Edit
Byzantium (2012) Poster

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Neil Jordan

Writing Credits  

Moira Buffini ... (screenplay)
 
Moira Buffini ... (play "A Vampire Story")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Barry Cassin ...
Robert Fowlds
...
David Heap ...
Lap Dancing Client
...
Gareth
Ruby Snape ...
Wendy
...
Werner
Jenny Kavanagh ...
Barmaid
...
Steve
Edyta Budnik ...
Nadia
...
Anya
...
Frank
...
Noel
...
Savella
...
Darvell
...
Caroline Johns ...
Young Clara
...
Mrs. Strange
...
Gabi
...
Mark
Ronnie Masterson ...
Old Lady in Hospital
Patricia Loveland ...
Old Lady in Hotel
...
Morag
Rest of cast listed alphabetically:
Sean Folan ...
(uncredited)
...
Kevin (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Sam Englebardt ... producer
Sharon Harel ... executive producer (as Sharon Harel-Cohen)
William D. Johnson ... producer
Elizabeth Karlsen ... producer
Joanna Laurie ... associate producer
Mark C. Manuel ... executive producer
Norman Merry ... executive producer
Alan Moloney ... producer
Redmond Morris ... co-producer
Susan Mullen ... associate producer
Patrick O'Donoghue ... line producer
Ted O'Neal ... executive producer
Danny Perkins ... executive producer
Stephen Woolley ... producer

Music by 

Javier Navarrete

Cinematography by 

Sean Bobbitt ... director of photography

Film Editing by 

Tony Lawson

Casting By 

Susie Figgis

Production Design by 

Simon Elliott

Art Direction by 

Bill Crutcher ... supervising art director
Martin Goulding
Crispian Sallis

Costume Design by 

Consolata Boyle

Makeup Department 

Lorraine Brennan ... assistant hair stylist
Lucy Browne ... makeup assistant: Hastings
Orla Carrol ... key hair stylist (as Orla Carroll)
Lorraine Glynn ... key hair stylist
Nikkie Grimshaw ... key prosthetics art finisher (as Nicola Grimshaw)
Lynn Johnson ... key makeup artist (as Lynn Johnston)
Alexandra Joyce ... assistant hair stylist: Hastings (as Alex Joyce)
Cerina Knott ... prosthetics art finisher / prosthetics fabricator
Clare Lambe ... assistant makeup artist
Agnes Legere ... hair stylist trainee: Hastings (as Agnes Hayward-Legere)
Ivan Manzella ... key prosthetics sculptor
Waldo Mason ... prosthetics designer
Tom Packwood ... key prosthetics mouldmaker
Justin Pitkethly ... procthetics sculptor (as Jason 'Styles' Pitkethly)
Alex Rouse ... wigmaker
Helen Rowe ... prosthetics silicone technician
John Slater ... prosthetics mouldmaker
Matthew Smith ... prosthetics application
Charlotte Wing ... hair stylist trainee: Hastings
Chloe Bourke ... daily makeup trainee (uncredited)
Audrey Doyle ... makeup artist (uncredited)
Deirdre Fitzgerald ... makeup artist (uncredited)
Aisling Nairn ... assistant makeup artist (uncredited)
Ciara Scannell ... daily makeup trainee (uncredited)

Production Management 

Mary Alleguen ... production manager: West Cork
Lucie Graves ... post-production supervisor
Sharon McGuinness ... unit manager: Hastings
Fiona Morham ... head of production: BFI Film Fund
Rachel Neale ... production manager: Hastings

Second Unit Director or Assistant Director 

Tony Aherne ... first assistant director
Jim Corr ... third assistant director
Jamie Deasy ... trainee assistant director
Lyndzi Doyle ... trainee assistant director
Catherine Dunne ... second assistant director
Peter Freeman ... first assistant director: second unit, West Cork
Sophie Higel ... trainee assistant director
Vera Kvlividze ... trainee assistant director
Redmond Morris ... first assistant director: West Cork
Lorena Wright ... trainee assistant director: Hastings
Megan K. Fox ... trainee assistant director (uncredited)
Anna Harrison ... additional third assistant director (uncredited)
David Kennedy ... daily assistant director (uncredited)

Art Department 

Chris Allen ... prop hand: Hastings
Rachel Aulton ... prop hand: Hastings
Marshall Aver ... buyer: Hastings / set decoration: Hastings
Eoin Bailey ... stagehand
Dave Barnett ... stand-by carpenter: Hastings
Graeme Bird ... sculptor
Paul Boulton ... props trainee
Naomi Britton ... trainee prop buyer
Dermot Butler ... supervising carpenter
Paul Carter ... property master: Hastings
Paul Clarke ... props runaround
Karl Connelly ... assistant sculptor
David Cowley ... stagehand
Brian Craine ... metal work
Dan Crandon ... construction manager: hastings
Greg Demery ... carpenter
Shane Donnelly ... stand-by stagehand
Derek Drew ... carpenter
Greg Evans ... stand-by rigger
Martin Hayes ... construction manager
Paul Hedges Jr. ... dressing props
Paul Hedges ... property master
Patrick Irwin ... plasterer
Jimmy Kavanagh ... drapes maker (as Jim Kavanagh)
John Kavanagh ... carpenter
Tony Kelly ... supervising stagehand
Karl Kennedy ... stagehand
Sarah Kingston ... second prop buyer
David Lee ... stand-by carpenter
Fred Lee ... carpenter
Ben Lobb ... stand-by painter: Hastings
Tom Lundy ... scenic painter (as Tommy Lundy)
Daniel Lyons ... painter
Louise Mathews ... assistant art director
Jerome McDonnell ... stand-by props
John Neligan ... head buyer
David Newell ... stand-by carpenter: hastings (as Dave Newell)
Tony Nicholson ... stand-by props
Bríd Ní Luasaigh ... trainee sculptor
Robbie Reilly ... stand-by rigger (as Robert Reilly)
Marco Anton Restivo ... art director: Hastings (as Marco Restivo)
Edward Richardson ... stand-by painter
Gerard 'Gripp' Richardson ... master painter (as Gerard Richardson)
Paul Rigby ... carpenter
Edwin Ryan ... sculptor
Steve Sansom ... stand-by rigger
William Simpson ... storyboard artist
Brendan Stephens ... painter
Brian Thompson ... construction runaround
Pilar Valencia ... graphic designer
David Wallace ... dressing props
Paul Boulton ... dressing props trainee (uncredited)
Bruce Gallup ... supervising painter: UK (uncredited)
Dan Marsden ... carpenter (uncredited)
Niall McDonnell ... props (uncredited)
Eleonora McNamara ... sculptor (uncredited)

Sound Department 

Mark Auguste ... supervising sound editor
Sam Auguste ... dialogue editor
Mick Baine ... boom operator: generator
Luke Brown ... assistant foley mixer
Paul Cotterell ... sound re-recording mixer: LipSync Post
Brendan Deasy ... sound recordist
Robert Farr ... additional sound re-recording mixer: LipSync Post
Andrew Felton ... boom operator
Glen Gathard ... foley editor / foley mixer
Colin Ritchie ... adr editor
Pete Walker ... sound trainee (as Pete Anthony Walker)
Yanti Windrich ... sound assistant: LipSync Post
Peter Burgis ... foley artist (uncredited)
Timothy Siddall ... assistant foley editor (uncredited)

Special Effects by 

Kevin Byrne ... special effects coordinator
Gerry Farrell ... special effects technician
Kevin Nolan ... special effects technician
Pat Redmond ... special effects technician
Neal Champion ... special effects supervisor (uncredited)
Bernard Newton ... floor effects supervisor (uncredited)
Scott Peters ... special effects senior technician (uncredited)

Visual Effects by 

Saqib Ashraf ... matchmove artist: LipSync Post
Dave Bannister ... digital compositor: LipSync Post
Adrian Banton ... digital compositor: LipSync Post
Craig Bardsley ... lead animator: Prime Focus
Bart Barendregt ... lead compositor: Prime Focus
Ilona Blyth ... visual effects producer: Prime Focus
Emma Braney ... cg artist: LipSync Post
Brendan Buckingham ... baselight assistant: Prime Focus
Alberto Buron ... digital restoration technician: LipSync Post
Andy Burrow ... visual effects production manager: LipSync Post
Luke Butler ... digital compositor: LipSync Post
Marc Calvelo ... animator: Prime Focus
Sam Cox ... cg artist: LipSync Post
Neil Culley ... digital compositor: LipSync Post (as Neil Cully)
Guliz Demiray ... animator: Prime Focus
Stefan Drury ... head of visual effects: LipSync Post
Paul Ducker ... lighting technical director: Prime Focus
Mike Eames ... animation supervisor: Prime Focus (as Michael Eames)
Guy Elson ... digital compositor: LipSync Post
Arslan Elver ... animator: Prime Focus
Sean Farrow ... executive visual effects supervisor: LipSync Post (as Sean H. Farrow)
Vivien Guiraud ... animator: Prime Focus
Anna Harantova ... texture artist: Prime Focus
Matt Hughes ... creature modeller: Prime Focus
Robert Jackson ... digital compositor: LipSync Post
Marc Jouveneau ... compositor: Prime Focus
Pavel Kacerle ... lighting technical director: Prime Focus
Tim Keene ... executive visual effects producer: Prime Focus
Jakub Krompolc ... creature rigger: Prime Focus
Andrew Lawson ... lighting technical director: Prime Focus
Joe Leveson ... visual effects pipeline: Prime Focus
Ivan Lima ... digital compositor: LipSync Post
David Lloyd ... senior system administrator: LipSync Post
Ben Mars ... lead animator: LipSync Post
Fran Martinez ... digital compositor: LipSync Post (as Francisco Martinez)
Laura Millward ... visual effects coordinator: LipSync Post
Matt Mitchell ... animator: Prime Focus
Sandrine Moniez ... compositor: Prime Focus
Mark Nelmes ... visual effects supervisor
Cian O'Laoi ... visual effects editor: Prime Focus
Jane Paton ... digital compositor: LipSync Post
Alexander Phoenix ... systems administrator: LipSync Post
Emmanuel Pichereau ... digital compositor: LipSync Post
Andy Quinn ... digital compositor: LipSync Post
Marko Radinkovic ... compositor: Prime Focus
Sinisa Radosavljevic ... compositor: Prime Focus
Katie Roehrick ... visual effects coordinator: LipSync Post
Martin Ruizl ... 'massive' technical director: Prime Focus
Jorge Sanchez ... lighting technical director: Prime Focus
Ben Sharp ... senior cg artist: LipSync Post
Steve Shearston ... senior cg artist: LipSync Post
Ben Shepherd ... head of cg: LipSync Post
Daniel Spain ... systems administrator: LipSync Post
Lee F. Sullivan ... cg supervisor: Prime Focus (as Lee Sullivan)
Lucy Tanner ... visual effects producer: LipSync Post
Ruggero Tomasino ... digital compositor: LipSync Post
Marie Valentino ... technical coordinator: Prime Focus
Anthony Webb ... digital compositor: LipSync Post (as Ant Webb)
Tom Wood ... visual effects supervisor: LipSync Poist
Harry Wormald ... digital matte painter: LipSync Post
Lenka Zuckova ... lighting td
Jaroslaw Ancuta ... roto artist (uncredited)
Gabriel Blanco ... pipeline engineer (uncredited)
Chris Chadwick ... matchmove artist: Prime Focus (uncredited)
Benoit Leveau ... lead software developer (uncredited)
Dan Newlands ... matchmove artist: Prime focus (uncredited)
Alessandro Righi ... visual effects artist (uncredited)
David Shere ... compositing and sequence supervisor: Prime Focus (uncredited)
Eric Tsui ... visual effects artist (uncredited)
Stephen Willey ... head of systems (uncredited)

Stunts 

Natasha Costello ... riding double
Declan Crowley ... riding double
Coathair Dolan ... climber: West Cork (as Cathaoir Dolan)
Sofie Doyle ... riding double
Robin Earle ... head wireman: Hastings
Ollie Geraghty ... climber: West Cork
Dominick Hewitt ... stunt performer
Paul Kennington ... stunt double
Jonathan McCann ... riding double
Kim McGarrity ... stunt performer
Belinda McGinley ... stunt double
Sian Milne ... stunt double
Donal O'Farrell ... stunt coordinator
Heather Phillips ... stunt double
Mike Robertson ... assistant wireman: Hastings
Gary Robinson ... stunt performer (as Garry Robinson)
Haydn Samuels ... climber: West Cork
Mark Smith ... assistant wireman: Hastings
Trevor Spiers ... climber: West Cork
Alan Walsh ... stunt performer
Peter White ... stunt double
Maxine Whittaker ... stunt performer
Robin Williams ... safety rigger: Hastings
William Willoughby ... stunt double (as Will Willoughby)

Camera and Electrical Department 

Brian Beaumont ... gaffer: Hastings
Sean Bobbitt ... camera operator
David Boyle ... camera trainee: second unit
Ian Buckley ... grip
Luke Cairns ... second assistant camera: second unit, Hastings
Fionn Comerford ... camera operator: third camera, West Cork
John Cooling ... electrical rigger: Hastings
Sean Creagh ... generator operator
Ciaran Cullen ... electrician (as Clarán; Cullen)
Noel Cullen ... gaffer
Niall Cullinane ... camera trainee: second unit
Shane Deasy ... first assistant camera
Kieran Dempsey ... best boy
Grace Donaldson ... assistant grip: Hastings
Jessica Drum ... second assistant camera: second unit
John Dunne ... grip: second unit
Paul Edwards ... steadicam operator
Paul Fagan ... practical electrician (as Paul Fegan)
Ian Glenister ... rigging gaffer: Hastings
Conor Hammond ... first assistant camera: second unit
Steve Hideg ... crane head technician: Hastings
Ian Jackson ... camera trainee: Hastings
Nic Lawson ... camera operator: second unit
Sean Leonard ... digital imaging technician / downloader
Conor Lynch ... video assist operator
Davie Mayes ... generator operator: Hastings
Louise McEllin ... second assistant camera
Greg McGuinness ... camera trainee
Philip McKeon ... focus puller: third camera, West Cork
Kelly McLaughlin ... electrician
David O'Connor ... grip: third camera, West Cork
Richie O'Connor ... grip trainee: third camera, West Cork
Barney Piercy ... first assistant camera: second unit, Hastings
Christopher Raphael ... still photographer: Hastings
Patrick Redmond ... still photographer
Suzanne Sanders ... best boy: Hastings
Damian Smyth ... electrician: Hastings
James Starr ... video assist operator: Hastings
Mark Thornton ... electrician: Hastings
Ingrid Whelan ... electrician
Brendan Dempsey ... additional electrician (uncredited)
John Murphy ... grip b-unit (uncredited)

Casting Department 

Peter Freeman ... extras casting coordinator: UK, Hastings
Miranda Howard-Williams ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Sally Cram ... costume trainee: UK
Judith Devlin ... principal costume assistant
Ajá Dormer ... costume trainee
Rosie Grant ... assistant costume designer: UK
Polixeni Kryiacou ... costume assistant: crowd, Hastings
Ciara McArdle ... costume assistant: crowd
Karen Rigg ... principal costume assistant
Kathy Strachan ... assistant costume designer
Marion Weise ... costume supervisor
Cherie White ... costume trainee: set
Gillian Carew ... pattern cutter (uncredited)
Alexina Duncan ... costume trainee (uncredited)
Jane Law ... costumes: Gemma Arterton (uncredited)
Zuzana Zilkova ... costume cutter (uncredited)

Editorial Department 

Linden Brownbill ... post-production engineer
James Clarke ... head of digital intermediate: LipSync Post
Dave Curtis ... technical support
Paul Dray ... post producer: LipSync Post
Ritchie Ferguson ... technical support
Stuart Fyvie ... digital colourist
Scott Goulding ... on-line editor
Lisa Jordan ... senior post producer: LipSync Post
Sean McGrath ... technical support
Abigail McKenzie ... d-lab operator
Daniel Tomlinson ... digital lab manager
Jamie Turpin ... first assistant editor
Diana Vasquez ... assistant colourist
Thomas Waddington ... d-lab operator
Rick White ... technical support
Eoghan McKenna ... dailies colourist (uncredited)

Music Department 

Leo Abrahams ... musician: electric guitar
Thomas Bowes ... orchestra leader
Simon Chamberlain ... musician: solo piano
Michael Connell ... music editor
Andrew Dudman ... music mixer / music recordist
Terry Edwards ... choir director: London Voices
Karen Elliott ... music supervisor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Ellie Grimwood ... music clearance assistant
Julian Kershaw ... conductor / orchestrator
London Voices ... musicians: choir
Charlotte Matthews ... assistant orchestra contractor
Javier Navarrete ... music producer
Ben Parry ... choir director: London Voices
Paul Pritchard ... music recording and mixing assistant
Jill Streater ... music preparation
Bruce White ... musician: viola / soloist: viola
Toby Hulbert ... assistant scoring engineer (uncredited)
Jonathan Williams ... musician: cello (uncredited)

Transportation Department 

Dave Beakhurst ... driver: action vehicle
Mike Beavan ... driver: Hastings
Gary Birmingham ... transportation manager: Hastings
Martin Birmingham ... driver: hastings
Frank Burke ... unit driver
Stephen Carroll ... action vehicles coordinator
John Coll ... driver: facilities, Irish Film Facilities
Willie Cooley ... driver: stand-by electrical truck
Paul Cullen ... transportation captain
Wayne Cullen ... driver: stand-by camera truck
Jimmy Devlin ... driver: minibus
Chris Dudley ... driver: Hastings
Peter Elphock ... boat driver: West Cork
Mervin Ewing ... driver: facilities, Irish Film Facilities
John Fearon ... driver: stand-by grip truck
Stephen Fearon ... facilities manager: Irish Film Facilities
Patrick Fisher ... driver: facilities, Irish Film Facilities
Johnny Fortune ... driver: facilities, Irish Film Facilities
Philip Graff ... boat driver: West Cork
Frank Hanley ... boat driver: West Cork
Peter Hill ... driver: stand-by construction truck
Tim Jefferis ... facilities manager: Hastings, Translux International
Matt Kelly ... driver: minibus
Paul Laffy ... driver: hastings
Dave Leon ... driver: director (as David Leon)
Nico Linul ... driver: facilities, Irish Film Facilities
Tony Lupton ... driver: facilities, Irish Film Facilities
Liam O'Shea ... boat driver: West Cork
Ben Patton ... driver: 4 X 4, Translux International
Colman Sharkey ... unit driver
Pete Tabecki ... driver: hastings
Peter Thornton ... unit driver
James Patrick Whalen Jr. ... driver: action vehicle (as Jimmy Whelan)
Jim Whiskers ... driver: stand-by props truck (as James 'Whiskers' Tansey)

Other crew 

Maya Amsellem ... international sales: WestEnd Films
Chris Bentley ... titles coordinator: LipSync Design
Mark Byrne ... head of legal affairs: Bórd Scannán na hÉireann/The Irish Film Board
Ruth Carter ... development executive: Parallel Films
Shoky Carter ... floor runner: Hastings
Caroline Cassidy ... catering supervisor: Fitzers Catering
Sarah Caughey ... senior business affairs executive: BFI Film Fund
Thomas Clarke ... coach master
Dion Clements ... extras assistant: UK, Hastings
Ruth Coady ... production executive: Parallel Films
Miriam Coleman ... assistant location manager
Yvonne Collier ... piano teacher
Laura Crowley ... legal services: European Film Bonds
Niall Delaney ... production accountant
Lyndzi Doyle ... stand-in
Tony Doyle ... horse master
Eddie Drew ... animal wrangler
Elton Farla ... paramedic: Hastings
Emer Fitzpatrick ... assistant accountant
Lizzie Francke ... senior production and development executive: BFI Film Fund
Dermot Furey ... chef: Fitzers Catering
Niamh Gale ... assistant production coordinator
Richard Gibbs ... catering manager: Hastings, Reel Meals (Take 2)
Ben Good ... horse master
Philip Graff ... safety diver: West Cork
Vicky Grayson ... unit publicist: Freud Communications
Catherine Greenhaigh-Kennedy ... production assistant
Robin Guise ... executive producer: LipSync Productions
Julia Hall ... senior designer: titles, LipSync Design
Peter Hampden ... executive producer: LipSync Productions
Frank Hanley ... safety diver: West Cork
Fiona Harper ... production runner: Hastings
Sarah Harte ... assistant: Neil Jordan
Laura Hayes ... accounts trainee
Will Haynes ... production secretary: Hastings
James Hickey ... chief executive officer: Bórd Scannán na hÉireann/The Irish Film Board
Robin Hilton ... legal services: Number 9 Films, Sheridans Solicitors
Johanna Hogan ... business and legal affairs: Parallel Films
Mick Hurrell ... health and safety officer: Hastings
Steve Joberns ... auditor: Shipley's
Kitty Kaletsky ... assistant: Elizabeth Karlsen
John Kavanagh ... chef: Fitzers Catering
James Kay ... legal services: Number 9 Films, Sheridans Solicitors
Kevin Kearns ... health and safety officer
Simon Keating ... production trainee
Ian Kirk ... head of production finance: BFI Film Fund
Vera Kvlividze ... stand-in
Kate Lawrence ... development executive
Kate Lee ... unit publicist: Freud Communications
Felix Levinson ... production runner: Hastings
Nadiya Luthra ... assistant: Alan Moloney, Parallel Films
Hugues Mace ... floor runner: Hastings
Dan MacRae ... representative: StudioCanal
Jane McCabe ... production coordinator
John McKenna ... armorer
Christos Michaels ... legal services: LipSync Productions, Lee & Thompson
Casper Mills ... location manager: Hastings (as Casper Mill)
Sheila Fraser Milne ... production executive: European Film Bonds
Natalie Moore ... first assistant accountant: Hastings
John Morgan ... accountant: Number 9 Films
Dean Murphy ... kayak safety: West Cork
Stephen Murphy ... representative: StudioCanal
Colm Nolan ... location manager: West Cork
Philip O'Carroll ... location trainee
Maria O'Connor ... location manager
Christopher O'Driscoll ... kayak safety: West Cork
Rossa O'Neill ... assistant location manager
Marie-Celine O'Reilly ... extras coordinator
Liam O'Shea ... marine coordinator: West Cork
Colman O'Sullivan ... location assistant: West Cork
John O'Sullivan ... insurance: Media Insurance Brothers
Kate Penlington ... clearances
Richard Phillips ... legal services: European Film Bonds, Reed Smith
Rachel Proudlove ... post-production accountant: UK
Peter Raven ... executive producer: LipSync Productions
Alistair Rumball ... marine coordinator: Wicklow
Christian Sabau ... general operative: Fitzers Catering (as Cristian Sabau)
Eve Schoukroun ... international sales: WestEnd Films
Emma Scott ... production executive: Bórd Scannán na hÉireann/The Irish Film Board
Monica Sender ... assistant: Sam Englebardt and William D. Johnson
Eoin Smith ... assistant accountant
Ben Smithers ... accounts assistant: Hastings
Sarah Stapleton ... catering assistant: Fitzers Catering
Camilla Stephens ... location manager: pre-prep, Hastings
Alice Syed ... production coordinator: Hastings
Andrew Waters ... paramedic
Howard Watkins ... head of titles design: LipSync Design
Kathleen Weir ... script supervisor
Kate Wilson ... business and legal affairs advisor: Number 9 Films
Lorena Wright ... stand-in: Hastings
Brendan Gunn ... dialect coach: Saoirse Ronan (uncredited)
Hannah Masterson ... extras coordinator assistant (uncredited)
Emma Woodcock ... location scout: UK (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page