Edit
The Philadelphia Experiment (1984) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Stewart Raffill

Writing Credits  

Michael Janover ... (screenplay) and
William Gray ... (screenplay)
 
Wallace C. Bennett ... (story by) (as Wallace Bennett) and
Don Jakoby ... (story by)
 
Charles Berlitz ... (book) &
William L. Moore ... (book)

Cast (in credits order) verified as complete  

Michael Paré ... David Herdeg
Nancy Allen ... Allison Hayes
Eric Christmas ... Dr. James Longstreet
Bobby Di Cicco ... Jim Parker
Louise Latham ... Pamela
Kene Holiday ... Major Clark (as Kene Holliday)
Joe Dorsey ... Sheriff Bates
Michael Currie Michael Currie ... Magnussen
Stephen Tobolowsky ... Barney
Gary Brockette Gary Brockette ... Adjutant / Andrews
Debra Troyer Debra Troyer ... Young Pamela
Miles McNamara Miles McNamara ... Young Longstreet (as Miles Mc Namara)
Ralph Manza ... Older Jim
James Edgcomb James Edgcomb ... Officer Boyer
Glenn Morshower ... Mechanic
Rodney Saulsberry ... Doctor
Vivian Brown Vivian Brown ... Ma Willis
Stephanie Faulkner Stephanie Faulkner ... TV Newscaster #1
Ed Bakey Ed Bakey ... Pa Willis
Michael Villani ... TV Newscaster #2
Vaughn Armstrong ... Cowboy
Bill Smillie Bill Smillie ... Evangelist
Lawrence Lott Lawrence Lott ... Technician
Stephan O'Reilly Stephan O'Reilly ... Punk Rocker
Clay Wilcox ... Transvestite (as Clayton Wilcox)
Pat Dasko Pat Dasko ... Dry Wells Newscaster
Pamela Brull Pamela Brull ... Doris
Richard Jewkes Richard Jewkes ... Technician
Pamela Doucette Pamela Doucette ... Nurse
Michael Ruud Michael Ruud ... Truck Driver
Deborah E. Dixon Deborah E. Dixon ... Nurse
Mary Lois Grantham Mary Lois Grantham ... Mrs. Waite
Rick Schrand Rick Schrand ... Mandell
Patrick DeSantis Patrick DeSantis ... Jim Jr. (as Patrick De Santis)
Charles Hall Charles Hall ... Commander
David Michels David Michels ... Prison Guard (as David Allen Michaels)
Raymond Kowalski Raymond Kowalski ... Radio Technician (as Raymond Kowlaski)
Andrew McCartney Andrew McCartney ... Technician (as Andrew Mc Cartney)
Anthony R. Nuzzo Anthony R. Nuzzo ... Generator Technician
Robin Krieger ... X-Ray Technician
Joe Moore Joe Moore ... Commander's Buddy
Don Dolan Don Dolan ... Driver
Brent S. Laing Brent S. Laing ... Radar Technician
Jeffrey S. Smith Jeffrey S. Smith ... Sailor
Tony Farrell Tony Farrell ... Bandleader
Andrew Bracken Andrew Bracken ... Dazed Sailor
Rudy Daniels Rudy Daniels ... Policeman #1
Jay Bernard Jay Bernard ... Engineer
Steve Sachs Steve Sachs ... First Sailor
Bo Parham Bo Parham ... Radio Operator
Harry Beer ... Second Sailor
Kerry Lee Maher Kerry Lee Maher ... Radio Operator
Rest of cast listed alphabetically:
Max W. Anderson Max W. Anderson ... Man playing arcaid game in Cafe (uncredited)
Sharon Doss Sharon Doss ... Violet (uncredited)
Gilbert Girion Gilbert Girion ... Policeman (uncredited)

Produced by 

Pegi Brotman ... associate producer
John Carpenter ... executive producer
Douglas Curtis ... producer
Joel B. Michaels ... producer

Music by 

Kenneth Wannberg ... (as Ken Wannberg)

Cinematography by 

Dick Bush ... director of photography

Film Editing by 

Neil Travis

Casting By 

Linda Francis

Art Direction by 

Chris Campbell

Set Decoration by 

Diane Campbell

Costume Design by 

Joanna Palace ... (as Joanne Palace)

Makeup Department 

Joe Giannone ... hair stylist
Annie Maniscalco ... makeup artist

Production Management 

Billy Ray Smith ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Max W. Anderson ... second unit director
Jeffrey Chernov ... first assistant director
Gail Joyce Fortmuller ... second assistant director
Pat Kehoe ... first assistant director (as Patrick Kehoe)

Art Department 

Brit Babcock ... lead set dresser
Lee Berglund ... property master
Scott H. Campbell ... model maker
W. Stewart Campbell ... visual consultant
John Carney ... property assistant
Bill Cornford ... construction coordinator: Utah
Eric Handel ... lead set dresser: Utah
Robert Marcus ... carpenter: Utah
Robert Van Dyke ... propmaker foreman
Andrew Probert ... pre-production design consultant (uncredited)

Sound Department 

John K. Adams ... supervising sound editor
Gary Alexander ... dialogue mixer
Barbara J. Boguski ... adr (as Barbara Boguski)
James T. Burns ... boom man
Robert Gravenor ... sound mixer (as Bob Gravenor)
Devon Heffley Curry ... adr (as Devon Heffley)
Duane Hensel ... foley artist
Dick Le Grand ... sound effects
Maggie Ostroff ... sound apprentice
R.J. Palmer ... sound apprentice
John Post ... foley artist
Steve Rice ... dialogue editor
Charles Ewing Smith ... sound effects (as Chuck Smith)
Larry Stensvold ... effects mixer
David Lewis Yewdall ... sound designer
R.J. Kizer ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Max W. Anderson ... special effects
Casey Cavanaugh ... special effects technician
Lawrence J. Cavanaugh ... special effects coordinator (as Larry Cavanaugh)
Steve Lombardi ... special effects technician (as Steven Lombardi)
R. Bruce Steinheimer ... special effects technician (as Bruce Steinheimer)
Robert G. Willard ... special effects technician (as Bob Willard)

Visual Effects by 

Max W. Anderson ... special visual effects
Beth Block ... optical supervisor
Betzy Bromberg ... printer operator
Steve Caldwell ... visual effects photographer
Stuart Cudlitz ... visual effects stage assistant
Joshua Cushner ... visual effects camera operator
Christofer Dierdorff ... visual effects photographer (as Chris Dierdorff)
Judith Evans ... editorial assistant
Deborah Gaydos ... animator
Julia Gibson ... visual effects supervisor
Ed Harker ... printer operator
Holly Hudson ... animator
Sharon Johnston ... production assistant
Douglas S. Kay ... computer graphics (as Joblove/Kay)
Katherine Kean ... animator
Jon Lee ... motion control art director
Candace Lewis ... animation assistant (as Candy Lewis)
Paula A. Lumbard ... visual effects producer
Roxanne Mayweather ... assistant to producer
Bret Mixon ... animation assistant
Juniko Moody ... animation camera operator
Sarah Pasanen ... line-up (as Sara Pasanen)
Jonathan Seay ... visual effects cameramen
Stephen Small ... special rigging
Peter Taylor ... special rigging
Anthony Weber ... visual effects stage assistant
Craig Clark ... special effects animator (uncredited)

Stunts 

Fernando Celis ... stunt coordinator
Monty Cox ... stunt player
Jon H. Epstein ... stunt double / stunt player (as Jon Epstein)
Glory Fioramonti ... stunt player (as Gloria Fioramonti)
Ted Gincig ... stunt player
Lee Praggastis ... stunt player
Sherry Peterson ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Bolner ... electrician
Alan Brownstein ... electrician: South Carolina
Garfield Burke ... electrician
Bryan Clifton ... electrician: Utah
Nick Cline ... electrician (as Nicolas Cline)
Vincent Contarino ... electrician
M.J. Elliott ... still photographer
Paul Elliott ... first assistant camera
Norman Fightmaster ... grip: Utah
Steven Finestone ... second assistant camera
Paul Hauser ... electrician
Ben Hausing ... best boy electric
Robert Hayes ... camera operator
Jeff 'Moose' Howery ... best boy grip: South Carolina (as Jeff Howery)
Bobby Huber ... electrician: South Carolina (as Robert Huber)
Victor Kloster ... generator technician
Michael LaViolette ... electrician (as Michael La Violette)
Edward 'Tantar' LeViseur ... grip: South Carolina (as Edward Tantar Le Viseur)
Gary Louzon ... second unit assistant cameraman
Ron McCausland ... key grip
Robert McClure ... best boy electric: South Carolina (as Robert Mc clure)
David Michels ... grip (as Dave Michaels)
Roger Olkowski ... gaffer
Michael Paris ... still photographer
Scott Prescott ... grip: South Carolina (as M.E. Prescott)
Jonathan Seay ... second unit photographer
Dylan Shephard ... grip
Ron Sky ... electrician
Philip Sloan ... best boy grip (as Phil Sloan)
Michael Stocks ... grip
Wayne Stroud ... best boy electric

Casting Department 

Jeff Greenberg ... casting assistant
Barbara Harris ... voice casting
Cate Praggastis ... casting: Utah
Gary Towles ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Marydith Chase ... assistant wardrobe
Steve Lepre ... wardrobe assistant: South Carolina

Editorial Department 

William Hoy ... editor
Terry Kelley ... assistant editor
David M. Perkins ... final colorist (2000 DVD)
Arthur Tostado ... color timer (as Art Tostado)

Location Management 

Reggie Jackson ... location manager: Utah
Joseph A. Liuzzi ... location manager (as Joe Luizzi)
Joseph Raffill ... location manager
Steve Rhea ... location manager: South Carolina

Music Department 

Joel Fein ... music mixer
John R. Harris ... music editor (as John Harris)
Eric Tomlinson ... music recorded by

Transportation Department 

Chris Arnaud ... driver: South Carolina
Johnny Bartlet ... driver (as Johnny R. Bartlett)
Al Bartoli ... driver
Dana Bennett ... driver: South Carolina
Darren Christensen ... driver: Utah
Todd Christensen ... driver: Utah
Jackie Crane ... honeywagon driver: South Carolina
Keenan Haight ... driver (as Ken Haight)
Allan Herendeen ... driver
Jimmie Holland ... driver (as Jimmy Dale Holland)
Frank Kanig ... driver: Utah
Thomas Melton ... driver: South Carolina
Peggy Stuber ... driver: Utah
Tom F. Thomas ... transportation captain (as Tom Thomas)
Eddie Lee Voelker ... transportation captain: South Carolina

Other crew 

Jamie Arbuckle ... production assistant
Bob Blongiewicz ... production assistant
Brent Bowman ... production assistant
Corey Burton ... adr loop group
Randall L. Crocker ... production assistant: South Carolina (as Randall Crocker)
Robert Paul Crowther ... mechanic: Utah
Rudy Daniels ... craft service
Catherine Davis ... production assistant: South Carolina
Lawrence Doll ... helicopter pilot
Michael Donner ... assistant auditor
Al Ebner ... unit publicist
Jim Gerwig ... caterer: Proud Chef (as James Gerwig)
Eric Johnson ... production assistant
Coni Lancaster ... production coordinator
Michelle Marshall ... completion guarantor: The Completion Bond Company
Thomas R. McDonough ... technical advisor (as Dr. Thomas R. McDonough)
Tonya Neff ... production secretary: Utah
Gerald North ... production assistant: Utah
Connie Papineau ... script supervisor (as Connie Papinau)
Lewis Petty ... caterer: Proud Chef
Amy Rabins ... production auditor
Debra Rosen ... representative: South Carolina Film Commission
John D. Sarviss ... helicopter pilot
Susan Sinclair ... production secretary: South Carolina
Phil Strauss ... production assistant
Randy Stricklin ... production assistant
Douy Swofford ... title designer
Teresa Thomas ... production secretary

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed