Directed by
Frank LaLoggia |
Writing Credits (WGA)
Michael Angelella | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Diane Ladd | ... | Olivia Hendrix | |
Olympia Dukakis | ... | Mrs. Jay | |
Morgan Weisser | ... | Tom Hendrix | |
Ele Keats | ... | Audrey | |
Matt Clark | ... | Ben Wilson | |
Scott Wilson | ... | Dr. Chase | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Ash Adams | ... | Gravedigger #2 (as Jason Adams) | |
Steven Anderson | ... | Dr. Baeden | |
Jack Andreozzi | ... | Sgt. Nick Ross | |
Phyllis Applegate | ... | Nurse | |
Flo Di Re | ... | Shop Owner | |
Russ Fega | ... | Photographer | |
Lucy Lee Flippin | ... | Chloe | |
Andy Garrison | ... | Gravedigger #1 | |
Rick Grove | ... | Bartender | |
Noelle McGrath | ... | Receptionist | |
Sean McNamara | ... | TV Newscaster (as Sean Patrick McNamara) | |
Bette Rae | ... | Mrs. Stallings | |
Jana Robbins | ... | Flower Lady | |
Jake Schmittler | ... | Little Cowboy | |
Mell Wells | ... | Mr. Brimley | |
Sandie West | ... | Harlan |
Produced by
Stephen J. Friedman | ... | executive producer (as Stephen Friedman) |
Sidney Kimmel | ... | executive producer (as Sydney Kimmel) |
Diane Ladd | ... | co-producer |
Patrick Peach | ... | producer |
Music by
Peter Bernstein |
Cinematography by
Gerry Lively |
Editing by
Bette Jane Cohen |
Casting By
Steve Brooksbank | ||
Mary Jo Slater |
Production Design by
Jonathan A. Carlson |
Art Direction by
Jeremy Cassells |
Set Decoration by
Susan Degas |
Makeup Department
Tom Brumberger | ... | makeup artist: Olympia Dukakis |
Becky Cotton | ... | hair stylist: second unit / makeup artist: second unit |
Tyla Guiliano | ... | makeup artist |
Frances A. Kolar | ... | key makeup artist (as Frances Kolar) |
Kenneth Michael | ... | hair stylist / makeup artist: second unit |
Kaye Pownall | ... | key hair stylist |
Production Management
Patrick Peach | ... | unit production manager (as Pat Peach) |
Betsy Pollock | ... | production supervisor |
Tony Schwartz | ... | production supervisor: second unit |
Monty Simons | ... | unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Michael Alperowitz | ... | second second assistant director (as Mike Alperowitz) |
Lisa Brookes | ... | second assistant director |
Karen E. Frischmann | ... | assistant director: second unit / second second assistant director |
Alan Steinman | ... | first assistant director |
Art Department
George Capetanos | ... | swing |
Virginia Capobianco | ... | assistant property master (as Ginnie Durden) |
David Carbo | ... | scenic artist |
Carlos Chacane | ... | carpenter |
Trevor Holtan | ... | carpenter |
Brian Jewell | ... | model builder |
Kym Kartiganer | ... | lead person |
Christian Klump | ... | lead scenic artist |
Lori Kussin | ... | property master: second unit |
Chris T. Nelson | ... | construction coordinator (as Chris Nelson) |
Merry-Beth Noble | ... | set dresser |
Renato Raposo | ... | lead carpenter |
Dave Roden | ... | prop builder |
Sharon T. Seiden | ... | swing intern |
Laura M. Shepard | ... | art department intern |
Ariel Silver | ... | art department intern |
David H. Soloman | ... | property master (as David Soloman) |
Carol Thompson | ... | set painter |
Matthew Tullio | ... | swing |
Sound Department
Flavia Amon | ... | audio post coordinator |
Glenn Auchinachie | ... | sound effects editor |
Dickran Bezirgenian | ... | adr recordist |
Ed Carr | ... | foley mixer |
Matt Delany | ... | assistant sound editor |
Roger Fearing | ... | sound engineer |
Paul Holzborn | ... | foley artist |
Thomas Jones | ... | dialogue editor (as Tom Jones) |
Itzhak Magal | ... | sound mixer (as Itzhak 'Ike' Magal) |
Dennis Meehan | ... | boom operator |
Anthony Milch | ... | sound editor |
T.A. Moore Jr. | ... | re-recording mixer (as T.A. Moore) |
John Post | ... | foley artist |
Paul Ratajczak | ... | re-recording mixer / sound supervisor |
Will Rogers | ... | adr recordist |
Dennis Sager | ... | supervising engineer |
Special Effects by
Stephen DeLollis | ... | special effects |
Larry Fioritto | ... | special effects coordinator |
Wes Mattox | ... | special effects (as Wesley Mattox) |
Stunts
Alex Brown | ... | stunts |
Jeannie Epper | ... | stunts |
Rawn Hutchinson | ... | stunt coordinator |
Terry James | ... | stunts (as Terrance James) |
Tim James | ... | stunt double |
Timmy James | ... | stunts |
Maria R. Kelly | ... | stunts (as Maria Kelly) |
Michael R. Long | ... | stunts (as Mike Long) |
Chris Nielsen | ... | stunts (as Chris Nielson) |
Brandon Sebek | ... | stunts |
Michelle Sebek | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Jack Anderson | ... | director of photography: second unit |
John D. Anderson | ... | director of photography: second unit |
Erik Barrette | ... | additional grip |
Chris Bechtel | ... | additional grip |
Dave Behn | ... | additional grip |
Vidal Cohen | ... | grip |
George Cordero | ... | additional grip |
Raymond Robert Correia | ... | additional grip |
Chris Culliton | ... | additional electrician |
Josh Drew | ... | grip (as Josh Walters) |
Chris Godfrey | ... | additional grip |
Richard R. Harrison | ... | rigging electrician (as Richard Harrison) |
Keith A. Hascher | ... | rigging electrician |
Steve Hurson | ... | assistant camera: second unit (as Stephen D. Hurson) |
Bob Ivanjack | ... | dolly grip |
Ellis M. James | ... | rigging grip (as Ellis James) |
Duane Journey | ... | key grip |
Adam Kane | ... | director of photography: second unit |
Jon D. Klein | ... | electric intern |
Derek Kleindolph | ... | rigging grip |
John Mang | ... | best boy grip |
Michael Martino | ... | first assistant camera |
Keith Miceli | ... | video playback operator |
David Moir | ... | still photographer |
Robert W. Morgenroth | ... | video supervisor (as Robert Morgenroth) |
Charles Newhart | ... | additional electrician |
Heather Hillmeyer Newsom | ... | electrician (as Heather Hillmeyer) |
Alan Parr | ... | dolly grip: second unit |
D. Kerry Prior | ... | additional grip |
Andrew Rawson | ... | additional gaffer |
Larry J. Richardson | ... | rigging gaffer (as Larry Richardson) |
Andrea Rosum | ... | camera intern (as Andrea L. Rosum) / second assistant camera: second unit (as Andrea L. Rosum) |
William Russell | ... | assistant camera: second unit |
Adam Santelli | ... | gaffer |
Jason Santelli | ... | rigging gaffer |
Basil Schmidt | ... | rigging key grip |
Tim Soronen | ... | grip |
Taylor Evan Sparks | ... | electrician (as Taylor Sparks) |
Larry Sushinski | ... | additional electrician |
Pat Swovelin | ... | assistant camera: second unit (as Patrick J. Swovelin) |
Rick Tiedeman | ... | steadicam operator |
Chris Trillo | ... | best boy electric |
James C. Udel | ... | rigging grip (as James Udel) |
Gino Visco | ... | gaffer |
Thom Ward | ... | additional electrician |
Thomas Ward | ... | additional electrician |
Jerry Watson | ... | director of photography: second unit |
James D. Wickman | ... | additional grip (as James Wickman) / rigging grip (as James Wickman) |
Mark Wineman | ... | video playback operator |
Maryan Zurek | ... | second assistant camera |
Casting Department
Elisa Garver | ... | casting associate |
Terry Zarchi | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Sister A. Daniels | ... | key costumer |
Barbara Inglehart | ... | additional costumer / costumer: second unit |
Sigrid Insull | ... | wardrobe designer: Olympia Dukakis |
Sabine Kelling | ... | wardrobe assistant |
Nadine Reimers | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Justin Bourret | ... | apprentice editor |
Johanna Groepl | ... | second assistant editor |
Pat A. McFadden | ... | assistant editor |
Chuck Winston | ... | color timer |
Location Management
Russ Fega | ... | location manager |
Michael J. Karp | ... | location assistant |
Hans Ritter | ... | location manager: second unit |
Music Department
Curt Sobel | ... | music editor |
Robin Urdang | ... | music supervisor |
Script and Continuity Department
Ronit Ravich-Boss | ... | script supervisor |
Sydney Conrad Shapiro | ... | script supervisor: second unit (as Sydney Conrad) |
Transportation Department
Michael Locke | ... | transportation captain (as Mike Locke) |
Jay Norof | ... | driver |
Additional Crew
Rick Andres | ... | production assistant: second unit |
Paul Candice | ... | craft service |
Matt Colleran | ... | technical coordinator |
Jean Costello | ... | production coordinator |
Steve Danielson | ... | production assistant: second unit |
Darcy Desylvia | ... | assistant production coordinator |
Blakney Devlin | ... | assistant: Diane Ladd |
Jennifer Dyckman | ... | intern set production assistant |
Stephen J. Friedman | ... | presenter (as Stephen Friedman) |
Robin Ginsberg | ... | accountant |
Debra Johnson | ... | animal wrangler |
Sidney Kimmel | ... | presenter (as Sydney Kimmel) |
Jana Ludwigova | ... | key set production assistant / production assistant: second unit |
Mike James Masumoto | ... | set production assistant (as Michael J. Masumoto) |
Deborah Nugent | ... | accountant: second unit |
Erica Pearce | ... | intern set production assistant |
Vivian Penuela | ... | assistant accountant |
Catherine Pittman | ... | animal wrangler (as Cathy Pittman) |
Christine L. Robinson | ... | assistant to producer |
Dennis Sager | ... | chief engineer |
Pete Slate | ... | production assistant: second unit |
Andrea Thompson | ... | intern set production assistant |
Paul Wharton | ... | assistant to director |
Victoria Williams | ... | assistant to executive producer |
T.C. Wineman | ... | video coordinator |
Steven Zeller | ... | unit publicist |