Edit
Basic Instinct 2 (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Caton-Jones

Writing Credits (WGA)  

Leora Barish ... (written by) &
Henry Bean ... (written by)
 
Joe Eszterhas ... (characters)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Detective Ferguson
...
Jan Chappell ...
Solicitor
...
Terence Harvey ...
...
Ellen Thomas ...
Prosecutor
Mark Sangster ...
Court Reporter One
Tim Berrington ...
Court Reporter Two
...
...
Heathcote Williams ...
Jakob Gerst
...
Michelle Broadwin
...
Magda
Iain Robertson ...
Peter Ristedes
Charlie Simpson ...
David Bard
Danielle Lydon ...
Susan Bard
Christopher Brand ...
Angry Patient
Charlotte Purton ...
Snuffly Patient
Adam Allfrey ...
Skinhead
...
Simon Lenagan ...
Big Man in Bar
Clair Tebbut ...
Big Man's Wife
Aisling O'Neill ...
Screaming Woman (as Aisling O'Neil)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Secretary (uncredited)
Alex Argenti ...
Museum Security (uncredited)
Andy Callaghan ...
Lab Researcher (uncredited)
Robert Clarke ...
Police Officer / Nightclub Customer (uncredited)
...
Prostitute (uncredited)
Scott Davidson ...
Stockbroker (uncredited)
Robert Dearle ...
Driver (uncredited)
Timo Gilbert ...
(uncredited)
Martin Heathcote ...
Court Dock Officer (uncredited)
Keith How ...
Builder (uncredited)
Sid Karne ...
Bigman (uncredited)
...
Soho Cool (uncredited)
Shane Nolan ...
Psycho Analyst (uncredited)
Peter Rnic ...
Drug Dealer (uncredited)
Peter Smith ...
City Gent (uncredited)
...
Patient (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Albela ... executive producer
Moritz Borman ... executive producer
Matthias Deyle ... executive producer
Mario Kassar ... producer (as Mario F. Kassar)
Joel B. Michaels ... producer
James Middleton ... associate producer
Janine Modder ... line producer
Aslan Nadery ... producer: IMF
Denise O'Dell ... executive producer
Volker Schauz ... executive producer: IMF
Andrew G. Vajna ... producer
Laura Viederman ... co-producer

Music by 

John Murphy

Cinematography by 

Gyula Pados ... director of photography

Film Editing by 

István Király ... (as Istvan Kiraly)
John Scott

Casting By 

Karen Lindsay-Stewart

Production Design by 

Norman Garwood

Art Direction by 

James Foster
Paul Inglis
Chris Lowe ... supervising art director

Set Decoration by 

Maggie Gray

Costume Design by 

Beatrix Aruna Pasztor

Makeup Department 

Christine Blundell ... chief hair stylist / chief makeup artist
James D. Brown ... hair stylist: Ms. Stone
Charmaine Fuller ... hair stylist / makeup artist
Tracey Lee ... makeup artist
Nuria Mbomio ... hair stylist / makeup artist
Tricia Sawyer ... makeup artist: Ms. Stone
Lesa Warrener ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

Jeanette Haley ... post-production supervisor
Gavin Milligan ... unit manager
Janine Modder ... production supervisor
Charlie Somers ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

David Cain ... second assistant director: second unit
Amy Coop ... additional third assistant director (as Adam Coop)
Beth Elliott ... crowd co-ordinator
Fraser Fennell-Ball ... third assistant director: second unit
Henry Forsyth ... third assistant director: crowd
Mark Goddard ... first assistant director
Alex Kaye-Besley ... third assistant director: crowd
Paul Morris ... second assistant director
Rosie Newall ... additional third assistant director
Shaun O'Dell ... second unit director
Veerendra Senar ... associate director: additional photography
Alex Streeter ... co-second assistant director

Art Department 

Barry Abbot ... carpenter
David Abbott ... carpenter (as Dave Abbot)
Joe Alley ... carpenter
Ken Barley ... supervising plasterer (as Kenny Barley)
Bruce Bigg ... property master
Peter Bigg ... chargehand dressing props
John Bohan ... construction manager
Dean Budd ... painter
Paul Budd ... painter
James Buxton ... carpenter
Oliver Carroll ... model maker
Graham Caulfield ... drapes master
Dean Clegg ... assistant art director
Graham Cole ... carpenter
Mel Coleman ... plasterer
Nick Cook ... carpenter
Ged Dale ... props storeman
Richard Denyer ... carpenter
Clive Drinkall ... stagehand
Robert J. Dugdale ... scenic artist
Derek Ede ... stagehand
Peter Edge ... painter
James Enright ... props
Trevor Eve ... painter
Michael Finlay ... painter
Robert Flint ... stagehand
Stephen Forrest-Smith ... assistant art director
Michael Gardener ... plasterer
Warren Greenham ... painter (as Warren Grenham)
Chris Greenwood ... plasterer
Alan Grenham ... painter
Peter Grove ... carpenter (as Peter Groves)
Robert Harper ... painter (as Bob Harper)
Rohan Harris ... paintings
Terry Heggarty ... painter
Douglas Ingram ... storyboard artist
Peter James ... stand-by art director
Bryce Johnston ... carpenter (as Bryce Johnstone)
George King ... supervising stagehand
Paul King ... plasterer
Carol Kupisz ... graphic designer
Stan Lattimore ... painter
David Lowery ... carpenter (as Dave Lowery)
Cathal MacIlwaine ... carpenter
John Martin ... stagehand
Thomas Martin ... assistant construction manager
Tom Martin ... assistant construction manager
Bernie Mayor ... carpenter
Eamon McLoughlin ... supervising carpenter
Duncan McNeil ... carpenter
James McNeil ... carpenter
Brian Morris ... painter
Keith Muir ... stagehand
Geoff Nolan ... carpenter
Desmond O'Boy ... stagehand (as Des O'Boy)
John O'Brien ... carpenter
Roy O'Brien ... carpenter
Daniel O'Regan ... carpenter (as Danny O'Regan)
John O'Regan ... carpenter
Mark Overall ... carpenter
Graham Pearce ... painter
Sandra Phillips ... junior draughtsman
Douglas Regan ... painter (as Doug Regan)
Lucy Richardson ... draughtsperson
Tom Roberts ... stand-by painter (as Tommy Roberts)
Zoe Robertson ... construction buyer
John Russo ... stagehand
Keith Short ... sculptor
Mike Smith ... carpenter
Zoe Smith ... assistant prop buyer
Gary Spraggon ... plasterer (as Garry Spraggon)
Richard Stachini ... stagehand
Warren Stickley ... chargehand stand-by props
Jeff Sullivan ... painter
Kate Venner ... production buyer
Ettore Venturini ... plasterer
Clive Ward ... supervising painter
Paul Webb ... carpenter
Kenneth Welland ... painter (as Kenny Welland)
Michael Westcott ... painter
Stephen Weston ... wood machinist (as Steve Weston Snr.)
Matt Whelan ... carpenter
Barry White ... laborer
Paul Whitelock ... painter
Ben Wilkinson ... props
Simon Wilkinson ... stand-by propman
Tracey Wilson ... storyboard artist
Colin Woodbridge ... carpenter
David Youngs ... carpenter (as Dave Youngs)
Jack Garwood ... dressing props (uncredited)
Shane Harford ... dressing props (uncredited)
Kate Venner ... assistant dresser (uncredited)

Sound Department 

Paul Apted ... sound editor
Brent Arrowood ... additional sound designer
Chris Atkinson ... utility sound
Christopher Atkinson ... utility sound
Tyler Barton ... additional sound designer
Chris Burdon ... sound re-recording mixer
Ed Colyer ... sound mixer
Martin Evans ... supervising sound editor
Glen Gathard ... sound
Peter Gleaves ... adr mixer
Chris Gurney ... boom operator
Rob Killick ... sound studio technician
Daniel Laurie ... adr editor / dialogue editor
Jenny Lee Wright ... foley artist
Paul Massey ... sound re-recording mixer
Jamie Roden ... adr mixer
Jack Stew ... foley artist
Rosie Straker ... production sound mixer
David Tyler ... sound
Robin Whittaker ... sound editor (as Robin Quinn)

Special Effects by 

Dave Eltham ... special effects floor supervisor
Darrell Guyon ... senior special effects technician
Stephen Hutchinson ... special effects senior technician
Luke Murphy ... special effects technician
Simon Quinn ... special effects technician
Bryan Stanislas ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Jason Burnett ... scanning & recording: Framestore CFC
Andy Burrow ... scanning & recording manager: Framestore CFC
Oliver Deen ... digital cleanup artist: Framestore CFC
Jerome Dewhurst ... di engineer
Paul Doogan ... scanning & recording: Framestore CFC
Adam Glasman ... colourist: Framestore CFC
Joe Godfrey ... scanning & recording: Framestore CFC
Charlie Habanananda ... data operator: Framestore CFC
Alistair Hamer ... film mastering engineer: Framestore CFC
Adam Hawkes ... digital cleanup artist: Framestore CFC
Jan Hogevold ... executive producer: Framestore CFC
Charles Howell ... visual effects producer
Nathan Hughes ... digital matte painter: post-production
Adam Inglis ... additional colourist: Framestore CFC
Brian Krijgsman ... digital grading assistant: Framestore CFC
Aaron Lear ... digital cleanup: Framestore CFC
Kevin Lowery ... film mastering assistant: Framestore CFC
Christian Manz ... senior titles compositor: Framestore CFC
Claire McGrane ... senior producer: Framestore CFC
Sarah Micallef ... digital intermediate producer: Framestore CFC
Maria Michalopoulou ... data operator: Framestore CFC
Alberto Montañés ... digital compositor
Mark Nelmes ... visual effects supervisor
Stuart Nippard ... digital cleanup artist: Framestore CFC
Dan Perry ... film recording supervisor: Framestore CFC
Richard Poet ... visual effects editorial: Framestore CFC
Travis Porter ... digital compositor
Dave Robinson ... systems engineer
Gavin Round ... film editorial: Framestore CFC
Jeremy Sawyer ... digital paint & roto artist
Denis Scolan ... compositor: Framestore-CFC
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore CFC
John Sharp ... digital artist
Lyndall Spagnoletti ... digital cleanup artist: Framestore CFC
Nick Stanley ... digital cleanup: Framestore CFC
Stephen Willey ... systems engineer
Annabel Wright ... digital cleanup supervisor: Framestore CFC
Scott Chambers ... digital compositor (uncredited)
Danielle Nadal ... digital I/O: Framestore-CFC (uncredited)

Stunts 

Lloyd Bass ... stunts
Nicola Berwick ... stunts (as Nikki Berwick)
Andy Bradford ... stunt coordinator
Juliette Cheveley ... stunts
Nrinder Dhudwar ... stunt coordinator
Glenn Foster ... stunts
Sarah Franzl ... stunts
Frank Henson ... stunts
Charles Jarman ... stunt double: Stan Collymore
Paul Kennington ... stunt safety: underwater
Maurice Lee ... stunts
Peter Miles ... stunts
Peter Pedrero ... stunt saftey
Peter White ... stunts (as Peter 'Whitie' White)
Nicola Berwick ... stunt double: Sharon Stone (uncredited)
Mark Henson ... stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chris Bain ... focus puller
Keith Batterbee ... rigger
Bill Beenham ... electrical rigger
Adrian Biddle ... additional director of photography
Jaap Buitendijk ... still photographer
Peter Casey ... electrician
Gary Colkett ... electrician
Carlos De Carvalho ... focus puller: "b" camera
Gary Dormer ... electrical rigger
Daniel Edwards ... assistant camera: unterwater unit
Lee Eldred ... electrician
Bill Geddes ... key grip: "a" camera
Martin Goddard ... rigger
Chris Hawkins ... rigger
Peter Hawkins ... rigger
Rawdon Hayne ... focus puller: "a" camera
Scott Hillier ... rigger
Robert Hooker ... rigger (as Rob Hooker)
Gary Hutchings ... key grip: "b" camera
Demetri Jagger ... video assist operator (as Demitri Jagger)
Bill Kaye ... additional still photographer
William Keenan ... rigger
Ben Knight ... electrician
Eddie Knight ... gaffer
Jamie Knight ... electrician
Joe Knight ... electrician
Lee Knight ... electrician / lighting technician
James Lewis ... underwater camera loader
Iain Mackay ... clapper loader
John Marzano ... aerial director of photography
David Maund ... camera grip: second unit
Joseph McGee ... construction electrician
Stewart Monteith ... best boy (as Stuart Montieth)
Dean Morrish ... underwater first assistant camera
Shaun O'Dell ... director of photography: second unit
Ronnie Phillips ... rigging gaffer
Steven Pollecutt ... rigger (as Steve Pollecutt)
George Richmond ... camera operator: second unit
Jonathan 'Chunky' Richmond ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Peter Robertson ... camera operator: "b" camera
Alessandra Sangermano ... camera trainee
Jim Smart ... electrician
Gary Spratling ... camera operator
Terry Stone ... electrician
Mark Thomas ... electrician
Mike Valentine ... underwater camera operator
Jimmy Walters ... key grip: second unit
Alan Williams ... stand-by rigger
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial unit (as J. Glyn Williams)
Marc Wolff ... pilot: camera helicopter
Shaun Cobley ... first assistant camera (uncredited)
Tobias Eedy ... second assistant camera: "b" camera (uncredited)
Iain Mackay ... second assistant camera: "a" camera (uncredited)
David Taylor ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Gareth Tansey ... animator: title animation

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
Brendan Donnison ... adr voice casting
Chuck Douglas ... extras casting
Carolyn McLeod ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Annie Crawford ... costume supervisor
Helen Ingham ... costume assistant
Gabriella Loria ... assistant costume designer (as Gabriella Louise Loria)
Jo Roderick ... costume shopper
Sunny Rowley ... dresser: Ms. Stone
Mark Sutherland ... costume assistant
Zoltan Szauver ... costume shopper
Justine Warhurst ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Siobhan Boyes ... post-production coordinator
Daisy Caton-Jones ... post-production assistant
Paul Elman ... assistant editor
Hugo Fowler ... post-production runner
Tom Harrison-Read ... assistant editor
Adam Inglis ... additional colorist
Alexandra Montgomery ... post-production coordinator
Joe Stabb ... avid support (as Joseph Stabb)
Mark Wright ... negative cutter

Music Department 

Brent Arrowood ... additional score engineering
Tyler Barton ... additional score engineering
Stephen Coleman ... orchestrator
Matt Dunkley ... conductor / orchestrator
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Michael Higham ... music editor
John Murphy ... score producer
James Shearman ... conductor
Jonathan Williams ... musician: cello
Rolf Wilson ... musician: violin solos
Dave Foster ... music preparation (uncredited)
Paul Kegg ... musician: cello (uncredited)

Transportation Department 

Guy Bostock ... action vehicle coordinator
Peter Casey ... driver
Terry Collins ... driver
Eddie Cook ... driver
Peter Ellery ... driver
Phil Elsom ... driver
Len Furssedonn ... driver
George Green ... driver
Alan Jones ... driver
Dave Jones ... driver
Paul Jones ... driver
Brian Kelly ... driver
Martin Lewis ... driver
Dave Manning ... driver (as David Manning)
Steve Meek ... driver
Ron Narduzzo ... driver
Roy Rowland ... driver (as Roy Rowlands)
Karen Russell ... driver: minibus
Colin Simmons ... driver
Jim Stephens ... driver
Zoltan Szauver ... costume driver
Bob Turner ... driver
Gerry Turner ... transportation manager
Jimmy Walters ... driver

Other crew 

Nwachukwu 'Chucks' Aghanya ... guild trainee
Claire Bee ... assistant: Joel B. Michaels
Linda Benjamin ... executive
Jake Bogert ... assistant production coordinator
Caroline Bowker ... trainee: FT2
Ben Broadbridge ... floor runner: second unit
Adam Byles ... production runner
Daisy Caton-Jones ... set runner
Clair Chrysler ... stand-in
Christophe Collet ... assistant: Mario F. Kassar
Graham Cox ... additional floor runner
Fabian Frohne ... production coordinator: IMF
Kelly Gillespie ... assistant: Joel B. Michaels
Michael J. Harker ... completion bond representative
Tarn Harper ... post-production accountant
Keith Hatcher ... location manager
David Higgs ... set runner (as Dave Higgs)
Natasha Hook ... unit nurse
Gavin James ... executive team
Julia Jones ... consultant: public relations / unit publicist
Natalie Kavanagh ... floor runner: second unit
Paul Langford ... location assistant
Matthew Lee ... production assistant
Adrian Lenagan ... assistant: David Morrissey
James Linton ... stand-in
Hayley Lyon ... assistant accountant
Siobhan Lyons ... production coordinator
Danny Mandel ... production financing: Danny Mandel/Union Bank
Elliot Meddings ... assistant location manager
Elliott Meddings ... assistant location manager
Paul J. Memmi ... translator
Steve Morphew ... stand-in
Maggie Murray ... assistant accountant
Derry Neilan ... projectionist: Mr. Youngs Preview Theatre
Heather Noble ... assistant: Joel B. Michaels
Paulette Pierotti ... assistant: Sharon Stone
Pat Rambaut ... script supervisor
Justine Redfern ... assistant: Michael Caton-Jones and Laura Viederman
Ang Richards ... trainee: FT2
Terry Rigarlsford ... cast security
Liam French Robinson ... cashier (as Liam Robinson)
Kipan Rothbury ... runner
Andy Stephens ... aerial operations manager
Gabriella Szegedi ... assistant: Andrew G. Vagna
Alistair Thompson ... financial controller
Simon Thorpe ... trainee: FT2
Jane Trower ... production accountant
Andrew G. Vajna ... presenter
Aaron Wiener ... assistant: Mr. Vajna
Barney Wrightson ... aerial operations assistant: Flying Pictures Ltd.
Lucy Yates ... assistant: director: post production
Clair Chrysler ... double: Sharon Stone (uncredited)
Andrew Yeo ... location scout (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page