Edit
"Star Trek: Enterprise" These Are the Voyages... (TV Episode 2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Allan Kroeker

Writing Credits  

Gene Roddenberry ... (based upon "Star Trek" created by)
 
Rick Berman ... (created by) &
Brannon Braga ... (created by)
 
Rick Berman ... (written by) &
Brannon Braga ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
Ensign Hoshi Sato
...
...
...
Alien
...
...
Solomon Burke Jr. ...
Ensign
...
Med Tech
...
Talla (as Jasmine Anthony)
...
Mike Fincke ...
Engineer (as E. Michael Fincke)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Civilian #1 (uncredited)
Amy Kate Connolly ...
Ceremony Attendee (uncredited)
...
Engineer Alex (uncredited)
...
N.D. Admiral (uncredited)
Daphney Damaraux ...
Crewman (uncredited)
...
Ensign Tanner (uncredited)
Henry Farnam ...
Enterprise Crewman (uncredited)
...
Ensign Walsh (uncredited)
...
Enterprise Ensign (uncredited)
Larry Nemecek ...
Civilian #2 (uncredited)
Melissa O'Keeffe ...
Starfleet Crewman (uncredited)
...
Colonel Green (uncredited)
...
Starfleet Officer (uncredited)
Judith Reeves-Stevens ...
Civilian #3 (uncredited)
Bob Rivers ...
Enterprise-D Command Division Lieutenant (uncredited)
Richard Sarstedt ...
Ceremony Attendee (uncredited)
...
Captain James T. Kirk (archive sound) (uncredited)
...
Lt. Commander Data (voice) (uncredited)
...
Science Division crewman (uncredited)
...
Captain Jean-Luc Picard (archive sound) (uncredited)
...
Ensign T. Virts (uncredited)
Rudolph Willrich ...
Reittan Grax (archive footage) (uncredited)

Produced by 

Rick Berman ... executive producer
André Bormanis ... co-producer
Brannon Braga ... executive producer
Manny Coto ... executive producer
John Farrell ... producer (as J.P. Farrell)
Merri D. Howard ... supervising producer
Peter Lauritson ... supervising producer
Garfield Reeves-Stevens ... co-producer
Judith Reeves-Stevens ... co-producer
Michael Sussman ... producer (as Mike Sussman)
Dawn Velazquez ... producer
Stephen Welke ... co-producer
Brad Yacobian ... co-producer

Music by 

Kevin Kiner
Dennis McCarthy

Cinematography by 

Douglas Knapp

Film Editing by 

Robert Lederman

Casting By 

Libby Goldstein ... (as Libbyann Goldstein)
Junie Lowry-Johnson

Production Design by 

Herman F. Zimmerman ... (as Herman Zimmerman)

Makeup Department 

Belinda Bryant ... special makeup effects artist
Suzanne Diaz ... makeup artist (as Suzanne Diaz-Westmore)
Cheryl Eckert ... hair stylist
Roma Goddard ... hair stylist
Jeff Lewis ... makeup artist
Brad Look ... assistant makeup artist

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael DeMeritt ... first assistant director
John Tagamolila ... second assistant director

Art Department 

Thomas J. Arp ... construction coordinator
Max Bozeman ... leadman
Tony Chavez ... carpenter
John Eaves ... concept artist
Alan Kobayashi ... graphic designer
Michael Okuda ... scenic art supervisor
Ahna Packard ... set designer
Joel Ruiz ... set dresser
Charles Peter Russo ... assistant property master (as Charles Russo)
Adam Zerkel ... set dresser

Sound Department 

Greg Agalsoff ... sound mixer
Erich Gann ... re-recording sound utility
Ashley Harvey ... sound editor (as T. Ashley Harvey)
Tim Song Jones ... utility sound technician
Steve Kinsey ... sound mix technician / sound recordist
Chris Trent ... foley mixer
Bill Wistrom ... supervising sound editor
Dale Chaloukian ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Jeffrey Baxter ... special effects

Visual Effects by 

Kenneth Bailey ... visual effects
Steven Lloyd ... digital supervisor / senior compositor
Samantha Mabie-Tuinstra ... visual effects coordinator: Eden FX
Fred Pienkos ... CGI supervisor: Eden FX / digital effects artist: Eden FX
John Hirota ... visual effects compositor assistant (uncredited)
Richard A. Payne ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Vince Deadrick Jr. ... stunt coordinator
Ian Eyre ... stunts
Shawn Patrick Lane ... stunt performer (as Shawn Lane)

Camera and Electrical Department 

Eric S. Adamson ... electrician
Ben Betts ... key video engineer
Joe Chess ... camera operator
Robert Eyslee ... best boy electric
Denise Okuda ... video supervisor
Gary Tachell ... camera operator
Bradley Traver ... assistant camera
Rachel Wells ... electrician

Casting Department 

Christine Smith Shevchenko ... casting associate (as Christine L. Smith)

Costume and Wardrobe Department 

Phyllis Corcoran-Woods ... key costumer
Carol Kunz ... wardrobe supervisor

Music Department 

Takeshi Furukawa ... orchestrator
Rick Winquest ... music scoring mixer

Transportation Department 

Gary Edelman ... transportation coordinator

Other crew 

Juan Carlos Fernandez ... pre-production coordinator
Gayliann Harvey ... production coordinator
Terry Matalas ... production associate
Doug Mirabello ... production associate
George Montgomery ... title designer
Michael Okuda ... technical consultant
Catherine Pittman ... head animal trainer
Sarah Rissmiller ... assistant to line producer
Linda Rowe ... animal trainer
Jan Rudolph ... script supervisor
Amanda Simonson ... assistant accountant (as Amanda Pooley)
Manny Coto ... showrunner (uncredited)
Amy D'Alessandro ... titles (uncredited)
Evan English ... stand-in (uncredited)
Guillermo Lecuona ... title designer: main title sequence (uncredited)
Richard Sarstedt ... stand-in (uncredited)
Melissa Vinicor ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page