial
Virginie Degorgue ... digital texture artist
Jerome Dewhurst ... digital lab operator
Alex Doyle ... camera technical director
Jonathan Dredge ... digital lab operator
Louis Dunlevy ... lead effects technical director
Stephen Enticott ... technical animator
Nick Epstein ... render support
Matt Estela ... technical director
Michele Fabbro ... effects technical director
Jonathan Fawkner ... 2D supervisor
Andrew Fineberg ... camera technical director
David Fish ... lighting technical director: Framestore CFC
Lianne Forbes ... camera technical director
Steven Forrester ... additional visual effects editor: Framestore CFC
Adam Foulkes ... Titles Director
Ian Frost ... lead effects technical director
Fiona Garland ... visual effects production assistant
Danny Geurtsen ... digital environment artist
Adam Glasman ... digital colourist
Jeff Gordon ... system support engineer
Michael Greenwood ... animator
Piers Hampton ... visual effects line producer
Pj Harling ... visual effects Avid operator: Framestore CFC (as P.J. Harling)
Peter Hartwig ... lighting technical director
Mark Hodgkins ... lead effects technical director
Jan Hogevold ... production executive: Framestore CFC
Kate Hood ... technical director
Daren Horley ... digital texture artist
Steve Howarth ... model maker
Andy Howell ... technical director
Charles Howell ... visual effects coordinator
Matt Hughes ... lead modeller
Stephen Inch ... data operations
Jamie Isles ... technical director
Kevin Jenkins ... matte painter: digital environment
Adam Jeziak ... effects technical director
Ken Mitchel Jones ... effects technical director: Framestore CFC / technical director
Matt Kasmir ... digital compositor
Lucinda Keeler ... data operator: Framestore CFC
Uzma Khalid ... digital effects artist
Lucy Killick ... visual effects producer
Angela King ... camera technical director
Robert Krupa ... lead technical director
Dan Lavender ... technical director
Kirsty Lawlor ... digital compositor
John Lee ... senior model maker
John Peter Li ... technical director
Benjamin Loch ... camera technical director
Patrick Lowry ... render wrangler
Craig Lyn ... CGI supervisor
Martin Macrae ... digital environment supervisor: Framestore CFC
Don Mahmood ... technical director
Aron Makkai ... technical director
Chris Mangnall ... technical director
Rebecca Manning ... data operation assistant: Framestore CFC
Scott Marriott ... lead sequence compositor
Justin Martin ... effects supervisor
Mike McGee ... visual effects supervisor
Claire McGrane ... digital grade producer
Dan McRae ... digital lab operator
Jake Mengers ... technical director
Evonne Merlicek ... digital effects artist
Jon Miller ... camera technical director
Karl Morgan ... focus puller: model unit
Kirsty Morgan ... visual effects coordinator
Mike Morrison ... data operator: Framestore CFC
Gerome Mortelecque ... technical director
Mark Nelmes ... visual effects supervisor
Bruce Nelson ... digital paint artist
Helen Nesbitt ... digital paint artist
Nic Nicholas ... effects technical director
Artemis Oikonomopoulou ... digital artist
Mark Osborne ... lighting technical director: Framestore CFC
Dylan Owen ... digital paint artist (as Dylan Wyn Owen)
Mark Oxenham ... digital paint artist
Steve Parsons ... digital compositor
Alice Pastor ... digital artist
Thomas Pastor ... technical director
John Peck ... digital compositor
Stuart Penn ... lead modeller: Framestore CFC
Dan Perry ... digital lab operator
Marnie Pitts ... lighting technical director: Framestore CFC
George Plakides ... modeller
Cecile Plattner ... technical director
Henriette Plum ... camera technical director
Richard Poet ... visual effects editorial assistant: Framestore CFC
Travis Porter ... digital paint artist
Howard Protheroe ... digital artist
Cristina Puente ... digital compositor
Nordin Rahhali ... lead effects technical director
Jeff Ranasinghe ... technical director
Andrew Rawling ... lead technical director
Rob Richardson ... render support
Graham Riddell ... senior propmaker
Matthew Riordan ... modeller: Framestore CFC
Paul Roberts ... screen graphics designer
John Roberts-Cox ... lead technical director
Dave Robinson ... systems engineer
Dean Robinson ... camera technical director
Gavin Round ... assistant visual effects Avid editor: Framestore CFC
Afonso Salcedo ... render wrangler
Rex Sander ... technical director
Cal Sawyer ... data operations
Jeremy Sawyer ... data operations
Ben Schrijvers ... lead effects technical director
James Sellers ... lead camera technical director
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore CFC
John Sharp ... digital compositor
David Shere ... digital compositor
Serdar Simga ... digital environment artist
James Sims ... render wrangler
Matina Skouteri ... digital lab operator
Howard Sly ... modeler
Alan Smith ... titles director
Mohamed Sobhy ... effects technical director
Marc Stevenson ... camera technical director
Simon Stoney ... technical director
Maria Stroka ... film recording manager
Julien Stuart-Smith ... lighting technical director
Michael Talarico ... visual effects director of photography
Chris Thomas ... visual effects artist
Chris Thomas ... technical director
Christopher Thomas ... visual effects
Steve Tizzard ... digital compositor
Sophia Tufail ... digital paint artist
Matthew Twyford ... 2D supervisor
Paola Varvaro ... digital clean-up
Steve Wagendorp ... digital grading assistant
Tara Walker ... visual effects
Susan M. Weeks ... digital compositor
Ben White ... lead technical director
Gabriel White ... technical director lighter
Stephen Willey ... systems engineer
Corrina Wilson ... digital compositor
Kate Windibank ... digital compositor
Ammann Christine Wong ... digital compositor (as Christine Wong)
Pat Wong ... digital compositor
Aubrey Woodiwiss ... digital lab operator
Alan Woods ... technical director
Annabel Wright ... digital lab operator
Trevor Young ... digital compositor
Dianne Gordon ... data operator: Framestore CFC (uncredited)
Nathan Hughes ... digital matte painter (uncredited)
Christopher Page ... digital cleanup artist (uncredited)
Jon Veal ... digital artist (uncredited)

Stunts

Edit
Tom Aitken ... stunts
Clare Aldington ... stunts assistant
Nikki Berwick ... stunts (as Nicola Berwick)
Ben Cooke ... stunts
Clive Curtis ... stunts
Glenn Foster ... stunts
Sy Hollands ... assistant stunt coordinator
Gary Hoptrough ... stunts
Rowley Irlam ... stunts
Ruth Jenkins ... stunts
Paul Jennings ... action director/stunt coordinator
Adam Kirley ... stunt performer
Maurice Lee ... stunts
Paul Lowe ... stunts (as Paul Vincent Lowe)
Jo McLaren ... stunt double: Rose Keegan / stunts
Daz Parker ... stunts
Leonard Woodcock ... stunts
Nikki Berwick ... stunt double: Sophia Myles (uncredited)
Paul Lowe ... stunt double: Fermat (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
John Attwood ... rigging gaffer
Chas Bain ... focus puller
Chris Bain ... focus puller
John Bowman ... video playback operator
Steve Brooke Smith ... focus puller: model unit
Jason Bulley ... underwater camera
David Cadwallader ... additional grip
Trevor Cairns ... video playback operator
Shaun Cobley ... second assistant camera: second unit
John Conroy ... focus puller: "b" camera
Adam Dale ... aerial director of photography
Carlos De Carvalho ... first assistant camera: "a" camera
Tim Dean ... libra head technician
Gary Dormer ... electrical rigger
Tobias Eedy ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Conor Finlay ... practical electrician
Chris Gilbertson ... lighting console operator
Alan Grayley ... electrician: night sequences
Kevin Greene ... camera technician
Matthew Hall ... practical electrician
Will Handley ... wescam technician
John Higgins ... gaffer
Martin Hume ... camera operator: second unit
Paul Kelly ... lighting technician
Lee Knight ... best boy / best boy: second unit
Wayne Leach ... rigging gaffer
Adam Lee ... electrician
Paul Legall ... crane technician
David Maund ... camera grip: second unit
Adrian McCarthy ... grip
Joe McGee ... practical electrician
Philip McKeon ... assistant camera
Shaun O'Dell ... director of photography: second unit
Jamie O'Hara ... Camera Trainee
Jennie Paddon ... second assistant camera: "a" camera
Ben Pendrey ... camera trainee: additional photography
Nigel Permane ... first assistant camera: model unit
Urszula Pontikos ... camera trainee: second unit
Rupert Power ... steadicam operator
Kate Reid ... camera trainee: model unit
Philip Sindall ... camera operator: "b" camera
David Sinfield ... electrician
Gary Smith ... grip
Roger Tooley ... steadicam operator
Simon Werry ... aerial camera operator
Des Whelan ... camera operator: "a" camera
Shawn White ... gaffer: model unit
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial unit (as J. Glyn Williams)
Charlie Woodburn ... first assistant camera: aerial unit
Paul Zippo ... practical electrician
Darren Bailey ... remote camera technician (uncredited)
Vince McGahon ... steadicam operator (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Animation Department

Edit
David Bunting ... animator
Stuart Doig ... animator

Casting Department

Edit
Shaheen Baig ... casting: children
Lynda Halligan ... casting associate (as Linda Halligan)
Leanna Sheldon ... casting associate

Costume and Wardrobe Department

Edit
Karl Ayton ... wardrobe department assistant
Charlotte Child ... costume assistant
Annie Crawford ... costume supervisor
Yvonne Duckett ... costume assistant
Sjølander Embroidery ... embroidery (as Thomas Sjolander)
Georgina Gunner ... key costumer
Laura Johnson ... costume assistant
Stephen Jones ... milliner
Jane Law ... costumes: Sophia Myles
Susan MacKenzie ... cutter and costume maker: principal characters
Jane Petrie ... assistant costume designer
Mike Skorepa ... set costumer

Location Management

Edit
Karl Ayton ... locations department assistant
Finlay Bradbury ... location assistant (as Finlay Pile)
Mélanie Gautier ... location manager
Kevin Jenkins ... location assistant
Nick Oliver ... location scout
Emma Pill ... location manager

Music Department

Edit
Nick Angel ... music supervisor
Roger Argente ... musician: trombone
Mark Berrow ... musician: violin
Jeffrey Biggers ... assistant score engineer
Paul Clarvis ... musician: percussion
Sophie Cornet ... second music editor
Peter Davies ... musician
Jim Dooley ... composer: additional music (as James Michael Dooley)
Andrew Dorfman ... preview music editor
Kirsten Errington ... music consultant (as Kirsten Lane)
Andrew Findon ... musician: flute
Geoff Foster ... score recordist
Bruce Fowler ... orchestrator
Walt Fowler ... orchestrator
Nick Glennie-Smith ... conductor
Michael Higham ... music editor
Alexandra Hill ... music coordinator
Yvonne S. Moriarty ... orchestrator
Anthony Pike ... musician: clarinet
Sonia Slany ... musician: violin
Stuart Michael Thomas ... scoring assistant: James Dooley
Mel Wesson ... music arranger: electronic music
Bruce White ... musician: viola
Jonathan Williams ... musician: cello
Andrew Wood ... musician: trombone
Andrew Zack ... score coordinator

Script and Continuity Department

Edit
Katie Harlow ... script supervisor second unit
Natalie Lovatt ... script continuity assistant
Sharon Mansfield ... script supervisor: second unit
Angela Wharton ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Phil Allchin ... transportation coordinator
Brian Brookner ... additional shooting: unit driver
Murray Burnett ... additional shooting: unit driver
Justin Chappell ... vehicle technician
Matt Hayman ... vehicle technician
Graham Kelly ... special vehicle supervisor
Roy Kirkman ... additional shooting: unit driver
Ron Narduzzo ... additional shooting: unit driver
David Nemar ... driver
Ken Price ... camera truck driver: main unit
Stanley Sirkin ... unit driver
Chris J. Smith ... picture vehicle technician

Other crew

Edit
Jennifer Allen ... aerial unit
Christina Angeloudes ... paralegal
Daren Bailey ... marine coordinator
Kate Bailey ... assistant coordinator
Philip Ball ... stand-in
Jason Biles ... personal trainer: Ben Kingsley
Paige Chaytor ... product placement coordinator
Sarah Clark ... unit publicist
Ian Creed ... diving coordinator / marine coordinator
Desiree Densiti ... stand-in
Rachel Devenport ... online publicist: uk
Farnaz Donovan ... assistant accountant
Chloe Dorigan ... assistant: Tim Bevan
Clay Duncan ... synthesizer programmer
Stephanie Dölker ... production coordinator: second unit
Sam Feuer ... adr voice
Steve Fletcher ... on-set tutor
Andy Hennigan ... financial controller
Paul Hornsby ... stand-in
Sammy Horton ... assistant accountant
Andrew Houghton ... double: "Brains"
Aliza James ... assistant: Eric Fellner
Carrie Johnson ... unit nurse
Oliver Kersey ... floor runner
Joe Lacey ... stand-in
Bryn Lawrence ... set runner
Matthew Lee ... floor runner: second unit
Sue Lefton ... movement director
Siobhan Lyons ... production coordinator
Sylvia Mackintosh ... assistant accountant
Rhys Maitland-Jones ... sync rushes
Frankie Malhotra ... production assistant
Gavin McKenzie ... computer and video playback technician: Useful Companies
Christophe Meslin ... head of systems
Victoria Morgan ... assistant production coordinator
Juliet Morris ... production runner
Clarissa Newman ... assistant: Mark Huffam
Ruth Nicol ... nurse: second unit
Chris Norman ... assistant accountant
Rhys Owen ... digital playback technician
Luke Parker Bowles ... development coordinator
Tanya Phegan ... assistant: Jonathan Frakes
Phil Reeves ... modeller (as Phil Reeve)
Marco Ruffatti ... production assistant
Ty Senior ... modeller
Sally Jo Sousa ... animal trainer: butterflies
Adrian Spanna ... computer and video project manager
Mario Spanna ... computer playback technician
Simon Staines ... creative supervisor/screen graphics: Useful Companies
Gemma Todd Smithers ... assistant accountant (as Gemma Smithers)
Sara-Jane Valentine ... computer and video coordinator: Useful Companies
Manuel Villar ... carpenter
Julia Wilson Dickson ... dialect coach (as Julia Wilson-Dixon)
David Zealey ... production runner: second unit
Joyia Fitch ... stand in: Sophia Myles (uncredited)
Chris Hopkins ... audio/video systems engineer (uncredited)
Zoe Margolis ... additional floor runner (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

The year is 2010. Teenager Alan Tracy, sent off to a distant boarding school, is the youngest of the sons of Jeff Tracy, a retired American astronaut. Jeff, a widower, has formed International Rescue, and raised his sons to act as a secret, volunteer organization which uses highly advanced technology to save lives worldwide. Jeff and his older sons John, Virgil, Scott, and Gordon, who like Alan were named after the Mercury Seven astronauts are joined in this effort by Lady Penelope and her butler/chauffeur Parker. Their futuristic hardware is largely developed by a genius scientist known as Brains, who lives at the International Rescue base on Tracy Island, somewhere in the Pacific. Written by Anthony Pereyra {hypersonic91@yahoo.com}

Plot Keywords
Taglines Who do you call when the world's greatest rescue team needs rescuing themselves? See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Thunderbirds: The Movie (United Kingdom)
  • Thunderbirds - Les sentinelles de l'air (France)
  • The Thunderbirds (United States)
  • Los thunderbirds (Argentina)
  • Viharmadarak (Hungary)
  • See more »
Runtime
  • 95 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $57,000,000 (estimated)
Opening Weekend United Kingdom GBP1,350,974, 25 Jul 2004

Did You Know?

Edit
Trivia Although he shaved over three million dollars off the original budget due to his fast shooting style, Director Jonathan Frakes openly admitted that this movie's disastrous box-office performance probably means he is unlikely to be offered a movie directing assignment again. See more »
Goofs In the opening rescue, people at the scene are waiting for the Thunderbirds to arrive, and then Thunderbirds 1 and 2 arrive at the same time. Thunderbird 1 is much faster than 2 and would have arrived much earlier in order to assess the situation. See more »
Movie Connections Featured in Episode #4.2 (2004). See more »
Soundtracks Thunderbirds are Go! See more »
Crazy Credits The opening credits are animated (cartoon style) with the 4 Thunderbird Rescue Craft "saving"/manipulating the text which is in danger of being destroyed by disasters (Volcano Lava, Meteors, etc.). For those who have never seen the original TV Shows, it offers a peek at the design of the Craft and how they function at the disaster sites. A jazzed-up/updated version of the TV Theme Music is used for this sequence. See more »
Quotes Fermat: [Alan wants to use the Thunderizer to escape] But Alan, this equipment is only to be used in case of an emergency!
[Tintin and Alan look at him]
Fermat: I guess this qualifies!
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed