Edit
The Ballad of Jack and Rose (2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Rebecca Miller

Writing Credits (WGA)  

Rebecca Miller ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Rodney
...
Thaddius
...
...
...
...
Create a character page for: ?

Produced by 

Brian Bell ... line producer
Caroline Kaplan ... executive producer
Graham King ... executive producer
Melissa Marr ... co-producer
Jenny Schweitzer ... line producer
Jonathan Sehring ... executive producer
Ethan Smith ... associate producer
Lemore Syvan ... producer

Music by 

Michael Rohatyn

Cinematography by 

Ellen Kuras

Film Editing by 

Sabine Hoffmann

Casting By 

Cindy Tolan

Production Design by 

Mark Ricker

Art Direction by 

Pierre Rovira

Set Decoration by 

Carol Silverman

Costume Design by 

Jennifer von Mayrhauser

Makeup Department 

Judy Chin ... key makeup artist
Naomi Donne ... makeup designer
Colleen Ryan ... additional makeup artist
Nuria Sitja ... additional makeup artist

Production Management 

Luca Borghese ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Erik Burge ... second assistant director
John M. Tyson ... first assistant director

Art Department 

Gary Boesch ... construction foreman
Cavan Campbell ... art department trainee
Roddy Clements ... art department assistant
Philip Drisdelle ... scenic painter (as Philippe Drisdelle)
April Gaugin ... scenic painter
Jonathan Haines ... art department assistant
Henry Jarvis ... art department assistant
Bert Kirkham ... leadman
Marty Kirschoff ... key carpenter
David Langley ... scenic painter
Wayne Mills ... art department assistant
Tim Payson ... property master
Tammy Peters ... scenic painter
Kate Poole ... assistant greensperson
Graham Putnam ... greensman
Gregory Ridgway ... head greensman
Carol-Ann Smith ... scenic painter (as Carol Ann Smith)
Derick Stephenson ... scenic charge
Larry Stewart ... contractor
Katherine Stringer ... scenic painter
Dennis Trainor ... assistant property master
Amy Fritz ... art department coordinator (uncredited) / on-set dresser (uncredited)

Sound Department 

Chad Birmingham ... assistant sound editor
Mariusz Glabinski ... supervising sound editor
Marlena Grzaslewicz ... adr supervisor / dialogue supervisor
Shawn Holden ... production sound mixer
Bruce Kitzmeyer ... dialogue editor
Mateusz Mazur ... sound intern
Linda Murphy ... boom operator
Jeff Porter ... sound department trainee
J.C. Schlageter ... epk sound
Steve F.B. Smith ... consultant: Dolby Sound (as Steve Smith)
Ira Spiegel ... sound effects supervisor
Dominick Tavella ... sound re-recording mixer
Nancy Cabrera ... foley artist (uncredited)
Ryan Collison ... foley engineer (uncredited)

Special Effects by 

Gary Coates ... special effects coordinator (uncredited)

Stunts 

Randy Boliver ... stunt coordinator
Douglas Crosby ... stunt coordinator (as Doug Crosby)
Ryan Whynot ... stunt player

Camera and Electrical Department 

Lori Ann Bellefontaine ... company electrician (as Lori Bellefontaine)
Johnny Cochrane ... first assistant camera: "a" camera (as John Cochrane)
Sean Doran ... best boy grip
Eric Emery ... dolly grip (as Eric Emery)
Richard Fiander ... additional second assistant camera: "b" camera
Peter Fraser ... company grip (as Pete Fraser)
Stephen Gillis ... crane operator
Richard Gioia ... additional first assistant camera
Dan E. Grady ... additional company electrician (as Dan Grady)
Paul Kaye ... company electrician
Daniel Keck ... additional second assistant camera
Mort Korn ... additional key grip (as Morton Korn)
Thomas Lappin ... camera operator: "b" camera (as Tom Lappin)
Jeremy Lyall ... first assistant camera: "b" camera
Peter MacDonald ... company electrician (as Peter Macdonald)
Ryan MacDonald ... camera loader (as Ryan Macdonald)
Raphael MacKenzie ... second assistant camera: "b" camera (as Rafe Mackenzie)
Eddy McInnis ... second assistant camera: "a" camera (as Eddy Mcinnis)
John C. Nadeau ... gaffer (as John Nadeau)
Josh Pelham ... key grip
Simone Perusse ... best boy electrician
Nicole Rivelli ... still photographer
Andrew Rowlands ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Dave Samuel ... additional company electrician (as David Samuel)
Sandi Sissel ... camera operator: "b" camera
Dean Stinchcombe ... additional first assistant camera: "b" camera
Andrew Stretch ... camera department trainee
Alan Sweet ... company grip
Mark Trottenberg ... epk camera operator
Sandi Sissel ... director of photography: second unit (uncredited)

Casting Department 

Laura Cass ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Susan Chesney ... wardrobe intern
Mary Margaret O'Neill ... assistant to costume designer
Heather Panton ... wardrobe department trainee

Editorial Department 

Michael Balabuch ... post-production producer: Technicolor Creative Services (as Mike Balabuch)
Jason Barnes ... editorial intern
Joe Gawler ... colorist: Technicolor Creative Services
Cecil Hooker ... on-line editor: Technicolor Creative Services
Jacob Steingroot ... assistant editor
Stan Sztaba ... negative cutter: Match Cut
Kenny Becker ... color timer (uncredited)
Christine Park ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Daniel Day-Lewis ... original score producer
Lawrence Feldman ... musician: saxophone
Charles Gansa ... musician: electric guitar
Dan Hopler ... score engineer
Jamie Lawrence ... musician: piano, drums and harmonium / original score producer
Michael A. Levine ... musician: pedal steel guitar (as Michael Levine)
Michael Rohatyn ... original score producer
James Saporito ... musician: percussion
Daniel Tunick ... musician: percussion
Robin Urdang ... music supervisor

Transportation Department 

Keith Flynn ... transportation coordinator

Other crew 

Justin Richard Batten ... production supporter
David Blazina ... key set production assistant
Dolly Bray ... meat cook: Eat Well Catering
Kumari Campbell ... head chef: Eat Well Catering
Gigi Causey ... assistant: Mr. Bell
Nathaniel Cheverie ... security officer
Mille Clarkes ... production supporter (as Millefiore Clarkes)
Cheryl Coffin ... prep cook: Eat Well Catering
René Simon Cruz ... epk interviewer
Joshua V. Feltham ... snake wrangler
Marta Forns-Escudé ... assistant: Ms. Marr (as Marta Fornes Escudé)
Amy Fritz ... assistant: Mr. Ricker
Guy Godfree ... remote head technician (as Guy Godfrey)
Margie Grant ... assistant to chef: Eat Well Catering
J.J. 'Scoobie' Harris ... assistant to chef: Eat Well Catering
Patricia Hayes ... production administration
Leeann Jackson ... security officer
Kevin Jefferies ... consultant: alternative energy, Avalon House
Chiemi Karasawa ... script supervisor
Kirsten Kearse ... production supporter
Sam Kingston ... assistant to chef: Eat Well Catering
Karin Laronde ... caterer: Eat Well Catering
Murray Lawson ... security officer
Teri Lazarus ... vegan chef: Eat Well Catering
Alex MacDonald ... security officer (as Alex Macdonald)
Clark Macdonald ... dog provider
Colleen Macdonald ... dog provider
Paula MacDonald ... production supporter (as Paula Macdonald)
Francis Macisaac ... security officer
J. Scott Mackenzie ... legal services: Canada
Kirstie Mccallum ... prep cook: Eat Well Catering
Stanley Mccormack ... security officer
Conor Mullally ... production supporter
Doris Pyke ... security officer
Denise Reiser ... chef: Eat Well Catering
Kara Risley-Clarke ... security officer
Justin Ritson ... assistant: Mr. Smith
Avigail Schotz ... assistant: Ms. Miller
James Sehring ... production intern
Gene Spiotta ... consultant: structural design
Jeremy Strong ... assistant: Mr. Day-Lewis
Bill Sutton ... head of security
Drew Tobia ... production intern
Bill Trenholme ... security officer
Lilly Tuttle ... production supporter
Liz Vaine ... chef: Eat Well Catering
Graham Waterston ... production intern
Diane White ... ox provider
Scott White ... ox provider
Christian Zak ... technical supervisor: Technicolor Creative Services
Rachel Barrett ... delivery coordinator (uncredited)
Justin Richard Batten ... location manager (uncredited)
Dennis Davidson ... UK publicity (uncredited)

Thanks 

Joan Turner Adams ... thanks: Technology P.E.I.
Alaine Alldaffer ... thanks (as Alaine Allduffer)
Don Baker ... thanks
Marian Baker ... thanks
Douglas Baldwin ... thanks: Fieldstone Nursery
David Bard ... thanks: Chelsea Hotel, NYC
Michele Bard ... thanks: Chelsea Hotel, NYC
Stanley Bard ... thanks: Chelsea Hotel, NYC
Dan Bears ... thanks: Cruise Manada (as Capt. Dan Bears)
Jock Beck ... thanks: Rodd Marina Inn & Suites
Victoria Belfrage ... thanks
Pat Binns ... thanks: Prince Edward Islanf Premier
James Calleri ... thanks
Diane Cappelletto ... thanks: Deluxe Toronto
Sante Cardinale ... thanks: AXIUM Toronto
Randy Carter ... thanks
Bob Charleton ... thanks
Colby Clements ... thanks
Curt Clements ... thanks
Jessica Clements ... thanks
Scott Crawford ... thanks: Executive Aide to the Solicitor General
Leo Creamer ... thanks: P.E.I. Department of Transportation
Jessie Crosbt ... thanks: Crosby Construction
Wayne Crosby ... thanks: Crosby Construction
Philip Curly ... thanks
Michael F. Currie ... thanks: Minister of Development and Technology (as Hon. Michael F. Currie)
Lori D'Angelo ... thanks: Deluxe Toronto
Kendra Deagle ... thanks
Lloyd Deagle ... thanks
Roma Deagle ... thanks
Bob Dick ... thanks: Deluxe Toronto
Aaron Dorn ... thanks: E-Film
Konrad Dowling ... thanks: Marsh & McLennan, Inc.
Teresa Doyle ... thanks
Michael Drake ... thanks: McGuinness Cooper
Wayne Easter ... thanks: Former Solicitor General of Canada
Tom Engleman ... thanks: Deluxe Toronto (as Tom Englemann)
Stan Ford ... thanks: Deluxe Toronto
Randy Gallant ... thanks
Jim Gardner ... thanks: Sound One
Dave Grove ... thanks: Deluxe LA
David Hays ... thanks: E-Film
Daniele Hollywood ... thanks
Mike Howells ... thanks: Sound One
John Hughes ... thanks: Technology P.E.I.
Arla Johnson ... thanks: Johnson Shore Inn
Mattei Kajs ... thanks: Deluxe Toronto
Chaim Kantor ... thanks: IATSE Local 600
Kevin Kiley ... thanks: McGuinness Cooper
Tom King ... thanks: Sherwood Do-It Center
Mary LaClaire ... thanks: Rodd Marina Inn & Suites
Brigitte Lacombe ... thanks
Darryl Landry ... thanks
Colin LaVie ... thanks
Matt Loeb ... thanks: IATSE
Bob Lyons ... thanks
George MacCormack ... thanks
Simone MacCormack ... thanks
Anne MacDonald ... thanks
Colleen Macdonald ... thanks (as Colleen MacDonald)
John MacDonald ... thanks
Kenny MacDonald ... thanks
Pam MacDonald ... thanks
Paula MacDonald ... thanks
Roland MacDonald ... thanks
Claude Macfee ... thanks: Macfee Home Builders
Neil McCaddum ... thanks: The Lab Toronto
Patricia McGowan ... thanks
Tony Meerakker ... thanks: Deluxe Toronto
Carol Mintz ... thanks: Sound One
Paul Norris ... thanks: Deluxe Toronto
Peter Owen ... thanks
Lloyd Parker ... thanks: Sheffield Park Developments
Gene Parseghian ... thanks
Rick Perotto ... thanks: IATSE Local 667
Dawn Pinsent ... thanks
Joe Pinsent ... thanks
Al Profitt ... thanks
Chelsea Profitt ... thanks
Jordan Profitt ... thanks
Sue Profitt ... thanks
Charlene Quinn ... thanks: Community and Cultural Affairs of P.E.I.
Rob Riselli ... thanks: PS Atlantic
Nancy Roberts ... thanks: Technology P.E.I.
Russ Robertson ... thanks: Deluxe Toronto
Art Robichaud ... thanks: Souris Harbormaster
Jeff Rosen ... thanks
David Scales ... thanks
Doris Scales ... thanks
Elizabeth Sentence ... thanks
Gerard Sheehan ... thanks
Julie Shore ... thanks: Johnson Shore Inn
Charlotte Shurko ... thanks: IATSE Local 849
Irwin Simon ... thanks: Sound One
Allan Smith ... thanks: CEO of Technology P.E.I. (as Alan Smith)
Paul Smith ... thanks: McGuinness Cooper
Janet Sniderman ... thanks
Sam Sniderman ... thanks
Charlie Tammaro ... thanks (as Charles Tammaro)
Gary Vermeir ... thanks: ACTRA Toronto
Diane White ... thanks
John White ... thanks: Community and Cultural Affairs of P.E.I.
Scott White ... thanks
Benjamin Whitehouse ... thanks: AXIUM New York (as Benj Whitehouse)
Barrie Willia ... thanks
Paula Willis ... thanks
Beverly Wood ... thanks: Deluxe LA
Saul Zaentz ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page