Edit
ParaNorman (2012) Poster

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Chris Butler
Sam Fell

Writing Credits  

Chris Butler ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Norman Babcock (voice)
...
Neil (voice)
...
...
Mitch (voice)
...
Alvin (voice)
...
Sandra Babcock (voice)
...
Perry Babcock (voice)
...
Grandma (voice)
...
The Judge (voice)
...
Aggie (voice)
...
Sheriff Hooper (voice)
...
Mrs. Henscher (voice)
...
Hannah Noyes ...
Salma (voice)
...
...
Movie Lady (voice)
...
Movie Zombie (voice)
...
Greaser Ghost (voice)
...
...
Sweet Girl (voice)
Bridget Hoffman ...
Wendy Hoffman ...
Gucci Lady (voice)
Holly Klein ...
...
Female Tourist (voice)
...
Deputy Dwayne / Rapper Guy (voice)
Nick Petok ...
...
...
Pug (voice)
Steve Alterman ...
Kirk Baily ...
...
...
Ava Benavente ...
...
Lara Cody ...
Caitlin Cutt ...
Susan Dudeck ...
...
Eddie Frierson ...
Matthew Ford Holt ...
...
David Jolliffe ...
...
...
Evan R. Mehta ...
Blithe Hollow Townperson (voice) (as Evan Mehta)
Edie Mirman ...
...
Kelsey Rootenberg ...
Joshua Stern ...
...
Blithe Hollow Townperson (voice) (as Dave Zyler)
Create a character page for: ?

Produced by 

Matthew Fried ... associate producer
Travis Knight ... producer
Arianne Sutner ... producer
Carl Beyer ... line producer (uncredited)

Music by 

Jon Brion

Cinematography by 

Tristan Oliver ... director of photography

Film Editing by 

Christopher Murrie

Casting By 

Allison Jones

Production Design by 

Nelson Lowry

Art Direction by 

Phil Brotherton
Francesca Berlingieri Maxwell

Costume Design by 

Deborah Cook

Production Management 

Kate Crossley ... post-production supervisor
Jan Johnson ... producer: end credis sequence
Josh Rappaport ... post-production manager: Focus Features (uncredited)
Ben Urquhart ... Post Production Executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ime Etuk ... first assistant director (as Ime N. Etuk)
Dan Pascall ... first assistant director
Jocelyn Pascall ... second assistant director
Jodi Rosenlof ... second assistant director
Aaron Sorenson ... director: end credits sequence
Holly Werner ... third assistant director
Samuel Wilson ... second assistant director

Art Department 

Enrico Altmann ... mold maker: model shop
Tim Arp ... model maker: model shop
Cody Bartol ... model shop coordinator
Elecia Beebe ... model maker: model shop
Andy Berry ... set dresser
Alice Bird ... assistant art director
Mary Blankenburg ... green artist
Greg M. Boettcher ... model maker: model shop
Yvonne Boudreaux ... set designer
Matthew Brooks ... set dresser
Jared Bumgarner ... art department coordinator
Ercilia Campos ... model maker: model shop
Tony P. Chen ... model maker: model shop
Alan Cook ... graphic designer / prop designer
Jayson Cooper ... metal fabricator
Ralph Cordero ... model maker: model shop (as Ralph G. Cordero II)
Trevor Dalmer ... concept artist
Charles Daniels ... green artist
Dave Davenport ... art department production assistant
David Davenport ... art department production assistant
Michelle L. DeMello ... scenic artist
Robert DeSue ... assistant art director / head of set dressing
Shelly Durica-Laiche ... green artist
Curt Enderle ... set designer
K.C. Englander ... art department production assistant
Aaron Ferguson ... carpenter
Claud Gilbert ... carpenter
Duncan Gillis ... set dresser
Jesse Gregg ... set dresser
Lila Hamilton ... green artist (as Lila Hamilton Grey)
Loren Hillman-Morgan ... scenic artist (as Loren Hillman)
Javid Howell ... carpenter (as Javid D. Howell)
Katherine Hughes ... set dresser
Leigh-Alexandra Jacob ... scenic artist
Jesse Jennings ... green artist
Edward Juan ... junior graphic designer
Brian Kelly Hahn ... set construction foreman
Joseph Kincher ... green artist
Larry King ... carpenter
Phil LaFond ... carpenter
Brandon Lastomirsky ... carpenter
Molly Light ... softgoods artist
Arthur D. Lindfield ... metal fabricator (as Arthur D. Linfield)
Paula D. Lopez ... art department coordinator
Paula Diane Lopez ... art department coordinator
Coby Lorang ... model maker: model shop
Paul Mack ... model maker: model shop
Nick Mariana ... set dresser
Raul Martinez ... carpenter
Alicia McDaid ... scenic artist
Ean McNamara ... production illustrator
Keith McQueen ... lead model maker: model shop
Daniel Miller ... model maker: model shop
Matt Miller ... model maker: model shop
Douglas Mitchell ... foam sculptor
Raymond Moore ... carpenter
Darcy Nelson ... carpenter
Laurie Olson ... scenic artist
Rachel Olson ... green artist
Pete Oswald ... concept artist
Caitlin Pashalek ... set dresser
Chris Peterson ... layout
Bridget Phelan ... assistant art director / head of greens and softgoods
Michael Possert ... head of model shop (as Michael Possert Jr.)
Tracy Prescott MacGregor ... head of scenic art (as Tracy Prescott-MacGregor)
Matvey Rezanov ... junior scenic artist
Polly Allen Robbins ... set designer (as Polly Robbins)
Judith Thandi Rosenbaum ... green artist
John Rourke ... carpenter
Russell Seifert ... lead mold maker: model shop
Keegan C. Smith ... junior scenic artist
Niles Snyder ... carpenter
Ross Stewart ... concept artist
Daniel Strong ... laster cutter technician
Avery Thatcher ... green artist
Kieron Thomas ... set dresser
Mari Tobita ... softgoods artist
Aileen Portia Tolentino ... model maker: model shop
Scott Tom ... assistant art director
Tony Travis ... senior scenic artist
Cammi Upton ... model maker: model shop
Jon Warren ... set fabrication designer (as Jon M. Warren)
Beth Wegner ... set dresser
Nancy Yeo ... scenic artist
Samnang Yong ... scenic artist
Jason Lajka ... concept model maker (uncredited)

Sound Department 

Marco Alicea ... digital audio transfer
James Ashwill ... foley mixer
Steve Boeddeker ... sound designer
Scott Brewer ... engineering services
Danny Caccavo ... digital editorial services
David A. Cohen ... dialogue/adr editor
Blake Collins ... foley mixer (as Blake Addison Collins)
John Countryman ... video services
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Richard Duarte ... foley mixer
Ronald Eng ... supervising sound editor
Dana LeBlanc Frankley ... assistant sound editor
John Guentner ... foley mixer
Noah Katz ... digital editorial services
Mike Lane ... client services
Susan A. Leahy ... client services (as Susan Leahy)
Michael Levine ... digital audio transfer
Dmitri Makarov ... digital editorial services
Zach Martin ... assistant sound re-recording mixer
Charlotte Moore ... post-production sound accountant
Steve Morris ... engineering services
Tom Myers ... sound designer / sound re-recording mixer
Al Nelson ... additional sound designer
Dan O'Connell ... foley artist
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Willard Overstreet ... foley editor (as Willard J. Overstreet)
Juan Peralta ... sound re-recording mixer
Eva Porter ... client services
John Torrijos ... video services (as John 'J.T.' Torrijos)
Steve Tushar ... sound effects editor
Stephen Urata ... sound recordist
Tony Villaflor ... assistant sound re-recording mixer
Ryan Young ... adr recordist (as Ryan D. Young)
Jack Aurora ... dialog recording (uncredited) / loop group recordist (uncredited)
Roy Latham ... original dialogue mixer (uncredited)
Mark Sheffield ... sound re-recording mixer (uncredited)
Tighe Sheldon ... sound recordist (uncredited)
Chip Sloan ... additional dialogue recording (uncredited)
Carlos Sotolongo ... original dialogue mixer (uncredited)

Special Effects by 

Benjamin William Adams ... sculptor
Jill Ahlstrand ... character fabrication supervisor
Elodie Massa Allen ... costume fabricator
Heidi Armour ... hair and fur fabricator
Jessie Leigh Rogers Bassett ... assistant costume fabricator
Kristen Riehl Behlings ... hair and fur fabricator
Justin Boly ... hand fabricator
Shea Bordo ... lead caster
Mark Brokaw ... mold maker: character fabrication
Tony Candelaria ... character fabrication generalist
Nik E. Carey ... caster
Tamara Carlson ... costume fabricator (as Tamara Carlson Woodard)
Dexter Caseres ... caster
Rachel Cherry ... character fabrication generalist
Alicia Cortes ... puppet wrangler
Tony DeFilipps ... character fabrication generalist (as Anthony DeFilipps)
Mattzilla Duron ... mold maker: character fabrication
Elsa Dye ... costume fabricator
Toby Froud ... character fabrication generalist
Mark Gaiero ... armaturist
Vanessa Gifford Gillis ... costume fabricator
Julie Grasher ... assistant costume fabricator
Christopher Herman ... puppet department buyer
Sarah Hulin ... hair and fur fabricator
Matt Isakson ... head of mold making: character fabrication
Ann Larson ... hand fabricator
Faon Lewis ... head of casting
Jessica Lynn ... head of hair and fur fabrication
Irene Matar ... sculptor
Aaron Matthews ... caster
Jeanne McIvor ... head of armature (as Jeanne R. McIvor)
Thomas Bradley Meyers ... assistant armaturist
Daniel Miller ... model maker
Angela Muldoon ... hand fabricator
Michael Murnane ... sculptor (as Michael P. Murnane)
Aurore Nightingayle ... caster
Miel-Margarita Paredes ... assistant armaturist
Jill Penney ... lead hair and fur fabrication
Gillian Povey ... hand fabricator
Christopher Rabilwongse ... painter
Nick Smalley Ramsdale ... armaturist (as Nick Smalley-Ramsdale)
Lindsey Reif ... assistant hair and fur fabricator
Erik Schaper ... mold maker: character fabrication
Heidi M. Sowa ... costume fabricator
Jeremy Spake ... armature designer
Cynthia Star ... lead painter (as Cynthia M. Star)
Joshua Storey ... lead painter (as Josh Storey)
Gabriel Temme ... character fabrication generalist
Jason Thibodeaux ... painter
Cecilia Tonnison ... assistant painter (as Cecilia Tonisson)
Sid Tucker ... armaturist
Chris Walker ... caster
Kathy Williams ... hand fabricator
Angy Wills ... assistant puppet wrangler
Scott Woodard ... puppet coordinator
Lance Woolen ... character fabrication generalist
Amy Wulfing ... head of painting
Patrick Zung ... lead armaturist
Suzanne Moulton ... additional hair and fur fabrication (uncredited)

Visual Effects by 

Steve Arguello ... senior CG modeler / senior CG texture artist
Scott E. Baxter ... roto-paint artist (as Scott Baxter)
Joe Beckley ... CG matte painter / CG texture artist
Matthew Beightol ... roto-paint artist
Alfred Berger ... senior compositor
John-Michael Bills ... lead technical compositor
Kane Brassington ... roto-paint artist
Marbella Calvillo ... roto-paint artist
Mario Capellari ... lead CG lighter
Daniel R. Casey ... CG supervisor: pre-production
Skylr Chamberlin ... on-set survey and matchmove tracking
Nicholas Childs ... compositor (as Nick Childs)
Karch Coon ... roto-paint artist
Marc Cooper ... CG shader artist
Michael Cordova ... senior compositor (as Michael Córdova)
Jon Dobson ... visual effects pipeline support (as Jon Dobson)
Dustin Dybevik ... roto-paint artist
Steve Emerson ... compositing supervisor
Kent Estep ... CG effects artist
Jonathan Flack ... CG shader artist and lighter
Philip Fraschetti ... compositor
Aidan Fraser ... senior compositor
Todd Gilchrist ... visual effects editor
Joe Gorski ... CG animator
Justin Graham ... lead roto-paint artist
Shawn Griswold ... roto-paint artist
Jerry Hall ... compositor
Cara Hallowell ... visual effects coordinator
Micah Henrie ... visual effects pipeline support
Jorge Heredia ... roto-paint artist
Veronica Hernandez ... senior paint artist
Nick Jauregui ... digital systems data wrangler (as Nicholas Jauregui)
Adam Jones ... visual effects data wrangler
Steven Kaelin ... roto-paint artist
Joe Kortum ... digital systems data wrangler
Eric Kuehne ... CG effects artist
Grant Laker ... CG asset creation lead
Samantha Levy ... visual effects coordinator
Yin-Fang Liao ... roto-paint and layout artist
Zachary Linkow ... roto-paint artist (as Zack Linkow)
Sunshine Lliteras ... roto-paint artist
Josh Look ... CG animator
Steve Molin ... senior compositor
Andrew Nawrot ... CG and look development supervisor
David Richard Nelson ... CG character set-up and rigging
Martin Pelham ... digital systems production technology supervisor
Kevin Phelps ... CG animator
Annie Pomeranz ... visual effects producer
Ben Posey ... render wrangler / roto-paint artist
Jason Potter ... digital systems data wrangler
Mitch Prater ... CG shader writer
Ralph Procida ... senior compositor
Jason Ptaszek ... digital systems stage technician
Owen Revell ... compositor
Erich Richter ... compositor: end credits sequence
Frank Ritlop ... senior CG lighter
Ryan Romanski ... render systems administrator
Terell Seitz ... roto-paint artist
Rick Sevy ... CG lead
Joelle Spencer-Gilchrist ... visual effects production manager
Peter Stuart ... CG effects artist
Frederick George Stuhrberg ... 3d scanning
Alphonse Swinehart ... compositor: end credits sequence
Chris Tran ... CG modeler (as Chris 'Khanh' Tran)
Loren Van Wiel ... roto-paint artist
Brian Van't Hul ... visual effects supervisor
Trish Van't Hul ... compositor
Peter Vickery ... lead creative compositor
Patrick Waas ... compositor
Eric Wachtman ... CG look development lead
Holly Webster ... CG texture artist
Christopher Weinberg ... on-set survey and matchmove tracking
Jacqueline White ... visual effects coordinator
James Wiklund ... digital systems stage technician
Curtis Darwin Zinn ... roto-paint artist (as Curtis Zinn)
Craig Dowsett ... CG rapid prototype modeler (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Christian T. Andrews ... motion control engineer
John Ashlee Prat ... lead lighting/camera
Ian Barrett ... motion control operator
Jerry Biehler ... motion control technician
Jake Carlson ... assistant camera
Tyson Carpenter ... gaffer
Matthew DeLeu ... miniature lighting engineer (as Matt DeLeu)
Matthew Emmons ... motion control operator
Michael Gall ... gaffer
Bryan Garver ... supervising gaffer
Gary Gatewood ... assistant camera
Gunnar Heidar ... lead assistant camera
Dean Holmes ... lead motion control operator
Ted Jackson ... gaffer
Jesse Levitt ... motion control stage production assistant
James Lewis ... lighting/camera
Richard Malinowski ... practical lighting engineer (as Richard A. Malinowski)
Chris Peterson ... lighting/camera
Chrissy Zoe Roes ... trainee assistant camera
Kristina M. Schulte-Eversum ... assistant camera
Christie Spillane ... assistant camera
Chip Starr ... gaffer
Mark Stewart ... lighting/camera
David Trappe ... motion control operator
James WilderHancock ... gaffer

Animation Department 

Darrell Abney ... CG modeler
Daniel Alderson ... animator (as Dan Alderson)
Zack Anderson ... rapid prototype assistant
Graham Annable ... story artist
Martin Asbury ... additional story artist
Craig Atkinson ... animation rigger
Andy Bailey ... animator
Will Becher ... animator
Rob Bekuhrs ... CG rapid prototype animator
Kyle Bell ... animator (as Kyle T. Bell)
Ludovic Berardo ... additional animator
Andy Biddle ... animator
Kim Blanchette ... animator
Stephen Bodin ... painter: end credits sequence
Taylor Bolding ... rapid prototype assistant
Jeff Brewer ... CG modeler
Darlie Brewster ... 2D facial animator
Vera Brosgol ... story artist
Tory Bryant ... lead texture painter
Jon David Buffam ... painter: end credits sequence (as John David Buffam)
Billy Cabey ... rapid prototype assistant
Dominic Cardoso ... junior fabricator
Emanuela Cozzi ... story artist
Jeff Croke ... CG rapid prototype animator
Payton Curtis ... lead animator
Phil Dale ... additional animator
Trevor Dalmer ... concept painter: end credits sequence
Justin Diamond ... CG modeler
Cesar Diaz Melendez ... additional animator (as Cesar D. Melendez)
Robert Ducey ... replacement animation and engineering technical director (as Rob Ducey)
Brian Addison Elliot ... lead animation rigger
Matt Ellsworth ... rapid prototype assistant
Adam Fisher ... facial animator
Nicole Fitzhugh ... rapid prototype coordinator
Kingman Gallagher ... fabrication design lead
Matt Gaston ... track reader
Michelle Gorski ... CG rapid prototype animator
Brian Leif Hansen ... additional animator (as Brian Hansen)
Morgan Hay ... fabrication performance lead
Georgina Hayns ... character fabrication supervisor
John Hoffman ... additional story artist (as John Douglas Hoffman)
Mike Hollenbeck ... animator (as Michael Hollenbeck)
Lyndsey Horton ... cg facial rigger
Jennifer Jewell ... rapid prototype assistant
Ty Johnson ... CG modeler
Oliver Jones ... animation rigging supervisor
Eric Kilkenny ... painter: end credits sequence
Jenny Kincade ... lead painter: end credits sequence
Travis Knight ... lead animator
Rachelle Lambden ... additional animator
Malcolm Lamont ... animator
Rachel Larsen ... animator
Mike Laubach ... technical director of facial rigging (as Michael Laubach)
Adam Lawthers ... cg rapid prototype animator
John Leonhardt ... rapid prototype assistant (as John Simon Leonhardt)
Jessica Salesky Lowe ... rapid prototype assistant lead
Susanna Luck ... 2D effects animator
Jan-Erik Maas ... animator (as Jan Maas)
Dan MacKenzie ... assistant animator
Christina Mackin ... junior animation coordinator
Kevin MacLean ... animator
Brian McLean ... replacement animation and engineering supervisor
Kent Melton ... character sculptor
Joseph E. Merideth ... animator: end credits sequence (as Joe Merideth)
Martha Mittens-Grant ... face wrangler
Julian Narino ... story artist (as Julian Nariño)
Ovi Nedelcu ... additional story artist
Brian Ormiston ... additional story artist
Florian Perinelle ... additional animator
Matthew Perna ... 3D printer technician
Nicky Kriara Peterson ... rapid prototype assistant
Tucker Piontek ... rapid prototype assistant
David Pugh ... animation rigger
Chris Purdin ... painter: end credits sequence
Dan Ramsay ... animator
Justin M. Rasch ... animator (as Justin Rasch)
Jeff Riley ... lead animator
Gianna 'Gigi' Ruggiero ... texture painter
Brad Schiff ... animation supervisor
Michael Schlingmann ... additional story artist
Anthony Scott ... animator
Peg Serena ... facial animation supervisor
Kim Slate ... facial animator
Heidi Smith ... character designer
Kevin Smith ... story and editorial coordinator
Mike Smith ... additional story artist
Aaron Sorenson ... animator: end credits sequence
Gabe Sprenger ... animator
Jason Stalman ... animator
Tess Stevens ... rapid prototype assistant (as Tess Stevens-Wahl)
Anthony Straus ... animator
Jerry Svoboda ... animation rigger
Philippe Tardif ... additional animator
Chris Tootell ... animator (as Chris 'Toots Tootell)
Suzanne Twining ... animator
Eric A. Urban ... animator (as Eric Urban)
David Vandervoort ... 2D facial animator / animator: end credits sequence / story artist
Jennifer Vento ... rapid prototype assistant
Nicholas Vincent ... 3D printer technician (as Nick Vincent)
Kevin Walton ... animator
Patrick Weinberg ... animation rigger (as Patrick 'Pat' Weinberg)
Brandi Wiklund ... face librarian
Kyle Williams ... CG modeler
Tim Yates ... lead face wrangler
Andrew Zubko ... face wrangler
Bartek Prusiewicz ... animator (uncredited)

Casting Department 

Ben Harris ... casting associate
Peter Kousakis ... casting assistant

Editorial Department 

Jada Budrick ... digital color assistant
Gilbert Carreras ... color timer
Ashley Farber ... digital intermediate data management
Frank Figueroa ... digital color assistant
Ralph Foster ... associate editor
Liz Gaden ... assistant editor
Jason Hooper ... apprentice editor
Holly Klein ... assistant editor
Allyse Manoff ... digital intermediate producer
Dennis O'Brien ... digital color assistant
Timothy Peeler ... digital film colorist
Ron Perez ... digital intermediate data management
Derek M. Schneider ... digital intermediate data management (as Derek Schneider)
Cameron Weaver ... digital intermediate data management
Dan Williams ... digital color assistant
George Zidd ... digital intermediate data management
Bob Murawski ... consulting editor (uncredited)
Everette Webber ... digital intermediate editor (uncredited)

Music Department 

Ashley Arrison ... assistant: Jon Brion
Colette Barber ... studio manager
John Barrett ... protools engineer
Chris Bolster ... protools engineer
Jon Brion ... music conductor
Jo Buckley ... assistant orchestra contractor
Eric Cadieux ... music editor (as Eric Caudiex)
Simon Campbell ... scoring technical manager
Bruce Fowler ... orchestrator
Andrew Glen ... auricle programmer (as Andy Glen)
Isobel Griffiths ... orchestra contractor: London
Charlene Ann Huang ... score production manager
Kevin Kaska ... additional arranger / additional music arranger / additional music / supervising orchestra contractor
Greg Koller ... score mixer / score recordist
Gabrielle Lester ... musician: violin solo / orchestra leader
Paul Pritchard ... score assistant engineer
Bret Rausch ... assistant: Jon Brion
Jill Streater ... music librarian
Seb Truman ... studio intern
Robin Urdang ... music supervisor
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Jonathan Williams ... musician: cello
Douglas Romayne ... score mock-ups (uncredited)
Bruce White ... viola (uncredited)

Other crew 

Brandon Aman ... accounting and finance: Laika studio support
Mitzi Ang ... human resources and legal: Laika studio support
Amy Bailey ... administration services and brand management: Laika studio support
Erin Baldwin ... accounting and finance: Laika studio support
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Dan Berman ... information technology: Laika studio support (as Daniel Berman)
Rob Blau ... production technology: Laika studio support (as Robert Blau)
E.M. Bowen ... scheduling
Patrick Bradach ... administration services and brand management: Laika studio support
Marisa Bravo ... administration services and brand management: Laika studio support
Jason Bryant ... assistant production accountant
Trevor Cable ... production technology: Laika studio support
Grace Chung ... accounting and finance: Laika studio support
Brian Collins ... production technology: Laika studio support
Rosemary A. Colliver ... human resources and legal: Laika studio support (as Rosemary Colliver)
Dino Coons ... production runner
Bradley W. Day ... accounting and finance: Laika studio support
Jenny DiMartino ... script and marketing coodinator
Dave Drusky ... production technology: Laika studio support
David J. Epstein ... production assistant
Toby Ethridge ... administration services and brand management: Laika studio support
Kate Evans ... administration services and brand management: Laika studio support
John Henry Frankenhauser ... information technology: Laika studio support (as John Frankenhauser)
Wendy Frankenhauser ... human resources and legal: Laika studio support
Kathy Germer ... accounting and finance: Laika studio support
Michael Granger ... information technology: Laika studio support
Betse Green ... human resources and legal: Laika studio support
Michael Hix ... information technology: Laika studio support
David Hogan ... administration services and brand management: Laika studio support
Darnell Hudson ... information technology: Laika studio support
Leif Jenssen ... administration services and brand management: Laika studio support
Suzanne Johnson ... human resources and legal: Laika studio support
Jennifer Kozik ... production technology: Laika studio support
Leeann Lewis ... human resources manager
Kenneth Lowe ... production technology: Laika studio support
Beverley Menillo ... human resources and legal: Laika studio support
Laura Merton ... assistant to producer
Paul Messina ... production purchaser
Michael Moncreiff ... digital intermediate account executive
Brendan O'Hara ... administration services and brand management: Laika studio support / miscellaneous crew
Nick Ower ... production runner
Kathy Radcliffe ... executive assistant: Travis Knight
Gary Raksis ... operational and strategic leadership: Laika studio support
Jeanne Rich ... production technology: Laika studio support
Melissa Riley ... scheduling
David Rowe ... information technology: Laika studio support
Jonathan Rozes ... information technology: Laika studio support
Wendy Ruiz ... digital intermediate account executive
Nancy Sandberg ... lead production accountant
Franklin Scheu ... information technology: Laika studio support
Jocelyn Seid ... human resources and legal: Laika studio support
Laura Sevier ... rights and clearances
Mark Shapiro ... administration services and brand management: Laika studio support
Evan Smith ... production coordinator: end credits sequence
Mahlon Smith ... information technology: Laika studio support
Melissa Snyder ... administration services and brand management: Laika studio support
Jeff Stringer ... production technology: Laika studio support
Donna Tarabella ... accounting and finance: Laika studio support
David Varieur ... information technology: Laika studio support
Nicholas Wolfe ... production technology: Laika studio support
Nick Wolfe ... production technology
Doug Young ... production runner
Summer Zimmerman ... administration services and brand management: Laika studio support
Liz Allen ... silicone caster (uncredited)
Emma Gessow ... reception coordinator (uncredited)
Tom Knott ... recruiter (uncredited)
Jodi Purdy-Quinlan ... location manager (uncredited)
Adam Snyder ... production assistant (uncredited)
Jennie Terranova ... administration op (uncredited)

Thanks 

Judd Apatow ... with thanks to
Dario Argento ... thanks
John Carpenter ... with thanks to
Peter Cobbin ... with thanks to
Guy Davis ... with thanks to
Lourri Hammack ... with thanks to
Kevin Harwood ... with thanks to (as Kev Harwood)
John Hughes ... dedicatee
Nick Ingman ... with thanks to
Tomm Moore ... with thanks to
Sam Raimi ... thanks
Lou Romano ... with thanks to
George A. Romero ... thanks
Kristin Spurkland ... with thanks to
Chris Turnham ... with thanks to
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page